نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -

شهرداري و مترو به قولشان عمل کردند
درويش: حالا نوبت دولت است
پورزرندي: نظام اداري کشور با تحريم‌ها همسويي و هم افزايي دارد
نامه شهرداري به رياست جمهوري؛
آدرس بلوار مورد نظر رئيس جمهور کجاست؟

معاون شهردار تهران:
رسيدگي نامناسب به پيام‌هاي 137 منجر به بي‌اعتمادي شهروندان مي‌شود

مدير عامل شرکت اتوبوسراني اعلام کرد:
نوسازي ميني بوس‌هاي فرسوده در انتظار تامين اعتبارات از سوي سازمان محيط زيست

آخرهفته سرنوشت‌ساز در انتظار ري
حسن بيادي: استانداري تهران درآمدهاي شهرداري را مي‌خواهد


درشهر


گذري بر مناطق


 شهرداري و مترو به قولشان عمل کردند
 درويش: حالا نوبت دولت است 
 پورزرندي: نظام اداري کشور با تحريم‌ها همسويي و هم افزايي دارد

 درويش، مديرعامل شرکت متروي تهران در جريان بازديد معاون مالي و اداري شهرداري تهران از دستگاه حفار خط7 واقع در بوستان گفت‌و‌گو ضمن بيان مشکلات و مصائب شرکت مترو در ايجاد و احداث تونل‌ها گفت: امروز به هر طريق ممکن شرکت مترو و شهرداري تهران به قولشان عمل کرده اند چرا که خود را مقابل شهروندان تهراني مسئول مي‌دانند. آيا وقت آن نرسيده که دولت هم به تعهدات خود مبني بر تامين اعتبارات عمل کند.

هابيل درويش در ابتداي سخنان خود خطاب به پورزرندي گفت: شايد يکي از مشکلات عمده ما اين است که سختي کار ما از ديده‌ها پنهان مي‌ماند چرا که ما در زير زمين تونل حفر مي‌کنيم شايد اين يک اشکال بزرگ در مديريت کلان باشد که تنها به مشکلاتي رسيد گي مي‌شود که جلوي ديد باشند.

وي افزود: اين دستگاه TBM که مشاهده مي‌کنيد، چهارمين دستگاه حفار مکانيزه فعال در شهر تهران است که در چند روز گذشته وارد اين ايستگاه شده است. اين در حالي است که فعاليت ماشين‌هاي حفار هزينه‌ها و مشکلات فراواني را به همراه دارد. اين ماشين‌ها وظيفه تحکيم تزريق و لاينينگ تونل‌ها را برعهده دارند.

درويش با بيان اينکه لحظه اي نمي‌توان فعاليت دستگاه‌هاي حفار را متوقف کرد، ابراز داشت: در کنار تمام مزايايي که دستگاه‌هاي حفار دارند يک عيب وجود دارد و آن اين است که وقتي شروع پروژه رقم مي‌خورد بايد تا اتمام آن پيشرفت رفت. در حالي که اين امر پشتيباني عظيم مالي و انساني را مي‌طلبد. اگر براي مدت چند هفته فعاليت دستگاه‌هاي حفار متوقف شوند به واسطه وزن هزار تني که اين دستگاه‌ها دارند، ممکن است باعث نشست زمين شود. ضمن اينکه هزينه‌هاي تعمير اين نشست‌ها چند برابر هزينه فعاليت ماشين‌هاي حفار مي‌شود. بنابراين طبيعي است که بايد به هر طريق ممکن فعاليت ماشين‌هاي حفار را تا نقطه پايان پروژه ادامه داد.

