نسخه شماره 2971 - 1391/05/04 -

آموزش و پرورش:
هيچ نيروي حق التدريسي در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد


طرح ويژه برخورد با اغذيه‌فروشان متخلف در ماه مبارك رمضان


پليس، فيسبوک را پاک‌سازي مي‌کند


هشدارهاي پليس به زنان جوياي كار


فعاليت سايت‌هاي جديد همسريابي


محدوديت‌هاي جديد براي تورهاي خارجي

رييس پليس راهورناجا:
زمان آموزش رانندگي بيشترمي‌شود


اخبار کوتاه


 آموزش و پرورش:
 هيچ نيروي حق التدريسي در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد 

 هفته پيش ثروتي نماينده مجلس اعلام کرد که وزير آموزش و پرورش بدون هيچ گونه مجوز 20 هزار نيرو استخدام کرده است در پاسخ وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که به غيراز افراد تعيين تکليف شده مطابق قانون هيچ نيروي حق التدريسي در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد.

ثروتي در گفت و گو با خبرآنلاين اعلام کرد «اگر وزير تکليف اين نيروها را که گفته مي‌شود براي تبليغ انتخابات است مشخص نکند استيضاح مي‌شود.» اما حاجي بابايي نسبت به اين موضوع عکس العمل نشان داد و وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که به غير از افراد تعيين تکليف شده،مطابق قانون تعيين تکليف مجلس شوراي اسلامي‌هيچ نيروي حق التدريسي در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد.

وي همچنين در اجلاسروساي آموزش و پرورش درباره استخدامهاي بدون مجوز مي‌گويد که«آموزش و پرورش هيچ گونه مجوز استخدام نداشته و مجوز بکارگيري افراد به صورت کار معين براي مدارس قرآني و براي خدمتگزاري و سرايداري است. تا کنون حتي يک نفر از اين افراد بکارگيري نشده اند و مراحل کنترل نهايي در حال انجام است.»
اولين اعتراض جدي معلمان حق التدريس نسبت به وضعيت نامشخص‌شان در آذرماه سال 1387 به دنبال سخنان تند و صريح عليرضا علي احمدي وزير آموزش و پرورش مبني بر اينکه «استخدام معلمان حق التدريس موجب انهدام آموزش و پرورش مي‌شود» شروع شد که پس از يکسال مداوم تجمع و پيگيري از سوي مجلس موجب تصويب قانون استخدام جذب 60 هزار نفر از آنها در مجلس شد.

اين آزمون برگزار شد اما آنهايي که نتوانستند نمره قبولي بگيرند و جذب شوند، اعتراض کردند و برخي هم اعلام کردند که سوالات اين آزمون اصلا در حد استاندارد نبود.
حميدرضا حاجي بابايي در اين باره اعلام کرد که «از تمام نيروهاي شرکتي و حق التدريسي مطابق قانون مجلس آزمون گرفته شد و کساني که نمره حداقل 10 را کسب کرده اند جذب شدند و باقي امکان استخدامشان وجود ندارد.»
در همين حال چندي پيش اعلام شد که الان آموزش و پرورش حدود يک ميليون و 200 هزار معلم دارد که نحوه استخدام هر کدامشان با ديگري متفاوت است.

برخي در آزمون ورودي شرکت کرده، برخي معلم حق التدريس بوده،‌ تعدادي شرکتي هستند و عده‌اي نيز در تربيت معلم درس خوانده‌اند و اين داستان همچنان ادامه دارد. در حالي که اعتراض‌ها ادامه دارد آموزش و پرورش اعلام کرده است که استخدام نيروهاي حق التدريس و آموزشياران نهصت و دانشجويان ورودي 88 تربيت معلم و شرکتي‌ها مطابق قانون بوده و البته اگر مجلس قانون جديدي تصويب کند مطمئنا آموزش وپرورش به آن عمل مي‌کند و مصوبه قانوني در خصوص به کارگيري نيروها را مرتبط اجرا مي‌کند.

ازطرفي اعتراض‌ها در مورد استخدام نيروهاي پيش دبستاني هم ادامه دارد که آموزش و پرورش اين را هم به مجلس محول کرده است آموزش و پرورشاعلام کرده است که نيروهاي شاغل در پيش دبستاني از نظر قانون غير دولتي محسوب مي‌شود و آموزش و پرورش براي جذب مربيان آن اختياري نداردو جذب اين افراد نياز به مجوز قانوني دارد که البته بايد آن را هم مجلس تصويب کند .


