نسخه شماره 3014 - 1391/06/29 -

توهين کابوي جمهوري خواهان درز کرد
گاف مهلک رامـني و اوبـامـاي فرصت طلب


اتهام شکنجه پزشکان بحريني توسط پليس


طراحي ويروس‌هاي رايانه‌اي در آمريکا


بخشش بدهي کلان پيونگ يانگ به کرملين


ادامه تبعات توهين بزرگ براي واشنگتن


نگراني از تلفات جنگ چريکي سوريه


پيگرد رئيس‌جمهوري پاکستان


اخبار کوتاه


 توهين کابوي جمهوري خواهان درز کرد
 گاف مهلک رامـني و اوبـامـاي فرصت طلب 
نويسنده : علي ودايع

 ويديويي از يک سخنراني ميت‌رامني، نامزد جمهوري‌خواهان آمريکا منتشر شده، که در آن راي دهندگان به باراک اوباما را تحقير مي‌کند.اين ويديو به صورت مخفيانه تهيه شده و در آن رامني مي‌گويد 47 درصد از مردم آمريکا که به باراک اوباما راي مي‌دهند، ماليات بردرآمد نمي‌پردازند و هيچ وقت به او [رامني] راي نخواهند داد. گفته مي‌شود اين ويديو از سخنراني رامني در ماه مارس تهيه شده، زماني که آقاي رامني به عنوان نامزد احتمالي جمهوري‌خواهان نامش مطرح شده بود.وب سايت مادر جونز، که روزنامه نگاري تحقيقي انجام مي‌دهد، اين ويديو را روي اينترنت قرار داده است.به گفته اين وب سايت در اين ويديو، رامني در جمعي سخنراني مي‌کند که از حاميان او هستند و براي جمع کردن پول براي تبليغات او دور هم جمع شده بودند. بخش‌هاي مختلفي از اين سخنراني رامني در اين وب سايت قرار گرفته و آن طور که يکي از سردبيران اين وب سايت مي‌گويد، بناست بخش‌هاي ديگري از اين سخنراني هم منتشر شود.

در بخشي از اين سخنراني که روز دوشنبه مورد توجه رسانه‌هاي آمريکا قرار گرفته، رامني گفته: «47 درصد از مردم با او هستند. کساني که وابسته به دولت هستند. کساني که فکر مي‌کنند قرباني هستند. کساني که فکر مي‌کنند دولت وظيفه دارد از آنها محافظت کنند. کساني که فکر مي‌کنند بايد دولت آنها را بيمه کنند، به آنها غذا بدهد، مسکن بدهد و هر چيز ديگري که شما بگوييد.»

در بخش ديگري از سخنانش، رامني درباره راي‌دهندگان غيرحزبي که در دوره قبل به آقاي اوباما راي دادند، مي‌گويد: “آنها چون به او [اوباما] راي دادند، دوست ندارند بشنوند که اشتباه کرده اند و او [اوباما] آدم بدي است و کارهاي بدي کرده و فاسد است.»

او ادامه داده که به جاي اين دسته از راي دهندگان غيرحزبي بايد به دنبال جذب کردن راي کساني بود که فکر مي‌کنند در دوره گذشته درست راي دادند اما باراک اوباما انتخاب درستي نبوده است.او همچنين گفته: «من هيچوقت آنها را نمي‌توانم متقاعد کنم که مسئوليت زندگي خود را بپردازند و مراقب زندگيشان باشند.»افراد مورد اشاره آقاي رامني کساني هستند که به خاطر درآمد کمتر، ماليات بردرآمد به آنها تعلق نمي‌گيرد. مجله مادرجونز با انتشار ويدئوهاي ديگري از اين برنامه مي‌نويسد که ميت رامني در اين جلسه با گروهي از ميليونرها، بدون تعارف و رک بي‌پرده حرف‌هايي زده که جرات تکرارش را در فضاي عمومي ندارد و نشان داد که تا چه حد از نيمي از راي دهندگان آمريکايي منزجر است. بر اساس تفسير مجله مادرجونز، رامني، راي‌دهندگان به رئيس جمهوري را گروهي «بي‌مايه» که خدمت چنداني به جامعه نمي‌کنند معرفي کرده و انتخابات را صحنه نبرد ميان «تلاش‌گران» و «انگل‌»هاي فاقد «شخصيت»، «بردباري»، و «ابتکار» مي‌داند.بعد از گذشت چند ساعت از قرار گرفتن اين ويديو در سايت مادر جونز، انتقادها از آقاي رامني بالا گرفت تا جايي که او دوشنبه شب يک نشست مطبوعاتي تشکيل داد و درباره صحبت‌هايش توضيح داد.رامني تکذيب نکرد که اين جملات را به زبان آورده اما گفت که کلمات درستي را انتخاب نکرده است. از روز دوشنبه، گروه انتخاباتي ميت رامني، شيوه ديگري براي تبليغ او برگزيده است.در اين شيوه جديد، بيشتر از برنامه‌هاي او براي اداره کشور صحبت مي‌شود.پيش از اين، تبليغات آقاي رامني بيشتر بر انتقاد از سياست‌هاي اقتصادي آقاي اوباما استوار بود.

