نسخه شماره 2945 - 1391/04/04 -

افزايش آمار خشونت در خانواده‌ها
مردان با کتک، زنان با نيش و کنايه همسرآزاري مي‌کنند

معاون وزير بهداشت هشدارداد:
لزوم عزم جدي سياستگذاران براي كنترل اعتياد
گرايش به مصرف روان‌گردان‌ها در جوانان افزايش يافته است
جزييات توزيع كارت كنكور 91 اعلام شد:
آغاز توزيع كارت كنكوري ها از امروز

رييس سازمان نهضت سواد آموزي كشور خبر داد:
ثبت‌نام همزمان اولياي بيسواد با دانش آموزان از امسال


انتظارات عمومي در قوانين


اخبار کوتاه


 افزايش آمار خشونت در خانواده‌ها
 مردان با کتک، زنان با نيش و کنايه همسرآزاري مي‌کنند 

 رئيس بخش روانپزشکي سازمان پزشکي قانوني با اشاره به افزايش خشونت در خانواده‌ها گفت: مردان به صورت فيزيکي و زنان اغلب باحرفهاي خود مرتکب همسر آزاري مي‌شوند.

دکترمهدي صابري در گفت‌وگو با مهر با اشاره به شيوع خشونت‌هاي خانوادگي در کشور اظهار داشت: در حال حاضر مهمترين نوع خشونت که شايع ترين نيز است خشونت عليه همسر است. اين خشونت به خشونت مردان عليه همسران و برعکس ديده مي‌شود که خشونت مردان نسبت به زنان شيوع بيشتري دارد.

وي افزود: متاسفانه خشونت عليه همسر، مستقيم و غيرمستقيم بر اثر فشار رواني است که در جامعه به فرد وارد مي‌شود. فشارمسائل اقتصادي و جو ملتهب جامعه مي‌تواند شرايطي را بوجود بياورد که يکي از واکنش‌هاي آن خشونت است. در اين مواقع، فرد فشار را به درون خانواده برده و در آنجا تخليه مي‌کند.

وي درباره تفاوت خشونت ميان مردان و زنان اظهار داشت: خشونت در ميان همسران انواع مختلفي مانند فيزيکي، جسمي و رواني را شامل مي‌شود که درگيري و ضرب و جرح شايع ترين آن بوده که در جامعه رو به افزايش است. خشونت‌هاي ديگر آزار رواني يا جنسي است. در جامعه ما به لحاظ مسائل فرهنگي و ملاحظاتي که زنان در مطرح کردن آن دارند کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد. آنچه در دادگاه‌ها مطرح مي‌شود بيشتر خشونت فيزيکي است. در اينجا بايد تاکيد کنم خشونت درمردان و زنان متفاوت است. در زنان بيشتر به صورت کلامي‌است. يعني زن با حرف‌هايش باعث ناراحتي همسرش مي‌شود. در مقابل خشونت درمردان به صورت فيزيکي بروز مي‌کند. شروع مشاجرات امکان دارد از سوي هر دو طرف باشد اما بايد توجه داشت مردان آمادگي بيشتري براي تبديل مشاجرات کلامي‌به درگيري‌هاي فيزيکي دارند. به همين خاطر به خانواده‌ها توصيه مي‌کنم از مشاجرات در زمينه‌هاي کم اهميت يا در مواقع غير ضروري يا نابه جا خودداري کنند. زيرا گاهي اين مشاجره لفظي به درگيري فيزيکي تبديل مي‌شود و همين امر باعث مي‌شود تا حس تنفر يا نارضايتمندي از زندگي در زنان بروز کرده و و روي روابط زناشويي تاثير گذارد.

اين روانپزشک با اشاره به تاثير خشونت همسران بر روي رفتار کودکان تاکيد کرد: گاهي زنان پس از خشونت همسر دچار احساس افسردگي ، اضطراب و بي کفايتي مي‌شوند. که آثار زيانباري در خانواده به خصوص بر روي تربيت کودک دارد. اين مشاجرات مي‌تواند روي فرزندان تاثير مستقيم داشته باشد و ممکن است کودکان با ديدن اين صحنه‌ها در آينده خشن تربيت شوند و اين الگوي رفتاري را سرلوحه خود قرار دهند. بيشتر مرداني که در زندگي مشترک داراي خشونت هستند در زندگي با والدين دچار اين مشکلات بوده و اين موضوع داراي ريشه رواني و فرهنگي است.