 طرح ويژه برخورد با اغذيه‌فروشان متخلف در ماه مبارك رمضان 

 ماموران پليس پايتخت در ادامه طرح برخورد با تظاهر به روزه‌خواري در اماكن عمومي، طرح ويژه برخورد با اغذيه‌فروشان متخلف را به مرحله اجرا گذاشتند.

بر اساس اين طرح ماموران پليس امنيت و اماكن تهران بزرگ ضمن بازرسي از اغذيه‌فروشي‌ها و قهوه‌خانه‌هاي پايتخت با تخلفات آنها در اين خصوص برخورد و نسبت به پلمپ و اخذ تعهد از واحدهاي متخلف اقدام كردند. سردار حسين ساجدي‌نيا، فرمانده انتظامي تهران بزرگ پيشتر در اين خصوص گفته بود: تسهيلات ويژه‌اي براي اغذيه‌فروشان و آب‌ميوه‌فروشان، طباخي و حليم‌فروشي در طول ماه مبارك رمضان در نظر گرفته شده است. بدين صورت كه اين صنوف مي‌توانند از اذان مغرب تا اذان سحر به فعاليت‌هاي صنفي خود ادامه داده و در طول اين مدت باز هستند. به گفته فرمانده انتظامي تهران بزرگ اين تسهيلات در راستاي محدوديت زماني اين صنوف در نظر گرفته شده است چرا كه اين صنوف نمي‌توانند در طول روز فعاليت كنند. وي همچنين به تسهيلات اتخاذ شده در مورد فعاليت‌ رستوران‌ها، و صنوف مشابه نيز گفته بود كه در طول ماه مبارك رمضان اين صنوف مي‌توانند از افطار تا ساعت يك بامداد به فعاليت ادامه دهند و در طول روز اجازه فعاليت ندارند. ساجدي‌نيا تاكيد كرده بود كه تنها رستوران‌هايي مي‌توانند در طول روز فعاليت كنند كه مجوزهاي لازم را از اداره اماكن اخذ كرده باشند.

به گفته فرمانده انتظامي تهران بزرگ رستوران‌هاي هتل‌ها مي‌توانند در چارچوب مقررات در نظر گرفته شده از سوي اداره اماكن در طول روز به فعاليت خود ادامه دهند.

نيروي انتظامي نيز پيشتر اعلام كرده بود كه متصديان هتل‌ها، رستوران‌هاي بين راهي، مهمانپذيرها، پايانه‌ها، فرودگاه و راه‌آهن صرفا براي مسافران خود مي‌توانند ضمن اخذ مجوز از مراجع‌ذيربط با رعايت شئونات اسلامي و پوشش فضاي مربوطه فعاليت كنند اما ارايه خدمات توسط ساير مراکز پذيرايي از اذان صبح تا اذان مغرب ممنوع بوده و در صورت مشاهده برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

نبايد مغازه‌ها را به يکباره پلمپ کرد

رييس اتحاديه صنف بستني، آبميوه و کافي شاپ گفت‌: نيروي انتظامي و اتحاديه يک هدف دارند اما با توجه به شرايط مملکت نبايد مغازه‌ها را به يکباره و بدون تذکر قبلي پلمپ کرد ‌و مردم را بيکارکرد.

اسکندر آزموده سفيدي در گفت‌و‌گو باايلنا اصليترين علت پلمپ 53کافي شاپ‌ درتهران ازسوي نيروي انتظامي را فقدان پروانه کسب دانست و گفت‌: از بين اين 53 کافي شاپ که پلمپ شده‌اند تنها تعداد اندکي داراي پروانه کسب بودند. ‌ به گفته رييس اتحاديه صنف بستني، آبميوه و کافي شاپ حدود 65 کافي شاپ در تهران تاکنون پروانه کسب دارند.

وي عدم مراجعه صاحبان کافي شاپ‌ها بعد از پلمپ شدن به اتحاديه را نشان از فقدان پروانه کسب آن‌ها عنوان کرد وافزود‌: متاسفانه فقدان پروانه کسب در تمام اصناف وجود دارد و به همين خاطر اتحاديه، اماکن و شوراي اصناف در جهت رفع اين اشکال به واحد‌هاي صنفي سرکشي مي‌کنند‌. ‌

سفيدي درمورد پلمپ کافي شاپ‌هاي پروانه دار ازسوي نيروي انتظامي تصريح کرد: نيروي انتظامي ابتدا تذکرمي دهد و درخواست پلمپ را به ما ارسال مي‌کنند اتحاديه نيز بعدازبررسي و در صورتي که کافي شاپ شرايط پلمپ را داشته باشند دستور پلمپ را صادر مي‌کند‌. ‌