گروه تبليغاتي رامني که او را براي رسيدن به کاخ سفيد کمک مي‌کند هم در بيانيه اي گفته که رامني «مي‌خواهد به همه آمريکايي‌هايي که در اقتصاد دوره اوباما دست و پا مي‌زنند، کمک کند.»

در نشست مطبوعاتي دوشنبه شب، آقاي رامني با اين سوال مواجه شد که آيا او واقعا چيزهايي را که به مردم مي‌گويد همان اعتقادات واقعي او هستند يا نه. پاسخ نامزد جمهوري خواهان به اين سوال اين بود که «اين همان پيامي‌است که هميشه در جمع به مردم مي‌دهم.»

پيش از اين نيز رامني در چند مورد اظهار نظرهاي عجيبي داشته است. به عنوان مثال، وي يکبار به طعنه اعلام کرده بود که اگر پدر من مکزيکي بود شانس بيشتري براي پيروزي در انتخابات داشتم. يا در اظهار نظري ديگر خود را يک فرد ثروتمند و بانفوذ معرفي کرده بود. وي در اظهارنظري ديگر به اين موضوع اشاره کرده بود به اين دليل از همسر خود در تبليغات انتخابات رياست جمهوري استفاده خواهد کرد که شهروندان آمريکايي به اين کار اصرار دارند.گروه تبليغاتي باراک اوباما، که رئيس جمهوري آمريکا را براي انتخاب دوباره در انتخابات پيش رو کمک مي‌کنند، خيلي زود از اين ويديو، استفاده کردند.مدير انتخاباتي باراک اوباما در بيانيه اي، آورده که: «وقتي کسي با توهين نيمي‌از مردم آمريکا را از خود مي‌راند، سخت مي‌تواند به عنوان رئيس جمهوري آمريکا انجام وظيفه کند.» دمکرات‌ها در واکنش به اين فيلم اعلام کرده‌اند: اين گونه اظهار نظرها آن هم در جمع افراد ثروتمند از سوي يک کانديدا که در آن نيمي از مردم آمريکا قرباني خوانده مي‌شوند، بسيار شوک آور است. تصور اينکه فردي بر کشور حکومت کند که نيمي از شهروندان آمريکايي را غيرخودي بداند، بسيار دشوار است.هر چند اظهارنظر در خصوص ميزان اثرگذاري اين فيلم ويدئويي بر انتخابات بسيار زود است، اما افرادي که ماليات نمي‌دهند عمدتا قشر دانشجويان، شهروندان مسن و بيکاران هستند. انتخابات آمريکا کمتر از دو ماه ديگر انجام مي‌شود و آن طور که ناظران مي‌گويند، اتفاق‌هايي اين چنين مي‌تواند کار را براي نامزدها سخت کند.در اين ميان، در حالي كه تنها 50 روز بيشتر به انتخابات رياست جمهوري آمريكا در ششم نوامبر باقي نمانده، باراك اوباما در يك نظرسنجي كه توسط خبرگزاري رويترز و موسسه IPSOS انجام شد، توانست 48 درصد از آراي شركت كنندگان در اين نظرسنجي را به دست آورد و ميت رامني،‌ فرماندار سابق ايالت ماساچوست آمريكا 43 درصد راي كسب كرد.

روز پنج شنبه هفته گذشته نيز نظرسنجي مشابهي نشان داد كه اوباما با نتيجه 48 درصد در مقابل 41 درصد، از ميت رامني جلوتر است.از سوي ديگر در روزهاي اخير آمريكايي‌ها در خصوص مسائل مهمي نظير اشتغال و اقتصاد با نسبت كمي اوباما را بر ميت رامني ترجيح داده‌اند.37 درصد از راي دهندگان در نظر سنجي‌هاي آمريكا معتقدند اوباما برنامه بهتري براي اقتصاد اين كشور دارد و كه 34 درصد چنين تصوري را درباره ميت رامني قائل هستند.در نظرسنجي پنج شنبه هفته گذشته، اوباما در زمينه اقتصادي با نتيجه 36 درصد به 35 درصد از رامني پيش بود. همچنين در نظرسنجي اخير در خصوص مساله اشتغال 40 درصد شركت كنندگان حامي اوباما بوده و 36 درصد حامي ميت رامني.اما با وجود اين در خصوص تعامل با مساله كسري بودجه دولت فدرال آمريكا، رامني با نتيجه 34 درصد به 39 درصد از رامني پيش افتاد.


