نسخه شماره 2990 - 1391/05/26 -

آب پاکي بر دستان مديران
ايلام در بيکاري اول شد

همدان دردمند از کمبود تخت بيمارستاني
وجود يک تخت به ازاي 1400 نفر

فرماندار تشريح كرد:
مخاطرات زلزله سه‌شنبه در ورزقان


حضور به موقع نيروهاي امدادي و عملياتي شرکت گاز استان درمناطق زلزله زده


 آب پاکي بر دستان مديران
 ايلام در بيکاري اول شد 

 گروه شهرستانها - حمزه عبداللهي پور: آخرين آمار اعلام شده از سوي مرکز آمار، استان ايلام با 21 درصد، بالاترين نرخ بيکاري در سه ماهه اول سال جاري را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، از يک سو استاندار ايلام در سال گذشته از ايجاد بيش از 18 هزار شغل براي استان ايلام خبر داد و در همين راستا افزوده بود: با تلاشهاي صورت گرفته هم اکنون بيش از 10 هزار شغل از اين تعداد در استان ايلام محقق شده است که تمام اين شغلها در سامانه مرتبط ثبت شده اند و مي‌توان با رصد کردن تک تک اين شغلها نسبت به آمار آن اقدام کرد.

از سوي ديگر مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان ايلام تهيه سند توسعه اشتغال در استان را مهمترين عامل ايجاد اشتغال معرفي مي‌کند و از همه اينها گذشته در آخرين آمار اعلام شده از سوي مرکز آمار استان ايلام با 21 درصد بالاترين نرخ بيکاري در سه ماهه اول سال جاري را به خود اختصاص داده است.

در اين راستا هر از چند گاهي مسئولان استان راهکارهاي متفاوتي را براي کاهش بيکاري در استان معرفي مي‌کنند که مي‌توان به طور مثال به بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و زودبازده، توجه به ظرفيت‌هاي صنايع دستي و کشاورزي در استان و ... اشاره کرد.

به ياد داشته باشيم اشتغال و کاهش نرخ بيکاري از شاخص‌هاي اقتصاد پويا و پررونق است اما آنچه که محرز و مبرهن است افزايش نرخ بيکاري در استان نسبت به مدت مشابه و در پي آن بروز آسيب‌هاي اجتماعي مرتبط با اين مهم در استان خواهد بود.

البته بايد متذکر شد افزايش نرخ بيکاري فقط و فقط مختص استان نيست و طبق آمار اعلام شده، سال گذشته با جهاد و اهتمام دولت ايجاد 2.5 ميليون شغل براي پاسخگويي به تقاضاي کار هدف‌گذاري شد که حاصل تلاش جلسات و برنامه‌هاي مسئولان و وزراي اقتصادي دولت در شوراي عالي اشتغال و نيز استان‌ها، ايجاد 1.6 ميليون شغل بود که البته مرکز آمار ايران ميزان خالص ايجاد شغل در سال 90 را 1.3 ميليون عنوان کرد و مابقي آمار را در ليست جابه‌جايي شاغلين و شاغل بيکار شده محسوب کرد. با اين اوصاف کارشناسان اقتصادي براين باورند که تحقق اشتغال هدف گذاري شده دولت نيازمند زيرساخت‌هاي نظام توليد، توزيع، مصرف و اصلاحات اقتصادي است و يادآور مي‌شوند که در سال 91 ايجاد هر شغل 85 ميليون تومان هزينه در بر دارد .

اما مسئولان استان هنوز اميدوارند که در پايان برنامه پنجم توسعه بيش از 40 هزار شغل در ايلام ايجاد شده باشد و نرخ بيکاري در استان به کمتر از 12 درصد برسد. استاندار ايلام بارها در نشست اعضاي کارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري استان ايلام اذعان داشته است که دولت در صدد ايجاد بسترهاي مناسب براي اشتغال است اما هرگز نگفته اند که سهم استان از ايجاد اين بسترها به چه ميزان است.

نگاهي به نرخ بيکار در سال‌هاي 84 تا 88 مي‌تواند با وجود اينکه مسئولان استان همواره بيان مي‌دارند که ايجاد اشتغال پايدار يکي از نيازها و مطالبات مردم است، اين مهم را بيان نمايد که جايگاه استان ايلام در بين سال‌هاي 84 تا 88 گرچه دو رقمي بوده اما حداقل جايگاه اولي را در بيکاري به خود اختصاص نداده است که اين خود هشداري است به مسئولان استان و کارگروه اشتغال و اين مهم را بيان مي‌دارد که اين کارگروه در رسيدن به اهداف خود ناکام بوده است.

