نسخه شماره 2835 - 1390/11/05 -

هفته بيست و دوم ليگ برتر فوتبال
تراکتور در انديشه صدرنشيني در داربي تبريز


خبر


اخبار خارجي


 هفته بيست و دوم ليگ برتر فوتبال
 تراکتور در انديشه صدرنشيني در داربي تبريز 

هفته بيست و دوم ليگ برتر فوتبال، امروز با انجام 9 ديدار در شهرهاي مختلف پيگيري مي شود که در مهم ترين آن ها استقلال ميزبان فولاد است و پرسپوليس در آبادان به مصاف اين شهر مي رود.
به گزارش ايسنا، هفته بيست و دوم ليگ برتر فوتبال امروز با انجام 9 ديدار در شهرهاي مختلف برگزار مي شود که در مهم ترين اين ديدارها، استقلال صدرنشين ميزبان فولاد است. پرسپوليس در آبادان به مصاف نفت مي رود و تيم هاي تراکتورسازي و شهرداري تبريز داربي اين شهر را برگزار خواهند کرد.
آبي پوشان پايتخت در حالي در هفته بيست و دوم به مصاف فولاد مي روند که پس از دو شکست متوالي از انگيزه بسيار زيادي براي پيروزي در اين ديدار برخوردارند. البته با توجه به صدرنشيني، دو شکست پياپي باعث نشده است که اين تيم وارد حاشيه هاي زيادي شود اما هواداران پرشمار استقلال در دو بازي گذشته از نحوه بازي کردن تيمشان اصلا رضايت نداشته اند.
پرويز مظلومي که با انتقاد از هواداران استقلال، گفته بود آن ها نبايد پيروزي هاي استقلال را برابر پرسپوليس در چهار شهرآورد گذشته فراموش کنند، بسيار اميدوار است که با پيروزي برابر نماينده خوزستان، تيمش را از شرايط کنوني خارج ساخته و به صدرنشيني اش تداوم بخشد.
در سوي ديگر شاگردان مجيد جلالي قرار دارند که با وجود اينکه نيم فصل دوم ليگ برتر را بسيار خوب آغاز کرده اند، هفته گذشته با شکست برابر ذوب آهن بحران زده، کمي از روند خوب نتيجه گيري شان دور افتادند. آن ها اينک تلاش مي کنند که با پيروزي احتمالي برابر استقلال، هم جايگاه خود را در جدول بهتر کنند و هم به روند رو به رشد شان در نيم فصل دوم ادامه دهند.
 استقلال هم اکنون با 40 امتياز در صدر جدول قرار دارد و فولاد با 10 امتياز کمتر در رده ششم است.
تيم فوتبال نفت آبادان که فصل يازدهم ليگ برتر را با نتايجي کم و بيش پرنوسان پي گرفته است، اينک در هفته بيست و دوم ميزبان سرخ پوشان تهراني است. در سوي ديگر پرسپوليسي قرار دارد که نتايج بسيار بدش در نيم فصل اول اين تيم را در راس اخبار فوتبالي کشور قرار داده بود. پرسپوليس نيم فصل دوم را با يک مربي جديد و البته نام آشنا آغاز کرد. اين تيم در چهار بازي گذشته خود نشان داده است که مي تواند بازي هاي ضعيف خود در نيم فصل اول را به فراموشي سپرده و در ديدارهاي پيش رو به پيروزي برسد. هرچند تيم قرمزپوش پايتخت براي کسب پيروزي در آبادان، کار بسيار سختي در پيش خواهد داشت.  نفت آبادان هم اکنون با 27 امتياز، نهم است و پرسپوليس تنها با 2 امتياز بيشتر در رده هفتم قرار دارد.  