نسخه شماره 2972 - 1391/05/05 -

بانک مرکزي با پيشنهاد مجلس موافقت کرد:
حذف ارز مسافرتي
ارز مسافرتي صرفا به سفرهاي زيارتي اختصاص خواهد يافت

توقف انتشار گزارش‌ هفتگي قيمت‌ها


افزايش قيمت لبنيات روزانه شد


نامه به احمدي‌نژاد براي نجات 65 هزار کارگر از بيکاري


بدترين عملکرد دوره اي در گروه خودرويي


جوابيه وزارت جهاد کشاورزي


عامل گراني مرغ مشخص شد


اخبار کوتاه


 بانک مرکزي با پيشنهاد مجلس موافقت کرد:
 حذف ارز مسافرتي 
 ارز مسافرتي صرفا به سفرهاي زيارتي اختصاص خواهد يافت

 گروه اقتصاد: چند وقتي است که مجلس شوراي اسلامي محل رفت و آمد مقامات و مسئولان ارشد اقتصادي دولت شده است و دولت و مجلس تلاشهايي را براي رفع شرايط موجود در بازار‌هاي کشور انجام داده اند.بالاخره پس از رفت وآمدهاي اخير نگراني‌هاي اقتصادي نمايندگان مجلس در جلسات پي در پي كميسيون‌ها با وزرا كاملا برطرف نشد و كار رسيد به جلسه غيرعلني رسيد. روز گذشته در حالي وزاري صنعت،‌ معدن،‌ تجارت، جهاد كشاورزي، اقتصاد و دارايي و نفت به همراه رييس كل بانك مركزي به جلسه غيرعلني مجلس رفتند كه هفته‌هاست گفته‌هايي در مورد احتمال مطرح شدن استيضاح حداقل دو تن از اين وزيران شنيده مي شود. قيمت ارز،‌ نابساماني صنايع و به خصوص خودرو سازي‌ها،‌ گراني و تورم در كالاهاي اساسي، افزايش قيمت محصولات كشاورزي،‌ نابساماني در بازار لبنيات و مرغ،‌ كاهش ارز مسافرتي،عدم اختصاص تسهيلات بانكي، تحريم و وابستگي بودجه به نفت از جمله دغدغه‌هاي نمايندگان مجلس در جلسه مذکور بود كه در حين جلسه غير علني به بيرون جلسه منتقل شد. به گزارش ايسنا،علي ايرانپور عضو كميسيون كشاورزي مجلس از ارئه گزارش آقاي رييس كل در مورد وضعيت بازار ارز خبر داده و گفت كه وزير اقتصاد هم در مورد گراني‌ها و تمهيدات دولت در اين زمينه توضيح داد. ايرانپور با بيان اين كه مهمانان به نقش تحريم‌ها در وضعيت اقتصادي كشور اشاره كرده‌اند ياد آور شد كه كشور 33 سال است كه در وضعيت تحريم به سر مي برد اما گراني‌هاي اخير تا حدودي ناشي از ضعف مديريت است. غلامرضا تاج‌گردون نايب رييس كميسيون برنامه و بودجه هم در مورد جلسه ديروز گفت كه در تنظيم بازار و تنظيم فعاليت‌هاي اقتصادي از سوي دستگاه‌هاي اجرايي اشتباهاتي اتفاق افتاده، تعمد يا سهو يا سوء مديريت هر عاملي كه باعث بروز شرياط فعلي شده است بايد تدبر شود و با اتخاذ تدابيري مانع از تكرار آنها شد. ايرج نديمي عضو كميسيون اقتصادي مجلس در جمع خبرنگاران در مورد اين جلسه تصريح كرد كه اين جلسه تنها جنبه اطلاع رساني داشته است نه اقناعي. نديمي البته به سخنان غضمفري هم اشاره كرد و گفت كه سه مشكل براي واردات كالا وجود دارد، گشايش اعتبار متوقف شده است، انتقال ارز از خارج به داخل انجام نمي‌شود و برخي كشورها مي‌خواهند به جاي اينكه به ما ارز بدهند، از آنها جنس بخريم يا به مقصد آنها جنس حمل كنيم. وي همچنين در مورد مشكل ايجاد شده در بازار مرغ گفته است كه غضنفري،‌ وزير صنعت،‌ معدن و تجارت معتقد است كه مسووليت تدبير اقتصادي از ارديبهشت به او واگذار شده است كه در آن زمان هم امكان واردات كنجاله مرغ نبوده است،‌ با اين حال تلاش‌هايي براي واردات مرغ در حال انجام است.

