نسخه شماره 2859 - 1390/12/04 -


احتمال کاهش خريد نفت چين، هند و ژاپن از ايران
3 شرط فروش نفت ايران به شل و توتال مطرح شد

5 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي پرداخت شد


اجراي طرح ويژه آبرساني به مسکن مهر

نرخ بيکاري پائيز 11/8 درصد اعلا م شد
تفاوت در برآوردهاي آماري بانک مرکزي و مرکز آمار


تکميل ليست افراد پردرآمد جهت محروميت از يارانه نقدي


دور تسلسل


برگشت فروشندگان از معامله مسکن


بورس مردد و منتظر..


اخبار کوتاه


 احتمال کاهش خريد نفت چين، هند و ژاپن از ايران 
 3 شرط فروش نفت ايران به شل و توتال مطرح شد

مديرعامل شرکت ملي نفت با اعلام 3 شرط ايران براي فروش نفت به شرکت هاي توتال فرانسه، شل وBP  انگليس، اعلام کرد: با وجود تحريم هاي اروپايي ايران نسبت به پرداخت بدهي نفتي به شرکت اني ايتاليا پايبند خواهد بود. احمد قلعه باني ديروز در حاشيه برگزاري سومين همايش ملي توسعه پايدار، يکپارچه و دانايي محور در پاسخ به سئوال مهر درباره شرايط فروش نفت به شرکت هاي انگليسي و فرانسوي همچون توتال فرانسه، شل وBP انگليس گفت: اگر اين شرکت ها خواستار خريد نفت خام از ايران باشند و تعهد دهند که نفت ايران را به فرانسه و انگليس منتقل نکنند حاضر به امضاي قراردادهاي نفتي با آنها هستيم.
مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به ضرورت امضاي قراردادهاي 2 تا 5 ساله با شل، توتال وBP براي خريد نفت خام ايران، تصريح کرد: اين شرکتهاي نفتي بين المللي نبايد هيچگونه پيش شرطي براي خريد نفت خام از ايران تعيين کنند. وي با بر اينکه ايران با وجود تحريم اروپا هيچگونه مشکلي براي فروش نفت خام صادراتي خود ندارد، تاکيد کرد: در حال حاضر تقاضا براي خريد نفت خام ايران بالا بوده است به طوري که هيچگونه نفتي روي آب و يا فروخته نشده اي نداريم. قلعه باني همچنين در پاسخ به اين سئوال خبرنگار مهر که آيا با وجود تحريم اتحاديه اروپا، ايران نسبت به پرداخت بدهي به شرکت اني ايتاليا پايدار خواهد بود؟ توضيح داد: اين شرکت ايتاليايي در سال هاي اخير همکاري هايي با شرکت ملي نفت ايران براي اجراي برخي از پروژه هاي نفتي داشته است.
اين عضو هيئت مديره شرت ملي نفت با بيان اينکه هم اکنون مبالغي را بايد به توان هزينه اجراي پروژه به شرکت اني ايتاليا توسط ايران پرداخت شود، تصريح کرد:  تا زمان صفر شدن بدهي ها به اين شرکت ايتاليايي فروش نفت ادامه پيدا مي کند. مديرعامل شرکت ملي نفت همچنين در پاسخ به سئوال ديگر خبرنگار مهر مبني بر وضعيت فروش گاز مايع به شرکت استات اويل هيدرو نروژ، بيان کرد: در مجموع شرکت ملي نفت ايران به تمامي تعهدات قراردادي خود در قبال شرکت هاي اروپايي که در صنعت نفت فعاليتي داشته اند پايبند است.
به گفته وي ايران همواره در پرداخت بدهي هاي خود به شرکت هاي پيمانکار نفتي جهان خوش قول بوده است. قلعه باني همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري حجم صادرات فعلي نفت خام ايران به بازارهاي بين المللي را 2/2 تا 2/3 ميليون بشکه در روز اعلام کرد.

