نسخه شماره 2837 - 1390/11/08 -

رييس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي:
پسروي درياچه اروميه کشاورزي در زمينهاي اطراف را تهديد کرده است


کمک 670 ميليون توماني اوقاف اصفهان براي تکميل بقاع متبرکه


يخبندان، 3 هزار کنتور آب ايلام را شکست


"جهاد اقتصادي" عنواني براي تحقق رويکرد مديريت شهري


هفت حوضي که روي کوه پيدا شد!


قدمت برخي از موقوفات در سمنان به750 سال مي رسد


 رييس سازمان جهادکشاورزي آذربايجان شرقي:
 پسروي درياچه اروميه کشاورزي در زمينهاي اطراف را تهديد کرده است 

رييس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي گفت: پسروي درياچه اروميه موجب شور شدن آب چاههاي اراضي کشاورزي اطراف و تهديدي براي فعاليت کشاورزي در آن اراضي شده است.
"محمديان"، در گفت وگو با ايسنا، افزود: 600 هکتار از اراضي استان در حاشيه درياچه واقع شده اند.
وي تصريح کرد: شهرستانهاي ملکان، بناب، عجبشير، آذرشهر و شبستر در اين محدوده قرار دارند و زارعان آنها از فعاليت بازمانده اند.
محمديان اظهار کرد: بادهاي نمکي حاصل از اين پسروي، خطري جدي براي کشاورزي استان است.  وي افزود: استفاده بهينه از آب، رها کردن مابقي آب به درياچه و جلوگيري از کشاورزي در حاشيه درياچه از سوي کارشناسان و مسئولان سازمان، به کشاورزان توصيه شده است.
محمديان، ضمن بازگو کردن هدف استفاده از آب درياچه اروميه، يادآور شد: بيشترين فعاليتهاي حوضه آب و خاک سازمان در حاشيه درياچه اروميه است که به نوعي با هدف استفاده بهينه از آب انجام مي شود.
رييس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به متوسط بارندگي در استان، ادامه داد: متوسط بارندگي استان 250 ميلي متر است و به عنوان يک استان نيمه خشک محسوب مي شود و با توجه به اينکه در دو سوم از اراضي استان زراعت ديم انجام مي شود، به بارندگي وابستگي داشته، در صورت فقدان بارندگي، خسارت مي بيند.
وي افزود: خرد بودن اراضي کشاورزي استان نيز از مشکلات بزرگي است که راهکارهايي از قبيل مکانيزه کردن و توسعه شبکه هاي آبياري و... براي برطرف کردن اين مشکل انديشيده شده است.
محمديان با مهم دانستن فعاليتهاي ترويجي، تاکيد کرد: اقدامات ترويجي و اجراي قانون جلوگيري از خرد شدن و يکپارچه سازي اراضي در رفع اين مشکل براي کشاورزي استان موثر خواهد بود.


