نسخه شماره 3000 - 1391/06/11 -

ابتکار ارزان قيمت؛براي بهبود شرايط زندگي در شهرهاي بزرگ
خطوط بي آر تي منبع الهام طرح‌هاي حمل و نقل شهري

نماينده مردم رباط کريم و بهارستان در مجلس:
تهران الگويي براي کشورهاي عضو جنبش غير متعهدهاست
بيادي: اجلاس سران يک المپيک سياسي است
معصومه آباد، عضو شوراي شهر تهران:
بافت فرسوده تهران براي زلزله آماده نيست


تمهيدات «شهرهاي هوشمند» براي آمادگي در برابر بحران‌ها


خبر


 ابتکار ارزان قيمت؛براي بهبود شرايط زندگي در شهرهاي بزرگ
 خطوط بي آر تي منبع الهام طرح‌هاي حمل و نقل شهري 

 تردد روزانه هزاران خودرو در سطح شهرها آلودگي‌هاي صوتي جبران ناپذيري را ايجاد مي‌کنند و گازهاي کربنيک حاصل از سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي توسط رانندگاني که در ساعتهاي آغازين صبح مسيرهاي مختلفي را براي رسيدن به محل کار خود پشت سر مي‌گذارندو گاهي شبيه توده ابري قارچ شکل از ميان آسمان‌خراشهاي شهرسر به آسمان مي‌کشد سلامت شهروندان را به خطر مي‌اندازد، شهرهاي مختلف جهان امروزه کم و بيش با چنين پديده‌هايي آشنا هستند.

اما در سال‌هاي اخير کم و بيش خبرهاي خوبي شنيده مي‌شود و به نظر مي‌رسد که طراحان مبتکر شهرها به راه حل‌هاي مناسبي براي اين چالش‌ها دست يافته‌اند. مثلاً در يکي ازهمايش‌هاي برگزار شده توسط موسسه East-West چند نمونه از ابداعات موثر در بهبود شرايط زندگي در شهرهاي بزرگ مطرح شد که مي‌تواند کمک بزرگي به شهرهاي در حال رشد آسيايي باشد که با مشکلات ريز و درشت روبرو هستند، پيش از اين هم برخي از اين ابداعات متحول کننده ظاهر شدند، بي آر تي يک نمونه ارزان از چنين ابتکاراتي است.

درنتيجه رشد سريع شهرها بسياري از آنها با پيشروي گره‌هاي ترافيکي آن هم در ساعت‌هاي پيک ترافيک فلج شده اند. مثلاً گوانژوي چين يک نمونه مشخص از شهرهايي است که از سال 2003 وضعيت ترافيکي بغرنجي را تجربه کرد و از همان زمان مقامات شهر برنامه ريزي‌هاي خود را براي سيستم جديد حمل و نقل شهري «بي آر تي» شروع کردند.

سيستم بي آر تي گوانجو اگر بهترين نمونه در جهان نباشد در ميان بهترين‌ها جاي مي‌گيرد، اين سيستم در سال 2010 تکميل شد و اتوبان‌هاي شلوغ شهر را تبديل به مسيرهايي آرام و مطمئن کرد و در کنار اينها موتورسواران هم مي‌توانند با امنيت بيشتري در خيابانهاي شهر تردد کنند و حتي عابران پياده هم نگراني از برخورد خودروهاي متخلف ندارند.

«کارل چلستروم» مدير بخش شرق و جنوب شرق آسياي موسسه سياستگذاري توسعه و حمل و نقل شهري «IDTP» مي‌گويد : «در مورد گوانژو استفاده از بي آر تي ارزان ترين راه و بهترين راه حل مساله ترافيک و آلودگي بود. هزينه حمل و نقل با اتوبوسهاي بي آر تي 20 برابر ارزان تر از مترو تمام مي‌شود. راه اندازي بي آر تي در گوانژو 5 ميليون دلار هزينه داشته است و به لحاظ مدت زمان برنامه ريزي و اجرا هم خيلي سريعتر از ساير مدل‌هاي حمل و نقل به نتيجه رسيده است. اينها نمونه‌هاي مهمي‌است که نشان مي‌دهد چرا بعد از تجربه گوانژو ديگر شهرهاي دنيا هم براي بهبود وضعيت ترافيکي خود به بي آرتي علاقه مند شده‌اند.»