نرخ بيکاري در سال 84 روند نزولي به خود گرفت به‌ طوريکه در 19 استان کشور دو رقمي‌بود. در اين سال آذربايجان شرقي با 5.2 درصد کمترين و کهگيلويه و بويراحمد با 18.1 درصد بالاترين نرخ بيکاري کشور را به خود اختصاص دادند.

در عين حال، روند نزولي کاهش نرخ بيکاري کشور در سال 85 نيز ادامه يافت به طوريکه نرخ بيکاري کل کشور 0.2 درصد کاهش داشت اما نرخ بيکاري در 22 استان همچنان دو رقمي باقي ماند.

در اين سال، استان آذربايجان شرقي با 5.3 درصد کمترين نرخ بيکاري و استان لرستان نيز با 16.2 درصد بالاترن نرخ بيکاري را تجربه کردند.

نرخ بيکاري در سالهاي 86 و 87

نرخ بيکاري کشور در سال 86 با طي روند کاهشي به 10.5 درصد رسيد. در اين سال 17 استان کشور نرخ بيکاري دو رقمي داشتند و 13 استان نرخ بيکاري زير 10 درصد و تک رقمي را در کارنامه خود به ثبت رساند. استان آذربايجان شرقي براي سومين سال متوالي در سال 86 کمترين نرخ بيکاري را با 7.1 درصد به خود اختصاص داد و بالاترين نرخ بيکاري نيز در کهکيلويه و بوير احمد با 17.6 درصد به ثبت رسيد.

نرخ بيکاري سال 87 به 10.4 درصد در کل کشور رسيد. اين نرخ نسبت به سالهاي گذشته کمترين بود. در اين سال نرخ بيکاري در 16 استان کشور دورقمي و در 14 استان ديگر نيز تک رقمي بود. 6.6 درصد کمترين نرخ بيکاري بود که به استان يزد اختصاص يافت و استان لرستان نيز با 17.1 درصد بيشترين نرخ بيکاري را در ميان استانهاي کشور داشت.

22 استان کشور در سال 88 نرخ بيکاري دو رقمي را تجربه کردند و تنها در 8 استان نرخ بيکاري زير 10 درصد بود. در اين سال استان هرمزگان با نرخ بيکاري 6.9 درصد کمترين و استان لرستان نيز با 19 درصد بالاترين نرخ را در بخش بيکاري داشته اند.

اگر يادمان باشد بارها از سوي نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي از مسئولان استان خواسته مي‌شد که نرخ واقعي بيکاري را اعلام کنند و فقط و فقط به آمار ارائه شده از سوي سازمان تامين اجتماعي اکتفا نکنند چراکه در آمار سازمان تامين اجتماعي افراد بيمه شده لحاظ مي‌شود و حال خيلي‌ها بوده و هستند که از قبل شغل داشته اند اما بيمه نبوده اند.

پولادي نماينده پيشين مردم استان در مجلس شوراي اسلامي در مهر ماه سال گذشته در مصاحبه با خبرنگاران به صراحت اعلام نمود که نرخ بيکاري اشتباه است و در ادامه گفت روزي که اعلايي براي اولين بار به عنوان استاندار به استان آمدند به ايشان عرض کردم تنها خواهشي که از شما دارم اين است که شاخص‌هاي استان ايلام را اصلاح بفرما، نرخ بيکاري غلط است.

امروز مي‌بينيم که با آمار اعلام شده، همان حرف پولادي و ساير نمايندگان پيشين استان از جمله دکتر قنبري که بارها داد زد که در هر خانواده ايلامي 2 و يا 3 جوان تحصيلکرده بيکار وجود دارد و کسي گوش نداد و يا نطق‌هاي دکتر عزتي که همواره بيکاري ايلاميان را فرياد مي‌زد، درست از آب درآمد و ديديم که بازهم در کشور اول شديم و سرتيتر رسانه‌هاي ملي را به خود اختصاص داديم.


 همدان دردمند از کمبود تخت بيمارستاني
  وجود يک تخت به ازاي 1400 نفر 

 استان همدان با جمعيت يک ميليون و 700 هزار نفري با کمبود مراکز درماني و تخت بيمارستاني مواجه است به طوري که در اين شهرستان براي هر 1400 نفر يک تخت بيمارستاني وجود دارد در حالي که طبق استانداردهاي درماني بايد براي هر 650 نفر يک تخت بيمارستاني وجود داشته باشد. به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آخرين اعلام نظرهاي مسئولان دانشگاه علوم پزشکي همدان کمبود تخت‌هاي بيمارستاني نخستين معضل درماني و کمبود فضاي فيزيکي نيز دومين معضل درماني در استان همدان است چراکه از روزي که کلنگ احداث بيمارستاني زده مي‌شود تا روزي که بيمار روي تخت بستري مي‌شود سال‌ها طول مي‌کشد.

