نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -

موج جديد اعتراضات در ميدان التحرير
تکرار روز خشم مصر


ادعاي کاهش حملات طالبان


انتقاد گسترده از ترور مسوول هلال احمر سوريه


اعتراض دسته جمعي زندانيان قرقيزستان


نگراني اسپانيا از استقلال اسکاتلند


سرک کشي اف بي آي به اينترنت


فرار گيلارد از بوميان خشمگين


اسناد جديد فساد واتيکان


ادامه تظاهرات در لهستان


مناظره دو کانديداي رياست جمهوري فرانسه


رونمايي از مرغ مصنوعي


انتشار ليست محرمانه ملکه بريتانيا


اوباما زير ذره بين عکاسان


اخبار کوتاه


 موج جديد اعتراضات در ميدان التحرير
 تکرار روز خشم مصر 
نويسنده : علي ودايع

چهارشنبه،25ژانويه هزاران نفر از مردم مصر درسالگرد آغاز قيامي که به سرنگوني رژيم حسني مبارک منجر شد در ميدان تحرير قاهره براي جشن و شادماني اجتماع کردند.
آنها مي گويند که از آن زمان تاکنون حرکت اعتراضي مردم به غير از سرنگون کردن رژيم مبارک دستاورد چنداني نداشته است. پارلمان آزاد مصر روز دوشنبه براي اولين بار پس از سرنگوني رژيم حسني مبارک تشکيل جلسه داد. اما نظاميان اين کشور که نفوذ و قدرت فراواني دارند و پس از سقوط مبارک خلا قدرت موجود در سياست مصر را پر کرده اند، هنوز هم تصميم گيري هاي مهم را در دست خود دارند. طي ماه هاي اخير فعالان جنبش دمکراتيک مصر که از روند کند اصلاحات خسته شده اند، با تشکيل اجتماعات اعتراضي و راهپيمايي در خيابان هاي قاهره با نيروهاي امنيتي درگير شده اند.
به گفته شاهدان عيني در مقاطعي فضاي حاکم بر اين گردهمايي غم انگيز و حتي تنش آلود بود و بسياري از حاضران در مورد احتمال بروز درگيري خشونت آميز بين مردم و نيروهاي ارتش نگران بودند.
هزاران شهروند مصري بعد از برگزاري راهپيمايي سالگرد آغاز انقلاب اين کشور، در ميدان "تحرير" قاهره باقي مانده اند.
برخي از فعالان جوان از اين که نظاميان تمايلي به رها کردن قدرت نشان نداده اند، خشمگين و ناراضي هستند.
60 حزب و گروه سياسي در مصر با صدور بيانيه اي مشترک از مردم اين کشور خواستند تا روز جمعه تظاهراتي را براي سرعت بخشيدن به محاکمه عاملان نظام سابق اين کشور و نيز کناره گيري شوراي عالي نظامي مصر از قدرت برگزار کنند،آنهابرتحقق انقلاب "25ژانويه" تاکيد کردندو اعلام کردند ميدان التحريررا تا دستيابي به اهداف خود ترک نکند.
سرانجام،هزاران تن از مردم مصر به دعوت گروه هاي سياسي و اجتماعي در اين کشور، تظاهرات موسوم به "جمعه خشم 2" را در قاهره و برخي ديگر از مناطق اين کشور برگزار کردند.
به گزارش الجزيره، تظاهرکنندگان که برخي از آنها از پنج شنبه شب حرکت خود به سوي ميادين اصلي شهرهاي مصر را آغاز کرده اند، ديروز با برپايي تظاهراتي گسترده، اجراي اهداف انقلاب مصر را خواستار شده اند.
تظاهرکنندگان ميدان التحرير در قاهره به سوي ساختمان راديو و تلويزيون مصر راهپيمايي کنند که اين عمل در انتقاد به عملکرد رسانه هاي مصر در اجراي دستورات شوراي نظامي حاکم و تبديل شدن آن به رسانه اين شورا صورت مي گيرد. انقلابيون شهر سوئز در ميدان الاربعين با برگزاري محاکمه نمادين خواستار قصاص و محاکمه فوري عاملان قتل انقلابيون مصر شده اند. گروه اخوان المسلمين نيز اعلام کرده که در اين تظاهرات شرکت نمي کند و خط خود را معترضيني که خواهان کناره گيري نظاميان مصر هستند جدا کرده است.
جمعه خشم نامي بود که تظاهرکنندگان انقلاب 25ژانويه بر روز 28 ژانويه 2011 گذاشته بودند. اين روز که از روزهاي برجسته انقلاب مصر به شمار مي رود تظاهرکنندگان بيشتر مراکز پليس و نيروهاي امنيتي و نيز ساختمان اصلي حزب منحل شده شده "ميهني" را که ابزارهاي امنيتي و سياسي نظام سابق بود را به آتش کشاندند.
در همين حال روز گذشته محمد البرادعي که از رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري مصر کناره گيري کرد در ميان معترضين حاضر شد; رئيس سابق آژانس بين المللي انرژي اتمي طرح سياسي جديدي را براي مصر ارائه کرد. بنا بر اين طرح، رئيس جمهوري موقت توسط مجلس الشعب انتخاب مي شود و قدرت را در کشور به دست مي گيرد.
در اين طرح همچنين آمده است که پس از انتخاب رئيس جمهوري بلافاصله کميته اي براي تدوين قانون اساسي تشکيل مي شود تا اين کميته شکل نظام سياسي مصر را مشخص و غيرنظامي بودن دولت، حقوق بشر و آزادي ها را تضمين مي کند.
البرادعي در اين طرح تاکيد کرده است که پس از اين اقدامات رئيس جمهوري با اختيارات محدود انتخاب و يک پارلمان بر اساس قانون اساسي جديد تشکيل شود.
محمد البرادعي گفت: "پس از دو سال سردرگمي زمان آن فرا رسيده است که مسير سياسي در اين کشور تصحيح شود."
در تحولي ديگر، مقام هاي مصري مانع خروج پسر وزير حمل و نقل آمريکا از اين کشور شدند. اين حادثه روز شنبه اتفاق افتاد اما خبر آن پنجشنبه منتشر شد.
مقام هاي مصري توضيحي در مورد علت اين اقدام نداده اند اما گفته مي شود که اين اقدام، احتمالا به سازماني غيرانتفاعي که او مديريت آن را به عهده دارد مربوط مي شود.
دولت مصر از مدتي قبل مشغول تحقيق درباره سازمان هاي غيردولتي است که منابع آنها از خارج تامين مي شود.
سام لاهود، پسر ري لاهود، وزير حمل و نقل آمريکا، يکي از چند نفر خارجي است که مصر مانع خروج آنها شد.
سازمان او به نام انستيتوي بين المللي جمهوري خواه، يکي از 17 سازماني است که مقام هاي مصري اخيرا دفاتر آنها را بازرسي کردند.


