نسخه شماره 3027 - 1391/07/13 -

راهکار خروج از بحران دلار چيست؟
نقد سياست‌هاي دولت


وزارت‌خارجه ايران، سفير عربستان را احضار کند


درخواست دريافت پناهندگي از مقامات آمريکايي


بازتاب کنفرانس خبري احمدي نژاد در رسانه‌هاي جهان

13مهر 1390:توضيحات سخنگوي قوه قضائيه درباره اختلاس 3 هزار ميليارد توماني
حمايت صاحبان قدرت از شرکت اختلا س کننده


روي دکه


زير پوست خبر

رهبر معظم انقلاب در ديدار صدها نفر از نخبگان جوان کشور:
علت اصلي همه فشار‌ها تسليم نشدن در برابر نظام سلطه است

آيت‌الله مکارم شيرازي:
مردم از دولت ازخود راضي متنفر مي‌شوند


جزئيات حکم متهمان پرونده اختلاس از بيمه


جوسازي سياسي و رسانه‌اي در احکام قوه قضائيه بي‌تاثير است


انتقادات سازنده نمايندگان به مذاق دولت خوش نيامد


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري

واکنش ايران به بازرسي هواپيماها توسط عراق
بازرسي‌ها بر خلاف توافق‌ تهران- بغداد است

پاسخ ايران به ادعاي دولت کانادا:
در عين آمادگي براي مذاكره بر سر حقوق‌مان مصالحه نمي‌كنيم

صالحي:
رژيم صهيونيستي دردسري براي سياست خاورميانه‌اي آمريكاست


نتانياهو در اروپا عليه ايران لابي مي‌كند


بررسي موارد نقض صادرات به ايران


عدم مشارکت عربستان در نشست گروه تماس


تاملي بر يک نظر

رئيس ستاد انتخاباتي حزب مردم‌سالاري:
اميدواريم تلاشمان براي اجماع اصلاح‌طلبان تا عيد غدير نتيجه دهد


ديپلماسي


ترديدهايي درباره سياست‌هاي ترکيه

آيت‌الله جوادي آملي:
برخي دين را بازي گرفته‌اند و با حيله‌هاي شرعي آبروي نظام را مي‌برند


توصيه سکوت به برخي از دولتمردان


هويت جعلي خبرنگار سوال‌کننده از احمدي‌نژاد


شکايت مرتضوي وجاهت ندارد


راهزنان


كاريکاتور


 راهکار خروج از بحران دلار چيست؟
 نقد سياست‌هاي دولت 

 گروه سياسي: دولت احمدي نژاد در ماه‌هاي پاياني عمرش، با مشکلات عديده اي روبرو شده است. از يک سو دولت تحت فشارهاي سياسي به دليل برخي عملکردهاي حاشيه ساز است و از سوي ديگر اوضاع نامساعد اقتصادي سبب شده تا، نقدها و حملات زيادي روانه احمدي نژاد شود. احمدي نژاد هم که پس از ماه‌ها دوري از خبرنگاران، سه شنبه در يک کنفرانس خبري حاضر شد، اما پاسخ‌هاي قانع کننده‌اي براي شرايط موجود و رهايي از آن اعلام نکرد. اما منتقدان و کارشناسان معتقدند، وضعيت موجود، برآيند سياست‌هاي اشتباه دولت طي سال‌هاي گذشته در تزريق نقدينگي زياد در کشور و فقدان سياست مدون و کارشناسي شده براي اقتصاد است. حجم بالاي نقدينگي، طي سالهاي گذشته سبب شده تا امروز خيلي‌ها به فکر تبديل ريال به دلار براي جلوگيري از کاهش ارزش پولشان هستند و همين امر شوکي را به بازار وارد کرده است. ضمن اينکه جلوگيري بانک مرکزي از تزريق ارز نيز از ديگر عوامل موثر در شرايط موجود است. با اين تفاسير، نقد سياست‌هاي دولت، مهمترين واکنشي است که به اوضاع امروز ايران صورت مي‌گيرد. در خصوص برون رفت از بحران کنوني، دکتر مسعود نيلي استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي در گفت‌وگو با فرارو گفت: «بخشي از اين موضوع مربوط به عوامل غيراقتصادي مي‌شود که تاثير آن قابل توجه است و آن را نمي‌توان ناديده گرفت.» وي ادامه داد: «بخشي ديگر از اين بحران مربوط به رشد خيلي بالاي حجم نقدينگي در سال‌هاي اخير و افزايش واردات نسبت به توليد در سال‌هاي اخير مي‌باشد.» اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «با توجه به اين دو مسئله تغييرات روي داده در نرخ ارز کاملا با شرايط مذکور سازگار است. لذا اصلاح شرايط کنوني بستگي دارد به اينکه آن دو عاملي که ذکر شد، آيا هر دو يا يکي از آنها قابل تغيير هستند يا خير؟» وي ادامه داد: «اگر شرايط غير اقتصادي را داده شده تلقي بکنيم، شرايط اقتصادي با کنترل رشد حجم نقدينگي و ايجاد يک بازار روان ارز- بازاري که در آن اختلالات دولت در حداقل باشد- مي‌توان کاري کرد که اگر نرخ ارز روند صعودي دارد، حداقل يک روند پرنوسان نباشد.»

نياز به راهکار سياسي

اما دکتر محمد طبيبيان استاد دانشگاه و رييس سابق موسسه عالي بانکداري در گفتگو با فرارو گفت: «راهکاري که اکنون براي حل اين بحران وجود دارد سياسي است و راهکاري اقتصادي وجود ندارد. بحران کنوني به وسيله يک پروسه سياسي ايجاد شده است که دولت آن را هدايت کرده و راه حلي هم که وجود دارد سياسي است.» اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «ما هيچ اهرم اقتصادي براي حل اين بحران نداريم. هر اقتصادداني هم بخواهد راه حلي اقتصادي ارائه دهد، حرف او اساسي نخواهد داشت. ما در هيچ کتاب اقتصادي و در هيچ تجربه از هيچ کشوري اهرم‌هايي نداريم که براي شرايط فعلي کارساز باشد. لذا اين بحث سياسي است و راه حل آن هم سياسي مي‌باشد.»

طبيبيان گفت: «اکنون سه جريان مختلف به هم پيوسته است و اين بحران را بوجود آورده اند. يکي بحث مالي دولت و هزينه‌ها است که بخشي از آن مربوط به روش غيرمعمولي است که دولت يارانه‌ها را هدفمند کرده است.» اين صاحب نظر اقتصادي اظهار کرد: «عامل دوم افزايش نقدينگي و افزايش اعتبارات بانکي است که با دستور و دخالت در مکانيسم‌هاي بانک‌ها و تخصيص منابع بانک‌ها از طريق اداري و دستوري موجب افزايش نقدينگي شد.» وي ادامه داد: «سوم مسئله تحريم‌ها است. من نمي‌خواهم بگويم آيا مسيري که رفته ايم و اين تحريم‌ها ايجاد شده است، درست بوده يا خير؛ اما بايد از دولت مردان پرسيد که آيا به فکر بوديد که شرايط مي‌خواهد بدين گونه شود يا خير؟ اگر جواب آنها منفي باشد بايد پرسيد پس چکار مي‌کرده اند و اگر به فکر بودند بايد پرسيد اکنون که اين شرايط ايجاد شده است چه راهکاري داريد؟»

همچنين دکتر بايزيد مردوخي رئيس سابق هيات امناي صندوق ذخيره ارزي در گفتگو با فرارو گفت: «وضعيتي که اکنون وجود دارد ناشي از يک بحران سياسي – اقتصادي است که ابعاد آن را بايد همه افراد ذي نفع و همه کساني که با ارز سر و کار دارند درک کنند.»وي ادامه داد: «برداشت من اين است که شرايطي را براي بانک مرکزي و مقامات اقتصادي تعريف کردند که بايد در آن شرايط عمل کنند که نتيجه آن، وضعيت کنوني مي‌شود.» وي افزود: «يعني در حقيقت همانطور که ما در شرايط جنگ براي کالاها سهميه بندي داشتيم، در شرايط فعلي هم براي ارز سهميه بندي تعيين شده است. اين موضوع را بايد تمام کساني که خواهان ارز هستند درک کنند و هماهنگي و همدلي نشان دهند.»وي خاطرنشان کرد: «انتظار اينکه عرضه ارز در اين شرايط به وفور صورت بگيرد يک انتظار غيرمنطقي است و امکان عملي شدن ندارد. متاسفانه به دليل عدم شفافيت اين انتظار در همه متقاضيان از جمله سوداگران ارز وجود دارد و هر روز هم شديدتر مي‌شود.»

مردوخي تاکيد کرد: «بنابراين شرايط کنوني يک شرايط تعريف شده براي وضعيت بحراني فعلي است که تحريم‌ها بسيار شديد است و تهديدات خارجي نيز وجود دارد.» وي درباره راهکار خروج از بحران فعلي خاطرنشان کرد: «چاره کار در هيچ کتاب اقتصادي و در هيچ تئوري اقتصادي وجود ندارد. چاره کار تنها سياسي و امنيتي و هماهنگي و همدلي مي‌باشد.»

اما دکتر حسين راغفر استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي در گفتگو با فرارو گفت: «ريشه بحران ارزي تعطيلي توليد است و راه حل آن نيز بازگشت به توليد مي‌باشد. يعني سياست‌هاي ضد توليد ريشه اصلي اين بحران مي‌باشد و راه حل آن نيز اصلاح سياست‌هاي ضدتوليد است.» وي خاطرنشان کرد: «منتهي اين امر الزامات خيلي گسترده طلب مي‌کند و کار يک شبه هم نيست و نمي‌توان يک شبه بحراني که بوجود آمده را متوقف کرد.» اين استاد دانشگاه تصريح کرد: «اين بحران بيش از هر چيزي نشان دهنده بي اعتمادي مردم به گفته‌هاي مسوولين و سياست گذاران است.»

دکتر علي سنگينيان نخستين مدير عامل بورس اوراق بهادار تهران نيز در گفتگو با فرارو گفت: «به نظر من دو نکته مهم وجود دارد که مسئولين بانک مرکزي بايد به آن توجه کنند. يکي ثبات سياست‌هاي ارزي و ديگري بحث لزوم شفافيت مي‌باشد.»

اما دکتر مسعود روغني زنجاني استاد دانشگاه و رئيس پيشين سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با فرارو گفت: «من ريشه اين بحران را سه عامل مهم مي‌دانم. عامل اول ضعف مديريت است که به دليل عدم کارايي و عدم شناخت از موضوع، باعث ايجاد رفتارها و موضع گيري‌هاي متناقض در رابطه با سياست‌هاي ارزي شده است.» وي ادامه داد: «عامل دوم سياست‌هاي غلطي است که از ابتداي اين دولت اتخاذ شده است و دولت از همه دستاوردهاي بشري و علمي‌و حتي تجربه‌هاي مديران قبلي فاصله گرفت و در برابر آن موضع انتقادي اتخاذ کرد.» اين استاد دانشگاه اظهار کرد: «عامل سوم تنگ تر شدن ارتباط ما با جهان خارج است. متاسفانه اقتصاد را به مرحله‌اي رساندند که اکنون در حوزه ارز مشاهده مي‌کنيم.» همچنين دکتر مهدي تقوي استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي در گفتگو با فرارو گفت: «آقاي بهمني چند وقت پيش گفتند ما کلي ذخاير ارزي داريم؛ لذا راهکار بحران فعلي اين است که بانک مرکزي اين ارزها را به بازار تزريق کند.» وي گفت: «از آنجا که علت بالا رفتن قيمت ارز اين بود که بانک مرکزي عرضه ارز را محدود کرد؛ بنابراين اگر اقدام به عرضه ارز کند مشکل حل خواهد شد.»


 وزارت‌خارجه ايران، سفير عربستان را احضار کند 

گروه سياسي: چاپ مطلبي در روزنامه عربستاني الوطن، با واکنش‌هايي در داخل ايران روبرو شده است. گفتني است در ادامه جريان سازي‌هاي خبري عليه ايران، روزنامه الوطن در گزارشي ادعا کرد برخي خلبان‌هاي ايراني در بمباران مواضع ارتش آزاد سوريه در حمص، حلب و ادلب مشارکت دارند. در اين خصوص يک عضو کميسيون امنيت ملي مجلس ادعاي جديد عربستان مبني بر حضور خلبانان ايراني در بمباران مواضع ارتش آزاد سوريه در حمص، حلب و ادلب را کذب محض خواند و گفت: وزارت امور خارجه هر چه سريعتر سفير عربستان را احضار و مراتب اعتراض جمهوري اسلامي ايران را رسما اعلام نمايد.محمدحسن آصفري نماينده مردم اراک و کميجان در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران، ادعاي دولت عربستان مبني بر حضور برخي خلبانان ايراني در بمباران مواضع ارتش آزاد سوريه در حمص، حلب و ادلب را کذب محض خواند و گفت: ادعاي طرح شده از سوي دولت عربستان مستند قانوني و عيني ندارد، چرا که جمهوري اسلامي ايران هيچ‌گاه اقدام نظامي در کشورهاي همسايه و ساير کشورها انجام نداده و نخواهد داد. وي با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي به حرکت در چارچوب قوانين و معاهدات بين‌المللي اعتقاد دارد و هر گونه تجاوز در خاک کشورهاي ديگر را بر خود ممنوع مي‌داند، افزود: اقدام عربستان در راستاي فرافکني درخصوص اتفاقاتي است که داخل اين کشور در حال رخ دادن است چراكه مردم مسلمان عربستان نسبت به سياست‌هاي ديکتاتور‌مآبانه دولتمردان آن دارند.عضو کميسيون امنيت ملي با بيان اينکه اگر عربستان سندي بر اين ادعا داشت آن را در رسانه‌ها مطرح مي‌کرد، اظهار داشت: ما در حال‌حاضر اخبار موثقي از دخالت افسران عالي‌رتبه عربستان در سوريه داريم که کمک به معترضين در سوريه را در دستور کار خود دارند.عضو كميسيون امنيت ملي در پايان بر برخورد جدي وزارت امور‌خارجه تاکيد کرد و گفت: وزارت امور‌خارجه بايد هر چه سريعتر سفير عربستان را احزار و تذکر کتبي و رسمي جمهوري اسلامي ايران را نسبت به اين خبر کذب به دولت عربستان رسما اعلام دارد.


 درخواست دريافت پناهندگي از مقامات آمريکايي 

گروه سياسي: يکي از حواشي سفر احمدي نژاد به نيويورک، خبر پناهندگي يکي از تصويربرداران صداو سيما در اين سفر بود. تازه ترين خبرها در خصوص اين موضوع توسط وکيل اين فيلمبردار مخابره شده است. وکيل تصويربردار جدا شده از هيئت همراه احمدي نژاد رئيس جمهور ايران در سفر به نيويورک گفت که به وکالت از او، درخواست دريافت پناهندگي را تسليم مقامات آمريکايي کرده است. به گزارش عصر ايران، «پول اوداير» وکيل «حسن گلخنبان» به خبرگزاري آلمان گفت:«پذيرش پناهندگي موکلم، به ديدار با مقامات آمريکايي و مصاحبه با وي بستگي دارد. هم اکنون نمي توانم هيچ گمانه زني در اين باره بيان کنم. فکر مي کنم اين موضوع دو ماه طول بکشد.» اين وکيل ادامه داد: افرادي از اعضاي خانواده گلخنبان، ايران را ترک کرده اند اما در آمريکا حضور ندارند. او از بيان جزئياتي درباره محل زندگي گلخنبان يا جزئيات ديگري خودداري کرد.وي به عنوان فيلمبردار شبکه خبر صداوسيما در هيئت همراه احمدي نژاد در سفر به نيويورک حضور داشت اما از بازگشت خودداري کرد. سپس خبرهايي از قصد او براي پناهندگي به آمريکا خبرهايي منتشر شد.گلخنبان براي دومين مرتبه بود که ‌به همراه رئيس جمهور به نيويورک سفر مي‌کرد.خبرگزاري دانشگاه آزاد (آنا) هم گفته بود خانواده اين تصويربردار صدا و سيما به تازگي به ترکيه رفته‌اند و او معادل يکصد ميليون تومان از تجهيزات صدا و سيما را با خود همراه داشته است.گفته مي شود تجهيزات همراه او، فرستنده‌هاي ماهواره اي پخش مستقيم بوده اند که بسيار گرانبها هستند.آسوشيتدپرس هم در گزارشي نوشت که اين فيلمبردار ايراني به بهانه خريد از فروشگاه‌هاي نيويورک، توانست از هيئت جدا شود و خود را به مقامان آمريکايي برساند.روزنامه آمريکايي «نيويورک ديلي نيوز» نيز ادعا کرد: اعضاي هيئت ايراني در سفر به نيويورک، اکثر وقت خالي خود را صرف خريد داروهايي از جمله “Tylenol”(نوعي استامينوفن)، ويتامين، شامپو و کفش از فروشگاه‌هاي داراي تخفيف مي کردند، کالاهايي که به دليل تحريم‌هايي آمريکا، نمي توانند آنها را در کشورشان پيدا کنند.


 بازتاب کنفرانس خبري احمدي نژاد در رسانه‌هاي جهان 

 گروه سياسي: کنفرانس خبري احمدي نژاد همانطور که در داخل ايران بازتاب زيادي داشت، در رسانه‌هاي خارجي نيز بازتاب فراواني پيدا کرد.

به طوريکه، بخش عمده اي از اخبار ديروز مطبوعات جهان درباره ايران، به بازتاب اظهارات محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور کشورمان در نشست رسانه اي اختصاص دارد؛ بازتاب‌هايي که از اولين دقايق پس از انجام سخنراني احمدي‌نژاد در رسانه‌هاي فضاي مجازي آغاز گرديد و همچنان نيز کم و بيش ادامه دارد. از نظر وي درباره نخست وزير رژيم صهيونيستي گرفته تا ديدگاه‌هايش درباره دلايل سقوط ارزش ريال.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «نشنال پست» کانادا، اظهارات احمدي نژاد درباره مواضع نخست وزير رژيم صهيونيستي در سازمان ملل را مورد توجه قرار داده و نوشته رئيس جمهور ايران، طرح بمب هسته اي نشان داده شده توسط نتانياهو را کودکانه و ابتدايي خوانده است.

اين روزنامه به بخشي از سخنان احمدي نژاد اشاره کرده که گفته بود: «خط قرمز، خط سفيد، خط سياه و امثال آن، براي بچه‌هاست. اين سطح شخصيت اين فرد (نتانياهو) است». نشنال پست در مطلب خود به سابقه اي از تلاش رژيم صهيونيستي براي تعيين خط قرمز عليه ايران و موضع ايالات متحده در قبال اين موضوع نيز اشاره کرده است.

