نسخه شماره 3018 - 1391/07/03 -

انتشار کتاب به نقطه صفر نزديک مي‌شود
قيمت کاغذ گران اوضاع کتاب نگران
وزير ارشاد: حذف تعرفه واردات كاغذ قطعي است

انتقاد از تخريب خانه حسين منزوي


براي اجراي تئاترانرژي و انگيزه‌اي ندارم


مهرداد كاظمي خواننده سرودهاي انقلابي در كما


ابراز نگراني انجمن تهيه‌كنندگان مستقل از تعطيلي بخش خصوصي سينماي ايران


حسين پاكدل و شهرام‌ حقيقت‌دوست به «ترن» پيوستند


نقاشي‌هاي «مكرمه قنبري» در كاليفرنيا به نمايش درآمد


دوازده ميليون خردسال اصلا تئاتر ندارد


سالگرد تولد خالق «علي كوچولو»


خبر


سينماي جهان


 انتشار کتاب به نقطه صفر نزديک مي‌شود
 قيمت کاغذ گران اوضاع کتاب نگران 
 وزير ارشاد: حذف تعرفه واردات كاغذ قطعي است

 گروه فرهنگي- مرجان حاجي‌حسني: دلار که بالا مي‌رود دست همه قيمت‌ها را مي‌گيرد با خود بالا مي‌برد. تنها چيزي که در اين بين پايين مي‌آيد قدرت خريد و وضعيت معيشتي خانواده‌هاست. «سبد خانوار» اين کلمه را جديدا زياد مي‌شنويم. کلمه زيبايي که انتظار داريم خيلي چيزها داخلش جا داشته باشد. اما واقعيت اين است که هميشه و همه چيز طبق انتظار ما پيش نمي‌رود. آنچه اين روزها در سبد خانوار هيچ جايگاهي ندارد «کتاب» است. نمي‌توان سبد خانوار را يک سبد بي‌فرهنگ خواند چرا که با اين اوضاع اقتصادي چاره‌اي جز حفظ ضروريات در سبد خانوار نيست. البته نمي‌توان گفت که کتاب جزو ضروريات نيست گاهي اوقات همين کتاب تبديل به ضروري‌ترين عضو اين سبد مي‌شود و آن هنگامي است که فصل مدرسه و دانشگاه از راه مي‌رسد. آن وقت است که وضعيت معيشتي توجيه قابل قبولي براي نخريدن کتاب نيست. با اين حال مدير مرکز نشر دانشگاهي گفت:به دليل افزايش قيمت کاغذ برخي از عناوين کتاب‌هاي دانشگاهي به ناچار تا 25 درصد با افزايش قيمت مواجه بوده‌اند.

قيمت تمام شده کاغذ بيش از 85 هزار تومان است

ازسوي ديگر مدير انتشارات تيمورزاده در مورد قيمت کاغذ گفت: حدود 5 درصد ماليات بر درآمد و حدود 5 درصد هزينه‌ بيمه تأمين اجتماعي جمعاً 10 درصد، از جمله هزينه‌هايي است که واردکنندگان به بهاي کاغذ مي‌افزايند. با لحاظ کردن اين ارقام در قيمت قبلي، اين کاغذ ارزشي نزديک به 77 هزار تومان خواهد يافت. اين مرحله جايي است که کاغذ در اختيار واردکننده کاغذ در تهران است و با سودي حدود 10 درصد کاغذ به بهاي حدود 85 هزار تومان در اختيار خرده‌فروشان قرار خواهد گرفت. در اينجا نيز سود کاغذفروش و هزينه بنگاه و حمل و نقل و تخليه در چاپخانه به بهاي کاغذ براي ناشر و هر خريداري اضافه خواهد شد.

