نسخه شماره 2972 - 1391/05/05 -

حاجي بابايي به مجلس مي رود
استيضاح وزير توسط همکلاسي‌ها

معاون مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري اعلام کرد:
خانواده‌هاي غيرمنسجم، مهمترين پيامد بد‌حجابي

نائب رييس فراکسيون محيط زيست مجلس:
نيروي انتظامي شيوه درست منع افراد از ورود به دريا را نمي‌داند

وزيردادگستري خبر داد:
پرداخت 20 ميليون تومان وام به زندانيان مهريه


پرواز هاي شرکت هواپيمايي ايران ايرتور متوقف شد

سازمان پزشکي قانوني اعلام کرد:
سالمندان و خردسالان بيشترين تلفات عابران پياده


احساس فقر و نهادينه شدن فقر


سايت‌هاي همسريابي عامل افزايش روابط فرا زناشويي در مردان


اخبار کوتاه


 حاجي بابايي به مجلس مي رود
 استيضاح وزير توسط همکلاسي‌ها 

 سخنگوي کميسيون آموزش مجلس معتقد است، برخي از صاحبنظران هستند که حرف‌هاي دقيقي براي گفتن دارند و آموزش و پرورش بايد گوش شنوايي داشته باشد تا اين ديدگاه‌ها شنيده شود.

به گزارش فارس، حميدرضا حاجي‌بابايي 24 آبان ماه سال 1388 به عنوان عالي‌ترين مقام آموزش و پرورش به اين وزارتخانه گام نهاد.

حاجي‌بابايي در شرايطي سکان کشتي نظام تعليم و تربيت را به دست گرفت که وزراي سابق آموزش و پرورش در جهت تحول بنيادين گام‌هايي را برداشته بودند و جلسات متعددي نيز در حال برگزاري بود.

بحث تحول بنيادين ادامه پيدا کرد و در نهايت با تصويب و رونمايي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش، اين وزارتخانه در جهت اجراي آن حرکت کرد و هم اکنون شاهد تغييراتي در ساختار مدارس ابتدايي براي اجراي «3ـ3ـ6» هستيم اما اين روزها خبرهايي از استيضاح شنيده مي‌شود، خبرهايي که بحث تحول را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.

اين روزها مجلسي‌ها شاهد حضور گروه‌هاي مختلفي از مربيان پيش‌دبستاني هستند که براي تعيين تکليف وضعيت خود در مقابل مجلس تجمع مي‌کنند.

در کنار مربيان پيش دبستاني، نيروهاي شرکتي، حق‌التدريسي‌ها، برخي آموزشياران نهضت و فارغ‌التحصيلان مراکز تربيت معلم نيز از جمله اعتراض کنندگان هستند. اين افراد جدا از تجمع، با تماس‌هاي پي در پي با نمايندگان مجلس و اصحاب رسانه خواستار تعيين تکليف و استخدام خود در آموزش و پرورش هستند و گاهي با ارائه مستنداتي، مخاطبان را نسبت به برحق بودن خواسته خود، متقاعد مي‌کنند.

در زماني که هنوز چنين خواسته‌هايي با جنين شدتي مطرح است، صحبت از تحول بنيادين، جاي تأمل دارد. موسي‌الرضا ثروتي، نماينده بجنورد در مجلس چند روز پيش و در صحن علني با گلايه از وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش به جاي حل مشکلات نيروهاي آموزشيار، حق‌التدريس، آموزشکده‌ها، نيروهاي شرکتي، پيش دبستاني و تربيت معلم 20 هزار نيروي غيرقانوني را استخدام کرده‌ است که خلاف قانون مديريت خدمات کشوري است و اگر وزارت آموزش و پرورش از اين کار دست برندارد، وزير آموزش و پرورش را استيضاح خواهيم کرد.

رضا صابري، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس امروز به خبرنگار فارس گفت: در اين کميسيون بحث استيضاح مطرح نيست، البته برخي از نمايندگان توقعاتي از وزير دارند که بايد اين توقعات در يک ساز و کار قانوني حل شود. وي ادامه داد: قاعدتاً اگر براي وزير آموزش و پرورش مجوزهاي قانوني صادر شود، بتواند به اين توقعات پاسخ دهد و اگر مجلس نتواند شرايط قانوني را فراهم کند، وزير هم دستش براي اجراي آن باز نيست. عباس مقتدايي، سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس به خبرنگار فارس اظهار داشت: با توجه به اينکه آموزش و پرورش در حال اجراي طرح تحول بنيادين است، به نظرم مي‌رسد، تمام نهادهاي دست‌اندرکار و از جمله کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بايد کمک کنند تا اين طرح به بهترين شيوه و کامل‌ترين ابعاد اجرايي و عملياتي شود.

وي ادامه داد: معتقديم در فضاي تفاهم و همدلي مي‌توانيم طرح‌هاي بنيادين، تحولي و کلان را اجرا کنيم، از سوي ديگر معتقد نيستيم که آموزش و پرورش در تمام ابعاد بدون نقد و نقص است اما معتقديم نقدها بايد در فضايي به دور از احساسات و به دور از مباحث و مطالبات فردي صورت بگيرد و بگونه‌اي باشد که ما را به فضاي بهتري در بُعد ملي برساند.