موافقت با حـذف ارز مسافرتـي

بنابر اين گزارش، پس از مطرح شدن پيشنهاد حذف ارز مسافرتي (به جز براي زائران عتبات و حجاج) از سوي نمايندگان مجلس، اين پيشنهاد با موافقت رييس كل بانك مركزي همراه شد و وي وعده داد تا اين پيشنهاد در مرجع تصميم‌گيرنده تصويب شود. طبق آنچه نمايندگان مجلس در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرده‌اند رييس كل بانك مركزي با حضور در جلسه غيرعلني مجلس از محدود شدن ارز مسافرتي به سفرهاي زيارتي خبر داد. علي‌اكبر آقايي، رييس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين خبر گفـت: طبق گزارشي كه آقاي بهمني به مجلس ارائه كردند، ارز مسافرتي صرفا به سفرهاي زيارتي و همين‌طور حج اختصاص خواهد يافت. عبدالكريم رجبي، عضو كميسيون اقتصادي مجلس نيز گفت: پيشنهاد نمايندگان به رييس كل بانك مركزي در جلسه غيرعلني امروز اين بود كه از اين پس فقط زائرين عتبات و حجاج بتوانند از ارز مسافرتي استفاده كنند و ساير مسافران از بازار آزاد ارز تهيه كنند كه اين پيشنهاد با نظر مساعد بهمني مواجه شد و وي قول داد كه اين موضوع به تصويب برسد. همچنين رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه غيرعلني امروز مجلس گفت: موضوع حذف ارز مسافرتي، ارز تك‌نرخي و ارز چندنرخي مطرح و مورد بررسي قرار گرفت ولي تا اين لحظه هنوز تصميم نهايي گرفته نشده است. رضا رحماني گفت: بر اساس توضيحات وزراي اقتصادي دولت در حال حاضر ارز مسافرتي فقط به مسافران عتبات پرداخت مي‌شود. وي در انتقاد به اين موضوع گفت: پرداخت 400 دلار به هر زائر نه هزينه‌هاي مسافران را تامين مي‌كند و نه درآمد چنداني نصيب دولت مي‌كند. نمي‌دانيم اين تصميم به چه دليل گرفته شده است. رييس كميسيون صنايع و معادن تاكيد كرد: به اين ترتيب كساني به سفرهاي زيارتي خواهند رفت كه درآمد مناسبي براي تامين هزينه‌هاي سفر دارند. پيشنهاد حذف ارز مسافرتي توسط نمايندگان مجلس و موافقت رييس كل بانك مركزي با اين پيشنهاد در حالي است كه در حال حاضر مسافران مي‌توانند دلار را با قيمت 1226 تومان از بانك‌هاي كشور دريافت كنند.

تشکيل ستاد اقتصادي با اختيارات ويژه

همچنين 9 نماينده مجلس در اين جلسه با انتشار بيانه اي خواسته‌اند كه ستادي از نهادهاي حكومتي با برخورداري از اختيارات كافي تشكيل شود تا كليه تصميمات اقتصادي در بخش‌هاي داخلي و خارجي را در مقطع زماني يكساله برعهده گيرند. الياس نادران، احمد توكلي و غلامرضا مصباحي مقدم از نمايندگان تهران، بحريني نماينده مشهد، رجايي نماينده گناباد،‌ پورابراهيمي نماينده كرمان، احمدي نماينده دهلران، قادري نماينده شيراز و قوامي نماينده اسفراين، 9 نماينده عضو كميسيون‌هاي اقتصادي مجلس هستند كه اين بيانيه را امضاء كرده اند. علاوه بر پيشنهاد اين 9 نماينده غلامرضا كاتب سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران گفت كه دو پيشنهاد ديگر هم در جلسه غير علني مطرح شد تا به مديريت وضعيت فعلي اقتصاد كشور كمك كنند. پيشنهاد اول تشكيل كميسيوني داراي اختيارات تام براي شرايط خاص اقتصادي و مديريت شرايط بحراني و پيشنهاد دوم تكليف دولت براي استفاده بيشتر از اعتبارات ماده 29 قانون بودجه در شرايط بحراني است كه به هيات مديره بانك‌ها اجازه مي‌دهد در زماني كه توليدكنندگان با مشكلات اقتصادي مواجه مي‌شوند با پرداخت تسهيلات از آنان حمايت بيشتري كنند. البته هيچ كدام از اين سه پيشنهاد به طور كامل پذيرفته نشده است و رسيدن يكي از آن‌ها به مرحله اجرا نيازمند جلسه‌هاي بيشتر بين دولت و مجلس است. بنابر اين گزارش، رييس مجلس شوراي اسلامي هم بعد از اتمام جلسه غيرعلني كه حدود پنج ساعت طول كشيد گفت: اين جلسه نتايج اوليه‌اي از لحاظ تعامل دولت با مجلس داشت. با وجود اين كه اين رييس مجلس اين جلسه را مثبت ارزيابي كرده است‌، قيمت‌ها هنوز گردن مي كشند،‌ تلويحا گفته شده است استيضاح وزراي صنعت، معدن،‌ تجارت و جهادكشاورزي از دستور كار نمايندگان خارج نشده است،‌ ضمن اين كه احتمال مي رود نماينگان هفته آينده ديداري با احمدي‌نژاد داشته باشد.

