نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -


تصادف پدر ساختگي بود؛خواهر قصاص برادر را مي‌خواهد

زني در راهروهاي دادگاه خانواده
درخواست طلاق زن از شوهر خسيس


تائيد حکم اعدام عامل تيراندازي در پايگاه پليس


دستگيري 308 سارق حرفه اي در مرکز استان خراسان شمالي


واژگوني مرگبار سمند


اخبار کوتاه


اخبار خارجي


 تصادف پدر ساختگي بود؛خواهر قصاص برادر را مي‌خواهد 

 پسر جوان که متهم است در جريان يک تصادف ساختگي پدرش را به قتل رسانده است در دور دوم محاکمه اش به قصاص محکوم شد.

به گزارش مهر، در اين پرونده سعيد 32 ساله متهم است در روز چهارم آبان ماه سال 88 پدر خود را در يک تصادف ساختگي در لواسان به قتل رسانده است.او پس از محاکمه در شعبه 74 دادگاه کيفري به قصاص محکوم شده بود که حکم مجازاتش از سوي قضات ديوان عالي کشور نقض و پرونده براي رسيدگي دوباره به شعبه 113 دادگاه کيفري استان تهران فرستاده شده بود.

ششم شهريور ، جلسه دادگاه با حضور اولياي دم متهم با وکلاي مدافعش در شعبه 113 دادگاه کيفري و به رياست قاضي محمدسلطان همت‌يار برگزار شد.در ابتداي جلسه دادگاه سيدرضايي، نماينده دادستان با تشريح کيفرخواست گفت: در اين پرونده تنها دختر بزرگ مقتول تقاضاي قصاص کرده و ديگر اولياي دم رضايت خود را اعلام کرده اند.

سپس دختر بزرگ مقتول در جايگاه حاضر شد و با طرح شکايتش گفت: مطمئن هستم سعيد به طور عمدي پدرمان را به قتل رسانده است، به همين خاطر براي او تقاضاي قصاص دارم و حاضر هستم سهم ديه ديگر اعضاي خانواده‌ام را پرداخت کنم.

وکيل شاکي نيز در اين باره اظهار داشت: براساس گزارش جديد کارشناسان تصادفات نقشه حادثه منطبق با معيارهاي فني متعارف کارشناسي تصادفات نمي باشد و اين مورد از شمول حوادث معمولي در رانندگي خارج مي باشد. اين گزارش نشان‌دهنده عمدي بودن تصادف است.

رئيس دادگاه با تفهيم اتهام قتل عمدي به سعيد از او خواست به دفاع از خود بپردازد که پسر جوان اظهار داشت: شب حادثه به همراه برادر و پدرم راهي لواسان شديم، صبح در حال جابجا کردن خودروي فليزر بودم که نمي دانم چه شد که چرخ جلو روي پدرم رفت سريع او را به سمت بيمارستان انتقال داديم که امدادگران اورژانس در ميان راه اعلام کردند او فوت شده است. من علاقه زيادي به پدرم داشتم و قتل او هيچ سودي براي من نداشت.

وکيل متهم نيز در پايان خواستار بررسي صحنه تصادف از سوي تيم کارشناسي 5 نفره شد.

قضات دادگاه پس از آخرين دفاعيات متهم ختم رسيدگي به اين پرونده را اعلام کرده و براي صدور رأي وارد شور شده و با اکثريت راي پسر جوان را به قصاص محکوم کردند.


 زني در راهروهاي دادگاه خانواده
 درخواست طلاق زن از شوهر خسيس 

 زن جواني در دادگاه گفت: شوهرم آنقدر خسيس است كه وقتي من يا دخترم بيمار مي‌شويم حاضر نمي‌شود ما را به دكتر ببرد، زيرا مي‌ترسد هزينه‌هاي درمان زياد شود.

