نسخه شماره 2854 - 1390/11/29 -

يک استاد رشته معماري:
حيف است بافت تاريخي بوشهر از بين برود
تخريب بيش از 60 عمارت تاريخي در سال هاي گذشته
رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان :
با بنزين هزار توماني مخالف هستم

شهردار کرج:
نذر فرهنگي مشارکت هوشمندانه مبتني بر عقلا نيت مي خواهد


گندمکاران رشتخوار براي يک کيسه کود، هر روز سرگردان هستند


خبر


اخبار کوتاه


 يک استاد رشته معماري:
 حيف است بافت تاريخي بوشهر از بين برود 
 تخريب بيش از 60 عمارت تاريخي در سال هاي گذشته

يک استاد رشته معماري در دانشگاه بوشهر گفت: بيش از 60 عمارت قديمي بافت تاريخي بوشهر در سال هاي گذشته تخريب شده اند. واقعا حيف است اين بافت از بين برود.  بهروز مرباغي در گفت وگو با ايسنا، ابتدا درباره ويژگي هاي بافت تاريخي بوشهر بيان کرد: در شهرهايي مانند نايين، يزد، زواره، کاشان و سمنان هنوز بافت تاريخي وجود دارد، در چند کتاب نيز اطلاعاتي درباره آن ها منتشر شده است; اما درباره معماري بوشهر به صورت کلاسيک در کتابي بحث نشده است، با وجود اين که معماري اين بافت شرايط و ويژگي هاي خاصي دارد.  او گفت: معماري بافت تاريخي بوشهر برخلاف معماري يزد، سه چهار طبقه و روبه بيرون است. در کوچه هاي يزد فقط در ورودي خانه ها را مي بينيم و هر چه هست داخل خانه اتفاق مي افتد. در حالي که در بوشهر خانه ها با چند طبقه و بالکن روبه بيرون هستند. به عبارتي فقط معماري سنتي بوشهر است که هم با بيرون و هم با درون خانه ها ارتباط دارد.  وي ادامه داد: علاوه بر اين ويژگي ها، مصالح استفاده شده در بناهاي بوشهر، ترکيبي از مصالح وارداتي و مصالح بومي است، به طوري که برخي شيشه ها نيز خارجي هستند، در اين زمينه، وقتي براي انجام فعاليت هاي مرمتي در يکي از بناها بودم، چند نمونه را ديدم.  وي با تاکيد بر اين که آثار معماري در بافت تاريخي بوشهر ويژگي هايي دارند که ارزش پرداختن به آن ها احساس مي شود، بيان کرد: جالب است بدانيم در ورودي عمارت دهدشتي در بوشهر حدود 150 سال قدمت دارد، در حالي که چوب آن کاملا سالم است، ولي يراق هاي فلزي آن پوسيده شده است. با وجود چنين شرايطي حيف است که اين آثار از بين بروند.  مرباغي در ادامه گفت: کل بافت تاريخي بوشهر حدود 40 هکتار وسعت دارد که از اين مقدار، شالوده آن هنوز باقي است; هرچند عمارت هاي زيادي از بين  رفته اند.  اين استاد دانشگاه در اين باره توضيح داد: در روزهاي ابتدايي پس از انقلاب اسلامي و سال هايي که جنگ بود، بنا بر اعلام بنياد بوشهرشناسي، حدود 95 عمارت شاخص در بوشهر وجود داشتند. تعداد اين عمارت ها در چند سال گذشته به 32 عدد رسيد که از بين آن ها هم در چند سال اخير، هفت يا هشت بناي ديگر تخريب شدند.  وي درباره خانه جعفري نيز گفت: اين خانه زيباي تاريخي که به يکي از فرهيختگان بوشهر تعلق داشت، حدود دو سال پيش تخريب و ساختمان ديگري جاي آن ساخته شد. همچنين يک عمارت ديگر که حياط مرکزي آن سه گوش بود و به نام عمارت «سه گوش» نيز معروف شده بود، حدود يک ونيم سال پيش تخريب شد.  او با اشاره به اين که بافت تاريخي بوشهر در فهرست آثار ملي ثبت شده است، اظهار کرد: اين بناها بيشتر توسط مالک تخريب مي شوند، زيرا قصد ساخت وساز و تغيير بنا را دارند و مي گويند سازمان ميراث فرهنگي مي تواند آن ها را بخرد، ولي اين سازمان بودجه کافي براي تملک ندارد و اگر هم داشته باشد همه بناهاي تاريخي را نمي تواند بخرد.  مرباغي افزود: در اين بافت تاريخي 40 هکتاري حدود 1200 پلاک وجود دارند و تعدادي خانه تاريخي هنوز باقي مانده اند. در واقع مي توان گفت، بوشهر هنوز يکي از زيباترين بافت هاي تاريخي کشور را دارد.


 رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان :
 با بنزين هزار توماني مخالف هستم 

گروه شهرستانها: رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان با اشاره به اين که دولت يارانه ناوگان اتوبوسراني را پرداخت نکرده است تاکيد کرد: به عنوان يک کارشناس شهري با فروش هر ليتر بنزين به قيمت يک هزار تومان در فاز دوم هدفمند کردن يارانه ها مخالف هستم. در حالي که بحث بر سر انتخاب يکي از 4 سناريوي مطرح در ستاد هدفمندي يارانه ها درباره قيمت بنزين يارانه اي در مرحله دوم اجراي قانون هدفمندي يارانه ها ادامه دارد، خبرهاي رسيده حاکي است، يکي از اين سناريوها شانس بيشتري براي مبنا قرار گرفتن در فاز دوم دارد.بر اساس اين سناريو بنزين آزاد با قيمت هزار تومان در هر ليتر به فروش مي رسد.  مهندس عباس حاج رسوليها در اين باره معتقد است: قيمت سوخت سال جاري بايد براي سال آينده نيز ثابت بماند و فقط لازم است اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها مديريت شود به گونه اي که از محل درآمد اين  "سوم از هزينه هاي حمل ونقل عمومي در شهرها بايد توسط دولت تامين شود اما اين اتفاق صورت نگرفته و شهرداري اصفهان بايد به جاي يک سوم سهم خود، دو سوم پرداخت کند." طرح به طور جداگانه اعتبارتي به بخش صنعت،اشتغال و حمل ونقل اختصاص يابد.  وي با بيان اين که در شرايط فعلي قيمت سوخت مي بايست ثابت بماند اذعان داشت: لازم است پس از بررسي و رفع نواقص و اشکالات فاز اول طرح هدفمند سازي يارانه ها، فاز دوم اين طرح اجرايي شود چرا که در شرايط کنوني با افزايش قيمت بنزين نابساماني ايجاد مي گردد.  وي با بيان اين مطلب که دولت يارانه ناوگان اتوبوسراني اصفهان را پرداخت نکرده است افزود: يک سوم از هزينه هاي حمل ونقل عمومي در شهرها بايد توسط دولت تامين شود اما اين اتفاق صورت نگرفته و شهرداري اصفهان بايد به جاي يک سوم سهم خود، دو سوم پرداخت کند.


 شهردار کرج:
 نذر فرهنگي مشارکت هوشمندانه مبتني بر عقلا نيت مي خواهد 

گروه شهرستانها: شهردار کرج نذري دادن را از راه هاي تبلور جهان بيني و نظام اعتقادي شيعه ذکر کرد و گفت: نذر فرهنگي از نذورات معني داري است که نياز به مشارکت هوشمندانه مبتني بر ارزش گرايي و عقلانيت نياز دارد.  به گزارش مردم سالا ري  به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرج با اشاره به راه اندازي ستاد " نذر فرهنگي " در حوزه فرهنگي معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري کرج گفت: راه اندازي اين ستاد اقدامي معنوي و بسيار مهم  براي کلانشهر کرج است. وي مردم کرج را مردمي مذهبي، معتقد و متدين خواند و عنوان کرد: ستاد " نذر فرهنگي " با هدف بهره گيري از ظرفيت ها و پتانسيل هاي فرهنگي شهروندان در زمينه هاي مختلف ايجاد و راه اندازي شده است. اين مسئول با بيان اينکه، فرهنگ ابعاد گسترده اي دارد، اذعان داشت: نذر فرهنگي مي تواند زمينه ارائه آموزش هاي مختلف ديني، مذهبي، درسي و هنري را براي ساير افراد که توانايي پرداخت هزينه هاي آموزش را ندارند و در عين حال به اين آموزش ها نياز دارند را مهيا کند. آقازاده تصريح کرد: بي شک اداي اين گونه نذرها تاثيراتي بلند مدت در روحيه مردم دارد و اين مهمترين رويکردي است که در ارائه نذر بايد مد نظر داشت. شهردار کرج با بيان اينکه، نذري دادن آييني براي  بزرگداشت شخصيت هاي محوري و اعتقادي مسلمانان است، بيان کرد: اين حرکت مذهبي و معنوي راهکاري مطمئن به منظور تقويت دين و  ولايت به شمار مي رود. وي در بيان توضيحي در باره " نذر فرهنگي " عنوان کرد: نذورات فرهنگي در واقع تقويت بنيان هاي فکري افراد و راهي براي تداوم بسترهاي فرهنگي همچنين احياي حافظه و خرد فرهنگ جمعي است.