فرهاد تيمورزاده اعلام اين ارقام را از جانب مسوولان، نشانه بي‌خبري آن‌ها و عدم کار‌شناسي و مشاوره با اهل فن يا حتي واردکننده کاغذ دانست و گفت: اعلام اين قيمت براي زماني که دلار حدود 1200 تومان بود درست بود، اما امروز دلار بيش از 2400 تومان قيمت دارد. بايد از آقاي رضواني پرسيد که با چه حساب و کتابي اين رقم را به دست آورده‌اند؟ وقتي مسئول کارگروه بررسي راه‌هاي تأمين کاغذ ناشران چنين اظهارات خامي مطرح مي‌کنند که کوچک‌ترين نگاه کار‌شناسي و فني در آن وجود ندارد، چطور مي‌توان به ايجاد بهبود در اين بازاردل خوش‌کرد؟

کار نشر را به خاطر مسائل کاغذ تقريباً‌متوقف کرده‌ايم

همچنين مدير انتشارات مرواريد گفت: به خاطر مشکلات ناشي از گراني کاغذ، مدتي است هيچ کتابي براي چاپ نفرستاده‌ايم.

منوچهر حسن‌زاده، مدير انتشارات مرواريد در گفتگو با مهر، ضمن اشاره به تاثير افزايش قيمت کاغذ در ماه‌هاي اخير بر توليد کتاب در اين موسسه انتشاراتي گفت: واقعيت اين است که ما ترمز کار را کشيده‌ايم؛ الان بيش از يک ماه و نيم است هيچ کتابي براي چاپ نفرستاده‌ايم.

وي افزود: با تاجران کاغذ که صحبت مي‌کنيم،نسبت به آينده کارشان نااميدند و مي‌گويند کاغذ را بفروشيم، با پول آن چه بخريم، همان کاغذ را هم نمي‌توانيم دوباره بخريم.

مدير انتشارات مرواريد اضافه کرد: آخرين باري که کاغذ خريديم، بندي حدود 60 هزار تومان بود و بعد از آن عملاً کار را متوقف کرديم و به نظرم خيلي از ناشران هم اين کار را کردند.حسن‌زاده گفت: ناشراني هم که کاغذ را با 70 هزار تومان به بالا خريدند، عمدتاً ناشران کتاب‌هاي درسي بودند براي اينکه دانش‌آموزان از درس و مدرسه نيفتند.

وزير ارشاد: حذف تعرفه واردات كاغذ قطعي است

و اما بعد ... وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از حذف قطعي تعرفه واردات كاغذ خبر داد.

سيدمحمد حسيني ، درباره قطعي بودن يا نبودن حذف تعرفه واردات كاغذ گفت: اكنون اقدامات خوبي براي كاغذ در حال انجام است و انشاءالله بر كاهش قيمت تأثير خواهد گذاشت.

در جلسه روز چهارشنبه هيأت دولت تصميم‌گيري و تصويب شد كه تعرفه واردات كاغذ حذف شود كه خود اين واردات را تسهيل مي‌كند و گروه‌هاي مختلف اقدام كردند به واردات كاغذ كه قطعا انشاءالله كمك خوبي خواهد كرد براي اين‌كه ما از مسأله‌اي كه اكنون با آن مواجه هستيم و مشكلاتي كه ايجاد شده است، فاصله بگيريم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه در پاسخ به اين‌كه اظهاراتي درباره پيشنهادي بودن حذف تعرفه كاغذ مطرح شده است، گفت: حذف تعرفه واردات كاغذ در جلسه چهارشنبه هيأت دولت قطعا تصويب شده است و اگر اظهاراتي درباره قطعي نبودن اين موضوع مطرح شده، به دليل اطلاع نداشتن است و در جلسه روز چهارشنبه حضور نداشته‌اند.

حسيني گفت: حذف تعرفه به كاهش قيمت كمك مي‌كند و كارگروه حل مشكل كاغذ دارد تلاش مي‌كند تا قيمت كاغذ كاهش پيدا كند و به نظر مي‌رسد اين مسأله حل شود.