پيامدهاي حذف ارز مسافرتي

معاون سابق ارزي بانك مركزي در مورد پيشنهاد حذف ارز مسافرتي كه رييس كل بانك مركزي نيز با آن موافقت كرده است هشدار داد كه سوق دادن مردم به سمت بازار آزاد ارز، بر روي قيمت ارز تاثير مي‌گذارد و ممكن است حتي ارزهاي تقلبي نيز در بازار معامله شوند. سيدكمال سيدعلي در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد پيشنهاد جديد ارزي مبني بر حذف ارزهاي مسافرتي كه به گفته نمايندگان مجلس با موافقت رييس كل بانك مركزي نيز همراه بوده، عنوان كرد: در حال حاضر ارز مسافرتي مشمول زائران و مسافران كشورهاي ديگر مانند تركيه و مالزي مي‌شود كه سقف ارز براي مسافران كشورهاي مانند تركيه را به 400 دلار تقليل داده بودند و به نظر هم نمي‌رسد كسي با آن 400 دلار مي‌توانست به مسافرت برود. وي با تاكيد بر اينكه بايد از طريق خود بانك‌ها و صرافي‌ها فروش ارز صورت بگيرد، افزود: بعيد به نظر مي‌رسد كه اين موضوع تصويب شود. چرا كه بالاخره هر چقدر كه مردم را به بازار آزاد ارجاع دهيم معناي آن اين است كه بانك مركزي هم آنجا ارز بفروشد و دخالت كند. معاون سابق بانك مركزي تصريح كرد: بهتر آن است كه با نرخ آزاد، ارز در بانك‌ها به فروش برسند. چون اگر مردم به سمت بازار بروند ارز تقلبي نيز ممكن است به دست آنها برسد. وي در همين مورد اظهار كرد: ‌بانك مركزي خودش مي‌داند كه وقتي ارز مسافرتي به مردم ندهد هر چقدر كه مردم بخواهند به بازار آزاد مراجعه كنند، بالاخره به قيمت بازار آزاد فشار مي‌آورد و قيمت را افزايش مي‌دهد.


 توقف انتشار گزارش‌ هفتگي قيمت‌ها 

در حالي كه طي ماه‌هاي اخير بانك مركزي معمولا گزارش‌هاي هفتگي خود از متوسط قيمت خرده فروشي برخي از مواد خوراكي در تهران را چند روز پس از انجام بررسي خود اعلام مي‌كرد 18 روز است كه ديگر اين گزارش‌ها منتشر نمي‌شود. به گزارش ايسنا، در آخرين گزارش هفتگي بانك مركزي از متوسط قيمت خرده فروشي برخي از مواد خوراكي در تهران در هفته منتهي به 16 تير ماه امسال اشاره شده بود كه از 11 گروه اقلام محصولات در مقايسه با هفته قبل، چهار گروه لبنيات، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و قندوشكر افزايش قيمت و گروه ميو‌ه‌هاي تازه، سبزي‌هاي تازه، گوشت مرغ و چاي كاهش قيمت داشته است. همچنين مقايسه قيمت اقلام در هفته منتهي به 16 تير ماه امسال با هفته مشابه ماه قبل نشان مي‌داد كه از 11 گروه اقلامي 10 گروه لبنيات، تخم‌مرغ، برنج، حبوب، ميوه‌هاي تازه، سبزي‌هاي تازه و يك گروه گوشت قرمز كاهش قيمت داشته‌اند. اين اعداد حاكي از افزايش قيمت 91 درصد اقلام طي هفته منتهي به 16 تيرماه در مقايسه با هفته مشابه ماه قبل بود. گزارش هفتگي بانك مركزي از متوسط قيمت خرده فروشي برخي از مواد خوراكي در تهران مربوط به هفته منتهي به 16 تير ماه در حالي روز 17 تير ماه منتشر شده بود كه پيش از اين نيز بانك مركزي به طور منظم معمولا حداكثر تا پنج روز بعد از هفته مرجع گزارش خود را منتشر مي‌كرد. گزارش مربوط به هفته منتهي به 9 تير ماه امسال در 11 تير ماه، گزارش مربوط به هفته منتهي به دوم تير در چهارم تيرماه، گزارش مربوط به 26 خرداد در 27 خرداد ماه، گزارش مربوط به 19 خرداد در 22 خرداد ماه، گزارش مربوط به 12 خرداد در 16 خرداد ماه، گزارش مربوط به پنجم خرداد در نهم خرداد ماه و گزارش مربوط به 29 ارديبهشت در سوم خرداد ماه امسال منتشر شده بود.