 ادعاي کاهش حملات طالبان 

پيمان آتلانتيک شمالي - ناتو - گفته که در سال گذشته ميلادي ثبات و آرامش در افغانستان بهتر شده و ميزان حملات شورشيان هشت درصد کاهش يافته است.
ناتو بخش قابل توجهي از گزارش سالانه خود را، که روز پنجشنبه، 6 دلو بهمن منتشر کرد، به مسائل افغانستان اختصاص داده است. در اين گزارش آمده که در سال 2011 ميلادي ميزان حملات شورشيان در سراسر افغانستان در مقايسه با سال 2010، به دليل فشار عمليات مشترک نيروهاي افغان و ناتو بر شورشيان، هشت درصد کاهش يافته و گروههاي شورشي تضعيف شده اند. ناتو در گزارش خود تاکيد کرده که اين پيشرفتها عمدتا در مناطق ناآرام جنوب افغانستان صورت گرفته و ولايت هملند را در اين زمينه مثال زده است. ولايت هلمند در جنوب افغانستان در سالهاي گذشته از ناآرام ترين ولايتهاي افغانستان شمرده مي شد و در سال 2010 ميلادي چندين عمليات بزرگ نظامي عليه شورشيان در اين ولايت صورت گرفت. در گزارش سالانه ناتو آمده است: "حملات (شورشيان) در سراسر کشور در مقايسه با سال 2010 هشت درصد کاهش يافت. در هلمند حملات تا 30 درصد و در بعضي از مناطق اين ولايت تا 80 درصد کاهش يافت." با وجود اين، سازمان ناتو در گزارش خود تاکيد کرده که بايد در اين زمينه کارهاي بيشتري انجام شود، به دليل اين که شورشيان همچنان دست به حملات پيشرفته و بزرگ مي زنند و به "تبليغات خود براي ارعاب مردم" ادامه مي دهند. در گزارش سالانه ناتو حملات شورشيان به مقامهاي دولتي و رهبران پرنفوذ سياسي، مذهبي و قومي در افغانستان تلاشي در همين راستا دانسته شده است. نويسندگان اين گزارش به برنامه واگذاري مسئوليت امنيتي از نيروهاي خارجي به نيروهاي داخلي اشاره کرده و نوشته اند که در سال 2011 ميلادي بيش از نيمي از مردم افغانستان شاهد به دست گرفتن مسئوليت امنيتي از سوي نيروهاي امنيتي اين کشور در مناطق خود بوده اند.
گزارش سالانه پيمان ناتو همچنين افزوده در حالي که شورشيان در يک سال گذشته تضعيف شده، در مقابل ميزان توانايي هاي نيروهاي امنيتي افغانستان افزايش يافته و برنامه آموزش نفرات ارتش و پليس، مهارتهاي رزمي آنها را بالا برده است. نويسندگان گزارش افزوده اند که پيشرفتها در اين عرصه باعث شد که روند تدريجي انتقال مسئوليت امنيتي از نيروهاي خارجي به نيروهاي داخلي در سال 2011 ميلادي آغاز شود. ناتو گفته است که در حال حاضر 62 پايگاه آموزشي در سراسر افغانستان وجود دارد که بيش از 34 هزار نفر در آنها سرگرم آموزش هستند. در اين گزارش آمده که نيروهاي مسلح افغانستان حالا به صورت بهتري آموزش مي بينند، با تجهيزات پيشرفته مجهز مي شوند و نفرات آن حقوق بيشتري مي گيرند.
با وجود اين، ناتو تاکيد کرده که چالشهايي هم در اين زمينه وجود دارد و از جمله در اين گزارش به ميزان بالاي بيسوادي در ميان نفرات نيروهاي امنيتي، فرار سربازان ارتش و پليس و آموزش فرماندهان فعال براي رويارويي با چالشها ياد شده است.


