نسخه شماره 3018 - 1391/07/03 -

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس تصريح کرد:
نقدينگي در دولت احمدي‌نژاد 4 برابر شد


ايران بيست و سومين صادركننده بزرگ جهان


هشدار بي آبي در کشور

معاون وزير نفت خبر داد:
کشف 12مخزن با 9 ميليارد بشکه نفت درجا

دبير كانون انجمن‌هاي صنفي كارگران استان تهران:‌
دستمزد امسال کارگران تنها براي دو ماه جواب داد


عبور شاخص از مرز 27 هزار واحد


طرحي با آينده‌اي مبهم


اخبار کوتاه


 عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس تصريح کرد:
 نقدينگي در دولت احمدي‌نژاد 4 برابر شد 

 عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت: توزيع يارانه ارزي و افزايش حجم نقدينگي با هر قصدي که انجام شود اگر خيانت فاعلي نباشد حتماً خيانت فعلي است و آثار خيانت باري را بر اقتصادي ملي ما تحميل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، الياس نادران نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي روز گذشته در نطق ميان دستور خود ضمن تبريک آغاز سال تحصيلي جديد به بيان مسايل و مشکلات اقتصادي کشور پرداخت. عضو کميسيون برنامه و بودجه گفت: مجلس شوراي اسلامي قانون بودجه 91 تکليف دخل و خرج يارانه‌ها را مشخص کرده است. براساس بند 48 بودجه 91 اختصاص و پرداخت هر گونه وجهي براي اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها غير از وجوه حاصله از محل اصلاح قانون هدفمندي يارانه‌ها و ساير کالاها و خدمات موضوع اين قانون ممنوع است.

نماينده مردم تهران ادامه داد: در قانون بودجه 91 آمده است بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران مکلف است از وجوه حاصله هر ماهه با اعلام خزانه داري کل 14.5 درصد سهم وزارت نفت را از طريق شرکت‌هاي تابعه ذيربط و 23 درصد سهم صندوق توسعه ملي و سهم درآمدهاي عمومي دولت را پرداخت کرده و مبالغ ارزي به نرخ ارز فروخته شده به حساب‌هاي مربوط واريز نمايد. نادران تصريح کرد: در ماده 81 برنامه پنجم توسعه چنين آمده است که نظام ارزي کشور شناور مديريت شده است و نرخ ارز با توجه به حفظ دامنه رقابت پذيري در تجارت خارجي و با ملاحظه تورم داخلي و جهاني تعيين خواهد شد.

درخواست دولت از مقامات کشور براي توزيع يارانه ارزي

وي خطاب به نمايندگان ملت گفت: در قانون برنامه پنجم و بودجه 91 تکليف درآمدهاي ارزي و درآمدهاي ريالي حاصل از فروش ارز کاملاً مشخص است و تکليف دخل و خرج يارانه‌ها براساس قانون هدفمند کردن يارانه‌ها کاملاً مشخص است اما متاسفانه شنيده مي‌شود که دولت عامداً در شهريورماه از عرضه ارز در بازار آزاد خودداري کرده و از مقامات کشور خواسته است که مابه‌التفاوت نرخ ارز جعلي مرجع و نرخ ارز آزاد را بين مردم به صورت يارانه نقدي توزيع کند. نادران تاکيد کرد: اين کار با هر قصدي که صورت گرفته باشد اگر خيانت فاعلي نباشد حتماً خيانت فعلي است و آثار خيانت باري را بر اقتصادي ملي ما تحميل خواهد کرد.

وي ادامه داد: اين اقدام نقدينگي کشور را بالا مي‌برد، در شرايطي که فقط ظرف سال گذشته نقدينگي کشور بيش از 25 درصد افزايش پيدا کرده و نسبت به ابتداي دولت احمدي نژاد بيش از 4 برابر شده است يعني 300 درصد افزايش پيدا کرده با اين افزايش قيمت‌ها ما موج جديدي از شوک قيمتي را در بازارهاي مختلف به خصوص کالاهاي اساسي و مصرفي و نيازمندي‌هاي مصرفي مردم خواهيم داشت.

