نسخه شماره 3008 - 1391/06/20 -

رئيس مجلس:
مسئولان مشکلات را به گردن ديگران نيندازند


مساله پاسخگويي در کشور ما بي‌معني شده است


علت حمايت رهبر انقلاب از دولت در نگاه پورمحمدي


طرح روسيه گامي براي کاهش فشارها


اخبار کوتاه


الو مردم سالاري


آزادي يا عدالت اجتماعي، نياز بشر امروز چيست؟

سيدمحمد خاتمي در ديدار اعضاي انجمن اسلامي دانشگاه تهران:
حق در انحصار جناح خاصي نيست


بحراني هست – بحراني نيست


اشكال اساسي، در اوصاف قانون انتخابات است نه در كليت آن


بنيان گذار مکتب جعفري


تابوت‌هاي دست ساز

محمدرضا رحيمي از سرنوشت مبهم 21 ميليارد تومان سخن گفت
اتهام‌زني معاون اول احمدي نژاد به وزير دولت نهم

طرح تحول بانکي اجرا مي‌شد
اختلاس 3 هزار ميلياردي اتفاق نمي‌افتاد


محجوب خواستار واکنش مجلس به عدم اجراي قانون بيمه‌اي در دولت شد

کاترين اشتون ادعا کرد:
تلاش اروپا براي افزايش تحريم‌ها


ديپلماسي


کوتاه از بهارستان

بررسي رويکردهاي اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري در گفت‌و‌گو با فاطمه راکعي:
صحنه را براي رقيب خالي نمي‌کنيم
قانون گرايي مهم ترين دغدغه ما‌ست
دولت کانادا اعلام کرد :
بستن سفارت کانادا ربطي به جنگ احتمالي اسراييل ندارد

در گفت‌و‌گو با مهدي تقوي بررسي شد:
بررسي نقش سياست‌هاي غلط دولت در نوسان قيمت ارز

20 شهريور 1389: هشدارهاي آيت‌الله مکارم به دولت
دولتمردان به نصيحت‌هاي رهبري توجه داشته باشند


روي دکه


زير پوست خبر


كاريکاتور


 رئيس مجلس:
 مسئولان مشکلات را به گردن ديگران نيندازند 

 رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: رفتار سبك سياسي دولت كانادا كه با ناشي‌گري انجام شد نشان از دستپاچگي آنها دارد كه در مقابل اجماع اكثر كشورهاي جهان در تهران با اقدامي منفعلانه قصد دارند فضاي سياسي را تغيير دهند.

علي لاريجاني در نطق خود در صحن علني مجلس ضمن تسليت و تعزيت به مناسبت رحلت آيت‌الله طالقاني و شهادت آيت‌الله مدني، به انجام موفقيت‌آميز اجلاس عدم تعهد در تهران اشاره كرد و گفت: انجام موفقيت‌آميز اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران نشانگر اقتدار و مسئوليت‌شناسي جمهوري اسلامي ايران در ايجاد ثبات و امنيت و همگرايي در سطح بين‌المللي و منطقه‌اي است. وي با اشاره به حضور بيش از يكصد كشور در سطوح عالي مسوولين سياسي اظهار داشت: اين حضور يك پاسخ نه‌ بزرگ به رفتار ماجراجويانه چند كشور زورگو نسبت به ايران اسلامي بود.

رييس مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: چند سال است كه مكررا از زبان اين چند كشور شنيده‌ايم كه جامعه بين‌الملل نسبت به فناوري هسته‌اي صلح‌آميز ايران نگراني دارد، حال بايد پرسيد كه آيا اين 120 كشور كه در اجلاس تهران شركت نمودند و بيانيه تهران كه حاوي موضع قاطع حمايت از فناوري هسته‌اي ايران بود را تاييد كردند جزو جامعه بين‌الملل محسوب نمي‌شوند؟ و آنها از چه اجماعي سخن مي‌گويند؟ لاريجاني خطاب به اين كشورها گفت: بعد از اجلاس تهران به جاي اينكه قدري به خود آيند گزارش مديركل آژانس را درباره پرونده ايران برجسته نمودند و باز هم همان حرف‌هاي تكراري را مطرح كردند و اين امر به خوبي نظر مقام معظم رهبري را در سخنراني اجلاس عدم تعهد مورد توجه قرار مي‌دهد كه اين ساختار معيوب نظام بين‌الملل كه حتي نهادهاي حرفه‌اي خود را به خاطر دخالت قدرت‌هاي بزرگ دچار آسيب نموده است كارآيي حل و فصل مسائل جهاني را ندارد. بايد ساختار نظام بين‌الملل مورد تجديدنظر قرار گيرد. رييس مجلس شوراي اسلامي ابراز اميدواري كرد كه در آينده جنبش عدم تعهد به همگرايي بهتري نائل آيد تا بتواند جايگاه متناسب را در نظام بين‌الملل پيدا كند و از اين طريق توانمندي لازم را براي تحقق رفتار عادلانه بين‌المللي حاصل نمايد.

وي اظهار كرد: از سخنان ارزشمند رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين اجلاس كه مايه‌ي افتخار و شرف ايرانيان گرديد سپاسگزاري مي‌نماييم. همچنين از دولت كه در برگزاري منظم اين اجلاس تلاش نمودند، تشكر و قدرداني مي‌نماييم. لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به رفتار كانادا در تعطيل سفارت خود در تهران گفت: رفتار سبك سياسي دولت كانادا كه با ناشي‌گري در اين مقطع انجام گرفت نشان از دستپاچگي آنها دارد كه در مقابل اجماع اكثر كشورهاي جهان در تهران با اقدامي منفعلانه قصد دارند فضاي سياسي را تغيير دهند. رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: متعاقب آن موضع‌گيري برخي كشورهاي اروپايي و خط و نشان كشيدن‌هاي غيرمتعارف كه اينها همگي بيش از آنكه اقتدار بين‌المللي آنان را نشان دهد انفعال آنان را ظاهر مي‌كند. وي تاكيد كرد: اما نكته مهم در اين است كه همانگونه كه بارها عرض شد پاسخ اين رفتارهاي خصمانه را بايد در ساماندهي اقتصادي كشور و به تعبير رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتي جستجو كرد.

لاريجاني اضافه كرد: همه اين سناريوپردازي‌هاي كشورهاي زورگو و سر و صداهاي زيادي براي ايجاد فشار اقتصادي بر ملت ايران است و عمل سياسي داهيانه در اين مقطع تمركز بر خدمتگزاري به مردم و بهبود وضع اقتصادي كشور است؛ يعني جلوگيري از گراني و تورم و ايجاد فضاي مناسب براي اشتغال جوانان و اين امر محقق نمي‌شود جز با ايجاد رونق توليد و حمايت از توليدكنندگان كشور و پرهيز از حاشيه‌پردازي‌هاي سياسي. رييس مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: در جلساتي كه وزرا با مجلس داشته‌اند معلوم شد در تسهيلات بانكي مربوط به توليد، چه صنعتي و چه كشاورزي، دقت لازم انجام نگرفته و مشكلات امروز اين بخش‌ها معلول عدم توجه به توليد در سال‌هاي گذشته بوده است و برخي از ضوابط مصوب قانوني نظير بند 29 قانون بودجه كه مي‌تواند به بهبود شرايط بنگاه‌هاي اقتصادي مدد رساند به درستي انجام نپذيرفته است چرا كه كشاورزان گندم‌كار و دامداران همچنان مشكلاتي دارند كه بايد هم براي سال جاري و هم سال آينده آنان روال روشني را ترسيم نمود. وي خاطر نشان كرد: در اين شرايط اظهارات و سخنان مسئولان بايد متمركز در حل مسائل اقتصادي كشور باشد، نه مشوه نمودن فضاي سياسي كه نتيجه آن غبارآلود كردن فضاي سياسي كشور خواهد بود. لاريجاني در ادامه اظهار داشت: طرح وارونه مسائلي كه در قانون اساسي تدبير آن شده است كاري جز ايجاد گردبادهاي سياسي نمي‌كند كه نتيجه آن دور كردن اذهان از مساله اصلي كشور كه حل مشكلات معيشتي مردم است، مي‌باشد. رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز عمل مجاهدانه و انقلابي، حل معضلات گراني و بيكاري است نه طرح مسائل غيرواقعي سياسي كه نه به درد دنيا و نه آخرت مردم مي‌خورد. وي افزود: مسئولان بايد در هر حوزه‌اي به وظايف خود در اين راستا به درستي عمل نمايند. اگر اشتباهي صورت گرفته بايد آن را صادقانه با مردم در ميان بگذارند و يا آن اشتباه را رفع كنند نه اينكه به جاي حل آنها مشكلات را به گردن ديگران بيندازند. لاريجاني به كميسيون‌هاي كشاورزي و صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي ماموريت داد كه در پيگيري مشكلات كشاورزان و صنعت‌گران با جديت كار را به نتيجه رسانده و نتيجه گزارش خود را به مجلس ارسال كنند.

روابط ايران و روسيه، روابطي راهبردي براي امنيت منطقه است

همچنين رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با سفير روسيه با بيان اين مطلب که روابط دو کشور ايران و روسيه را روابطي راهبردي براي امنيت منطقه به شمار مي‌رود، گفت: بايد از مواردي که سبب ايستايي و ايجاد ذهنيت‌هاي منفي در روابط في‌مابين مي‌شود پرهيز کرد.

علي لاريجاني با لوان جاگاريان سفير روسيه در تهران ديدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتداي اين ديدار رئيس مجلس با تاکيد بر اهميت توسعه و گسترش روابط جمهوري اسلامي ايران و روسيه، گفت: مجلس شوراي اسلامي از هرگونه فعاليتي که منجر به تقويت و تعميق مناسبات اقتصادي، سياسي و علمي به ويژه روابط پارلماني في‌مابين شود، استقبال مي‌کند. رئيس مجلس شوراي اسلامي، روابط جمهوري اسلامي ايران و روسيه را روابطي راهبردي براي امنيت منطقه خواند وافزود: بايد از ظرفيت‌هاي موجود در دو کشور براي برقراري ثبات و امنيت پايدار در منطقه استفاده کرد که لازمه آن رايزني‌هاي مستمر ميان مقامات سياسي و پارلماني دو کشور است. لاريجاني در پايان بر لزوم پرهيز از مواردي که سبب ايستايي و ايجاد ذهنيت‌هاي منفي در روابط في‌مابين مي‌شود را خواستار شد. در ادامه اين ديدار لوان جاگاريان سفير روسيه در تهران روابط روسيه و کشورمان را روابطي خوب و رو به گسترش خواند و گفت: مقامات عالي‌رتبه روسيه خواستار گسترش روابط در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي و بازرگاني با جمهوري اسلامي ايران هستند. وي برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران را صلح‌آميز خواند و بر تداوم مذاکرات ميان جمهوري اسلامي ايران و 1+5 تاکيد کرد.


 مساله پاسخگويي در کشور ما بي‌معني شده است 

 عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات تاکيد کرد: در فضايي که همه چيز رنگ و بوي سياست به خود گرفته باشد نمي‌توان به درستي نقد کرد در حالي که نقد بايد همواره منصفانه باشد.

احمدي حکيمي‌پور درگفت‌وگو با ايلنا در واکنش به اظهارات اخير رئيس جمهور يادآور شد: وقتي کسي تمايلي به پاسخگويي ندارد تلاش مي‌کند تا راه فرار از پاسخ را نيز با چنين بحث‌هايي پيدا کند.

وي ادامه داد: البته در بحث تفکيک قوا مي‌توان گفت به دليل اينکه سه قوه در قانون اساسي خيلي شفاف مرزبندي نشده است در برخي موارد اين امکان وجود دارد که مسئوليت‌هاي آن‌ها با يکديگر همپوشاني داشته و منجر به بروز مشکلاتي شود.

حکيمي‌پور با تاکيد بر اينکه نقد بايد منصفانه باشد گفت: البته نمي‌توان تنها به دليل يک گفت‌وگوي دو ساعته آقاي احمدي‌نژاد را مورد چنين هجمه‌هايي قرار داد بلکه بايد به شکل دقيق بررسي کرد که وي تا چه حد توانسته پس از رياست خود به وعده‌هايش عمل کند آنگاه عملکرد وي از اين منظر قابل نقد خواهد بود. اين فعال سياسي اصلاح طلب با بيان اينکه متاسفانه مساله پاسخگويي درکشور ما بي‌معني شده است خاطرنشان کرد: به هر شکل دو دوره از مديريت کشور صرف شده و منابع زيادي هزينه شده است بنابراين بايد به دنبال دستاوردهاي اين مدت بود چرا که در فضايي که همه مسائل سياسي شده باشد نمي‌توان به درستي نقد کرد. حکيمي‌پور همچنين در ادامه به اظهارات عده‌اي مبني بر اينکه اصلاحات تمام شده است اشاره کرد و گفت: متاسفانه اين عده وقتي حرفي براي گفتن ندارند صحبت از اصلاحات مي‌کنند

وي اضافه کرد: به ياد دارم که در سال 75 و پيش از انتخابات خرداد 76 آقاي بادامچيان بار‌ها تاکيد مي‌کرد که من با تکيه بر 40 سال سابقه کار سياسي خود مي‌گويم که ناطق نوري رئيس جمهور خواهد شد در حالي که ديديم چنين چيزي رخ نداد بنابراين معتقدم صحبت‌هايي که بدون درک کامل سياسي عنوان مي‌شود را نبايد جدي گرفت.


 علت حمايت رهبر انقلاب از دولت در نگاه پورمحمدي 

 رييس سازمان بازرسي كل كشور گفت: اقدام كانادا نشان مي‌دهد كه تا چه ميزان تصميم‌گيران اين كشور گوش به فرمان دشمنان ملت ايران هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي در نشستي با طلاب، روحانيون و فضلاي استان خراسان شمالي در مسجد صفايي بجنورد درباره زندگي خصوصي مقام معظم رهبري كه سوال يكي از طلاب بود، گفت: يكي از ويژگي‌هاي مهم زندگي رهبري توجه به ضعفاي جامعه است. اين مسئله از بخش خفي زندگي رهبري حائز اهميت‌تر است توجه ايشان به اقشار ضعيف جامعه نشان از پيوند عميق ايشان با دردمند‌ترين اقشار جامعه دارد. نكته ديگري كه در اين زمينه وجود دارد، تاكيدات مكرر مقام معظم رهبري براي رسيدگي به اقشار كم‌درآمد و فقراي جامعه است. يكي از دلايل حمايت ايشان از دولت فعلي اين است كه دولت به اقشار ضعيف توجه دارد. اين مسئله مورد عنايت جدي مقام معظم رهبري است. همچنين رهبري بارها نشان داده‌اند كه نسبت به اشرافيت و تجمل‌گرايي حساس هستند. هيچ‌گاه نشنيديد براي فرزندان و بستگان درجه يك ايشان مراسم تجملاتي برگزار شود. بلكه فرزندان ايشان در نهايت سادگي زندگي مشترك خود را آغاز كردند. وي در پاسخ به سوالي كه به علت گراني‌ها اشاره داشت، با بيان اينكه به تدابير اقتصادي نياز داريم گفت: بخشي از گراني‌ها به خاطر فشار اقتصادي دشمن به كشور و بخشي از آن به خاطر تدابير ضعيفي است كه اتخاذ مي‌شود. درباره مقابله با دشمن هم بايد گفت كه كاهش حجم فشار دشمن راهكار دارد.

در ادامه اين نشست يكي از حاضرين از رييس سازمان بازرسي كل كشور خواست تا نظرش را درباره اظهارات تلويزيوني اخير رييس جمهور بيان كند پورمحمدي نيز در پاسخ ضمن انتقاد از اظهارات رييس جمهور گفت: در مجموع حرف‌هاي خوبي نبود به عبارت ديگر انتظاري غير از اين از رييس جمهور داشتيم و داشتند رييس دولت بايد صميمي‌تر با مردم صحبت كرده و مشكلات آنان را بيان و توضيح دهد كه دولت تلاش مي‌كند تا مشكلات مردم را حل كند.


