نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -

بازارچين در تصاحب کدام کشور خواهد بود؟
ماراتن جديد نفتي ايران و عربستان


اجراي «طرح کليد به کليد» نوسازي بافت فرسوده در تهران


افزايش نرخ ارز‏ مجالي براي توليد نگذاشته است

دستگيري چند اخلالگر در تجمعات پراکنده بازار تهران
نرخ ارز صفر شد

سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو تشريح کرد:
جزئيات سناريوي واردات و مبادله آب


رشد مجدد شاخص


آيا بحران فعلي ارز، عادي است؟

تراز بنزين ايران منفي شد
تاخير در راه‌اندازي 7 طرح جديد بنزيني


اخبار کوتاه


جوابيه


 بازارچين در تصاحب کدام کشور خواهد بود؟
 ماراتن جديد نفتي ايران و عربستان 

 ماراتن جديد ايران و عربستان با ساخت و توسعه مجتمع‌هاي جديد توليد متانول به‌منظور تصاحب بازار پتروشيمي چين آغاز شده است، با اين وجود پيش بيني مي‌شود ايران با مزيت ذخاير گازي توليد متانول خود را تا 4 برابر کند.به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر به طور متوسط سالانه بيش از پنج ميليون تن متانول در صنعت پتروشيمي ايران توليد و به بازارهاي جهاني به ويژه در شرق آسيا و اروپاي غربي صادر مي‌شود.در شرايط فعلي صنعت پتروشيمي ايران پس از کشورهاي چين، عربستان سعودي و ترينيداد و توباگو چهارمين قطب توليد متانول در جهان است که پيش بيني مي‌شود در آينده اي نزديک با ساخت و راه اندازي واحدهاي جديد به ويژه در منطقه عسلويه ايران جايگاه دومين توليد کننده متانول جهان را به خود اختصاص دهد.

در حال حاضر عمليات طراحي، ساخت و اجراي 16 ميليون تن ظرفيت جديد توليد متانول با مشارکت بخش خصوصي آغاز شده است که با احتساب ظرفيت فعلي ظرفيت توليد اين محصول پتروشيميايي تا مرز 21 ميليون تن در سال وجود دارد.آمارهاي رسمي حاکي از آن است که از آغاز برنامه پنجم توسعه تاکنون ايران با صادرات سالانه بيش از يک ميليارد و 100 ميليون دلار متانول به بيش از 15 کشور جهان در اروپا و آسيا بخش عمده‌اي از درآمد حاصل از صادرات غير نفتي را با فروش خارجي اين محصول پتروشيمي کسب مي‌کند.

در همين حال شرکت بازرگاني پتروشيمي اخيرا با انتشار گزارشي، اعلام کرده است: کشورهاي چين، ژاپن، جمهوري آذربايجان، اسلووني، افغانستان، ايتاليا، بلژيک، تايلند، تايوان، کره جنوبي، سريلانکا، عراق، مصر، هلند و هند از مهمترين مشتريان متانول ايران در سال‌هاي اخير هستند.از سوي ديگر همزمان با افزايش ظرفيت توليد متانول در ايران، در سالهاي اخير تقاضاي جهاني براي خريد اين محصول پتروشيمي افزايش يافته است که مهمترين عامل در افزايش اين تقاضاي خارجي کمبود گاز طبيعي به عنوان خوراک اصلي توليد متانول است.با اين وجود ايران با در اختيار داشتن بيش از 33 تريليون مترمکعب ذخاير گاز طبيعي جهان و با توجه به راه اندازي فازهاي جدي پارس جنوبي مشکلي در تامين خوراک واحدهاي جديد توليد متانول ندارد و از اين رو پيش بيني مي‌شود به زودي سهم ايران هم در توليد و صادرات اين محصول پتروشيمي در بازار جهاني افزايش يابد.

کل ظرفيت توليد متانول در جهان بيش از 50 ميليون تن در سال برآورد مي‌شود که ايران با بهره برداري از مجتمع‌هاي پتروشيمي زاگرس، خارگ، شيراز و فن آوران بين 5 تا 7 درصد بازار جهاني اين محصول استراتژيک پتروشيمي را در اختيار دارد.هم اکنون ايران بزرگترين صادرکننده متانول به چين است به طوريکه در سال 2010 ميلادي 44 درصد از بازار متانول چين توسط ايران تامين شده ضمن آنکه در سالهاي اخير ايران دومين صادرکننده متانول به اروپا بوده است.