افزايش قيمت ارز بيشترين لطمه را به شرکت‌هاي دولت مي زند

عضو کميسيون برنامه و بودجه تصريح کرد:‌ در سال‌هاي اخير به ويژه پس از هدفمند کردن يارانه‌ها همواره شاخص قيمت‌هاي توليد کننده که از شاخص قيمت نهاده‌ها و ورودي‌هاي بخش توليد گرفته مي‌شود از شاخص قيمت مصرف کننده بالاتر بوده است و در بعضي ماه‌ها تا دو برابر شاخص قيمت مرجع افزايش مي‌يابد که اين اقدام دولت فشار مضاعفي را به توليد کننده وارد مي‌کند که يا تعطيل کند يا رکود بخش توليد را تحمل کند. نماينده مردم تهران ادامه داد: دولت خودش مصرف کننده ارز است. اين افزايش قيمت‌ها بيشترين لطمه را به شرکت هاي دولتي و خود دولت خواهد زد. وي با بيان اينکه در قانون بودجه تکاليفي به دولت مثل بودجه‌هاي عمراني، مطالبات معوقه پيمانکاران، بودجه جاري وارد شده است، اظهار داشت: در شرايط فعلي دولت اضافه کار کارکنان خود را به دليل محدوديت‌هاي بودجه کاهش داده است. وقتي تکليف هزينه کرد دولت مشخص است و اعلام مي‌کند که نمي‌تواند سهم پرداختي‌ها و مخارج عمومي را تامين کند چه جاي آن‌است که با توزيع نقدي يارانه‌ها نقدينگي کشور را بالا برده و موج جديدي از افزايش قيمت‌ها و شوک قيمتي را به اقتصاد ملي وارد آورد.


 ايران بيست و سومين صادركننده بزرگ جهان 

ايران در فهرست بزرگ‌ترين صادركنندگان و واردكنندگان جهان در سال 2011 كه از سوي سازمان جهاني تجارت منتشر شد، در رتبه بيست و سوم از ميان 30 صادر كننده بزرگ قرار گرفت، در حاليكه از نظر ميزان واردات، بيست و نهم شد. به گزارش ايسنا، گزارش تجارت جهاني 2012 نشان داد اتحاديه اروپا (متشكل از 27 كشور)، چين و آمريكا بزرگ‌ترين صادركنندگان جهان در سال ميلادي گذشته بوده‌اند. ارزش صادرات اتحاديه اروپا با 19 درصد رشد به131/2 ميليارد دلار، چين با 20 درصد رشد به899/1 ميليارد دلار و آمريكا با 16 درصد رشد به481/1 ميليارد دلار رسيد. سهم اين سه صادركننده بزرگ از صادرات جهاني به ترتيب9/14،3/13 و3/10 درصد بود. از نظر واردات نيز اتحاديه اروپا با رشد 17 درصدي واردات به ارزش344/2 ميليارد دلار، بزرگ‌ترين واردكننده جهان بود و پس از آن آمريكا با وارداتي به ارزش265/2 ميليارد دلار و چين با وارداتي به ارزش743/1 ميليارد دلار در رتبه دوم و سوم بزرگ‌ترين واردكنندگان جهان قرار گرفتند. ايران در گزارش سازمان جهاني تجارت با صادراتي به ارزش 131 ميليارد دلار كه 30 درصد رشد داشت،9/0 درصد در صادرات جهاني سهم داشت و بيست و سومين صادركننده بزرگ جهان شناخته شد، در حاليكه با وارداتي به ارزش 68 ميليارد دلار كه پنج درصد رشد داشت، 0.5 درصد سهم از واردات جهاني را به خود اختصاص داد و در رتبه بيست و نهم قرار گرفت. در فهرست بزرگ‌ترين صادركنندگان جهان، عربستان سعودي با صادراتي به ارزش 365 ميليارد دلار در رتبه دهم جاي گرفت، در حاليكه امارات متحده عربي با صادراتي به ارزش 285 ميليارد دلار، چهاردهمين صادركننده بزرگ شناخته شد و تركيه با 135 ميليارد دلار صادرات، يك رتبه بالاتر از ايران ايستاد.