در استان همدان 22 بيمارستان وجود دارد

در استان همدان 22 بيمارستان وجود دارد که از اين تعداد 16 بيمارستان زير پوشش دانشگاه علوم پزشکي و شش بيمارستان نيز غيردانشگاهي است. بيمارستان‌هاي غيردانشگاهي استان همدان نيز شامل بيمارستان‌هاي ارتش، تأمين اجتماعي و بيمارستان‌هاي خيريه و خصوصي فعال در اين استان است. در مرکز استان همدان نيز پنج بيمارستان دانشگاهي شامل بيمارستان‌هاي بعثت، اکباتان، فاطميه، فرشچيان و شهيد بهشتي فعال است که از بيمارستان‌هاي آموزشي درماني دانشگاه محسوب مي‌شوند.

نبود فضاي فيزيکي بهره برداري از تختهاي بيمارستاني را به تعويق انداخته است

در مجموع تعداد تخت مصوبي که در اين بيمارستان‌ها از نظر قوانين و مقررات وزارتخانه پيش‌بيني شده يک‌هزار و 600 تخت بيمارستاني است در حالي که با توجه به نبود فضاي فيزيکي مناسب براي بهره‌برداري از اين تعداد تخت در همدان، در حال حاضر تنها يک‌هزار و 208 تخت فعال در پنج بيمارستان دانشگاهي مرکز استان همدان وجود دارد. بر اساس آخرين آمار ضريب اشغال تخت‌هاي بيمارستاني همدان که مربوط به پايان سال 90 است، در پنج بيمارستان دانشگاهي همدان در مجموع 74 درصد ضريب اشغال تخت گزارش شده که از استاندارد کشوري که حدود 60 درصد است، بسيار بالاتر است. بررسي وضعيت بيمارستاني شهرستان‌هاي استان همدان نيزبيانگر آنست که11 بيمارستان در شهرستان‌هاي استان همدان وجود دارد که بيمارستان‌هاي درماني هستند اما به واسطه وجود دانشکده در دو شهر اسدآباد و نهاوند معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشکي پيگير مباحث آموزشي ـ درماني شدن بيمارستان‌هاي مستقر در اين دو شهرستان است.

فرسودگي برخي بيمارستان‌ها ضريب اشغال تختها را بالا برده است

در مجموع 982 تخت مصوب در اين 11 بيمارستان پيش‌بيني شده که به دليل فرسودگي برخي بيمارستان‌ها، 844 تخت فعال در شهرستان‌هاي استان وجود دارد و ضريب اشغال تخت آنها در سال گذشته 61 درصد بوده است. شش بيمارستان غيردانشگاهي استان همدان نيز بيمارستان‌هاي آتيه(مربوط به تأمين اجتماعي)، بيمارستان 557 ارتش، بيمارستان بوعلي و بيمارستان شهيد مطهري است که اين چهار بيمارستان در مرکز استان و شهر همدان قرار دارند و بيمارستان پايگاه هوايي نوژه کبودراهنگ و بيمارستان دکتر غرضي در ملاير واقع شده است. مجموع اين شش بيمارستان غيردانشگاهي نيز 766 تخت مصوب دارد که 474 تخت در آنها فعال است و ضريب اشغال تخت آنها نيز 58 درصد در سال گذشته بوده است.

تخت‌هاي بيمارستاني نخستين معضل درماني همدان است

معاون دانشگاه علوم پزشکي همدان در خصوص وضعيت بيمارستاني استان همدان با بيان اينکه کمبود تخت‌هاي بيمارستاني نخستين معضل درماني همدان است، گفت: در حال حاضر کمبود تخت‌هاي بيمارستاني به عنوان نخستين معضل درماني استان همدان تلقي مي‌شود و کمبود فضاي فيزيکي در اختيار نيز به شدت آزار دهنده است. محسن جلالوند با بيان اينکه در فصل زمستان که برخي بيماري‌هاي عفوني و مسري بيشتر مي‌شوند، سيستم درماني همدان به شدت با کمبود تخت به ويژه در بخش‌هاي داخلي مواجه مي‌شود، گفت: گاهي اوقات پيش مي‌آيد که براي بستري بيماران با تشخيص بستري اورژانس تخت وجود ندارد و حتي تخت‌هايي که به صورت اضافه بر سازمان استفاده مي‌شود نيز جوابگو نيست و بر اساس اين وضعيت، بيماران بايد چند ساعت در اورژانس منتظر بمانند تا تختي خالي شود.

