نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -

رادان خبرداد:
تقاضا براي دريافت گذرنامه بسيار بالاست
جرائم خشن در کشور رو به کاهش است
وزير آموزش و پرورش:
در آستانه يک تحول عظيم در نظام تعليم و تربيت کشور هستيم

رييس راهورتهران خبرداد:
اجراي طرح ضربتي برخورد با خودروهاي پلاک مخدوش از امروز

معاون استانداري تهران خبر داد:
آغاز به کار نمايشگاه هاي بهاره از 15اسفند
عرضه «آجيل» شب عيد با قيمت مصوب

اختصاص 5 ميليارد تومان براي اجراي نسخه 02 پزشک خانواده


خبر


اخبار کوتاه


 رادان خبرداد:
 تقاضا براي دريافت گذرنامه بسيار بالاست 
 جرائم خشن در کشور رو به کاهش است

فرمانده نيروي انتظامي گفت: جرائم خشن در سطح کشور کاهش پيدا کرده است.
به گزارش ايسنا، سردار احمدرضا رادان در اولين گردهمايي سربازان نمونه ناجا،  با بيان اين که دو نگاه نسبت به سربازي وجود دارد، خاطرنشان کرد:  يک نگاه به سربازي اين است که با ديد اجبار به آن نگاه کنيم اما نگاه ديگر اين است که سربازي را به عنوان يک وظيفه براي برداشتن زحمت از دوش مردم ديد.
وي ادامه داد: کساني که با ديد دوم به سربازي نگاه مي کنند از پاداش در دنيا و آ خرت بهره مند خواهند شد و لحظه به لحظه دوران خدمت شان ثواب محسوب مي شود.
جانشين فرمانده ناجا بابيان اينکه  لحظه به لحظه بيداري ها و خدمت ها در سربازي اگر با نيت قربت  الي الله باشد ذخيره آخرت است چرا که ما را براي تامين امنيت مردم گذاشته اند افزود: امروزه در عرصه هاي مختلف ماموريتي از مرز گرفته تا روستا و شهر با سرباز عجين هستيم.
وي با بيان اين که در بخش هاي تخصصي از سربازان در مجموعه ناجا بهره مي گيريم، تصريح کرد: اين آميختگي باعث شده که شرايط خدمت را بيشتر درک کنيم.  رادان بابيان اينکه در بحث توانمندسازي سربازان اميدوارم نيروي انساني ناجا تلاش بيشتري را در جهت بهره گيري از سربازان متخصص انجام دهد تصريح کرد: دوران سربازي نيز يک آ زمايش است.  رادان با بيان اين که اعتراف مي کنم خدمت سخت است، تصريح کرد: به ويژه خدمت در نيروي انتظامي به دليل بالا بودن فشار از همه جا سخت تر است اگر چه آن هم يک تجربه است.  رادان با بيان اين که در آينده روزي مي رسد که سربازان فعلي حسرت دوران سربازي خود را مي خورند، تصريح کرد: رفاقت ها در دوران سربازي عميق و داراي دلداگي است.
جانشين فرمانده ناجا با تاکيد بر اين که بنيه فکري افراد در دوران سربازي تقويت مي شود، اظهار کرد: چرا که در اين دوره جوانان با دوري از برخي از مواهب مستقلا تصميم مي گيرند که اين امر استقلال، شناخت و اراده براي کارهاي سخت را ايجاد مي کنند.
همچنين رادان در حاشيه اولين گردهمايي سربازان نمونه ناجا در جمع خبرنگاران با بيان اينکه به دليل اقدامات پيشگيرانه و فرهنگ سازي جرائم خشن رو به کاهش است; به بحث وقوع سرقت خرد در سطح شهر اشاره و تصريح کرد: سرقت خرد ريشه هاي مختلفي از قبيل بيکاري،  اعتياد و غيره دارد که البته اين به معناي اين نيست که سرقت مورد تاييد ما باشد.  رادان افزود: بايد فضاي بيشتري براي جمع آوري و نگهداري معتادان در نظر گرفته شود چرا که اين طرح ها سبب پيشگيري و کاهش بسياري از جرائم خرد مي شود. بنابراين بايد هزينه برخي جرائم بالا باشد.  رادان با تاکيد بر اين که بايد هزينه هاي انجام يک سري از جرائم بالا باشد، خاطرنشان کرد: مجرمان بايد بدانند که به واسطه هزينه بالاي جرائم نمي توانند به سراغ جرم بروند و در همين راستا ما پيشنهاد داديم که مراکزي تشکيل شود که در آن با شرايط تنبيهي سخت از اين افراد نگهداري شود.  به گفته  جانشين فرمانده ناجا،  انجام چنين اعمالي قطعا در بازداري از تکرار جرم از سوي مجرمان موثر خواهد بود.
