نسخه شماره 2835 - 1390/11/05 -


جدايي نادر از سيمين نامزد نهايي 2 بخش اسکار شد

محسن زاده:
وزارت ارشاد لازم بداند خانه سينما را پلمپ مي کند


حال تلويزيون خوب نيست، افسردگي مزمن گرفته

علي شاه حاتمي در اعتراض به حذف فيلمش:
فقط به احترام مخاطبان و اهالي سينما از جشنواره کناره گيري نمي کنم

گزارشي از کنسرت هاي زمستاني
سازها کوک مي شوند


خبر


اخبار کوتاه


سراي فرهنگ


 جدايي نادر از سيمين نامزد نهايي 2 بخش اسکار شد 

فيلم «جدايي نادر از سيمين» نامزد نهايي جايزه اسکار بهترين فيلم نامه و فيلم خارجي شد.
به گزارش ايسنا، نشست خبري اعلام نامزدهاي نهايي هشتادوچهارمين دوره جوايز اسکار، برگزار شد و فيلم «جدايي نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادي از ايران در دو بخش بهترين فيلم نامه اصلي و بهترين فيلم خارجي نامزد شده است.
همچنين دوشنبه شب جايزه بهترين فيلم خارجي جوايز فيلم سوئد به «جدايي نادر از سيمين» رسيد.
چهل وهشتمين مراسم سالانه اعطاي جوايز انجمن فيلم سوئد دوشنبه شب برگزار شد و فيلم «جدايي نادر از سيمين» موفق به کسب جايزه بهترين فيلم خارجي سال 2011 شد.
«جدايي نادر از سيمين» که هفته گذشته برنده جايزه بهترين فيلم خارجي از جوايز گلدن گلوب شد، برنده  جايزه  خرس طلا و خرس نقره اي بهترين بازيگري از جشنواره  برلين است که طي هفته هاي گذشته برنده  چندين جايزه  جهاني از جمله بهترين فيلم خارجي سال از نگاه انجمن ملي منتقدين آمريکا و انجمن منتقدين فيلم نيويورک و جوايز فيلم مستقل بريتانيا شده و در ماههاي قبل تر در جوايز سالانه  آسيا  پاسيفيک بهترين فيلم سال  2011 شناخته شد.
«جدايي نادر از سيمين» که نامزد نهايي جايزه بافتا انگلستان نيز است، درحال حاضر در کشورهاي بلژيک، فرانسه، تايلند، ترکيه، انگليس، آلمان، هلند، مجارستان، سوئد، يونان، لهستان، اسپانيا، کره جنوبي، ايتاليا، آمريکا و دانمارک درحال نمايش است.
در پي نامزدي «جدايي نادر از سيمين» در دو بخش اسکار، با بررسي حضور سينماي ايران در اسکار درمي يابيم که آخرين ساخته اصغر فرهادي دومين فيلم ايراني است که بعد از «بچه هاي آسمان»، نامزد نهايي بهترين فيلم خارجي شده است و همچنين اولين باري است که يک فيلم ايراني در دو بخش نامزد اسکار مي شود. 
به گزارش ايسنا، «جدايي نادر از سيمين» در دو بخش جايزه اسکار به فهرست نامزدهاي نهايي راه يافت و ديروز (چهارم بهمن) در بخش هاي بهترين فيلم خارجي و فيلمنامه به عنوان نامزد معرفي شد.  اگر به تاريخچه حضور سينماي ايران در اسکار برگرديم، سينماي ايران تاکنون موفق به دريافت اسکار خارجي نشده است; اما فيلم «بچه هاي آسمان» ساخته مجيد مجيدي که در سال 1377 به عنوان نماينده  ايران به اسکار معرفي شد، براي اولين بار در جمع نامزدهاي بهترين اسکار غيرانگليسي زبان در سال 1999 انتخاب شد.حال با نامزدي «جدايي نادر از سيمين» اين دومين باري است که سينماي ايران در فهرست نامزدهاي نهايي اسکار قرار مي گيرد.
هر چند برخي کارشناس هاي سينما معتقدند اگر فيلم مجيدي سال قبل از آن به آکادمي اسکار معرفي شده بود با توجه به ترکيب رقبا در آن دو سال به احتمال قوي اين جايزه اکنون در افتخارات سينماي ايران وجود داشت.  سال ها پيش براي نخستين بار، وزارت فرهنگ و هنر وقت در سال 1356 فيلم «دايره  مينا» ساخته داريوش مهرجويي را به اسکار معرفي کرد و پس از آن فيلم «باد صبا» ساخته آلبر لاموريس به عنوان نماينده  ايران در سال 57 راهي آکادمي اسکار شد.  سينماي ايران به مدت 16 سال نماينده اي به اسکار معرفي نکرد تا سال 1373 که فيلم «زير درختان زيتون» ساخته عباس کيارستمي نماينده ايران در اسکار شد و سپس در سال 1374 «بادکنک سفيد» به کارگرداني جعفر پناهي به اسکار معرفي شد.  در ادامه نيز حضور ايران در اسکار اين گونه پي گرفته شد: در سال 75 فيلمي از ايران معرفي نشد، در سال 76 «گبه»، 77 «بچه هاي آسمان» مجيد مجيدي (جزو نامزدها قرار گرفت)، 78 «رنگ خدا»ي مجيد مجيدي، 79  «زماني براي مستي اسبها»ي بهمن قبادي، 80 «باران» مجيد مجيدي، 81 «من ترانه 15 سال دارم» رسول صدرعاملي،  82 «نفس عميق» پرويز شهبازي ، 83 «لاک پشتها هم پرواز مي کنند» بهمن قبادي، 84 «خيلي دور خيلي نزديک» رضا ميرکريمي، 85 «کافه ترانزيت»، 86 «ميم مثل مادر» رسول ملاقلي پور، 87 «آواز گنجشکها»ي مجيد مجيدي، 88 «درباره الي» به کارگرداني اصغر فرهادي و سال 89 «بدرود بغداد» مهدي نادري.   پيش از اين امير اسفندياري پيش بيني کرده بود  بعداز ظهر روز سه شنبه چهارم بهمن ماه که اسامي نامزدهاي نهايي اسکار معرفي مي شوند، قطعا «جدايي نادر از سيمين» در ميان آثار بخش غيرانگليسي زبان حاضر خواهد بود.
او همچنين بر اين اعتقاد است که اگر فيلم «بچه هاي آسمان» نيز يک سال زودتر به اسکار معرفي مي شد، اين جايزه اکنون در ويترين افتخارات سينماي ايران وجود داشت. 


