نسخه شماره 2945 - 1391/04/04 -

سياست كاهش اسكناس كليد خورد
سه ميليارد اسكناس دور ريخته مي‌شود


حکمراني ميوه‌هاي خارجي در بازارهاي داخلي


تجمع اعتراض آميز در برابر سازمان هدفمندي يارانه‌ها

پرونده خاموشي‌ها به مجلس رفت
احتمال سهميه‌بندي برق صنايع


رئيس جمهور قانون اصلاح ماده (1) هدفمند کردن يارانه‌ها را ابلاغ کرد


ريزش شاخص به کانال 25 هزار واحد


سخني با برنامه‌ريزان اقتصادي


نامه سرگشاده جايگاه داران به وزير نفت


اخبار کوتاه


افزايش قيمت مصالح ساختماني در سال گذشته


 سياست كاهش اسكناس كليد خورد
 سه ميليارد اسكناس دور ريخته مي‌شود 

 در حالي كه در شهريور ماه سال گذشته دبير كل بانك مركزي تعداد اسكناس‌هاي موجود را هشت ميليارد قطعه اسكناس ذكر كرده بود، هم‌اكنون مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي تعداد اسكناس‌هاي موجود را هفت ميليارد قطعه اعلام كرده و از برنامه بانك مركزي براي كاهش سه ميلياردي اسكناس خبر داده است.به گزارش ايسنا، بالا بودن سرانه اسكناس در ايران يكي از موضوعات مورد انتقاد كارشناسان و حتي خود مقامات بانكي است. با وجود اين، آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد كه ميزان سرانه هر برگ اسكناس در ايران افزايش چشم‌گيري داشته است. طبق اعلام مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي در حال حاضر در حالي سرانه‌ هر برگ اسكناس در ايران 95 برگ است كه اين ميزان در سال 1356 سرانه‌ 15 برگ بود. به زعم پيمان قرباني، سرانه اسكناس در كشوري مثل تركيه زير 15 برگ و در حوزه‌ يورو اين رقم 40 برگ است و اين در شرايطي است كه بخش عمده‌اي از اسكناس‌هاي يورو خارج از حوزه‌ جغرافيايي اين واحد پولي است. وي تصريح مي‌كند: اين اعداد نشان مي‌دهد از استاندارد‌ي كه در دنيا وجود دارد، بسيار فاصله داريم. اين انتقاد را در سخنان رييس كل بانك مركزي نيز مي‌توان مشاهده كرد. وي با ابراز گلايه از بالا بودن سرانه اسكناس در كشور اظهار كرده است كه سرانه اسكناس در ايران 118 برگ است. هرچند رقم اعلام شده توسط وي 23 برگ با رقم اعلام شده مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانك مركزي فاصله دارد اما موضوع مشترك در سخنان اين دو مقام بانكي بالا بودن سرانه اسكناس در ايران است.

336 ميليارد تومان هزينه اسكناس‌هاي موجود

طبق اعلام مدير اداره بررسي و سياست‌هاي بانك مركزي هم‌اكنون تعداد اسكناس‌هاي موجود هفت ميليارد برگ است كه بانك مركزي قصد كاهش دادن آن را دارد. از سوي ديگر طبق اعلام رييس كل بانك مركزي براي يك برگ چك و اسكناس 48 تا 52 تومان هزينه مي‌شود. قرار دادن اين دو رقم كنار يكديگر نشان مي‌دهد كه براي هفت ميليارد برگ اسكناس موجود در بازار ايران حداقل 336 ميليارد تومان هزينه شده است.

حذف يك ميليارد اسكناس طي يك سال اخير

شهريور ماه سال گذشته دبير كل بانك مركزي اعلام كرده بود كه بيش از هشت ميليارد قطعه اسكناس در كشور وجود دارد و سالانه 700 ميليون قطعه خارج مي‌شود. محمود احمدي،‌ هزينه‌هاي مرتبط با چاپ و اسكناس جديد و امحاء 700 ميليون اسكناس را 100 ميليارد تومان در سال عنوان كرده و گفته بود: با حذف صفرها قطعا اين هزينه‌ها كاهش مي‌يابد. اما هم‌اكنون مدير اداره بررسي و سياست‌هاي بانك مركزي در گفت‌وگو با يك نشريه وابسته به ارگان بانك مركزي اين ميزان را هفت ميليارد برگ اسكناس اعلام كرده كه مقايسه اين ارقام حاكي از كاهش يك ميليارد برگي اسكناس طي شهريور ماه سال گذشته تاكنون است. از آنجايي كه طبق گفته دبير كل بانك مركزي براي امحاء 700 ميليون اسكناس نياز به 100 ميليارد تومان هزينه است مي‌توان برآورد كرد كه براي امحاء يك ميليارد اسكناس حدود 142 ميليارد تومان هزينه نياز بوده است.

