نسخه شماره 3018 - 1391/07/03 -

ارتش آزاد سوريه از ترکيه خارج شد
اسباب‌کشي فرماندهي معارضين بشار اسد

افزايش قدرت جنگجويان کرد خطرناک است
آژير قرمز جنگ آنکارا با پ ک ک


کاهش محبوبيت فرانسوااولاند


شکست ترور ميل عون


گسترش تنش هاي مرزي چين و ژاپن


تغيير پرچم و سرود ملي عراق


انتخابات بلاروس زير سايه تحريم

مصاحبه نيويورک تايمز و رئيس‌جمهوري مصر
خط مرز محمد‌ مرسي و کاخ سفيد


100هزار دلار جايزه براي قتل کارگردان فيلم موهن


پولتيک


اخبار کوتاه


 ارتش آزاد سوريه از ترکيه خارج شد
 اسباب‌کشي فرماندهي معارضين بشار اسد 

گروه بين الملل: ارتش آزاد سوريه، از گروه‌هاي مسلح معارض حکومت بشار اسد، اعلام کرده است که مقرفرماندهي خود را از ترکيه به مناطق«آزاد شده در داخل خاک سوريه» منتقل کرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، رياض الاسد، فرمانده ارتش آزاد سوريه، روز شنبه در ويدئويي که در سايت يوتيوب قرار داده شده، گفته است: پس از برنامه موفقيت‌آميز تامين امينت مناطق آزاد شده در‌(داخل خاک سوريه)فرماندهي ارتش آزاد سوريه به مناطق آزاد شده منتقل شده است. يک منبع نزديک به فرمانده ارتش آزاد سوريه به خبرگزاري رويترز گفته است رياض اسد دو روز پيش وارد خاک سوريه شده است.اين منبع همچنين گفته است: برنامه اين است که به زودي فرماندهي ارتش آزاد سوريه يا در ادلب يا در حلب مستقر شود.

طبق اين گزارش انتقال مرکز فرماندهي ارتش آزاد سوريه به داخل اين کشور دو هفته طول خواهد کشيد.به گزارش رويترز، ارتش آزاد سوريه يکي از مهم‌ترين گروه‌هاي مسلحي است که براي سرنگوني بشار‌اسد رييس‌جمهوري سوريه مبارزه مي کند.

طبق اين گزارش، به رغم اين که کشور‌هاي غربي خواهان سرنگوني بشار اسد هستند اما در عين حال نگران مسلح کردن گروه‌هاي شورشي با ديدگاه‌هاي متفاوت هستند. در همين زمينه، ديپلمات‌هاي غربي گفته‌اند که خواهان مشخص شدن وضعيت فرماندهي گروه‌هاي مسلح مخالف در سوريه هستند.

از سوي ديگر، ارتش لبنان نيز اعلام كرد كه ارتش آزاد سوريه طي كمتر از يك هفته دو بار به اراضي لبنان تجاوز كرده است.

در بيانيه‌اي كه توسط فرماندهي ارتش لبنان صادر شد، آمده است: شمار زيادي از نيروهاي مسلح سوريه جمعه شب به يكي از مراكز ارتش لبنان در شرق اين كشور و در نزديكي مرزهاي سوريه حمله كردند كه اين حمله هيچ قرباني در پي نداشت.در اين بيانيه آمده است: ارتش آزاد سوريه در طول كمتر از يك هفته دوبار به اراضي لبنان در منطقه عرسال تجاوز كرده است.در بيانيه مذكور همچنين تاكيد شده است كه در پي اقدام ارتش آزاد سوريه ارتش لبنان نيروهاي خود را در منطقه مذكور افزايش داده و نيروهاي ارتش لبنان عمليات خود را براي جستجوي افراد مسلحي كه پس از اين حمله به كوه‌ها و برخي از روستاهاي مرزي لبنان گريختند، آغاز كرده است.

خارج از ميدان جنگ سوريه،چند روز پيشتر با تکذيب مصاحبه بشار اسد با روزنامه الاهرام مصر جنجالي به پا شد،سردبير مجله مصري الاهرام‌العربي در مصاحبه با شبكه خبري اسكاي نيوز اعلام كرد كه خبرنگار اين مجله به طور مستقيم با بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه گفت‌وگو كرده است.

وي در اين مصاحبه ضمن ابراز تعجب و ناخرسندي نسبت به تكذيب خبر مصاحبه الاهرام با رئيس‌جمهوري سوريه توسط وزير اطلاع رساني اين كشور تاكيد كرد: خبرنگار ما با بشار اسد در خصوص سوريه گفت‌وگو كرده است و تا جايي كه ما پس از انجام اين گفت‌وگو دستوراتي را در خصوص عدم انتشار اين گفت‌وگو دريافت كرديم. بدر همچنين گفت: وزير اطلاع رساني سوريه در اين ديدار حضور نداشت در حالي كه در اظهاراتش در خصوص تكذيب خبر مصاحبه بشار اسد با روزنامه الاهرام تاكيد كرد كه اسد با چند تن از خبرنگاران از جمله خبرنگاران مصري و به دعوت يكي از موسسات عربي و اطلاع‌رساني سوريه گفت‌وگو كرده است.اشرف بدر درباره اينكه آيا اين ديدار و گفت‌وگو ثبت شده يا خير گفت: بنا به دستوراتي كه به ما داده شده بود اين ديدار به صورت كتبي يا صوتي ثبت و ضبط نشده است.