مقتدايي با بيان اينکه کساني که نگاه جزئي، بخشي و جزيره‌اي نسبت به موضوعات دارند، قاعدتاً به روند امور و تحول بنيادين کمکي نخواهند کرد، گفت: معتقدم اگر قرار است سوالي از وزير شده يا تذکري به او داده شود بايد با لحاظ مسائل کلان ملي، اين اتفاق بيفتد. وي افزود: با توجه به اينکه در ماه‌هاي آينده طرح تحول بنيادين و تغييراتي که از الزامات اين تحول است، در آستانه اجراست، بايد به اوضاعي آرام و منطقي کمک کنيم تا طرح تحول را با دقت بيشتري پيگيري کنيم. آموزش و پرورش در طول اجراي تحول بنيادين، با ممنوع کردن حضور خبرنگاران در برنامه‌ها، اولين گام اشتباه را برداشت و به جاي اطلاع‌رساني به مردم، در خفا به حل مشکلات پرداخت.

پنهان‌کاري آموزش و پرورش و نامحرم شمردن رسانه‌ها به حدي پررنگ شد، که نه تنها خبرنگاران تخصصي حوزه آموزش و پرورش به جمع منتقدان اين وزارتخانه پيوستند، بلکه عدم اطلاع‌رساني باعث شد، اخباري منتشر شود که گاهي عملکردها را دچار تنش مي‌کرد. در اين ميان، عدم حضور رسانه‌ها در برنامه‌هاي آموزش و پرورش به عدم آشنايي مخاطبان با برنامه‌هاي تحولي انجاميد و به آنجا رسيد که «3ـ3ـ6» به موضوع طنز برنامه هاي تلويزيوني و رسانه‌ها مبدل شد.

در کنار اين شرايط، عدم ارائه آمار شفاف درباره وضعيت فعلي آموزش و پرورش منجر به عدم اعتماد به آموزش و پرورش گرديد؛ در شرايطي که مسئولان آموزش و پرورش از ساماندهي کامل و ابلاغ حکم نيروهاي ابتدايي سخن مي‌گفتند، هنوز ساماندهي به پايان نرسيده بود و از اين دست موارد به بي اعتمادي نسبت به وزارتخانه منجر شد. سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: وزير آموزش و پرورش و همکاران او بايد با دقت تمام نقدهايي که به عملکرد آنها هست را رصد کنند و به دور از هرگونه حب و بغض، حرف‌هاي منطقي که در لابلاي اين نقدها وجود دارد را شناسايي کرده و در برنامه‌هاي خود لحاظ کنند.

وي با بيان اينکه بي توجهي به اين انتقادات، آموزش و پرورش را مورد لطمه قرار خواهد داد، ادامه داد: برخي از صاحبنظران هستند که حرف‌هاي دقيقي براي گفتن دارند و آموزش و پرورش بايد گوش شنوايي داشته باشد تا اين ديدگاه‌ها شنيده شود. مقتدايي اضافه کرد: اگر آموزش و پرورش از ظرفيت نقد در دوره تحول بنيادين استفاده کند، بهتر مي‌تواند اين پيچ تاريخي آموزش و پرورش کشور را طي کند.صابري، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هم اظهار داشت: نمايندگان درباره اجرايي بودن نظام تحول بنيادين خاطر جمع نيستند؛ برخي از نمايندگان نسبت به شرايط جامعه براي اجراي سند تحول اظهار نگراني دارند.وي افزود: برخي افراد در آموزش و پرورش بودند و حضورشان در اين وزارتخانه براي آنها ايجاد حق کرده است اما آموزش و پرورش شرايطي براي استخدام آنها ندارد. اين عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اضافه کرد: مهمترين کاري که مجلس و دولت در اين مقطع حساس مي‌توانند انجام دهند يعني زماني که دشمنان حمله‌هاي سختي را به نظام دارند، جز همدلي و همکاري، کار ديگري نيست. وي ادامه داد: معتقديم خيلي از مسائل و مشکلات را بايد قانوني حل کرد و از طريق برخوردهاي خارج از عرف همکاري نبايد حل کرد.

صابري افزود: فکر مي‌کنم برگزاري نشست‌هاي مشترک در کميسيون ‌هاي مجلس و دولت مي‌تواند بسياري از برداشت‌ها را به هم نزديک کند و فهم مشترکي را براي ادامه مسير ايجاد کند.

به گزارش فارس، حضور رسانه‌ها در برنامه‌ها و برگزاري نشست‌هاي خبري گام ديگري است که مي‌تواند کمک‌کننده باشد؛ استفاده از نظرسنجي ها مردمي درباره برخي از اقدامات تحولي آموزش و پرورش نيز مي‌تواند راهگشاي برخي مشکلات باشد که در کنار اطلاع‌رساني از طريق نظرسنجي، ميزان شفافيت فضاي کار را نيز مشخص مي‌کند.


