نسخه شماره 2835 - 1390/11/05 -

راي پارلمان فرانسه به ادعاي نسل کشي ارامنه
تشديد جنگ قدرت بين آنکارا و اليزه


کناره گيري خودخواسته ديکتاتور سوخته


اخبار ضد و نقيض از ليبي


ادامه رقابت جمهوري خواهان


اعتصاب کاميون داران ايتاليا


درگيري پليس چين و معترضان تبتي


ادامه اعتراضات روماني


آغاز به کار پارلمان جديد مصر


اخبار کوتاه


 راي پارلمان فرانسه به ادعاي نسل کشي ارامنه
 تشديد جنگ قدرت بين آنکارا و اليزه 

گروه بين الملل: ترکيه از رئيس جمهوري فرانسه خواسته است مصوبه پارلمان اين کشور در مورد "نسل کشي ارامنه" در حکومت عثماني را امضا نکند.
روز سه شنبه، وزارت امور خارجه ترکيه با صدور اطلاعيه اي، ضمن محکوم دانستن اقدام نمايندگان پارلمان فرانسه در تصويب طرح الزامي بودن توصيف کشته شدن ارامنه در حکومت عثماني با عنوان "نسل کشي"، به نيکلا سارکوزي، رئيس جمهوري فرانسه، در مورد امضاي اين مصوبه هشدار داد.
اين طرح در ماه دسامبر سال گذشته به تصويب مجمع ملي- مجلس سفلاي پارلمان فرانسه- رسيده بود و روز گذشته نيز نمايندگان سناي فرانسه با 127 راي موافق در برابر 86 راي مخالف، مصوبه مجمع ملي را تصويب کردند. پيش از تصويب اين لايحه در سناي فرانسه، حدود  15 هزار تن از مردم ترکيه در کشورهاي فرانسه، بلژيک، هلند و لوکزامبورگ روز شنبه در خيابان هاي پاريس تظاهرات کردند.
در صورت امضاي رئيس جمهوري، اين مصوبه تبديل به قانون مي شود و طبق آن، واقعه کشتار ارامنه مقيم ترکيه در جريان جنگ اول جهاني در سال هاي 1915 و 1916 "نسل کشي" توصيف مي شود و کساني که اين "نسل کشي" را انکار کنند، تحت پيگرد قرار مي گيرند. طبق اين تصميم انکارکنندگان نسل کشي ارامنه به حبس و جريمه  45 هزار يورويي ( 57 هزار دلار) محکوم خواهند شد.
در مورد ماجراي "کشتار ارامنه" در جريان جنگ دوم جهاني نظرات متفاوتي ابراز شده است.
در حاليکه منابع ارمني بر کشته شدن يک و نيم ميليون ارمني با دستور مستقيم مقامات دولت وقت عثماني تاکيد مي نهند، مقامات ترکيه شمار کشته شدگان را به مراتب کمتر مي دانند و کاربرد اصطلاح نسل کشي را اغراق آميز و داراي انگيزه هاي سياسي مي دانند.
دولت ترکيه اتهام نسل کشي اتباع ارمني حکومت عثماني را توهيني به سابقه تاريخي و حيثيت بين المللي اين کشور مي داند و به شدت با کاربرد چنين اصطلاحي مخالفت کرده است.
به اين ترتيب، واقعه اي تاريخي که در دوران پيش از تاسيس جمهوري ترکيه روي داده، به مساله اي حساس در روابط خارجي ترکيه و کشورهاي ديگر مبدل شده است.در واکنش به بررسي طرح نسل کشي ارامنه در پارلمان فرانسه، دولت ترکيه همکاري هاي نظامي، اقتصادي و سياسي خود با فرانسه را به حالت تعليق در آورده و ماه گذشته نيز براي کوتاه مدتي، سفير خود را از پاريس فراخواند.