 هشدار بي آبي در کشور 

 پيش بيني‌ها در خصوص کمبود آب در فصل آبي جديد دور از واقعيت نيست و سازمان هواشناسي نيز بر کاهش بارندگي تاکيد مي‌کند.اواخر سال گذشته بود که معاون سابق وزير نيرو در امور آب از رفع خشکسالي در کور خبرداد و از وضعيت خوب آبي کشور گفت اما با شروع سالجاري اين خبر کمرنگ شد و درنهايت معاون فعلي وزير نيرو در امور آب از کمبود آب حداقل در بخش کشاورزي به دليل ادامه روند خشکسالي هشدار مي‌دهد.آمارها هم نشان مي‌دهد پيش بيني‌ها در خصوص کمبود آب در فصل آبي جديد دور از واقعيت نيست و سازمان هواشناسي نيز بر کاهش بارندگي تاکيد مي‌کند. برهمين اساس مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران از کاهش بيش از 700 ميليون مترمکعبي حجم روان آب‌هاي کشور در مردادماه امسال در مقايسه با زمان مشابه متوسط درازمدت خبر داد. محمد حاج رسوليها، حجم کل روان آب‌هاي سطحي کشور در مردادماه سال جاري را دو ميليارد و 791 ميليون مترمکعب اعلام کرد. به گفته وي، در 44 سال اخير متوسط حجم کل روان آب‌هاي سطحي کشور در ماه‌هاي مرداد سه ميليارد و 515 ميليون مترمکعب ثبت شده است. وي تصريح کرد: حجم روان آب‌هاي سطحي کشور در مردادماه سال جاري در رتبه سي و سوم ماه مشابه 44 سال اخير قرار گرفت.

حاج رسوليها اظهار داشت: حجم جريان‌هاي سطحي در مهرماه سال گذشته در رتبه چهلم، در آبان ماه 90 در رتبه 24 و آذرماه پارسال در رتبه 37 ماه‌هاي مشابه دوره درازمدت 44 ساله قرار گرفته است برهمين اساس پيش بيني مي‌شود سال آينده در صورت ادامه روند فعلي بارش‌ها و عدم مديريت مصرف، بخش کشاورزي با مشکلات کمبود آب براي کشت محصول مواجه شد و البته هنوز تامين آب بخش خانگي براي تابستان سال آينده هم در معرض نگراني قراردارد.


 معاون وزير نفت خبر داد:
 کشف 12مخزن با 9 ميليارد بشکه نفت درجا 

 معاون وزير نفت از کشف 12 مخزن با 9 ميليارد بشکه نفت درجا در سال 90 خبر داد و گفت: تا سال 94 بايد ظرفيت توليد نفت کشور به 5 ميليون و 600 هزار بشکه در روز برسد. به گزارش خبرگزاري فارس، محسن خجسته‌مهر در يک نشست خبري که روز گذشته برگزار شد، گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه رشد 8 درصدي اقتصاد پيش‌بيني شده است که بخش اعظمي از اين رشد اقتصادي را صنعت نفت متحمل مي‌شود. وي با اشاره به ابلاغ سياست‌هاي مقام معظم رهبري در برنامه پنجم و ماموريتي که دولت بر دوش صنعت نفت نهاده است تصريح کرد: براي آنکه بتوانيم اهداف برنامه پنجم در وزارت نفت را محقق کنيم نيازمند کاري دانش‌بنيان و جهادي هستيم که بايد در اين شرايط خاص و حساس بيش از پيش به آنها توجه کنيم معاون برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت ادامه داد: نقشه راه در وزارت نفت براساس قانون برنامه پنجم در سال 90 به طور جدي بازنگري شد و اهدافي در نقشه اين راه تعيين شد که بتواند موجب رشد و توسعه صنعت نفت و اقتصاد کشور شود.خجسته‌مهر خاطرنشان کرد: از اهداف کلان و راهبردي در صنعت نفت مي‌توان به طرح‌هاي موجود در بخش بالادستي اشاره کرد بطوري که ما بايد در طول اين برنامه جايگاه توليد خود را در اوپک حفظ و حداکثر برداشت از ميادين مشترک را انجام دهيم.معاون وزير نفت ادامه داد:‌ هم اکنون 251 طرح اولويت‌دار در خصوص ميادين مشترک وجود دارد که اميدواريم براساس اين طرح‌ها به اهداف از پيش تعيين شده خود دست يابيم.معاون برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت اظهار کرد: براي دستيابي به اهداف برنامه پنجم نيازمند سرمايه‌گذاري 200 ميليارد دلاري هستيم که اين سرمايه مورد نياز از طريق فروش اوراق مشارکت ارزي و ريالي، فاينانس، بيع متقابل، سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و بخشي نيز از بودجه صنعت نفت تامين خواهد شد.

