نسخه شماره 2844 - 1390/11/16 -

موافقان و مخالفان کر ملين به خيابان آمدند
اعتراض در دماي انجماد روسيه

وزير انرژي بريتانيا مجبور به کناره گيري شد
استعفا به خاطر يک دروغ


اعتراض مردم يمن با مصونيت ديکتاتور سوخته


نگراني از موج سرما در اروپا


ضد حمله آنانيموس به اف بي آي


موج جديد خشم مردم آرژانتين از بريتانيا


ادامه خشونت ها در مصر


پولتيک


اخبار کوتاه


 موافقان و مخالفان کر ملين به خيابان آمدند
 اعتراض در دماي انجماد روسيه 

گروه بين الملل: مخالفان نخست وزير روسيه در حالي که دماي هوا در اين کشور به چندين درجه زير صفر رسيده بعداز ظهر امروز دست به تظاهرات ضد دولتي زدند. اين تظاهرات در اعتراض به تقلب در انتخابات پارلماني روسيه که در چهارم دسامبر سال گذشته برگزار شد و اين که نخست وزير کنوني روسيه اعلام کرده است مي خواهد به عنوان رئيس جمهوري آينده اين کشور وارد کرملين شود، بود. به نوشته رويترز، علاوه برمسکو در شهرهاي ديگر روسيه نيز دراعتراض به حضور بي پايان پوتين درقدرت تظاهرات برگزار شد، اما گستردگي آن کمتر از تظاهرات مسکو بوده است.
طبق اعلام پليس مسکو، 33 هزار تن از هواداران جناح مخالف ديروز در تظاهراتي در پايتخت روسيه شرکت داشتند.
در همين حال پليس اعلام کرد: در تظاهرات ديگري در مسکو 150 هزار تن از طرفداران دولت ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه در خيابان ها حضور يافتند. تصاوير زنده از محل تظاهرات نشان مي دهد تعداد شرکت کنندگاني که در تظاهرات ضد پوتين شرکت کرده اند از آمار اعلام شده توسط پليس بيشتر است.
سازمان دهندگان تظاهرات غربي ضد پوتين بر اين باور هستند که بيش از 160 هزار تن در تظاهرات ديروز شرکت کردند.
بر اساس اين گزارش، دماي امروز هوا در مسکو زير درجه انجماد و نزديک به 17 درجه زير صفر است و از همين رو پيش از ظهر امروز پيش بيني شده بود که به دليل سرماي شديد مخالفان تظاهرات خود را لغو کنند ، اما با اين وجود در ساعات ابتدايي تظاهرات دهها هزار نفر از مخالفين به خيابانهاي مسکو آمده اند.
نکته قابل تامل درباره تظاهرات امروز حضور برخي از چهره هاي مخالف و نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري در ميان مردم معترض است.
نتايج انتخابات مجلس روسيه که ماه گذشته ميلادي برگزار شد، اعتراض هاي گسترده اي را به دنبال داشت. به باور صاحب نظران سياسي، انتخابات مجلس روسيه نوعي همه پرسي براي تائيد محبوبيت شخصي "ولاديمير پوتين" نخست وزير اين کشور بود که قرار است در انتخابات رياست جمهوري روسيه کانديدا شود.
وي طي سال هاي 2000 تا 2008 ميلادي در دو دوره رئيس جمهوري روسيه بوده است.