 معاون مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري اعلام کرد:
 خانواده‌هاي غيرمنسجم، مهمترين پيامد بد‌حجابي 

 معاون امور خانواده مرکز زنان و خانواده رياست جمهوري فروپاشي کيان خانواده و شکل‌گيري خانواده‌هاي غيرمنسجم را از مهمترين پيامدها و معضل‌هاي بد‌حجابي در جامعه عنوان کرد. زهرا سجادي در گفت‌وگو با فارس گفت: ريشه همه مشکلات اجتماعي در خانواده است چرا که خانواده عمده‌ترين پايگاه سازنده اجتماع به حساب مي‌آيد و پايه‌هاي آن حتي در بدو ازدواج و قبل از شروع زندگي مشترک پسران و دختران شکل مي‌گيرد. وي با اشاره به اينکه بيشتر ازدواج‌هاي جامعه بر مبناي عشق کاذب انجام شده و زمينه فروپاشي خانواده را فراهم مي‌کند تصريح کرد: اگر انتخاب افراد عاقلانه بوده و زندگي آنها عاشقانه باشد، زن و مردي که زندگي خود را شروع کرده‌اند پدر و مادر خوبي هم براي فرزندان خود خواهند بود و تبع آن با تربيت و آموزش صحيح فرزند مشکلات اجتماعي نيز کمتر مي‌شود.

سجادي مهمترين علت بي‌حجابي را وجود خانواده‌هاي غيرمنسجم دانست و تصريح کرد: در بسياري از خانواده‌ها پدران براي تامين هزينه‌هاي زندگي و توقعات بالاي همسر و فرزندان بيشتر وقت خود را در بيرون از خانه مي‌گذرانند. از طرفي هم مادران وقت کمي براي آموزش فرزندان خود صرف مي‌کنند که نتيجه آن ايجاد خانواده هاي غيرمنسجم و پيدايش انواع مشکلات اجتماعي از قبيل بي‌حجابي است. معاون امور خانواده مرکز زنان و خانواده رياست جمهوري ادامه داد:‌ با شکل‌گيري چنين خانواده‌هايي افرادي‌که وارد اجتماع مي‌شوند به نوبه خود باعث فروپاشي کيان خانواده‌هاي ديگر نيز مي‌شود. وي با بيان تاثير متقابل اجتماع و خانواده بر يکديگر گفت: وقتي جامعه به ناهنجاري مبتلا مي‌شود، توجه مردان به زنان ديگر جلب شده و گرايش آنها به همسران و فرزندان خود کم مي‌شود.

سجادي درباره رعايت نکردن قوانين حجاب و عفاف توسط برخي از مسئولان خاطر نشان کرد:در قوانين حجاب و عفاف خلاء قانوني وجود ندارد و مشکل تنها در بحث اجرا است.متاسفانه مسئولان حساسيت لازم را براي اجرا ندارند.ما توليد کننده‌هاي زيادي داريم که پروانه کسب لباس‌هاي نامناسب را دارند اما توجه لازم از سوي مسئولان مربوطه صورت نمي‌گيرد.


 نائب رييس فراکسيون محيط زيست مجلس:
 نيروي انتظامي شيوه درست منع افراد از ورود به دريا را نمي‌داند 

 نائب رييس فراکسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي گفت: من نمي‌گويم که ماموران نيروي انتظامي با مردم بد رفتار مي‌کنند، اما معتقدم ماموران شيوه درست در رابطه با منع افراد از ورود به دريا را نمي‌دانند. مهرداد بائوج لاهوتي نائب رييس فراکسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو ايلنا گفت: متاسفانه ما شاهديم که سالانه بيش از 200نفر در آب‌هاي درياي خزر جان خود را از دست مي‌دهند و اين موضوع بسيار تلخ بايد ريشه‌اي حل شود و سازمانهاي مسئول در اين زمينه بايد پاسخگو باشند. وي ادامه داد: نيروي انتظامي يک عده مامور باتوم به دست در کنار دريا مستقر کرده است تا افراد وارد دريا نشوند، اين افراد حتي حداقل رفتار و شيوه برخورد با مردم به ويژه ورزشکاران را نمي‌دانند، من نمي‌گويم که ماموران نيروي انتظامي با مردم بد رفتار مي‌کنند، اما معتقدم ماموران شيوه درست در رابطه با منع افراد از ورود به دريا را نمي‌دانند.

وي گفت: همين اقدامات خودش آسيب ‌زا است، چون اين ماموران آموزش نديده‌اند که چگونه با مردم رفتار کنند، چه اوضاع آشفته‌اي در شمال کشور به وجود آورده‌اند و حساسيت عجيبي نسبت به سواحل در مردم ايجاد کرده‌اند و همين موضوع باعث مي‌شود تا برخي به نقاط دور‌تر براي شنا بروند.

