نسخه شماره 2854 - 1390/11/29 -


آلودگي هاي لنزهاي تماسي با سرم نمکي برطرف نمي شود


آب آشاميدني در برخي مناطق کشور آرسنيک دارد


مصرف مکرر روغن هاي سرخ کردني فشارخون را افزايش مي دهد


استفاده از پلاستيک باعث چاقي و ديابت مي شود


آيا فروکتوز مي تواند خطر سرطان را بالا ببرد؟


خبر


اخبار کوتاه


 آلودگي هاي لنزهاي تماسي با سرم نمکي برطرف نمي شود 

رييس قطب چشم پزشکي کشور با بيان اين که برخي تصور مي کنند لنزها تنها با سرم هاي نمکي پاک مي شوند، گفت: سرم ها قادر نيستند به تنهايي لنزها را از آلودگي ها پاک کنند، اما در اين زمينه استفاده از انواع محلول هاي ضدعفوني کننده توصيه مي شود.
دکتر بهرام عين اللهي در گفت وگو با ايسنا، درباره لنزهاي تماسي و چگونگي استفاده صحيح از آن ها اظهار کرد: لنزهاي تماسي اغلب به دو دليل اصلاح عيوب انکساري و يا زيبايي مورد استفاده قرار مي گيرند.
وي ادامه داد: لازم است به اين نکته توجه شود که لنز يک عامل خارجي است و زماني که روي قرنيه قرار مي گيرد با جنس قرنيه و چشم تفاوت دارد به همين خاطر لنز بايد توسط چشم پزشک تجويز شوند.
اين فوق تخصص قرنيه ضمن تاکيد بر اين که لنز نيز مانند ساير وسايل شخصي، تنها بايد توسط يک فرد مورد استفاده قرار بگيرد، عنوان کرد: گاهي ديده مي شود که در يک دبيرستان دخترانه چند همکلاسي از يک لنز به صورت مشترک استفاده مي کنند، در حالي که به هيچ وجه نبايد لنز شخصي ديگري را مورد مصرف قرار داد.
وي اضافه کرد: از آنجايي که انواع ميکروب ها در محيط خارجي وجود دارند، مراقبت از لنز و ضدعفوني کردن آن  غيرقابل اجتناب است. البته برخي تصور مي کنند لنزها تنها با سرم هاي نمکي پاک مي شوند. در حالي که سرم ها قادر نيستند به تنهايي لنزها را از آلودگي ها پاک کنند. بلکه استفاده از انواع محلول هاي ضد عفوني کننده ضروري است.
رييس قطب چشم پزشکي کشور همچنين با بيان اين که لنز بايد به صورت روزانه استفاده شود، گفت: استفاده از لنزها به صورت سالانه و ماهانه توصيه نمي شود.
عين الهي در ادامه تاکيد کرد: لنز را حتما شب ها از چشم خارج و در محلولهاي ضدعفوني کننده قرار دهيد تا پاک شود.
وي ضمن اشاره به اين که لنز ممکن است آلودگي هاي غيرميکروبي نيز بگيرد، اظهار کرد: ذرات فيزيکي چون گرد وغبار و دوده و همچنين مواد شيميايي از جمله آلودگي هاي غيرميکروبي هستند که براي پاک کردن آن ها از روي لنز بايد از محلول هاي «کلينينيگ سولوشن» بهره جست. بهتر است زماني که لنز را که از چشم خارج مي کنيد، بين دو انگشت شست و سبابه قرار داده و به کمک اين محلول ها بشوييد. توجه داشته باشيد قبل از قرار دادن لنزها بر روي چشم نيز آنها را با محلول ضدعفوني کننده و سرم ها شست وشو دهيد.
استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به اين  که لنزها به دو دسته نرم و سخت تقسيم بندي مي شوند، گفت: معمولا لنزهاي سخت به کمک محلول هاي ضد عفوني کننده پاک مي شوند در صورتي که لنزهاي نرم به علت جنسي که دارند ممکن است پروتئين نيز جذب کنند به همين منظور قرص هاي ضد پروتئيني وجود دارند که مي توان لنزها را در داخل آنها قرار داد.
عين اللهي در پايان ضمن بيان اين  که لنزها ممکن است موجب بروز عفونت هاي شديدي شوند، اظهار کرد: خطرناک ترين نوع اين عفونت ها، «سودومونا» نام دارد که مي تواند در مدت چند روز موجب از دست رفتن بينايي فرد شود. بنابراين به محض مشاهده قرمزي و يا درد غيرمعلول، لنز را از چشم ها خارج و به پزشک مراجعه کنيد.