 وزير انرژي بريتانيا مجبور به کناره گيري شد
 استعفا به خاطر يک دروغ 

گروه بين الملل: سومين وزير کابينه ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا از سمت خود استعفا داد.
کريس هيون، وزير انرژي بريتانيا متهم شده است که در سال2003 براي باطل نشدن گواهينامه اش، از همسر سابق خود خواسته تا اتهام تخلف سرعت غيرمجاز در رانندگي را که نه سال قبل مرتکب شده بود به گردن گيرد.
در همين زمينه کي ير استارمر، دادستان عمومي بريتانيا گفت: "پس از انجام تحقيقات خود به نتيجه رسيديم که شواهد کافي براي وارد بودن اين اتهام عليه آقاي هيون و خانم پريس وجود دارد."هيون که عضو حزب ليبرال دموکرات بريتانياست با رد اتهام وارد شده اعلام کرد که براي تسهيل روند دادرسي از مقام خود کناره گيري مي کند.
وي درجمع خبرنگاران گفت: "من بيگناه هستم و قصد دارم براي اثبات آن بجنگم و مطمئن هستم که هيات منصفه در   نهايت با من موافقت خواهد کرد. براي جلوگيري از هرگونه اختلال در مورد اين پرونده با وظيفه رسمي ام از سمت خود کناره گيري مي کنم."
پيش از آقاي هيون دو وزير ديگر کابينه ديويد کامرون نيز از سمتهاي خود کناره گيري کرده بودند.
ليام فاکس، وزير دفاع سابق بريتانيا در سال 2011 به اتهام همراهي يکي از دوستان صميمي وي در سفرهاي کاري رسمي از سمت خود کناره گيري کرده بود.
ديويد لوز، معاون وزير دارايي و مسئول بودجه دولت بريتانيا نيز دو سال پيش، با اذعان به دريافت غيرقانوني کمک هزينه مسکن از پارلمان بريتانيا، از سمت خود استعفا داد.
" ديويد کامرون " نخست وزير انگليس از استعفاي هيون از کابينه، ابراز تاسف کرد.
اين اتهامات اولين بار در سال 2010 و بعد از فاش شدن رابطه هيون با يک زن ديگر مطرح شد. يک سال بعد از فاش شدن اين رابطه هيون از همسرش که سه فرزند از او دارد، جدا شد.هيون و همسر سابقش قرار است اواسط ماه جاري ميلادي (فوريه) به اتهام سرعت مجاز و گمراه کردن مقامات قضايي، در دادگاه محاکمه شوند.


 اعتراض مردم يمن با مصونيت ديکتاتور سوخته 

مردم يمن بار ديگر به خيابان آمدند تا مخالفت خود را با تصميم پارلمان اين کشور به اعطاي مصونيت قضايي به "علي عبدالله صالح" رئيس جمهوري اين کشور اعلام کنند. به گزارش آسوشيتدپرس، صد ها هزار يمني به خيابان آمدند و با محکوم کردن اقدام پارلمان در اعطاي مصونيت قضايي به صالح، تاکيد کردند که به راهپيمايي هاي صلح آميز خود براي رسيدن به اهداف انقلاب شان ادامه مي دهند. تظاهرکنندگان همچنين هشدار دادند که در برابر تلاش هاي خاندان صالح براي ضربه زدن به انتخابات آتي مي ايستند. معترضان در "تعز" نيز خواستار اخراج بازمانده هاي رژيم صالح از قدرت و برکناري مقامات فاسد دولتي شدند. آن ها همچنين خواستار محاکمه مشاوران صالح شدند که به سبب خشونت شان ده ها نفر در جريان اعتراض ها کشته شدند.


 نگراني از موج سرما در اروپا 

موج سرمايي که شرق اروپا را فرا گرفته است با افزايش قربانيان باعث نگراني مردم در چند کشور شده است.برف سنگين و سرماي شديد اروپا با گرفتن جان202 تن بيشترين تلفات را در اوکراين برجاي گذاشته است. در ليتوني و ليتواني دما به منهاي 30 درجه سانتيگراد رسيده است و سرماي کم سابق در روماني و بلغارستان 35 قرباني گرفته است. در شمال اسلوواکي درجه هوا به منهاي 37 درجه است، صربستان با کشته شدن 6 نفر، در 19 ناحيه وضعيت اضطراري اعلام کرده است و برودت بوسني کم از صربستان نيست. رودخانه الب هامبورگ 10 سانتي متر يخ بسته است و کارشناسان هواشناسي آلمان مي گويند سرماي شديد تا چهار روز ديگر در مرکز و شرق اروپا تغييري نخواهد کرد.


