نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -


25 راهکار براي مقابله با بيماري هاي قلبي - عروقي


راهکارهاي پيشگيري از برگشت پذيري افسردگي


آرتريت يا التهاب مفصلي


اخبار کوتاه


  25 راهکار براي مقابله با بيماري هاي قلبي - عروقي 

 بيماري هاي قلبي عروقي يکي از دلايل اصلي مرگ و مير در دنيا است. همچنين شايع ترين علل مرگ و مير در کشور ما نيز بيماري هاي قلبي - عروقي است. افزايش اين نوع بيماري ناشي از تغييرات در رژيم غذايي، فعاليت بدني و مصرف دخانيات است که به دليل تغيير در شيوه زندگي ناشي از شهرنشيني و صنعتي شدن پديد آمده است.
به گزارش ايسنا، امروزه مردم نسبت به گذشته، بيشتر غذاهاي پرکالري مصرف مي کنند و از طرفي تحرک بدني آنها نيز کمتر از گذشته شده است. بنابراين يکي از مهم ترين مداخلات به منظور پيشگيري و کنترل بيماري هاي قلبي - عروقي اصلاح رژيم غذايي است.

عوامل موثر در بروز بيماري هاي
قلبي - عروقي

اختلال در چربي هاي خون (بالا بودن سطح کلسترول خون)، کم تحرکي، چاقي، فشار خون بالا، استعمال دخانيات، رژيم غذايي نامناسب، استرس و فشارهاي روحي و رواني از عوامل موثر در بروز بيماري هاي قلبي - عروقي هستند.
توصيه هاي تغذيه اي موثر در پيشگيري و کنترل عوامل خطر بيماري هاي قلبي - عروقي
- تعادل و تنوع در برنامه غذايي روزانه
تعادل به معني مصرف مقادير کافي از مواد غذايي مورد نياز براي حفظ سلامت بدن است و تنوع يعني مصرف انواع مختلف مواد غذايي که در پنج گروه اصلي غذايي ( گروه نان و غلات، گروه شير و لبنيات، گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها، گروه ميوه ها و سبزي ها) معرفي مي شوند.

کاهش مصرف چربي و روغن
در برنامه غذايي

- غذاها تا حد امکان به صورت آب پز، بخارپز يا کبابي مصرف شوند.
- از سرخ کردن زياد غذا خودداري شود.
- مصرف غذاهاي سرخ شده، سوسيس، کالباس، خامه، چيپس، پفک، سس ها، مغز، دل وقلوه، کله و پاچه در برنامه غذايي کاهش يابد.
- پوست مرغ و چربي هاي قابل مشاهده گوشت و مرغ قبل از طبخ جدا شود و از قسمت هاي کم چرب گوشت استفاده شود.
- از گوشت هاي کم چرب مانند مرغ و ماهي به جاي گوشت قرمز استفاده شود.
- حداقل دو بار در هفته ماهي مصرف شود. چربي موجود در ماهي از نوع چربي هاي مفيد است. به جاي سرخ کردن ماهي آن را به شکل بخارپز و يا تنوري استفاده کنيد.
- از انواع لبنيات کم چرب مانند شير، ماست و پنير استفاده شود.
- از مصرف پيه و دنبه که حاوي چربي هاي اشباع هستند خودداري شود.
- از مغزهايي مانند گردو، فندق و بادام که داراي چربي هاي مفيد هستندبه مقدار مناسب استفاده شود.

توجه به نوع روغن مصرفي

- از روغن هاي مايع مانند روغن زيتون و روغن آفتابگردان به جاي روغن حيواني و روغن نباتي جامد(به منظور پيشگيري از افزايش کلسترول خون) استفاده شود.
- از مصرف غذاهاي سرخ کرده پرهيز شود ودر صورت لزوم از روغن مخصوص سرخ کردني استفاده شود.
- مصرف روغن زيتون و مغزها به دليل کنترل انرژي دريافتي متعادل باشد.
- از روغن هاي مايع معمولي (غيرسرخ کردني) و روغن زيتون در سرخ کردن غذاها (به دليل حساسيت اين روغن ها در حرارت بالا) استفاده نشود.

