نسخه شماره 2882 - 1391/01/16 -

بشار اسد به کوفي عنان «بله» گفت
موافقت دمشق با آتش بس سازمان ملل در سوريه


ادامه مداواي بانوي نارنجي


حملات سايبري به القاعده


استيضاح وزير خارجه عراق


تير اندازي مرگبار در کاليفرنيا


آزادي گروگان هاي ارتش کلمبيا از چنک فارک


جايزه براي سر رهبرلشکرطيبه


ادامه درگيري داخلي در ليبي


استعفا در سيستم امنيتي آمريکا


ميت رامني آماده دوئل با باراک اوباما


سرکوب اعتراضات در مغولستان


استقبال سوچي از دوران جديد ميانمار


اخبار کوتاه


 بشار اسد به کوفي عنان «بله» گفت
 موافقت دمشق با آتش بس سازمان ملل در سوريه 

گروه بين الملل: كوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه در گزارشي كه آن را از طريق ويدئو كنفرانس در شوراي امنيت سازمان ملل قرائت كرد، اعلام كرد كه دمشق با اجراي بخشي از طرح وي درخصوص سوريه موافقت كرده و در مرحله اول موافقت خود را با خروج نيروهاي مسلح از شهرها و مناطق مسكوني و نيز عدم استفاده از اسلحه سنگين اعلام كرده و توافق كرده كه تا دهم آوريل اقدامات مسلحانه خود را متوقف كند.

عنان همچنين در شوراي امنيت ابراز اميدواري كرد كه خيلي زود از سوي دمشق درخصوص بندهاي ديگر طرح خود پاسخ مثبت بشنود كه از جمله اين بندها ارسال كمك‌هاي بشردوستانه به غيرنظاميان سوريه، ورود آزادانه خبرنگاران به سوريه و آغاز مذاكرات فراگير ميان مخالفان و دولت سوريه است.

كوفي عنان همچنين از شوراي امنيت خواست تا از ماموريت وي حمايت كنند و درخصوص اعزام ناظران بين‌المللي كه تعداد آنها بين 200 تا 250 نفر خواهد بود و وظيفه نظارت بر آتش بس را به عهده خواهند داشت، رايزني كنند. عنان در عين حال اعلام كرد كه تاكنون هيچ پيشرفتي درخصوص توقف خشونت‌ها در سوريه به دست نيامده است.

اعضاي شوراي امنيت نيز با اعلام حمايت كامل از ماموريت كوفي عنان بر ضرورت وجود حدود 250 ناظر بين‌المللي كه نظارت بر آتش بس در اين كشور را به عهده بگيرند، تاكيد و اعلام كردند كه اين ناظران نبايد مسلح باشند و بايد از سربازان حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان و يا جولان انتخاب شوند.

پيش بيني مي‌شود كه يك هيات از نيروهاي حافظ صلح سازمان ملل در هفته جاري از سوريه ديدار كند تا چگونگي و شرايط اعزام نيروهاي حافظ صلح سازمان ملل را به سوريه مورد بررسي قرار دهند.

سوزان رايس، نماينده آمريكا در سازمان ملل و رئيس دوره‌اي اين ماه شوراي امنيت نيز اعلام كرد كه ناصر القدوة، معاون كوفي عنان با مخالفان مسلح سوريه مذاكره خواهد كرد و در اين مذاكرات سعي مي‌كند آنها را قانع كند تا به اقدامات مسلحانه خود پايان دهند.

از سوي ديگر بشار الجعفري، نماينده سوريه در سازمان ملل نيز اعلام كرد كه دمشق با اجراي بخشي از طرح عنان موافقت كرده و دمشق به وعده‌هاي خود در اين خصوص متعهد است. وي در جمع خبرنگاران گفت: ما با طرح كوفي عنان موافقت كرديم اما از عنان و شوراي امنيت نيز انتظار داريم كه همين تعهدات را از مخالفان نيز بگيرند؛ طرح كوفي عنان موفق نخواهد بود مگر اينكه همگان به آن متعهد باشند.

در همين حال سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در كنفرانسي مطبوعاتي در ارمنستان اعلام كرد كه مسكو با هر نوع زمان‌بندي و يا هشدار به دمشق براي اجراي طرح كوفي عنان مخالف است و معتقد است كه اين گونه اقدامات ثمر بخش نخواهد بود.

در همين حال، برخي ديپلمات‌هاي غربي گفتند که آمريکا، بريتانيا و فرانسه در حال تهيه بيانيه‌اي با توجه به نتايج به دست آمده توسط «کوفي عنان» فرستاده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه هستند.اين ديپلمات‌ها افزودند که متن بيانيه، تاکيدي رسمي بر موافقت سوريه براي خروج نيروهاي نظامي از شهر‌ها و روستا‌ها تا پيش از دهم ماه آوريل و نيز آمادگي اين کشور براي پذيرش استقرار ناظران بين‌المللي در سوريه است.

انتظار مي‌رفت که پيش‌نويس بيانيه که داراي قدرت قطعنامه کامل نيست، روزگذشته ميان اعضاي شوراي امنيت توزيع شده و پنج‌شنبه به راي گذاشته شود.

يکي از ديپلمات‌هاي غربي در اين‌باره گفت: «اين بيانيه که در حال آماده شدن است بر مهلت دهم آوريل براي خروج نيروهاي نظامي از شهر‌ها و روستا‌ها و نيز آمادگي سازمان ملل براي استقرار ناظران در سوريه در صورت آتش‌بس و ضرورت رسيدن به راه حل سياسي انتقالي تاکيد مي‌کند.»

در بيانيه کشورهاي غربي دهم آوريل به عنوان تهديد به شمار نرفته است تا مبادا اعتراض روسيه و چين به عنوان هم‌پيمانان سوريه را برانگيزد.

از طرف ديگر، در اين بيانيه اشاره شده است که شوراي امنيت در صورت پايبند نبودن دمشق به التزاماتش، هر گونه اقدام ديگري که مناسب مي‌داند را انجام خواهد داد.

در گير و دار نبرد معارضين اسد و ارتش سوريه، رئيس صليب سرخ جهاني براي مذاکره به منظور گسترش عمليات امدادرساني و ديدار با تمامي بازداشت‌شدگان بحران سوريه وارد دمشق شد.

«ژاکوب کلينبرگر» در بيانيه‌اي اعلام كرد كه در پي آن هستيم که فعاليت کميته بين‌المللي صليب سرخ جهاني و سازمان هلال احمر سوريه را براي برآورده کردن نيازهاي افرادي که در معرض خطر هستند، گسترش دهيم. رئيس صليب سرخ جهاني در اين سفر كه سومين ديدار وي از سوريه به شمار مي‌رود، قصد دارد موافقت دولت اين كشور با پيشنهادش مبني بر آتش‌بس دو ساعته در روز به منظور کمک به زخمي‌ها و امدادرساني به غيرنظاميان را به دست آورد.


 ادامه مداواي بانوي نارنجي 

مقام‌هاي اوکراين به «يوليا تيموشنکو» نخست‌وزير سابق اين کشور که در زندان است، اجازه دادند که مداواي خود را خارج از زندان ادامه بدهد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، يوليا تيموشنكو كه در ماه اکتبر سال 2011 ميلادي به اتهام سوء استفاده از قدرت و تخلفات مالي به تحمل هفت سال زندان محكوم شده است و به گفته منابع پزشكي در وضعيت جسمي مناسبي قرار ندارد، مجوز درمان در خارج از زندان را از مقام‌هاي كي‌يف دريافت كرد.«الكساندر تورچينف» يكي از نزديكان تيموشنكو پيش از اين گفته بود كه وي بعد از مصرف داروهايي كه توسط پزشكان زندان تجويز شده بود، به طور مكرر دچار بيهوشي مي‌شود. تورچينف با اعلام اين‌كه مقام‌هاي كي‌يف مسئول حفظ سلامت تيموشنكو هستند، آنها را متهم كرد كه تلاش مي‌كنند وضعيت جسمي وي را در شرايط نامناسبي قرار دهند.


 حملات سايبري به القاعده 

پايگاه اينترنتي چندين "تالار گفت‌وگوي" گروه شبه نظاميان القاعده مورد هدف حملات سايبري قرار گرفت.

به نوشته واشنگتن پست، پنج پايگاه اينترنتي القاعده كه در راستاي ترويج افكار فعاليت‌هاي اين گروه شبه نظامي كار مي‌كنند، از دو هفته گذشته در دسترسي نيستند. اين روزنامه نوشت: پايگاه اينترنتي "شمخ الاسلام" در 22 مارس هدف حمله سايبري قرار گرفت و از آن زمان تاكنون چهار پايگاه اينترنتي ديگر القاعده با اختلالاتي
مواجه شده‌اند.مقام‌هاي آمريكايي اعلام كرده‌اند كه با هدف قرار گرفتن پايگاه‌هاي اينترنتي القاعده ارتباطي ندارند اما اين پايگاه‌ها به عنوان منابع مفيدي براي جمع آوري اطلاعات مورد استفاده قرار مي‌گيرند. با اين حال شايعاتي وجود دارد كه اين حملات سايبري توسط گروه‌هاي هكر تحت حمايت دولت آمريكا انجام شده است.


 استيضاح وزير خارجه عراق 

کميته شفاف‌سازي پارلمان عراق اعلام كرد كه قصد دارد ظرف چند روز آينده وزير امور خارجه اين كشور را استيضاح كند.

به نوشته روزنامه اليوم السابع، حسين الاسدي، نماينده پارلمان عراق و از اعضاي كميته شفاف‌سازي پارلمان اين كشور اعلام كرد كه اين كميته قصد دارد، ظرف چند روز آينده هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق را به دليل وجود شبهاتي پيرامون فساد مالي وي، استيضاح كند.

وي ادامه داد: شبهات موجود در خصوص بودجه مالي تعيين شده براي برگزاري كنفرانس سران اتحاديه عرب در بغداد است.

عضو كميته شفاف‌سازي پارلمان عراق ادامه داد: در حالي كه به دستور نخست‌وزير 500 ميليون دلار جهت برگزاري كنفرانس سران اتحاديه عرب در نظر گرفته شده بود اما ما اعتقاد داريم كه بيش از دو ميليون دلار براي اين كنفرانس هزينه نشده است.


 تير اندازي مرگبار در کاليفرنيا 

پليس مي گويد در جريان يک تيراندازي در موسسه اي آموزشي در ايالت کاليفرنياي آمريکا هفت نفر کشته و چندين نفر مجروح شده اند.سينتيا پرکينز سخنگوي پليس آمار کشته ها را ساعاتي پس از حمله در دانشگاه اويکوس در شهر اوکلند تاييد کرد. اويکوس يک موسسه آموزشي خصوصي مسيحي است که درس هايي در رشته الهيات، موسيقي و پرستاري عرضه مي کند.در تصاوير تلويزيوني از صحنه حادثه افراد زخمي درحال خروج از ساختمان دانشگاه اويکوس در شهر اوکلند ديده مي شوند.پليس و تيم هاي واکنش مسلح ساختمان هاي دانشگاه را محاصره کرده اند و يک مظنون بازداشت شده است.خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از منابع مطلع در اداره پليس گفت که پنج نفر کشته شده اند.در همين حال روزنامه سانفرانسيسکو کرونيکل گزارش داد آنچه به نظر مي رسد اجساد چهار نفر باشد بيرون يکي از ساختمان هاي دانشگاه در داخل کيسه هاي مخصوص پيچيده شده بود.اداره آتش نشاني اوکلند مي گويد ابتدا در سال 10:50 به وقت محلي (18:50 گرينويچ) از حادثه مطلع شد.کشيش جونگ کيم که اين دانشگاه را حدود 10 سال قبل تاسيس کرد به روزنامه “اوکلند تريبيون” گفت درحالي که در دفترش بود صداي تقريبا 30 گلوله را در ساختمان شنيده است.


 آزادي گروگان هاي ارتش کلمبيا از چنک فارک 

گروگان هاي اسير شورشيان فارک کلمبيا ، شامل چهار نظامي و شش نيروي پليس پس از 14 سال اسارت، آزاد شدند. يک هلي کوپتر نظامي برزيلي، در منطقه اي جنگلي که شورشيان محل آن را مشخص کردند، گروگان ها را تحويل گرفته و به مکاني امن منتقل کرد.خوان مانوئل سانتوس، رئيس جمهور کلمبيا از آزاد شدن آخرين گروه از گروگان هاي نظامي و انتظامي ابراز خشنودي کرد اما گفت که اين اقدام به تنهايي براي آغاز مذاکرت مستقيم “کافي نيست”.نيروهاي مسلح انقلابي کلمبيا (فارک) 5 دهه است که عليه دولت کلمبيا مي جنگند و به اين ترتيب قديمي ترين گروه شورشي در آمريکاي لاتين به شمار مي رود.تصاوير تلويزيوني، گروگان ها را در حال پياده شدن از هلي کوپتر در شهر ويلاويچنسيو و ابراز شادي و دست تکان دادن نشان داد.در آنجا، گروگان هاي آزاد شده با استقبال اقوامشان مواجه شدند و پيش از انتقال به بوگوتا، پايتخت، تحت معاينه پزشکي قرار گرفتند.

بعضي از آنها با حيوان هاي دست آموز خود از جمله يک ميمون و يک خوک کوچک، از هلي کوپتر پياده شدند.آزادي گروگان ها با هماهنگي کميته صليب سرخ بين المللي و با ميانجيگري گروهي کلمبيايي به سرپرستي پيداد کوردوبا، سناتور سابق، صورت گرفت.


 جايزه براي سر رهبرلشکرطيبه 

آمريكا 10 ميليون دلار براي دستگيري يا مرگ بنيان‌گذار گروه شبه‌نظامي لشگر طيبه در پاكستان جايزه تعيين كرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، لشگر طيبه مسئول حملات تروريستي شهر بمبئي هند در سال 2008 است كه 166 كشته بر جاي گذاشت.

تعيين جايزه براي دستگيري "حافظ سعيد"، بنيانگذار لشگر طيبه ممكن است باعث پيچيده‌تر شدن روابط آمريكا با پاكستان شود. حافظ سعيد، لشگر طيبه را در دهه 1980 تاسيس كرد.گفته مي‌شود او با حمايت دولت وقت پاكستان توانست اين گروه را تشكيل دهد تا به هند بر سر مناقشه كشمير فشار آورد.


 ادامه درگيري داخلي در ليبي 

منابع خبري از وقوع درگيري‌هايي در شهرهاي «طرابلس» و «زوراه» در غرب ليبي ميان گروه‌هاي مسلح خبر مي‌دهند.به گزارش الجزيره، انقلابيون در منطقه «جنزور» در غرب طرابلس با اسلحه سبک با هم درگير شدند.در شهر زوراه نيز ميان انقلابيون اين شهر و انقلابيون شهر «رقدالين» به دنبال ربوده شدن يک گروه از مرزبانان زواره‌اي درگيري شديدي به وقوع پيوست. در اين درگيري از گلوله‌هاي خمپاره، تانك، تفنگ‌هاي اتوماتيک و آتش ضدهوايي استفاده شد.

به دنبال اين درگيري، هيئتي از وزارت دفاع ليبي براي بررسي شيوه‌هاي توقف درگيري و رايزني با شوراهاي محلي و نظامي در شهر به زواره واقع در 120 کيلومتري غرب پايتخت رفت.


 استعفا در سيستم امنيتي آمريکا 

رسانه‌هاي آمريكايي گزارش دادند به دنبال انتشار اخبار ولخرجي‌هاي سرسام‌آور در يك كنفرانس آموزشي در يك هتل مجلل، رئيس اداره سرويس‌هاي عمومي آمريكا استفعا كرد و دو تن از معاونان ارشد وي نيز اخراج شدند.

به گزارش شينهوا، مارتا جانسون، رئيس اداره سرويس‌هاي عمومي آمريكا (GSA) استعفاي خود را سه‌شنبه تسليم كاخ سفيد كرد.

رابرت پك، رئيس سرويس ساختمان‌هاي عمومي و استفن ليدز، مشاور ارشد جانسون نيز روز دوشنبه اخراج شدند.

چهار تن ديگر از كاركنان GSA كه در سازمان‌دهي كنفرانس چهار روزه نقش داشتند، با حكم انفصال از خدمت مواجه شدند.


 ميت رامني آماده دوئل با باراک اوباما 
نويسنده : علي ودايع

با اينکه هفت ماه زمان به برگزاري انتخابات رياست جمهوري آمريکا زمان باقي مانده است اما نامزدهاي شرکت کننده در انتخابات رياست جمهوري آمريکا از جمله باراک اوباما رئيس جمهوري ايالات متحده هيچ فرصتي را براي جمع آوري کمک هاي مالي از هوادارانشان تلف نمي کنند.

روز شنبه آخرين روز براي جمع آوري کمک هاي انتخاباتي سه ماه اول سال دو هزار و دوازده ميلادي بود و ستاد انتخاباتي اوباما در تلاش براي جلب حمايت هاي مالي با ارسال نامه از اوباما خطاب به هوادارانش نوشت: « من به شما نياز دارم، ضرب الاجل امشب بزرگترين است و من از همه مي خواهم در آن مشارکت کنند، سه دلار يا هرچه مي توانيد بدهيد، بزن بريم. باراک.»

در حالي که اوباما براي انتخابات مجددش در حال جمع آوري کمک هاي مالي است،رقباي جمهوري خواه وي تلاش مي کنند تا ابتدا نامزدي حزب خود را به دست آورند. البته آنها در اين بين به جذب راي و تخريب وجهه دموکرات ها از هيچ اقدامي فروگذار نمي کنند.

انتخابات جمهوي خواهان در ويسکانسن، مريلند و واشنگتن به صورت همزمان در روز سه شنبه برگزار مي شود؛ اما از آنجا که انتخابات ويسکانسن از همه مهمتر است، ميت رامني و ريک سنتروم هر دو در ويسکانسن به سر مي برند. شانس ميت رامني براي انتخاب شدن به عنوان نامزد حزب جمهوريخواه هر روز افزايش مي يابد و وي در حال سازماندهي مجدد مبارزات انتخاباتي خود براي دوئل با باراک اوباما مي کند. تا کنون حدود نيمي از انتخابات درون حزبي جمهوريخواهان برگزار شده و طي آن رامني 54 درصد و رقيب وي سنتروم نيز 27 درصد آرا هيئتهاي انتخاباتي را از آن خود کرده اند. گفتني است براي آنکه يک نامزد بتواند در حزب جمهوريخواه به نامزد برگزيده اين حزب تبديل شود بايد بتواند در رقابتهاي درون حزبي راي يک هزار و 144 هيئت نمايندگي را تصاحب کند.ميت،بخت اصلي انتخابات سه شنبه در سه ايالت اين کشور است و انتظار مي رود که دست کم دو سوم آراي انتخاباتي جمهوريخواهان را از آن خود کند ،بر اساس نظز سنجي ها، رامني در ويسکانسن توانست اصلي‌ترين رقيب خود يعني ريك سانتورم را شكست دهد. اين شكست با اختلاف 7/5 درصدي در آراء انتخابات درون‌حزبي ويسکانسن بود.

پيش از اين، ميچ مك كانل، سناتور جمهوري‌خواه برجسته آمريكايي اعلام كرد: رامني عملكرد بسيار خوبي داشته و به احتمال زياد كانديداي حزب جمهوري‌خواه در انتخابات رياست جمهوري پيش‌روي ماه نوامبر خواهد بود.پيروزي‌هاي رامني در انتخابات درون حزبي ويسكانسن، مريلند و واشنگتن جايگاه وي را به عنوان كانديداي منتخب جمهوري‌خواهان در انتخابات پيش‌رو مستحكم مي‌سازد.رامني اعلام كرده كه برنامه‌هاي مختلفي در زمينه اجتماعي براي احياي وضعيت نابسامان كنوني جامعه آمريكا در نظر دارد.نامزد رياست جمهوري ايالات متحده امريکا، ميت رامني، اعلام کرده است که باراک اوباما، هيچگونه فکر و طرحي در رابطه با مشکلات اقتصادي امريکا ندارد و سطح جهل و ناداني او را به ملکه فرانسه، ماري آنتوانت، در قرن هيجدهم، تشبيه کرد.رامني قصد داشت در سخنراني خود نشان دهد که چگونه رئيس جمهور ايالات متحده امريکا، اطلاعات کمي در رابطه با فقرا و درد و رنج روزانه آنها دارد و به عنوان مثال به فعاليتهاي ماري آنتوانت، ملکه فرانسه در جامعه خود در آن زمان اشاره کرد.نامزد رياست جمهوري امريکا از حزب جمهوري خواه براي سال 2012 اظهار داشت، وقتي رئيس جمهور امريکا اعلام کرد که " اقتصاد امريکا مي توانست بدتر از اين باشد " اين حرف او مرا به ياد ماري آنتوانت انداخت او گفت وقتي که به ماري انتوانت گفتند که مردم خيلي فقير هستند و براي زنده ماندن، نان هم ندارند، او گفته بود که " کيک بخورند".

اين نامزد رياست جمهوري با انتقاد از ديدگاه اوباما در خصوص مشکلات پيش رو، گفت در اين دوره نبايد گفت " مي توانست بدتر شود " بلکه بايد فکر کرد که چگونه مي توان اوضاع را بهتر کرد.

او تاکيد کرد ايالات متحده امريکا، 25.000.000 نفر بيکار دارد که اين دليلي بر شکست سياستهاي مديريتي اوباما است و اگر چه اوباما باعث رکود اقتصادي نشده است، اما او مسئول بدتر شدن بحران اقتصادي است و بهبود آن کار خيلي آساني نيست.

در ميان هفت تير کشي جمهوري خواهان، نتايج يك نظرسنجي در آمريكا نشان مي‌دهد، ميزان محبوبيت باراك اوباما در مقايسه با رامني با چهار درصد كاهش به 45 درصد رسيده است.در حال حاضر رقابت انتخاباتي در امريکا به يک رقابت دو نفره بين ميت رامني، نامزد حزب جمهوريخواه و باراک اوباما، رئيس جمهور فعلي و نامزد نهايي حزب دموکرات تبديل مي شود.زماني که رامني پس از جلب حمايت جب بوش، فرماندار سابق فلوريدا و سناتور مارکو روبيو موفق شد حمايت جورج اچ دبليو بوش رئيس جمهور اسبق امريکا (بوش پدر) و پل رايان، رئيس کميته بودجه مجلس نمايندگان را نيز به دست آورد، ميچ مک کانل، رهبر جمهوري خواهان سنا به سي ان بي سي گفت، کاملا مشخص است که نامزدي رامني نهايي شده است.

کلينتون روز دوشنبه در گفتگو با شبکه اي.بي.سي نيوز گفت شکي نيست رامني نامزد جمهوريخواهان خواهد شد اما مجبور خواهد بود ضمن حفظ حمايت محافظه‌کاران، حمايت راي دهندگان ميانه‌رو را هم بدست آورد.
وي مبارزات انتخاباتي رامني را با مبارزات انتخاباتي سابق خودش مقايسه کرد و گفت رامني بايد با چالش هاي مختلفي مقابله کند. به گفته رئيس جمهور سابق دمکرات آمريکا، رامني ميانه‌رو در مبارزات انتخاباتي جمهوريخواهان بر سر دوراهي وحشتناکي قرار دارد؛ مبارزاتي که با توجه به مشاهده موج محافظه‌کاري افراطي در انتخابات پارلماني مياندوره‌اي نوامبر دوهزار و ده ، به شدت به راست متمايل شده است. کلينتون افزود رامني بايد هم راي دهندگان ميانه‌رو و هم راي دهندگان محافظه‌کار حزب را متقاعد کند که مي‌تواند رئيس جمهوري کارآمد باشد. به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، رئيس جمهور سابق آمريکا گفت باراک اوباما به مدد عملکرد اقتصادي خود مي‌تواند برنده انتخابات ماه نوامبر شود


 سرکوب اعتراضات در مغولستان 

پليس چين 22 مغول را پس از اينكه صدها تن از آنها عليه تصرف زمين در منطقه مغولستان داخلي تظاهرات كردند، بازداشت كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، يك گروه حقوق بشري در نيويورك اعلام كرد: بيش از 80 پليس چيني روز دوشنبه با استفاده از زور تظاهرات صدها مغول را در روستاي «تولي» در نزديكي شهر تونگليائو سركوب كردند.

مغولستان داخلي نام يک منطقه خودمختار در چين است که از سوي شمال با مغولستان و روسيه هم‌مرز است. منطقه خودمختار مغولستان داخلي در سال 1947 تاسيس شد و مرکز آن شهر «هوه‌هوت» ولي بزرگ‌ترين شهر آن «بائوتو» است و 12 شهرستان دارد.

ناآرامي اخير در استان مغولستان داخلي مي‌تواند يك موضوع نگران كننده ديگر براي دولت چين پس از ناآرامي‌هاي مسلمانان اويغور در غرب اين كشور و ناآرامي‌هاي تبت باشد. اويغورها مردم ساکن شمال‌غرب چين هستند که در ايالت خودگردان «سين کيانگ» يا ترکستان شرقي (اويغورستان) به مرکزيت «اورومچي» زندگي مي‌کنند. مردم اويغور از اقوام ترک‌ تبار و مسلمان سني هستند.

معترضان پس از اينكه تلاش كردند مانع ورود يك بلدوزر به مزارع شوند، پنج تن به شدت مجروح شدند. اين بلدوزر متعلق به يك شركت جنگلباني بود.

گروه حقوق بشر حامي حقوق مغول‌ها كه در نيويورك مستقر است، با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد: پليس چين به طور وحشيانه و با باتوم معترضان را مورد ضرب و شتم قرار داد و آنها را به شدت مجروح كرد.

در اين بيانيه همچنين آمده است: پليس چين زنان را به زور به داخل خودروهاي پليس منتقل كرد. منطقه‌اي كه در آن ناآرامي‌هاي اخير رخ داد در 600 كيلومتري پكن واقع شده است. مردم اين منطقه خواهان بازگردانده شدن چهار هزار هكتار از اراضي استان خود از يك شركت دولتي جنگلباني هستند.

در سال گذشته نيز ناآرامي‌هايي در مغولستان داخلي به وقوع پيوست كه در آن يك دهقان به خاطر شركت در اعتراضات به خاطر آلودگي‌هاي يك معدن زغال سنگ كشته شد.

افراد نژاد مغول كه 20 درصد از جمعيت 24 ميليون نفري استان مغولستان داخلي واقع در شمال چين را تشكيل مي‌دهند، نسبت به اشغال اراضي خود و آلوده شدن آنها به خاطر عمليات‌هاي اكتشاف معدن شكايت دارند.


 استقبال سوچي از دوران جديد ميانمار 

رهبر دموكراسي‌خواه ميانمار پس از پيروزي قاطع حزبش در انتخابات پارلماني، خواستار برقراري اتحاد سياسي و ترسيم عصر جديدي براي ميانمار شد.به گزارش آسوشيتدپرس، پيروزي آنگ سان سوچي، رهبر مخالفان طرفدار دموکراسي در انتخابات پارلماني اين کشور با استقبال هزاران تن از حاميان وي مواجه شد.

خانم سوچي با حضور در ميان هوادارانش، اين «راي‌گيري را پيروزي براي دموکراسي ناميد و گفت که ميانمار بايد آماده ورود به دوران جديدي شود.»

سوچي 66 ساله همچنين گفته است: اميدواريم که تمامي احزاب شرکت کننده در اين انتخابات بتوانند پس از همکاري با يکديگر جوي دموکراتيک در کشور ايجاد کنند. تلويزيون دولتي ميانمار پس از شمارش بخشي از آرا اعلام كرد كه حزب ليگ ملي براي دموكراسي به رهبري سوچي احتمالا مي‌تواند 40 كرسي پارلمان را بدست آورد.

انتظار مي‌رود که نتايج رسمي در روزهاي آينده اعلام شود، اما حزب سوچي مي‌گويد که موفق به کسب کرسي در پارلمان شده و انتظار مي‌رود که اين حزب کرسي‌هاي بيشتري هم به دست آورد. با وجود آن که ارتش و متحدان آنها در پارلمان از اکثريت برخوردار هستند، اما گفته شده که اين انتخابات، آزموني براي اصلاحات سياسي در کشور به شمار مي‌رود.

بان كي‌مون، دبيركل سازمان ملل اين انتخابات را گامي مهم براي ميانمار توصيف كرد اما تاكيد كرد كه دولت اين كشور بايد اقدامات ببيشتري را براي برقراري سازش ملي انجام دهد.

در همين حال دولت نرخ کيات، واحد پول ميانمار را شناور اعلام کرده است. نرخ اعلام شده صد برابر بالاتر از نرخ رسمي قديمي است. آزاد کردن نرخ ارز که تاکنون تحت کنترل دولت قرار داشته يکي از اصلاحات اقتصادي اساسي طي سال‌هاي اخير در اين کشور به شمار مي‌رود. صندوق بين‌المللي پول در واکنش به اين اقدام گفته است که اين اقدام دولت باعث برداشته شدن يکي از موانع اساسي در رشد اقتصادي يکي از کمتر توسعه يافته‌ترين کشورهاي آسيايي است.گفته شده اين اقدام تلاشي براي آماده کردن زمينه‌هاي ورود سرمايه‌گذاري خارجي به اين کشور در زماني است که تحريم‌هاي خارجي اعمال شده عليه اين کشور لغو شود.

انتخابات ميان دوره‌اي پارلمان ميانمار براي سوچي که 20 سال گذشته را در حبس خانگي بسر برده است، رويدادي مهم بود. اين اولين بار از سال 1990 ميلادي بود که حزب وابسته به وي در انتخابات اين کشور شرکت کرد. سوچي که برنده جايزه صلح نوبل سال 1991 است، پس از لغو حصر خانگي، فعاليت سياسي را از سر گرفت. نتايج اين راي‌گيري موازنه قدرت را در ميانمار بر هم نخواهد زد، اما مي‌تواند زمينه‌اي براي بيان نظرات مخالفان در کشور ايجاد کند


 اخبار کوتاه 

کشف گور دسته جمعي سربازان ويتنام

آسوشيتدپرس: مقامات ويتنام اعلام كردند يك گور دسته‌جمعي حاوي بقاياي اجساد 30 سرباز كمونيست كه گمان برده مي‌شود در جريان "حمله تِت"، نقطه عطف جنگ ويتنام كشته شده‌اند در مركز اين كشور كشف شده است. در جريان حمله تِت در ژانويه 1968، هزاران چريك “ويت‌كونگ” به شهرهاي بزرگ در سراسر جنوب ويتنام حمله كردند.

 

تنش ميان تونس و اتريش

دويچه وله: بعد از آنكه حزب راست پوپوليستي اتريش(SP?) روي يكي از پلاكاردهاي تبليغاتي‌اش نوشت:"عشق به وطن به جاي دزدان مراكشي" و مراكشي‌هاي اين كشور را مورد توهين قرارداد، معاون وزير خارجه مراكش مراتب نگراني و ابراز تاسف خود را به سفارت اتريش اعلام كرد.

رد آزادي منتقد برجسته پوتين

گازتا: رئيس شوراي حقوق بشر در دولت روسيه گزارشهاي مربوط به آزادي احتمالي ميخائيل خودورکوفسکي ،رئيس پيشين شرکت نفتي "يوکاس" را رد کرد. ميخائيل خودورکوفسکي که پيش از دستگيريش يکي از ثروتمندترين مردان روسيه بود، به اتهام فساد مالي و ندادن ماليات به زندان محکوم شده است و بايد تا سال 2017 در حبس بماند.

درگيري در سالگرد
جنگ فالکلند

يورونيوز: همزمان با سيمين سالگرد جنگ در جزاير فالکلند و گراميداشت آن در دو کشور بريتانيا و آرژانتين، جمعي از شهروندان بوينس آيرس در برابر سفارت بريتانيا تظاهرات کردند. اين تظاهرات که ضمن به آتش کشيدن شدن پرچم بريتانيا به درگيري با نيروهاي امنيتي و پرتاب کوکتل مولتوف انجاميد از سوي نيروهاي چپ سازماندهي شده بود.

آتش سوزي در برج مسکو

بي بي سي: ماموران آتشنشاني مسکو موفق شده اند آتش يک آسمان خراش در حال ساخت که احتمالا بلندترين برج اروپا خواهدشد،را خاموش کنند. اين آتش سوزي که از آن سوي شهر مسکو هم به چشم مي خورد پس از چهار ساعت خاموش شد.

دلجويي رئيس سيا از پاکستان

سي‌.بي‌.اس: وزير دفاع آمريكا اعلام كرد، وي نيز مانند ساير مقام‌هاي دولت باراك اوباما بر اين باور است كه دولت پاكستان از محل اقامت بن لادن اطلاعي نداشته است. اين اظهارات در حالي منتشر مي‌شود كه اسناد جديد نشان مي‌دهد اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده از زمان حملات 11 سپتامبر به بعد، در پاكستان به سر مي‌برده است.

ردتقاضاي موگابه

رويترز: نخست‌وزير زيمبابوه پس از آنكه رابرت موگابه خواهان راي‌گيري درخصوص قانون اساسي جديد اين كشور در ماه آينده ميلادي شد، در جديدترين اظهارات خود تقاضاي وي را براي برگزاري انتخابات در سال جاري ميلادي رد كرد. موگابه، رئيس‌جمهور 88 ساله اين كشور گزارش دادند كه وي تهديد كرده در صورتي كه همه‌پرسي بر سر قانون اساسي جديد در ماه مه برگزار نشود، به طور يكجانبه تاريخي براي انتخابات تعيين خواهد كرد.

تحريم هاي ژاپن عليه کره شمالي

ان اچ کي: دولت ژاپن سه‌شنبه تصميم گرفت تحريم‌هاي خود عليه كره‌شمالي که پس از ژوئيه 2006 و به دنبال آزمايش موشكي پيونگ‌يانگ وضع شد، را به مدت يك سال ديگر تمديد كند. اتحاذ تصميم جديد از سوي دولت ژاپن در زماني صورت مي‌گيرد كه پيونگ‌يانگ تاييد كرده برنامه پرتاب ماهواره خود را متوقف نمي‌كند. ژاپن كه در حال آماده شدن براي رهگيري پرتاب راكت توسط كره‌شمالي است، در صورت ادامه برنامه موشكي كره‌شمالي اقدامات تنبيهي بيشتري عليه اين كشور انجام خواهد داد.

وضع تحريم عليه مالي

خبرگزاري فرانسه: رهبران كشورهاي غرب آفريقا عليه خونتاي نظامي جديد كشور مالي تحريم اعمال كردند، اين در حالي است كه نشست اضطراري شوراي امنيت سازمان ملل سه‌شنبه در خصوص وضعيت بحراني مالي برگزار مي‌شود. كشور مالي به طور فزاينده‌اي به واردات سوخت و محصولات اساسي از كشورهاي همسايه وابسته است و تحريم‌‌هاي جديد مي‌تواند بر توانايي خونتا براي پرداخت حقوق كارمندان تاثير گذارد.

 

رويکرد جديد طالبان

رويترز: فرمانده استراليايي نيروهاي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) در افغانستان اعلام كرد: طالبان به دنبال ايجاد كمپيني در سال جاري است كه بيشتر بر بمبگذاري‌هاي انتحاري و استفاده از مواد منفجره قابل كنترل از راه دور استوار است.

 

آغاز اجلاس سالانه آ سه آن

آسوشيتدپرس: اجلاس سالانه کشورهاي آسياي جنوب شرقي موسوم به (آسه آن) در پنوم پن پايتخت کامبوج کار خود را آغاز کرد. در دستور کاراين اجلاس دوروزه، بحث در باره اصلاحات سياسي در ميانمار، برنامه موشکي کره شمالي و اختلاف ها بر سر مرزهاي دريائي در اين منطقه قراردارد. فيليپين و ويتنام حکومت چين را متهم ميکنند که با قدرت نمائي نظامي در درياي چين جنوبي منافع اين دو کشور را ناديده مي گيرد.