برنامه كاهش سه ميلياردي اسكناس

با توجه به آن گلايه‌هاي مقامات بانكي به نظر مي‌رسد بانك مركزي برنامه كاهش اسكناس را در پيش گرفته و گويا با كاهش يك ميلياردي اسكناس طي 9 ماه اخير، بانك مركزي اين برنامه خود را وارد فاز اجرايي كرده است. پيمان قرباني در مورد برنامه بانك مركزي در اين مورد مي‌گويد: در گام اول هدف بانك مركزي اين است كه هفت ميليارد برگ اسكناس در گردش را به حدود چهار ميليارد برگ كاهش دهد. اين اقدام موجب مي‌شود يك ظرفيتي در كارخانجات چاپ پول ايجاد شود كه اين ظرفيت اضافي را مي‌توان براي توليد و چاپ اسكناس جديد به كار گرفت.

حالا اگر ما اين ظرفيت را ايجاد نكنيم و بخواهيم با همان هفت ميليارد برگ اسكناس جلو برويم، بايد همه ظرفيت كارخانه توليد كاغذ اسكناس و كارخانه چاپ اسكناس را براي توليد اسكناس قديم به كار گيريم و امكاني براي چاپ اسكناس جديد وجود نخواهد داشت. به همين دليل ما بايد ابتدا، سرانه‌ اسكناس را پايين بياوريم تا يك گشايش ظرفيت ايجاد شود و سپس به برنامه‌هايي مثل حذف صفر از پول ملي توجه كنيم. مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي بانك مركزي تصريح مي‌كند: برنامه‌ دقيقي در سازمان توليد اسكناس و مسكوك در بانك مركزي ديده شده و هدف اين است كه در يك زمان مشخصي سرانه اسكناس‌ها را به حدو چهار ميليارد برگ برسانيم و از ظرفيت خالي ايجاد شده براي چاپ اسكناس‌هاي جديد استفاده كنيم.


 حکمراني ميوه‌هاي خارجي در بازارهاي داخلي 

 در حالي که آمارها حاکي از افزايش بيش از 100 درصدي ميوه‌هاي داخلي در بازار است، ميوه‌هاي خارجي هم با قيمت‌هاي سرسام‌آور حکمراني مي‌کنند. به گزارش فارس، اگرچه اين روزها فصل ميوه‌هاي سردرختي است و نوبرانه‌ها هم در بازار تقريبا تمام شده است اما قيمت ميوه در بازار همچنان بالاست و ميوه‌هاي خارجي نيز حکمراني مي‌کنند. افزايش بيش از اندازه قيمت، باعث شده ميوه از سبد خانوارها کم يا حذف شود، اين روزها تنها کساني مي‌توانند ميوه بخرند که واقعا درآمد بالايي داشته باشند. گزارش ميداني خبرنگار فارس حاکي است، در مرکز شهر تهران هر کيلوگرم انجير سياه 12 هزار، گيلاس 8 هزار، شليل 7 هزار، زردآلود 6 هزار، هلو 5 هزار، سيب گلاب 6 هزار ، آلبالو 5 هزار، هلو 5 هزار، آلو قرمز 6 هزار، انگور ياقوتي 5 هزار، طالبي 2 هزار، خربزه 2 هزار، خيار 2 هزار تومان عرضه مي‌شود.

گزارش‌ها حاکي از رشد بالاي 100 درصدي برخي ميوه‌ها طي يک سال گذشته است قيمت زردآلو 85 درصد، گوجه سبز 95 درصد، سيب گلاب 108 درصد طي يکسال گذشته افزايش يافته است. همچنين سيب قرمز لبناني و سيب زرد لبناني هم در سال جاري به ترتيب با رشد5/63 و1/65 درصد،‌ پرتقال 6/17 درصد، هلو3/46 درصد مواجه بوده است. بر اساس اين گزارش، بررسي قيمت‌ها حاکي از افزايش1/57 درصدي گيلاس و1/45 درصدي انگور طي سال گذشته است. طبق اين گزارش آلبالوي اسرائيلي با قيمت کيلويي 4500 تومان در بازار ميوه به فروش مي‌رسد.


