نسخه شماره 2945 - 1391/04/04 -


7 تا 14 درصد سرطان تخمدان با سرطان حفره شكم مرتبط است


عوارض مصرف داروهاي فشار خون شبيه به بيماري سلياك است


دوشن و آتروفي عضلاني از شايعترين بيماري‌هاي نوروموسكولار

6ميليون ايراني ديابت دارند
توصيه هاي لازم براي روزه داري


اخبار کوتاه


 7 تا 14 درصد سرطان تخمدان با سرطان حفره شكم مرتبط است 

 يك فوق تخصص سرطان زنان گفت: 7 تا 14 درصد از سرطان تخمدان در زنان با سرطان حفره شكم مرتبط است و در ابتلاي آنان به اين بيماري عامل ژنتيك موثر است.

دكتر فاطمه قائم‌مقامي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: اگر زنان تخمدان خود را برداشته باشند و استعداد ژنتيك ابتلا به سرطان حفره شكم داشته باشند ممكن است به اين بيماري مبتلا شوند.

وي درباره علت مرتبط بودن سرطان حفره شكم با تخمدان، گفت: سلول‌هاي تشكيل‌ دهنده پوشش تخمدان و صفاق (پرده‌هايي كه در شكم روي احشا مانند معده و روده قرار مي‌گيرند) از نظر جنين‌شناسي با يكديگر شباهت دارند و ممكن است حالت سرطاني پيدا كند.

يك فوق تخصص سرطان زنان با بيان اينكه سرطان حفره شكم به دو گروه اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شود، اظهار كرد: بر اساس نتايج برخي پژوهش‌ها يك نفر در 100هزار نفر ممكن است به سرطان اوليه حفره شكم مبتلا ‌شود. نوعي از اين سرطان در مردان با آلودگي هوا به آزبست ارتباط دارد و نوعي از اين بيماري با سرطان تخمدان در زنان مربوط است.

وي با اشاره به تاثير آزبست در ابتلا به سرطان حفره شكم در مردان، اظهار كرد: اين سرطان در مردان بيشتر ديده مي‌شود چرا كه مردان بيشتر در محيط‌هاي آلوده به آزبست فعاليت مي‌كنند.

وي تاكيد كرد: آزبست در ابتلا به سرطان تخمدان و پستان نقش دارد البته عوامل خطرزاي ديگري مانند آلودگي هوا در ابتلا به سرطان‌ها موثر است.

اين فوق تخصص سرطان زنان تاكيد كرد: سرطان ثانويه حفره شكم شايع‌تر است و در موارد پيشرفته سرطان‌هاي دستگاه گوارش مانند سرطان‌هاي روده، معده، پانكراس، آپانديس و تخمدان به وجود مي‌آيد.

وي درباره علائم سرطان حفره شكم اظهار كرد: اين سرطان با علائم گوارشي مانند تهوع، استفراغ و تجمع آب داخل شكم همراه است و گاهي اوقات تا 8 ليتر آب داخل شكم جمع مي‌شود و بيمار احساس درد مي‌كند.

قائم‌مقامي در پايان گفت: كم‌تحركي، افزايش وزن، مصرف الكل،‌ استفاده از غذاهاي فوري، استرس، افزايش آلودگي و اميد به زندگي باعث بيشتر شدن احتمال ابتلا به سرطان‌ها شده است.


 عوارض مصرف داروهاي فشار خون شبيه به بيماري سلياك است 

 پزشكان در يك مطالعه جديد اعلام كردند مصرف نوعي داروي فشار خون موسوم به اولمسارتان (بنيكار) مي‌تواند موجب بروز علائم شبه بيماري سلياك شود.

به گزارش ايسنا، اين پزشكان تاكيد كردند آگاهي از اين مطلب مي‌تواند از تشخيص اشتباه و درمان‌هاي غيرضروري در مصرف داروي فوق پيشگيري كند.دكتر پيتر گرين، رييس مركز بيماري سلياك در دانشكده پزشكي دانشگاه كلمبيا در اين باره اظهار داشت: هنوز به درستي معلوم نيست كه مصرف‌كننده‌هاي اين داروي كاهش‌ دهنده فشار خون هر چند وقت يكبار با مشكلات گوارشي و روده‌اي مواجه مي‌شوند كه شبيه به علائم بيماري سلياك هستند اما در حال حاضر عوارض جانبي اين دارو غيرمعمول است و بايد بيشتر مورد بررسي قرار بگيرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، دكتر گرين هم‌چنين خاطرنشان كرد: در مركز پزشكي كه وي مشغول به كار است بيماراني را مشاهده كرده كه در حين مصرف اولمسارتان دچار علائم شبه سلياك شدند و برخي از آنها نيز كاملا بيمار شدند. همچنين يكي از بيماران دچار نارسايي كليوي شد و به دياليز احتياج پيدا كرد.