رئيس بخش روانپزشکي سازمان پزشکي قانوني تاکيد کرد: در مورد خشونت خانگي و ريشه‌هاي آن زياد صحبت شده و گاهي اين مسائل قابل پيشگپيري است. در جامعه امروز ما بحث مواد روانگردان و در غرب ارتباط الکل با خشونت خانگي به اثبات رسيده است. در جامعه ما سوء مصرف الکل نيست اما روانگردان خيلي وسيع مصرف مي‌شود گاهي ميانسالان نيز به اين مواد گرايش پيدا مي‌کنند. اين مواد عوارض رواني پرخاشگري و نوسان رفتاري دارد که مي‌تواند به افزايش خشونت کمک کند. مهمترين روانگرداني که مصرف آن در جامعه به يک معضل تبديل شده است ماده مخدر شيشه است. اين مخدر فرد را بسيار عصبي با رفتارهاي خشن مي‌کند. اين خشونت در برخي مواقع قتل همسر يا فرزند را در پي دارد. وي با اشاره به معاينه سلامت رواني افراد همسر آزار در پزشکي قانوني خاطر نشان کرد: اگر کسي مورد آزار قرار گيرد بايد به مراجع قضايي مراجعه کند و پس از آن قاضي وي را براي معاينه به پزشکي قانوني معرفي مي‌کند. پزشکي قانوني معاينات روانپزشکي جامعي دارد. حتي موارد آزار رواني و جنسي که معرفي مي‌شوند براي بررسي سلامت روح و روانشان در بخش روانپزشکي معاينه مي‌شوند. آزار جسمي هم با معاينه بدني بررسي مي‌شود و پاسخ به دادگاه فرستاده مي‌شود. اگر آسيب‌ها به حد پيگرد قضايي باشد براي فرد خاطي مجازات کيفري پرداخت ديه و حتي در مواردي حبس پيش بيني شده است. وي در پايان تاکيد کرد : خشونت خانوادگي بيشتر شده و علت آن نيز افزايش تنش‌ها و فشارها و مشکلات اقتصادي بوده که در مديريت خانواده تاثير گذار است. از سوي ديگر افزايش آگاهي زنان از حقوقشان باعث طرح شکايت از همسرانشان شده که اين نيز يکي از عوامل مهم در افزايش آمار ميزان خشونت است.


 معاون وزير بهداشت هشدارداد:
 لزوم عزم جدي سياستگذاران براي كنترل اعتياد 
 گرايش به مصرف روان‌گردان‌ها در جوانان افزايش يافته است

 معاون درمان وزير بهداشت با هشدار نسبت به افزايش مصرف روان‌گردان‌ها در جوانان، گفت: لازم است سياستگذاران كشور عزم جدي را براي كنترل اعتياد داشته باشند.

به گزارش ايسنا، دكتر سيد حسن امامي رضوي همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر در نشستي با خبرنگاران، گفت: طي دو سه سال اخير برنامه‌هاي جدي در حوزه درمان اعتياد از سوي وزارت بهداشت اجرا شده است. در حوزه پيشگيري نيز اقدامات جدي با مشاركت دستگاه‌هاي مختلف صورت گرفته است. اما با وجود همه تلاش‌ها، اعتياد همچنان به عنوان يك آسيب اجتماعي جدي مطرح است و مشكلات در اين حوزه زياد است. وي با اشاره به اقدامات انجام شده در زمينه درمان اعتياد در سطح وزارت بهداشت، گفت: درمان نگه‌دارنده به عنوان يك درمان جدي در نظام مراقبت از معتادان در كشور مستقر است. تحولاتي در نوع مراكز نگه‌دارنده ايجاد شده است از جمله آن كه قرص متادون به شربت متادون تغيير پيدا كرده است، اين اقدام به دنبال كار مطالعاتي جدي صورت گرفت و اين تغيير به تدريج در حال انجام است. امامي رضوي زيرساخت‌هاي قانوني و برنامه‌هاي مختلفي كه در مجمع تشخيص مصلحت در مورد قوانين مربوط به معتادان در سال 89 انجام شد را مورد اشاره قرار داد و گفت:آيين‌نامه‌هاي اجرايي اين مبحث و همچنين انواع مراكزي كه مي‌توانند به معتادان خدمت ارائه دهند، مصوب و ابلاغ شده است و در برخي موارد اجراي آن نيز آغاز شده است.

امامي‌رضوي با هشدار نسبت به مواد روان‌گردان به عنوان يك عامل خطر در جوانان، افزود: وزارت بهداشت به اين موضوع نيز توجه كرده است، بر اين اساس برنامه‌هاي مراقبتي و كمك به ترك اين مواد در حال اجراست. عزم وزارت بهداشت به عنوان متولي سلامت كشور در اين موضوع جدي است. همچنان معتقديم كه حوزه درمان اعتياد نيز مانند بسياري از حوزه‌هاي ديگر به كمك و همكاري غيرحوزه‌ها مانند نهادهاي اجتماعي، فرهنگي، اجرايي و قانون‌گذاري نياز دارد. وي در پاسخ به سئوال خبرنگاري درباره مراكز ترك اعتياد و چگونگي ارائه خدمات در اين مراكز، گفت: مراكز ترك اعتياد عناوين مختلفي دارند، مراكزي كه مجوز از وزارت بهداشت يا سازمان بهزيستي داشته باشند، استانداردها را رعايت مي‌كنند. اگر گزارشاتي مبني بر عدم رعايت اين استانداردها وجود داشته باشد، سيستم‌هاي نظارتي به صورت جدي اين موارد را پيگيري مي‌كنند. نظارت‌ها از مراكز ترك اعتياد به صورت مستمر انجام مي‌شود. بر اساس اين نظارت‌ها، تعدادي از مراكز ترك اعتياد يا اخطار گرفته‌اند و يا تعطيل شده‌اند اما از آنجا كه نياز در زمينه خدمات ترك اعتياد زياد است و البته هر چند كه گسترش خوبي در زمينه مراكز ترك اعتياد داشته‌ايم، اما به نظر مي‌رسد به تمام اين نيازها پاسخ داده نشده است و همچنين از كم‌اطلاعي مردم نيز در اين زمينه سوء استفاده مي‌شود و به اين ترتيب است كه برخي مراكز به راهكارهاي غيرعلمي و غيرمعمول دست مي‌زنند.