معضل کمبود تخت در بيمارستان شهيد بهشتي همدان مشهود است

وي با اشاره به اينکه اين بحران در بين بيمارستان‌هاي دانشگاهي شهيد بهشتي از همه بيمارستان‌ها واضح‌تر است، گفت: دانشگاه علوم پزشکي همدان در حال حاضر شش بيمارستان و يک بخش بيمارستاني در حال ساخت در استان دارد که بخش بيمارستاني شامل بخش سوختگي بيمارستان بعثت همدان است و براي آن 36 تخت در نظر گرفته شده و در حال انجام است. جلالوند اضافه کرد: در حال حاضر بيمارستان 200 تختخوابي قلب فرشچيان، بيمارستان 220 تختخوابي اکباتان، بيمارستان 160 تختخوابي نهاوند، بيمارستان 96 تختخوابي تويسرکان، بيمارستان 64 تختخوابي اسدآباد و بيمارستان 64 تختخوابي بهار در حال احداث است.

وي افزود: در مجموع 840 تخت در استان همدان در حال احداث است که 456 تخت آن در شهر همدان و 384 تخت آن نيز در ساير شهرستان‌هاي استان همدان واقع شده است.

بيمارستان قلب فرشچيان نيمه اول سال 92 به بهره‌برداري خواهد رسيد

جلالوند با اشاره به اينکه بيمارستان قلب فرشچيان در خردادماه سال 92 به بهره‌برداري خواهد رسيد، گفت: بر اين اساس بيمارستان قلب فرشچيان، نخستين بيمارستاني است که در بين بيمارستان‌هاي در حال تأسيس همدان، وارد چرخه درماني استان مي‌شود.

وي اضافه کرد: بر اساس اطلاعات دفتر فني دانشگاه علوم پزشکي، بيمارستان 220 تختخوابي اکباتان، بيمارستان 64 تختخوابي بهار، بيمارستان 96 تختخوابي تويسرکان و بيمارستان 160 تختخوابي نهاوند در سال 92، بيمارستان 64 تختخوابي اسدآباد که توسعه بيمارستان فعلي است و در کنار آن ساخته مي‌شود نيز در سال 93 وارد چرخه درماني مي‌شود.

پرواضح است که بيماران ساير شهرستانهاي مجاور نيز براي امور درماني به بيمارستانهاي همدان مراجعه مي‌کنند و در نتيجه بيمارستان‌هاي همدان شاهد شلوغي، ازدحام و نارضايتي و گلايه مردم است.

پرسنل و کادر درماني بيمارستانها پاسخگوي مناسب مردم و مراجعان نيستند

پرسنل و کادر درماني بيمارستانها و مراکز درماني همدان نيز به رغم تلاشها و زحماتشان پاسخگوي مناسب مردم و مراجعان نيستند و اين گلايه‌هاي مردمي بارها از طريق رسانه‌هاي جمعي نيز منعکس شده اما متاسفانه مردم پاسخي از اين پيگيري‌ها دريافت نکرده اند.

در بخش مطب‌ها، داروخانه‌ها و درمانگاهاي خصوصي نيز نظارت جدي و دقيقي صورت نمي‌گيرد به طوري که شاهد عدم خدمات دهي مناسب و عدم رعايت برخي اصول در برخي از درمانگاهها هستيم.

بر همين اساس در آخرين اظهار نظر مسئول اداري درمانگاه تامين اجتماعي نهاوند معتقد است: هر پزشک به لحاظ قانوني بايد در هر يک ساعت 10 فرد بيمار را ويزيت کند که متأسفانه از يک ماه قبل درمانگاه تأمين اجتماعي نهاوند که توسط چهار پزشک اداره مي‌شد بنا به دلايلي با يک پزشک فعال است و اين پزشک قادر نيست در روز جوابگوي 450 بيمار باشد.

نبود پزشک در نهاوند مشکل ساز شده است

فرهنگ احمدي گفت: کمبود پزشک در يک ماه گذشته اعتراضات و شکايات زيادي از ناحيه مردم به همراه داشته است وموجب شده فرماندار نهاوند و نماينده شهرستان نيز وارد موضوع شده اند تا اين معضل را به شکلي حل کنند. وي يکي ديگر از عوامل نارضايتي مردم را پائين دانستن سطح اين درمانگاه دانست و گفت: شهرستان نهاوند با اين وسعت و جمعيت نياز به درمانگاهي بزرگتر و تخصصي تر دارد. زهره مولوي يکي از مراجعه کنندگان به اين درمانگاه نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه از ساعت 7 صبح براي دريافت نوبت به درمانگاه مراجعه کرده است، گفت: متاسفانه به دليل حضور جمعيتي زياد موفق به دريافت نوبت نشدم.

