نسخه شماره 2893 - 1391/01/29 -


بيماري عصبي، چشمي و پوستي ارمغان لامپهاي کم مصرف فلورسنت


معياري براي خطاي مجاز آزمايشگاه‌هاي کشور نداريم


فهرست مواد غذايي كه كلسترول خون را كاهش مي‌دهند


خبر


 بيماري عصبي، چشمي و پوستي ارمغان لامپهاي کم مصرف فلورسنت 

رئيس اداره بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت هشدار داد: لامپهاي کم مصرف فلورسنت فشرده (CFL) که اکنون به گستردگي در کشور مصرف مي‌شوند، به علت نشت اشعه ماورا بنفش بيماري پوستي و چشمي به وجود مي‌آورند و بخار جيوه آن نيز در صورت شکستن موجب بروز بيماريهاي عصبي مي‌شود. علي گوراني در گفت و گو با فارس، افزود: مکانيزم توليد نور در لامپهاي فلورسنت فشرده يا CFL که در بين مردم به لامپهاي کم مصرف معروف شده اند تحريک الکتريکي بخار جيوه است.

وي گفت: بخار يا اتم جيوه در صورت تحريک الکتريکي اشعه ماورا بنفش توليد مي‌کند و اين اشعه بعد از برخورد با فلورسنت که به صورت يک لايه پودر روي لامپ قرار دارد به نور مرئي تبديل مي‌شود. اين متخصص بهداشت محيط اضافه کرد: در اين فرآيند توليد نور دو خطر مهم وجود دارد اول اينکه به هر علت از جمله کيفيت پايين لامپ، اندود نشدن کامل سطح لامپ با پودر فلورسنت يا هر دليل ديگري اشعه ماورا بنفش از لامپ نشت کند که بسيار خطرناک است و بيماري‌هاي پوستي و چشمي را براي افراد به دنبال دارد. گوراني گفت: به همين علت توصيه مي شود تا جاي ممکن از لامپهاي فلورسنت فشرده که شبيه لامپهاي مهتابي قديمي اما فشرده شده هستند، کمتر استفاده شود و در صورتي که استفاده مي شود نيز فاصله فرد تا لامپ همواره بيشتر از 30 سانتي متر باشد و هرگز براي مطالعه نبايد از اين لامپها استفاده کرد.

رئيس اداره بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بررسي‌ها نشان داده است که در موارد بسياري لايه فلورسنت در اين لامپها به طور کامل ماليده نشده است يا قسمتي از آن کاملاً پوشيده نشده است و به هر حال به علت کيفيت برخي از اين لامپ‌ها احتمال نشت اشعه ماورا بنفش بالاست.

وي گفت:‌ تهديد ديگر مهم اين لامپها استفاده از بخار جيوه است، جيوه يک فلزسنگين خطرناک است که نشت آن در محيط موجب بروز بيماريهاي عصبي مي‌شود، البته تا زماني که اين لامپها شکستگي نداشته باشند احتمال نشت بخار جيوه وجود ندارد اما در صورت شکستن بايد پروتکل جمع آوري و ايمني به درستي توسط مردم رعايت شود که متأسفانه اين پروتکل نيز در کشور ما آموزش داده نشده و عملياتي نشده است.

گوراني گفت: بخار جيوه توسط ريه که جذب بالايي هم دارد به سرعت جذب مي‌شود و به خصوص براي مادران باردار و کودکان بسيار خطرناک است و موجب بروز بيماريهاي عصبي مي‌شود. وي ادامه داد: اين لامپها هرگز نبايد شکسته شوند و در صورتي که اين اتفاق افتاد بايد بلافاصله در و پنجره ها باز کرد تا غلظت بخار جيوه در محيط کم شود و بعد از مدتي بدون استفاده از جارو برقي با دستکش يابد ابتدا تکه‌هاي بزرگ و بعد تکه هاي کوچک آن را جمع آوري کرد و پودر فلورسنت آن هم که بيماري زاست بايد با يک حوله خيس جمع‌آ‌وري شود.

گوراني گفت:‌ استفاده از جاوربرقي براي جمع کردن لامپهاي فلورسنت شکسته به علت خروج هوا از قسمت عقب جاروبرقي موجب پراکندگي پودر فلورسنت در هوا مي‌شود که تنفس آن بسيار خطرناک است و مي تواند سرطان زا باشد.