 تجمع اعتراض آميز در برابر سازمان هدفمندي يارانه‌ها 

هنوز چند روز از مصاحبه دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها مبني بر عدم پرداخت يارانه 28 هزار تومان نان به 4 ميليون نفر از خانوارها نگذشته که تجمع اعتراض آميزي مقابل سازمان هدفمندي يارانه‌ها از صبح روز گذشته آغاز شده است. به گزارش خبرنگار ايلنا، افرادي که يارانه 28 هزار تومان يارانه نان به حسابشان واريز نشده از صبح ديروز مقابل سازمان هدفمندي يارانه‌ها، تجمع اعتراض آميز برگزار کرده‌اند. از زماني که دولت در پيچ و خم‌هاي نحوه پرداخت يارانه آن هم ناشي از کمبود نقدينگي مواجه شده، براي چندمين بار متوالي است که مردم در مقابل سازمان هدفمندي يارانه ها تجمع مي‌کنند. اين بار تجمع کنندگان به عدم دريافت يارانه نان به نشانه اعتراض و اينکه چرا از ليست دريافت کنندگان حذف شده‌اند، مقابل سازمان هدفمندي جمع شدند. نکته جالب توجه آنکه مسؤولان سازمان هدفمندي، مانند گذشته در جمع تجمع کنندگان حاضر نشده و کار‌شناسان خود را براي پايان دادن به اين تجمع با وعده‌هايي به ميان معترضان فرستاده‌ است. يکي از معترضان در اين زمينه به خبرنگار ايلنا گفته که سازمان هدفمندي تا سه هفته‌ ديگر به حساب آن‌ها يارانه 28 هزار تومان نان را واريز خواهد کرد. اين در حالي است که دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها در مقابل رسانه‌ها عملا از عدم پرداخت يارانه نان به افرادي که 28 هزار تومان يارانه نقدي دريافت نکرده‌اند خبر داده بود. حال اين مساله كه سازمان هدفمندي به 4 ميليون نفري که از دريافت يارانه 28 هزار توماني باز مانده‌اند يارانه نقدي پرداخت مي‌کند!؟ پرسشي است که بايد سازمان هدفمندي و ستاد هدفمندي يارانه‌ها پاسخ دهند.


 پرونده خاموشي‌ها به مجلس رفت
 احتمال سهميه‌بندي برق صنايع 

 ثبت رکوردهاي جديد براي مصرف برق در نخستين روزهاي تابستان احتمال سهميه بندي برق صنايع عمده کشور را در حالي قوت بخشيده که پرونده خاموشي‌هاي پراکنده به ويژه در برخي از استانهاي جنوبي به مجلس ارسال شده است.

به گزارش مهر، از ابتداي سالجاري تاکنون با وجود افزايش 6 درصدي توليد برق در کشور و راه‌اندازي واحدهاي جديد نيروگاهي اما مصرف روزانه انرژي الکتريکي کشور هم در اين مدت بيش از هشت درصد افزايش يافته است. آخرين گزارش رسمي از وضعيت مصرف برق کشور حاکي از آن است که با وجود کاهش دماي هوا در اکثر استان‌هاي کشور اما پيک مصرف برق به مرز 36 هزار مگاوات افزايش يافته است که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود يکهزار مگاوات افزايش يافته است.

همزمان با افزايش مصرف برق تابستاني در شرايط فعلي صنايع کشور يکي از بزرگترين مصرف کنندگان انرژي الکتريکي در سطح کشور هستند و آمارهاي مصرف حاکي از آن است که هم اکنون ميزان برق توليدي صنايع کشور 749 مگاوات و ميزان برق دريافتي بيش از دو هزار و 566 مگاوات است.

در مجموع در روزهاي اخير متوسط مصرف برق صنايع کشور در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 468 مگاوات افزايش يافته است که اين افزايش بي سابقه انرژي فراتر از برآوردهاي انجام گرفته در سطح وزارت نيرو است.