معاون درمان وزير بهداشت درباره تعداد مراكز ارائه خدمات ترك اعتياد نيز گفت: در حال حاضر از نظر تعداد مراكز ترك اعتياد در وضعيت نسبتا مطلوبي قرار داريم. از آنجا كه مجوز تاسيس اين مراكز به صورت خصوصي نيز داده مي‌شود، با اغلب درخواست‌ها براي تاسيس اين مراكز موافقت مي‌شود. در حال حاضر با كمبود قابل توجهي در زمينه مراكز ترك اعتياد مواجه نيستيم. به گفته وي در حال حاضر حدود 400 هزار نفر تحت پوشش مراكز درمان نگه‌دارنده هستند.

امامي رضوي درباره رشد اعتياد در كشور نيز گفت: مطالعات دوره‌اي براي رشد اعتياد در كشور صورت مي‌گيرد، اخيرا نيز در اين زمينه مطالعه‌اي در حوزه بهداشتي وزارتخانه انجام شده كه هنوز آمار آن منتشر نشده است. اما مي‌توان گفت كه گرايش به مواد روان‌گردان در جوانان بسيار زياد شده است و نوع اعتياد از مواد افيوني به سمت مواد روان‌گردان در حال تغيير است. وي در پاسخ به سئوال ايسنا درباره روش‌‌هاي درماني و همچنين اقدامات پيشگيرانه وزارت بهداشت در مبحث روان‌گردان‌ها، گفت: مبحث روان‌گردان‌ها موضوع جديدي است و در تمام دنيا روش درماني ويژه‌اي براي آن شناسايي نشده است. تمام اقداماتي كه دنيا در اين باره انجام مي‌دهد در ايران نيز آغاز شده است. عمده‌ترين بحث در روان‌گردان‌ها، روان‌درماني است. آموزش‌هاي مربوط به اين اقدامات در چند دانشگاه كشور آغاز شده است. در مورد مباحث پيشگيرانه روان‌گردان‌ها نيز بايد گفت كه در اين زمينه حتي داروهاي بيماري‌هاي مختلف نيز مي‌تواند مورد سوء استفاده قرار گيرد. بر اين اساس با آگاه‌سازي خانواده‌ها اين مبحث بايد كنترل شود.

سن اعتياد در كشور كاهش يافت

قائم مقام معاون درمان وزير بهداشت در امور سلامت اجتماعي، رواني و اعتياد با هشدار نسبت به كاهش سن اعتياد در كشور از ادغام خدمات ترك اعتياد در برنامه پزشك خانواده خبر داد.

دكتر عباسعلي ناصحي همزمان با هفته ملي مبارزه با مواد مخدر گفت: اعتياد مسئله‌اي است كه ابعاد مختلفي دارد. از نظر وزارت بهداشت بعد سلامتي و بهداشتي درماني اعتياد بسيار مهم است. از نظر سيستم سلامت، اعتياد يك بيماري مزمن و صعب‌العلاج و داراي عوارض متعدد جسمي و رواني تلقي مي‌شود. اعتياد ابعاد اجتماعي نيز دارد و به عنوان شايع‌ترين آسيب اجتماعي مطرح است. ابعاد اقتصادي، امنيتي و انتظامي اعتياد نيز قابل توجه است. وي با اشاره به روزشمار هفته مبارزه با مواد مخدر و برنامه‌هاي وزارت بهداشت در اين هفته، ادامه داد: هدف اصلي مافياي اعتياد، درگير كردن جوانان كشور است. بزرگترين گروه سني كه درگير اعتياد هستند، سنين 20 تا 35 سال يعني سنين جواني است. از طرف ديگر هدف مافياي اعتياد، درگير كردن سنين پايين‌تر است. سن اعتياد در سال‌هاي اخير كاهش يافته است و گروهي از نوجوانان نيز گرفتار شده‌اند.

وي افزود: باورهاي ديني و فرهنگي نيز نقش مهمي در كنترل اعتياد دارند. در كشور ما كه مسلمان هستيم و از فرهنگي غني برخورداريم، بروز اعتياد با مباني ديني و فرهنگي‌مان سازگار نيست. بر اين اساس در جهت پيشگيري از اين مبحث، برنامه‌ريزي‌ها صورت گرفته و تلاش مي‌شود. ناصحي ادامه داد: اعتياد مسئله‌اي نيست كه با گروه خاصي از جامعه در ارتباط باشد، همه افراد به نوعي مي‌توانند درگير اين مبحث شوند، بر اين اساس تمام نهادها اعم از دولتي و غيردولتي بايد در مبارزه با اعتياد سهيم باشند. قائم مقام معاون درمان وزير بهداشت در امور سلامت اجتماعي، رواني و اعتياد به نقش قوه قضاييه در حوزه پيشگيري از اعتياد و مبارزه با مافياي مواد مخدر، اشاره كرد و گفت: در اين زمينه گروه زيادي از مردم و سازمان‌هاي غيردولتي همراه با سازمان‌هاي دولتي و وزارت بهداشت در امر مبارزه با اعتياد فعال هستند. ناصحي به شعار «نسل جوان ايراني ايمن از اعتياد سرمايه ملي است، پس به سلامتي فكر كنيم نه به مواد»، به عنوان شعار هفته مبارزه با مواد مخدر در سال جاري اشاره كرد و گفت: در امر پيشگيري و درمان و مبارزه با اعتياد سازمان‌هايي نظير ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزيستي، سازمان زندان‌ها، سازمان فني و حرفه‌اي، معاونت اجتماعي وزارت كشور و... با وزارت بهداشت همكاري‌هاي خوبي دارند. درصد زيادي از زندانيان اعتياد دارند و گروه زيادي از آنها به دليل جرايم اعتياد دستگير شده‌اند. وزارت بهداشت با همكاري سازمان زندان‌ها براي كاهش آسيب و درمان در زندانيان معتاد، برنامه‌هاي خوبي دارد و اين برنامه‌ها به طور مستمر در حال انجام است.