وي در ادامه با اعلام اين که تا به امروز تنها نقطه اتکاي ما شهرداري تهران بوده، اظهارداشت: با وجود اين مشکلات تا به امروز کار مترو زمين گذاشته نشده است که اين امر هم تنها با اتکا به شهرداري و ارتزاق مترو از طريق آن ميسر شده است. تا به اين لحظه که هفت ماه از سال مي‌گذرد، هنوز ريالي از اعتبارات عمراني و نيز يارانه‌اي دريافت نکرده‌ايم. اما باز لحظه‌اي وقفه در کار مترو ايجاد نکرده ايم . من اميدوارم بالاخره اين نکته درک شود که مترو براي شهروندان است و شرکت مترو و شهرداري تهران تا آنجا که مي‌توانستند به قولشان عمل کرده‌اند و حالا نوبت دولت است که به تعهدات خود عمل کند تا وعده بهره‌برداري از 19 کيلومتر خط مترو تا پايان سال محقق شود.مديرعامل شرکت مترو ادامه داد: من به جرات مي‌گويم اگر تا امروز همه اعتبارات عمراني مصوب محقق مي‌شد، پرونده مترو تا به حال بسته مي‌شد و ما مي‌توانستيم به جاي 20 کيلومتر در سال 50 کيلومتر مترو در سال بسازيم.

وي همچنين به موضوع تامين ال سي‌هاي تجهيزات واگن‌ها پرداخت و گفت: دراين مورد هم تنها اميد ما شهرداري است درحالي که تامين ال سي‌ها 50 درصدش با دولت است اما باز مي‌بينيم که هيج کمکي از سوي دولت داده نمي‌شود. همان طور که شاهد بوديم تنها براي ترخيص 177 واگن 220ميليارد تومان اعتبار نياز داشتيم که همه اين اعتبار را هم شهرداري تهران پرداخت کرد. در حالي که 50 درصد اين ميزان برعهده دولت بود. با اين حال 90 دستگاه واگن وارد شبکه ريلي شد و به اميد خدا 78 واگن ديگر نيز تا پايان سال وارد شبکه ريلي مي‌شود. من تنها تقاضايي که از دکتر پورزرندي و شهرداري تهران دارم اين است که همانطور که تاکنون ما را تنها نگذاشته‌اند، از اين به بعد هم در کنار ما باشد چرا که تنها اميد شهروندان به شهرداري تهران است. معاون مالي و اداري شهرداري تهران نيز تحريم را مسئله اصلي کشور ندانست و گفت‌: بوروکراسي موجود در نظام اداري کشور موثرتر از تحريم‌ها در ممانعت از فعاليت‌هاي مديريت شهري است. حسين‌محمد پورزرندي با عنوان اين مطلب که اخذ تصميمات مديريتي و بهنگام مي‌تواند کشور را از دايره تحريم به سلامت عبور دهد گفت: متاسفانه در نظام اداري کشور بوروکراسي و قوانين نوشته و گاه نانوشته دست و پا گير سبب مي‌شود که خسارت و تاخير در امور اجرايي بيش از تحريم‌ها موثر افتد.وي خاطرنشان کرد:در شرايط تحريم ضروري است تا سيستم اداري به گونه اي چابک شود که آثار تحريم را به حداقل برساند. بدين معنا که لازم است قوانين دست و پا گير بازنگري و تسهيل شوند.معاون شهردار تهران تاسي به اين رويکرد از نظام اداري را جنبه اي از اقتصاد مقاومتي دانست و با اشاره به تلاش‌هاي شهرداري تهران براي تامين منابع مالي شهري، که بيش از 16 درصد جمعيت کشور را در خود جاي داده است گفت: به آن اندازه که عدم همسويي دستگاههاي اداري در فعاليت‌هاي شهرداري تهران خلل وارد نموده‌‌، تحريم‌ها اثر نداشته است.پورزرندي با اشاره به عدم انجام تعهدات دولت در بخش حمل و نقل عمومي و همچنين سهم شهرداري تهران از هدفمندسازي يارانه‌ها خاطرنشان کرد: در همه کلانشهرهاي دنيا دولت‌هاي مرکزي 20 تا 30 درصد هزينه‌هاي مربوط به دولت‌هاي محلي را متقبل شده و تامين مي‌کنند. اين در حالي است که سهم دولت از تامين منابع مالي کلانشهر تهران تنها در حوزه حمل و نقل عمومي است که آن هم تاکنون و با گذشت شش ماه از سال محقق نشده است.

معاون مالي و اداري شهرداري تهران توسعه درآمدهاي پايدار شهري،فرهنگ سازي و عمل به تعهدات توسط دولت را راهکارهايي براي توسعه شهر و تاسيس درآمدي پايدار براي شهرداري‌ها نام برد و اظهار اميدواري کرد که با تحقق اين موضوعات شهرداري‌ها بتوانند فعاليت خود را مديريت و اجرا کنند.