 افزايش قيمت لبنيات روزانه شد 

در روزهاي اخير توليدكنندگان قيمت محصولات لبني را به صورت روزانه افزايش مي‌دهند. به گزارش ايسنا، اگرچه پيش از اين اعلام شده بود كه سه محصول شير، ماست و پنير كم چرب با قيمت‌هاي حمايتي عرضه خواهند شد، اما علاوه بر آ‌نكه خبري از قيمت‌هاي حمايتي وعده داده شده نيست، همين قيمت‌هاي بالا نيز به صورت روزانه با افزايش همراه مي‌شوند. به عنوان مثال بررسي قيمت شير يك ليتري پاكتي كم چرب يك برند معروف لبني كه به ليدر افزايش قيمت‌ها معروف شده، افزايش حدود سه برابري را در طول يك سال اخير نشان مي‌دهد. قيمت اين محصول كه در سال گذشته به‌طور ميانگين حدود 800 تومان بود، اوايل امسال به 1200 تومان رسيده و در ارديبهشت به 1400 تومان افزايش يافت. در خرداد ماه نيز قيمت‌ آن به 1500 تومان رسيد. تير ماه قيمت اين محصول به 1700 تومان افزايش يافته و در روزهاي ابتدايي مرداد ماه به 1800 تومان رسيده است. اين روند خزنده افزايش قيمت در حالي است كه به گفته مسوول پخش اين شركت، قيمت همين محصول فردا به 1900 تومان افزايش خواهد يافت. اين وضعيت در حالي است كه اين شركت محصولات كم چرب و پر چرب خود را به يك قيمت عرضه مي‌كند، در حاليكه طبق توافق صورت گرفته با سازمان حمايت قرار بود محصولات كم چرب با قيمت حمايتي عرضه شوند. قيمت برخي بستني‌هاي توليدي اين برند معروف لبني نيز در يكسال اخير افزايش سه برابري داشته است. به نظر مي‌رسد تمام توافقات صورت گرفته بين سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان و كارخانه‌هاي لبني به صورت يكجانبه از سوي اين كارخانه‌ها كان لم يكن تلقي شده است.


 نامه به احمدي‌نژاد براي نجات 65 هزار کارگر از بيکاري 

 رئيس مجمع نمايندگان کارگري استان اصفهان با اشاره به اينکه بيکاري، کارگران يکي از بزرگترين واحدهاي توليدي را تهديد مي‌کند، گفت: براي حل مشکل به رئيس جمهور و برخي وزرا درخواست کمک شده اما تاکنون جوابي داده نشده است. سيد محمد ياراحمديان در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس،با اشاره به مشکلات برخي واحدهاي توليدي و بنگاه‌هاي اقتصادي اظهار داشت: يکي از دغدغه‌هاي موجود حفظ اشتغال بنگاه‌ها در کنار ايجاد مشاغل جديد و حمايت تسهيلاتي بانک‌ها به منظور توسعه و رونق توليد است. وي تاکيد کرد: بسياري از واحدهاي توليدي در حال حاضر مشکل کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش براي تامين مواد اوليه دارند که در صورت عدم رسيدگي به آن موجب بيکاري بسياري از کارگران موجود مي‌شود. رئيس مجمع نمايندگان کارگران استان اصفهان با بيان اينکه يکي از بزرگترين واحد توليدي خصوصي در اين استان با مشکلات نقدينگي براي تامين مواد اوليه توليد روبرو است، گفت:‌ واحد توليدي گيتي پسند 65 هزار اشتغال مستقيم و غير مستقيم دارد که در حال حاضر کاهش ظرفيت توليد، بسياري از اين مشاغل را تهديد مي‌کند.

اين فعال کارگري با اشاره به اينکه در حال حاضر اين واحد توليدي 5 هزار کارگر فعال را بصورت مستقيم تحت پوشش دارد، خاطرنشان کرد: طي سال‌هاي گذشته، واحد توليدي نمونه و برتر در 5 سال متوالي به عنوان کارفرماي برگزيده حامي کارگر معرفي شده است اما اکنون با سياست‌هاي موجود، مشکلاتي اين واحد توليدي بزرگ را تهديد مي‌کند.