 طرح روسيه گامي براي کاهش فشارها 
نويسنده : دکتر حسين سليمي*

 به نظر مي‌رسد که آمريکايي‌ها به دنبال يک تغيير در رفتار سياست خارجي ايران تا قبل از برگزاري انتخابات رياست جمهوري آمريکا هستند، يعني به گونه‌اي از ابزارهاي متفاوت استفاده خواهند کرد تا اينکه بتوانند به يک تغيير رفتاري قابل ارائه در جريان انتخابات رياست جمهوري توسط دموکرات‌ها باشد، دست پيدا کنند به طور کل از شعارهاي سياست خارجي دولت کنوني آمريکا خروج از عراق، تقويت در افغانستان و بعد از مدتي خروج از اين کشور، تشکيل دولت فلسطيني و ديگري برقراري دموکراسي در خاورميانه و در نهايت تغيير رفتار ايران بود که بعضي از اين شعارها محقق شده و برخي محقق نشده است که در حال حاضر يکي از مهمترين ابزارهايي که جمهوري خواهان عليه سياست خارجي دولت اوباما در اختيار دارند همين عدم تغيير رفتار در نزد ايران است، لذا اگر آنها از ابزارهاي متفاوت بتوانند استفاده و تغيير رفتاري ايجاد کنند از اين موضوع مي‌توانند در انتخابات بهره گيرند که اين مساله براي ايران هم ممکن است يک شرايط فشار را به وجود آورد و هم اين که فرصت تلقي شود که بتواند از اين فرصت و اين نيازي که در آن طرف به وجود آمده براي رسيدن به منافع ملي بيشتر براي خودش استفاده کند.با توجه به طرحي که روسيه ارائه داده و به نوعي هر دو طرف مذاکره يعني ايران و 1+5 مقداري با طرح روسيه برخورد مثبتي از خود نشان داده‌اند، اگر بشود بر مبناي آن طرح به يک توافقي که فصل مشترک نگاه‌هاي دو طرف را در پي داشته باشد برسند، به نظر مي‌رسد که شرايط را براي يک گام به جلو فراهم خواهد کرد. اگر اين اتفاق بيفتد هم ممکن است تا حدودي از فشار تحريم‌ها در اين سمت بکاهد و هم در سمت ديگر زمينه‌اي براي پيشبرد سياست مداخله دادن ايران در نظم‌هاي بين‌المللي که جزو استراتژي سياست خارجي جديد آمريکا بود، مي‌تواند چنين شرايطي را به وجود آورد. بنابراين شرايط جديد به وجود آمده هم مي‌تواند يک فرصت فوق‌العاده باشد و هم مي‌تواند زمينه را براي تهديد جديد فراهم آورد. اين بدان معناست که اين مساله هم مثل تمام فرايندهاي بين‌المللي وابسته به آن است که گردانندگان سياست چگونه بتوانند از شرايط استفاده کنند، يعني مي‌توانند از شرايط بسيار حاد فرصت فوق‌العاده‌اي بسازند و مي‌توانند از يک فرصت جديد يک تهديد تازه را رقم بزنند. بنابراين بايد ديد که چگونه هر دو طرف از اين وضعيت جديد ايجاد شده و شرايط خاصي که قبل از انتخابات رياست جمهوري آمريکا است مي‌توانند استفاده کنند. در خصوص مساله تعطيلي سفارت کانادا نيز بايد گفت که اين مساله مرگ و زندگي نيست به هر حال اين شرايطي بود که با توجه به روابط تيره‌اي که بين ايران و کانادا به عنوان يکي از متحدين جدي قدرت‌هاي بزرگ در چند سال گذشته به وجود آمده پيش‌بيني مي‌شد که يک تحول منفي در روابط بين دو کشور به وجود آيد و اين تحول، البته حالت تعيين‌کننده‌اي ندارد اما شايد فقط به دليل آنکه ايرانيان بسياري در کانادا زندگي مي‌کنند بتواند روي اين گروه تاثيرگذار باشد، ولي در روابط کلي کشور اين يک متغير وابسته اي است که تحت تاثير متغيرهاي اصلي يعني رابطه ايران و نظام بين‌الملل و قدرتهاي مرکزي در نظام بين‌المللي است، تا حدود زيادي اگر طرف‌ها بتوانند تنش‌هاي جاري را کاهش دهند مسائلي مثل رابطه ايران و کانادا به تبع آن حل خواهد شد. به هر حال يک‌موج جديد از فشارهاي تازه طبيعتاً در راه خواهد بود و اين يک نشانه است ولي حتي شرايط بحراني مي‌تواند تبديل به فرصت شود اگر سياست خارجي هر کشوري بتواند هوشمندانه از يک وضعيت بهره‌گيري کند، حتي شرايط پرفشار را مي‌تواند تبديل به يک شرايط پرفايده براي خودکند و آن را يک سکويي براي حل مسائل خودش در درون سيستم بين‌المللي کند و به همين دليل است که ما در مورد آينده نمي‌توانيم نظر قطعي دهيم بلکه مي‌توانيم بگوييم که هر وضعيتي مشروط به نحوه تصميم گيري ونحوه عملکرد است.

به طور مثال اگر مذاکرات آتي ايران و 1+5 روبه جلو باشد و نتايج مثبتي در آن به وجود آيد مشکلاتي از اين قبيل برطرف خواهد شد ولي اگر آن مسائل همچنان بلاتکليف باقي بماند وبه سمت بحراني شدن پيش برود به نظر مي‌رسد که کشورهاي ديگري هم به کانادايي‌ها ملحق خواهند شد و يک موج فشارهاي سياسي و اقتصادي جديدي عليه ايران صورت گيرد.

تا به حال در سالهاي گذشته هم شرايط پرونده هسته‌اي ايران به همين شکل بوده که آنها رويه شان را ادامه مي‌دادند مگر اينکه در مذاکرات تحولي ايجاد شود وگرنه تاکنون نحوه عملکرد از زماني که پرونده ايران به شوراي امنيت رفت تا به حال هميشه وضعيت به همين شکل بوده و به همين دليل به نظر مي‌رسد که مذاکرات آتي ايران و 1+5 يک مذاکرات حساس و تعيين کننده باشد.

*تحليل‌گر مسايل بين‌‌‌الملل


 اخبار کوتاه 

 تکذيب جلسه مشترک کارگزاران و مجمع روحانيون

عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران با بيان اينکه اين حزب به صورت جدي وارد مباحث انتخاباتي نشده است، خبر برگزاري جلسه انتخاباتي مشترک ميان اين حزب و مجمع روحانيون مبارز را تکذيب کرد. يدالله طاهرنژاد در گفتگو با مهر، در واکنش به اخباري مبني بر برگزاري جلسه انتخاباتي حزب کارگزاران با مجمع روحانيون مبارز گفت: تاکنون کارگزاران هيچ جلسه انتخاباتي نداشته است و به صورت جدي وارد مباحث انتخاباتي نشده است. وي ضمن رد برخي شايعات پيرامون حزب کارگزاران مبني بر ايجاد دو دستگي ميان طيف اصفهاني‌ها و طيف کرماني‌ها گفت: کارگزاران تا کنون جلسات جدي براي انتخابات نداشته است که منجر به دو دستگي شود. طاهرنژاد شوراي هماهنگي اصلاحات را محور برنامه‌هاي انتخاباتي اصلاح طلبان معرفي کرد و افزود: تمام تصميمات جريان اصلاحات براي انتخاباتي آتي تنها از سوي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات صورت مي گيرد و هر تصميم و اقدامي که از سوي ساير گروه‌هاي اصلاح طلب براي انتخابات انجام شود بايد در نهايت از کانال اين شورا عبور کند. عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي تصريح کرد: فعاليت‌هايي که در اغلب گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب انجام مي‌شود پراکنده است و اين فعاليتها بايد براي تصميم‌گيري نهائي به شوراي هماهنگي برود. وي در عين حال در پاسخ به اين سوال که با توجه به اقداماتي که برخي گروه‌هاي اصلاح‌طلب براي انتخابات انجام داده‌اند آيا هماهنگي در اين جريان وجود دارد؟ گفت: هماهنگي کامل در ميان اصلاح‌طلبان وجود دارد حتي بيشتر از اصولگراها.

رييس جمهوري نمي‌تواند قانون را اجرا نکند

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامي گفت: قوانيني که در مجلس تصويب مي‌شود براي کشور لازم الاجراست و اگر دولت اشکالي به آن‌ها دارد بايد طي لايحه‌اي اصلاح آن را به مجلس پيشنهاد دهد. حميدرضا ترقي معاون بين‌الملل حزب موتلفه اسلامي در گفت‌وگو با ايلنا در رابطه با اينکه آيا رييس جمهوري اساساً چنين حقي دارد که قوانين را اجرا نکند اظهار کرد:هر قانوني که تصويب مي‌شود براي کشور لازم‌الاجراست و اگر دولت اشکالي به قانون دارد بايد طي لايحه‌اي اصلاح آن را به مجلس پيشنهاد کند اما مسلماً رييس جمهور نمي تواند قانون را اجرا نکند.

تبرئه دو متهم پرونده فساد بزرگ مالي

قاضي رسيدگي ‌كننده به پرونده‌ي فساد بزرگ مالي از ابلاغ احكام 39 متهم پرونده مذكور به متهمان و وكلاي مدافع آنها خبر داد و گفت كه دو متهم اين پرونده تبرئه شده‌اند. ناصر سراج در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره تصريح كرد: هفته گذشته احكام 37 متهم پرونده فساد بزرگ مالي طي سه روز به متهمان و وكلاي مدافع آنها ابلاغ شد. وي افزود: احكام دو نفر ديگر نيز به دليل عدم حضور وكلا به متهمان ابلاغ حضوري شد. قاضي رسيدگي كننده به پرونده فساد بزرگ مالي ضمن دعوت اهالي رسانه به امانت‌داري در انتشار اخبار، يادآور شد: طبق قانون تا قطعي شدن حكم، حق انتشار راي وجود ندارد و خبر منتشر شده در خصوص جزييات آراي پرونده مذكور به نقل از من صحت ندارد. سراج در پايان اعلام كرد كه از تعداد 39 متهم، 2 نفر از متهمان تبرئه شده‌اند.

كانادا كشور قابل توجهي نيست

سيد احمد خاتمي در واكنش به اقدام اخير كانادا مبني قطع رابطه با ايران گفت: دستگاه ديپلماسي كشورمان بايد در مقابل اين اقدام عزتمندانه رفتار كند. اين عضو مجلس خبرگان رهبري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: كانادا كشور قدرتمند و قابل توجهي نيست و در طول تاريخ خود نشان داده است، تابع چشم و گوش بسته‌ آمريكا است. وي افزود: قطع ارتباط اين كشور با جمهوري اسلامي مسئله مهمي نيست و اين قطع ارتباط تنها به ضرر خود كانادا است. خاتمي خاطر نشان كرد: دستگاه ديپلماسي كشورمان بايد در اين رابطه عزتمندانه رفتار كند و بدون ذره‌اي انعطاف نسبت به اين مساله واكنش لازم را انجام دهد.

کشيش متهم آزاد شد

وكيل يوسف ندرخاني، كشيش متهم به ارتداد از آزادي موكلش خبر داد. محمدعلي دادخواه در اين باره گفت: در آخرين جلسه تشكيل شده در شعبه 11 دادگاه كيفري استان گيلان، بار ديگر پرونده‌ «ندرخاني» مورد رسيدگي قرار گرفت و دادگاه اين بار با وارد ندانستن اتهام ارتداد، او را آزاد كرد. وي گفت: دادگاه بسيار منطقي و بر اساس موازين قانوني برگزار شد و از اين جهت شخصا از قضات اين دادگاه تشكر مي‌كنم، چرا كه با مدنظر قرار دادن نص قانون و اصل قانوني بودن جرم و مجازات، ندرخاني محاكمه شد و قضات نيز بر اين اساس اقدام به صدور راي كردند. به گزارش ايسنا، دادخواه اضافه كرد: پس از پيگيري‌هاي قضايي طولاني در آخرين جلسه شعبه 11 دادگاه كيفري گيلان، دادگاه اتهام ارتداد را وارد ندانست و «يوسف ندرخاني» تنها به اتهام تبليغ براي مسيحيت به 3 سال حبس محكوم شد و با توجه به اين كه متهم 3 سال گذشته در زندان بوده است، بلافاصله آزاد شد. يوسف ندرخاني در مهرماه سال 88 به اتهام تبليغ براي مسيحيت و ارتداد دستگير شد و پرونده‌ او بارها در محاكم كيفري گيلان و ديوان عالي كشور مورد رسيدگي قرار گرفته بود. در راي اوليه، دادگاه ندرخاني را به اتهام ارتداد به اعدام محكوم كرده بود.

وارد مصداق انتخابات نشديم

عضو جامعه روحانيت مبارز با بيان اينكه «اين تشكل در انتخابات رياست جمهوري يازدهم فعال خواهد بود و با تمان توان در صحنه حضور خواهد داشت»، گفت: البته جامعه روحانيت مبارز هنوز وارد بحث مصاديق انتخابات رياست جمهوري نشده است. حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينكه “در جريان انتخابات همه احزاب كشور اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا كه داراي مجوز هستند فعاليت خواهند داشت”، افزود: در اين رقابت، هر جريان و حزبي تلاش مي‌كند از كانديداي خود حمايت كند تا بتواند در اين عرصه پيروز شود.


 الو مردم سالاري 

 سوال از وزير بهداشت

از اهواز تماس مي‌گيرم. وزير محترم بهداشت از بيماري که حاضر به ترک بيمارستان نيست گلايه کرده است تا به نوعي ماجراي رهاسازي دو بيمار در اتوبان‌هاي پايتخت در 17 ماه پيش مشخص نشود جالب است که وزير محترم در ادامه مي‌گويد بعد از 17 ماه علت اين موضوع براي ما مشخص نيست. بنده به عنوان يک خبرنگار مي‌خواهم از ايشان بپرسم چگونه ممکن است دو بيمار در 17 ماه پيش در بيابان‌هاي اطراف تهران رها شوند و تاکنون کسي پاسخگو نباشد؟

يک خبرنگار

سد معبر در پياده‌رو

بعضي از صاحبان ساندويچ فروشي‌ها در خيابان ولي‌عصر منطقه 5 با قراردادن ميز و صندلي در پياده‌رو موجب مزاحمت براي عابران پياده مي‌شوند لازم است مسوولان در اين خصوص به آنان تذکر دهند.

يک شهروند

قابل توجه مسوولان وزارت علوم

افرادي که در واحد علوم تحقيقات بعد ازتکميل ظرفيت پذيرفته شده‌اند مسوولان اين واحد اعلام کرده‌اند که اين دانشجويان غيرمجاز هستند و بايد به دانشگاه پرديس منتقل شوند. نکته مهم اين است که افراد پذيرفته شده در واحد علوم تحقيقات در امتحان کنکور شرکت کرده‌اند اما دانشجويان پرديس بدون کنکور پذيرفته شده‌اند. در اين خصوص به مسوولان وزارت علوم اطلاع داده شده‌ است اما جوابگو نبودند. لطفا مسوولان ذي‌ربط پاسخگو باشند.

جمعي از دانشجويان

لزوم توجه به زلزله‌زدگان

با توجه به شروع فصل سرما بايد ساخت واحدهاي مسکوني براي زلزله‌زدگان در اولويت قرار گيرد و همچنين بايد از اقدام قاطعانه دادستاني تبريز در برخورد با افرادي که قصد داشتند کنسروهاي تاريخ مصرف گذشته را بين زلزله‌زدگان توزيع کنند تقدير و تشکر کنم.