 کمک 670 ميليون توماني اوقاف اصفهان براي تکميل بقاع متبرکه 

گروه شهرستانها: مديرکل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان با اشاره به اينکه از ابتدا تا هفتم بهمن ماه جاري به عنوان هفته وقف محسوب مي شود، تصريح کرد: بازوي اقتصادي حکومت اسلامي موقوفات است و وقف در راستاي کارکرد هاي اقتصادي از اهميت بسياري برخوردار است مردم و مسوولان بايد به وقف و موقوفات ديدگاه اقتصادي داشته باشند. اژدري با اشاره به اينکه وقف به عنوان سنت نبوي، سيره علوي محسوب مي شود، افزود: پيامبر گرامي اسلام(ص) نخستين واقف جهان اسلام بوده اند و تمامي ائمه اطهار(ع) نيز از نخستين واقفان به شمار مي روند
.وي با بيان اينکه پيشاني نوشت اوقاف قرآن کريم است، تاکيد کرد: اوقاف متولي برگزاري مسابقات سراسري و بين المللي قرآني است و تمامي برنامه هاي اجرايي در زمينه قرآن و موضوعات مربوط به آن با رويکرد بيداري اسلامي توسط اوقاف و امور خيريه صورت مي گيرد.مديرکل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان با اشاره به اينکه امام زاده ها و بقاع متبرکه به عنوان قطب فرهنگي محسوب مي شوند، ادامه داد: بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب تمامي امام زاده هاي موجود در سطح استان بايد به قطب فرهنگي تبديل شوند.
وي با اشاره به اينکه تمامي مساجد موجود در دنيا موقوفه هستند، بيان داشت: هيچ مسجدي از موضوع وقف خارج نيست و مسجد محوري بايد در محله هاي موجود در سطح شهر ها دنبال شود.وي گفت: بقاع متبرکه پايگاه عظيم فرهنگي به شمار مي روند و 702 امام زاده فرهنگي در سطح استان وجود دارد. وي به ظرفيت هاي موجود در بقاع متبرکه استان اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته در ايام نوروز پنج ميليون نفر بازديد کننده و زائر در بقاع متبرکه موجود در سطح استان وجود داشته است و مسئولان بايد از ظرفيت هاي موجود در اين اماکن در راستاي اجراي برنامه هاي فرهنگي استفاده کنند.
وي اضافه کرد: در حال حاضر 700 نيت مختلف در زمينه وقف وجود دارد و جامعه امروز در زمينه مباحث علمي، رشد و پرورش دانشجويان و ساير موارد به وقف جديد نيازمند است.وي با اشاره به ضرورت راه اندازي مرکز دياليز در راستاي ساماندهي وضعيت بيماران تصريح کرد: در حال حاضر بسياري از بيماران کليوي به دليل کمبود مرکز دياليز با مشکلات بسياري مواجه هستند و اوقاف اصفهان آمادگي خود را براي اختصاص زميني براي راه اندازي مرکز دياليز اعلام مي کند.
اژدري به حمايت هاي اوقاف اصفهان از اين بيماران اشاره کرد و افزود: درحال حاضر اوقاف اصفهان 300 ميليون تومان براي راه اندازي مرکز دياليز کمک کرده است.وي با اشاره به اينکه در اصفهان مرکز ICU تخصصي وجود ندارد، تاکيد کرد: اين اداره از آمادگي کامل در راستاي اختصاص زمين براي ساخت مرکز ICU تخصصي در اصفهان برخوردار است و نياز هاي مردم در زمينه هاي مختلف بايد ساماندهي شود.
وي با اشاره به اينکه اصفهان در زمينه موقوفات از استان هاي پيشگام محسوب مي شود، اظهار داشت: تمامي تپه اشرف اصفهان نيز موقوفه است و اصفهان همواره در تمامي زمينه ها يکي از استان هاي نمونه موجود در سطح کشور است. مديرکل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان تصريح کرد: در صورت احيا شدن وقف در جامعه عدالت اجتماعي نيز در ميان مردم پياده شده و با تحقق اين موضوع به اقشار ضعيف مردم نيز رسيدگي مي شود. وي به کمک هاي اوقاف اصفهان طي 9 ماهه جاري به مساجد موجود در اصفهان اشاره کرد و افزود: طي اين مدت اين اداره دو ميليارد و 600 ميليون تومان به تکميل و تجهيز مدارس موجود در سطح استان کمک کرده است.
اژدري تاکيد کرد: طي 9 ماهه سال جاري اداره اوقاف اصفهان 670 ميليون تومان به تکميل و تجهيز امام زاده ها، 530 ميليون تومان براي کمک به تکميل مراکز فرهنگي، 300 ميليون تومان به تکميل مصلي ها و 280 ميليون تومان نيز به تکميل حوزه هاي علميه موجود در اصفهان اختصاص داده است .اژدري بيان داشت: اصفهان به عنوان يکي از شهر هاي قرآني محسوب مي شود و اصفهان از 11 بهمن ماه به مدت يک هفته ميزبان حدود 600 نفر از شرکت کنندگان اين دوره از مسابقات است.


 يخبندان، 3 هزار کنتور آب ايلام را شکست 

گروه شهرستانها- نوري: مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان ايلام گفت: يخبندان و هواي سرد هفته جاري 3 هزار کنتور آب در ايلام را شکست.
داراب بيرنوندي اظهار داشت: با وجود توصيه هاي اين شرکت در خصوص عايق بندي و پوشش لوله ها، کنتور و اتصالات منازل شهروندان، اما با بي توجهي به اين موضوع سبب شکسته شدن و خسارت به کنتورهاي آب شد. وي ادامه داد: تاکنون نيز 3 هزار مورد شکستگي و تعويض کنتور در منازل استان ايلام روي داده است.اين مسئول ابراز داشت: افزون بر اين، 157 خطوط انتقال آب در سطح استان ايلام بر اثر سرما و يخبندان شکسته شده است.
بيرنوندي اضافه کرد: اين موضوع به واسطه سرما و يخبندان در استان ايلام روي داده و خسارت هايي به کنتورهاي آب وارد کرده است.مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان ايلام تصريح کرد: توصيه مي شود در روزهاي آتي که هوا نيز سرد مي شود با پوشاندن کنتورها از وارد شدن هرگونه خسارت به اين کنتورها جلوگيري کنند.اين مسئول در پايان اذعان داشت: در اواخر هفته جاري نيز براساس اعلام مسئولان و کارشناسان هواشناسي امکان بارش برف و کاهش دما نيز وجود دارد.


 "جهاد اقتصادي" عنواني براي تحقق رويکرد مديريت شهري 

گروه شهرستانها:    معاونت اداري و مالي شهرداري کرج: معاون اداري مالي شهرداري کرج گفت: برداشت صحيح و منطقي از عنوان "جهاد اقتصادي" رويکرد مناسبي براي سازماندهي فعاليتهاي مديريت شهري است.
مهرداد ترابيان  افزود: جاري کردن اين رويکرد در بطن و ساختار کاري مديريت شهري موجب بهره گيري حداکثري از امکانات موجود همچنين کاهش هزينه هاي اضافي بوده است که اين مهم براي مجموعه مردمي که سطح انتظار شهروندان از آن بسيار بالاست، بسيار مهم است.  وي با اشاره به اينکه افزايش اشتغال بيش از حد به منظور ارتقا» کارآيي سازمان به کاهش بهره وري منجر مي شود، عنوان کرد: بهره گيري از رويکرد "جهاداقتصادي " ضمن فراهم آوردن زمينه هاي موثر براي گسترش فعاليت در زمينه هاي مختلف عمران و توسعه شهري از اتلاف هزينه هاي اضافي نيز جلوگيري مي کند.  اين مسئول سرعت در ارائه خدمات را از نشانه هاي موفقيت سازماني عنوان کرد و گفت: رسيدن به اين مقوله مهم نيز نياز به جهاد کاري دارد.  ترابيان تاکيد کرد: تبيين اين رويکرد و ورود آن به چرخه فعاليت هاي مديريت شهري به طور قطع موجب افزايش سرعت در ارائه خدمات مي شود و  پرداختن به اين مقوله ارائه کيفي خدمات رساني را تضمين مي کند.  معاون اداري مالي شهرداري کرج با تاکيد بر استاندارد سازي ارائه خدمات شهري، گفت: برداشت صحيح و همه جانبه از عنوان " جهاد اقتصادي " و اجراي آن در بدنه و ساختار دستگاه هاي مختلف به ويژه مديريت شهري که به طور مستقيم مسئول ارائه خدمات به شهر و شهروندان است، نقش بسزايي در استاندارسازي خدمات مختلف اين دستگاه خدماتي دارد.  ترابيان افزود: استانداردسازي فرايند ارائه خدمات از ضرورت هايي است که علاوه بر جلوگيري از مشکلات و معضلات شهري، خدمات دهي را بر اساس مولفه هاي مهمي که کميت و کيفيت از مهمترين آنهاست سازماندهي مي کند.  وي کاهش کم کاري، مناسب سازي خدمات و شفاف سازي ميزان و نوع خدمات را از خروجي هاي مثبت و موثر عمل به عنوان "جهاد اقتصادي" ذکر و عنوان کرد: تحقق هريک از مولفه هاي فوق ساماندهي امور اقتصادي را نيز در پي دارد.  اين مسئول با تاکيد بر تدوين برنامه ها و سياست هاي مهم  در خصوص توازن در امور اقتصادي بيان کرد: هزينه هاي دولت و سازمانهايي مانند شهرداري ها اثر مستقيمي بر اقتصاد کشور همچنين تغيير بازار دارد بطوريکه کسري بودجه کوتاه و بلند مدت رونق اقتصادي را تحت الشعاع قرار مي دهد.  ترابيان تاکيد کرد: عمل به رويکرد "جهاد اقتصادي " بهترين و موثرترين عامل براي پيشگيري از اين بحران احتمالي است. 


 هفت حوضي که روي کوه پيدا شد! 
نويسنده : الهام مرادي

در دوران باستان تا زمان ساسانيان، غارهايي که داراي هفت حوضچه بوده و در بلنداي کوه قرار گرفته بودند، به عنوان نيايشگاه مورد استفاده قرار مي  گرفتند. غار ورا» در نزديکي جاده جهرم- لار استان فارس هم يکي از همين غارها بود که هم هفت حوضچه داشت و هم رو به آفتاب ساخته شده بود. دو المان مقدسي که براي ايرانيان باستان اهميت داشت و اين غار هر دو را در اختيار آنها قرار مي داد.  به گزارش تبيان ورا» در فارسي ميانه به معناي د/ژ، قلعه، بلندا، کنار، پهلو آمده است. پيشينه تاريخي اين غار به چهار دوره تاريخي تقسيم مي شود: دوران باستان تا زمان ساسانيان، ساسانيان تا اسلام، پس از اسلام و دوران معاصر. از آنجايي که اين غار در جهت برآمدن خورشيد قرار دارد، مي توان گفت در دوران باستان تا زمان ساسانيان مکان مناسبي براي نيايش بامدادي و مراسم قرباني کردن گاو بوده است. به همين دليل اين غار در برخي منابع با نام معبد خورشيد نيز معرفي شده است. از دوران ساسانيان تا دوران اسلام آثار مجسمه مهر زدوده شده اما مهر به صورت يک فرشته مورد نيايش عده اي از مردم بود. در دوران پس از اسلام تا دوران معاصر هم اين غار با داشتن موقعيت سوق الجيشي مناسب و ايمني کافي و همچنين آب گوارايي که از سقف غار مي چکد، به همراه جانوران و پرندگان شکاري دره مجاور، کوک ويش، و کشتزارهاي ديم، تخته بش کار، محل سکونت کوهي ها و عياران بوده و مزار چند کلانتر پهلوان در نزديک رودخانه وجود دارد، کاربري زيادي داشته است.  در سال هاي اخير، اين غار بيشتر مورد استفاده شکارچيان بوده و به همين دليل آسيب هاي جدي به غار وارد شده است. در سال 1316 نخستين دوره مرمت غار ورا» انجام شد. پس از انقلاب هم با همکاري مردم جهرم، کار بازپيرايي غار و پيرامون آن توسط کوهنوردان صورت گرفت. براي رسيدن به اين غار که در جاده لار قرار دارد، پس از طي جاده خاکي کوتاهي به توقفگاه خودروها مي رسيد. از اينجا پياده روي آغاز مي شود. پس از رسيدن به دوراهي، راه سمت راست به سوي غار ورا» رفته که پس از حدود يک  ساعت کوه پيمايي مي توان به آن رسيد. راه سمت چپ به سوي مناطق، زندون  ورا»، هفت اودون، خوگونيش، اوقاضي، خرزهره، گلوناربشکار، اوگل کو، تخته بش کار مي رود. رفتن به اين مناطق نياز به راهنماي آشنا به مسير دارد. بومي هاي منطقه در گشت و گذارهايي که در غار ورا» دارند، اصطلاحات خاصي را استفاده مي کنند که بايد معاني آنها را بدانيد. زندون  ورا» به معني ديواره هاي بلند و صاف دره تا غار است که به ديوارهاي زندان مانند شده است. هفت اودون به معني هفت آب دان، هفت چشمه، هفت حوض است. در ارتفاعات البرز مرکز مشرف به تهران، در ميانه راه پناهگاه پلنگ چال به قله شاه نشين، منطقه اي به نام هفت چشمه يا هفت اودوني (هفت آب داني) وجود دارد. خوگونيش از ترکيب خواب+گاو+نيش تشکيل شده و به معني محلي است که در آن مار، گاو خوابيده را نيش زده است. در آيين مهر براي قرباني نمودن گاو نر، آن را به پهلوي چپ و رو به مشرق مي خواباندند و سپس با خنجر شاهرگ آن را مي شکافتند. در مجسمه هاي برجاي مانده از مهر، در هنگام قرباني نمودن گاو، مار و کژدم هم به عنوان نمادهاي بي مرگي، برخي اندام هاي گاو را نيش مي زنند. اوقاضي يعني آب، چشمه قاضي و گلوناربشکار هم به آبشخوري اشاره دارد که پيرامون آن شکار به وفور يافت مي شود. اوگل کو يعني آب+گل+کوي و به معني باريکه اي در کنار آب است که مسيري پر از گل دارد. تخته بش کار هم يعني زمين کشاورزي ديم.


 قدمت برخي از موقوفات در سمنان به750 سال مي رسد 

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان با بيان اين که «استقبال مردم نسبت به وقف از ديرباز پرشور بوده است» گفت: قدمت برخي از موقوفات در استان به 750 سال هم مي رسد.  به گزارش ايسنا حجت الاسلام والمسلمين قربانعلي صفايي پور افزود: در شش ماهه اول امسال نيز واقفين زيادي در استان سمنان اموال خود را وقف کردند و اداره کل اوقاف و امور خيريه نيز بنا به وظيفه خود آن را مديريت مي نمايد.  وي وقف را يکي از سنت هاي پيامبر اکرم(ص) عنوان کرد و افزود: به فرموده پيامبر اسلام(ص)، هرکه سنت آن حضرت را احيا» کند مانند اين است که خود آن حضرت را احيا» نموده باشد.  وي وقف را ميراث ماندگاري از واقفين ناميد و گفت: اگر کسي مي خواهد نام و ياد او تا ابد زنده باقي بماند مي تواند بخشي از مال خود را وقف کند.