خطوط بي آر تي گوانژو 31 خط دارد و هر ايستگاه در هر ساعت در روزهاي شلوغ مي‌تواند به 27000 مسافر خدمات رساني کند. اين زيرساخت ارتباط با مراکز مهم شهر را به سادگي و با کمترين هزينه ميسر ميسازد و استفاده کنندگان از آن مي‌توانند به راحتي به فروشگاه‌هاي مرکز شهر، مسيرهاي مخصوص عابر پياده، مسير‌هاي تحت پوشش سيستم دوچرخه سواري شهري برسند و به طرق ديگر بقيه مسير خود را تا مقصد ادامه دهند.

بي آر تي گوانژو در همه زمينه‌ها انتظارات مديران و شهروندان اين شهر را برآورده کرده است. اتوبوسهايي که ديگر در ترافيک معطل نمي‌شوند به سرعت خود را به ايستگاه‌ها مي‌رسانند و هر مسافر تنها با 35 تا 40 ثانيه حضور در ايستگاه مي‌تواند سوار يکي از اتوبوسها شود، راه اندازي اين سيستم به نفع همه افرادي بوده است که مي‌خواهند در اين شهر با هر وسيله اي تردد کنند.

ايده بي آرتي منجر به ارائه ايده سيستم حمل و نقل دوچرخه‌اي سريع يا (بي آي آر تي) در کره جنوبي شده است. مهندسان و کارشناسان انيستيتوي حمل و نقل کره در حال برنامه ريزي براي پياده سازي طرح بزرگراه‌هاي دوچرخه اي هستند که قرار است در ارتفاعي بالاتر از سطح عادي خيابان راه‌اندازي شود.

متخصصان اين موسسه مي‌گويند که بي آي آر‌تي به دوچرخه سوارها اجازه مي‌دهد که در تمام ساعات روز و در هر شرايطي از وسيله نقليه خود استفاده کنند. معمولاً بدي آب و هوا باعث مي‌شود تا دوچرخه سوارها به فکر استفاده از خودروي شخصي يا بقيه مدلهاي حمل و نقل بيفتند يا کمبود خطوط مخصوص دوچرخه سواري مانع از حرکت امن آنها در شهر مي‌شود و به عقيده کارشناسان انيستيتو حمل و نقل کره اين روزها نبايد دوچرخه سواري را به عنوان روشي ديگر براي انجام سفرهاي شهري دانست بلکه بايد به آن به چشم جايگزين ماندگار و مطمئن ديگر روش‌هاي حمل و نقل در شهر نگاه کرد.

مسيرهاي بزرگراه دوچرخه‌ها توسط دوربين‌هاي مدار بسته و سيستمهاي پيشرفته لحظه به لحظه مورد بررسي قرار مي‌گيرند تا اگر حادثه اي رخ داد يا شرايط اورژانسي پيش آمد سريع ترين عکس العملها به وقوع بپيوندد. همچنين مسيرهاي تخليه سازي متعددي هم در اين طرح پيش‌بيني شده تا دوچرخه سوارهايي که دچار مشکل مي‌شوند و نمي‌توانند مسير را ادامه بدهند بدون اختلال در روند حرکت بقيه، از بزرگراه خارج شده و با استفاده از ديگر سيستم‌هاي حمل و نقل به مقصد خود برسند.تنها مشکلي که طراحان اين برنامه را نگران کرده است، هزينه‌هاي اجراي آن و استقبال مناسب شهروندان است که اين تيم را وادار کرده تا بشدت به فکر چاره انديشي براي اين نگراني‌ها باشند.

منبع:بيزينس مانيتور


 نماينده مردم رباط کريم و بهارستان در مجلس:
 تهران الگويي براي کشورهاي عضو جنبش غير متعهدهاست 
 بيادي: اجلاس سران يک المپيک سياسي است

 نماينده مردم رباط کريم و بهارستان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به شگفتي ميهمانان اجلاس سران غير متعهدها از تغييرات و زيبايي‌هاي تهران گفت: سازه‌هاي مدرن و پروژه‌هاي عمراني عظيم و چهره ي زيباي پايتخت، شگفتي ميهمانان اجلاس غير متعهدها را برانگيخت.

