نسخه شماره 2844 - 1390/11/16 -


پريناز به دستور سجادپور توقيف شده است


انتشار آلبوم زاگرس با صداي شهرام ناظري در ابهام است

فصل هاي طلايي تاريخ جشنواره فيلم فجر
سينما، مرز ميان رويا و واقعيت


خبر


اخبار کوتاه


سراي فرهنگ


 پريناز به دستور سجادپور توقيف شده است 

با صدور اطلاعيه اي مشترک از سوي کارگردان و تهيه کننده فيلم «پريناز»; به توقيف غيررسمي فيلم پريناز از سوي اداره کل نظارت و ارزشيابي اعتراض شد.
به گزارش ايلنا، سازندگان فيلم سينمايي «پريناز» با صدور اطلاعيه اي نسبت به رفتار اخير اداره کل نظارت و ارزشيابي با اين فيلم که منجر به حذف آن از جشنواره فيلم فجر شد به شدت اعتراض کردند.
در اين اطلاعيه مشترکي که به امضاي «عبدالمحمد نجيبي» تهيه کننده و «بهرام بهراميان» کارگردان اين فيلم رسيده آمده است: «سي امين جشنواره فيلم فجر با شعار اخلاق، اميد و آگاهي در حال برگزاري است اما رفتار اداره کل نظارت و ارزشيابي با فيلم سينمايي «پريناز» نشان مي دهد اين شعار براي برخي مديران و دست اندرکاران جشنواره حتي در حد يک «شعار» هم جدي گرفته نشده و به دلايلي نامشخص و طي يک داستان از پيش طراحي شده، علي رغم همکاري موثر و سازنده سازندگان فيلم با اين اداره، پريناز از جشنواره فجر کنار گذاشته شده است».
در ادامه اين مطلب آمده است: « تهيه کننده و کارگردان فيلم از ابتدا براي فراهم آمدن زمينه نمايش فيلم در جشنواره، آماده هر نوع همکاري با اين اداره کل بودند. در فضاي مغشوشي که از يک طرف عنوان مي شد مشکل اصلي فيلم «گريم» بازيگر آن است و از طرفي ديگر دليل بروز اين مشکلات براي فيلم حضور سرکار خانم فاطمه معتمدآريا در اين فيلم عنوان مي شد; در تاريخ 30 دي ماه با صدور اطلاعيه اي براي اعمال اصلاحات پيشنهادي درخصوص اين فيلم اعلام آمادگي شد اما با وجود اين حسن نيت، ظاهرا رييس اداره کل نظارت و ارزشيابي از همان ابتدا با حضور فليم در جشنواره مخالف بوده و در طول اين ايام صرفا يک بازي از پيش طراحي شده را پيش برده تا در نهايت مقصر اصلي در نرسيدن فيلم به جشنواره دست اندرکاران فيلم تلقي شوند».
در ادامه اين اطلاعيه مي خوانيم: «آقاي عليرضا سجادپور در يکي از اولين اظهارنظرهاي خود درخصوص اين فيلم در تاريخ 23 دي اعلام کردند: پريناز اصلاحيه هاي زيادي دارد که به صاحبان فيلم ابلاغ شده و به نظر مي رسد اين فيلم به جشنواره سي ام نرسد. در تاريخ 12 بهمن نيز از قول وي مي خوانيم: پري ناز نتوانست اصلاحات را انجام دهد و به جشنواره فيلم فجر نمي رسد. در حدفاصل اين دو اظهار نظر، مصاحبه هاي ديگري هم از آقاي سجادپور در رسانه ها منتشر شده است. مثلا در تاريخ سوم بهمن از قول وي عنوان شده است: در حال گفت و گو با تهيه کننده فيلم هستيم که اصلاحاتي که اعمال شده، انجام شود. همکاري خيلي خوبي هم تهيه کننده و کارگردان داشتند و اميدواريم که بتوانيم به توافقي برسيم و دست کم فيلم براي چند نمايش خاص و حداقل براي رسانه ها در جشنواره آماده شود. اما چند ساعت بعد و در همين روز آقاي سجادپور مي گويد: فيلم پري ناز بهارم بهراميان مجموعا اصلاحاتش به صورتي است که به جشنواره نخواهد رسيد»!
دست اندرکاران اين فيلم در ادامه با اشاره به نظر مثبت هيات انتخاب درباره اين فيلم مي گويند: «پريناز در جلسات بازبيني هيات انتخاب موافقت قاطع و جدي آقايان دکتر علي رفيعي، جواد طوسي و حميد نعمت الله را کسب کرده که حتي اين افراد بارها در مصاحبه هاي خود بر کيفيت خوب اين فيلم براي حضور در بخش مسابقه تاکيد کرده اند اما به دليل مخالفت آقاي عليرضا سجادپور به عنوان يکي از اعضاي 9 گانه هيات انتخاب اين فيلم شانس حضور در جشنواره را نداشته است».
در بخش ديگري از نامه آمده است:« در مقطعي از مذاکرات آقاي «سيدضيا» الدين دري» به عنوان نماينده اداره کل نظارت و ارزشيابي براي مذاکره با سازندگان فيلم پريناز انتخاب شد و سازندگان فيلم با اعمال اصلاحيه ها، هشت دقيقه از فيلم را کوتاه و بخش هايي از آن را هم اصلاح کردند. به همين دليل طرح اين مسئله که سازندگان فيلم اصلاحيه ها را انجام ندادند کذب است».
در پايان اين اطلاعيه، تهيه کننده و کارگردان فيلم اعلام کرده اند حاضرند در جلسه اي با حضور نمايندگان رسانه ها، هيات انتخاب و شخص آقاي سجادپور، فيلم پريناز را نمايش دهند تا غيرمنطقي بودن دلايل اعلام شده براي جلوگيري از حضور اين فيلم در بخش مسابقه آشکار شود.