با توجه به توسعه صنايع تکميلي و پايين دستي پتروشيمي در چين و افزايش تقاضاي مصرف اين کشور آسيايي با ساخت و توسعه واحدهاي جديد متانول ايران در بلند مدت مي‌تواند سهم قابل توجه‌اي از بازار چين را به خود اختصاص دهد.در مجموع برآوردها نشان مي‌دهد با توجه به کمبود خوراک گاز طبيعي در عربستان سعودي و ترنيداد و توباگو، ايران در آينده با برخورداري از مزيت ذخاير گاز و ساخت و بهره برداري از مجتمع‌هاي جديد پتروشيمي‌توليد متانول مي‌تواند به عنوان دومين توليد کننده اين محصول پتروشيميايي در بازار جهاني عرض اندام کند.


 اجراي «طرح کليد به کليد» نوسازي بافت فرسوده در تهران 

اولين «طرح کليد به کليد» نوسازي بافت فرسوده در تهران با همکاري بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازي اجرا مي‌شود.مجيد كيانپور در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: بهسازي و نوسازي در بافت فرسوده به خودي خود اتفاق نمي‌افتد مگر اين‌كه روش‌ها و مراحل مختلف با استفاده از تمام ظرفيت‌ها به اين عمل تسريع ببخشد. يكي از روش‌هاي پيش‌رو كه در حال اجراي آن هستيم طرح «كليد به كليد» است. معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: بسياري از ساكنان بافت‌هاي فرسوده به دليل تعلق خاطر و زندگي از سال‌هاي گذشته در يك منطقه خاص، نمي‌خواهند از محله خود خارج شوند.كيانپور ادامه داد: از طرفي شايد بسياري از ساكنان بافت فرسوده تخصص و توانايي نوسازي ملك خود را نداشته باشند. طرح «كليد به كليد» براي نوسازي و بهسازي به اين مردم پيشنهاد مي‌شود.مديرعامل شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران گفت: در طرح كليد به كليد ارزش روز ملك متقاضي مشخص مي‌شود و به تناسب آن يكي از واحد‌هاي نوساز منطقه كه در حال ساخت است، به او تعلق مي‌گيرد كه اين كار طي مدت زمان مشخص انجام مي‌شود.معاون وزير راه و شهرسازي در پاسخ به اين پرسش كه آيا براي ساكنان بافت‌هاي فرسوده بهتر نيست كه در مشاركت با سازندگان بخش خصوصي ملك خود را بازسازي كنند؟ گفت: مشاركت عمليات ساخت‌وساز عمدتا تک پلاک بوده و نوسازي اجرا نمي‌شود، ضمن آنكه پلاك‌هاي بافت فرسوده در محله سيروس و برخي از ديگر محلات در متراژ‌هاي پايين‌ هستند و بايد چند پلاك را تجميع كرد تا در نهايت صاحبان اين پلاك‌ها بتوانند آپارتمان نوساز در متراژ مناسب داشته باشند.وي خاطر نشان كرد: محله سيروس تهران پايلوت طرح «كليد به كليد» است و در صورت توفيق، اين طرح را در ديگر بافت‌هاي فرسوده تهران و ديگر شهرهاي كشور اجرا خواهيم كرد.