ابراهيم نکو در گفت‌وگو با شهرنوشت تصريح کرد: ما براي حضور ميهمانان اجلاس سران غير متعهدها ظاهر سازي نکرده ايم و آنچه امروز شگفتي ملل ديگر را برانگيخته حاصل تلاش و هنر و دانش ساليان سال است. وي در ادامه خاطرنشان کرد: به تبع تبليغات منفي و بچه گانه آمريکا و رژيم صهيونيستي و دشمنان ما ،چهره نامطلوبي از کشور ما در اذهان ديگر ملل بود، اما اکنون که با چشمان خود دستاوردهاي فني و علمي و زيبايي را در پايتخت ايران مي‌بينند، به توانايي‌هاي ما ايمان مي‌آورند.

دبير کميسيون اقتصادي مجلس نهم شوراي اسلامي با اشاره به تغييرات تهران نسبت به سالهاي پيش گفت: اتفاقات مهم زيادي در تهران نسبت به سالهاي قبل رخ داده که نمونه آن احداث برج ميلاد، بوستان‌هاي بزرگ، تونل‌هاي عظيم، اتوبان‌ها و پل‌هايي با مهندسي روز دنيا است که نشاندهنده پيشرفت ايرانيان در دانش و علم است.

اين نماينده مجلس همچنين خاطرنشان کرد: کشورهايي که در اين اجلاس شرکت کرده اند، با ديدن زيبايي‌هاي تهران اعتراف کردند که کارهاي زيربنايي و علمي زيادي در پايتخت صورت گرفته و مي‌تواند الگوي مناسبي براي آنها باشد، چراکه اتفاقات امروز تهران را نشاندهنده صنعت بسيار قوي ما مي‌دانند.

شهرداري تهران بهترين عملکرد را براي ميزباني داشت

نايب رئيس شوراي اسلامي شهر تهران شانزدهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد را نوعي المپيک سياسي خواند و برگزاري اين اجلاس در تهران را داراي امتيازات و دستاوردهاي ويژه اي براي کشورمان توصيف کرد.

حسن بيادي با بيان اين مطلب گفت: هر کشوري که ميزباني اجلاس سران جنبش عدم تعهد را به عهده بگيرد، قطعا از امتيازات و مزاياي ويژه اي برخوردار خواهد بود. همان طور که ميزباني المپيک براي کشورها يک امتياز بزرگ است، مي‌توان اين اجلاس را هم نوعي المپيک سياسي دانست.

وي ادامه داد: اولين دستاورد اجلاس سران جنبش عدم تعهد براي کشورمان روشنگري آزادي خواهي ماست و اينکه ما صلح طلب هستيم و به دنبال جنگ نيستيم و اين استکبار است که جنگ طلب است. دستاورد دوم اين است که وقتي سران از نزديک با دستاوردهاي انقلاب ما که خارج از حيطه استکبار و با تلاش مردم و هدايت‌هاي امام و رهبري به وقوع پيوسته آشنا شوند، حتما متوجه مي‌شوند که بدون اتکا به قدرت‌هاي جهاني هم مي‌توان کشورداري کرد. او افزود: اگرچه شايد ما اشکالاتي هم داشته باشيم، اما عزت مردم ما به خاطر استقلال آنها است. دستاورد ديگر اين اجلاس متوجه شهر تهران به طور خاص است و ميزباني آن يکي از افتخارات پايتخت است. بيادي با بيان اينکه شهرداري تهران سهم بزرگي در اداره شهر در زمان اجلاس داشته، گفت: به نظر من شهرداري گذشته از مسائل امنيتي و انتظامي، در حد توان خود بهترين عملکرد را در بين سازمان‌هاي مربوطه براي ميزباني اجلاس به نمايش گذاشته است. چرا که با کمترين هزينه و بدون تحميل باري به دولت شهر را هم از لحاظ زيباسازي و هم از نظر خدمات شهري براي ميزباني اجلاس آماده کرد. نايب رئيس شوراي شهر تهران اضافه کرد: وقتي مسائل مهمي‌مانند حفظ امنيت شهر در زمان برگزاري اجلاسي در اين سطح پيش مي‌آيد، همه بايد همکاري کنند. اصولا مهمان هميشه در فرهنگ ما مهم بوده است. ضرب المثل داريم که جلوي مهمان خون دهانت را بيرون نريز. بنابراين حتي اگر در شرايط عادي مشکلاتي در سطح شهر داشته باشيم، اما بايد خودمان را در مقابل مهمان به بهترين شکل ارائه دهيم که همين طور هم شد و مردم ما محدوديت‌هاي ناشي از برگزاري اجلاس را خوب تحمل کردند. بيادي در ادامه درباره تاثيرات برگزاري اجلاس سران جنبش عدم تعهد در شرايط کنوني گفت: اين جنبش مي‌تواند به توسعه صلح و آرامش در منطقه کمک کند، مخصوصا در مورد کشورهاي بحرين و سوريه و کشورهايي که تازه به استقلال رسيده اند و توانسته اند حکومت‌هاي استکباري را از خود دور کنند و دولت‌هاي مردمي را بر سر کار آوردند، برگزاري اين اجلاس در کشورمان مي‌تواند الگو و نمونه خوبي از مردم سالاري ديني و استقلال به معناي واقعي کلمه را براي سران و مردم کشورهايشان به نمايش بگذارد.