 انتقاد از تخريب خانه حسين منزوي 

يك مدرس ادبيات و از دوستان حسين منزوي با انتقاد از کم‌توجهي مسؤولان فرهنگي و هنري استان زنجان نسبت به اين شاعر فقيد، گفت: ميراث فرهنگي استان زنجان، همان منزوي بود که در روزگار حياتش کسي او را نشناخت. سعيدرضا بيات گفت: شاعران زنجان هرگز در زمان حيات به شأن و منزلت واقعي خود دست نيافتند و کم‌توجهي به حسين منزوي مصدايق بارز اين موضوع است که نام‌آوران زنجاني حتا پس از مرگ‌شان نيز جايگاهي براي مسؤولان فرهنگي استان ندارند. او افزود: سال‌ها پيش، کريم زعفري (شاعر معروف زنجاني) را به جرم نوسازي کتاب‌فروشي‌اش در بازار قيصريه زنجان متهم به تخريب ميراث فرهنگي کردند و اکنون مي‌بينيم که ميراث فرهنگي در برابر تخريب منزل حسين منزوي سکوت اختيار کرده است.


 براي اجراي تئاترانرژي و انگيزه‌اي ندارم 

منيژه محامدي گفت: بسيار غمگين و ناراحت هستم و فكر مي‌كنم با شرايطي كه تئاتر دارد ديگر جايي براي كار كردن نيست. اين كارگردان تئاتر در پاسخ به ايسنا، درباره برنامه‌هاي آينده‌اش در زمينه اجراي تئاتر گفت: كار نمي‌كنم چون هنوز فشاري كه در دو نمايش قبلي متحمل شده بودم، آزارم مي‌دهد. هيچ يك از وعده‌هايشان را عملي نكردند، شوراي حمايت از كار ما حمايتي نكرد. وي با يادآوري اتفاقاتي كه سال گذشته براي اجراي نمايشش پيش آمد افزود: از يك سو متن انتخابي‌ام را آنقدر تغيير دادند و اتم را به كود شيميايي تبديل كردند كه از خير اجراي آن نمايش گذشتم و نمايش ديگرم هم بدون حمايت اجرا شد. محامدي اظهار تاسف كرد: بسيار غمگين و ناراحت هستم و حس مي‌كنم در اين شرايط ديگر جايي براي كار كردن وجود ندارد.


 مهرداد كاظمي خواننده سرودهاي انقلابي در كما 

 مهرداد كاظمي - خواننده سرودهاي انقلابي - در كما به سر مي‌برد. جمشيد جم ـ خواننده «ياردبستاني» با اعلام اين مطلب به ايسنا، گفت: مهرداد كاظمي در حال حاضر در سي‌سي‌يو بستري است و در حالت كما قرار دارد.

او ادامه داد: مهرداد بيماري خاصي نداشت، اما يكباره دچار مشكل تنفسي شد و در حال حاضر يك هفته‌اي مي‌شود كه در بيمارستان بستري شده است. جم با اشاره به بيماري ريوي اين هنرمند، اظهار كرد: حال مهرداد اصلا خوب نيست، اما از مردم مي‌خواهم كه در هفته دفاع مقدس برايش دعا كنند. به گزارش ايسنا،‌ مهرداد كاظمي در سال 1330 در تهران متولد شد و در زمان تحصيل به ويژه در دوران ابتدايى در مدرسه، قرآن و سرود ‌مي‌خواند و همواره مورد تشويق و محبت مربيان و همكلاسي‌هايش قرار مي‌گرفت.


 ابراز نگراني انجمن تهيه‌كنندگان مستقل از تعطيلي بخش خصوصي سينماي ايران 

 انجمن تهيه‌كنندگان مستقل از تعطيلي بخش خصوصي سينماي ايران ابراز نگراني كرد.

به گزارش ايسنا،شوراي مركزي انجمن تهيه‌كنندگان مستقل سينماي ايران در اين بيانيه آورده است: «رفتار غير مسئولانه حوزه هنري در گزينش فيلم‌ها و اعمال نظر مبني بر مميزي مجدد،‌ حركتي افراطي است كه مي‌تواند به تعطيل بخشي از سينماي ايران در كوتاه مدت و تعطيل بخش خصوصي سينماي ايران در دراز مدت منجر شود.

«انجمن تهيه‌كنندگان مستقل سينماي ايران» ضمن اعتراض جدي به رفتارهاي حوزه هنري و حمايت قاطع از سازندگان شش فيلم سينماي اجتماعي،‌ خواستار تغيير رفتار حوزه است.