 محسن زاده:
 وزارت ارشاد لازم بداند خانه سينما را پلمپ مي کند 

مديرکل حقوقي و امور مالکيت معنوي وزارت ارشاد درخصوص پلمب نبودن درهاي خانه سينما، گفت: اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي احساس کند ساختمان هاي خانه سينما بايد پلمپ شود، اين کار را انجام مي دهد.
به گزارش فارس، در حال حاضر در هاي خانه سينما شماره 1 و 2 بسته است و رفت و آمدي به اين دو ساختمان صورت نمي گيرد، البته در هاي اين دو ساختمان تنها بسته اند و پلمب نشده اند.
«احمدعلي محسن زاده» مديرکل حقوقي و امور مالکيت معنوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص دليل عدم پلمب درهاي ساختمان هاي خانه سينما به خبرنگار سينمايي فارس گفت: بعد از انحلال خانه سينما،  وزارت ارشاد اقدام به پلمب خانه سينما نکرده است. از شواهد و قراين نيز اين طور برمي آيد که ساختمان هاي خانه سينما تعطيل است اما اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي احساس کند بايد ساختمان هاي خانه سينما پلمپ شود، اين کار را انجام مي دهد. در ضمن با گذشت زمان از  ماجراهاي پيش آمده براي موسسه خانه سينما، تکليف ساختمان هاي اين خانه نيز مشخص مي شود.
به گزارش فارس،  دبير شوراي فرهنگ عمومي کشور طي برگزاري جلسه اي در 6 دي ماه  براي بررسي وضعيت حقوقي و عملکردي خانه سينما، راي به غير قانوني بودن خانه سينما داد.
بنابراين گزارش، پس از اين اظهارات دستور انحلال خانه سينما، طي نامه اي از سوي دبير هيئت رسيدگي به امور مراکز فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي 13 دي ماه به محمد مهدي عسگرپور مديرعامل خانه سينما اعلام شد.
در متني که با عنوان «دستور انحلال» به تشکل صنفي خانه سينما ارسال شده، آمده است: «نظر به مجموع بررسي هاي معموله و مداقه در اسناد و مدارک مربوطه و امعان نظر در مراحل ايجاد تشکل موسوم به «خانه سينما» بدينوسيله اعلام مي دارد با توجه به عدم طي تشريفات قانوني مربوط به تاسيس موسسات فرهنگي و هنري و نيز اقدامات غير قانوني بعدي، اين تشکل و استمرار فعاليت هاي آن فاقد وجاهت قانوني است و مراتب جهت انحلالخانه سينما اعلام مي گردد.
بديهي است هر اقدامي خلاف مفاد اين دستور و يا عدم توقف فعاليت ظرف 48 ساعت از تاريخ صدور، از مصاديق بارز ماده واحده قانون تعطيل موسسات و واحد هاي آموزشي و تحقيقاتي و فرهنگي که بدون مجوز قانوني دائر شده و مي شوند (مصوب 7 دي ماه 72 مجلس شوراي اسلامي) بوده و موجب پيگرد قانوني است.»