کاهش مصرف مواد قندي

- مصرف بيش از حد مواد قندي و نشاسته اي مانند برنج، ماکاروني، شيريني، کيک،شکلات، مربا، عسل، نوشابه ها، باعث افزايش وزن، بالا رفتن فشار خون و چربي خون شده و منجر به بروز بيماري هاي قلبي عروقي مي شود. بنابراين بايد در برنامه غذايي روزانه از مصرف بيش از اندازه آنها خودداري شود.
- از ميوه هاي تازه به جاي شيريني و شکلات به عنوان ميان وعده استفاده شود.
- از دوغ کم نمک و بدون گاز، آب و آب ميوه هاي طبيعي به جاي نوشابه هاي گازدار مصرف شود.
- از مصرف زياد قند و شکر همراه با چاي خودداري شود.
توجه: درمصرف کشمش و خرما هم اگر زياده روي شود منجر به افزايش کالري دريافتي و چاقي خواهد شد.

کاهش مصرف نمک

- مصرف نمک به هنگام تهيه و طبخ غذا کاهش يابد و از نمکدان در هنگام صرف غذا و سر سفره استفاده نشود.
- از مصرف غذاهاي کنسرو شده و بسياري از مواد غذايي بسته بندي شده آماده به دليل دارا بودن مقادير زيادي نمک خودداري شود.
- از مصرف بيش از اندازه غذاهاي شور مانند ماهي دودي، آجيل شور، چيپس، پفک، انواع شور، سوسيس و کالباس خودداري شود.
- از سبزي هاي تازه، سير، ليموترش تازه، آب نارنج، آويشن،شويد و ... براي بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک استفاده شود.

افزايش مصرف فيبر

فيبرها ترکيباتي هستند که در ديواره سلول هاي گياهان مانند سبزي ها، ميوه ها، سبوس، غلات کامل، حبوبات و مغزها وجود دارند. مصرف فيبرها خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي را کاهش مي دهند و همچنين از يبوست پيشگيري مي کنند.

افزايش مصرف ميوه ها و سبزي ها
در برنامه غذايي روزانه

- ميوه ها و سبزي ها در پيشگيري از بيماري هاي نظير بيماري هاي قلبي - عروقي و برخي از انواع سرطان ها به خصوص سرطان ها سيستم گوارشي و يبوست موثرند.
- بنابراين مصرف روزانه 3 تا 5 واحد از ميوه ها و سبزي ها در برنامه غذايي روزانه توصيه مي شود.
- ميوه هاي تازه به عنوان ميان وعده مصرف شود.

براي داشتن قلبي سالم

- فعاليت بدني، ورزش منظم متناسب با سن و شرايط جسمي خود را فراموش نکنيد. روزانه حداقل 30 دقيقه پياده روي کنيد.
- استرس و فشارهاي رواني يکي از عوامل ابتلا به بيماري هاي قلبي است، روش هاي کنترل و برخورد مناسب با استرس را ياد بگيريد.