وي با اشاره به نفت موجود در ميادين سردار جنگل گفت: همانطور که مي‌دانيد نفت درجا در اين ميدان 2 ميليارد بشکه تخمين زده شده است که براي استخراج آن يک ميليارد دلار سرمايه‌گذاري نياز است.معاون برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت با اشاره به توان توليد گاز در کشور گفت: همانطور که مي‌دانيد هم اکنون 720 ميليون متر مکعب گاز در کشور توليد مي‌شود که از اين ميزان 112 ميليون مترمکعب در ميادين نفتي تزريق شده است. خجسته‌مهر با اشاره به برنامه انتشار اوراق مشارکت ريالي گفت: در سال 91 مجوز انتشار 5 هزار ميليارد تومان اوراق مشارکت وجود دارد که بزودي 750 ميليارد تومان اوراق مشارکت براي شرکتهاي نفت فلات قاره و شرکت مناطق نفت‌خيز جنوب منتشر و 1500 ميليارد تومان نيز اوراق مشارکت براي شرکتهاي اروندان، نفت مناطق مرکزي و پارس جنوبي منتشر مي‌شود.


 دبير كانون انجمن‌هاي صنفي كارگران استان تهران:‌
 دستمزد امسال کارگران تنها براي دو ماه جواب داد 

 در حالي كه انتظار داشتيم نرخ تعيين شده دستمزد امسال پاسخگوي نيازهاي معيشتي خانوارهاي كارگري باشد متاسفانه اين نرخ تنها تا دو ماه اول سال جواب داد واكنون تاريخ مصرف دستمزد سال 91 به پايان رسيده است.به گزارش ايسنا، مسعود نيازي ـ دبير كانون انجمن‌هاي صنفي كارگران استان تهران ـ در يك نشست خبري با بيان اين‌ مطلب اظهار كرد: موضوع دستمزدها اولويت اساسي كارگران است.

سال گذشته با تلاش سه جانبه سه تشكل بزرگ كارگري كه در فصل ششم قانون كار به آن‌ها اشاره شده است به نرخ متعادلي در بحث دستمزد در سطح كشور رسيديم.وي افزود:‌اما اين نرخ تاريخ مصرف خود را از دست داد به گونه‌اي كه اواخر ارديبهشت امسال شاهد بي اثر بودن دستمزد تعيين شده در سبد خانوارها بوديم.

دبير كانون انجمن‌هاي صنفي كارگران استان تهران با بيان اين‌كه هم اكنون با تغييرات 120 درصدي تورم در سطح جامعه روبرو هستيم، گفت: اين مسئله قدرت خريد كارگران را به شدت كاهش داده است و سبد هزينه خانوارهاي كارگري كه 60 قلم كالا بيشتر نيست و عمدتا اقلام ضروري و مصرفي را شامل مي‌شود امروز تهي مانده است.نيازي با اشاره به اصل 29 قانون اساسي ادامه داد: يكي از مسووليت‌هاي اساسي حاكميت براساس اصل مذكور اين است كه آحاد آسيب‌پذير جامعه به ويژه در حوزه كارگري كه نزديك به 30 ميليون نفر را شامل مي‌شوند مورد حمايت قرار بدهد.ولي در شرايطي كه انتظار توزيع سهام عدالت كارگران را داشتيم اين امر حالت ايستايي به خود گرفت و متوقف شد.وي در عين حال از تاسيس يك تعاوني سهام عدالت توسط كانون عالي خبر داد و اين اقدام را در راستاي همگرايي بيشتر با دولت و بهره‌مندي جامعه كارگري و اعضاي تحت پوشش از سهام عدالت برشمرد.دبير كانون انجمن‌هاي صنفي كارگران استان تهران با بيان اين‌كه هم اكنون بسياري از كارگران از حمايت‌هاي يارانه‌اي و پرداختي هاي مضاعف بي نصيب مانده‌اند ادامه داد: به نظر مي رسد كه در جهت رشد كيفي توليد و هم افزايي بيشتر در واحدهاي توليدي بايد حداقل‌هايي را براي كارگران پيش بيني كنيم و با برخي مشوق‌ها مثل كارت خريد، بن‌هاي تخفيف و يا اختصاص سبد كالا از آن‌ها حمايت كنيم.وي در بخش ديگري از سخنان خود درباره تغييرات قانون كار، گفت: سال گذشته بر سر تغيير قانون كار در طرح پيشنهادي دولت به توافق رسيديم و قرار شد تا سازمان تامين اجتماعي بدون هيچ رقيبي در حوزه كارگري بماند اما متاسفانه متوجه شديم كه پيشنهاد ايجاد ساير نهاهاي اجتماعي و صندوق‌هاي بيمه در كنار سازمان تامين اجتماعي ارائه شده است.