ناصحي به برنامه ادغام خدمات پيشگيري از سوء مصرف مواد در نظام شبكه، خبر داد و گفت: اين برنامه اكنون در حال اجراست و نتايج بسيار خوبي در حوزه پيشگيري داشته است.

شمار زنان معتاد رو به افزايش است

يك پزشك درمانگر اعتياد مدعي شد: اعتياد دامن گير زنان و كودكان دبستاني نيز شده است.

«حميد اسماعيلي» ، با اشاره به كاهش سن بروز اعتياد به نوجواني و گسترش اعتياد در ميان زنان، اظهار کرد: در گذشته کشيدن سيگار يا قليان به ندرت در ميان زنان ديده مي‌شد اما در حال حاضر زنان نيز به اين موارد گرايش پيدا کرده‌اند. وي با بيان اين‌كه خانواده‌ها بايد قبل از ورود كودكانشان به جامعه مهارت‌هاي اجتماعي را به آنها بياموزند، افزود: كودكان بدون آموزش‌ مهارت‌هاي اجتماعي پس از ورود به جامعه يا آسيب مي‌بينند و يا به جامعه آسيب مي‌رسانند. اين درمانگر اعتياد ادامه داد: اعتياد نوجوانان نشان مي‌دهد اين افراد در كودكي مهارت‌هاي لازم براي ورود به عرصه‌ اجتماع را فرا نگرفته‌اند. اسماعيلي با بيان اين‌كه سنين کودکي مناسب‌ترين زمان براي پرورش مهارت‌ها و ارزش‌هاي اخلاقي و اجتماعي در افراد است، تصريح کرد: خانواده‌ها بايد از دوران شکل‌گيري شخصيت فرزندانشان، بخشش، تلاش و پشتکار براي رسيدن به موفقيت، احساس مسؤوليت، انتقاد پذيري و خدمت به ديگران را به آنها آموزش دهند.


 جزييات توزيع كارت كنكور 91 اعلام شد:
  آغاز توزيع كارت كنكوري ها از امروز 

 مشاور عالي سازمان سنجش با تشريح جزييات توزيع و رفع نقص كارت ورود به جلسه كنكور 91، گفت: توزيع كارت ورود به جلسه آزمون ازامروز آغاز مي‌شود.

حسين توكلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز توزيع اينترنتي كارت ورود به جلسه آزمون سراسري سال 91 از روز يكشنبه چهارم تير ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، گفت: توزيع كارت‌هاي‌ شركت در‌ آزمون‌ كليه‌ داوطلبان‌ گروه‌هاي‌ آزمايشي‌ علوم‌ رياضي‌ وفني، علوم‌ تجربي‌، علوم‌ انساني‌، هنر و زبان‌هاي‌ خارجي‌ تا روز چهارشنبه هفتم تير ماه ادامه دارد. وي افزود: داوطلبان بايد با وارد كردن اطلاعات مندرج بر روي كارت اعتباري ثبت‌نام خود و شماره شناسنامه و يا شماره پرونده و كدرهگيري و شماره شناسنامه يك نسخه پرينت از كارت شركت در آزمون تهيه كنند. وي با بيان اينكه داوطلباني كه در 2 يا 3 گروه آزمايشي متقاضي شركت در كنكور شده‌اند بايد علاوه بر پرينت كارت شركت در آزمون گروه آزمايشي اصلي، برحسب مورد نسبت به پرينت كارت گروه آزمايشي دوم و يا گروه‌هاي آزمايشي دوم وسوم خود اقدام كنند، اظهاركرد: براي شركت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت كارت شركت در آزمون و همچنين اصل كارت ملي و يا اصل شناسنامه عكسدار و ارائه آن الزامي است. توكلي افزود: چنانچه هر يك از داوطلبان موفق به پرينت كارت شركت در آزمون نشوند و يا اطلاعات كارت اعتباري را در اختيار ندارند، بايد با همراه داشتن كارت ملي و يا شناسنامه عكسدار شخصاً از روز دوشنبه پنجم تا هفتم تير ماه91 از ساعت 8 تا 12 و 14 تا 18 به باجه رفع نقص حوزه ذيربط مراجعه كنند. وي در خصوص نحوه رفع نقص كارت ورود به جلسه آزمون، گفت: چنانچه داوطلبان مغايرتي در اطلاعات مندرج در بندهاي نام خانوادگي و نام ، سال تولد، شماره شناسنامه‌، سال اخذ و نوع ديپلم ، شماره ملي، سري و سريال شناسنامه، محل تولد، شماره دانش آموزي، منطقه اخذ ديپلم ، سهميه، معدل كتبي نهايي ديپلم، محل اخذ مدرك ماقبل ديپلم، محل اخذ مدرك ديپلم، سال و محل اخذ مدرك دوره پيش دانشگاهي، استفاده از بورسيه آموزگار، كارمندي، مدرك كارداني و رشته‌هاي ويژه فرهنگيان كارت شركت در آزمون مشاهده كنند، بايد براي اصلاح مورد يا موارد مذكور با مراجعه به سايت سازمان سنجش حداكثر تا 10 تير ماه اقدام كنند.