وي تصريح کرد: در طول سال و به ويژه در ايام تعطيلات شاهد سفر از همه کشور به استانهاي شمالي حاشيه درياي خزر هستيم و قطعا خواهان بهره‌مندي از دريا هستند. وي با تاکيد بر اين موضوع که با امکانات محلي نمي‌توان دريا را مديريت کرد، افزود: معتقدم تا موضوع امنيت حريم دريا ريشه‌اي حل نشود اين معضلات ادامه خواهد داشت و مسئولان محلي و استاني با ميزان اعتبار مجود در استانهاي حاشيه خزر امکان مديريت کامل دريا را ندارند و بايد به مسئله نگاهي ملي داشته باشيم. لاهوتي تاکيد کرد: متاسفانه بايد بگويم که 100درصد از افرادي که غرق مي‌شوند خارج از محدوده تعيين شده براي استفاده از دريا حضور پيدا مي‌کنند و اين موضوع به خاطر برخي رفتارهاي نادرست و برخي سوءمديريت‌ها است.

نماينده لنگرود در مجلس نهم اضافه کرد: بايد امنيت دريا را تامين کرد و جان انسان‌ها بايد براي مسئولين اهميت داشته باشد و در مجموع موضوع سواحل بايد ريشه‌اي حل شود و اگر ريشه‌اي حل نشود اين معضلات ادامه خواهد داشت.


 وزيردادگستري خبر داد:
 پرداخت 20 ميليون تومان وام به زندانيان مهريه 

 وزير دادگستري اعلام کرد: توليدکنندگان و کارآفرينان که صلاحيت و استحقاق آنان توسط ستاد ديه و وزير دادگستري احراز شود، مي‌توانند بدون رعايت سقف مذکور تا سقف مبلغ محکوميت و حداکثر 20 ميليون تومان تسهيلات دريافت کنند.

به گزارش مهر، سيد مرتضي بختياري در حاشيه جشن گلريزان ستاد ديه کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبني بر اينکه آيا وام قرض الحسنه مصوبه دولت ويژه زندانيان براي زندانيان مهريه هم صدق مي کند گفت: با تصويب هيئت دولت توليدکنندگان و کارآفرينان که صلاحيت و استحقاق آنان توسط ستاد ديه و وزير دادگستري احراز شود، مي‌توانند بدون رعايت سقف مذکور تا سقف مبلغ محکوميت تسهيلات دريافت کنند که حداکثر وام پرداختي در مورد مهريه دويست ميليون ريال 20 ميليون تومان است.

وي افزود: بر اساس اين مصوبه، دولت؛ وزير دادگستري را مجاز کرده است در موارد خاص و ضروري از جهت تعداد اقساط و مبلغ بازپرداخت وام دريافتي محکوماني که قادر به پرداخت اقساط وام خود نيستند، با پيشنهاد مديرعامل ستاد ديه و يا رأساً تصميم مقتضي اتخاذ و مراتب را براي اجرا به بانک عامل اعلام کند.

پرداخت اقساط، سه ماه پس از آزادي مددجو

وزيردادگستري گفت: جمع کارمزد متعلقه به نسبت، به تعداد اقساط ماهانه اضافه مي‌ شود. سررسيد پرداخت اولين قسط، حداقل سه ماه پس از آزادي مددجو از زندان است. بر اين اساس، توزيع تسهيلات موضوع اين آيين‌نامه به تفکيک هر استان براساس تعداد مددجويان آن استان به پيشنهاد ستاد مرکزي ديه و تأييد وزير دادگستري است.

همچنين ستادهاي ديه موظفند هر سه ماه يکبار گزارش عملکرد خود را بر مبناي گزارش بانکهاي عامل تنظيم و از طريق ستاد مرکزي ديه به وزارت دادگستري ارائه کنند تا پس از بررسي به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور ارسال شود.

کارمزد تسهيلات اعطايي به مددجويان حداقل کارمزد متعارف در نظام بانکي

بختياري گفت: بر اساس اين مصوبه، کارمزد تسهيلات اعطايي به مددجويان، معادل حداقل کارمزد متعارف در نظام بانکي براي تسهيلات قرض‌الحسنه است. بانکهاي عامل مي‌توانند از تسهيلات ياد شده براي ايجاد پوشش بيمه عمر مددجويان استفاده کنند. همچنين بانکهاي عامل موظفند؛ پس از معرفي مددجويان، نسبت به پرداخت وام مذکور مطابق مقررات حداکثر ظرف بيست روز کاري اقدام و نتيجه را به مرجع معرفي‌کننده اعلام کنند.


 پرواز هاي شرکت هواپيمايي ايران ايرتور متوقف شد 

 رييس سازمان هواپيمايي کشوري از توقف پرواز يکي از شرکت هاي هواپيمايي فعال در کشور به علت عدم رعايت مقررات و کاهش سطح کيفيت خبر داد. به گزارش خبرآنلاين، خلبان حميدرضا پهلواني در اين باره گفت: پروازهاي اين شرکت هواپيمايي براي ايجاد فرصت جهت بازيابي و ارتقا کيفيت مورد انتظار مردم از روز گذشته متوقف شد.

هرچند که رييس سازمان هواپيمايي کشوري نامي از اين شرکت هواپيمايي نبرده است اما از ديروزبنا به تاييد مسئولين فرودگاهي پروازهاي شرکت ايران اير تورلغو شده است.

به گفته وي، اين شرکت تا زمان حل و فصل موارد ابلاغ شده از سوي سازمان هواپيمايي کشوري و انجام اقدامات اصلاحي در يک زمان معين مجاز به انجام پروازهاي داخلي و خارجي نخواهد بود.