 انتقاد گسترده از ترور مسوول هلال احمر سوريه 

بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل کشته شدن دبير سازمان هلال احمر سوريه را محکوم کرد.
دکتر عبدالرزاق جبيرو، دبيرکل جمعيت هلال احمر سوريه و رئيس شعبه  ادلب اين جمعيت، پنج شنبه در بزرگراه حلب-دمشق  در نزديکي خان شيخون به ضرب گلوله کشته شد. تيراندازي زماني اتفاق افتاد که وي پس از حضور در جلسات دفتر مرکزي جمعيت هلال احمر سوريه در دمشق در اتومبيلي که به وضوح نشان هلال احمر را داشت به ادلب بازمي گشت. جمعيت هلال احمر سوريه، کميته ي بين المللي صليب سرخ و فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر از مرگ دکتر جبيرو حيرت زده شده اند. آنها از تمامي افراد درگير در خشونت هاي  جاري در کشور مي خواهند تا داوطلبين و کارکنان صليب سرخ و هلال احمر و وسايل نقليه و امکاناتي راکه براي انجام وظايف شان استفاده مي کنند مصون نگاه دارند. هدف منحصربه فرد و بشردوستانه صليب سرخ و هلال احمر کمک رساني بي غرض و بي طرف به مردم نيازمند است.


 اعتراض دسته جمعي زندانيان قرقيزستان 

گروهي از زندانيان در قرقيزستان در اعتراض به شرايط خود در زندان هاي اين کشور دهان  خود را دوختند. اين زندانيان اين عمل را تنها چند روز پس از آن انجام دادند که مقامات دولتي اين کشور، حدود هزار و سيصد تن از زندانيان را وادار به شکستن اعتصاب غذاي خود کرده بودند. براساس گزارش ها، در حال حاضر حدود 6 هزار زنداني در بيش از سيزده زندان اين کشور در اعتصاب غذا به سر مي برند. مارس ژوزوبکوف، مدير مرکز زندان هاي قريقيزستان مي گويد: "اينجا هتل نيست و اينها در تعطيلات به سر نمي برند. آنها بايد وقت خود را خدمت کنند. چرا مي خواهند که همه چيز براي آنها باز باشد؟ هرکس مي تواند تنها در سلول خود راه برود؟ چه کسي مي تواند اين گروه بزرگ را به خصوص در شب متوقف کند؟" اقدام به اعتصاب غذا از سوي زندانيان روز 17 ژانويه و يک روز پس از حمله پليس ضد شورش به يکي از زندان هاي قرقيزستان صورت گرفت. اين حمله مرگ يک زنداني و زخمي شدن صد ها تن را در پي داشت.


 نگراني اسپانيا از استقلال اسکاتلند 

الکس سالموند، وزير ارشد کابينه اسکاتلند پيشنهاد داد که تا سال 2014 همه پرسي براي استقلال اين کشور خود مختار برگزار شود. به گزارش يورونيوز، او که در پارلمان اسکاتلند صحبت مي کرد ضمن تاکيد بر حق افراد بالاي 16 سال براي شرکت در اين همه پرسي گفت: "اگر افراد بالاي 16 سال در اسکاتلند مي توانند به ارتش بپيوندند، ازدواج کنند و يا ماليات بپردازند، قطعا مي توانند در مورد آينده قانون اساسي کشور هم اظهار نظر کنند. ما با اين کار به دنبال جويا شدن نظرات و همچنين راي افراد 16 و 17 ساله هستيم." گرچه دولت اسکاتلند براي همکاري با دولت بريتانيا در اين زمينه اعلام آمادگي کرده ولي نگراني اسپانيا را در نظر نگرفته است. دولت اسپانيا که نگران آن است که مناطق کاتالونيا و باسک اين کشور نيز اعلام استقلال کنند، تاکيد کرده در صورت استقلال اسکاتلند، اين کشور نبايد بعنوان يک کشور مستقل در اتحاديه اروپا پذيرفته شود.