 ضد حمله آنانيموس به اف بي آي 

به دنبال هک شدن خطوط پليس فدرال آمريکا (اف بي آي) و انتشار مکالمات اين نيرو و پليس اسکاتلنديارد بريتانيا توسط گروه هکري انانيموس، اف.بي. آي و اسکاتلنديارد اقدامي استراتژيک براي مقابله با تهديدهاي اين گروه هکري را خواستار شدند. محتواي مکالماتي که ظاهرا زمان آنها ماه گذشته بوده مربوط به رايزني هاي ميان پليس ملي دو کشور درباره هکرها و نحوه برخورد با آنهاست. بريتانيا و آمريکا هک شدن اين مکالمات را تاييد کرده و گفته اند که در حال بازرسي ماجرا هستند. گروه هکرهاي انانيموس همچنين متن ايميلي را منتشر کرده که حاوي اطلاعات مربوط به شرکت کنندگان در اين جلسه تلفني است. گروه  هکرهاي "انانيموس"Anonymous" " به عنوان مسئول بسياري از حملات سايبري در دنيا شناخته شده اند.


 موج جديد خشم مردم آرژانتين از بريتانيا 

معترضان آرژانتيني در اعتراض به حضور دوک کمبريج در جزاير فالکلند، ضمن تجمع در مقابل سفارت لندن در بوينس آيرس، پرچم بريتانيا را به آتش کشيدند.به نوشته  روزنامه  ديلي ميل، يک شعبه بانک اچ .اس. بي. سي چندي پيش مورد هدف بيش از 100 تن قرار گرفت. معترضان آرژانتيني در اين اقدام روي ديوارهاي اين شعبه بانکي انگليس شعار "انگليسي از مالويناس خارج شو" نوشتند.جزاير فالکلند در آرژانتين به مالويناس معروف است.در حالي که روابط لندن و بوينس آيرس در 30 سال گذشته در پي مناقشات بر سر جزاير ماليونيا به نقطه اوج خود رسيده است، گروه چپ گراي "کبراچو" که به عنوان عامل اصلي حمله به بانک اچ .اس .بي .سي در نظر گرفته مي شود، متعهد شده است که هر هفته يک شرکت بريتانيايي را هدف قرار دهد. آمادو بودو، معاون رئيس جمهوري آرژانتين اعلام کرد، سفر ويليام، شاهزاده بريتانيا به جزاير مورد مناقشه با هدف سرپوش گذارين روي ناکامي هاي دولت بريتانيا در مسائل داخلي انجام شده است.معاون رئيس جمهوري آرژانتين در گفت وگو با شبکه راديويي "لارد" اظهار کرد: اين اقدامات به سياست هاي داخلي انگليس به عنوان کشوري که با نرخ بالاي بيکاري مواجه است، مربوط مي شود. علت انجام چنين اقدامي تلاش براي جلوگيري از توجه به ناکامي هاي دولت انگليس است.


 ادامه خشونت ها در مصر 

درگيري معترضان مصري از "قاهره" و "سوئز" به "اسکندريه"، "پورت سعيد" و "الدقهليه" کشيده شد. ديروز،در شهر سوئز 4 تن و در قاهره 2 تن جان خود را از دست دادند. معترضان همچنين به چندين مرکز پليس حمله کردند و يکي از مراکز پليس در قاهره را به آتش کشانده و بازداشت شدگان را آزاد کردند. منابع پزشکي مصري نيز گفتند که يکي از کشته شدگان در قاهره افسر ارتش است که توسط خودروي پليس در مقابل وزارت کشور زير گرفته شد. خبرنگار الجزيره در قاهره به نقل از برخي منابع پزشکي گفت: "تعداد زخمي ها در جريان درگيري معترضان در مقابل وزارت کشور به هزار و 500 تن افزايش يافت." منابع پزشکي ديگر در شهر سوئز گفتند که ناآرامي ها در جريان درگيري ميان تظاهرکنندگان و نيروهاي امنيتي در مقابل ساختمان مرکزي سازمان امنيت اين شهر و خيابان هاي نزديک به آن به کشته شدن دو تن ديگر منجر شد. پيش از اين نيز در مقابل همين ساختمان دو تن کشته شدند.   از سوي ديگر، در شهر اسکندريه تظاهرکنندگان خشمگين در مقابل ساختمان سازمان امنيت به شدت با نيروهاي امنيتي درگير شدند. در اين درگيري نيروهاي امنيتي از گاز اشک آور براي متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کردند. تظاهرکنندگان خواستار پايان دادن به حاکميت نظاميان بر کشور نيز به مقابله با نيروهاي امنيتي پرداخته و به سمت آن ها سنگ و بمب هاي آتش زا پرتاب کردند. اين درگيري ها در پي کشته شدن 74 نفر در جريان يک مسابقه فوتبال آغاز شده است.


 پولتيک 

زلزله سياسي در برزيل با اتهام فساد دولت

استعفاي هفت وزير کابينه دولت برزيل به دليل اتهام هاي فساد از زمان آغاز دوره رياست جمهوري "ديلما روسف"، وي را با چالش جدي مواجه کرده است و تحليل گران مي گويند که اين مساله مي تواند وي را تا آستانه کناره گيري از سمتش بکشاند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، رسانه هاي محلي برزيل همواره خبرهايي از فساد در ميان اعضاي کابينه دولت ديلما روسف، رئيس جمهوري برزيل منتشر مي کنند و اين مساله نشان دهنده چالشي جدي است که پيش روي اين رئيس جمهوري نه چندان محبوب برزيل قرار گرفته است. در تاريخ عرصه سياسي برزيل فساد همواره يکي از مسائل نگران کننده بوده است.
کاستلو برانکو، يک تحليل گر برزيلي مي گويد: ما کشوري غني هستيم اما عاداتي که داريم مربوط به کشورهاي فقير و ضعيف است.
وي مي افزايد: خطر فساد در مقايسه با ساير کشورها در برزيل بيشتر است. فساد هرجا که پولي در کار باشد رخ مي دهد.
فرناندو فيلگويراس، نويسنده مقاله فساد و کنترل دموکراتيک در برزيل مي گويد: مفهوم فساد در برزيل همواره ثابت بوده است و در سال هاي گذشته برخلاف انتظارها روندي رو به رشد در پيش گرفته است.
برزيلي ها امروز ديگر از اين موضوع کاملا مطلع هستند که فساد در عرصه سياسي کشورشان يک مساله جدي است که تاثيري سو» بر زندگي عامه مردم دارد با اين حال آنها براي از بين بردن فساد در دولت کشورشان اقدام چنداني به عمل نمي آورند.


جهش آمار تلفات غيرنظاميان افغانستان

سازمان ملل متحد طي گزارشي اعلام کرد که آمار تلفات غيرنظاميان در افغانستان طي پنج سال اخير به بالا ترين سطح خود رسيده است.
به گزارش بي بي سي، هيات کمک سازمان ملل در افغانستان (يوناما) در اين گزارش نوشته است که شمار تلفات غيرنظاميان در سال 2011 ميلادي به سه هزار و 21 تن رسيده است، در حالي که سال قبل از آن اين آمار دو هزار و 790 تن و در سال 2009 ميلادي دو هزار و 412 تن بوده است.
براساس يافته هاي يافته اين گزارش، شبه نظاميان عامل کشتار بيشتر اين قربانيان بوده اند.
در گزارش سازمان ملل، بمب هاي کنار جاده اي و بمب گذاري انتحاري، مرگ بار ترين عوامل تلفات غيرنظاميان دانسته شده است.
نويسندگان گزارش افزوده اند که تلفات غيرنظاميان در سال 2011 ميلادي در اثر حملات هوايي براي حمايت از نيروهاي دولتي نيز افزايش يافته است.
سازمان ملل در اين گزارش با عنوان "گزارش سالانه 2011 درباره محافظت از غيرنظاميان در جنگ مسلحانه" نوشته است که مجموع قربانيان غيرنظامي از سال 2007 ميلادي به بعد، به 11 هزار و 864 تن رسيده است.
در اين گزارش "عناصر ضددولتي" مسئول کشتار دو هزار و 331 غيرنظامي در سال 2011 دانسته شده که 77 درصد کل تلفات غيرنظاميان را تشکيل مي دهند. اين ميزان در مقايسه با سال 2010 ميلادي، 14 درصد افزايش يافته است.
همچنين عمليات در حمايت از نيروهاي دولتي عامل مرگ 410 تن دانسته شده که شامل 14 درصد از کل تلفات غيرنظاميان در سال 2011 ميلادي مي شود. اين آمار نسبت به سال 2010 ميلادي، چهار درصد کاهش يافته است.
کميسر عالي سازمان ملل در امور حقوق بشر گفته است که افزايش سال به سال تلفات غيرنظاميان در افغانستان "به شدت نگران کننده" است.
گزارش سالانه سازمان ملل عامل کشتار 279 غيرنظامي ديگر را ناشناخته اعلام کرده و به هيچ طرف درگير جنگ در افغانستان نسبت نداده است.
در گزارش آمده است: "وسايل انفجاري بزرگ ترين عامل قتل کودکان، زنان و مردان افغان در سال 2011 ميلادي بوده که جان 967 تن يا يک سوم قربانيان غيرنظامي در جنگ (32 درصد) را گرفته است."
سازمان ملل از رهبران طالبان خواسته است که قواعد جنگي را براي کاهش تلفات غيرنظاميان در جنگ رعايت کنند و اصول حقوق بشر را در مقررات جنگي خود بيفزايند و مطمئن شوند که شبه نظاميان تحت امر آن ها پابند اين اصول هستند.
سازمان ملل متحد اعلام کرده است که 187 تن در اثر حملات هوايي کشته شده اند که اين آمار نسبت به سال 2010 ميلادي 9 درصد افزايش داشته است.
"ناوي پيلاي" کميسر عالي سازمان ملل در امور حقوق بشر گفته است که افزايش سال به سال تلفات غيرنظاميان در افغانستان "به شدت نگران کننده" است.
وي تاکيد کرده است: "در پشت اين آمار ها رنج و آسيب واقعي خانواده ها در افغانستان ديده مي شود. اين شبه نظاميان طرف هاي درگير هستند که باعث ادامه اين امر شده اند و بايد جلو چنين کشتاري را بگيرند."


 اخبار کوتاه 

آغاز کنفرانس امنيتي مونيخ

دويچه وله: کنفرانس امنيتي مونيخ") با حضور 350 شرکت کننده از 60 کشور در مونيخ آغاز شد; ايران، روسيه، سوريه و بهار عربي از مهمترين موضوعات اين نشست مي باشد.


نامه ادعايي ملا عمر

واشنگتن تايمز: مقام هاي آمريکايي مي گويند: ملا عمر، رهبر طالبان، در سال 2011 با ارسال نامه اي به باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا، به انجام مذاکرات در راستاي پايان جنگ افغانستان علاقه مندي نشان داده بود.


طرح محاکمه افشاگرويکي ليکس

فاکس نيوز: ارتش آمريکا با صدور بيانيه اي اعلام کرد: برادلي مانينگ در انتقال صدها هزار سند محرمانه به وب سايت افشاگر ويکي ليکس، در يک دادگاه نظامي محاکمه مي شود. در صورت گناهکار شناخته شدن، مانينگ به حبس ابد محکوم مي شود زيرا وي در پرونده اي محکوم شده که شامل بزرگ ترين شکاف اطلاعاتي در تاريخ آمريکاست.


رجزخواني تند  البشير

خبرگزاري فرانسه: "عمر البشير" رئيس جمهوري سودان کشور تازه تاسيس شده سودان جنوبي را تهديد به جنگ کرد. تنش ميان کشورهاي سودان و سودان جنوبي اخيرا بالا گرفته است. اين دو کشور بر سر مسائل زيادي اختلاف دارند از جمله اين مسائل هزينه هاي صدور نفت سودان جنوبي از طريق سودان است.


رسيدگي پيش نويس عليه سوريه

ريانووستي: در حالي که شوراي امنيت  براي راي دادن به پيش نويس قطعنامه عليه سوريه نشست برگزار مي کند، مسکو همچنان تاکيد دارد که اين پيش نويس را با چارچوب کنوني نمي پذيرد.


ورشکستگي هواپيمايي مجارستان

يورونيوز: شرکت هواپيمايي مجارستان مالو اعلام ورشکستگي کرد. به اين ترتيب تمامي پروازهاي اين شرکت هوايي پس از 66 سال فعاليت براي هميشه متوقف شد

قتل عام نيروهاي الشباب

رويترز: سخنگوي ارتش کنيا اعلام کرد که دست کم 100 شبه نظامي در سومالي پس از آنکه هلي کوپترهاي جنگي به اهداف بيش از 200 شبه نظامي الشباب حمله کردند، کشته شدند.