 معصومه آباد، عضو شوراي شهر تهران:
 بافت فرسوده تهران براي زلزله آماده نيست 

 عضو شوراي اسلامي شهر تهران برگزاري شانزدهمين دوره اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران را دربرگيرنده مزاياي مهمي براي پايتخت دانست و اقدامات شهرداري تهران براي آماده سازي شهر به منظور ميزباني اجلاس را ستود

معصومه آباد درباره فعاليت‌هاي شهرداري در هفته‌هاي اخير براي ميزباني اجلاس در تهران گفت: با توجه به اينکه اجلاس يک رويداد بين المللي است که حيثيت و آبروي کشور و نظام را ضمانت مي‌کند، همه سازمان‌ها و به ويژه شهرداري تهران با همه ظرفيت به موضوع ورود پيدا کردند. شهرداري شهر را هم به لحاظ پاکيزگي و هم زيباسازي با توجه به زمان محدودي که در اختيار داشت، آراسته و آماده ورود مهمانان کرد.

وي افزود: البته بعضي از اقدامات را مي‌شد انجام داد که فضا بهتر از اين باشد. اما اين کار مستلزم زيرساخت‌هاي مناسب بود که فراهم کردن آن زيرساخت‌ها با توجه به فضاي شهر تهران و تجمع و تراکم آن در اين مدت زمان اندک امکان پذير نبود.

او ادامه داد: براي ميزباني به نحو احسن، تهران نيازمند وجود يک مديريت يکپارچه بود، يعني اگر بسياري از ماموريت‌ها در يک سازمان واحد برنامه ريزي و مديريت مي‌شد، شايد شهر آرماني و ايده آل براي ميزباني اجلاس محقق مي‌شد. اما با فضاي کنوني که شهرداري ماموريت زيباسازي، فضاي سبز، ترافيک و ... داشت، در همين حوزه‌ها به نحو احسن انجام وظيفه کرد.

آباد درباره برخي اقدامات مقطعي شهرداري براي ميزباني اجلاس مانند جمع آوري متکديان، توقف عمليات عمراني و ... گفت: قطعا اگر اين اقدامات به خصوص در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي به طور دائمي صورت مي‌گرفت، خيلي خوب بود. اما همان طور که گفتم، تحقق اين مهم نيازمند وجود يک مديريت يکپارچه شهري است تا رسيدگي به آسيب‌هاي اجتماعي هم در اختيار شهرداري قرار بگيرد.

عضو شوراي شهر تهران گفت: با اين حال تهران الان هم مثل يک خانه اي است که مهمان غريبه دارد و همه خانه را آماده پذيرايي مهمان کرده است. اما اينکه کارهايي مثل جمع آوري متکديان، توقف ساخت و سازها يا ايجاد محدوديت‌هاي ترافيکي بتواند دائمي شود، امکان پذير نيست. اين نوع اقدامات موقتي است و بعد از اجلاس ناگزير فضا بايد بازتر شود و ناخودآگاه فضاي قبلي حاکم مي‌شود.