 اتهام شکنجه پزشکان بحريني توسط پليس 

 هفت نيروي پليس بحرين به برخورد و شكنجه پزشكان در زمان تظاهرات عليه رژيم آل خليفه در بهار 2011 متهم شدند.به گزارش الجزيره، دولت بحرين در بيانيه‌اي اعلام كرد كه دادستاني كل اين كشور هفت تن از نيروهاي پليس را به شكنجه پزشكان در زمان تظاهرات عليه مسئولان بحريني در بهار 2011 متهم كرد.در بيانيه مذكور آمده است كه دو تن از هفت متهم به اتهام شكنجه و تهديد شش پزشك با هدف گرفتن اعتراف از آن‌ها به دادگاه جنائي ارجاع داده خواهند شد.دولت بحرين اعلام كرد كه محاكمه اين هفت افسر اول اكتبر آغاز خواهد شد.

پيشتر 15 پزشك و پنج پرستار در بيمارستان السلمانيه در منامه كه به اتهام حمايت از جنبش اعتراضي در بحرين تحت پيگرد بودند، اعلام كردند كه در زمان بازداشت مورد شكنجه قرار گرفته‌اند.در ششم اوت “نواف حمزه”، رئيس بخش تحقيقات ويژه در دادستاني كل بحرين اعلام كرد كه اين بخش تحقيقات خود را در خصوص شكايت‌ برخي از اعضاي كادر پزشكي در بيمارستان السلمانيه آغاز كرده است.پزشكان اعلام كرده بودند كه با انواع برخوردهاي خشونت آميز و ناشايست مواجه شده‌اند.


 طراحي ويروس‌هاي رايانه‌اي در آمريکا 

 براساس مدارك جديدي كه به تازگي محققان بين‌المللي آن را ارائه كرده‌اند آمريكا و رژيم صهيونيستي در ساخت و برنامه‌ريزي ويروس‌هاي كامپيوتري جديد كه در جنگ الكترونيك مورد استفاده هستند، دست داشتند.به گزارش الجزيره، شركت سايمانتك آمريكا و شركت كاسپرسكي روسيه‌(Symantec Corp of the United States and Kaspersky Lab of Russia ) كه دو شركت فعال در زمينه مبارزه با ويروس‌هاي كامپيوتري هستند با انتشار مداركي مشخص كردند كه آمريكا و احتمالا رژيم صهيونيستي در تهيه برنامه‌ريزي و ساخت ويروس‌هاي رايانه‌اي دست داشتند.

اگرچه مقام‌هاي اين دو شركت به طور مستقيم اعلام نكردند چه كسي پشت ساخت ويروس‌هاي اينترنتي قرار دارد اما كارشناسان امنيتي و سايبري اعلام كردند كه آمريكا نقش بسيار مهمي در ساخت سه ويروس كامپيوتري به ويژه ويروس«فليم» ( Flame ) داشته است.روزنامه واشنگتن پست نيز از دست داشتن رژيم صهيونيستي در ساخت ويروس‌هاي كامپيوتري خبر داد.


 بخشش بدهي کلان پيونگ يانگ به کرملين 

 كره‌‌شمالي سه‌شنبه اعلام كرد براي بدهي 11 ميليارد دلاري خود به روسيه كه مربوط به دوران شوروي سابق است، به توافقي رسيده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، بنا به گزارش خبرگزاري دولتي كره شمالي، اين توافق در مورد 11 ميليارد بدهي پيونگ‌يانگ به روسيه روز دوشنبه در مسكو صورت گرفته است اما جزئيات كامل اين توافق منتشر نشده است.«سرگئي استورچاك»، معاون وزير اقتصاد روسيه در ماه مه سال جاري ميلادي سفري بي‌سابقه به پيونگ‌يانگ داشت تا درخصوص تسويه اين بدهي با مقام‌هاي كره‌شمالي بحث كند.روزنامه ايزوسيتا چاپ روسيه سال گذشته در مطلبي نوشت كه مسكو 90 درصد از مجموع طلب 11 ميليارد دلاري خود از پيونگ‌يانگ را بخشيده و 10 درصد باقي‌مانده هم صرف توسعه پروژه‌هاي مشترك با كره‌شمالي مي‌شود.