خبرگزاري «رويترز»، نقطه تمرکز خود را بر سخنان احمدي نژاد درباره سوريه قرار داده و به نقل از وي نوشته بحران سوريه مي تواند کل منطقه را در خود غرق کند. البته اين خبرگزاري مصاحبه اي از احمدي‌نژاد با شبکه الجزيره را که در آن درباره بحران سوريه اظهارنظر کرده بود، با سخنان وي در اين رابطه در نشست ديروز تلفيق کرده است.

رويترز همچنين به نقل از احمدي نژاد نوشته همه قدرت‌هاي جهاني در موضوع سوريه اشتباهاتي را مرتکب شده اند، اما بايد براي حل اين بحران تلاش کرد تا جلوي سرايت آن به کشورهاي ديگر منطقه گرفته شود. در ادامه اين مطلب، به سابقه مختصري از موضع ايران در قبال بحران سوريه نيز اشاره شده است.

سايت خبري «گلوبال پست» اظهارات احمدي نژاد درباره سقوط ارزش ريال را بازتاب داده و نوشته رئيس جمهور ايران، دشمنان اين کشور را در زمينه سقوط شديد ارزش پول ايران متهم دانسته است.

گلوبال پست در ادامه به سخنان احمدي نژاد در اين رابطه نيز استناد کرده و نوشته به اعتقاد احمدي نژاد، تشديد تحريم‌ها به يک جنگ اقتصادي عليه ايران تبديل شده؛ اما اين امر موجب توقف برنامه هسته اي ايران نخواهد شد.

روزنامه انگليسي «گاردين» نيز خطي کم و بيش مشابه را مورد توجه قرار داده و نوشته احمدي نژاد عامل اصلي بحران ارزي در ايران را جنگ رواني مي داند. اين روزنامه مي نويسد به اعتقاد احمدي نژاد، بحران به وجود آمده در حوزه ارزي، نتيجه جنگ رواني است که از سوي دشمنان خارجي و داخلي آغاز شده و اين موضوع ربطي به سياست‌هاي اقتصادي دولت ندارد. گاردين در ادامه مطلب خود به برخي خطوط ديگر مطرح در نشست رسانه اي احمدي نژاد، از جمله اظهارات وي درباره نتانياهو نيز اشاره کرده است.

در نهايت بايد در موضوع بازتاب سخنان احمدي نژاد به «نيويورک تايمز» و «فايننشال تايمز» اشاره کرد که از ديدگاه خاص خود، سخنان احمدي نژاد درباره مسأله ارز را نشانه تصديق تأثيرگذاري تحريم‌ها از سوي وي دانسته‌اند.

نيويورک تايمز با اشاره به سخنان احمدي نژاد، نوشته از ديدگاه وي، بخشي از دليل سقوط ارزش پول ملي ايران به سبب تحريم‌هاي وضع شده از سوي غرب بوده است. اين روزنامه در مطلب خود به برخي جنبه‌هاي بحران ارزي ايران پرداخته و نوشته، نگراني‌هاي متعددي، به ويژه نگراني از تأثيرات تورمي اين بحران در ايران وجود دارد.


 13مهر 1390:توضيحات سخنگوي قوه قضائيه درباره اختلاس 3 هزار ميليارد توماني
 حمايت صاحبان قدرت از شرکت اختلا س کننده 

 گروه سياسي – محمدحسين روانبخش: مهر ماه سال گذشته با وجود گذشت چند هفته از پرده برداشته شدن از فساد بزرگ مالي در سيستم بانکي، هنوز اين اختلا س بزرگ درصدر اخبار کشور بود و مردم منتظر خبررساني در اين باره بودند. محسني اژه‌اي که ناظر ويژه اين پرونده بود، در 13 مهر ماه سال گذشته ، جزئياتي بيشتر از اين فساد مالي را در اختيار مردم قرار داد و با اشاره به فساد عظيم بانکي اخير گفت: جرمي که واقع شده يک فساد بزرگ است و بايد برخورد متناسب با آن باشد. قوه قضاييه مصمم است بدون تبعيض، اغماض و خط قرمزي به جز ملاحظه شرع و قانون با اين موضوع برخورد کند.

او هم چنين در تشريح جزييات بيشتر از اين پرونده از احضار 15 نفر جديد مرتبط با موضوع خبر داد و تاکيد کرد که قوه قضاييه در رسيدگي به اين پرونده گول نخواهد خورد. محسني اژه اي در خصوص ميزان اين فساد يادآور شد: سه هزار ميليارد تومان مطرح شده بيشتر و کمتر نيز بيان شده که البته هر کدام يک مبنايي دارد. شرکت توسعه سرمايه گذاري امير منصور آريا که داراي چندين شرکت زير مجموعه است توسط خانواده امير خسروي در سال 85 تاسيس شد و در حقيقت طرف اصلي اين فساد، اين شرکت و مسوولان آن هستند. وي گفت: آنها سه، چهار نوع اعتبار و تسهيلات از بانک‌ها دريافت کرده اند. در بدو امر اعتبار اسنادي و ريالي به صورت صحيح انجام شده و اگر هم خلاف مقررات بوده، خيلي قابل توجه نبوده است. در بخشي ديگر خلاف مقررات اعتبارات دريافت کرده و پس از مدتي آن را تسويه کردند اما در ماه‌هاي آخر که هم مبلغ و تعداد آن زياد بوده اکثرا خلاف مقررات انجام شده و بخش اعظمي از آن نيز تسويه نشده است. در حقيقت کل اعتبار اسنادي گرفته شده از ابتدا تا آخر توسط اين شرکت و اين گروه از بانک صادرات همان مبلغ سه هزار ميليارد تومان است. اما اين نکته به اين معنا نيست که کل سه هزار ميليارد برنگشته و همه خلاف مقررات بوده است. بخشي از آنها صحيح بوده، بخشي تسويه شده و مبلغي باقي مانده که هنوز وصول نشده و اکنون بانک صادرات و بانک ملي درگير اين موضوع هستند.

دادستان کل کشور در آن روز همچنين با طرح اين سوال که آيا فقط يک شعبه بانک صادرات در اهواز و يک شعبه بانک ملي در کيش در اين زمينه درگير بودند، گفت: خير. حتما غير از اين دو شعبه افراد ديگري در بانک‌هاي صادرات و ملي در اين زمينه درگير هستند اما اينکه قصور آنها چقدر است، توضيح خواهم داد ولي اجمالا بيش از اين دو شعبه درگير اين موضوع هستند. بانک مرکزي نيز حتما درگير است به ويژه در خصوص نحوه نظارت و اينکه از زماني که از موضوع مطلع شده با آن برخورد شايسته انجام داده يا خير؟ سخنگوي دستگاه قضايي تصريح کرد: در مورد اينکه آيا در اتفاقي که افتاده مدير عامل يک شرکت و دو شعبه از بانک درگير بوده اند؟ يا اينکه حمايتي شده و به تعبيري اعمال نفوذ شده و کساني که صاحب قدرت بودند و مي توانستند در بانک نفوذ کنند از اين شرکت خصوصي (منصور آريا) حمايت کرده اند، بدون ترديد اين نيز وجود دارد و حمايت‌هايي شده و کساني کار آنها را تسهيل کرده اند و در بعضي از اين کارها معاونت کرده اما اينکه با سوء نيت يا بدون سوء نيت بوده و يا اينکه در حال کمک به يک فعال اقتصادي هستند يا در کنار اين فعاليت خود نيز منتفع مي شدند از موضوعات در حال بررسي است. در ادامه مجري برنامه با اشاره به سوء استفاده‌اي در يکي از بانک‌هاي سوييس از محسني اژه اي سوال کرد که زمان آغاز فساد مالي کي بوده است که وي پاسخ داد: در مورد بانک سوييس خبري ندارم و تاثيري هم در موضوع ندارد. در خصوص اين فساد بايد بگويم که از سال 86 کار اين شرکت شروع شده و از ابتدا همه اقدامات تخلف نبوده و از سال 88 و عمدتا سال 89 و همچنين ماههاي سال 90 اين فساد گسترده صورت گرفته و اين عدد و رقم را به بار آورده است و در حقيقت مي توان گفت که عمده آنها از نيمه دوم سال 88 و عمدتا 89 و بخشي نيز در سال 90 اتفاق افتاده است. همچنين دادستان کل کشور در جريان اين نشست‌ها تاکيد کرد که همه مسئولين پرونده بايد با تمام قوا کار کنند و زمان بندي را طوري انجام بدهند که در روز زمان حداکثري را به بررسي اين پرونده حتي در روزهاي تعطيل اختصاص دهند. حجت الاسلام والمسلمين اژه اي با تاکيد بر اينکه بايد در اين پرونده دقت و سرعت حداکثري داشت گفت: دقت و سرعت نبايد هر کدام فداي يکديگر شوند و در هر مقطعي بايد نتايج آخرين وضعيت پرونده به مردم اعلام شود. لا زم به يادآوري است که محسني اژه اي در همان روزهااز زندان اوين بازديد کرد و در جريان اين ديدار، برخي از متهمين پرونده اختلاس بزرگ بانکي را مستقيما مورد پرسش قرار داد و سوالاتي از آنها پرسيده و اين افراد نيز در مورد برخي مسائل پاسخهايي دادند.


 روي دکه 
نويسنده : مهدي عباسي

 دلار و جنگ رواني

کنفرانس خبري احمدي‌نژاد، همانطور که پيش بيني مي‌شد، در صدر اخبار روزنامه‌ها قرار گرفت، و روز گذشته روي دکه روزنامه فروشي‌ها، پر بود از تيترهايي که به نقل از رييس دولت زده بودند. پاسخ‌هاي احمدي نژاد درباره نوسانات بازار دلار، مهمترين موضوعي بود که مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفته بود. چند روزي است که تب دلار به اوج خود رسيده و گويا قرار نيست به اين راحتي‌ها، پايين بيايد. «جنگ رواني» نيز تنها پاسخي بود که احمدي نژاد ارائه کرد. جنگي که کمر مردم را زير فشارهاي اقتصادي خم کرده است. روزنامه تهران امروز، با تيتر «خودداري دولت از پذيرش مسووليت گراني»، به انتشار اين خبر پرداخت و نوشت : محمود احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهور، در شرايطي پشت تريبون قرار گرفت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد كه پذيراي هيچ مسئوليتي نشد و به صراحت نقش دولت را در نوسانات اخير ارزي، گراني و تورم تكذيب كرد و در عين حال تمام تقصيرات را متوجه فشارهاي بيروني و مخالفان داخلي دانست. احمدي‌نژاد سياست‌هاي اقتصادي دولت را فاقد اشكال دانست و گفت كه گراني اخير و نوسانات ارزي هيچ ربطي به سياست‌هاي دولت ندارد. اين در حالي است كه بسياري از نمايندگان مجلس و كارشناسان اقتصادي سياست‌هاي اقتصادي دولت از جمله پنج برابر شدن ميزان نقدينگي طي 7 سال و نيز بي‌توجهي دولت به اصول بديهي علم اقتصاد و به‌هم ريختن ساختارهاي مديريتي را عامل اصلي گراني و تورم مي‌دانند. اما احمدي‌نژاد با رد تمام اين انتقادات گفت: نوسانات ارز به دليل مشکلات اقتصادي نيست و سياست‌هاي اقتصادي دولت او نيز باعث اين امر نشده است. پيش از اين هم برخي مقامات دولتي مانند شمس‌الدين حسيني، وزير اقتصاد در مجلس همين رويه را در پيش گرفته و گفته بود كه مسائل ارزي به من ربطي ندارد.

مي‌نويسم خداحافظ

روزنامه اعتماد هم با چاپ عکسي از احمدي نژاد، به انتشار تيترهايي از کنفرانس خبري رييس دولت پرداخت. برخي از اين تيترها به شرح زير است:

«اگر حضور ما خيلي برايتان سخت است، يك خط بنويسيم خداحافظ»، «موضع وزير ارشاد درباره روزنامه شرق اشتباه بود، نبايد تعطيل مي‌شد»، «22 نفر سرحلقه آشفتگي‌هاي اخير در بازار ارز هستند»، «يک نهاد نظارتي از ما خواسته بود قيمت ارز را بالا ببريم»، «اگر تحريم تاثير ندارد پس حتما تصميمات ايشان (لاريجاني) تاثير دارد»، «مذاکره مستقيم با آمريکا ممکن است، ولي شرايط بايد فراهم شود»، «نه ملت و نه احمدي نژاد اهل عقب نشيني نيست»، «اگر اورانيوم 20درصدي به ما بدهند، نيازي به توليد پرهزينه آن نداريم»، «يک خبرگزاري از دولت پول مي‌گيرد اما مقابل دولت ايستاده است»، «نظرم درباره رابطه با آمريکا را امام و رهبري قبول دارند»، «ما نمي‌توانيم مديران گذشته را به اين راحتي کنار بگذاريم»، «ساير نهادها و قوه‌هاي ديگر اشکال ندارند؟ چرا هيچ انتقادي به قوه قضاييه وارد نيست؟ مجلس هيچ نقشي ندارد؟ هيچ اشکالي به شهرداري تهران وارد نيست؟».

تمجيد از احمدي نژاد

روزنامه جمهوري اسلامي هم در ستون جهت اطلاع خود خبر جالبي به نقل از معاون استاندار زنجان دارد. در اين خبر آمده است : درست در شرايطي كه مشكلات اقتصادي اعتراض مردم را برانگيخته، سكه و ارز هر روز ركورد مي‌شكنند و ناهنجاري‌هاي اجتماعي به ويژه نابساماني‌هاي مربوط به حجاب و عفاف به اوج رسيده، معاون سياسي امنيتي استانداري زنجان با تعريف بي‌سابقه‌اي از دولت احمدي نژاد، مخاطبان خود را شگفت زده كرد. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي از زنجان، احمدي، در جلسه هماهنگي گراميداشت هفته نيروي انتظامي ضمن تمجيدهاي فراوان از دولت‌هاي نهم و دهم و بدگوئي از دولت‌هاي قبلي، با حمله به مجلس و قوه قضائيه گفت: چرا مجلس رعايت دولت را نمي‌كند؟ چرا سران قوا دستور مقام معظم رهبري را رعايت نمي‌كنند... چرا به نام اصولگرايي هرچه دلتان مي‌خواهد مي‌گوئيد؟ هم در مجلس و هم در جاهاي ديگر. وي مدعي شد: مسئولان قبلاً در خارج از كشور اطلاعات مي‌فروختند كه درصورت نياز پرونده آنها را رو مي‌كنم!

اقتصاد رابين هودي

روزنامه ابتکار هم با تيتري از علي لاريجاني از «انتقاد رييس مجلس از روش‌هاي «رابين‌هودي» در اقتصاد» خبر دا د. در اين خبرآمده است: رئيس مجلس با حضور در خبرگزاري فارس - که اين روزها انتقاداتش نسبت به وضعيت کشور با واکنش تند رئيس جمهور مواجه شده است – نسبت به اتخاذ روش‌هاي «رابين هودي» در اقتصاد کشور انتقاد کرد.موضوعي که در اين سخن رئيس مجلس به آن اشاره شده است، آن چيزي است که دولت معتقد است اجراي هدفمندي يارانه يعني گرفتن پول از ثروتمندان و تقسيم آن ميان فقراست. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه 80 درصد مشکلات کشور ما مديريتي است و تأثير تحريم‌ها بيشتر از 20 درصد نيست، گفت که روش‌هاي رابين‌هودي در اقتصاد هيچ‌وقت جواب نمي‌دهد

تصميمات غلط

روزنامه رسالت هم خبري به نقل از کريمي اصفهاني عليه دولت دارد. در اين خبر آمده است : دبيرکل جامعه اصناف و بازار با بيان اينکه دولت دولت فاقد صلاحيت هرنوع تصميم گيري براي بازار ارز است، گفت: قانون هر چقدر هم که خوب و جامع باشد اما مجري بي کفايتي داشته باشد به هيچ نتيجه اي نمي رسيم.احمد کريمي اصفهاني در گفتگو با مهر، در واکنش به افزايش نرخ ارز در بازار گفت: دولت فاقد صلاحيت هر نوع تصميم گيري براي وضعيت بازار است.دبيرکل جامعه اصناف و بازار افزود: قانون هرچقدر هم که خوب و جامع باشد اما مجري بي کفايتي باشد به هيچ نتيجه اي نمي رسيم.وي با اشاره به طرح جديد دولت در راه اندازي مرکز خريد و فروش ارز با نرخ دو درصد زير قيمت بازار آزاد، گفت: ما از قبل از اجراي اين طرح اعلام کرده بوديم که اين طرح راهگشا نيست و موجب افزايش نرخ ارز مي شود.


 زير پوست خبر 

 پيامک‌هاي مشکوک براي تعطيلي بازار

دبير کل جامعه انجمن‌هاي اسلامي اصناف و بازارارسال پيامک‌هاي مشکوک مبني بر تعطيلي واحد‌هاي کسبي بازار تهران را توطئه اي نامعلوم دانست که مشخص نيست از کجا نشات مي‌گيرد. احمد کريمي اصفهاني، دبير کل جامعه انجمن‌هاي اسلامي اصناف و بازار در گفت‌وگو با زندگي، با اشاره به تعطيلي برخي از مغازه‌هاي بازار تهران در اعتراض به نوسانات نرخ ارز، ابراز داشت: اين امر يک توطئه‌اي است که معلوم نيست از کجا ساخته و پرداخته شده است.وي تاکيد کرد: از روز گذشته پيامک‌هايي به برخي بازاريان مبني بر تعطيلي مغازه‌ها ارسال شد، از ديگر سو بخشي از بازار به لحاظ اينکه کارگران به تعطيلي مغازه‌ها علاقه مند بودند، تعطيل شد. کريمي اصفهاني شايعه اعتصاب بازار تهران را تکذيب کرد و گفت: چنين موضوعي وجود ندارد، چرا که بازار قماش و فرش به عنوان دو نقطه اصلي باز است و ساير صنف‌ها نيز به فعاليت خود ادامه مي‌دهند. دبير کل جامعه انجمن‌هاي اسلامي اصناف و بازار خاطر نشان ساخت: تنها در گوشه و کنار بازار تعدادي از مغازه‌ها تعطيل کرده اند و معلوم نيست اين کار از کجا ديکته شده است. وي تاکيد کرد: تعطيلي‌هاي بازار به صورت صنفي نبوده است و تنها نوشت افزار و خرازي‌ها به صورت محدود مغازه‌هاي خود را تعطيل کرده اند.

تصميم‌گيري درباره کانديداي رياست جمهوري، زود است

نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي از تشکيل ستاد انتخابات شوراها در جبهه پيروان خط امام و رهبري و همچنين جامعه اسلامي مهندسين براي ورود به اين انتخابات خبر داد و گفت: درباره رياست جمهوري هنوز از کانديداها براي حضور در جبهه پيروان دعوت نشده است اما در حال رايزني در اين زمينه هستيم. محمد رضا باهنر، دبير کل جامعه اسلامي مهندسين در گفت و گو با زندگي، با اشاره به برنامه ريزي اصولگرايان براي ورود به انتخابات شوراها، گفت: ستاد انتخابات شوراهاي شهر و روستا در جامعه اسلامي مهندسين تشکيل شده است و در جبهه پيروان خط امام و رهبري نيز موضوع انتخابات شوراها به صورت جدي پيگيري مي‌شود. عضو جبهه پيروان خط امام و رهبري تاکيد کرد: هم اکنون درباره انتخابات رياست جمهوري نيز شرايط به گونه‌اي نيست که کاري انجام نداده باشيم، اما تصور مي‌کنيم براي تصميم گيري زود است.