آباد در ادامه سخنان خود درباره اقداماتي که براي جلوگيري از خسارات زلزله در تهران و به ويژه در بافت‌هاي فرسوده در حال انجام است، گفت: پيش بيني زمان وقوع زلزله در تهران به طور صد در صد قابل انجام نيست. ولي براي اينکه مقابله با زلزله به نحو احسن انجام شود و مردم آمادگي آن را داشته باشند و ميزان خسارات وارده کاهش يابد، آموزش‌هايي از طرف ستاد مديريت بحران به مردم داده شده است.

او ادامه داد: معمولا خدمت رساني به آسيب ديدگان زلزله بايد سريع انجام شود و اقدامات اورژانسي در لحظات اول از اهميت خاصي برخوردار است، بنابراين ستاد مديريت بحران خانواده‌ها و افراد محلي را براي خدمات ابتدايي در لحظات اول حادثه آموزش مي‌دهد.

وي افزود: اقدامات انجام شده قطعا کافي نيست، اما شروع خوبي بوده و چندين بار آزمون مديريت بحران که انجام شده، نشان مي‌دهد مردم تا حدودي آمادگي مقابله را داشته اند. اما امکانات در سطح وسيع در شهر وجود ندارد و مشکلات عبور و مرور وسايل نقليه و به ويژه وسايل نقليه امدادي در بافت فرسوده شهر همچنان به قوت خود باقي است.

آباد در پايان تاکيد کرد: نوسازي بافت‌هاي فرسوده بدون مشارکت مردم ميسر نيست. سازمان نوسازي بودجه کافي براي اين کار در اختيار دارد، اما آنچه بيشتر از بودجه اهميت دارد، مديريت بر بودجه است که تنها با مشارکت مردم امکان پذير مي‌شود.


 تمهيدات «شهرهاي هوشمند» براي آمادگي در برابر بحران‌ها 

 پس از وقوع بحران انرژي در ژاپن در بهار سال گذشته که ناشي از آسيب ديدن نيروگاههاي اتمي مهم کشور بر اثر سونامي بود، مديريت منابع انرژي و سرمايه گذاري براي بالا بردن بهره وري در شهرهاي هوشمند اين کشور مورد توجه بيشتري قرار گرفته است.

ايده هايي مانند تشکيل اجتماعات دوستدار محيط زيست محلي فعال در زمينه کاهش مصرف انرژي شهري برآمده از همين بحران اخير هستند و اين در حالي است که دولت با در نظر گرفتن يارانه هاي مختلف و تخفيفهاي مالياتي، شهرداريها و صنايع را تشويق به سرعت بخشيدن در اجراي پروژه هاي شهر هوشمند مي کند.

حالا علاوه بر پروژه هاي شهر هوشمندي که پيش از زلزله و بحران اتمي 2011 در حال پيگيري بودند، بيش از 50 طرح و پروژه جديد و خلاقانه کليد خورده اند و کارشناسان را اميدوار ساخته اند که دهه دوم قرن 21 با بهره برداري از شهرهاي پايدار جديد پايان خواهد يافت.

از ميان اين برنامه ها ، 8 پروژه مهم در «فوکوشيما»، «مياگي» و «ايواتا» از طرف دولت براي دريافت يارانه هاي چشمگيري که قرار است تا در سال 2016 به آنها تعلق بگيرد انتخاب شده اند. پيش ازاين در بودجه الحاقي سال 2011 براي کمک به اين شهرها 8 ميليارد ين در نظر گرفته شده بود.

به نظر مي رسد که شهر هوشمند «کاشيوا» در شرق توکيو که به بهره برداري رسيده است مي تواند الگوي مناسبي براي ساير شهرهاي هوشمند در حال احداث اين کشور باشد. در يک زمين 273 هکتاري که در نزديکي ايستگاه قطار اين شهر قرار گرفته است تاسيساتي راه اندازي شده که مي تواند به شهروندان اطمينان بدهد که در صورت قطعي سراسري برق يا موارد مشابه مي توانند به ادامه فعاليتهاي روزمره خود بپردازند. پروژه شهري «کاشيوا» توسط بخش خصوصي اجرا و راه اندازي شده است و شامل تاسيسات خورشيدي و بادي مي شود که مي توانند تا 2 هزار کيلووات برق را در باتري ها ذخيره کنند و منبع آب آشاميدني ايمن احداث شده هم مي تواند آب مورد نياز را از زير زمين تامين ، تصفيه و نگهداري کند.