معاون وزير اقتصاد روسيه در جريان سفر ماه مه سال جاري به كره شمالي اين موضوع را تاييد كرده بود كه سرمايه‌گذاري در بخش انرژي، بهداشت و درمان و پروژه‌هاي آموزشي از جمله مواردي براي تسويه بدهي‌ها است.


 ادامه تبعات توهين بزرگ براي واشنگتن 

 گروه بين الملل: با وجود آنكه هنوز پرسش‌هاي زيادي در خصوص سازنده فيلم موهن به پيامبر (ص) بدون پاسخ مانده، اما برخي گزارش‌ها حكايت از آن دارد كه كارگردان اين فيلم ضد اسلامي از جاسوس‌هاي آمريكا بوده است. ر اساس رونوشت جلسات دادگاهي در آمريكا كه مربوط به سال 2010 ميلادي است، سازنده اين فيلم موهن به عنوان جاسوس فدرال آمريكا معرفي شده؛ اقدامي كه وكلاي وي از آن براي كم كردن مدت محكوميت اين مرد به اتهام جعل چك و اختلاس بانكي استفاده كرده بودند. بر اساس اين رونوشت، وكلاي نقولا بيسلي نقولا با مطرح كردن اين مساله كه وي جاسوس فدرال است، از دادگاه خواسته بودند تا در اجراي حكم وي شدت عمل به خرج ندهد.

در روزهايي که اعتراضات در لبنان با شدت گرفته است؛ وزارت امور خارجه آمريكا اعلام كرد كه سفارت اين كشور در بيروت اوضاع و شرايط اضطراري را مورد بازبيني قرار داده و سوزاندن و انهدام اسناد و مدارك محرمانه را آغاز كرده است.در بيانيه وزارت امور خارجه آمريكا همچنين آمده است كه كارمندان محلي نيز در سفارت آمريكا به دليل برگزاري تظاهرات ضدآمريكايي كه عليه انتشار فيلم موهن به پيامبر (ص) صورت گرفته، از كار مرخص شده و به منازلشان بازگشته‌اند. اين تظاهرات توسط حزب‌الله برگزار شده است.

درهمين حال، سيد حسن نصرالله با حضور غيرمنتظره در جمع پرشور راهپيمايان حوم? جنوبي بيروت تاكيد كرد: دنيا بايد حقيقت رابطه ما با رسول خدا را بداند و بفهمد که ما با جان و خون و مال خويش و با هر آنچه در توان داريم، از پيامبر عزيز خود دفاع مي کنيم.

به گزارش العالم،‌ سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله لبنان با بيان اين که هم? آنچه ما در اختيار داريم، در برابر عظمت و کرامت رسول خدا (ص) بي ارزش است، جمل? “پدر و مادرم و جان و مال و روحم به فداي تو اي رسول خدا...” را بر زبان آورد و حاضران در راهپيمايي يکصدا اين عبارات را تکرار کردند.دبيرکل حزب الله ادامه داد: کسي نبايد تصور کند که اين خيزش، گذرا و موقت است و اين اهانت قابل چشم پوشي است. خروج امروز ما، آغازگر مرحله‌اي جديد در دفاع از رسول اسلام است. اما برخي افراد هنوز عمق فاجع? توهين به رسول خدا را درک نکرده‌اند.