رييس سازمان هواپيمايي کشوري مي گويد که هموطنان مي توانند در صورت مشاهده هرگونه موارد دور از انتظار، مراتب را به سازمان هواپيمايي کشوري اعلام کنند تا اين سازمان يافته هاي مورد نظر را، تا حل و فصل نگراني هاي موجود به صورت جدي در دستور کار قرار دهد.

خلبان پهلواني مي گويد اطلاع رساني لازم از طريق دفاتر خدمات مسافرت هوايي به منظور فروش بليت به مسافران اين شرکت هواپيمايي صورت پذيرفته است.

البته اين در حالي است که مسئولين دفاتر مي گويند که به دليل منتقل شدن پروازهاي اين شرکت به شرکت هواپيمايي ايران ايرمشکل چنداني براي مسافران پيش نمي آيد.

کاپيتان پهلواني همچنين به شرکت هاي هواپيمايي هشدار داد: سازمان هواپيمايي کشوري با مشاهده هرگونه دور شدن احتمالي از استانداردهاي متعارف اين سازمان با شرکت هاي هواپيمايي متخلف به طور جدي برخورد خواهد کرد.


 سازمان پزشکي قانوني اعلام کرد:
 سالمندان و خردسالان بيشترين تلفات عابران پياده 

 سازمان پزشکي قانوني با اشاره به اينکه سالمندان و خردسالان بيشترين تلفات عابران پياده هستند خواستار لزوم مراقبت بيشتر از عابران پياده سالمند و خردسال شد. به گزارش فارس به نقل از سازمان پزشکي قانوني، بر اساس آمارهاي سازمان پزشکي قانوني سالمندان و خردسالان بيشترين درصد تلفات عابران پياده را تشکيل مي‌دهند؛ کساني که در تردد شهري نياز به مراقبت بيشتري از سوي رانندگان دارند. خردسالان به دليل اينکه درک درستي از ميزان سرعت وسايل نقليه ندارند به محض رسيدن به خيابان و بي‌توجه به خودروهاي در حال تردد به ميان خيابان مي‌دوند و در سالمندان هم به دليل کاهش قواي جسمي و ناتواني در حرکت و نداشتن سرعت عمل لازم، تصادفات بيشتري رخ مي‌دهد. البته بي‌توجهي به خط کشي‌هاي عابر پياده هم از سوي عابران و هم رانندگان و استفاده نکردن از پل‌‌هاي عابر پياده نيز در وقوع تصادف براي عابرين، دليل شايع ديگري است.

در 3 ماهه نخست امسال از بين ‌هزار و 103 نفر عابر پياده‌اي که در تصادفات رانندگي جان باخته‌اند، 8/68 درصد تلفات عابران پياده سالمندان و خردسالان بوده‌اند، يعني 1/52 درصد عابران سالمند و 7/16 درصد خردسالان. اين درصدها در ساير رده هاي سني هم ديده مي‌شود، عابران پياده 40 تا 49 سال 1/9درصد، 30 تا 39 سال 3/8 درصد، 18 تا 24 سال 5.8 درصد، رده‌هاي سني بعدي پس از سالمندان و خردسالان هستند.يادآور مي‌شود تعداد عابران فوت شده در حوادث رانندگي 3 ماهه نخست سال گذشته هزار و 144 نفر بود که با 3.6 درصد کاهش به يک‌هزار و 103 نفر در 3 ماهه امسال رسيد.

تغيير ترکيب جمعيتي و حرکت به سوي سالمندي مسئله مهم پيش روي جامعه ماست، به طوري که به گفته کارشناسان تا 20 سال آينده، حدود يک سوم جامعه ايران به دوره سالمندي مي‌رسند و مناسب‌سازي معابر براي تسهيل در رفت و آمد سالمندان و از ضروريات برنامه ريزي مديريت شهري در همه شهرهاي کشورمان خواهد بود.