گزارش نفتي رويترز

رويترز به نقل از منابع آگاه نوشت چين و هند و ژاپن تصميم گرفته اند خريد نفت از ايران را تا حدود 10 درصد کاهش دهند تا از مجازات هاي آمريکا اجتناب کنند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز اين سه کشور حدود 45  درصد از فروش نفت ايران را به خود اختصاص مي دهند.  دو مقام دولتي ژاپن اعلام کردند مشغول مذاکره با آمريکا هستند تا خريد نفت از ايران را به حدي برسانند که آمريکا اجازه عبور از تحريم ها را به آن ها بدهد. به گزارش روزنامه يوميوري آمريکا در حال مذاکره با توکيو است تا اگر ژاپن 11 درصد از خريد نفت از ايران را کاهش دهد به توکيو اجازه دهد از برخي موانع تحريمي ايجاد شده معاف شود. بر اساس اين گزارش دو منبع دولتي هند نيز اعلام کردند دولت اين کشور در تلاش است واردات نفت از ايران را 10 درصد کاهش دهد. هند پيش از اين اعلام کرده بود تحريم هاي يکجانبه آمريکا را اجرا نخواهد کرد.  براين اساس مقامهاي ارشد شرکت يونيپک چين هم اعلام کردند کاهش خريد 10  تا 20 درصدي در قراردادهاي سال جاري ميلادي خود با ايران را لحاظ کرده اند. با توجه به تصميم شرکت ژوهاي ژنرونگ که اصلي ترين خريدار نفت ايران است مي توان گفت چين تا حدود 14 درصد واردات نفت خود از ايران را کاهش خواهد داد.  اين گزارش حاکي است بازار بورس نفت سنگاپور هم اعلام کرد ميزان فروش نفت از ايران در ماه مارس به پايين ترين حد خود در شش ماه گذشته خواهد رسيد. براي ژاپن برهم خوردن روابط مالي و تجاري با آمريکا بسيار هزينه ساز خواهد بود ضمن اين که با قطع تجارت با ايران هم اقتصاد اين کشور دچار مشکل خواهد شد.  ژاپن از زمان زلزله و سونامي و فاجعه اتمي فوکوشيما مجبور به تعطيلي شماري از نيروگاه هاي اتمي خود شده در نتيجه واردات انرژي خود را افزايش داده است. يک مقام دولتي آمريکا نيز در مصاحبه با رويترز گفت خيلي از کشورها پيشنهاد داده اند به نوعي با آنها وارد معامله شويم و اجازه دهيم در صورتي که روابط خود با ايران را کاهش دهند از برخي از تحريم ها معاف شوند. ما در حال حاضر فقط برخي از موارد را دنبال کرده و در مورد آن گفتگو مي کنيم و چون هنوز هيچ نتيجه اي حاصل نشده نمي توانيم خبري از آن منتشر کنيم. 
هند هم پس از چين دومين خريدار اصلي نفت ايران است که روزانه 370 هزار بشکه يا حدود 12 درصد از نفت مصرفي خود را از ايران وارد مي کند. يک منبع آگاه دولت هند در اين باره گفت دولت هند از پالايشگاه هاي اين کشور خواسته است  تا يک سال آينده واردات نفت خود از ايران را بين 10 تا 15 درصد کاهش دهند.

مشکل بيمه اي شرکت هاي هندي
براي واردات نفت ايران

منابع آگاه هندي اعلام کردند با اعمال تحريمهاي جديد آمريکا و اروپا شرکتهاي کشتيراني هند براي يافتن پوشش بيمه اي محموله هاي نفتي ايران با مشکلات جديدي روبرو خواهند شد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز با اعمال تحريمهاي جديد اتحاديه اروپا بر ضد ايران شرکت هاي بيمه حاضر به تامين پوشش بيمه اي محموله هاي نفتي ايران که توسط کشتي هاي نفتکش هند منتقل مي شوند نخواهند بود و اين مساله شرکت هاي هندي را با چالش هاي جدي روبرو خواهد کرد.  بر اساس اين گزارش با تحريم هاي جديد اروپا که از ابتداي جولاي بر ضد ايران اعمال خواهد شد شرکت دولتي کشتيراني هند نمي تواند پوشش بيمه اي شرکت هاي اروپايي را براي محموله هاي نفتي ايران دريافت کند. اتحاديه اروپا کليه شرکت هاي بيمه اروپايي را از مشارکت در قراردادهاي اقتصادي و تجاري با ايران منع کرده است. در حالي که شرکت هاي کشتيراني هند بيشترين ضرر را از تحريم هاي جديد اروپا متحمل خواهند شد شرکت هاي ژاپني و چيني وابستگي چنداني به شرکت هاي بيمه اروپايي ندارند. چين، هند و ژاپن سه مشتري بزرگ نفت ايران هستند. سونيل تاپار رييس شرکت کشتيراني هند تاکيد کرد پوشش بيمه اي محموله هاي اين شرکت از سوي شرکت اروپايي پي اندآي تامين مي شود و اين شرکت از ابتداي جولاي حاضر نيست پوشش بيمه اي محموله هاي نفتي ايران را تامين کند. کارشناسان انرژي بر اين باورند که ميزان صادرات نفت ايران به شرق آسيا طي ماه مارس به پايين ترين حد خود در شش ماه اخير خواهد رسيد.