وي افزود: البته داوطلباني كه سال اخذ مدرك ديپلم آنان سال 1384 به بعد است، چنانچه خواستار ويرايش اطلاعات مندرج در بندهاي 1، 3 ، 4، 7، 12، 13، 15، 16 و 18 كارت شركت در آزمون خود هستند، با توجه به اينكه در زمان ثبت‌نام اوليه نسبت به تاييد بندهاي فوق اقدام و كد سوابق تحصيلي دريافت كرده‌اند دراين مرحله هرگونه ويرايشي درخصوص اطلاعات فوق انجام دهند، اعمال ويرايش اطلاعات منوط به هماهنگي سازمان سنجش و تاييد اداره آموزش وپرورش محل اخذ مدرك ديپلم داوطلبان است.

مشاور عالي سازمان سنجش ادامه داد: همچنين داوطلباني كه سال اخذ مدرك ديپلم آنان سال 1383 و قبل از آن است، چنانچه خواستار ويرايش سال اخذ مدرك ديپلم كارت شركت در آزمون خود به سال 1384 و بعد از آن هستند و در يكي از رشته‌هاي رياضي فيزيك، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي ديپلم خود را اخذ كرده‌اند و يا به يكي از رشته‌هاي مذكور تغيير مي‌دهند، بايد كد پيگيري آموزش و پرورش را از سايت سازمان سنجش دريافت كنند و آن را در محل مربوط در صفحه ويرايش اطلاعات وارد و سپس نسبت به اصلاح سال اخذ مدرك ديپلم خود اقدام كنند.

وي با اشاره به نحوه اصلاح مواردي چون جنس، دين، زبان خارجي امتحاني، معلوليت و بهيار در صورت مغايرت در كارت شركت در آزمون، تصريح كرد: داوطلبان مي‌توانند براي اصلاح از روز دوشنبه پنجم تا هفتم تير ماه با به همراه داشتن كارت شناسايي معتبر شخصاَ به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه كنند. وي افزود: همچنين چنانچه كارت شركت در آزمون داوطلب داراي اشكالاتي از جمله فاقد مهر بودن عكس، واضح نبودن عكس و . . . است بايد در مهلت مذكور با به همراه داشتن 2 قطعه عكس 4*3 ، كارت ملي يا شناسنامه عكسدار شخصاَ به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص‌حوزه مربوطه مراجعه كنند و موضوع را پيگيري كنند تا مشكل رفع شود.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به زمان‌هاي برگزاري كنكور هر يك از گروه‌هاي آزمايشي پنجگانه، گفت: آزمون گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در صبح و داوطلبان گروه آزمايشي هنر در بعدازظهر روز پنج شنبه هشتم تير ماه، گروه آزمايشي علوم تجربي در صبح و گروه آزمايشي زبانهاي خارجي در بعدازظهر روز جمعه 9نهم تير ماه و گروه آزمايشي علوم انساني در صبح روز شنبه 10 تير ماه در 346 شهرستان و بخش مختلف برگزار مي‌شود.


 رييس سازمان نهضت سواد آموزي كشور خبر داد:
 ثبت‌نام همزمان اولياي بيسواد با دانش آموزان از امسال 

 رييس سازمان نهضت سواد آموزي كشور از طراحي الگوي جديد براي آموزش بزرگسالان در آينده‌اي نزديك خبر داد و گفت: با تصويب اين طرح جديد، نحوه ادامه تحصيل افراد بزرگسال و دارندگان مدرك كمتر از ديپلم فراهم مي‌شود كه اين روش متفاوت از آموزش از راه دور و شركت كردن در امتحانات متفرقه است. علي باقرزاده در گفت‌وگو با (ايسنا)، گفت: طرحي در دست مطالعه است كه مبناي نظام آموزشي بزرگسالان خواهد بود و با استفاده از متدها و روش‌هاي مشخص، ساز و كار نظام‌مند و تعريف شده‌اي را براي آموزش بزرگسالان ارائه خواهد داد.

وي افزود: پس از آنكه اين نظام آموزش بزرگسالان به تاييد و تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش رسيد، نحوه ادامه تحصيل افرادي كه سواد آنها كمتر از ديپلم است، مشخص و اعلام مي‌شود و ساختار ويژه‌اي براي ارتقاي تحصيل اين افراد خواهد بود، بر اين اساس و با استفاده از اين طرح، شرايط تحصيلات عمومي براي افرادي كه به هر دليلي نتوانسته‌اند مدرك ديپلم خود را بگيرند، فراهم مي‌شود كه در حال حاضر گروه تحقيقاتي اين طرح انتخاب شده و در حال نهايي كردن اين طرح هستيم. رييس سازمان نهضت سواد آموزي كشور تصريح كرد: پس از تصويب اين طرح در آموزش و پرورش و اجراي آن، شرايط سخت و نظام برگزاري آزمون‌هاي متفرقه، آموزش از راه دور و ساير آموزش‌هاي بزرگسالان ساماندهي شده و همه آنها تحت الگو و تشكيلات ويژه‌اي با مقررات متفاوت از آموزش رسمي قرار خواهد گرفت. وي همچنين در ادامه گفت: يكي ديگر از برنامه‌هايي كه امسال در نظر گرفته شده، ثبت نام همزمان اولياي بيسواد دانش آموزان است كه در اين راستا مديران مدارس موظف شده‌اند در هنگام ثبت نام از دانش آموزان، چنانچه اولياي آنها نيز بيسواد باشند آنها را نيز ثبت نام كرده و پس از آغاز سال تحصيلي ساز و كارها و نحوه تحصيل آنها فراهم و اعلام مي‌شود. باقرزاده درباره استفاده از ظرفيت مدارس غير دولتي براي آموزش بزرگسالان نيز گفت: مردم بايد بدانند كه مدارس غير دولتي ظرفيت مناسبي است تا برنامه‌اي قابل قبول در زمينه آموزش ارائه كنند و موسسان نيز نبايد نگاه اقتصادي به بحث آموزش بزرگسالان داشته باشند و چنانچه نهضت سواد آموزي را يك خدمت اجتماعي و نياز بدانند، مي‌توان از ظرفيت بعد از الظهر مدارس غيرانتفاعي براي تحت پوشش قرار دادن آموزش بزرگسالان استفاده كرد.