 سرک کشي اف بي آي به اينترنت 

از اين به بعد آنچه کاربران اينترنت در آمريکا در حساب هاي کاربري خود در فيس بوک و توييتر منتشر مي کنند، مي تواند توسط پليس فدرال ايالات متحده، اف بيآي، جمع آوري شود. اين سازمان از شرکتهاي کامپوتري دعوت کرده است، نرم افزاري را توليد کنند که بتواند آنچه را کاربران منتشر کرده اند بررسي کند. اين نرم افزار شبکه  هاي اجتماعي مجازي همچون فيس بوک و توييتر را هدف قرار مي دهد. اف بي آي گفته است اين وب سايت ها را نشانه گرفته چون آنها جزو اولين و مهمترين مکانهايي هستند که اطلاعات درباره اتفاقات مهم در آنها منتشر مي شود. آنچه اف بي آي مي گويد دنبالش است، کلمات کليدي مرتبط با جرايم و تروريسم است. به همين دليل نرم افزاري که قرار است توليد شود، بايد از بين دريايي از اطلاعات، آنچه را که براي اين سازمان اهميت دارد جدا کند. خبر اف بي آي سه هفته پس از آن منتشر مي شود که وزارت امنيت داخلي آمريکا گزارشي را درباره گردآوري اطلاعات از شبکه هاي اجتماعي ارائه داد. دراين گزارش آمده است آنچه که در اين وب سايت ها براي ديد عموم منتشر مي شود، جزو حريم عمومي حساب مي شوند. خود اين وزارتخانه نيز قصد دارد وب سايت هايي چون يوتيوب و فليکر را تحت نظر داشته باشد. البته اين اولين بار نيست که نهادهاي دولتي آمريکا از شبکه هاي اجتماعي براي جمع آوري اطلاعات استفاده مي کند. وزارت دفاع و سي آي اي (سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا) قبلا هم سيستمهايي براي اين کار پايه گذاري کرده بودند. اما آنچه که در مورد اقدام اف بيآي با موارد قبلي تفاوت دارد، اين است که کاربران آمريکايي نيز مورد بررسي قرار مي گيرند.


 فرار گيلارد از بوميان خشمگين 

نخست وزير استراليا در حالي که قصد داشت براي حضور در مراسم روز ملي اين کشور از ميان بوميان معترض خشمگين راه خود را باز کند، به علت فشار و ازدحام معترضان تعادل خود را از دست داد و براي زمين نخوردن به محافظان خود آويزان شد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، در حالي که جوليا گيلارد، نخست وزير استراليا و توني آبوت،  رهبر حزب مخالف در رستوراني در شهر "کانبرا"، در مراسمي به مناسبت روز ملي استراليا حضور داشتند،  حدود 200 تن از بوميان معترض و حاميان آنها رستوران را محاصره کردند و با کوبيدن به شيشه ها، شعار "شرم بر تو" و "نژادپرست" سر دادند. حدود 50 نيروي پليس، رهبران سياسي استراليا را از در کناري رستوران به سوي يک خودرو هدايت کردند. گيلارد در مواجهه با معترضان تعادل خود را از دست داد و حتي کفش وي از پايش بيرون آمد. در پي اين حادثه،  محافظ شخصي گيلارد، با گرفتن وي مانع زمين خوردن نخست وزير شد وي را تا خودرو همراهي کرد. عکسهاي ثبت شده اما نشان مي دهد محافظان در مواردي حتي مجبور شدند خانم گيلارد را تقريبا بر روي زمين بکشند. جوليا گيلارد در جريان فرار حتي يک لنگه از کفش خود را که از پايش درآمده بود گم کرد. معترضان حامي حقوق بوميان استراليا از مدتها قبل در مکاني به نام "سفارت چادري بوميان استراليا" که مجموعه اي از چادرها در پايتخت اين کشور است، عليه روز ملي استراليا تظاهرات بر پا مي کنند. روز ملي استراليا، سالگرد  ورود استعمارگران انگليسي در تاريخ 26 ژانويه 1788 به شهر سيدني است. بوميان استراليا اين روز را "روز تهاجم" مي نامند، زيرا سرزمين آنها در اين روز بدون توافق با مالکان قديمي مصادره شد.


 اسناد جديد فساد واتيکان 

اسقف اعظم کارلو ماريا ويگانو در نامه هايي از جمله به پاپ بنديکت شانزدهم، به موضوع تبارگماري و فساد در اعطاي قرادادهاي واتيکان پرداخته و به همين خاطر و بر خلاف ميلش به آمريکا فرستاده شده است. يک کانال تلويزيون خصوصي ايتاليايي(7 La)  ادعا کرد، ويگانو سال 2009 ميلادي در نامه هايي به بي قاعدگي در واگذاري قرادادهاي واتيکان اعتراض کرده و نوشته که تنها در يک نقل و انتقال مالي در دسامبر همين سال، واتيکان دو و نيم ميليون دلار از دست داده است. اسقف اعظم کارلو ماريا ويگانو که معاون فرماندار واتيکان بود، بدنبال درگذشت ناگهاني فرستاده پيشين واتيکان در واشنگتن در اکتبر سال گذشته، به جاي او و به عنوان سفير واتيکان در آمريکا منصوب شد. واتيکان نامه ها را حقيقي اما شيوه انعکاس آنها توسط اين کانال تلوزيوني را "غيرمنصفانه و پيش پا افتاده" خوانده و گفته است مي تواند از حيثيت افرادي که به کليسا خدمت مي کنند دفاع کند.