 نامه شهرداري به رياست جمهوري؛
 آدرس بلوار مورد نظر رئيس جمهور کجاست؟ 

 روابط عمومي شهرداري تهران نسبت به اظهارات روز سه‌شنبه رئيس جمهور در نشست خبري پيرامون اين نهاد واکنش نشان داد.

به گزارش مهر، متن نامه روابط عمومي شهرداري تهران خطاب به شيخان رئيس مرکز ارتباطات و اطلاعات و تبليغات دفتر رئيس جمهور به اين شرح است:

جناب آقاي شيخان

رياست محترم مرکز ارتباطات و اطلاعات و تبليغات رياست جمهوري

سلام عليکم

همانگونه که مستحضريد رياست محترم جمهور جناب آقاي دکتر محمود احمدي نژاد در بخشي از سخنان خود در نشست خبري روز سه شنبه مورخ 11/7 /1391 بر اساس متن پياده شده از فيلم نشست مذکور مطالبي به شرح ذيل مطرح فرموده بودند:

«همين امروز از يک بلواري رد ميشديم که پر درخت‌هاي قديمي بود، پريروز رد مي‌شديم، امروز هم رد شديم همه درخت‌ها را برداشتند براي خيابان کشي، يک خبر منتشر نمي‌شود».با توجه به اينکه ابعاد موضوع از سوي رئيس جمهور محترم در حدي ارزيابي شده که طرح آن را در سطح ملي ضروري دانسته اند، خواهشمند است آدرس بلواري که در تاريخ مورد اشاره ايشان(يکشنبه مورخ 9/7/91 تا سه شنبه 11/7/91 ) درختان قديمي آن براي تعريض خيابان برداشته شده به منظور پيگيري‌هاي بعدي به اين اداره کل ارسال گردد.

نامدار صداقت

مديرکل روابط عمومي شهرداري تهران


 معاون شهردار تهران:
 رسيدگي نامناسب به پيام‌هاي 137 منجر به بي‌اعتمادي شهروندان مي‌شود 

 معاون خدمات شهري شهرداري تهران به منظور بررسي نواقص و مشکلات در روند رسيدگي به پيام‌هاي مردمي در سامانه 137 حضور يافت و با مدير و معاونان اين سامانه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

عبداللهي با اشاره به اينکه سامانه 137 نبض شهرداري است گفت: حدود 80 درصد از پيام هاي 137 مربوط به حوزه خدمات شهري است و لازم است تعاملات اين سامانه و معاونت خدمات شهري براي رسيدگي مطلوب‌تر به پيامها و رفع نواقص و کاستي‌ها بيشتر باشد.وي هدف از اين جلسه را ارائه راهکارهايي براي نحوه رسيدگي مطلوب‌تر به پيام‌هاي خدمات شهري عنوان کرد و گفت: تماس شهروندان با 137 نشان‌دهنده اعتماد آنان به اين سيستم است و چنانچه پيام در زمان مناسب و با کيفيت مطلوب رسيدگي نشود منجر به بي‌اعتمادي و عدم مشارکت شهروندان خواهد شد.

عبداللهي اظهار داشت: پيمانکاران بايد در قبال قراردادي که مي‌بندند پاسخگو و از تمام امکانات و تجهيزات براي نگهداري شهر استفاده کنند و سامانه 137 و بازرسي بايد بر قراردادهاي پيمانکاران و نحوه انجام کار توسط عوامل اجرايي نظارت داشته باشند.معاون خدمات شهري شهرداري تهران با بيان اينکه درصد بالايي از پيام‌هاي حوزه خدمات شهري نياز به رسيدگي در کمترين زمان دارد عنوان کرد: نماينده اي از حوزه خدمات شهري در سامانه 137 مستقر خواهد شد و پيامهاي فوريتي اين حوزه را از طريق شبکه بيسيم به اطلاع مديران ارشد معاونت مي‌رساند تا براي عملياتي شدن، دستورات لازم در کوتاه‌ترين فاصله زماني صادر شود.