شهرآورد تبريز در حالي در هفته بيست و دوم ليگ برتر فوتبال هواداران اين ورزش را به تماشاي خود فرا مي خواند که تراکتورسازان با يک امتياز اختلاف نسبت به صدرنشين، در رده دوم جدول قرار دارند و پيروزي احتمالي شان در اين بازي، مي تواند به صدرنشيني يکي از نمايندگان تبريز در ليگ برتر بينجامد. اين اتفاق هرچند براي هواداران فوتبال در تبريز مايه افتخار است، اما باعث نمي شود که بازيکنان و کادر فني ديگر تيم تبريزي، براي پيروزي در اين ديدار تلاش نکنند; تلاشي که به گفته مديرعامل باشگاه شهرداري تبريز، فقط براي کسب سه امتياز برابر تراکتورسازي خواهد بود.
در سوي ديگر تراکتورسازي با هدايت امير قلعه نويي که قهرماني در ليگ برتر را در سه فصل پياپي در کارنامه دارد، بسيار اميدوار است که با تداوم روند نتيجه گيري اش، بتواند در پايان فصل به مقام قهرماني و يا دست کم سهميه ليگ قهرمانان آسيا دست پيدا کند; اتفاقي که با توجه به نمايش خوب اين تيم، چندان هم دور از دسترس نخواهد بود.
شهرداري تبريز اکنون با 24 امتياز دوازدهم است و تراکتورسازي با 39 امتياز سايه به سايه استقلال در رده دوم جاي گرفته است.
نفت تهران که پيش از شروع فصل يازدهم ليگ برتر در دوراهي ماندن در تهران يا انتقال به اراک قرار داشت و کمتر کسي فکر مي کرد که نتيجه اي درخور توجه در اين فصل کسب کند، شگفتي ساز ظاهر شد و پس از گذشت بيست و يک هفته از ليگ، با کسب 36 امتياز در رتبه پنجم جدول قرار گرفت. البته اين تيم پيش از دو بازي اخير خود، نايب قهرمان ليگ برتر بود اما با دو شکست پياپي و پيروزي سپاهان، تراکتورسازي و صبا، به رده پنجم سقوط کرد اما اين مسئله از شايستگي هاي اين تيم به هيچ وجه کم نمي کند. در سوي ديگر ميدان زردپوشان اصفهان قرار دارند که پس از نتايج ضعيف نيم فصل اول و با تغييري که در کادر فني خود ايجاد کردند توانستند بازي هاي پاياني نيم فصل اول و آغازين نيم فصل دوم را با نتايجي خوب سپري کنند و هم اکنون خود را به رده سوم جدول برسانند. سپاهان که مدافع عنوان قهرماني است، اميد زيادي دارد که تا پايان اين فصل بتواند سه امتياز عقب ماندگي خود از صدر جدول را جبران کرده و براي سومين سال پياپي، جام قهرماني ليگ برتر را بالاي سر ببرد.
نفت تهران اکنون با 21 بازي و 36 امتياز پنجم است و سپاهان با 37 امتياز در رده سوم جاي گرفته است.
صباي قم مانند نفت تهران يکي از شگفتي سازان فصل يازدهم ليگ برتر است. اين تيم در حالي اکنون در رده چهارم جدول قرار گرفته است که در ترکيبش بازيکنان بسيار جواني حضور دارند. اين تيم البته در بازي هاي چند هفته اخيرش با مشکل ديگري نيز دست به گريبان بود; مصدوميت تعداد زيادي از بازيکنان صبا دست سرمربي اين تيم را براي انتخاب ترکيب، بسته بود. صبا با وجود تمام اين مشکلات در اين فصل نتايج بسيار خوبي کسب کرد و توانست با کسب 10 پيروزي، 7 تساوي و 4 باخت، خود را به عنوان يکي از مدعيان قهرماني و کسب سهميه آسيا معرفي کند.