 ادامه تظاهرات در لهستان 

تظاهرات لهستاني ها در اعتراض به الحاق کشورشان به "موافقتنامه تجاري مقابله با تقلب"، موسوم به اکتا، وارد چهارمين روز خود شد. به موجب اين موافقتنامه کشورهاي امضاکننده متهعد به وضع و اجراي مقررات يکساني براي مقابله با انتشار آثار غير مجاز در اينترنت مي شوند. مخالفان، اين مقررات را گامي براي افزايش سانسور و منع گردش آزاد اطلاعات در فضاي مجازي مي دانند، با اين حال سفير لهستان در توکيو روز پنجشنبه به نمايندگي از دولت اين کشور، موافقتنامه را به امضا رسانده است. دونالد توسک، نخست وزير لهستان در اين باره گفت: "فکر نمي کنم که پيمان ها و تصميم هاي اينچنيني به مذاق کساني که عادت به انجام برخي کارهاي غير قانوني در اينترنت کرده اند خوش بيايد." گروه "هکرهاي ناشناس" نيز بيکار نمانده و با حمله به برخي سايت هاي دولتي و سايت پارلمان اروپا اعتراض خود را به اقدام دولت لهستان اعلام کرده است.


 مناظره دو کانديداي رياست جمهوري فرانسه 

فرانسوا اولاند نامزد سوسياليست هاي فرانسه و تا بدين لحظه و بر اساس نظرسنجي ها، بخت اول انتخابات رياست جمهوري اين کشور، روز پنجشنبه پس از يک روز تبليغاتي مناظره شديدي را با آلن ژوپه، وزير امور خارجه دولت نيکولا سارکوزي داشت.او شرايط نامناسب مالي اتحاديه اورپا را دستمايه مناظره اش قرار داد و انتقاداتش را در همين خصوص به مذاکره دولت فرانسه با آلمان معطوف داشت و گفت:"اين که قادر به مذاکره اي خوب و متقاعد کردن آلمان ها بر سر دخالت بانک مرکزي (اروپا) نبوديد و نيز اين که نتوانستيد بدرستي به موضوع صندوق پول(نجات) اتحاديه اروپا بپردازيد، دليل اين نمي شود که مانع موفقيت جانشينان بعد از خودتان شويد." آلن ژوپه وزير امور خارجه در پاسخ گفت:"فرانسه و آلمان روز دوشنبه پيشنهاداتي را در خصوص سياست هاي رشد (اقتصادي) ارائه خواهند داد. روز دوشنبه شاهد اين پيشنهادات خواهيد بود."