به گزارش ايسنا، اين زن در دادگاه درخواست جدايي از شوهرش را به قاضي ارائه كرد. وي گفت: از سال 1385 كه زندگي مشترك‌مان را شروع كرديم شوهرم به من هيچ هزينه‌اي را به عنوان خرجي نداده است.وي ادامه داد: هزينه‌هايم را از طريق تدريس خصوصي تامين مي‌كنم. حتي زماني كه فرزندمان به دنيا آمد، تمام هزينه بيمارستان را خودم پرداخت كردم و جالب است كه شوهرم اصلا از اين موضوع ناراحت نيست.اين زن جوان كه 31 سال سن داشت، افزود: شوهرم تصور مي‌كند كه هيچ وظيفه‌اي در برابر من و دخترم ندارد. وقتي يكي از ما بيمار مي‌شود، هيچ وقت نمي‌گويد كه شما را به دكتر ببرم.

در واقع ما در يك خانه زندگي مي‌كنيم اما تمام هزينه‌هايمان از هم جداست.وي در پاسخ به پرسش قاضي مبني بر اينكه آيا همسرتان شاغل است، گفت: بله در يك شركت كار مي‌كند و حقوق خوبي هم دريافت مي‌كند اما بسيار خسيس است. در طول 6 سال زندگي مشترك هيچ‌گاه با يكديگر به خريد نرفتيم، هميشه او جدا براي خود خريد مي‌كند و من جدا به خريد مي‌روم.

اين زن گفت: مهريه‌ام 514 سكه بهار آزادي است و علاوه بر طلاق، خواهان دريافت مهريه‌ام هم هستم.به گزارش ايسنا، قاضي دادگاه بعد از شنيدن اظهارات زن جوان به دليل عدم حضور مرد حكمي مبني بر طلاق صادر نكرد.


 تائيد حکم اعدام عامل تيراندازي در پايگاه پليس 

 حکم اعدام مأموري که در اقدامي انتقامجويانه با شليک چند گلوله دو افسر را به شهادت رسانده بود، از سوي قضات ديوان عالي کشور تائيد شد.

به گزارش مهر، در اين حادثه مرگبار که ساعت 10 صبح شنبه اول تير 87 در پايگاه هشتم پليس امنيت تهران رخ داد، استوار يکم «حسينعلي» ناگهان به شليک‌هاي کور پرداخت که در اين ميان يکي از افسران ارشد به نام سرهنگ دوم «محمدرضا ميرجلالي» و ستوانيکم «امير صادق خوشرفتار» شهيد شدند.

اما ستوانيکم «صادق قره‌باغي» که بر اثر اصابت گلوله بشدت مجروح شده بود پس از انتقال به بيمارستان نجات يافت. متهم نيز پس از بازداشت تحت بازجويي قرار گرفت و به جنايت انتقامجويانه‌اش اعتراف کرد.

در جلسه محاکمه که در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران با حضور 5 قاضي و نماينده دادستان برگزار شد، پس از بيان کيفرخواست و درخواست مجازات قانوني متهمان، خانواده شهيدان «ميرجلالي» و «خوشرفتار» خواستار قصاص عامل جنايت شدند. افسر مجروح نيز خواستار دريافت ديه شد.

در ادامه دادگاه متهم در دفاع از خود گفت: يک هفته قبل از حادثه، افسر مافوقم مرا به‌خاطر اين‌که با لباس شخصي در مراسم رسمي شرکت کرده بودم، توبيخ کرد که از او کينه به دل گرفتم. روز حادثه وقتي از انبار، اسلحه‌اي تحويل گرفتم براي انتقامجويي به طرف دفتر افسر ارشد رفتم. باور کنيد انگيزه‌اي براي کشتن او و ديگر همکارانم نداشتم و فقط مي‌خواستم وحشت ايجاد کنم. اما پس از تيراندازي به خاطر هيجان و اضطراب، دستپاچه شده و به هر طرف شليک مي‌کردم که ناخواسته اين اتفاق افتاد. حالا هم پشيمانم و تقاضاي بخشش دارم.