به گزارش ايسنا، وي با اشاره به افزايش زمان صدور گذرنامه اظهار کرد: تقاضا براي دريافت گذرنامه بسيار بالاست و همچنين ما بايد گذرنامه هاي عادي را بر اساس ابلاغ قانون به بيومتريک تغيير دهيم.
به گفته  رادان اين نوع گذرنامه ها با داشتن چيپ و کاغذ مخصوص سطح امنيتي بالايي خواهند داشت که جعل آن غيرممکن خواهد شد.
رادان با بيان اين که براي اجراي اين روند لازم بود تا در سيستم گذرنامه ها تغيير جدي ايجاد شود، گفت: خوشبختانه اين اتفاق افتاد و ما در حال حاضر جزو کشورهايي هستيم که اين روند به سرعت در آن انجام مي شود.  وي با بيان اين که سفرهاي خارجي معمولا غيرمنتظره نيستند، تصريح کرد: از مردم مي خواهيم انجام اقدامات مربوط به گذرنامه را به دقيقه 90 نيندازند و زودتر کار خود را انجام دهند.
جانشين فرمانده ناجا علت تاخير در ارائه اين نوع گذرنامه ها را بالا بودن ضريب امنيتي و نوع کاغذ آن دانست و گفت: در تلاشيم اين روال را مجددا به همان مدت 10 تا 15 روزه  سابق برسانيم که اين امر نيازمند توليد انبوه گذرنامه بود که به دليل برابر بودن کاهش عرضه و تقاضا و نيز در مواقعي کمتر بودن عرضه نسبت به تقاضا اين اتفاق رخ نمي دهد.
رادان افزود:  البته اين مشکل مربوط به ناجا نيست اما ما اين مساله را به نهادهاي مربوط اعلام کرديم که بايد به برخي از آنها نيز حق بدهيم.
به گزارش ايسنا،  رادان همچنين درباره طولاني شدن زمان تعويض پلاک و نيز تعطيلي برخي از مراکز آن در سطح شهر تهران، اظهار کرد:  قطعا در تمامي فرآيندهايي که ناجا در آن دخيل است بايد پاسخگويي وجود داشته باشد که شرکت هاي تحت نظارت ناجا نيز بايد از اين رويه پيروي کنند.
وي بابيان اينکه در رابطه با مراکز تعويض پلاک يک سري مشکلات در ارتباط آنلاين ممکن است به وجود بيايد گفت: مراکز تعويض پلاک در تهران به دليل بالا بودن تقاضا داراي حساسيت هاي خاصي هستند.
وي علت تعطيلي برخي از مراکز تعويض پلاک را ايجاد مزاحمت براي ساکنان منطقه و نيز نبود امکانات براي مراجعه کنندگان دانست و افزود:  به همين دليل تصميم بر تعطيلي اين مراکز گرفته شد.
به گزارش ايسنا، رادان با اعلام خبر افتتاح سه مرکز تعويض پلاک به جاي مراکز تعطيل شده، خاطرنشان کرد: ممکن است در بعضي از مواقع اتفاقاتي رخ دهد اما ما تلاش مي کنيم که آن را برطرف کنيم و در همين جا از افرادي که براي دريافت پلاک خود مدت زمان زيادي منتظر بوده اند عذرخواهي مي کنم.
جانشين فرمانده ناجا با اشاره به همکاري مشترک دو کشور ايران و روسيه در بحث مبارزه با مواد مخدر گفت: طبيعي است که روسيه نگراني به واسطه بخشي از مرزهاي خود داشته باشد که در جلسه اي که با حضور وزير کشور و رييس پليس مبارزه با مخدر ناجا برگزار شد تصميم بر اين شد تا دو کشور از توانايي هاي اطلاعاتي يکديگر در اين زمينه بهره مند شوند.  جانشين فرمانده ناجا در بخشي ديگر از سخنانش با اشاره به هدف برگزاري گردهمايي سربازان نمونه ناجا گفت: در نيروهاي مسلح و به ويژه نيروي انتظامي بخش زيادي از پرسنل را سربازان وظيفه تشکيل مي دهند که در ماموريت هاي مختلف نيروهاي مسلح و ناجا را همراهي مي کنند.
رادان درباره حضور سربازان در سيستم نيروهاي مسلح گفت: دستور توانمندي نيروهاي وظيفه صادر شده که ناجا آن را به اجرا گذاشته است.
به گزارش ايسنا، جانشين فرمانده ناجا در پايان سخنانش از دستگاه قضا و رييس آ ن قدرداني کرد و افزود: آيت الله آملي لاريجاني دغدغه هاي فراواني در بحث مبارزه با تمامي جرائم دارد.