رييس اتحاديه صنف بستني، آبميوه و کافي شاپ درپاسخ به اين سوال که پلمپ کافي شاپ بايد مورد تاييد اتحاديه نيزباشد، ادامه داد‌: بله همين طوراست مگر در موارد حادي که ديگر نياز به اعلام به اتحاديه و دستورپلمپ نخواهدبود. ‌

وي خاطرنشان کرد: در پلمپ 53 کافي شاپ نيز احتمالا مورد حادي وجود داشته است که البته 95 درصد ازاين کافي شاپ‌هاي پلمپ شده بدون پروانه بودند.

سفيدي به عدم آگاهي کافي شاپ داران درزمينه قوانين صنفي اشاره کرد وگفت‌: حتي برخي افراد بدون اخذ پروانه کسب شروع به کارمي کننداما بعد ازتذکر اتحاديه اقدام به کسب پروانه مي‌کنند.

وي در پاسخ به اين سوال که صاحبان کافي شاپ‌هاي پلمپ شده بدون پروانه چه اقدامي بايد انجام دهند، افزود: بيشترآن‌ها نسبت به اخذ پروانه اقدام مي‌کنند و برخي ازآن‌ها به دليل عدم اخذ شرايط لازم تغييرشغل مي‌دهند. زيرا بر اساس قانون، قبل از آغاز به کار بايد پروانه کسب اخذ شود. ‌

سفيدي درپاسخ به اين سوال که ارزيابي شما ازاقدام نيروي انتظامي در رابطه با پلمپ 53 کافي شاپ در تهران چيست، تصريح کرد: در هر صنفي شاهد اشتباه و خطاي افراد هستيم اما نمي‌شود يکدفعه وبدون تذکر قبلي آن‌ها را اخراج و بيکارکرد‌. رييس اتحاديه صنف بستني، آبميوه و کافي شاپ تاکيد کرد‌: ابتدا بايدتذکرداده شود واگر ديدند با تذکرقابل هدايت نيستند بعد برخورد جدي با آن‌ها صورت گيرد. وي افزود: اماکن، اتحاديه و شوراي اصناف نسبت به مسائل اشراف دارند و به متخلفان تذکرمي دهند البته اين امر زمان براست و نمي شود افراد را به يکباره بيکار کرد‌. ‌


 پليس، فيسبوک را پاک‌سازي مي‌کند 

 رييس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات نيروي انتظامي از شناسايي و معرفي برهم زنندگان امنيت اخلاقي در فضاي مجازي خبر داد و گفت: افرادي که اقدام به ايجاد مفسده در اينترنت مي‌کنند به پليس امنيت اخلاقي ناجا معرفي مي‌شوند.

سردار کمال هاديان فر در تشريح اقدامات کارآگاهان پليس فتا در مورد امنيت اخلاقي در فضاي مجازي گفت: يکي از ماموريت‌هاي اصلي پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات از بدو تشکيل امنيت اخلاقي در فضاي مجازي بوده است.

وي با بيان اينکه پليس نسبت به شناسايي افرادي که به انحاء مختلف از جمله روسپيگري و بي‌بندوباري در فضاي مجازي اقدام به ايجاد فساد مي‌کنند، مبادرت مي‌ورزد گفت: پليس سايبري نسبت به شناسايي کامل اين افراد اقدام کرده و سپس پرونده آنان را براي بررسي بيشتر به پليس امنيت اخلاقي ناجا ارجاع خواهد داد.

رييس پليس فتاي ناجا درباره بهبود فضاي مجازي در زمينه امنيت‌اخلاقي گفت: پاسخ اين سوال را مردم بايد بدهند اما بايد گفت که در سال 89 شبکه‌هاي اجتماعي به خصوص فيسبوک عرصه يکه تازي مجرمان بود اما به لطف خدا و همچنين وجود پليس فتا در مدت 15 ماه گذشته اقدامات خوبي در پاکسازي شبکه‌هاي اجتماعي به ويژه فيسبوک صورت گرفت.

وي به انهدام شبکه‌هاي بزرگ غيراخلاقي در فضاي مجازي اشاره کرد و گفت: يکي از اين شبکه‌هاي بزرگ و غيراخلاقي، شبکه «پاف و داف» بود که 27 هزار عضو و همچنين ادمين‌هاي زيادي داشت که پليس ضمن شناسايي کامل اين افراد نسبت به حذف صفحات آنان اقدام کرد.