در سوي ديگر شاهيني قرار دارد که اکنون بدون مديرعامل به کارش ادامه مي دهد. شاهين که در نيم فصل اول هم نتوانست انتظارات هوادارانش را برآورده کند، در نيم فصل دوم و با تغيير کادر فني نيز نتوانست به موفقيتي چشمگير دست پيدا کند. اين تيم هم اکنون يکي از کانديداهاي سقوط به ليگ آزادگان است.
صبا هم اکنون با 37 امتياز و تفاضل گل کمتر نسبت به سپاهان چهارم است و شاهين با 21 امتياز در رتبه هفدهم قرار دارد.
قعرنشين بلامنازع جدول ليگ برتر که با 13 باخت بدترين نتايج فصل را کسب کرده است، در هفته بيست و دوم از راه آهن پذيرايي مي کند.
حريف مس سرچشمه در بازي روز چهارشنبه، راه آهن است. اين تيم که با کسب 13 تساوي از 21 بازي گذشته خود، رکورددار مساوي هاست، فصل پرنوساني را پشت سر گذاشته است.
مس سرچشمه با 14 امتياز کماکان قعرنشين جدول است و راهآهن با 22 امتياز رتبه پانزدهم را از آن خود کرده است.
فجرسپاسي هم مانند ساير تيم هاي پايين جدولي در نيم فصل دوم، کادر فني خود را تغيير داد تا شايد نتايجش دستخوش تغيير شود و بتواند دست کم به ميانه هاي جدول صعود کند. اين تيم اما با 9 شکستي که در طول فصل داشته است همچنان جزو سه تيم انتهاي جدول قرار گرفته است و با تداوم شرايط فعلي، به ليگ آزادگان سقوط خواهد کرد.
در سوي ديگر مس کرمان با هدايت ميروسلاو بلاژويچ قرار دارد. اين تيم در فصل يازدهم نتايج عجيب و غريب زيادي داشته است. اين تيم در کنار شکست هاي زيادش موفق شد در تهران استقلال صدرنشين را شکست دهد.
فجر سپاسي با 22 امتياز شانزدهم است و مس کرمان با 23 امتياز در رده چهاردهم جاي گرفته است.
سبزپوشان اصفهاني که در چند فصل اخير همواره به عنوان يکي از مدعيان اصلي قهرماني در ليگ برتر حضور داشته اند و همچنين در ليگ قهرمانان آسيا نماينده شايسته اي براي ايران بوده اند، فصل يازدهم ليگ برتر را بسيار بد پي گرفته اند.
در سوي ديگر قوي سپيد انزلي قرار گرفته که در چند هفته اخير نتايجي قابل قبول کسب کرده است. نماينده شهر انزلي در ليگ برتر با پيروزي احتمالي برابر ذوب آهن مي تواند تا رتبه يازدهم جدول بالا بيايد که البته اين امر به نتايج تيم هاي سايپا، داماش و شهرداري تبريز نيز مربوط است.
ذوبآهن با 27 امتياز هشتم است و ملوان با 23 امتياز، در رده سيزدهم جدول قرار دارد.
داماش که فصل يازدهم ليگ برتر را با عنوان "کهکشاني ها" آغاز کرد، در ادامه مسابقه ها و به دليل مشکلات پيش آمده براي اين تيم، دچار بحران مالي شد و نتوانست نتايج قابل قبول نيم فصل اول خود را تکرار کند.  در سوي ديگر سايپا با هدايت مجيد صالح قرار دارد; سرمربي اي که تا پيش از حضور در سايپا به عنوان دستيار منصور ابراهيم زاده در ذوب آهن کار مي کرد امسال بسيار اميدوار است که در کسوت سرمربي گري بتواند نتايج قابل توجهي را با سايپا کسب کند. نتايجي که البته چندان هم دور از انتظار نيست.
داماش با 26 امتياز در رده يازدهم قرار دارد و سايپا با همين تعداد امتياز و تفاضل گل بهتر، در رده دهم جاي گرفته است.