 مدير عامل شرکت اتوبوسراني اعلام کرد:
 نوسازي ميني بوس‌هاي فرسوده در انتظار تامين اعتبارات از سوي سازمان محيط زيست 

 مدير‌عامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه با بيان اين که قرار بود 1000دستگاه ميني‌بوس فرسوده در سال جاري مورد نوسازي قرار گيرد‌‌، گفت: تاکنون تنها 120 دستگاه ميني بوس مورد نوسازي قرار گرفته است و روند نوسازي بقيه اين خودروهاي فرسوده به دليل عدم تامين اعتبارات لازم از سوي سازمان محيط زيست متوقف مانده است. مهندس پيمان سنندجي با بيان اين مطلب اظهار کرد: چنانچه اعتبارات لازم از سوي سازمان محيط زيست تامين شود و براساس توافقات گذشته خودروهاي جديد افزايش قيمت نداشته باشند مي‌توانيم روند نوسازي ميني‌بوس‌هاي فرسوده را دنبال کنيم.

وي افزود: براساس توافقات صورت گرفته مقرر بود که براي نوسازي هر يک از ميني بوس‌هاي فرسوده پايتخت 10 ميليون تومان کمک بلاعوض از سوي شهرداري تهران و 10 ميليون تومان از سوي سازمان محيط زيست صورت گيرد و همچنين 20 ميليون وام کم بهره به رانندگان پرداخت شود که با هزينه اي که براي اسقاط خودروهاي فرسوده پرداخت مي‌شود‌‌، در مجموع رانندگان مي‌توانستند با آورده اي حدود 4 ميليون تومان نسبت به نوسازي خودرويشان اقدام کنند.سنندجي تصريح کرد: ميني‌‌بوس‌هاي فرسوده تهران بيش از 20 سال سن دارند و علاوه بر اين که در شان پايتخت و شهروندان نيستند سبب تشديد آلودگي هوا شهر مي‌شوند و نوسازي اين خودروها بايد به طور جد مورد توجه و پيگيري قرار گيرد.شايان ذکر است با نوسانات قيمت ارز، قيمت ميني‌بوس‌هاي جديد که قرار است جايگزين ميني‌بوس‌هاي فرسوده شوند از 47 ميليون تومان به حدود 55 ميليون تومان افزايش يافته که اين موضوع خود مشکلي در روند نوسازي ميني‌بوس‌هاي فرسوده ايجاد کرده است.


 آخرهفته سرنوشت‌ساز در انتظار ري
 حسن بيادي: استانداري تهران درآمدهاي شهرداري را مي‌خواهد 

 نايب‌رييس شوراي اسلامي شهر تهران، دليل عدم پيشرفت شهر ري در صنعت گردشگري را بي‌عرضگي مسوولان استانداري دانست.

حسن بيادي در گفت‌وگو با شهر درباره دليل رونق نيافتن صنعت گردشگري شهر ري با وجود جاذبه‌هاي متعدد، گفت: ما هر امکاناتي که توانسته‌ايم را فراهم کرده‌ايم؛ ولي در شهر ري حتي يک هتل هم وجود ندارد، آيا هتل را هم ما بايد مي‌ساختيم؟

وي ادامه داد: ما بسترهاي لازم براي رونق گردشگري اين شهر را مهيا کرده‌ايم. اگر اين صنعت پيشرفت چنداني در ري نداشته،‌ دليلش بي‌عرضگي مسوولان استانداري است که نتوانسته‌اند در انجام مسئوليتشان موفق باشند.

مي‌‌خواهند در مديريت شهري هم اخلال ايجاد کنند

بيادي تصريح کرد: فرمانداري شهر ري هنوز نمي‌تواند به صنايع اين منطقه و به مسائل روزمره خود رسيدگي کند. حتي براي انجام کارهاي روزمره خود دچار مشکلند، در کار سياسي‌شان موفق نبوده‌اند و چون مديريت شهري در اين منطقه موفق بوده،‌ مي‌‌خواهند در مديريت شهري هم اخلال ايجاد کنند.