 افزايش قدرت جنگجويان کرد خطرناک است
 آژير قرمز جنگ آنکارا با پ ک ک 

 درگيري‌هاي خونين بين ارتش ترکيه و پيکارجويان حزب کارگران کردستان‌(پ‌ک‌ک )به شدتي رسيده است که طي سي‌سال گذشته سابقه نداشته است.

گروه پژوهشي بحران بين‌المللي در تازه‌ترين گزارش خود مي‌نويسد که بيش از 700 نفر طي 14 ماه گذشته در اين درگيري‌ها کشته شده‌اند که بالاترين شمار کشته شدگان طي سيزده سال گذشته است . ظرف چند روز گذشته، در دو حمله جداگانه پيکار جويان پ ک ک در استان بينگول 17 سرباز ارتش ترکيه کشته و بيش از 70 تن زخمي شدند‌. درهمين حال ارتش ترکيه مي‌گويد که جنگنده‌هاي اين کشور طي شش‌ماه گذشته نزديک به 1000 ماموريت در مقابله با پيکارجويان کرد انجام داده اند .دولت‌هاي پيشين تر کيه براين باور بودند که «نيروهاي خارجي» در بحران مناطق کردنشين نقش دارند‌. حتي آمريکا و اتحاديه اروپا هم که پ ک ک را يک سازمان تررويستي اعلام کرده اند گه گاه متهم به حمايت فعالانه يا غيرمستقيم از اين حزب مي‌شوند. بر اسرائيل هم اتهامات مشابهي وارد آمده است.

اما حال مقامات ترکيه مي‌گويند که بحران سوريه فرصتي تازه به دست پ‌ک‌ک داده است تا برشدت حملات خود به ارتش ترکيه بيافزايد .در ترکيه نگراني از بابت احتمال ايجاد يک منطقه خود مختار براي کردهاي سوريه در مجاورت مرز اين کشور، رو به افزايش گذاشته است .پروفسور مسعود يگن از دانشگاه سحردر استانبول مي‌گويد: «احتمالا پ‌ک‌ک در يک دوره از بحران سوريه فرصتي به دست آورد تا در داخل سوريه دامنه فعاليت‌هاي خود را گسترش بدهد و برشدت حملات خود به ارتش ترکيه بيافزايد.»

اما پ‌ک‌ک بحران سوريه را به جز فرصت، تهديد هم به شمار مي‌آورد.معلوم نيست که حزب کارگران کردستان چه بهره‌اي از بحران سوريه برده است اما آشکارا از احتمال دخالت ترکيه در مناطق کردنشين سوريه نگران است‌.به گفته تحليل‌گران نقطه عطف با ورود پيکارجويان پ‌ک‌ک به مناطق کرد‌نشين با گذر از مرز عراق شروع شد.پيکار جويان که مي‌خواستند سلاح‌هاي خود را به زمين بگذارند در مناطق کردنشين مانند قهرمانان ملي مورد استقبال کردها قرار گرفتند و اين موضوع احساسات ملي گرايانه ترک‌ها را برانگيخت‌. از آن زمان بود که روابط پ‌ک‌ک با دولت ترکيه رو به وخامت گذاشت‌.گروه بحران بين‌المللي مي‌گويد که براساس قانون جديد ضد تروريستي، هزاران تن از فعالان سياسي، وکلاي دادگستري و روزنامه نگار که براي احقاق حقوق کردها از طرق صلح آميز تلاش مي‌کردند توسط مقامات امنيتي ترکيه بازداشت شده اند. پيکار‌جويان پ‌ک‌ک که حملات خود را افزايش دادند در روز 23 ژوئيه با تصرف مناطقي در شهر سمدينلي واقع در جنوب شرق ترکيه، مرحله جديدي از مبارزه خود را آغاز کردند.دولت ترکيه ظاهرا به پيروزي خود در مبارزه با پ ک ک مطمئن است‌. اما يافتن پيکار جويان که در گروه‌هاي کوچک حرکت مي‌کنند و فقط براي حملات عمده به هم مي‌پيوندند، آسان نيست .ترکيه دار اي هواپيما‌هاي بي‌سرنشين است اما ناتو هم که اين هواپيما‌ها را در اختيار دارد نتوانست در افغانستان به پيروزي برسد.در همين حال پس از حمله ناموفق ارتش ترکيه به شمال عراق براي از بين بردن اردوگاه‌هاي پ‌ک‌ک که در سال 2008 صورت گرفت، پ‌ک‌ک اعتماد به نفس بيشتري پيدا کرده است.پ‌ک‌ک سال گذشته اعلام کردکه استراتژي خود را از تلاش براي حل مناقشه از طريق مذاکراه، به تشکيل يک ساختار قدرت دوگانه در مناطق کردنشين تغيير خواهد داد.اما با فرارسيدن زمستان، پ‌ک‌ک مجبور خواهد شد که از شمار حملات خود بکاهد و اين فرصت خوبي براي گسترش عمليات نظامي ترکيه است‌. اين زمستان آخرين فرصتي است که دولت ترکيه براي حل اين مناقشات دارد قبل از آن که دامنه درگيري‌ها به نقاط ديگر سرايت کند.


