نسخه شماره 1677 - 1386/09/08 -


آنها ديگر فيلم جنگي نمي سازند


گزارش فروش فيلم ها در جهان


نفس هاي صنايع دستي به شماره افتاده


موسيقي زير زميني


مضراب هاي پرطنين مشکاتيان در تالار کشور پيچيد

به تهيه کنندگي اصغر فرهادي
سعيد آقاخاني هندوانه شب يلدا را به شبکه اول مي آورد

براي نخستين بار در جشنواره بيست و سوم صورت مي گيرد
حضور بيش از 150 گروه در جشن موسيقي فجر


پخش هفت عنوان برنامه تلويزيوني با موضوع زن، سيما و سينما


جايزه مهرگان در فرهنگسراي هنر برگزار مي شود

قطب الدين صادقي:
خلا قيت هاي فردي با هنر نمايش در معلولين تقويت مي شود


پنجمين گردهمايي هنرمندان تئاتر انقلاب و دفاع مقدس آغاز شد


خسرو معصومي در تاريکي


ماهنامه فرهنگي تاريخي شاهد ياران منتشر شد


سراي فرهنگ


پي ير ميکل مورخ جنگ جهاني اول درگذشت


داستان و رمان بحث برانگيزي درباره انقلا ب نداريم


 آنها ديگر فيلم جنگي نمي سازند  

جشنواره فيلم دفاع مقدس در دوران اوج سينماي جنگ هم چندان اثرگذار نبود و حالا که پيشروان سينماي دفاع مقدس سال هاست به مسيري ديگر رفته اند، برگزاري مستقل اين جشنواره بي ترديد با اما و اگرهاي فراوان همراه است.
به گزارش مهر، ابراهيم حاتمي کيا که به جرات تاثيرگذارترين و برجسته ترين سينماگر عرصه دفاع مقدس است، مدتي است ترجيح مي دهد توانايي هاي فيلمسازي خود را در عرصه هاي ديگر تجربه کند. توقيف «موج مرده» از سوي تهيه کننده در جشنواره نوزدهم فيلم فجر بستري شد تا حاتمي کيا به شکل رسمي خداحافظي خود را از سينماي دفاع مقدس اعلام کند.
او روزي که قرار بود «موج مرده» در جشنواره در سينما استقلال به نمايش درآيد با کيسه اي حاوي تکه هاي حذف شده فيلم در جمع خبرنگاران حاضر شد و با انتقاد از تهيه کننده فيلمش (مجيد رجبي معمار مدير عامل وقت موسسه فرهنگي روايت فتح) و مسوولان متولي سينماي جنگ اعلام کرد ديگر در حوزه دفاع مقدس فيلم نخواهد ساخت.
ماحصل تصميم او ساخت دو فيلم «ارتفاع پست» و «به رنگ ارغوان» بود که در حوزه سينماي اجتماعي توليد شدند، اما اتفاق هاي حاصل از توقيف «به رنگ ارغوان» موجب شد او بار ديگر به سينماي جنگ بازگردد. او در نامه اي که متن آن را در زمان توليد «به نام پدر» روي سايت فيلم منتشر کرده بود با صراحت اعلام کرد «به نام پدر» نقض گفته هايش است و از آن به عنوان ناجي خود پس از اتفاق هاي مربوط به «به رنگ ارغوان» ياد کرد.
«به نام پدر» هر چند در جشنواره فيلم فجر مورد توجه هيات داوران قرار گرفت و جوايزي را به خود اختصاص داد، اما با استقبال سرد منتقدان رو به رو شد و همه از آن به عنوان فيلمي که حاتمي کيا خودش را در آن تکرار کرده ياد کردند.
حاتمي کيا پس از آن فيلم سازي را در مسيري که پس از «موج مرده» در پيش گرفته بود ادامه داد که حاصل آن مجموعه «حلقه سبز» و حالا فيلم سينمايي «دعوت» است. آثاري که ارتباطي با جنگ و دفاع مقدس ندارند و مضامين آنها کاملا اجتماعي است.
کمال تبريزي هم سال هاست در عرصه هاي ديگر طبع آزمايي مي کند. آخرين فيلم او در عرصه سينماي دفاع مقدس «شيدا» است; فيلمي ملودرام که در آن سال واکنش هايي متفاوت را برانگيخت. بسياري از تندروها انتقادهاي شديدي به تبريزي کردند و او پس از آن ترجيح داد در فضايي آرامتر به کار فيلم سازي خود ادامه دهد.
البته او چند سال بعد به مشکلي مدرن در فيلم «گاهي به آسمان نگاه کن» به سينماي دفاع مقدس نقبي زد. اما هرگز اين فيلم را اثري در حوزه سينماي جنگ ندانست.
«مارمولک»، «يک تکه نان» و «هميشه پاي يک زن در ميان است» و حالا هم «پاداش» ديگر آثار او پس از «گاهي به آسمان نگاه کن» هستند که هيچ کدام سنخيتي با دفاع مقدس ندارند.
احمدرضا درويش ديگر فيلم ساز صاحب سبک سينماي دفاع مقدس هم پس از «دوئل» تغيير مسير داد و پروژه تاريخي مذهبي «روز رستاخيز» را در دستور کار خود دارد. با توجه به اهميت موضوع «روز رستاخيز» و حساسيت هاي درويش او دو سه سالي درگير اين پروژه ملي خواهد بود و عملا چند سالي از حوزه سينماي جنگ دور است.
هر چند ساخت فيلمي درباره خرمشهر در دستور کار اوست، اما اين پروژه عملا با توجه به درگيري درويش با پروژه «روز رستاخيز» به زودي ميسر نخواهد شد.
مجتبي راعي که با اولين ساخته سينمايي اش «انسان و اسلحه» از حضور فيلم سازي با نگاهي متفاوت به سينماي جنگ خبر داد، پس از ساخت اين اثر فيلم «تونل» را ساخت. اما بعد ترجيح داد در ژانرهاي ديگر فعاليت هاي فيلم سازي خود را ادامه دهد. «جاي امن»، «غزال»، «جنگجوي پيروز»، «تولد يک پروانه»، «صنوبر» و «سفر به هيدالو» نتيجه آثار چند سال اخير اوست.
زنده ياد رسول ملاقلي پور در زمان حيات خود بارها از مسئولين سينماي دفاع مقدس و متوليان آن گلايه کرد. او پس از اثر ماندگار «مزرعه پدري» در نامه اي سرگشاده به دليل نامهرباني هايي که با اين فيلم شد از دنياي فيلم سازي خداحافظي کرد. اما بعد از گذشت مدتي از تصميم خود منصرف شد و فيلم ملودرام «ميم مثل مادر» را با پس زمينه سينماي دفاع مقدس ساخت.
فيلمي که حالا به عنوان آخرين يادگار او به عنوان نماينده سينماي ايران به آکادمي اسکار معرفي شده است.
علي شاه حاتمي ديگر فيلم ساز سينماي جنگ است که مدت هاي مديد است تغيير ژانر داده است. او پس از فيلم جنگي «آخرين شناسايي»، فيلم تجاري «دوستان» را ساخت و بعد به سمت فيلم هاي جشنواره اي گرايش پيدا کرد.
حاصل گرايش او به اين سمت دو فيلم «ترکش هاي صلح» و «کولي» بود که اولي در حوزه سينماي جنگ بود. شاه حاتمي پس از ساخت اين دو فيلم به تلويزيون آمد و حالا در بازگشت به سينما قصد دارد فيلم اجتماعي «قفس» را با بازيگران هندي بسازد که ارتباطي به دفاع مقدس و جنگ ندارد.
سعيد سهيلي از ديگر فيلم سازان سينماي دفاع مقدس است که پس از سال ها ديگر قصد فعاليت در حوزه سينماي جنگ را ندارد. او در سال هاي فعاليت سينمايي خود پس از «مرد باراني» خواست به تبعات جنگ در جامعه بپردازد و حالا پس از آخرين ساخته اش با اين مضمون يعني «سنگ، کاغذ، قيچي»، فيلمي در حوزه سينماي پليسي به نام «چهارانگشتي» ساخت و حالا هم در تدارک ساخت فيلمي کمدي به نام «چارچنگولي» است.
بله! فيلم سازان جنگ يا تغيير مسير داده اند يا در حال تغيير مسير هستند، البته از آنسو هم در سياستي تصميم بر آن شد تا فيلم سازان صاحب نام عرصه هاي ديگر نيز پا به حوزه سينماي جنگ بگذارند که در پي اتخاذ اين سياست، رخشان بني اعتماد، کيومرث پوراحمد، خسرو سينايي، آرش معيريان و عليرضا داودنژاد پا به اين وادي گذاشتند و اتفاقا آثاري قابل توجه هم توليد کردند، اما همه مي دانند که اين حضور در عرصه سينماي دفاع مقدس محدود به حداکثر يکي دو فيلم است.
حالا که نامداران سينماي دفاع مقدس مدت هاست مسير فيلمسازي خود را به نحوي تغيير داده اند که در آثارشان کمتر نشاني از جنگ و دفاع مقدس ديده مي شود، اصرار بر برگزاري جشنواره مستقل فيلم دفاع مقدس و به نمايش درآوردن فيلم هاي سال هاي قبل و مستندهاي تلويزيوني در آن حاکي از نگاهي است که به نظر قصد رفع مسووليت دارد. آخرين نمونه جشنواره مستقل فيلم دفاع مقدس سال 1384 بود که به مهجورترين شکل ممکن برگزار شد و به بايگاني پيوست.