وي افزود:‌ کساني که ادعا مي‌کنند مي‌توانند شهر ري را به‌طور مستقل اداره کنند، اگر موفق بودند اسلامشهر را تقويت مي‌کردند تا مجبور نباشند هر روز يک شهردار عوض کنند. بيادي اظهار داشت: دليل عدم موفقيت اسلامشهر، چهاردانگه و شهرقدس، دخالت‌هاي استانداري در سياست و همچنين در مسائل فرهنگي اجتماعي اين شهرهاست. تنها جايي که تاکنون استانداري نتوانسته در آن رسوخ کند، شهرداري تهران است که قصد دارند با جدايي ري از تهران، در اين حوزه نيز دخالت کنند.

وي توضيح داد: کشاورزي، اشتغال و صنعت در شهر ري با نقص‌هاي جدي روبروست و ايرادهاي جدي به آن وارد است. استانداري تهران و فرمانداري شهر ري نمي‌تواند اين حوزه‌ها را مديريت کند. حتي پول ندارند بودجه فرمانداري را بدهند. به همين دليل مي‌خواهند درآمدهاي شهرداري را براي مقاصد خودشان صرف کنند. ‌درصورتي‌که اگر هم قرار باشد ري از تهران جدا شود، باز هم شوراي شهر بايد شهردار آن را انتخاب کند. هر تصميمي که براي شهر ري گرفته شود بايد با مصوبه شوراي شهر تهران باشد چرا که اعضاي اين شورا نمايندگان قانوني مردم خوب و فهيم شهر ري هم هستند.

عضو فراکسيون مديريت شهري مجلس شوراي اسلامي از بحث و بررسي موضوع جداسازي ري از تهران در جلسه آخر هفته اين فراکسيون خبرداد.

مهرداد لاهوتي با اشاره به تلاش نمايندگان مجلس براي جلوگيري از جداسازي ري از تهران، گفت: جلسه هفته پيش فراکسيون مديريت شهري که قرار بود به اين موضوع اختصاص پيدا کند، برگزار نشد و به همين دليل اين موضوع در جلسه پنجشنبه و جمعه اين هفته فراکسيون بحث و بررسي مي‌شود. وي افزود: طرح دوفوريتي نمايندگان به منظور مانع شدن از جداسازي ري از تهران بارديگر در اين دو جلسه فراکسيون بررسي و براي ارائه اين طرح در صحن علني مجلس تصميم‌گيري خواهد شد.

عضو فراکسيون مديريت شهري مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: براساس اين طرح هر گونه تغيير‌، انتزاع‌، تبديل و اقدام در محدوده و حريم شهر تهران، بايد به صورت پيشنهاد توسط هيات دولت به مجلس ارائه شود تا تصميم‌گيري درباره اين موارد در خانه ملت انجام گيرد. وي اظهارداشت: اين طرح که به امضاي بيش از 50 نفر از نمايندگان رسيده است‌، با توجه به حساسيت‌هايي که در تهران به عنوان پايتخت وجود دارد، تنظيم شده و تنها شامل اين شهر مي‌شود.

لاهوتي تصريح کرد: باوجود اختيار دولت براي انجام اين گونه تقسيمات کشوري ما اين اقدام را براي جداسازي ري از تهران به دليل نداشتن پشتوانه کارشناسي و عملي صحيح و به صلاح مردم نمي دانيم.

بنابراين گزارش، به گفته حسين طلا دبير مجمع نمايندگان تهران در مجلس شوراي اسلامي نيز ديروز چهارشنبه _ 12مهر _ جلسه‌اي براي بررسي جدايي ري از تهران با حضور 5 نفر از نمايندگان مجمع، مهدي چمران، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، مرتضي تمدن، استاندار تهران و نمايندگاني از شهرداري برگزار مي شود.

در اين جلسه نحوه خدمات‌رساني به مردم شهرري و درآمدهاي اين شهرستان بررسي و در صورتي که جدايي ري از تهران به صلاح مردم باشد انجام مي‌شود.


 درشهر 

 بازديد معاون خدمات شهري شهرداري از چهارمين سمپوزيوم مجسمه‌سازي تهران

مهندس عبداللهي، معاون خدمات شهري شهرداري تهران، صبح ديروز(12 مهرماه) به همراه دکتر سيد‌محمدجواد شوشتري، مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران، از چهارمين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي شهر تهران بازديد کرد.