 کاهش محبوبيت فرانسوااولاند 

ميزان محبوبيت رئيس‌جمهوري فرانسه از زمان آغاز فعاليت‌هاي وي در ماه مه به پايين‌ترين سطح رسيده است.به گزارش رويترز، وضعيت نابسامان اقتصاد فرانسه و افزايش آمار بيكاري در اين كشور نارضايتي‌هاي بسياري را نسبت به دولت فرانسوا اولاند، رئيس جمهوري فرانسه در پي داشته است.براساس نتايج نظرسنجي «ايفوپ» كه در روزنامه «جي.دي.دي» چاپ شد، ميزان محبوبيت اولاند به 43 درصد كاهش يافته است.اين در حالي است كه محبوبيت رئيس جمهوري چپ‌گراي سوسياليست فرانسه در ماه اوت 54 درصد بود.نخست‌وزير فرانسه نيز شاهد كاهش محبوبيتش در ماه‌هاي گذشته بوده است. نتايج نظرسنجي ايفوپ نشان داد، محبوبيت نخست‌وزير فرانسه از 57 درصد به 50 درصد كاهش يافته است.نتايج اين نظرسنجي از ديدگاه بسياري نشان دهنده عدم رضايت مردم از رويكردها و عملكرد دولت سوسياليست فرانسه در رويارويي با بحران اقتصادي شديد در اين كشور است.


 شکست ترور ميل عون 

شبكه الجزيره اعلام كرد كه ميشل عون، رئيس فراكسيون «التغيير و اصلاح» لبنان از ترور جان سالم به در برد. به گزارش الجزيره، ميشل عون بعداز‌ظهر روز شنبه در حالي كه در خودروي خود در شهر صيدا در جنوب لبنان در حركت بود هدف گلوله گروهي ناشناس قرار گرفت اما جان به در برد.عون كه يكي از برجسته‌ترين رهبران ائتلاف هشتم مارس است زماني كه قصد بازگشت از محل كارش را در منطقه جزيم داشته توسط دو فرد ناشناس هدف گلوله قرار گرفته است. عون در اظهاراتي ضمن تاكيد بر اينكه توسط افراد ناشناس هدف ترور قرار گرفته و جان سالم به در برده است، اعلام كرد: در حال حاضر من در حالي با شما سخن مي‌گويم كه در سلامت جسماني كامل به سر مي‌برد و از حادثه‌اي كه برايم افتاد جان سالم به در بردم. اين مساله چيزي است كه احتمال آن مي‌رود و خداوند تاكنون سه مرتبه مرا از تلاش براي ترور نجات داده است.


 گسترش تنش هاي مرزي چين و ژاپن 

فعالان راستگراي ژاپني عليه چين در توكيو دست به اعتراض زده و اعلام كردند كه از جزاير مورد مناقشه ميان دو كشور حمايت كرده و از تماميت ارضي ژاپن دفاع مي‌كنند. به گزارش شينهوا، اين گروه راستگرا با نام «كميته اقدام ملي»، سازماني ژاپني است كه در دوم فوريه سال 2010 ميلادي توسط يكي از روساي سابق نيروي‌هوايي ارتش ژاپن تاسيس شد و روز يكشنبه تظاهراتي عليه ادعاي چين در خصوص جزاير مورد مناقشه واقع در درياي چين شرقي برگزار كرد.اين گروه كه شركت‌كنندگان آن اكثرا مردان سالخورده و ميانسال بودند، از چهار منطقه تظاهرات خود را آغاز كردند و به سمت سفارت چين حركت كردند. در جريان اين تظاهرات، معترضان شعارهايي چون «جزاير سنكاكو از دوران كهن متعلق به ژاپن بود»، «تا آخرين قطره خون خود از اين جزاير دفاع مي‌كنيم» و «چين، خشونت عليه ژاپن را متوقف كن» سر مي‌دادند.