شاه حسيني


 آزادي يا عدالت اجتماعي، نياز بشر امروز چيست؟ 
نويسنده : عباس سيدکريمي

آزادي ... ؟ کلمه‌اي است که شايد خود رساننده يک جمله، يک تن و يا يک جهان معنا باشد. کلمه‌اي که تحت لواي کمبود يا فقدان آن چه جنايتها که صورت نپذيرفته و چه حقوق اساسي که سلب نگرديده! چه انسانهايي که به خاطر آن در خاک و خون غلطيده‌اند و چه فاجعه‌هايي که رخ نداده اما عليرغم بزرگي نامش هيچگاه و توسط هيچ‌کس به درستي تعريف نگرديده. آزادي شايد گنگ‌ترين و مبهم‌ترين معاني را در خود ذخيره داشته باشد. زيرا انسانها در بسياري مواقع براي رسيدن به امنيت با تدوين قوانين آن را محدود و محدودتر مي‌سازند زيرا به آرامش و امنيت نياز فراوانتري دارند تا خودنمايي اما از آنجا که ما انسانها در دايره ذهنيات خويش معنا مي‌يابيم و هر انساني آن گونه رفتار مي کند که مي‌انديشد لذا با توجه به تفاوت‌هاي فردي اعم از هوش، ساختار شخصيتي و ساير تفاوتهاي اساسي برداشت هر کس با ديگري متفاوت است، اين گفته را معمولاً در اغلب سخنراني‌هاي خويش بازگو مي‌نمايم که: انسانها خالي از ذهن نيستند. آنان آنچه هستند که در ذهن خويشند و تنها آنچه را مي‌پسندند که ذهن آنان را بدان رغبتي تواند بودن و در ماوراي آن هيچ: زيرا انسان موجودي خود سودانديش است به همين سبب با توجه به توان بالقوه خاص خويش تنها به دنبال برآوردن نيازها و منافع خويش است، ماري دولاگوراس اعتقاد دارد که انسان‌ها از آزادي خويش صرف نظر مي‌کنند، نمايندگان و دولت‌ها را انتخاب مي‌نمايند تا در پناه قوانين به حفظ موجوديت خويش بپردازند. بنابراين اگر ما بخواهيم يک تعريف جامع و کلي از آزادي داشته باشيم به خطا مي‌رويم زيرا انسان‌ها چه بخواهند و چه نخواهند در چنبره جبروراشت و محيطي خويش اسيرند و رهايي از اين در به سادگي امکان پذير نمي‌باشد، آنچه سبب تلاش در انسان‌ها مي‌گردد نيازهاي اوست و آنچه به او شخصيت مي بخشد مجموعه قوانين باز دارنده‌اي است که در آن محيط بر او حاکم مي‌باشد. بنابراين آزادي مي‌تواند در هر اقليمي تعريف خاص خويش را داشته باشد، اما عدالت اجتماعي چيست؟ عدالت اجتماعي را مي‌توان بهره‌مندي انسان‌ها از حداقل حقوق و نيازهاي زيستي براساس استعدادها تعريف نمود. اما چرا براساس استعدادها! زيرا انسان‌ها هر چه با استعدادتر و تواناتر باشند مسووليت آنها نيز در زندگي اجتماعي سنگين‌تر مي‌شود و اگر خداي ناکرده سستي وغفلتي از جانب آنان صورت پذيرد با توجه به علم آنان نسبت به کاهلي صورت پذيرفته بايد عواقب سنگين‌تري را بپذيرند و نيز به همين دليل بايد از امکانات بالقوه فروانتري براي شکوفايي استعدادهاي خويش بهره‌مند گردند. ضرب‌المثلي انگليسي مي‌گويد: آن قانوني که شير و الاغ را به يک اندازه محاکمه نمايد قانون نيست و به راستي که چنين بايد باشد شير سلطان جنگل است، حکمران و فرمانرواست، اوست که با دوري از هرگونه برچسبي بايد در ميان ساير جانوران عدالت را حکفرما سازد. اما ساير جانوران به نسبت درک خود و کم‌هوش‌ترين آنان نبايد در محکمه صاحب عقل و اختيار شمرده شوند، شما در جوامع مترقي شاهد هستيد که هيچ‌گونه انحرافي را در سطوح بالاي جامعه نمي‌پذيرند، افرادي که عهده‌دار مسئوليت هستند بايد از هرگونه جرم و بزه مبري باشند، دلايل ساده اما مشهود، رابطه کلينتون با منشي دخترش و يا رسوايي برلوسکوني، عدالت اجتماعي داستان شمع‌بيت‌المال و آهن‌تفته در دستان عقيل است، عدالت اجتماعي يعني تصويب قوانيني که هرکس براساس استعداد خويش از امکانات لازم براي زندگي بهره‌مند گردد نه آن‌که با فريب و رانت و رابطه به ناکجا‌آباد برسند. آن‌چه ما نياز داريم آزادي نيست، زيرا آزادي همان‌گونه که عرض نمودم با توجه به شرايط اقليمي خاص هر سرزمين حدود و معنايي خاص مي‌يابد، اما عدالت اجتماعي يعني جاري بودن قوانيني که در تحت لواي آن يقه سپيدان وجود ندارند‌ و در پناه آن هرکس که داراي مسئوليت بيشتري در جامعه مي‌باشد بايد در زمان وقوع جرم از مجازات سنگين‌تري برخوردار گردد.


 سيدمحمد خاتمي در ديدار اعضاي انجمن اسلامي دانشگاه تهران:
 حق در انحصار جناح خاصي نيست 

 اعضاي انجمن اسلامي‌دانشجويان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکي تهران در آستانه برگزاري اردوي سالانه در نشستي با سيد محمد خاتمي‌به طرح ديدگاه‌هاي خود و بحث و گفت وگو پرداختند.

به گزارش روابط عمومي‌دفتر سيد محمد خاتمي، رئيس جمهوري سابق کشورمان بعد از طرح برخي مسائل از سوي حاضران با خيرمقدم به دانشجويان حاضر، سخنان خود را آغاز کرد. خاتمي‌در ابتداي ديدار خطاب به جمع حاضر گفت:همه مي‌دانند اين جمع جمعي نيست که بخواهد ساختارشکني بکند و اصول را زيرپا بگذارد چون براي همين اصول قربانيان فراواني داده و مشکلات زيادي را تحمل کرده است، شما نماينده نسل‌هايي هستيد که بيشترين فداکاري را براي عزت و عظمت کشور و انقلاب و راه امام انجام داده‌اند و امروز نظرات خاص خود را داريد آيا هنگامي‌که مي‌خواهد نشست بگذارد بايد با مشکل روبرو شود؟ بنده معتقد نيستم که اين تصميم، تصميمي‌است که از بالا گرفته شده باشد. واقعا سطوح بالاي کشور از اينکه يک انجمن اسلامي‌قانوني، سابقه‏دار شناخته شده يک نشست بگذارد نگران نمي‌شوند و جلوي آن را نمي‌گيرند ولي مي‌بينيم که در عمل اين اتفاق مي‌افتد همانطور که شما مي‌گوييد خود دانشگاهيان با اين برنامه موافقت کرده بودند اما يک اراده و نيروي است که مي‌گويد اينها غير خودي هستند و نبايد باشند آنها کي هستند و کجايند؟ متاسفانه آنها هستند که منشا اثر در اين کشور شده اند و آنها هستند که دارند خودي و غير خودي را به اين صورت مشخص مي‌کنند و جلوي آنها نيز گرفته نمي‌شود اين امر انسان را دچار نگراني مي‌کند. وي افزود: دانش و آگاهي يعني تلاش براي کسب حقيقت و آگاهي و معرفت درست، محصول آزادانديشي است يعني تا انسان در فکر يا تلاش فکري آزاد نباشد، نمي‌تواند به حقيقت دست يابد يا اگر بيابد نمي‌تواند آن را تداوم ببخشد و به يک اصلي براي بهبود و ارتقا زندگي تبديل کند. دانش محصول محيط آزاد است و محصول آزادانديشي. عادت‌ها و تعصب‌ها مانع درک حقيقت هستند، اينکه نظام‌ها يا حکومت‌هايي باشند که بيايند براي انديشه چارچوب مشخصي را معين بکنند و بگويند هيچ کس اجازه ندارد از اين چارچوب خارج بشود؛ ضد آزادانديشي است و در نتيجه ما را به حقيقت نخواهد رساند ما نمي‌توانيم دانش حقيقي را کسب کنيم اما اينجا عرض مي‌کنم دانش فقط علم نيست علم فقط بخشي از دانش و معرفت است نه تنها دانش حقيقي، بلکه ايمان هم که اين همه در قرآن و اديان الهي بر آن تاکيد شده محصول آزادي است؛ به اين معنا که اگر انسان آزاد بود و مي‎توانست بينديشد و انتخاب کند و به ايمان رسيد، اين ايمان ارزش خواهد داشت والا اگر عادت‌ها و تعصب‌ها وجود داشته باشد و انسان باور و توهم باور پيدا کند، ارزش ندارد. خاتمي‌در توضيح سخنان خود اظهارداشت: اما آنچه که در اين لحظه حساس در کشور ما مهم است و انجمن اسلامي‌و دانشجويان مسلمان و هر انسان مسؤولي بايد به آن توجه داشته باشند، اين است که در حال حاضر مشکلات داخلي و تهديدهاي خارجي زياد است بنابراين بايد به فکر وحدت باشيم البته وحدت به معناي هضم شدن بعضي در بعضي ديگر نيست بلکه به معناي تفاهم است و اينکه بدانيم همه ما در اين جامعه ذي‏حق هستيم و حق در انحصار جناح خاصي نيست وحدت تکيه بر امور مشترک است و بهبود اوضاع براي اينکه هر فردي احساس هويت و دلبستگي به کشور کند وحدت امر بسيار مهمي‌است و همه ما در هر کجا که هستيم بايد به فکر دفاع از آرمان‏هاي انقلاب و امنيت و مصلحت کشور باشيم حتي اگر بخواهيم تعامل داشته باشيم که در جاي خود لازم است بايد ببينيم آيا اصل مشترکي وجود دارد يا نه؟ خاتمي‌گفت: ما اصل اسلام و انقلاب را قبول داريم و سربلندي ملت و پيشرفت کشور را مي‌خواهيم بين شيوه و روش‏ها اختلاف‏هايي وجود دارد؛ کسي معتقد است با گرفتن و زدن و بستن، اسلام و انقلاب حفظ مي‌شود و کسي اين سياست‌ها و روش‌ها را مخالف با مصلحت اسلام و کشور مي‌داند ‏و با تغيير روش موافق است تا اصل انقلاب محفوظ بماند اما همه مي‌توانيم به اصل مشترکي برسيم؛ دفاع از آرمان‏ها و اصول انقلاب و سرنوشت کشور مصلحت ملت براي همه ما مهم است براساس اين، وحدت به معني حذف تنوع نيست بلکه جهت دادن تنوع در مسير هدف مشترک است.من معتقد هستيم راهي روشن براي همه ما وجود دارد؛ پايبندي به قانون اساسي. اما نه به اين معنا که قانون اساسي وحي منزل است، حتي خود قانون هم اصلاح و تغيير آن را پيش‏بيني کرده است اما اين قانون، ظرف يکبار مصرفي نيست که آن را دور انداخت. بالاخره جامعه مبناي عمل مشترک مي‏خواهد من معتقدم راه درست پايبندي همه افراد، به قانون اساسي (البته تمام قانون) است در اين جامعه اگر بخواهيم اين اصل را بپذيريم و واقعا به آن عمل کنيم، بسياري از اين تنش‏ها و مشکلات از بين خواهد رفت البته لازمه پايبندي به قانون اساسي و رفع تنش عبارت است از بازشدن فضاي سياسي و تبديل فضاي امنيتي به فضاي باز سياسي طبق همين اصول و در چارچوب قانون اساسي تا احزاب و تشکل‌ها بتوانند آزادانه فعاليت کنند و تشکلي چون انجمن اسلامي‌از برگزاري يک نشست عادي محروم نباشد به اين ترتيب به سمت تحول بنيادي در جامعه پيش خواهيم رفت که جلوي سقوط انقلاب، نظام و ارزش‏ها گرفته مي‏شود. به نظر من همه براي اين امور تلاش کنيم و به تفاهم برسيم نه اينکه همديگر را حذف کنيم، ما خواستار حذف ديگران نيستم بلکه درصدد داشتن تفاهمي‌براي نجات از اين وضعيت هستم و به دنبال جستجوي راهي براي تفاهم و تعامل بر اين اساس، امري مبارک خواهد بود و به خصوص بازشدن فضا و امنيت فعاليت در دانشگاه از اولويت برخوردار است.امروزه وضع خوبي در دانشگاه‏ها حاکم نيست. اعمال شيوه‏هاي پليسي، تحميل فضاي پادگاني بر دانشگاه، تحقير استاد و دانشجو، به کارگيري روشهاي خاص براي امتيازدادن بيجا يا محدوديت ايجادکردن‏ها براي تحصيلات نسل ما به خصوص تحصيلات تکميلي. اينها مسائلي است که با هيچ کدام از معيارهاي انقلاب ما و معيارهاي مصلحت مملکت ما سازگار نيست. بيايم و لااقل از يک تجربه درس بگيريم. شما ببينيد امروز دلزدگي در محيط دانشگاهي زياد است وقتي انجمن اسلامي‌با آن سابقه نمي‏تواند فعاليت بازي داشته باشد تکليف همه مشخص است. براين اساس شاهد سيل مهاجرت خواهيم بود و فردي هم که نتواند مهاجرت کند دلزده و مايوس مي‏شود يا به سمتي گرايش پيدا مي‏کند که نتيجه خطرناکي به همراه دارد. درحالي که اگر گفتگو، بحث و انتقاد آزاد باشد جلوي اتفاق افتادن خطرهاي بسياري که آينده کشور را تهديد مي‏کند گرفته خواهد شد در گذشته حدود 10 - 12 سال پيش اين تجربه بود که در محيط‏هاي دانشگاهي به‏تدريج احساس امنيت شکل مي‏گرفت البته نمي‏خواهم بگويم در آن سال‏ها وضع بسيار خوب بود اما جهت به سمتي بود که احساس حرمت و بهبود اوضاع وجود داشت در آن زمان محيط دانشگاه دانشجو و استاد داراي فضاي مناسبي بود و نتيجه کار اين بود که جلوي مهاجرت‏ها گرفته مي‏شد البته معناي حرف من اين نيست که در آن موقع مهاجرتي نبوده، هميشه اين اتفاق مي‏افتاده اما نه به شکل سيل مهاجرتي امروزه که بهترين نيروها به خارج از کشور مي‏روند هرچند مهاجرت اشکالي ندارد اما رفتن نيروها به اين شکل و رفتن نخبه‏ها به خارج از کشور، فاجعه بزرگي است در آن زمان علاقه به بازگشتن به ايران و مهاجرت معکوس را تجربه کرديم. بسياري از دانشمندان و دانشجويان که خارج از کشور يا در ايران بودند، تمايل داشتند در ايران فعاليت داشته باشند. دلبستگي استاد و دانشجو به يکديگر، تجربه خوبي است هر چند آن موقع هم مشکلاتي وجود داشت اما چرا امروزه بايد چنين فضايي حاکم باشد و چنين مسائلي را دوباره تجربه نکنيم. در اين بين افرادي که مشخص نيست که هستند و سابقه شان چيست به زد و بند و تسويه بپردازند و هر که را نمي‌پسندند محدود و تحقير کنند. وقتي ما آزاد‌ي و آزادانديشي را در چارچوب قانون قبول داريم بايد در محيط دانشگاه آزادي وجود داشته باشد.


 بحراني هست – بحراني نيست 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

 1- واضح و مبرهن و کاملا تابلو است که وضعيت کار در کشور بحراني است و به دليل همين بحران هم دولت چند سالي است که با کمال افتخار و اقتدار، هر کس، هفته‌اي يک ساعت کار کند شاغل حساب مي‌کند و با افتخار آمار شاغلان را بالا و بالاتر مي‌برد . احتمالا در همين راستا است که روز گذشته وزير کار پس از تفکر و تدبر بسيار اعلام نمود: وضعيت بيکاري در کشور بحراني نيست !

منطقي هم همين است: يا بايد وضعيت کار در کشور بحراني باشد يا اينکه وضعيت بيکاري در کشور بحراني باشد . اجتماع نقيضين عقلا محال است!

2- نتيجه اي که مي‌توان از سخن انديشمندانه وزير کار گرفت اين است که همانطور که وضعيت بيکاري در کشور بحراني نيست، وضعيت غير ارزي کشور هم اصلا بحراني نيست؛ وضعيت ارزي مي‌خواهد بحراني باشد يا نباشد !

مي‌توان دنيايي را تصور کرد که در آن دلار و يورو و... وجود ندارد و هيچکس هم اين روزها هيچ دغدغه‌اي ندارد . تصورش کمي تا قسمتي سخت است اما اگر خيلي زور بزنيد شايد بتوانيد چنين کاري کنيد! اين روزها هر کس هر کاري از دستش برمي‌آيد بايد براي کمک به دولت بکند، ولو اينکه اين کمک با زور زدن باشد.

3- يکي از خبرگزاري‌هايي که قبلا سنگ دولت را آنچنان به سينه زده که جايش حالا حالا‌ها باقي است، روز گذشته در توجيه اينکه چرا قيمت ارز و سکه بالا رفته است، نوشت: کارشناسان معتقدند اخبار نابساماني وضعيت اشتغال در آمريکا و تصميم به خريد اوراق قرضه اروپايي موجب کاهش ارزش دلار و افزايش قيمت جهاني طلا شده است و همزمان به دليل اظهارنظرهاي متناقض در مورد بورس ارز، قيمت دلار و سکه در ايران افزايش يافته است.