 گندمکاران رشتخوار براي يک کيسه کود، هر روز سرگردان هستند 

عضو انجمن صنفي کارهاي کشاورزي شهرستان رشتخوار، از کمبود کودهاي ازته در شهرستان خبر داد و گفت: در حالي که اراضي زير کشت محصول گندم در مناطق جنوب و جنوب شرقي استان در حال رشد هستند و نياز شديدي به کودهاي ازته دارند، متاسفانه کشاورزان اين مناطق با کمبود شديد کود در اين نقطه از استان مواجه شده اند.  به گزارش ايسنا، در جمع مسئولان اجرايي شهرستان رشتخوار، تاکيد کرد: اگر فاصله کوددهي زياد شود و درجه گرما در اين منطقه گندم خيز استان افزايش يابد، موجب سوخت گياه شده، بازدهي اين محصول به شدت افت مي کند. وي افزود: کشاورزان گندمکار اين شهرستان براي يک کيسه کود براي اراضي خود، هر روز سرگردان هستند. عضو انجمن صنفي کارهاي کشاورزي شهرستان رشتخوار، خواستار روشن شدن تکليف اوضاع کود در اين شهرستان در قالب سهميه و آزاد براي کشاورزان از سوي مسئولان شهرستان و استان شد. فرخي با اشاره به اينکه در حال حاضر هر کيسه کود در بازار آزاد تا 250 هزار ريال معامله مي شود، ادامه داد: بايد کارخانجات يا ادارات ذي ربط اتحاديه ها يا بخشهاي خصوصي، کود را با دستورالعملهاي قانوني براي کشاورزان تامين کنند. وي اظهار داشت: اختصاص کود از 10 روز به بعد به علت گرمتر شدن هوا فقط وسيله اي براي از بين بردن محصول است و کمکي به ازدياد برداشت محصول کشاورزان نخواهد کرد. وي با تاکيد بر اينکه زمينهاي کشاورزي شهرستان به لحاظ وجود مواد آلي فقيرند و با کود اختصاصي غني نمي شوند، گفت: استفاده از کودهاي حيواني با توجه به ثابت ماندن قيمت گندم مقرون به صرفه نيست. عضو انجمن صنفي کارهاي کشاورزي شهرستان رشتخوار گفت: اگر دولت در اين خصوص بودجه اختصاص دهد علاوه بر غني شدن اراضي زير کشت، زمينهاي مزروعي بيش از 5 سال از کودهاي شيميايي فارغ مي شوند و سطح کيفي محصولات ارتقا مي يابد و عملکرد برداشت از سه به شش تن در هر هکتار مي رسد.  فرخي خاطرنشان کرد: کود حيواني ذخيره رطوبت را نيز بالا مي برد و تا حد زيادي از مصرف آب جلوگيري مي کند.  "محمد رستمي"، مدير جهاد کشاورزي شهرستان رشتخوار نيز در اين جلسه با تاکيد بر پيگيري کمبود کود کشاورزان شهرستان، گفت: امسال 13 هزار و 500 هکتار از زمينهاي زراعي شهرستان به کشت گندم اختصاص يافته است.  وي افزود: در سال جاري بيش از 17 هزار هکتار از اراضي شهرستان رشتخوار زير کشت محصول گندم و جو رفته است که سال گذشته بيش از 50 هزار تن محصول گندم و جو مازاد بر مصرف در اين منطقه توليد شده است.


 خبر 

بهره برداري از گاز 5 روستاي مراغه

گروه شهرستانها: آيين افتتاح گازرساني به 5 روستاي بهنق، اصفهانجيق، قوزلوجه،سعيدآباد و خطب با حضور استاندار، جمعي از مقامات استاني و مسئولين شهرستاني، مديرعامل شرکت گاز استان برگزار گرديد. به گزارش روابط عمومي شرکت گاز استان آذربايجان شرقي، مديرعامل شرکت گاز استان در اين مراسم با اشاره به مشخصات پروژه هاي قابل افتتاح در شهرستان مراغه گفت: 5 روستاي مراغه با اعتباري بالغ بر 15062 ميليون ريال و تحت پوشش قرار دادن 528 خانوار در قالب 2565 نفر جمعيت روستايي از نعمت گاز طبيعي بهره مند گرديده است. ولي الله ديني ادامه داد: 34 روستاي شهرستان مراغه در دست اجرا است که انشا»الله با تلاش ومساعي کارکنان خدوم مجموعه شرکت گاز استان و اتمام گازرساني به اين روستاها درصد بهره مندي روستايي اين شهرستان به 90 درصد افزايش خواهد يافت.


معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري اصفهان مطرح کرد:
6 شهرجهان ميزبان "هفته فرهنگي اصفهان"

گروه شهرستانها: معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري اصفهان تصريح کرد: 6 شهرپاريس،سنپترزبورگ،استانبول،کويتيکي ازشهرهاي اکراين وايرلند خواهان برگزاري هفته فرهنگي اصفهان درکشورهاي خودشده اند که براساس اولويت در دستور کار سال آينده شهرداري اصفهان قراردارد. حبيب الله تحويل پور بابيان مطلب فوق گفت: آشنايي مردم دنيا بافرهنگ و هنر اصفهان از مهمترين اهداف برگزاري هفته  ها ي فرهنگي است. وي با اشاره به اينکه درسال گذشته اولين هفته فرهنگي اصفهان در شهر الجزيره برگزارشد،اضافه کرد: 6 شهرپاريس، سنت پترزبورگ،استانبول،کويتيکي ازشهرهاي اکراين وايرلند خواهان برگزاري هفته فرهنگي اصفهان درکشورهاي خود شده اند که براساس اولويت در دستور کار شهرداري اصفهان درسا ل  آينده قراردارد. وي با اشاره به برنامه هاي فرهنگي سال آينده افزود: به دنبال توسعه مراکزفرهنگي، تفريحي وگردشگري اکنون احداث شهربازي روياها دردست اقدام است ودرسال آينده تجهيزوافتتاح مي شود. معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري اصفهان بابيان اينکه توسعه مراکزفرهنگي وتفريحي مخصوص بانوان از برنامه هاي فرهنگي شهرداري درسال آينده است،خاطرنشان کرد: درسال 91 نهضت فرهنگ شهروندي گسترده ترخواهد شد. تحويل پور با اشاره به اينکه سال 91، هزارمين سال تاليف کتاب قانون ابن سينا است،اظهارداشت: دراين راستا در سال آ ينده همايش ابن سينا به صورت ملي و بين المللي در اصفهان برگزارخواهد شد. وي اضافه کرد: همايش بيداري اسلامي وهمچنين همايش آرمانشهر اسلامي درسال 91 برگزارمي شود.


بهره برداري از گاز 2 روستاي بستان آباد
در استان آذربايجان شرقي

گروه شهرستانها: استاندار آذربايجان شرقي در آيين افتتاح گازرساني به روستاهاي زيرکان و انرجان از توابع بستان آباد گفت: خدمت رساني صادقانه از آثار و نتايج انقلاب شکوهمند اسلامي بوده و اين انقلاب حاصل خون پاک شهيدان خصوصا مردم آذربايجان به عنوان طلايه داران قيام هاي خونين عليه رژيم طاغوت مي باشد بطوريکه بعد از گذشت 33 سال، مردم با شکوه و عظمت هر چه بيشتر در صحنه هاي انقلاب حضور يافته و حمايت مطلق خود را از ولايت فقيه بيان مي دارند. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شرکت گاز استان آذربايجان شرقي، اين مراسم با حضور استاندار،مديرعامل شرکت گاز استان، مقامات استاني و شهرستاني و جمع کثيري از اهالي منطقه برگزار گرديد. مديرعامل شرکت گاز استان با اشاره به مشخصات پروژه هاي اجرايي گفت: گازرساني به روستاهاي زيرکان و انرجان با تحت پوشش قرار دادن 133 خانوار  در قالب 630 نفر جمعيت روستايي با اعتباري بالغ بر 2450 ميليون ريال به اتمام رسيده است. مهندس ديني متراژ شبکه گذاري اجرا شده براي اين پروژه ها را 10846 متر دانست و افزود: شهرستان بستان آباد با دارا بودن مناطق حاصلخيز و منابع غني از مهمترين قطب هاي کشاورزي و صنعتي در استان است.


 اخبار کوتاه 

ضرورت افکارسنجي
در حوزه مديريت شهري  کرج

گروه شهرستانها: رئيس شوراي اسلامي شهر کرج بر ضرورت افکار سنجي به عنوان پديده اي موثر در حوزه مديريت شهري تاکيد کرد. به گزارش مردم سالا ري  به نقل از با پايگاه خبري مديريت شهري کرج، محمد دادگو پرداختن به رويکرد افکارسنجي در ساختار  مديريت شهري را مهم ارزيابي کرد و گفت: افکار سنجي در واقع بازتاب نظرات و افکار مردم راجع به فعاليت هاي شهرداري است که بررسي هاي پيمايشي، تحليل محتوا  و انتشار نتايج اين بررسي ها زمينه ساز  بهبود و اصلاح امور شهري مي شود. 


دماوند باز هم لرزيد

صبح ديروز زلزله اي 3/5 ريشتري حوالي شهرستان دماوند از توابع استان تهران را لرزاند. به گزارش  فارس زلزله اي نسبتا بزرگ حوالي شهرستان دماوند از توابع استان تهران را لرزاند. اين زمين  لرزه در ساعت 7 و 19 دقيقه و 20 ثانيه صبح ديروز به وقت محلي رخ داده و شدت آن  3/5 درجه در مقياس امواج دروني زمين  (ريشتر) ثبت شده است. اين زمين لرزه در عمق 5 متري زمين، در 18 کيلومتري دماوند، 22 کيلومتري کيلان، 25 کيلومتري آبسرد و 79 کيلومتري تهران رخ داده است.


عمليات اجرايي پل ظفر آغاز شد 

گروه شهرستانها:  مدير منطقه 6 شهرداري کرج از آغاز عمليات اجرايي پل ظفر خبر داد.  به گزارش مردم سالا ري پايگاه خبري مديريت شهري کرج محمدرضا صيفي با اعلام اين خبر اظهار داشت: طي برنامه ريزي هاي صورت گرفته با معاونت فني و عمراني شهرداري کرج ، مشاور و مسئولين اجرايي منطقه و برگزاري 4 جلسه کارگاهي استارت اجراي اين عمليات خورد.  وي ادامه داد: در جلساتي که در دفتر اين مديريت برگزار شد پروژه مذکور مورد مطالعه قرار گرفت و معازضات موجود رفع ،مشکلات اساسي مرتفع و کارگاه اين پروژه از سوي عوامل پيمانکار در انتهاي چهار باندي ظفر تجهيز شد.


طوفان به شبکه برق رفسنجان
خسارت زد

مديرتوزيع برق رفسنجان از بروز خسارت در شبکه برق رساني روستايي رفسنجان به دليل بروز طوفان خبر داد.  سيد جواد جهادي در گفت وگو با مهر اظهار داشت: طوفاني با سرعت بيش از 90 کيلومتر در ساعات ابتدايي روز پنج شنبه شهر رفسنجان و مناطق اطراف آن را در نورديد که خسارت زيادي به شبکه ها و تاسيسات برق وارد آورد. مدير توزيع برق رفسنجان در اين خصوص گفت:شکسته شدن 30 اصله تير سيماني ، 160 مورد سيم پارگي و قطعي برق تعدادي از مشترک از جمله خسارات ناشي از بروز طوفان در منطقه بود.