نداشتن پزشک و در نوبت ماندن چند ساعته مردم را نگران کرده است

مولوي با بيان اينکه نداشتن پزشک و در نوبت ماندن چند ساعته به شدت مردم را نگران کرده است، از مسئولان خواست براي رفع اين معضل چاره انديشي کنند. معصومه روزبهاني مدير و تنها دکتر درمانگاه تامين اجتماعي نهاوند نيز نبود دکتر و نارضايتي مردم را تأئيد کرد و گفت: ويزيت روزانه400 تا 500 بيمار خارج از توان بنده است و هنگامي‌که 150 نفر وارد درمانگاه شوند درب ورودي درمانگاه بسته مي‌شود که اين کار اعتراض بيماران را به همراه دارد. روزبهاني با بيان اينکه عوامل زيادي در نهاوند مانع از حضور پزشکان براي همکاري و ويزيت بيمار در درمانگاه تأمين اجتماعي شده است، گفت: مهمترين آنها کم بودن هرينه ساعت کاري پزشکان نهاوند نسبت به شهرهاي اطراف است.

پزشکان نهاوندي به شهرهاي همجوار مهاجرت کرده اند

وي گفت: اين مسئله باعث شده برخي از پزشکان نهاوند براي کار و طبابت خود به شهرهاي همجوار نهاوند مهاجرت کنند. وي ديگر مشکل اين زمينه را حجم کاري فراوان و با بيان اينکه اين امر موجب خستگي مفرط پزشک مي‌شود، گفت: نبود دندان پزشک از مهمترين دلايل نارضايتي مردم است. روزبهاني ادامه داد: در حاليکه تمام امکانات و وسايل دندانپزشکي در درمانگاه وجود دارد اما هيچ دندان پزشکي حاضر به همکاري با درمانگاه تأمين اجتماعي نهاوند نيست.

وي از مسئولان شهرستان به خصوص فرماندار و نماينده مجلس در خواست کرد براي رفع اين مشکلات چاره‌انديشي کنند. وي راه حل‌هاي اين مشکلات را افزايش دکتر، افزايش حقوق پزشکان، جذب دندانپزشک و ارتقا سطح درمانگاه از عمومي‌به تخصصي عنوان کرد و گفت: اگر اين مشکلات تا نيمه دوم سال برطرف نشود در نيمه دوم سال اين درمانگاه جوابگوي مراجعات و نيازهاي مردم نخواهد بود.

يکي از شهروندان نيز گفت:مردم در ملاقاتهاي عمومي‌وحضوري از وضعيت در ماني شهرستانها وکمبودهادر اين بخش به شدت گلايه مند هستند واز مسوولين مي‌خواهند نسبت سلامت مردم حساس بوده و در رفع مشکلات و تجهيز و تکميل درماني شهرستان شتاب وسرعت به خرج دهند. وي افزود: بيمارستانهاي شهرستانها به دليل حجم بالاي مراجعان وبيماران و کمبود کادر پزشکي وتجهيزات به هيج عنوان پاسخگوي مردم نيست و مردم به خاطرکمبود تخت بيمارستاني با مشکللات فراوان بايد به شهرهايي ديگر مراجعه کنند. پرواضح است که همدان جمعيت قابل توجهي را در خود جاي داده اما به تناسب اين جمعيت از امکانات درماني و بيمارستاني برخوردار نيست و مردم اين منطقه مجبور مي‌شوند براي تامين نيازهاي خود در اين زمينه به مناطق ديگر مراجعه کنند. با اين تفاسير به نظر مي‌رسد که بايد در راستاي افزايش رفاه مردمي‌و پاسخگويي به نيازهاي پزشکي با جديت بيشتري وارد عمل شد.