 رونمايي از مرغ مصنوعي 

اخيرا گروهي کوچکي از دانشمندان در شهر واشنگتن به صرف ناهار گردهم خواهند آمد، ناهاري که احتمالا قرار است زندگي ما را در سراسر جهان متحول کند. غذاي اين دانشمندان مرغ سوخاري خواهد بود، البته مرغي که بر خلاف بافت و مزه گوشت مرغي اش هرگز زنده نبوده و به جيک جيک کردن هم نرسيده! به نوشته روزنامه "گاردين"، انجمن "پتا"، بزرگ ترين گروه حمايت از حيوانات در جهان، پنج سال پيش با تعيين ضرب الاجل سي ام ماه ژوئن سال 2012 به دانشمندان اعلام کرد در صورتي که تا اين تاريخ موفق به تهيه گوشت مرغ آزمايشگاهي شوند، پاداشي يک ميليون دلاري دريافت خواهند کرد. "پتا" دو شرط را هم براي گوشت مرغ مورد نظرش در نظر گرفت: اول اينکه گوشت آزمايشگاهي بايد از گوشت مرغ "طبيعي" غير قابل تمايز باشد و دوم اينکه امکان توليد و عرضه تجاري آن وجود داشته باشد. هم اکنون گروه فيزيولوژي عروقي در دانشگاه "ماستريخت" هلند در زمينه توليد گوشت آزمايشگاهي پيشتاز هستند. اين گروه اعلام کرده اند که تا پايان سال جاري ميلادي نوعي "برگر" گوشت گاو مصنوعي توليد خواهند کرد. با اين حال دو مسئله مانع دستيابي گروه هلندي به جايزه يک ميليون دلاري پتا خواهند بود: نخست نوع گوشت توليدي آنهاست، که ظاهرا "گوشت گاو" خواهد بود و ديگر آنکه نمونه گوشت توليدي گروه دانشگاه ماستريخت تا به اينجاي کار از نوارهايي به طول چند سانتي متر فرا تر نرفته است.  به گزارش گاردين کار اين گروه به کندي پيش مي رود و بعيد به نظر مي رسد بتواند در آينده نزديک گوشت هايي قطور تر و با مقادر زياد توليد کند. اما گروه دومي هم در هلند و در دانشگاه اولترشت در حال انجام آزمايش بر روي سلول هاي بنيادي کشت شده از رويان هستند. يک سلول بنيادي توانايي توليد بالقوه چندين تن گوشت را داراست، بدين معنا که مي توان با استفاده از مجموع سلول هاي بنيادي برگرفته از تنها يک راس گاو غذاي مردم يک کشور را تامين کرد. از سويي ديگر، ولاديمير ميرونوف، رئيس پيشين مرکز پژوهشي همسان سازي زيستي در دانشگاه پزشکي کاروليناي جنوبي، نيز در حال حاضر در همين زمينه با يک شرکت توليدي گوشت برزيلي همکاري مي کند. ميرونوف که در بخش مهندسي بافت تخصص دارد موفق شده با استفاده از سلول هاي رويان بوقلمون بافت عضلاني گوشت را در مقادير کم کشت نمايد. اين پژوهشگر دانشگاه کاروليناي جنوبي معتقد است که گوشت حاصل از مهندسي بافت در   نهايت به مرحله توليد انبوه خواهد رسيد: "البته کساني هستند که اين نوع گوشت را "غذاي فرانکشتاين" مي دانند. از ديد اين افراد چنين گوشتي غيرطبيعي است.


 انتشار ليست محرمانه ملکه بريتانيا 

براي نخستين بار، فهرستي از کساني که در فاصله سال هاي 1951 تا 1999 نشان هاي افتخاري و القاب اعطا شده از سوي ملکه بريتانيا را نپذيرفته اند و اکنون درگذشته اند، انتشار يافته است. بر اساس اطلاعات رسمي منتشر شده از سوي دولت بريتانيا، رولد دال، نويسنده، و لوسين فرويد، نقاش، از جمله کساني بوده اند که نشان هاي افتخار ملکه بريتانيا را نپذيرفتند. تاکنون اين اطلاعات تا آن حد سري بودند که قانون "جواز انتشار اطلاعات پس از 30 سال" هم شامل آن نشده بودند. اين فهرست پس از درخواست رسمي از سوي بي بي سي براي ارائه اطلاعات منتشر شده است. خبر کساني که در فهرست دريافت کنندگان نشان هاي افتخار در مراسم سال نو يا سالروز تولد ملکه قرار داشته اند و نشان هاي "افسر امپراتوري بريتانيا"، "فرمانده امپراتوري بريتانيا" و "شواليه" را نپذيرفته اند، معمولا تنها زماني علني شده است که آنها خودشان خواسته اند يا خبرش به رسانه ها درز کرده است. در اين فهرست مجموعا نام 277 نفر به چشم مي خورد که فرانسيس بيکن، نقاش، و ال اس لوري، نقاش، هنري مور، مجسمه ساز، و آلدوس هاکسلي، رمان نويس از آن جمله اند. چنان که در اين فهرست پيداست، ال اس لوري، با امتناع از پذيرش 5 نشان و لقب اهدايي، بيش از هر کس ديگري اين نشان ها رد کرده است. او در سال 1955 نشان "افسر امپراتوري بريتانيا"، در سال 1961 "نشان فرمانده امپراتوري بريتانيا" و در سال 1968 نشان شواليه را رد کرده است. فرانسيس بيکن در سال 1960 نشان فرمانده امپراتوري بريتانيا را رد کرد. همچنين لوسين فرويد در سال 1977 حاضر نشد که نامش در فهرست دريافت کنندگان نشان سلطنتي در مراسم سلطنتي سال نو قرار بگيرد. رولد دال که در سال 1968 نشان فرمانده امپراتوري بريتانيا را رد کرد، در شمار تعدادي از نويسندگان بود که با اين نشان به سردي و بي اعتنايي برخورد کردند. سي اس لوييس، نويسنده، هم در سال 1952 حاضر به پذيرفتن نشان فرمانده امپراتوري بريتانيا نشد. دفتر نخست وزيري بريتانيا بيش از يک سال درخواست بي بي سي را بي پاسخ گذاشت ولي سرانجام اداره کميسر اطلاعات خواهان انتشار اين اطلاعات شد. تعدادي از شخصيت هاي مشهور نشان سلطنتي را يا نپذيرفتند يا پس دادند. جان لنون، اسطوره باند بيتل ها در سال 1961 نشان "عضو امپراتوري بريتانيا" را همراه با يادداشتي خطاب به ملکه پس داد. جان لنون در اين يادداشت نوشته بود:
"عليا حضرت، من اين نشان را در اعتراض به مشارکت بريتانيا در قضيه نيجريه- بيافرا، در اعتراض به حمايت ما از آمريکا در ويتنام و در اعتراض به پايين آمدن "بوقلمون سرد" در ليست آهنگ هاي پرفروش پس مي دهم.
با عشق. جان لنون از کيسه."