هاديان‌فر افزود: با هماهنگي‌هايي که با فيسبوک انجام مي‌دهيم، پاکسازي‌ها بيشتر خواهد شد چرا که برخي اقداماتي که در شبکه‌هاي اجتماعي اتفاق مي‌افتد نه تنها در ايران بلکه در همه دنيا جرم است. رييس پليس فتاي ناجا به حوزه پورنوگرافي اشاره کرد و گفت: اين حوزه نه تنها در ايران بلکه در کشورهاي ديگر همچون آمريکا نيز جرم است.

وي افزود: شبکه‌هاي اجتماعي ملزم هستند نسبت به پاکسازي سايت و صفحاتشان اقدام کنند.


 هشدارهاي پليس به زنان جوياي كار 

 مديرعامل باشگاه خبرنگاران پليس در مورد برخي آگهي‌هاي منتشره در روزنامه‌ها براي استخدام زنان، به آنان توصيه كرد: در صورت تضييع حقوق مادي و معنوي موضوع را از مراجع قضايي پيگيري كنند. رضا غني‌لو در گفت و گو با ايسنا، در مورد چرايي به كارگيري زنان در امور كاري گفت: به دو دليل در كلان شهرها مسئولان به كارگيري بانوان رغبت نشان مي‌دهند كه سليقه، دقت‌نظر زنان در انجام امور جزئي يكي از اين دلايل است.

وي با بيان اينكه قناعت به حقوق كم و دقت و جديت زنان در امور كاري باعث شده كه بنگاه‌ها به سمت جذب زنان بروند گفت: با اين حال جويندگان كار به خصوص فارغ‌التحصيلان مراجعه‌كننده به بخش خصوصي بايد نكاتي را مدنظر قرار دهند.

مديرعامل باشگاه خبرنگاران پليس با بيان اينكه شركت يا موسسه موردنظر بايد ثبت قانوني شده باشد گفت: زنان دقت داشته باشند كه محل استقرار شركت در ساختمان‌هاي اداري و تجاري باشد، چرا كه برخي افراد شركت‌ خود را در واحدهاي مسكوني داير مي‌كنند.

غني‌لو با بيان اينكه بانوان دقت داشته باشند كه موضوع فعاليت شركت‌ خلاف شرع نباشد، گفت: اگر شركتي فعاليت غيرقانوني مانند تكثير سي دي‌ها و دي وي دي‌هاي غيرمجاز يا بسته‌بندي داروهاي قاچاق همچون لاغري و پرورش اندام دارد در اين بنگاه‌ها فعاليت نكنند. وي افزود: لازم است محل كار توسط والدين يا نزديكان مورد بازديد قرار گيرد و در مورد صلاحيت‌هاي رفتاري و شغلي صاحبان كار تحقيقاتي اجمالي انجام گيرد. غني‌لو به بانوان توصيه كرد در صورت مشاهده رفتار مشكوك و توهين‌آميز ضمن اخطار محترمانه به فرد خاطي در صورت تداوم، نسبت به ترك محل كار اقدام كنند. مديرعامل باشگاه خبرنگاران پليس افزود: در صورتي كه حقوق مالي افراد در اين گونه محيط‌هاضايع شد، زنان مي‌توانند به ادارات كار مراجعه كنند و اگر موضوع اخلاقي و حيثيتي بود مي‌توانند موضوع را از طريق مجتمع‌هاي قضايي پيگيري كرده كه طبعا براي رسيدگي بيشتر پرونده به پليس مربوطه ارجاع مي‌شود.


 فعاليت سايت‌هاي جديد همسريابي 

 در حالي که مسئولان وزارتخانه هاي ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامي از عدم صدور مجوز سايت‌هاي ازدواج و همسريابي خبر مي دهند ولي در اين ميان برخي سايت‌هاي همسريابي همچنان در فضاي مجازي يکه تازي مي کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالي که محمد صادق اکبري معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده است که هيچگونه مجوزي براي راه اندازي سايت مرتبط با ازدواج از جمله صيغه صادر نکرده است ولي همچنان سايتهاي صيغه فارسي در فضاي اينترنت يکه تازي مي کنند.

اين مقام مسئول گفته است که وزارت ورزش و جوانان به هيچ عنوان براي راه اندازي سايت‌هاي صيغه مجوزي صادر نمي کند.