شوراي مركزي انجمن اعتقاد دارد كه محروم كردن يك فيلم از اكران در سينماي بخش خصوصي با سازماني كه مالك نزديك به يكصد سالن سينماي متعلق به اموال عمومي است،‌تفاوتي فاحش دارد اين حركت افراطي و غير قانوني بخصوص كه با مميزي مضاعف همراه است نمي‌تواند معنايي به جز تعطيلي بخش خصوصي را در پي‌ داشته باشد.

شش فيلم مورد نظر يعني «برف روي كاج‌ها»،‌«بي‌خود وبي‌جهت»،«پل چوبي»،«پذيرائي ساده»،«من مادر هستم»و «من همسرش هستم» پس از دريافت پروانه ساخت و پروانه نمايش توانسته‌اند با دريافت مجوز قانوني امكان اكران عمومي را بيابند بنابراين بايد به قانون احترام گذاشت و گرنه به اصطلاح معروف،‌ سنگ روي سنگ بند نخواهد شد.

ما از مسئولان حوزه مي‌خواهيم بيش از اين بر رفتارهايي كه مي‌تواند به تعطيلي سينماي ايران منجر شود پاي نفشارند و مسئوليت تعطيلي سينماي ايران و حركت آن به سوي توليد صرفا دولتي را برعهده نگيرند كه مي‌تواند به هرج و مرج و تعطيلي سينماي ايران در بلند مدت تبديل شود.

ما ضمن حمايت از سينماي مستقل بخش خصوصي و فيلم‌هاي اجتماعي‌، مسئوليت زيان‌هاي مادي و معنوي ناشي از اين تصميم را برعهده حوزه هنري مي‌دانيم كه امنيت حرفه‌اي توليد را خدشه‌دار ساخته است.

«انجمن تهيه كنندگان مستقل» از كليه هنرمندان سينماي ايران مي‌خواهد تا به اين اعتراض قانوني بپيوندند و اجازه ندهند عده‌اي با تصميمات غلط‌، سينماي اجتماعي و مستقل كشور را از ميان ببرند.


 حسين پاكدل و شهرام‌ حقيقت‌دوست به «ترن» پيوستند 

حسين پاکدل و شهرام حقيقت‌دوست به جمع بازيگران نمايش «ترن» نوشته حميدرضا آذرنگ و به کارگرداني نيما دهقان پيوستند. به گزارش ايسنا، در اين نمايش نزديک به 20 بازيگر حضور دارند که از ميان آنها مي‌توان به حسين پاکدل و شهرام حقيقت‌دوست اشاره کرد. همچنين در اين اثر دفاع مقدسي، منوچهر شجاع به عنوان طراح صحنه، گلناز گلشن به عنوان طراح لباس با نيما دهقان همکاري مي‌کنند. ساخت موسيقي ايننمايش برعهده فرشاد فزوني است. نمايش «ترن» درباره 10 سرباز گمنامي است که جز شهداي گمنام بوده و با يافتن پيکر آنان قرار است تا آن‌ها را دفن کنند که در اين ميان اتفاقاتي مي‌افتد...دهقان به همراه گروهش هفته آخر شهريور ماه تمرينات رسمي خود را در مجموعه تئاترشهر آغاز کرده است. براساس گزارش روابط عمومي نمايش «ترن»، نيما دهقان و حميدرضا آذرنگ در نمايش «خنکاي ختم خاطره» نيز همکاري داشتند که اين نمايش توانست در زمان اجراي عمومي خود نظر بسياري از منتقدان تئاتر و تماشاگران نمايش را به خود جلب کند.