 افزايش نرخ ارز‏ مجالي براي توليد نگذاشته است 

صادرات حلقه بعدي توليد است و توليد بايد مجالي براي توسعه پيدا كند تا منجر به صادرات كالا شود.نائب رييس اتاق بازرگاني ايران با بيان اينكه در حال حاضر تقاضاي واقعي ارز از عرضه پيشي گرفته است افزود: اين امر باعث صعودي شدن قيمت ارز شده است و مادامي كه اين شرايط ادامه داشته باشد(با تشديد تحريم‌ها) نرخ ارز باز هم افزايش پيدا مي‌كند كه در كنار اين موارد صادرات و همچنين توليد هم دچار مشكل مي‌شود. پدرام سلطاني در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به علت صعودي شدن نرخ ارز اظهار داشت:علت اصلي نوسانات نرخ ارز طي ماه‌هاي گذشته افزايش تحريم‌ها، كاهش فروش نفت، بلوكه شدن ذخاير ارزي ما در خارج از كشور و محدوديت ارتباطات بانكي بين ايران و دنيا بوده است كه طبيعتا در تراز تجاري كشور تاثير گذار بوده است.سلطاني با بيان اينكه هم اكنون تعيين نرخ ارز ممكن نيست تصريح كرد: اينكه ما چه ميزان ارز تا پايان سال مي‌توانيم تامين كنيم و انتظارات جامعه از تغيير نرخ ارز چه خواهد بود مشخص نيست و آنچه مشخص است روند صعودي ادامه دارد و رقم قابل پيش بيني نيست.سلطاني در پاسخ به اين سوال كه ايا افزايش نرخ ارز به صادركنندگان كمك كرده است تصريح كرد: در صورتي روند صعودي ارز به صادركنندگان كمك مي‌كند كه با شيب ملايمتري همراه باشد و با ثبات تر پيش رود تا بتوانند پيش بيني بهتري از اين روند داشته باشند.وي گفت: صادرات حلقه بعدي توليد است و توليد بايد مجالي براي توسعه پيدا كند تا منجر به صادرات كالا شود.نائب رييس اتاق بازرگاني ايران اظهار داشت: در بسياري از واحدها نيازهاي ارزي و وارداتي توليدكنندگان با مشكل همراه شده و فرايند واردات به سختي صورت مي‌گيرد.


 دستگيري چند اخلالگر در تجمعات پراکنده بازار تهران
 نرخ ارز صفر شد 

 تجمعات پراکنده روز گذشته تهران که در برخي خيابان‌هاي منتهي به بازار ديده مي‌شد منجر به بروز ترافيک نسبتا سنگين در اين مناطق شد که مشکلاتي را براي عبور و مرور مردم ايجاد کرد.گزارش مهر از سطح شهر تهران حاکي است که برخي مناطق تهران در حوالي بازار و مراکز خريدوفروش ارز و سکه از صبح چهار شنبه وضعيت بي ثباتي داشته و برخي اعتراضات پراکنده باعث تعطيلي اصناف شده است.نيروهاي امنيتي و انتظامي از ظهر ديروز با حضور در اين مناطق سعي در ايجاد آرامش در اين مناطق و بازگرداندن شرايط عادي به اين مناطق کردند.ماموان انتظامي اقدام به برخورد و دستگيري با عوامل تحريک کننده داشتند و سعي کردند افراد حاضر در تجمعات پراکنده را متفرق کنند.تجمعات پراکنده ديروز تهران که در خيابان‌هاي فردوسي، چهارراه استانبول،منوچهري،ميدان امام خميني ديده مي‌شد منجر به بروز ترافيک نسبتا سنگين در اين مناطق شد که مشکلاتي را براي عبور و مرور مردم ايجاد کرد.حضور نيروهاي انتظامي در همه مناطق مرکزي تهران چشم گير بود.همچنين تعدادي از اخلال گران بازار و دو تبعه يکي از کشورهاي اروپايي که با ظاهر توريست در ناارامي‌هاي تهران مشغول جمع آوري اخبار بودند توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شدند.در همين رابطه سرهنگ خليل هلالي در خصوص تعطيلي بخشي از بازار تهران گفت: هميشه جمعيت شناوري در بازار حضور دارند . حضور چند نفر و تماشاي اوضاع دليل بر تجمع و تعطيلي نيست و خبري تاکنون در خصوص تعطيلي بازار نداشته ايم.وي در خصوص برخورد با اخلالگران نظام اقتصادي گفت: بر اساس قانون هر واحد صنفي بر اساس نظر اتحاديه مي‌تواند تا 15 روز بسته باشد اما اگر فردي به منظور اخلال در نظام اقتصادي يک روز نيز مغازه خود را تعطيل کند مرتکب جرم شده و مرجع قضايي در صورت تشخيص اخلالگري با اين افراد برخورد مي‌کند. همچنين به دنبال التهابات قيمت در بازار سکه و ارز کشور طي روزهاي اخير، چندين سايت مرتبط ارايه كننده نرخ ارز و سکه فيلتر شدند.