 فرماندار تشريح كرد:
 مخاطرات زلزله سه‌شنبه در ورزقان 

 با گذشت 4 روز از وقوع زلزله 6.2 ريشتري در منطقه شمالغرب کشور، زندگي روستاييان مصيبت‌زده اين منطقه با مشکلاتي مواجه است. به گزارش ايسنا، منطقه آذربايجان‌شرقي از وضعيت روستاييان مصيبت‌زده شهرستانهاي اهر، هريس و ورزقان و نحوه امداد رساني به اين روستاييان، حکايت از اين دارد که به دليل ترک خوردگي در جاده‌ها، ترافيک سنگيني در مسيرهاي منتهي به شهرستانهاي زلزله زده مشاهده مي‌شود. در مسيرهاي منتهي به مناطق زلزله‌زده، سيل عظيم کمکهاي مردمي از ادارات، سازمانها و موسسات خيريه از نقاط مختلف استان مشهود است. مردم مصيبت‌زده اين منطقه از کشور، انتقاد شديدي نيز از عملکرد صدا و سيماي کشور دارند و با بيان اين مطلب که مگر ايراني نيستند، از پخش خنده بازار همزمان با اعلام عزاي عمومي در آذربايجان‌شرقي ابراز نارضايتي کردند.

به گزارش ايسنا، امنيت رواني نسبي در منطقه برقرار است، با اين حال برخي از زلزله‌زدگان به نحوه توزيع برخي امکانات در بين حادثه ديدگان انتقاد دارند. بر اساس اين گزارش برخي از روستاهايي که در مسيرهاي اصلي واقع شده‌اند، از نظر توزيع مواد غذايي اشباع شده‌اند، در حالي که به برخي روستاهاي دور افتاده و صعب‌العبور که بيشترين خسارات نيز به اين روستاها وارد شده، توجه چندان زيادي صورت نگرفته است. به گزارش ايسنا، زلزله زدگان از نظر مواد خوراکي اشباع شده‌اند و هم اکنون چادر، پتو و مواد شوينده و بهداشتي بيشترين اقلام مورد نياز براي زلزله‌زدگان اعلام شده است. با توجه به احتمال شيوع بيماري‌هاي عفوني در منطقه و کمبود امکانات بهداشتي و پوشاک، مشارکت مردم در کمک به اين منطقه همچنان ضروري است.

به گزارش ايسنا، در برخي مناطق زلزله‌زده، روستاييان از حمله گرگها و دزدها به اموال و جان‌شان در هراسند. مردم بيشتر سعي دارند به صورت شخصي و انفرادي اقلام جمع آوري شده را در بين زلزله‌زدگان توزيع کنند. به گزارش ايسنا، بعضا نحوه برخورد زلزله‌زدگان با توزيع کنندگان اقلام اوليه نيز به مديريت نادرست دامن مي‌زند، به طوريکه برخي از خانواده ها تا 10 تخته چادر از گروههاي امدادي دريافت کرده اند؛ حال آنکه در بعضي از روستاها بعضا براي هر 100 خانوار 10 چادر توزيع شده است.

به گزارش ايسنا: روستاهاي خنچلو، چراغلو، ايشقلي، خلف انصار، گل عنبر، زغن آباد، زنگ آباد، علي بي‌کندي، شخملو و مهتر کندي از روستاهايي هستند که نياز مبرم به مواد اوليه بهداشتي و شوينده دارند. فرماندار ورزقان گفت: علي‌رغم اينكه رييس ستاد بحران استان ادعا كرده كه در اثر زلزله 5.3 ريشتري عصر روز سه‌‌شنبه در شهرستان ورزقان خسارتي به شهرها و روستاها ايجاد نشده، در شهرها و روستاهاي شهرستان ورزقان شاهد تلفات مالي هستيم. فروغي در گفت‌وگو با ايسنا، يادآور شد: در روستاي جوشون علاوه بر تخريب ساختمان‌ها چند نفر نيز زخمي شدند.

وي با اشاره به اينكه تا كنون سرويس بهداشتي سيار در دسترس زلزله‌زدگان نبود، گفت: كارخانه سرويس‌ بهداشتي سيار از امروز در شهرستان ورزقان مستقر خواهد شد و 1200 و ساخت 1200 دستگاه سرويس بهداشتي سيار را تعهد كرده است. فرماندار ورزقان لوازم بهداشتي، فانوس،‌ شوينده و كلمن را از احتياجات اصلي زلزله‌زدگان در منطقه ورزقان عنوان كرد.

وي با اشاره به تعهد دولت مبني بر فنس‌كشي روستاها براي نگهداري احشام يادآور شد: با وجودي كه مسووليت اين امر بر عهده دامپزشكي بود، تا كنون محقق نشده است.