وي تصريح کرد: آنچه امروز روي داد ، بايد به وحدت صفوف مسلمانان كمك كند و مسلمانان بايد براي مقابله با توطئه ها با يكديگر متحد شوند. پاكستاني‌هاي معترض به فيلم موهن به پيامبر اسلام (ص) در مقابل كنسولگري‌هاي آمريكا در شهرهاي لاهور، كراچي و پيشاور به تظاهرات و اعتراضات خود ادامه مي‌دهند. پليس و نيروهاي امنيتي براي متفرق كردن معترضان خشمگين از گاز اشك‌آور و باتوم استفاده كردند. در جريان اين اعتراضات تاكنون دو تن كشته شده و ده‌ها تن ديگر مجروح شده‌اند.در ميان اعتراضات در کشورهاي مختلف، مقامات فرودگاه جان اف کندي نيويورک مي گويند دو فروند هواپيماي مسافربري پس از تهديد به بمب گذاري، ناچار به فرود اضطراري شدند.بنابر گزارش آسوشيتدپرس، اين دو هواپيما به محلي امن در فرودگاه منتقل شده و مورد بازرسي قرار گرفتند اما هيچ مواد منفجره اي در آنها يافت نشد. اداره امنيت حمل و نقل آمريکا گفته است يکي از اين پروازها از سانفرانسيسکو، و ديگري از هلسينکي فنلاند بوده است.در اتفاق ديگري در نتيجه يک انفجار انتحاري در کابل، پايتخت افغانستان، دست کم سيزده سرنشين يک ميني بوس کشته شده اند. اين انفجار در جاده پر رفت و آمد فرودگاه کابل صورت گرفت و گفته مي‌شود که ميني بوس حامل گروهي از کارکنان يک شرکت خارجي بوده است.منابع پليس کابل کشته‌شدگان را 9 شهروند خارجي و 3 شهروند افغان گزارش کرده‌اند.رويترز به نقل از حزب اسلامي‌افغانستان گزارش کرده که اين حزب مسووليت حمله را پذيرفته و گفته که دليل حمله، اعتراض به توليد يک فيلم توهين‌آميز عليه پيامبر اسلام در آمريکا بوده است. بنا به گفته سخنگوي حزب اسلامي افغانستان، عامل انفجار زني بوده که جليقه انفجاري پوشيد و آن را منفجر کرد.

در حال که مجادله حول قتل سفير آمريکا در بنغازي ادامه دارد؛ مقامات نظامي ليبي از پرواز هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا بر فراز شهرهاي ليبي و تعطيلي پروازهاي خارجي و داخلي اين كشور به دليل اين اقدام آمريكا خبر دادند.

گفته شده، پس از كشته شدن سفير آمريكا در بنغازي ليبي نزديك به 20 هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي تحولات و اوضاع را در اين كشور زير نظر داشتند اما اكنون اين مقدار به چهار هواپيما كاهش يافته است.

نکته جالب اينجاست که همانند آنچه که در ليبي روي داده؛ منابع خبري مرتبط با دولت آمريكا فاش ساختند كه براساس سندي اطلاعاتي، به سفارتخانه آمريكا در شهر قاهره كمي پيش از وقوع خشونت‌ها نسبت به فيلم اهانت آميز به پيامبر اسلام (ص)هشدار داده شده بود.

اين سند روز 10 سپتامبر، يك روز پيش از بروز اعتراضات در مصر نسبت به پخش فيلم اهانت آميز به پيامبر اسلام (ص) از سوي واشنگتن فرستاده شده و به سفارتخانه آمريكا توصيه كرده كه پخش اين فيلم روي اينترنت ممكن است سبب تحريك خشونت‌ها شود. اين سند نسبت به تدابير ويژه براي ارتقاي سطح امنيت توصيه‌اي ارائه نكرده بود.براساس رويه‌هاي ديپلماتيك استاندارد به سبب آنكه دولت‌هاي ميزبان سفارتخانه‌هاي خارجي مسئول تامين امنيت هيات‌هاي ديپلماتيك در خاك خود هستند، مقام‌هاي دولت مصر و نيروهاي امنيتي اين كشور از نگراني‌هاي آمريكا در اين زمينه اطلاع پيدا كردند.

با وجود اين نسخه‌هاي اين سند به ديگر مكا‌ن‌هاي ديپلماتيك آمريكا از جمله كنسولگري اين كشور در شهر بنغازي ليبي فرستاده نشده است. منابع خبري افزودند كه اين سند كه همچنان سري است به سبب پخش برنامه‌اي از شبكه ماهواره‌‌اي الناس در روز شنبه هشتم سپتامبر فرستاده شده است. اين برنامه به پخش آنچه كه به گفته مجريان آن بخش‌هايي از يك فيلم انگليسي زبان در بي احترامي به حضرت
محمد (ص) است، پرداخته بود. به گفته مجريان اين برنامه، بخش‌هايي از اين فيلم آمريكايي توسط كساني كه به عنوان قبطيان مهاجر معرفي شده‌اند به روي وب سايت يوتيوب فرستاده شده است.