راستش ما هر چه اين جملات را در مغزمان تجزيه و تحليل کرديم چيزي دستگيرمان نشد. در دنيا ارزش دلار بنا به دليلي کاهش يافته ولي در همان زمان و بنا به همان دليل دلار در ايران گران شده است؟! گاهي اوقات بد نيست بعضي‌ها بنشينند و فکر کنند حمايت بي‌قيد و شرطشان از بعضي افراد و سوء مديريت آن افراد به چه جاهايي منتهي شده است . اين کار بهتر از اين است که درباره مسائل اقتصادي از اين جور تحليل‌هاي ابتکاري ارائه دهند!


 اشكال اساسي، در اوصاف قانون انتخابات است نه در كليت آن 

 رييس سابق اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري با ناكارآمد خواندن برخي از مواد قانون انتخابات رياست جمهوري تاكيد كرد كه همانند همه قوانين مخلوق بشر، اين قانون نيز داراي ايراداتي است كه اصلاح آن هم به نفع جامعه است و هم به برگزاري انتخاباتي پرشور‌تر كمك خواهد كرد. بهمن كشاورز در خصوص قانون انتخابات رياست‌جمهوري بيان كرد: اشكال اصلي را نبايد در كليت قانون انتخابات رياست‌جمهوري، بلكه بايد در اوصاف رييس‌جمهور كه در قانون اساسي آمده است جستجو كرد. ابهامات موجود در اين تعريف همواره باعث بحث‌هاي فراوان شده است. تعبيرهايي مانند مدير و مدبر، رجل مذهبي و سياسي، داراي حسن سابقه و امانت و تقوا چيزهاي قابل محاسبه نيستند و بر حسب طبع و سلايق افرادي كه مسئول بررسي و احراز آنها هستند ممكن است تغيير كند .به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: بدون ترديد اين قانون نيز مانند ساير ساخته‌هاي ذهن بشر قابل اصلاح است وي تصريح كرد: وقتي بحث اصلاح قانون است بايد آنچه به نظر قابل اصلاح مي‌رسد تغيير داده شود.

در اين مورد آنچه نزديك شدن به آن دشوار است همان شرايط داوطلبان است كه ريشه در قانون اساسي دارد؛ بنابراين بر روي ساير موارد كه باعث جلب بيشتر راي‌دهندگان شود بيشتر مي‌توان تحرك داشت. اين وكيل دادگستري اظهار كرد: مهمترين خلاء همانا ناشي از نحوه انشاء اصل 115 قانون اساسي است كه تبعا با قانون عادي قابل تدارك نيست اما معتقدم در زمينه اجراي انتخابات نيز مي‌تواند مواردي مطرح باشد كه در اين راستا شايد تغييري در نحوه اجراي انتخابات قابل بحث باشد. كشاورز در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه كشورهاي توسعه يافته چه مولفه‌هايي را در قوانين انتخابات خود دارند كه نظام حقوقي ما مي‌تواند از آن بهره بگيرد، افزود: تفاوت عمده اين كشورها با ما اين است كه آنها حزب دارند و ما فاقد حزب هستيم. مساله معرفي نامزدها و شناخت راي‌دهندگان تا حد زيادي ناقص و متزلزل است. اين مشكل در انتخابات قوه مقننه نيز وجود دارد اما در شهرهاي كوچك كم‌رنگ‌تر است.


 بنيان گذار مکتب جعفري 
نويسنده : سيد رضا اکرمي

 1- براي معرفي امام ششم مجال نوشتن و گفتن و انديشيدن و ارائه الگوي زيباي چگونه بودن و چگونه شدن، وجود دارد، چون دوران امامت حضرت طولاني شد و امام ششم با به وجود آوردن دانشگاه عظيم خود، کار آموزشي و تحقيقي فراواني انجام داد و توفيق گرانقدري يافت،تا تحول علمي و عقلي و اخلاقي و اعتقادي در عصر آن روز به وجود آورد، بدين جهت همه کارشناسان قبول دارند که آثار علمي و قلمي و نظري امام ششم بيش از ديگر امامان است.

2-بايد بگوئيم و بنويسيم امام ششم تنها امامي بودند که خلافت امويان و عباسيان را درک نمود و در برابر ستم‌هاي آنان مقاومت کرد و کار علمي سنگين انجام داد، بني اميه و بني عباس با يکديگر وجوه مشترک دارند که عبارت از: قدرت طلبي، پول پرستي و تکاثر و تقابل با ارزشهاي ديني و قرآني، چون عدالت، امانت، انصاف، اخوت، مساوات، توحيد راستين قيامت درستين است هر دو گروه خليفه با بني هاشم برخورد کردند، چون آنان دعوت به ارزشها چون «علم و عقل و عرفان و عقيده و عدالت و ديانت و اخوت و مواسات» مي‌کردند و درهر موردي از دعوت‌ها و شعارها و هدايت‌ها، الگو بودند و همه پيروان خود را به چنين حقايقي دعوت مي کردند. امام ششم همانند امام حسين و امام حسن در عصر امويها و همانند ديگر امامان در برابر ديگران، نمي‌توانست در برابر ناهنجاري‌ها و ضد ارزشها، بي‌تفاوت و بي‌خيال باشد، و يا حامي و مروج آن صفات باشد، بلکه بايد ارزشها «علم و عمل و عقيده و اخلاق» را معرفي کنند و در تخلق به اخلاق پسنديده، کاري و برنامه‌اي انجام دهند، تا براي ديگران، الگو و حجت باشند.

ثمن امامت صحيح در قرآن آيه «وجعلناهم ائمه يهدون بامرنا و اوحينا الهيم فعل الخيرات و اقام الصلوه و ايثار الزکوه و کانوا لنا عابدين» است که پيشوايان ديني بايد هدايتگر مردم به امر خداوند باشند و انجام کارهاي خير و اقامه نماز، دادن زکوه و سمبل پرستشگري خداوند، در برنامه کاري آنان وجود داشته باشد. ولي در همين قرآن «امامان نار» داريم که مردم را به سوزاندن «فطرت و وجدان و اخلاق و طبيعت طبيعي و شجريه» دعوت «وجعلناهم ائمه يدعون الي النار و يوم القيامه لاينصرون، قصص 41» مي‌کنند، مطالعه کارنامه امامان هاشمي و علوي و اموي و پيشوايان اموي و عباسي اين حقيقت را در انديشه و ايده و برنامه و کارنامه، به وضوح در برابر ديدگان ما قرار مي‌دهد. اهل بيت مصداق «امجد وانجد واجود» و بني‌اميه سمبل «انکروامکر و اعذر، محجه البيضا» بودند.

2- امام ششم در سال 83 به دنيا آمد که با خلافت عبدالملک مروان مواجه است و در سال 148 توسط بني عباس مسموم شده از دنيا مي‌رود، ولي در طول اين 65 سال چه مي‌بيند و چه مي‌شنود و چه کاري انجام مي‌دهد. مطالعه 8 جلدي کتاب «امام صادق و مذاهب اهل سنت» تاليف اسد حيدر، شماي کلي اين مثلث را «چه مي‌بيند، چه مي‌شنود، چه کاري انجام مي‌دهد» به صورت شفاف ارائه مي‌نمايد. امام همراه جد بزرگوارش امام چهارم، که معمار نيايش بود، رشد مي‌کند و در دوران امامت پدرش حضرت باقرالعلوم حدود 19 سال، همراهي علمي و عملي و سياسي دارد، هر دو امام به شام در دوران «هشام بن‌عبدالملک فراخوانده شدند و چه احضار تحقير آميزي بود، پس از شهادت پدر، حوزه علميه پدر را که به دانشگاه عظيم تبديل شد، پي گرفت و نهضت آگاهي‌سازي و افشاگري و نيروسازي پديد آورد که در مسجد کوفه، در يک روز نهصد نفر مي‌گفتند «حدتنا جعفربن محمد» جعفربن محمد اين گونه فرمود. اين وضعيت در حالي بود که خلفاي اموي و عباسي و حتي واليان منصوب شده از طرف امويان و عباسيان با مثلث «آگاه‌سازي و افشاگري و نيروسازي» مخالفت داشتند و کارشکني مي‌کردند.

3- سيره و روش امام ششم در برابر ظلم و ظالمان اين بود که«ظلم» نبايد انجام گيرد از ناحيه هرکس باشد و با ظالم همکاري نشود، ظالم نيز هرکس باشد، پذيرش ظلم نيز حتي‌المقدور ممدوح نيست«لا تظلمون و لا تظلمون، و لا ترکنوا الي‌الذين ظلموا فتحسکم النار». امام ششم قاعده‌اي مشروع در سياست سلبي پايه‌گذاري نمود که به«نافرماني مدني، يا سياست«عدم همکاري» و يا عنوان«جنبش عدم‌تعهد در برابر قدرت‌مندان زر و زور و رسانه» شهرت دارد. امام همگان را به «عزت نفس» دعوت مي‌کرد که در اديان الهي برجسته است« ولله‌العزه و لرسوله و للمومنين،منافقون،8». توجه به نيروي اراده که هر فردي آنچه را مي‌گويد و مي‌نويسد و مي‌خواهد و عمل مي‌کند و مي‌پسندد و صحه مي‌گذارد، براساس اراده باشد نه تقليد بدون ملاک و معيار، نه پذيرش و مداحيگري ناروا، و نه تماشاي آن و بي‌تفاوت بودن. مطالعه نامه«عبدالله نجاشي» کارگزار خلافت و اظهار ارادت به امام و پاسخ حضرت«حفظ جان مردم و پرهيز از آزاررساني به اولياي خدا، مهرباني با مردم، و حسن معاشرت، مشکلات مردم را اصلاح کردن، آن‌ها را با حق و عدل همراهي نمودن، نپذيرفتن‌ پولي و چيزي از مردم، که خداوند بر تو خشم مي‌گيرد و آبرويت را مي‌برد» را تذکار مي‌دهد و بکارگيري افراد امتحان‌ديده و بصير و امين و هم‌راي بودن در دين را توصيه مي‌نمايد.

امام صادق و مذاهب اهل سنت،ج‌2‌ص‌81.


 تابوت‌هاي دست ساز 
نويسنده : جواد لگزيان

براي مقتولين پيش از مرگ تابوتي به همراه عكسشان فرستاده مي‌شود و قاتل بي‌هيچ ردپايي مي گريزد و كارآگاه قصه «تابوتهاي دست‌ساز»را مات و مبهوت برجاي مي‌گذارد. «اضطراب، همچنان که هر روان‌پزشک گران‌قيمتي به‌تان خواهد گفت، حاصل افسردگي است؛ اما افسردگي، همچنان که همان روان‌پزشک در جلسه دوم و بعد دريافت حق‌ويزيت بعدي آگاه‌تان خواهد کرد، حاصل اضطراب است. تمام بعدازظهر را در اين چرخه اضطراب که با افسردگي آميخت، نشستم و زل زدم به اختراع جنجالي آقاي بل، ترسان از لحظه‌اي که بالاخره بايد شماره متل پريري را مي‌گرفتم و صداي جيک را مي‌شنيدم که تأکيد مي‌کرد دايره از پرونده کنارش گذاشته.»در كتاب امروز هوش سرشار و چابكي كارآگاه تنها بخشي از ماجراست اما سايه سياه جنايت در تمام صفحات كتاب سنگيني مي كند.از وكيلي نامي تا ادي زن چهل‌ و چهارساله‌ زيبارو همه جانشان را در اين 101 صفحه از دست مي دهند و خواننده را به پرسش‌هايي ابدي مي‌سپارند. «تابوت‌هاي دست‌ساز» نوشته ترومن کاپوتي با ترجمه‌ بهرنگ رجبي از مجموعه‌ جهان ‌نو نشر چشمه را بخوانيد. ترومن کاپوتي در سال 1924 در نيواورلئان آمريکا متولد شد و در سال 1984 در لوس آنجلس درگذشت.«صداهاي ديگر، اتاق‌هاي ديگر»، «به خونسردي»، «چهره‌نگاري» و «درخت شب» را او نوشته است.


 محمدرضا رحيمي از سرنوشت مبهم 21 ميليارد تومان سخن گفت
 اتهام‌زني معاون اول احمدي نژاد به وزير دولت نهم 

 گروه سياسي: در سال‌هاي اوليه آغاز به کار دولت محمود احمدي‌نژاد‌، وي با صراحت اعلام کرد که از سال 63 و 64 انحراف بزرگي در مديريت کشور رخ داده است، کسي نمي‌توانست پيش‌بيني کند که روزي اعضاي بلند پايه دولت به جاي اين گونه اتهام‌زني‌ها، مجبور شود عليه همکاران سابق خود، حرف‌هايي مشابه بزند؛ کاري که ديروز محمدرضا رحيمي معاون اول احمدي‌نژاد آغاز کرد و درباره يک عضو سابق دولت احمدي نژاد که جزو منتقدان دولت شده،گفت: «اين شخص در زماني که در دولت مشغول بکار بود و پيش از آنکه از دولت طرد شود، حدود 21 ميليارد تومان که با سود متعلق به آن به بيش از 30 ميليارد تومان بالغ مي‌شود، به طور غير قانوني از وزارتخانه خارج و تاکنون که 4 سال از آن تاريخ مي‌گذرد، عودت نداده است، که با اين پول مي‌شود به هزاران دانشجو وام تحصيلي داد»، اين در حالي است که اولا محمود احمدي نژاد بارها اعلام کرده دولتش پاکترين دولت تاريخ ايران است و از سوي ديگر شخص رحيمي هم در مظان اتهام بوده و مصطفي پورمحمدي رئيس بازرسي کل کشور به تازگي اعلام کرده رسيدگي به پرونده رحيمي به دليل رعايت مصالحي متوقف شده است. محمدرضا رحيمي ظهر ديروز در هفتمين جشنواره ملي تعاوني‌هاي برتر کشور شرکت کرد و چنين حرفهايي را بيان کرد.

به گزارش مهر، معاون اول احمدي نژاد با اشاره به سخنان شخصي که در جمع دانشجويان دولت را زير سوال برده است، گفت: کسي که در جمع دانشجويان يکطرفه صحبت کرده و دولت را متهم مي‌کند، در واقع به دنبال تعاون در نيکي و تقوا نيست، بلکه به دنبال گناه و آلودگي است و زهر در کام دانشجويان و جامعه مي‌ريزد.

معاون اول رئيس جمهور افزود: اين شخص در زماني که در دولت مشغول بکار بود و پيش از آنکه از دولت طرد شود، حدود 21 ميليارد تومان که با سود متعلق به آن به بيش‌از 30 ميليارد تومان بالغ مي‌شود، به طور غير قانوني از وزارتخانه خارج و تاکنون که 4 سال از آن تاريخ مي‌گذرد، عودت نداده است، که با اين پول مي‌شود به هزاران دانشجو وام تحصيلي داد.

وي گفت: پيشنهاد مي‌شود براي روشن شدن واقعيت، جمعي از دانشجويان متعلق به دانشگاه‌هاي مختلف در مورد ادعاي ايشان و ادعاي بنده تحقيق کنند و به داوري بنشينند.

اين گونه اتهام زني دقيقا شيوه اي است که دولتمردان تا کنون در قبال ديگران به کار بردند و بالاخص يادآور سخنان جنجالي مناظره‌هاي تلويزيوني است . به اين ترتيب به نظر مي‌رسد با نزديک شدن به ايام انتخابات، انتشار چنين سخناني افزايش يابد تا دولت بتواند به خواسته‌هايي مثل ادامه حيات دولت بيش از يکسال آينده جامه عمل بپوشد.

گفتني است فروردين ماه گذشته يک سايت حامي‌رحيمي از احتمال رياست جمهوري وي در دور بعد سخن گفته بود !به گزارش سايت الف، اين سايت با تحليل پشت پرده اتهامات عليه محمدرضا رحيمي، آورده بود:چرا هركسي آستين بالا مي زند تا به مردم صادقانه و بي ريا خدمت كند هزاران شمشير براي قطع كردن دستش تيز مي شود؟ البته مي توان به گمانه اي براي علت حمله امروز دست يافت.

اين سايت با طرح اين گمانه که احتمالاً رحيمي رييس‌جمهور دور بعدي اصولگرايان است، مي‌نويسد، پيشينه حمله به آقاي رحيمي را نگاه كنيد هر زمان يك تحليلگر يا مقاله نويس موضوع احتمالي كانديداتوري رحيمي براي رياست جمهوري آينده را مطرح مي كند يا سخني از اراده دولت براي مبارزه اساسي با مفاسد اقتصادي مطرح مي شود آن هفته رحيمي آماج تيتر منفي سايت‌ها و روزنامه‌هاست. پشت پرده حمله به آقاي رحيمي چه مافيايي با چه برنامه‌هايي خوابيده است؟

با اين وصف، حالا با انتشار سخنان تازه رحيمي‌گويا داستان عوض شده است !