در اين بازديد که دو ساعت به طول انجاميد، مهندس عبداللهي از آثار در حال ساخت بازديد و با هنرمندان داخلي و خارجي در مورد آثار حجمي در حال ساخت گفت‌و‌گو کرد.

مهندس عبداللهي با بيان اينکه آثار ارائه شده در اين دوره بسيار زيبا و جذاب است، گفت: با توجه به اين که يکي از فعاليت‌هاي سازمان زيباسازي شهر تهران، بهبود فضاهاي شهري با استفاده از هنر است، اين سازمان توانسته در اين موضوع فعاليت‌هاي خوب و سازنده اي را ارائه دهد.

وي عملکرد سازمان زيباسازي شهر تهران را در برگزاري چهارمين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي خوب ارزيابي کرد و ادامه داد: برگزاري سمپوزيوم‌هاي مجسمه‌سازي آن هم در سطح بين‌المللي مي‌تواند به بهبود فضاهاي شهري با استفاده از هنر و همينطور آشنايي شهروندان با اين حوزه کمک کند.

معاون خدمات شهري شهرداري تهران با اشاره به استقبال شرکت کنندگان خارجي براي حضور در سمپوزيوم تهران، گفت: رضايت از نحوه برگزاري سمپوزيوم و سطح بالاي شرکت‌کنندگان داخلي يکي از مواردي بود که تمام شرکت‌کنندگان خارجي در صحبت‌هاي خود به آن اشاره مي‌کردند.

مهندس عبداللهي با بيان اين که حضور دانشجويان و هنرمندان جوان در چهارمين دوره سمپوزيوم بين‌المللي چشمگير و قابل توجه است، افزود: با توجه به اين که مجسمه‌سازي به عنوان يک هنر قديمي به تازگي از سوي هنرمندان مورد توجه قرار گرفته است، حضور هنرمندان جوان در سمپوزيوم مجسمه‌سازي مي‌تواند تجربه خوبي براي آنها به دنبال داشته باشد.

به گفته معاون خدمات شهري شهرداري تهران يکي از اهداف اصلي برگزاري سمپوزيوم مجسمه‌سازي آشنايي شهروندان با هنرهايي است که مي‌توانند چهره فضاهايي شهري را بهبود ببخشد و قطعا مشاهده آنچه براي خلق يک اثر اتفاق مي‌افتد آنهم از نزديک براي مردم و به خصوص جوانان جالب است.او حضور چهره‌هاي جوان در چهارمين سمپوزيوم مجسمه‌سازي تهران را نشانه توجه و علاقه آنها به هنر مجسمه‌سازي دانست و ادامه داد: در حال حاضر رشته مجسمه‌سازي در سطح کارشناسي در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شود اما با علاقه اي که در هنرمندان جوان در اين زمينه ديديم مي‌توان اميدوار بود که در آينده نزديک مقطع فوق ليسانس و حتي دکتري مجسمه‌سازي در دانشگاه‌ها تدريس شود.

مهندس عبداللهي کار با سنگ را يکي از سخت‌ترين و در عين حال جذابترين گرايش‌هاي مجسمه‌سازي دانست و گفت: سازمان زيباسازي شهر تهران به عنوان متولي اصلي برگزاري سمپوزيوم عملکرد خوبي در هدايت و گسترش فضاهاي شهري با تکيه بر هنر مجسمه‌سازي داشته است.در بازديد مهندس عبداللهي، معاون خدمات شهري شهرداري تهران از چهارمين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي تهران، مديران و معاونان ادارات و سازمان‌هاي شهرداري و سازمان زيباسازي حضور داشتند.