 نگراني از تلفات جنگ چريکي سوريه 

 مامور بررسي سازمان ملل اعلام كرد، افزايش حضور بنيادگرايان سلفي در سوريه يكي از نگران‌كننده‌ترين مسائلي است كه اين كشور را به سمت وقوع يك جنگ داخلي سوق مي‌دهد.به گزارش سي.ان.ان، «پائولو پينرو»، مامور برررسي و رئيس كميته مستقل بين‌المللي در امور تحقيقات و بررسي اوضاع سوريه در سازمان ملل گفت: اين افراد همان بنيادگرايان سلفي هستند. برخي اوقات آنها با همكاري برخي از گروه‌هاي مخالف عليه دولت سوريه مي‌جنگند. آنها خط مشي و راه و رسم خود را دارند.وي ساعاتي پس از ارايه گزارش جديد خود در خصوص اوضاع سوريه به شوراي حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، سوئيس به شبكه خبري سي.ان.ان گفت كه اين بنيادگرايان سلفي يكي از نگران‌كننده‌ترين عناصر حاضر در سوريه هستند و مي‌توانند عاملي براي بروز جنگ داخلي در اين كشور باشند.كميته مستقل حقيقت ياب بين‌المللي گمان مي‌كند كه هر دو طرف درگيري، دولت و مخالفان جرايم جنگي مرتكب شده‌اند.

در خلاصه‌اي از اين گزارش آمده است: بر اساس تحقيقات صورت گرفته،‌ هر دو طرف درگيري مرتكب جرايم جنگي، نقض آشكار قوانين بين‌المللي حقوق بشر و كمك‌هاي بشردوستانه شده‌اند.رئيس كميته مستقل بين‌المللي بررسي اوضاع سوريه در ادامه گفت: كميته در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده كه اين گروه‌هاي مسلح ضد دولت بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه،‌ جرايم جنگي چون اعدام بدون قضاوت و رسيدگي دادگاه، قتل و شكنجه را مرتكب شده‌اند.

وي همچنين به شوراي حقوق بشر سازمان ملل گفته است كه تعداد جرايم مربوط به نقض حقوق بشر افزايش يافته است.اين در حالي است كه نماينده سوريه گزارش سازمان ملل را درباره اين كشور نادرست خواند.در گزارش ديگري كه روز دوشنبه از سوي ديده‌بان حقوق بشر منتشر شد، اعلام شده كه گروه‌هاي مسلح مخالف دولت اقداماتي را چون شكنجه و آزار و اذيت بازداشتي‌ها مرتكب شده و بدون دادگاهي افراد را اعدام مي‌كنند.


 پيگرد رئيس‌جمهوري پاکستان 

 پس از مدت ها کشمکش، روز سه شنبه، راجه پرويز اشرف، نخست وزير پاکستان، با حضور در جلسه ديوان عالي آن کشور اعلام کرد که دستور قضات دادگاه براي بازگشايي پرونده فساد مالي آصف علي زرداري، رئيس جمهور در محاکم سوئيس را پذيرفت. پرويز اشرف گفت که به وزير قوانين دستور داده است تا نامه اي حاوي لغو فرمان عفو و در نتيجه، مصونيت رئيس جمهور، را براي مقامات سوئيسي ارسال دارد. راجه پرويز اشرف در عين حال از قضات ديوان عالي خواست تا به موقعيت زرداري به عنوان رئيس‌جمهور پاکستان و برخورداري او از مصونيت سياسي توجه کنند.وي همچنين درخواست کرد که در جلسات بعدي ديوان عالي، وزير قانون پاکستان به جاي او در دادگاه حضور يابد و اين درخواست مورد قبول قضات قرار گرفت. در جلسه روز سه شنبه ديوان عالي، که با حضور پنج قاضي به رياست قاضي آصف علي خسو برگزار شد، تعدادي از اعضاي دولت ائتلافي به نشانه حمايت از نخست وزير حضور داشته و حضور نيروهاي پليس نيز در خارج از ساختمان دادگاه محسوس بود.

ديوان عالي پاکستان آقاي اشرف را به کوتاهي در اجراي حکم قضات و در نتيجه، اهانت به دادگاه متهم کرده بود.نخست وزير سه هفته پيش براي پاسخگويي به اين اتهام در دادگاه حاضر شد و فرصت خواست تا اين درخواست را مورد بررسي قرار دهد.با قبول راي ديوان عالي از سوي نخست وزير پاکستان، انتظار
مي رود بحران ناشي از تنش بين قوه مجريه و قوه قضاييه اين کشور خاتمه يابد.اختلاف بين دو قوه در اين زمينه از حدود دو سال پيش بر سر فرمان عفو و مصونيت زرداري در قبال پيگرد قضايي او و همسرش، بي نظير بوتو، نخست‌وزير پيشين پاکستان در محاکم سوئيس آغازشد.خانم بوتو و همسرش تا اواخر سال 2007 به دليل مخالفت با دولت وقت پاکستان براي چند سال در خارج از آن کشور اقامت داشتند اما با صدور فرمان عفو پرويز مشرف، رئيس جمهوري وقت، براي حضور در صحنه سياسي پاکستان به کشورشان بازگشتند. کوتاه مدتي پس از آن، خانم بوتو در جريان مبارزات انتخاباتي ترور شد.هنگام اقامت خانم بوتو و زرداري در خارج، قوه قضاييه سوئيس آنان را در ارتباط با اقدام به رشوه خواري و پولشويي در دهه 1990 تحت پيگرد قرار داد و هنگام بازگشت آنان به پاکستان، اين پرونده همچنان در جريان بود.