 وزير آموزش و پرورش:
 در آستانه يک تحول عظيم در نظام تعليم و تربيت کشور هستيم 

وزير آموزش و پرورش گفت: در آستانه يک تحول عظيم در نظام تعليم و تربيت کشور هستيم و نقشه جامع علمي کشور در 13 جلسه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اجماع مصوب شده است.
به گزارش مهر، حميد رضا حاجي بابايي صبح پنجشنبه با حضور در کارگاه آموزشي سند تحول بنيادين در جمع معلمان، مديران و فرهنگيان آموزش و پرورش تبريز با اشاره به اينکه در آستانه يک تحول عظيم در نظام تعليم و تربيت کشور هستيم افزود: نقشه جامع علمي کشور در 13 جلسه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اجماع مصوب شده است.
وزير آموزش و پرورش به سند تحول بنيادين آموزش و پرورش به عنوان قانون اساسي اين وزارتخانه اشاره کرد و گفت: پشتوانه اين سند 500 صفحه مباني نظري و فلسفه آموزش و پرورش جمهوري اسلامي است که صدها صاحب نظر در خصوص اين سند اظهار نظر کرده اند.
وي با اشاره به اينکه در نقشه جامع علمي کشور آموزش و پرورش آنقدر پر رنگ و قدرتمند ديده شده است که موجب افتخار براي آموزش و پرورش است، گفت: در سند چشم انداز 1404 از 53 راهبرد ملي آن 28 راهبرد مربوط به آموزش و پرورش است.

لبخند رضايت بايد بر لبان فرهنگيان بنشيند

وزير آموزش و پرورش در کارگاه آموزشي سند تحول بنيادين در جمع شوراي معاونين و روساي مناطق آموزش و پرورش استان آذربايجان شرقي گفت: من معلمي هستم که عشق معلمي را مي دانم .
به گزارش ايسنا، حميدرضا حاجي بابايي با اشاره به اينکه بهترين افراد و انسان ها در آموزش و پرورش خدمت مي کنند، افزود: احساس رضايت مي کنم که در آن عطر، گل، نشاط و شادابي است.
وي گفت: با اجرايي شدن سند تحول بنيادين هر آن چيزي که در ذهن شما براي بهبود آموزش و پرورش وجود دارد، انجام خواهدشد.
وي با تاکيد براينکه هرآنچه را که بتوانيم در آموزش و پرورش عملياتي کنيم، اجرا خواهيم کرد، افزود: با سرعت و دقت به سمتي حرکت خواهيم کرد تا مدرسه اي با کمترين مشکلات داشته باشيم.  حاجي بابايي اظهارکرد: تمام تلاش ما اين است که لبخند رضايت بر لبان فرهنگيان بنشيند و اين امر بر اساس سند تحول بنيادين شکل مي گيرد.
هوشمند شدن مدارس تا 3 سال آينده عملياتي مي شود

وزير آموزش و پرورش گفت: «هوشمندسازي به معناي هوشمند شدن کل مدرسه و کلاس هاي درس است که در طول 3 سال آينده و با کمک روساي ادارات استان طبق مصوبه دولت عملياتي خواهد شد.»
به گزارش ايلنا، حميدرضا حاجي بابايي افزود: «با اجرايي شدن سند تحول بنيادين هر آن چيزي که در ذهن براي بهبود آموزش و پرورش وجود دارد، انجام خواهدشد.»
وي با تاکيد براينکه هرآنچه را که بتوانيم در آموزش و پرورش عملياتي کنيم،اجرا خواهيم کرد،افزود:« با سرعت و دقت به سمتي حرکت خواهيم کرد تا مدرسه اي با کمترين مشکلات داشته باشيم.»