 اوباما زير ذره بين عکاسان 

25 ژانويه 2012 براي عکاسان آمريکايي که رئيس جمهور خود را از اين ايالت به آن ايالت همراهي مي کنند روز تاريخي شد.
 آقاي پرزيدنت به محض فرود هواپيمايش در فرودگاه آريزونا مورد استقبال خانم فرماندار قرار گرفت و البته سوژه عکاسان شد. اوباما تلاش مي کرد با توجه به نزديکي عکاسان لبخند بزند اما انگشت هاي خانم فرماندار که به سمت آقاي اوباما خط و نشان مي کشيد توجه همگان را جلب کرد.
دقايقي بعد خبرنگاران از خانم جين برور در خصوص اين مناقشه لفظي سوال کردند و او گفت آقاي اوباما در مورد حمايت من از قانون ضدمهاجرين در کتاب جديدم انتقاداتي را بر من وارد دانستند که از خود دفاع کردم.
بر اساس اين قانون، پليس هاي ايالتي و محلي مي توانند افراد را به ظن مهاجرت غيرقانوني متوقف و از آن ها بازجويي کند. منتقدان مي گويند که قانون جديد ايالت آريزونا، لاتين تبارها به ويژه افراد اهل مکزيک را هدف قرار مي دهد.
بر اساس آن، افرادي که نتوانند قانوني بودن حضور خود را در آمريکا اثبات کنند شش ماه زندان و 2500 دلار جريمه مي شوند.حاميان اين قانون مي گويند اين اقدام مهاجرت هاي غيرقانوني به آريزونا را کنترل خواهد کرد.آريزونا مانند کاليفرنيا يکي از ايالت هاي هم مرز مکزيک است.
شايان ذکر است،  "باراک اوباما" در نخستين مرحله از سفر تبليغاتي جديد خود، طي سخناني بار ديگر بر دريافت ماليات  بيشتر از ثروتمندان که در سخنراني اخير در کنگره اين کشور به آن اشاره کرده بود، تاکيد کرد و گفت:"اگر شما بيشتر از يک ميليون دلار در سال درآمد داشته باشيد، بايد حداقل 30 درصد از اين درآمد را به عنوان ماليات پرداخت کنيد. شوخي هاي زيادي در اين مورد شنيده ام که از اين امر به عنوان جنگ طبقاتي ياد مي کنند. اين جنگ طبقاتي نيست."
رئيس جمهوري آمريکا افزايش ماليات بر ثروت را براي امکان فراهم کردن استفاده يکسان از امکانات براي همگان در آمريکا عنوان کرده است.
اين سخنان با واکنش منفي جمهوري خواهان روبه رو شده است.
"ميت رامني" يکي از کانديداهاي حزب جمهوري خواه براي انتخابات رياست جمهوري، باراک اوباما را غافل از واقعيت کنوني جامعه آمريکا مي داند و مي گويد: "فکر مي کنم که در اين شرايط اگر از مردم آمريکا نظرشان را در مورد آنچه در کشور مي گذرد، بپرسيم و باراک اوباما فقط به راي کساني که نظرشان مثبت است نياز داشته باشد، با استناد به تعداد اين آرا، وي قطعا براي مدت طولاني رئيس جمهوري نخواهد ماند."
ميت رامني يکي از اصلي ترين رقباي باراک اوباما است که در سال گذشته با درآمدي حدود 20 ميليارد دلار تنها 14 درصد ماليات سالانه پرداخت کرده است.
باراک اوباما مخالفان خود از حزب جمهوري خواه را به فراموشي دسته جمعي متهم کرده و از کنگره خواسته است با اصلاحات مالياتي وي همراهي کنند.
کنگره آمريکا در سال گذشته ميلادي با راي منفي مانع اجراي بسياري از برنامه هاي اقتصادي دولت باراک اوباما شد.


 اخبار کوتاه 

ادامه اجلاس داووس

آسوشيتدپرس: سياستگذاران اقتصادي اروپا و آمريکا  جمعه نشست مجمع جهاني اقتصاد در داووس را با بحث درباره بحران اقتصادي که جهان در حال حاضر با آن روبرو است، پي مي گيرند. رهبران کشورهاي اروپايي روز دوشنبه براي تصميم گيري درباره روش هاي مقابله با بحران مالي اروپا در بروکسل به تبادل نظر خواهند پرداخت.