وکيل مدافع متهم نيز اعلام کرد وي دچار اختلالات روحي و رواني است و در زمان حادثه، تعادل روحي نداشته است. اما رئيس‌ دادگاه اعلام کرد کميسيون پزشکي قانوني، 2 بار سلامت رواني متهم را تأييد کرده است.

بنابراين با دريافت آخرين دفاعيات متهم، 5 قاضي پرونده به اتفاق آرا او را به 2 بار قصاص - اعدام- ، 50 سال زندان و پرداخت ديه افسر مجروح محکوم کردند.

با اعتراض متهم پرونده به شعبه 13 ديوان عالي کشور فرستاده شد که قضات ديوان عالي کشور حکم مجازات افسر پليس را تائيد کردند.


 دستگيري 308 سارق حرفه اي در مرکز استان خراسان شمالي 

 فرمانده انتظامي شهرستان بجنورد ، صبح ديروز در گفتگو با پليس از دستگيري 308 سارق حرفه اي و کشف 706 فقره سرقت در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، سرهنگ»داوطلب» با اشاره به اينکه طي 6 ماه امسال، 77 نفر در تصادف فوتي برون و درون شهري جان خود را از دست داده‌اند، افزود: طي مدت يادشده 817 فقره تصادف جرحي و فوتي در محورهاي درون و برون شهري اين شهرستان رخ داده است.

وي بيان داشت: با توجه به اينکه در شهرستان بجنورد، پليس بشدت با سارقان برخورد مي کند لذا در اين زمينه 27 درصد کاهش وقوع سرقت‌ها داشته‌ايم.

فرمانده انتظامي شهرستان بجنورد با اشاره به اينکه پليس با قاطعيت با متخلفان رانندگي برخورد مي کند ، افزود: طي مدت يادشده دو هزار و 230 دستگاه موتورسيکلت و 736 دستگاه خودرو از رانندگان متخلف توقيف شد.

سرهنگ داوطلب در خصوص عملکرد پليس اين شهرستان در راستاي دستگيري معتادان تابلو و خطرناک افزود: 614 معتاد طي مدت ياد شده توسط پليس اين شهرستان دستگير و به مراجع قضايي معرفي شدند. وي همچنين از دستگيري 181 نفر فروشنده موادمخدر و قاچاقچي در 6 ماه امسال خبر داد و گفت: پليس در راستاي مقابله با عرضه و فروش مواد مخدر ، از اين افراد مقدار 32 کيلو و 591 گرم ترياک ، 641 گرم هروئين و پنج کيلو و 257 گرم نيز ساير موادمخدر کشف و ضبط کردند.