 انتظارات عمومي در قوانين 
نويسنده : مهدي راستي

 آيا قوانين بايد با انتظارات عمومي همخواني داشته باشد؟ آيا امروز مي‌توان با اتکا به قوانين گذشته جامعه‌اي را اداره کرد؟ انتظارات عمومي در هر برهه‌اي از تاريخ متناسب با رشد فرهنگي و اجتماعي جوامع شکل مي‌گيرد. به علت انتظاراتي که در گذشته بوده، مثلا بعد از انقلاب صنعتي، کوچکترين تخلفي که در انگلستان نسبت به اموال مردم صورت مي‌گرفت به شديدترين وجه مجازات مي‌شد. بسياري از کودکان که تنها به خاطر فرار از چنگال مرگ تکه نان يا کالاي کم ارزش ديگري را از مغازه‌ها مي‌ربودند، از طرف دولت بر بالاي چوبه‌دار قرار مي‌گرفتند.

اما به مرور و با تغيير انتظارات عمومي مردم و رشد فرهنگي جوامع اين قانون منسوخ شده و در اين رابطه قوانين جديد و بازدارنده‌اي لحاظ شده است. در تاريخ گذشته ايران(قبل از انقلاب) طبق قانون کار، کارفرماياني که اطفال کمتر از 12 سال را به کار مي‌گماردند به حداکثر مجازات در نظر گرفته شده در قانون کار محکوم مي‌شدند. اما با وجود اين قانون، اين واقعيت وجود داشت که کودکان خردسال به صورت‌هاي مختلف به کار گمارده مي‌شدند و چون اين عمل با انتظارات عمومي مردم همخواني داشت معمولا نسبت به متخلّفين از قانون برخوردي نمي‌شد. در گذشته همچنين در بسياري جهات ميان حقوق زن و مرد تفاوت وجود داشت ولي با تغيير انتظارات عمومي، امروز نه تنها زنان مي‌توانند در دادن رأي شريک مردان شوند بلکه حتي ممکن است به عنوان نماينده به مجلس رفته و در تعيين سرنوشت مردم کشور خود شرکت کنند. يا در دورة قاجاريه عقيده عمومي مردان بر اين بود که زن بايد مطيع اوامر شوهر باشد و در خارج از خانه فعاليت و کوششي نداشته باشد. اما آيا اکنون نيز مي‌توان چنين ديدي به زنان داشت؟ بنابراين به طور کلي انتظارات عمومي نسبت به زنان تغيير کرده و مقام اجتماعي آنها با تغيير انتظارات عمومي تحول يافته است. براي واضح تر شدن انتظارات عمومي بگذاريد مثالي ديگر بزنيم. زماني که مردم پاي صندوق‌هاي رأي مي‌روند و نمايندگان خود را بر مي‌گزينند، انتظار مردم از نمايندگان اين است که سالم، آگاه، وطن پرست و صاحب انديشه باشند و در دوران نمايندگي هيچگونه کاري که با وظيفه آنها مغاير باشد نپذيرند و از قدرت خود به نفع مصالح شخصي استفاده نکنند. اين يکي از نمونه‌هاي انتظارات در جامعه است و در هر کشوري که انتخابات برگزار مي‌شود اين انتظارات در بين مردم وجود دارد که «انتظارات عمومي» خوانده مي‌شود.

قانونگذاري توسط هر نهاد يا مجمعي و در هر جامعه‌اي در رابطه با مردم آن جامعه صورت مي‌گيرد، براي بهتر اداره شدن جامعه و تأمين منافع ملي، بنابراين قانون با روح و جسم شهروندان نيز سر وکار دارد. پس مي‌توان گفت قوانيني که با زندگي مردم سرو کار دارد خاصيت هماهنگي با انتظارات مردم را نيز دارد، و متناسب با تحولات جامعه قوانين نيز خود را مي‌بايد با انتظارات عمومي همخوان سازند تا جايي که با منافع عمومي تعارض پيدا نکند.