کاهش بودجه پنتاگون

سي ان ان: شماري از مقام هاي وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، از کاهش پانصد ميليارد دلاري بودجه اين وزارتخانه در ده سال آينده خبردادند. اين طرح قرار است با کاهش شمار نيروهاي زميني، از دور خارج کردن کشتي ها و هواپيماهاي فرسوده و به تعويق انداختن خريد جنگنده هاي رادار گريز به مرحله اجرا درآيد.


محموله کوکائين در سازمان ملل

بي بي سي: پليس نيويورک، پيدا شدن يک بسته 16 کيلوگرمي کوکائين در ساختمان سازمان ملل در نيويورک را تاييد کرد. بسته که آرم سازمان ملل را داشت، از مکزيک به سين سيناتي در ايالت اوهايوي آمريکا رفته بود و از آنجا به نيويورک فرستاده شده بود.


قدرت نمايي بوکوحرام

خبرگزاري فرانسه: يک منبع پليس نيجريه از کشته شدن 15 تاجر در يکي از استان هاي شمال غرب اين شکور به دست افراد مسلح خبر داد، افرادبوکوحرام پس از کشتن اين تاجران اقدام به سوزاندن جسد آنها کرده اند. جمعه گذشته 185 تن در يکي از حملات گروه بوکو حرام در شمال نيجريه کشته شدند.


حمله لفظي آرژانتين به لندن

يورونيوز: رئيس جمهوري آرژانتين اظهارات نخست وزير بريتانيا درباره کشورش را "پوچ" خواند.ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا هفته گذشته آرژانتين را متهم کرده بود که نسبت به جزاير فالکلند ديدگاهي "استعماري" دارد. آرژانتين هم همواره اتهام مشابهي را عليه بريتانيا مطرح کرده است.


ارائه طرح سوريه به سازمان ملل

العربيه: "باسو سانجکو" نماينده آفريقاي جنوبي در سازمان ملل متحد اعلام کرد که "نبيل العربي" دبيرکل اتحاديه عرب و "شيخ حمد بن جاسم آل ثاني" وزير خارجه قطر، طرح اتحاديه عرب براي حل بحران سوريه را در شوراي امنيت ارائه شد.


حبس البرغوثي

فلسطين اليوم: وکيل مروان البرغوثي اعلام کرد که رژيم صهيونيستي اين عضو فتح را به دليل گفت وگو با خبرنگاران به سلول انفرادي منتقل کرده است.


مرگ انقلابي بحرين

العالم: يک معترض بحريني که در جريان درگيري نيروهاي امنيتي با تظاهرکنندگان شيعه زخمي شده و در بيمارستان در بازداشت بود، جان خود را از دست داد. از سوي ديگر، تصاوير ويديوئي که مخالفان بحريني در پايگاه هاي اينترنتي خود منتشر کرده اند، نشان مي دهد که پليس با استفاده از خشونت تظاهرکنندگان در چندين روستا در جزيره "ستره" و نيز روستاي "بني جمره" در نزديکي "منامه" پايتخت را متفرق مي کند.


موعد معترضين روسيه

ريانووستي: شهرداري مسکو اعلام کرد که با صدور مجوز تظاهرات براي گروه طرفداران انتخابات سالم در روسيه موافق است. مخالفان کرملين هم، از تصميم خود براي برگزاري تظاهراتي در تاريخ چهارم ماه فوريه خبر دادند.

کناره گيري گيفوردز

فاکس نيوز: "گابريل گيفورد" نماينده دموکرات يکي ازبخش هاي ايالت "آريزونا" در آمريکا به طور رسمي استعفاي خود را به کنگره ارائه کرد. گابريل گيفوردز که حدود يک سال پيش مورد سو» قصد قرار گرفت، شنبه گذشته نيز اعلام کرده بود تا زمان که بهبودي کامل، از سمت خود استعفا خواهد داد.


تظاهرات در اسپانيا

يورونيوز: دهها هزار نفر از مردم اسپانيا در اعتراض به تدابير رياضت طلبانه دولت به خيابانهاي اصلي چندين شهر در شرق اين کشور آمدند. پرستاران، معلمان و نيروهاي پليس و ماموران آتش نشاني با پيوستن به فعالان حقوق بشر اعتراض خود را به فساد سياسي، بحران اقتصادي و افزايش نرخ بيکاري ابراز داشتند.


محاکمه پدر پروتزهاي زيبايي

يکي از قضات فرانسه، روز جمعه بنيانگذار شرکت فرانسوي پي.آي.پي، توليدکننده پروتز معيوب پستان، را متهم به قتل غيرعمد کرد. سال گذشته ميلادي مسئولان بهداشتي فرانسه نسبت به پاره شدن پروتزهاي پستان محصول شرکت پي.آي.پي هشدار دادند. آنها در پي اين هشدار، به 800 هزار زني که از اين پروتزها استفاده کرده بودند، توصيه کردند که نسبت به خارج کردن آنان از بدن خود اقدام کنند.