به گزارش ايلنا، سايت‌هاي پرطرفدار اعلام كننده نرخ ارز،مانند مظنه، صرافي تهران، مثقال، آنلاين كارنسي، پيک پايگاه خبري و.... از جمله اين سايتها هستند که امروز صبح فيلتر شدند.اين گزارش مي‌افزايد: ساير سايت‌هايي كه طي روزهاي اخير قيمت ارز و سكه را اعلام مي‌كردند،در اقدامي هماهنگ قيمت تمامي ارزها را صفر کرده و از اعلام جزييات قيمت اصلي ارز خودداري کردند.


 سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو تشريح کرد:
 جزئيات سناريوي واردات و مبادله آب 

 سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو با اعلام شيوه تعيين قيمت آب خام، گفت: يکي از راهبردهاي اين وزارتخانه براي تامين آب مورد نياز کشور، واردات آب و مبادله آن است.

عليرضا دايمي در گفت‌وگو با مهر در ارتباط با وضعيت قيمت گذاري براي آب خام و مواردي که از سوي شرکت‌هاي آب منطقه‌اي مطرح مي‌شود، گفت: شرکتهاي آب منطقه اي تامين آب خام را بر عهده دارند. سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو اظهار داشت: احداث سد در مناطق مختلف و رودخانه‌ها مربوط به شرکت‌هاي آب منطقه اي است و در اين مرحله هرگونه قيمت گذاري بر روي آب، تعيين قيمت براي آب خام خواهد بود.

دايمي خاطر نشان کرد: در بخش ديگر کار، اقدامات تصفيه و توزيع مربوط به شرکتهاي آب و فاضلاب است که در داخل شهرها انجام مي‌شود. با اين حال نوعي مراوده اقتصادي بين شرکتهاي زيرمجموعه وزارت نيرو در بخش تامين و انتقال، تصفيه و توزيع وجود دارد. وي ادامه داد: همچنين نوعي ارتباط قيمتي در اين بخش وجود دارد که البته رقم پاييني است. به عنوان نمونه قيمت آب خام در يکي از کلانشهرهاي کشور 140 ريال است که آبفا بايد آن را پرداخت کند. اين مقام مسئول وزارت نيرو در پاسخ به اين سئوال که آيا برنامه اي براي واردات آب به منظور تامين نياز آبي کشور وجود دارد و يا تمام نيازها از منابع داخلي تامين مي‌شود؟ گفت: اين موضوع حکم قانون است و در برنامه پنجم توسعه نيز مورد تاکيد قرار گرفته است.

دايمي همچنين به تاکيد برنامه پنجم توسعه در اينباره اشاره کرد و بيان داشت: اين موضوع در برنامه‌هاي راهبردي وزارت نيرو نيز به عنوان مبادله آب وجود دارد. سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو، افزود: براي تامين آب هم از انتقال بين حوزه‌هاي بين مختلف استفاده مي‌کنيم و هم از طريق مبادله آب با کشورهاي مختلف موضوع دنبال مي‌شود.

وي گفت: البته استفاده از آب‌هاي شور درياها و نمک زدايي نيز برنامه‌هاي ديگري در زمينه تامين آب مورد نياز کشور است که به عنوان روش‌هاي مختلف مورد استفاده وزارت نيرو قرار مي‌گيرد.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو تاکيد کرد: بازچرخاني آب و منابعي که وارد طبيعت مي‌شود در کشورهاي توسعه يافته چندين بار مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ما نيز اين کار را در حال حاضر انجام مي‌دهيم و با ايجاد تصفيه خانه‌هاي کشور در بخش‌هاي صنعت و شهري، اين امکان گسترده شده است.

دايمي به اشاره به تصفيه 4 مترمکعب در ثانيه از طريق تصفه خانه جنوب تهران، تصريح کرد: اين ميزان تصفيه آب معادل يک رودخانه بزرگ مانند آبدهي رودخانه کرج است.


 رشد مجدد شاخص 
نويسنده : مريم نجفيان

 در پايان معاملات پايان هفته که مصادف با 12 مهرماه 91 بود، شاخص کل بازار با41/431 واحد افزايش بار ديگر از سد مقاومتي 29000 واحدي عبور کرد تا در هفته آينده نقطه مقاومتي 30000 واحدي را هدف گرفته باشد. نهايت اينکه با شاخص 29098 واحدي و ارزش معاملاتي به رقم17/233 ميليارد تومان، هفته دوم پاييز به پايان رسيد. سهم بورس از کل معاملات انجام شده بالغ بر28/185ميليارد تومان و سهم فرابورس89/47 ميليارد تومان بود.

