نسخه شماره 2840 - 1390/11/11 -

اقليم منطقه خشک شد
گنبدهاي نمکي تمام داشته هاي بختگان


گرد و غبار سيستان و بلوچستان را فرا گرفت


تغيير روند ساخت وساز در کرج مطابق با وضعيت اقتصادي


مياندرود و گهرباران مازندران محروم از جايگاه CNG


خبر


اخبار کهگيلويه و بويراحمد


 اقليم منطقه خشک شد
 گنبدهاي نمکي تمام داشته هاي بختگان 

درياچه بختگان که دومين درياچه آب شور ايران محسوب مي شود در فصل زمستان نيز از آب و باران نصيبي نبرد تا همچنان شوره زارها و گنبدهاي نمکي تمام داشته هاي اين روزهاي درياچه باشد.
به گزارش مهر، پارک ملي و پناهگاه حيات وحش بختگان با وسعت هر يک به ترتيب 117هزار و 47 هکتار و 242هزار و 223هکتار در 70 کيلومتري غرب ني ريز فارس قرار گرفته است.
درياچه هاي طشک و بختگان از بزرگترين و پرآب ترين درياچه هاي کشور محسوب مي شوند که در سالهاي پرباران گسترش يافته و به هم مي پيوندند.
بختگان اولين بار در سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال 54 به عنوان پناهگاه حيات وحش و در سال 1374 بخشي از آن شامل مجموعه درياچه هاي بختگان، طشک و تالابهاي موجود در ورودي زهکش ها به انضمام ارتفاعات شمال درياچه بختگان به عنوان پارک ملي تعيين شد. طي چند سال گذشته همزمان با خشک شدن ديگر درياچه هاي استان فارس از جمله کافتر و پريشان، درياچه بختگان نيز به طور کامل خشک شد و به دنبال آن مشکلات زيادي براي مردم مناطق اطراف درياچه به وجود آمد. خشک شدن درياچه علاوه بر اينکه بر سلامت مردم تاثير گذاشت باعث خشک شدن انجيرستانهاي استهبان و ني ريز شد و هم اکنون مردم منطقه از اين موضوع که اقليم مناطق اطراف بختگان به در حال تبديل شدن به اقليم خشک است گله مند هستند. هماهنگ کننده استاني طرح حفاظت از تالابهاي ايران در گفتگو با  مهر با اشاره به بازديد اخير کارشناسان از درياچه بختگان گفت: اين درياچه حدود 100 هزار هکتار است که به طور 100 درصد طي چند سال گذشته خشک شده و فقط از آن شوره زار و گنبدهاي نمکي باقي مانده است. علمدارعلمداري افزود: درياچه بختگان شامل دو بخش بختگان و طشک است که قسمت بختگان به طور کامل خشک شده و فقط درياچه طشک که حدود 50 هزار هکتار است نزديک به چهار هکتار آن هم در قسمت شمالي آبدار است.
وي با بيان اينکه درياچه بختگان در حال نابودي است، بيان کرد: اين درياچه به دليل بارشهاي اخير همچنان مرطوب است اما کماکان خطر گنبدها و سونامي نمک نيز بختگان را تهديد مي کند و با فرارسيدن فصل تابستان مشکلاتي از جمله پديده ريزگردها و سونامي نمک نيز حيات تالاب را به خطر مي اندازد. هماهنگ کننده استاني طرح حفاظت از تالابهاي ايران ادامه داد: خشک شدن درياچه باعث ايجاد مشکلاتي براي انجيرستانهاي استهبان و ني ريز شده و اين انجيرستان ها تحت تاثير خشک شدن درياچه بختگان از بين رفته اند.
علمداري افزود: علاوه بر اين بالارفتن دماي محيط منجر شده که مناطق اطراف اين درياچه تابستان هاي گرم و زمستان هاي بسيار سردي را داشته باشند از اين رو مي توان پي برد که اقليم منطقه به اقليم خشک تبديل شده است.