ارزش پول ملي بسيار پايين آمده است

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از افزايش ثانيه اي قيمت ارز در کشور به عنوان يک خطر بزرگ اقتصادي ياد کرده و بر ضرورت اقدام در اين راستا تاکيد کرد. سيد ناصر موسوي لارگاني در گفت وگو با خبرنگار زندگي، با اشاره به بالارفتن قيمت ارز در کشور، گفت: قيمت‌ها در اين بخش به صورت ثانيه اي بالا مي‌رود و بايد اقدامي جدي در اين باره انجام گيرد. وي ادامه داد: شرايط بازار ارز به نحوي شده است که بخشي از مردم به دنبال فروش املاک و سرمايه‌هاي خود هستند تا ارز بخرند تا بعد از گران شدن، آن را فروخته و سود هنگفتي به جيب بزنند. وي با بيان اين که همين شرايط در حوزه اي ديگر نيز اثر گذار بوده است، گفت: متاسفانه در شرايط فعلي ارزش پول ملي ما خيلي پايين آمده و اين بسيار خطر ناک است.

احمدي‌نژاد بايد با صبر به سوالات پاسخ مي‌گفت

عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس با تاكيد بر اين نكته كه سران قوا و مسئولان نبايد اختلافات خود را به جامعه و مردم انتقال دهند، گفت: رئيس‌جمهور به عنوان شخص دوم مملكت بايد با صبر و طمأنينه بيشتري به سوالات پاسخ مي‌گفت چرا كه وحدت، نياز فعلي كشور است.اسماعيل كوثري با اشاره به نشست خبري رئيس‌جمهور به باشگاه خبرنگاران گفت: طبق فرمايشات مكرر مقام‌معظم رهبري، سران قوا و مسئولان نبايد اختلافات خود را به جامعه و مردم انتقال دهند بلكه بايد با رفع رجوع و برگزاري جلسات حل كنند.

بررسي قانون اصلاح انتخابات به صورت ويژه

رييس کميسيون شوراها در مجلس شوراي اسلامي علت ارائه طرح اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري به صورت عادي را جلوگيري از شائبه سياسي‌كاري مطرح كرد و گفت: پيش از داغ شدن فضاي انتخابات رياست جمهوري قانون انتخابات به روز مي‌شود و قانون جديد انتخابات رياست‌ جمهوري به انتخابات 92 مي‌رسد. امير خجسته نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري گفت: اين طرح هفته گذشته با 120 امضا و به صورت عادي تقديم هيئت رئيسه مجلس شد.وي با اشاره به اينكه بر اساس اين طرح 11 بند از قانون انتخابات اصلاح مي‌شود، تصريح كرد: ما براي جلوگيري از بحران سازي و شائبه سياسي كاري، طرح اصلاح قانون انتخابات را به صورت عادي به هيئت رئيسه ارائه داده‌ايم تا در آستانه برگزاري يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، جار و جنجال سياسي در کشور ايجاد نشود.

سوء مديريت دليل نابساماني‌ها

عبد الرضا عزيزي رييس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با اعتدال، با اشاره به دلايل رييس جمهور براي نابسامانيهاي بازار ارز گفت: اين اتفاقات در بازار و اقتصاد کشور تنها در مديريت و سو مديريت خلاصه مي‌شود ؛ سو مديريت اين است که اقتصاد را رها کرده اند، يا آگاهانه و يا ناآگاهانه؛ آگاهانه اين است که بخواهند کسري بودجه دولت را از اين طريق تامين کنند، که اميدواريم اينگونه نباشد! عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت خاطرنشان کرد: هر دو حالت بد است ؛ زمزمه‌هايي است که مثلا در آستانه انتخاب دولت قصد دارند يارانه‌ها را دو يا چند برابر پرداخت کند و از سويي وقتي به خاطر سوء تدبير و مديريت، کسري بودجه دارند، پول را بايد از کجا تامين کنند ؟ يکي از راه حل‌ها اين بود که دلار 900 توماني را به 4 هزار تومان برسانند، که اين عمل بسيار نادرست بود.


 رهبر معظم انقلاب در ديدار صدها نفر از نخبگان جوان کشور:
 علت اصلي همه فشار‌ها تسليم نشدن در برابر نظام سلطه است 

رهبر معظم انقلاب فرمودند: در مورد نخبگان بايد يک حرکت شبکه‌اي درون زا بوجود آيد که مرحله اول آن، شناسايي و پرورش نخبگان در آموزش و پرورش است و در مراحل بعد، شامل انتخاب بهترين‌ها، و سپس حفظ و ارتقاء نخبگان به رتبه‌هاي بالا‌تر است و در ‌‌نهايت اين نخبگان، بايد خود زمينه ساز پرورش نخبگان جديد شوند. به گزارش ايلنا، آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار يکهزار نفر از نخبگان و استعدادهاي بر‌تر جوان، حفظ و تقويت فضاي نشاط و اميد کنوني در ميان جوانان نخبه، فراهم کردن امکان پيشرفت‌هاي علمي و پژوهشي بيشتر در ميان استعدادهاي جوان، توجه به درون زايي علمي بجاي مرعوب شدن در مقابل پيشرفت‌هاي علمي غرب، تقويت روحيه احساس مسئوليت نخبگان نسبت به آينده ملت و راضي نشدن به پيشرفت‌هاي علمي کنوني را از ضروريات ادامه حرکت پرشتاب علمي کشور برشمردند و تأکيد کردند: به فضل‌الهي ملت ايران با تکيه بر ثروت نيروي انساني جوان و مستعد خود و ايستادگي در مقابل فشار‌ها، ازهمه گردنه‌هاي خطرناک عبور خواهد کرد و به قله سعادت خواهد رسيد. در اين ديدار که در فضايي صميمانه و پرنشاط برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامي با تبريک به جوانان نخبه به خاطر توفيق به فعليت رساندن استعداد‌ها و توانايي‌ها، خطاب به آنان خاطرنشان کردند: شما جوانان عزيز نبايد به اين حد از نخبگي قانع باشيد بلکه بايد اين بذر به ثمر نشسته به نهالي برومند و ثمربخش تبديل شود که در همه زمان‌ها و موقعيت‌ها بتواند ميوه شيرين خود را به کام کشور، ملت، تاريخ و در ‌‌نهايت بشريت، بچشاند. آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به ديدگاه‌ها و پيشنهادهاي تعدادي از جوانان نخبه که در اين ديدار مطرح شد، آن‌ها را سنجيده و همراه با تفکر و برخاسته از صدق و صفا خواندند و ضمن توصيه به مسئولان براي توجه به اين ديدگاه‌ها و بررسي دقيق پيشنهادهاي ارائه شده، افزودند: هنگامي که جوانان اينگونه با نشاط و اميد و از روي سنجيدگي و با احساس مسئوليت، مطالبي را درخصوص پيشرفت و آينده کشور بيان مي‌کنند، فضاي شيرين بوجود مي‌آيد که بايد اين روحيه در ميان جوانان بويژه نخبگان تقويت شود. ايشان با يادآوري پيام امام خميني(ره) به مناسبت پيروزي رزمندگان اسلام در عمليات طريق القدس در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: امام(ره) ‌ در آن پيام، تربيت جواناني که توانستند آن پيروزي را در چنان شرايط سختي بيافرينند، فتح الفتوح انقلاب اسلامي خواندند و امروز نيز روحيه نشاط و احساس مسئوليت جوانان نخبه نسبت به آينده کشور،‌‌ همان فتح الفتوح انقلاب اسلامي است. رهبر انقلاب اسلامي نتيجه حفظ و تقويت اين روحيه را، سود بردن کشور و ملت از ويژگي نخبگي دانستند و تأکيد کردند: جوان نخبه‌اي که با چنين انگيزه و روحيه‌اي در مسير پيشرفت علمي گام برمي دارد، ‌در واقع سرمايه شخصي خود را که‌‌ همان نخبگي است، ‌به سرمايه ملي تبديل مي‌کند و همه، از آن سود خواهند بُرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با ابراز خرسندي از فضاي گفتماني حرکت و پيشرفت علمي در کشور افزودند: البته يک نگراني هم وجود دارد و آن اينکه با حرکت پرشتاب علمي در کشور، حالت اقناع و رضايت ايجاد شود در حاليکه ما در آغاز راه هستيم و اين شتاب علمي نبايد کُند و يا متوقف شود. ايشان با اشاره به عقب‌ماندگي علمي تاريخي کشور به دليل تسلط حاکمان و زمامداران وابسته و غافل، خاطرنشان کردند: فاصله علمي زياد با دنيا و وجود رقباي نسبتاً قوي در منطقه، ‌ از واقعيت‌هايي هستند که ضرورت استمرار حرکت پرشتاب علمي تا رسيدن به نقطه متناسب با شأن و جايگاه ملت ايران را دو چندان مي‌کند. رهبر انقلاب اسلامي از جمله لوازم ادامه حرکت پرشتاب علمي را همت مضاعف جوانان و مرعوب نشدن در قبال پيشرفت‌هاي علمي غرب دانستند و تأکيد کردند: در مسير پيشرفت علمي بايد درون‌زايي و درون جوششي علمي، اصل قرار گيرد و تقويت شود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه، توصيه‌هايي را به مسئولان بنياد ملي نخبگان و مسئولان مراکز و دستگاههاي مرتبط با حرکت علمي کشور بيان کردند. ايشان فعاليتهاي انجام گرفته در بنياد ملي نخبگان را براساس ارزيابي‌هاي انجام گرفته، خوب ارزيابي کردند و در عين حال اين نکات را متذکر شدند: لزوم توجه به تفاوت در معيارهاي نخبگي در علوم فني و علوم انساني، فراهم کردن ميدان وسيع علمي و پژوهشي براي نخبگان به عنوان اولويت اول و اساسي، و نگاه شبکه‌اي به نخبگان. رهبر انقلاب اسلامي در تبيين نگاه شبکه‌اي به نخبگان افزودند: ‌در مورد نخبگان بايد يک حرکت شبکه‌اي درون زا بوجود آيد که مرحله اول آن، شناسايي و پرورش نخبگان در آموزش و پرورش است و در مراحل بعد، شامل انتخاب بهترين‌ها، و سپس حفظ و ارتقاء نخبگان به رتبه‌هاي بالا‌تر است و در ‌‌نهايت اين نخبگان، بايد خود زمينه ساز پرورش نخبگان جديد شوند. آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تدوين سند راهبردي نخبگان، از مسئولان ذيربط خواستند تا اين سند را سريعاً تصويب نهايي و سپس ابلاغ کنند. ايشان توصيه‌هايي را نيز خطاب به نخبگان جوان بيان کردند. باقي ماندن در طراز نخبگي و اثرگذاري در فضاي پيراموني خود و سوق دادن آن به سمت نخبگي از جمله توصيه‌هاي رهبر انقلاب اسلامي به نخبگان بود. آيت الله خامنه‌اي، توجه به نيازهاي کشور در فعاليتهاي علمي و پژوهشي را نيز مورد تأکيد قرار دادند و افزودند: برخي گزارش‌ها حاکي از آن است که هنوز بخش عمده‌اي از مقالات علمي ناظر به نيازهاي کشور نيست که اين، خسارت است و بايد به گونه‌اي برنامه ريزي شود که صددرصد مقالات علمي در جهت رفع نيازهاي داخل قرار گيرند. ايشان معيار اصلي در همکاري با ISI را نيز، ناظر بودن مقالات به نيازهاي داخلي دانستند و خاطرنشان کردند: اين موضوع نيازمند روش سيستمي و تلاش بيشتر بنياد ملي نخبگان است. رهبر انقلاب اسلامي سه توصيه ديگر نيز به نخبگان جوان بيان کردند: ارتقاء معنويت و تهذيب نفس، تفکر در مسائل اصولي و اساسي زندگي، و تحليل صحيح و دقيق از جايگاه کشور و نظام در شرايط کنوني جهان. آيت‌الله خامنه‌اي درخصوص دارا بودن تحليل درست از وضعيت کشور به تبيين شرايط نظام اسلامي پرداختند و افزودند: جمهوري اسلامي ايران در طول 33 سال گذشته با طيف مختلفي از فشار‌ها اعم از سياسي، امنيتي، نظامي، اقتصادي و تحريم‌ها مواجه بوده است اما ملت ايران با ايستادگي خود نه تنها اين فشار‌ها را خنثي کرد بلکه قوي‌تر نيز شده ا ست. ايشان لازمه رسيدن به تحليل درست از جايگاه و موقعيت کشور را، وجود ارزيابي صحيح از توانايي‌ها و نقاط قوت نظام اسلامي، فشارهاي جبهه دشمن، و در عين حال ناکامي‌هاي اين جبهه دانستند و تأکيد کردند: اين تصور که علت دشمني جبهه استکبار با ملت ايران، اتخاذ برخي مواضع يا تصميم‌ها بوده، غلط است. علت اصلي همه اين فشار‌ها، جايگاه مستقل ملت ايران و تسليم نشدن در برابر نظام سلطه است. رهبر انقلاب اسلامي، هدف اصلي از افزايش فشار‌ها به ملت ايران را، وادار کردن ملت به تسليم دانستند و افزودند: ملت ايران هيچگاه تسليم فشار‌ها نشده و نخواهد شد و علت عصبانيت دشمن نيز، همين موضوع است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: ملت ايران با تکيه بر ثروت طبيعي و انساني مستعدي که در اختيار دارد، از گردنه‌هاي دشوار و گذرگاه‌هاي سخت عبور خواهد کرد و به توفيق الهي، به قله سعادت دنيا و آخرت، ‌ و آرامش و آسايش خواهد رسيد.


 آيت‌الله مکارم شيرازي:
 مردم از دولت ازخود راضي متنفر مي‌شوند 

 مرجع تقليد شيعيان گفت: بايد در کنار نقاط قوت اعتراف به ضعف‌ها نيز بکنيم و بگوييم در فکر اصلاحيم و مردم طبيعتا از چنين افرادي خوششان مي‌آيد؛ اما اگر توجيه و فرافکني و گفته شود که اين مربوط به خارجي است، آن موضوع مال گروه‌هاي ديگر است و هيچ گونه مسؤوليتي را نپذيرفت اين باعث مي‌شود ناراضي زياد شود. به گزارش ايلنا، آيت الله مکارم شيرازي، در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تاکيد بر واقع نگري نسبت به حل مشکلات کشور و عدم فرافکني در اين خصوص گفت: الان مشکلات پيچيده‌اي به ويژه در مسائل اقتصادي در کشور پيدا شده است و اگر چشم روي هم بگذاريم و بگوييم خبري نيست اشتباه است.

وي با اشاره به رواياتي، تصريح کرد: انساني که ذاتا محب خودش است، در هر زمينه به دنبال تکامل و پيشرفت مي‌رود. اين مرجع تقليد با بيان اينکه اگر حب ذات نباشد انسان در مقابل خطرات از خود دفاع نمي‌کند، گفت: در واقع حب ذات ابزاري براي تکامل انسان است، البته تا مادامي که جنبه افراطي به خود نگيرد، همه غرايز براي زندگي انسان نياز است، عيب کار جايي است که افراط و تفريط وارد آن شود و انسان خود شيفته و از خود راضي شود و اين خطر است. آيت‌الله مکارم شيرازي افزود: انساني که حب ذات افراطي دارد، مي‌گويد هر چه امتياز است مال من و هرچه مشکل است مال ديگران و مردم از چنين شخصي ناراضي مي‌شوند. وي با بيان اينکه چنين آدمي که خودشيفته است عيوب خود را محاسن مي‌داند، گفت: مردم از چنين افرادي متنفر مي‌شوند و دشمن بسيار پيدا مي‌کند؛ اگر کسي حق باشد و به ديگران هم حق بدهد دشمن پيدا نمي‌شود اگر بگوييم حق مطلق هستيم دشمن پيدا مي‌شود. آيت‌الله مکارم شيرازي افزود: اين مساله در مقياس گروه‌ها، احزاب و جمعيت‌هاي اجتماعي نيز صادق است، نظر من به شخص خاصي نيست، اما اگر دولتي از خود راضي شد و آمد عيوب خود را توجيه کرد و محاسن را به خودش منتسب کرد، مردم از او متنفر مي‌شوند. وي اظهار داشت: بايد در کنار نقاط قوت اعتراف به ضعف‌ها نيز بکنيم و بگوييم در فکر اصلاحيم و مردم طبيعتا از چنين افرادي خوششان مي‌آيد؛ اما اگر توجيه و فرافکني و گفته شود که اين مربوط به خارجي است، آن موضوع مال گروه‌هاي ديگر است و هيچ گونه مسؤوليتي را نپذيرفت اين باعث مي‌شود ناراضي زياد شود. اين مرجع تقليد با بيان اينکه بايد واقع نگر باشيم، گفت: الان مشکلات پيچيده‌اي به ويژه در مسائل اقتصادي در کشور پيدا شده است و اگر چشم روي هم بگذاريم و بگوييم خبري نيست اشتباه است و باعث عصبانيت مردم مي‌شود، همه بايد دست به دست هم دهند تا مشکلات حل شود. وي اضافه کرد: دولت و جناح‌هاي مختلف، کسبه و توليد کنندگان سهمي از مشکلات دارند و وقتي حل مي‌شود که براي حل آن نظر به خود و جناح خود نباشد تا فردا آراي بيشتري داشته باشيم؛ بايد خالصا و مخلصا مشکلات مملکت و نه جناح خود را حل کنيم، اين اخلاص است، اما اگر گفته شود هرچه هست از ديگران است، مشکل مي‌شود. آيت‌الله مکارم شيرازي به تحولات کشور سوريه اشاره کرد و با محکوم کردن دخالت کشورهاي غربي و برخي از کشور‌ها اسلامي در مسائل داخلي اين کشور گفت: سران غرب هر کجا رفته‌اند خرابکاري به دنبال داشته‌اند، اين‌ها به افغانستان، عراق و پاکستان به قصد اصلاح رفتند اما خرابکاري به بار آوردند.