 راهکارهاي پيشگيري از برگشت پذيري افسردگي 

اگرچه بعضي از مردم در زندگي تنها يک بار به افسردگي مبتلا مي شوند اما افرادي هم هستند که چندين بار فازها و دوره هاي ناخوشايند افسردگي را تجربه مي کنند.
به گزارش ايسنا، آمار رسمي منتشر شده از سوي انجمن روانپزشکان آمريکا نشان مي دهد از کل مبتلايان به افسردگي حاد حداقل 60 درصد براي بار دوم پس از درمان، علائم اين اختلال رواني را تجربه مي کنند و براي بيماراني که دوبار اين تجربه ناخوشايند را داشته اند در 70 درصد موارد بار سومي هم وجود دارد.
اين آمار تا حدودي نگران کننده به نظر مي رسد. آماري که ممکن است شما را مضطرب کنند چرا که هيچ کس دوست ندارد دوباره آن احساسات بد را تجربه نمايد ولي همه اين آمارها بدان معني نيستند که قرار است افسردگي براي تمام عمر زندگي شما را احاطه کند بلکه فقط کافي است نسبت به بيماري خود و فاکتورهايي که عامل برگشت پذيري آن هستند مطلع باشيد.
به گزارش سايت اينترنتي وب ام دي، زماني که به عنوان يک بيمار افسرده در پروسه درمان قرار داريد بايد سعي کنيد تا اطلاعات ارزشمندي را براي چگونگي بهتر ماندن حال خود به دست بياوريد. يک بار تجربه کردن بيماري به شما اين امکان را مي دهد که نشانه هاي بيماري را بهتر بشناسيد و بدانيد در چه مواقع و شرايطي بيشتر آسيب پذير هستيد. اين آگاهي مي تواند به شما کمک کند تا زودتر و سريع تر از يک متخصص و اطرافيان خود براي پيشگيري از بروز همان حملات بد و احساس غمگيني کمک بخواهيد.
وقتي از يک افسردگي شديد نجات پيدا مي کنيد داروها به شما اين امکان را مي دهند که ديگر بيمار نشويد و علائم اين اختلال را در کنترل داشته باشيد. هرچند ممکن است در اين شرايط احساس شادي نکنيد اما لااقل مي توانيد از خانه و تختخواب بيرون بياييد و دوباره به سرکارتان برگرديد. اما اين براي اين که ديگر شما هيچ وقت احساس هاي آزار دهنده افسردگي را تجربه نکنيد، کافي نيست.
علاوه بر دارو روش هاي بسيار ديگري نيز وجود دارند که به شما کمک مي کنند حال بهتري داشته باشيد مانند ورزش کردن و تمرينات يوگا و تغذيه مناسب که براي شاد زيستن بسيار موثر هستند. بنابراين از تلاش براي اين که هر روز احساس بهتري داشته باشيد، دست برنداريد. براي اين کار بايد با متخصص و روان درمانگرهاي خود همکاري کنيد تا به نتايج مطلوب تري برسيد.


 آرتريت يا التهاب مفصلي 

گروه سلا مت: زماني بود که  به افراد مبتلا  به برخي از بيماري هاي مزمن توصيه مي شد از فعاليت هاي ورزشي اجتناب کنند تا مبادا بيماري آنها بدتر شود. اما تحقيقات نشان داده است که فعاليت بدني در عمل باعث بهبود سلا متي اين افراد مي شود. برخي از بيماري هاي مزمن مثل التهاب مفصلي، آسم، ديابت و بيماري قلب و عروق را مي توان با ورزش معالجه کرد. برخي ديگر را هم مي توان با يک برنامه درست و حسابي، دارو و درمان هاي ديگر به شکل موثري کنترل کرد.پس اگر مبتلا  به يک بيماري مزمن هستيد براي تهيه و تنظيم يک برنامه ورزشي مناسب با پزشک خود مشورت کنيد.
هرچند درد و سفتي مفاصل ممکن است شما را از فعاليت کردن مايوس سازد، اما تنها راه بهبود عملکرد مفاصل، حرکت دادن و تقويت عضلا ت نگاه دارنده آنهاست. ورزش به کنترل وزن، کاهش درد و آسيب و افزايش انرژي و توانايي انجام کارهاي روزمره کمک مي کند. هرحرکتي، حتي اگر بسيار جزئي باشد، مي تواند مفيد واقع شود. در فعاليت هايي شرکت کنيد که شدت کمي داشته و فشار کمتري را بر مفاصل تحميل مي کنند. ورزش هايي مثل شنا يا راه رفتن در آب، ايده آل تلقي مي شوند زيرا شناور شدن روي آب فشار وزن را از روي مفاصل شما بر مي دارد. ساير فعاليت هاي کم شدت عبارتند از: دوچرخه سواري و اسکي کوهستاني، ورزش هاي قدرتي هم بسيار حائز اهميت اند: اگر قادر به بلند کردن وزنه نيستيد ساير ورزش هاي ملا يم تر اين خانواده مثل ورزش هايي که به کمک صندلي يا ديوار انجام مي شوند را امتحان کنيد. مانند همه فعاليت هاي ورزشي، اينجا هم کار را به آرامي آغاز کرده و به تدريج برزمان و شدت آن بيفزاييد. و هرگاه احساس نياز کرديد دست از کار بکشيد و کمي استراحت کنيد.