وي افزود: باز هم تأکيد مي‌کنيم که سم جيوه در اين لامپها حاوي ماده خطرناک نوروتوکسين است که عامل بيماريهاي عصبي خطرناک است.

اين کارشناس بهداشت محيط اضافه کرد:‌ متأسفانه به علت تأخير آموزش بعد از ورود تکنولوژي در کشور، آگاهي مردم از اين خطرات کافي نيست، پروتکل جمع آوري اين لامپها نيز در کشور نداريم و به علت پرداخت يارانه از سوي دولت براي اين لامپ‌ها با مصرف بالا و به همين نسبت خطرات بالاي اين نوع لامپها در جامعه مواجه هستيم.

گوراني گفت: در زمان ورود اين تکنولوژي به کشور خطرات آن از سوي وزارت بهداشت گوشزد شد اما به هر علت از جمله مسائل اقتصادي مورد توجه قرار نگرفت.

وي ادامه داد: البته قطعاً جايگزيني اين لامپها با لامپهاي رشته اي قديمي کار عاقلانه‌اي نيست زيرا لامپهاي رشته‌اي قديمي بيش از نور، گرما توليد مي‌کنند و از نظر اقتصادي هيچ توجيهي ندارند.

رئيس اداره بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت گفت: بهترين جايگزين فعلي براي اين لامپها، لامپهاي LED است که هيچکدام از اين خطرات و مشکلات را ندارند و بسيار کم مصرف تر از لامپهاي فلورسنت هستند و مصرف آنها در حد 2 تا 3 وات است. وي گفت: اين لامپها بخار جيوه و ماده فلورسنت ندارند و بر اساس تکنولوژي نزديک کردن ديود هاي يد به هم عمل مي کنند و بايد دولت فعلاً يارانه لامپها را به اين سمت ببرد ضمن اينکه قطعاً در آينده نزديک لامپهاي با تکنولوژي هاي جديدتر و پيشرفته تر نيز وارد بازار مي‌شود.


 معياري براي خطاي مجاز آزمايشگاه‌هاي کشور نداريم 

گروه سلامت: دکتر محمدرضا بختياري دبير علمي کنگره روز دوشنبه در نشست خبري پنجمين کنگره بين المللي و دهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران که چهارم تا هفتم ارديبهشت ماه امسال در مرکز همايشهاي رازي برگزار مي شود، به نقش مهم آزمايشگاههاي تشخيص طبي در تشخيص و درمان بيماريها اشاره کرد و افزود: در اين کنگره به آخرين دستاوردها در ارتباط با بيماري سل اشاره مي شود. به گفته وي، موضوع ناباروري در مردان و زنان يکي ديگر از موضوعاتي است که در کنگره به آن پرداخته خواهد شد. زيرا آزمايشگاهها نقش مهمي در تشخيص ناباروري دارند. بختياري از ديابت به عنوان يکي ديگر از بيماريه

اي مورد بحث در اين کنگره نام برد و افزود: ديابت يکي از بيماريهاي شايع در کشورمان است به طوريکه 20 درصد افراد کشور درگير اين بيماري هستند. وي در پاسخ به سوال مردم سالاري مبني بر اين که خطا و اشتباه در نتايج آزمايشگاهي آيا عدم آگاهي پرسنل درمان است يا مسائل ديگر گفت: بروز خطا نسبت به گذشته به صورت قابل توجه کاهش پيدا کرده است و چندين عامل تاثير دارد.

آموزش هاي تخصصي و مداوم پرسنل آزمايشگاه-پيشرفت تکنولوژي و فناوري- استانداردسازي-آزمايشگاه ها بايد مميزي شوند- برنامه ارزيابي کنترل کيفيت بايد حتما اعمال شود. همچنين رئيس انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي تشخيص طبي ايران گفت: هنوز در کشور پارامتري براي خطاي مجاز آزمايشگاه‌ها نداريم.

دکتر بهزاد پوپک افزود: بيشترين خطاي آزمايشگاهي قبل از آناليز آزمايش رخ مي دهد و اين مسئله مربوط به خود بيمار است که شرايط را يا نمي داند و يا اينکه رعايت نمي کند.