رئيس مجمع عالي نمايندگان کارگران کشور با بيان اينکه اين واحد توليدي با توسعه توليد، ظرفيت ايجاد 10 هزار فرصت شغلي جديد را در سال جاري دارد، بيان داشت: عدم همراهي سيستم بانکي به منظور تقويت توليد و رفع موانع بيکاري با شعار و رويکرد توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني مغايرت دارد. به گفته اين فعال کارگري، يکي از راهکارهاي کاهش وابستگي به سيستم بانکي جذب سرمايه‌هاي مردمي در قالب عقود مضاربه به منظور حمايت از توليد است که در حال حاضر با مشکل از سوي نظام بانکي روبرو است. وي عنوان کرد:‌ جذب سرمايه‌هاي مردمي و خرد به منظور حمايت از کار و توليد از تاکيدات مقام معظم رهبري است که در خطاب به مسئولين فرموده‌اند « با ابتکار راه هايي را براي حضور مردم در عرصه هاي مختلف از جمله اقتصاد و توليد ملي فراهم کنيد و توليد کشور مي تواند به وسيله همت مردم،با پول مردم، با ابتکارهاي مردم چندين برابر شکوفايي پيدا کند» . ياراحمديان با اشاره به درخواست مسئولان کارگري استان و نيز مسئولان واحد توليدي گيتي پسند از دولت و وزرا و نيز مسئولان نظام بانکي، تصريح کرد: در حال حاضر به رئيس جمهور، معاون اول رئيس جمهور، وزير تعاون کار و رفاه، وزير صنعت معدت تجارت و رئيس بانک مرکزي و استاندار استان و همچنين مسئولان برخي بانک‌هاي عامل نامه ارائه و با برخي مسئولان جلسه برگزار شده و قول همکاري دادند اما تاکنون اقدام عملي در اين راستا صورت نگرفته است.

رئيس مجمع نمايندگان کارگران استان اصفهان در پايان گفت: اميدواريم مسئولان که به دنبال هدف گذاري براي ايجاد اشتغال با هزينه‌ها و سرمايه‌هاي هزاران ميلياردي هستند بتوانند در جهت حفظ اشتغال موجود گام برداشته و نيروي کار فعلي را حفظ کنند.


 بدترين عملکرد دوره اي در گروه خودرويي 
نويسنده : مريم نجفيان

در آخرين روز کاري بورس در هفته جاري، معاملات ضعيف و کم عمق روزهاي پيش ادامه يافت و شاخص بورس نتوانست به مانند روزهاي دوشنبه و سه شنبه به روند صعودي و آرام خود ادامه دهد. بطوريکه شاخص کل بازار در آخرين لحظه، قرمز رنگ شد و به مقدار 25,088.80 رسيد. ميزان تغيير 5/5 واحد منفي، و منفي 0.02 درصد شد. سرمايه گذاري غدير با تغيير منفي 16 واحدي، تاثير گذارترين نماد معاملاتي روز گذشته بود. بيشترين افزايش قيمت را در قصفها، وبهمن، خاذين، قشهد، قزوين، قشکر و شکربن و بيشترين کاهش قيمت را در کمنگنز، شسينا، ولصنم، کهرام، قجام، قنقش و کطبس شاهد بوديم. در بازار روز گذشته گروه خودرو سازي پر تقاضاترين نماد‌هاي بازار بودند. تقاضاي صنعت به دليل ابلاغ پرداخت تسهيلات مصوب هزار ميليارد توماني از سوي بانک مرکزي مي‌باشد. در معاملات روز گذشته سايپا و ايران خودرو با دو وضعيت متضاد روبرو بودند. سايپا با صف خريد و تقاضا همراه بود در حاليکه ايران خودرو با صف فروش و عرضه روبرو بود که دليل اين امر شايد بازگشايي اين نماد در قيمت‌هاي بالا در معاملات ديروز مي‌باشد. در گروه قندي نيز با توجه به اقبال بازار و سهامداران شاهد صف‌هاي خريد بر نماد‌هاي قند شيروان، قزوين، پيرانشهر، اصفهان و قند لرستان بوديم.در گروه لاستيک ساز نيز سه نماد سهند،کوير تاير و ياسا با صف خريد همراه بودند. قرار گيري کائوچو در گروه کالاهاي مشمول دريافت ارز دولتي و تامين مهمترين ماده اوليه از اهم اخبار تاثير گذار بر اين گروه بوده است. آمار داد و ستد سهام هم هرچند با معامله8/41 ميليارد توماني بيش از 189 ميليون سهم بهتر از روزهاي گذشته بود اما از لحاظ تعدادي بيش از 136 ميليون سهم و از نظر ارزشي بالغ بر 28 ميليارد تومان از مجموع کل به شرکت‌هاي سرمايه گذاري مسکن با4/71 ميليون سهم به ارزش2/13 ميليارد تومان، مخابرات، بانک‌هاي پاسارگاد و ملت، سرمايه‌گذاري غدير و نفت و گاز پارسيان تعلق داشت تا همچنان مشخص شود خبري از تزريق نقدينگي و بهبود همه جانبه بازار نيست.