 گرد و غبار سيستان و بلوچستان را فرا گرفت 

کارشناس پيش بيني هواشناسي سيستان  و بلوچستان گفت: روز يکشنبه گرد و غبار شهرهاي سيستان و بلوچستان را فرا گرفت. رضا آزادمنش در گفت وگو با فارس اظهار داشت: بر اثر وزش باد شديد از سمت جنوب غرب، گرد و غبار بيشتر نواحي سيستان  و بلوچستان را فرا گرفت به طوري که ديد افقي در نصرت آباد به 700 متر در ساعت، ميرجاوه 600 متر، زاهدان و خاش 500 متر و در ايرانشهر به 100 متر کاهش يافت.  از سوي ديگر مدير کل حفاظت محيط زيست سيستان و بلوچستان با اشاره به تاثير پديده ريزگردها بر هواي استان، گفت: وجود پديده ريزگردها يکي از مشکلات استان است.  "خسرو افسري" در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که استان 11/3 درصد وسعت کل کشور را در بردارد، افزود: وسعت شن هاي روان در سيستان و بلوچستان نزديک به 6 ميليون هکتار است.  وي عنوان کرد: براي مبارزه با اين پديده، کارگروه بحران هاي زيست محيطي استان با دبيري اداره کل محيط زيست استان برگزار مي شود.  افسري تصريح کرد:  مبلغ 30 ميليارد تومان از سوي استانداري براي مبارزه با اين پديده اختصاص يافته است که به دستگاه هايي همچون هواشناسي، منابع طبيعي و شهرداري ها اختصاص مي يابد.  وي افزود: با توجه به خشکسالي هاي اخير، طوفان هاي 120 روزه به 200 روز افزايش يافته که اثرات مخربي را در استان برجاي گذاشته است. با توجه به اثرات مخربي که اين طوفان ها بر روي اقتصاد منطقه گذاشته، مهاجرت مردم استان به حاشيه شهرها افزايش يافته است.


 تغيير روند ساخت وساز در کرج مطابق با وضعيت اقتصادي 

گروه شهرستانها: معاون اداري مالي شهرداري کرج گفت: تکيه به درآمد زايي از طريق فروش تراکم و ساخت و سازها نمي تواند جايگاه مناسب و مستمري براي جذب درآمد زايي باشد زيرا روند ساخت وساز ها مطابق با وضعيت اقتصادي کشور تغيير مي کند.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرجمهرداد ترابيان با اشاره به نبود بعد حمايت مالي دولتي از شهرداري گفت: بر اين اساس شهرداري ها موظف شدند با تدوين برنامه ريزي هاي مختلف نسبت به جذب درآمد زايي اقدام کنند. وي رکود بخش ساخت و ساز را يادآور شد و اظهارداشت: تکيه به درآمدزايي از طريق فروش تراکم و ساخت وسازها نمي تواند جايگاه مناسب و مستمري براي جذب درآمد زايي باشد زيرا روند ساخت وساز ها مطابق با وضعيت اقتصادي کشور تغيير مي کند. ترابيان، وظايف و رسالت هاي شهرداري در خصوص ارائه خدمات در زمينه هاي مختلف عمراني، رفاهي، تسهلاتي و عمراني را يادآورشد و با بيان اينکه، اين مجموعه علاوه بر تامين نياز شهروندان مسئوليت توسعه و گسترش شهر را بر عهده دارد، تاکيد کرد: خدمات دهي مناسب و شايسته از سوي شهرداري نياز به وجود درآمدهاي پايدار دارد.  وي تاکيد کرد: خدمات دهي به شهر و شهروندان بايد به صورت مستمر و بدون هيچ خللي ادامه يابد و براين اساس هر چه ميزان درآمد هاي پايدار شهرداري زياد باشد به همان ميزان نيز ارائه خدمات به شهر و شهروندان قدرتمند تر و با برنامه تر خواهد بود.


 مياندرود و گهرباران مازندران محروم از جايگاه CNG 

نبود جايگاه CNG  در نقاط مرکزي مياندرود به ويژه گهرباران، مردم 30 روستا را با مشکل مواجه کرده است. به گزارش فارس، نبود جايگاه سوخت CNG در نقاط مرکزي شهرستان مياندرود باعث بروز مشکلاتي براي مردم کشاورز اين منطقه شده است.  در اين منطقه از مياندرود 30 روستا مستقر هستند که 35 هزار نفر در اين روستاها زندگي مي کنند و اغلب به خاطر اشتغال به کشاورزي و دامپروري معمولا کمتر به نقاط شهري استان سفر مي کنند. مردم اين روستاها که اغلب در بخش گهرباران شهرستان مياندرود واقع شده اند به خاطر وجود مسافت 30 کيلومتري از مرکز شهرستان با مشکل سوخت گيري گاز طبيعي مواجه هستند. يکي از اهالي اين منطقه در گفت وگو با فارس در مياندرود وجود امکانات اوليه روستايي را باعث دلگرمي مردم براي ادامه زندگي در روستاها دانست و در اين مورد ساخت يک جايگاهCNG  در اين منطقه محروم را خواسته اصلي مردم زحمتکش اين روستاها اعلام کرد. محمدرضا عابدي با اشاره به مسافت زياد اين منطقه با نخستين جايگاه سوخت گاز طبيعي، آن را موجب هدر رفتن ميزان زيادي از سوخت خودروها عنوان کرد. وي ادامه داد: من براي سوخت گيري اتومبيل خود بايد از نقاط ساحلي تا جايگاه شهرداري شهر سورک بروم و زماني که باز مي گردم ميزان زيادي از سوخت را از دست داده ام. عابدي ادامه داد: منطقه گهرباران با وجود دارا بودن استعداد فراوان همچنان محروم است و خواهش ما از مسئولان اين است که با ساخت امکانات زيرساختي به توسعه اين منطقه کمک کنند. در اين مورد خليل محمدي يکي ديگر از روستائيان شهرستان مياندرود ميزان سوخت سهميه اي خودرو هاي شخصي را کافي ندانست و گفت: براي اينکه بنزين جوابگوي نياز سوخت مردم منطقه باشد ناچاريم که از گاز طبيعي نيز در کنار بنزين استفاده کنيم، اما نبود جايگاهCNG  در منطقه نيز موجب بروز مشکل براي مردم شده است. وي از استاندار مازندران و مسئولان شرکت پالايش و پخش خواست تا با احداث جايگاه گاز طبيعي در بخش گهرباران مياندرود به اين مشکل مردم زحمتکش و روستايي توجه کنند. محمدي اذعان داشت: مسئولان با توسعه متوازن نقاط مختلف شهرستان مياندرود مي توانند موجبات توسعه همه جانبه اين منطقه را فراهم کنند و با کارگروهي گره از مشکلات مردم باز کنند.


 خبر 

تاثير گرد و غبار بر منابع آبي خوزستان

عضو هيئت علمي دانشگاه هاي خوزستان نسبت به تاثير پديده گرد و غبار بر منابع آبي استان هشدار داد. مهران افخمي در گفت و گو با فارس نسبت به تاثير پديده گرد و غبار بر منابع آبي استان اعم از رودخانه ها، تالاب ها و درياچه ها هشدار داد و گفت: گرد و غبار در اين آب ها که منبع آب شرب هستند جذب مي شود.  وي تصريح کرد: آزمايشات نشان مي دهد آلودگي اين ريزگرد ها در آب حل و وارد ترکيب آب شود. افخمي افزود: بررسي ها نشان مي دهد بين غلظت گرد و غبار در هوا و تغيير در آب از جمله شوري، هدايت الکتريکي و کدورت رابطه مستقيم وجود دارد، به عبارتي تغيير در کيفيت آب را شاهد هستيم. اين محقق محيط زيست اظهار کرد: هوا شناسي بر اساس مدل و نرم افزارهاي موجود مي تواند زمان وقوع گرد و غبار و شدت و غلظت آن را پيش بيني کند. افخمي عنوان کرد: بر اساس اين پيش بيني ها ميزان آلودگي در محل آبگير ها مشخص مي شود و تنها راهکار اين است که آب قطع و برداشت آب براي شرب در اين زمان ها انجام نشود.


برگزاري دوره شهروند الکترونيک در شهرداري اصفهان

گروه شهرستانها: معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري اصفهان با اشاره به برگزاري دوره آموزشي شهر الکترونيک شهروند الکترونيک اعلام کرد: هشتم بهمن ماه ثبت نام دوره آموزشي رايگان شهروند الکترونيک آغاز شد. حبيب الله تحويل پور گفت: در راستاي بسط و گسترش فرهنگ شهروندي، همسو با اهداف عاليه فرهنگ سازي و آموزش خدمات نوين شهري در سطح کشور و ضرورت توسعه IT  و خدمات نوين الکترونيکي دوره هاي آموزشي شهروند الکترونيک از راه دور(learning-E)  به صورت رايگان و با ارائه مدرک معتبر از دانشگاه تهران به زودي در اصفهان آغاز مي شود.  وي با اشاره به اين که اين طرح با همکاري وزارت اقتصاد و دارايي، دانشگاه تهران و سازمان شهرداري هاي کشور برنامه ريزي شده است، افزود: صرفه جويي در زمان، سرعت انتقال و ارائه خدمات، بهبود شرايط آلودگي هوا، کاهش ترافيک شهري و استفاده بهينه از سوخت و منابع تجديد پذير از جمله مزاياي اجراي اين طرح است. 


آموزش روستايي و عشايري در اداره کل آموزش
 فني و حرفه اي استان ايلام

گروه شهرستانها-نوري: دکتر مراد نژادي ضمن بازديد از مراکز آموزش روستايي و عشايري استان در مصاحبه اي با صداوسيماي استان، آموزش در روستاها و عشاير استان را  عملکرد ي مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشتند که اين آموزشها مي تواند سهم عمده اي در بالا بردن سطح علمي اين قشر از جامعه داشته باشد و همچنين باعث رونق بازار کار  در اين مناطق باشد. به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان ايلام در ادامه اين مصاحبه دکتر مراد نژادي ضمن بيان اين مطلب که  از اول سال جاري تاکنون در هشت شهرستان و در 40 رشته مختلف توانسته اند 1050 نفر دوره معادل 340000 هزار نفر  ساعت آموزش را در استان به اجرا در آورند.


تجديد ميثاق مديران ارشد شهري کرج با آرمانهاي امام(ره)

گروه شهرستانها: سرپرست روابط عمومي و امور بين الملل شهردار کرج از تجديد ميثاق مديران ارشد شهري اين کلانشهر با آرمانهاي امام راحل(ره) خبر داد و برنامه هاي دهه فجر اين سازمان را تشريح کرد. به گزارش مردم سالا ري به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرجعليرضا پيغمبردوست اظهار داشت: ظهر ديروز اعضاي شوراي اسلامي شهر کرج به همراه مديران ارشد شهرداري در محل مرقد مطهر امام (ره) حضور مي يابند و بار ديگر با آرمانهاي امام و شهدا تجديد ميثاق کردند.  وي افزود: در اين مراسم علاوه بر مديران ارشد شهري، استاندار و ديگر مديران استاني نيز حضور دارند و در مرقد مطهر حضور  يافتند. ا ين مسئول در بخش ديگري با اشاره به فرا رسيدن سي و چهارمين بهار پيروزي انقلاب اسلامي عنوان کرد: در اين زمينه شوراي شهر و شهرداري کرج با همکاري تمامي سازمانها و مناطق تابعه برنامه هاي مختلفي را در ايام دهه فجر در اين کلانشهر برگزار مي کند.


 اخبار کهگيلويه و بويراحمد 

سردار عادلي:
استان کهگيلويه وبويراحمد استاني امن است

گروه شهرستانها- زري پوريان: فرمانده انتظامي استان کهگيلويه و بويراحمد وضعيت امنيت در اين استان را مطلوب ارزيابي کرد و گفت: جرايمي چون گروگانگيري، سرقت مسلحانه و ديگر جرايم مهم در استان کهگيلويه وبويراحمد وجود ندارد. عليرضا عادلي افزود: استان کهگيلويه و بويراحمد با وجود داشتن مردماني متدين از امنيتي مطلوب برخوردار است و نيروي انتظامي براي حفظ و تقويت اين امنيت تمام تلا ش خود را به کار خواهد گرفت.

تاکيد استاندار کهگيلويه و بويراحمد:
مدار توسعه استان در قالب شناخت توانمندي ها

گروه شهرستانها- زري پوريان: استاندار کهگيلويه و بويراحمد گفت: توانمندي ها، ظرفيت ها و مزيت هاي استان براي قرار گرفتن استان بر مدار توسعه شناخته شد و برنامه  ريزي براي اولويت در بهره گيري از آنها آغاز شد. مهندس اکبر نيکزاد در جمع اصحاب رسانه استان در ياسوج افزود: راه و حمل و نقل، آب، خاک و کشاورزي، گردشگري، نفت و گاز توانمندي هاي مهم استان هستندکه در اولويت  براي توسعه قرار گرفته اند. استاندار با بيان اينکه، استان سرمنشاي 10 درصد آب کشور است و داراي خاک حاصل خيز است اظهار داشت: براي توسعه همه جانبه بخش کشاورزي ايجاد ساخت گاه هاي بزرگ، متوسط و کوچک براي مهار آب هاي استان و توليد انرژي در دست اقدام است. وي افزود: به دليل اهميت و جايگاه ويژه اي که بخش کشاورزي در تامين معيشت مردم دارد بايد بيش از پيش زيرساخت ها و امکانات لا زم را براي شکوفايي اين بخش فراهم کرد. نيکزاد روند و زمينه توسعه براي توليد، اشتغال و درآمدزايي در بخش کشاورزي استان را بسيار مناسب و مفيد دانست و تصريح کرد: هم استعداد، منابع و ظرفيت هاي موجود و نيروي انساني فارغ التحصيلا ن بخش کشاورزي و هم ابزار و تسهيلا ت موجود در اين استان مي تواند اقدامات در بخش کشاورزي را چند برابر کند و براي تحقق اين امر مجموعه عوامل به کار گرفته شده است.