با افزايش بي سابقه مصرف برق صنايع و محدود بودن منابع توليد به ويژه در نيروگاه‌هاي برقآبي، برخي از منابع خبري از احتمال سهميه بندي برق صنايع عمده کشور در روزهاي گرم تابستاني خبر مي‌دهند هر چند مسئولان وزارت نيرو تاکنون از تاييد و يا تکذيب اين ادعا خودداري کرده اند. در همين حال در روزهاي اخير مسئولان مختلف شرکتهاي توزيع برق سراسر کشور مذاکرات و جلستان متعددي را با صنايع استاني برگزار کرده اند و خواستار ارائه راهکارهايي به منظور صرفه جويي در مصرف برق صنايع و کارخانجات کشور شده‌اند.

مجيد نامجو وزير نيرو اخيرا يکي از اقدامات در دست اجرا براي مديريت مصرف برق در صنايع را تغيير شيفت کاري برخي از صنايع و کارخانجات عنوان کرده و به مهر گفته است: با مکاتبات و هماهنگي‌هاي انجام شده پيش بيني مي‌شود تغيير ساعت کاري صنايع منجر به کاهش 2000 مگاواتي مصرف برق کشور در ساعات پيک شود.اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه در تابستان سالجاري اعمال خاموشي‌هاي برنامه ريزي شده در دستور کار وزارت نيرو قرار ندارد، تاکيد کرده است: با اين وجود همکاري مردم در کاهش مصرف برق علاوه بر مديريت ذخاير انرژي کشور منجر به کمک اقتصاد خانوارها هم خواهد شد.

صنايع پرمصرف برق جريمه مي شوند

به گزارش مهر، هر چند وزارت نيرو براي تابستان سالجاري از تدوين بسته‌هاي تشويقي براي صنايع صرفه‌جو در مصرف برق خبر داده است اما اخيرا ستادهاي اجرايي در سطح شرکتهاي توزيع برق استان‌ها براي شناسايي صنايع پرمصرف برق و جريمه اين واحدها ايجاد شده است.

از سوي ديگر تدوين دستورالعمل ارتقاي الگوي مصرف، مميزي برق صنايع و تبيين فعاليت‌هاي مناسب براي کاهش ديماند در پيک، کاهش 50 درصدي مصرف بخش روشنايي و 30 درصدي مصرف سامانه سرمايشي در ساعت‌هاي 12 تا 14، خاموش کردن تمام تجهيزات برقي پس از ساعت اداري، ابلاغ بخشنامه به صنايع براي کاهش پيک توسط استانداري و تدوين دستورالعمل برخورد با کارخانجات پرمصرف از مهمترين اقدامات وزارت نيرو براي مديريت مصرف برق صنايع است.

پرونده خاموشي‌ها به مجلس رفت

افزايش دوره خاموشي صنايع کشور در آستانه فصل تابستان منجر به افزايش انتقادها نسبت به عملکرد وزارت نيرو و توانير در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي شده است.

بر اين اساس برخي از نمايندگان مجلس به ويژه در استانهاي جنوبي کشور با بيان اينکه قطعي‌هاي مکرر برق آسيب‌هاي زيادي براي صنعت به دنبال دارد، تاکيد مي کنند: با دعوت از وزير نيرو و متوليان صنعت برق کشور، قطعي‌هاي مکرر برق در کميسيون انرژي بررسي مي‌شود.

از سوي ديگر پس از برگزاري انتخابات هيات رئيسه و اعضاي کميسيون انرژي مجلس، به زودي انتخاب اعضاي کميته برق کميسيون انرژي به منظور بررسي وضعيت توليد، مصرف و خاموشي هاي برق به ويزه در بخش صنعت در خانه ملت کليد مي‌خورد.

کارشناسان اقتصادي از کمبود برق، عدم تامين به موقع گاز طبيعي برخي از واحدهاي نيروگاهي، فرسودگي شبکه انتقال و توزيع، راندمان پايين و تلفات بالا به عنوان مهمترين دلايل بروز خاموشي‌هاي گسترده برق در سطح کشور و به ويژه استان هاي جنوبي ياد مي کنند.