 جوابيه وزارت جهاد کشاورزي 

روابط عمومي وزارت جهاد کشاورزي روز گذشته جوابيه‌اي را در پاسخ به مطلب مندرج اين روزنامه در تاريخ 19/4/91 تحت عنوان وزارت جهاد کشاورزي و ابهامات ريشه‌اي ارسال کرده است که به نظر خوانندگان محترم مي‌رسد. دراين جوابيه آمده است: در تاريخ 10/12/1389 طرح اوليه قانون استخدام ناظرين توليدات بخش کشاورزي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد، اما به دليل وجود ابهامات متعدد در قانون مذکور، تکليفي از سوي دولت به وزارت جهاد کشاورزي ابلاغ نگرديده و مجوزهاي لازم براي جذب ناظرين نيز به اين وزارت صادر نشد. با اين حال وزارت جهاد کشاورزي در راستاي تسهيل و تسريع شرايط براي اجرايي شدن اين مصوبه و جذب مهندسين ناظر، از بدو تصويب طرح در مجلس شوراي اسلامي اقدامات اوليه براي جمع‌‌آوري آمار و اطلاعات مربوط به ناظرين بخش کشاورزي و تعاوني‌هاي توليد در سطح کشور را از طريق سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي، سازمان‌هاي جهاد کشاورزي استان‌ها و نيز سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران به انجام رسانيد. از سوي ديگر، به موازات تهيه بانک اطلاعات مهندسين ناظر سراسر کشور، از ابتداي سال 1390 و کمتر از يک ماه پس از تصويب طرح اوليه در مجلس،‌ کار تدوين دستور‌العمل اجرايي استخدام ناظرين نيز در مرکز نوسازي و تحول اداري معاونت شروع شد. اما با توجه به ابهامات متعدد قانون مذکور امکان تدوين دستور‌العمل اجرايي براي آن وجود نداشت که اين موضوع در تاريخ 13/4/1390 طي نامه‌اي از معاون محترم حقوقي رئيس جمهور استعلام گرديد. با پيگيري‌هاي انجام شده در خصوص ابهامات قانون، سرانجام نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي متقاعد شدند که با تدوين طرحي ابهامات موجود را برطرف و اصلاح نمايند. وزارت جهاد کشاورزي براي تکميل و اصلاح اين قانون به طورفعالانه در کميسيون‌هاي اصلي و فرعي حضور يافته و هماهنگي و همراهي لازم را در تدوين تبصره‌هاي قانون مذکور به عمل آورد تا اين که در تاريخ 12/11/1390 قانون استخدام ناظرين به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد. يادآور مي‌شود مطابق قانون استخدام ناظرين، مي‌بايست جذب ده هزار نفر از مهندسين ناظر طي سه سال و مطابق بند(ج) ماده 24 قانون مديريت خدمات کشوري( در قبال خروجي‌هاي واحدهاي تابعه اين وزارت) صورت مي‌پذيرد؛ لذا پس از طي مراحل برنامه‌ريزي نيروي انساني و مشخص نمودن خروجي‌هاي کليه واحدهاي تابعه در سطح کشور در سالهاي 1389 تا 1390؛ مراتب طي تشريفات اداري و اخذ مجوزهاي مربوط از معاونت محترم توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور مورد پيگيري قرار گرفت که با احتساب قيد سه ساله جذب ناظرين و ميزان خروجي نيروي انساني وزارت در طول دو سال گذشته در تاريخ 16/2/1391 مجوز استخدام 3335 نفر ناظر براي سال جاري صادر گرديد. هم اينک با گذشت کمتر از 4ماه از مهلت سه ساله‌اي که قانونگذار براي اين وزارت تعيين کرده است، علاوه بر تدوين دستورالعمل اجرايي، توزيع سهم سازمان‌هاي استاني براساس بانک اطلاعات ناظرين و ميزان خروجي هراستان مشخص شده است، همچنين طراحي سامانه فراگير ثبت نام ناظرين و تدارک زمينه‌هاي اجرايي قانون نيز در حال نهايي شدن است و انشاءالله به زودي به سرانجام خواهد رسيد. لذا شايسته بود که نگارنده قبل از نوشتن مطالب مذکور با پرسش و تحقيقي از مديران و کارشناسان مرتبط با موضوع، مدعي از دست رفتن فرصت دو ساله! و سکوت مطلق! وزارتخانه در قبال مصوبه مجلس شوراي اسلامي نمي‌شد. ضمن اينکه با توجه به تنوع رشته‌هاي تحصيلي و مشاغل مهندسين ناظر و نحوه پراکنش جغرافيايي محل‌هاي استخدام ناظرين و لزوم آمايش منطقي آنان در سطح کشور و نيز منظور نمودن الزامات قوانين بالادستي براي تحقق خروج و بازنشستگي نيروها، خواه ناخواه زمان بر است. از همين رو است که اگر نگارنده مطلب به جاي طرح «اتهامات کليشه‌اي و نه ابهامات ريشه‌اي!» لااقل سطح اول مصوبه مجلس شوراي اسلامي را به دقت مطالعه مي کرد متوجه مي‌شد که قانونگذار نيز با اذعان بر زمان بر بودن اجراي اين مصوبه مهلتي سه ساله را براي آن در نظرگرفته است.