 گزارش فروش فيلم ها در جهان  

انيميشن «بئوولف» ساخته رابرت زمه کيس با 26 ميليون دلار فروش در 5400 سينما در 43 کشور براي دومين هفته پياپي پرفروش ترين فيلم در سطح بين المللي شد.
به گزارش مهر، ورايتي اعلام کرد بهترين فروش اين فيلم انيميشن با 4/3 ميليون دلار در روسيه حاصل شد، ضمن اينکه در اسپانيا و بريتانيا به ترتيب 3/2 و 3 ميليون دلار به دست آورد. مجموع فروش بين المللي اين فيلم انيميشن که بر مبناي شعري حماسي ساخته شده، حدود 48/5 ميليون دلار و فروش جهاني آن 105 ميليون دلار شده است.
«گانگستر آمريکايي» به کارگرداني ريدلي اسکات در 1569 سينما در 16 کشور تقريبا 11 ميليون دلار فروخت. فروش اين فيلم در بريتانيا 3/7، در فرانسه 2/5 و در آلمان حدود 2/1 ميليون دلار بود. فيلم خانوادگي «طلسم شده» با بازي ايمي آدامز نيز که همزمان با آمريکا در سطح بين الملل اکران شده، در هزار سينما در هشت کشور به فروش هفت ميليون دلاري دست يافت. اين فيلم از هفته آينده در فرانسه و سوئيس نيز اکران مي شود.
«پسر دل شکسته» برادران فارلي با 7/5 ميليون دلار در 2006 سينما در 43 کشور همچنان در بازار بين المللي عملکردي موفق دارد. فروش بين المللي فيلم 62 ميليون دلار شده که 26 ميليون دلار بيشتر از فروش نااميدکننده اين فيلم در آمريکا است. «اليزابت: عصر طلايي» با بازي کيت بلانشت در 1582 سينما در 20 کشور 4/7 ميليون دلار فروخت و مجموع فروش بين المللي خود را به 28/8 ميليون دلار رساند که تقريبا دو برابر فروش اين فيلم در بازارآمريکاي شمالي است.
فروش دو فيلم «شيرها براي بره ها» و «اره 4» نيز به ترتيب 4/7 و 4 ميليون دلار بود. فيلم رابرت ردفورد با وجود در اختيار داشتن ستاره هايي مانند تام کروز و مريل استريپ پس از سه هفته در سطح جهاني تنها 36 ميليون دلار فروش داشت است. فروش جهاني "اره 4" نيز 42/5 ميليون دلار شده است.
فروش انيميشن «راتاتوي» به کارگرداني براد بيرد در 3032 سينما در 26 کشور حدود 3/9 ميليون دلار بود و مجموع فروش آن به 401/3 ميليون دلار رسيد. «راتاتوي» بيست و هشتمين فيلم تاريخ سينما و پنجمين فيلم امسال است که در سطح بين المللي بيش از 400 ميليون دلار فروخته است.
امسال فيلم هاي «دزدان دريايي کارائيب: در انتهاي دنيا»، «اسپايدرمن 3»، «شرک سوم» و پنجمين «هري پاتر» از مرز 400 ميليون دلار فروش عبور کردند. در حالي که هنوز يک ماه به پايان سال ميلادي باقي مانده، به لطف فروش اين پنج فيلم، مجموع فروش فيلم ها در سطح بين المللي رکورد 8/6 ميليارد دلاري سال پيش را شکسته است.