همچنين معاون مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت ارشاد نيز اعلام کرده بود که صدور مجوز رسانه هاي حوزه ازدواج و همسريابي منوط به ارائه معرفي نامه از سوي وزارت ورزش و جوانان است که تا کنون هيچ رسانه بر خطي موفق به اخذ معرفي نامه از آن وزارتخانه نشده است. بر اساس اين گزارش به تازگي سايت “دو همدم” با هدف ثبت نام جوانان براي صيغه و ازدواج موقت، راه اندازي شده و تبيلغات وسيعي را از طريق ارسال ايميل به کاربران انجام مي دهد. در اين سايت فرد با ثبت مشخصات فردي خود اعم از قد، وزن، رنگ پوست، شغل، درآمد، مشخصات همسر دلخواه و... منتظر مي ماند تا سايت همسر دلخواهش را پيدا کرده و براي صيغه يا ازدواج به او معرفي کند.

نکته قابل تامل اين است که اينگونه سايت‌ها با ظاهري معنوي و استفاده از احاديث و روايات کاربر را تحت تاثير قرار داده ولي در قسمت ارتباط با ما و درباره ما هيچگونه تصويري از مجوز فعاليت يا شماره تماس و آدرس مشاهده نمي شود.حسن زاده معاون دادستان تهران و سرپرست دادسراي رسيدگي به جرائم رايانه اي در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: چند پرونده مربوط به اينگونه سايتها تشکيل شده که در متن کيفرخواست بيشتر اين سايتها به عنوان کلاهبردار و برخي موارد اتهامي عنوان شده و به دادگاه معرفي مي شوند. قطعا با اين سايت هم در صورت نداشتن مجوزهاي قانوني برخورد خواهد شد. البته در اين ميان تنها سايت “دو همدم” نيست بلکه با يک جستجو در موتورهاي جستجوگر مي توانيد سايتهايي مانند “طوبي”، “دليار”، “دو همدل” و... اشاره کرد.

مهدي دواتگران عضو کميسيون امنيت ملي و سياستهاي خارجي مجلس با تشريح موارد حقوقي و کيفري براي برخورد با سايتهاي همسريابي مي‌گويد: براساس قانون کساني که بدون داشتن مجوز وبا عناوين و روشهاي موهوم وجوهي را دريافت مي کنند، کلاه بردار بوده و براي آنها از يک تا 7 سال مجازات حبس در نظر گرفته است. البته قانون مشخصي براي برخورد با اينگونه کلاه برداريها وجود ندارد و بايد براي فعاليت اين سايتها از ساير قوانين استفاده کنيم. گفته هاي مسئولان در حالي است که تاکنون جزئيات پرونده و يا اطلاع رساني از نحوه برخورد، رسيدگي و مجازات در پرونده اينگونه سايتها از سوي وزارت ارشاد و قوه قضائيه انجام نشده است و اين سايتها هر روز بيشتر و بيشتر شده و شاهد رخداد حوادثي اعم از طلاق، تجاوز به عنف، قتل و... خواهيم بود.


 محدوديت‌هاي جديد براي تورهاي خارجي 
نويسنده : هادي معيري نژاد

 در حالي که هر روز از طرف متوليان امور گردشگري کشور خبرهاي خوشايندي از گشايش در کار اين صنعت بالقوه مي‌رسد زمزمه‌هايي هم ازايجاد محدوديت در سفرهاي خارجي به گوش مي‌رسد.