فروغي ادامه داد: طبق پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته 55 هزار متر فنس براي نگهداري احشام در روستاهاي ورزقان مورد نياز است. وي با يادآوري اينكه در حال حاضر احشام روستاييان در كنار چادرها استقرار يافته‌اند، گفت: با اين وجود امكان انتقال بيماري‌هاي عفوني و مشترك بين انسان و دام وجود دارد و بايد هرچه سريعتر نسبت به جداسازي احشام از محل زندگي زلزله‌زدگان اقدام شود.فرماندار ورزقان با اشاره به تخريب‌هاي صورت گرفته براساس زلزله 5.3 ريشتري عصر روز سه‌شنبه گفت:‌ علي‌رغم اينكه به تمامي روستاها چادر داده بوديم، ولي نيازهاي جديدي براي روستاييان ايجاد شد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، به گفته زلزله‌زدگاني كه در مقابل ساختمان فرمانداري تجمع كرده‌اند، سه روز است كه براي چادر ثبت‌نام كرده‌اند، ولي هنوز خبري مبني بر اعطاي چادر به آنها وجود ندارد. همچنين ساختمان فرمانداري ورزقان كاملا تخريب شده و تشكيلات اداري در حيات فرمانداري برپا شده است. قريب به بالاي 50 درصد ساختمان ادارات در اين شهرستان تخريب شده‌اند. به گزارش ايسنا، با وجودي كه تا عصر روز سه‌شنبه برق تمامي روستاها وصل شده بود و فقط سيم‌كشي پنج روستا در حال مرمت بود، به دليل زلزله ديروز كار سيم‌كشي متوقف شد. هم‌چنين برق، گاز و آب تمامي شهرها وصل شده‌ است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، معدن مس سونگون و سپاه در 10 كيلومتري ورزقان دو كمپ براي دريافت كمك و توزيع اقلام در بين زلزله زدگان ايجاد كرده است تا امدادرساني خودجوش مردم را مديريت كند.

احتمال بروز بيماري‌هاي روده‌اي در مناطق زلزله‌زده

مدير گروه بيماريهاي عفوني بيمارستان طالقاني اروميه گفت: تاکنون موردي از وقوع بيماري‌هاي روده‌اي در مناطق زلزله‌زده آذربايجان شرقي گزارش نشده است.

دکتر»ناصر قره باغ»، ، بيان کرد: احتمال بروز بيماري‌هاي روده‌اي در مناطق زلزله‌زده به علت استفاده از آبهاي آشاميدني ناسالم زياد است.

وي شايعترين علت بيماري‌هاي روده‌اي را استفاده از آبهاي آلوده دانست وعنوان کرد: کودکان و سالمندان از آسيب‌پذيرترين افراد در اين مناطق هستند.

وي در ادامه به نوشيدن آب آشاميدني سالم در مناطق زلزله‌زده اشاره كرد و گفت: آب آلوده يکي از مهم‌ترين راه‌هاي ابتلا به بيماري اسهال در افراد زلزله‌زده است.

قره‌باغ با اشاره به اينکه مناطق زلزله‌زده جزء مناطق سردسير است، اظهار کرد: در صورت احتمال بروز گرمازدگي در اين مناطق، زلزله‌زدگان بايد مايعات فراواني مصرف کنند.


 حضور به موقع نيروهاي امدادي و عملياتي شرکت گاز استان درمناطق زلزله زده 

 به گزارش خبرنگار مردم سالاري در استان آذربايجان شرقي، مديرعامل، مسئولين و اکيپ‌هاي امدادي و عملياتي شرکت گاز در ساعات اوليه بروز حادثه در مناطق زلزله خيز حضور يافته و روند امدادرساني به مردم حادثه ديده را تسريع دادند. بر اساس اين گزارش: مديرعامل و رئيس ستاد بحران شرکت گاز استان با حضور در ساعات اوليه بروزحادثه در مناطق زلزله زده گفت: حفظ و نگهداري از تاسيسات، نشت يابي، تعميرات و تامين جريان مستمر گاز طببعي مهمترين وظيفه اين شرکت در امدادرساني و سرعت بخشيدن به روند بازسازي اين مناطق مي باشد. ولي ا... ديني با اشاره به تلاش شبانه روزي نيروهاي امدادي و عملياتي شرکت گاز استان افزود: عليرغم تخريب بالاي برخي از روستاها، اقدامات لازم در ساعات اوليه به منظور امنيت شبکه‌ها و تاسيسات گاز اجرا گرديده و هيچ حادثه اي ناشي از گاز در مناطق زلزله زده رخ نداده است.مديرعامل شرکت گاز استان ضمن قدرداني از تلاش کارکنان خاطرنشان کرد: نيروهاي عملياتي، امدادي، گروه‌هاي تعميراتي، ابزار دقيق و نشت يابي در زمان بروز حادثه در کنار حادثه ديدگان به عنوان جزئي از خانواده بزرگ استان حضور داشته و با همت و بصورت شبانه روزي در تامين جريان گاز طبيعي مناطق حادثه ديده تلاش مي نمايند.