 نفس هاي صنايع دستي به شماره افتاده  
نويسنده : مرجان حاجي حسني

در خانواده شان رسم بر اين بود که هر کس حرفه پدرش را دنبال کند اما او هيچ علا قه اي نداشت به اين سنت تن در دهد. روزگار پدر را مي ديد که روز به روز سير نزولي دارد و هميشه هشتش گرو نهش است.
پدر هم مي دانست که نمي تواند او را براي ادامه راه خود مجبور کند که اين شغل يک عشق بود نه يک شغل ساده!
پدر بزرگ مي گفت هنرهاي سنتي و صنايع دستي هيچ وقت از بين نمي رود هميشه گل سرسبد توليدات هستند اما او اين عقيده را نداشت چرا که پدر بزرگ ديد ديگري نسبت به اين مسئله داشت و با قلب و روحش به کارش عشق مي ورزيد اما او که به فکر آينده شغلي و مالي خود بود مطمئن بود که با اين حرفه نمي تواند به خواسته هايش جامه عمل بپوشاند. او معتقد بود که صنايع دستي در کشور ما مورد بي مهري قرار گرفته و هيچ کس توجهي به حرفه پدرانش نمي کند.
او به چشم خود مي ديد که تمام همکاران پدر کسب و کار خود را با تمام عشقي که به آن دارند رها کرده و به شغل هاي ديگري روي آورده اند اما پدر همچنان معتقد بود روزگار هميشه به اين صورت نخواهد ماند و روزي از راه خواهد رسيد که صنايع دستي باز هم لبخند بزند.
به دليل سالها کم توجهي به وضعيت صنايع دستي و هنرهاي سنتي، تعداد هنرمنداني که به هنر خويش پايبند مانده اند انگشت شمارند و هنرمنداني که باقي مانده اند از نبود بازار مداوم و وضعيت نابهنجار معيشتي نالا نند و بسياري از نقش آفرينان اين حرفه شغلي ديگر بر مي گزينند و متعاقبا عمر برخي از صنايع دست ما به سر آمده است.
در حال حاضر تعداد قابل توجهي از مردم روستاها توليدات خانگي دارند که به گفته مسوولين صنايع دستي هنوز براي دولت ناشناخته هستند و آمار دقيقي از آنها وجود ندارد.
يکي از روش هايي که مي تواند به شناخت صنايع دستي کمک کند حضور سازمان هاي غيرانتفاعي است. از سوي ديگر جريان مداوم گردشگري و تلا ش توراپراتورها به طراحي گشت هاي مسافرتي در درون روستاها مي تواند صنايع دستي کشور را رونق دهد.
صنايع دستي را بايد در زنجيره گردشگري تعريف کرد تا به عنوان يکي از بازوهاي محوري توسعه صنعت گردشگري به درستي نقش بيافريند.
سازمان صنايع دستي در گذشته زير نظر وزارت صنايع و معادن بود و به امور تصدي گري توجه داشت. مدت زمان کوتاهي است که اين بخش به عنوان يکي از معاونت هاي سازمان زير نظر رئيس جمهور فعاليت مي کند.
مقامات فعلي اين معاونت وعده داده اند که تنها وظيفه حاکميتي خواهند داشت و به همين دليل تشکيلا ت معاونت پس از ابلا غ سازمان مديريت و برنامه ريزي به سه مديريت حمايت از بازرگاني، توسعه و ترويج  و حفظ و احيا تغيير ماهيت پيدا کرد.
صنايع دستي مي تواند هم حالت کارگاهي و هم حالت خانگي داشته باشد و همانند صنايع کوچک، قابليت استقرار در شهر و  روستا را  دارد.
بدون نياز به فناوري پيشرفته و بيشتر متکي به تخصص هاي بومي و سنتي است و قسمت اعظم مواد اوليه مصرفي آن  در داخل کشور قابل تهيه است.
افزون بر اين صنايع دستي هر دو ويژگي مصرفي و هنري را دارد و برخوردار از بينش، ذوق، انديشه و فرهنگ توليد کننده نيز هست و  در مجموع آن را يک هنر ناميده اند.
بر اساس آمار گمرک کشور در سال 85 ميزان کل صادرات صنايع دستي به علا وه صادرات فرش 6 ميليون دلا ر بوده که نسبت به سال گذشته دچار کاهش شده است.
با توجه به اينکه استقلا ل در اين صنف کم هزينه و ارزآوري بالا يي دارد اين رقم درشان صنايع دستي کشور نيست. البته مسوولا ن صنايع دستي کشور بر اين باورند که برنامه طرح جامع صنايع دستي کشور درحال تدوين است و برپايي نمايشگاه ها و جشنواره ها با موضوع صنايع دستي به منظور تقويت بازار و حمايت از توليد کنندگان از جمله برنامه هاي سازمان صنايع دستي است. قرار است در شهرک هاي صنايع دستي دولت زير ساخت ها را آماده کند و ديگر فعاليت ها را به عهده بخش خصوصي بگذارد و چگونگي واگذاري آن هنوز در حال بحث است.
البته يک تصميم ديگر هم از سوي مسوولين گرفته شده که شايد براي  قلب ايستاده صنايع دستي در حکم يک شوک باشد و آن اهداي هداياي صنايع دستي از سوي مديران دولتي و ايجاد نمايشگا ه هاي کوچک در مراکز عمومي از محل بودجه واعتبارات و دستگاه ها  و اهداي هديه بانک ها با استفاده از اقلا م صنايع دستي از جمله اين اقدامات است. حالا  بايد ديد اين اقدامات تا چه حد صنايع دستي کشورمان را از بحران نجات خواهد داد.
همچنين شنيده ايم که کارت بانکي خريد صنايع دستي از فروشگاه هاي صنايع دستي و نيز از ديگر اقدامات حمايتي از صنايع دستي است اما تعداد فروشگاه هاي مورد توافق اندک است و معاونت هنرهاي سنتي و صنايع دستي اعلا م آمادگي کرده است تا فروشگاه هايي که به ايجاد اتحاديه و وارد شدن در اين حوزه تمايل دارند شناسايي شوند و فروشگاه هاي عضو اين اتحاديه ، نام فروشگاه خود را معرفي نکرده است.
يک اتفاق ديگر هم افتاده و آن اين است که زين پس طبق اعلام معاونت هنرهاي صنايع دستي بسياري از فروشگاه هاي کشور وحتي سوپرمارکت ها مي توانند در کنار ديگر محصولات خود، صنايع دستي ارايه کنند که اين اقدام به فروشگاه هاي صنايع دستي ضربه نمي زند.
همچنين صندوق مالي و اعتباري مهر هم اعلام آمادگي کرده است به افرادي که تمايل دارند فروشگاه هاي خود را به صنايع دستي تغيير کاربري دهند وام 10 ميليون توماني اختصاص مي دهد.
همچنين در همايش نقش فناوري اطلاعات در صنايع دستي که براي حضور استفاده از افراد متخصص و بهره مندي از IT در صنايع دستي که 27 و 28 آبان برگزار شد به چالش هاي مطرح در اين بخش پرداخت.
علاوه بر اين معاون هنرهاي سنتي و صنايع دستي بر اين باور است که چنانچه خيابان هاي شهر ها با نام صنايع دستي نامگذاري شوند تاثير زيادي در معرفي اين آثار خواهد داشت. به عنوان مثال وي مي گويد مي توان خيابان هايي با نام (خاتم، ترمه و...) داشته باشيم البته اين طرح او مورد توافق قرار نگرفته است.


 موسيقي زير زميني 
نويسنده : اديب وحداني

مترادف  اصطلاح موسيقي زيرزميني music unbergroun واژه فرهنگ متقابل Lnlture Counter  است که به درستي براي مخاطبان معنا نشده است و عمده برداشت مخاطبان از چنين اصطلاحي منحصر مي شود به آن چه که در رسانه هاي جمعي به نمايش گذاشته مي شود.
همان طور که در يک مقاله از کتاب مفاهيم کليدي در موسيقي مردمي آمده است، رسانه هاي جمعي صرفا به برخي از نکات منفي فرهنگ متقابل گرايش نشان داده اند، در صورتي که فرهنگ زيرزميني يا متقابل داراي ويژگي هاي مهمي است که بهتر است از نظر اقتصادي به بررسي آنها پرداخت; چرا که پس از نظريه پرداز مهم مکتب فرانکفورت، تئودورآدورنو، مهم ترين روش براي طبقه بندي سبک هاي مختلف موسيقي، طبقه بندي اقتصادي است.
موسيقي زيرزميني يا متقابل مجموعه اي از سبک هاي موسيقي است که در زمان توليد خود مورد توجه تهيه کنندگان و ناشران قرار نمي گيرند و معمولا با سبک زندگي ارزش هاي طبقه متوسط دنياي سرمايه داري در تضاد است.
اين سبک هاي موسيقي معمولا پس از آن که توسط افراد و شرکت هاي مستقل کوچک به عموم مردم عرضه مي شود، از سوي جمع (و حتي طبقه متوسط) مورد پذيرش قرار مي گيرد و شرکت هاي مهم ضبط و پخش موسيقي، روي به عرضه گسترده آن آثار مي آورند.
آن دسته از ويژگي هاي فرهنگ متقابل که اما از سوي رسانه هاي گروهي معمولا مورد توجه قرار مي گيرد مربوط به هنرمندان اين سبک هاست. از نسل بيت ها به بعد عمده هنرمندان و مخاطبان فرهنگ متقابل به استفاده از واژه هاي نامطلوب رسانه هاي رسمي و مواد مخدر شهرت داشته اند.
اين شهرت عمدتا موجب مي شود ارزش هاي موسيقايي و جامعه شناختي اين گروه ها (حتي به رغم توجه افرادي ماند مارکوزه به اين جنبه ها) مغفول باقي بماند و وقتي در رابطه با اين موضوع به ايران نگاه کنيم، مي بينيم که اوضاع قدري پيچيده تر هم مي شود.
در ايران قسمت کمي از تبليغات رسانه هاي جمعي غرب (که معمولا باز هم بيشتر به جنبه هاي منفي سبک زندگي هنرمندان فرهنگ متقابل اشاره دارد) به مخاطبان اين فرهنگ منتقل مي شود. به اين ترتيب چهره هنرمندان فرهنگ متقابل در ايران به کلي چهره اي مخدو ش، نامطلوب و نامتناسب با جامعه ما جلوه داده مي شود.
اين در حالي است که بسياري از ناشران و فعالان عرصه نشر در ايران، به صورتي کاملا منفعلانه با تقريبا همه انواع موسيقي نامتعارف سر ناسازگاري مي گذارند و نتيجه فعاليت آنها در عرضه محصولات زيرزميني بسيار اندک است.
مشکل اصلي جامعه موسيقي جامعه تهيه کنندگان و جامعه مخاطبان موسيقي در ايران را مي توان در اصطلاح رجوع به خاطره خلاصه کرد. آن دسته از هنرمندان موسيقي در ايران که معمولا داراي توان پيداکردن تهيه کننده و عرضه آثار بر جامعه اند به زنده کردن خاطرات مردم گرايش فراواني دارند.
بسياري از هنرمندان به بازخواني آثار گذشتگان مي پردازند و بسياري ديگر، دست به ارائه کپي هاي دست چندم از آثار اصلي توليدشده در گذشته مي زنند. حتي کار  به جايي رسيده است که در هنگام بررسي يک اثر موسيقي که بديهي است (و حتي ممکن است جالب هم نباشد، اما داراي مولفه هاي تکراري از اجراهاي قديمي نيست) منتقدان و مخاطبان به جاي آن که به توصيف ويژگي هاي موسيقايي فرد نوآور بپردازند، صرفا وي را با عبارت هايي از قبيل شبيه کسي اجرا نمي کند و طرح ژنريک نيست توصيف مي کنند.
تهيه کنندگان که چندان ميلي به ريسک کردن ندارند نيز در عمده موارد دل مي بندند به امنيت ناشي از قطعيت فروش آثار هنرمندان زنده کننده خاطره و در اين ميان حاشيه عظيمي از هنرمندان توليد مي شود که نمي توانند صداي خود را به گوش مخاطبان برسانند.
در اروپا و در ايران، گذشته موسيقي زيرزميني خيلي درخشان نبود. هنرمندهايي که به فعاليت در اين سبک ها مشغول بودند فقط از راه هاي سنتي براي عرضه آثار خود به مخاطبان بهره مي بردند. آنها مجبور بودند خود را باب ميل و سليقه مسوولان راديو و تلويزيون ها ويرايش کنند تا آثارشان از راديوها و تلويزيون ها پخش شود يا بايد قدري با تهيه کننده ها کنار مي آمدند و صدايي را توليد مي کردند که تهيه کننده ها ميلي به شنيده شدن آن داشتند و راه سوم  البته در غرب  اين بود که گروه هاي موسيقي به آرامي در گوشه و کنار کافه ها و تالارهاي کوچک اجراي موسيقي، براي مخاطبي چند صد نفره بنوازند و دل خوش کنند که دارند موسيقي مي نوازند. اما اتفاقي که در صنعت ضبط و پخش موسيقي اتفاق افتاد ناگهان همه چيز را عوض کرد.
فقط با عرضه نوارهاي کاست در غرب، هنرمندان موسيقي زيرزميني وسيله اي را به دست آوردند که اولا ارزان قيمت بود، ثانيا کارکردن با آن راحت بود و ثالثا تکثير آن در هر خانه اي ممکن بود.
به اين ترتيب در دهه 1980 ميلادي در هر گوشه اي از شهرهاي مهم فرهنگ متقابل، عده اي از جوانان که تا چندي قبل نمي دانستند چگونه مي توانند صداي خود را به مخاطب هايشان برسانند، دور هم جمع شدند تا با وسايلي که امروزه ابتدايي به نظر مي رسد، صدايي را توليد کنند که گرچه در استوديو توليد نشده بود و کيفيت استاندارد آثار رسمي را نداشت، اما پر بود از شور و هيجان و نوآوري و صدالبته متفاوت بود.
اين صداي متفاوت ظرف چندين سال راه خود را به صحنه هاي اجراي موسيقي در راديو و تلويزيون و تالارهاي بزرگ و حتي استاديوم هاي ورزشي گشود و الان، تهيه کننده ها عموما آن قدر با فروش هاي چشمگير و غيرقابل انتظار گروه هاي زيرزميني روبرو شده اند که ديگر خود چراغ به دست هنرمندان زيرزميني را جست و جو مي کنند.
در عين حال با اجراي مکرر ترانه هايي که روزگاري زيرزميني تلقي مي شدند، شاهد اين پارادوکس هستيم که آثار زيرزميني قديمي، آثار معيار ورسمي به شمار مي آيند و مدام آثار زيرزميني ديگري که توليد مي شوند به رقابت با اين کلاسيک ها برمي خيزند و اين شده است که هر چند سال به مرور آثار زيرزميني به آثار مورد توجه طبقه متوسط تبديل مي شوند و دقيقا در اين تغيير مخاطب است که تعريف قديمي از آنها ديگر با واقعيت امروزي آنها جور درنمي آيند.
حالا ببينيم در ايران چه رخ داده است و چه چيز در حال رخ دادن است؟ گفتن خاطره در موسيقي در ايران را احتمالا هنوز از ياد نبرده ايد. تعدادي از تهيه کننده هاي بزرگ که از قبل از انقلاب به فعاليت موسيقي مشغول بوده اند که امروز نيز در حال توليد موسيقي اند. با استثنا»هايي اندک، تهيه کننده هاي جديد هم به همان سبک قديمي و امن تهيه کننده هاي کهنسال ارادت دارند و طبق همان سبک کار مي کنند. از سوي ديگر ميانگين سني جامعه ما کم است و جوانان فراوان جامعه ما در حال رويارويي با وضعيت هاي جديدي (هم در حوزه هاي فردي و هم در حوزه هاي اجتماعي) هستند که در نسل هاي قبلي سابقه نداشته است.
به اين ترتيب حتي اگر بپذيريم که توليدات رسمي سنتي و کلاسيک موسيقي در جامعه ما در زمان هاي گذشته به لطايف الحيل مي توانست پاسخگوي نيازهاي جامعه و صداي واقعي جامعه باشد، امروزه ديگر با وضعي مواجهيم که موسيقي جديد و نويي را مي طلبد.
در سوي ديگر قضيه، اين واقعيت وجود دارد که تعداد جواناني که به هر دليل روي به موسيقي مي آورند بسيار چشمگير است. آمار غيررسمي واردات سازها و همچنين ميزان قابل توجه توليد ساز در ايران نشان مي دهد که در کنج خانه ها، هنرمندان فراوان به کار مشغول اند و از ميان اين تعداد فراوان هنرمندها، لاجرم تعدادي اثر جالب توجه توليد مي شود که اين آثار به دست مخاطبان نمي رسد.
من فقط درباره تکنولوژي نوار کاست در غرب صحبت کردم، اما امروزه با ورود تجهيزات و امکانات کامپيوترهاي خانگي، هر کس به محض خريدن يک ميکروفون مناسب مي تواند يک استوديوي خانگي ضبط موسيقي داشته باشد و با توجه به حجم کم آهنگ ها در فرمتMp3، آهنگ هاي خود را به راحتي از طريق اينترنت، سي دي و روش هاي متنوع ديگر به گوش ديگر افراد برساند.


 مضراب هاي پرطنين مشکاتيان در تالار کشور پيچيد  

      گروه فرهنگ: سه شنبه شب گذشته گروه موسيقي عارف به سرپرستي پرويز مشکاتيان و خوانندگي حميد رضا نوربخش در تالار بزرگ کشور به روي صحنه رفتند.
ساعت 19 سه شنبه شب بر تعداد مشتاقان گروه عارف که پشت درب هاي تالار بزرگ کشور ايستاده بودند تا مضراب هاي پرطنين مشکاتيان و نوازندگي قوي گروهش را بعد از سه سال شاهد باشند، افزوده مي شد. از طرف ديگر نيز داخل سالن گروه عارف در حين ساندچک کردن و پوشيدن لباسهاي شان بودند و در واقع هياهوي موسيقايي در سالن حکم فرما شده بود.
بنا بر اين گزارش، در بين تمام کنسرت هايي که در طول تابستان در همين تالار برگزار شد، اين اولين کنسرتي بود که شب اول آن بدون هياهو و حاشيه اي برگزار مي شد.
بعد از ساعت 19/30، مردم کم کم به داخل سالن اصلي تالار که در گوشه اي از آن غرفه فروش تمبر هاي شخصي پرويز مشکاتيان توسط موسسه تبليغاتي پيشتاز تبليغ ديده مي شد، طرف ديگر کتاب ها و آثار اين هنرمند به چشم مي خورد، وارد شدند و بعد از حدود چند دقيقه، خود را به داخل تالار رساندند.
طبق اعلام قبلي کنسرت قرار بود ساعت 20 آغاز شود اما با تاخير 45 دقيقه اي و با وارد شدن گروه عارف به روي صحنه اي که عباس کيارستمي آن را با بنر هايي از تصاوير درخت کاج و برگ هاي پاييزي طراحي کرده بود، آغاز شد.
وقت اول کنسرت که در دستگاه ابوعطا، شور و دشتي بود ابتدا گروه پيش درآمد ابوعطا را نواختند و قطعه بعدي با عنوان چهار مضراب خسرو شيرين به تکنوازي سنتور مشکاتيان اختصاص داشت.
در حين اجرا، مضراب هاي دلنشين مشکاتيان توجه همه را به خود جلب کرده بود، از جمله پسرش که در بخش انتهايي نوازندگان با سازدف خود نظاره گر هنرنمايي پدرش بود. ساز و آواز مشکاتيان و نوربخش قطعه بعدي اين بخش بود.
بعد از آشتي دوباره مشکاتيان و شجريان همه بر اين باور بودند که شايد او -که هميشه شجريان را خواننده ساخته هاي خود مي داند- از اين هنرمند بنام براي اين کنسرت بهره ببرد، اما از آنجايي که اين اتفاق در آينده اي نه چندان دور خواهد افتاد او اين بار نيز نه شجريان بلکه يکي از شاگردان درجه اول او را براي خواندن آثارش برگزيد و نوربخش نيز چه خوب توانست با هنرنمايي خود از عهده اين کار برآيد.
گروه بعد از ساز و آواز نوربخش و مشکاتيان تصنيف فرياد را بر اساس شعري از
 ه. الف. سايه  نواختند و از آنجا که مشکاتيان پيشتر در صحبت هاي خود اعلام کرده بود که اين کنسرت نيز همانند کنسرت سال 83 تک نوازي هايي را نيز خواهد داشت چهار مضراب حجاز، با تک نوازي کيهان ساکت، آغاز شد و سپس گروه نوازي را شاهد بوديم.

 


 به تهيه کنندگي اصغر فرهادي
 سعيد آقاخاني هندوانه شب يلدا را به شبکه اول مي آورد  

سعيد آقاخاني اين روزها در تدارک کارگرداني يک فيلم تلويزيوني با نام «هندوانه شب يلدا» است.
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي شبکه اول سيما، اين تله فيلم را «اصغر فرهادي» نويسنده و فيلمساز با سابقه سينما براي گروه فيلم و سريال شبکه اول سيما تهيه مي کند.
کار تصويربرداري اين تله فيلم از حدود دو هفته قبل در تهران آغاز شده است و تا به حال 25 درصد از کار جلو دوربين محسن فرجي رفته است.
در اين فيلم که حال و هواي کمدي دارد بازيگراني چون سيامک انصاري، مريم امير جلالي، امير جعفري، مهران غفوريان، محسن قاضي مرادي، رضا فيض نوروزي، حسين رفيعي، شهرام قائدي، امير نوري و علي صادقي حضور دارند.
فيلمنامه تله فيلم «هندوانه شب يلدا» را اصغر فرهادي نوشته است و داستان آن که در شب يلدا مي گذرد، درباره يک هندوانه است که شب يلدا توسط آدمهاي مختلف دست به دست مي چرخد و وارد زندگي هاي مختلف مي شود.
تله فيلم «هندوانه شب يلدا» از شبکه اول سيما پخش خواهد شد.

 


 براي نخستين بار در جشنواره بيست و سوم صورت مي گيرد
 حضور بيش از 150 گروه در جشن موسيقي فجر  

گروه فرهنگ: علي ترابي، مدير اجرايي بيست و سومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر، با عنوان اين مطلب افزود: حضور بيش از 150 گروه موسيقي داخلي و خارجي در 9 تالا ر شهر تهران برگزار مي شود.حضور اين تعداد گروه در جشنواره موسيقي فجر تاکنون بي سابقه بوده است.
بيست و سومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر امسال در 4 بخش رقابتي، جنبي، بين الملل و سخنراني برگزار مي شود.
وي گفت: در بخش رقابتي جشنواره که امسال براي نخستين بار برگزار خواهد شد، هنرمندان  گروه هاي موسيقي در 3 زمينه موسيقي سنتي و تلفيقي، موسيقي کلا سيک و موسيقي پاپ به رقابت  با يکديگر خواهند پرداخت.
در بخش بين الملل جشنواره موسيقي فجر تاکنون حضور گروه هايي از کشورهاي هلند، اتريش، فرانسه، روماني، نروژ، هند، ترکيه و آذربايجان قطعي شده است.
مدير اجرايي بيست و سومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر اظهار داشت: تالا رهاي وحدت، رودکي، فرهنگسراي نياوران، فرهنگسراي هنر (ارسباران) خانه هنرمندان، اريکه ايرانيان، تالا ر بزرگ کشور و سالن هاي دهکده و شهيد آويني فرهنگسراي بهمن ميزبان اجراهاي بيست و سومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر هستند.
در جشنواره امسال بخشي نيز به سخنراني اساتيد، کارشناسان و پژوهشگران موسيقي ايران اختصاص يافته است.
گروه هاي موسيقي بانوان نيز در جشنواره بيست وسوم موسيقي فجر حضور دارند و در 2 بخش رقابتي و جنبي به اجراي برنامه مي پردازند.
بيست و سومين جشنواره موسيقي فجر از 30 آذر ماه تا 8 ديماه در تهران برگزار مي شود.

 


 پخش هفت عنوان برنامه تلويزيوني با موضوع زن، سيما و سينما  

گروه فرهنگ: مسعود فراستي از کارشناسان و منتقدان سينما و تلويزيون همزمان با برگزاري سومين جشنواره فيلم کوثر هفت عنوان برنامه با موضوع «زن، سيما و سينما» با حضور فيلمسازان، صاحبنظران و کارشناسان آماده پخش کرد.
معاونت امور رسانه ها و اطلاع رساني سومين جشنواره فيلم کوثر، ضمن اعلام اين خبر افزود: «سيما و سينما در اصلاح آسيب هاي اجتماعي زنان»، «آسيب شناسي نقش زن در سيما و سينما» و «فمينيسم و زن در سيما و سينما» موضوعات اين برنامه ها را تشکيل مي دهند.
بر پايه اين خبر، اين برنامه ها در قالب هفت قسمت 50 دقيقه اي آماده پخش مي شود و فيلمسازان، صاحبنظران، اساتيد دانشگاه، فيلمسازان شاخص و تعدادي از مديران و مسوولان مراکز فرهنگي و اجتماعي مدعوين و مهمانان اين برنامه ها هستند.
معاونت امور رسانه ها و اطلاع رساني جشنواره فيلم «کوثر» پيش بيني اين برنامه ها را در کنار نشست ها، ميزگردهاي تخصصي و تحليلي و برنامه هاي سخنراني که در راستاي گسترش، تقويت و ارتقاي جريان فرهنگي و اجتماعي جشنواره کوثر طراحي و پي ريزي شده که با ارائه اين برنامه ها، در کنار نشست ها و ميزگردهاي تخصصي و تحليلي و نمايش و نقد فيلم هاي مرتبط با سينماي زن، شاهد شکل گيري افق هاي جديد سينمايي در عرصه سينماي زن باشيم.
شايان ذکر است سومين جشنواره فيلم «کوثر» به همت ستاد  آيه هاي ايثار و تلاش و استانداري خراسان رضوي با همکاري مراکز مختلف از جمله معاون امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش هاي مختلف «فيلم هاي سينمايي»، «فيلم هاي سينمايي ويدئويي»، «آثار کوتاه و مستند»، «بخش مسابقه فيلمنامه نويسي (ياس زرين)»، «مسابقه فيلم هاي 135 ثانيه اي» و «بخش جنبي» از 20 تا 23 آذر ماه سال جاري در مشهد مقدس برگزار مي شود.

 


 جايزه مهرگان در فرهنگسراي هنر برگزار مي شود  

جايزه ادبي «مهرگان» پس از مشکلاتي که به خاطر محل برگزاري داشت، سرانجام روز دوشنبه 12 آذر در فرهنگسراي هنر (ارسباران) برگزار مي شود.
«عليرضا زرگر» مدير جشنواره علمي - ادبي «مهرگان» در گفت وگو با فارس گفت: سرانجام پس از مدت درازي که به دنبال جايي درخور، براي برگزاري مراسم پاياني مهرگان و اهداي جوايز بوديم، با مسوولان سالن فرهنگسراي هنر (ارسباران) به توافق رسيديم.
وي افزود: مراسم پاياني روز دوشنبه 12 آذر از ساعت 16 تا 19 در اين محل برگزار و جوايز در دوبخش ادبي و علمي (محيط زيست) اهدا مي شود.
مدير جايزه مهرگان در پاسخ به اين پرسش که از چه مهماناني براي مراسم پاياني دعوت مي شود، عنوان کرد: مهمانان مهرگان خودشان اين جايزه را پيگيري مي کنند. از طرفي وقتي تازه امروز ما توانستيم جايي براي مراسم پيدا کنيم، مگر چقدر مي توانيم مهمان دعوت کنيم؟
وي ادامه داد: چهره ها و شخصيت هاي فرهنگي در مراسم مثل هر سال شرکت مي کنند. هر کس که حضور مي يابد به خاطر علاقه به کتاب و ادبيات در جشن پاياني مهرگان حضور مي يابد. ما دعوت ويژه و خاصي نداريم و دعوت ما عام خواهد بود.البته بر حسب ادب مهمانان را دعوت خواهيم کرد.
زرگر درباره محدوديت در ظرفيت سالن فرهنگسراي هنر اظهار داشت: ما تصميم داشتيم سالن فرهنگسراي بهمن را که هزار و 200 صندلي داشت، براي اين مراسم بگيريم که عملي نشد. از اين رو با توجه به محدوديت هاي سالن فرهنگسراي هنر ناگزيريم نخست مهمانان شهرستاني را دعوت کنيم. چراکه بسياري از مهمانان ما را برندگان شهرستاني تشکيل مي دهند.

 


 قطب الدين صادقي:
 خلا قيت هاي فردي با هنر نمايش در معلولين تقويت مي شود  

گروه فرهنگ: قطب الدين صادقي کارگردان تئاتر مي گويد: رشد و بالندگي هر چه بيشتر تئاتر معلولين، نيازمند در اختيار داشتن سالن هايي براي اجراي اين نوع نمايش ها در طول سال است.
قطب الدين صادقي، نمايش نامه نويس و کارگردان تئاتر در توضيح مطلب فوق اظهار داشت: ايجاد مرکزي به منظور اجرا و پژوهش در خصوص اين نمايش ها منجر به اين خواهد شد که بتوانيم در ارتباط با آخرين دستاوردهاي هنرمندان معلول آگاهي هاي لا زم را کسب کنيم.
صادقي با بيان اين که مرکزي براي اجراي نمايش هايي از هنرمندان کم توان ذهني و جسمي حرکتي در همه جاي دنيا رواج دارد، خاطر نشان ساخت: بايد شرايطي مهيا شود تا در طول سال بهترين نمايش ها در اين عرصه به اجرا درآيد، به طوري که ساليانه شاهد اين نوع تئاترها در تهران و شهرستان ها به شکل ثابت باشيم.
وي افزود: از سوي ديگر ايجاد يک مرکز مشخص در اين عرصه مي تواند به منزله پايگاهي براي هنرمندان و تجربه گران تلقي شود.
وي با اشاره به اين که هنر تئاتر باعث تقويت برخي از توانايي هاي بالقوه در معلولين مي شود، افزود: معلولين از برخي از توانايي ها محروم شده اند، اما اين بدان معنا نيست که ديگر توانايي هاي آنها ناديده گرفته شود و اين نوع تئاتر مي تواند در بالا  بردن اعتماد به نفس و خلا قيت در اين گونه افراد تاثير به سزايي داشته باشد.
اين نمايشنامه نويس برگزاري جشنواره تئاتر معلولين را درکاهش ناهنجاري اجتماعي مهم ارزيابي کرد و ياد آور شد: همراهي و نزديک بودن با مردم منجر به اين خواهد شد که معلولين دچار ياس و انزوا نشوند و اين مسئله از جمله مهمترين وظايف مسوولين و دست اندرکاران مربوطه است.
قطب الدين صادقي در پايان تاکيد کرد: به شخصه علا قه مند هستم، سالي دو نمايش را در خصوص معلولين و نابينايان روي صحنه ببرم، اما به دليل کمبود امکانات و بودجه تاکنون چنين افتخاري نصيب من نشده است.
سومين جشنواره بين المللي تئاتر معلولين از 20 الي 24 آذر ماه سال جاري در تهران برگزار خواهد شد.

 


  پنجمين گردهمايي هنرمندان تئاتر انقلاب و دفاع مقدس آغاز شد  

پنجمين گردهمايي هنرمندان تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در رامسر آغاز به کار کرد.
به گزارش ايسنا، در مراسم افتتاحيه اين گردهمايي که ساعاتي قبل با حدود يک ساعت تاخير آغاز شد، حسين مسافر آستانه دبير اين گردهمايي با ابراز خرسندي از حضور جوانان دانشجو در اين دوره از گردهمايي گفت: حضور اين جوانان اميد به آينده اي درخشان تر را براي تئاتر کشور رقم مي زند.
او درباره برگزاري کارگاه هاي آموزشي در شهرستان ها گفت: در تهران مسوولان و هنرمندان و همين طور علاقه مندان نمي توانند به طور کامل در اختيار گردهمايي باشند و از آنجا که تمرکز شرکت کنندگان در شهرستان ها بيشتر است، اين گردهمايي ها را در شهرهاي گوناگون برگزار مي کنيم.
او در پايان با اظهار تاسف از تاخير در برگزاري مراسم افتتاحيه گفت: اين تاخير به دليل عدم اطلاع از زمان دقيق برگزاري گردهمايي است.
به گزارش ايسنا، در ادامه اين گردهمايي سه کارگاه آموزشي در رشته  نمايش نامه نويسي، کارگرداني و اجرا و نيز پژوهش با حضور عليرضا نادري، فرهاد مهندس پور و محمدعلي خبري آغاز شد.
پيش از اين احتمال مي رفت کارگاه آموزش با حضور منصور براهيمي برگزار شود، اما به دليل مشکلي که براي او پيش آمد محمدعلي خبري جايگزين او شد.

 


  خسرو معصومي در تاريکي  

گروه فرهنگ: پيش توليد فيلم سينمايي تاريکي به کارگرداني خسرو معصومي و تهيه کنندگي محمدرضا شفيعي آغاز شده و گروه مشغول انتخاب بازيگران اصلي فيلم هستند. تاريکي را سعيد نعمت الله نوشته وداراي مضموني اجتماعي است.
از ديگر عوامل اين فيلم مي توان به : حسين کشاورزي(مدير توليد) فرهاد مافي (مدير تصويربرداري) حميد رضا قطبي (دستيار اول کارگردان و برنامه ريز) علي مربي (طراح صحنه و لباس) محمد امين صباغي (مدير مالي) موسسه فرهنگي و هنري وصف صبا (مجري طرح).
اين فيلم به تهيه کنندگي محمدرضا شفيعي و گروه فيلم  و سريال شبکه اول سيما تهيه مي شود. 

 


 ماهنامه فرهنگي تاريخي شاهد ياران منتشر شد  

در بيست و چهارمين شماره از اين ماهنامه که به ياد شهيد حجت الاسلام سيد علي اندرزگو به چاپ رسيده مي خوانيم: چرا يک انقلاب، اين چهره عزيز و ناشناخته را بهتر بشناسيد، يادي از يار ديرين، شهيد اندرزگو در حوزه علميه چيذر، سيد علي اصغر هاشمي چيذري، شهيد اندرزگو در حوزه علميه قم، يادها و يادگارهايي از رزم آوران دوران، شهيد اندرزگو در مقام يک همسر، آخرين برگ درخت افتاد.
صاحب امتياز اين نشريه بنياد شهيد و امور ايثارگران و مديرمسوول آن دکتر حسين دهقان است و اين نشريه با قيمت 750 تومان در اختيار علاقمندان قرار مي گيرد.
مردم سالا ري:  ناشران، نويسندگان و مترجماني که تمايل دارند آثار خود را در «کتابخانه» مردم سالا ري معرفي کنند کافيست تنها دو نسخه از اثر خود را به گروه فرهنگ ارسال کنند.

 


 سراي فرهنگ  

لبخند دوران در طبيعت

نگارخانه نقش فرهنگسراي طبيعت (اشراق) اقدام به برگزاري نمايشگاه نقاشي با تکنيک رنگ و روغن، مداد رنگي و سياه قلم تحت عنوان لبخند دوران از تاريخ 4 آذر ماه نموده است.
اين نمايشگاه که شامل بيش از 30 اثر از آثار هنرمند معاصر اعظم تشيعي با موضوع طبيعت، چهره و... مي باشد، تا تاريخ 13 آذر ماه در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.

نمايشگاه نقاشي در نياوران

عصر جمعه نهم آذر 86، نقاشي، حجم و چيدمان هاي «دکتر احمد حسامي» در نگارخانه اصلي فرهنگسراي نياوران در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.
«شهرما - ه» عنوان اين نمايشگاه است که در آن 61 اثر با تکنيک هاي رنگ روغن روي بوم، ترکيب مواد، حکاکي روي فلز و کلاژ عرضه مي شود.
«احمد حسامي» که دکتراي معماري از دانشگاه فلورانس ايتاليا دارد معتقد است نقاشي در دنياي امروز تعريف تازه اي پيدا کرده تا پيچيدگي هاي دنياي امروز را به زبان امروزين بيان کند.
«شهرما - ه» که مجموعه آثار حسامي از سال 2002 به بعد مي باشد با وام گرفتن از تکنيک هاي کاشيکاري و موزاييک هاي مساجد  اسلامي و نظام هندسي و بهره گيري از تصاويري جديد از فضا، آثار نو و بديعي را خلق کرده است.

مسابقه کتابخواني در نور

کتابخانه شيخ فضل الله نوري خانه فرهنگ نور مسابقه کتابخواني ويژه گراميداشت هفته بسيج را برگزار مي کند.
مريم گودرزي رئيس کتابخانه شيخ  فضل الله  نوري گفت: يکي از روش هاي جذب افراد به مطالعه برگزاري مسابقات کتابخواني است. اين مسابقات علاوه بر اين که انگيزه اي براي مطالعه فراهم کرده فرد را در يک حرکت فرهنگي سهيم مي کند.
وي افزود: ما سعي مي کنيم در مناسبت هاي مختلف مسابقات کتابخواني مرتبط با مناسبت ها برگزار کنيم تا به مخاطب خوراک فرهنگي نيز بدهيم. در هفته بسيج نيز مسابقه کتابخواني ويژه اين هفته را برگزار مي کنيم.
گودرزي همچنين گفت: اين مسابقه از تاريخ 5 تا 20 آذر در کتابخانه شيخ فضل الله نوري برگزار مي شود که علاقمندان مي توانند با دريافت کتاب ويژه مسابقه در مسابقه کتابخواني هفته بسيج شرکت کنند.

اردوي قم و جمکران در خانه فرهنگ اندرزگو

خانه فرهنگ شهيد اندرزگو وابسته به مديريت فرهنگي هنري منطقه 14 اردوي زيارتي برگزار مي کند.
اين مجموعه در نظر دارد به منظور ايجاد فضاي معنوي و روحاني بين اهالي منطقه اردوي زيارتي قم و جمکران را برگزار نمايد.
شايان ذکر است اين اردو امروز بعد از نماز مغرب و عشا برگزار مي گردد.

مسابقه ادبي در تهران

کتابخانه شهر مسابقه ادبي با عنوان زيباترين خواسته از غريب خراسان را برگزار مي کند.
اين مسابقه در قالب شعر، داستان، مقاله و... است که به مناسبت ميلاد امام رضا(ع) برگزار مي شود.
مسابقه زيباترين خواسته ويژه همه گروه هاي سني مي باشد که به پنج نفر از برگزيدگان هدايايي به رسم يادبود اهدا خواهد شد.

کارگاه گفت وگو در خانه فرهنگ صدف

خانه فرهنگ صدف با هدف تحکيم بنيان خانواده ها کارگاه گفت وگو و مشاوره را در روزهاي پنج شنبه هر هفته به صورت رايگان  برگزار مي نمايد.
در اين کارگاه کارشناس مربوطه به بحث پيرامون مسائل عاطفي، ازدواج، چگونگي ارتباط موثر با فرزندان و... مي پردازد.

آموزش زبان در تفکر

در قالب مجموعه دوره هاي ترم زمستان فرهنگسراي تفکر، کلاس هاي آشنايي با دنياي زبان براي تمامي علاقمندان برگزار مي کند.
دوره هاي آموزشي زبان از مباني تا پيشرفته با همکاري موسسه آموزش شهر برگزار خواهد شد.
مکالمه، گرامر، مقدماتي تا پيشرفته و زبان کودکان از جمله مباحث آموزش اين دوره هاست.

 


 پي ير ميکل مورخ جنگ جهاني اول درگذشت  

«پي ير ميکل»، مورخ فرانسوي و راوي جنگ جهاني اول، روز دوشنبه در سن 77 سالگي درگذشت.
به گزارش فارس، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين مورخ فرانسوي تاريخ جنگ جهاني را در قالب کتاب هاي پرفروش و برنامه هاي مستند تلويزيوني و راديويي روايت کرده است.
«ميکل» در نوامبر 2005 دچار خونريزي مغزي شد و تا لحظه مرگش  در مرکز ملي نظاميان پيشکسوت (ONAC) بستري و تحت مراقبت پزشکي بود.
اين مورخ فرانسوي، استاد دانشگاه پاريس 4 سوربن بود و کتاب هاي زيادي نوشت که از آن ميان مي توان به «جنگ بزرگ»، «اين قرن هزار سال داشت» و «انبار باروت شرق» اشاره کرد.
«پي ير ميکل» در 30 ژوئن 1930 در «مونلوسون» به دنيا آمد. پدرش کلاه فروش بود. او اولين کتابش را زماني که معلم دبيرستان بود با نام «واقعه دريفوس» در سال 1959 منتشر کرد.
وي در سال 1976 با چاپ کتاب «تاريخ فرانسه» به شهرت رسيد.
رييس جمهور فرانسه درگذشت اين مورخ را به هموطنانش تسليت گفته است.

 


 داستان و رمان بحث برانگيزي درباره انقلا ب نداريم 

گروه فرهنگ: رضا رهگذر (سرشار) درباره داستان و رمان هايي که درباره انقلا ب نوشته شده گفت: اثري بحث انگيز در اين حوزه نداريم، چون بيشتر نويسنده ها از دست يکديگر کپي برداري مي کنند.
رهگذر در گفت و گو با ستاد خبري نخستين جايزه جشن بزرگ داستان انقلا ب در خصوص فاصله کوتاه انقلا ب تا دفاع مقدس و نقش نويسندگان در اين ميان گفت: در اين بخش نويسندگان ما نتوانستند اين دو موضوع را خوب از هم جدا کنند، بنابراين بيشتر کارها سطحي نوشته شد.
وي همچنين درباره ناشراني که آثار ادبيات انقلا ب را به چاپ مي رسانند، گفت: متاسفانه اين ناشران در بخش توزيع آثار آن گونه که مي بايست، موفق نيستند.
وي ادامه داد: اين ناشران اغلب سست هستند و تلاشي براي چاپ و توزيع آثار انقلا ب در تمام نقاط کشور نمي کنند.
رهگذر در ادامه تاکيد کرد: کتاب هايي همچون «مدار صفر درجه» با آن که نگاهي موافق با ارزش هاي انقلا ب ندارد اما از لحاظ فني قوي نوشته شده است. بنابراين ما بايد از مخالفان خود درس آموخته تا ارزش هاي انقلا ب را در آثاري ارزشمند به مخاطب معرفي کنيم.
رهگذر نويسنده «آنک آن يتيم نظر کرده» با ابراز مخالفت نسبت به جشنواره هاي مقطعي اظهار داشت: جشنواره ها بايد هر ساله برگزار شوند تا آثار جديد نويسندگان مورد ارزيابي قرار بگيرد. در غير اين صورت اين فاصله ها باعث عرضه هميشگي آثار قديمي مي شود.
رهگذر در تصريح ويژگي هاي داوران جشن داستاني انقلا ب افزود: دا وران بايد شجاع باشند، انقلا ب را فهميده و به آن اعتقاد کامل داشته باشند و در يک کلا م با تقوا و با سواد باشند.