وي افزود: اين‌ها سوريه را مي‌خواهند با چنين وضعي روبرو کنند، اگر انصافي باشد بايد گفت مشکل سوريه بايد به دست مردم آن‌ها حل شود و انتخاباتي آزاد زير نظر محافل بين المللي برگزار و هر کس انتخاب شود سر کار بيايد، اما آن‌ها نمي‌خواهند و دوست دارند با تخريب و کشتار جناح همسو با اسرائيل را سرکار بياورند. اين مرجع تقليد با بيان اينکه متاسفانه عربستان، قطر و ترکيه هم با اين‌ها همراهي مي‌کنند، گفت: چرا به انتخاب مردم سوريه دل نمي‌بنديد و براي آن‌ها که عاقل و بالغ هستند و افراد دانشمند و نخبه‌اي در بينشان است مي‌خواهيد تصميم بگيريد؟ وي تاکيد کرد: از همه بد‌تر برخي از دولتمردان ترکيه هستند، اخيرا جمله عجيبي ديدم که گفته بودند ايران، روسيه و چين با توجه به موضعي که در مورد سوريه اتخاذ کرده‌اند در تاريخ شرمنده خواهند شد. حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي با يادآوري اين نکته که کارنامه سياه برخي دولتمردان ترکيه در اين موضوع از همه سياه‌تر است، ابراز داشت: شما دست در دست اسرائيل گذاشته‌ايد و اسم شما هم مسلمان است و مرتب گروه‌هاي تروريستي را تقويت مي‌کنيد شما در تاريخ رسوا نمي‌شويد و ايران که مي‌گويد مردم خودشان بايد تصميم بگيرند رسوا مي‌شود؟ اين‌ها مي‌دانند اين گروهک‌ها مرتکب انواع جنايت مي‌شوند و با اين وجود به آن‌ها کمک مي‌کنند.


 جزئيات حکم متهمان پرونده اختلاس از بيمه 

آقاي خاص در پرونده بيمه ايران و دو تن از مديران سابق بيمه ايران در کرج با راي قضات دادگاه کيفري استان تهران به حبس ابد محکوم شدند. به گزارش مهر، رسيدگي به پرونده اختلاس از شرکت بيمه ايران و استانداري تهران از يکم خرداد ماه امسال در شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران آغاز شد. پيش از اين نيز سه جلسه دادگاه در سال 89 برگزار شده بود که قاضي مدير خراساني رئيس شعبه 79 دادگاه کيفري استان تهران با توجه به نقص تحقيقات، پرونده را به دادسرا بازگرداند. با تکميل تحقيقات، پرونده 100 جلدي اختلاس از شرکت بيمه و استانداري با صدور کيفرخواستي 77 صفحه‌اي براي 78 متهم آن به دادگاه بازگردانده شد. با برگزاري 13 جلسه دادگاه طي 42 روز قاضي مدير خراساني و چهار قاضي مستشار پايان رسيدگي به اين پرونده را اعلام کرده و از 12 تير ماه براي صدور حکم وارد شور شدند.شور قضات دادگاه براي صدور حکم متهمان که گفته مي‌شود بيش از 200 صفحه است 84 روز به طول انجاميد . بر اساس حکم دادگاه «ج. الف» معروف به آقاي خاص در رابطه با يکي از اتهاماتش به حبس ابد، اتهام ديگرش 5 سال و سومين اتهامش 2 سال زندان محکوم شده است. همچنين وي به بيش از 101 ميليارد ريال جزاي نقدي و بيش از 28 ميليارد ريال رد مال محکوم شده است. در اين حکم «ح.ن» مدير وقت بيمه ايران در کرج به حبس ابد، انفصال دائم از خدمات دولتي، 64 ميليارد ريال جريمه نقدي و 33 ميليارد ريال رد مال محکوم شده است. «د.ف» - معاون مالي وقت شعبه بيمه ايران در کرج – نيز به حبس ابد، انفصال دائم از خدمات دولتي، 66 ميليارد ريال جزاي نقدي و 35 ميليارد ريال رد مال محکوم شده است. بر اساس اين حکم «د.س» معروف به جعبه سياه پرونده نيز به 23 سال زندان ،50 ميليارد رد مال و جريمه نقدي محکوم شده است. « ي. د» – معاون عمراني استاندار تهران- نيز به 11 سال زندان محکوم شد. بخشي از پرونده وي نيز براي رفع نقص به دادسرا بازگردانده شد. « الف . م» ديگر معاون سابق استانداري تهران در اين پرونده بود که به 10 سال زندان محکوم شده است. بيشتر اتهامات وي در پرداخت‌هاي استانداري بوده است. يکي ديگر از مدير کل‌هاي سابق استانداري نيز به سه سال حبس محکوم شد. قضات دادگاه «ش.خ» شهردار سابق يکي از شهرهاي اطراف تهران را نيز به 9 سال زندان و جريمه نقدي محکوم کردند. در اين حکم تعدادي از نقد کنندگان چک‌ها که از ماجراي اختلاس بي خبر بوده و قرباني متهمان اصلي پرونده شده بودند تبرئه شدند. در صورت اعتراض متهمان به حکم مجازاتشان پرونده آنها به ديوان عالي کشور فرستاده مي‌شود.


 جوسازي سياسي و رسانه‌اي در احکام قوه قضائيه بي‌تاثير است 

رئيس قوه قضائيه گفت:‌در احکامي که در هفته‌هاي اخير اجرايي شد، قضات شريف نشان دادند که توجهي به گروه‌بندي‌هاي سياسي و جايگاه افراد ندارند و اميدواريم هميشه همينطور باشد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت‌الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تأکيد بر اين‌که عزم قوه قضاييه برخورد جدي و قاطعانه با انواع مفاسد اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ساير مفاسد است، افزود: عملکرد بدون تبعيض چند سال اخير قوه قضاييه در برخورد با مفسدان و متهمان به دور از جوسازي‌هاي سياسي، اعتماد عمومي را بيش از پيش جلب کرده است و مردم و مسئولان دريافته‌اند که رويکرد دستگاه قضايي برخوردهاي يکسان با تمام افراد است و در دستگاه قضايي بايد برخوردها و رسيدگي‌ها در برابر افراد توانگر و ضعيف، فقير و ثروتمند و مسئول و غيرمسئول يکسان و بدون توجه به رانت‌ها و جوسازي‌هاي سياسي و رسانه‌اي، منطبق با قانون و عدالت باشد. رئيس قوه قضاييه تأکيد کرد: تساوي عموم مردم از هر رده و قشر و جايگاهي در برابر قانون بايد سرلوحه کار تمام مسئولان قرار گيرد. وي تصريح کرد: اگر دستگاه قضايي براثر جوسازي‌هاي رسانه‌اي و سياسي قدرت‌ها و گروه‌هاي مختلف دچار چرخش شود؛‌ هميشه لرزان خواهد بود و نمي‌تواند با اقتدار و صلابت عمل کند. آملي لاريجاني با اشاره به بيانيه ضد ايراني کشورهاي عضو سازمان همکاري خليج فارس گفت:‌ البته اين نوع بيانيه‌ها عليه ايران تازگي ندارد اما وضعيت نابسامان منطقه ناشي از دخالت‌ کشورهاي جنگ‌طلب است و ايران مقتدر همواره خواهان صلح و همکاري عادلانه بوده و هرگز در هيچ جنگي پيش‌قدم نبوده است. رئيس دستگاه قضا با اشاره به اين‌که ايران هرگز به دنبال سلاح اتمي نبوده و نخواهد بود، تأکيد کرد: موضوع توليد سلاح اتمي بهانه‌اي براي وارد آوردن فشار بر ايران است و برخي کشورهاي منطقه نيز با درک نادرست از شرايط ، ايران را محور دغدغه‌هاي خود قرار داده‌اند. وي افزود: کشورهاي ديکتاتور منطقه از سرنوشت حکام سرنگون شده درس بگيرند و بدانند آمريکا به دنبال قدرت و منافع خود است و همان کشوري است که تا ديروز حامي برخي ديکتاتورهاي منطقه بود اما به يکباره در کشورهايي که ديکتاتورشان سقوط کرده، تظاهر به همگامي با مردم مي‌کنند. رئيس قوه قضاييه به اخراج گروهک منافقين از فهرست گروه‌هاي تروريست توسط آمريکا نيز اشاره کرد و اظهار داشت: اين گروهک تروريستي از سال‌ها قبل حتي همان زمان هم که در ظاهر در فهرست گروه‌هاي تروريست بود در کشور عراق به‌راحتي فعاليت داشت.


 انتقادات سازنده نمايندگان به مذاق دولت خوش نيامد 

 عضو هيات رئيسه مجلس با تأکيد بر اينکه متأسفانه انتقادات سازنده نمايندگان از دولت به مذاق مسئولان اجرايي خوش نيامده است، تصريح کرد: قرار دادن منتقدان دلسوز در صف دشمنان کار اشتباهي است از اين رو دولت بايد در اين رابطه تغيير رويه و عقيده داده و حرمت دستگاه و قواي ديگر را نگه دارد.

حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در واکنش به سخنان رئيس‌جمهور گفت: براساس قانون دولت مسئوليت مديريت امور کشور را برعهده دارد، از اين رو بايد پاسخگوي مشکلات باشد. حال قابل پذيرش نيست که رئيس‌جمهور کارهاي مطلوب را به خود و دستگاه اجرايي و اقدامات ضعيف را به ديگران نسبت دهد. نماينده نيشابور با تأکيد بر اينکه دولت بايد در مقابل نقدهاي دلسوزانه مسئولان به ويژه نمايندگان مجلس انتقادپذير باشد، افزود: هم اکنون اگر 10 نقد از سوي نمايندگان به دولت شود به طور حتم اکثر آنها نقدهاي سازنده و دلسوزانه براي کشور و مردم است، از اين رو دولت بايد روحيه نقدپذيري را در خود تقويت کند. عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه در شرايط کنوني نمي‌توان از ضعف مديريتي دولت چشم‌پوشي کرد، ياد‌آور شد: به طور حتم هم‌اکنون ضعف‌هاي زيادي در حوزه‌هاي مختلف در کشور وجود دارد که بايد از سوي نمايندگان مردم گوشزد شود. وي با اعلام اينکه بيان نکردن نقد سازنده از دولت کار مثبتي محسوب نمي‌شود، گفت: مجلس بايد دستگاه‌هاي دولتي را متوجه ضعف و سوءمديريتشان کند، از اين‌رو دستگاه اجرايي بايد ضعف خود را در بخش‌هاي مختلف مانند اختلاس، مسائل فرهنگي، اقتصادي، تلاطمات ارز، اشتغال و کشاورزي بپذيرد.

سبحاني نيا ادامه داد: متأسفانه دولت در بخش‌هاي مختلف با سوءمديريت روبرو است، اما اگر از قبل برخورد قاطعي با مشکلات مي‌کرد، هم‌اکنون اوضاع کشور بهبود يافته بود. وي با تأکيد بر اينکه دولت نبايد ضعف و سوءمديريت خود را بر گردن ديگران بيندازد، افزود: قطعاً قرار دادن منتقدان دلسوز در صف دشمنان کار اشتباهي است، از اين رو دولت بايد در اين رابطه تغيير رويه و عقيده دهد. وي با اشاره به حمايت‌هاي مجلس از سياست‌هاي درست دولت افزود: سياست مجلس، حمايت مطلق از دولت نيست، ضمناً نهاد قانونگذاري قسم نخورده است که از دولت دفاع کند، از اين رو زماني مجلس از دستگاه اجرايي حمايت مي‌کند که به وظيفه ذاتي خود به درستي عمل کند.

عضو هيات رئيسه مجلس با تأکيد بر اينکه متأسفانه انتقادات سازنده نمايندگان از دولت به مذاق مسئولان اجرايي خوش نيامده است، افزود: به طور حتم احمدي‌نژاد به صرف منتخب بودن از سوي مردم و به دست آوردن آراي بالا نمي‌تواند به نمايندگان مجلس توهين کند.


 اخبار کوتاه 

 انتخابات سه قطبي است

دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين، با اشاره به انتخابات رياست جمهوري روياروئي سه قطب در اين انتخابات را پيش‌بيني کرد و گفت: در انتخابات رياست جمهوري شاهد رقابت سه قطب دولت، اصلاح‌طلبان و اصولگرايان هستيم. محمد رضا باهنر در گفت‌وگو با مهر، در مورد انتخابات شوراها ، اظهارداشت: قبل از برگزاري دوره سوم انتخابات شوراها طرحي در مجلس به تصويب رسيد که اعضاي شوراهاي برخي از شهرها از جمله تهران افزايش يابد که طبق اين طرح اعضاي شوراي شهر از 15 نفر به 31 نفر در دوره جديد بايد افزايش يابد. وي با اشاره به ائتلاف اصولگرايان براي انتخابات شوراها، گفت: قطعا اصولگرايان براي انتخابات ليست 31 نفره مي‌دهند، اما اينکه به چه ميزان همه گروههاي اصولگرايي به وحدت برسند؛ نيازمند زمان است.

نشست خبري رئيس مجلس لغو شد

نشست خبري علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي لغو شد. به گزارش مهر، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي قرار بود ساعت 14 چهارشنبه در نشست خبري پاسخگوي سوالات خبرنگاران باشد که با اطلاع اداره اخبار مجلس اين نشست خبري لغو شد. براساس اين گزارش، فقط از خبرنگاران خبرگزاري‌هاي رسمي کشور و صداو سيما براي حضور در اين نشست خبري دعوت به عمل آمده بود.

چاره‌انديشي براي مهار ارز و طلا

نماينده ولي فقيه در استان مرکزي گفت: مسئولان بايد براي مهار افسار لجام گسيخته ارز و طلا در کشور چاره انديشي کنند. به گزارش مهر، قربانعلي دري نجف‌آبادي در کلاس درس اخلاق مديران استان مرکزي افزود: مسوولان و مديران بايد براي تحقق اقتصاد مقاومتي که همواره مورد تاکيد مقام معظم رهبري است، صرفه‌جويي، قناعت، مبارزه همه جانبه با تحريم‌ها، حفاظت از بيت‌المال و رسيدگي بيشتر به وضعيت صنعت استان را مورد توجه قرار دهند. امام جمعه اراک ضمن محکوميت اقدام اخير دولت آمريکا در خصوص حذف نام گروهک منافقين از فهرست تروريست‌ها گفت: آمريکا به خوبي از جنايت‌هاي اين گروه تروريستي در ايران و عراق آگاه است و با اين اقدام تنها دشمني ديرينه خود با نظام جمهوري اسلامي ايران را بار ديگر به دنيا ثابت کرد. نماينده ولي فقيه در استان مرکزي ادامه داد: دولت آمريکا پس از سال‌ها پنهان کاري درحمايت از گروهک منافقين با خارج ساختن نام اين گروهک از فهرست تروريستي آن کشور، ثابت کرد که رفتارهاي استکبار جهاني با هيچ منطقي سازگاري ندارد.

انتقاد پورمحمدي از احمدي‌نژاد

رئيس سازمان بازرسي کل کشور در واکنش به اظهارات رئيس‌جمهور گفت: من از صحبت‌هاي رئيس‌جمهور متاسفم، ايشان اعلام کردند که سر حلقه تمام آشفتگي‌هاي اخير يک تيم 22 نفره هستند، اگر اينطور است دستگاه‌هاي اطلاعاتي وارد عمل شوند و با اين تيم برخورد کنند. به گزارش ايلنا، مصطفي پورمحمدي در جمع اعضاي اتاق بازرگاني استان سيستان‌و‌بلوچستان، با طرح اين سوال که چرا رئيس جمهور با فرافکني مشکلات موجود را به گردن ديگران مي‌اندازد، تصريح کرد: يکي از مهم‌ترين عوامل افزايش قيمت ارز وجود تحريم‌هايي است که عليه کشورمان صورت گرفته است. همه بار سنگين تحريم‌ها را قبول دارند، اما اين دليل نمي‌شود که براي اين مشکلات و نحوه مواجهه با تحريم‌ها تدبير نکنيم. مردم تحريم‌ها را مي‌فهمند اما اين دليل نمي‌شود براي رفع اين مشکلات فعاليت موثري نداشته باشيم.

فروکشي تدريجي نوسانات ارز

معاون اول رييس‌جمهور گفت: جاي هيچ‌گونه نگراني نيست چون اين نوسانات مقطعي و نتيجه دستکاري در مکانيسم طبيعي بازار است. به گزارش ايلنا، محمدرضا رحيمي به رشد قيمت ارز در کشور اشاره کرد و افزود: عده‌اي در داخل همسو با عوامل خارجي تلاش مي‌کنند تا در بازار اخلال کنند اما جاي هيچ‌گونه نگراني نيست چون اين نوسانات مقطعي و نتيجه دستکاري در مکانيسم طبيعي بازار است که بتدريج اين نوسانات فروکش خواهد کرد.

نشان دادن فضاي تهديد اشتباه است

فرمانده نيروي دريايي ارتش با بيان اينکه “اگر مورد تعرض قرار بگيريم، 75 ميليون ايراني آماده جنگ هستند”، گفت: كساني كه فضا را فضاي تهديد نشان مي‌دهند، اشتباه مي‌كنند، چراكه ثبات در ايران، واقعيت ثابت شده‌اي است. امير دريادار حبيب‌الله سياري در گفت‌وگو با ايسنا تاكيد كرد: ما آماده‌ايم و اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران آنقدر بالا است كه مي‌توانيم در برابر هر تهديدي ايستادگي كنيم و آنقدر توانمندي در زمين، هوا و دريا داريم که به هيچ کشوري اجازه تعرض نخواهيم داد. سياري گفت: برخي دشمنان مي‌خواهند پيشرفت‌هاي ايران در همه زمينه‌ها را كوچك جلوه دهند اما ملت بزرگ ايران به خوبي به اين امر آگاه است. جمهوري اسلامي ايران آمادگي و ثبات كامل دارد و اين آمادگي در دريا، زمين و هوا است و اگر مورد تهديد و تعرضي قرار گيريم 75 ميليون ايراني آماده جنگ هستند.

رييس جمهور شدن دکترا نمي‌خواهد

دبيرکل خانه کارگر گفت: رييس‌جمهور بايد از جنس مردم باشد و غالب مردم ايران مدرک دکترا ندارند. عليرضا محجوب در گفت‌و‌گو با ايلنا با بيان اينکه برخي از نمايندگان مجلس به دنبال گنجاندن لزوم داشتن مدرک دکتري براي کانديداهاي رياست جمهوري هستند اظهار کرد: چند نفر از روساي جمهور ما دکتر بوده‌اند و آيا اساساً ما تاکنون از دکتر نبودن رييس جمهور آسيبي ديده‌ايم که به دنبال تصويب قانون در اين زمينه هستيم؟ محجوب با تاکيد براينکه اين موضوع فقط تب مدرک گرايي را در کشور افزايش مي‌دهد گفت: فلسفه اين کار از اساس غلط است؛ گنجاندن چنين شرطي در انتخابات رياست جمهوري تنها عده بسياري از دلسوزان نظام را از شرکت در انتخابات محروم مي‌کند و فايده ديگري هم ندارد.