 عامل گراني مرغ مشخص شد 

بازار مرغ در تابستان امسال داغ‌تر شده و اين روزها موضوع قيمت مرغ در همه محافل مطرح است. افزايش شديد قيمت اين كالاي اساسي به جايي رسيده كه حتي زمزمه‌ استيضاح وزير صنعت، معدن و تجارت را نيز به راه انداخته است . در حالي كه متوسط قيمت خرده‌فروشي مرغ هم‌اكنون در كشور به 7500 تومان هم رسيده، اما تلاش‌ها براي كاهش آن تقريبا بي‌نتيجه مانده است. در حال حاضر دولت مرغ را با قيمت مصوب 4650 تومان عرضه مي‌كند، اما ميزان آن آنقدر كم است كه موجب صف‌هاي طولاني براي خريد مرغ تشكيل شود. به تازگي وزير صنعت، معدن و تجارت كه براي توضيح درباره‌ گراني‌ها در مجلس حضور يافته بود، تاكيد كرد كه به زودي قيمت مرغ را به كمتر از 5000 تومان خواهد رساند، اما فعالان عرصه‌ مرغداري معتقدند اين كار امكان‌پذير نيست. به گفته‌ مسوولان اتحاديه مرغداران، موضوع اصلي كه باعث گراني مرغ شده، نرسيدن خوراك دام است. اين در حالي است كه به گفته‌ مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، خوراك مرغ به اندازه‌ كافي در كشور وجود دارد و اين موضوع نمي‌تواند علت اصلي گراني مرغ باشد.


 اخبار کوتاه 

 ساخت ترمينال 2 و 3 فرودگاه امام توسط خارجي‌ها

مديرعامل شرکت فرودگاه هاي کشور با بيان اينکه ساخت ترمينال 2 و 3 فرودگاه امام خميني (ره) از سوي سرمايه گذار خارجي اجرايي مي‌شود، گفت: رقم پيشنهادي براي ساخت اين ترمينال 2.5 ميليارد دلار برآورد شده است. محمود رسولي نژاد در گفتگو با مهر در خصوص آخرين وضعيت فرودگاه امام خميني(ره) اظهار داشت: يک سرمايه گذار خارجي براي ساخت ترمينال 2 و 3 اين فرودگاه اعلام آمادگي کرده است که اين دو شرکت يک کنسرسيوم «مالزي – چيني» و يک کنسرسيوم «ترکيه‌اي – آلماني» اعلام هستند. وي با اشاره به اينکه رقم پيشنهادي براي ساخت اين ترمينال 2.5 ميليارد دلار برآورد شده است، بيان کرد: 2 فضاي 8 هزار متري به سالن ترانزيت فرودگاه امام خميني اضافه مي شود.

جلسه بي نتيجه براي مرغداران

در جلسه عصر سه شنبه مرغداران در رياست جمهوري تعدادي که بايد مي‌آمدند نيامدند و به دليل تداخل با برنامه‌ها، ناقص اجرا شد و تصميم‌گيري نشد. حسين مقدم‌نيا مدير عامل اتحاديه سراسري مرغداران گفت: در گفت‌‌وگو با فارس با اعلام اين خبر اظهار داشت: به دليل ناقص اجرا شدن جلسه مرغداران در رياست جمهوري تصميم‌گيري به جلسه بعد موکول شد. مدير عامل اتحاديه سراسري مرغداران اظهار داشت: اين جلسه بيشتر موضوع کارشناسي بود و تعدادي از آنهايي که دعوت شده بودند نيامدند و با برنامه‌ها هم تداخل شد و هيچ تصميمي گرفته نشد.