برگزاري سومين يادواره شهدا در پايانه مسافري جنوب

سومين يادواره بزرگداشت شهدا با حضور خانواده معظم شاهد، گروهي از شهروندان مسافر، قائم‌مقام، مديران و كاركنان سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران، با شكوه هرچه تمام‌تر در پايانه مسافري جنوب برگزار شد.حاضران در اين يادواره، با اداي احترام به مقام والاي شهيدان گرانقدر انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، ياد و خاطره آنان را گرامي داشتند و بر ادامه راه آنان تاكيد كردند.در اين مراسم، حجت‌الاسلام اديب يزدي در بيان اهميت جايگاه و مقام شهدا در محضر الهي تصريح كرد: «شهدا ميهمان خداوند هستند كه ماموريت بزرگي براي حفظ اسلام و قرآن برعهده آنان گزارده شده بود.»وي با اشاره به اين‌كه شهدا معجزه كربلا هستند، افزود: «يكي از بركات قيام اباعبدالله(ع)، شهدا هستند كه اوراق تاريخ را منور كرده‌اند. شهدا نويسندگان زرين‌ترين اوراق تاريخ هستند و ما اكنون در جامعه اثر خون شهدا را مي‌بينيم و معنويت آنهاست كه هنوز هم مملكت را از آسيب دشمنان حفظ كرده است.»حجت‌الاسلام اديب يزدي در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از فعاليت سازمان پايانه‌ها در خدمت‌رساني به مردم بويژه مسافران گفت: «خدمت به مسافران قابل چشم‌پوشي نيست. به ياد داشته باشيد كه وظيفه سنگيني در برابر امانت‌هاي مردم كه مسافران هستند برعهده داريد و همواره بايد اين امانت‌ها را به سلامت به آغوش خانواده‌ها برسانيد.»در اين مراسم همچنين از خانواده‌هاي شهدا و جانبازان با اهداي لوح سپاس قدرداني شد.


 گذري بر مناطق 

 تور رايگان ري گردي در شهرري برپا شد

منطقه 20:معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 20 از برپايي تور رايگان ري گردي به مناسبت هفته گردشگري خبر داد. حبيب‌الله غفوري با اشاره به اين خبر گفت:‌ به مناسبت هفته گردشگري بر اساس فراخوان عمومي تور رايگان ري‌گردي براي شهروندان تهراني و اين منطقه برگزار شد.غفوري با اشاره به اين که اين اقدام با مشارکت مرکز ري شناسي شهرداري منطقه 20 و اداره ميراث فرهنگي شهرستان ري برپاشد خاطرنشان کرد:‌ بازديد از آتشکده ري، کوه بي‌بي‌شهربانو، چشمه‌علي، باروي ري از موارد پيش‌بيني شده تور ري گردي بود که مبدا حرکت، ايستگاه مترو شهرري و در نهايت با زيارت حرم حضرت‌عبدالعظيم(ع) برنامه خاتمه يافت.گفتني است اين مرکز در بلوار مدرس، ضلع غرب حرم حضرت عبدالعظيم(ع)واقع شده است.

انتخاب شهرداري منطقه 10 به عنوان دبيرخانه‌هادي

منطقه10: جشنواره گرافيک شمسه معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه 10 از انتخاب شهرداري اين منطقه به عنوان دبير خانه‌هادي جشنواره گرافيک شمسه و برگزاري اولين نشست تخصصي دبيران‌هادي اين جشنواره به ميزباني منطقه 10 خبر داد‌. در اين جلسه امير‌حسين بهاري صفت در سخناني با اشاره به موفقيت اجراي اين جشنواره گفت‌: منطقه 10 سال گذشته در برگزاري فاز اول از مجموعه جشنواره‌هاي شمسه در بخش‌هاي مختلف بسيار فعال بوده و با جلب مشارکت ده هزار شهروند موفقيت قابل توجهي را در حوزه شناسايي هنرمندان و افراد مستعد در سطح منطقه کسب کرده است.وي گفت: امسال منطقه 10 به عنوان دبيرخانه‌هادي جشنواره شمسه در بخش گرافيک انتخاب شده است و در همين راستا به منظور هماهنگي بيشتر با دبيران‌ هادي مناطق 22 گانه‌، نشست تخصصي در سالن جلسات مجتمع فرهنگي شهيد حبيب غني‌پور، با حضور دبير تخصصي گرافيک و دبيران گرافيک جشنواره شمسه در مناطق 22 گانه برگزار وبر لزوم توسعه کيفي برگزاري اين رشته در سال 91 تاکيد شد.

افتتاح خانه دوام منطقه 21

منطقه 21: همزمان با اجراي مانور اطفاي حريق در منطقه 21 و محک خوردن توان نيروهاي امداد‌رسان‌، خانه دوام اين منطقه در سراي محله ياس افتتاح شد.