 رييس راهورتهران خبرداد:
 اجراي طرح ضربتي برخورد با خودروهاي پلاک مخدوش از امروز 

رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از بکارگيري تيم هاي ويژه و اجراي طرح ضربتي برخورد با خودروهاي پلاک مخدوش و هرگونه دستکاري پلاک براي ورود به محدوده طرح ترافيک از امروز خبر داد.
سردار حسين رحيمي روز گذشته در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه بررسي هاي پليس نشان مي دهد در پي افزايش نرخ جريمه ورود به محدوده طرح ترافيک به ساعتي 20 هزار تومان، ورود از مبادي رسمي و محل هايي که دوربين هاي کنترل محدوده مستقر است کاهش يافته افزود: در عين حال متاسفانه هنوز تعدادي از رانندگان به انحاي مختلف اعم از دستکاري پلاک، پاک کردن آن، آويزان کردن وسايل مختلف بر روي پلاک، باز کردن در عقب صندوق، چسباندن کاغذ يا اشياي ديگر بر روي آن، گل مالي، هول دادن خودرو از جلوي دوربين هاي کنترل محدوده طرح ترافيک و... اقدام به ورود غير مجاز به محدوده طرح ترافيک مي کنند.
وي با اشاره به اينکه با نزديک شدن به روزهاي پاياني سال شاهد افزايش خريدها در محدوده مرکزي شهر و افزايش غلظت آلاينده هاي هوا هستيم، تصريح کرد: در راستاي برخورد با متخلفان و جلوگيري از افزايش بار ترافيکي محدوده مرکزي شهر تهران، پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ طي چند هفته گذشته تمامي روش ها و مناطقي را که از آنها خودروها به صورت غيرمجاز وارد محدوده طرح ترافيک مي شوند شناسايي کرده است و از روز شنبه 8 بهمن ماه سال جاري طرح ضربتي برخورد با ورود غيرمجاز به محدوده طرح ترافيک در تهران به مرحله اجرا گذاشته مي شود.
رييس پليس راهور تهران اجراي اين طرح را در راستاي تسهيل در رفت و آمد شهروندان در محدوده مرکزي شهر عنوان کرد و به ايسنا گفت: در عين حال از تمامي شهروندان مي خواهيم با توجه به اينکه تعداد خودروهاي حمل و نقل عمومي در محدوده مرکزي شهر بيش از ساير مناطق است حتما براي تردد در اين محدوده و انجام خريدهاي خود، از اين خودروها استفاده کنند.
وي با اشاره به اينکه هر گونه دستکاري پلاک براي ورود به محدوده طرح ترافيک ضمن جريمه و توقيف خودرو، معرفي راننده مختلف به مرجع قضايي را به همراه دارد، از رانندگان خواست به هيچ عنوان اقدام به انجام اعمال مجرمانه در اين خصوص نکنند چرا که راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ به طور جدي با متخلفان برخورد مي کند.
به گفته رييس پليس راهور تهران بر اساس ماده 720 قانون مجازات اسلامي هرگونه تغيير در ارقام و مشخصات پلاک وسايل نقليه موتوري يا نصب يا استفاده از پلاک تقلبي و تغيير در شماره شاسي، موتور يا پلاک موتور از 6 ماه تا يک سال حبس به همراه دارد.
وي از بکارگيري خودروهاي مخصوص در داخل محدوده طرح ترافيک براي شناسايي خودروهاي غير مجاز خبر داد و گفت: تعدادي خودرو مجهز به دوربين هاي کنترل محدوده طرح ترافيک از روز شنبه در داخل اين محدوده بکارگيري خواهند شد که اين خودروها با عبور در معابر پايتخت ضمن تصويربرداري از پلاک خودروهايي که در داخل محدوده طرح ترافيک در حال تردد هستند در صورتي که تشخيص دهد خودروي مذکور فاقد آرم طرح ترافيک است نسبت به ثبت پلاک و صدور قبض جريمه اقدام خواهد کرد.
سازمان استاندارد اقدام موثري براي جلوگيري از توليد يدک هاي غيراستاندارد تريلي ها انجام نداده است