 خبر 

حسين شمس:
وقتي سرمربي لهستان شدم، مي فهمند حسين شمسي هم بوده!

سرمربي سابق تيم ملي فوتسال معتقد است تا پايان جام جهاني نبايد در کادر فني تيم ملي فوتسال تغييراتي ايجاد شود.  حسين شمس در گفت وگو با ايسنا با بيان اينکه احتمال دارد در 15 اسفند تغييراتي در کميته فوتسال و تيم ملي رخ دهد گفت: من موافق تغييرات در فوتسال نيستم. چون مربي تيم ملي يک سال و نيم است با اين تيم کار مي کند و حيف است در آستانه مسابقه ها دست به تغيير بزنيم. بهتر است تيم ملي با مربي فعلي به مسابقه هاي آسيايي و جام جهاني برود. اگر هم خواستند تغيير ايجاد کنند بهترين وقت بعد از جام جهاني است.  وي در ادامه در پاسخ به اين پرسش که اگر رييس جديد کميته فوتسال پيشنهاد سرمربي گري را به شما بدهد آيا قبول مي کنيد گفت: اگر پيشنهادي شود، تا آنجا که بتوانم مقاومت مي کنم چون کادر فعلي ايده هاي جديدي دارد که با اين ايده ها، چند وقتي است کار مي کند. من هم تا آخر جام جهاني منتظر مي مانم تا اگر پيشنهاد شد، تصميمي تازه بگيرم. به هر حال بحث سرمربي گري لهستان هم جدي شده و قرار است که سرمربي اين تيم شوم. بعد از چند وقت که من خارج از کشور بودم، تازه يادشان خواهد افتاد که حسين شمسي هم بوده و شايد بعد از جام جهاني سراغم بيايند.  شمس همچنين درباره پيوستنش به تيم ملي لهستان توضيح داد: بعد از پايان ليگ، از گيتي پسند جدا مي شوم. 24 اسفند زمان مناسبي براي مذاکره با فدراسيون لهستان است. برنامه ام را هم براي آن زمان تنظيم خواهم کرد. اين مذاکرات يا در لهستان و يا در تورنمنت کيش که با حضور تيم هاي ملي لهستان و ايران برگزار خواهد شد انجام مي شود. در حال حاضر نيز دعوت نامه ام براي لهستان آمده و 20 اسفند اگر آن ها به ايران نيايند، خودم به ورشو مي روم تا هم از امکانات شان بازديد کنم و هم مذاکرات نهايي را انجام دهم. قراردادم نيز با لهستان يک ساله خواهد بود تا ببينم در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد.


نکونام:
بدون شک حق با کي روش است

کاپيتان تيم ملي فوتبال ايران مي گويد با دو سه روز استراحت مصدوميتش برطرف مي شود و مي تواند به همراه ساير بازيکنان اوساسونا تمرين هايش را از سر گيرد.  جواد نکونام در گفت و گو با ايسنا، درباره مصدوميتش که در بازي با والنسيا موجب شد دقيقه 77 از بازي خارج شود، اظهار کرد: روز گذشته از پاي مصدوممMRI  گرفتم و مشخص که خوشبختانه نه کشيدگي پيدا کرده و نه پارگي و تنها تاندون پايم ضربه شديدي خورده است که البته با دو سه روز استراحت خوب مي شود و مي توانم تمرين هايم را دوباره از سر بگيرم. خيلي خوشحالم که اين مصدوميت آنقدر شديد نبود که فکرش را مي کردم.  وي درباره تساوي اوساسونا برابر والنسيا و باقي ماندن تيمش در کورس مدعيان کسب سهميه ليگ اروپا گفت: فکر مي کنم اين نتيجه به ضرر ما بود. خيلي راحت مي توانستيم والنسيا را شکست دهيم. داور با ما رفتاري نامهربانانه داشت. مي توانست يک پنالتي براي ما بگيرد و دروازه بان حريف را هم اخراج کند. حق مان برد بود. مربي ما هم در پايان بازي گفت که والنسيا از يک موقعيت نصفه و نيمه به يک گل رسيد.  نکونام درباره گفت وگويش با ژاوي در ائتلاف عليه رئال مادريد که در بعضي رسانه هاي ايراني بازتاب پيدا کرده بود گفت: به هر حال اين جور صحبت ها در فوتبال رايج است. صحبت دوستانه اي بود که بين من و ژاوي انجام شد و اتفاق خاصي نبود.  کاپيتان تيم ملي ايران در ادامه گفت وگويش با ايسنا درباره اعتراض برخي مربيان ليگ برتري به برنامه هاي تيم ملي و دفاع کي روش از اين برنامه ها گفت:  شکي ندارم که حق با کي روش است. اما از آن طرف نبايد ليگ به گونه اي برنامه ريزي شود که فشار زيادي روي بازيکنان به وجود بيايد. بايد طوري برنامه ريزي کنيم که مسابقه هاي ليگ زود به پايان برسد تا تيم ملي بتواند در رقابت هاي انتخابي جام جهاني نتيجه بگيرد. اگر باشگاه ها و بازيکنان تلاش مي کنند، همه اش براي اين است که تيم ملي به جام جهاني برود. اگر قرار است به جام جهاني نرويم، پس ديگر چه دليلي دارد که ليگ برگزار کنيم. بايد براي سال آينده به گونه اي برنامه ريزي کرد که بازيکنان استراحت کافي داشته باشند. نتايجي که مي گيريم براي صعودمان به جام جهاني بسيار مهم است.


 اخبار خارجي 

بازي سخت اينتر در سن پائولو

مرحله يک چهارم نهايي پيکارهاي جام حذفي ايتاليا فردا با برگزاري دو ديدار ادامه خواهد داشت. به خبرگزاري فارس، در ادامه اين مسابقات اينترميلان که در هشت بازي اخير خود به پيروزي رسيده امروز در خانه ناپولي شب سختي را پيش رو خواهد داشت. نراتزوري در سن پائولو بايد به مصاف شاگردان باانگيزه و سخت کوش ماتزاري برود تا با کسب نتيجه از اين بازي سخت به مرحله بعدي اين پيکارها راه يابد.


انتقام مادريد از مادريد
 يا طلسم شکني بارسا؟

بازي برگشت دو تيم رئال مادريد و بارسلونا در مرحله يک هشتم نهايي جام پادشاهي اسپانيا در نيوکمپ پيش از آن که انتقام کاستيانا از کاتالونيا باشد انتقام مادريدي ها از خودشان تلقي مي شود. به گزارش خبرگزاري فارس، ال کلاسيکودربي شماره 218 (رسمي) و 249 (غير رسمي) 30 دقيقه بامداد پنج شنبه در نيوکمپ بين دو تيم بارسلونا و رئال مادريد کليد مي خورد. دوئل رونالدو و مسي، تقابل گوارديولا و مورينيو، حضور مبهم په په، درخشش وعده داده شده سانچس، نگاه داويد ويا به زمين از جايگاه ويژه، تهديد جدايي طلبان کاتالونيا به شورش خياباني و هياهوي مهارنشدني مردم مادريد پس از موفقيت احتمالي رئال مادريد در نيوکمپ نکاتي است که به بهانه اين مصاف سنگين و ديدني رقم مي خورد.


ميلا ن بيشترين جوايز
اسکار کالچو را کسب  کرد

برندگان اسکار کالچو ايتاليا معرفي شدند و ميلان با کسب بيشترين جوايز موفق ترين باشگاه لقب گرفت. به گزارش خبرگزاري فارس، دوشنبه شب مراسم اسکار فوتبال ايتاليا برگزار شد و بهترين هاي سري آ معرفي شدند. تيم فوتبال ميلان با کسب جوايز در بخش بهترين مربي، بهترين باشگاه، بهترين بازيکن و  بازيکن خارجي و بهترين مدافع در صدر تيم  هاي حاضر در کالچو قرار گرفت.
"فابيو کاناوارو" و "الساندرو دل پيرو" نيز جايزه دستاورد يک عمر حضور در فوتبال را کسب کردند.   تيم فوتبال اودينزه نيز بهترين باشگاه انتخاب شد و "نيکولاريزولي" بهترين داور شد.
تيم منتخب سري آ نيز به شرح زير معرفي شد:
دروازبان: هاندانوويچ
مدافع: ماگيو، تياگو سيلوا، نستا (رانوکيا)، آرمه رو
هافبک ها: همشيک، بواتنگ، موتا (مارکيسيو)
مهاجمان: ابراهيموويچ، کاواني و دي ناتاله