اين پروژه براي کمک به يک برنامه ديگر که تا سال 2014 راه اندازي خواهد شد و شامل مجتمع هاي مسکوني، دانشگاهها، پارکها و مراکز تجاري و خريد و بيمارستان مي شود راه اندازي شده است و در فاز آزمايشي خود جوابگوي نياز 26 هزار نفر خواهد بود.

انرژي الکتريکي ذخيره شده مي تواند برق مورد نياز يک روز کامل 150 خانوار را تامين کند و در صورتي که 1000 خانوار از آن بهره مند شوند مي توانند تا 2 ساعت از آن استفاده کنند.در حال حاضر 4000 نفر در قالب 1300 خانوار در اين شهرک ساکن شده اند.

در جريان قطعي سال 2011 ، هزاران دستگاه آسانسور در ساختمانهاي شهرها از کار افتاد با اين حال دسترسي به اينترنت با مشکل مواجه نشد، ارتباط با نقاط مختلف شهر و جمع آوري اطلاعات بعد از وقوع بحرانها بسيار مهم است و بنابراين هزينه هاي زيادي براي کنترل آن صورت مي گيرد.

براي جوابگويي بهتر شهرها به بحرانهاي آينده، شهروندان «کاشيوا ، گروههاي داوطلبي تشکيل داده اند تا در مواقع لزوم ارتباط خود را با يکديگر و با کمک انواع تجهيزات ارتباطي حفظ کنند. اين گروهها مي توانند در زمان وقوع بحرانها وظايف متفاوتي را به عهده بگيرند و نقش کليدي در عبور از آن داشته باشند.

شهرهاي هوشمند در حال احداث از منابع انرژي پاک بيشتر و متنوع تري بهره مند خواهند شد که باعث کاهش مصرف آب، برق يا گاز شهري در مصارف خانگي و تجاري مي شوند و اجازه مي دهند تا ميزان بيشتري از اين انرژي ها ذخير شوند.

تجربه «کاشيوا» به ژاپني ها اجازه مي دهد تا از آن به عنوان آزمايشگاهي براي تجربيات شهري استفاده کنند و پس از آن شرکتهاي مختلف مي توانند شهرهاي مشابهي را راه اندازي کنند.

«شهر هوشمند» مفهومي است که هنوز تعريف دقيقي ندارد و بايد بيشتر در مورد آن کار شود، ژاپني ها سعي خود را مي کنند تا به اندازه اي که لازم دارند آن را گسترش دهند، شهرهاي هوشمند ژاپن که تا الان مورد بهره برداري قرار گرفته اند از نمونه هاي مشابه خود در ديگر نقاط دنيا وسيعتر و پرجمعيت تر هستند و بنابراين در اين شهرها امکان تطبيق دادن شرايط آزمايشگاهي با واقعيات بيشتر فاز ساير رقبا فراهم شده است.

منبع: گلوبال فاينانشال نت ورک


 خبر 

 رييس سازمان نوسازي تشريح کرد:

تسهيلات جديد براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده

رييس سازمان نوسازي شهرداري تهران از ارائه مشوق‌هاي جديد براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده خبر داد.

علي رضا جعفري رييس سازمان نوسازي گفت: با سياست‌هايي که براي تعريض گذرها و ارائه امتياز به گذرهاي با عرض بالا براي پلاک‌هاي جانبي ديده شده بخش مهمي را به صورت انگيزه تعريف پروژه‌هاي ويژه حاشيه معابر با عرض بالا تعريف كرده که ويژگي نفوذناپذيري را به نفوذپذيري تبديل مي‌کند.