در اين مانور که با حضور قائم مقام شهردار منطقه 21‌، مديران ارشد اين منطقه‌، مدير ستاد بحران منطقه 21، گروه دوام محله تهرانسر غربي‌، ايستگاه 59آتش‌نشاني‌، اورژانس‌، هلال‌احمر، بسيج و...درمحوطه سراي محله ياس برگزار شد‌، گروه‌هاي امداد رسان با به آتش کشيده شدن يک دستگاه خودروي سواري‌، عمليات اطفا حريق وامداد رساني به مصدومان حادثه ديده را آغاز کردند.سرعت، دقت، بالا بردن توان نيروهاي عمل کننده در مواقع بروز حادثه وافزايش آمادگي نيروها وهمچنين محک خوردن توان گروه دوام محله تهرانسر غربي از اهداف اين مانور عنوان شد.

 

ايران ميزبان اولين فضانورد مسلمان است

منطقه 1: مرکز علوم و ستاره‌شناسي تهران با هدف ترويج دانش فضايي در ميان دانش‌آموزان، دانشجويان و دوستداران علم فضا، ميزبان اولين فضانورد مسلمان در هفته جهاني فضا است.

جواد ارجمندفر مدير مرکز علوم و ستاره‌شناسي تهران با بيان مطلب فوق اظهار داشت: دکتر شيخ مظفر شکور فضانورد مسلمان، پزشک 36ساله از کشور مالزي است که مصادف با هفته جهاني هوافضا در همايش روز يکشنبه 16مهر ماه سال جاري به عنوان سخنران اصلي در مرکز علوم و ستاره‌شناسي تهران حضور خواهد داشت و به سوالات علاقه مندان پاسخ خواهد داد.وي تصريح کرد: ويژه برنامه هفته جهاني فضا با همکاري ماهنامه بين‌المللي آسمان شب از 13 تا 19 مهرماه با ويژه‌برنامه‌هايي چون نشست‌هاي علمي و برگزاري نمايشگاه از ساعت 10الي 21 برگزار خواهد شد.

 

شناسايي نقاط آبگير ورودي غربي پايتخت

منطقه9: معاون فني و عمراني شهرداري منطقه 9 در آستانه فصل بارندگي از شناسايي نقاط آبگير ورودي غربي پايتخت خبر داد.

رامين کريمي با اعلام اين خبر گفت: اين شهرداري در سال‌هاي گذشته براي رفع مشکل آب گرفتگي بلوارها، معابر و کوچه‌ها اقدامات ويژه‌اي انجام داده است.

وي افزود: دليل عمده آبگرفتگي معابر در شهرها، نبود روش اصولي جمع‌آوري، هدايت و دفع آب‌هاي سطحي بر اساس ضوابط شهرسازي است که برپايه طرح‌هاي جامع و تفصيلي شکل نمي‌گيرند.

کريمي تصريح کرد: با توجه به بررسي و بازديدهاي ميداني از همه انهار و دريچه آب‌هاي سطحي در سطح دو ناحيه منطقه‌، رفع مشکلات آنها در دستور کار اين معاونت قرار گرفت.

 

رکاب‌زني سفير سلامت منطقه 6 از مشهد مقدس تا تهران

منطقه 6:دبير کانون اهداي خون منطقه 6 به مناسبت هفته تربيت‌بدني مسير مشهد تا تهران را رکاب خواهد زد. علي اصغر صلواتيان دبير کانون اهداي خون و عضو کانون جهانديدگان اين منطقه با هدف ترويج فرهنگ اهداي خون در بين شهروندان و با شعار همبستگي، از امروز دوازدهم مهر ماه تا روز بيست و ششم مهر، (روز تربيت بدني و ورزش) مسير مشهد تا تهران را رکاب خواهد زد.

بر اساس اين گزارش وي از سال 56 عضو هيئت کوهنوردي و اسکي همدان بوده و تا کنون پس از عضويت در کميته ملي المپيک در بخش دوچرخه‌سواري توريستي در بسياري از همايش‌هاي رکاب‌زني داخل و خارج از کشور؛ از جمله رکاب‌زني دور اروپا‌، از استانبول تا آرارات و از تهران تا سوئيس حضور داشته است.