بر اساس مطالعه جديد كه در كلينيك تخصصي مايو در روچستر روي 22 بيمار 47 تا 81 ساله انجام گرفت معلوم شد اين بيماران علائمي از بيماري سلياك شامل اسهال مزمن و كاهش وزن داشته‌اند. همچنين 14 بيمار نيز به دليل شدت علائم احتياج پيدا كردند در بيمارستان بستري شوند. نتايج آزمايشات بيشتر روي بيماران نشان داد كه هيچ يك از اين افراد به بيماري سلياك مبتلا نيستند اما تمام آنها از داروي فشار خون اولمسارتان استفاده مي‌كردند. بيماري سلياك نوعي اختلال گوارشي است كه موجب بروز مشكلات و ناراحتي‌هاي روده‌اي مي‌شود. اين مشكلات روده‌اي در اثر حساسيت به ماده‌اي موسوم به گلوتن بروز مي‌كنند كه در برخي از مواد غذايي مثل گندم يافت مي‌شود. در ادامه مطالعات روي اين بيماران معلوم شد وقتي تمام آنها مصرف داروي فوق را متوقف كردند، علائم و مشكلات گوارشي در آنها بهبود پيدا كرد.


 دوشن و آتروفي عضلاني از شايعترين بيماري‌هاي نوروموسكولار 

 گروه سلامت: سرپرست آزمايشگاه مركز پزشكي خاص و عضو هيات علمي پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فن آوري با اشاره به اين كه ميزان قابل توجهي از بيماريهاي عصبي عضله داراي منشا ژنتيكي نيز هستند، گفت: تاكنون بيش از 150 بيماري نوروموسكولار شناخته شده است كه بسياري از آن‌ها قابليت تشخيص قبل از تولد را دارا هستند.

دكتر مسعود هوشمند با بيان اينكه هر ساله كارگاه‌هاي آموزشي مختلفي به منظور بررسي بيماري‌هاي ژنتيكي برگزار مي‌شود،‌عنوان كرد: در اين زمينه همكاري‌هايي با انجمن‌ها و مراكز تحقيقاتي صورت مي‌پذيرد. امسال نيز به همت انجمن مغز و اعصاب ايران، كارگاه دو روزه‌اي مختص بيماريهاي ژنتيكي عضله در حاشيه دومين كنگره بيماريهاي نوروموسكولار و الكترودياگنوزيس برگزار خواهد شد.

وي در اين باره توضيح داد: امروز با بيماريهاي شايعي نظير دوشن – بكر – اسپينال ماسكولار آتروفي و ... مواجهيم كه لازم است پزشكان ما اطلاعات گسترده‌تري را در اين خصوص كسب كنند و از معلومات خود در راستاي تشخيص و درمان صحيح بيمارانشان بهره جويند. طي اين كارگاه آخرين دستاوردهاي روز دنيا در خصوص مباحث بيماريهاي عصبي عضلاني و ژنتيك ارائه مي‌شود.

عضو هيئت علمي پژوهشكده ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري در پاسخ به اين پرسش كه چند درصد از بيماريهاي عصبي منشا ژنتيك دارند، اظهار كرد: ميزان قابل توجهي از بيماري‌هاي عصبي عضله داراي منشا ژنتيكي نيز هستند. تاكنون بيش از 150 بيماري نوروماسكولار شناخته شده است كه بسياري از آنها قابليت تشخيص قبل از تولد را دارا هستند.

دكتر هوشمند، دوشن و اسپينال ماسكولار آتروفي را از جمله شايع‌ترين بيماريهاي نوروموسكولار دانست و عنوان كرد: بيماري ديگري تحت عنوان شاركوت ماري توث نيز وجود دارد كه مانند دوشن باعث از كار افتادگي فرد نمي‌شود اما شايد شايعتر باشند و بيمار مي‌تواند فعاليت اجتماعي داشته باشد. البته ضعف عضلاني بيمار را آزار مي‌دهد.