 معاون فني مهندسي پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به مصوبه سال گذشته شوراي سياستگذاري خودرو گفت: سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران تا کنون هيچ اقدام موثري براي جلوگيري از توليد يدک هاي غيراستاندارد تريلي ها انجام نداده است.  سرهنگ جهانگيري روزگذشته در گفت وگو با ايسنا، با انتقاد از اظهارات معاون سازمان استاندارد در خصوص برخورد پليس با تريلر هاي فاقد پلاک مجزا گفت: بهتر است مسئولان مربوطه به وظايف خود عمل کرده و جلوي توليد تريلرهاي غيراستاندارد را بگيرند.  وي افزود: بر اساس مصوبه هيئت دولت در خصوص شماره گذاري مستقل يدک ها و ماده 2 آيين نامه راهنمايي و رانندگي مصوب سال 84 هيات دولت، کليه وسايط نقليه موتوري و غيرموتوري و يدک هاي مستقل بايد داراي پلاک باشند ضمن اينکه اين امر در آيين نامه راهنمايي و رانندگي مصوبه سال 47 نيز تصريح شده است که اين امر در دستور کار پليس قرار دارد.


 معاون استانداري تهران خبر داد:
 آغاز به کار نمايشگاه هاي بهاره از 15اسفند 
 عرضه «آجيل» شب عيد با قيمت مصوب

معاون برنامه ريزي استاندار تهران از آغاز به کار نمايشگاه هاي بهاره عرضه مستقيم کالا و فروش هاي فوق العاده از 15 اسفند ماه خبر داد.
نعمت الله ترکي در گفت وگو با ايسنا، در اين باره افزود:پنج محور براي تنظيم بازار در شب عيد تدوين و تعريف شده است که از 15 اسفندماه اين برنامه ها اجرا مي شود.  به گفته وي يکي از برنامه هاي استانداري براي تنظيم بازار شب عيد ايجاد نمايشگاه هاي عرضه مستقيم کالا در سطح استان تهران است. همچنين فروش هاي فوق العاده کالاهاي مختلف و حراجي هاي پايان سال از طريق اتحاديه ها و اصناف استان نيز صورت مي گيرد.
وي افزود: فروش کالاهاي پرمصرف شهروندان به صورت مستقيم از برنامه ديگري است که استانداري براي شب عيد در نظر گرفته است.
ترکي تصريح کرد: تشديد بازرسي ها و کنترل قيمت هاي تمامي کالاها به ويژه کالاهاي اساسي از برنامه هاي ديگري است که در دستور کار استانداري قرار دارد.  معاون برنامه ريزي استانداري تهران همچنين با اشاره به ذخيره سازي کالاهاي اساسي نيز خاطر نشان کرد: تاکنون هشت هزار تن سيب و پرتغال در انبارها ذخيره شده است که از 15 اسفندماه توزيع آنها آغاز مي شود.
وي يادآور شد: علاوه بر "ميوه" و مرکبات، ساير کالاهاي ديگر نيز به ميزان مصرف شهروندان ذخيره سازي شده و نوروز امسال مشکلي در خصوص کمبود اين کالاها و اقلام مصرفي نخواهيم داشت.