 تغيير پرچم و سرود ملي عراق 

عراق با هدف يكي كردن نمادهاي ملي و پشت سر گذاشتن ده‌ها مناقشه، سرود و پرچم ملي خود را تغيير مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، علي شلح، رئيس كميسيون فرهنگ و رسانه پارلمان عراق اظهار داشت: ما مصمم هستيم تا پايان سال جاري ميلادي سرود و پرچم ملي جديد عراق را ارائه كنيم.صدام در سال 1980 يك جنگ هشت‌ساله را با ايران شروع كرد و سپس در سال 1990 به كويت حمله كرد كه پس از آن عراق با تحريم‌هاي گسترده بين‌المللي مواجه شد.پس از حمله آمريكا به عراق و سقوط صدام در سال 2003 نيز اين كشور شاهد بمب‌گذاري‌ها، ترورها، درگيري‌ها و كشتارهاي جمعي متعددي بوده است كه در آنها هزاران تن جان باختند.سرود ملي فعلي عراق كه «وطن من» نام دارد در سال 2004 و به دستور حاكم موقت آمريكايي پل برمر، انتخاب شد و اين پنجمين باري بود كه سرود ملي عراق تغيير مي‌يافت. از سال 2008 تا سال 2009 بيش از 400 شعر از سوي شعراي عراقي براي مسوولان انتخاب سرود ملي عراق فرستاده شد اما همچنان جست‌وجو براي متن سرود ملي ادامه دارد.اوايل سال جاري ميلادي كميسيون فرهنگ و رسانه پارلمان عراق شش نويسنده عراقي را مامور ارزيابي متن‌هاي ارسالي كرد.هم اكنون سه گزينه براي سرود ملي عراق انتخاب شده‌اند كه در نهايت يكي از آن‌ها سرود ملي خواهد شد.اسامي اين سرودها عبارتند از: «صلح علي هضبة العراق»، (صلح برفراز كوه‌هاي عراق)، «غريبه علي الخليج» (يك غريبه در خليج) و «وطني الحق يؤيدوه» (از وطن واقعي من حمايت كنيد).كردها، تركمن‌ها و آشوري‌هاي عراق خواسته‌اند كه جملاتي به زبان آن‌ها نيز در سرود ملي جديد عراق گنجانده شود.گفته شده،هم اكنون شعر «صلح بر فراز كوه‌هاي عراق» محتمل‌ترين گزينه براي انتخاب است.


 انتخابات بلاروس زير سايه تحريم 

 انتخابات پارلماني بلاروس در حالي يكشنبه برگزار شد كه بسياري از مخالفان اين انتخابات را تحريم كرده‌اند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، الكساندر لوكاشنكو، رئيس‌جمهوري بلاروس كه 18 سال است قدرت را در دست دارد به دنبال دستيابي مجدد به راي اعتماد و پيروزي در انتخابات پارلماني اين كشور است.

دو حزب عمده مخالف حکومت گفته‌اند که اين يک انتخابات واقعي نيست و از مردم خواسته‌اند در آن شرکت نکنند. الکساندر لوکاشنکو گفته است مخالفانش از رفتن به ميان مردم مي‌ترسند. ناظران، اين انتخابات پارلماني را گام ديگر لوکاشنکو براي تکيم قدرتش ارزيابي مي‌کنند.لوکاشنکو که از سال 1994 و پس از فروپاشي اتحاد شوروي در بلاروس در قدرت است، دو سال قبل تظاهرات بزرگ مردم را که پس از انتخابات رياست جمهوري و در مخالفت با باقي ماندن وي در اين پست صورت گرفت، به شدت سرکوب کرد.با وجود آنكه لوكاشنكو به توافقات و معاهدات تجاري با روسيه دست يافته و بلاروس را از نظر مالي و اقتصادي تقويت كرده است، اما مقام‌ها همچنان معتقدند كه هيچ شانسي براي احياي اقتصادي و نظام سياسي اين كشور 5/9 ميليون نفري وجود ندارد.نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه محبوبيت لوكاشنكو از زمان بحران اقتصادي سال 2011 ميلادي با كاهش چشمگيري مواجه بوده است. به طوري كه محبوبيت وي در تابستان سال جاري ميلادي از 53 درصد به بيش از 30 درصد تقليل يافته است.بيش از 270 ناظر مجمع پارلماني اروپا بر انتخابات امروز بلاروس نظارت مي‌كنندهمچنين نزديك به 20 درصد از راي‌دهندگان ثبت نام شده شنبه بعد از ظهر آراي خود را به داخل صندوق‌هاي راي انداخته بودند؛ اقدامي كه مخالفان آن را دستكاري و تخلف انتخاباتي مي‌دانند.


 مصاحبه نيويورک تايمز و رئيس‌جمهوري مصر
 خط مرز محمد‌ مرسي و کاخ سفيد 

 محمد مرسي، رئيس‌جمهور جديد مصر در شب سفر به آمريكا براي شركت در مجمع عمومي سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه نيويورك تايمز تصريح كرد: اگر آمريكا خواهان پايان يافتن دهه‌ها عصبانيت مسلمانان نسبت به خود است، بايد تغييرات بنيادين در رويكرد خود نسبت به جهان عرب ايجاد كند و احترام بيشتري به ارزش‌هاي مسلمانان بگذارد و به تشكيل يك كشور فلسطيني مستقل كمك كند. محمد مرسي، رهبر سابق اخوان‌المسلمين و اولين رئيس‌جمهور دموكراتيك مصر در يك مصاحبه‌ 90 دقيقه با روزنامه نيويورك تايمز شركت كرد تا خود را به افكار عمومي آمريكا معرفي كند و درباره چارچوب روابط مصر با آمريكا پس از سقوط حسني مبارك صحبت كند. حسني مبارك اگرچه يك حاكم ديكتاتور و خود‌راي بود اما يك متحد قابل اعتماد براي آمريكا محسوب مي‌شد.