دستور تسريع ثبت‌ سفارش کالاهاي اساسي

وزير صنعت، معدن و تجارت خواستار تسريع در صدور ثبت‌ سفارش کالاهاي اساسي شد.مدير کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه‌ تجارت بخشنامه اي را به 32 استان ابلاغ کرده است تا در انجام ثبت سفارش مواد پروتئيني از جمله مرغ تسريع لازم به عمل آيد ، مشخص مي‌شود که در روزهاي پاياني تيرماه امسال مهدي غضنفري تسريع در صدور ثبت سفارش کالاهاي اساسي از جمله گوشت مرغ را خواستار شده است. در بخشنامه‌ سعيد عباس‌پور مدير کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه‌ تجارت خطاب به استان‌هاي کشور آمده است: خواهشمند است دستور فرماييد حسب‌الامر مقام عالي وزارت ضمن تسريع در صدور ثبت سفارش کليه کالاهاي اساسي گروه اول کالايي نسبت به ثبت سفارش گوشت مرغ با مارک حلال با اخذ تعهد نامه پيوست از متقاضي و ضميمه نمودن آن به اوراق ثبت سفارش مبني بر ارائه‌ي مجوز‌هاي بهداشتي و قرنطينه‌اي به هنگام ترخيص کالا اقدام لازم مبذول فرمايند.

توزيع سبد کالاي کارمندان دولت از شنبه آينده

مدير عامل اتحاديه مصرف کارکنان دولت از توزيع سبد کالاي کارمندان دولت ويژه ماه رمضان از شنبه آينده خبر داد. بهمن عبداللهي در گفت و گو با خبر گزاري فارس ، در خصوص توزيع سبد کالاي مصرفي ماه مبارک رمضان دولت، اظهار داشت: سبد کالا با پيگيري‌ها انجام شده توسط دولت تصويب و ضمن تامين اعتبار، براي اجرا به وزارت بازرگاني ابلاغ شده است. وي ادامه داد: ظرف هفته جاري اين موضوع اجرايي خواهد شد و اعتباري بالغ بر 300 ميليارد تومان براي آن در نظر گرفته شده است. مدير عامل اتحاديه تعاوني‌هاي مصرف کارکنان دولت از احتمال توزيع سبد کالا از شنبه هفته آينده خبر داد و تصريح کرد: با توجه به روند موجود اوايل هفته آينده سبد کالاي ماه مبارک رمضان در اختيار کارکنان دولت قرار خواهد گرفت.

امضاي قرارداد عامليت صندوق توسعه ملي با 3 بانک ديگر

قراردادهاي عامليت صندوق توسعه ملي با بانک‌هاي صنعت و معدن، سپه و سرمايه منعقد شد. به گزارش خبرگزاري مهر، قرارداد عامليت صندوق توسعه ملي با بانک‌هاي سپه وصنعت و معدن به استناد جزء 5-2 ماده واحده قانون بودجه سال 1391 به ترتيب به ارزش معادل ريالي 150 ميليون دلار و 350 ميليون دلار عصر سه شنبه به امضاي محمد رضا فرزين، رئيس هيئت عامل صندوق توسعه ملي و مديران عامل بانک هاي سپه و صنعت ومعدن منعقد شد. همچنين قرارداد ارزي به مبلغ 500 ميليون دلار با بانک خصوصي سرمايه با اولويت حمايت از صنايع حمل و نقل به امضاي رئيس هيئت عامل صندوق توسعه ملي و مدير عامل بانک سرمايه رسيد.

کاهش قيمت جهاني نفت

بهاي نفت در بازارهاي جهاني روز گذشته با كمي تغيير حدود 88 دلار در هر بشكه معامله شد. به گزارش ايسنا، بهاي نفت سبك آمريكا براي تحويل در ماه سپتامبر با 20 سنت كاهش به 88 دلار و 30 سنت در هر بشكه رسيد. نفت آمريكا روز سه‌شنبه در آخرين تغيير با 36 سنت افزايش 88 دلار و 50 سنت در هر بشكه معامله شده بود. بهاي نفت برنت درياي شمال نيز در بازار لندن با 39 سنت كاهش 103 دلار و سه سنت در هر بشكه معامله شد. روز سه‌شنبه آمارها نشان دهنده بهبود وضعيت توليد در چين بود و همين امر باعث افزايش بهاي طلاي سياه شد.

تحويل برق کشور به سوريه و لبنان

وزير نيرو با اشاره به هماهنگي‌هاي لازم براي انتقال برق از جمهوري اسلامي ايران به سوريه و لبنان از طريق عراق گفت: اين پروژه به زودي عملي مي‌شود. به گزارش ايسنا مجيد نامجو وزير نيرو پس از ديدار با وزير برق سوريه در تهران با تاكيد بر اين‌كه تعهدهاي لازم از سوي ايران براي افزايش صادرات برق مطمئن و پايا به عراق ارائه شده است گفت كه به زودي بخشي از برق صادراتي ايران از طريق عراق به سوريه و لبنان ارسال مي‌شود. به گفته نامجو هماهنگي‌هاي لازم براي انتقال برق ايران به سوريه و لبنان صورت گرفته است، همچنين به زودي برق ايران از طريق عراق به سوريه و لبنان متصل مي‌شود.