 اختصاص 5 ميليارد تومان براي اجراي نسخه 02 پزشک خانواده 

مديرعامل صندوق بيمه خدمات درماني با اعلام خبر صدور دفترچه همسان سازي شده براي مشمولان طرح پزشک خانواده گفت: دفترچه هاي مزبور چاپ و به استان هاي پايلوت طرح ارسال شده است تا پس از درج نام متقاضيان، صادر و توزيع شوند.
محمدباقر هداوند در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه وزارت بهداشت، تعاون، کار و رفاه اجتماعي و سازمان هاي بيمه گر در تدوين نسخه 02 پزشک خانواده همکاري داشته اند، اظهار کرد: آمادگي کامل براي اجراي اين طرح در صندوق بيمه خدمات درماني وجود دارد.
وي در ادامه با اعلام اختصاص پنج ميليارد تومان براي اجراي نسخه 02 پزشک خانواده از سوي صندوق بيمه خدمات درماني، عنوان کرد: در صورتي که در هنگام اجرا نياز به تزريق بيشتر منابع باشد، اين کار انجام شده و مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.  هداوند در ادامه درباره تعداد مشمولان بيمه خدمات درماني در سه استان پايلوت اجراي طرح مذکور که شامل خوزستان، سيستان و بلوچستان و چهارمحال و بختياري مي شود، گفت: تعداد مشمولان پس از ثبت نام و معرفي وزارت بهداشت مشخص مي شود، اما صندوق بيمه خدمات درماني آمادگي کامل دارد تا به تعداد متقاضيان دفترچه درماني صادر کند.  داوود مقيمي- مدير گروه ساختار سطح اول وزارت بهداشت  نيز در اين باره گفته بود: در فاز يک اجراي برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع از اول فروردين ماه سال آينده، شهرهاي سه استان خوزستان، سيستان و بلوچستان و چهارمحال و بختياري به طور کامل تحت پوشش اين طرح قرار مي گيرند، ضمن اينکه 22 دانشگاه علوم پزشکي هم براي اجراي اين برنامه اعلام آمادگي کرده اند که اين برنامه در شهرهاي اين دانشگاه ها نيز به اجرا گذاشته مي شود.


 خبر 

کاهش سن خودکشي در ايران

خودکشي و رفتارهاي مرتبط" در همايشي که قرار است اسفند ماه در استان زنجان برگزار شود، مورد بررسي قرار مي گيرد.  به گزارش ايلنا "رئيس مرکز آموزشي درماني شهيد بهشتي استان زنجان با بيان اين مطلب افزود:« زنجان از حيث رشد فراواني اقدام به خودکشي در رده هاي متوسط به پايين تر از کشور قرار دارد.»  "جعفر عطاري مقدم" گفت: «هدف از برگزاري اين همايش در استان زنجان شناسايي اقدامات پيشگيرانه در بحث رشد آمار روز افزون و نگران کننده خودکشي و رفتارهاي مرتبط با آن است.»  به گفته وي عوامل ژنيتکي و تنوع طلبي دوران نوجواناني باعث اقدام اين افراد به خودکشي مي شود.  عطاري مقدم عمده ترين اهداف اين همايش سراسري را در همه گيرشناسي براي بررسي ريزفاکتورها وعوامل خودکشي، جنبه هاي قانوني خودکشي ،مسائل و امور فرهنگي ومذهبي برشمرد.  وي افزود: «خودکشي نوجوانان يک بحث مهم است که در اين زمينه خودکشي و رسانه و نحوه چگونگي بيان خبر و تاثير آن بر روش پيشگيرانه در اين مورد مي تواند موثر باشد، همچنينن ارتباط هنر وادبيات با خودکشي و رفتارهاي مرتبط با آن نيز در اين همايش مورد بررسي قرار مي گيرد.»  دبير اجرايي همايش سراسري خودکشي و رفتارهاي مرتبط با آن در زمينه ارائه مقالات علمي وپژوهشي براي ارائه در اين همايش را بسيار خوب و مطلوب ارزيابي کرد و افزود:«150مقاله در اين باره به دست ما رسيده که 40 مقاله از اين مقالات به صورت پوستر و سخنراني ارائه خواهدشد ومابقي به صورت کارگاه هاي آموزشي براي شرکت کنندگان ارائه مي شود.  وي با اشاره به اين که در دنيا در هر 40 ثانيه يک نفر دست به خودکشي مي زند، گفت: « با ارائه اين آمار تکان دهنده ما در کشور ايران در مقايسه با برخي کشورهاي دنيا شاهد آمار کمتري هستيم.»  وي از کاهش سن خودکشي در ايران به ميزان سني 24 -15سال خبر داد و گفت: «جنسيت نيز در اين خودکشي دخيل است و اقدام به خودکشي در زنان ودختران شايع تر از مردان،اما مرگ ناشي از خودکشي در آقايان بيشتر است.»  عطاري مقدم با توجه به اهميت مسئله و قابل پيشگيري بودن آن گفت:« استان ما در مقايسه با استان هاي ديگر کشور داراي آمار خودکشي کمتر است.»  دبير اجرايي اين همايش در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وسايل خودکشي در جوامع گفت: « شايع ترين روش هاي خودکشي در جوامع امروزي همان داروها وسموم وحلق آويز کردن واز بلندي پرت شدن است که امروزه روش هاي جديد نيز به اين موارد مثل مصرف داروهاي روان گردان و غيره نيز به آن افزوده شده است. اين روش ها در مناطق مختلف با توجه به عواملي متغيرند.»