در معاملات روزگذشته اوراق بهادار در بورس تهران، شاهد خيز مجدد قيمتها در ساعات اوليه و مياني بازار بوديم ولي به دليل در پيش بودن دو روز تعطيلي،انتشار اخبار سياسي نه چندان دلچسب، عرضه‌هاي سنگين صورت گرفته در اکثر نمادها ... بالاخره مقاومت بازار در ساعت پاياني شکست و صفهاي خريد در اکثر نمادهاي بزرگ و مطرح بازار فرو ريخت.

در اين ميان، گزارشات 6 ماهه شرکتهاي داراي سال مالي 30 اسفند بتدريج انتشار مي‌يابد که شگفتي‌هاي گروه معدني بخصوص تعديلهاي قابل توجه در نمادهاي توليد کنندگان سرب و روي،بيش از پيش جلب توجه مي‌کند. انتظار مي‌رود در هفته آينده شاهد بازگشايي نوبتي سهام گروه سرب و روي و افزايش شديد قيمتها در اين گروه باشيم. روز گذشته دلار تا مرز 4هزار تومان پيش رفت که با تزريق ارز به بازار به 3200تومان کاهش و مجددا تا 3600تومان افزايش يافت.

به اين ترتيب پول ملي کشورمان به صدر ليست پول‌هايي بي اعتبار دنيا رسيدو شنيده شده در بازار ارز روزگذشته فضاي امنيتي حاکم شده و به اصطلاح دلار در کما قرار گرفته است. گفتني است مجموع اين حوادث به نفع بازار سرمايه تمام شد شاخص بورس با 431واحد رشد در محدود29100 واحد قرار گرفت که باز هم رکورد قبلي خود را تکرار کرد.نمادهاي ايران خودرو،ذوب آهن اصفهان،پالايش بندر عباس به همراه توسعه معادن فلزات بيشترين حجم معاملات را بخود اختصاص داده‌اند.

گفتني است اکثر نمادها با ترافيک رواني مواجه شدند به عبارت ديگر علي رغم تجربه حجم معاملات بالا، در پايان ساعت معاملات صف خريد و صف فروش پر حجمي را مشاهده نکرديم.در مجموع نگراني خاصي وجود نداشته وحمايت‌هاي خوبي را در بسياري از نمادهاي مطرح بازار شاهديم که باعث روان شدن معاملات مي‌شود.