 واژگوني مرگبار سمند 

رييس مركز فرماندهي و كنترل ترافيك پليس راهور ناجا از مرگ يك تن بر اثر تصادف ميان دو دستگاه وانت‌پيكان و ميني‌بوس خبر داد. سرهنگ رضا سلبي در گفت و گو با ايسنا، در تشريح جزئيات اين خبر گفت: روز سه شنبه تصادف ميان دو دستگاه وانت‌پيكان و ميني‌بوس با يكديگر در كيلومتر 22 محور خرامه در استان فارس سبب مرگ يك تن و زخمي‌شدن 2 تن ديگر شد. وي علت اين حادثه كه در ساعت 7:40 روز سه شنبه رخ داد را انحراف به چپ از جانب يكي از وانت پيكان‌ها اعلام كرد. رييس مركز فرماندهي و كنترل ترافيك پليس راهور ناجا همچنين از مرگ يك تن در جريان برخورد پرايد با شي ثابت در استان سيستان و بلوچستان خبرداد و گفت: در پي اين حادثه كه در كيلومتر 14 محور سفيدابه در جاده زابل – زاهدان رخ داده است يك نفر كشته و 4 نفر ديگر مجروح شدند. به گفته سلبي كارشناس پليس‌راه علت اين حادثه كه در ساعت 5 دقيقه بامداد روز سه‌شنبه رخ داده است را عدم‌توجه به جلو از جانب راننده پرايد اعلام كرد. سلبي با اشاره به واژگوني يك دستگاه سواري سمند در استان چهار محال و بختياري نيز اظهاركرد: به دنبال اين حادثه كه در كيلومتر 35 محور فارسان در جاده شهركرد اصفهان رخ داد، دو تن جان خود را از دست دادند. رييس مركز فرماندهي و كنترل ترافيك پليس راهور ناجا با بيان اينكه اين حادثه در ساعت 14:30 روز سه شنبه رخ داد، علت آن را عدم‌توجه به جلو از جانب راننده سمند اعلام كرد. وي در خصوص مهمترين علل حوادث رانندگي در جاده‌هاي كشور نيز به ايسنا گفت: عدم‌توجه به جلو و خستگي و خواب‌آلودگي راننده 35 درصد، تخطي از سرعت مطمئنه 17 درصد، انحراف به چپ 17 درصد و برخورد وسيله‌نقليه با عابرپياده شش درصد سهم تصادفات جاده‌اي در شبانه‌روز گذشته را به خود اختصاص داده‌اند.


 اخبار کوتاه 

 اجراي حکم شلاق 2 سارق مسجدسليماني در ملاء عام

دادستان عمومي و انقلاب شهرستان مسجدسليمان از اجراي حکم دو سارق در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمد معيني با اعلام اين خبر گفت: در راستاي اجراي صحيح و صريح احکام، حکم شلاق دو سارق به هويت «ح.ک» و «پ.ک» با حضور جمع زيادي از مردم شهيدپرور اين شهرستان در ملاءعام به اجرا درآمد.وي افزود: بنا به حکم صادره از سوي شعبه 101 عمومي جزايي مسجدسليمان که به تاييد شعبه 12 دادگاه تجديدنظر استان خوزستان رسيده است، متهمان فوق‌الذکر به ترتيب به تحمل 50 و 70 ضربه شلاق در ملاء عام و هر دو به تحمل پنج سال حبس و رد مال به مالباخته محکوم شده بودند.

سقوط كارگر ساختماني به عمق چاه

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از سقوط يك كارگر ساختماني به عمق 35 متري چاه خبرداد. سيدجلال ملكي در گفت‌و‌گو با ايسنا، در اين باره گفت: در ساعت 9:20 صبح ديروز ستاد فرماندهي در جريان وقوع اين حادثه قرار گرفت كه به دنبال آن گروه نجات 3 سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني را به محل حادثه در شهرك غرب خيابان گل‌افشان اعزام كرد. وي ادامه داد: پس از حضور آتش‌نشاني در محل آنان متوجه شدند كه يك كارگر در يك كارگاه ساختماني مشغول خروج از چاه بوده كه به دليل بي‌احتياطي به عمق 35 متري آن سقوط كرده است. سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با بيان اينكه آتش‌نشانان عمليات نجات و ايمن‌سازي منطقه را انجام دادند گفت:‌ سرانجام اين كارگر بي‌احتياط را از چاه خارج كرده و وي كه دچار آسيب‌ديدگي‌هاي بعضا شديدي شده بود را به عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه تحويل دادند.