بعنوان نمونه شهرداري يک منطقه براي درست کردن يک خيابان لازم است که خانه‌هاي آن منطقه را تخريب کند، اين کار چون برخلاف انتظارات مردم آن منطقه است اما اگر منافع عموم را در بر دارد اين اقدام مي‌تواند مورد قبول قرار گيرد. در اينجا شهرداري در تخريب خانه‌ها هر چند انتظارات را ناديده گرفته ولي از طرفي منافع عموم را نيز در نظر داشته است و موارد ديگري از اين قبيل که نفع عموم را در بردارد و براي مصالح کشور مفيد فايده است... بنابراين در رابطه با انتظارات عمومي دو حالت مي‌توان در نظر گرفت: يک اينکه قانون تاييد و تصويب شود و به مرور در ذهن جامعه مقبول واقع شود. يا اينکه قانون خود را با تحولات فرهنگي که انتظارات جديدي را بوجود آورده هماهنگ سازد.

در مورد اول مي‌توان گفت اگر شرايط رواني براي ايجاد قانون جديد در جامعه فراهم باشد شايد تا مدتي اين قانون به صورت عادت در ذهن مردم جا داده شود. اما باز چون بعضي قوانين مطابق با انتظارات عمومي‌نبوده نمي‌تواند چندان دوام بياورد و تخلف از اينگونه قوانين شدت مي‌يابد حتي اگر به صورت عادت در ذهن مردمان جاي گرفته باشد. جوامع تحت تاثير تحولات جهاني نيازمند تطبيق دادن خود با يک سري از ارزش‌هاي جهاني هستند. جهاني شدن امروز بعنوان يک مقوله اي اقتصادي، اطلاعاتي مورد پذيرش قرار گرفته به گونه اي که امروزه کوچکترين تغيير و تحول در جوامع متقابلا وضعيت صنعتي و تجاري را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

اما در باب اينکه نهايتا فرهنگ جوامع نيز جهاني خواهد شد يا نه، هنوز بين محافل علمي‌محل بحث و نظر است. عده اي رأي به جهاني‌شدن فرهنگ مي‌دهند، عده اي نيز فرهنگ جوامع را خاص در نظر مي‌گيرند و بر اين نظر هستند که بايد جوامع حقوق اجتماعي شهروندان خود را مطابق فرهنگ خود تدوين کنند، و نمي‌توان اينگونه در نظر گرفت که سازمان‌ها و نهاد‌هاي جامعه مطابق تحولات جهاني در عرصه فرهنگ، قانون وضع کنند.

با اين حال اينکه دهکده‌اي جهاني با فرهنگ يکسان شکل گيرد و قانون با تحولات جهاني در حوزه فرهنگي هماهنگ شود محل مناقشه است. ولي در عين حال مي‌توان گفت جوامعي که توانسته اند قانون را مطابق با انتظارات عمومي تحت تاثير تحولات جهاني هماهنگ سازند بحران‌هاي کمتري را نيز مشاهده مي‌کنند. بنابراين اگر سير تاريخي جوامع را در نظر بگيريم بايد گفت که قانوني که با روح و جسم شهروندان در ارتباط است يا تعديل شده يا اينکه به کل تغيير يافته است.

فلذا به نظر در قرن بيست و يک که به عصر خدمات نيز تعبير مي‌شود، نمي‌توان بدون در نظر گرفتن انتظارات عمومي قانوني که با روح و جسم شهروندان ارتباط دارد وضع کرد و به اجرا در آورد، و اين ما را ياد «پروکروست» شخصيت افسانه اي يونان باستان مي‌اندازد. «پروکروست، مسافران راه را به منزل خود دعوت مي‌کرد و پس از انجام پذيرايي، آنها را براي خواب به تختي مي‌بست و مي‌کوشيد تا با کشيدن دست و پاي ميهمان، در صورتي که طول قامت او از تخت کوتاه تر بود، به اندازه تخت جا دهد و همينطور در صورتي که قامت او دراز بود پاهاي او را قطع مي‌کرد، تا به اندازه تخت جا داده شود». در واقع نمي‌توان با ناديده انگاشتن انتظارات عمومي‌سرنوشت انسانهاي زنده را آنقدر کش آورد و از سر و تهش زد تا به حکم قانون تطبيق کند.


 اخبار کوتاه 

 بيش از يک ميليون ايراني مزين به نام و القاب حضرت عباس

فارس: انتخاب نام‌هاي مناسب و معنادار، تأثير زيادي بر روي فرزندان مي‌گذارد و بهتر است در انتخاب نام فرزندان، نام‌هاي مبارک ائمه و حضرت رسول اکرم(ص) در اولويت قرار گيرند. هم اکنون بيش از يک ميليون و دويست هزار ايراني مزين به نام، القاب و کنيه‌هاي حضرت عباس هستند.براساس گزارشهاي پايگاه اطلاعات جمعيت کشور نام عباس بيش از 600هزار بار در اين پايگاه به ثبت رسيده است.

شرايط استفاده از شيشه دودي در خودروها اعلام شد

مهر: جانشين رئيس پليس راهور تهران از برخورد با خودروهاي داراي شيشه دودي خبر داد و گفت: پليس برابر قانون با خودروهاي داراي شيشه دودي که داخل خودرو قابل رويت نباشد، برخورد مي‌کند. سرهنگ جمال بذرافشان اظهار داشت: همزمان با فصل تابستان و گرماي هوا استفاده از شيشه‌هاي دودي افزايش مي‌يابد. پليس براساس قانون با خودروهايي که پس از دودي کردن شيشه داخل آنها مشخص نباشد و ماموران نتوانند داخل آن را مشاهده کنند برخورد کرده و علاوه بر اعمال قانون بايد شيشه اصلاح شود.