 طرح تحول بانکي اجرا مي‌شد
  اختلاس 3 هزار ميلياردي اتفاق نمي‌افتاد 

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بيان اينکه ارايه سريعتر طرح تحول نظام بانکي ضروري است گفت: اگرطرح تحول بانکي ارايه و اجرا مي‌شد اختلاس 3 هزار ميلياردتوماني اتفاق نمي‌افتاد. محمدرضا تابش درگفت و گو با خانه ملت، افزود: قرار نبود طرح تحول نظام بانکي فقط به طرح هدفمندي يارانه‌ها موکول شودوقراربوداصلاحات نظام بانکي، بيمه اي و مالياتي وگمرکي هم انجام شود. نماينده مردم اردکان درمجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که ارايه طرح تحول نظام بانکي از سوي دولت صد درصد ضروري است به ايرادات نظام بانکي اشاره کرد واظهار داشت: خلاهايي درنظام بانکي وجود دارد که اختلاس‌هايي از جنس اخلاس 3 هزار ميليارد توماني شکل مي‌گيرد به نحوي که کسي هم متوجه نمي‌شود. وي با تاکيد بر اين که راه قانون گريزي دربانکها بايد بسته شود افزود: خلاهايي درنظام بانکي وجود دارد که قانون گريزي رواج پيدا مي‌کند و تسهيلات طبق فرآيند مصوب به بخش‌هاي اقتصادي اختصاص پيدا نمي‌کند. تابش درباره نکاتي که درطرح تحول اقتصادي بايد به آن توجه کرد گفت: نظام مديريتي حاکم بربانکها ورابطه بانکها با بانک مرکزي وبانکها بامشتريان بايد شفاف وضابطه مند شود. اين عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصيح کرد:جذب سرمايه گذاري و نحوه تخصيص سرمايه دربانکها بايد تابع قانون باشد. نماينده مردم اردکان درمجلس درباره اسلامي‌بودن بانکداري درسيستم بانکي گفت: بانکداري اسلامي درقالب عقود اسلامي فقط بر روي کاغذ مانده است و درعمل مشخص نيست که بانکداري اسلامي اجرا مي‌شود يا خيرکه البته درباره اسلامي بودن نظام بانکي فقها بايد نظر بدهند. اين عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهارداشت: نظام بانکي نمي‌تواند جداي از جرياني باشد که دراقتصاد جهاني رواج دارد.


 محجوب خواستار واکنش مجلس به عدم اجراي قانون بيمه‌اي در دولت شد 

نماينده تهران با انتقاد از عدم اجراي قانون مجلس در خصوص حق بيمه کارگزاران مخابرات روستايي از هيات رئيسه مجلس خواست تا نسبت به اين موضوع واکنش نشان دهد. عليرضا محجوب نماينده تهران در جلسه علني روز گذشته مجلس در تذکري به تجمع صبح‌ امروز جمعي از کارگزاران مخابرات روستايي سراسر کشور مقابل مجلس اشاره کرد و گفت: قانون حق بيمه‌کارگزاران مخابرات روستايي در مجلس به تصويب رسيده و سه نوبت در قوانين بودجه و برنامه پنجم مورد تاکيد قرار گرفته است. اما تصويب هيچ کدام منجر به نتيجه لازم نشد. وي ادامه داد: دولت وضع را بدتر کرده است. شرکت مخابرات قرارداد يک طرفه‌اي جلوي کارگزاران مخابرات روستايي گذاشته در حاليکه طبق تشخيص مجلس غيرقانوني است و شرکت مخابرات همان روش قبلي را به شکلي بدتر و با ترتيبات جديد پيش گرفته است. در حالي که با مصوبه مجلس قرار بود تکليف 50 هزار نفري که از گذشته بايد از مزاياي تامين اجتماعي استفاده مي‌کردند و محروم مانده بودند تعيين مي‌شد اما اين قانون هنوز اجرايي نشده است. محجوب از هيات رئيسه مجلس خواست تا در برابر عدم اجراي قانون واکنش نشان دهد. وي خطاب به ابوترابي که رياست جلسه را بر عهده داشت گفت: مردمي‌که جلوي مجلس آمده اند از راه‌هاي دور هستند و انتظار دارند مشکلشان حل شود. محمد حسن ابوترابي فرد نايب رئيس مجلس نيز در پاسخ به اين تذکر محجوب از کميسيون صنايع و معادن خواست تا موضوع را بررسي و براي رفع دغدغه تجمع‌کنندگان گزارش آن را به هيات رئيسه مجلس ارائه کنند. از ساعت 7 صبح ديروز جمعي از کارگزاران مخابرات روستايي در اعتراض به عدم اجراي قانون پرداخت حق بيمه خود در مقابل مجلس تجمع کردند.در بهمن سال 88 قانون بيمه کارگزاران مخابرات روستايي از سوي رئيس مجلس ابلاغ شد.


 کاترين اشتون ادعا کرد:
 تلاش اروپا براي افزايش تحريم‌ها 

 گروه سياسي: طي يک هفته اخير مقامات اروپايي تلاش کردند که موضع جديد خود را در مورد پرونده هسته‌اي ايران اعلام کنند، در ابتداي امر انگليس توسط وزير خارجه خود صراحتا اعلام کرد که به دنبال افزايش تحريم‌ها عليه ايران است بو به دنبال آن نيز فرانسه و آلمان هم بر اين روند تاکيد کردند، اروپا تلاش مي‌کند با افزايش تحريم‌هاي اقتصادي و در پيش گرفتن انزواي سياسي ايران راه حل پرونده هسته‌اي ايران را براساس منافع خود پيش ببرد اينکه چه امتيازاتي بتواند از اين مسير بدست آورد نکته اي است که همواره کارشناسان به آن توجه داشتند، هرچند تحريم‌هاي يک جانبه براساس قوانين بين‌المللي قابل قبول نيست اما تسري قدرت در روابط بين الملل و سياسي شدن تصميمات همواره نقش تعيين‌کننده‌اي را در اين مساله داشته است.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرده است که اتحاديه اروپا در حال بررسي اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه سوريه و ايران است. وي اين اقدام را نه تنها بررسي راه‌هاي جديد براي تحريم‌هاي بيشتر، بلکه اطمينان يافتن از کارايي تحريم‌هاي پيشين اعلام کرده است.

به گزارش اي‌بي‌سي نيوز،کاترين اشتون به اين موضوع اشاره کرده است که تحريم سوريه با هدف پايان به خشونت‌ها و جنگ داخلي در اين کشور و تحريم ايران نيز با هدف جلوگيري از ادامه برنامه‌هاي هسته‌اي صورت پذيرفته است.روز جمعه نيز وزراي خارجه آلمان، فرانسه و انگليس حمايت خود را از اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران اعلام کردند.

اشتون در پايان نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا در قبرس به خبرنگاران اعلام کرد:« ما به طور مستمر نحوه اجراي تحريم‌ها را زير نظر داريم و تمام تلاش خود را خواهيم کرد تا اطمينان پيدا کنيم ايران به تمام تعهداتش در خصوص برنامه هسته‌اي خود پايبند است. ايران بايد اين موضوع را به اثبات برساند که برنامه غني سازي اين کشور تنها داراي ابعاد صلح آميز است. ما با مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌اي ايران در تماس دائم هستيم تا در خصوص پيشبرد مذاکرات با يکديگر به توافق برسيم.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در خصوص بحران سوريه نيز به اين موضوع اشاره کرد که بشار اسد بايد از قدرت کنار برود و اتحاديه اروپا از اخضرالابراهيمي‌فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب به طورکامل حمايت به عمل مي‌آورد. اشتون از گروه‌هاي مخالف سوري نيز خواست که يک جبهه متحد را عليه بشار اسد شکل دهند. وي همچنين اعلام کرد که اولويت اصلي اتحاديه اروپا وضعيت آوارگان سوري است. اتحاديه اروپا روز جمعه اعلام کرد که 76 ميليون دلار کمک‌هاي بشردوستانه به آوارگان سوري اختصاص داده است.

در مقابل، روسيه و چين بارها اعلام کرده‌اند که هر گونه طرح دولت‌هاي غربي و عربي براي تحريم دولت بشار اسد را وتو خواهند کرد.

شماري از تحليلگران بر اين باورند در صورت افزايش فشارها بر ايران و موضع گيري برخي کشورهاي در مجمع عمومي‌سازمان ملل يا شوراي حکام عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، شرايط ادامه مذاکرات هسته‌اي با ايران دشوار تر مي‌شود.

نيمه اول شهريور ماه در حالي سپري شد که بنا بود در اين مدت کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با سعيد جليلي، عضو ارشد مذاکرات هسته‌اي ايران تماس تلفني برقرار کند تا چارچوبي براي ادامه مذاکرات هسته‌اي با ايران تعريف شود. اما اکنون نه تنها از تماس تلفني خبري نيست، بلکه اشتون از اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران سخن به ميان آورده است.

به گزارش ديپلماسي ايراني، اما با گذشت 20 روز از شهريور اکنون برخي مقامات در اروپا اينگونه گمانه زني مي‌کنند که احتمالا تا پس از نشست مجمع عمومي‌سازمان ملل، مذاکرات ايران و گروه 1+5 از سر گرفته نمي‌شود مجمع عمومي‌سازمان ملل اوايل مهرماه در نيويورک برگزار مي‌شود و محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور ايران مانند 7 سال گذشته برنامه حضور در اين مجمع را دارد. شماري از تحليلگران پيش بيني کرده اند که وي در جريان سخنراني خود در مجمع عمومي‌سازمان ملل برنامه‌هاي هسته‌اي ايران را نيز مورد توجه قرار مي‌دهد موضوعي که بنيامين نتانياهو ، نخست وزير اسرائيل نيز اعلام کرده که آن را در نيويورک پيش مي‌کشد تا جامعه بين المللي را از لزوم اقدام در برابر ايران آگاه کند.

اين در شرايطي است که پيش از مجمع عمومي‌سازمان ملل نيز يک نشست مهم ديگر از فردا (دوشنبه) آغاز به کار مي‌کند و آن نشست يک هفته اي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌به منظور بررسي گزارش فصلي يوکيا آمانو، مدير کل آژانس در خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران است که اخيرا منتشر شد.

در اين گزارش به افزايش ظرفيت غني سازي در ايران و همچنين نارضايتي آژانس از عدم دسترسي بازرسان به سايت پارچين در جنوب شرق تهران اشاره شده است. برخي ديپلمات‌هاي غربي اعلام کرده اند که اميدوارند در اين نشست به نوعي اجماع در زمينه برخورد با ايران دست پيدا کنند. بنا بر ادعاي اين دسته از ديپلمات‌ها جمهوري اسلامي‌به تعهدات خود در زمينه هسته‌اي عمل نکرده و بايد رويکردي متحد در مقابل آن اتخاذ کرد.

روزهاي پرمشغله ديپلمات‌هاي غربي که کم کم بار و بنه سفر به نيويورک را مي‌بندند با يک نشست مهم اما دور از جنجال رسانه اي همراه بود. وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا روزهاي جمعه و شنبه در قبرس گرد هم آمدند تا مساله سوريه را بررسي کنند اما دست آخر بيانيه‌اي صادر شد که نه تنها از افزايش تحريم‌ها عليه سوريه، بلکه تحريم بيشتر ايران نيز حمايت مي‌کرد. تحريم‌هايي که انگليس، فرانسه و آلمان رهبري آن را بر عهده دارند و انتظار مي‌رود در ماه اکتبر به تصويب برسد.

در چنين شرايطي پيش بيني اينکه دور بعدي احتمالي مذاکرات هسته‌اي با ايران تا پس از مجمع عمومي‌سازمان ملل به تعويق مي‌افتد، چندان دور از ذهن نيست زماني که به آمريکا و همفکرانش اجازه مي‌دهد ديگر کشور‌هاي را نيز با سياست‌هاي خود عليه ايران همگام کنند برخي بر اين عقيده اند که چراغ سبز واشينگتن به لغو تحريم‌هاي روسيه نوعي مشوق براي کرملين است تا به عنوان عضو دائم شوراي امنيت و طرف مذاکره کننده هسته‌اي با ايران، با سياست‌هاي کاخ سفيد هماهنگ‌تر شود.

هرچند مسکو تا کنون بارها با تحريم ايران مخافت کرده و بر حفظ منافعش تاکيد کرده اما در نهايت به 4 قطعنامه تحريمي‌عليه ايران راي مثبت داده است اکنون نيز زمزمه‌هايي از ديپلمات‌هاي عضو شوراي حکام در خصوص لزوم تصويب قطعنامه‌اي ديگر به گوش مي‌رسد.

زمزمه‌هايي آشنا که از سال 2006 تا کنون بارها تکرار شده و هر بار صداي روسيه و چين در مخالفت با تحريم‌ها بالاتر رفته است، اما آنچه به صندوق رفته راي مثبت به تحريم مضاعف ايران بوده است.

شماري از تحليلگران بر اين باورند در صورت افزايش فشارها بر ايران و موضع گيري برخي کشورهاي در مجمع عمومي‌سازمان ملل يا شوراي حکام عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، شرايط ادامه مذاکرات هسته‌اي با ايران دشوار تر مي‌شود، چرا که علي اکبر صالحي، وزير امور خارجه ايران اخيرا تاکيد کرده جمهوري اسلامي‌در شرايط برد – برد حاضر به مذاکره است. شرايطي که حتي پيش از اعمال تحريم‌هاي نفتي و بانکي آمريکا و اروپا عليه ايران در تابستان جاري نيز فراهم نشده بود و اکنون سخن از تحريم بيشتر ايران به ميان آمده است.

تحريم‌هايي که تهران بر لغو آنها تاکيد دارد تا زمينه براي همکاري‌ها فراهم شود اما با تشديد اين تحريم‌ها اندک روزنه‌هاي اميد براي پيشبرد ديپلماسي نيز بسته مي‌شود.

واکنش ايران به افزايش شدت تحريم‌ها

سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان ضمن تأكيد بر صلح آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و با بيان اينكه اين فعاليت‌ها تحت نظارت عاليه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌باشد، اظهارات اخير ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس در مورد تشديد تحريم‌ها عليه كشورمان را غيرمسوولانه خواند و اين سخنان را رد كرد. رامين مهمان‌پرست بيانيه اجلاس كشورهاي عدم تعهد در تهران و حمايت اين كشورها از فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران را يادآور شد و اظهارات اين مقام دولت انگليس را نقض جدي مقررات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن برگزاري موفقيت‌آميز اجلاس نم در تهران دانست. سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان رويكرد هم‌زمان فشار و گفت‌وگو را بي‌نتيجه خواند و افزود:كشورهاي غربي بيش از اين به فكر استفاده از اين ابزار منسوخ نباشند.


 ديپلماسي 

 اظهارات نادرست درباره امام موسي

وزير خارجه لبنان تصريح كرد، تمامي اظهاراتي كه به نقل از رئيس سابق سازمان اطلاعات ليبي درخصوص امام موسي صدر و همراهانش منتشر شده، نادرست است. به گزارش ايسنا به نقل از النشره، عدنان منصور، وزير خارجه لبنان اظهار كرد: تمام آن چيزهايي كه درخصوص اظهارات عبدالله السنوسي، وزير سابق سازمان اطلاعات ليبي در جلسه كميته پيگيري مساله امام موسي صدر منتشر شده، نادرست است. وي به رسانه‌ها اعلام كرد كه در انتشار اخبار دقت كنند و به تحليل‌هاي به دور از حقيقت خود تكيه نكنند. منصور تاكيد كرد: كميته پيگيري مساله امام موسي صدر و دوستانش با دستگاه‌هاي ذي ربط به صورت محرمانه در ارتباط است. روزنامه الديار اعلام كرد السنوسي اظهار كرده كه چه كسي امام موسي صدر و دوستانش را كشته و محل دفن آن‌ها كجاست.