 آيا بحران فعلي ارز، عادي است؟ 
نويسنده : سيدغلامحسين حسنتاش*

 ترديدي نيست و همه ميدانند که کشور بدليل روند بررسي پرونده فعاليت‌هاي هسته‌اي تحت تحريم‌هاي فزاينده بين‌المللي قرار دارد، صادرات نفت به کمتر از يک ميليون بشکه کاهش يافته و جابجا کردن پولهاي همين ميزان صادرات از طريق سيستم بانکي بين‌المللي نيز بسيار دشوار شده است. اما بدون شک هرگز اين شرايط بدتر از شرايط زمان جنگ تحميلي عراق بر عليه ايران نيست. نسل جنگ بخوبي به يا دارند زماني را که قيمت نفت 18 دلار بود و در مقاطعي به 6 دلار هم سقوط کرد و کسي در خواب و رويا هم نفت را صد دلار نمي‌ديد. در همان شرايط چقدر نفت صادر مي‌شد؟ شخصا به خوبي شبي را به ياد دارم که در جزيره خارک بودم يعني جائي که بيش از 90 درصد نفت کشور از آنجا بارگيري مي‌شود.تمام اسکله‌هاي نفتي بمباران شده بود، کارکنان صنعت نفت در جزيره خارک ساعت‌ها تلاش کردند که از ميان انبوه مخازن و لوله‌هاي آسيب ديده حداقل امکان صادرات را فراهم کنند نيمه‌هاي شب راه افتادن يک شيلنگ شناور 22 اينچي براي وصل کردن به کشتي براي بارگيري نفت همه را شاد کرد و گوسفند قرباني کرديم . اسکله‌اي در کار نبود بايد چند يدک کش کشتي را مهار مي‌کردند تا بارگيري انجام شود و با بادي کمي شديد و موجي کمي تند، کشتي تکان مي‌خورد و شلنگ پاره مي‌شد و روز از نو اما تازه اول راه بود، آن کشتي که اينگونه بارگيري مي‌کرد کشتي خريدار نبود بلکه کشتي خودمان بود. منطقه جنگي بود و کشتي‌هاي مشتريان به خارک نمي‌آمدند تحريم هم بود و بسياري از شرکتهائي که به طور سنتي مشتري نفت ايران بودند ديگر نفت ما را نمي‌خريدند.کشتي‌هاي تحت تملک صنعت نفت بايد نفت را تحت پوشش هواپيماهاي نيروي هوائي و حفاظت نيروي دريائي به خارج از خليج فارس مي‌بردند و اگر در طول مسير از شر موشک‌هاي اگزوست و هواپيماهاي عراقي در امان مي‌ماندند، بصورت کشتي به کشتي به مشتريان تحويل ميدادند. به راستي چه ميزان نفت را مي‌شد اينگونه صادر کرد؟ بخش قابل‌توجهي از درآمد نفتي کشور هم بايد صرف هزينه‌هاي جنگ مي‌شد.آيا واقعا شرايط امروز و تحريم‌ها از چنان شرايطي بدتر است؟ آيا کسي به خواب هم ميديد که نفت 100 دلار در هر بشکه باشد. آيا کسي به خاطر مي‌آورد که در چنان شرايط طاقت‌فرسائي نرخ برابري دلار و ريال ظرف کمتر از يک هفته بيش از دوبرابر شود و ظرف کمتر از سي ساعت بيش از 25 درصد افزايش يابد. مهمتر اينکه آن وضعيت 8 سال ادامه داشت اما اين وضعيت يکي دو سال است که شدت يافته پشتوانه آن وضعيت نابساماني‌هاي بعد از انقلاب و اعتصابات صنعت نفت و فروپاشي يک رژيم بود و پشتوانه‌ اين وضعيت حداقل شش سال فروش بيش از دو ميليون بشکه نفت‌خام به قيمت دوروبر صد دلار در بشکه.کشوري که چنان تجربه‌اي را در کيسه دارد، چگونه مي‌تواند چنين نابساماني را توجيه‌کند؟ در آن شرايط جنگي نه ارز مسافرتي قطع شد و نه دانشجويان خارج از کشور اينگونه در معرض نابودي سرنوشت خود قرار گرفتند و نه بيماران خاص چنين مستاصل شدند و نه چنين تورمي اعصاب همه مردم را خرد کرد. نمي‌توان از کنار آنچه که مي‌گذرد عادي گذشت. آنروز چنان وضعيتي چگونه اداره مي‌شد که امروز اين وضعيت را نشود اداره کرد؟ آيا مي‌شود اين بحران اقتصادي را تنها با تحريم توجيه کرد؟ آن روز چه اعتقاد و باور و چه اعتمادي به مديريت در مردم وجود داشت که اينگونه نگران آينده و سرنوشت اقتصادي خود و در تلاش حفظ ارزش دارائي‌هاي خود نبودند؟ چگونه مي‌توان آن باورها و اعتماد را به جامعه برگرداند؟ آيا مي‌شود معيشت و امنيت اقتصادي مردم را تحت‌الشعاع رقابت‌هاي سياسي قرارداد؟ آيا مديران اجرائي کشور پاسخ‌گوي اين سئوالات و بسيار از ديگر سئوالات از اين دست که امروز در متن جامعه مطرح است خواهند بود؟