زرداري در سال 2008 به مقام رياست جمهوري رسيد و دادگستري سوئيس هم با اين استدلال که وي به عنوان رئيس کشور، از مصونيت سياسي برخوردار بوده و امکان احضار و محاکمه او وجود ندارد، پرونده اتهامي عليه او را به حالت تعليق درآورد.با اين همه، ديوان عالي پاکستان در سال 2009، به الغاي فرمان لغو مصونيت زرداري راي داد و يوسف رضا گيلاني، نخست وزير وقت را، به عنوان مقام مسئول قوه مجريه، ملزم کرد که با ارسال نامه اي به دادگستري سوئيس، اين راي را به آگاهي دولت آن کشور برساند تا پرونده اتهامي عليه زرداري را به جريان اندازد. زرداري با استناد به مصونيت قضايي رييس جمهور، از اجراي اين راي خودداري ورزيد که در نتيجه، ديوان عالي او را در ارتباط با اهانت به دادگاه مجرم شناخت و از جمله به محروميت او از مشاغل دولتي راي داد.يوسف رضا گيلاني سرانجام در ماه ژوئن سال‌جاري از سمت خود کناره گرفت و راجه پرويز اشرف به اين سمت منصوب شد. ديوان عالي، نخست‌وزير جديد را به اجراي راي مربوط به بازگشايي پرونده اتهامي رئيس جمهور ملزم کرد.

خودداري پرويز اشرف از اجراي اين حکم مي توانست به تکرار ماجراي کناره‌گيري نخست‌وزير سابق و ادامه بحران سياسي کنوني منجر شود.با وجود تاکيد ديوان عالي پاکستان بر پيگرد آصف علي زرداري در سوئيس، مقامات قضايي سوئيس ظاهرا در حال حاضر تصميمي به بازگشايي اين پرونده نداشته‌اند، بنابراين نتيجه عملي موافقت نخست‌وزير پاکستان با راي ديوان عالي مشخص نيست.برخي ناظران، موافقت راجه پرويز اشرف با راي قضات ديوان عالي را نشانه تسليم دولت در برابر قوه قضاييه دانسته‌اند اما برخي ديگر آن را يک «عقب‌نشيني تاکتيکي» توصيف کرده و گفته اند که هدف اصلي، همان خريد زمان است.انتخابات مجمع ملي - مجلس سفلاي پارلمان پاکستان - در ماه فوريه سال 2008 برگزار شد و دوره کنوني قانون‌گذاري حداکثر تا فوريه سال آينده دوام خواهد داشت، مگر اينکه پارلمان به درخواست نخست وزير منحل و انتخابات پيش از موعد برگزار شود.


 اخبار کوتاه 

 اعتصاب قضات يونان

يورونيوز: قضات، دادستان‌ها و کارکنان دادگستري يونان در اعتراض به سياست‌هاي رياضتي دولت، از روز دوشنبه دست به اعتصابي پنج روزه زدند. يونان مدت هاست که با اعتصابات گسترده دست به گريبان است.

درگيري در نيويورک

آسوشيتدپرس: پليس نيويورک روز دوشنبه بيش از 180 تن از فعالان جنبش اعتراضي وال استريت را بازداشت کرد.فعالان جنبش اشغال وال استريت که در سالگرد راه‌‌اندازي اين جنبش در نيويورک گردآمده بودند با پليس درگير شدند.

تاسيس حزب مصري در امارات

الجزيره: نامزد سابق انتخابات رياست جمهوري مصر در پي احضار وي به دادگاه كيفري قاهره به اتهام فساد، از تاسيس حزب جديدي تحت عنوان «جنبش ملي مصر» خبرداد. سه شنبه گذشته مقامات قضايي مصر دستور احضار شفيق و چهار تن از نظاميان و همچنين علاء و جمال مبارك، دو پسر حسني مبارك، رئيس جمهور سابق مصر را به دادگاه كيفري صادر كردند و اين تصميم به دنبال بازجويي‌هاي اسامة الصعيدي، بازرس وزارت دادگستري در خصوص بخش‌نامه‌هاي ارائه شده عليه شفيق از سوي عصام سلطان، نماينده سابق پارلمان اتخاذ شد. بخشنامه‌هايي كه در آن شفيق متهم شده بود كه تسهيلاتي را براي دستيابي علاء و جمال به زميني به مساحت 40 هزار متر در منطقه «البحيرات المرة الكبري» در استان اسماعيليه فراهم كرده بود.