 احساس فقر و نهادينه شدن فقر 
نويسنده : مهدي راستي

انقلابات همه دنيا در يک هدف اشتراک وثيقي دارند و آن زدودن فاصله طبقاتي است. فاصله بين طبقه حاکمان و طبقه مردم عادي مهمترين شکاف و دليل براي وقوع يک انقلاب است. نارضايتي خلق از محروميت‌ها و فقر يکي از پارامترهاي ارزيابي وقوع يک انقلاب است که به شکاف طبقه حاکم و محکوم قوت مي‌بخشد. فاصله طبقاتي که به محروميت و احساس فقراکثريتي از جامعه مي‌انجامد چنان انزجاري را دامن مي‌زند که مردم حاضر نيستند هيچ بقايي از گذشته را در حال ببينند. در ايران نيز اين پارامتر توسط نظريه پردازان مهمي مورد تحليل قرار گرفته و برخي از اين نظريه‌پردازان، انقلاب اسلامي ايران را ناشي از احساس محروميت و فقر مردم مي‌دانند که در کنار ديگر متغيرها به شکل‌گيري انقلاب دامن زد. اما انقلاب ما با آموزه‌هاي اسلامي‌اتفاق افتاد . آموزه‌هايي که به خلق بيش از ساير مکاتب ديني- سياسي بها مي‌دهد و هيچ گونه فاصله و تبعيض طبقاتي را نمي‌پذيرد و در اساس چنين فاصله اي را در همه حوزه‌ها مخصوصا اقتصادي و سياسي نفي و نامشروع قلمداد مي‌کند. حضرت امير در اعتراض به تبعيضي که به نفع حضرت تمام مي‌شد با شخص يهودي و پذيرفتن حکم محکمه اي عادلانه را مي‌توان سندي دانست در نفي تبعيض بين شخصيتي معصوم و مردي عادي. انقلاب اسلامي ما نمونه اي از آن همه انقلابي بود که در جهت کاهش فاصله طبقاتي و کاستن از احساس فقر شکل گرفت. اما سوال امروز اين است که آيا به آن هدف که در انقلاب به آن مي‌انديشيديم دست يافته ايم؟ آيا با گذشت سه دهه از عمر انقلاب عدالت در طبقات مختلف جامعه و متناسب با شأن هر طبقه برقرار شده است؟ آيا احساس فقر از مردم رخت بربسته است يا فقر جامه اي ديگر بر تن کرده و تغيير چهره داده است؟ آيا فاصله طبقاتي از بين رفته و همه مردم به نسبت درآمد توان خريد مايحتاج اوليه و ثانويه خود را دارند؟ واقع آن چيزي است که امروز شاهد آنيم و رضايت بخش نيست. آنچه که امروز گريبان اقتصاد ما را گرفته نه دست استکبار است و نه دست مردم عادي. گراني‌هايي که يک شبه اتفاق مي‌افتد ناشي از ضعف مديريتي دولت است و نه مردم در اين گراني نقش دارند و نه عاملان استکبار. مردم عادي وقتي نقشي در توليد ندارند و اساسا ذهنيت اقتصادي ندارند چگونه مي‌توانند در گراني‌هاي امروز جامعه نقش داشته باشند؟ وقتي دولت متکي به انرژي‌هاي طبيعي است و خود متولي توزيع کالا و ثروت هست مردم چگونه مي‌توانند در بي ثباتي بازار نقش داشته باشند؟ پس مردم نقشي نخواهند داشت وقتي که نه خصوصي سازي شکل گرفته و نه نهادهاي اجتماعي که بتوانند هم در امر توليد شرکت داشته باشند و هم در امر نظارت بر بازار. و اينگونه مردم ناتوان در مواجهه با بحران‌هاي اقتصادي هستند و نه تنها به احساس فقر آنها دامن مي‌زند و حتي فقر را به مرحله اي مي‌رساند که نهادينه مي‌شود. فساد بزرگ مالي اخير در اين راستا قابل تحليل است. مردم مشارکت در عرصه‌هاي توليدي و اجتماعي نداشتند و کنترل نظارتي از مردم سلب شده بود و عده اي خاص در طول چند سال توانستند ميلياردها پول اختلاس کنند و خاطر مردم را آزرده سازند. اما اگر همين مردم در صحنه بودند و فرصت و امکاني برابر براي طبقات مختلف جامعه مي‌بود که به سمت متعالي‌تري گام بردارند شاهد شکل گيري فساد نبوديم. پس مردم نه تنها نقشي در گراني و بي ثباتي بازار ندارند بلکه مشارکت آنها راه را بر هرج و مرج اقتصادي مي‌بندد. اما حاکم بودن چنين تفکريکنواخت و بدون انعطافي بر جامعه منجر مي‌شود مردم در امور زندگي خود مشارکت نداشته باشند. بنابراين زماني جامعه دچار احساس فقر مي‌شود که توانايي نقش بازي کردن در اجتماع خود را نداشته باشد و اين اميد به زندگي را کاهش مي‌دهد و توانايي رقابتي صحيح براي بهبود وضع مالي و اجتماعي را از افراد جامعه سلب مي‌کند و دو راه پيش پاي افراد جامعه قرار مي‌گيرد. يا از مجاري کاذب سعي مي‌کنند فاصله طبقاتي خود را کاهش دهند و يا در وضعيت فعلي خود مي‌مانند و سعي مي‌کنند خود را با حداقل درآمد و معيشت راضي نگه دارند. اين مورد از ديد جامعه شناختي قابل تحليل است و جامعه شناسان رابطه مستقيمي بين خشونت و وضعيت اقتصادي خانوارها مي‌بينند که پرداختن به آن از حوصله اين نوشته بيرون است. با اين همه چيزي که امروز نياز جامعه است اصلاح «تفکرمديريتي» در کشور است و نه اصلاح ضعف مديريتي و اين مهم، هم از شکل گرفتن گروه‌هاي مافيايي در کشور جلوگيري مي‌کند و هم کنترل بازار را از دست عده‌اي خارج مي‌سازد و اساسا تفکري را جايگزين مي‌سازد که هم به مشارکت مردم در امر توليد بها مي‌دهد و هم قائل به جامعه‌اي مدني است که بتواند پاسخگوي کارگر، دانشجو، معلم، کشاورز، خانه دار و... در مواقع بي ثباتي در بازار و اقتصاد باشد که تاثير مستقيمي براين اقشار و طبقات مختلف مي‌گذارد. راه غلبه بر نهادينه شدن فقر و بي ثباتي اقتصادي از گذرگاه چنين تفکري مي‌گذرد وگرنه تا دولت متولي باشد و گراني‌ها و فاصله طبقاتي باشد گذر از احساس فقر به نهادينه شدن فقر با سرعت بيشتري اتفاق مي‌افتد که براي هر جامعه‌اي بنيان برافکن خواهد بود.