وزير ارشاد پرداخت هديه خبرنگاران را
به روزهاي پاياني سال موکول کرد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پرداخت هديه خبرنگاران و تسهيلات مسکن آنان را به روزهاي پاياني سال موکول کرد.  به گزارش فارس، سيد محمد حسيني در ديدار از دانشگاه علوم قرآني شمال کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه در قالب هداياي روز خبرنگار گفته شد، عمل مي شود اگر چه اين امر روند تاخيري داشته است اما در ماه هاي پاياني سال اجرايي مي شود.  وي با اشاره به پرداخت تسهيلات 30 ميليون توماني مسکن به خبرنگاران نيز يادآور شد: مراحل اجرايي اين امر نيز مسير خود را طي مي کند و اگر وعده داده شده حتما عملي مي شود.  حسيني با بيان اينکه در راستاي اجراي برنامه هاي فرهنگي و هنري در کشور گام هاي بلندي برداشته شده است، يادآور شد: اگر چه ظرفيت هاي ما در اين زمينه فراوان است اما تحرک خوبي را در سراسر کشور شاهد بوديم. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اعلام اينکه فعاليت هاي فرهنگي و هنري مربوط به کلانشهرها و استان تهران نيست، گفت: اين فعاليت ها در شهرستان ها و خارج از کشور نيز پيگيري مي شود. وي با اشاره به سفر خود به لبنان و ديدار با سيد حسن نصرالله اظهار داشت: در اين سفر گزارشي از فعاليت هاي فرهنگي و هنري ايران در خارج از کشور بيان شد که مورد توجه ايشان قرار گرفت و ايشان تاکيد کردند که اين فعاليت ها بايد انجام شود. حسيني با اشاره به تشکيل سازمان سينمايي اظهار داشت: اين سازمان به زودي فعاليت رسمي خود را آغاز مي کند و در سطح وسيع تري از فعاليت هاي سينمايي حمايت مي کند به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت هاي اين سازمان با فرهنگ اصيل ايراني و آرمان هاي امام هماهنگي خواهد داشت.


 اخبار کوتاه 

تاثير قيمت سکه بر ترويج ازدواج هاي موقت

روانشناس و مشاور خانواده گفت: افزايش قيمت سکه و تاکيد خانواده ها بر مهريه  هاي بالا سبب گرايش مردان به ازدواج هاي موقت مي شود.  علي اصغر کيهان نيا درگفت وگو با مهر با بيان اين که تغييرات دائمي و روزمره قيمت سکه خانواده هايي که فرزندان آنها قصد ازدواج دارند را دچار سردرگمي و ترديد کرده است گفت: به دليل افزايش نرخ سکه مهريه هاي دختران که بيشتر بر اساس سکه مشخص مي شود نيز ناخواسته افزايش پيدا کره است و در نتيجه مردان که تمايل چنداني نيز به ازدواج نداشته اند از ازدواج منصرف مي شوند. وي ادامه داد: متاسفانه در ميان خانواده هاي متوسط مهريه هاي 500 تا 700 سکه اي رسم است در ميان خانواده هاي متدين و فرو دست زير 200 سکه به عنوان مهريه تعيين مي شود که در حال حاضر معادل ريالي آن دوبرابر چند ماه گذشته شده است.


امکان تحصيل دانش آموزان استثنايي در مدارس عادي

رئيس آموزش و پرورش استثنايي کشور از امکان تحصيل دانش آموزان استثنايي در مدارس عادي خبر داد.  حسين هژبري در گفت وگو با  مهر با اعلام اين خبر افزود: طرح آموزش تلفيقي دانش آموزان استثنايي که تاکنون به شکل آزمايشي اجرا مي شد با تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش از حالت پايلوت در آمده و هم اکنون عموم مدارس ملزم به اجراي آن هستند. براساس طرح تلفيقي دانش آموزان با معلوليت هاي ذهني پايين امکان ادامه تحصيل در مدارس عادي هستند و الزامي به رفتن به مدارس استثنايي را ندارند; اين طرح تا سال گذشته به شکل آزمايشي در مدارس اجرا مي شد. وي ادامه داد: اين مصوبه بدان معناست که دانش آموزان استثنايي امکان ادامه تحصيل در مدارس عادي را دارند.