 نقاشي‌هاي «مكرمه قنبري» در كاليفرنيا به نمايش درآمد 

 نمايشگاهي از آثار زنده‌ياد مكرمه قنبري ـ نقاش خودآموخته ـ در موزه «باورز» ايالت كاليفرنيا افتتاح شد. به گزارش ايسنا، موزه «باورز» در ايالت كاليفرنيا ـ اول مهرماه - 35 تابلوي نقاشي از اين نقاش خودآموخته ايراني را به روي ديوار برد. همچنين در اين مراسم دو فيلم مستند «مكرمه؛ خاطرات و روياها» و «ميعاد با مكرمه» از ساخته‌هاي ابراهيم مختاري به نمايش درآمد و در حاشيه آن نشستي پيرامون اين آثار در موزه باورز برپا شد. اين نمايشگاه به مدت دو هفته در كاليفرنيا ادامه خواهد داشت. مكرمه قنبري، بانوي نقاش خودآموخته در سال ‌‌1307 در روستاي دريكنده در مازندران به دنيا آمد و از گفته‌هاي او چنين بر مي‌آمد كه از كودكي به نقش و نگار علاقه داشته و براي اين كار از گل و گچ استفاده مي‌كرد.

اين هنرمند، نقاشي بر روي كاغذ به صورت امروزي را در سال‌هاي پايان زندگي‌اش، در سن ‌‌64 سالگي آغاز كرده بود. او كه از خواندن و نوشتن بي‌بهره بود، ‌نقاشي را خود آموخته بود تا جايي كه تمام ديوارها و حتا در و پنجره‌هاي خانه خود را هم نقاشي مي‌كرد.


 دوازده ميليون خردسال اصلا تئاتر ندارد 

 دبير شش دوره جشنواره تئاتر كودك و نوجوان كه به تازگي جاي خود را به شهرام كرمي داده است؛ در نشست بررسي تاثير جشنواره كودك و نوجوان از آرزوي‌هاي خود براي آينده سخن گفت.

به گزارش ايلنا، مصطفي رحماندوست گفت: سال نخستي كه مديريت جشنواره را بر عهده گرفتم متوجه شدم اين حوزه چقدر بي‌چاره و مهجور است. تنها کاري که من انجام دادم اين بود که به قول سياسيون تنور تئاتر کودک را داغ کردم و چنانچه امروز شاهد هستيم از يک جشنواره استاني به جشنواره‌اي بين‌المللي تبديل شده است.

وي همچنين با طرح پيشنهاد جدايي بخش خردسال و تئاتر خلاق از کودک و نوجوان، تصريح کرد: امروز حدود دوازده ميليون دانش‌آموز سرکلاس درس رفته‌اند که از اين ميان چهارميليون نفر راهنمايي و دبيرستان و هفت ميليون نفر دبستاني هستند.

اما چيزي حدود دوازده ميليون نفر خردسال داريم که در مقطع پيش‌دبستاني هستند و اصلا تئاتر ندارند. مسلما شروع تئاتر خردسال با هر کيفيتي باشد مثبت است .


 سالگرد تولد خالق «علي كوچولو» 

 دوم مهرماه سالگرد تولد مجيد راستي، نويسنده «ماجراهاي علي كوچولو»، است. آنان كه دوران كودكي و نوجواني خود را در تاريخ هشت سال جنگ تحميلي پشت سر گذاشتند، به خوبي به ياد دارند كه «ماجراهاي علي كوچولو» در آن ايام كه موشك‌ها و بمب‌ها از فراز آسمان فرو مي‌آمد، با آن سادگي دلچسبش چقدر به‌يادماندني بود. نويسنده «ماجراهاي علي كوچولو» كه در سال 1333 در تهران متولد شده است، امروز پس از 58 سال همچنان براي كودكان مي‌نويسد.

مجيد راستي فارغ‌التحصيل رشته زبان و ادبيات انگليسي، كار خود را با گروه كودك تلويزيون شروع كرد و همچنان براي كودكان مي‌نويسد. او مي‌گويد: شروع فعاليتم در تلويزيون با فعاليت در گروه كودك بود و تا زماني كه بازنشسته اين سازمان شوم، همچنان در گروه كودك و با كودكان بودم. كار در شبكه كودك سيما، مجيد راستي را با نويسندگان «كيهان بچه‌ها» پيوند داد و حاصل اين پيوند چيزي نبود جز خلق آثار به‌يادماندني‌.

اگر چه زايش شاهكار اين نويسنده يعني «ماجراهاي علي كوچولو» در سيما بود، اما نويسندگي حرفه‌اي بود كه از دوران كودكي و نوجواني با رگ و پي او پيوند داشت. خودش مي‌گويد: «اولين كتابم را در سال 1351 در زماني كه دانش‌آموز دبيرستان بودم، نوشتم. اين كتاب در سال 55 با عنوان «پسرك و خورشيد» منتشر شد.