افزايش 100 هزار توماني حقوق بازنشستگان از نيمه دوم تيرماه

مهر: رئيس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي گفت: از نيمه دوم تيرماه جاري 100 هزار تومان به حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي افزوده مي‌شود.علي اکبر خبازها افزود: افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي براساس تصميم مديرعامل سازمان تامين اجتماعي و هيئت مديره سازمان انجام شده بطوريکه همزمان با هفته تامين اجتماعي پرداخت آن به بازنشستگان آغاز مي‌شود.وي با اشاره به اينکه افزايش 100 هزار توماني حقوق بازنشستگان ربطي به افزايش حقوق سالانه آنها ندارد، گفت: امسال علاوه بر درصدي که از سوي دولت تعيين مي‌شود به حقوق هر بازنشسته نيز 100 هزار تومان افزوده مي‌شود.

افزايش مهاجرت پذيري در تهران

فارس: مدير کل حريم شهر تهران از افزايش مهاجرت پذيري در تهران خبر داد. صبح الدين متقي با اشاره به ساخت مسکن مهر پيرامون شهر تهران گفت: يکي از موضوعاتي که باعث افزايش مهاجرت به تهران شد ساخت مسکن‌هاي مهر است. وي ادامه داد: غالب مهاجر‌پذيران تحت عنوان اينکه مسکن ندارند مسکن‌هاي مهر را اشغال کرده و اخيرا وزارت راه و شهرسازي اعلام کرد يکي از شرايط واگذاري مسکن مهر اين است که فرد متولد تهران باشد، به نظر مي‌رسد که دير شده و عده زيادي که ساکن تهران نبودند از اين مسکن‌ها استفاده کرده‌اند. مدير کل حريم شهر تهران بيان کرد: مسکن مهر باعث مهاجر‌پذيري بيشتر شده و افراد از سمت روستاها و شهرهاي دوردست به سمت تهران آمدند.

افزايش آمار غرق شدگي در کشور

مهر: سازمان پزشکي قانوني در حالي نسبت به افزايش آمار غرق شدگي در درياها و رودخانه‌هاي کشور هشدار مي‌دهد که از ابتداي امسال تاکنون 109 نفر جان خود را بر اثر غرق شدگي از دست داده اند. بر اساس آمارهاي پزشکي قانوني کشور 43 درصد از آمار غرق شدگي مربوط به فصل تابستان است و اين براي شهروندان يک هشدار تلقي مي‌شود.بر اساس اين گزارش در سال گذشته بيشترين رقم غرق شدگي در ماههاي مرداد با 177 نفر (158 مرد و 19 زن)، تير با 156 نفر (139 مرد و 17 زن) و شهريور با 134 نفر (112 مرد و 22 زن) گزارش شده‌ و استانهاي خوزستان با 204، مازندران با 157 و گيلان با 91 فوتي بيشترين ميزان مرگ ناشي از غرق‌شدگي را به خود اختصاص دادند.

سند ملي پيشگيري و کاهش مصرف الکل تدوين مي‌شود

مهر: قائم مقام دفتر سلامت روان وزارت بهداشت از تدوين سند ملي پيشگيري و کاهش مصرف الکل با همکاري سازمانهاي مربوطه خبر داد. علي نيک فرجام گفت:‌ با توجه به فرهنگ کشور ما ميزان شيوع مصرف الکل بسيار پايين تر از کشورهاي ديگر است اما به هر حال براي کنترل همين ميزان موجود از سال 88 توجه بيشتري به اجراي برنامه‌هاي مبارزه و کاهش سوء مصرف الکل و کاهش آسيبهاي آن شده است. وي گفت: بر اين اساس تدوين نقشه راه و برنامه استراتژيک پيشگيري و کاهش آسيب الکل در دستور کار قرار گرفت که در حال انجام است اما با توجه به تأثير دستگاههاي ديگر در اين حوزه قرار شده با همکاري دستگاههاي ديگر مسئول يک سند ملي پيشگيري و کاهش آسيب الکل تدوين شود که مقدمات آن فراهم شده است.

يكسان‌سازي متون ديني ويژه مهدهاي کودك

ايسنا: مديرکل امور فرهنگي سازمان بهزيستي كشور گفت: قصد داريم در سال جاري سهميه اعزام 2 هزار نفر به حج را نيز دريافت کنيم. حجت‌الاسلام علي پهلوان در مراسم افتتاحيه «طرح آفتاب» از يکسان سازي متون ديني ويژه مهدهاي کودک و مسابقات قرآني به عنوان بخشي ديگري از فعاليت‌هاي فرهنگي اين بخش نام برد و افزود: تمام اقدامات و فعاليت‌هايي که در سازمان بهزيستي انجام مي‌شود به نوعي داراي رويکرد فرهنگي است و توسعه و ترويج فرهنگ را در خود جاي داده است.

تبديل اردوگاههاي دانش آموزي به شهرکهاي فرهنگي

مهر: مدير کل فرهنگي و پرورشي وزارت آموزش و پرورش از ساخت موزه، سينما، نگارخانه و... در اردوگاههاي دانش آموزي به منظور تبديل اين اردوگاهها به شهرکهاي فشرده فرهنگي خبر داد. محمد ابراهيم محمدي گفت: اردوگاههاي دانش آموزي يکي از مکانها براي رشد و خلاقيت دانش آموز و آموزش مسائل تربيتي و فرهنگي به صورت نامحسوس و غيررسمي به آنهاست.