 سايت‌هاي همسريابي عامل افزايش روابط فرا زناشويي در مردان 

يک روانشناس گفت: سايت‌هاي همسر يابي باعث افزايش روابط فرا زناشويي در مردان مي‌شود. دکتر مريم يوسفي در گفتگو با مهر درباره اثرات منفي سايت‌هاي همسريابي در جامعه اظهار داشت: بر اساس تحقيقاتي که در بين برخي جوانان مخاطب سايت‌هاي همسريابي انجام داده ام آنها براي انتخاب همسر آينده سراغ اين سايت‌ها نمي‌روند.وي يکي از آسيب‌هاي اين سايت‌ها در جامعه را افزايش روابط فرا زناشويي در ميان مردان اعلام کرد و افزود: همانطور که اشاره شد مردان ايراني زنان ثبت نام شده در اين سايت‌ها را براي ازدواج دائم مناسب نمي‌دانند و اغلب مراجعه کنندگان به اين سايت‌ها مردان متاهل هستند. افرادي که به دنبال روابط فرا زناشويي هستند بيشتر سراغ اين سايت‌ها مي‌روند زيرا به راحتي مي‌توانند در آنجا براي خود همسر موقت پيدا کنند.اين روانشناس تاکيد کرد: سرکوب فرزندان در سن کودکي و نوجواني باعث مي‌شود آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و در روابط اجتماعي شان با مشکل روبرو شوند. حال اين افراد براي پيدا کردن همسر آينده به جاي جستجو در جامعه سراغ اين سايت‌ها مي‌آيند. والدين براي پيشگيري از اين موضوع نبايد رفتاري سرکوبگرانه با فرزندان داشته باشند.دکتر يوسفي در پايان خاطر نشان کرد: سايت‌هاي همسريابي در کشور‌هاي خارجي يکي از راه‌هاي انتخاب همسر است اما در ايران به دليل اينکه در اين زمينه فرهنگ سازي نشده، اغلب آشنايي‌هاي صورت گرفته در اين سايت‌ها به ازدواج ختم نمي‌شود.


 اخبار کوتاه 

 منطقه‌اي شدن شهريه مهدهاي کودک

مهر: رئيس سازمان بهزيستي کشور از تعيين نرخ جديد شهريه مهدهاي کودک براساس مناطق و شهرهاي مختلف خبر داد. همايون‌هاشمي با بيان اين مطلب افزود: به منظور تعيين نرخ جديد شهريه‌هاي مهدهاي کودک در سال جاري تيم تخصصي با حضور نمايندگان سازمان حمايت از مصرف کننده، بهزيستي و وزارت بازرگاني تشکيل شده و بزودي در مورد شهريه‌ها تصميم گيري مي شود. وي گفت: با توجه به اينکه قيمتها و شرايط هر منطقه با منطقه ديگر در شهرها و استانهاي کشور متفاوت است به همين دليل امسال تصميم گرفته شده است که اين نرخها درهر منطقه متفاوت باشد بطوريکه نرخ شهريه مهد کودک در منطقه يک با منطقه 10 و يا حاشيه شهرها متفاوت است. رئيس سازمان بهزيستي تاکيد کرد: پس از تصميم گيري کميته تخصصي، نرخ جديد شهريه‌ها بر اساس مناطق، شهرها و استانهاي کشور اعلام خواهد شد.

وقوع قتل 12 درصد کاهش يافت

مهر: فرمانده نيروي انتظامي گفت: در 4 ماهه اول امسال وقوع سرقت مسلحانه 21 درصد کاهش يافت. سردار اسماعيل احمدي مقدم با حضور در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ضمن ارائه گزارشي از وضعيت امنيتي کشور به سوالات اعضاي کميسيون پاسخ داد. وي با اشاره به اينکه در 4 ماهه سال‌جاري اغلب جرائم کاهش داشته است، تصريح کرد: سال قبل هم نسبت به ماقبل آن از کاهش چشمگير جرائم در کشور برخوردار بوديم. فرمانده نيروي انتظامي از کاهش 21 درصدي سرقت مسلحانه در کشور طي 4 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد و گفت: در اين مدت سرقت به عنف 2 درصد کاهش داشته است. به گفته سردار احمدي مقدم طي 4 ماهه امسال، سرقت تحت پوشش ماموران انتظامي 42 درصد، سرقت طلافروشي 32 درصد، سرقت بانک و پست بانک از 21 فقره به 12 فقره، سرقت مغازه 11 درصد و قتل 12 درصد در کشور کاهش يافته است. فرمانده نيروي انتظامي همچنين از افزايش 11 درصدي کشفيات مواد مخدر طي 4 ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه در سال 90 خبر داد و گفت:در اين مدت تلفات ناشي از تصادفات 6 درصد کاهش داشته است. در ادامه اين جلسه امير احمد گراوند جانشين فرمانده مرزباني نيروي انتظامي گزارشي از روند انسداد و کنترل مرزها و سردار احمد روزبهاني رئيس پليس امنيت اخلاقي ناجا گزارشي از وضعيت امنيت اخلاقي در کشور ارائه دادند.