حمايت برخي مديران ارشد از پيمانکاران ضعيف پارس جنوبي

مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس از حمايت و پشتيباني برخي از مديران ارشد کشور از برخي از پيمانکاران ضعيف پارس جنوبي به عنوان يکي از چالش هاي توسعه اين ميدان مشترک گازي ياد کرد و گفت: رکورد توليد گاز در پارس جنوبي شکسته شد. به گزارش خبرنگار مهر، موسي سوري همچنين در همايش ملي توسعه پايدار يکپارچه و دانايي محور با بيان اينکه مطالعات اخير يک مشاور خارجي نشان مي دهد که مهمترين دليل تاخير در اجراي پروژه هاي نفت و گاز کشور فقدان اعمال مديريت يکپارچه در فرآيند تصميم سازي، تصميم گيري و اجرا است، گفت: بر اساس گزارش اين مشاور بين المللي طراحي يک مدل بومي براي مديريت يکپارچه به منظور توسعه پارس جنوبي در دستور کار شرکت ملي نفت قرار گرفته است. مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس همچنين يکي از چالش هاي توسعه پارس جنوبي را حمايت برخي از مديران ارشد کشور از پيمانکاران ضعيف پارس جنوبي عنوان کرد و ادامه داد: به برخي از پيمانکاران ضعيف پارس جنوبي اولتيماتوم هايي داده شده است که در صورت عدم برآورد کردن انتظارات شرکت ملي نفت ابتدا با کاهش حجم کار و سپس اخراج از پروژه هاي پارس جنوبي روبرو خواهند شد. وي با اشاره به شکسته شدن رکورد توليد گاز در ميدان پارس جنوبي، اعلام کرد از ابتداي سال جاري به طور متوسط روزانه 280 ميليون متر مکعب گاز از پارس جنوبي برداشت شده که اخيرا با اجراي چند طرح جديد ظرفيت توليد از اين ميدان مشترک گازي به 290 ميليون متر مکعب در روز افزايش يافته است. اين مقام مسئول با رد برداشت چندين برابري قطر از گاز پارس جنوبي، تاکيد کرد: در شرايط فعلي قطر حداکثر کمتر از 2 برابر ايران از پارس جنوبي برداشت مي کند که با اجراي پروژه هاي جديد تا پايان برنامه پنجم برداشت ايران و قطر از گاز اين ميدان، برابر خواهد شد.


 5 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي پرداخت شد 

عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي با بيان اينکه تاکنون 13.5 ميليارد دلار قرارداد با بانک ها منعقد شده است،گفت: حدود 2 ميليارد دلار به صورت ريالي به بخش کشاورزي پرداخت شده و در مجموع تاکنون 5 ميليارد دلار به صورت قطعي گشايش اعتبار شده است. قاسم حسيني در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس،با بيان اينکه هم اکنون ميزان منابع صندوق توسعه ملي به 28 ميليارد دلار مي رسد، اظهار داشت: پيش بيني مي شود تا پايان سال اين رقم به 30 ميليارد دلار برسد. وي افزود: تاکنون حدود 13/5 ميليارد دلار قرار داد با بانک ها منعقد شده و حدود پنج ميليارد دلار هم آماده گشايش اعتبار ال سي است. وي در پاسخ به اين سوال که چه مقدار از اين تسهيلات به بخش کشاورزي و صنعتي پرداخت شده است،گفت:دو ميليارد دلار به بخش کشاورزي براي طرح هاي آب و کشاورزي پرداخت شده که بانک مرکزي معادل ريالي آن را در نرخ مرجع ضرب کرده و به بانک کشاورزي و صندوق حمايت از بخش کشاورزي تخصيص داده است. عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي در مورد ميزان اعتبارات تخصيص داده شده به بخش صنعت و معدن بيان کرد: با توجه به اينکه بخش صنعت و معدن بسيار گسترده است، حدود 9 ميليارد دلار قرار داد منعقد شده و از 13/5 ميليارد دلار، به طور مشخص 9 ميليارد دلار مربوط به بخش صنعت مي شود. قاسمي با بيان اينکه اعتبارات پرداخت شده براي بخش صنعت به بانک هاي مختلف پرداخت شده است، گفت: به غير از بانک صنعت و معدن به بانک هاي توسعه تعاون، توسعه صادرات و برخي ديگر از بانک ها پرداخت شده و هر بانک مي تواند طرح کشاورزي، صنعتي و نفتي بپذيرد. وي در خصوص منابع صندوق توسعه ملي بدون احتساب اعتبارات قطعي پرداخت شده اظهار داشت: در صورتي که تا پايان سال ميزان منابع صندوق توسعه ملي به 30 ميليارد دلار برسد و با توجه به اينکه 5 ميليارد دلار تخصيص اعتبار شده است، تا پايان سال منابع صندوق توسعه ملي به 25 ميليارد دلار مي رسد. عضو هئيت عامل صندوق توسعه ملي تصريح کرد: در سال آينده حدود 19 تا 20 ميليارد دلار به منابع صندوق توسعه ملي افزوده خواهد شد.