کشف 68 هزار ليتر مشروبات الکلي از واحدهاي صنفي متخلف

رئيس پليس اماکن عمومي گفت: در 6 ماه نخست امسال 33 هزار و 37 واحد فاقد مجوز پلمپ شد.به گزارش مهر، سرهنگ خليل هلالي ظهر اظهار داشت: در 6 ماهه نخست سال 90 هزار و 313 واحد صنفي اخطاريه پلمپ دريافت کردند که در پي آن 33 هزار و 37 واحد صنفي متخلف پلمپ شد.هلالي ادامه داد: هم اکنون بيش‌از 3 ميليون و 300 هزار واحد صنفي در کشور فعال هستند که دو سوم آنها داراي پروانه کسب هستند. هم اکنون 366 مجمع امور صنفي و 160 اتحاديه در کشور فعال هستند.به گفته سرهنگ هلالي در نيمه نخست امسال در بازرسي از واحدهاي صنفي 600 هزار تصوير مبتذل، 36 هزار سي دي غير مجاز ، 3.6 کيلوگرم مواد مخدر ، 550 هزار عدد مواد محترقه و 68 هزار ليتر مشروبات الکلي کشف شد که ميزان کشفيات مشروبات الکلي نسبت به سال قبل 22 درصد کاهش داشته است.

زلزله بم را لرزاند

زلزله‌اي به بزرگي 1/3 ريشتر شهرستان بم در استان کرمان را لرزاند. به گزارش فارس، بامداد ديروز زلزله‌اي به بزرگي 1/3ريشتر شهرستان بم در استان کرمان را لرزاند.اين زلزله در ساعت 02 و 33 دقيقه و 39 ثانيه و در عمق 14 کيلومتري زمين اتفاق افتاده است.موقعيت مرکز اين زلزله در 29.38 شمالي و 57.98 شرقي است.مرکز اين زمين‌لرزه در فاصله 47 کيلومتري مرکز شهرستان بم، 54 کيلومتري شهر بروات بم و 59 کيلومتري شهر راين کرمان گزارش شده است.هيچ‌گونه خسارت مالي و جاني از اين زمين‌لرزه اعلام نشده است.

توقيف 40 شناور حامل سوخت قاچاق

جانشين فرماندهي انتظامي استان هرمزگان از اجراي طرح پاکسازي بندر کلاهي ميناب از قاچاق سوخت و توقيف 40 شناور خبرداد. به گزارش ايسنا، سرهنگ احمد دادستاني در اين باره گفت: در پي مطالبات مردم شهرستان ميناب مبني بر مبارزه جدي با قاچاق سوخت، فرماندهي انتظامي استان هرمزگان با همکاري فرماندهي درياباني استان طرح مبارزه با قاچاق سوخت را در بندر کلاهي شهرستان اجرا کرد. جانشين فرمانده انتظامي استان هرمزگان خاطرنشان کرد: مأموران در اجراي اين طرح 40 فروند شناور، 9 دستگاه خودرو و 16 دستگاه موتورسيکلت که در امر جابجايي و قاچاق سوخت فعاليت داشتند را توقيف و بيش از 35 هزار ليتر سوخت قاچاق را نيز کشف و ضبط کردند. دادستاني ديگر کشفيات و دستاوردهاي اين طرح را کشف 9 دستگاه موتور پمپ ويژه تخليه سوخت، 18عدد انواع مخازن در ابعاد مختلف، مقاديري شيلنگ مخصوص تخليه و بارگيري سوخت و مقداري موادمخدر از نوع حشيش به همراه آلات و ادوات استعمال عنوان کرد.

دستگيري اعضاي 2 باند جعل گذرنامه در تهران

رئيس پليس گذرنامه ناجا از متلاشي شدن 2 باند جعل در تهران طي سه ماه گذشته خبرداد.به گزارش فارس سردار محمود صادقي در حاشيه بازديد مردمي در مرکز 197 گفت: در هفته ناجا از 96 دفتر خدمات الکترونيک انتظامي 20 درصد تا ساعت 18 بعدازظهر پاسخگوي متقاضيان در تمامي حوزه‌ها هستند.وي ادامه داد: در 7 ماه اول سال جاري يک ميليون و 400 هزار گذرنامه الکترونيک صادر و در اختيار متقاضيان قرار گرفت.اين مقام ارشد انتظامي با اشاره به متلاشي شدن 2 باند جعل گذرنامه در تهران گفت: اين گروه اقدام به صدور ويزا و جعل مدارک دولتي مي‌کردند که طي آن 5 نفر دستگير و مدارک جعلي صادر شده از سوي آنها به مراجع قضايي تحويل شد.