اما «ماجراهاي علي كوچولو» چيز ديگري بود. كشش و جذبه اين اثر تا آن اندازه بود كه راستي را بر آن داشت تا علي‌رغم گذشت قريب به 30 سال از نگارش و توليد آن، اين مجموعه را در قالب كتابي دوجلدي درآورد. كتاب «ماجراهاي علي كوچولو» دربرگيرنده 59 قصه، در يازدهمين دوره جايزه كتاب فصل برگزيده شد.

مجيد راستي سال 62 با ازدواج با نوري ايجادي مسير زندگي خود را در عالم نويسندگي تحكيم كرد و اين زوج هنري در كنار همديگر ضمن نگارش داستان‌ها و فيلمنامه‌هاي مختلف به زندگي خود معناي بيش‌تري بخشيدند. در كنار كتاب دوجلدي «ماجراهاي علي كوچولو»، مجموعه قصه‌هاي «بي‌بي و بابا»، «اين سر دنيا آن سر دنيا»، و «يك تكه آسمان به من بده» از ديگر آثار اين نويسنده‌اند. در حال حاضر، مجيد راستي كار نگارش انيميشن 13 قسمتي قصه‌هايي بر اساس «بوستان» سعدي را در دست دارد.


 خبر 

 حضور 108 كشور جهان در جشنواره فيلم كوتاه

دبير بيست‌ونهمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران گفت: حضور بيش از پنج هزار فيلم از 108 كشور جهان در اين جشنوار نشان مي‌دهد با وجود صحبت‌هايي كه از تحريم ايران مي‌شود اين موضوع در حوزه فرهنگ اتفاق نيفتاده است. ميرزاخاني درباره آثار دريافت شده جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران بيان كرد: امسال شاهد رشد 23 درصدي ثبت نام در جشنواره بوديم به طوري كه پنج هزار و 219 فيلم از 108 كشور جهان در جشنواره هستند كه هزار و دو اثر به ايران مربوط مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه حضور اين تعداد فيلم نشان مي‌دهد ايران در حوزه فيلم كوتاه به جايگاه خوبي رسيده است گفت: كشورهاي متعددي به جشنواره فيلم كوتاه تهران اثر فرستاده‌اند كه فرانسه با 456 فيلم پيشتاز است و پس از آن كشورهاي آمريكا،‌انگلستان و برزيل قرار دارند. اين نشان مي‌دهد تحريم ايران در حوزه فرهنگ اتفاق نيفتاده است. ميرزاخاني در ادامه گفت: در بخش ملي جشنواره هزار ودو فيلم حضور دارند كه 101 فيلم داستاني، 530 فيلم مستند، 250 فيلم تجربي و 186 فيلم در بخش پويانمايي معرفي شدند كه تعدادي از آنها به بخش مسابقه راه يافتند، در بخش بين‌الملل نيز سه هزار و 196 فيلم معرفي شدند كه 250 اثر به بخش مسابقه راه يافتند. وي افزود: به اين ترتيب هشت درصد كل آمار رسيده از فيلم‌ها به بخش مسابقه راه يافته است. مديرعامل انجمن سينماي جوان با بيان اينكه آثار كمتر از 50 كشور به بخش مسابقه راه يافته‌اند خاطر نشان كرد: تلاش كرديم آثار بيشتر از هشتاد كشور در جشنواره نمايش داده شود و به همين دليل امسال پنج سالن سينمايي پرديس ملت را در اختيار داريم كه همه سالن‌ها به صورت FULL HD آثار فيلم‌ها را نمايش خواهند داد.