 عبور شاخص از مرز 27 هزار واحد 
نويسنده : مريم نجفيان

 شاخص كل بورس اوراق بهادارتهران در روز گذشته با 251 واحد صعود به رقم 27127 واحد رسيد. در جريان معاملات ديروز بازار سهام، شاخص بورس در همان نيم ساعت اول با افزايش 132 واحدي از قله 27 هزار واحدي هم عبور کرد تا از 21 مرداد به اين سو، چهارمين کانال از دست رفته يعني کانال هاي 24 تا 27 هزار تايي هم باز پس گرفته شود و رکورد ديگري به ثبت برسد. چرا که در دو سال اخير سابقه نداشت شاخص بورس در عرض 43 روز قادر به عبور از 4 کانال شود. اين در حالي است که شاخص بورس پيش از اين در 27 فروردين 91 براي اولين بار وارد کانال 27 هزار تايي شده بود اما از 10 ارديبهشت نه تنها از ارقام کمتر از 27 هزار واحدي نزول کرده بود بلکه به کانال هاي 26 تا 23 هزار واحدي عقب نشيني کرده بود. معاملات روز جاري بورس با ورود شاخص کل به کانال 27 هزار واحدي براي چهارمين بار در طول سابقه معاملاتي بازار سهام آغاز شد تا نماگر بورس خود را براي شکستن سقف مقاومتي در رقم 27 هزار و 281 واحدي به سمت بالا بکشد. طي معاملات ديروز خودرويي ها در ميان ساير گروه ها پرقدرت تر از قبل ظاهر شدند و مقاومت خوبي را از خود به نمايش گذاشتند. معاملات دو گروه معدني و فلزي نيز پس از واگذاري صف هاي خريد سهام آنها، پرحجم پيگيري شد و در روند سهام آنها در مقايسه با روزهاي گذشته تعادل برقرار گشت. در گروه سيماني نيز سرمايه گذاران پس از آنکه از رشد 22 درصدي نرخ محصولات سيماني از روز جاري با خبر شدند، براي خريد سهام اين صنعت در صف نشستند و معاملات آنها با تشکيل صف هاي خريد سنگين سهام به پايان رسيد.

در گروه تجهيزات نيز مپنا حرکت مثبتي را از خود به نمايش گذاشت و سهام آن در دامنه نوسان مثبت قيمت ها مورد معامله قرار گرفت. در مجموع معاملات ديروز با حجم بالايي به پايان رسانيد و با توجه به واگذاري صف هاي خريد سهام در اکثر نمادها، اهالي تالار معتقدند با توجه به ورود حجم بالايي از نقدينگي طي يک ماه اخير به بورس، با اعمال حمايت هاي مؤثر طي روزهاي آتي، اين روند مثبت تداوم يافته و سقف مقاومتي شاخص کل در محدوده 27 هزار و 281 واحدي شکسته شود. از اين رو بايد صبر کرد و ديد که آيا چنين حمايت هايي در اين شرايط اتفاق خواهد افتاد يا خير؟