مرسي اظهار داشت: اين بستگي به آمريكا دارد كه روابط خود را با جهان عرب احيا كند و اتحاد خود با مصر را نيز دوباره حيات بخشد. مصر نقش مهم در ثبات منطقه‌اي دارد و اين كشور براي آمريكا بسيار حائز اهميت است.مرسي خاطرنشان كرد: اگر آمريكا خواهان احترام مصر به توافقنامه‌اش با اسرائيل است، واشنگتن نيز بايد به تعهدات خود نسبت به فلسطين در توافقنامه كمپ ديويد عمل كند.وي افزود:‌ آمريكا بايد به تاريخ و فرهنگ جهان عرب احترام بگذارد، حتي اگر مغاير با ارزش‌هاي غربي باشند.وي همچنين با رد انتقاد كاخ سفيد مبني بر عدم اقدام به موقع براي محكوم كردن معترضاني كه به سفارت آمريكا حمله كرده بودند، اظهار داشت: ما در پاسخ به اين حادثه عجله نكرديم تا مانع واكنش‌هاي انفجاري شويم اما پس از اندكي به طور قاطع با عناصر خشونت‌طلب در ميان معترضان برخورد كرديم. ما هرگز نمي‌توانيم چنين خشونت‌هايي را تاييد كنيم اما بايد عاقلانه شرايط را مديريت كنيم.وي تاكيد كرد: كاركنان سفارت آمريكا هرگز در معرض خطر قرار نگرفتند.هفته گذشته تعدادي از معترضان خشمگين مصري در اعتراض به فيلم توهين‌آميز به پيامبر اسلام‌(ص) به سفارت آمريكا در قاهره حمله كردند و پرچم آمريكا را به آتش كشيدند.مرسي امروز يكشنبه وارد آمريكا مي‌شود تا در مجمع عمومي سازمان ملل شركت كند. وي در زماني حساس به آمريكا سفر مي‌كند. او با فشارهاي سياسي فزآينده‌اي در خانه براي اثبات استقلال خود مواجه است و از طرف ديگر غرب از او درخواست كرده كه به آنها اطمينان دهد مصر با وجود يك حكومت اسلامي همچنان يك شريك باثبات براي غرب است.محمد مرسي 61 ساله اظهار داشت: آمريكا نبايد انتظار داشته باشد كه مصر با قوانين آمريكا ادامه حيات دهد.وي افزود: اگر با استانداردهاي فرهنگ آلماني، چيني و يا آمريكايي بخواهيد درباره عملكرد مردم مصر قضاوت كنيد، آنگاه ديگر فضايي براي قضاوت وجود نخواهد داشت. زماني كه مصري‌ها تصميمي مي‌گيرند شايد اين تصميم به نفع آمريكا نباشد و زماني كه آمريكايي‌ها تصميمي اتخاذ مي‌كنند شايد اين تصميم براي مصر صحيح نباشد.مرسي عنوان داشت: مصر با غرب دشمني ندارد اما به اندازه حسني مبارك نيز موافق غرب نيست.وي افزود: ‌دولت‌هاي سابق آمريكا با حمايت از دولت‌هاي ديكتاتور در قبال اپوزيسيون‌هاي محبوب مردمي و همچنين حمايت از اسرائيل در قبال فلسطينيان باعث نفرت مردم منطقه شده‌اند.رئيس‌جمهور جديد مصر همچنين تاكيد كرد، فرماندهان ارتش مصر را خود بركنار كرده و كنار رفتن آنها به خاطر تصميم اين فرماندهان نبوده است.وي افزود: اين خواسته مردم مصر بود كه از طريق رئيس‌جمهور منتخب تجلي يافت. رئيس‌جمهور جمهوري‌عربي مصر فرمانده نيروهاي مسلح است و هم‌اكنون مصر واقعا يك كشور مدني است. مصر يك كشور تئوكراتيك براي يك كشور نظامي نيست بلكه يك كشور دموكراتيك، آزاد، قانوني و مدرن است.مرسي ادامه داد: ما بر اساس انتخاب و خواسته مردم مصر عمل مي‌كنيم.وي در ادامه باراك‌اوباما، رئيس‌جمهور آمريكا را به خاطر حمايت قاطع و فوري از انقلاب‌هاي بهار عربي تحسين كرد و اظهار داشت: من معتقدم آمريكايي‌ها از حق مردم منطقه براي آزادي كه مردم آمريكا دارند دفاع كردند.مرسي گفت: اعراب و آمريكايي‌ها داراي اهداف مشترك هستند كه همانا زندگي آزادانه در سرزمين‌هاي خود و براساس فرهنگ و ارزش‌هاي خود به روشي عادلانه و دموكراتيك است.وي تاكيد كرد: آمريكايي‌ها به خاطر امضاي توافقنامه كمپ ديويد در سال 1978 داراي يك مسئوليت ويژه در قبال فلسطينيان هستند.براساس اين توافقنامه سربازان اسرائيلي بايد از كرانه باختري و غزه خارج شوند تا فلسطينيان بتوانند كنترل كامل اين مناطق را به دست گيرند.مرسي گفت: تا زماني كه صلح و عدالت براي فلسطينيان محقق نشود، اين توافقنامه عملياتي نشده است.وي با دفاع از اخوان‌المسلمين گفت: من در اخوان‌المسلمين بزرگ شدم و اصول خود را در اخوان المسلمين فرا گرفتم. من با اخوان المسلمين آموختم كه چگونه عاشق كشورم باشم و با اخوان‌المسلمين سياست را آموختم و در مقطعي رهبر اخوان‌المسلمين بودم.مرسي پس از به دست گرفتن سمت رياست جمهوري مصر، از اخوان‌المسلمين خارج شد اما همچنان يكي از اعضاي حزب سياسي اخوان‌المسلمين است.رئيس‌جمهور جديد مصر گفت: من با انجام اقدامات صحيح براي كشورم استقلال خود را ثابت كردم، اگر من مورد خوبي از اخوان‌المسلمين ببينم آن را به كار مي‌گيرم و اگر موردي بهتر در حزب «وفد» ببينم از آن استفاده خواهيم كرد.مرسي به طور مكرر قول داده كه حقوق شهروندي مساوي تمامي مصري‌ها بدون توجه به مذهب، جنسيت و يا طبقه اجتماعي حفظ شود.وي پيشتر به عنوان رهبر اخوان‌المسلمين اعلام كرده بود كه زنان و مسيحيان نبايد كانديداي انتخابات رياست جمهوري شوند اما در اين مصاحبه گفت: من مانع نامزدي يك زن براي انتخابات رياست جمهوري نمي‌شوم، اين مساله در قانون اساسي نيست اما اگر از من بخواهيد كه به او راي مي‌دهم يا نه اين مساله‌اي متفاوت است.