بليت فيلم تلفن همراه  رئيس جمهور
50 هزار تومان فروش رفت

کارگردان "تلفن همراه رئيس جمهور" عنوان کرد، دبير جشنواره فيلم فجر بهتر است مانند مديرعامل باشگاههاي فوتبال مدام تغيير نکند. محمد خزاعي امسال به خوبي عمل کرده است.
علي عطشاني در اين ارتباط به خبرنگار مهر گفت: جمعه شب فيلم "تلفن همراه رئيس جمهور" در سينما آفريقا به روي پرده رفت و با استقبال بسياري روبرو شد. به طوري که جلوي در سينما بليت هاي اين فيلم با قيمت 50 هزار تومان به فروش مي رسيد. تعدادي از مخاطبين با در دست داشتن بليت نتوانستند داخل سالن شوند وعده اي نيز ايستاده فيلم را ديدند.

«بي خود و بي جهت»
پروانه اکران عمومي ندارد

مدير اداره کل نظارت و ارزشيابي وزارت ارشاد از ارائه پروانه موقت به فيلم "بي خود و بي جهت" ساخته عبدالرضا کاهاني خبر داد و تاکيد کرد اين فيلم هنوز مجوز براي اکران عمومي ندارد.  عليرضا سجاپور در اين ارتباط به خبرنگار مهر گفت:اين فيلم فقط براي حضور در جشنواره فجر پروانه نمايش موقت دريافت کرده است و هنوز موفق به دريافت مجوز اکران عمومي نشده است. وي درباره جلوگيري از نمايش "بي خود و بي جهت" در سانس فوق العاده سينما آزادي به دليل نداشتن پروانه نمايش در شب گذشته افزود: من درجريان تصميم گيري درباره اين موضوع نيستم و اين امر به دبير جشنواره و نظر ايشان بر مي گردد.
سجادپور درباره انتخاب دوباره محمد خزاعي دبير جشنواره فيلم فجر در سال هاي آينده گفت: انتخاب ايشان که خوشبختانه تا کنون عملکرد خوبي داشتند به شوراي سياست گذاري جشنواره بر مي گردد. با راه اندازي سازمان سينمايي و استقلال آن به مديريت جواد شمقدري معاونت سينمايي در اين ارتباط تصميم گيري خواهد شد.
فيلم "بي خود و بي جهت" آخرين ساخته عبدالرضا کاهاني تا کنون در سينماهاي مردمي روي پرده رفته است و با توجه به استقبال زياد مخاطبان، شب گذشته درخواست سانس فوق العاده براي آن است، اما به دليل نداشتن پروانه نمايش فقط اجازه داده شد در سانس هاي تعين شده در جدول به روي پرده برود و از اين اکران مجدد آن جلوگيري شد.
در اين فيلم رضا عطاران، پانته آ بهرام، نگار جواهريان و احمد مهران فر بازي کردند.


 انتشار آلبوم زاگرس با صداي شهرام ناظري در ابهام است 

آلبوم موسيقي زاگرش را صداي شهرام ناظري به همراه قطعاتي از منطقه زاگرس نشينان ضبط کرده است.
ارسلان کامکار(آهنگساز و مايستر ارکستر سمفونيک تهران) به خبرنگار ايلنا گفت: آلبوم «زاگرس» شامل قطعاتي با آهنگسازي من و خوانندگي شهرام ناظري بوده که آخرين مراحل ضبط آن دو سال پيش به پايان رسيده ولي هنوز منتشر نشده است.
وي افزود: آهنگسازي و ضبط موسيقي اين آلبوم را در حدود 14 سال پيش انجام دادم ولي آواز اين قطعات را دو سال پيش با صداي شهرام ناظري در استوديو بل ضبط کرديم.
وي افزود: آلبوم "زاگرس" براي ارکستر سمفونيک و سازهاي ايراني تنظيم شده و حق انتشار آن به محمدعلي چاووشي(مدير نشر مشکات) فروخته شده بود; البته پس از گذشت دو سال از پايان مراحل ضبط اين اثر هنوز وارد بازار موسيقي نشده است و من از سرنوشت اين آلبوم هيچ اطلاعي ندارم.
اين آهنگساز درباره قطعات آلبوم زاگرس نيز گفت: اين آلبوم شامل هشت قطعه است که قطعات اصلي اين آلبوم از ملودي هاي محلي مناطق غرب کشور همچون لري، کردي، کرمانشاهي و بختياري گرفته شده است.
وي ادامه داد: من ملودي هر قطعه را پس از انتخاب، گسترش دادم و براي استفاده ديگر مناطق کشور از اين آلبوم نيز تصميم گرفتم برخي از اين قطعات را با شعر فارسي همراه کنم.
وي ضمن ابراز اميدواري براي بهتر شدن وضعيت ارکسترسمفونيک، درباره حضور در جشنواره بصيرت و اجراي آثار سفارشي گفت: من انجام آثار سفارشي را نمي پسندم و هرگز در طول فعاليت هنري ام اثري سفارشي براي ارگان مشخصي آهنگسازي نکرده ام و معتقدم هنرمند بايد براي دل خودش کار کرده و احساس دروني خود را در قالب آثارش بيان کند.
ارسلان کامکار در پايان ضمن اشاره به سمفوني «حلبچه» که اثري است براي موضوعي خاص، گفت: سمفوني «حلبچه» با آهنگسازي «هوشنگ کامکار» اثري بود که موضوعي خاص داشت اما هرگز کاري سفارشي نبود و هوشنگ کامکار آن را براي پاسخ گفتن به احساس دروني خود نوشته و سپس منتشر کرد که با استقبال خوبي هم مواجه شد.