قتل سخنگوي بوکوحرام

خبرگزاري فرانسه: ارتش نيجريه اعلام کرد که روز دوشنبه سخنگوي گروه اسلامگراي «بوکو حرام» را از پاي درآورده است. به گفته‌ي سخنگوي ارتش، در عملياتي نظامي در حاشيه‌ي شهر «کانو» سخنگوي گروه يادشده کشته و دو فرمانده‌ي آن دستگير شده‌اند. فرد کشته‌شده ابولکاکا نام دارد. اين گروه وابسته به القاعده مسئول بسياري از حملات خونين به کليساها، ادارات دولتي و پاسگاه‌هاي پليس دانسته مي‌شود. از سال 2009 بيش از هزار نفر در حملاتي از اين دست جان خود را از دست داده‌اند.

فرار بزرگ از زندان مکزيک

آسوشيتدپرس: 132 زنداني در شمال مکزيک موفق به فرار از زندان شدند. اين زندان در «پيدراس نگراس» در نزديکي مرز آمريکا قرار دارد. مقامات دولتي مکزيک در اين باره گزارش دادند که زندانيان موفق شدند از راه حفر يک تونل 300 متري در زيرزمين خود را به خارج از زندان رسانده و فراري شوند.

عقب‌نشيني الشباب

بي‌بي‌سي: ساکنان شهر کيسمايو در جنوب سومالي گفته اند که شبه نظاميان گروه اسلامگراي الشباب در حال خروج از اين شهر هستند.به گفته آنان، اين گروه پايگاه ها و ايستگاه راديويي خود در اين شهر را تخليه کرده و تجهيزات خود از جمله تسليحات سنگين را به نقطه ديگري انتقال داده اما سخنگوي الشباب اين اظهارات را «تبليغات دروغ دشمن» خوانده است.

کاهش توليد کوکا

بلومبرگ: سازمان ملل مي گويد که در يک سال گذشته از توليد گياه کولا، ماده اوليه توليد کوکائين، در کشور بوليوي به ميزان قابل ملاحظه‌اي کاسته شده است. زمين هاي زير کشت کوکا به 12 درصد کاسته شده است. اين کمترين ميزان از زمان روي کار آمدن اوو مورالس، رئيس‌جمهوري بوليوي است. آقاي مورالس پيش‌از اين کشاورز بوده و گياه کوکا مي کاشته.

ولع آيفون5

دويچه‌وله: در مدت 24 ساعت بيش از 2 ميليون نفر جديدترين مدل گوشي تلفن همراه شرکت اپل را سفارش دادند. بدين ترتيب رکورد مدل پيشين - آيفون 4 اس - شکسته شد. مدل قبلي در همين مدت تنها يک ميليون بار سفارش داده شده بود. مقام‌هاي اپل از توجه «خارق‌العاده» مشتريان به گوشي جديد اين کنسرن آمريکايي خبر مي‌دهند.

آزادي گروهي زندانيان سياسي برمه

رويترز: دولت برمه بيش‌از 500 زنداني از جمله شماري از زندانيان سياسي اين کشور را آزاد کرده است.هر چند دولت برمه فهرستي از اسامي زندانيان آزاد شده را منتشر نکرده است، اما گروه‌هاي مخالف مي‌گويند که دست کم 58 زنداني سياسي آزاد شده‌اند.تعداد زيادي از شاخص‌ترين مخالفان دولت در جريان عفو عمومي آزاد شدند.

لغو معاهده اسلو توسط ابومازن

سما: منابع آگاه فلسطيني اعلام كردند كه محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين مي‌خواهد در تماسي با بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي به وي اعلام كند كه تشكيلات خودگردان معاهده اسلو را لغو خواهد كرد و با تداوم شهرك‌سازي و بسته بودن افق سياسي ديگر نمي‌تواند اين معاهده را اجرا كند.

مقامات حماس در قاهره

الاهرام: اسماعيل هنيه و خالد مشعل براي ديدار با رئيس‌جمهوري مصر و برخي ديگر از مقامات مصري وارد قاهره پايتخت اين كشور شدند.