راه‌‌اندازي سايت همسريابي منع قانوني ندارد

مهر: يک جرم شناس گفت: منع قانوني براي راه اندازي سايت هاي همسريابي وجود ندارد. دکتر علي نجفي توانا اظهار داشت: فعاليت سايت‌هاي همسريابي به عنوان يک حرفه و شغل محسوب مي‌شود و در صورت کسب مجوز از سوي نهادهاي مربوطه هيچ منع قانوني براي فعاليت آن‌ها وجود ندارد. وي افزود: موضوع همسريابي بحث ظريفي است و سوءاستفاده از آن باعث طبعات سنگين براي جوانان و خانواده‌ها مي شود. در جامعه ما با توجه به اشتياق جوانان به عضويت در شبکه‌هاي اجتماعي و دوست يابي،سايت‌هاي همسريابي هم با استقبال جوانان روبرو شده است. اما متاسفانه درباره فرهنگ استفاده از اين سايت‌ها کاري از سوي نهادهاي مسوول صورت نگرفته است.اين استاد دانشگاه تاکيد کرد، متاسفانه جوانان امروز فقط به ظاهر طرف مقابل و مسائل مالي توجه دارند و ديگر توجه‌اي به معيارهاي حقيقي و ارزشي نمي‌شود. توجه به ظواهر باعث بروز مشکلاتي مانند ايجاد توهم، فريب در ازدواج و نمايان شدن تفاوت در ظاهر و باطن افراد مي‌شود. حال در ازدواج‌هاي اينترنتي با توجه به اينکه شناخت افراد از يکديگر کم است و اطلاعات ارائه شده نيز در برخي مواقع دروغ مي‌باشد اين مشکلات تشديد شده و بيشتر ديده مي‌شود.

مهريه را نمي‌توان بيمه كرد

ايسنا: عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان گفت: مهريه يك امر شخصي و خانوادگي بوده و حقي است كه با رضايت مرد يا زن يا خانواده‌هاي آنان شكل مي‌گيرد، بنابراين نبايد در آن دخالت‌هاي قانوني از سوي مسئولان صورت گيرد. منيره نوبخت افزود: پيش از اين سقفي براي مهريه در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده بود؛ اما در نهايت چنين قانوني تصويب نشد. بنابراين پرداختن به جايگاهي كه در دستورات اسلام به مهريه نگريسته شده است، بسياري از موضوعات مربوط به اقدام قانوني در اين زمينه را منتفي مي‌كند. رييس سابق شوراي فرهنگي اجتماعي زنان درباره پيشنهاد «بيمه كردن مهريه زنان»، اظهار كرد: با توجه به تعريف موجود در زمينه بيمه، به كار بردن اصطلاح «بيمه مهريه زنان» صحيح نيست و نمي‌توان مهريه را بيمه كرد. اين عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان تاكيد كرد: مهريه پشتوانه مالي است كه در قوانين اسلام براي زن لحاظ شده است و آيات صريحي در قرآن و روايات از مهريه آمده است، البته اختلاف نظرهايي هم در اين زمينه وجود دارد؛ ولي بر اساس ديدگاه غالب، مهريه حقي است كه در آغاز ازدواج براي زن در نظر گرفته مي‌شود و در آيات و روايات نسبت به توجه و اداي اين حق از سوي مردان سفارش شده است.

ايران جزو 3 کشور اول دنيا در توليد علم

فارس: مدير کل توسعه و هماهنگي اطلاعات و انتشارات علمي وزارت بهداشت گفت: بر اساس شاخص‌هايي که در بانک‌هاي اطلاعاتي به ويژه اسکوپوس اعلام شده، اگر رشد علمي کشورمان به همين وضعيت ادامه يابد تا سال 2020 ايران بعد از آمريکا و چين جزو 3 کشور اول دنيا در توليد علم خواهد بود. ابوالفضل رضايي در مورد رصد رشد علمي کشور اظهار داشت: در نقشه جامع علمي کشور به تقويت فناوري‌هاي اطلاعات و ايجاد پايگاه‌ها و بانکهاي اطلاعاتي اشاره شده چرا که ضعف زيادي در اين راستا داريم اما طي 2 سال اخير در معاونت تحقيقات وزارت بهداشت کارهاي زيادي در حوزه پژوهش پزشکي بانک‌هاي اطلاعاتي راه‌اندازي کرده ايم. وي تاکيد کرد: اکنون تمام اطلاعات پژوهشي در سامانه جامع پژوهش پزشکي کشور جمع‌آوري مي‌کنيم تا در اختيار پژوهشگران قرار دهيم.