 اخبار خارجي 

 150 کشته در اثر سيل در نيجريه

كميته صليب‌سرخ نيجريه اعلام‌كرد: بر اثر جاري‌شدن سيل‌ ناشي از بارش باران‌هاي سيل‌آسا، نزديك به 150 تن جان خود را در اين كشور از دست دادند.

به گزارش ايسنا، در گزارش كميته صليب‌سرخ نيجريه آمده است كه بارش شديد باران و جاري‌شدن سيل زندگي ساكنان 21 استان اين كشور را با اخلال روبرو كرده و به آوارگي نزديك به 64 هزار تن منجر شده است.

باران‌هاي هفته اخير خسارت‌هاي گسترده‌اي را به ساختمان‌هاي مناطق سيل‌زده وارد كرده است. همچنين تعداد زيادي مجبور شده‌اند خانه‌هاي خود را ترك كنند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه سرويس خبري ايندو-آسيا، رييس كميته صليب‌سرخ نيجريه در گزارش خود گفت: علاوه بر مسئله اسكان سيل‌زدگان، نگراني از شيوع بيماري‌هاي ناشي از آب، همچون وبا افزايش يافته است.

دستگيري 12 پليس به اتهام فساد

رسانه‌هاي داخلي فرانسه اعلام كردند: 12 افسر پليس اين كشور به اتهام فساد مجرم شناخته و دستگير شدند.

به گزارش ايسنا، سخنگوي پليس محلي شهر «مارسي» اظهارداشت: اين 12 افسر پليس در بررسي پرونده سرقت‌هاي سازمان يافته، اخاذي، خشونت و موادمخدر مجرم شناخته شده‌اند.

«پاسكال گاريبيان» گفت: آنان همچنين به اخذ موادمخدر، پول و سيگار قاچاق از دلالان غيرمجاز مظنون هستند.

2 کشته در اثر ريزش ساختمان نيمه كاره

بر اثر ريزش ساختمان يك مدرسه در حال ساخت در تركيه دست‌كم دو تن جان خود را از دست دادند.

به گزارش ايسنا، پليس محلي استانبول در پي وقوع اين حادثه اعلام‌كرد: ساختمان اين مدرسه در حال ساخت روزسه شنبه ريزش كرد كه در پي آن دو كارگر كشته شدند.

زني فرزندش را براي انتقام از همسرش كشت

پليس تركيه اعلام‌كرد: زني پس از مشاجره لفظي با همسرش فرزند خود را با انگيزه انتقام به قتل رساند. به گزارش ايسنا، پليس استانبول در توضيح اين جنايت اعلام كرد: اين زن روز يكشنبه با همسرش درگير شد و با بالاگرفتن مشاجره ميان آن دو، متهم، نوزاد 9 ماهه‌اش را خفه كرد تا از همسرش انتقام بگيرد. والدين همسر «اليف» به پليس گفتند: با بالا گرفتن مشاجره ميان آن دو مجبور به دخالت شديم به همين دليل عروس و نوه‌مان را به اتاق ديگر فرستاديم اما وقتي پسرمان همسرش را به طلاق دادن تهديد كرد، «اليف» فرزندش را با بالش خفه كرد.

والدين همسر «اليف» ‌همچنين گفتند: بلافاصله ‌نوه‌مان را به بيمارستان منتقل كرديم، اما او پيش از هرگونه اقدامي فوت كرده بود.

به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه توديز زمان، ‌بنابر اعلام پليس تركيه، متهم روز پس از حادثه به اداره پليس رفت و به اتهام خود اعتراف كرد.