 کوتاه از بهارستان 

 تلاش معاونان پارلماني براي انصراف استيضاح‌

يکي از طراحان اصلي طرح استيضاح وزير ورزش گفت: استيضاح‌کنندگان معتقدند بهتر است آقاي عباسي هر حرفي دارد در صحن مجلس و براي همه نمايندگان مطرح کند نه 50 نماينده، استيضاح‌کنندگان قبلا هم با وزير ورزش جلسه داشته‌اند و به نتيجه اميد بخشي نرسيده‌اند. بهروز نعمتي در گفت‌وگو با مهر، با بيان اينکه پيش‌از اين قرار بود استيضاح‌کنندگان و عباسي وزير ورزش جلسه اي داشته باشند، گفت: برگزاري اين جلسه منتفي شد و قطعا طرح استيضاح با دارا بودن بيش از 50 امضا روز يکشنبه در مجلس مطرح مي‌شود. نماينده اسد آباد گفت: چند نفر امضاي خود را از طرح پس گرفته‌اند که به گمانم با سخنان ديروز رئيس‌جمهور درنشست خبري، اين چند نماينده هم مجددا طرح را امضا کنند. نعمتي خاطرنشان کرد: در چند روز اخير حداقل بيش‌از 20 نفر از نمايندگان مجلس گرفته تا مسئولان وزارت ورزش و معاونان پارلماني وزارتخانه‌هاي ديگر با من تماس داشته و پيغام‌هايي داده‌اند تا از استيضاح منصرف شويم.

استيضاح وزراي صنعت و كشاورزي

يك عضو كميسيون صنايع و معادن از افزايش امضاهاي طرح استيضاح وزير صنعت، معدن و تجارت به 68 امضا و وزير جهاد كشاورزي به بيش‌از 55 امضا خبر داد. سيدهادي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: طرح استيضاح وزير صنعت، معدن و تجارت در 22 محور آماده شده است. علاوه بر محورهاي 22گانه، 12 سوال مجزا از سوي نمايندگان مجلس از غضنفري پرسيده خواهد شد. عضو كميسيون صنايع و معادن از تقديم هر دو استيضاح طي هفته جاري به هيات رييسه مجلس سخن گفت و افزود: نابساماني‌هاي بازار، مشكلات صنعت، عدم پرداخت مطالبات قطعه‌سازان توسط خودروسازان، عدم ساماندهي بخش معادن، مشكلات موجود در بخش مرغ و تخم‌مرغ از جمله مهم‌ترين محورهاي اين استيضاح است. وي از قطعيت تقديم طرح استيضاح وزراي صنعت و جهاد كشاورزي به هيات رييسه مجلس سخن گفت و افزود: طراحان ديدارهاي جداگانه‌اي با غضنفري و خليليان به همراه معاونان هر دو وزارتخانه داشته‌اند ولي در اين نشست‌ها پاسخ‌هاي قانع‌كننده‌اي دريافت نكرده‌اند، هر چند كه هر دوي آنان وعده‌هايي داده بودند ولي هيچ يك از وعده‌هاي آنان عملي نشده است.

احمدي‌نژاد با آمارها بازي مي‌کند

رئيس کميسيون کشاورزي با بيان اينکه احمدي‌نژاد آشکارا به مردم حرف نادرست گفت، تصريح کرد: صحبت‌هاي رئيس‌جمهور خلاف سياست‌هاي بودجه بود احمدي نژاد کدام بخش از بودجه را عملي کرده است که ايراد به بودجه مي‌گيرد. عباس رجايي در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: تصميماتي که در مجلس گرفته مي‌شود و به وسيله نمايندگان و با خرد جمعي به تصويب مي‌رسد و با هماهنگي و لحاظ کردن نظرات دولت بوده است. اينکه دولت در مقام اجرا نمي‌تواند مصوبات مجلس را به اجرا در بياورد و يا بعضا با انجام کارهايي قانون را دور مي‌زند و خلاف قانون عمل مي‌کند به عهده مجلس نيست. وي گفت: يکي از عادت‌هاي غلط رئيس‌جمهور اين است که مجموعه اي را پيدا مي‌کند و از آن براي فرار به جلو استفاده مي‌کند. وي گفت: اينکه خارج از چارچوب‌هاي متداول سياسي حرف‌هايي را براي عوام بزنيم، ‌پسنديده نيست. اگر شرايط فراهم مي‌شد تا رئيس‌جمهور يا وزرايش در ميزگردي تخصصي با کارشناسان مربوطه در هر حوزه صحبت مي‌کردند، قطعا قادر به فرار از سوالات مطرح شده نبودند.

کارهاي غيرعلمي در حوزه اقتصاد

نايب رئيس مجلس با تأکيد بر انجام امور بر مبناي علمي تأکيد کرد: کشور ما با اين همه منابع و ظرفيت‌ها بايد جزو پنج کشور اول دنيا باشد اما به علت کارهاي غيرعلمي در حوزه اقتصاد نتوانسته‌ايم در حد و اندازه لازم ظاهر شويم. به گزارش مهر، محمدحسن ابوترابي در جمع استادان و اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي قم اضافه کرد: امروز کليدي‌ترين مسئله کشور مسايل اقتصادي است؛ کشوري که در حوزه هاي گوناگون اقتدار گامهاي بلندي برداشته اما در عرصه اقتصادي در حد و اندازه خود حرکت نکرده و ظاهر نشده است. وي عنوان کرد: کشوري که طي 33 سال بيش از هزار ميليارد دلار درآمد نفتي و فرآورده‌هاي آن را داشته است با پرهيز از اسراف و مصرف انبوه و مديريت اين منابع مي‌توانست اين مبلغ را به دو برابر افزايش دهد در اين صورت امروز ما چه ميزان ذخاير ارزي داشتيم.


 الو مردم سالاري 

 عدم رسيدگي به جانبازان

اينجانب جانباز شيميائي 70 درصد هستم و مدت طولاني است که درد را تحمل مي‌کنم سال گذشته رئيس‌جمهور نامه مرا امضا کردند و نوشتند رفتنم به خارج از کشور بلامانع است اما تاکنون اقدامي در اين خصوص انجام نشده است. از مسوولان مي‌خواهم توجه بيشتري به درمان جانبازان داشته باشند.

يک جانباز شيميائي

تاريکي خيابان

خيابان تقديري واقع در منطقه 5 هنگام شب روشنايي کافي ندارد از مسوولان شرکت توزيع نيروي برق تفاضا دارم براي تامين روشنايي اين خيابان اقدام کنند.

شهروندي از تهران

تقاضا از مسوولان صدا و سيما

در مورد مسائل و مشکلات اقتصادي کشور مانند گراني ارز و تورم لازم است مسوولان صداوسيما با دعوت از کارشناسان اقتصادي کشور گفت‌وگويي با آنان انجام دهند و علل آن را براي مردم توضيح دهند.

عابدي- تهران


 واکنش ايران به بازرسي هواپيماها توسط عراق
 بازرسي‌ها بر خلاف توافق‌ تهران- بغداد است 

 گروه سياسي: توقف و بازرسي هواپيماي ايران از زمان شروع تحريم‌ها توسط ترکيه در اين مدت تجربه شده بود اما انگار اين موضوع به عراقي‌ها هم تسري پيدا کرده است که مي‌توان فشار آمريکا پس از تحريم به ايجاد محدوديت به ايران و همچنين بحران سوريه از دلايل اين اقدام باشد با اين حال با وجود توافقات صورت گرفته بين ايران و عراق مبني بر عدم بازرسي هواپيما نقض شده است. با اينکه آمريکا اين اقدام را انکار مي‌کند اما به نظر مي‌رسد فشار آمريکا برعراق موجب بازرسي هواپيماها شده است با اين حال ايران به اقدام بغداد واکنش نشان داده است که بايد ديد در آينده توافق صورت گرفته اعمال مي‌شود يا نه.

سفير ايران در عراق با اشاره به بازرسي يك هواپيماي ايراني از سوي عراق به بهانه و ادعاي حمل سلاح به سوريه، اظهار كرد: اين رفتار خلاف عرف و توافق‌هاي سازمان‌هاي هواپيمايي دو كشور است و اميدواريم ديگر تكرار نشود. حسن دانايي‌فر در گفت‌وگو با ايسنا، درباره بازرسي يك هواپيماي ايراني از سوي عراق هنگام عبور از آسمان اين كشور كه برخي كشورها از جمله آمريكا مدعي شدند ايران از طريق هوايي سلاح به سوريه حمل مي‌كند، اظهار كرد: در حدود دو ماه است كه مباحثي در اين باره از جانب آمريكايي‌ها و برخي منابع ديگر مطرح مي‌شود. مسوولان عراقي عنوان كردند كه اگر مدركي در اين باره داريد ارائه دهيد اما آنها بدون ارائه هيچ مدركي بر بازرسي هواپيماهاي ايراني كه از آسمان عراق عبور مي‌كنند و به سمت سوريه مي‌روند اصرار داشتند.

وي ادامه داد: سخنگوي دولت عراق و وزير خارجه اين كشور نيز مطالبي را در روزهاي گذشته در اين باره عنوان كردند و در اين راستا روز سه‌شنبه با توجه به اينكه بازرسي از هواپيماي ايراني كه از آسمان عراق به سمت سوريه عبور مي‌كرده است خلاف توافق‌هاي سازمان‌هاي هواپيمايي دو كشور است، مورد بازرسي قرار مي‌گيرد. دانايي‌فر گفت: اما پس از بازرسي مشخص شد كه ادعاهايي كه از طرف آمريكايي‌ها درباره ايران ديكته مي‌شود درست نبوده است و هواپيماي ايراني پس از بازرسي به مسير خود ادامه داد. وي خاطرنشان كرد: اين اقدام عراق خلاف توافقي است كه ميان سازمان‌هاي هواپيمايي دو كشور است و اين مساله حق عمل متقابل را براي ما محفوظ نگه مي‌دارد. هر چند ما تمايل نداريم وارد چنين فضاهايي شويم و اميدواريم اين مساله ديگر تكرار نشود. دانايي‌ فر در پاسخ به اينكه هواپيماي مذكور باربري بوده است يا مسافربري، با بيان اينكه از جزئيات اين مساله اطلاعي ندارم، تصريح كرد: نماينده ايران‌اير روز سه‌شنبه با ما تماس گرفت و اين مساله را به ما اطلاع داد. ما اين موضوع را پيگيري كرديم و پس از بررسي‌ها و انجام بازرسي از سوي عراق، موضوع خاتمه يافت و هواپيما به مسير خود ادامه داد. سفير ايران در عراق در ادامه اين گفت‌وگو با اشاره به خارج شدن اسامي گروهك تروريستي منافقين از ليست تروريست‌ها از سوي آمريكا، تصريح كرد: آمريكايي‌ها با اين كار نشان دادند كه يا خودشان را به فراموشي زده‌اند يا فراموش‌كار شده‌اند كه جنايات اين سازمان تروريستي از ابتدا تاكنون را ناديده مي‌گيرند.

چرايي بازرسي هواپيمادر عراق

سفير پيشين ايران در عراق گفت: اقدام آمريكا در خارج كردن گروهك تروريستي منافقين از فهرست تروريست‌ها موضوع پيگيري قضايي اين افراد را منتفي نمي‌كند و سركردگان اين گروه در حال حاضر تحت تعقيب اينترپل قرار دارند. حسن كاظمي قمي، سفير پيشين ايران در عراق در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اقدام دولت عراق در بازرسي هواپيما‌هاي ايراني كه از آسمان اين كشور عبور و به سمت سوريه مي‌روند اظهار كرد: اين مساله موضوعي بين ايران و عراق نيست بلكه از سوي آمريكايي‌ها و با توجه به سياست خصمانه‌شان نسبت به مردم منطقه و سوريه مطرح مي‌شود. آن‌ها مدعي هستند كه از طريق مسير هوايي ارسال مواد ممنوعه صورت مي‌گيرد. او با اشاره به افزايش همكاري‌هاي ميان ايران و عراق به ويژه در زمينه‌ زيارتي و گردشگري گفت: در حال حاضر در هفته 60 پرواز به شهرهاي مختلف عراق از ايران صورت مي‌گيرد و اين روند رو به افزايش است و تاكنون هيچ مشكلي در اين روند به وجود نيامده است؛ بنابراين هر دو كشور در چارچوب‌ توافق‌ها بايد عمل كنند. كاظمي قمي با تاكيد بر اينكه اقدام به بازرسي هواپيماي ايراني كه روز سه‌شنبه از سوي عراق صورت گرفته است درخواست غيرقانوني و نابجا از سوي آمريكايي‌ها بوده است گفت: البته بازرسي نسبت به پروازهايي انجام مي‌شود كه به مقصد سوريه مي‌روند بنابراين موضوع ارتباطي به پروازهاي ايران به عراق ندارد. سفير پيشين ايران در عراق ادامه داد: اما سياست دولت عراق همواره متناسب با مصلحت‌هاي منطقه و عراق بوده است همچنين سياست عراق در قبال سوريه نيز مغاير با خواسته‌‌ها و سياست نابه‌جاي آمريكايي‌ها بوده است. وي در ادامه‌ اين گفت‌وگو درباره خارج كردن گروهك تروريستي منافقين از فهرست گروه‌هاي تروريستي آمريكا با ادعاي تسهيل شرايط براي پذيرش اين افراد از سوي كشورهاي مقصد خاطرنشان كرد: خارج كردن نام اين گروهك تروريستي از فهرست تروريست‌ها ماهيت تروريستي اين گروه را تغيير نمي‌دهد و البته اين مساله نشان مي‌دهد آمريكا برخلاف ادعايي كه درباره رهبري جهاني مبارزه با تروريسم مطرح مي‌كند همسويي خود را با آن‌ها نشان مي‌دهد. رييس ستاد توسعه اقتصادي ايران و عراق اظهار كرد: اقدام آمريكا بيانگر يك بدخلاقي از جانب اين كشور و نشان‌دهنده چهره زشت و خصمانه‌ آن نسبت به مردم ايران و تاييدكننده حركت‌هاي تروريستي است و شاهد هستيم گروهك تروريستي منافقين تا چه اندازه از اين اقدام آمريكا خشنود شدند. كاظمي قمي ادامه داد: اما اين اقدام حتي به مصلحت آمريكا و كشورهايي كه قصد دارند اين افراد را در سرزمين خود جاي دهند نخواهد بود. اين اقدام براي آن انجام شد كه تحت فشار آمريكا كشورها پذيرش اين افراد را آسان‌تر انجام دهند. اما خبرگزاري رويترز گزارش داده است که عراق اعلام كرد كه پس از آنكه به واشنگتن قول انجام بازرسي‌هاي تصادفي به منظور متوقف كردن ارسال سلاح به دمشق را داد، روز سه‌شنبه درخواست از هواپيماهاي ايراني راهي سوريه براي فرود آمدن در بغداد به منظور انجام بازرسي را آغاز كرد. بنابراين گزارش مقامات عراقي گفتند كه بعد از ظهر سه‌شنبه اولين بازرسي از يك هواپيماي ايراني را انجام دادند و پس از آنكه هيچ سلاحي در آن نيافتند اجازه پرواز را صادر كردند. ناصر بندر، رييس هوانوردي غيرنظامي عراق به رويترز گفت: بعد ازظهر سه‌شنبه متخصصين و عناصر امنيتي ما يك هواپيماي ايراني به مقصد دمشق را بررسي كردند. آنها هيچ چيزي كه ناقض ممنوعيت ارسال تسليحات به سوريه باشد را نيافتند. همچنين سخنگوي دولت عراق تاكيد كرد كه هواپيماي ايراني كه به مقصد دمشق پرواز مي‌كرد، حامل سلاح نبود. علي الدباغ در گفت‌وگو با سومريه نيوز بيان كرد كه بعد از بازرسي از يك هواپيماي باربري ايراني به آن اجازه داده شده است كه به سمت سوريه پرواز كند.

وي تاكيد كرد كه اين هواپيما حامل سلاح به دمشق نبوده است. دباغ ادامه داد: ‌مسوولان عراقي به هواپيماي باربري ايران اجازه دادند تا بعد از بازرسي شدن در فرودگاه بين‌المللي بغداد از حريم هوايي عراق براي حركت به سمت سوريه استفاده كند چرا كه بازرسي‌ها نشان داد كه اين هواپيما خالي از هرگونه سلاح بوده است. خبرگزاري فرانسه نيز از بغداد با ارسال اين خبر گزارش داد كه به دليل آنكه هيچ كالاي ممنوعه‌اي در اين هواپيما يافت نشد، به هواپيما اجازه داده‌ شد مسيرش را ادامه دهد. واشنگتن مدعي است كه ايران از طريق هواپيماهايي كه از حريم هوايي عراق به سوريه مي‌روند به اين كشور سلاح ارسال مي‌كند و با اين ادعا بغداد را تحت فشار قرار داده است تا به هواپيماهاي ايراني كه از حريم هوايي اين كشور عبور مي‌كنند دستور فرود بدهد و آنها را بازرسي كند. ويكتوريا نولاند، سخنگوي وزارت امور آمريكا گفت: ما اين را بسيار مثبت در نظر مي‌گيريم كه دولت عراقي گام‌هايي را در جهت بازرسي محموله‌هايي كه از قلمرو آن به مقصد سوريه عبور مي‌كنند برداشته است اميد ما اين است كه اين نوع محموله‌ها به صورت منظم بازرسي شوند.

بغداد به دنبال روابط خوب با تهران است

اما يكي از نمايندگان فهرست ائتلاف دولت قانون گفت كه اقدام دولت عراق در بازرسي از هواپيماهاي ايراني تاثيري بر روابط بغداد با تهران نخواهد داشت. عباس البياتي در گفت‌وگو با خبرگزاري سومريه نيوز با تاكيد بر اينكه سياست عراق مبتني بر ايجاد روابط خوب با تهران و واشنگتن در آن واحد است، افزود: اقدام دولت در بازرسي از هواپيماهاي ايراني تاثيري بر روابط اقتصادي و سياسي دو كشور نخواهد داشت همچنين اين حق عراق است كه از هواپيماهاي ايران، تركيه و عربستان كه از حريم هوايي‌اش عبور مي‌كنند، بخواهد تا براي بازرسي فرود بيايند. وي ادامه داد: اين سازوكاري است كه بسياري از كشورها در صورت بروز شك و ترديدها از آن استفاده مي‌كنند اما سياست عراق مبتني بر ايجاد روابط خوب با ايران و آمريكا در آن واحد است. البياتي افزود: حصار امنيتي كه عراق ايجاد كرده است هيچ كشوري را هدف قرار نداده است و عليه كشوري هم نيست.


 پاسخ ايران به ادعاي دولت کانادا:
 در عين آمادگي براي مذاكره بر سر حقوق‌مان مصالحه نمي‌كنيم 

 نمايندگي جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک، به اظهارات جان بيرد، وزير امور خارجه کانادا در مجمع عمومي سازمان ملل که اتهامات بي‌اساسي را به کشورمان نسبت داده و برنامه هسته‌اي ايران را منبع تهديد و بي‌ثباتي خوانده بود، پاسخ داد.