 آب آشاميدني در برخي مناطق کشور آرسنيک دارد 

معاون بهداشتي وزارت بهداشت گفت: آلاينده هاي طبيعي در برخي مناطق کشور باعث شده آب آشاميدني مردم آرسنيک داشته باشد. سلامت مردم در خطر است. وزارت صنايع به داد سلامت مردم برسد. به گزارش فارس، عليرضا مصداقي نيا، معاون بهداشتي وزير بهداشت 9در مراسم امضاي تفاهمنامه همکاري مشترک وزارت صنعت و معدن و تجارت و وزارت بهداشت اعلام کرد سال گذشته بنا به دستور رياست دانشگاه علوم پزشکي تهران مرکز تحقيقات محيط زيست دانشگاه به پژوهشکده محيط زيست تبديل شد. اين پژوهشکده با 3 مرکز تحقيقاتي آب، هوا، ضايعات جامد تشکيل شد. وي افزود: کمک وزارت صنايع فوق العاده به سلامت کشور کارساز است. هم اکنون از دو دسته آلاينده در کشور و در برخي شهرهاي بزرگ رنج مي بريم. مثلا آلاينده هاي طبيعي که در برخي استان ها آب آشاميدني مردم را به آرسنيک آلوده کرده که اينها مربوط به معادن است که ما نمي توانيم خيلي براي رفع آن کاري انجام دهيم. تنها کاري که مي توانيم بکنيم در جنبه هاي ديگر مانند پاکسازي است. مصداقي نيا تصريح کرد: دسته دوم آلاينده ها، آلاينده هايي است که بشر به وسيله صنايع آنها را به وجود آورده است که مي توانيم جلوي آنها را بگيريم. وي تصريح کرد: اطلس کامل ارتباط بين بيماري ها و آلاينده هاي طبيعي در دست اجرا است که به زودي آن را منتشر مي کنيم.معاون بهداشتي وزير بهداشت هشدار داد: ما از وزير صنايع مي خواهيم که دستور پيگيري و حمايت از جلسات کارگروه هاي تشکيل شده بين اين دو وزارتخانه را صادر کند. همچنين از جناب وزير مي خواهيم به داد سلامت مردم از بابت آلاينده ها برسد.


 مصرف مکرر روغن هاي سرخ کردني فشارخون را افزايش مي دهد 

يک کارشناس تغذيه به مبتلايان به فشارخون توصيه کرد: از مصرف غذاهاي سرخ کرده يا غذاهايي که در درجه حرارت  بسيار بالا و يا با مدت زمان طولاني تهيه مي شوند خودداري کنيد و به خاطر داشته باشيد استفاده مکرر از روغن هاي آشپزي عاملي در بالا بردن فشار خون است.  ناهيد برخورداري در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: از آنجايي که بسياري از افراد مبتلا به فشار خون از بيماري خود آگاه نيستند، توصيه مي شود افراد، فشار خون خود را به طور منظم کنترل نمايند چرا که اين بيماري مانند بالا بودن چربي خون مي تواند سالها بي سر و صدا در بدن شخص مبتلا وجود داشته باشد بدون آن که علائمي را در وي بروز دهد.  وي توصيه کرد: مبتلايان به بيماري فشار خون از مصرف غذاهاي پرنمک و پرادويه بپرهيزيد. اين افراد به جاي نمک مي توانند از سبزيجات تازه يا خشک، ادويه جات مفيد (زردچوبه، دارچين)، پودر زنجبيل و پياز و آبليموي تازه استفاده کنند.  برخورداري با تاکيد بر کاهش مصرف نان ها و مواد کربوهيدراتي تهيه شده از آردهاي سفيد و بدون سبوس در مبتلايان به فشارخون، افزود: اين افراد بهتر است از انواع نان هاي سبوس دار استفاده کنند.  وي با بيان اينکه مصرف بيش از 4 واحد از انواع سبزيجات و سالاد به کنترل فشار خون کمک مي کند، افزود: هر واحد سبزي معادل يک ليوان انواع سبزيجات خام يا نصف ليوان پخته است. اين افراد سعي کنند در هفته 3 بار يا بيشتر از انواع مغزها و آجيل به صورت خام و بي نمک اسفاده کنند.  اين کارشناس تغذيه ضمن توصيه به اين بيماران به جويدن کامل غذا گفت: حتما غذاي خود را در محيطي آرام و به دور از استرس و تشنج ميل کنند.


 استفاده از پلاستيک باعث چاقي و ديابت مي شود 

پژوهشگران انگليسي در تازه ترين تحقيقات خود دريافتند که ماده سمي بيسفنول موجود در پلاستيک ها و قوطي هاي کنسرو نه تنها باعث سرطان بلکه باعث چاقي و ديابت نيز مي شود.به گزارش فارس به نقل از روزنامه ديلي ميل انگليس، پژوهشگران دانشگاه ميگل هرناندز اسپانيا دريافتند ماده شيميايي بيسفنول که به طور گسترده در ساختن پلاستيک ها و قوطي هاي کنسرو بکار مي رود علاوه بر خطر سرطان زايي، با بروز چاقي و ديابت نيز در ارتباط است.پژوهشگران گفتند که تنها مقادير کمي از اين ماده ممکن است در بدن واکنش ايجاد کرده و بر هورمونها تاثير منفي بگذارد. اين تحقيقات دريافت: ماده موجود باعث افزايش ميانگين ميزان چربي ها و توليد هورمون انسولين مي شود که مسئول کنترل سطح قند در خون در بدن است. بر پايه اين گزارش، اگر ميزان اين هورمون افزايش يابد، بدن در مقابل تاثيرات آن مقاوم مي شود که اين امر باعث افزايش وزن و ديابت نوع دوم مي شود. آنخل نادال، کارشناس ماده بيسفنول در دانشگاه ميگل هرناندز گفت: گويي به هنگام خوردن چيزي که حاوي بيسفنول است، شما به اعضاي بدن خود مي گوييد که بيش از اندازه واقعي غذا مي خوريد. اين تحقيقات همچنين دريافت ماده بيسفنول بر لوزالمعده که توليد کننده انسولين است، تاثيرات منفي مي گذارد. نتايج پژوهش هاي مختلف همواره نشانگر احتمال بالاي خطرات جبران  ناپذير اين ماده جنجال  برانگيز براي انسان ها است. اگر غلظت بيسفنول زياد باشد، مي تواند روي کيفيت اسپرم در مردان تاثير منفي بگذارد و در زنان نيز احتمال ناباروري را افزايش دهد و بيماري هاي قلبي و عروقي ايجاد کند. وجود بيسفنول تنها به قوطي  هاي کنسرو و شيشه  شيرها محدود نمي شود بلکه براي ساخت اسباب بازي هاي پلاستيکي، بسته   بندي هاي مواد غذائي و اشيا» ديگري که ما به طور روزمره با آنها در تماس هستيم نيز از اين ماده سمي استفاده مي شود. پژوهشگران همچنين هشدار مي دهند که افزايش ماده بيسفنول يا BPA در بدن مادران باردار، خطر بروز نارسايي هاي مادرزادي را در نوزاردان افزايش مي دهد. افزايش سطح اين ماده شيميايي در خون مادران احتمال نارسايي هاي عصبي  رفتاري را در نوزادان آنها تشديد مي کند. هر ساله حدود سه ميليون تن بيسفنول در جهان توليد مي شود و غير از شيشه هاي شير پلاستيکي، اين ماده در لايه محافظتي داخلي قوطي هاي آبميوه و سودا هم وجود دارد. بيسفنول به عنوان مختل  کننده کار غدد درون ريز نيز شناخته شده است که سبب ايجاد اختلال در کار بيضه ها، رشد مغزي، غدد سينه  اي و تخمدان مي شد و همچنين بر بافت دستگاه گوارش تاثير منفي مي گذارد.


 آيا فروکتوز مي تواند خطر سرطان را بالا ببرد؟ 
نويسنده : ترجمه:رامونا نيکويي

سرطان شرايطي است که به دليل تقسيم بسيار سريع سلول ها بوجود مي آيد، سپس آنها شکل انبوهي از سلول هاي غيرطبيعي را به خود مي گيرند. موارد زيادي هستند که باعث ايجاد تغييرات سرطاني در سلول ها مي شوند، مانند: بعضي از مواد شيميايي، آسيب هاي بنيادي و تشعشعات. هنگامي که سلول هاي سرطاني تشکيل مي شوند، آنها هنوز هم براي زنده ماندن نياز به تغذيه دارند. تومورهاي سرطاني مي توانند ذخاير خوني خودشان را تهيه کنند و از اين طريق مي توانند از مواد مغذي حياتي براي زنده ماندن و تکثير استفاده کنند. از مدتها پيش مشخص شده است سلول هاي سرطاني هنگامي که از گلوکز (يک سوخت کليدي در جريان خون) تغذيه مي کنند مي توانند فعاليت شان را به خوبي انجام دهند. بنابراين اين استدلال مي تواند منطقي باشد که براي افراد مبتلا به سرطان، از مصرف غذاهايي که باعث بالا رفتن سطح قند در جريان خون مي شود اجتناب کنند، مانند غذاهاي شيرين و کربوهيدرات هاي نشاسته اي که شامل: نان، سيب زميني، برنج، ماکاروني و بسياري از صبحانه هاي شامل غلات آماده است. فروکتوز به طور طبيعي در ميوه ها و سبزيجات وجود دارد و نيمي از شکر، چغندر قند و نيمي از گلوکز را نيز شامل مي شود. همچنين فروکتوز مي تواند در شيره ذرت با فروکتوز بالا يافت شود (HFCS)، که در طي چند دهه گذشته در رژيم غذايي غربي به طور فزاينده اي نفوذ داشته است. تا همين اواخر، فروکتوز به عنوان سمبل سلامتي که منجر به قند خون نمي شود، شهرت يافته بود. به همين دليل است که آن به خصوص براي بيماران ديابتي توصيه مي شود. به هرحال، معلوم شده که فروکتوز قابليت بالايي در ايجاد اثرات سمي در بدن دارد. يک پژوهش منتشر شده در ماه ژوئن در مجله هپاتولوژي نشان داد که فروکتوز در ايجاد "کبد چرب" دخيل است. پژوهش ديگري که توسط دانشگاه هاي پرينستون و راکفلر در ماه فوريه در مجلات داروشناسي، زيست شيمي و رفتارشناسي منتشر شد به اين نتيجه رسيدند کهHFCS  باعث چاقي در موش ها مي شود.


 خبر 

رژيم غذايي مديترانه اي مغز را سالم تر نگه مي دارد

در يک آزمايش جديد مشخص شد که دنبال کردن يک رژيم غذايي مديترانه اي در کاهش آسيب هاي احتمالي به عروق خوني کوچک در مغز موثر است.  به گزارش ايسنا، متخصصان دانشکده پزشکي دانشگاه ميلر وضعيت سلامت مغزي را تقريبا در هزار فرد داوطلب که يک نوع رژيم غذايي مديترانه اي را دنبال کرده بودند، مورد بررسي قرار دادند. اين رژيم غذايي بيشتر روي غذاها و خوردني هاي گياهي مثل ميوه ها و سبزي ها، غلات سبوس دار، بغولات و خشکبار، مصرف روغن زيتون به جاي چربي ها مثل کره متمرکز مي شود.  طبق دستورالعمل انجمن قلب آمريکا، اين رژيم غذايي مصرف بيش از چند نوبت اندک گوشت قرمز در ماه را تاييد نمي کند و توصيه مي کند که در مصرف گوشت ماهي و مرغ نيز بايد حد تعادل نگه داشته شود.  اين کارشناسان با مطالعه اسکن هاي مغزي حاصل از شرکت کنندگان متوجه شدند حتي با وجود در نظر گرفتن ساير فاکتورهاي خطرزا مثل سيگار، فشار خون بالا و کلسترول بالا باز هم در صورت استفاده از رژيم غذايي مديترانه اي مقدار آسيب وارد شده به عروق خوني کوچک در مغز به ميزان قابل توجهي کاهش مي يابد.


ميزان سرب و کادميوم در خون با افزايش نازايي مرتبط است

نتايج يک آزمايش جديد نشان داد وجود افزايش غلظت کادميوم در خون زنان و افزايش مقدار عنصر سرب در خون مردان مي تواند زوج ها را با مشکلات جدي نازايي مواجه کند.  به گزارش ايسنا،  کادميوم فلزي است که در باتري ها، روکش هاي فلزي و پلاستيک ها به کار مي رود اما معمول ترين منبع تماس با آن دود سيگار است. همچنين معمول ترين منابع تماس با سرب در آمريکا رنگهاي حاوي اين عنصر در خانه هاي قديمي، ظروف سربي و خاک و آب آلوده به اين عنصر است.  تماس با اين فلزات سمي عوارض مختلفي براي سلامت انسانها دارد اما تاثير آنها روي توان توليدمثلي انسان تاکنون به طور گسترده مورد بررسي قرار نگرفته بود. در مطالعه جديد که با حضور 501 زوج در ايالت هاي ميشيگان و تگزاس صورت گرفت معلوم شد که در زنان با افزايش غلظت کادميوم در خون احتمال بارور شدن تا 22 درصد کمتر مي شود و در مردان نيز با وجود افزايش غلظت سرب در خون توان بارورسازي 15 درصد کاهش مي يابد.


 اخبار کوتاه 

تاثير مصرف چربي روي زن باردار

پزشکان هشدار دادند زنان باردار بايد به دقت مراقب رژيم غذايي خود باشند چون هر چيزي که مي خورند هم روي خودشان و هم روي فرزندانشان تاثير مي گذارد.  به گزارش ايسنا، دکتر کاترين بوورز از متخصصان انستيتوهاي ملي سلامت در ايالت ميدوست آمريکا در اين باره گفت: ديابت بارداري يکي از مشکلات متداول دوران حاملگي است که روي مادر و جنين تاثير سو» مي گذارد و براي هر دوي آنها خطرناک است.  در اين مطالعه بوورز و دستيارانش اطلاعات مربوط به 13 هزار زن شرکت کننده در «سنجشII  سلامت پرستاران» را مورد تحليل و بررسي قرار دادند. آنها با بررسي دقيق اين اطلاعات مطمئن شدند که مصرف چربي زياد در دوران حاملگي براي مادر و جنين واقعا خطرناک است.  بوورز در گفت و گويي با کارشناسان دپارتمان خدمات سلامت و انسان در آمريکا اظهار داشت: زناني که بيشتر از چربي هاي حيواني استفاده مي کنند بيشتر دچار ديابت بارداري مي شوند. هم چنين زناني که رژيم غذايي شان  حاوي کلسترول زياد است با افزايش اين خطر مواجه هستند.


جلوگيري از سرطان با آسپرين

گروهي از پزشکان استراليايي در يک بررسي جديد اعلام کردند که آسپرين و ساير داروهاي غير نسخه اي مي توانند از شيوع سرطان جلوگيري کنند.  به گزارش ايسنا، اين پزشکان مي گويند اين دارو مي تواند مسيرهاي شيميايي را که به تغذيه تومورها منتهي مي شوند، مسدود کند.  عروق لنفاوي در واقع کليد انتشار تومورها در سرتاسر بدن هستند.  دکتر استيون استاکر از پزشکان اصلي در اين مطالعه خاطر نشان کرد: ما در آزمايشاتمان نشان داده ايم که مولکول هايي مثل آسپيرين مي توانند با کاهش اتساع (گشاد شدن) در اين عروق اصلي به شيوه اي موثر عمل کرده و ظرفيت تومورها را در گسترش يافته و منتشر شده به ساير نقاط بدن کاهش دهند.   


رابطه خودخواهي و تلفن همراه

روانشناسان مي گويند کارکردن با تلفن همراه مي تواند موجب بروز رفتارهاي خودخواهانه در کاربران شود و حس اجتماعي بودن را در انسان ها کاهش مي دهد.  به گزارش ايسنا، گروهي از کارشناسان دانشگاه «مري لند» با انجام مجموعه اي از آزمايشات شامل تست هاي گروهي روي کاربران تلفن همراه دريافتند پس از مدت کوتاهي کار کردن با تلفن همراه، شرکت کنندگان در آزمايشات کمتر براي انجام فعاليت هاي خدمات رساني اجتماعي داوطلب مي شوند.  آزمايشات نشان داد: استفاده از تلفن همراه به طور مستقيم روي احساسات برقراري ارتباط با ديگران تاثير مي گذارد و نياز اوليه انسان را براي متعلق بودن به چيزي، ارضا» مي کند که حاصل اين تغييرات احساسي، کاهش تمايل انسان براي ارتباط گرفتن با ديگران و يا شرکت کردن در رفتارهاي اجتماعي و ابراز همدردي با آنها است.