 طرحي با آينده‌اي مبهم 
نويسنده : شهرام صدوقي

 امروز مصادف با سوم مهرماه 1391 طرحي در بانک مرکزي با همياري ساير وزارتخانه‌هاي اقتصادي عملياتي خواهد شد که شايد نقطه عطفي براي تعيين نرخ انواع ارز در داخل کشور باشد . از اين طرح که مسئولين بانک مرکزي از آن به عنوان کنترل کننده نظام عرضه و تقاضاي ارزهاي خارجي در کشور ياد مي‌کنند، در حالي ميتوان استفاده بهينه برد که گام در راه تک نرخي کردن ارز برداشته شود اما از توضيحات معاون ارزي بانک مرکزي که روز گذشته به همين مناسبت در جمع سر دبيران اقتصادي رسانه‌ها حضور يافته بود اينطور به نظر نميرسد.او در اين نشست که به اذعان خودش تنها براي تشريح طرح جديد ارزي بانک مرکزي بوده و لا غير ،وابستگي فعاليت اتاق موسوم به اتاق معامله ارز غير مرجع در بازار بين بانکي به نرخهايي است که هم روزه در صرافيها کشف و بر پايه آن معاملات بين بانکي صورت ميگيرد.در ابتداي مطلب به اين دليل اجراي اين طرح از امروز نقطه عطف تعيين نرخ ارز عنوان شد که خانم کياني راد معاون ارزي بانک مرکزي در طول نشست 2 ساعته ديروز هيچ تضميني از آينده اين طرح و نوع برخورد بازار به اين اتفاق ارزي ارائه نکرد که همين مسئله طرح مذکور را زير ابهام مي‌برد.وي دلايل بسياري را در کشف قيمت ارز در بازار مهم و تاثيرگذار دانست. اتفاقات بين‌المللي،سياسي و اقتصادي و برخي اظهار نظرهاي احساسي و غير کارشناسي از جمله دلايل عوامل تاثيرگذار بر بازار ارز در کشور هستند که کياني راد به آنها اشاره کرد.وي همچنين نقش رسانه‌ها را در اين بازار پر رنگ قلمداد کرد و بطور نمونه عنوان کرد که با يک تيتر مثبت يا منفي از سوي رسانه‌هاي ديداري ومکتوب نرخ ارز در بازار نوسان پيدا ميکند.او ارائه بسته رسانه اي را براي اجراي موفق‌تر طرح ارزي اخير بانک مرکزي لازم و ضروري ياد کرد و دست خود را براي کمک رسانه‌ها براي اطلاع رساني کامل طرح مذکوربسوي آنها دراز کرد.البته وي در بخشي از سخنان خود برخي رسانه‌ها را در بوجود آمدن وضعيت ملتهب کنوني بازار ارز در کشور مقصر دانست و عنوان کرد که انعکاس برخي اظهار نظرهاي غير کارشناسي از سوي برخي رسانه‌ها وضع موجود ارز را ملتهب تر مي‌کند.او در پاسخ برخي از دبيران اقتصادي در خصوص علت ايجاد روند کاهشي عرضه ارز دولتي به کالا و خدمات بخش‌هاي مختلف دولتي و غير دولتي اظهار داشت:کشور در وضعيت جنگ و تحريم قرار دارد و همين مسائل باعث بوجود آمدن شرايط بحراني و کاهش لزوم عرضه ارز به کالاها و خدمات با اولويت پايين‌تر ميشود و بطور خلاصه ميتوان اذعان داشت که فعلا در شرايط موجود هيچ راه ديگري براي تامين تنها کالاهاي اساسي و دارو با ارز با نرخ مرجع وجود ندارد. کياني راد بعنوان نماينده مجري طرح جديد ارزي دولت در تشريح اين طرح گفت:اين طرح نقطه شروع در بازار بين‌بانكي ارز است كه با استفاده از ارز‌هاي بخش‌هايي مانند شركت ملي نفت و صندوق توسعه‌ ملي فاز نخست آن اجرايي شد.به گفته‌ي وي، ارز‌هاي عرضه شده كه در سمت تقاضاي اين بازار قرار مي‌گيرد، شامل 14.5 درصد از سهم شركت ملي نفت، 20 درصد صندوق توسعه ملي و ارز حاصل از صادرات غيرنفتي خواهد بود كه براساس قانون بايد به ريال تبديل شود.معاون ارزي بانك مركزي با تشريح الزامات اجرايي طرح و نحوه‌ي عمليات اجرايي آن گفت: تعداد دستور‌العمل‌هاي اجرايي به وارد‌كنندگان و بانك‌هاي عامل اجازه داده شد با رعايت بخشنامه‌ بانك مركزي به عرضه و دريافت ارز مبادرت ورزند.كياني راد ادامه داد: طبق مصوبه‌ي كارگروه نرخ ارز با قيمت دو درصد پايين‌تر از بازار براي تشويق وارد‌كنندگان و جلوگيري از رانت و سفته‌بازي بر اين بازار خريد و فروش مي‌شود.وي اظهار اميدواري كرد كه در طول هفته‌ها و ماه‌هاي آينده قيمت ارز به نرخ واقعي نزديك‌تر شود. در عين حال نوسان نرخ ارز در اولويت بانك مركزي قرار ندارد.كياني‌ راد ادامه داد: در اين طرح سفارش وارد‌كنندگان پس از اقدام به ثبت سفارش كالا، در كارگروهي مورد بررسي قرار گرفته و وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس اولويت‌هاي كالايي آنها را براي دريافت ارز به بانك‌هاي عامل هدايت مي‌كند.معاون ارزي بانك مركزي گفت: در مرحله‌ي اول و در فاز نخست بانك ملت به عنوان بانك عامل در اين طرح انتخاب شده است و قرار است بانك كشاورزي نيز از هفته‌ي آينده به اين طرح وارد شود. البته بانك‌هاي ديگر نيز در آينده به طرح وارد خواهند شد.