آسم

ورزش يک محرک واضح براي علا ئم آسم به شمار ميآيد که به اين حالت آسم ورزشي مي گويند. اگر به آسم آلرژيک (يعني آسم حساسيتي) مبتلا  هستيد، احتمال حمله آسم به دنبال فعاليت ورزشي در شما بيشتر است. علا ئم و نشانه هاي آسم ورزشي عبارتند از: سرفه، خس خس صدا، تنگي نفس و احساس فشردگي قفسه سينه.
تنها به خاطر اينکه آسم داريد نبايد خود را از فعاليت و ورزش محروم کنيد. در واقع، بهتر است فعاليت داشته باشيد. ورزش منظم باعث تقويت قلب و ريه شده و به شما کمک مي کند وزن خود را کم کنيد و طبيعتا راحت تر نفس بکشيد. در زير، به چند نکته ورزشي براي مبتلا يان به آسم اشاره مي شود:
- براي جلوگيري از علا ئم آسم، 15الي 30 دقيقه قبل از ورزش چند پاف  اسپري سريع الا ثر از خانواده برونکو ديلا تورها (يا بازکننده راه هاي هوايي) بزنيد.
- پيش از شروع فعاليت شديد، ابتدا 5 تا 10 دقيقه با حرکات سبک و کششي بدن خود را گرم کنيد، که اين امر به بازشدن راه هاي هوايي کمک مي کند.
- ورزش هايي را انجام دهيد که کمتر باعث ايجاد علا ئم آسم مي شوند، مثلا  شنا گزينه خوبي است، اما احتمال ايجاد علا ئم حين انجام ورزش هايي مثل دوي استقامت، فوتبال و بستکبال بيشتر است.
- ورزش هايي را انتخاب کنيد که مدت فعاليت بدني در آنها کوتاه يا به شکل متناوب است مثل گلف، واليبال يا بيس بال سبک(سافت بال).
- توجه داشته باشيد که فعاليت در هواي سرد مثل اسکي يا هاکي روي يخ احتمال ايجاد خس خس را در فرد آسمي افزايش مي دهند. پس چنانچه در هواي سرد ورزش مي کنيد، به منظور گرم کردن هواي تنفسي ماسک بزنيد. هرگز در دماي زير صفر ورزش نکنيد.
- سعي کنيد در محيطي به فعاليت بدني بپردازيد که شرايط و بيماري شما را تشديد نکنند.
مثلا  اگر در محيط بيرون گرده هاي گياهي به مقدار زياد در هوا پراکنده اند، داخل ساختمان ورزش کنيد.
منبع: کتاب جامع سلا مت خانواده- انتشارات تيمورزاده


 اخبار کوتاه 

يک تست خون براي پيش بيني آلزايمر در افراد مستعد

گروهي از پزشکان نيوزلندي در تلاش براي توليد يک تست خون جديد هستند که مي تواند آلزايمر را در افرادي که مستعد ابتلا به آن هستند و در مراحل بسيار ابتدايي تشخيص دهد. به گزارش ايسنا، پروفسور کليف آبراهام که سرپرستي اين پزشکان را بر عهده داشته خاطرنشان کرد: روشهاي درمان اين بيماري ممکن است در آينده نزديک افزايش پيدا کند اما نکته مهم اين است که اين روشها بايد کاربردي باشند. اين بيماري بايد در مراحل بسيار ابتدايي تحت کنترل قرار بگيرد يعني قبل از اين که موجب بروز آسيب هاي جدي به مغز شود. به گزارش استوف، اين پزشکان معتقدند يک تست خون که بتواند نشانگرهاي زيستي مرتبط با افزايش خطر بروز اين بيماي را مشخص کند قادر خواهد بود به تشخيص و درمان به موقع آلزايمر کمک چشمگيري نمايد. متخصصان دانشگاه اوتاگو حدود 80 بيمار مبتلا به آلزايمر را تحت مطالعه قرار داده و از آنها نمونه هاي خوني گرفتند. سپس مولکولهاي پلاسماي اين افراد با تکنيک هاي زيست پزشکي و مولکولي ارزيابي شدند تا پروتئين ها و ساير نشانگرهاي زيستي که عامل بروز بيماري هستند، شناسايي شوند. پزشکان در تلاش هستند از اين شيوه براي پيش بيني زودهنگام آلزايمر بهره گيرند.


چربي موجود در شير
مفيد نيست

يک متخصص طب پيشگيري و پزشکي اجتماعي با اشاره به اين که چربي موجود در شير، مفيد نيست، گفت: اگر از شير محلي استفاده مي کنيد، حتما سرشير آن را جدا کنيد. دکتر اکبر نيک پژوه در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که استعمال دخانيات از جمله عوامل خطرزا اما قابل کنترل بيماري هاي قلبي و عروقي است، عنوان کرد: استعمال دخانيات به اشکال گوناگوني ممکن است سيستم قلبي و عروقي را دچار اختلال کند. وي ادامه داد: پارگي لايه داخلي سرخرگ ها از جمله عوارض قلبي و عروقي ناشي از مصرف سيگار و ابتلا به سرطان دستگاه گوارش، سرطان ريه و سرطان دهان از جمله عوارض غيرقلبي ناشي از مصرف سيگار هستند. بنابراين لازم است يک عزم جدي در ترک سيگار ايجاد شود. اين متخصص طب پيشگيري و پزشکي اجتماعي با بيان اين که اصلاح تغذيه ناسالم نيز در کنترل بيماري هاي قلبي و عروقي موثر است، اظهار کرد: بايد توجه داشت چربي شير از نوع چربي اشباع است. به همين خاطر بايد از لبنيات و شير کم  چرب استفاده کرد. وي افزود: اگر از شيرمحلي و بسته بندي نشده استفاده مي کنيد، حتما سرشير آن را جدا کنيد.

پرخوري موجب افزايش خرخر مي شود

عضو هيات رييسه انجمن پزشکي خواب ، با اشاره به اين  که افرادي که به عارضه خرخر مبتلا هستند، به پهلو بخوابند، گفت: معمولا خرخر هنگام خوابيدن به پشت به وجود مي آيد و با خوابيدن به پهلو، فروکش مي کند. دکتر ابراهيم رزم پا در گفت وگو با ايسنا، ادامه داد: يک راه براي آن  که در طول شب به پهلو بخوابيد آن است که در پشت لباس خواب خود يک جيب بدوزيد و جسمي سخت مثلا يک توپ تنيس را در آن قرار دهيد به اين ترتيب خوابيدن روي پشت آزار دهنده مي شود و به خوابيدن به روي پهلو عادت مي کنيد.  اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، همچنين تاکيد کرد: با انجام اقداماتي نظير کاهش وزن شايد بتوان از خرخر کردن جلوگيري کرد زيرا اغلب افرادي که خرخر مي کنند اضافه وزن دارند. ثابت شده است کاهش اضافه وزن حتي به اندازه سه تا چهار کيلوگرم مي تواند دست کم باعث کاهش خرخر شود. وي با بيان اين که همچنين اجتناب از خوردن غذاهاي سنگين و نوشيدن مشروبات الکلي لازم است، عنوان کرد: نوشيدن الکل يا خوردن غذا به مقدار زياد در شب باعث شل شدن عضلات مجاري هوايي و افزايش احتمال خرخر مي شود. رزم پا همچنين توصيه کرد: افرادي که خرخر مي کنند، سيگار را ترک کنند چرا که سيگار کشيدن باعث پرخوني مخاط بيني و ريه ها مي شود و با انسداد نسبي اين مجاري خرخر به وجود مي آورد.