 فصل هاي طلايي تاريخ جشنواره فيلم فجر
 سينما، مرز ميان رويا و واقعيت 
نويسنده : نيما بهدادي مهر

هنوز هم اگر از کارشناسان سينما در خصوص رازهاي ماندگاري يک فيلم سوالي پرسيده شود، به قطعيت نمي توانند يک مولفه روشن را به عنوان نظري مشترک بيان کنند; رويکردهاي متفاوت نسبت به ماهيت يک اثر و ارزيابي مطلوبيت هاي سينمايي در پس ساختار و محتوايي که يک فيلم در باطن خود نمودار مي سازد گاه چنان رويه اي متناقض را بر فرآيند نظرسنجي ها (چه از مخاطبان و چه از منتقدان) حاکم مي کند که حتي نمي توان در خصوص اينکه کدام مولفه فني يا مفهومي بر جلب نظر منتقدان يا مخاطبان تاثير داشته با قاطعيت سخن گفت. از اين وجه گاه حواشي نيز بر ماندگاري يک اثر، فراتر از تمامي وجوه فني يا مفهومي موثر است و بينات روشني از اين موضوع در احوالات امروز سينماي ايران قابل رويت است.
تجربه سي و سه ساله نقد در سينماي پس از انقلاب اسلامي اين نکته را نشان مي دهد که طيف متنوع رويکردها و سلايق فرصت رسيدن به يک تجميع نظر محکم در خصوص آثار سينمايي را به دست نداده و نتوانسته ايم تا به يک مولفه مشترک درخصوص دلايل ماندگاري يک فيلم سينمايي برسيم. اگر از اين زاويه به مساله بنگريم متوجه مي شويم که گاه هنر فني کارگردان و اعتبار اجتماعي اش بر روند صعودي نظرات موافق تاثيرگذار است و گاه سوژه ملتهب فضاي ديده شدن فيلم را فراهم تر مي کند و البته بازيگران نيز در کنار سناريو و کارگرداني قرار گرفته و يک سه ضلعي فني مهم را تشکيل مي دهند. اگر اين سه اهرم فني به درستي در کنار هم قرار گرفته باشند مي توانند بر ماندگارتر شدن يک اثر تاثير قابل توجهي داشته باشند و البته در اين ميان نبايد نقش حواشي پيراموني نيز فراموش شود. دو جريان بازدارنده و جلوبرنده نيز نقش مهمي در توفيق يا شکست هنري- صنعتي يک اثر سينمايي داشته اند و در اين باب مي توان دو نمونه "مارمولک" و "سنتوري" را مثال زد که اولي به دليل حواشي پيراموني تنها سه هفته بر روي پرده دوام آورد و دومي هيچگاه روي پرده را به خود نديد(البته بدون احتساب نمايش محدود در جشنواره فيلم فجر).
مساله مهم ديگري که در ماندگاري يک اثر نقش برجسته اي دارد خلوص گروه سازنده است که در اين باب و از خيل آثار برجسته و ماندگار سينماي پس از انقلاب 6 نمونه مهم را مثال مي زنم که با برداشت درست از شرايط جامعه و تطبيق مفاهيم دروني فيلم با تفکر روز توانستند ماندگاري نسلي خوبي در ذهن مردم داشته باشند. کمدي موقعيت نمادگرايي چون "اجاره نشين ها" با ارزيابي دقيق تحولات سياسي اجتماعي آن روز و ارائه تصويري جاندار از يک سوال مهم که از اين پس چه خواهد شد و البته بهره گيري از زباني کمدي به الگويي مثالي از کمدي ايراني بدل شد که حتي با گذشت 25 سال از اکرانش، هنوز قابليت ارتباط گيري با مخاطب را دارد.
"هامون" يک درام روشنفکري حساب شده است که در بهترين موقعيت حرف مهم خود در باب چالش هاي روشنفکر بودن را مطرح مي کند و در يک روند تراژيک، فروپاشي حميد هامون را در منظر ديد مخاطب قرار مي دهد. "ما در" نيز با گره زدن درست سنت هاي ايراني اسلامي به هم، تجربه اي درخشان در سينماي اجتماعي ايران به يادگار مي گذارد.
"آژانس شيشه اي" اثري بي نظير با محوريت لوکيشن ثابت و کاراکترهاي چندلايه است که از طريق چند قطبي ساختن فضاي ايدئولوژيک و به نوعي ايجاد تضارب ميان افکار، درام خود را سر و شکلي درست بخشيده و الگوي قهرمان سازي را بر مبناي نگره اي ايراني به سامان مي رساند."بچه هاي آسمان" در پستوي روايت ساده و شاعرانه خود، پرداختي هنري و استعاري به مولفه ايثار دارد و سکانس طلايي بوسه ماهيان حوض بر پاي برادر چنان جذاب است که حتي چشم داوران اسکار را نيز مي گيرد. "درباره الي" نيز با سکانس درخشان غرق شدن الي يکي از لحظه هاي طلايي سينماي ايران را در ذهن جامعه به ثبت مي رساند و درک اين جمله را که سينما مرز ميان رويا و واقعيت است بديهي تر مي سازد. به واقع از طريق حرکت باريک و بازيگوشانه ميان رويا و واقعيت، خودمان را در يک خلوتگاه هنري بازبيني مي کنيم و از اينروست که منيت در سينما به هيچ انگاشته مي شود و ما به وجود ميآيد و در پرتو اين مساله است که با خاطره يک فيلم- يک شخصيت همراه مي شويم و سينما را در قلبمان جا مي دهيم.