کابوس سرد با صداي حامد مختاراني منتشر مي‌شود

آلبوم پاپ سنتي کابوس سرد(روياي خيالي) با خوانندگي و آهنگسازي حامد مختاراني هنرمند جوان کشور که همکاري با هنرمنداني نظير استاد حسام‌الدين سراج، سينا سرلک، محمد معتمدي، بهرام حصيري، علي اصحابي، رضا صادقي و …را در پرونده کاري خود دارد به زودي منتشر مي شود. وي که با انتشار اين اثر پا به عرصه خوانندگي نيز خواهد گذاشت، در خصوص آلبوم کابوس سرد گفت:اين آلبوم شامل ده قطعه وکال و چهار قطعه بي کلام با آهنگسازي خودم است که روي اشعار بزرگاني نظير استاد معلم، شريفي، سينا ايزدبين و…کار شده است. مختاراني افزود: تنظيم اين آثار را بهداد نوروزي، احسان حسيني، اردلان کاظمي، مرتضي طاهردوست، حامد دلدار ،ياشار شهدوزاده و حميد معدني انجام داده‌اند. وي اضافه کرد: سبک اين آلبوم پاپ سنتي است و فضاي تنظيم آن تلفيق موسيقي ايراني، ترکيه اي، پاپ و ترنس مي باشد. وي خاطر نشان کرد: با توجه به رشد سليقه مردم نسبت به گذشته و تفاوت گروه سني مخاطبان سعي شده است تا تمرکز ويژه اي روي موسيقي اين آلبوم شود . اين هنرمند جوان يادآور شد: بهره‌گيري از نوازنده‌هاي‌هاي معروف ايراني و چند نوازنده از کشورهاي ديگر ، کلام روان و پر محتوا و تنظيم‌هاي خاص همکاران از فاکتورهاي مثبت قطعات است. مختاراني با اشاره به اينکه تيزر انيميشن نيز روي يکي از قطعات ساخته شده است که به زودي در رسانه‌ها قابل مشاهده خواهد بود، اظهار اميدواري کرد که آلبوم مذکور مورد توجه هموطنان و دوستداران موسيقي پاپ و سنتي قرار گيرد.


 سينماي جهان 

 «گتسبي بزرگ» مي 2013 روي پرده سينما

زمان اکران عمومي «گتسبي بزرگ» فيلم جديد لئوناردو دي‌کاپريو يک بار ديگر تغيير کرد. روز 10 مي 2013 زمان جديد اکران عمومي اين فيلم است.

به گزارش فارس، کمپاني برادران وارنر با تغيير زمان نمايش عمومي اين فيلم، آن را براي نمايش در روزهاي آغازين فصل تابستان آماده مي‌کند. اکران عمومي بين‌المللي «گتسبي بزرگ» (در حدود 50 کشور جهان) يک هفته پس از شروع نمايش عمومي آن در آمريکاي شمالي خواهد بود. دان فلمن يکي از مديران کمپاني برادران وارنر با اعلام تاريخ جديد اکران عمومي فيلم، اين زمان را بهتر از تاريخ ديگري مي‌داند که تا قبل از اين قرار بود «گتسبي بزرگ» روي پرده سينماها برود. دان فلمن يکي از مديران کمپاني برادران وارنرگفت: کتابي که فيلمنامه بر اساس آن نوشته شده، يکي از کتاب‌هاي محبوب و پر خواننده پنجاه سال اخير بوده است. باز لورمن هم فيلمي دراماتيک و با شکوه از اين کتاب ساخته است. به همين دليل ما احساس کرديم فصل تابستان، بهترين زمان براي اکران عمومي اين فيلم است و چه بهتر که فصل تابستان سينما با فيلمي از لئوناردو دي‌کاپريو آغاز شود.

«آل پاچينو» در فيلم «آدم‌هاي با استقامت»