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي

هيچ حادثه ناشي از گاز طبيعي در مناطق زلزله زده استان رخ نداده است

خبرنگار مردم سالاري در استان آذربايجان شرقي - مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي با ابراز تأسف و همدردي از فوت برخي از هم استاني‌هاي عزيز در زلزله اخير گفت: هيچ حادثه ناشي از گاز طبيعي در مناطق زلزله زده استان مشاهده نگرديده است. ولي ا... ديني ضمن حضور در ساعات اوليه بروز حادثه در مناطق زلزله زده استان و دلجويي از بازماندگان حادثه و همچنين اتخاذ تدابير لازم در امدادرساني به مردم شريف اين مناطق افزود: تمامي تاسيسات گازرساني در سه شهر اهر، ورزقان و هريس با حضور بموقع نيروهاي امدادي و عملياتي بررسي گرديده و هيچ حادثه انفجار، آتش سوزي ويا .... ناشي از گاز طبيعي مشاهده نگرديده است. وي با اشاره به برگزاري چندين جلسه بحران در محل حادثه و همچنين در شرکت گاز استان و بهره گيري از تخصص نيروهاي کارآمد عملياتي در حفظ و نگهداري تاسيسات گازرساني ادامه داد: کنترل شبکه و تاسيسات در شرايط بحراني از مهمترين ضروريات اجرايي بوده که خوشبختانه بررسي دقيق و بموقع نيروهاي عملياتي در ساعات اوليه از بروز هر گونه حادثه ناگواري جلوگيري نموده است. مهندس ديني تصريح کرد: هم اکنون گاز 3 شهر زلزله ديده اهر، ورزقان و هريس و 60 روستا از 74 روستاي توابع شهر اهر و همچنين چندين روستاي ورزقان و هريس داير گرديده که اين روند همزمان با امدادرساني و انجام عمليات آواربرداري روستا‌ها تداوم خواهد داشت. وي با اشاره به حضور بموقع نيروها در مناطق حادثه ديده استان اظهار داشت: نيروهاي امدادي، عملياتي، گروه‌هاي تعميراتي، ابزار دقيق،نشت يابي و همچنين اعضاي ستاد بحران شرکت گاز و مسئولين امر با حضور در ساعات اوليه بروز حادثه از نزديک با لمس موانع و چالش‌هاي پيش رو و اتخاذ تدابير و راهکارهاي عملي در امداد رساني به مردم شريف اهر، ورزقان، هريس و روستاهاي تابعه تلاش نمودند. مديرعامل شرکت گاز استان در پايان ضمن عرض تسليت به بازماندگان زلزله اخير خاطر نشان کرد: شرکت گاز استان نيز همپاي ساير هم استاني‌ها در غم اين حادثه شريک بوده و از تمام تلاش خود در جهت خدمت رساني به مردم اين مناطق بهره خواهد جست تا انشاءا... در سايه الطاف حضرت حق در کمترين زمان ممکن شاهد بازسازي مجدد اين مناطق باشيم.

برگزاري جلسه ستاد مديريت بحران

سومين جلسه ستاد مديريت بحران در شرکت گاز استان آذربايجان شرقي برگزار شد. به گزارش خبرنگار مردم سالاري در استان آذربايجان شرقي با وقوع زلزله در 3 شهر اهر، ورزقان و هريس سومين جلسه از مجموعه جلسات مدون ستاد مديريت بحران، به منظور برنامه ريزي در جهت امدادرساني به مردم حادثه ديده برگزار گرديد.بر اساس اين گزارش: سومين جلسه ستاد مديريت بحران شرکت گاز استان با هدف دستيابي به روش‌هاي عملي تر در کاهش زمان تعميرات شبکه‌هاي گازرساني و تداوم جريان گاز طبيعي در اين مناطق برگزار گرديده است. مديرعامل شرکت گاز استان در سومين جلسه ستاد مديريت بحران ضمن ارج نهادن به تلاش شبانه روزي نيروهاي عملياتي شرکت در تعمير و وصل مجدد جريان گاز مشترکان زلزله ديده گفت: حضور بموقع نيروها و انجام عمليات تعمير و نگهداري شبکه‌هاي گاز شهري منجر به وصل مجدد جريان گاز 37 روستا از مجموع 38 روستاي توابع شهرستان ورزقان، 60 روستا، از مجموع 74 روستاي توابع اهر و 15 روستا از 18 روستاي توابع شهرستان هريس گرديده است.