 خبر 

خلا قيت  و نوآوري  در انيميشن تهران 1500

«بهرام  عظيمي» با بيان اين که انيميشن «تهران 1500» شبيه  هيچ فيلم  ديگر ايراني  نيست،  گفت: در اين فيلم  خلا قيت  و نوآوري  ديده مي شود. «بهرام عظيمي» کارگردان سينما در گفت وگو با خبرنگار فارس در مورد انيميشن «تهران 1500»، اظهار داشت: اين فيلم کاري است که 4 سال رويش کار کرديم. اين کار براي ببيننده نو و جذاب است و خلاقيت و نوآوري در آن ديده مي شود.  اين کارگردان ادامه داد: انيميشين «تهران 1500» شبيه هيچ فيلم ديگري در ايران نيست. عظيمي در ادامه در مورد دوبله کار نيز توضيح داد: 8 بازيگر اصلي جاي خودشان صحبت کردند و 40 بازيگر ديگر فيلم صدايشان دوبله شد.  «بهرام عظيمي» در پيايان اين گفت وگو در مورد اينکه چرا فيلم در بخش مسابقه اصلي جشنواره نيست، اظهار داشت: گفتند معيار اين فيلم با فيلم هاي ديگر فرق مي کند، به همين دليل در بخش مسابقه نيست.


يک روز فرصت براي شرکت در مسابقه معماري ميرميران

علاقه مندان به حضور در «ششمين جايزه معماري ميرميران» تنها يک روز ديگر براي ارسال آثار خود فرصت دارند.  به گزارش ايسنا، علاقه مندان براي شرکت در اين مسابقه مي توانند تا پايان ساعت اداري روز دوشنبه 17 بهمن ماه  آثار خود را به دبيرخانه بنياد معماري ميرميران تحويل دهند.  آثار اين دوره از جايزه معماري ميرميران را که با موضوع «معماري و خاک» و «معماري و باد» برگزار مي شود،هنرمندان و اساتيدي همچون ايرج اعتصام،فريار جواهريان،داراب ديبا،علي اکبر صارمي،هما فرجادي،سيد عليرضا قهاري ،شهاب کاتوزيان،عباس کيارستمي و حميد ميرميران داوري مي کنند.  اين در حالي است که داوري طرح ها در تاريخ هاي 26 و 27 بهمن ماه انجام مي شود و نتايج نهايي و اهداي جوايز معماري ميرميران در مراسم يادمان و جايزه ميرميران در هفته اول ارديبهشت ماه و مقارن با هفته معماري در خانه هنرمندان ايران برپا مي شود و طي آن کليه طرح هاي منتخب به مدت يک هفته در خانه هنرمندان ايران به نمايش در خواهد آمد.  به گزارش ايسنا،بنياد معماري ميرميران در ادامه سلسله موضوعات مربوط به مسابقه جايزه معماري ميرميران و در راستاي درک ارتباط عناصر پنج گانه اصلي (نور ،آب ،  گياه ،خاک ، باد) با معماري قديم ايران دو موضوع باقيمانده با عنوان «معماري و خاک» و «معماري و باد» را براي مسابقه سال جاري در نظر گرفته است.  پيش از اين نيز موضوعات مفهومي ديگري چون «پيوند ناگسستني نور و معماري»، «معماري و آب» و «معماري و طبيعت سبز» در اين جايزه مطرح شده بود.


اجراي بيش از 280 ويژه برنامه فرهنگي هنري همزمان
با دهه فجر

همزمان با سي و سومين فجر انقلاب اسلامي، علاوه بر اجراي 100 ويژه برنامه مرتبط با اين ايام، بيش از 280 ويژه برنامه از سوي مراکز فرهنگي هنري پايتخت برگزار مي شود.  به گزارش ايسنا، اين برنامه ها در قالب 23 نمايشگاه، 33 برنامه آموزشي، 15 اجراي هنري، 28 نشست ادبي، 55 برنامه ترکيبي، 34 برنامه مذهبي، 56 نشست موضوعي، 26 مسابقه، 9 نمايش سينمايي و شش برنامه گردشگري برگزار مي شود.  نمايشگاه کلاژ «خط نگاره» تا 21 بهمن در گالري شماره دو فرهنگسراي ارسباران، نمايشگاه گروهي «تابلوهاي پارچه اي» تا پايان هفته در نگارخانه انديشه، کتابت قرآن به خط کوفي حجازي تا 20 بهمن در فرهنگسراي قرآن و نمايشگاه پتينه کاري «باران وحي» از 20 بهمن در فرهنگسراي بهمن از جمله برنامه هاي نمايشگاهي اين هفته است.  نشست مثنوي شناسي 17 بهمن در فرهنگسراي ملل، نشست خانه ترانه 20 بهمن در فرهنگسراي ارسباران، شاهنامه خواني 19 بهمن در فرهنگسراي فردوس و شب شعر طنز به رسم خنده20 بهمن در فرهنگسراي گلستان برگزار مي شود. کارگاه نقاشي نابينايان نيز در تاريخ هاي 19 و 20 بهمن در فرهنگسراي ابن سينا، کارگاه کانون تئاتر فرهنگسراي هنگام در تاريخ 16 بهمن ماه و کارگاه داستان نويسي اين فرهنگسرا در تاريخ 18 بهمن و کارگاه فيلمنامه نويسي 17 بهمن در فرهنگسراي بهمن از جمله برنامه هاي آموزشي هفته جاري است.  نشست «يک کتاب يک نويسنده» با موضوع نقد و بررسي کتاب با حضور مترجم 16 بهمن در کتابخانه اميد برگزار مي شود. نشست هاي طب ايراني- اسلامي 16 بهمن در خانه فرهنگ گل ها، بررسي زندگينامه و آثار اساتيد کهن خط نستعليق 16 بهمن در فرهنگسراي شفق و نشست بررسي تاريخ هنر نقاشي در ايران 19 بهمن در فرهنگسراي شفق برپا خواهد شد.  علاقه مندان مي توانند جهت دريافت فهرست کامل برنامه ها به پايگاه اينترنتيir.farhangsara.www  مراجعه کنند و براي دريافت اطلاعات ويژه برنامه هاي هفته جاري و نشاني مراکز فرهنگي هنري شهر تهران با شماره 1837 تماس بگيرند.

سالار عقيلي با پرديس به لندن رفت 

سالار عقيلي; ديشب و امشب (15 و 16 بهمن) به همراه گروه پرديس به رهبري حميد متبسم در اروپا به صحنه رفت.  سالار عقيلي(خواننده موسيقي سنتي) درباره جديدترين کنسرت خود به خبرنگار ايلنا گفت: ارکستر پرديس يک گروه 40 نفري از نوازندگان ايراني و خارجي به رهبري حميد متبسم است که قرار است دو برنامه با اين گروه داشته باشم. قطعاتي که قرار است به اجرا درآيد از قطعات حميد متبسم و در آواز دشتي و در دستگاه ماهور است و از اشعار مولانا، سياوش کسرايي و چند شاعر ديگر استفاده شده است.  اين خواننده که 6 و 7 بهمن ماه جاري با گروه موسيقي قمر در سالن نمايشگاههاي ميلاد به صحنه رفته است، افزود: موسيقي در ميان رسانه هاي کشور; از کمترين سهم خبري برخوردار است که همين امر موجب شده موسيقي تا حدود زيادي مهجور بماند.  وي خاطرنشان کرد: هنر در کشور ما مقوله اي است که کمتر به آن پرداخته مي شود و اين درست عکس جرياني است که در ديگر نقاط دنيا وجود دارد.  عقيلي با اشاره به اينکه هم اکنون به موضوع ورزش در کشور اهميت زيادي داده مي شود، تصريح کرد: هم اکنون در کشور ما به ورزش بسيار بيشتر از هنر پرداخته مي شود و تقريبا همه روزنامه ها و کانال هاي تلويزيوني به مقوله ورزش و فوتبال مي پردازند; اين در حالي است که فوتبال کشور باتوجه به هزينه هاي گزافي که براي آن انجام مي شود هيچ کارايي بين المللي ندارد.

داستان عشق در جشنواره موسيقي فجر روايت مي شود

گروه موسيقي نريمان به سرپرستي علي پژوهشگر، در بخش نسل ديگر بيست و هفتمين جشنواره موسيقي فجر، به روايت داستان «عشق» بر اساس اشعار مولانا خواهد پرداخت. اين کنسرت که در ساعت 00:21 شنبه 29 بهمن ماه جاري در فرهنگسراي ارسباران در دو بخش اجرا خواهد شد. بخش نخست آن به اجراي قطعات بي کلام اختصاص دارد که براي نخستين بار سازهاي «بم  آهنگ» و «شهرود»، از سازهاي ابداعي علي پژوهشگر که از خانواده بربت هستند، به نوا در خواهند آمد. در اين بخش قطعاتي از آلبوم «دوره گرد» که چندي پيش منتشر شده اجرا خواهد شد. در بخش دوم کنسرت گروه بزرگ نريمان متشکل از 19 نوازنده و خواننده به روي صحنه خواهند آمد تا روايتگر داستان عشق براساس سروده هاي مولانا باشند. اين داستان که سيامک بديعي روايت گر و عليرضا مرعشي به همراه گروه همخوان، هم آوايان آن خواهند بود، روايت «درويش»  است که دل در ميان شعله هاي عشق، سرمست و غزل خوان، مي جويد و مي پويد تا ره به کوي «دلبر عيار» ببرد. اين روايت در شش بخش به نام هاي قطعه «چشمه»، تصنيف «درويش»، تصنيف «دلبر عيار»، تصنيف «بي من مرو»، تصنيف «نفرين» و تصنيف «صورتگر نقاش» اجرا خواهد شد. در گروه بزرگ نريمان به در گروه نريمان، علي پژوهشگر، بربت مي نوازند و با همخوانان هم آوا مي شود، سيامک بديعي، راوي داستان است و گلناز جمشيدي نوازندگي سنتور را بر عهده دارد.

81شاعر در کنگره شعر بيداري اسلامي 

دبير کنگره بيداري اسلامي گفت: بيش از 80شاعر در اين اجلاس حضور دارند ضمن اين که مسائل سياسي در بحرين مانع حضور برخي از شاعران بحريني به اين کنگره شد. نشست رسانه اي کنگره بين المللي شعر بيداري اسلامي ديروز با حضور علي اکبر ولايتي دبير کل مجمع بيداري اسلامي، قاسم شريعتمدار دبير کنگره بيداري اسلامي و محسن مومني رئيس حوزه هنري در سالن همايش هاي حوزه هنري برگزار شد.  در ادامه اين مراسم قاسم شريعتمدار دبير کنگره بيداري اسلامي درباره برپايي کنگره شعر بيداري اسلامي بيان داشت: در نوبت نخست 150 شاعر بيداري اسلامي انتخاب شدند که از اين تعداد 94 شاعر براي دعوت در اين مراسم انتخاب شدند و در نتيجه نهايي از 84 شاعر بيداري اسلامي دعوت به عمل آمد که از اين تعداد 3 شاعر از سفر بازماندند و 81 نفر در اين کنگره حضور خواهند داشت. وي اضافه کرد: از تعداد 81 شاعر بيداري اسلامي مي توان به حضور 17 شاعر از کشور عرب، 2 شاعر از کشور روسيه، 11 شاعر از کشور سودان، 9 شاعر لبناني، 5 شاعر بحريني، 8 شاعر تونسي، 8 شاعر از کشور عراق، 9 شاعر از کشور مصرف و يک شاعر از کشور کويت اشاره کرد.شريعتمدار با بيان اينکه يک شاعر از کشور عربستان سعودي در اين کنگره حضور خواهد يافت، ادامه داد: 10 نفر از شاعران بيداري اسلامي کشور در اين مراسم حضور خواهند داشت و اين 10 نفر جزو شاعراني بوده که با شعر و زبان عرب آشنا هستند.

سفيد برفي و مرد شکارچي اواخر بهار،  مهمان سينماهاي جهان

با انتشار نخستين عکس ها از پروژه سينمايي «سفيد برفي و مرد شکارچي»، اين درام فانتزي يک قدم ديگر به پرده سينماها نزديک تر شد.  به گزارش ايسنا، «سفيد برفي» که در مرحله فيلم برداري است، از اول ژوئن (12 خرداد) سال 2012 به نمايش درمي آيد.  اين درام حماسي و اکشن که توسط «جو راث» تهيه و توليد مي شود، توسط شرکت فيلم سازي «يونيورسال پيکچرز» ساخته مي شود.  به گزارش ديجيتال اسپاي، «هيو جکمن»، «چارليز ترون» ، «کريس همسورث» و «ليلي کالينز» از جمله بازيگران اصلي پروژه سينمايي «سفيد برفي» هستند.  اين فيلم که در گونه آثار فانتزي و سينماي اکشن توسط «رابرت ساندرز» کارگرداني مي شود، با عنوان کامل «سفيد برفي و مرد شکارچي» بر اساس فيلم نامه اي از «ايوان داگرتي» ساخته خواهد شد.  «سفيدبرفي» نام افسانه اي مشهور در اروپا و يکي از فيلم هاي کارتوني والت ديزني است. نسخه جديد سفيد برفي براساس يکي از کتاب هاي «برادران گريم» توسط «برت راتنر» تهيه و توليد مي شود.  برادران «گريم» (جاکوب و ويلهم) دانشوران آلماني بودند که به لطف انتشار داستان هاي فولکلور پريان مشهور شدند که از مهم ترين داستان هاي فولکلور آنها مي توان به «سفيد برفي»، «راپونزل»، «سيندرلا»، « هانسل و گرتل»، «شنل قرمزي» و « قورباغه و شاهزاده» اشاره کرد.
«سفيد برفي و هفت کوتوله» نام اولين فيلم بلند ساخته شده توسط والت ديزني است که در سال 1938 به شکل رنگي توليد شد.

اسکورسيزي با هوگو سه جايزه اصلي فيلم هاي سه بعدي را گرفت

فيلم «هوگو»، اولين تجربه «مارتين اسکورسيزي» در دنياي سه بعدي کودکان، موفق به کسب 3 جايزه  اصلي از انجمن فيلم هاي سه بعدي آمريکا شد.  به گزارش ايسنا، «هوگو» که در اين رقابت بين المللي فيلم هاي مطرحي چون «تن تن» و «گربه چکمه پوش» را کنار خود مي ديد، توانست عناوين جوايز بهترين اکشن زنده،  بهترين اثر سه بعدي سال و بهترين اثر «استروگرافي» (زنده-اکشن) سال 2011 را از آن خود کند.  به گزارش هاليوود ريپورتر، فيلم «هيوگو» محصول کمپاني پارامونت، اقتباسي از کتاب پرفروش کودکان «خلاقيت هوگو کابرت» محسوب مي شود و جديدترين پروژه سينمايي «مارتين اسکورسيزي» پس از «جزيره شاتر» است.  داستان اين فيلم در پاريس دهه 1930 اتفاق مي افتد و زندگي پسر يتيم 12 ساله اي به نام «هوگو» را به تصويرمي کشد که به صورت پنهاني در پشت ديوارهاي ايستگاه قطار پاريس زندگي مي کند.  به گزارش اسکرين ديلي، «اسکورسيزي» اين فيلم را با استفاده از فناوري هاي سه بعدي ساخته است و با فيلم برداري اين پروژه او براي اولين بار وارد دنياي سه بعدي و ادبيات کودک شد. ظ فيلم نامه «خلاقيت هوگو کابرت» را «جان لوگان» نوشته است که پيش تر در فيلم «هوانورد» با «اسکورسيزي» همکاري کرده بود.  اسکورسيزي 68 ساله از بزرگ ترين فيلم سازان سينماي جهان به شمار مي آيد که در سال 2008 پس از هفت بار نامزدي اسکار، سرانجام جايزه بهترين کارگرداني را براي «مردگان» کسب کرد.

فراخوان مسابقه کافه بدون دخانيات، شهر بدون دخانيات

کافه گالري موزه هنر امام علي(ع) در راستاي رويکرد فرهنگي و هنري خود و با تاکيد بر سلامت شهروندان،مسابقه کاريکاتور«کافه بدون دخانيات، شهر بدون دخانيات» را برگزار مي کند.  به گزارش ايسنا، دبيرخانه اين رويداد اولويت را به موضوع کاريکاتورهاي ضد دخانيات داده است اما سوژه هاي مرتبط با شهر و هواي پاک را نيز مورد توجه قرار مي دهد و انتظار دارد نگاه هاي طنزآميز به اين موضوع مورد توجه هنرمندان کاريکاتوريست قرار گيرد.  موضوعات اين مسابقه شامل «کافه بدون سيگار»،«شهر بدون دخانيات» و «آسمان آبي تهران» مي شود.  علاقه مندان به شرکت در اين مسابقه مي توانند حداکثر پنج اثر ارسال کنند.  اين مسابقه از تاريخ 13 بهمن ماه آغاز  شده و آخرين مهلت دريافت آثار تا 13 اسفندماه است.  زمان برگزاري نمايشگاه نيز بهار آينده در کافه گالري موزه است.  همچنين داوري آثار فروردين ماه سال آينده انجام و طي آن آثار بخش نمايشگاهي انتخاب خواهد شد. در طول برگزاري نمايشگاه نيز سه هنرمند به عنوان برگزيده معرفي مي شوند.  دبير اين مسابقه داريوش رمضاني است.  علاقه مندان براي دريافت اطلاعات بيشتر مي توانند به نشاني خيابان ولي عصر، روبروي بزرگراه نيايش، بلوار اسفنديار، شماره 35- مراجعه کنند.


 اخبار کوتاه 

نمايشگاه کتاب، بخشي از
برنامه هاي ششمين جشنواره
کتاب برتر کودک و نوجوان

گروه فرهنگ: ششمين جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان امسال نيز همچون سال هاي گذشته توسط انجمن فرهنگي ناشران کتاب کودک و نوجوان برگزار مي شود. قرار است در اين جشنواره کتاب هاي برگزيده پنج سال گذشته براي مدعوين و شرکت کنندگان در مراسم پاياني جشنواره به نمايش گذاشته شود. کتاب هاي برگزيده پنج دوره پيش جشنواره با تخفيف 20 درصد ارائه و به فروش مي رسد.  اين جشنواره قرار است اوايل اسفند ماه سال جاري با حضور مسوولين و دست اندرکاران حوزه هاي فرهنگي و خانواده ها برگزار شود.


شيرين کيارستمي
به موزه سينما رفت

سالن موزه سينما به سينماهاي نمايش دهنده فيلم شيرين به کارگرداني عباس کيارستمي اضافه شد.  رامين رحيمي پخش کننده فيلم "شيرين" عباس کيارستمي با اعلام اين خبر در توضيح اکران اين فيلم در موزه سينما در گفت وگو با خبرنگار مهر، گفت: اکران اين فيلم سينمايي از 28 دي ماه شروع شده، اما به علت برگزاري جشنواره فيلم فجر ادامه نمايش آن در سه سينماي فرهنگ، آزادي و ملت متوقف شده است، اما اکران در موزه سينما ادامه دارد. وي در ادامه افزود: پس از پايان اين دوره از جشنواره، ادامه اکران اين فيلم در اين سه سينما و همچنين موزه سينما ادامه پيدا مي کند. رحيمي اشاره کرد: فيلم "شيرين" در موزه سينما در دو سانس 15 و 19 نمايش داده مي شود. وي در پايان درباره استقبال مخاطبان گفت: با توجه به تعطيلات ايام سوگواري ما اکران محدود داشتيم، اما خوشبختانه سانس ها و سالن ها پر است و با استقبال تماشاگران رو به رو شده است.


جشنواره تئاتر فجر امسال
آمار مردمي ندارد

دبير جشنواره تئاتر فجر گفت: براي دريافت راي مردمي و جايزه ويژه اين بخش بايد مکانيزم درستي به وجود بيايد.  رحمت اميني در گفت و گو با  ايسنا، درباره نبود جايزه مردمي در اين دوره از جشنواره تئاتر فجر توضيح داد: امسال نظرسنجي مردمي نداريم چرا که بايد مکانيزم درستي براي اين راي گيري به وجود بيايد و بعد اين نظرسنجي را انجام دهيم.  وي با اشاره به تفاوت سالنهاي تئاتر و سينما، افزود: ممکن است نظرسنجي مردمي در جشنواره فيلم معنا داشته باشد اما در تئاتر نمي توانيم چنين کنيم و نتيجه، واقعي نخواهد بود.  اميني با اشاره به فعال کردن بخش کميته دانشجويي در اين دوره از جشنواره تئاتر فجر خاطرنشان کرد: امسال با فعال کردن اين بخش، اين راي گيري را به شيوه اي ديگر داريم. به هر حال جشنواره تئاتر فجر بيشتر در حوزه متخصصان و هنرمندان است. اين استاد دانشگاه يادآور شد: امسال در کنار نظرسنجي دانشجويي، دانشجويان خود جشنواره و شيوه هاي برگزاري آن را ارزيابي مي کنند.


 سراي فرهنگ 

اجراي موسيقي گروه همسرايان
در فرهنگسراي فردوس

گروه کار فرهنگسراي فردوس براي اولين بار به مناسبت ولا دت حضرت محمد (ص) روي صحنه مي رود. گروه کار همسرايان با رهبري محمدسالا روند، در جشن ميلا د رسول (ص) فرهنگسراي فردوس با حضور 20 هنرمند به اجراي موسيقي مي پردازد.


آسيب شناسي ادبيات انقلا ب
در منطقه 5

نشست بررسي و آسيب شناسي ادبيات انقلا ب روز 18 بهمن با حضور نويسندگان مطرح ادبيات انقلا ب در فرهنگسراي فردوس برگزار مي شود. نشست بررسي و آسيب شناسي ادبيات انقلا ب با حضور محمد کاظم مزيناني، قاسمعلي فراست، رضا رئيسي، محمد حنيف و محمدرضا گودرزي برگزار مي شود.


نمايشگاه نگارگري
در نگارخانه گلستان

نمايشگاه نگارگري از آثار هنرمند مهديه محمدي به منظور آشنايي بيشتر شهروندان با سبک هاي مختلف هنري در نگارخانه گلستان برپا خواهد شد. در اين نمايشگاه تعداد 30 اثر در ابعاد 70* 50 از 15 بهمن در معرض ديد شهروندان قرار خواهد گرفت. نگارخانه گلستان در فضايي مناسب تمامي روزهاي سال پذيراي آثار هنرمندان عرصه هاي مختلف هنري است.


نمايشگاه پتينه
در فرهنگسراي اشراق

نمايشگاه پتينه آثار مريم تن از تاريخ 17 تا 25 بهمن ماه در نگارخانه آفرينش نقش فرهنگسراي اشراق برگزار مي شود. اين نمايشگاه که مجموعه اي گرانبها از ظروف شيشه اي پتينه اي و کهنه کاري روي ظروف است شامل50 اثر در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.


آثار نقاشي در فرهنگسراي اميد

نگارخانه آبي فرهنگسراي اميد از تاريخ 18 بهمن ماه به مدت ده روز ميزبان آثار نقاشي مرضيه جناني و محبوبه خوب بخت با عنوان رنگ ها و من مي باشد. اين نمايشگاه شامل 25 تابلوي نقاشي با تکنيک رنگ روغن و سبک رئال مي باشد.