 رئيس جمهور قانون اصلاح ماده (1) هدفمند کردن يارانه‌ها را ابلاغ کرد 

 قانون اصلاح ماده (1) قانون هدفمند کردن يارانه ها که در مجلس شوراي اسلامي تصويب و به تأييد شوراي نگهبان رسيده است از سوي رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، قانون اصلاح ماده (1) قانون هدفمند کردن يارانه ها که در مجلس شوراي اسلامي تصويب و به تأييد شوراي نگهبان رسيده است، از سوي رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شد. براساس اصلاحات بندهاي (الف) و (ب) ماده (1) قانون هدفمند کردن يارانه ها مصوب 15/10/1388 در بند(الف) ماده (1) بعد از عبارت «نود در صد (90درصد) قيمت» عبارت «و بيشتر از قيمت» اضافه مي‌شود.

همچنين در بند (ب) ماده (1) بعد از عبارت «معادل هفتاد و پنج در صد» عبارت «و حداکثر معادل» اضافه شد. براين اساس، در تبصره بند (ب) ماده (1) نيز بعد از عبارت «قيمت خوراک» عبارت «گاز و مايع» اضافه شد.

ماده 1- دولت مکلف است با رعايت اين قانون قيمت حاملهاي انرژي را اصلاح کند: بند (الف) قيمت فروش داخلي بنزين، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفيد و گاز مايع و ساير مشتقات نفت، با لحاظ کيفيت حاملها و با احتساب هزينه‌هاي مترتب (شامل حمل‌ونقل، توزيع، ماليات و عوارض قانوني) به تدريج تا پايان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران کمتر از نود درصد (90درصد) قيمت تحويل روي کشتي (فوب) درخليج فارس نباشد.

بند(ب) ميانگين قيمت فروش داخلي گاز طبيعي به گونه اي تعيين شود که به تدريج ‌تا پايان برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، معادل حداقل هفتاد و پنج درصد (75درصد) متوسط قيمت گاز طبيعي صادراتي پس از کسر هزينه‌هاي انتقال، ماليات و عوارض شود.

تبصره بند(ب) ماده 1، جهت تشويق سرمايه گذاري، ‌قيمت خوراک واحدهاي صنعتي، پالايشي و پتروشيمي ‌براي مدت حداقل ده سال پس از تصويب اين قانون ‌هر مترمکعب حداکثر شصت و پنج درصد(65درصد) قيمت سبد صادراتي در مبدأ خليج فارس(بدون هزينه انتقال) تعيين مي شود.


 ريزش شاخص به کانال 25 هزار واحد 
نويسنده : مريم نجفيان

شاخص کل بورس اوراق بهادار اولين روز کاري تابستان 91 را با افت شديد و طاقت فرساي 228 واحدي و سقوط به مرز 25 هزار واحد و کمترين مقدار آن در سال جاري آغاز کرد. مستطيل شيشه‌اي تالار روز گذشته شاهد يکه تازي قرمزها بود،به طوري که اندک نمادي به رنگ سبز به چشم مي‌خورد. نتيجه سقوط قيمت سهام و تشکيل صف هاي فروش در اکثر نمادهاي بازار رسيدن شاخص به رقم 25938 واحدي بود. در معاملات روز گذشته پتروشيمي‌پرديس با 28 واحد بيشترين تاثير را در افت شاخص داشت پس از آن شرکت نفت و گاز پارسيان با 19 واحد و پتروشيمي خارک با 16 واحد بيشترين تاثير منفي را بر شاخص داشتند. بازار آغاز هفته را با ريزش قيمت‌ها در کليه صنايع و نمادها(به جز گروه قندي) تجربه کرد. نزديکي به ماه رمضان در کشورهاي اسلامي، که مصرف قند و شکر را حداقل براي يک ماه با تقاضا و مصرف بيشتري روبرو مي‌سازد،افزايش بهاي شکر در بازارهاي جهاني، افزايش نرخ ارز در داخل که بهاي تمام شده واردات شکر را افزايش مي‌دهد، کاهش قيمتهاي گروه قند در چند ماه گذشته و رسيدن به کف قيمتي آنها – از جمله دلايل اقبال بازار به گروه قندي در ابتداي بازار روز گذشته بود ولي در ادامه، با عرضه هاي صورت گرفته در نمادهاي قندي، سهام شرکتهاي اين گروه نيز با تنزل و ريزش قيمتها مواجه گشتند و اکثر نمادهاي اين صنعت نيز به غافله بازار منفي پيوستند. در معاملات روز گذشته بيشترين حجم معاملات مربوط به سرمايه گذاري معادن و فلزات بود که با 66ميليون معامله بلوکي در درصد صفر قيمتي همراه بود. در پايان معاملات روز گذشته نماد 22 سهم با رشد قيمت نسبت به روز گذشته، 222 سهم با افت قيمت و 20 سهم بدون تغيير معامله شدند. گفتني است ارزش معاملات فرابورس و بورس معادل9/61 ميليارد تومان بود.


 سخني با برنامه‌ريزان اقتصادي 
نويسنده : ضيا مصباح

 دولت كريمه در پي تكذيب رابطه گران شدن نان و مرحله دوم هدفمند سازي يارانه ها و اينكه مسئول افرايش20 درصدي قيمت قوت لايموت روزانه مردم نهاد ديگري است و اعتراض قاطبه اهالي و مراجع محترم تقليد... هفته گذشته 28 هزار تومان واريزي هر نفر را كه ماه‌ها قبل براساس برنامه ريزي مشاورين، كارشناسان و متفكرين دلسوز و آينده نگر اقتصادي در اتاق فكر مربوط، به حساب سرپرستان خانوارها براي 70 ميليون ايراني واريز فرموده بودند آزاد و خلاصي آن را به جبران افزايش قيمت نان به مدت9 ماه تا پايان سال جاري عنوان كرده‌اند. يعني هر ماه نفري 3000 تومان و روزانه 1 هزار ريال، معادل تفاوت قيمت 1 عدد نان سنگك كه از 500 تومان به 600 تومان افزايش يافته است در حالي كه:

-خريد گندم در سال گذشته از كشاورز كيلويي 3600 ريال بود و امسال 4200ريال( يعني افزايش 16 درصدي به جاي 6/21 درصدي تورم اعلام شده )

- قيمت تمام شده خريد گندم از خارج از كشور تني 400 دلار با نرخ دولتي كيلويي 4900 ريال مي باشد.

- هر كيلو گندم به كارخانجات آرد 4600 ريال و هر كيلو آرد به نانوا 5000 ريال به وسيله دولت عرضه مي شود.

- هر سه كيلو آرد حداقل به 6 عدد نان سنگك 6000 ريالي تبديل مي‌شود (15 هزارريال به 36 هزار ريال) يعني منظورشدن 21 هزار ريال معادل 140 درصد براي پوشش هزينه هاي مختلف هر نانوايي.

- با توجه به اثر 20 درصدي بالا رفتن قيمت نان بر ساير مايحتاج جامعه، مجدداَ اين افزايش ها در مقاطع مختلف دور و تسلسلي را به وجود مي‌آورد و به بالا رفتن قيمت عرضه خدمات، مواد و توزيع آن به وسيله دولت ( حاصل دلسردي كاركنان گرفتار دخل و خرج روزانه) و بخش خصوصي در سطح كشور مشابه گذشته خواهد شد.

بنابراين توصيه مي‌شود بانيان و برنامه‌ريزان اقتصادي از اين گونه تمهيدات داهيانه و به نظر خودشان دلسوزانه،كه مقام اقتصادي كشور را اخيرا به رتبه 17 جهاني رسانده خودداري و از تحديد حرمت جامعه كه افت ارزش‌ها، شخصيت، قداست، شرافت، صداقت و سلامت جامعه و بسياري نابساماني‌هاي اجتماعي و فرهنگي را در پي دارد پرهيز و با حفظ ارزش پول ملي و كنترل نقدينگي، تامين حداقل حقوق نيروي انساني در اختيار، سپردن كار به كاردان براساس تحصيلات و تجربه مناسب و عدالت محوري (به فرمايش حضرت علي(ع): حق و عدل يعني هر چيز در جاي خود)و... بيش از اين يارانه ها را هدفمند نسازند و دست به كاري زنند كه به دغدغه معاش و طلب نقدينگي و عدالت محوري با اين مفهوم پايان دهند. اين ملت بزرگ و انقلابي مستحق چنين سياست‌هايي نبوده و زحمت آنان بيش از اين روا نيست همچنان كه توجه واقعي به منافع ملي تجديد نظري كامل را در برنامه هاي اقتصادي واجب مي‌داند.


 نامه سرگشاده جايگاه داران به وزير نفت 

 همزمان با آغاز شمارش معکوس براي اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها و به‌دليل تاخير شرکت گاز در نصب کنتورهاي جرمي، مغايرت بين قبوض و فروش گاز جايگاه‌هاي CNG فعالان صنعت سي.ان.جي نامه‌اي سرگشاده به دفتر وزير نفت ارسال کردند. به گزارش مهر، در آستانه اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، انجمن صنفي سي.ان.جي کشور با ارسال نامه جديدي به رستم قاسمي وزير نفت، خواستار اجراي دستورات وي در شرکت ملي گاز ايران شده است.

براين اساس سال گذشته وزير نفت با صدور دستوراتي به جواد اوجي مديرعامل شرکت ملي گاز ايران خواستار نصب و راه‌اندازي کنتورهاي جرمي در جايگاههاي CNG به منظور حل و فصل معضل مغايرت بين قبوض و فروش گاز جايگاه‌هاي CNG شد. با گذشت نزديک به هشت ماه از صدور اين دستور تاکنون مجموعه شرکت ملي گاز اقدامي براي نصب و راه اندازي کنتورهاي جرمي در سطح جايگاه‌هاي CNG نکرده است که اين تاخيرها منجر به نگراني فعالان صنعت سي.ان.جي در آستانه اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌‎ها شده است. اردشير دادرس رئيس هيئت مديره انجمن صنفي سي.ان.جي کشور در گفتگو با مهر با انتقاد از عملکرد شرکت گاز در نصب و راه‌اندازي کنتورهاي جرمي در جايگاه‌هاي CNG، گفت: عدم نصب اين کنتورها منجر به اختلاف بين گاز مصرفي اين بنگاه‌هاي اقتصادي نسبت به قبوض صادر شده توسط شرکت گاز شده است.

وي با تاکيد بر اينکه نصب کنتورهاي جرمي و يا ميتيرينگ‌ها در جايگاه‌هاي CNG با توجه به احتمال افزايش قيمت گاز در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها ضروري به نظر مي رسد، تصريح کرد: تاکنون مکاتبات انجام گرفته با شرکت گاز براي نصب کنتورها نتيجه مطلوبي به همراه نداشته است.


 اخبار کوتاه 

 کاهش سرمايه‌گذاري خارجي در ايران

واحد اطلاعات اكونوميست در تازه‌ترين گزارش خود ميزان سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران طي سال جاري را يک ميليارد و 150 ميليون دلار پيش‌بيني کرد. به گزارش اكونوميست در گزارش ماه مي 2012 خود عنوان کرد که سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران طي سال گذشته يک ميليارد و 400 ميليون دلار بوده است كه اين شاخص در سال جاري با 250 ميليون دلار کاهش به يك ميليارد و 150 ميليون دلار خواهد رسيد كه 0.24 درصد توليد ناخالص داخلي است. به اعتقاد اين موسسه طي سال‌هاي آتي ورود سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران افزايش خواهد داشت به‌طوري كه انتظار مي‌رود در سال آتي يك ميليارد و 230 ميليون دلار سرمايه مستقيم خارجي وارد كشور شود که 0.23 درصد توليد ناخاص داخلي است .

واردات کشور دو برابر صادرات

ارزش واردات کالا به ايران در دو ماهه نخست سال جاري نزديک به دو برابر صادرات آن بود. به گزارش ايسنا، در دو ماهه اول سال 1391 ايران5/4 ميليارد دلار انواع کالا صادر کرد، در حالي که طي همين مدت بالغ بر هشت ميليارد و 252 ميليون دلار واردات کالا داشت. به اين ترتيب نسبت واردات به صادرات کالاي ايران به عدد83/1 رسيد. همچنين کسري تجاري ايران در دو ماهه امسال به رقم سه ميليارد و 752 ميليون دلار رسيد. ايران در مدت زمان يادشده با 157 کشور جهان مبادله تجاري داشت. همچنين در اين مدت، تراز بازرگاني خارجي كشور بدون احتساب نفت، گاز و خدمات با 81 كشور دنيا، منفي و با 76 كشور ديگر مثبت بوده است.

بانک خاورميانه هم آمد

رئيس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار از صدور مجوز پذيره نويسي بانک خاورميانه خبر داد. به گزارش مهر، غلامرضا ابوترابي گفت: تعداد يک ميليارد و 934 ميليون و 509 هزار سهم در پذيره نويسي عمومي اين بانک عرضه خواهد شد. رئيس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس خاطر نشان کرد: 48 شخصيت حقيقي و سه شخصيت حقوقي، پذيره نويسان بانک خاورميانه هستند. وي تصريح کرد : بانک مرکزي روز 23 اسفندماه 1390 مجوز اوليه بانک خاورميانه را صادر کرد که مجوز پذيره نويسي آن روز 31 خردادماه امسال پس از بررسي‌هاي لازم در سازمان بورس صادر شد.

مرغ 7000 توماني شد

قيمت مرغ روز گذشته در بازارهاي پايتخت از كيلويي 7000 تومان فرا رفت. به گزارش ايسنا، در حالي كه پيش از اين وعده داده شده بود كه مرغ با قيمت زير 5000 تومان به صورت عمده در سطح شهر عرضه خواهد شد، با اين وجود در حال حاضر درفروشگاه هاي مختلف شهر تهران مرغ با قيمت كيلويي7000 تومان و بيشتر به فروش مي‌رسد. از سوي ديگر با وجود تاكيد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر لزوم كاهش قيمت شير، قيمت اين كالا همچنان بالاست. با ورود بيش از 10 هزار تن كنجاله سويا به كشور و ورود 20 هزار تن كنجاله سوياي ديگر در روزهاي آينده قيمت شير بايد كاهش محسوسي مي‌يافت. اين درحالي است كه اتحاديه صنايع لبني اعلام كرده حجم خوراك دام تخصيص يافته به دامداران بسيار كمتراز حجم مورد نياز است.

آغاز پيش فروش بليت قطار

فروش بليت قطارهاي مسافري داخلي، حدفاصل 11 تير تا 31 مردادماه از ساعت 8 و 30 دقيقه روز سه‌شنبه اين هفته به صورت يکپارچه و يکسان از طريق سيستم اينترنتي و Online2 آغاز مي‌شود. به گزارش مهر، شرکت قطارهاي مسافري رجاء با اعلام اين خبر افزود: فروش بليت قطارهاي مسافري مانند گذشته به طور همزمان از طريق دفاتر فروش و سايت اينترنتي شرکت رجاء صورت مي‌گيرد. در فروش يکپارچه بليت قطار، هرگونه موجودي بليتي که در همه نمايندگي‌هاي فروش در سراسر کشور وجود داشته باشد، در سيستم اينترنتي فروش نيز قابل مشاهده است، همچنين پيش فروش بليت قطارهاي بين‌المللي (ترکيه) براي حدفاصل تاريخ‌هاي ذکر شده ، ساعت 8 و 30 دقيقه روز دو‌شنبه اين هفته انجام خواهد شد.


 افزايش قيمت مصالح ساختماني در سال گذشته 

تازه‌ترين گزارش مركز آمار ايران حاكي از افزايش قيمت مصالح ساختماني در سال گذشته بوده كه اين افزايش در مورد برخي اقلام به 50 درصد هم نيز رسيده است. به گزارش ايسنا، براين اساس قيمت اغلب مصالح ساختماني شامل آجر، تيرآهن، ميلگرد، ورق، بلوك سيماني و موزاييك در سال گذشته با افزايش مواجه شده است. بيشترين رشد قيمت مربوط به آجر به ميزان 38 درصد بوده است. همچنين قيمت تيرآهن ، ميلگرد، ورق، بلوك سيماني و موزاييك به ترتيب 28، 26، 25، 17 و 31 درصد طي سال گذشته به طور متوسط افزايش يافته است. قيمت خاك رس طبيعي و شن طبيعي نيز به ترتيب7/31 و 5/5 درصد در نيمه دوم سال گذشته افزايش يافت. در گروه لوله و پروفيل‌هاي فولادي مورد مصرف در سازه نيز قيمتها در نيمه دوم سال گذشته بين 14 تا 51 درصد افزايش يافت. در اين بين بيشترين رشد قيمت با8/51 درصد مربوط به تيرآهن 22 بود. در حوزه قطعات پيش ساخته سيماني و بتني، بازار طي سال گذشته شاهد افزايش 12 تا 21 درصدي قيمتها بود. گروه چوب نيز از افزايش قيمت بي‌نصيب نمانده و به جز چهار قلم، قيمت ساير اقلام در نيمه دوم سال گذشته افزايش يافت. در گروه محصولات پلاستيكي پوشش كف و ديوار و مصالح پلاستيكي و لاستيكي نيز بازار شاهد بالا رفتن قيمتها بود.