گفت‌وگوهاي حقوق بشري ايران و ژاپن

هشتمين دور گفت‌وگوهاي حقوق بشري جمهوري اسلامي ايران و ژاپن روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه 20 و 21 شهريور ماه سال در توكيو برگزار مي‌شود. رياست هيأت ايراني را شريفي صدر، مدير كل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه برعهده دارد و هيأتي از قوه قضاييه نيز وي را همراهي خواهد كرد. رياست هيأت ژاپني را نيز مياجيمها، سفير در امور سازمان ملل وزارت امور خارجه ژاپن عهده‌دار خواهد بود. در اين نشست رسمي، دو طرف علاوه بر تبادل ديدگاه‌ها درباره تحولات حقوق بشري در ايران و ژاپـن، راه‌هاي تـوسعه همكاري‌ها را نيز در سطح بين‌المللي مورد بـررسي قرار مي دهند. جمهوري اسلامي ايران در چارچوب سياست اصولي خود مبني بر تعامل و گفت‌وگو با سازمان‌هاي بين‌المللي و هم‌چنين كشورهاي مختلف، برنامه گفت‌وگوهاي حقوق بشري را با كشورهاي علاقمند در دستور كار دارد كه در همين زمينه تاكنون 7 دور گفت‌وگو با كشور ژاپن برگزار كرده است.

همسويي گروهك منافقين با اقدام كانادا

به دنبال واكنش‌هاي منفي نسبت به دولت كانادا به دليل اقدام غيرمسوولانه‌اش در قطع روابط ديپلماتيك با ايران، گروهك تروريستي منافقين و رژيم صهيونيستي سعي كردند تا با وجود همه اين اعتراضات، خود را حامي دولت كانادا و اقدام توجيه‌ناپذيرش در قبال ايران جلوه دهند. به گزارش ايسنا، اقدام وزارت خارجه کانادا در قطع کامل روابط ديپلماتيک با ايران تعجب بسياري را برانگيخت اين اقدام از سوي رسانه‌هاي کانادايي نيز مورد انتقاد قرار گرفت. مدير پيشين تلويزيون ملي کانادا (سي‌بي‌سي) از جمله کساني است که در اظهاراتي از وزير خارجه اين کشور شديدا انتقاد کرد. انتقادها به تصميم دولت کانادا ناظر بر توجيه‌پذير نبودن دلايل مطرح شده از سوي وزات خارجه اين کشور است. ناظران سياسي دلايل مطرح شده‌اي از قبيل نبود امنيت ديپلمات‌ها و موضوعات حقوق بشري از سوي دولت کانادا در اين خصوص را غيرقابل توجيه دانسته و عموما خارج از عرف ديپلماتيک و تحت فشارهاي سياسي ديگر کشورها مي‌دانند. در اين ميان، گروهك تروريستي منافقين که عموما پاي ثابت هر دعواي ضد ايراني است از تصيم دولت کانادا کاملا استقبال کرده است. براين اساس، سركرده گروهك تروريستي منافقين از اقدام “شجاعانه” وزير خارجه کانادا مبني بر تعطيل کردن سفارت کانادا در ايران استقبال کرد. وي با طرفداري شديد از وضع تحريم‌هاي بيش‌تر بر ضد ايران بر ضرورت حمله به ايران با نتانياهو هم عقيده بوده و بي‌محابا بر آن اصرار مي‌ورزد. سركرده گروهك منافقين در سخنراني‌هاي مختلف خود غرب را به کم کاري در برابر ايران متهم مي‌کند. اين دقيقا عين اتهاماتي است که نتانياهو به غرب وارد مي‌کند. طنز ماجرا اين‌جاست که سركرده گروهك هر جا تريبوني پيدا مي‌کند طرفدار دوآتيشه دموکراسي و مفاهيم حقوق بشري جلوه مي‌کند! اين در حالي است که پيشينه تروريستي و پر از جنايت اين فرقه نشان مي‌دهد که سر سوزني به فکر مردم نبوده و در جريان همين تعطيلي سفارت ايران در کانادا بدون توجه به مشکلات عديده‌اي که مي‌تواند براي خيل عظيم ايراني‌هاي مقيم کانادا به وجود بيايد هم‌صدا با نتانياهو آن را تحسين کرد.

سفر اخضر ابراهيمي به تهران

فرستاده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه براي رايزني با مسئولان ايراني به زودي به تهران خواهد آمد. به گزارش فارس به نقل از شبکه الميادين، اخضر ابراهيمي به علي اکبر صالحي وزير امور خارجه کشورمان اعلام کرده که به زودي براي بحث درباره سوريه به تهران خواهد آمد. تاکنون جزئيات بيشتري از اين خبر منتشر نشده است و اين در شرايطي است که ابراهيمي ديدار از قاهره را آغاز کرده و قرار است با نبيل العربي دبير کل اتحاديه عرب درباره بحران سوريه رايزني کند. اين در حالي است که وزارت خارجه مصر اعلام کرد که نشست چهارجانبه مشترک مصر، ترکيه، عربستان و ايران براي بررسي موضوع سوريه هفته جاري در قاهره برگزار خواهد شد.

نگراني اسرائيل از مقابله به مثل ايران

يک کارشناس ارشد مسائل سياسي در انديشکده «رند» با اشاره به تلاش‌هاي صهيونيست‌ها براي وادار کردن آمريکا به جنگ با ايران، بيان کرد، با وجود همه اين تلاش‌ها آنها نگران پيامدهاي حمله به تاسيسات هسته‌اي ايران هستند. به گزارش فارس، شبکه خبري «سي‌ان‌ان» در مطلبي به قلم «داليا داسا کايه»، کارشناس ارشد مسائل سياسي در موسسه «رند» نوشت: همزمان با اوج گرفتن بحث جنگ در اسرائيل، مقامات آمريکايي در حال جستجوي راه‌هايي براي متقاعد کردن اسرائيلي‌ها هستند تا آنها را از اقدام نظامي منصرف کنند. البته هدف مباحث فزاينده در اسرائيل بر سر گزينه نظامي و آمادگي براي جنگ نيز برانگيختن آمريکا و جامعه بين‌المللي براي اقدام عليه ايران است. به باور نويسنده اين مطلب، مقاماتي در اسرائيل هستند؛ نظير بنيامين نتانياهو، نخست وزير و ايهود باراک، وزير جنگ اسرائيل که تهديد ايران را به اندازه‌اي حاد قلمداد مي‌کنند که مي‌خواهند خود اين موضوع را دنبال کنند،‌ به ويژه اينکه اکنون شهرت داخلي و بين‌المللي خود را به اقدام عليه ايران گره زده‌اند.


 کوتاه از بهارستان 

 اصلاح قانون انتخابات به دوره يازدهم نمي‌رسد

سخنگوي کميسيون شوراها و امور داخلي کشور مجلس با بيان اينکه نمايندگان شوراي نگهبان قانون اساسي در جلسه امروز اين کميسيون حضور داشتند، گفت: اصلاح قانون انتخابات به رياست‌جمهوري دوره يازدهم نمي‌رسد. دخيل عباس زارع زاده مهريزي گفت: جلسه امروز با حضور اعضا کميسيون و نمايندگان شوراي نگهبان درباره نحوه بازنگري در قانون انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي شهر و روستاهاي کشور گفت‌وگو شد. به گزارش خانه ملت، وي با بيان اينکه شمس‌الديني و نيلچي نمايندگان شوراي نگهبان در جلسه اين کميسيون حضور داشتند، افزود:‌ به احتمال زياد بازنگري در قانون انتخابات به دوره رياست جمهوري يازدهم نمي‌رسد.

هزينه‌هاي دانشگاه آزاد از جيب دانشجويان تامين نشود

دبير اول کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اينکه افزايش و ميزان شهريه دانشگاه آزاد در اين کميسيون بررسي خواهد شد، گفت: مسئولان دانشگاه آزاد بايد به دنبال راه‌هايي به جز افزايش شهريه براي تأمين هزينه‌هاي اين دانشگاه باشند. عليرضا سليمي‌در گفت‌و‌گو با خانه ملت، اظهار داشت: در مورد اين موضوع که چه تناسبي بين شرايط موجود و افزايش شهريه دانشگاه آزاد وجود دارد، سؤالاتي در ذهن اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نقش بسته است. نماينده مردم دليجان و محلات در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه يکي از سياست‌هاي مديريت جديد دانشگاه آزاد اسلامي تجديد نظر در ميزان شهريه‌ها است تصريح کرد: نظر ما اين است که براي پوشش هزينه‌هاي اين دانشگاه و تأمين نيازهاي مالي آن راه‌هايي به جز افزايش شهريه نيز وجود دارد که بايد مورد بررسي قرار بگيرد. وي در ادامه افزود: چندي پيش مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کردند که ميزان حقوق کارمندان و اعضاي هيأت علمي اين دانشگاه 15 درصد افزايش خواهد يافت و اگر ميزان شهريه دانشجويان بيش از اين مقدار افزايش يابد، جاي بحث و بررسي دارد.

اخطار در مورد عدم پذيرش درخواست استيضاح وزير صنعت

نماينده مردم كرمان در خصوص عدم پذيرش درخواست استيضاح جمعي از نمايندگان توسط رئيس جلسه اخطار داد. محمدرضا پورابراهيمي در اخطاري با بيان اينكه طبق قانون وقتي 10 تن از نمايندگان استيضاحي را مكتوب كنند هيات رئيسه بايد اين استيضاح را بپذيرد، گفت: از صبح امروز حدود 36 نفر از نمايندگان متني را در خصوص استيضاح وزير صنعت، معدن و تجارت آماده كردند كه همه ما خواستار اعلام وصول آن بوديم اما رئيس جلسه با استناد به ماده‌اي گفت كه اين موضوع بايد توسط رئيس مجلس اعلام وصول شود. وي خطاب به ابوترابي كه رياست جلسه برعهده داشت اظهار كرد: شما در حال حاضر رئيس مجلس هستيد و ما از شما مي‌خواهيم اين موضوع را اعلام وصول كرده تا روز سه‌شنبه در دستور كار قرار گيرد. ابوترابي در پاسخ به اين اخطار گفت: ماده 230 آيين‌نامه عنوان رئيس‌مجلس را ذكر كرده در حالي كه در برخي موارد رئيس جلسه ذكر شده است لذا بايد به اين موضوع توجه كرد و ان‌شاءالله بحث استيضاح به نحوي رسيدگي شود كه دغدغه نمايندگان بدون در دستور كار قرار گرفتن آن حل و رفع شود.


 بررسي رويکردهاي اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري در گفت‌و‌گو با فاطمه راکعي:
 صحنه را براي رقيب خالي نمي‌کنيم 
 قانون گرايي مهم ترين دغدغه ما‌ست

 فاطمه راکعي را بيشتر به عنوان نماينده ششمين دوره مجلس شوراي‌اسلامي و دبير کل جمعيت زنان مسلمان نوانديش مي‌شناسيم. در اين چند‌سال گذشته کمتر موضع گيري‌هاي سياسي داشته است ، اما به حکم فعال بودن در مسائل زنان و همين طور شاعر بودن حرف‌هاي بسياري براي گفتن دارد ؛ حرف‌هايي که از دغدغه‌هاي انساني شروع مي‌شود و تا تحليل سياست کشور در افق‌هاي کلان ادامه مي‌يابد. او معتقد است شرايط سياسي كشور اقتضا مي‌كند كه اصلاح‌طلبان حضوري فعالانه‌تر و برپايه تصميم‌گيري جمعي در فضاي سياسي ايران داشته باشند و اين حضور به نظر او با محوريت و نقش آفريني سيدمحمد خاتمي بيشتر قابل تحقق خواهد بود. گفت‌و‌گوي پايگاه خبري فريادگر را با فاطمه راکعي بخوانيد.

نظر کلي شما و اعضاي جمعيت زنان مسلمان نوانديش درباره حضور و فعاليت اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم چيست و آيا شرايط سياسي کشور را مستعد حضور و فعاليت اصلاح طلبان مي‌دانيد؟

من به عنوان يک فرد سياسي و يک شهروند ايراني نظرم را در اين باره اعلام مي‌کنم و موضع جمعيت در آينده و در قالب بيانيه اعلام مي‌شود. به اعتقاد من شخصي که سياسي است علاوه بر اين که به علائق خود و خانواده‌اش مي‌انديشد، به علائق خانواده بزرگترش يعني ميهنش و خانواده بزرگترش يعني جامعه جهاني نيز مي‌انديشد. چنين شخصي در انديشه اش به افق‌هاي بهتر براي کشورش نظر مي‌کند و در هر شرايطي از حدي از آگاهي برخوردار است که بتواند کار کند و دچار ياس سياسي نشود چرا که طبق آموزه‌هاي مکتب اسلام، يک مسلمان هرگز مايوس نمي‌شود؛ يعني اگر گامي‌در راستاي اهداف سياسي جامعه برمي‌دارد همواره اميدوار است و از موانع دلسرد نمي‌شود. بنابراين معتقدم اگرچه شرايط فعلي کشور بسيار دور از انتظارات ما بوده است و شرايطي که پس از سال 88 شکل گرفت در تصورات ما هم نمي‌گنجيد، اما اگر ما کوچک ترين روزنه اي هم به سوي افق‌هاي بهتر ببينيم، بايد به سوي آن حرکت کنيم و نبايد دچار انفعال بشويم. به هر حال تجربه‌هاي بزرگي داشته‌ايم که به ما نشان مي‌دهد اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان در عرصه سياسي ايران حرف اول را بزنند، هنوز به آن مرحله اي از رشد سياسي نرسيده ايم که بتوانيم با دهها کانديدا از گرايش اصلاح طلب قدم به عرصه انتخابات بگذاريم، چرا که رقبايي به غير از اصلاح‌طلبان هم در اين صحنه حضور دارند که بعضا از روش‌هاي غير‌دموکراتيک و مغاير با اخلاق اسلامي‌براي رسيدن به اهداف خود بهره مي‌برند و در نتيجه ما بايد هوشيار باشيم. در شرايط حاضر هم به اعتقاد من تنها شخصي که مي‌تواند با رقبايي از گرايش حاکم رقابت کند آقاي خاتمي هستند که اخلاص و صداقتشان براي مردم اثبات شده است. بنابراين اگر ايشان محور قرار بگيرند و اصلاح‌طلبان دچار تشتت نشوند، اين به نظر من بهترين روشي است که مي‌توان در پيش گرفت تا به سمت آينده‌اي بهتر حرکت کنيم.

به نظر شما به عنوان يک فعال سياسي مهم ترين دغدغه شهروندان نسبت به فضايي که از سال 88 تا کنون در کشور حاکم بوده است، چيست ؟

قانون‌گرايي مهم ترين دغدغه ما و همه کساني است که به نوعي به آينده کشور خود مي‌انديشند و همين طور کساني که دغدغه‌هايي برخاسته از مکتب اسلام دارند . از نظر من ما قانون اساسي پيشرفته اي داريم که حقوق فردي و حقوق شهروندي و همين طور آزادي‌هاي سياسي در آن لحاظ شده است و شايد مشکلات زيادي در متن اين قانون اساسي نداشته باشيم، گرچه به اقتضاي گذشت زمان به نظر مي‌رسد بايد تجديدنظرهايي را در قانون اساسي داشته باشيم. اما به هر صورت در شرايط فعلي مهم ترين مساله رعايت و پايبندي به قانون اساسي است و تاکيد بر حقوق شهروندي و حقوق و آزادي‌هاي لحاظ شده در همين قانون اساسي . بنابراين مي‌توان پايبندي به قانون اساسي در رابطه با چگونگي اجرا و عدم نقض اصول بديهي آن را مهم ترين دغدغه شهروندان پس از مجموعه اتفاقات سال‌هاي گذشته دانست.

در مجموعه راهکارها و نظراتي که در رابطه با شرايط کشور و خروج اصلاح طلبان از وضعيت انفعال و همين طور ورود به انتخابات رياست‌جمهوري آينده مطرح شده است آيا تا کنون راهبردي به تصويب و اجماع رسيده است؟

من فکر مي‌کنم خرد جمعي اصلاح‌طلبان نهايتا به اين سمت برود که بتوانيم از همه ديدگاه‌هاي سياسي و نظرات نخبگان بهره مند شويم . به هر حال اصلاح طلبان بيشتر از ساير طيف‌هاي سياسي کشور قائل به تصميم‌گيري جمعي هستند و بنابراين معتقدم که بايد دور هم بنشينيم و عقلايي ترين تصميم را در اين رابطه اتخاذ کنيم. به دليل خاطره خوبي که ملت ايران از دوره رياست جمهوري آقاي خاتمي‌و شخصيت ايشان دارند، مي‌توان گفت که در حال حاضر آقاي خاتمي يک شخص نيست بلکه ايشان به عنوان نماد يک تفکر پيشرو در ضديت با خشونت، قانون شکني و قانون گريزي و افراط گرايي شناخته مي‌شوند. طبيعتا تمامي کساني که طرفدار اين طرز تفکر هستند، دور ايشان جمع خواهند شد.قشرهاي وسيعي از جامعه خواهان آن هستند که آقاي خاتمي قدم پيش بگذارند و همانند آنچه در دوره اصلاحات اتفاق افتاد، دولتي ضدخشونت و با ايده‌هاي احترام به آحاد مردم، قانون گرايي و مشارکت همگان در اداره امور جامعه تشکيل شود.