در بيانيه نمايندگي کشورمان که در صحن مجمع عمومي سازمان ملل متحد قرائت گرديد، ضمن رد ادعاهاي وزير امور خارجه کانادا و برخي کشورهاي غربي، از رويکرد متناقض و برخورد دوگانه دولتهاي غربي انتقاد شده است.

نمايندگي کشورمان در سازمان ملل تأکيد نموده که جمهوري اسلامي ايران مانند ساير اعضاي پيمان منع گسترش هسته‌اي داراي حق مسلم براي توسعه، تحقيقات، توليد و استفاده از انرژي هسته‌اي براي مقاصد صلح آميز است.همچنين تصريح شده که ايران هم مصمم به استيفاي اين حقوق مسلم خود مي باشد و هم متعهد به تمامي تعهدات خويش در چارچوب پيمان منع گسترش هسته‌اي است.نمايندگي کشورمان اضافه کرده که فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران همواره و صرفا در جهت اهداف صلح آميز بوده و عدم انحراف مواد هسته‌اي اعلام شده در ايران بطور مکرر از سوي آژانس بين المللي انرژي اتمي مورد تاييد قرار گرفته است. همچنين اعلام شده که جمهوري اسلامي ايران طبق موافقتنامه‌هاي پادماني خود با آژانس بطور کامل با اين نهاد همکاري کرده و تمامي فعاليت‌هاي سايتهاي هسته‌اي ايران به صورت 24 ساعته تحت نظارت دوربين‌هاي آژانس و بازديدهاي مستمر بازرسان مقيم آن در ايران قرار دارد.نمايندگي ايران در سازمان ملل تصريح کرده است: اين موارد ثابت مي‌کند که ادعاهاي مطرح شده همگي بي اساس و داراي انگيزه‌هاي سياسي بوده و از سوي آن دسته از کشورهاي غربي صورت مي گيرد که يا خود داراي تسليحات هسته‌اي هستند و يا تحت چتر هسته‌اي کشورهاي هسته‌اي قرار دارند بر اين اساس بهتر است آنها بجاي تشکيک در مورد ماهيت برنامه صلح آميز هسته‌اي ايران، به تعهدات خود تحت پيمان منع گسترش عمل نموده و بويژه نوسازي زرادخانه هسته اي خود را متوقف و کليه سلاح‌هاي هسته‌اي خويش را منهدم نمايند.

همچنين نمايندگي کشورمان سکوت مرگبار کشورهاي غربي منتقد برنامه هسته‌اي ايران را در خصوص تسليحات هسته‌اي و کشتار جمعي رژيم صهيونيستي نشانه تزوير و دوروئي آنها دانسته و افزوده است: تنها منبع ناامني و بي ثباتي در خاورميانه و فراتر از آن، رژيم صهيونيستي است که با دارا بودن بيش از 200 کلاهک هسته‌اي، عضو پيمان منع گسترش نيز نيست.

نمايندگي ايران همچنين اعلام داشته رژيم صهيونيستي در حالي که با گستاخي سعي مي‌کند براي فعاليتهاي صلح‌آميز هسته‌اي ديگران خط قرمز ترسيم نمايد، خود با ارتکاب انواع جنايات، از جنايت جنگي گرفته تا جنايت تجاوز و نسل کشي از تمامي خطوط قرمز عبور کرده است اين رژيم بايد بدون شرط و درنگ به همه معاهدات مربوط به سلاح‌هاي کشتار جمعي، بويژه پيمان منع گسترش هسته‌اي ملحق شده و کليه تأسيسات هسته‌اي خود را تحت پادمان‌هاي جامع آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار دهد.

نمايندگي ايران در سازمان ملل در پايان تاکيد کرده است، جمهوري اسلامي ايران در عين حال که آماده مشارکت در يک مذاکرات جدي و سازنده با طرفهاي مقابل بر پايه عدالت و احترام متقابل و بدون هرگونه پيش شرطي است، هرگز بر سر حقوق مسلم خود مبني بر استفاده صلح آميز از دانش و فناوري هسته‌اي از جمله حق ذاتي خود براي توسعه چرخه کامل ملي سوخت هسته‌اي مصالحه نخواهد کرد.


 صالحي:
 رژيم صهيونيستي دردسري براي سياست خاورميانه‌اي آمريكاست 

 صالحي گفت: برخلاف برخي جريانات در غرب كه تلاش مي‌كنند ايران را به عنوان يك مشكل براي منطقه جلوه دهند، ايران محور امنيت، ثبات و صلح در منطقه است. به گزارش ايسنا وزير امور خارجه كشورمان در جمع تعدادي از متخصصين وتحليلگران سياست خارجي و شخصيت‌هاي رسانه‌اي در محل شوراي روابط خارجي آمريكا در نيويورك ضمن بيان اين مطلب تاكيد كرد: به رغم تلاش اين جريانات براي قلب واقعيت‌هاي ايران، كشور ايران بخشي از راه حل براي كليه چالش‌ها و بحران‌هاي منطقه‌اي است.

وي با اشاره به جرياني در غرب كه به ترويج اسلام هراسي و ايران هراسي مشغول است، افزود: اين جريان با اين ديدگاه كه ما بالا دست و بقيه فرو دست هستند، تلاش مي‌كند تا تقابل با ملتي مانند ملت ايران که داراي سنت‌هاي ريشه دار ،كهن و انقلابي اصيل هستند را تا حد موضوع فعاليت‌هاي هسته‌اي نزول دهد و برنامه هسته‌اي صلح آميز را به چند اتهام بي اساس تبديل كند.صالحي اضافه كرد: در قلمرو سياسي، جريان مروج ايران هراسي بدنبال بدنام كردن، برچسب زدن، تحريم، مقابله و حمله نظامي است. رييس دستگاه ديپلماسي در بخش ديگري از سخنراني خود با اشاره به اينكه امنيت هيچ كشوري به اندازه ايران به خليج فارس گره نخورده است، تصريح كرد: طبيعت و جغرافيا، امنيت ما را به امنيت همسايگانمان در خليج فارس گره زده و جمهوري اسلامي ايران بر اساس تصميم و سياست خود با تمامي همسايگان براي ايجاد امنيت و ثبات خليج فارس آماده همکاري است

وي تاكيد كرد: تمامي توطئه‌ها براي ايجاد تهديد ساختگي عليه ايران در خليج فارس محتوم به شكست است و ايران منبع امنيت در اين آبراه و تامين كننده امنيت منطقه است و بايد از انقلاب اسلامي و هشت سال مقاومت مردم‌مان در قبال تجاوز صدام حسين بازيگر مورد علاقه آمريكا و متحدينش در آن زمان تقدير كرد. وزير امور خارجه منبع واقعي ناامني در خليج فارس را بازيگران بين‌المللي دانست. وزير امور خارجه در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به مواضع كشورمان در خصوص موضوع هسته‌اي به عنوان يک عضو مسئول ان. پي. تي، اضافه كرد: رژيم صهيونيستي عضو هيچ يك از كنوانسيون‌هاي خلع سلاح از جمله ان. پي. تي، نيست و مانع اصلي بر سر راه خاورميانه عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي مي‌باشد.

وي افزود: اين رژيم با داشتن دويست بمب هسته‌اي، در واقع بالاترين منبع بي ثباتي و ناامني در منطقه و در واقع دردسري براي سياست خاورميانه‌اي آمريكاست. .وزير امور خارجه كشورمان در ادامه جلسه به سوالات حاضرين در خصوص محكوميت اهانت به ساحت مقدس پيامبر اكرم (ص)، مسئله فلسطين، بحران سوريه و موضوع هسته‌اي پاسخ داد. وي سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران منبعث از آموزه‌هاي ديني و قانون اساسي مبني بر حمايت از مظلوم و ايستادگي در قبال ظالم، سياست كشورمان در حمايت از آرمان فلسطين را تشريح كرد و اين سوال را مطرح نمود كه چه كسي منبع بي ثباتي است، آيا كساني كه بدنبال استيفاي حق خود و بازگشت به سرزمينشان هستند، يا كساني كه سرزمين ديگران را اشغال كرده‌اند؟

وي در خصوص مساله سوريه بر راه حل سياسي، توقف خشونت، جلوگيري از ارسال سلاح به افراط گرايان، گفت‌وگوي ملي ميان حكومت و معارضين، عدم دخالت خارجي و حمايت از ماموريت اخضر ابراهيمي به عنوان يك مرجع بي‌طرف تاكيد كرد. صالحي همچنين با تشريح مواضع كشورمان در خصوص موضوع هسته‌اي به تصميم كشورهاي 1+5 براي ادامه گفت‌وگو با ايران در جلسه اخير نيويورك اشاره كرد.


 نتانياهو در اروپا عليه ايران لابي مي‌كند 

 نخست وزير رژيم صهيونيستي در ماه‌هاي آينده در سفر به كشورهاي اروپايي مقامات اين كشورها را براي اعمال فشار بيشتر بر ايران از طريق تشديد تحريم‌ها تحت فشار مي‌گذارد.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد كه يك مقام رژيم صهيونيستي گفت كه بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين رژيم ظرف چند ماه آينده براي متقاعد كردن رهبران اروپايي به تشديد تحريم‌ها عليه ايران به دليل دنبال كردن برنامه هسته‌اي در اين كشور راهي اروپا مي‌شود.

اين مقام صهيونيستي كه خواست نامش فاش نشود روز سه‌شنبه گفت كه اجازه ندارد درباره اين مساله با خبرنگاران گفت‌و‌گو كند.

رژيم صهيونيستي در حالي مي‌كوشد برنامه هسته‌اي ايران را غير صلح آميز جلوه دهد كه رژيم متبوعش صدها كلاهك هسته‌اي در اختيار دارد. اين رژيم به پيمان منع اشاعه تسليحات هسته‌اي نپيوسته و تا كنون هيچ بازرسي از تاسيسات اتمي اين رژيم ديدن نكرده است. تسليحات اتمي اين رژيم تهديد براي منطقه محسوب مي‌شود اما اين رژيم در سايه سكوت جامعه جهاني با هيچ فشاري براي خلع سلاح روبرو نيست.


 بررسي موارد نقض صادرات به ايران 

 يک هفته‌نامه آلماني نوشت که اين کشور مواردي از نقض تحريم‌هاي برنامه هسته‌اي ايران در صادرات به اين کشور را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از هفته‌نامه آلماني «اشپيگل»، بررسي‌ها نشان مي‌دهد که معاملات غيرقانوني با ايران که گفته مي‌شود در پيشبرد برنامه هسته‌اي اين کشور نقش دارد همچنان ادامه دارد.براساس اين گزارش، در آلمان چندين مورد نيز در اين ارتباط دستگير شده‌اند. 2 تبعه آلماني ايراني‌تبار متهم به انتقال غيرقانوني تجهيزات به ايران شده است. 2 نفر ديگر هم به اتهامي مشابه بازداشت شده‌اند.بازرسان ادعا کردند که اين موضوع مربوط به سال 2007 مي‌شود، زماني که فردي با هويت «حسين. ت» با مهندس آلماني به نام «رودولف ام» ارتباط برقرار کرد.دادستاني فدرال برلين در اين مورد گفت که اين فرد آلماني شرکتهايي را اداره مي‌کند که ارتباط نزديکي با برنامه هسته‌اي ايران دارند.

همچنين گفته مي‌شود که حسين نيز مظنون است که در اين مورد همکاري داشته است.در ميان اين تجهيزات هزار و 800 دريچه‌ که گفته مي‌شود در برنامه هسته‌اي ايران کاربرد دارند، به چشم مي‌خورند.ارزش اين معامله 7.7 ميليون دلار برآورد شده است.


 عدم مشارکت عربستان در نشست گروه تماس 

 عربستان سعودي در دومين‌بار نشست کميته چهار جانبه سوريه نيز حضور ندارد که قرار است، در قاهره و براي بررسي بحران سوريه برگزار شود.به گزارش فارس،محمد کامل عمرو، وزير خارجه مصر در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الحيات اعلام کرد که سعودي‌ها براي دومين‌بار در نشست کميته چهار جانبه سوريه حضور نمي‌يابند و اين اقدام قاهره براي حل بحران سوريه را با مشکل مواجه مي‌کند.کميته چهار جانبه سوريه براساس طرح «محمد مرسي»، رئيس جمهوري مصر در اجلاس سران غيرمتعهدها در تهران مطرح شد تا به موجب آن چهار کشور منطقه‌اي ايران ، ترکيه ، مصر و عربستان ضمن بررسي چالش امنيتي سوريه برون رفت و راهکاري براي آن بيابند.

عربستان سعودي تنها در نشست مقدماتي اين کميته که در 10 سپتامبر گذشته در قاهره برگزار شد، حضور يافت و بدون اعلام دليل در نخستين نشست آن که در سطح وزراي خارجه برگزار شد، حضور نيافت.عمرو در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الحيات گفت که هنوز درحال بررسي مواضع و ديدگاه‌هاي اطراف هستيم و بايد نشست‌هاي ديگري نيز در اين ارتباط برگزار شود.


 تاملي بر يک نظر 
نويسنده : دکتر سيد جلال ساداتيان*

 با اينکه محمود احمد‌ي‌نژاد از گفتگو با آمريکا در روابط بين الملل سخن گفته اما واقعيت اين است وي در شرايطي نيست که بخواهد پيشنهاد مذاکره با آمريکا را به پيش ببرد؛ اينکه ايشان بخواهد پيشنهاد مذاکره بدهد، حال ايشان به عنوان رئيس‌جمهوري ايران قاعدتا مي‌تواند چنين کاري را انجام دهد اما به چند دليل از جمله آنکه سياست خارجي همواره هماهنگي‌هايش با مقام معظم رهبري بوده و با هدايت ايشان پيش رفته است و دولت به تنهايي نمي‌تواند در سياست خارجي تصميمات را اتخاذ کند حتي نامه‌اي که دکتر احمدي‌نژاد براي آقاي اوباما نوشت، اوباما جوابش را به رهبري داد نه به ايشان. دليل ديگر هم مربوط به تضعيف موقعيت ايشان در وضعيت داخلي به خصوص در سال آخر دوران رياست جمهوري به طوري است که همه اينها دال بر آن است که دولت در موقعيت ممتاز يا حتي معمولي هم براي مذاکرات و اقدامات ديپلماتيک نيست و اين ارزيابي را قاعدتا غربي‌ها به ويژه آمريکايي‌ها در نظر دارند و مي‌دانند که دولت در چه شرايطي است؛ در نتيجه رئيس جمهوري به دليل نوع گفتماني که تاکنون داشته مورد اعتماد غربي‌ها نمي‌تواند واقع شود و همين علت موجب شده است که دولت نمي‌تواند مذاکرات يا حتي ارتباط با آمريکا را پيش ببرد. بنابراين پيشنهادات و اظهارات ايشان حتي در موقعيتي که بخواهيم بگوييم آنها به آن بها مي‌دهند يا توجه مي‌کنند، برخوردار نيست لذا موقعيت قابل توجهي که حتي بخواهيم آن را تحليل کنيم وجود ندارد ضمن آنکه مخالفت‌هاي داخلي هم افزايش پيدا کرده و حتي تعدادي از نمايندگان مجلس هم که بعضا در بين آنها اسامي طرفداران پرو پا قرص دولت را مي‌توانيم ببينيم، طرح سوال کرده و اظهارات دولت در نشست خبري با اين شرايط همخواني نداشت. واقعيت آن است خط قرمزهايي و حدودي وجود دارد که نمي‌توان آنها را ناديده بگيريم به اين مفهوم که مي‌خواهيم بگوييم قبل از مسائل پيش آمده به دولت توصيه‌هايي مي‌شد که اگر به آن توصيه‌ها عمل مي‌شد امروز کشور دچار مشکلات کنوني نمي‌شد و با وجود پافشاري بر حقاني استفاده از تکنولوژي و انرژي صلح آميز هسته اي کشور دچار مشکل نشود. فشارهايي که در حال حاضر شاهد هستيم بخش عمده‌اي از آن وضعيت فعلي مربوط به رفتن پرونده هسته اي به شوراي امنيت است که همه کشورها را براي تن دادن به اعمال فشار بر ايران هماهنگ عمل مي‌کنند چون اگر اين تحريم‌ها تنها به آمريکا و اروپا مربوط مي‌شد تحريم‌هايشان به تنهايي جوابگو نبود و نمي‌توانست چنين مشکلاتي را ايجاد کند اما مي‌بينيم که وقتي پرونده به شوراي امنيت مي‌رود و همه کشورها هم از جهت تبليغاتي و اجرايي به سمت و سويي مي‌روند که تنگناها را براي کشورمان بيشتر کنند؛ ولو اينکه ما هنوز هم با هزينه‌هايي بخشي از اين تحريم‌ها را بي اثر کرديم اما به هر صورت مسائلي را براي ما به وجود مي‌آورد. بنابراين شرايط موجود نتيجه همان فشارهاست که البته ممکن است برخي از کشورها در صحنه بين‌الملل اظهارات تندتر از ما بکنند ولي حرف خود را در قالب‌ ادبيات پيچيده ديپلماتيک مي‌زنند،اما سخن عريان که در قالب ادبيات ديپلماتيک نيست، چنين مشکلاتي را برايمان به وجود آورده است. در حال حاضر اگر قرار باشد از مسير پيموده شده را تغيير بدهيم بايد مقداري ملايم‌تر حرف بزنيم و نگذاريم کار دوباره به تحريم و شوراي امنيت کشيده شود، به هر حال بايد مسير را به شکلي به نفع خودمان تغيير دهيم که بر حق استفاده صلح آميز تکنولوژي هسته‌اي تاکيد کنيم و در جايي که شبهاتي وجود دارد، رفع شبهه کنيم و ذهنيت‌هاي منفي را از بين ببريم چراکه دنيا در سايه اين وضعيت عزم خود را جزم کرده که نگذارد ما به اين وضعيت ادامه دهيم و به همين دليل فشار مي‌آورد اما بايد بتوانيم دنيا را متقاعد کنيم که بحث استفاده هسته‌اي براي توليد سلاح هسته‌اي نداريم بلکه استفاده ما کاملا صلح‌آميز است و در چنين شرايطي که گزارش آژانس عنوان مي‌شود اجازه بازرسي از پارچين داده نشده است بايد تلاش کنيم که چنين شبهه اي نزد افکار آنها از بين رفته و در مسير شفاف سازي پيش برويم.