در صدد پرداخت يارانه
به کمپ هاي ترک اعتياد هستيم

مدير مرکز توسعه پيشگيري سازمان بهزيستي کشور با اعلام تعرفه ماهانه 120 هزار توماني کمپ هاي ترک اعتياد براي هر نفر در سال جاري، گفت: براي سال آينده در صدد پرداخت «يارانه» به کمپ هاي ترک اعتياد هستيم.  محمد نفريه در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه تعداد کمپ هاي ترک اعتياد در سال جاري رشدي 80 تا 90 درصدي داشته است، اظهار کرد: ابتداي سال جاري 168 کمپ ترک اعتياد در کشور فعال بود و اين رقم تا پايان امسال به 300 کمپ افزايش مي يابد. 

 

ايجاد دوره دکتري
مهندسي فناوري خبرگي

معاون آموزشي دانشگاه علمي کابردي از ايجاد و طراحي دوره دکتري "مهندسي فناوري خبرگي " در بهمن ماه خبر داد و گفت: برگزاري آزمون و پذيرش در اين دوره در سال آينده انجام خواهد شد.  رجبعلي برزويي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه دوره دکتري علمي کاربردي در حال طراحي است، افزود: پس از برگزاري دوره هاي کارشناسي ارشد، احتمالا براي بهمن ماه دوره دکتري آماده و ايجاد مي شود.  وي خاطرنشان کرد: مجوز اين دوره اخذ شده است و بايد از سوي دانشگاه براي عملياتي کردن آن تصميمي اتخاذ شود.  معاون نيروي انساني نيروي انتظامي گفت:طرح آمايش سرزميني سربازان به منظور خدمت سربازان در محل زندگي اجرايي شد.  سردار محمد جواد زاده کمند در گفت وگو با مهر گفت: اين طرح همزمان با ابلاغ اجرايي شد و سعي کرديم در حد امکان متناسب با محل سکونت افراد از نيروها استفاده کنيم. هم اکنون بخش زيادي از سربازان در محل زندگي مشغول انجام وظيفه هستند.

 

آغاز چاپ کتاب هاي درسي سال 91

مديرکل چاپ و توزيع کتب درسي آموزش و پرورش گفت: چاپ کتاب هاي درسي سال 91 به استثنا» پايه دوم و ششم ابتدايي آغاز شده است. همچنين چاپ کتب دوم و ششم ابتدايي نيز پس از نهايي شدن عناوين از ارديبهشت ماه سال آينده آغاز مي شود.  سيد احمد حسيني در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به ارائه بسته هاي آموزشي جديد به دانش آموزان گفت: هر کتاب درسي بايد داراي ابزارهاي تسهيل مواد آموزشي باشد; از اين رو توليد ابزارهاي آموزشي از جمله فيلم هاي کوتاه آموزشي در قالبCD  وDVD  و کتاب هاي گويا از جمله مواردي است که در بسته آموزشي لحاظ شده است. 


اجراي طرح پزشک امين
 تا پايان سال در دو استان ديگر

سرپرست معاونت درمان سازمان تامين اجتماعي با اعلام خبر فراهم شدن زمينه اجراي طرح پزشک امين تا پايان سال در دواستان ديگر ، گفت: شاهد به نتيجه رسيدن برنامه پزشک امين هستيم.  به گزارش ايسنا، هدايت اله اديب نيا در نشست مشترک اعضاي دبيرخانه برنامه پزشک امين با بيان اينکه مراحل اوليه اجراي برنامه پزشک امين با موفقيت سپري شده است، اظهار کرد: در بازديد از استان گيلان و بررسي ميزان پيشرفت اجراي اين برنامه اشکالات نرم افزاري شناسايي و برطرف شد تا با اجراي موفقيت آميز برنامه مذکور در اين استان، زمينه اجراي آن در دو استان ديگر تا پايان سال فراهم شود.