وي افزود: اين بيماريها به صورت اتوزومال غالب يا مغلوب و يا حتي وابسته به جنس، در جامعه شيوع دارد و متاسفانه بسياري از مبتلايان، درمان آن را جدي نمي‌گيرند.

سرپرست آزمايشگاه مركز پزشكي خاص، درباره راهكارهاي درماني و اقدامات تشخيصي اين دسته از بيماريها گفت: اگر تشخيص صحيح در خانواده انجام پذيرد، امكان پيشگيري از بروز بسياري از اين بيماري‌ها وجود دارد و به خانواده بيمار بوسيله تشخيص قبل از تولد كمك مي‌كند تا بيماري در خانواده بروز مجدد نداشته باشد.

وي افزود: اكنون تحقيق بر روي درمان‌هاي جديدي را آغاز كرده‌ايم.

دكتر هوشمند همچنين درباره راهكارهاي پيشگيري از بروز بيماري‌هاي عصبي عضله با منشا ژنتيك گفت: نخستين اقدام ضروري به منظور پيشگيري از بروز اين بيماري مشاوره ژنتيك است. به هر روي انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج و قبل از بارداري لازم است.

بر اساس اين گزارش، دومين كنگره بيماريهاي نوروموسكولار و الكترودياگنوزيس از تاريخ چهاردهم تا هجدهم تيرماه در مركز همايش‌هاي بين المللي شهرداري تهران و با ايراد سخنراني از سوي اساتيد برجسته داخلي و خارجي و حضور بيش از 300 شركت كننده برگزار مي‌شود.


 6ميليون ايراني ديابت دارند
 توصيه هاي لازم براي روزه داري 

 حدود 6 ميليون نفر از جمعيت کشور به ديابت مبتلا هستند .

به گزارش مهر، حفظ مقدار قند خون در حد طبيعي (140- 60 ميلي‌گرم)، هدف درمان ديابت است زيرا افزايش درازمدت قند خون سبب بروز عوارض ديابت مي‌شود که در آن صورت درمان ديابت بسيار پر هزينه و گاه غيرممکن خواهد شد.

افراد ديابتي از آموزش‌هاي لازم برخوردار شده‌اند به خوبي قادرند تشخيص دهند که آيا مي‌توانند روزه بگيرند يا خير. زيرا اين افراد طي آموزشهاي خود دريافته‌اند که به کدام گروه تعلق دارند و در مورد شرايط روزه‌داري در هر گروه حتماً به پزشک خود مشورت مي‌نمايند. به عبارت بهتر، ديابتي که روزانه قند خون و يا قند ادرار خود را در منزل مورد آزمايش قرار نمي‌دهد احتمالاً قادر به روزه داري نخواهد بود!

از آنجا که اين افراد پي‌آمد تزريق انسولين به دفعات نيز بايد غذا ميل نمايند، لذا توصيه نمي‌شود روزه بگيرند. در صورت تمايل شديده به روزه داري با توجه به شرايط زير، اين افراد در موارد خاص و آن هم زير نظر پزشک معالج خود مي‌تواند روزه بگيرند، نداشتن نوسانات شديد قند خون و نيز عوارض پيشرفته ديابت (عوارض چشمي، کليوي، عصبي و قلبي- عروقي)

افراد تحت درمان با داروهاي خوراکي (قرص) با پزشک معالج خود مشورت نمايند. به طور کلي براي افرادي که توانسته‌اند قند خون خود را به طور دايمي در حد طبيعي حفظ و کنترل نمايند با حفظ شرايط زير، ‌از نظر پزشکي روزه داري بلامانع است.

لازم است مدتي قبل از شروع ايام ماه مبارک رمضان، به طور آزمايشي، روزه داري را آغاز کرده و طي روز، به ترتيب قند خون خود را آزمايش کنند.

- قبل از سحر (حداکثر 120 ميلي گرم درصد)

- 2 ساعت بعد از سحر (حداکثر 180 ميلي گرم درصد)

- بين ساعت 1 تا 3 (کمتر از 70 ميلي گرم درصد نباشد)

- قبل از افطار (حداکثر 120 ميلي گرم درصد)

- 2 ساعت بعد از افطار (حداکثر 180 ميلي گرم درصد)

در صورتي که مقدار قند خون اين افراد در محدوده مقادير ذکر شده در بالا قرار داشته باشد و نيز دچار عوارض پيشرفته ديابت هم نباشند، قادر خواهند بود روزه بگيرند که در آن صورت بايد هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذايي قرص خود را ميل کرده و پس از مدتي، شروع به خوردن غذا کنند. هنگام سحر نيز بايد مقدار دارو را تقريباً به نصف کاهش دهند و حتماً‌ فراموش نشود 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد از خوردن سحري قند خون يا قند ادرار خود را آزمايش کنند.