*تحليل گر مسائل استراتژيک


 رئيس ستاد انتخاباتي حزب مردم‌سالاري:
 اميدواريم تلاشمان براي اجماع اصلاح‌طلبان تا عيد غدير نتيجه دهد 

 رييس ستاد انتخابات حزب مردم‌سالاري گفت: تا عيد غدير بر روي «طرح مناسك» يا هر روش اجماعي ديگر به تفاهم خواهيم رسيد تا همه اصلاح‌طلبان از يك نفر حمايت كنند. مطهري‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: اعضاي حزب مردم‌سالاري در اردوي تابستاني خود در مريوان كه 24 تير برگزار شد، من را به عنوان رييس ستاد انتخابات حزب انتخاب كردند و از همان زمان فعاليت‌هاي خود را براي مباحث انتخاباتي آغاز كرديم. وي با اشاره به اينكه در جلسات مختلف شوراي مركزي حزب مردم‌سالاري، موضوع انتخابات بررسي شده است، افزود: مردم‌سالاري همراه با باقي اصلاح‌طلبان بر دو نكته تاكيد دارد؛ اول آنكه در انتخابات حضور و مشاركت فعال و جدي داشته باشيم و دوم آنكه با هيچ نيروي اصولگرايي ائتلاف نكنيم بلكه دنبال نامزد مستقل اصلاح‌طلب باشيم و توافق بقيه اصلاح‌طلبان هم جلب شده است.

مطهري‌نژاد با تاكيد بر اينكه در تلاش براي اجماع ميان اصلاح‌طلبان هستيم، خاطرنشان كرد: حزب مردم‌سالاري طرح مناسك را براي اجماع در بين اصلاح‌طلبان مطرح كرده است. اين طرح مبني بر اين است كه اگر آقاي خاتمي نامزد شود، همه از ايشان حمايت كنيم اما اگر آقاي خاتمي آمادگي نداشته باشند و نپذيرند، مجمع نخبگان اصلاح‌طلبان سراسر كشور را تشكيل دهيم تا همه كساني كه آمادگي نامزد شدن و ثبت‌نام دارند، برنامه‌‌هاي خود را ارائه دهند، راي‌گيري شود و همه از كسي كه راي آورد حمايت كنند. رييس ستاد انتخابات حزب مردم‌سالاري تصريح كرد: همان‌طور كه اعلام شد، اميدواريم تا عيد غدير روي طرح مناسك يا هر روش اجماعي ديگر به تفاهم برسيم تا همه از يك نفر حمايت كنيم.


 ديپلماسي 

 اعزام تيمي به ليبي براي تعيين سرنوشت امام موسي صدر

كميته پيگيري سرنوشت امام موسي صدر و همراهانش در بيانيه‌اي كليه اخبار منتشر شده طي چند روز گذشته در خصوص امام موسي صدر و همراهانش را تكذيب كرد و آن را بي‌اساس خواند. در بيانيه اين كميته آمده است: پيش از اين، كميته پيگيري سرنوشت امام صدر و همراهانش از رسانه‌ها خواست تا نهايت دقت را در رابطه با اين مساله ملي و انساني داشته باشند و اطلاعات را از منابع درست آن جويا شوند اما ظاهرا برخي‌ها بر جهالت خود اصرار دارند. اين كميته در ادامه به افكار عمومي، كليه افراد پيگير اين مساله و افراد ذي‌ربط اطمينان داد كه به تلاش خود براي آزادي اين سه عزيز ادامه خواهد داد و از هيچ تلاشي فروگذار نخواهد كرد. در ادامه اين بيانيه آمده است: قرار شده است كه هياتي از اين كميته طي چند روز آينده عازم ليبي شود و با مسوولان ذي‌ربط اين كشور به پيگيري اين مساله بپردازد. درهمين رابطه روزنامه‌ لبناني النهار نوشت كه كميته پيگيري امام صدر و همراهانش به رياست قاضي حسن الشامي اوايل هفته آينده براي بررسي روند تحقيقاتي كه مسوولان ليبيايي در اين رابطه انجام دادند، عازم طرابلس خواهند شد و طرف لبناني بر سرعت بخشي به تحقيقات در اين زمينه تاكيد خواهد داشت.

به نوشته النهار، حسن صالح كاردار سفارت لبنان در طرابلس نيز به اين هيات خواهد پيوست. اين در حالي است كه طي روزهاي اخير برخي سايت‌ها و روزنامه‌هاي عربي اخباري از اعترافات عبدالله السنوسي، رييس سازمان اطلاعات سابق ليبي درخصوص نحوه كشته شدن امام صدر و همراهانش و هم‌چنين محل دفن آنها منتشر كردند و مدعي شدند كه چندي پيش هياتي لبناني با همراهي نيروهاي امنيتي ليبي قبري را كه گمان مي‌رفت از آن امام صدر و همراهانش باشد، نبش قبر كرده و به نمونه برداري پرداخته و آن را به آلمان ارسال كردند و نتيجه نمونه‌برداري‌ها نيز هويت امام و همراهانش را تاييد كرده است.

ايران از موضع خود عقب نمي‌نشيند

يک روزنامه انگليسي با انتشار مقاله‌اي به بررسي دلايل افزايش قيمت دلار در ايران پرداخت و نوشت که با وجود دشواري‌هايي که تحريم‌ها ايجاد مي‌کند، دستيابي به اهداف تعيين شده براي آن‌ها، نامعلوم است. به گزارش فارس، روزنامه انگليسي گاردين با انتشار گزارشي به موضوع افزايش قيمت دلار در ايران پرداخته و در اينکه تحريم‌ها بتواند آمريکا و غرب را به هدف دلخواه برساند، ابراز ترديد کرده است. نويسنده اين روزنامه در ابتدا به افزايش قيمت دلار در بازارهاي ايران اشاره کرده و عنوان مي‌کند که احساسات و جنگ رواني دو عامل مهمي است که نقش انکار ناپذيري در بازار ايران داشته است. اکنون مشکلات ساختاري نظير وابستگي اقتصاد به فروش نفت و همچنين واردات محور بودن اقتصاد با سياست‌هاي ضعيف و سوءمديريت در داخل همراه شده و جاي تعجب نيست که هم احزاب رقيب و هم عموم جامعه بيش از همه مسائل کنوني اقتصاد کشور را متوجه دولت رئيس‌جمهور محمود احمدي‌نژاد مي‌دانند. منطق اصلي اين برآوردها نيز اين است که اگر تحريم‌ها ضربه‌اي زدند، پس بايد نتيجه دهند اما در اين منطق چندين موضوع مهم ناديده گرفته شده است. اولين موردي که نويسنده گاردين به آن اشاره مي‌کند، اين است که با وجود آنکه تحريم‌هاي شديدي عليه ايران وضع شده، اما پيش از اين هم کشورهايي بوده‌اند که در برابر اين تحريم‌ها ايستاده و در موضع خود تغييري ايجاد نکرده‌اند، کشورهايي نظير کره شمالي، کوبا، و زيمبابوه. دومين عاملي که به آن اشاره مي‌شود، اين است که بار اصلي اين تحريم‌ها روي مردم بوده و پيش از اين هم مردم کشوري چون عراق آن را متحمل شده‌اند. اما سومين عامل اين است که خواسته و منظور از اين تحريم‌ها به درستي مشخص نيست. به نظر مي‌رسد دو مورد بيش از همه مد نظر باشد. اول آنکه اين تحريم‌ها بتواند همزمان حلقه‌هاي سياسي و اقتصادي را همسو کند و دوم اينکه آن‌ها به تغيير معادله هزينه و بازده يک سياست کمک کنند. نويسنده اين روزنامه انگليسي مقاله خود را اينطور پايان مي‌برد:نظير تحريم‌هاي بسيار در تاريخ، تحريم‌ها عليه ايران مشخصا قادر به بي‌ثبات کردن اقتصاد و تحميل سختي به مردم عادي هستند، اما چشم‌انداز دستيابي آن‌ها به اهداف تعيين شده، همچنان مبهم باقي مي‌ماند.

از حضور ايران در حل بحران سوريه استقبال مي کنيم

يکي از شخصيتهاي جريانهاي مخالف سوري از حضور جمهوري اسلامي ايران در کميته چهارجانبه حل بحران سوريه استقبال کرد. به گزارش مهر، حسن عبدالعظيم از اعضاي کميته موسوم به هماهنگ کنندگان مخالف سوري در گفتگو با روزنامه الوطن سوريه اظهار داشت: ما از حضور ايران در کنار ترکيه، مصر و عربستان براي حل بحران سوريه استقبال مي کنيم. وي در بخش ديگري از اظهاراتش افزود: ما خواهان برگزاري انتخابات آزاد و دموکراتيک هستيم و با دخالت خارجي در سوريه مخالف هستيم. خاطرنشان مي شود برخي رسانه‌هاي عربي تلاش دارند جريانهاي مخالف سوري را در تعارض با حضور ايران در حل بحران سوريه نشان دهند.

عزم جدي براي تقويت مناسبات با ايران

حسين نوش‌آبادي، سفير ايران در عمان با سلطان قابوس، پادشاه عمان ديدار و گفت‌وگو كرد. سفير کشورمان در عمان در ديدار خداحافظي خود با پادشاه عمان با تشکر از ميهمان نوازي خوب دولت و ملت عمان، از نقش مؤثر سلطنت عمان و مواضع منصفانه و معتدلانه اين کشور در برخورد با مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي قدرداني كردند. او با اشاره به روابط ديرينه تاريخي و پيوندهاي مشترک ديني و اسلامي و عنصر همسايگي، توسعه مناسبات و گسترش روابط موجود را مرهون اراده و عزم رهبران و مقامات عاليه دو کشور دانستند و بر اهميت همکاري‌هاي سلطنت عمان و جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي اقتصادي و تجاري تاکيد کردند. سفير ايران در مسقط با بيان مهم‌ترين دستاوردهاي همکاري‌هاي دوجانبه و منطقه‌‌اي ميان دو کشور دوست و برادر عمان و ايران، استفاده از ظرفيت‌هاي بالقوه دو کشور و بهره برداري از توانمندي‌هاي موجود در توسعه مناسبات را مورد تأکيد قرار داد.


 ترديدهايي درباره سياست‌هاي ترکيه 
نويسنده : فاطمه ذوالفقاريان

روي کار آمدن حزب عدالت و توسعه در ترکيه تحولات نويني را در سياست خارجي همسايه شمال غربي ايران پديد آورده است. حزب عدالت و توسعه که عنوان اسلامگرايي را به همراه دارند مانند حزب اخوان‌المسلمين مصر که قدرت را به دست دارند، در ترکيه قانون اساسي و قوه قضائيه را در اختيار دارند و درصدد اجراي احکام اسلامي هستند. دکترين سياست خارجي حزب اسلامگراي عدالت و توسعه ترکيه بر نظريه‌اي به نام عمق استراتژيک استوار است. اين نظريه براي اولين بار از سوي احمد اوغلو وزير امور خارجه فعلي ترکيه تدوين و تشريح شد. اين نظريه بر اين اعتقاد است که ترکيه بايستي سياست خارجي خود را بر منافع جزء استوار کند و از اين طريق به مطالبات کلان دست يابد. بر همين اساس ترکيه براي گام اول سياست «به صفر رسيدن مشکلات با همسايگان» را در دستور کار قرار داد. رابطه با ايران، مصر، عربستان و ديگر کشورهاي همسايه براي ترکيه مهم شناخته شد و سعي کرد که در اين رابطه الگويي براي همگان باشد. ترکيه براي خود اهدافي را تعيين مي کرد و به دنبال وحدت جهان اسلام و همچنين هژمون شدن ترکيه و اجراي اسلام مدني است و همچنين سعي دارد که به عنوان خليفه مسلمانان در منطقه شناسايي شود. ترکيه براي عملي شدن اين اهداف استراتژي‌هايي را در سال‌هاي اخير در پيش گرفت. فعاليت در کنفرانس همکاري‌هاي اسلامي و مطرح شدن ترکيه به عنوان عضو موثر و همچنين درگير شدن در مسائل با اسرائيل براي نزديک شدن بيشتر به اعراب مي‌توان نام برد. اينکه بعد از جنگ 22 روزه غزه، اردوغان در يک برنامه زنده تلويزيوني رئيس‌جمهوري رژيم صهيونيستي را به باد تندترين انتقادها گرفت و با ميدا‌ن‌دهي به گروه‌هاي مردمي داخلي امکان اعزام کشتي آزادي 2 ترکيه به سوي غزه را فراهم کرد. اين مسائل باعث شد که ترکيه به عنوان کشوري غيرعرب بتواند در ميان مردم عرب زبان جايي براي خود باز کند. در زمينه بيداري اسلامي نيز ترکيه از جمله کشورهايي بود که از انقلاب‌هاي مردمي حمايت مي‌کرد و خروج ديکتاتورها را به فال نيک مي‌گرفت. اما نقطه ضعف و اشکال ترکيه در قضيه سوريه بود. سوريه که به عنوان يکي از کشورهاي محور مقاومت شناخته مي‌شود از ابتداي درگيري‌هاي داخلي با بي‌مهري ترکيه مواجه شد. مجموع موضع‌گيري‌هاي ترکيه در قبال تحولات سوريه و همچنين تماس‌هاي علني بعدي براي مثال تماس‌هاي اوباما و اردوغان درباره سوريه نشان داد که ترکيه کاملا با آمريکا هماهنگ بوده است و اين براي کشوري مثل ترکيه که داعيه هژمون بودن منطقه را دارد گران تمام مي‌شود. همچنين به علت نزديک شدن زياد با آمريکا و داشتن مواضع همسو با آن کشور باعث شد که از ايران و مواضعش بسيار فاصله بگيرد و اختلافاتشان شديد شود. اينکه در زمينه بحرين و يمن سکوت کرده است و در سوريه به انقلابيون کمک مالي و نظامي مي‌کند، از استراتژي مورد نظر ترکيه دور به نظر مي‌رسد. اما در پيش گرفتن اين شکل از استراتژي خطرهايي را هم براي ترکيه و هم براي ديگر کشورهاي همسايه ايجاد مي‌کند. اول خطر قدرت‌گيري سلفي‌هاست که در ضديت با ترکيه، سلفي‌هاي منطقه به شدت قدرت مي‌گيرند از طرفي ديگر به عنوان دومين خطر هجوم مهاجران سوري به ترکيه است که بسياري از مردم سوريه وقتي فضاي کشور را ناامن ببينند به سمت مرزهاي ترکيه مي‌آيند و از آنجايي که ترکيه نيز از معارضين حمايت مي‌کند پناه آوردن آنها به مرز بسيار طبيعي به نظر مي‌رسد. همچنين اين استراتژي باعث قدرت‌گيري کردهاي منطقه و اعلام استقلال از سوي آنان خواهد شد که تماميت ارضي ترکيه و کشورهاي منطقه را تهديد مي‌کند. اما بزرگترين خطر همان کاهش وزن در روابط بين کشورهاي همسايه است و مشکل با آنها را تشديد کرده است. ترکيه که در سياست خارجي خود به دنبال به صفر رساندن مشکلات خود با همسايگان است، در پيش گرفتن اين چنين استراتژي‌‌اي در برابر سوريه به عنوان نقطه ضعف آن شناخته مي‌شود. «اينکه با حفظ روابط با غرب، به شرق نگاه کرد» نمي‌تواند کشور ترکيه را به عنوان قهرمان مردم عرب و هژمون منطقه معرفي کند و ترکيه اگر همين روند را در منطقه پيش بگيرد در روابط با کشورهاي همسايه دچار مشکل خواهد شد.


 آيت‌الله جوادي آملي:
 برخي دين را بازي گرفته‌اند و با حيله‌هاي شرعي آبروي نظام را مي‌برند 

 بعضي، دين را بازيچه قرار داده اند و با حيله‌هاي شرعي آبروي نظام را مي‌برند. يکي با بازيگري و ريش گذاشتن و اختلاس سه هزار ميلياردي، آبروي نظام را مي‌برد و ديگري به بازي بيش از نماز و روزه اهميت مي‌دهد و دين خود را بازي قرار مي‌دهد.

به گزارش خبرآنلاين عضو جامعه مدرسين حوزه علميه طي سخناني در درس تفسير خود گفت: يک عده «اتخذو دينهم لهو و لعبا»، بعضي دين را بازي قرار دادند و با حيله‌هاي شرعي آبروي نظام را مي‌برند و دين را بازيچه قرار دادند و بعضي هم اتخذو لهو و لعبا دينا، گروه ديگري بازي را دين قرار دادند، مي‌بيني در سيد ايام که نماز جمعه تهران است و از فضيلت کم ندارد، صدهزار نفر بي‌نماز جمع مي‌شوند، آن که با بازيگري و ريش گذاشتن و با اختلاس سه هزار ميلياردي، آبروي نظام را مي‌برد و آن که به بازي بيش از نماز و روزه اهميت مي‌دهد، دين خود را بازي قرار داده است.

آيت‌الله جوادي آملي در تفسير سوره مبارکه قصص با اشاره به آيه «فإذا الذي يستنصره بالأمس يستصرخه...» گفت: هرگز نمي‌شود خدا را فريب داد، آن مظلوم بني‌اسرائيلي درصدد فريب دادن خدا يا پيامبر نبود، اگر در سوره مبارکه بقره سخن از فريب است و در آنجا فرمود منافقين درصدد فريب دادن هستند ولي آن‌ها خودشان را فريب مي‌دهند و نمي‌دانند که خدا فريب نمي‌خورد. «يخادعون‌الله و الذين أمنو و مايخدعون إلا أنفسهم و ما يشعرون» کسي نمي‌تواند خدا را فريب دهد، زيرا «وعندالله مکرهم و لايحيق المکر السيئ الا بأهله».

آيت‌‌الله جوادي آملي به قرائت آيه‌ «فلما أن أراد أن يبطش بالذي هو عدو لهما... » پرداخت و ادامه داد: اين «هو عدو لهما» به اين قبطي برمي‌گردد نه به مظلوم بني‌اسرائيل، زيرا اگر به بني‌اسرائيلي بازمي‌گشت لازم نبود بگويد «هو عدو لهما»، آن مردي که ديروز به کمک قبطي شتافت فردا آن شخص قبطي را ديد و از حضرت کمک خواست نسبت به يک قبطي ديگر، آن گاه وجود مبارک موسي فرمود «انک لقوي أمين»، «هو عدو لهما» مقصود اسرائيلي نيست، مقصود قبطي است که عدو حضرت موسي(ع) است؛ وجود مبارک موسي(ع) به مظلوم بني‌اسرائيل فرمود تو گمراهي، الان موقعيت صبر توست نسبت به کسي که پايين‌تر از او هستي و قدرت مقابله با او را نداري.