* رئيس اسبق مرکز مطالعات انرژي


 تراز بنزين ايران منفي شد
 تاخير در راه‌اندازي 7 طرح جديد بنزيني 

تراز توليد و مصرف بنزين ايران از ابتداي سالجاري تاکنون منفي شده است که با وجود تاخير در راه‌اندازي 7 طرح جديد بنزين سازي براي تامين نيازهاي داخلي بار ديگر توليد بنزين در صنايع پتروشيمي کشور از سر گرفته شده است. تاخير در ساخت و راه اندازي طرح‌هاي جديد بنزين سازي، افزايش بي رويه مصرف بنزين، عدم راه اندازي پالايشگاه‌هاي جديد نفت، ورود بيش از يک ميليون دستگاه خودرو به ناوگان حمل و نقل، منتفي شدن اجراي فاز دوم قانون هدفمندي و خيال راحت خودروسواران از تثبيت بهاي بنزين همگي دست به دست هم داده است که تراز توليد و مصرف اين فرآورده نفتي بار ديگر منفي شود.در حال حاضر به طور متوسط با احتساب مواد افزودني همچون MTBE روزانه 60 ميليون ليتر بنزين مصرف مي شود که در مقايسه با ميانگين مصرف روزانه به حدود 64 ميليون ليتر بنزين، فعاليت پالايشگاه‌هاي نفتي به تنهايي پاسخگو نيست. در بخش افزايش ظرفيت توليد بنزين هم مجموعه شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تاکنون موفق به راه اندازي تمامي 10 طرح جديد بنزين سازي، بهبود فرآيند و بهينه سازي در پالايشگاه‌هاي موجود نفتي نشده است به طوريکه از ابتداي سالجاري تاکنون 2 پروژه جديد در پالايشگاه نفت تهران راه اندازي شده است. به گزارش خبرنگار مهر، هم اکنون 7 طرح‌ توسعه، بهينه‌سازي، بهبود فرآيند توليد، بنزين سازي در پالايشگاه هاي نفت لاوان، تبريز، اصفهان، بندرعباس، آبادان، امام خميني شازند و ساخت فاز اول پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس به بيشترين ميزان تاخير مراحل اجرايي خود را پشت سر مي گذارند. 0بررسي آمارهاي مصرف نشان مي دهد، در نيمه نخست امسال به طور ميانگين روزانه بيش از يک ميليون و 280 هزار ليتر انواع فرآورده‌هاي نفتي در کشور مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با مصرف ميانگين روزانه بيش از يک ميليون و 190 ميليون ليتر از افزايش 7 درصدي حکايت مي‌کند. در 6 ماه نخست امسال به طور متوسط روزانه 63.8 ميليون ليتر بنزين شامل 60.8 ميليون ليتر بنزين معمولي و حدود 3 ميليون ليتر بنزين سوپر درکشور مصرف شده و اين درحاليست که متوسط مصرف بنزين (معمولي و سوپر) در مجموع 60.7 ميليون ليتر در روز بوده است.


 اخبار کوتاه 

 صادرات5/15 ميليارد دلاري ايران در پنج ماه نخست امسال

مدير كل دفتر توسعه صادرات كالاي سازمان توسعه تجارت اعلام كرد:‌ در پنج ماهه اول امسال حجم صادرات كل كشور با احتساب ميعانات گازي و پتروشيمي به5/15 ميليارد دلار رسيده است.محمود بازاري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: از اين رقم1/2 ميليارد دلار ميعانات گازي و6/4 ميليارد دلار محصولات پتروشيمي بوده و مابقي صادرات غير نفتي بوده است.به گفته وي‌، در اين مدت رشد صادرات صنعتي 34 درصد، رشد صادرات معدني 18 درصد و رشد صادرات صنايع دستي 43 درصد بوده و محصولات كشاورزي در زمينه صادرات رشدي نداشته‌اند.او با بيان اين‌كه هم اكنون انتقال ارز حاصل از صادرات به داخل كشور مشكل شده است، گفت: به همين دليل فعالان اقتصادي به تبادل كالا به جاي ارز حاصل از صادرات روي‌ آورده‌اند كه اقدام موثري در دور زدن تحريمهاست.

بدهي 50 ميليون دلاري بانک مرکزي به شرکت کشتيراني

مدير عامل كشتيراني جمهوري اسلامي ايران از بلوكه شدن 50 ميليون دلار از دارايي‌هاي اين شركت نزد بانك مركزي خبر داد. محمدحسين داجمر در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين‌كه بانك مركزي از درآمدهاي اين شركت ناشي از ارائه خدمات به مسافران يا شركت‌هاي ديگر را بلوكه كرده است، گفت: متاسفانه اين اقدام بانك مركزي شركت را با مشكلات زيادي مواجه كرده است. وي افزود: بانك مركزي اين مبلغ را به صورت ارزي نگهداري كرده و فقط حاضر است معادل ريالي آن را به ما بازگرداند.به گفته او، بانك مركزي قصد دارد اين مبلغ را با ارز 1226 تومان به حساب شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران واريز كند، در حالي كه ما معتقديم اين رقم بايد به صورت ارزي در اختيار ما قرار گيرد.