 100هزار دلار جايزه براي قتل کارگردان فيلم موهن 

 غلام‌احمد بيلور، وزير راه‌آهن پاكستان در يك كنفرانس مطبوعاتي گفت: اعلام مي‌كنم هركسي كه اين گناهكار را كه درباره پيامبر‌(ص) فيلم موهن ساخته است بكشد 100هزار دلار جايزه دريافت خواهد كرد. وي اين کار را «تکليفي مقدس» دانست و گفت كه جايزه آن را «از جيب» خودش پرداخت مي‌كند. بيلور تاكيد كرد: از برادرانم در گروه‌هاي طالبان و القاعده مي‌خواهم در اين عمليات به من بپيوندند. يك سخنگوي نخست‌وزير پاكستان نيز اعلام كرد: دولت اين كشور با بيانيه اعلام شده از سوي وزير راه‌آهن هيچ ارتباطي ندارد. وي با محكوم كردن اين سخنان گفت كه دولت در حال بررسي اقدام مناسب عليه بيلور است. اظهارات بيلور يک روز بعد از کشته شدن دست کم 20 تن در درگيري بين معترضان به اين فيلم و پليس پاکستان صورت گرفته است.

از بنگلادش هم خبر مي رسد، پليس براي متفرق كردن صدها تن از معترضان اسلام‌گرا كه با زير پا گذاشتن ممنوعيت تظاهرات، دست به اعتراض عليه فيلم موهن به ساحت پيامبر اسلام‌(ص) زده بودند و به سوي نيروهاي پليس سنگ پرتاب مي‌كردند، از گاز اشك‌آور استفاده كرده‌اند. درگيري‌ها پس از آن رخ داد كه معترضان متعلق به ائتلافي از 12 حزب اسلام‌گرا تلاش كردند به رغم ممنوعيت 24 ساعته تجمع در منطقه تظاهراتي را در مركز شهر داكا برگزار كنند. نشريه ديلي استار بنگلادش اعلام كرد كه دستكم در اين درگيري‌ها 30 تن مجروح شده‌اند و پليس 40 معترض را بازداشت كرده است.

در عربستان هم علي‌رغم درخواست مقامات سعودي،جمعي از ساكنان استان شرقي قطيف روز شنبه در اعتراض به توليد و انتشار فيلم آمريكايي كه اخيرا در توهين به پيامبر اكرم‌(ص) در پايگاه‌هاي اجتماعي از جمله پايگاه يوتيوپ منتشر شد، تظاهرات كردند.

درهمين حال، شمار زيادي از مسلمانان مقيم آمريكا روز شنبه در اعتراض به انتشار فيلم آمريكايي موهن به پيامبر‌(ص) و انتشار تصاوير كاريكاتوري از پيامبر در يكي از مجلات فرانسوي در مقابل ساختمان كاخ سفيد در اين كشور تجمع كردند. شركت‌كنندگان در اين تظاهرات كه در پارك لاويتا در مقابل كاخ سفيد تجمع كرده بودند با حمل دست نوشته‌هايي كه روي برخي از آنها جملاتي از جمله «براي چه اسلام‌هراسي سياست داخلي و خارجي آمريكا شده» ، «دردهاي مسيح = رنج‌هاي بزرگ، بي‌گناهي مسلمانان = آزادي بيان» و سر دادن شعارهايي از جمله «صلح را توسعه دهيد و تعصبات كوركورانه را كنار بگذاريد» و «به اسلام هراسي پايان دهيد» اعتراض خود را نسبت به توليد و انتشار فيلم مذكور اعلام كردند.