وي در خصوص بخش ريزدانگي اظهار کرد:در صورت تجميع پلاک‌ها به قطعات بالاي 150 مترمربع شاهد تسهيلات ويژه در دو طبقه تشويقي هستيم و حتي در صورتي که اين دو طبقه در کنار گذر بالاي 10 متر باشد يک طبقه ديگر اضافه مي‌شود و در مجموع سه طبقه به مالک داده مي‌شود.

جعفري ادامه داد:در اين صورت پلاکي که تا پيش از اين براساس طرح تفصيلي جديد فقط مجوز ساخت چهار طبقه داشت براساس ضوابط و شرايطي که اعمال مي‌شود و سياست‌هاي تجميعي اعمال شده مي‌تواند ساختمان خود را به 7 طبقه مسکوني تبديل كند.

به گفته وي اگر ساختماني هر سه شرط را نيز داشته باشد اين امتيازات اعطا خواهد شد.

وي ادامه داد: حتي در بعضي از موارد که همه شرايط تشويقي براي ساختماني فراهم باشد اين ملک مي‌تواند بيش از 7 طبقه هم مجوز بگيرد و از اين تسهيلات برخوردار شود.

وي تاکيد کرد: اگر ساختماني اين سه شرط را داشته باشد از سه امتياز آن مي‌تواند همزمان استفاده کند.

سند مطالعاتي محلات غرب تهران تدوين مي‌شود

معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 5 گفت: با آغاز فعاليت خانه‌هاي پژوهش سند چشم انداز محلات غرب تهران تهيه و تدوين مي‌شود.

مسعود خسروي معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه با اعلام اين خبر گفت: خانه‌هاي پژوهش محلات با هدف بهره گيري از ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي مطالعاتي و پژوهشي با مشارکت شوراياران و مديران محلات راه اندازي شد.

وي با اشاره به آموزش پژوهشگران محلات و استقرار آنها در خانه‌هاي پژوهش گفت: طرح پژوهشگر محله با هدف گردآوري اطلاعات افراد اثر گذار محلي، شناسايي آسيب‌ها و فرصت‌هاي محلات و تدوين سند مطالعاتي محلات اجرا مي‌شود.

وي با بهره مندي از پتانسيل‌هاي محلات در پيشبرد برنامه‌هاي راهبردي را از ديگر اهداف راه اندازي خانه پژوهش برشمرد و گفت: با آغاز فعاليت خانه‌هاي پژوهش مسير مناسبي براي راه اندازي کانون‌هاي نويسندگان و پژوهشگران محلي فراهم مي‌شود.

احداث3 فضاي ورزشي درروستاهاي حريم غرب پايتخت

شهرداري منطقه5 درراستاي ايجاد دسترسي شهروندان 3فضاي ورزشي در روستاي سولقان واقع در حريم غرب تهران احداث کرد.

خسروي، معاون اجتماعي وفرهنگي شهرداري منطقه با اعلام اين خبر گفت: درراستاي سياستهاي مديريت شهري درحفظ وصيانت حريم مديريت منطقه با احداث فضاهاي ورزشي وفرهنگي درحريم نسبت به اين امر اقدام کرد.

وي افزود: روستاي سولقان از جمله روستاهاي واقع درحريم وجمعيت بالا است که با هدف ايجاد وتسهيل دسترسي شهروندان خصوصا جوانان ساکن درروستا 3فضاي ورزشي احداث گرديد.

خسروي احداث مجموعه ورزشي ويک زمين ورزشي را ازطرح‌هاي اجرايي دراين روستا برشمردوگفت:با توجه به اهميت ونقش ورزش درارتقا سلامت اجتماعي يک زمين چمن مصنوعي استاندارد در متراژ 750 متر مربع با امکاناتي همچون حلقه بسکتبال، تير دروازه ، سيستم روشنايي و فنس کشي احداث و به صورت رايگان و با هماهنگي شوراي روستا در اختيار جوانان روستايي قرار گرفته است .

معاون اجتماعي وفرهنگي 5تصريح کرد:شهرداري منطقه با گسترش فعاليت‌هاي عمراني ،فرهنگي ،خدمات شهري وتدابيرپيشگيرانه براي جلوگيري ازساخت وسازهاي غيرمجاز درمحدوده حريم ،چشم انداز عمراني وپيوست حريم به محدوده نظارت وخدمات شهري را مشخص کرد.