او ادامه داد: در اين طرح نرخ مرجع براي كالاهاي با اولويت 1 و 2 عرضه مي‌شود و در طرح جديد ارز براي اولويت‌هاي 3 تا 5 خواهد بود.به گفته‌ي وي، اولويت‌هاي 5 تا 10 نيز از طريق همين بازار مي‌تواند به تامين ارز مورد نياز خود اقدام كنند.معاون ارزي بانك مركزي بخش خصوصي را يكي از بخش‌هاي ارزي دانست و گفت: بخش خصوصي با محوريت اتاق بازرگاني براي عرضه و تقاضاي ارز وارد اين بازار خواهد شد و اميدواريم در آينده‌اي نزديك بتواند پاسخگوي نياز‌هاي غيراولويت‌دار از جمله ارز مسافرتي و دانشجويي باشد.كياني راد وظيفه بانك مركزي را مديريت و نظارت بر عملكرد اين طرح دانست و گفت: عملياتي‌كردن و نظارت بر طرح بين بانكي ارز وظيفه بانك مركزي است.كياني راد با كنترل تورم وارداتي سهم افراد واسطه، سفته‌بازي و عدم اتكا به درآمد‌هاي جاري نفت را از جمله ويژگي‌هاي اين طرح دانست.


 اخبار کوتاه 

 تشكيل ستاد بودجه سال 92

معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي با اشاره به چگونگي پرداخت اضافه كار و هزينه ناهار كارمندان دستگاه‌هاي دولتي، از تشكيل ستاد بودجه سال 92 با رياست معاون رييس جمهوري خبر داد.رحيم ممبيني در گفت‌وگو با ايسنا، درپاسخ به اين‌كه آيا حذف هزينه ناهار و اضافه‌كارها ابلاغ شده است، اظهار كرد:مبناي اين موارد در ضوابط اجرايي به دستگاه‌ها ابلاغ شده است و اعتبار آن نيز در قالب بودجه 91 به آنها اعلام شده استوي در ادامه با اشاره به اين‌كه رييس دستگاه بر اساس اعتبار داده شده بايد مديريت كند،تصريح كرد:به موجب ماده 53 قانون محاسبات تشخيص هزينه كرد به عهده رييس دستگاه است .معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي در ادامه با تاكيد بر اين‌كه بودجه سال 91 انقباضي است،گفت:بنا به اعلام قانونگذار رييس دستگاه مي تواند محل هزينه را تشخيص دهد و در اين زمينه اختيار دارد البته پول مسال اضافه كار و رفاهي را در اعتبارات لحاظ كرده‌ايم. ممبيني در ادامه درباره تدوين بودجه 92 خاطرنشان كرد:در ارتباط با بودجه سال 92 ستاد بودجه با رياست معاون رييس جمهوري (معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي) شكل گرفته و علاوه بر اين ستاد يك ستاد تخصصي و تعدادي كارگروه تخصصي تعيين شده تا لايحه بودجه سال 92 تهيه شود.وي در پايان گفت:اين كارگروه‌‌ها تهيه بخشنامه بودجه دستگاه‌ها را در دستور كار قرار داده‌اند.

تقاضاي‌تاسيس 52 شرکت بيمه جديد

رئيس کل بيمه مرکزي درباره تعداد تقاضاي مجوز تاسيس شرکت بيمه گفت: 52 درخواست مجوز تاسيس بيمه به شوراي عالي بيمه ارايه شده است.