افزايش 50 درصدي قيمت خودروهاي توليد داخل

افزايش قيمت متاثر از افزايش قيمت قطعات خودرو به دليل نوسان نرخ ارز و عدم مديريت توزيع خودرو توسط شركت‌هاي توليد كننده است.به گفته يك فعال بازار خودرو، قيمت خودرو توليد داخل نسبت به تير ماه سال گذشته بين 20 تا 50 درصد افزايش يافته است.جلال ريخته گر قديمي ريس سابق اتحاديه ي نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو، در گفت وگو با ايلنا،افزايش قيمت خودرو را متاثر از افزايش قيمت واردات قطعات خودرو عنوان كرد و گفت: نوسان نرخ ارز وعدم مديريت توزيع خودرو از شركت‌هاي توليد كننده سبب شده تا قيمت خودرو در بازار به شدت افزايش يابد.وي در پاسخ به علت افزايش 29 درصدي واردات خودرو در 4ماه گذشته نسبت به سال قبل عنوان كرد:اين افزايش ناشي از تمايل خريداران به منظور سرمايه گذاري است.

تعيين برندگان جشنواره حساب هاي قرض الحسنه بانک ملت

برندگان خوش شانس 600 ميليارد ريال جوايز جشنواره حساب هاي قرض الحسنه بانک ملت مشخص شدند.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مراسم قرعه کشي جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز اين بانک با حضور اعضاي هيات نظارت بر قرعه کشي شامل نماينده دادستان کل کشور، نمايندگان بانک مرکزي در حوزه هاي نظارت و فناوري اطلاعات و عضو هيات مديره بانک ملت و با بهره‌گيري از سيستم گوي و گردونه و رايانه برپا شد و بيش از يک ميليون برنده اين جشنواره تعيين شدند. بر اساس اين گزارش، در اين دوره از جشنواره حساب هاي قرض الحسنه بانک ملت، حدود 7.5 ميليون نفر از کل 16.5 ميليون نفر دارنده حساب قرض الحسنه در اين بانک، واجد شرايط شرکت در قرعه کشي تشخيص داده شدند که از ميان آنها، به يک ميليون و سه هزار نفر جايزه تعلق گرفت.


 جوابيه 

 روابط عمومي شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران جوابيه‌اي در پاسخ به مطلبي تحت عنوان آمار ضد و نقيض وزارت صنعت از واردات و خريد تضميني برنج که در روزنامه مردم‌سالاري به چاپ رسيده بود ارسال کرده است که به اطلاع خوانندگان مي‌رسد.

اين جوابيه در 3 بند تنظيم شده است: 1- همانگونه که قبلا نيز به کرات اعلام گرديده است، هيچگونه برنجي توسط اين شرکت تاکنون به کشور وارد نگرديده است و برنج‌هاي وارداتي خريداري شده توسط اين شرکت در حال حاضر در مرحله گشايش اعتبار بوده و از نوع هندي نمي‌باشد. 2-نرخ تضميني محصولات کشاورزي از جمله برنج به استناد مفاد قانون تضمين خريد محصولات کشاورزي مصوب شهريور ماه 1368 توسط وزارت محترم جهاد کشاورزي به هيات محترم دولت پيشنهاد مي‌گردد که اختيار هيات دولت در خصوص تعيين قيمت‌ها و خريد محصولات کشاورزي به کارگروهي مرکب از معاون اول محترم رئيس جمهور، معاون محترم برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور، وزير محترم جهاد کشاورزي و وزير محترم صنعت، معدن و تجارت تفويض شده است. لذا وزارت صنعت، معدن و تجارت صرفا به عنوان يک عضو و مجري مصوبات کارگروه ياد شده مي‌باشد. ضمنا نرخ‌هاي تضميني خريد برنج در سال جاري نسبت به سال گذشته با افزايش 1/16 درصدي تصويب و اعلام گرديده است. 3-همانگونه که از مفهوم خريد تضميني استنباط مي‌شود، چنانچه کشاورزان عزيز بتوانند محصول توليدي خود را با نرخ‌هاي بيش از قيمت تضميني در بازار به فروش برسانند از نظر اين شرکت اهداف خريد تضميني تحقق يافته است و اين شرکت به عنوان حامي، آن بخش از محصول برنج کشاورزان را که در بازار به فروش نرسيده است، خريداري خواهد کرد.