در مقابل اعتراضات مسلمانان کشورهاي مختلف، رجب‌طيب اردوغان، نخست‌وزير تركيه در سخناني در استانبول ضمن اشاره به تظاهرات اخير در راستاي محكوميت فيلم آمريكايي موهن به پيامبر(ص) در كشورهاي اسلامي و كشته شدن سفير آمريكا و سه ديپلمات آمريكايي ديگر در بنغازي تاكيد كرد: اسلام به هيچ كس اجازه نمي‌دهد كه فرد ديگري را به قتل برساند. درست چيزي كه درباره سفير آمريكا در بنغازي و سه ديپلمات ديگر اين كشور اتفاق افتاد. اما ما به هيچ وجه اجازه نخواهيم داد كه هيچ فرد يا حزبي به اسلام و مقدسات و انبياي اسلام توهين كند.


 پولتيک 

 تظاهرات براي استقلال اسکاتلند

در شهر ادينبورگ مرکز اسکاتلند واقع در شمال بريتانيا، تظاهراتي در حمايت از استقلال اسکاتلند برگزار شد. در اين تظاهرات که در آن هزاران تن شرکت کردند، از جمله آلکس سالموند رهبر حزب ملي اسکاتلند سخنراني کرد. اسکاتلند تا سال 1707 کشوري با پادشاهي مستقل بود.

جنجال ريخت و پاش رفيق برلوسکني

رم، پايتخت ايتاليا و سراسر ناحيه لاتزيو در جنوب غربي اين كشور در روزهاي گذشته شاهد جنجال تازه‌اي به دليل برپايي يک جشن پرهزينه توسط نزديکان سياسي نخست‌وزير سابق ايتاليا بود.

در اين ميهماني مردان توگا (ردا) بر تن كردند و ساير ميهمانان نيز ماسك‌هاي خوك بر چهره داشتند. روزنامه ديلي ميل در گزارشي نوشت كه برپايي اين جشن 24 هزار پوند (30 هزار يورو) براي ماليات‌دهندگان هزينه داشته است. عكس‌هاي اين مراسم نشان مي‌‌دهد كه حدودا 2000 نفر در آن شركت داشتند. ميهمانان لباس‌هاي كوتاه، كلاه‌خودهاي قديمي پوشيدند و ماسك‌هاي خوك بر روي صورت داشتند.

به گزارش پايگاه خبري يورو نيوز، رناته پلوريني، فرماندار اين ناحيه گفته است که براي چند لحظه در اين جشن بوده و آن را ترک کرده است. وي همچنين گفته که نمي‌داند هزينه اين جشن چگونه پرداخت شده است.در اين جشن که «توگا» نام دارد و نوعي بالماسکه است، معمولا حاضران با نوعي از پوشاک رم باستان به نام توگا حاضر مي‌شوند.عکس‌هاي مربوط به اين جشن روز پنجشنبه در روزنامه‌ها منتشر شد و آغازي بر اعتراض نسبت به ولخرجي از بودجه دولتي در اين ناحيه شد. فرانکو فيوريتو، عضو سابق شوراي شهر لاتزيو و برپا کننده اين جشن و نيز رناته پلوريني، فرماندار اين ناحيه از حزب «آزادي مردم» يعني حزب سيلويو برلوسکني، نخست‌وزير سابق ايتاليا هستند.

برخي اعضاي سابق اين شورا به اتهام اختلاس در دادگاه‌هاي ايتاليا تحت پيگرد قرار دارند.دست‌اندرکاران اين جشن و از جمله فرانکو فيوريتو مدعي شده‌اند که هزينه جشن را خود پرداخته‌اند. اعتراض عليه چنين جشن‌هاي پر خرجي توسط نزديکان برلوسکني در حالي است که دولت جديد براي نواحي مختلف ايتاليا بودجه رياضتي مقرر داشته است.


 اخبار کوتاه 

 تاييد انحلال پارلمان مصر

آسوشيتدپرس: دادگاه عالي اداري مصر حكم انحلال پارلمان را كه تنها چند روز پيش از اعلام پيروزي محمد مرسي در انتخابات رياست جمهوري مصر صادر شده بود، تاييد كرد. برخي از قانونگذاران مصري از دادگاه عالي اداري خواسته بودند كه دو سوم از نمايندگان پارلمان منحل شده را ابقا كند، اما دادگاه با تاييد حكم مذكور با آنها مخالفت كرد.

تجمع اعتراضي مردم بحرين

روسيا اليوم: هزاران تن در نزديكي منامه، پايتخت بحرين روز شنبه در تجمعي بنا به درخواست گروه‌هاي مخالف بحريني از جمله جنبش «الوفاق»، « تجمع دموكرات الوحدوي» و «برادري ملي» با شعار «دموكراسي خواسته ماست» شركت كردند.

دور جديد تظاهرات دانشجويان کبک

راشاتودي: پليس شهر مونترال كانادا واقع در استان كبك در راستاي متفرق كردن صدها دانشجوي معترضي كه به رغم اعلام لغو افزايش شهريه‌ها از سوي دولت به خيابان‌ها ريخته بودند، گام برداشت. پيش از اين، طرح دولت استان كبك كانادا به منظور افزايش شهريه دانشگاه‌ها خشم دانشجويان در اين استان را در پي داشت. دانشجويان كبكي اكنون در حالي كه لغو اين طرح اعلام شده به منظور دستيابي به تحصيلات رايگان تظاهرات مي‌كنند.