بعد از گران شدن قيمت دلار و کساد شدن کوتاه مدت تورهاي خارجي اکنون که فصل گردش و تفريح در سراسر جهان فرا رسيده است گويا رونق دوباره سفر باعث خوشحالي نشده است. البته همواره در بخش گردشگري محدوديتهاي سليقه اي مشاهده مي‌شود اما اگر دايره اين محدوديتها گسترده شود همين اندک درآمد کشور از سفر و گردشگري هم از بين خواهد رفت. تقريبا روزي نيست که در خبر گزاري‌هاي داخلي خبري از لزوم از برخورد با تورها به گوش نرسد . همچنين خبر از ايجاد محدوديتهايي که بيشتر شبيه پاک کردن صورت مسئله است مثل نوشتن سواحل خليج فارس به جاي دبي يا سواحل جنوب شرقي آسيا و مديترانه و غيره که هر کدام بيانگر پر طرفدار ترين تورهاي خارجي در ايران هستند. در همين ارتباط محدوديتهاي جديد تري در حوزه تبليغات گردشگري اعمال خواهد شد. مديرکل دفتر تبليغات و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌از ممنوعيت تبليغ سفرهاي خارجي از طريق تبليغات محيطي خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس، احسان الله حجتي با اعلام اين خبر گفت: شوراي فرهنگ عمومي‌به استناد سياست‌ها و ضوابط حاکم بر تبليغات محيطي و در راستاي مصوبه«تبليغات محيطي کالا و خدمات» مورخ 12 ارديبهشت ماه سال جاري در راستاي تحقق اين شعار و جذب و تثبيت منابع مالي داخلي و همچنين ايجاد فرصت براي شناساندن مناظر طبيعي و جاذبه‌هاي ناب گردشگري و جذب گردشگر در داخل کشور، ماده واحده «ممنوعيت تبليغ سفرهاي خارجي از طريق تبليغات محيطي » را تصويب کرد. وي افزود: اين ماده واحده به منظور گسترش و ترويج فرهنگ گردشگري داخلي و تقويت و کمک به زيرساخت‌هاي صنعت تبليغات و گردشگري کشور تصويب شده است که در آن سفرهاي مذهبي از اين قاعده مستثني شده‌اند و تبصره يک اين ماده واحده اعلام مي‌دارد که سفر حج و زيارت مزار امامان معصوم(ع)، مشمول اين ماده نيست. اما سئوال اينجاست که آيا ممنوعيت تبليغات، گرهي از کار فرو بسته گردشگري داخلي مي‌گشايد؟

در شرايطي که گراني هتلهاي استاندارد ما ، بالا بودن هزينه غذا و خدمات و نبود امکانات تفريحي و برنامه‌هاي مفرح و شاد حتي با معيارهاي مورد نظر مسئولان گردشگران را از انجام سفرهاي داخلي پشيمان کرده و متمايل به سفرهاي خارجي مي‌کند اين گونه اقدامات بيشتر شبيه پاک کردن صورت مسئله است.

تجربه نشان داده است که ايجاد محدوديت و ممنوعيت در سفرهاي خارجي هيچ کارکردي ندارد اگردر شرايطي تبليغ کالاهاي خارجي در سطح شهر ممنوع مي‌شود به دليل آن است که کالاي همگن داخلي وجود دارد و براي حمايت از توليد ملي مي‌توان اين ممنوعيت را به فال نيک گرفت حتي مي‌توان کاري کرد که کالاي خارجي گران تر به دست مشتري برسد اما در صنعت گردشگري ما با اين ضعف مفرط در زير ساختها و خدمات تقريبا مي‌توان گفت که سفرهاي خارجي بي جايگزينند . تنها يک نگاه به قيمت هتل‌هاي درجه يک کيش و مقايسه آن با يک تور سه روزه در دبي مي‌توان به اين نکته رسيد که حتي در صورت ممنوع شدن کلي تبليغات تورهاي خارجي اعم از محيطي و مطبوعاتي و غيره باز هم گردشگران در مراجعه به آژانسها تورهاي خارجي را بر مي‌گزينند.


 رييس پليس راهورناجا:
 زمان آموزش رانندگي بيشترمي‌شود 

 رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي جزئيات دريافت گواهينامه‌هاي جديد رانندگي را اعلام كرد.

سردار دكتر اسكندر مومني ديروز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينكه تعداد گواهينامه‌هاي خودرو هم‌اكنون شش نوع است كه در طرح جديد به سه نوع كاهش مي‌يابد، گفت: بر اين اساس گواهينامه‌هاي خودرو به سه گروه، پايه 3، پايه 2 و پايه 1 تقسيم شده و علاوه بر آنها گواهينامه موتورسيكلت‌ و گواهينامه‌هاي ويژه براي وسايط صنعتي، كشاورزي و كارگاهي صادر مي‌شود. وي با اشاره به اينكه صدور گواهينامه‌هاي جديد از نيمه دوم امسال برابر تدابير اتخاذ شده آغاز مي‌شود، گفت: افزايش كيفيت آموزش و مهارت رانندگي و رفاه مردم مهم‌ترين عواملي بوده است كه در گواهينامه‌هاي جديد مدنظر قرار گرفته است.

رييس پليس راهور ناجا با اشاره به اينكه متقاضيان دريافت گواهينامه‌هاي جديد، قطعا آموزش متفاوت‌تري خواهند ديد، افزود: بر اين اساس طول دوره آموزش و شيوه آن تغيير كرده و استفاده از سميلاتور نيز در طي دوره آموزش در نظر گرفته شده است. وي با اشاره به اينكه هم‌اكنون آزمون نهايي آموزشگاه‌هاي رانندگي براي صدور گواهينامه‌ توسط افسران بازنشسته نيروي انتظامي انجام مي‌شود، تاكيد كرد: در آيين‌نامه جديد اين آزمون نهايي توسط افسران كادر شاغل در پليس راهور انجام مي‌شود، چرا كه گلايه‌هايي از سوي شهروندان در اين خصوص وجود داشت كه بعضا افراد فاقد صلاحيت گواهينامه‌ رانندگي مي‌گيرند كه بدين‌ترتيب مهارت رانندگي اصل اول در دريافت گواهينامه رانندگي خواهد بود. رييس پليس راهور ناجا به شرايط دريافت گواهينامه‌هاي جديد رانندگي اشاره كرد و به ايسنا گفت: بر اين اساس شرايط دريافت گواهينامه پايه سوم كه براي حداكثر مجموع وزن و ظرفيت بار 3/5 تن، يا حمل حداكثر 9 سرنشين با راننده به جز وسايط نقليه عمومي است، داشتن 18 سال تمام سن، ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني، طي دوره‌هاي آموزش نظري و عملي و قبولي در آزمون آيين‌نامه و عملي شهر با وسايط نقليه مربوطه است. وي به گواهينامه پايه دوم اشاره كرد و يادآور شد: افرادي كه دو سال از دريافت گواهينامه پايه سه آنها گذشته باشد، مي‌توانند گواهينامه پايه 2 دريافت كنند كه بر اين اساس حداكثر مجموع وزن و ظرفيت بار قابل حمل با اين نوع گواهينامه شش تن، يا حمل حداكثر 26 نفر سرنشين با راننده و وسايط نقليه عمومي است. رييس پليس راهور ناجا به شرايط دريافت گواهينامه پايه دوم اشاره كرد و گفت: داشتن 23 سال سن، ارائه گواهي سلامت جسمي و رواني طي دوره‌هاي نظري و عملي و قبولي در آزمون آيين‌نامه و عملي شهر با وسايط نقليه مربوطه از جمله شرايط دريافتي اين گواهينامه است.


 اخبار کوتاه 

 افزايش 15 درصدي حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها

رييس مركز هيات امنا و هيات مميزه مركزي وزارت علوم از افزايش 15 درصدي حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها در سال تحصيلي جديد خبر داد. دكتر ايرانمنش در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها تنها در يك دانشگاه مي‌توانند استخدام شوند و به عبارت ديگر استخدام اعضاي هيات علمي در 2 دانشگاه ممنوع است، گفت: اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها براي اينكه در دانشگاه‌هاي ديگر همچون دانشگاه آزاد، پيام‌نور و غيره بخواهند به صورت پاره‌وقت تدريس كنند بايد خارج از ساعت موظفي و با اجازه رييس دانشگاه اين كار را انجام دهند. وي افزود: اعضاي هيات علمي موظفند كه در هفته 40 ساعت در دانشگاه حضور داشته باشند و همچنين علاوه بر آن هر عضو هيات علمي بنا بر مرتبه علمي ساعاتي را موظف به تدريس در دانشگاه است. ايرانمنش خاطر نشان كرد: هر ميزان مرتبه علمي عضو هيات علمي بالاتر باشد، ساعت تدريس وي كمتر است.

همسان‌سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي با كشوري و لشگري

مديرعامل صندوق تامين اجتماعي با اعلام اجراي قانون همسان‌سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي با بازنشستگان كشوري و لشگري تاكيد كرد: اين امر اكنون در مرحله بازرسي و كارشناسي است و پس از پايان اين مرحله و تامين اعتبار از سوي دولت، به مرحله اجرا درمي‌آيد. سعيد مرتضوي در گفت‌وگو با ايسنا در خصوص آغاز به كار سازمان بيمه سلامت نيز گفت: اين امر اكنون در مرحله تنظيم آيين‌نامه اجرايي است و هنوز مرحله عملياتي آن نهايي نشده است. وي در ادامه اين بحث خبرداد: در اساسنامه سازمان بيمه سلامت به تبصره 4 بند ب ماده 38 قانون برنامه پنجم اشاره شده كه صندوق تامين اجتماعي از اين ادغام مستثني است.

درخواست وام، يك‌سوم درخواست‌هاي تهراني‌ها در سفرهاي استاني

مشاور استاندار و مديركل ارزشيابي و پاسخگويي به شكايات استانداري با بيان اينكه سي درصد از نامه‌ها و درخواست‌هاي رسيده به استانداري مربوط به انواع وام كالا، خودرو، وديعه مسكن و قرض‌الحسنه است، گفت: اين ميزان درخواست براي وام يك سوم از درخواست‌هاي شهروندان پايتخت را تشكيل مي‌دهد.

محمد فيضي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: سي درصد از درخواست‌هاي شهروندان انواع وام‌هاست و 20 درصد نيز مربوط به اشتغال است كه يا خود افراد درخواست اشتغال دارند و يا خانواده‌ها براي فرزندان خود به دنبال ايجاد شغل مناسب هستند.

معلولان سرانجام بن سبد كالاي رمضان دريافت مي‌كنند

رييس جامعه معلولان ايران گفت: پس از چهار سال وقفه، «بن سبد كالاي ويژه رمضان» با اعتبار 230 ميليارد ريال به 630 هزار نفر از معلولان اختصاص يافت. علي همت محمود نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تلاش ويژه مسئولان بهزيستي براي تخصيص اين اعتبار خارج از رديف بودجه سازمان بهزيستي كشور، اظهار اميدواري كرد كه با توجه به تخصيص به هنگام اين سبد تدابيري اتخاذ شود تا سبد كالاي ويژه ماه رمضان پيش از ماه اين ماه به دست معلولان برسد. وي در ادامه از رييس سازمان بهزيستي خواست تدابيري براي هميشگي بودن بن سبد كالاي ويژه معلولان اتخاذ كند. رييس جامعه معلولان ايران همچنين خاطرنشان كرد: هزينه‌هاي سرسام آور زندگي معلولان اعم از توانبخشي، ايام و ذهاب، درمان، خريد وسايل كمك توانبخشي، آنچنان سبد خانوار معلولان را تحت تاثير قرار داده است كه اعطاي بن سبد كالاي ويژه رمضان و عيد نوروز ضروري به نظر مي‌رسد. محمودنژاد در پايان گفت: با تخصيص 230 ميليارد ريال اعتبار سبد كالاي ويژه ماه رمضان معلولان، اين قشر بنابر بعد خانوار بن‌هاي 40 تا حداكثر 75 هزار توماني دريافت مي‌كنند.

ضرب الاجل وزارت بهداشت به بيمارستان‌ها

رييس مركز سلامت محيط وزارت بهداشت تاكيد كرد كه بيمارستان‌ها تنها تا پايان شهريور ماه جاري براي نصب دستگاه‌هاي امحاي زباله فرصت دارند. دكتر كاظم ندافي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اقدامات انجام شده براي تجهيز بيمارستان‌ها به دستگاه امحاي زباله، گفت: در حال حاضر تقريبا تمام بيمارستان‌هاي تهران به دستگاه‌هاي امحاي زباله تجهيز شده‌اند. تنها چند بيمارستان در تهران در حال دريافت و نصب دستگاه هستند و ديگر دستگاه‌هاي امحاي زباله در ديگر بيمارستان‌ها در حال بهره‌برداري است. در مجموع پوشش دستگاه‌هاي امحاي زباله در بيمارستا‌ن‌هاي تهران صد در صد كامل شده است. وي ادامه داد: پوشش دستگاه‌هاي امحاي زباله در حدود پنج شهر ديگر كشور نيز صد درصد تكميل شده است و اين پوشش در حدود 15 شهر ديگر نيز بين 80 تا 100 درصد است. رييس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: پوشش دستگاه امحاي زباله در ديگر بيمارستان‌هاي كشور را نيز پيگيريم. بيمارستان‌ها بايد به سرعت تجهيز شوند و تا پايان شهريور ماه مهلت دارند تا اقدامات مربوط به اين موضوع را انجام دهند.

تمام اماکن اقامتي مکلف به داشتن نمازخانه شدند

مدير کل امور مراکز و خدمات گردشگري کشور گفت: تمام اماکن اقامتي، بين راهي‌ها، هتل‌ها و مهمانپذيرها مکلف به داشتن نمازخانه مجهز شدند. مرتضي شريفي در گفت‌وگو با فارس گفت: به اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري تمام استان‌ها اعلام کرده‌ايم که تمام مراکز اقامتي بايد “نمازخانه مجهز” داشته باشند.وي ادامه داد: طبق بازرسي‌هايي که از برخي اماکن اقامتي و بين‌راهي‌ها داشته‌ايم وضعيت برخي از نمازخانه‌ها نامطلوب بود در حالي که بهترين مکان هر مرکز اقامتي بايد نمازخانه آن باشد.