آيت ‌الله جوادي آملي بيان داشت: موساي کليم(ع) از روشش پيدا بود که هم قدرت بدني داشت، هم حامي مظلوم و مستعضف بود، قدرت بدني داشت براي اين که با يک مشت قبطي را از پا درآورد و هم توان آن را داشت که از مصر به تنهايي به طرف مدين حرکت کند، آن هم مهاجرت هراسناکي که شوراي تأمين فرعون در تعقيب او بود و نيز وقتي که وارد مدين شد، به تنهايي از چاه آب کشيده و گوسفندان اين دو تا بانو را سيراب کرد، همچنين حمايت حضرت موسي(ع) از مظلوم و مستعضف هم که در ماجراي مظلوم بني‌اسرائيل و آب کشيدن براي دو بانو پيداست.وي با اشاره به سومين ويژگي حضرت موسي(ع)، خاطرنشان کرد: بخش سوم خصيصه حضرت موسي(ع) اين است که لحظه به لحظه مي‌گويد خدايا، خدايا، در آيه 16 مي‌‌گويد «رب إني ظلمت نفسي»، در آيه 17 مي‌گويد: «رب بما أنعمت علي» مدام رب رب مي‌گويد، بعد از آن در حرکت به طرف مدين مي‌گويد «رب نجني من القوم االظالمين» و وقتي هم که در مدين است و نياز آن دو بانو را برطرف کرده مي‌فرمايد «رب إني لما أنزلت إلي من خير فقير» و از اين معلوم مي‌شود حضرت موسي(ع) موحدانه زندگي مي‌کند، در تمام امور ذات اقدس الله را مي‌خواند تا از او کمک بگيرد و اين به برکت همان «آتيناه حکما و علما» است که او را موحدانه تربيت کرده است.

حادثه تلخ گراني، کمرشکن است

اين استاد عالي حوزه علميه قم افزود: وقتي وارد ماء مدين شد، نگاه کرد و ديد که چوپان‌هاي ديگر، هم قدرتي و نوبتي دارند و از چاه آب مي‌گيرند و رعايت اين دو بانو را نمي‌کنند، آن دوتا بانو هم خودشان جلو نمي‌آمدند و هم جلوي گوسفندان را مي‌گرفتند که طرف آب نروند، خودشان پرهيز کردند از محرم و نامحرم؛ وجود مبارک موسي کليم(ع) سوال کرد «ما خطبکما»، آن‌ها گفتند که پدري داريم پير و به غير از ما کسي ندارد و اگر اين جا آمديم دامداري مي‌کنيم ننگ نيست، اما از اختلاط ننگ داريم و پدر ما هم کسي را ندارد. وي با اشاره به آيه «فسقي لهما ثم تولي إلي الظل...»، اظهار داشت: در تاريخ نوشته‌اند، حضرت جلو رفت و سنگ بزرگي را کنار زد و در أسرع وقت گوسفندان اين دو بانو را آب داد، حالا اينکه چطور نوبت گرفت با جد يا با خواهش و اينکه چرا اين‌ها را محروم کردند، در قرآن نيامده است؛ هوا گرم بود و رفت به سايه درختي پناهنده شد و گفت «رب إني لما أنزلت إلي من خير فقير» .

اين مفسر قرآن با اشاره به معناي فقير، ادامه داد: فقير به معناي ندار نيست، فقير به معناي کسي است که ستون فقراتش و فقار ظهرش شکسته است، ملتي که مشکل اقتصادي داشته باشد قدرت مقاومت ندارد و ستون فقرات اين ملت شکسته است، چون ستون فقرات اين ملت شکسته است به او مي‌گويند فقير و گرنه فقر به معناي نداري نيست. در آيه «وجوه يومئذ باصرة،‌ تظن أن تفعل بها فاقرة» حادثه کمرشکن را فاقره مي‌گويند، فقير در معناي اسم مفعول به کار مي‌رود، اگر کسي گرسنه باشد ولو اينکه ايستاده باشد، فقير است، زيرا قدرت ايستادگي ندارد و حادثه‌ تلخ گراني کمرشکن است.

شاخصه مديران در نظام اسلامي

وي ادامه داد: وقتي آن دو بانو رفتند، پدر پير آنان فهميد که زودتر آمده‌اند، در آيات قرآن اسم حضرت شعيب(ع) نيامده است، آنان نيز براي پدرشان ماجراي آب کشيدن حضرت موسي(ع) را گفتند«و قص عليه القصص» و گفتند که او نيرومند است و مي‌تواند گوسفندان ما را تأمين کند و چه بهتر که او را اجير کني «يا أبت استأجره إن خير من استئجرت القوي الأمين»، در قرآن ويژگي مديريت اسلامي و مسؤول در يک نظام اسلامي را بيان کرده، گذشته از اوصاف عامه مسلماني، اهل نماز بودن و روزه‌داري و معصيت نکردن، مدير در جامعه اسلامي بايد دو عنصر داشته باشد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه خاطرنشان کرد: اول اين که درايت خوبي در کارش داشته باشد، ديگر اين که پاک باشد، اگر کسي به جز شرايط عامه، در رشته‌اي متخصص نبود يا اگر تخصص داشت و طاهر نبود، ‌در نظام اسلامي مدير محسوب نمي‌شود، «القوي الامين»، اين وظيفه عمومي مديران است که در هر رشته‌اي که مسؤوليت پذيرفتند بايد نيرومند باشند و از طرفي هم امين باشند ولو موساي کليم(ع) باشد، اگر در حد يک چوپاني و شباني، نازل‌ترين و ساده‌ترين کار را به عهده بگيرد بايد قوي و امين باشد و اگر مانند حضرت يوسف(ع) عالي‌ترين کار که صدارت است باشد بايد «حفيظ عليم» قرآن هر دو را ذکر کرده ولي عمل به آن دشوار است.

اين استاد عالي حوزه علميه قم به بيان جايگاه اجتماعي زن در جامعه پرداخت و گفت: زن مي‌تواند در خارج از خانه کار انجام دهد و حتي چوپاني هم براي وي ننگ نيست، اما بايد توجه داشت که اين دو دختر تنها نبودند و از اختلاط با نامحرم هم پرهيز داشتند، «حتي يصدر الرعاء و أبونا شيخ کبير» اين که مي‌بينيد ما اين‌جا آمديم اين است که پدر ما پيرمردي است تنها، در قرآن ندارد که پدر اين‌ها شعيب بود، اما اين که قرآن ماجراي شان را ذکر کرد، نشان‌دهنده اين است که اين تربيت، تربيت صحيح است، اگر منشأ تربيت شعيب(ع) است، بر ما لازم است که راه انبيا را برويم، اگر پدرشان غير شعيب(ع) بود آن معلوم است که از روش شعيب(ع) استفاده کرده و راه انبيا را ادامه داده است.

وي افزود: جوانان ما در روستاها بودند ولي رسانه‌ها اين بازي و فوتبال را نشان دادند و آن‌ها را از روستا به شهر آورديم و شغل‌هاي نازل به آن‌ها داديم؛ مگر ما چقدر ورزش نياز داريم، در درجه پنج و درجه ششم درست است، دنيا را ديگران دارند مي‌گردانند؛ از وجود مبارک امام صادق(ع) پرسيدند پس از شما چه کسي به مقام امامت مي‌رسد، فرمود «من لايلهو و لايلعب»، کسي که اهل بازيچه نيست، بازي يک حدي دارد؛ ورزش خوب است روزي يک ساعت نه اين که دنيا به آن سمت رفته است، ايران پيام تازه دارد و اين پيام تازه را بايد به گوش جهانيان رساند.


 توصيه سکوت به برخي از دولتمردان 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 گاهي اوقات پاسخگويي وضعيتي پيدا مي‌کند که رويم به ديوار‌، پاسخ ندادن خيلي بهتر از آن است‌. ما که البته طرفدار سفت و سخت پاسخگويي هستيم اما دلمان براي خودمان نمي‌سوزد‌، براي مردمي مي‌سوزد که منتظر مي‌مانند و از پاسخ‌ها نه تنها چيزي دستگير شان نمي‌شود، بلکه هفت هشت تا علامت سوال گنده مثل قارچ روي سرشان سبز مي‌شود !براي همين از همين الان بعضي از عزيزان پر تلاش و زحمتکش را به سکوت دعوت مي‌کنيم‌، سکوت روزگاري وحدت آفرين بود و مي‌تواند بعد از اين هم باشد!

سکوت! هر چه که فرموده‌اي جواب بس است

براي سفره خالي، دگر سراب بس است

«هزار وعده خوبان، يکي وفا نکند»

چو گشته وعده ما نان خشک و آب، بس است

ز دور بوي خوشي مي رسيد اگر، افسوس

ز داغ کردنمان بود، پس کباب بس است

کمر شده پرانتز بسته، شکم پرانتز باز

چگونه بين پرانتز کنم عتاب؟ بس است!

چو از جماعت گنجشک روزي‌ام، امروز

پريدن طرف لانه عقاب بس است

سکوت! هر چه شنيديم قصه بود و گذشت

مرا که ساده دلم، آه، پيچ و تاب بس است

فقط کنار که افتاده سايه‌تان سنگين

نگو مرا که سهم تو از نور آفتاب بس است!


 هويت جعلي خبرنگار سوال‌کننده از احمدي‌نژاد 

در نشست خبري رئيس‌جمهور فردي با عنوان جعلي خبرنگار روزنامه گسترش صنعت حضور يافت که سوال، تشکر و نقدي غير متعارف داشت، وي خود را علاوه بر خبرنگار، مشاور فرهنگي و مطبوعاتي دولت در راهيان نور معرفي کرد. روزنامه گسترش صنعت در شماره ديروز خود در حاشيه گزارش نشست خبري رئيس‌جمهور در مطلبي با عنوان «خبرنگار ما چه کسي بود؟»تاکيد کرده است: فردي در اين کنفرانس خبري از عنوان جعلي خبرنگاري روزنامه گسترش صنعت براي بيان مطالب خود استفاده کرده است. در اين تکذيبيه آمده است: علي رغم تلاش گسترده روابط عمومي‌روزنامه گسترش صنعت براي اعزام خبرنگار به نشست خبري رئيس‌جمهوري به دليل کمبود جا و کثرت خبرنگاران، با حضور نماينده اين رسانه موافقت نشد اما در نهايت تعجب در اين نشست مطبوعاتي خبرنگاري ناشناس به عنوان نماينده اين روزنامه پشت تريبون دعوت شد تا سوال خود را مطرح کند. روزنامه گسترش صنعت نيز مانند بسياري از رسانه‌هاي داخلي و خارجي ضمن تماس با روابط عمومي‌نهاد رياست جمهوري آمادگي خود را براي اعزام خبرنگار و عکاس جهت پوشش نشست خبري رئيس‌جمهوري اعلام کرده بود اما اعلام شد به دليل کثرت درخواست‌ها، امکان حضور خبرنگار روزنامه‌هاي اقتصادي در اين نشست وجود ندارد از اين رو گسترش صنعت تنها به اعزام عکاس به اين نشست خبري اقدام کرد. روزنامه گسترش صنعت ضمن اعلام اين مطلب که هيچ خبرنگاري از اين رسانه در نشست خبري رئيس‌جمهور حضور نداشته است از روابط عمومي‌نهاد رياست جمهوري انتظار بررسي و رسيدگي به اين موضوع را دارد. اشاره روزنامه گسترش صنعت به خبرنگاري به نام سمانه مرادي است که در نيمه کنفرانس خبري رئيس‌جمهور با اعلام مجري کنفرانس در جايگاه خبرنگاران حاضر شد. وي که مدعي بود چندين بار وي را براي حضور در جايگاه خبرنگاران صدا زده اند و وي هر بار موفق به حضور نشده خطاب به رئيس‌جمهور گفت: من هم نقد دارم هم سوال و هم تشکر و از احمدي نژاد خواست يک گزينه را انتخاب کند.که رئيس‌جمهور هم خواستار طرح سوال شد. اين خبرنگار روزنامه اقتصادي با طرح سوالي در زمينه سياست خارجي گفت: در سفر به نيويورک در خصوص رابطه با آمريکا شما مواضعي را مطرح کرديد و آقاي ولايتي اعلام کردند که اين مواضع توسط مقام معظم رهبري تعيين تکليف مي‌شود، واکنش شما به اين اظهارات چيست؟ احمدي نژاد در پاسخ به اين سوال گفت: من راجع به رابطه با آمريکا نظرات خود را بيان کرده ام و فکر مي‌کنم اين نظرات من را هم امام و هم رهبري قبول دارند، البته من نخواندم ايشان چه گفته‌اند، بايد آزاد باشند اجازه دهيد همه حرف بزنند اشکالي ندارد. در ادامه مرادي خود را مشاور فرهنگي و مطبوعاتي دولت در راهيان نور معرفي کرد و در شرايطي که در پايان کنفرانس خبري خبرنگاران سوال خود را کوتاه بيان مي‌کردند و رئيس‌جمهور هم کوتاه پاسخ مي‌داد وي به بيان تشکر خود پرداخت و گفت: ديشب افتخار داشتيم در خدمت اديان الهي زرتشتيان در جشن مهرگان باشيم، من در آن جشن حامل پيام تبريک شما در رابطه با اين روز بودم و نماينده شما بودم. مشاور فرهنگي و مطبوعاتي دولت در راهيان نور ادامه داد: تمام اديان الهي زماني که اسم شما مي‌آمد از ته دل بلند مي‌شدند و تشويق مي‌کردند. زرتشتيان اعلام مي‌کردند که در اين 33 سال گذشته سابقه نداشته رئيس‌جمهوري پيامي‌براي آن‌ها بفرستد. اين خبرنگار که «ظاهرا» به نمايندگي از يک روزنامه اقتصادي پشت تريبون آمده بود گفت: نقد من در رابطه با عدم استفاده از اصحاب رسانه در عرصه فرهنگي است. وي ادامه داد: متاسفانه ما هم گسست فرهنگي و هم ستيز فرهنگي را در دولت شما شاهد هستيم، متاسفانه وزراي شما داعيه داران فعاليت‌هاي فرهنگي هستند اما در زمان اجرا کارهاي موازي انجام مي‌دهند. مرادي تاکيد کرد: وزير شما در عرصه فرهنگ و هنر نتوانسته خوب عمل کند، دوستان مطبوعاتي من در اين جا حضور دارند هر کدام از ما يک کارشناس فرهنگي از يک تا 30 سال هستيم اما متاسفانه وزير ارشاد به ما خيلي بي مهر هستند.


 شکايت مرتضوي وجاهت ندارد 

شكايت سعيد مرتضوي در حالي مطرح شده است كه به نظر مي‌رسد رئيس سازمان تأمين اجتماعي قصد دارد از طريق دور زدن قانون، ورق را برگرداند. رئيس سازمان تأمين اجتماعي در شرايطي از برخي از نمايندگان و رسانه‌ها شكايت كرده است كه به احتمال زياد، وي از اين طريق قصد دارد مخالفان حضورش در تأمين اجتماعي را از شكايت خود منصرف كند. در جريان اعتراض برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نسبت به انتصاب سعيد مرتضوي به رياست سازمان تامين اجتماعي از سوي رئيس جمهور، مرتضوي از برخي نمايندگان مجلس که موضوع برکناري وي را به اشکال مختلف دنبال مي‌کردند و يا در مصاحبه‌هاي خود عليه وي حرف زده بودند شکايت کرد. مرتضوي علاوه بر نمايندگان مجلس از برخي رسانه‌هايي که اخبار مربوط به برکناري وي و درخواست و نظرات نمايندگان را منتشر کرده اند نيز شکايت کرده است. محمدي اصلاني با بيان اينكه شكايت مرتضوي از رسانه‌ها مربوط به انتصاب وي به سمت مديرعاملي صندوق تامين اجتماعي در فروردين ماه 1391 است، اظهاركرد: در اين روزنامه‌ها و سايت‌ها مواردي به مرتضوي منتسب شده است كه هيچ كدام از اين عناوين اتهامي به موكل من تفهيم نشده است و اين رسانه‌ها اين موارد را در بوق و كرنا كرده‌اند، در حالي كه از اساس كذب محض بوده است. وي افزود: تعدادي از اين روزنامه‌ها و سايت‌ها اخباري را به نقل از نمايندگان و افراد خاص پس از انتصاب مرتضوي به سمت مدير عاملي تامين اجتماعي مطرح مي‌كردند كه برخي از آنها مجرمانه بوده است. به گفته «اصلاني» اين شكايت‌ها اكنون در دادسراي فرهنگ و رسانه در حال پيگيري است. غلامرضا اسداللهي نيز شکايت را حق هر فردي حتي مرتضوي دانست که البته بايد به جا، منطقي و مطابق قانون باشد. وي با اشاره به شکايت رئيس سازمان تامين اجتماعي از نمايندگان به خاطر پيگيري وظايف نمايندگي و غير قانوني دانستن رياست او بر سازمان مذکور، گفت: بايد قبل از شکايت به ايشان اطلاع رساني مي‌شد که «نمايندگان در مقام ايفاي وظيفه نمايندگي مصونيت پارلماني دارند». رسيدگي به انتصاب مرتضوي هم جزئي از وظايف نمايندگي است. بنابراين شکايت هم کنند، کاري از پيش نخواهند برد. عضو کميسيون برنامه و بودجه با بيان اينکه من يکي از مخالفان سرسخت حضور مرتضوي در بالاترين مقام اجرايي تامين اجتماعي بودم و بارها هم بر مخالفت خود تاکيد کرده ام، افزود: حال ايشان مي‌خواهد به دليل اين مخالفت‌ها شکايت کند؟ شکايت او به دليل انتقادات نمايندگان از حکم صادر شده هيچ وجاهت قانوني ندارد. وي ادامه داد: مرتضوي تنها مي‌تواند از کساني که به او تهمت زده اند شکايت کند، چه کسي براي انتصاب او در سازمان دست به تهمت و افترا زده؟ مگر نه اينکه تمامي دلائل به دليل سوابق او بوده است؟ بنابراين شکايت مرتضوي به هيچ جايي نخواهد رسيد.


 راهزنان 
نويسنده : جواد لگزيان

 تئاتر امروز نمايشي است از يوهان کريستوف فريدريش فون‌شيللر (1759?1805).«راهزنان» نخستين درامي که شيللر در 22 سالگي نوشت را مهرماه مي توانيد در تئاتر شهر ببينيد. تئاتر راهزنان با ترجمه و كارگرداني عليرضا کوشک جلالي در تئاتر شهر به صحنه خواهد رفت.در اين تئاتر شيللر كه از بيداد دوك دون مايه دوک‌نشين وورتمبورگ به تنگ آمده از اشتياقش به مناسباتي نو و انساني مي گويد.

ملودي آرام نيا، علي ابدالي، ايمان اصفهاني، سارا افشار، سارا بهرامي، عرفان پهلواني، توماج دانش بهزادي، ميثاق زارع، هومن سلطاني، احلام سلماني، فاطمه صارمي، مينا کريمي، زارا مولايي، محمد ولي زادگان و محسن حسيني در اين تئاتر ايفاي نقش مي كنند.

عوامل ارزشمند اين تئاتر عبارتند از:طراح صحنه : سيامک احصايي،گروه موسيقي: بامداد افشار، محسن کامران جم، علي انوري،مجري طرح و مدير توليد: نورالدين حيدري ماهر،دستيار کارگردان و برنامه ريز: وحيد مهدي‌زاده،طراح پوستر و بروشور و عکاس: احسان نقابت،مدير اجرا: فخري سليمي،منشي صحنه: مهلا عرب فريدي ومدير صحنه: مريم الهاميان.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي