نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -

لاريجاني:
رد صلاحيت نمايندگان فعلي مجلس اشتباه بود
نمي دانم چرا تعدادي از اصلاح طلبان براي انتخابات نام نويسي نکردند. اگر ثبت نام مي کردند کار خوبي بود
عبدالله کعبي:
وعده هاي بلند پروازانه مردم را نااميد مي کند

مسعود پزشکيان:
مگر سوال از رئيس جمهور خلاف است؟


رعايت قانون و جلوگيري از آسيب رساني به اقشار مستضعف


خبر


اخبار کوتاه


 لاريجاني:
 رد صلاحيت نمايندگان فعلي مجلس اشتباه بود 
 نمي دانم چرا تعدادي از اصلاح طلبان براي انتخابات نام نويسي نکردند. اگر ثبت نام مي کردند کار خوبي بود

اگرچه در بررسي شکايات داوطلباني که صلاحيت شان از سوي هيات اجرايي رد شده بود، اين امکان به وجود آمد تا بسياري از نمايندگان فعلي مجلس که هيات هاي اجرايي صلاحيت شان را رد کرده بودند، باز به ميدان رقابت  بازگردند، اما رييس مجلس شوراي اسلامي اين اقدام هيات هاي اجرايي در رد صلاحيت نمايندگان فعلي مجلس را که در دوره هاي قبلي انتخابات مجلس نيز شاهدش بوديم، اشتباه مي داند، اشتباهي که سعي مي کند بر خلاف بسياري از تحليل هاي ارايه شده، نام تسويه حساب سياسي را بر آن نگذارد.
رييس مجلس نهم هم چنان که از بررسي طرحي درباره هيات منصفه دادگاه هاي سياسي به عنوان يکي از طرح هايي که اميد دارد در اين مجلس به سرانجام برسد نام مي برد، اظهار اميدواري مي کندکه در بررسي صلاحيت داوطلبان در هيات هاي نظارت، قانون رعايت شود. علي لاريجاني در گفت وگو با ايسنا،  با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري درباره برگزاري انتخاباتي سالم و بر اساس مر قانون تاکيد کرد: اين مساله تاکيد هميشگي ايشان بوده است، لذا انتظار اين است که در انتخابات پيش رو نيز بر اين اساس حرکت شود. لاريجاني با يادآوري اين که حتي در حوادث پس از انتخابات سال 88، اصرار مقام معظم رهبري بر اجراي صحيح قانون بود، افزود: ايشان در همان مقطع نيز همواره مي فرمودند، اگر کسي اعتراضي دارد، بايد مسير قانون را طي کند، بر اين اساس متوجه مي شويم که تنها بايد از روال قانوني امور پيگيري شود و چه در امور انتخابات و چه در ساير امورتنها تمسک به قانون است که نظم اجتماعي ايجاد مي کند و در غير اين صورت نظم اجتماعي پايه هاي درستي نخواهد داشت. رييس مجلس در ارزيابي نسبت به ردصلاحيت برخي نمايندگان فعلي مجلس از سوي هيات هاي اجرايي و البته اصلاح آن توسط هيات هاي نظ  ارت، بر ضرورت صحيح بودن عملکرد مجريان و ناظران تاکيد کرد و افزود: قطعا از همان ابتدا ردصلاحيت نمايندگان فعلي مجلس اشتباه بود و هيات هاي اجرايي نبايد اين گونه برخورد مي کردند. رييس  مجلس ادامه داد: متاسفانه با افرادي که ما در اين چهار سال با آنها بوديم و افکار و رفتار و کردارشان را ديديم، به دلايلي که اصلا در شانشان نبود اين طور رفتار کردند.
وي با اشاره به دلايل هيات هاي اجرايي وزارت کشور در رد صلاحيت برخي از نمايندگان فعلي مجلس گفت: زماني که ما وارد شديم، ديديم که اشتباه کرده اند. رييس مجلس در واکنش به برخي اظهارنظرها مبني بر اين که رد صلاحيت هاي انجام شده را تسويه حساب سياسي ارزيابي مي کردند، گفت: نمي خواهم در اين زمينه قضاوت کنم، يا سو» ظن را تقويت کنم، ولي به هر حال کار غلطي بود و اين که پشت آن چه تحليلي است، من وارد نمي شوم. رييس قوه مقننه هم چنين درباره عملکرد مجريان و ناظران و تاثير آن بر حضور گسترده مردم در انتخابات، افزود: آنچه مهم است و نياز به تحليل عميق هم ندارد، اين است که در شرايط فعلي و از منظر منافع ملي کشور، هر چه حضور مردم در انتخابات چشم گيرتر باشد، هم در مورد خطرات جنبه بازدارندگي دارد و هم بر شان ايران تاثيرگذار است. وي تاکيد کرد: دوستاني که در بخش هاي اجرايي و نظارت هستند، اگر مطابق قانون عمل کنند و رفتار دقيقي داشته باشند، با اطلاعات غيردقيق با افراد برخورد نکنند، حتما عملکردشان باعث چشم گيرتر شدن حضور مردم در انتخابات خواهد شد و فکر مي کنم در کاري که هيات هاي اجرايي انجام دادند، در برخي موارد دقت لازم صورت نگرفت و بايد حتما دولت و وزارت کشور در اين زمينه دقيق تر عمل کنند. ان شا»الله هيات نظارت اين مشکل را حل کند و قانون رعايت شود.
لاريجاني تاکيد کرد: ما فقط اجراي قانون را مي خواهيم و مر قانون بايد رعايت شود. در قانون گفته شده از چهار مرجع کسب اطلاع و بررسي شود تا حقي از افراد ضايع نشود و اين امر به حضور مردم کمک مي کند. لاريجاني به پيش بيني ترکيب مجلس نهم پرداخت و خاطرنشان کرد: ممکن است در آينده آرايش نيروها در جبهه هاي مختلف تا حدي متفاوت باشد و تقسيمات آنها از حالت مخفي علني تر شود  که اين شفافيت ها گاهي کار را منظم تر مي کند. لاريجاني در زمينه تغيير رفتار برخي افراد اصولگرا و تندروتر شدن آنها از ابتداي مجلس هشتم تاکنون و تاثير آن بر انتخابات رييس مجلس آينده، يادآورشد: ممکن است در کل تاثيرگذار باشد; عملکرد اين افراد شايد باعث شود گروه هاي مختلفي که در مجلس فعال هستند وضعيت شفاف تري در مجلس آينده پيدا کنند. وي ادامه داد: درست است که در فراکسيون اصولگرايان همه اصولگرا بودند، ولي بايد تقسيم بندي داشت، لذا ممکن است، در آينده شکل آن تا حدودي شفاف تر شود.
لاريجاني در زمينه ثبت نام نکردن تعدادي از اصلاح طلبان مجلس هشتم براي مجلس بعدي، گفت: نمي دانم چرا تعدادي از اصلاح طلبان براي حضور در انتخابات نام نويسي نکردند. اگر ثبت نام مي کردند، فضا را براي حضور افرادي که به اين فکر علاقه مندتر بودند، فراهم تر مي کردند و اين کار خوبي بود، اگر انجام مي شد. لاريجاني در زمينه فضاي موجود براي تبليغات اصلاح طلبان نيز خاطرنشان کرد: مانعي براي تبليغات آنها وجود ندارد. رييس فراکسيون اصولگرايان در پاسخ به پرسشي در زمينه ميزان احتمال تاييد صلاحيت اصلاح طلبان ثبت نام کرده، گفت: ما در مورد اصولگرايان هم نمي توانيم چنين تعهدي بدهيم، چون تعدادي از آنها را هم در هيات هاي اجرايي رد کردند. ولي فکر مي کنم شوراي نگهبان اشکالاتي که اين بار در هيات اجرايي به وجود آمد، را رفع کند. رييس فراکسيون اصولگرايان در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره راهکار تعيين رييس مجلس نهم و اين که آيا اين مساله همانند مجلس هشتم در فراکسيون اصولگرايان نهايي خواهد شد، گفت: سازوکار انتخاب رييس  در مجلس نهم را نمي دانم، و معلوم نيست چارچوب نظري براي انتخاب رييس چگونه خواهد بود. منتخبين در مجلس نهم بايد با هم بحث کنند تا به يک مدلي دست يابند. ممکن است فراکسيون ها متعددتر شود، يا ممکن است با هم اتحادي پيدا کنند. الان نمي توان چندان قضاوت کرد.


 عبدالله کعبي:
 وعده هاي بلند پروازانه مردم را نااميد مي کند 

نمايندهآبادان که سابقه 16 سال حضور در مجلس شوراي اسلامي را در کارنامه خود دارد، وضعيت نابسامان اقتصادي را مهمترين عامل انفعال مردم در رويارويي با انتخابات مي داند.
عبدالله کعبي، در گفت وگو با خبرآنلا ين در رابطه با فضاي انتخابات مجلس نهم گفت: سران نظام، مردم و همه نامزدهاي انتخابات، خواهان فضاي پرنشاط سياسي و  مشارکت حداکثري مردم در انتخابات هستند. کعبي در تشريح راهکارهاي بالا بردن مشارکت مردمي در انتخابات مجلس نهم گفت: براي جلب مشارکت حداکثري مردم در انتخابات قبل از هرچيز بايد به مردم اطمينان داد که مجلس نهم، با تمام قوا در راستاي حل مشکلات و بهبود وضعيت اقتصادي و اجتماعي مردم تلاش خواهد کرد. وي افزود: در شرايط کنوني جامعه، وضعيت نابسامان اقتصادي يکي از مهم ترين عوامل انفعال و نااميدي مردم نسبت به انتخابات مجلس است، بنابراين نامزدهاي مجلس نهم بايد برنامه هاي مدون و قابل اجرايي براي حل مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم داشته باشند.  کعبي در عين حال پرهيز از دادن وعده هاي غيرقابل اجرا و دروغين به مردم را به همه نامزدهاي انتخابات مجلس نهم توصيه کرد و گفت: يکي از مهم ترين علل کاهش مشارکت مردمي در انتخابات آن است که در دوره هاي پيشين بسياري افراد وعده هاي رنگين و آرماني به مردم داده اند و اجرايي نشدن اين وعده ها بدبيني و نااميدي مردم را نسبت به کارآمدي و خدمت گزاري مجلس شوراي اسلامي افزايش داده است. وي دادن وعده هاي دروغين به مردم را فريبکاري خواند و تصريح کرد: دادن وعده هاي بزرگ و غيرقابل اجرا به هيچ عنوان به نفع نظام نيست، چراکه چنين وعده هايي توقعات مردم را نسبت به امور کشور بالا مي برد و در نهايت با برآورده نشدن اين وعده ها، مردم را به نظام بدبين و بي اعتماد مي کند. نماينده مردم آبادان در مجلس هشتم با تاکيد بر ضرورت رعايت حرمت ها در فعاليت هاي انتخاباتي نامزدها گفت: نامزدها در فعاليت انتخاباتي خود بايد به اصول اسلام و اخلاق سياسي ملزم و متعهد باشند و در رقابت با ساير کانديداها حريم ها را نشکنند و توهين و افترا را در فعاليت خود کنار بگذارند. کعبي اخلاق حسنه را در نظام اسلامي اصلي اساسي و موکد دانست و تصريح کرد: نامزدهاي انتخابات مجلس شوراي اسلامي در فعاليت انتخاباتي خود نبايد بر روي بيان و بزرگ نمايي نقاط ضعف رقباي خود سرمايه گذاري کنند، بلکه بايد با ابراز نقاط قوت خود و برنامه خود براي خدمت به مردم و نظام، وقايع را به مردم بگويند. وي با اشاره به نقش مهم رسانه ها و بويژه صدا و سيما در ايجاد فضاي پرنشاط سياسي در زمان انتخابات ادامه داد: رسانه ها در انتخابات مجلس نهم با سامان دهي تبليغات نامزدهاي انتخابات و ارائه آگاهي هاي لازم و واقعي به مردم، نقش گسترده و قابل توجهي در جلب مشارکت مردمي ايفا خواهند کرد. کعبي مشارکت حداکثري مردم در انتخابات را عامل مهمي در جلوگيري از نفوذ و دخالت بيگانگان در انتخابات مجلس نهم دانست و تاکيد کرد: حيات نظام اسلامي و مردمي تنها با حضور مردم در همه صحنه هاي سياسي و اجتماعي محقق مي شود و حضور حداکثري مردم در انتخابات مجلس نهم زمينه هاي مقابله با استکبار و جريان هاي ضد نظام را فراهم خواهد ساخت.


 مسعود پزشکيان:
 مگر سوال از رئيس جمهور خلاف است؟ 

مسعود پزشکيان، گفت: مقام معظم رهبري در سفر اخير خود به قم فرموده اند که هيچ چيزي  عزيزتر و بالاتر از قانون وجود ندارد. حال سوال اينجاست که چرا مجري قانون برخي از قوانين را اجرا نمي کند؟ اين قابل قبول  نيست.
به گزارش تابناک نماينده تبريز، در مورد جايگاه نمايندگي مردم در مجلس شوراي اسلامي گفت: حضرت امام (ره) فرموده اند که خير و صلاح مملکت را  مجلس تعيين مي کند. بنده نيز معتقدم که اگر مملکتي مي خواهد درست شود بايد مجلس درست شود و اگر مملکتي نابود شود،  مجلس آن نيز مقصر است. پزشکيان با بيان اين که در دوراني که مسئوليت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي بر عهده اينجانب بود  مشاهده مي کردم که برخي از مشکلات حوزه سلامت ناشي از ضعف قانوني در اين حوزه است، گفت: در کميسيون بهداشت و  درمان مجلس  قوانيني به تصويب رسيده است که مشکل سلامت مردم را حل کند. اين قانون به گونه اي نوشته  شده است که اگر اين قانون اجرا شود، آن مشکلاتي که ما در دوران مديريت خود، در اجرا با آنها مواجه بوديم ديگر وجود نخواهد  داشت. با اجراي اين قانون ديگر آنگونه نخواهد شد که بيماري براي درمان خود مجبور شود خانه  اش را بفروشد تا مداوا شود. عضو کميسيون بهداشت و با تاکيد بر بيانات مقام معظم رهبري، که فرموده اند بيمارستان ها بايد بگونه اي  باشند که اگر فردي وارد بيمارستان شد بايد فقط دغدغه بيماري داشته باشد و نه چيز ديگري، گفت: اگر اين قانون درست اجرا  شود، به درستي بحث عدالت اجتماعي در بخش سلامت پياده خواهد شد.  پزشکيان گفت: بر مبناي همين حرفها، به اين نتيجه رسيده ام که اگر در تمام کميسيونهاي مختلف مجلس، انسان هاي با  تجربه، آگاه، عالم و معتقد وجود داشته باشند، ديگر در مملکت مشکلات بيکاري، امنيتي، کشاورزي و... نخواهيم داشت. بايد  افرادي در کميسيون هاي مختلف مجلس قرار بگيرند که اولا عالم باشند، ثانيا با تجربه و در نهايت داراي باور و ايمان قوي براي  اصلاح امور باشند. نماينده تبريز افزود: با توجه به افرادي که در کميسيون بهداشت و درمان مجلس وجود دارند، ما مي توانيم اين ادعا را بکنيم  که اگر قوانيني که در بخش سلامت تصويب شده، درست اجرا شوند، ديگر مشکلي در اين بخش وجود نخواهد داشت و يا حداقل  بسيار ناچيز خواهد بود. بنابراين، به نظر من، کساني را مردم بايد انتخاب  کنند که هم داراي علم باشند و هم از تجربه کافي در مديريت برخوردار باشند تا با مشکلات آشنا بوده و با علم و آگاهي بر اين  مشکلات فائق آيند.  اين نماينده اصلاح طلب مجلس هشتم در ادامه، با گلايه از نوع قانونگذاري در مجلس گفت: اگر قانون درست نوشته شود، قانون را اين هفته تصويب  کرده و هفته ديگر آن را ملغي اعلام نمي کنند. اگر مبناي قانون، علمي و کارشناسي باشد، قانون به همين راحتي و با هياهو  عوض نمي شود.  وزير اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در مورد طرح سوال از رئيس جمهور گفت: کل حرف ما اين است که دولت چرا  قانون را اجرا نمي کند؟ و در همين راستا طرح سوال از رئيس جمهور مطرح شده است. ولي به جاي استقبال از اين طرح و  پاسخگويي شفاف به سوالات نمايندگان، برخي زمين و زمان را به هم ريخته اند که چرا از رئيس دولت سوال مي کنيد؟
مگر سوال از مسئول دولت، خلاف است؟ بيايند و به سوالات پاسخ دهند و بگويند که اين دلايل ما است و به اين دلايل اين کارها  صورت پذيرفته است که در اين حالت، درصورت منطقي بودن دلايل، مجلس قانع خواهد شد.  نماينده مردم تبريز با بيان اين که بايد نمايندگاني در مجلس حضور داشته باشند که معامله نکنند و آزاده باشند، گفت: الان 4  سال است که يک بار قانون برنامه بودجه، سر موقع به مجلس تحويل داده نشده است. مشکل از کجاست؟ مقصر مجلس است.  مقام معظم رهبري در سفر اخير خود به قم فرموده اند که هيچ چيزي عزيزتر و بالاتر از قانون وجود ندارد. حال سوال اينجاست  که چرا مجري قانون برخي از قوانين را اجرا نمي کند؟ و اين قابل قبول نيست. وي افزود: در حال حاضر، دغدغه اصلي ما قانونگذاري نيست، نظارت بر اجراي قانون است. اگر نمايندگان بتوانند درست قانون  بنويسند، و شجاعت اين را داشته باشند که بر اجراي درست آن نظارت کنند و درصورت عدم اجرا با آن برخورد کنند، بيشتر  مشکلات حل خواهد شد. مهم ترين دغدغه من اين است که تا جايي که مي توانم تلاش کنم تا مشکل مردم حل شود و در اين جايگاه نمايندگي تا حد توان  از مطالبات آنها دفاع کنم و معامله نکنم و بر سر حرف خود بمانم. عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاکيد بر فرمايشات رهبرکبير انقلاب، گفت: حضرت امام (ره) فرموده اند که ما مکلف  به تکليف هستيم، و طبق همين حرف ما نيز تلاش مي کنيم که به تکليف خود عمل کنيم و در برخي موارد هم شايد موفق به  نتيجه نباشيم، ولي مي توانيم بگوييم که به تکليف خود عمل کرده ايم. تکليف ما اين است که از حق عدول نکنيم.  دکتر پزشکيان گفت: مقام معظم رهبري فرموده اند که ما بايد کاري کنيم که در منطقه الهام بخش باشيم. براي الهام بخش بودن  نمي توان به مردم زور گفت.  مگر مي شود با زور به مردم آموزش دين داد؟ با زور نمي توان حتي بچه خود را  تربيت کرد چه برسد به جامعه و مردم. با زور و قلدري نمي توان الهام بخش بود. ولي متاسفانه يک عده معتقدند که با زور مي  توان به مردم آموزش دين داد. ما متاسفانه از دين خود بد دفاع مي کنيم.


 رعايت قانون و جلوگيري از آسيب رساني به اقشار مستضعف 

مردمان مناطق کمتر توسعه يافته کشور در هنگامه انتخابات مجلس شوراي اسلامي معمولا به سراغ کانديدايي مي گردند که عمده برنامه هاي انتخاباتي او حول محور رشد و توسعه همه جانبه مناطق تحت پوشش آن حوزه انتخابيه باشد تا شايد هرچه سريعتر آهنگ رشد و توسعه تندر شود و رسيدن به قافله مناطق برخوردار کشور تسهيل شود. اقبال محمدي در گفت وگو با خانه ملت گفت; نمايندگان چنين مناطقي نيز پس از ورود به مجلس بيشترين همت خود را مصروف جذب اعتبار عمراني و رايزني براي بهبود کيفيت زندگي در مناطق مذکور مي نمايند. بي شک موضوع اشتغالزايي براي جوانان در مناطق محروم يکي از دغدغه هاي مهم نمايندگان مردم در مجلس محسوب مي شود و براي رفع اين دغدغه نياز به اعتبارات جهشي و بودجه هاي تعادل بخشي در جهت ايجاد توازن منطقه اي ضروري مي نمايد.
محمدي افزود: با گذشت يک سال از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها بايد دولت اهتمام ويژه به اجراي دقيق آن داشته باشد تا در اين گذر اقشار آسيب پذير متضرر شوند با توجه به گزارش اخير مجلس درخصوص کسري 150 هزار ميليارد ريالي در نتيجه تخلف دولت در اجراي قانون مذکور لازم است رئيس جمهور به رعايت قانون و جلوگيري از آسيب رساني به اقشار مستضعف کشور اهتمام بيشتري کند. در اين راستا پرداخت بدهي هاي دولت به شرکت هاي آب، برق و گاز بايد در اسرع وقت مورد اهتمام قرار گيرد تا زيرساخت هاي اقتصادي و توليدي به خصوص بخش کشاورزي کشور دچار آسيب جدي نگردند. وي گفت: رسيدگي سريع و عادلانه قوه قضائيه با متخلفين اقتصادي و اعلام نتايج آن علاوه بر آن که اعتماد عمومي را تقويت مي کند بلکه منجر به آن مي شود که قطار اقتصاد کشور در ريل ثبات و مسير اصلي خود قرار گيرد. در اين راستا نهادهاي نظارتي همچون ديوان محاسبات نيز بايستي با جديت بيشتر اقدام کنند و پيشنهاد مي شود ديوان محاسبات گزارش تفريغ بودجه هر سال را حداکثر تا 6 ماهه اول سال بعد به مجلس ارائه نمايد چرا که گزارش تفريغ بودجه سالانه با تاخير بيش از دو سال هرچند داراي انحراف زياد باشد بي فايده است وضعيت اقتصاد مرزي در حوزه انتخابيه شما يعني شهرستان مرزي مريوان چگونه است؟ وي تصريح کرد: با توجه به وجود ظرفيت براي فراهم شدن زمينه اشتغال حداقل 10 هزار نفر کول بر وزارت کشور بايد از انسداد بازارچه هاي مرزي دره وران خودداري نمايند و علاوه بر آن بازارچه مرزي دزلي- دره کي نيز بايد فعال نمايند. ضمن آن که لازم است جابجايي ايست و بازرسي سروآباد از ورودي به خروجي که خواسته مردم است انجام شود.


 خبر 

نيروهاي اصلاح طلب مجلس هشتم دوستان سالمي بودند

نايب رئيس مجلس گفت: بحث عدم وجود رقيب براي اصولگرايان در انتخابات نهم بي معناست ; ما رقيب داريم و اصلاح طلبان با 700 کانديدا رقيب ما هستند. محمد رضا باهنر در گفت وگو با  اعتدال، خاطرنشان کرد: ترکيب مجلس نهم ترکيبي نزديک به مجلس هشتم است ، در مجلس آينده هم مجموعه اي از اصولگرايان حضور دارند و هم به اندازه مجلس هشتم اصلاح طلب حضور خواهد داشت. نايب رييس فراکسيون اصولگرايان مجلس تصريح کرد: بارها و بارها گفته ام که نيروهاي اصلاح طلب مجلس هشتم عموما دوستان سالمي بودند ، البته کمي با هم اختلاف نظر داشته ايم ولي در جريان مسائل اصلي کشور وفاداري خود را به نظام نشان دادند و ما از آنها راضي هستيم. باهنر تاکيد کرد:  اصولگرايان قطعا اکثريت خوبي را در مجلس بعد خواهند داشت و البته در اين حضور لايه هاي مختلف اصولگرا وجود خواهند داشت و تيپ مجلس هشتم با اکثريت اصولگريان خواهد بود. وي به مباحث پيرامون وحدت اصولگرايان نيز اشاره کرد و افزود: در هر صورت ما يک جبهه و جناح هستيم و طبيعي است هر چه متحد تر باشيم ، قدرت چانه زني و جلب راي مردم را بيشتر خواهيم داشت. باهنر به برخي بد اخلاقي هاي برخي گروهها نيز اشاره کرد و گفت: برخي رقابت ها تخريبي است و رقابت سالم نيست و به دوستان تاکيد مي  کنم که هرچه يک پارچه و متحد تر باشيم ، موفق تر خواهيم بود.


بحث سوال از رييس جمهور همچنان پابرجاست

نايب رييس کميسيون امنيت ملي با اشاره به حضور ميرتاج الديني و بداغي به  عنوان نمايندگان رييس جمهور در جلسه اين کميسيون و چند کميسيون ديگر در برابر پرسش هاي مطرح شده درباره طرح سوال از رييس جمهور گفت: وظيفه نمايندگان دولت اقناع نمايندگان نبود و آن ها تنها براي پاره اي توضيحات به مجلس آمده بودند. حسين ابراهيمي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که «بر اين اساس شايد هنوز طرح سوال از رييس جمهور از سوي درخواست کنندگان آن پابرجا باشد» افزود: البته کميسيون ها نيز به دنبال قانع شدن از توضيحات نمايندگان رييس جمهور نيستند و اين موضوع مانند سوالات از وزيران نيست که با اقناع اعضاي کميسيون موضوع پايان بگيرد. وي ادامه داد: سوال از رييس جمهور بحثي نيست که تنها در کميسيون مطرح شود و موضوعي است که بايد به امضاي حدود 80 نماينده برسد. وي از ادامه بررسي موضوع سوال از رييس جمهور در هيات رييسه خبر داد و گفت: بحث سوال از رييس جمهور همچنان پابرجاست و کميسيون ها و اعضاي آن نمي توانند آن را لغو کنند.


حضور اصلا ح طلبان در شهرستانها پررنگ تر است

سخنگوي فراکسيون خط امام(ره) مجلس با ارزيابي از آرايش سياسي گروه ها براي انتخابات دور نهم مجلس گفت: نبايد اجازه داد قوه اي توسط قوه ديگر تصرف شود. داريوش قنبري در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که «بيشتر اعضاي فراکسيون فراکسيون خط امام(ره) در انتخابات آينده ثبت نام کرده اند» افزود: البته هنوز مشخص نيست چه تعدادي از اصلاح طلبان داوطلب نمايندگي مجلس شدند و اين که آيا امکان رقابت در همه حوزه ها براي اصلاح طلبان وجود دارد يا نه; چراکه اصلاح طلباني که ثبت نام کرده اند از نظر تشکيلاتي حمايت نمي شوند و بايد ديد که آيا اصلاح طلبان به تعداد کافي کانديدا در حوزه هاي انتخابيه مختلف دارند يا خير. وي با اشاره به «ثبت نام اکثريت اصلاح طلبان از حوزه هاي انتخابيه شهرستاني» يادآور شد: در تهران کانديداهاي محدودي از بين اصلاح طلبان ثبت نام کرده اند و حتي برخي از تشکل هاي اصلاح طلبي که مي خواستند ليست ارائه کنند نتوانستند ليست 30 نفره بدهند; چرا که حضورکانديداهاي اصلاح طلب در تهران نسبت به شهرستان ها کم رنگ تر است. وي با بيان اين که «شرايط حضور مردم در انتخابات و نحوه مشارکت آن ها در ارزيابي نهايي وضع انتخابات موثر است»، ابراز عقيده کرد: در حال حاضر رقابت به شکل جدي بين اصولگرايان و اصلاح طلبان وجود ندارد; چراکه تعداد اصلاح طلبان محدود است; بنابراين به نظر مي رسد که مجلس آينده باز هم در دست اصولگرايان باشد.


رفتار دولت غم مردم را بيشتر مي کند

در استان گيلان آمارهايي دادند اما ديديم همه اشتباه است; بايد صادقانه با مردم برخورد کنند، اين گونه وعده و آمارها ، بر نگراني مردم مي افزايد، مي گويند دو و نيم ميليون شغل ايجاد مي کنند و عنوان مي شود در گيلان 90 هزار شغل ايجاد کرد اند، اما مي بينيم هيچ اتفاقي نيفتاده است جبار کوچک نژاد نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه وعده ايجاد دو و نيم ميليون شغل در حد شعار بوده ، به خبرنگار  پايگاه خبري تحليلي اعتدال گفت: در استان گيلان نيز اين وعده داده شد و دولت قولش را داد، اما تنها قول بود و اجرا نشد. کوچک نژاد تاکيد کرد: دولت يا بگويد ما نمي توانيم شغل ايجاد کنيم، يا بگويد اين تعداد ايجاد کرده ايم و يا بيايند و واقعيت ها را به مردم بگويند.  عضو کميسيون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: تذکرات رهبري به دولت که فرمودند توقعات مردم را نابجا بالا نبريد و طبق دارايي هايتان به مردم وعده دهيد انجام نشده است. وي افزود: دولت اگر واقعيت ها را به مردم ارائه دهد، مردم يقينا مي پذيرند; دولت در سفر استاني سوم وعده ايجاد شغل را به گيلاني ها داد که محقق نشده است. وي در گفت: ما در کميسيون برنامه و بودجه اطلاعات کامل اقدامات دولت را داريم، اين دولت شعار گونه عمل مي کنند و مرتبا شعار مي دهد.


اختلاف سليقه از شيريني انتخابات پرشور است

نايب رئيس مجلس گفت:" تمام سليقه ها قصد کار کردن در داخل نظام و چارچوب قانون اساسي را دارند، لذا بايد احساس کنند که فضا براي فعاليتشان باز است."  به گزارش ايسنا، سيد شهاب الدين صدر گفت:" فضايي ايجاد شده بود تا نشان دهد، رد صلاحيت ها گسترده است يا سليقه هاي سياسي تنگ نظري مي کنند، اما خوشبختانه در چند روز گذشته هيات هاي نظارت و شوراي نگهبان با نگاه باز برخورد کردند و صلاحيت تمام سليقه هاي سياسي ثبت نام کننده را تاييد کردند."  صدر بحث هاي چالشي و اختلاف سليقه ميان گروه هاي سياسي و جبهه ها را جزو شيريني هاي انتخابات پرشور دانست و گفت:" قرار بر اين نيست که همه يک جور فکر کنند. همه ما مي خواهيم در چارچوب قانون اساسي در جهت اعتلاي کشور تلاش کنيم و ممکن است هر کسي بر اساس سوابق، اطلاعات و نگاهي که به پيشرفت کشور دارد سليقه اي داشته باشد." صدر نوع فعاليت انتخاباتي اصلاح طلبان را در تهران و شهرستان متفاوت ذکر کرد و افزود:" ابتدا فضايي درست شد که ممکن است اصلاح طلبان نخواهند در انتخابات شرکت کنند يا تنگ نظري هايي براي حضور آنها وجود دارد، اما خوشبختانه جمعيت زيادي از آنها شرکت کرده اند. از 50، 60 نفر نماينده اصلاح طلب که در مجلس داريم 30، 40 نفرشان در انتخابات ثبت نام کرده اند، حدود 500، 600 نفر در شهرستانها ثبت نام کرده اند و عموما تاييد هم شده اند."


وضعيت سکه و ارز زيبنده مديران نيست

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به تشکيل جلسه اي با حضور مسئولان اقتصادي کشور در مجلس پيرامون بازار آشفته ارز و طلا گفت: متاسفانه در حال حاضر نوعي بي اعتمادي در بازار شکل گرفته است و افراد فرصت طلب و سودجو رو به احتکار کالاها آورده اند که اميدواريم دولت هرچه سريعتر در خصوص بازار ارز و سکه چاره انديشي کند. شهباز حسن پور بيگلري در گفت وگو با قانون، وضعيت پيش آمده در بازار ارز و طلا را زيبنده مديران کشور به خصوص مديران اقتصادي ندانست و گفت: ادامه روند فعلي نه براي نمايندگان قابل قبول است و نه براي مردم شريف ايران. با توجه به تعامل خوب مجلس و دولت در چند ماه گذشته انتظار مي رفت دولتمردان به اين مسائل و هشدارها براي بازار آشفته ارز توجه بيشتري داشته باشند تا شاهد بروز مشکلات اينچنيني نشويم. وي افزود: مردم گلايه شديدي نسبت به بالا رفتن روزافزون قيمت ارز و سکه دارند و همين امر باعث افزايش نرخ تورم و افزايش مايحتاج عمومي مردم مي شود.


 اخبار کوتاه 

عذر بدتر از گناه دولت

عضو کميسيون امنيت ملي و با اشاره به دست هاي پنهاني که بازار ارز را متلاطم کردند گفت:عده اي از فشارهاي بين المللي استفاده ابزاري مي کنند و در اين ميان با آشفته کردن بازار ارز به دنبال رسيدن به اهداف خود در زمينه اقتصادي و سياسي هستند.پرويز سروري در گفت وگو با خانه ملت گفت: تيم اقتصادي دولت در روزهاي گذشته با وجود تلاطمي که در بازار ارز وجود داشت مدعي شدند که رسانه ها با حاشيه سازي در تلاطم بازار ارز نقش داشتند و روز پس از آن و پس از تاييد مصوبه شوراي پول و اعتبار توسط رييس جمهور ،اعلام کردند که نسبت به رسانه اي که با انتشار خبري در خصوص قيمت سکه، بازار ارز را متلاطم کرد اقامه دعوي حقوقي خواهند کرد.نماينده تهران با انتقاد از برخي اظهارات تيم اقتصادي دولت در خصوص تحولات بازار ارز افزود: اين ادعاي مردان اقتصادي دولت عذر بدتر از گناه است  چرا که اين حرف به اين معني است که رسانه هابا اخبار خود بازار ارز را متلاطم کردند و در اين ميان اين سوال که  نقش دولت در کنترل بازار چه بوده است بي پاسخ مي ماند؟ وي ادامه داد:امروز با وجود تلاطمي که بازار ارز با آن روبه رو بوده است زماني براي دعواهاي حقوقي نداريم  و بهتر است دولت اين گونه ادبيات و ادعاها را کنار گذارد و تمام توان خود را بر روي تثبيت بازار ارز و طلا متمرکز کند.


دولت مانع بخش خصوصي

نماينده زنجان و طارم اظهار داشت: اگر بتوان براي اين مشکلات راه  حل  هايي ارائه داد مي توان از وضعيت موجود عبور کرد. به گزارش خانه ملت; جمشيد انصاري افزود: دولت يا بايد به کمک سياست هاي اصل 44 اقتصاد کشور را بهبود بخشد يا به دنبال آن باشد که کسري بودجه خود را از محل واگذاري ها تامين کند و بايد آگاه بود که هر کدام از اين روش ها تبعات خاص خود را دارد. انصاري سياست هاي اتخاذ شده توسط دولت بايد به گونه اي باشد که فشارهاي ناشي از تحريم ها را کاهش دهد. انصاري تصريح کرد: اقتصاد ايران مانند کودکي است که از عملکرد دولت احساس آرامش نمي کند و دولت با دخالت در مسائل مختلف فقط موانع را بيشتر مي کند.


ترور  در کميسيون امنيت ملي

اعضاي کانون حقوق بشر کميسيون امنيت ملي مجلس اين هفته ترور دانشمندان و حمايت از قربانيان وقايع تروريستي را بررسي مي کنند.  به گزارش فارس، اعضاي کميسيون امنيت ملي روز سه شنبه هفته جاري ضمن بررسي آخرين اخبار و تحولات بين المللي به ادامه بررسي لايحه چگونگي تشکيل و نحوه رسيدگي هيئت هاي انضباطي نيروهاي مسلح مي پردازند. ادامه بررسي طرح افشاي نقض حقوق بشر توسط آمريکا و انگليس در جهان امروز که از سوي شوراي نگهبان اعاده شده است، ديگر دستور کار اعضاي کميسيون امنيت ملي مجلس طي هفته جاري است. همچنين کارگروه حقوق بشر اين کميسيون روز سه شنبه تشکيل جلسه مي دهد تا ترور دانشمندان و ابعاد حمايت هاي فني حقوقي و ديپلماتيک از قربانيان وقايع تروريستي را بررسي کنند.


41 نماينده در برابر يک وزير

 7 وزير دولت اين هفته به مجلس مي روند تا در کميسيون هاي تخصصي به سوالات نمايندگان پاسخ دهند. وزراي  نفت، اقتصاد، بهداشت، صنعت، راه، ورزش و نيرو به مجلس مي روند.


مردم شب عيد آسيب نبينند

عضو هيات رييسه کميسيون اقتصادي با بيان اين که تاثير رواني نوسانات قيمت ارز، بازار کالا را تحت تاثير قرار داده است، گفت: در چنين آشفته بازاري برخي از بنکداران و فروشندگان، قيمت ها را به صورت لحظه اي افزايش مي دهند و يا با احتکار کالا نارضايتي مردم را به وجود مي آورند. سيدناصر موسوي در گفت وگو با ايسنا گفت: با توجه به در پيش بودن شب عيد لازم است دولتمردان نظارت خود را بر بازار بيشتر و دقيق تر کنند تا مردم از آشفته بازار شب عيد نيز آسيب نبينند.
 
 
مجلس آينده سياسي نباشد

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با تاکيد بر اين مطلب  که مسلما تغييراتي در مجلس بعدي رخ  خواهد داد، گفت: اميدواريم اين تغييرات به سمتي گرايش يابد که ازسياسيون بکاهد و به سمت متخصصين سوق پيدا کند. کاظم فرهمند در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: آنچه بيش از هرچيز براي مجلس نهم اهميت دارد اين است که بخش هاي تخصصي مجلس تا حدودي تغيير يافته و افزايش پيدا کند.


مجازات متخلفان مالي

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با تاکيد بر ضرورت اعلام جرم و کيفر خواست مجرمان پرونده تخلف مالي سه هزار ميليارد توماني افزود: نگاه ملي در حال رصد رسيدگي به اين پرونده است; به همين دليل مجازات متخلفان مالي سنگ بناي تحکيم اعتماد عمومي خواهد بود. علي بنايي در گفت وگو با خانه ملت گفت: نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر لزوم اعلام هرچه سريع تر مجازات مجرمان پرونده تخلف مالي تصريح کرد: تخلف مالي سه هزار ميليارد توماني با توجه به مسائلي که در خود دارد توهيني به تمامي ملت ايران است که بايد با جديت قاطع از جانب نهاد قضايي کشور پاسخ داده شود.