سيد محمد کريمي درگفت و گو با خبرگزاري خانه ملت، دراين باره که چه تعداد از اين 52 درخواست مجوز تاسيس بيمه تاييد خواهد شد گفت: هر زمان که شرايط تعيين شده از سوي متقاضيان تامين شد مجوز آنها صادر خواهد شد.رييس شوراي عالي بيمه افزود: درجلسه بعدي مجوز دو شرکت بيمه دانش و خاورميانه صادر خواهد شد و بررسي تاسيس شرکت بيمه مردم هم دردستور بررسي قرار دارد.وي با اشاره به اينکه بيمه خاورميانه دربخش بيمه هاي زندگي فعاليت خواهد کرد درباره پتانسيل اين بخش گفت: بر اساس بررسي پژوهشکده بيمه وباتوجه به سهم 8 درصدي بازار بيمه زندگي از پرتفوي بيمه ظرفيت سرمايه گذاري دراين بخش زياد است.رييس کل بيمه مرکزي دراين باره که وضعيت اقتصادي مردم براي سرمايه گذاري دربخش بيمه زندگي مناسب نيست تصريح کرد: بيمه عمر و زندگي امتيازات زيادي دارد و به نفع مردم است از اين رو بايد کمک کنيم تا نقدينگي به سمت سرمايه گذاري دراين بخش حرکت کند.رييس شوراي عالي بيمه از بررسي بيمه حوادث غيرمترقبه منازل مسکوني درکميسيون عمران خبر داد و گفت: اين لايحه پس از بررسي به کميسيون اقتصادي به عنوان کميسيون اصلي ارجاع مي شود.

بررسي پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و دولتي به مردم

وزير صنعت، معدن تجارت گفت: سناريوي پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و دولتي به مردم در دست بررسي است.به گزارش ايلنا،مهدي غضنفري، ديروز در حاشيه برگزاري بيست و يكمين نمايشگاه بين المللي فرش در جمع خبرنگاران در خصوص تاسيس اتاق مبادلات ارزي گفت: ما دو طرح براي بهبود سامان دهي ارز داريم كه يكي از آنها اتاق ارز و ديگري پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و ارز دولتي به مردم است كه رقم آن ماهيانه حدود 130 هزار تومان خواهد بود.وي در پاسخ به سوال خبرنگاري ديگر مبني بر اينكه چرا مدام از سوي نمايندگان مجلس نامه استيضاح وي جمع آوري مي شود؟ گفت: من نمي دانم علت اصلي اين مسئله چيست.

علل افزايش قيمت مکالمات تلفن ثابت در مرکز پژوهش هاي مجلس

مرکز پژوهش هاي مجلس علل افزايش قيمت مکالمات تلفن ثابت را بررسي کرد. به گزارش خبرگزاري خانه ملت، شرکت مخابرات ايران از اول اسفندماه 1390 به افزايش تعرفه مکالمات تلفن ثابت اقدام کرده و دو نهاد مقرراتگذار شوراي رقابت و کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات به طور مستقل با تصويب دو مصوبه مجزا موجبات افزايش تعرفه مکالمات تلفن ثابت را فراهم کرده اند. ابتدا شوراي رقابت در تاريخ 1/8/1390 يک فرمول کلي را براي افزايش قيمت يک پالس مکالمه اي تصويب کرد و سپس کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در تاريخ 20/1/1391 مدت زمان يک پالس مکالمه اي را کاهش داد. با توجه به وجود حدود 27 ميليون مشترک تلفن ثابت در کشور و تاثير افزايش قيمت آن بر هزينه خانوارها، اين گزارش به بررسي و تحليل اسناد، مدارک، قوانين و مقررات موجود در خصوص افزايش تعرفه تلفن ثابت مي پردازد.

بانک ملت با افزايش سرمايه 65 درصدي بزرگترين بانک کشور شد

سرمايه اسمي بانک ملت از محل تجديد ارزيابي دارايي 65درصد افزايش و با سرمايه اسمي3300 ميليارد توماني به بزرگترين بانک کشور تبديل شد. به گزارش خبرگزاري فارس، پيش از ظهر امروز مجمع فوق العاده بانک ملت با حضور حدود 80 درصد سهامداران براي اعمال افزايش سرمايه 65 درصدي برگزار شد.در اين مجمع با راي سهامداران ،سرمايه اسمي اين بانک از دو هزار و به 3 هزار و 300 ميليارد تومان رسيد، تا از اين پس بزرگترين بانک کشور شود. اين افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي دارائيها بوده و سهامداران هيچ مبلغي را پرداخت نخواهند کرد. براساس اين گزارش، سال گذشته سرمايه بانک ملت با اعمال افزايش سرمايه 400 ميليارد توماني به دو هزار ميليارد تومان رسيده بود. اين بانک با کشف قيمت 105 توماني هر سهم، نخستين بانک دولتي و مشمول اصل 44 است که از 30 بهمن 87 وارد بورس شده است.