واكنش‌هاي جريان اصولگرا طي ماه‌هاي گذشته نسبت به مواضع آقاي خاتمي را در اين رابطه چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ به وي‍ژه با توجه به مشاركت ايشان در انتخابات مجلس نهم و بازخوردهاي آن؟

همان‌طور که مي‌دانيد در طيف راست هم مانند اصلاح‌طلبان ديدگاه‌هاي مختلفي وجود دارد و برخي از فعالين سياسي اصولگرا هم خواستار حضور و نقش آفريني آقاي خاتمي هستند در عين اينکه طيف‌هاي تندرو هم در اين ميدان حضور دارند و رفتارهاي راديکالي را از آنها شاهد بوده ايم و معتقدم اين رفتارها در چارچوب قرآن و آموزه‌هاي اخلاقي مکتب تشيع قرار نمي‌گيرند. در مجموع آقاي خاتمي‌شروطي را مطرح کرده‌اند که ما معتقديم کف خواسته‌هاي اصلاح‌طلبان است و متاسفانه هنوز پاسخي را در اين زمينه دريافت نکرده ايم. علي‌رغم اين معتقدم که ما اصلاح‌طلبان به هيچ وجه نبايد صحنه را خالي کنيم و بايد نيت خود را براي اصلاح جامعه از درون به اثبات برسانيم و اين نيت را در قالب رقابت و مبارزه سياسي با طيف‌هايي که معتقد به تک صدايي در کشور هستند پيگيري کنيم. اما اين حضور زماني مثمر ثمر خواهد بود که برآيند يک حضور معنادار و برخاسته از خرد جمعي باشد.


 دولت کانادا اعلام کرد :
 بستن سفارت کانادا ربطي به جنگ احتمالي اسراييل ندارد 

 دولت کانادا اعلام کرد تصميم اين کشور به بستن سفارتخانه خود در تهران ، ارتباطي به مساله حمله احتمالي اسراييل يا آمريکا به ايران ندارد.

به گزارش عصر ايران جان برد وزير خارجه کانادا با اعلام اين مطلب گفت که دولت اتاوا هيچ گزارش يا هشداري درباره حمله قريب‌الوقوع به ايران دريافت نکرده است. وزير خارجه کانادا در حاشيه نشست سران سازمان همکاري‌هاي اقتصادي آسيا – اقيانوسيه‌(‌اپک) در روسيه تصميم غير‌منتظره و ناگهاني بستن سفارتخانه کشورش در تهران و نيز اخراج ديپلمات‌هاي ايراني از اتاوا را اعلام کرد. تهران در واکنش به اين اقدام آن را اقدامي افراطي خوانده که تحت تاثير رژيم صهيونيستي و انگليس گرفته شده است.جمهوري‌اسلامي ايران همچنين اعلام کرده است به اين اقدام کانادا پاسخ مقتضي و ديپلماتيک خواهد داد. همزمان برخي کارشناسان و تحليلگران کانادايي با ابراز تعجب از اين تصميم عجولانه دولت کانادا از بستن سفارت خانه کشورشان در ايران ابراز ناخرسندي کرده اند و اين اقدام را غير ضروري و تصميمي ناشيانه و تحت تاثير احساسات دانسته‌اند. دولت کانادا براي توجيه اين اقدام خود با صدور بيانيه‌اي شماري از ناراحتي‌ها و نگراني‌هاي خود را ليست کرده که در نگاهي منطقي هيچ يک از اين عوامل و دلايل نمي‌تواند انگيزه‌اي براي بستن سفارتخانه‌شان در تهران باشد. در عين حال وزيرخارجه کانادا در مصاحبه با بي بي سي تلاش کرد تا اين اقدام دولت متبوع خود را توجبه کند و در پاسخ به سوال اين شبکه درباره دريافت پيام تهديد‌آميز از سوي کارمندان و کارکنان سفارت کانادا در تهران ، تلاش کرد با جواب دادن دو پهلو به اين قضيه اين مساله را نيز در زمره دلايل بستن سفارت شان در تهران نگه دارد. وي نه به طور خاص اين مساله را رد کرد و نه به تهديد خاصي اشاره کرد و صرفا به گفتن اين نکته بسنده کرد‌: نمي‌توانم به تهديدها در اين زمينه اشاره کنم. جان برد همچنين حمله به سفارت بريتانيا در تهران در آذر‌ماه سال گذشته را نيز در زمره دلايل کشورش براي بستن سفارت خانه شان در تهران عنوان کرد و مدعي شد دولت ايران به کنوانسيون وين احترام نمي‌گذارد.

برخي تحليلگران نيز با توجه به رابطه دولت کانادا با اسراييل ، تاثير لابي اسراييلي را در اين تصميم مهم مي‌دانند از جمله«توني برمن » مدير سابق شبکه خبري سي بي سي کانادا و بخش انگليسي شبکه الجزيره در مطلبي در روزنامه«تورنتو استار» اين گونه با طعنه مي‌نويسد‌: بستن سفارت کانادا در تهران نشان داد که کانادا وزير‌خارجه جديدي به نام «بنيامين نتانياهو» دارد.

گفتني است رئيس رژيم صهيونيستي از تصميم کانادا براي بستن سفارتخانه خود در تهران و قطع روابط ديپلماتيک با ايران قدرداني کرد.

به نوشته روزنامه «يديعوت آحارونوت»، «شيمون پرز» شنبه با صدور بيانيه‌اي از مردم کانادا و نخست‌وزير آن به خاطر قطع روابط ديپلماتيک با ايران قدرداني کرد.

وي همچنين ابراز اميدواري کرد ساير کشورها کانادا را الگوي «اخلاقي» خود قرار دهند و از آن پيروي کنند.


 در گفت‌و‌گو با مهدي تقوي بررسي شد:
 بررسي نقش سياست‌هاي غلط دولت در نوسان قيمت ارز 

 گروه سياسي: اوضاع ارز اين روزها خوب نيست و تب قيمت دلار سبب شده تا تورم نيز به اين موضوع گره بخورد‌. سياست‌هاي دولت و ناتواني در کنترل بازار از جمله عللي است که سبب شده تا مردم نيز بکوشند تا بخشي از ريال خود را به دلار تبديل کنند‌. خبرهايي نيز به گوش مي‌رسد که گويا دولت دوهفته‌اي است که ارز عرضه نمي‌کند . به هر حال بايد منتظر ماند و ديد آيا دولت گاني براي کنترل قيمت ارز بر مي‌دارد و يا اينکه شايعه دلار 3‌هزار توماني به حقيقت مي‌پيوندد. در خصوص نوسان شديد بازار ارز‌، يک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي گفت: «انسان عاقل به دنبال آن است که بيشترين سود و بازده را از پس‌اندازهاي خود بدست آورد. لذا در شرايط فعلي اين افراد به بازار ارز رجوع مي‌کنند و تا زماني که اين رجوع به بازار ارز وجود داشته باشد قيمت ارز بالا خواهد رفت.»

دکتر مهدي تقوي استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي در گفت‌وگو با فرارو ، اصلي‌ترين عامل نوسانات قيمت ارز و سکه در بازار، سياست‌هاي غلط دولت است، گفت: «يکي از سياست‌هاي اشتباه دولت اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها است.»

وي ادامه داد: «از زمان اجراي اين قانون تمامي‌کالاها با افزايش قيمت روبرو شده است.»

وي افزود: «از سوي ديگر ايران در اقتصاد جهاني با تحريم روبرو است و سومين دليل نيز مربوط به نرخ بهره اوراق قرضه دولتي است که 5/15 درصد بود؛ در حالي که نرخ تورم بيش از بيست درصد بود. در اين شرايط کساني که پول دارند به دنبال خريد اوراق قرضه دولتي نمي‌روند و سرمايه خود را در بانک‌ها نيز پس‌انداز نمي‌کنند؛ بلکه به بازار سکه و دلار خواهند رفت.» اين استاد دانشگاه تاکيد کرد: «لذا اين سياست‌هاي نادرست باعث شده يکسري بازارهاي عجيب و غريب مانند بازار سکه و دلار در ايران ايجاد شود.»

وي اظهار کرد: «اکنون هم که بسياري از کارشناسان با ايجاد بورس ارز موافق هستند؛ عده اي از دولتي‌ها با اين امر مخالفت کرده اند. بنده با ايجاد بورس ارز موافقم زيرا يک بازار سازمان يافته شکل مي‌گيرد و احيانا نوسانات قيمتي به اين شدت در آن روي نخواهد داد.»

تقوي در پاسخ به اين سوال که آيا حجم بالاي نقدينگي در بازار بر نوسان قيمت ارز و سکه تاثيرگذار است؟، گفت: «همه اقتصادها نقدينگي دارند. اما اين نقدينگي‌ها به بازار بورس اوراق بهادار و يا بازار سهام رفته و در آنجا سهم مي‌خرند.»

وي ادامه داد: «اما در ايران به علت سياست‌هاي نادرست دولت شرايط اينگونه بازارها مساعد نيست و هيچکدام از آنها نمي‌توانند سود بيست‌درصد دهند؛ لذا نقدينگي به سمت بازار ارز کشيده مي‌شود. يعني جايي که فرد مي‌تواند سالي هفتاد درصد سود کند.»

وي تصريح کرد: «قدرت بانک مرکزي براي مداخله در بازار جهت پايين آوردن نرخ ارز، به مقدار ارزي است که در اختيار دارد. تحريم‌ها و ايجاد محدوديت در فروش نفت توسط ايران، ميزان ارزي که دولت به دست مي‌آورد و در بانک مرکزي ذخيره مي‌شود را کاهش مي‌دهد. لذا توان مداخله بانک مرکزي در بازار براي تعديل و کنترل نرخ ارز کاهش يافته است.»

تقوي ضمن غلط خواندن اين ادعا که نرخ رشد نقدينگي سه ماه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته هفت درصد است، گفت: «اکنون ما 40 درصد تورم داريم. يعني براي خريد همان کالاهاي قبلي نسبت به سال گذشته 40 درصد نقدينگي بيشتر لازم است. لذا رشد نقدينگي خيلي بيشتر از هفت درصد است.»

اين کارشناس مسائل اقتصادي نقدينگي بالا در اقتصاد را فاقد عوارض دانست و گفت: «وقتي شما تورم داريد بايد حداقل متناسب با آن تورم، نقدينگي خود را بالا ببريد.» تقوي در پاسخ به اين سوال که افزايش نقدينگي موجب افزايش تورم مي‌شود و از آنجا که توليد افزايش پيدا نمي‌کند اين چرخه ادامه خواهد يافت؛ گفت: «درست است. بنابراين اگر نمي‌خواهيد اين اتفاق بيفتد بايد توليد را افزايش داد. اما دليل اينکه توليد افزايش پيدا نمي‌کند همين اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها است.»

وي ادامه داد: «يعني قرار بود 30 درصد از منابع حاصل از اجراي اين قانون را به توليد اختصاص دهند که اين کار را نکردند. در نتيجه بسياري از بنگاههاي توليدي کار خود را متوقف کردند.» وي افزود: «از سوي ديگر ما شاهد واردات ميوه‌هايي مانند پرتقال، سيب و ... هستيم که خود در داخل بهترين نوع آن را توليد مي‌کنيم. لذا با اين وضعيت توليدات کشاورزي نيز از بين مي‌رود.»


 20 شهريور 1389: هشدارهاي آيت‌الله مکارم به دولت
 دولتمردان به نصيحت‌هاي رهبري توجه داشته باشند 

 گروه سياسي‌– محمدحسين روانبخش: سال 1389 اگر چه هنوز اتفاقات پس از عزل وزير اطلاعات ، از جمله داستان خانه نشيني 11 روزه محمود احمدي‌نژاد اتفاق نيفتاده بود؛ اما بودند علما و سياسيوني که هشدارهايي دراين زمينه به دولت مي‌دانند. 20 شهريور ماه 1389 آيت‌الله مکارم‌شيرازي در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد فطر که در حرم حضرت‌معصومه(س) برگزار شد، ضمن هشدار به دولتمردان که به نصيحت‌هاي رهبري توجه داشته باشند، نسبت ‌به بالا بودن تورم و ارائه آمار کاهش آن وهمچنين بي‌حجابي انتقاد کرد. انتقاد به آمارهاي دولتي موضوعي است که در طول همه سالهاي گذشته از طرف بسياري از صاحب نظران و فعالان مختلف اقتصادي و سياسي مورد انتقاد قرار گرفته ولي هيچ گاه اين حجم از انتقاد، پاسخي نيافته است . دولت نه تنها آمارهايي را اعلام مي‌کند که با واقعيت موجود نمي‌خواند ، بلکه گاهي بخشهاي مختلف دولت آمارهايي مي‌دهند که با هم در تناقض است و همين موضوع باعث شده آمارهاي دولتي قابليت استناد نداشته باشند .

اعتراض اين مرجع تقليد نسبت به اين موضوعات در آن تاريخ براي اولين و آخرين بار نبود که بيان مي‌شد وي پيش از آن بارها نسبت به گراني، بيکاري، همچنين مشکلات اجتماعي همواره توصيه‌ها و انتقادهايي به مسوولان داشته و بر حل اين معضلات و توجه دولت به مشکلات بارها تاکيد کرده بود که اين اتفاق پس از آن هم بارها اين سخنان تکرار شد.

وي با انتقاد از عدم تطابق آمارها با واقعيات گفت: دائما آمارهاي مربوط به کاهش تورم ارائه مي شود اما اين برخلاف چيزي است که مردم با چشم خود مي بينند.

آيت‌الله مکارم در آن روز مسئولان دولت را به اين نکته توجه داد که « وقتي آمارها با واقعيات تطابق نداشته باشند مردم به واقعيت بدبين نمي شوند بلکه اعتماد خود را به آمارهاي دولتي از دست مي دهند». وي همچنين با بيان اينکه مشکل گراني و بيکاري اسباب دردسر مردم شده است، گفت: بسياري از جوانان با تحصيلات بالا به ما مراجعه مي کنند و تقاضاي شغل مي کنند اما ما نمي توانيم براي آنها کاري انجام دهيم که اين مسئله جاي تاسف دارد. امروزه کالاها گران شده، مسکن به يک معضل جدي تبديل شده است و بيکاري در ميان جوانان زياد شده است، خيلي از جوان‌هاي بيکار با تحصيلات عاليه به ما مراجعه مي کنند، ما که وزارت کار نيستيم.

اين مرجع تقليد اضافه کرد: اميدواريم در کنار شعارها به واقعيات بيشتر اهميت داده شود.

وي تصريح کرد: دولتمردان از تک روي خودداري کنند، چرا که تک روي سمي مهلک براي جامعه است.

آيت‌الله مکارم‌شيرازي گفت: دولتمردان به نصيحت‌هاي رهبري بيش از پيش توجه کنند. چرا که اگر نسبت به نصيحت‌هاي رهبري بي تفاوت باشند، صدمه‌اش هم به دولت و هم به جامعه مي رسد.

وي در ادامه به رعايت حجاب توصيه کرد و گفت: يکي از عوامل افزايش طلاق همين بي‌حجابي است که منجر به آسيب‌هاي فراوان اجتماعي مي شود.

اين مرجع تقليد ابراز داشت: همه از دولت مي خواهند از کنار اين مسئله ساده عبور نکنند چرا که موجب لطمات فراواني به کيان اسلام و خانواده خواهد شد.

اين مفسر قرآن کريم همچنين از آمار بالاي پرونده‌هاي تشکيل شده در دادگستري‌ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه تعداد پرونده‌هايي که به دادگستري‌ها ارجاع مي شوند بسيار بالاتر از متوسط جهاني است و بهتر است مردم اجازه ندهند مشکلات ساده به پرونده‌هاي قطور تبديل شود.