 اجراي طرح ويژه آبرساني به مسکن مهر 

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با اعلام اينکه در قالب نشست مشترک با وزارت مسکن و شهرسازي، طرح ويژه آبرساني به مسکن مهر اجرا خواهد شد، گفت: تسهيلات ويژه وزارت مسکن و پرداخت متمرکز حق انشعابات از تصميمات جديد اين بخش است. محمدرضا عطارزاده در گفت وگو با مهر از جديدترين اقدامات صورت گرفته از سوي وزارت نيرو براي تامين آب شرب پروژه مسکن مهر خبر داد و گفت: در اين زمينه جلسات بسيار خوبي بين وزارت نيرو و مسکن و شهرسازي برگزار کرديم. معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: در اين نشست ها مسائل و مشکلات آبرساني به مسکن مهر بررسي شد و راهکارهاي حل مشکلات موجود نيز مطرح و در مورد آنها تبادل نظر کرديم. عطارزاده خاطر نشان کرد: قرار است در اين بخش يک پشتيباني ويژه اعتباري از سوي وزارت مسکن و شهرسازي به شکل تسهيلات و پرداخت متمرکز حق انشعابات انجام شود. وي ادامه داد: اين موارد مي تواند براي سرعت دادن به آبرساني در پروژه هاي مسکن مهر بسيار موثر واقع شود. هم اکنون تقريبا در اغلب طرح هاي سراسر کشور مشکل خاصي وجود ندارد. اين مقام مسئول در وزارت نيرو با بيان اينکه در چند نقطه اطراف تهران براي آبرساني به مسکن مهر و تنها در يک نقطه ضرورت داشت تا با توجه به مسير طولاني تامين آب يک عنايت ويژه اي از سوي دولت و وزارت مسکن و شهرسازي صورت گيرد و پشتيباني هاي لازم براي آن نيز صورت پذيرد.
عطارزاده با تاکيد بر اين مطلب که براي مرحله اول کار آبرساني به طرح مسکن مهر پيش بيني هايي از سوي وزارت نيرو صورت گرفته است، گفت: منازل مسکن مهر که آماده واگذاري شود در تامين آب شرب آنها نيز هيچگونه مشکل خاصي وجود نخواهد داشت. معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا تصريح کرد: براي مرحله اول تامين آب شرب مسکن مهر طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته مشکلي نخواهيم داشت و براي تامين پايدار آب نيز طرح ويژه اي طراحي و پيش بيني شده است. وي گفت: اميدواريم منابع مالي مورد نياز تخصيص آب پايدار به مسکن مهر نيز صورت گيرد که ما بتوانيم براي تامين آب پايدار پروژه هاي مسکن مهر اطراف تهران نيز نداشته باشيم.


 نرخ بيکاري پائيز 11/8 درصد اعلا م شد
 تفاوت در برآوردهاي آماري بانک مرکزي و مرکز آمار 

در حالي که در گزارش مرکز آمار ايران رشد اقتصادي سال گذشته را 6/5 درصد محاسبه شده است;رئيس کل بانک مرکزي اين عدد را 5/5 درصد اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاري فارس، مرکز آمار ايران در گزارشي رشد اقتصادي کشور در سال 89 را 6/5 درصد و اين شاخص را بدون احتساب نفت 7/3 درصد اعلام کرد. اين در حالي است که رئيس کل بانک مرکزي چندي پيش رشد اقتصادي سال گذشته را 5/5 درصد عنوان کرد. در گزارش مرکز آمار رشد بخش کشاورزي 7/1 درصد منظور شده اما بهمني رشد اين بخش را 10/2 درصد عنوان کرد. همچنين رشد بخش صنعت و معدن به گفته رئيس کل بانک مرکزي 7/5 درصد بوده در حالي که مرکز آمار رشد بخش معدن را 19/3 درصد و رشد بخش صنعت را 6 درصد برآورد کرده است. از طرف ديگر رشد بخش نفت و گاز طبيعي براساس گزارش مرکز آمار منفي 0/4 درصد بوده اما بهمني اين عدد را 1/9 درصد گفته است.بخش خدمات هم از اين قاعده مستثني نيست; مرکز آمار رشد اين بخش را 7/5 درصد محاسبه کرده ولي محاسبات بانک مرکزي 3/8 درصد نشان مي دهد. به گزارش فارس، سال هاست که اعداد و ارقام به دست آمده بانک مرکزي و مرکز آمار از نرخ رشد اقتصادي گرفته تا تورم متفاوت بوده و هنوز اين دو نهاد براي يک کاسه کردن محاسباتشان به توافق نرسيده اند. در واقع هدف از تدوين ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه يکي کردن اعداد و ارقام شاخص هاي کلان اقتصادي کشور بود اما علي رغم گذشت حدود يک سال از تصويب اين قانون اين هدف محقق نشده است. در عين حال سيد شمس الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي ميزان رشد اقتصادي کشور را طبق بررسي بانک مرکزي 5/8 درصد عنوان کرد و گفت: رشد اقتصادي بدون احتساب نفت 6/1 درصد، نرخ رشد بخش کشاورزي 8/8 درصد، صنعت و معدن 9/3 درصد، نفت 1/9 درصد و خدمات 4 درصد بوده است. همچنين مرکز آمار ايران اعلام کرد: بررسي نرخ بيکاري جمعيت 10 ساله و بيشتر نشان مي دهد که 11/8 درصد از جمعيت فعال در فصل پاييز امسال بيکار بوده اند.  نرخ بيکاري در بين زنان نسبت به مردان و در نقاط شهري نسبت به نقاط روستايي در فصل پاييز بيشتر بوده است. بررسي روند تغييرات نرخ بيکاري کل کشور نشان مي دهد که اين شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل 0/3 درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته 0/7 درصد افزايش داشته است.  بنابراين گزارش، سهم اشتغال ناقص نشان مي دهد که 8.1 درصد جمعيت شاغل داراي اشتغال ناقص بوده اند. اين شاخص در بين مردان بيشتر از زنان و در نقاط روستايي بيشتر از نقاط شهري بوده است. بررسي اشتغال در بخش هاي عمده اقتصادي نشان مي دهد که بخش خدمات با 48.3 درصد بيشترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدي بخش هاي صنعت با 34/25 و کشاورزي با 17/5 درصد قرار دارند. بررسي نرخ بيکاري جوانان 54-15 ساله حاکي از آن است که 26/3 درصد از جمعيت فعال اين گروه سني بيکار بوده اند. اين شاخص در بين زنان نسبت به مردان و در نقاط شهري نسبت به نقاط روستايي بيشتر بوده است. بررسي روند تغييرات نرخ بيکاري جوانان 24-15 ساله کل کشور نشان مي دهد که اين شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 0/4 درصد کاهش و نسبت به فصل قبل 1/6 درصد افزايش يافته است. براساس گزارش مرکز آمار ايران،  بالاترين و پايين ترين نرخ بيکاري پاييز امسال به ترتيب به استان هاي البرز با 20/7 درصد و يزد با 4/3 درصد اختصاص دارد. استان هاي بوشهر و خراسان جنوبي به ترتيب با هفت و 7/1درصد کمترين نرخ بيکاري را پس از استان يزد به خود اختصاص داده اند.استان کرمانشاه با 20/1درصد پس از استان البرز بيشترين نرخ بيکاري را درميان ساير استان هاي کشور داشته است. نتايج اين بررسي نشان مي دهد، از 31 استان کشور 20 استان داراي نرخ بيکاري دو رقمي هستند. نرخ بيکاري در پاييز سال 90 برابر با 11/8درصد است که نسبت به پاييز سال 89 (معادل 12/1 درصد) 0/3درصد، کاهش داشته است. نرخ مشارکت اقتصادي در پاييز سال 90، برابر با 35/7درصد بوده که نسبت به پاييز سال 89(معادل 37/9 درصد) 2/2درصد کاهش نشان مي دهد.


 تکميل ليست افراد پردرآمد جهت محروميت از يارانه نقدي 

دبير ستاد هدفمندکردن يارانه هاي استان مازندران با اشاره به آماده شدن ليست 4 ميليون نفري پردرآمد ها براي حذف يارانه ها گفت: روش شناسايي خانوارهاي پردرآمد در هدفمندکردن يارانه ها براساس خوداظهاري سرپرستان خانوارهاست.
به گزارش ايلنا و به نقل از روابط عمومي سازمان امور اقتصادي و دارايي مازندران، محمود شعبان زاده دبير ستاد هدفمندکردن يارانه هاي استان مازندران به دنبال اظهار برخي شهروندان درباره ارسال پيامک مبني بر حذف يارانه گفت: اين اقدام مشکوک به عنوان بخشي از سناريويي است که در هفته هاي گذشته به منظور مخدوش کردن موفقيت ملت و دولت در زمينه تحقق عدالت و هدفمند کردن يارانه ها جريان و شدت يافته است. وي خاطرنشان کرد: ارسال اين پيامک با هدف نشر اکاذيب، تشويش اذهان عمومي و اخلال در امور اقتصادي طراحي و اعمال شده است و بديهي است که اجراي مرحله دوم قانون هدفمندسازي يارانه ها از طريق مبادي رسمي به نحو گسترده و شفاف به استحضار مردم مي رسد. شعبان زاده در ادامه افزود: آن دسته از سرپرستان خانوارهايي که تاکنون به دلايل چهارگانه فوت، طلاق، ازدواج و تولد تغييرات در اطلاعات خانواري خود دارند، مي توانند با مراجعه به دفاتر پليس+10 نسبت به اصلاح اين تغييرات اقدام کنند. وي گفت: آن دسته از سرپرست خانوارهايي که با مشکل حساب مواجه اند، مي توانند با مراجعه به بانک هاي عامل نسبت به رفع مشکل خود اقدام کنند. رئيس سازمان امور اقتصادي و دارايي مازندران درباره حذف خانوارهاي پردرآمد از دريافت يارانه ها تصريح کرد: اين امر با توزيع فرم خودانصرافي که در اختيار استانداري و فرمانداري ها قرار مي گيرد صورت مي پذيرد و مقرر شده است استانداران و فرمانداران با دعوت از اين افراد مذاکراتي را با آنها انجام دهند که زمان توزيع اين فرم ها متعاقبا اعلام مي شود. شعبان زاده گفت: در اين مرحله اسامي چهار ميليون نفر پردرآمد آماده شده است و اسامي بقيه بتدريج به استانداران و فرمانداران ارسال مي شود و روش شناسايي مبني بر خوداظهاري است و فرد مي تواند خود در اين زمينه اقدام کند. 


 دور تسلسل 
نويسنده : ضيا» مصباح

زماني که براي اولين مرتبه موضوع ضرورت هدفمند شدن يارانه ها (حذف کوپن ارزاق و اخذ هزينه هاي برق، آب و گاز و... از خانوارها به قيمت تمام شده و پرداخت نقدي) مطرح شد، در مقاله اي آوردم که: دولت بزرگترين مصرف کننده است، چه از لحاظ کمي (روشن بودن موتورهاي مولد گرما و سرما، مصرف برق، گاز و آب... استهلاک تاسيسات، هزينه هاي سرويس هاي آمد و شد، بنزين، وسايل و مصارف روزمره از قبيل کاغذ)، چه از لحاظ کيفي (ويژگي هاي نيروي انساني در اختيار) و عدم بازده مطلوب به دليل بيکاري مخفي و پائين بودن حقوق آنان در مقايسه با حداقل مخارج زندگي و نبود انگيزه خدمت، ناشي از رعايت نشدن ضوابط استخدامي و اصل ارتقاي شغلي بر مبناي شرايط احراز و شايستگي، استقرار ضابطه بر رابطه و... بنابراين گروه عظيم متولي امورات روزمره جامعه و ابزار مديران اجرائي در مسير توليد بيشتر و ارائه خدمت مطلوب تر (براي حفظ منافع و توليد ملي که مي توان ثبات قيمت ها و تامين حداقل نيازهاي انساني را مقدمه آن دانست) نمي توانند يا نخواهند توانست کشتي ملک و ملت را به ساحل رستگاري رهنمون شوند و روزمرگي، بي تفاوتي و عدم احساس مسئوليت کماکان ستون هاي استقلال، اخلاق و رفتار جامعه را سست تر خواهد کرد و به صراحت بايد گفت به فرمايش حضرت علي (ع) حق و عدل يعني "هرچيز در جاي خود، " امروز در حداقل شرايط عينيت ندارد و نبود آن بر آنچه که آمد دامن مي زند.
با اين ترتيب افزايش مبلغ واريزي تحت عنوان "مرحله دوم هدفمندي" همزمان با افزايش مجدد قيمت توليدات زيرمجموعه دولت، دور تسلسلي است که به باطل مي انجامد و به منافع ملي و ارزش هاي اجتماعي بيش از بيش لطمه مي زند. پيشنهاد اين است که عامل اصلي توليد يعني نيروي انساني را به مفهوم واقعي حمايت و تامين کنند که در کوباي امروز و ليبي ديروز مصداق آن را از لحاظ تامين بهداشت و درمان "العقل السليم في بدن السليم" و آموزش، مسکن، خوراک و پوشاک "من لامعاش له لامعادله" مي توان سراغ کرد.  اگر اين خدمتگزاران که وقت فعال و مفيد خود را در طبق اخلاص تقديم نموده اند و بدنه اصلي هدايت امورات هستند از هر لحاظ سامان نيابند و به تبع آن احساس مسئوليت نکنند هزينه توليد کليه خدمات هر لحظه گران تر از قبل خواهد شد.  ناگفته نماند که ميزان وجوه واريزي در شرايط فعلي تکافوي نيمي از افزايش نرخ هارا نمي کند و بجاي رضايت نسبي عدم خشنودي حاصل مي شود.
در مورد چند و چون فرمايشات اخير وزير ورزشکار اقتصاد و ديگر متوليان اين مهم که منصوب ايشانند، راهکارها و روش هايي که در اين مقطع زماني توصيه مي کنند و حتي آن را مصوب اعلام نموده اند، چگونگي استدلال آنان و رابطه پرداخت بيشتر به خانوارها که در مواردي مصرف و تورم را نابسامان تر مي کند و بالاخره اينکه صاحب منصبان بايستي جامع علوم محدوده مسئوليت خود باشند و از مشاورين خبره برخوردار و ... بايد در فرصت ديگري به آن  پرداخت.


 برگشت فروشندگان از معامله مسکن 

با نزديک شدن به سال آينده، وضعيت بازار مسکن در سال 91 به دغدغه خريداران تبديل شده است و برخي از فروشندگان هم با مراجعه به بنگاه هاي املاک از فروش واحد خود انصراف مي دهند.  هر ساله در آستانه سال نو، بازار مسکن با کمي تورم همراه مي شود که با توجه به رکود نسبي در بخش مسکن فقط افرادي اجازه خريد در اين را بازار دارند که پول کافي براي خريد يک آپارتمان داشته باشند. در همين حال وضعيت بازار مسکن در سال آينده هم تبديل به دغدغه اي براي خريداران شده است که باتوجه به اجراي قانون هدفمندي يارانه ها در اوايل سال آينده، خريداران سعي دارند که قبل از سال آغاز سال جديد، مسکن مورد نظر خود را خريداري کنند و از سويي اين شرايط منجر به اين شده که برخي از فروشندگاه فايل فروش واحد خود را از بنگاه هاي املاک خارج کرده و از فروش انصراف مي دهند. در کنار خريداران، بنگاه هاي املاک هم نسبت به وضعيت مبهم قيمت ها در سال آينده ابراز نگراني مي کنند، زيرا در صورت افزايش تورم در سال آينده، رکود بازار مسکن بيشتر خواهد شد و همين امر قدرت خريد متقاضيان را کاهش خواهد داد که به نفع فروشندگان و بنگاه هاي مسکن نيست. درهر صورت سطح عمومي قيمتها در بخش مسکن، هميشه نسبت به سال قبل با تورم بيشتري همراه است که اين مساله تاثير زيادي بر جو رواني بازار دارد و حتي اغلب فروشندگان را هم وادار مي کند که قيمت ملک خود را نسبت به ماه هاي گذشته با افزايش بيشتري اعلام کنند بنابراين حضور دولت براي نظارت بيشتر بر قيمت ها مي تواند کمي جو رواني را کنترل کند. هم اکنون يک دستگاه آپارتمان در خيابان نواب به مساحت 37متر با پارکينگ و انباري به قيمت 62 ميليون تومان به فروش مي رسد. همچنين 4 دستگاه آپارتمان 35 متري در مهرآباد جنوبي با عمر 10ساله يکجا به قيمت 170 ميليون تومان از سوي مالک قيمت گذاري شده است.


 بورس مردد و منتظر.. 
نويسنده : مريم نجفيان

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ديروز با کاهش 22 واحدي به رقم 25012 واحد رسيد.  در حال حاضر روند کلي بازار در مرحله ايست که براي صعود يا نزول مردد است و يک خبر مهم و تاثيرگذار مي تواند دقيق تر به تعيين جهت شاخص کمک کند. در ابتداي معاملات ديروز نمادهاي پيمانکاري و ساختماني برترين صف هاي خريد بازار را به خود اختصاص داده بودند اما با شروع معاملات، عرضه هاي سنگين بيشتر صف ها را از بين برد. اين در حالي است که نمادهاي کوچک ساختماني و برخي نمادهاي فلزي همچون معادن و فلزات، توکا فولاد و فولاد خوزستان همچنان با صف خريد کار خود را به پايان رساندند. عرضه برخي صف هاي خريد قابل پيش بيني بود در حالي که بازار به ماه پاياني سال رسيده و بسياري عوامل مي تواند دست به دست هم بدهد، هفته هاي مناسبي در بازار در پيش باشد. البته براي شروع يک موج صعودي، سطوح مقاومت همواره در ابتداي حرکت مزاحم هستند و قدرت تقاضا است که مي تواند با شکست اين سطوح، رالي صعودي روان تري را رقم بزند. بازار اما به چنين قدرت تقاضايي اميد دارد.  در خبرها بود که سرمايه گذاري مسکن تهران حدود يک ميليون متر زمين در شهريار دارد. اين شنيده ها مي افزايد سرمايه گذاري مسکن به زودي تغيير کاربري از زراعي به مسکوني را در برنامه دارد. گفته شده ارزش زمين فوق بيش از 100 ميليارد تومان برآورد مي شود. اما اين نماد ديروز با نوسانات بسياري همراه بود و با عرضه هاي سنگين مواجه شد. نماد ساختمان و نوسازي تهران نيز ديروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شد تا با معاملات 12 درصدي به کار خود ادامه دهد. تا اين لحظه گزارش هاي سال 91 در دو صنعت کاشي و سراميک و صنعت الکترونيک قابل توجه بوده است.در صنعت کاشي شاهد صف هاي خريد براي نمادهايي همچون کاشي سينا، چيني ايران و کاشي مرجان پا برجا بود. اما در صنعت الکترونيک با وجود گزارش هاي مطلوب نمادهاي رتاپ و رانفور و عرضه اوليه قريب الوقوع نماد رکيش، تقاضا چندان پرحجم نبود ولي  اي صنعت همچنان به هفته ها و ماه هايي اميدوار کننده تر مي  انديشد.


 اخبار کوتاه 

افزايش قيمت نفت

بهاي نفت در بازارهاي جهاني روز گذشته به دليل گمانه زني ها درباره قطع صادرات نفت ايران به اروپا به بالاترين سطح در 9 ماه اخير رسيد. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري بلومبرگ، بر اين اساس بهاي نفت سبک آمريکا (وست تگزاس) در بازار نيويورک براي تحويل در ماه آوريل با 11 سنت افزايش 106 دلار و 36 سنت در هر بشکه رسيد. همچنين نفت برنت درياي شمال براي تحويل در ماه آوريل در بازار لندن با 18 سنت کاهش 121 دلار و 48 سنت در هر بشکه معامله شد. قيمت نفت در سال جاري به دليل تنش غرب با ايران، سرماي شديد زمستان در اروپا و افزايش تقاضا کشورهاي در حال توسعه، تاکنون 11 درصد افزايش يافته است.
 

برنج ايراني و خارجي گران شد

دبير انجمن توليد کنندگان برنج با اعلام افزايش 8 درصدي قيمت برنج ايراني، اعلام کرد: قيمت برنجهاي وارداتي نيز 5 تا 6 درصد افزايش داشته است. جميل عليزاده شايق در گفتگو با مهر درباره افزايش قيمت برنج با توجه به قرار گرفتن در آخرين ماه از سال، گفت: قيمت برنج توليد داخل نسبت به يک ماه گذشته در حدود 7 تا 8 درصد افزايش يافته است. وي افزود: البته قيمت برنجهاي وارداتي نيز حدود 5 تا 6 درصد بالا رفته است که به دليل فراواني در بازار، اين افزايش قيمت خيلي محسوس نيست. دبير انجمن توليد کنندگان برنج درباره نحوه کنترل برنجهاي وارداتي مطرح کرد: برنج مورد نياز ما از سوي کشورهاي هند، تايلند، تايوان خريداري مي شود اما متاسفانه وضعيت کنترل برنج هاي وارداتي ضعيف است. شايق ادامه داد: سال گذشته موضوع آلوده بودن برنجهاي وارداتي مطرح شد اما هيچ مرجعي اين مطلب را نتوانست تاييد کند.


قيمت نان و گندم تا پايان سال افزايش نمي يابد

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پايان سال در حوزه خبازي (نان و گندم) افزايش قيمت نخواهيم داشت. به گزارش ايسنا مهدي غضنفري درباره کيفيت نان پس از هدفمندي يارانه ها تصريح کرد: به نظر مي رسد که کيفيت نان بهتر از قبل شده باشد اما هنوز جاي بهتر شدن دارد و ما تا حد توان در اين راستا گام بر خواهيم داشت. وي کيفيت نان را تابع کيفيت گندم دانست و خاطر نشان کرد: برخي استان ها از کيفيت گندم خوب و برخي از کيفيت پايين تري برخوردارند و يا ممکن است اختلاط گندم به خوبي انجام نشود که اين روي کيفيت آرد و خمير اثر خواهد داشت و به تبع کيفيت نان را پايين مي آورند. وزير صنعت، معدن و تجارت در خصوص اقدامات دولت براي افزايش کيفيت گندم افزود: يکي از کارهايي که شروع کرديم سخت گيري در جدول پاکي خريد تضميني گندم از کشاورزان بود و به آنان اين پيام داده شد که پرداخت دولت درخريد تضميني گندم منوط به حفظ کيفيت است.


افتتاح شعبه ديگري از
موسسه اعتباري توسعه

مراسم افتتاح شعبه سپيدار ياسوج موسسه اعتباري توسعه با حضور مدير عامل، جمعي از مديران ،برخي از مسئولين و اهالي غيور شهر ياسوج برگزار شد. به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي حيدر مستخدمين حسيني در مراسم افتتاح چهل و نهمين واحد بانکي موسسه اعتباري توسعه در شهر ياسوج که سپيدار نام گذاري شده است با مروري بر تاريخچه شکل گيري و فعاليت هاي موسسه اعتباري اظهار اميدواري کرد که اين شعبه بتواند منشا» خير و برکت براي اهالي اين شهر واقع شود. وي تعداد شعب بانکي در سطح استان و در شهر ياسوج را به ترتيب 170 و 91 واحد عنوان و تصريح کرد: سپرده هاي بانکي در اين شهر حدود 800 ميليارد تومان است که اين سپرده گذاري جهت ارتقا شاخص هاي توليد و اشتغال کافي نيست و بهبود آن در گرو افزايش درآمد ها است تا بتوان در اين راستا سپرده گذاري را نيز افزايش داد و به توسعه و پيش رفت شهر کمک کرد.


بانک رفاه در حوزه بانکداري الکترونيک برتر شد

در اولين همايش بين المللي بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت، بانک رفاه بر اساس راي هيات داوران به عنوان بانک برتر در پرداخت يارانه هاي خانوار از طريق خدمات الکترونيک، انتخاب شد و تنديس و لوح تقدير اين همايش به آقاي اسماعيل لله گاني عضو هيات مديره اين بانک اعطا شد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه; اولين همايش بين المللي بانکداري الکترونيک و نظام هاي پرداخت، توسط بانک مرکزي با هدف معرفي الگوهاي موفق دنيا در زمينه بانکداري الکترونيک، معرفي زيرساخت ها و ابزارهاي جديد و ارتقاي سطح دانش تخصصي بانک هاي کشور با حضور دکتر محمود بهمني رييس کل بانک مرکزي، مديران عامل و ارشد بانک ها، اساتيد و کارشناسان اجرايي حوزه بانکداري الکترونيک از روز30 بهمن به مدت دو روز در محل برج ميلاد برگزار شد و با معرفي بانک هاي برتر در زمينه الکترونيک و اهداي لوح تقدير به نمايندگان آنها، به کار خود پايان داد.