وي با انتقاد از اينکه در آموزش پزشک عمومي تعريف دوره آزمايشگاه تشخيص پزشکي ديده نشده است، گفت: متاسفانه کساني جواب آزمايشهاي پزشکي را تفسير مي کنند که آموزش علمي اين دوره را نديده اند.

پوپک با تاکيد بر اينکه مدعي نيستيم که خطا نمي کنيم، تصريح کرد: نوسان جزئي از کار آزمايشگاه است و اين اتفاق در همه جاي دنيا نيز رخ مي دهد.

رئيس پنجمين کنگره بين المللي و دهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران با انتقاد از جمله اي که پشت پاکت جواب آزمايش نوشته شده است، اظهارداشت: پشت اين پاکتها نوشته شده که تفسير آزمايش منحصرا با پزشک معالج است. ولي ما به اين جمله اعتقاد نداريم چرا که تمام دنيا به اين جمله اعتقاد ندارند. چون يک تيم پزشکي است که در کنار يکديگر به تفسير جواب آزمايشها مي پردازند. وي در ادامه به مشکلات آزمايشگاههاي تشخيص طبي کشور اشاره کرد و افزود: به دنبال نوسانات نرخ ارز و همچنين تحريم‌هايي که متوجه کشورمان شده است، آزمايشگاههاي تشخيص طبي به شدت تهديد مي شوند اما مفهومش اين نيست که به کيفيت آزمايشها لطمه بخورد.

دکتر علي صادقي تبار گفت: آزمايشگاههاي دولتي به واسطه تعرفه اي که دارند، از درآمد کمتري برخوردارند و در نتيجه امکان تجهيز آنها آنطور که در بخش خصوصي شاهد هستيم، وجود ندارد اما اين نمي تواند يک قانون باشد چرا که ديدگاه مسئول هر آزمايشگاه متفاوت است.

وي با اشاره به فعاليت حدود 5 هزار آزمايشگاه تشخيص طبي در سراسر کشور، افزود: متاسفانه از 3 سال قبل محدوديت صدور مجوز براي تاسيس آزمايشگاه برداشته شده که همين مسئله چالشهايي را براي افراد شاغل در اين حرفه ايجاد کرده است.


 فهرست مواد غذايي كه كلسترول خون را كاهش مي‌دهند 

كارشناسان انجمن قلب آمريكا تاكيد دارند كه شما مي‌توانيد با انتخاب برخي از مواد غذايي خاص و مناسب سطح كلسترول بد خونتان را كاهش دهيد. به گزارش ايسنا اين انجمن فهرستي از بهترين مواد غذايي را كه مي‌توانند كلسترول مضر خون را پايين بياورند ارائه كرده كه عبارتند از:

- جو: متخصشصان انجمن قلب آمريكا مي‌گويند اگر در وعده غذايي صبحانه، جو را بگنجانيد ميزان كلسترول خوب در خونتان افزايش پيدا مي‌كند. همچنين مصرف دو نوبت جو در روز تنها پس از 6 هفته مقدار كلسترول بد را 5،3 درصد كاهش مي‌دهد.

-اسيدهاي چرب امگا -3 و ماهي سامون نيز در كاهش كلسترول بد و در عوض افزايش سطح كلسترول خوب در خون موثر هستند.

-مغز خشكبار نيز به دليل اينكه حاوي انواع مولكولهاي اسيد چرب هستند در كاهش چربي مضر و افزايش چربي‌هاي سالم در بدن تاثير سودمندي دارند.

-دانه‌هاي لوبيا براي سلامت قلب مفيدند و افزودن نصف فنجان لوبيا به رژيم غذايي روزانه 8 درصد از كلسترول بد خون مي‌كاهد.

-چاي نيز حاوي آنتي اكسيدانهاي قوي است و درعين حال كافئين آن كمتر از قهوه است. اين آنتي اكسيدان براي كاهش سطح كلسترول بد موثر هستند.

- شكلاتي كه دوز بالايي از آن شكلات تلخ باشد نيز سرشار از آنتي اكسيدانهاي مفيد با خواص كاهش دهنده كلسترول بد است.

در گزارش منتشره در سايت اينترنتي “هلت مي آپ” در پايان تاكيد مي‌شود كه اسفناج و روغن زيتون علاوه بر مزاياي بسياري كه براي سلامت بدن دارند حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده و تك زنجيره‌اي هستند كه به كاهش كلسترول بد و تري گليسيريد خون كمك مي‌كند.


 خبر 

پيشنهاد رشد 30 درصدي تعرفه‌هاي درمان به دولت

رييس كل سازمان نظام پزشكي از پيشنهاد شوراي عالي نظام پزشكي به منظور افزايش 30 درصدي تعرفه‌هاي درمان در سال جاري خبر داد. به گزارش ايسنا، دكتر سيد شهاب الدين صدر در حاشيه مراسم بزرگداشت روز علوم آزمايشگاهيان گفت: پيشنهاد سازمان نظام پزشكي افزايش 30 درصدي تعرفه‌هاي تشخيصي درماني نسبت به سال 90 است اين موضوع مصوبه شوراي عالي نظام پزشكي است و به دولت و وزارت بهداشت ارسال شده است. وي با تاكيد بر آن كه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه تعرفه‌هاي درمان بايد مصوبه شوراي عالي بيمه سلامت باشد، گفت: از آنجا كه اين شورا هنوز تشكيل نشده است، تعرفه‌هاي درمان بايد مطابق گذشته در وزارت بهداشت و شوراي عالي بيمه خدمات درماني مصوب شود مگر آن كه مجلس شوراي اسلامي مرجع ديگري را براي تصميم گيري درباره تعرفه‌هاي درمان اعلام كند اما اين موضوع اكنون در دستور كار مجلس نيست. صدر تاكيد كرد: تعرفه‌هاي درمان 90 مشكلاتي را براي مراكز مختلف درماني ايجاد كرد چرا كه هزينه‌هاي مراكز درماني بسيار افزايش يافته است. نايب رييس مجلس درباره بودجه 91 حوزه سلامت نيز گفت: در لايحه بودجه رشد 27 درصدي اعتبارات حوزه سلامت در سال 91 نسبت به سال 90 را شاهد هستيم. از آنجا كه وزارت بهداشت با كسري‌هايي مواجه است اعضاي كميسيون بهداشت مجلس اظهار كرده‌اند كه اين رشد 27 درصدي نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي حوزه سلامت باشد. مجلس تلاش دارد كه بودجه امسال حوزه سلامت به 20 هزار ميليارد تومان برسد. وي افزود: با توجه به فضاي قانون هدفمندي يارانه‌ها و اختلاف نظرهايي كه در اين زمينه وجود دارد، اگر درصدي از درآمد ناشي از هدفمندي يارانه‌ها به حوزه سلامت تزريق شود و همچنين بودجه نيز مقداري رشد يابد،‌ مشكلات كنوني حوزه سلامت برطرف مي‌شود.

 

کاهش سرطان با مصرف روزانه دوز پايين آسپرين

 

پزشكان در يك آزمايش جديد به اين نتيجه رسيدند كه مصرف دوز پايين آسپرين به طور روزانه به طور كلي خطر ابتلا به سرطان و يا مرگ ومير ناشي از اين بيماري را كاهش مي‌دهد. به گزارش ايسنا، اين پزشكان دريافتند كه حتي دوز پايين بين 75 تا 100 ميلي گرم از اين قرص مي‌تواند موثر باشد. در گزارش جديدي از سوي متخصصان انجمن سرطان آمريكا اعلام شد با وجود نتايج حاصل از اين آزمايشات مي‌توان مصرف آسپرين را در ميان دستورالعمل‌هاي باليني در پيشگيري از سرطان قرار داد.

مصرف قرص‌هاي كلسيم براي رشد ناخن‌ مورد تائيد نيست

عضو هيات مديره انجمن متخصصان پوست ايران با بيان اين كه كلسيم از نظرعلمي نقشي در رشد ناخن‌ها ايفا نمي‌كند، گفت: اگر ناخن دچار اختلال رشد است بايد منشا آن را تشخيص داد و مصرف قرص‌هاي كلسيم براي رشد ناخن‌ها، از نظر علمي مورد تاييد نيست. دكتر پروانه ساكت در گفت وگو با ايسنا، درباره بيماري‌هاي فراگير ناخن توضيح داد: ناخن يكي از اعضاي مهم و از جمله ضمائم پوست محسوب مي‌شود. وي ادامه داد: بنابراين وارد آمدن هر صدمه‌اي به پوست، مي‌تواند ناخن را نيز تحت‌الشعاع قرار دهد.