افرادي که بدون دارو قند خون خود را کنترل مي‌نمايند با مشورت پزشک معالج خود مي‌توانند روزه بگيرند. علاوه بر اين بايد مقدار غذاي افطار خود را نيز به 2 تا 3 وعده تقسيم و هنگام افطار از خوردن همه مواد در يک زمان جداً خودداري کنند. در هر حال نبايد فراموش کنيد که طي روزه داري مقدار کالري دريافتي روزانه بايد به دوم سوم مقدار معمول کاهش يابد يعني «يک سوم کمتر از حد معمول غذا ميل شود»

متاسفانه در ايام روزه داري، افراد به علت کاهش تحرک جسمي و پرخوري دچار افزايش وزن مي‌شوند به همين دليل توصيه مي‌کنيم هر 2 تا 3 روز يک بار وزن خود را اندازه گيري نمايند.


 اخبار کوتاه 

 پوست سيب اثر چربي سوزي دارد

دانشمندان در مطالعات اخير خود دريافته‌اند كه تركيبات موجود در پوست سيب مي‌تواند نقش كالري سوز داشته باشد.به گزارش ايسنا، نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه «آيووا» آمريكا كه بر روي چندين موش انجام شده‌است، نشان مي‌دهد ماده طبيعي موجود در پوست سيب مي‌تواند اين موجودات را از چاقي حفظ كند.اين مطالعه پيشنهاد مي‌دهد اين ماده كه به نام «اسيد اورسوليک» شناخته شده است چاقي را كاهش مي‌دهد و از مشكلات متعاقب آن جلوگيري خواهد كرد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري شينهوا، اين تيم تحقيقاتي براي چندين هفته آزمايشات خود را بر روي تعدادي موش انجام دادند. در اين آزمايش نيمي از حيوانات در كنار دريافت غذاهاي پرچرب اين اسيد را نيز دريافت كردند كه در پايان نشان داده شد موش‌هايي كه در رژيم آن‌ها اين اسيد گنجانده شده بود وزن كمتري بدست آورده‌اند و ميزان قند خون آنها در حد نرمال باقي مانده‌است.

مصرف سيگار ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي‌دهد

محققان در تحقيقات خود هشدار دادند که مصرف سيگار ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري هلث دي نيوز آمريکا، محققان نتايج 25 مطالعه را که در 11 کشور جهان انجام شده بود، بررسي کردند که بيشتر افراد شرکت کننده در اين تحقيقات ميانسال يا مسن بودند.بر اساس اين گزارش، جولئوناردي بي عضو مرکز تحقيقات کنترل دخانيات در دانشگاه ناتينگهام و همکارانش گفتند: اين تحقيقات نشان داد که مصرف سيگار موجب شده است تا 52 درصد از افراد سيگاري به سرطان پوست کارسينوم سلول سنگفرشي مبتلا شوند.کارسينوم سلول بازال و سلول سنگفرشي – که با هم به سرطان پوست غير ملانومايي معروف هستند- حدود 97 درصد سرطانهاي پوست را شامل مي‌شود.

صدور 24 ساعته پروانه مطب پزشكان

گروه سلامت: بنابراعلام مديركل امور پروانه‌هاي سازمان نظام پزشكي، مطب و مجوز فعاليت اعضاي جامعه پزشكي ظرف مدت 24 ساعت از ارايه مدارك صادر مي‌شود. دكتر داريوش طاهرخاني با اعلام اين مطلب، افزود: با تاكيد رييس كل سازمان در حذف فرآيندهاي زائد و اضافي، صدور و تمديد پروانه‌هاي پزشكي و مجوزهاي دفاتر كارگروه پزشكي در صورت كامل بودن مدارك ارايه شده، ظرف مدت 24 ساعت انجام مي‌شود. وي اضافه كرد: اعضاي جامعه پزشكي جهت اطلاع از مدارك مورد نياز و روند صدور پروانه‌ها و مجوزهاي دفاتر كار و با ارائه درخواست اينترنتي جهت تمديد پروانه مي‌توانند به پايگاه الكترونيكي سازمان نظام پزشكي به نشاني www.irimc.net مراجعه کنند.