اين انتقاد آيت‌الله مکارم‌، همچنان که بيان شد، در ماه‌هاي پس از آن هم‌چنان ادامه يافت که از جمله آنها مي‌توان به بيانات اين مرجع تقليد در فروردين ماه سال جاري اشاره کرد. در آن زمان آيت‌الله مکارم‌شيرازي در درس خارج فقه خود نسبت به وضعيت گراني و تورم در کشور انتقاد کرد و ابراز داشت: مساله گراني و تورم و مشکلات اقتصادي توطئه دشمن است، دشمنان از اين راه مي‌خواهند يک ملت انقلابي را به زانو دربياورند. ما تسليم آنها نشديم، نخواهيم شد و نبايد بشويم، مغزهاي متفکر اقتصادي بايد مراقب باشند تا تورم بر اقشار آسيب‌پذير فشار نياورد.

اين مرجع تقليد با اشاره به رقم بالاي تورم در کشور يک‌بار ديگر گفت: گرچه ميزان تورم 21درصد اعلام شده است اما آنچه ما و مردم در زندگي مي‌بينيم واقعيت‌ها غير از اين است.


 روي دکه 
نويسنده : مهدي عباسي

 ابلاغ حكم اعدامي‌ها

موضوع فساد بزرگ‌مالي اگرچه اين روزها كم‌كم در حال به فراموشي سپرده‌شدن از ذهن مردم و يا به نحوي درحال عادي شدن است اما ابلاغ احكام متهمان سبب شد تا برخي روزنامه‌ها بازتاب زيادي به اين خبر بدهند‌. فساد 3‌هزار‌ميليارد توماني سبب شد تا نگا هها به بحث فساد اقتصادي وارد فاز جديدي شود . در خصوص ابلاغ احكام متهمان روزنامه تهران امروز نوشت‌: پس از گذشت بيش از يك‌ماه از آخرين جلسه رسيدگي به پرونده 13‌هزار برگي فساد مالي بزرگ، قاضي سراج از ابلاغ احکام پرونده فساد بزرگ مالي به 39 متهم و بانک صادرات به عنوان شاکي پرونده خبر داد.

وحدت و الفت

روزنامه كيهان هم به موضوع وظيفه كانديداها در آستانه‌ انتخابات رياست‌جمهوري پرداخت و نوشت: ملاک اصلي و نقشه راه‌نهايي، همان فرمايش شريف امام عصر(عج) درباره راز تاخير روزگار ظهور و تشکيل نهايي دولت‌کريمه است.‌«اگر شيعيان ما- که خداوند آنها را به اطاعت خود موفق گرداند- در راه وفا به عهدي که برعهده آنان است مجتمع و همدل بودند، ميمنت ديدار ما به تأخير نمي‌افتاد». اين وحدت و الفت و اجتماع دلها ذيل هدايت ولايت فقيه و نايب امام زمان(عج) نقشه راه اصلي ماست حتي اگر پاي در ميدان مسابقه بگذاريم. رقابت‌ها نبايد از ياد ما ببرد که رفاقت و اخوت داريم و به سوي هدف مشترکي ره مي‌سپاريم.

تحليل اشتباه

روزنامه رسالت هم به موضوع كم‌شدن‌ زادو‌ ولد در كشور پرداخته و نوشته است: تحليل اشتباه پديده‌ها در اين مغالطه يک پديده محصول يک پديده ديگر معرفي مي‌شود. مثلا کاهش نرخ زادو ولد در سال‌هاي اخير تنها و فقط به فشارهاي اقتصادي بر مردم مرتبط مي‌شود. اين در حالي است که مي‌تواند عوامل مهم ديگري نيز دخيل باشد چرا که فرزند آوري حتي در بين خانواده‌هاي مرفه نيز پايين آمده است و حتي زماني که افراد با درآمد پايين تمايل بيشتري به فرزند داشته اند دهک‌هاي بالايي جامعه از زاد و ولد امتناع مي‌کردند. يا در مثال ديگر موضوعاتي نظير طلاق و يا افزايش سن ازدواج جوانان تنها و تنها به رويکرد مديران فعلي مرتبط شود. اين در حالي است که اين عامل شايد موثر باشد اما عوامل مهمتري نيز وجود دارد که به رويکرد مديران با گرايش‌هاي مختلف سياسي ارتباطي ندارد.

روسيه و غرب

روزنامه جمهوري‌اسلامي هم به موضوع تنش روسيه و غرب پرداخته و نوشته است‌: محور ديگري که باعث تنش ميان روسيه با غرب گرديد، مداخله نظامي ناتو در ليبي است. از آنجا که مسکو در اين حوزه قوي به ميدان نيامد، زير چرخ سياست‌هاي ديپلماتيک و نظامي غرب لطمات زيادي ديد اما اکنون پرونده تنش‌زاي سوم در روابط مسکو با غرب و به‌ويژه آمريکا، بحران خاورميانه و در راس آن مساله سوريه است. واقعيت اين‌ است که سقوط قذافي به عنوان متحد نزديک روسيه با مداخله نظامي ناتو، مسکو را با چالشي جدي مواجه کرد اما مدت زمان زيادي طول کشيد تا روسيه به خود آمده و حوزه منافع خود را در خطر ببيند، از اين رو سياست قاطع‌تري را در خاورميانه کليد زد. اين تغيير مواضع جدي در سياست خاورميانه‌اي مسکو باعث شده اکنون هيچ سياستمداري در روسيه در سياست‌هاي خود در لزوم حمايت از دولت بشار اسد و مخالفت با دخالت‌هاي خارجي کوتاه نيايد. آنها حتي نسبت به گسترش جنگ به کشورهاي ديگر نيز به غرب هشدار داده‌اند.

تعطيلات در ايران

روزنامه دنياي‌اقتصاد هم در اين ميان به تعطيلات كشور پرداخته و در بخشي نوشته است‌: مساله تعطيلات رسمي کشور مدت‌ها است که روي ميز بررسي سياست‌گذاران است و هنوز نتيجه‌ معقولي حاصل نشده است. اما علم اقتصاد چه مشورتي براي رسيدن به يک تصميم خردپذير مي‌تواند ارائه کند؟

بگذاريد به حقايق مربوط در اين زمينه رجوع کنيم. در ايران تعطيلات مربوط به بزرگداشت‌ها و گراميداشت‌ها نسبت به جهان هم بيشتر و هم پراکنده‌تر است و نسبت کار مفيد به کل زمان کار چندان مناسب و بهره‌ور نيست. در عين حال هجوم مردم براي خروج از شهرهاي بزرگ در روزهاي تعطيل نشان از نياز روحي و رواني مردم به همين تعطيلات موجود دارد. اکثر کشورهاي پيشرفته دنيا به طور متوسط دو روز تعطيل در هفته دارند. در اين کشورها نرخ بهره‌وري کاري نيز بالا است و همين نکته نشان مي‌دهد که برخي محاسبات در مورد کاهش بهره‌وري با افزايش تعطيلات چندان پشتوانه تجربي ندارد. اين در حالي است که تعطيلي مربوط به بزرگداشت‌ها نيز در اين کشورها هم کمتر است و هم پراکندگي کمتري دارد.

آزادراه پرحاشيه

روزنامه جام‌جم هم به موضوع جالبي در خصوص آزادراه تهران‌– شمال پرداخته و در گزارشي نوشته است: آزادراهي كه قرار بود ظرف پنج سال ساخته شده و مسير تهران به مازندران را 57 كيلومتر نزديك‌تر كند، پس از 19 سال انگار بارقه‌هاي اميدي را پيش روي خود مي‌بيند، سخن از آزادراه تهران ـ شمال است كه بزرگ‌ترين پروژه عمراني بخش راه و ترابري كشور لقب گرفته است.

آزادراهي پرماجرا كه تاكنون سه دولت و هفت، هشت وزير راه و ترابري‌(راه و شهرسازي) و دو سرپرست را به خود ديده، اما همچنان قفل آن كليد افتتاح به خود نديده است؛ روزها و ماه‌هاي آينده اما انگار قرار است اين سريال به ظاهر تمام نشدني، قسمت‌هاي اميدواركننده‌اي داشته باشد و دو قطعه از چهار قطعه آن به بهره‌برداري نزديك شود.

طبق آن‌چه به نقل از مسئولان وزارت راه و ترابري و پيمانكار پروژه آزادراه تهران ـ شمال در روزها و هفته‌هاي گذشته به رسانه‌ها اعلام شده، قطعه چهارم از اين آزادراه كه 20 كيلومتر طول دارد و در واقع قطعه آخر آن ـ از سه‌راهي دشت نذير تا چالوس ـ به شمار مي‌رود، باوجود چند بار تاخير، طي يكي، دوماه آينده افتتاح خواهد شد.

قطعه اول اين آزادراه هم كه مسير 32‌كيلومتري تهران تا دوآب شهرستانك را شامل مي‌شود، طبق وعده‌ها در سال 92 افتتاح خواهد شد.

البته در خصوص قطعات 2و 3 اين آزادراه هنوز هيچ افق روشني وجود ندارد و اين مسأله، ماجراهاي اين پروژه ملي را وارد روند پيچيده‌اي كرده است.


 زير پوست خبر 

 اظهارات احمدي‌نژاد درباره کشف معدن با هدايت اولياي الهي

به گزارش مشرق‌، محمود احمدي‌نژاد در مراسم راه‌اندازي دو طرح عمراني و صنعتي در استان کرمان از فردي سخن گفت که با نگاه به علف‌ها و سطح زمين، تمام معادن موجود در آن را اعلام مي‌کند. احمدي‌نژاد گفته است‌:‌«بگذاريد يکي ديگه هم اضافه کنم، براي اينکه دانش ايراني‌رو شما بدونيد وقتي مي‌گيم دانش ايراني تا کجاهاست. ما همين الان در ايران فردي داريم که مياد سطح زمين‌رو نگاه مي‌کنه، علف‌ها رو نگاه مي‌کنه، تمام معادن اعماق زمين رو به شما معرفي مي‌کنه؛ تضميني، همين الان! يک دانش است ديگر، نه گمانه مي‌خواهد بزند، بله، بعداً شما مي‌رويد گمانه مي‌زنيد حد و حدودش را به دست مي‌آوريد اما اين به شما مي‌گويد اينجا آهن است، اينجا منگنز است، اينجا طلاست، اينجا سربه، اينجا رويه، همه را معرفي مي‌کند. تضميني‌ها! الان ما در بعضي فلزات حساس از ايشان داريم استفاده مي‌کنيم. دانش است و البته با هدايت اولياي الهي بوده، ولي موجود است!»

امکان محاکمه غيابي خاوري در دادگاه

يک حقوقدان معتقد است دولت ايران مي‌تواند عليه خاوري، مديرعامل پيشين بانک‌ملي که از متهمان پرونده فساد مالي سه‌هزار‌ميليارد توماني است بدون حضور وي در دادگاه اعلام جرم کرده و به صورت غيابي حکم صادر کند. محمدطاهر کنعاني، رئيس پيشين کميسيون حقوق بشر دوستانه جمهوري‌اسلامي‌ايران در گفت‌وگو با قانون، در پاسخ به اين سوال که با توجه به عدم تفاهم‌نامه في‌مابين ايران و کانادا براي استرداد مجرمين، آيا از نظر حقوق بين‌الملل، راهکاري مبني بر استرداد خاوري، متهم پرونده فساد بزرگ مالي سه‌هزار‌ميليارد توماني، از کانادا وجود دارد؟ اظهار داشت: بر اساس ماده 217 آيين دادرسي کيفري، بخشي از اتهام خاوري که مربوط به حق‌الناس است قابل طرح در دادگاه بوده و قابليت رسيدگي غيرحضوري و صدور حکم را دارد.

اين حقوقدان معتقد است که براي بخشي از اتهامات خاوري، بدون نياز به حضور فيزيکي و تفهيم اتهام و اخذ توضيح از وي، مي‌توان حکم صادر کرد.

27 هزار واحد صنعتي بحران زده

نماينده ورزقان با ابراز تاسف از ميزان بالاي بحران در صنايع کشور گفت: وقتي از وجود 27 هزار واحد بحران‌زده در کشور خبر مي‌دهند، معناي آن چنين است که عملکرد دولت با نامگذاري رهبري و شعار سال توليد‌ملي و حمايت از کار و سرمايه‌ايراني مغايرت دارد. الله‌وردي دهقاني در گفت‌و‌گو با پايگاه خبري فريادگر گفت: عوامل بسياري در ورشکستگي بنگاه‌هاي اقتصادي موثر بوده که يکي از موثرترين آنها، اجراي هدفمند‌کردن يارانه‌هاست. وي با اشاره به اينکه دولت بايد سهمي از اجراي هدفمندي را به بنگاه‌هاي اقتصادي پرداخت مي‌کرد گفت: متاسفانه هنوز دولت اين سهم را پرداخت نکرده و بنگاه‌ها را در معرض ورشکستگي قرار داده است. عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس حمايت نکردن بانک‌ها از صنايع را يکي ديگر از عواملي دانست که باعث ورشکستگي بنگاه‌هاي اقتصادي شده و گفت: بحث مديريت هم امر مهمي در بحران بنگاه‌هاي اقتصادي است. وي با تاکيد بر اينکه مسوولان، دست‌اندرکاران و تئوري‌پردازان اقتصاد و صنايع بايد برنامه اقتصادي مناسبي بر پايه توانمندي صنايع و کشاورزي داخلي را شکل بدهند گفت: اگر برنامه‌ريزي درستي داشته باشيم يک امر مهم در اقتصاد مقاومتي شکل گرفته است.

واردات خودرو‌هاي لوکس با ارز دولتي

اعتراض‌ها هنوز نتيجه نداده است و براساس آمارهاي گمرک واردات خودروهاي لوکس با ارز دولتي همچنان ادامه دارد، براساس آمارهاي گمرک در مرداد ماه با واردات 3723 دستگاه سواري به ارزش 82ميليون دلار حجم واردات خودروهاي سواري طي سال جاري به 15680 دستگاه با ارزشي معادل 339 ميليون دلار رسيد. به گزارش خبرآنلاين ، قابل ذکر است که بخش قابل توجهي از اين خودروها، در جمع خودروهاي لوکس قرار مي‌گيرد و سود سرشاري براي وارد‌کنندگانشان به همراه دارد که البته بخش عمده‌اي از اين سود ناشي از رانت تخصيص ارز دولتي به امر واردات اين خودروهاست. براساس همين گزارش در مردادماه بالغ بر 62 دستگاه خودرو به باشگاه يکصد هزار دلاري‌ها افزوده شد که 33 دستگاه آنها پورشه، 28 دستگاه مرسدس‌بنز و يک دستگاه مازاراتي در ميان آنها به چشم مي‌خورد. جمع ارزش اين خودروهاي لوکس به رقمي معادل 3/9 ميليون دلار مي‌رسد که البته با توجه به رشد قيمت دلار درمردادماه و فاصله حدود 900 توماني نرخ ارز مرجع و بازار آزاد، رانت ارزي که به واردکنندگان اين خودروها تعلق گرفته تنها در اين يک ماه بالغ بر 8 ميليارد تومان بوده است.

از کانديداتوري حداد عادل حمايت نمي‌کنيم

سيد‌علي محمد بزرگواري عضو جبهه‌پايداري در گفت‌و‌گو با آريا، درباره ائتلاف دولت با جبهه پايداري برسر يک کانديداي مشترک گفت: در صورتي که دولت از جريان انحرافي جدا شود جبهه پايداري قطعا با آن ائتلاف خواهد کرد، زيرا ما بدنه دولت و وزرا را قبول داريم اما از آنجايي که مخالف جريان انحرافي بوديم تصميم به تشکيل جبهه پايداري گرفتيم. وي افزود: همانطور که اشاره کردم دولت بايد جريان انحرافي را از خود جدا کند و براساس اساسنامه و مرامنامه جبهه پايداري عمل نمايد در اين صورت ما با آنها ائتلاف خواهيم کرد.بزرگواري درباره حمايت از کانديداتوري حدادعادل تأکيد کرد: آقاي حدادعادل خودشان، خودشان را مطرح کردند ما قصد حمايت از کانديداتوري ايشان را نداريم.

توزيع بروشور آموزشي در اسرائيل

انتخاب گزارش داد، در حالي که در هفته‌هاي اخير شايعات مبني بر حمل نظامي اسرائيل عليه تأسيسات هسته‌اي ايران شدت گرفته‌، ارتش اسرائيل توزيع بروشوري آموزشي را به شهروندان خود آغاز کرده است. بروشوري آموزشي-نظامي که به آنها ياد مي‌دهد چگونه در برابر حملات احتمالي عليه اسرائيل واکنش نشان دهند.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي