نسخه شماره 2948 - 1391/04/07 -


كلاف اكران در سينماها پيچيده‌تر مي‌شود


حذف نام ايران و خليج فارس از کتاب يونسکو


مهتاب کرامتي با کودکان بيمار ايراني ديدار کرد


بهرام رادان بهترين بازيگر جشنواره «لاداخ» هند


«شور شيرين» قرباني اختلافات اكران مي‌شود؟
اصغري از جلوگيري از اكران «شور شيرين» در صورت نرسيدن به تعداد سينماي مطلوب خبر داد

آخرين بازمانده نقاشي قهوه‌خانه‌اي در بيمارستان بستري شد


هانيه توسلي در «عمليات مهد کودک» حاضر مي‌شود


كنسرت «ژيوار» به تعويق افتاد

در جشن يك سالگي راديو نمايش
داوود رشيدي و دانيال حكيمي از برگزيدگان نمايش‌هاي راديويي تقدير كردند


به اميد برنامه هفتي متفاوت

دبير جشنواره‌ فيلم فجر معرفي شد
كليدداران 30 دوره‌ جشنواره‌ فيلم فجر چه کساني بودند


تجليل از نويسندگان جانباز


 كلاف اكران در سينماها پيچيده‌تر مي‌شود 

 در پي حاشيه‌هاي پر رنگ اكران و چالش ميان حوزه هنري و شوراي صنفي نمايش كه منجر به عدم ارايه حواله به سينما «آزادي» شده است، روز گذشته به دستور جواد شمقدري ـ رييس سازمان سينمايي ـ قرار بود جلسه‌اي تشكيل شود اما ... .

به گزارش ايسنا عصر روز گذشته ـ دوشنبه 5 تيرماه ـ به دستور جواد شمقدري ـ رييس سازمان سينمايي و معاون وزير ارشاد ـ، عليرضا سجادپور قرار بود جلسه‌اي را با حضور نمايندگان ارشاد، حوزه هنري، شهرداري تهران و شوراي صنفي نمايش برگزار كند تا مشكلات چند هفته اخير اكران و مخصوصا مشكل سينما «آزادي» را حل كند.

اين جلسه در حالي قرار بود برگزار شود كه نمايندگان ارشاد، شهرداري و شوراي صنفي نمايش در جلسه حاضر شدند اما نماينده حوزه هنري در اين جلسه حضور پيدا نكرد، بنابراين جلسه‌‌اي هم تشكيل نشد.

جواد شمقدري ـ رييس سازمان سينمايي ـ اين موضوع را تاييد كرد و به خبرنگار ايسنا گفت: براي حل مشكلات پيش آمده براي اكران اين جلسه همفكري ترتيب داده شده بود كه آقاي منبتي به عنوان نماينده شهرداري در جلسه حاضر شدند، اما نماينده حوزه هنري متاسفانه به جلسه نيامد و عملا اين جلسه نتيجه‌اي نداشت.

رييس سازمان سينمايي در پاسخ به سوال ايسنا درباره اينكه آيا وزارت ارشاد واكنشي به حواشي اكران نشان خواهد داد، گفت: وزارت ارشاد و سازمان سينمايي قبلا هم در حال رايزني و اقداماتي براي حل اين مشكل بودند اما طبيعتا قرار نيست كه همه فعاليت‌ها در رسانه‌ها منعكس شود اما مطمئن باشيد كه ما در حال فعاليت براي اين موضوع هستيم.


 حذف نام ايران و خليج فارس از کتاب يونسکو 

 گروه فرهنگي: «خليج فارس»! نامي که مدتهاست بر سر حفظ آن بحث وجود دارد. نامي که مدتهاست در آستانه تبديل شدن به نام‌هاي ديگر دلهره‌اي عميق در دل ايرانيان ايجاد کرده است.

چندي پيش يک عکاس از خطر نامگذاري ماهيان خليج فارس به نام‌هاي عربي، هشدار داده بود و امروز مي‌شنويم که سي و ششمين اجلاس کميته ميراث جهاني درحالي اکنون در روسيه درحال برگزاري است که در کتابي که از سوي سازمان جهاني يونسکو با عنوان " ميراث جهاني در حوزه خليج" منتشر شده نه تنها نامي از ايران برده نشده بلکه کلمه فارس از عبارت خليج فارس نيز حذف شده است. کتابي با عنوان World Heritage in the Gulf Region توسط سازمان جهاني يونسکو به چاپ رسيده است که به معرفي ميراث جهاني ثبت شده در کشورهاي حاشيه خليج فارس از جمله عمان، قطر، کويت، امارات و ... مي پردازد اين درحالي است که نام ايران به عنوان مهمترين کشور حوزه خليج فارس با داشتن 13 اثر جهاني در اين کتاب لحاظ نشده و نام خليج فارس به عبارت جعلي خليج تغيير يافته است.

در اين باره، آرش نورآقايي، محقق گردشگري به خبرنگار مهر گفت: "ميراث جهاني در حوزه‎ خليج" کتابي جعلي و شرم‎آور است، هم به دليل استفاده از کلمه خليج به جاي خليج فارس و هم اينکه نام ايران را که ببيشترين تعداد ميراث جهاني را در بين کشورهاي عربي داراست به عنوان کشور حوزه خليج فارس معرفي نکرده است.

وي افزود: ايران 13 ميراث جهاني ثبت شده در فهرست يونسکو دارد اما عربستان تنها دو ميراث جهاني، عمان چهار و بحرين يک ميراث جهاني دارند. عراق سه ميراث جهاني، امارات متحده عربي يک ميراث جهاني و کويت و قطر هم هيچ ميراث جهاني ندارند. بنابراين تعداد آثار جهاني اين کشورها روي‎هم رفته به اندازه تعداد آثار تاريخي ايران نيست.

نورآقايي گفت: تا کنون هيچيک از مسئولان گردشگري و ميراث فرهنگي ايران نسبت به اين موضوع واکنشي نشان نداده اند از سوي ديگر اکنون سي و ششمين اجلاس کميته ميراث جهاني درحال برگزاري است و قرار است دو پرونده ديگر از ايران با عنوان مسجد جامع اصفهان و گنيد قابوس نيز ثبت جهاني شود بنابراين اکنون بهترين فرصت براي اعتراض مسئولان اعزامي ميراث فرهنگي ايران به اين اقدام است.

سي و ششمين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو از چهارم تيرماه شروع شده و تا 16 تير ماه امسال با حضور نمايندگاني از سازمان ميراث فرهنگي ايران براي بررسي ثبت جهاني گنبد قابوس استان گلستان و مسجد جامع اصفهان هم اکنون در شهر سنت پترزبورگ روسيه در حال برگزاري است.


 مهتاب کرامتي با کودکان بيمار ايراني ديدار کرد 

مهتاب کرامتي سفير حسن‌نيت يونيسف در ايران و منير صفي‌الدين رئيس يونيسف از انجمن ديستروفي ايران بازديد کردند. مهتاب کرامتي سفير حسن نيت يونيسف در ايران درباره انگيزه‌اش از اين ديدار به مهر گفت: يکي از آشنايان قديمي‌ام که به بيماري ديستروفي دچار بود با انگيزه و تلاش فراوان تحصيلات خود را تا مقطع فوق ليسانس در رشته گرافيک ادامه داد. وي افزود: او با وجود داشتن اين بيماري يکي از فعالان انجمن ديستروفي بود. اما پس از مدتي به دليل همين بيماري درگذشت. اين موضوع انگيزه‌اي در من ايجاد کرد تا با اين انجمن ارتباط برقرار کنم. وي ادامه داد: در همين راستا با رئيس يونيسف در ايران (منير صفي‌الدين) صحبت کردم و با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده از اين انجمن بازديد کرديم. ديستروفي عضلاني(MD) به گروهي از اختلالات عضلاني ارثي غيرالتهابي ولي پيشرونده و در عين حال بدون اختلال در سيستم اعصاب مرکزي يا محيطي گفته مي‌شود. اين بيماري، عضلات را گرفتار کرده و با تخريب فيبرهاي عضله همراه است.


 بهرام رادان بهترين بازيگر جشنواره «لاداخ» هند 

بهرام رادان جايزه بهترين بازيگر مرد را براي ايفاي نقش در فيلم سينمايي «آدمکش» در نخستين دوره جشنواره بين‌المللي «لاداخ» هند از آن خود کرد. به گزارش ايسنا، فيلم سينمايي«آدمکش» ساخته «رضا کريمي» همراه با 9 عنوان فيلم ديگر از ساير کشورها در بخش مسابقه اين فستيوال به رقابت پرداخت و نيز فيلم سينمايي«اينجا بدون من» ساخته بهرام توکلي در بخش «سينماي جهان» به اکران در آمد. بنابراين گزارش، بهرام رادان بازيگر نقش اول مرد فيلم «آدمکش» توانست جايزه بهترين بازيگر مرد نقش اول ر ادر اين دوره از جشنواره از آن خود کند. در حالي امروز ـ 5 تير ماه ـ اين خبر از سوي روابط عمومي موسسه رسانه‌هاي تصويري منتشر مي‌شود كه جشنواره بين المللي فيلم «لاداخ هند»، 8 روز قبل از تاريخ 26 لغايت 28 خرداد ماه در چهار بخش«سينماي جهان»، «مسابقه»، «سينماي هند» و«سينماي لاداخ» برپا شد. عرضه بين المللي دو فيلم سينمايي «اينجا بدون من» و «آدمکش» برعهده موسسه رسانه‌هاي تصويري است.


 «شور شيرين» قرباني اختلافات اكران مي‌شود؟ 
 اصغري از جلوگيري از اكران «شور شيرين» در صورت نرسيدن به تعداد سينماي مطلوب خبر داد

 در آستانه آغاز اكران «شور شيرين» فيلمي درباره زندگي شهيد كاوه كه قرار است با سرگروهي سينما «آزادي» اكران شود، هنوز وضعيت سرگروه نمايش‌دهنده‌ اين فيلم به دليل چالش ميان حوزه هنري و شوراي صنفي نمايش مشخص نيست و شورا همچنان به سينما «آزادي» حواله اكران نمي‌دهد.

ابراهيم اصغري تهيه‌كننده «شور شيرين» كه قرار است، ـ 7 تير ماه ـ اكرانش آغاز شود به ايسنا، گفت: تمام دغدغه ما در هفته گذشته اين بوده است كه مشكلات ايجاد شده بين حوزه هنري و شوراي صنفي نمايش برطرف شود، چرا كه متاسفانه اين مشكلات همزمان با اكران فيلم ماست و گريبان «شور شيرين» را گرفته است.

وي يادآور شد: ما براي حل اين مشكلات از هفته گذشته، با مسئولين مختلف در وزارت ارشاد،‌شوراي صنفي نمايش و حوزه هنري صحبت كرديم اما در آخر هم دوستان حوزه هنري در مواضع خودشان باقي ماندند و شوراي صنفي نمايش هم در مقابل حوزه ايستادگي كرد.

تهيه‌كننده «شور شيرين» در ادامه سخنانش به دستور ويژه جواد شمقدري براي حل مشكل سينما «آزادي» اشاره كرد و گفت: پس از اينكه با حوزه و شوراي صنفي نمايش به نتيجه نرسيديم با آقاي شمقدري صحبت كردم و ايشان هم بر اساس اراداتي كه به شهيد كاوه داشتند، همان‌جا به آقاي سجادپور دستور صريح دادند تا جلسه‌اي بين حوزه هنري، وزارت ارشاد، شهرداري و شوراي صنفي نمايش تشكيل شود تا مشكل اكران فيلم‌ها در سينما «آزادي» حل شود.

اصغري در پاسخ به اين سوال كه آيا اين جلسه برگزار شده است يا خير؟ گفت: طبق شنيده‌هاي من چنين جلسه‌اي قرار بود روز گذشته با حضور نمايندگان اين چهار بخش برگزار شود اما گويا عليرغم همه تاكيداتي كه بر حل مشكل وجود داشت و خواهش‌هايي كه ما با واسطه و بدون واسطه از دوستان كرده بوديم، نماينده حوزه هنري كم لطفي كرده و عليرغم قول قبلي‌شان در اين جلسه حاضر نشدند.حتي من شنيده‌ام كه دوستان حاضر در جلسه به احترام احتمال حضور نماينده حوزه هنري، حدود دو ساعت هم در محل جلسه منتظر شدند اما باز هم نماينده حوزه نيامده است.

اين سينماگر خاطرنشان كرد: من به صورت مستقيم و غيرمستقيم از دوستان خواهش كرده بودم كه به احترام «شهيد كاوه» مشكلات فيمابين را حل كنند تا حداقل يك فيلم درباره اين سردار بزرگ جنگ تحميلي ضربه نبيند، اما متاسفانه گويا اين جلسه بي‌نتيجه مانده است.

تهيه كننده «شور شيرين» ضمن ابراز اميدواري براي حل اين موضوع به ايسنا گفت: تاكنون كه هيچ اتفاق جديدي نيفتاده است اما ما همچنان نااميد نيستيم و اميدواريم مشكل از سوي مراجع بالاتر در حوزه هنري يا سازمان تبليغات حداقل به احترام شهيد كاوه حل شود.

اصغري در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به سوالي درباره تعداد سينماهاي اين فيلم كه قرار است از فردا ـ 7 تير ماه ـ اكران «شور شيرين» را آغاز كنند، توضيح داد: تاكنون رايزني‌هاي بسيار خوبي براي جذب مخاطب صورت گرفته است.من از بنياد سينمايي فارابي به عنوان پخش كننده فيلم درخواست كرده‌ام كه تعداد سالن‌هاي نمايش دهنده را از نظر كيفي و كمي براي پذيرايي هر چه بهتر مخاطبان افزايش دهد.

تهيه‌كننده «شورشيرين» در پايان به ايسنا گفت: در صورتي كه تعداد سينماهايمان به حد مطلوبي نرسد از اكران فيلم تا زماني كه مشكل سينماها و همچنين سينماي سرگروه حل شود جلوگيري مي‌كنيم.چرا كه قصد نداريم با اكران نامطلوب فيلم، خودزني كنيم.البته دوستان در شوراي صنفي نمايش پيشنهاد دادند كه سرگروه ديگري به فيلم اختصاص دهند اما با توجه به اينكه همه سرگروه‌ها قرارداد اكران دارند چنين امري ميسر نيست.در هر صورت امروز بايد منتظر بنشينيم تا ببينيم چه اتفاق مي‌افتد.حبيب كاوش، سخنگوي شوراي صنفي نمايش در گفت‌وگو با ايسنا، درباره جلسه ديروز اين شورا بيان كرد: تنها خروجي جلسه ديروز، اين بود كه فيلم سينمايي «شور شيرين» از فردا چهارشنبه 7 تيرماه روي پرده سينماها خواهد رفت.

وي در پاسخ به سوالي درباره اينكه آيا اين فيلم به سرگروهي سينما «آزادي» اكران خواهد شد گفت: فعلا هيچ چيز معلوم نيست و جزييات اين موضوع در روزهاي آينده تصميم گرفته خواهد شد.

كاوش در پاسخ به اين مطلب كه با توجه به اين ابهام آيا «شور شيرين» از فردا بدون سرگروه اكران مي‌شود؟ تصريح كرد: خير، اين فيلم سرگروه دارد كه ما سرگروه آن را اعلام خواهيم كرد.در هر صورت ما بهترين شرايط اكران را براي «شور شيرين» فراهم خواهيم كرد.

سخنگوي شوراي صنفي نمايش همچنين درباره تصميم‌گيري پيرامون نحوه تعامل شوراي صنفي با حوزه هنري اظهار كرد: در جلسه گذشته درباره اين موضوع هم بحث شد و اين بحث‌ها ادامه دارد.اما در هر صورت جلسه ديروز خروجي در اين زمينه نداشت.


 آخرين بازمانده نقاشي قهوه‌خانه‌اي در بيمارستان بستري شد 

 محمد فراهاني يكي ديگر از آخرين بازماندگان نقاشي قهوه‌خانه‌اي در بيمارستان «بقيه الله» تهران بستري شد.

احمد ميرزازاده - شاگرد محمد فراهاني - با اعلام اين مطلب به ايسنا، توضيح داد: محمد فراهاني در حال حاضر حال مساعدي ندارد و دچار مشكل گوارشي شده است. او همچنين گفت: دستگاه تنفسي ايشان نيز دچار مشكل شده است و در حال حاضر در بيمارستان بستري شده‌اند. به گزارش ايسنا، فراهاني سال گذشته در آخرين برنامه تجليلي كه از او در خانه هنرمندان ايران شده بود، گفت: «من را که مي‌بينيد، ته‏مانده نقاشان خيالي هستم. نقاشان خوب همه درگذشته‏‌اند. يکي يکي از اين دنيا رفتند، يکي، دوتايشان بيماري‌هاي سختي گرفتند... با اين وجود بارها و بارها در مصاحبه‏‌هايشان ‌گفتند که اين نقاشي در حال از بين رفتن است!»


 هانيه توسلي در «عمليات مهد کودک» حاضر مي‌شود 

پيش‌توليد فيلم سينمايي «عمليات مهد کودک» به کارگرداني فرزاد اژدري و تهيه‌کنندگي رويا شريف به مراحل پاياني خود نزديک مي‌شود. به گزارش فارس، تاکنون حضور «عليرضا خمسه»، «شمسي فضل‌اللهي»، «هانيه توسلي»، «سروش صحت» و «مريم سعادت» براي نقش‌آفريني در اين فيلم قطعي شده است و گروه توليد در حال مذاکره با ساير بازيگران و عوامل فيلم هستند که در صورت قطعي شدن حضورشان متعاقبا اعلام خواهد شد. بنابراين گزارش، «عمليات مهد کودک» فيلمي در ژانر کودک بوده و داستان آن روايتگر چند کودک است که براي جلب توجه والدينشان دست به کار بزرگي مي‌زنند. اين فيلم داراي فضاي فانتزي بوده و بخش‌هايي از آن نيز به صورت جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي توليد خواهد شد.


 كنسرت «ژيوار» به تعويق افتاد 

 كنسرت گروه موسيقي «ژيوار» كه قرار بود تير ماه سال جاري در استان البرز برگزار شود‌، به تعويق افتاد.

ژيوار شيخ الاسلامي - خواننده كرد زبان - با اعلام اين مطلب به ايسنا، گفت: قرار بود اواسط تيرماه در كرج كنسرت موسيقي كردي براي بانوان برگزار كنيم، اما به دليل عدم صدور مجوز اجرا به تعويق افتاد. او افزود: به احتمال زياد اين كنسرت شهريورماه برگزار خواهد شد‌، اما اجرا به هيچ وجه لغو نمي‌شود و قطعا براي بانوان كرج برنامه خواهيم داشت.

شيخ الاسلامي درباره‌ سالن اجراي گروه «ژيوار» در كرج نيز گفت: هنوز سالن‌ خاصي براي اجرا انتخاب نشده و مجوزي هم براي اجراي بانوان در تالار شهيدان نژاد فلاح كرج صادر نمي‌شود، اما به طور قطع اين استان سالني را در اختيار ما قرار خواهد داد.


 در جشن يك سالگي راديو نمايش
 داوود رشيدي و دانيال حكيمي از برگزيدگان نمايش‌هاي راديويي تقدير كردند 

 راديو نمايش روز دوشنبه يك ساله شد تا به انگيزه برگزاري جشني به همين مناسبت، هنرمندان و فعالان عرصه نمايش راديويي بار ديگر دور هم جمع شوند. به گزارش ايسنا، اولين سالگرد راديو نمايش و اختتاميه سومين جشنواره نمايش‌هاي راديويي عصر روز گذشته پنجم تير ماه در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي انديشه با حضور محمدحسين صوفي (معاون صدا)، مهدي دهقان نيري (رييس مركز هنرهاي نمايشي و راديو نمايش) و جمعي از هنرمندان تئاتر راديو و گروهي از برنامه‌سازان راديويي برگزار شد. اين مراسم با حضور داوود رشيدي،‌ دانيال حكيمي، حميد مظفري، بيوك ميرزايي، مريم نشيبي، پري اميرحمزه، فريبرز گلبن، علي ميلاني و جمع ديگري از هنرمندان عرصه نمايش همراه بود.

معاون صدا در بخشي از سخنان خود با تاكيد بر اينكه بايد در راديو نمايش و مركز هنرهاي نمايشي پايبند اصول و ارزش‌هاي خودمان باشيم، خاطرنشان كرد: در ابتدا مي‌خواهم يادي كنم از دو هنرمند مرحومي كه وقتي مي‌خواستند متن‌ها را براي نمايش آماده كنند، حضور داشتند اما حالا كه وقت تقدير و اهداي جوايز است جان به جان آفرين تسليم كرده‌اند؛ انشاءالله روحشان شاد باشد. وي ضمن تبريك اعياد شعبانيه و مصادف شدن راديو نمايش با اين اعياد گفت: از همه برگزاركنندگان اين مراسم به ويژه آقاي دهقان‌نيري تشكر مي‌كنم و خوشحالم و خدا را شكر مي‌كنم كه پس از يك سال راه‌اندازي راديو نمايش، همچنان شاهد حضور پررونق و فعال راديو هستيم.همچنين خوشحالم كه طي اين يك سال با افزايش مخاطب و نيز جلب رضايت آن‌ها روبه‌رو شده‌ايم. او ادامه داد: نمايش در راديو يك سابقه 90 ساله در جهان و سابقه 70 ساله در ايران دارد.طي اين 70 سال هنرمندان زيادي براي ايجاد استنباط خاطر و افزايش آگاهي‌ها و اطلاعات مردم و ايجاد فضاي تفريحي شاد متناسب با بضاعت هنري با تكيه بر ارزش‌ها و هنجارهاي فرهنگي ملي و ايراني آثار فراواني را توليد كردند.تا اينكه بر اساس مطالبات اقشار مختلف به ويژه جامعه شنوندگان نمايش‌هاي راديويي و هنرمندان و همه افرادي كه دل در گرو توليد نمايش دارند، در سال 90 راديو نمايش راه‌اندازي شد و اكنون خوشحاليم كه اولين سالگرد اين راديو را جشن گرفته‌ايم و علاوه بر آن طي اين يك سال شاهد افزايش و جذب مخاطب بوده‌ايم.

وي افزود: بايد در دومين سالگرد راديونمايش با تلاش بيشتر توسط سه گروه اقشار مختلف مردم، نهادها، سازمان‌ها و مديران و دست‌اندركاران به ويژه مركز هنرهاي نمايشي راديو و سوم هنرمندان، نويسندگان، تهيه‌كنندگان و كارگردانان راديويي برنامه‌ها را مطابق با نياز جامعه پيش ببريم. صوفي در پايان صحبت‌هاي خود با اشاره به برگزاري مسابقه نمايشنامه‌هاي راديويي اعلام كرد: همان طور كه مطلع هستيد امسال ما شاهد برگزاري مسابقه نمايشنامه‌هاي راديويي بوديم كه طي آن يكي از كمبودهايي كه در عرصه نمايش داشتيم، كمبود آثار نمايش راديويي بود و من در همين جا از نويسندگان و هنرمندان راديو تقاضا دارم بر اساس نياز جامعه و تكيه بر اصالت‌هاي فرهنگي و هنري جشنواره كه مي‌تواند به آگاهي عمومي جامعه و بالندگي آن كمك كند، متون مورد نياز را براي نمايش توليد كنند.

به گزارش ايسنا، ابتداي مراسم اولين سالگرد راديو نمايش و همچنين اختتاميه سومين جشنواره نمايش‌هاي راديويي با پخش كليپي از صحبت‌هاي مهدي دهقان‌نيري و نادر برهاني‌مرند در راستاي تاسيس دفتر ادبيات نمايشي در مركز هنرهاي نمايشي راديو نمايش آغاز شد. دهقان‌نيري در بخشي از صحبت‌هاي خود در كليپي كه پخش شد هدف از تاسيس دفتر ادبيات نمايشي را گردهم آوردن نويسندگان خبره جهت توليد متن‌هاي فاخر دانست.

وي دربارهِ متن نمايش‌هاي راديويي كه در دفتر ادبيات نمايشي بررسي مي‌شوند، اعلام كرد: در اين شعبه‌ها بيش از 20 نمايش راديويي ارزيابي مي‌شوند و نويسندگان هم نمره‌هايي را دريافت مي‌كنند.در اين ميان متوني كه بيش از 60 نمره بگيرند جايزه مي‌گيرند.

همچنين او تاسيس اين دفتر را در مركز هنرهاي نمايشي راديو مبني بر سه هدف اصلي دانست و افزود: موضوعات تقويم تاريخ، سياست‌هاي مصوبه در سازمان صدا و سيما و اهداف دروني دفتر ادبيات نمايشي از جمله سه هدف عمده ما به شمار مي‌رود كه در دستور كار خود داريم.همچنين در پخش كليپي كه در حضور حضار انجام شد نادر برهاني مرند در همان كليپ صحبت كوتاهي كرد و گفت اگر از من سوال كنيد كه بزرگترين هدف دفتر ادبيات نمايشي چيست بدون شك مي‌گويم كيفيت كارها. او خاطرنشان كرد: هنرمندان راديويي بايد خودشان را از آنِ راديو بدانند.در اين صورت است كه مي‌توانند جانانه كار كنند.اگر نويسنده‌اي هويت راديو را از خود بداند بدون شك در گرايش كيفي راديو مشاركت بيشتري مي‌كند.

برهاني مرند با اشاره به يك اتفاق مهم كه در دفتر ادبيات نمايشي پيگير آن هستند يادآور شد: يكي از اتفاقاتي كه اين روزها به شدت دنبال آن هستيم روحيه نوپويي و بحث پژوهش است.خوشبختانه با پتانسيل بالايي كه از سوي نويسندگان و سردبيران راديويي مي‌بينيم اين اتفاق به زودي مي‌افتد. مدير دفتر ادبيات نمايشي بعد از پخش كليپ تصويري در حضور جمع سخنراني كوتاهي كرد و گفت: با توجه به تلاش شبانه‌روزي بالايي كه از سوي همكاران راديويي در دفتر ادبيات نمايشي وجود دارد من مي‌خواهم نويد روزهاي خوشي را بدهم.شايد اتفاقات خوب در كوتاه مدت نباشد ولي به طور حتم يقين دارم در درازمدت حتما پيشرفت‌هايي خواهيم داشت اين باعث افتخارمان است كه براي رسانه نجيبي مثل راديو، قلم مي‌زنيم و فضايي را ايجاد مي‌كنيم كه خيلي دغدغه مادي نداشته باشيم چرا كه راديو توان اين را دارد. همچنين وي با ارائه گزارش علمي جشنواره راديو ادامه داد: امسال برخلاف سنت مسابقات با عنايت ويژه آقاي دهقان نيري تصميم گرفتيم بخش نمايشنامه‌نويسي سومين همايش نمايش راديويي را جدا كنيم و تغيير كارگردان را ملاك قرار ندهيم.


 به اميد برنامه هفتي متفاوت 
نويسنده : محسن آقاخان

 از آنجايي كه رسانه ملي يكي از موثرترين نمادهاي آگاهي در جامعه است و سينما نيز يكي از همين رسانه‌هاست نياز به يك برنامه تخصصي و جامعي داشت كه همانند برنامه تخصصي ورزشي نود باشد كه خوشبختانه شنيديم و ديديم كه برنامه‌اي تحت عنوان هنر هفتم كه سينماست و يا همان هفت تاسيس شد.

اما متاسفانه نتوانست درون مايه خودش را حفظ کند و يك نفر به عنوان منتقد براي يك گروه يا حتي گروههاي زيادي نه پيشنهاد كه به عنوان نقد، حكم صادر مي‌كرد و بنده خدا مجري برنامه كه نمي‌خواست از طرفي به مخاطب و از طرفي به بدنه سينما اين برنامه لطمه‌اي بخورد سعي مي‌كرد به نوعي اعتدال راحتي، پنهاني رعايت كند كه اين زور پنهان كردن حقيقت خود باعث كم رنگ و بي رنگ شدن اين برنامه شد.

به طوري كه حتي خود جامعه سينمايي را هم از اين برنامه دور كرده ونتوانست مانند نود ورزشي سالها دوام بياورد. با شنيدن تاسيس برنامه‌ هفت در گذشته استنباطم اين بود كه اين برنامه يكي از پربينده‌ترين برنامه‌ها‌ خواهد بود كه البته در ابتدا هم بود اما به خاطر همين مسائلي كه ذكر شد متاسفانه از تعداد مخاطبان آن كاسته شد.

جناب آقاي فراستي هم كه زماني استادم بودند و كم و بيش با بينش و معيارشان آشنايي دارم متاسفانه سينما را با سياست و گاها مسايل شخصي اشتباه گرفته و نقدهاي سازنده‌اي نمي‌كردند. به قول يکي از عزيزان سينمايي که در همان اوايل تاسيس اين برنامه مي‌گفت تا آقاي فراستي و اين گونه مغرضانه نقدهايشان باشد بايد كلاً كركره سينماها را تا چند وقت ديگر پايين كشيد.

اميد است كه با شروع جديد برنامه هفت دسيسه‌ها و پنهان كاري‌ها و كتمان كردها و..... از بين رفته و جاي خود را نه به يك منتقد كه منتقدين زيادي بدهد تا نقدهاي سازند و علمي ومخاطب پسند داشته وبرنامه‌اي عاري از خصومت و پاك و شفاف اجرا شود.


 دبير جشنواره‌ فيلم فجر معرفي شد
 كليدداران 30 دوره‌ جشنواره‌ فيلم فجر چه کساني بودند 

 محمدرضا عباسيان ـ مديرعامل موسسه رسانه‌هاي تصويري ـ با حكم رييس سازمان سينمايي ـ به عنوان دبير سي‌ويكمين دوره‌ جشنواره فيلم فجر معرفي شد. به گزارش ايسنا، اگر به تاريخ مراجعه كنيم؛ مي‌توان از حسين وخشوري، سيدمحمد بهشتي، مهدي فريدزاده ، عزت‌الله ضرغامي ، سيف‌الله داد، محمدمهدي عسگرپور، عليرضا رضاداد ، مجيد شاه‌حسيني ، مهدي مسعودشاهي و محمد خزاعي به عنوان دبيران 30 دوره جشنواره فيلم فجر نام ببريم.

در ميان دبيران دوره‌هاي مختلف جشنواره فيلم فجر، سيد محمد بهشتي با 10 دوره ركورددار است. اين مدير سينمايي از جشنواره سوم تا دوازدهم دبير اين رويداد سينمايي بوده است.

زنده‌ياد سيف الله داد و عليرضا رضاداد هر كدام چهار دوره دبير جشنواره فيلم فجر بوده‌اند.

سيف الله داد همزمان با دوران معاونت سينمايي‌اش در دوره‌هاي شانزده تا نوزده دبير بود و عليرضا رضاداد هم به عنوان مدير عامل بنياد سينمايي فارابي دبير دوره بيست و دوم تا بيست و پنجم جشنواره‌ي فجر بوده است.

عزت‌الله ضرغامي (چهاردهم و پانزدهم)، محمدمهدي عسگرپور (بيستم و بيست و يكم)، مجيد شاه حسيني(بيست و ششم و بيست و هفتم) دبيران دو دوره‌اي بودند. اولين دوره جشنواره فيلم فجر در سال 1361 به دبيري حسين وخشوري برگزار شد و در كنار او مهدي فريدزاده هم در دوره سيزدهم از دبيراني بودند كه يك دوره برپايي جشنواره را بر عهده داشتند.

در دوره دوم اين جشنواره نامي به عنوان دبير مشاهده نمي‌شود و كار به صورت گروهي انجام شده است. محمد خزاعي كه سال گذشته دبيري سي‌امين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم فجر را بر عهده داشت، برخلاف دبيران قبلي كه مسووليتي در سينما داشته‌اند، اولين دبير غيردولتي محسوب مي‌شد و پيش از اين احتمال مي‌رفت، او به عنوان دبير امسال جشنواره‌ فجر معرفي شود اما ديروز سرانجام 7 ماه قبل از برگزاري جشنواره به عباسيان براي دبير جشنواره‌ فيلم فجر حكم داده شد.


 تجليل از نويسندگان جانباز 

 به مناسبت گراميداشت مقام جانباز، مراسم تجليل از نويسندگان جانباز روز يکشنبه يازدهم تير ماه در تهران برگزار مي شود.

به گزارش ايسنا، سردار محسن انصاري قائم مقام بنياد شهيد وامور ايثارگران با اعلام خبر فوق گفت : در اين مراسم که 100 نفر از نويسندگان جانباز حضور خواهند داشت، از40 نفر از نويسندگان جانباز که آثار تأليفي آنان در جشنواره‌هاي ملي و استاني رتبه برتر کسب کرده است تجليل مي‌شود.

سرپرست معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگي افزود: تجليل از جانباز سيد نورالدين عافي راوي کتاب "نورالدين پسر ايران "و «معصومه سپهري» نويسنده اين کتاب که خود همسر جانباز است و برگزاري نمايشگاهي ازآثار تاليفي جانبازان از جمله برنامه‌هاي اين مراسم خواهد بود.