«آدم‌هاي با استقامت» فيلم جديد «آل پاچينو» يازدهم ژانويه 2013 روي پرده سينماهاي آمريکاي شمالي مي‌رود. به گزارش فارس، اين فيلم جزو معدود کارهاي اين بازيگر اسکار گرفته سينماست که حال و هوايي کمدي دارد و آن را در تلفيق با ژانر اکشن به نمايش مي‌گذارد. کريستوفر والکن و آلن آرکين ديگر بازيگران اين کمدي اکشن هستند. نکته جالب اين است که فيلم هيچ بازيگر جواني را در نقش‌هاي اصلي ندارد. خط اصلي قصه «آدم‌هاي با استقامت» درباره چند گنگستر قديمي و بازنشسته است که دور هم جمع مي‌شوند، تا يک شب حماسي را پشت سر بگذارند. اما اتفاقاتي که در ساعات اوليه شب رخ مي‌دهد، مهماني با شکوه اين جمع قديمي را وارد يک سري ماجراجويي تازه مي‌کند. فيشر استيونس کارگردان فيلم مي‌گويد: اين آدم‌ها اصلا شبيه آن چيزي نيستند که به نظر مي‌رسند و در طول قصه، اين موضوع مشخص مي‌شود. استيونس مي‌گويد با آن که اکران عمومي رسمي فيلم او در دهه اول ماه ژانويه خواهد بود و حدود 2 هزار سالن سينما در آمريکاي شمالي آن را به نمايش عمومي مي‌گذارند، ولي وي «آدم‌هاي با استقامت» را در ماه دسامبر، در تعداد محدودي سينما اکران عمومي مي‌کند تا امکان حضور کامل در رقابت‌هاي اسکاري را داشته باشد.

هابيت فيلمي از پيتر جکسون آماده اکران

کمپاني متروگلدوين مه‌ير با انتشار پوستر اصلي قسمت اول مجموعه فيلم سه قسمتي «هابيت»، تبليغات رسمي اين فيلم را آغاز کرد. به گزارش فارس، اولين قسمت اين سه‌گانه (تريلوژي) به نام «هابيت: سفر پيش‌بيني نشده»، براي 14 سپتامبر 2012 اکران عمومي مي‌شود. کاراکتر اصلي قصه فيلم بيلبو باگينز است و به همين دليل، پوستر فيلم هم عکس بزرگي از مارتين فريمن در نقش اين کاراکتر است. در قصه اولين قسمت «هابيت»، کاراکتر بيلبو براي برآورده کردن درخواست حماسي خود (براي اعاده حيثيت از قلمرو سلطنتي کوتوله‌هاي منطقه اربور) راهي يک سفر طولاني مي‌شود. منطقه اربور سال‌ها قبل به دست نيروهاي منفي قصه (اسماگ‌ها و اژدها‌هاي تحت فرماندهي آن‌ها) افتاده است. بيلبو با همراهي سيزده آدم کوتوله از سرزمين‌هاي مختلف عبور مي‌کنند و با آدم‌ها و موجودات عجيب و غريب زيادي روبه‌رو مي‌شوند. پيتر جکسون کارگردان سه‌گانه فانتزي و ماجراجويانه «هابيت» است که اين روزها خود را آماده ساخت سومين و آخرين قسمت آن مي‌کند. اين سه‌گانه دنباله‌اي بر فيلم پرفروش و اسکاري سه قسمتي «ارباب حلقه‌ها» است که قصه آن قبل از شروع قصه اين فيلم اتفاق مي‌افتد.

درون ليوين ديويس برادران کوئن آماده نمايش شد

«درون ليوين ديويس» کمدي درام جديد برادران کوئن (ايتن و جوئل) براي هشتم فوريه 2013 (بيست بهمن 1391) روي پرده سينماهاي آمريکاي شمالي مي‌رود. به گزارش فارس، تا پيش از اين گفته مي‌شد سازندگان فيلم تلاش دارند آن را براي نمايش عمومي در اواخر سال 2012 آماده کنند. در اين محصول مستقل و غيرمتعارف سينمايي، گري موليگان نقش اصلي را بازي مي‌کند و گارت هدلوم و جاستين تيمبرليک هم در آن حضور دارند. اين در حالي است که اسکار ايساک در قصه فيلم در نقش ليوين ديويس (که نام او نام فيلم هم است) ظاهر شده است. برادران کوئن از فيلم جديد خود به عنوان يک «کمدي اسکروبال» اسم مي‌برند که يادآور فيلم‌هاي کمدي دهه هفتاد ميلادي است. قصه فيلم در دهه شصت ميلادي اتفاق مي‌افتد و خط اصلي آن درباره ترانه‌سرايي است که راهي نيويورک مي‌شود تا کار مناسبي براي خودش پيدا کند.