حمايت تمام قد سناي آمريکا از تيموشنکو

راشاتودي: سناي آمريكا روز شنبه با تصويب قطعنامه‌اي بر اين موضوع تاكيد كرد كه دادگاه يوليا تيموشنكو، نخست‌وزير سابق و محبوس اوكراين سياسي بوده و وي بايد فورا آزاد شود چراكه از نظر جسماني در وضعيت مساعدي قرار ندارد. يوليا تيموشنكو منتقد و مخالف دولت ويكتوريا نوكوويچ، رئيس‌جمهوري اوكراين به اتهام سوء‌ استفاده از قدرت در سال 2009 ميلادي و انعقاد قرارداد گازي با روسيه، در اكتبر سال 2011 ميلادي مجرم شناخته و به هفت سال حبس محكوم شد.ايالات متحده در آينده تمام روابط ديپلماتيک خود را با اوکراين تا زمان آزادي بانوي نارنجي قطع خواهد کرد.

اميد ناتو به خروج کامل از افغانستان

وال استريت ژورنال: دبيركل ناتو ابراز اطمينان كرد كه مابقي سربازان ناتو به طور كامل مسئوليت امنيتي را در افغانستان در پايان سال 2014 ميلادي به نيروهاي امنيتي افغان واگذار مي‌كنند. در حالي كه آمريكا بيش از 33 هزار نيروي مهاجم و ضربتي خود را از افغانستان خارج كرده، هنوز 68 هزار سرباز آمريكايي ديگر به عنوان بخشي از نيروهاي ائتلاف ناتو در افغانستان حضور دارند.

محکوميت مشاور رئيس‌جمهور تونس

رويترز: دادگاه نظامي در تونس حكم حبس «ايوب المسعودي»، مشاور رسانه‌اي سابق «منصف المرزوقي»، رئيس‌جمهوري تونس را به چهار ماه حبس تعليقي به اتهام اهانت به ارتش در مساله مشخص كردن مرزهاي آزادي بيان در كشور صادر كرد. انتقاد از نهاد نظامي در تونس امري نادر به شمار مي‌آيد و معمولا رسانه‌ها تلاش مي‌كنند تا از عملكرد ارتش انتقاد نكنند.

شرط مذاکره شورشيان مالي

خبرگزاري فرانسه: شبه‌نظاميان مالي كه كنترل بخش شمالي اين كشور را برعهده دارند، اعلام كرد‌ند كه پيش از انجام هرگونه مذاكرات، دولت مالي بايد قوانين شريعت را اجرايي كند. مالي كه زماني داراي يكي از بهترين دولت‌هاي دموكراسي‌خواه در ميان كشورهاي آفريقايي محسوب مي‌شد، در جريان كودتاي 22 مارس سال جاري ميلادي، دچار تنش و كشمكش شد و پس از آن شبه‌نظامياني چون القاعده در مغرب اسلامي و طوارق به مناطق شمالي اين كشور وارد شده و كنترل آنها را به دست گرفتند.

هشدار ابومازن

الجزيره: تشكيلات خودگردان فلسطين با تاكيد بر اين كه اوضاع اقتصادي و سياسي كنوني مورد قبول نيست، نسبت به عملي نشدن راهكار تشكيل دو كشور هشدار داد. تشكيلات خودگردان فلسطين در سندي22صفحه اي پيش از نشست اهدا‌كنندگان مالي در نيويورك كه دوشنبه برگزار مي‌شود، نوشته، بدون توافقنامه سياسي عادلانه و هميشگي، اسرائيلي‌ها و فلسطيني‌ها خود را در كشوري مي‌يابند كه تبعيض نژادي بر آن حكمراني مي‌كند.

رواج شکنجه در زندان‌هاي مراکش

خبرگزاري فرانسه: خوآن مندز، مخبر ويژه سازمان ملل متحد در امور شكنجه در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از سفرش به مراكش گفت: در ميان زندانياني كه ما مورد بررسي قرار داديم شكنجه، رفتار ظالمانه و برخورد غير انساني بسيار رايج بوده است. در مواردي كه اتهامات زندانيان به امنيت ملي ارتباط داشته شكنجه‌هاي سيستماتيك‌تر و وحشيانه‌تري اعمال شده است.

ارتش آمريکا در راه نيوزلند

شينهوا: آمريكا اعلام كرد، در صورتي كه روند اعزام نيرو به نيوزيلند مورد قبول اين كشور باشد، واشنگتن مي‌تواند به اين درخواست پاسخ مثبت دهد. پانه‌تا در جريان سفر روز جمعه خود به نيوزيلند همچنين اعلام كرد كه آمريكا ممنوعيت عبور و مرور ناوهاي نيروي دريايي نيوزيلند به بنادر آمريكا را لغو كرده است؛ اقدامي كه باعث بهبود روابط ميان دو كشور مي‌شود. وزير دفاع آمريكا همچنين در جريان سفر خود كه اولين سفر طي 30 سال در تاريخ پنتاگون محسوب مي‌شود، با جان كي، نخست‌وزير و جاناتان كلمن، وزير دفاع نيوزيلند ديدار كرد.