وزارت خارجه ترکيه در بيانيه روز سه شنبه خود، تصويب اين طرح در پارلمان فرانسه را "نمونه اي از يک اقدام غيرمسئولانه" توصيف کرده و گفته است که اين مصوبه نبايد به قانون تبديل شود.
اين بيانيه افزوده است در صورت امضاي اين مصوبه، "قانون جديد به عنوان يکي از اشتباهات سياسي، حقوقي و اخلاقي فرانسه در تاريخ ثبت خواهد شد."
وزارت خارجه ترکيه اخطار کرده است که: "لازم است به همه طرف هاي ذيربط اعلام کنيم که در صورت قانوني شدن اين مصوبه، دولت ترکيه در به اجرا گذاشتن تمامي اقداماتي که پيش بيني کرده و مناسب تشخيص مي دهد تعللي به خود راه نخواهد داد." به گفته وزارت خارجه ترکيه، دولت اين کشور همچنين در نظر دارد با جديت از تمامي امکاناتي که در اختيار دارد براي دفاع از خود در برابر چنين "اتهامات بي پايه و اساسي" استفاده کند.
اين بيانيه به اقدامات و امکاناتي که دولت ترکيه در نظر دارد عليه چنين قانوني به کار بگيرد اشاره اي نکرده است.
رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه فرانسه را به "دو رويي" متهم کرد و به سارکوزي گفت که براي جلب آراي  400 هزار ارمني ساکن فرانسه براي انتخابات رياست جمهوري خود به روابط دو کشور آسيب زده است.
اردوغان تصريح کرد: سناي فرانسه با اين اقدام خود ارزش هاي فرانسه را نيز نقض کرد. اين اقدام با آزادي تفکر مغايرت دارد و تنها هدف سارکوزي جلب آراي بيشتر در انتخابات رياست جمهوري است.
اخطار دولت ترکيه به رئيس جمهوري فرانسه مي تواند باعث افزودن بر دشواري هاي سياسي آقاي سارکوزي، آنهم چند ماه پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري در اين کشور شود.
حزب سارکوزي در جريان مذاکرات پارلماني، از طرح نسل کشي ارامنه حمايت کرد و معلوم نيست که آيا وي مي تواند با امتناع از امضاي اين مصوبه، عملا نظر اعضاي حزب خود را مردود بداند.
وزارت خارجه فرانسه هم در زمان مذاکرات پارلمان در مورد اين طرح، تاکيد کرده بود که ترکيه از هم پيمانان و دوستان اين کشور ااست.
در عين حال، حدود نيم ميليون ارمني در فرانسه زندگي مي کنند و حمايت آنان در انتخابات رياست جمهوري قابل اغماض نيست.وزارت خارجه ترکيه در اشاره اي ضمني به اين واقعيت، پارلمان فرانسه را به "سياست کاري" و ناديده گرفتن "موازين اخلاقي و واقعيات تاريخي" متهم کرده و گفته است: "تاسف آورتر اينکه روابط تاريخي و متنوع بين ترکيه و فرانسه اينگونه قرباني ملاحظات سياسي شده است."
وزارت خارجه ترکيه افزوده است: "بر همگان آشکار است که مسئوليت بروز چنين وضعيتي متوجه کيست."


 کناره گيري خودخواسته ديکتاتور سوخته 

علي عبدالله صالح، ديکتاتور مخلوع يمن ضمن "عذرخواهي از هرگونه کوتاهي" در دوران حکومت 33 ساله اش، يمن را به مقصد آمريکا ترک کرد. اين در حالي است که يک منبع آمريکايي که به دلايل امنيتي خواست نامش فاش نشود اعلام کرد واشنگتن به صالح پناهندگي دائم نمي دهد. علي عبدالله صالح در يک سخنراني تلويزيوني قبل از ترک يمن خطاب به مقام هاي دولتي و اعضاي ارشد حزبش گفت: به خواست خدا من براي انجام معاينات پزشکي به آمريکا مي روم و پس از بهبودي به عنوان رئيس حزب کنگره عمومي مردم به صنعا بازمي گردم.
براساس گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، خروج صالح از يمن به دنبال تصويب قانون مصونيت قضايي رئيس جمهوري و معاونانش در پارلمان اين کشور صورت گرفت.تصويب اين قانون، يکي از شروطي بود که عبدالله صالح حاضر شده بود قدرت را ترک کند. احمد الصوفي، يکي از سخنگويان صالح، گفت که وي عصر روز يکشنبه به عمان پرواز کرده است تا از اين کشور عازم آمريکا شود.
همزمان واشنگتن اعلام کرد که دولت آمريکا با سفر عبدالله صالح به آمريکا "براي درمان" موافقت کرده است.وزارت خارجه آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد: عبدالله صالح تا زماني در آمريکا مي ماند که درمانش در جريان است. يک مقام آمريکايي نيز تاکيد کرد سفر عبدالله صالح تنها براي مداوا در يکي از بيمارستان هاي نيويورک است و واشنگتن قرار نيست به وي پناهندگي کامل اعطا کند.عبدالله صالح در پيامش هنگام خروج از يمن گفت: "از تمام مردم کشورم، مردان و زنان، به دليل هر قصوري در دوره زمامداري 33 ساله ام عذر مي خواهم."
يک مقام يمني که در مراسم خداحافظي علي عبدالله صالح حاضر بود، گفت که در مراسمي با حضور سران سياسي و نظامي و امنيتي کشور، عبدالله صالح خطاب به حاضران گفته که "امروز من کشور را به دستان شما مي سپارم." وي پيش از ترک کشور، معاونش را به جاي خود منصوب کرده و به وي مقام ارتشبدي اعطا کرد.
همزمان با خروج صالح از يمن و پايان دوران رياست جمهوري اش، معترضان بار ديگر به خيابان ها آمده و خواهان دستگيري و محاکمه رئيس جمهوري شدند. معترضان همچنين پلاکاردهايي در دست داشتند که از نمايندگان مجلس مي خواستند تا قانون مصونيت قضايي صالح را لغو کنند.معترضان شعار مي دادند: "اين وظيفه ماست که قصاب را محاکمه کنيم."به موجب قانوني که پارلمان يمن تصويب کرد، عبدالله صالح از هرگونه تعقيب قضايي و حقوقي مصون خواهد ماند، اما مسئولاني که با رئيس جمهوري يمن در موسسات مدني ، نظامي و دولتي همکاري کرده اند، فقط از تعقيب کيفري درخصوص اقداماتي که با اهداف و انگيزه هاي سياسي درهنگام انجام ماموريت آنان صورت گرفته ، مصون خواهند ماند. به موجب اين قانون، اين مصونيت شامل حال همدستان صالح که در اقدامات تروريستي دست داشته اند، نمي شود.


 اخبار ضد و نقيض از ليبي 

گزارش ها از شهر بني وليد در ليبي حاکي از آن است که هواداران معمر قذافي، رهبر پيشين ليبي با شبه نظاميان وفادار به شوراي انتقالي حاکم بر اين کشور درگير شده اند. حداقل 28 نفر در اين درگيري ها کشته شده اند. يک مقام محلي به خبرگزاري فرانسه گفته است که هواداران سرهنگ قذافي، کنترل اين شهر را در دست گرفته اند. ساکنان شهر مي گويند درگيري ها زماني آغاز شد که به دنبال بازداشت يکي از هواداران معمر قذافي، ياران او به يکي از ساختمان هاي دولتي حمله کردند. سخنگوي شوراي محلي بني وليد هم گفته است که نزديک به 100 تا 150 فرد مسلح به سلاح هاي سنگين دست به اين حمله زدند. نيروهاي کمکي شوراي انتقالي از پايتخت به شهر بني وليد اعزام شده اند. شهر بني وليد يکي از آخرين پايگاه هاي هواداران سرهنگ معمر قذافي بود که سقوط کرد. سرهنگ قذافي اکتبر سال پيش در شهر سرت به اسارت مخالفانش درآمد و سپس کشته شد. تنش ها اخيرا در ليبي افزايش يافته و طي هفته هاي اخير درگيري هايي ميان گروه هايي که مشترکا عليه حکومت سرهنگ قذافي جنگيده بودند، روي داده است.


 ادامه رقابت جمهوري خواهان 

در ادامه رقابت هاي درون حزبي نامزدهاي حزب جمهوري خواه ايالات متحده آمريکا براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري، ميت رامني ونيوت گينگريچ در فلوريدا به مصاف هم رفتند. در اين مناظره موضوع ماليات بر درآمد رامني که به عنوان شخصي ثروتمند شهرت دارد به ميان آمد. رامني گفت: "مطمئن هستم که مردم درباره اين موضوع حرف خواهند زد. منظورم اين است که شما درآمد و ميزاني که صرف امور خيريه مي کنم را خواهيد دانست. خواهيد ديد که موضوع ماليات چقدر پيچيده است. با اين حال تمام ماليات قانوني را پرداخت مي کنم اما نه يک دلار بيشتر." وي تصريح کرد: "فکر نمي کنم شما کسي را به عنوان نامزد رياست جمهوري بخواهيد که بيش از مالياتي که موظف شده است پرداخت کند." رامني در اين مناظره به دوران عضويت گينگريچ در مجلس نمايندگان و نيز استعفاي وي در دهه 90 ميلادي پرداخت و وي را به عنوان يک لابي گر در واشنگتن، به "دستفروش" تشبيه کرد.  در واقع من مدت طولاني نمايندگي مردم جورجيا را به عنوان سخنگوي مردم ايالات متحده آمريکا برعهده داشته ام. به نظرم کاملا روشن است که من هرگز اهل لابي گري نبوده ام."


 اعتصاب کاميون داران ايتاليا 

 کاميون داران ايتاليايي در اعتراض به افزايش بهاي سوخت و در حمايت از اعتراض عمومي در اين کشور دست به اعتصاب زدند. به گزارش يورونيوز، کاميون داران ايتاليايي در حمايت از اعتراض هاي مردمي در اين کشور، در جاده هاي منتهي به شهر "تورين" واقع در شمال ايتاليا خودروهاي خود را متوقف کردند. کاهش بودجه عمومي و نيز افزايش ماليات ها که در ماه دسامبر به تصويب پارلمان ايتاليا رسيد، بر بهاي سوخت و به ويژه گازوئيل اثر گذاشته است. پيوستن رانندگان کاميون به اعتصابيون در ايتاليا در ترافيک جاده اي اين کشور اختلال ايجاد کرده است. با اين همه به نظر مي رسد که اين اقدام نارضايتي شهروندان را در بر نداشته است.


 درگيري پليس چين و معترضان تبتي 

چند هزار معترض تبتي در منطقه "گانزي" استان سيچوان چين به سوي دفاتر دولتي راهپيمايي کردند و به گفته يک گروه فعال تبتي نيروهاي پليس براي مقابله با  آنان به سوي تظاهرکنندگان تيراندازي کردند. به گزارش آسوشيتدپرس، نيروهاي امنيتي با شليک به معترضان سه تن را کشتند. گروهي تحت عنوان کمپين بين المللي براي تبت در بيانيه اي گفت: در بخش "لوهوئو" منطقه گانزي دست کم سه تبتي در خشونت ها کشته شده و 9 تن نيز زخمي شدند. گروه ديگري موسوم به تبت آزاد نيز در بيانيه اي تعداد کشته  شده ها را يک نفر و تعداد زخمي ها را نيز 30 تن عنوان کرد.


 ادامه اعتراضات روماني 

اعتراضات گسترده مردم روماني وارد دهمين روز خود شد. طي روزهاي گذشته بخارست، پايتخت روماني با اعتراضات گسترده مردم اين کشور روبه رو بود به گونه اي که تظاهرات مردمي در اعتراض به طرح رياضت اقتصادي دولت دهمين روز خود را پشت سر گذاشت.  به گزارش رويترز، اعتراضات مردم روماني که با درخواست براي کناره گيري دولت بخارست انجام شد با درگيري مردم با پليس به خشونت کشيده شد.  نخست وزير روماني حقوق کارمندان را در سال 2010 يک چهارم کاهش و ماليات ها را پنج درصد افزايش داد که اين مساله باعث بروز نارضايتي ميان مردم شده است.  روماني دومين کشور فقير اتحاديه اروپا است. 


 آغاز به کار پارلمان جديد مصر 

پارلمان جديد مصر روز دوشنبه نخستين جلسه خود را با شرکت احزاب اسلامگراي اين کشور و چندين حزب و گروه کوچکتر غير ديني برگزار کرد. نشست نمايندگان  پارلمان  مصر با يک دقيقه سکوت به ياد تمام کساني که در "انقلاب" سال گذشته اين کشور  جان خود را از دست دادند آغاز به کار کرد.  گروهي از جوانان مصر هم در مقابل پارلمان مصر تجمع کردند تا به گفته آنان، به نمايندگان جديد ياد آوري کنند که اين پارلمان نتيجه خون هايي است که در راه آزادي مصر ريخته شده است. مهمترين وظيفه پيش روي پارلمان مصر انتخاب گروهي 100 نفره براي تدوين قانون اساسي جديد اين کشور است.  يکي از سخنگويان اخوان المسلمين گفته است که اين گروه با تمامي احزاب و گروه ها در داخل و خارج از پارلمان، نظاميان و دولت موقت مصر براي تدوين قانون اساسي همکاري خواهد کرد. قانون اساسي جديد مصر در يک همه پرسي عمومي به راي گذاشته خواهد شد.  انتخابات رياست جمهوري هم قرار است پنج ماه ديگر  برگزار شود. شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر گفته است که پس از انتخاب رييس جمهوري جديد، اداره امور کشور را به سياستمداران غير نظامي آن کشور خواهد سپرد. اما  نگراني اصلي برخي  از گروها و احزاب سياسي مصر حفظ نفوذ نظاميان پس از انتخاب رييس جمهوري جديد در اين کشور است. اولين انتخابات آزاد مصر همان گونه که تحليل گران پيش بيني مي کردند با پيروزي چشمگير گروه اخوان المسلمين بپايان رسيد.


 اخبار کوتاه 

خروج ناظران خليج فارس

راسا: دو روز پس از آنکه عربستان سعودي اعلام کرد از گروه ناظران اتحاديه ي عرب در سوريه بيرون مي رود، ديگر کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس نيز به اين تصميم عربستان پيوستند.


نااميدي از پايان گوآنتانامو

ساينس مانيتور: کمسير عالي حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به عدم موفقيت آمريکا در بستن بازداشتگاه گوانتانامو ابراز "نااميدي عميق" کرد.


انفجار در عراق

العراقيه: مقامات پليس و بيمارستان در عراق اعلام کردند که سه شنبه انفجار دو خودروي بمبگذاري شده که در منطقه اي شيعه نشين در شهر بغداد پارک شده بودند موجب کشته شدن دست کم 10 نفر و زخمي شدن 38 نفر ديگر شد.


اعتراض پاکستان به پنتاگون

آسوشيتدپرس: ارتش پاکستان اعلام کرد که با موضع گيري آمريکا مبني بر اين که حمله نيروهاي اين کشور به سربازان پاکستاني اقدامي در راستاي دفاع از خود بوده است، به هيچ عنوان موافق نيست.


محاکمه سياستمداران کنيا

زوددويچه: دادگاه بين المللي لاهه چهار تن از مقامات بلندپايه سياسي کنيا را به دليل جنايت عليه بشريت به دادگاه لاهه فرا مي خواند.آنها متهم هستند که از عوامل و محرکان درگيري هاي خونين بعد از انتخابات سال 2007 در اين کشور هستند.


انتقاد از کامرون

اينديپندنت: رييس دادگاه شوراي اروپا در امور حقوق  بشر سه شنبه از نخست وزير انگليس به دليل برنامه هايش براي انجام اصلاحات در اين دادگاه انتقاد کرد. ديويد کامرون، نخست وزير انگليس قرار است فردا در استراسبورگ در خصوص تغييرات اساسي در دادگاه شوراي اروپا در امور حقوق بشر سخنراني کند.


هشدار مقتدي صدر به واشنگتن

اصوات العراق: مقتدي صدر با هشدار به سفارت آمريکا در بغداد به خاطر نقض قوانين از سوي اين سفارتخانه ابراز اميدواري کرد که جنگ طايفه اي در سوريه رخ ندهد. اخيرا چهار تن از کساني که تابعيت آمريکايي داشته و با سفارت آمريکا در ارتباط بودند به همراه سلاح هاي خود در بغداد دستگير شدند.