 حال تلويزيون خوب نيست، افسردگي مزمن گرفته 
نويسنده : مريم فيروزفر

آيا با پايان بندي هاي شتابزده سريال هاي غمناک تلويزيون، افسردگي مزمن رسانه ملي پايان مي پذيرد؟
 روز 16 آبان سال 88 بود که مقام معظم رهبري در حکمي سيدعزت الله ضرغامي رئيس سازمان صداوسيما را براي پنج سال ديگر به عنوان رئيس سازمان صدا و سيما منصوب کردند. در بخشي از حکم ايشان خطاب به ضرغامي آمده بود: سفارش اساسي اينجانب نزديک کردن و رساندن اين رسانه فرهنگ ساز، به طراز رسانه اي است که دين و اخلاق و اميد و آگاهي، بارزترين نمود آن باشد و رفتار اجتماعي مخاطبان و نيز نهاد حساس و مهمي چون خانواده بر اساس آن شکل گيرد.
ضرغامي در اولين گام هاي خود پس از دريافت حکم دوباره و دريافت رهنمون صريح و روشن مقام معظم رهبري، علي دارابي را به عنوان معاون سيما انتخاب کرد و عنان شبکه هاي تلويزيوني را به او سپرد. دارابي نيز که پس از تصدي معاونت سيما جلسات بسياري را با گروه ها و طيف هاي مختلف برگزار کرده و در هرکدام از جلساتش وعده و وعيدهايي داده، در نشستي با بسيج دانشجويان دانشگاه هاي علم و صنعت به تلاش مديران، کارکنان و برنامه سازان رسانه ملي، براي اعتلاي مفاهيم و ارزش هاي اسلامي، انقلابي و انساني در صدا و سيما، ممنوعيت تجمل گرايي، مصرف گرايي و ساخت سريال هاي تلخ اشاره کرد و اين اقدامات انجام شده را راهي براي اعتلاي ارزش هاي انقلابي و اسلامي دانست.
اما با گذشت حدود دو سال، سيما هنوز گام جدي در توليد آثار دلنشين حاوي پيام هاي ذکر شده براي مخاطبان خود برنداشته است. البته در چنين مواقعي مديران به سرعت پرچم ساخت سريال مختارنامه را بالا مي برند تا بگويند که ما هم در اين مدت حرفي براي گفتن داشته ايم ولي انصافا جز اين مورد خاص که توليدش مربوط به سالهاي اخير نيست، در اين مدت، سريال هاي شبانه تلويزيون از کيفيت بالايي برخوردار نبودند و حتي سريال هاي ماه رمضان نيز که در سالهاي گذشته شاخص ميزان مخاطب و رضايتمندي اش را اصطلاحا به سقف مي چسباندند، طي اين سالها خيلي تعريفي نداشتند و حتي در برخي موارد توفيق کور کردن ذوق مخاطبان را هم داشته اند.
حال خراب تلويزيون و سريال هاي تلخش اين روزها به اوج رسيده، هرچند که با زدن سر و ته سريالها و يکهويي ريختن آن به حلق مخاطب، خواستند اوضاع را روبراه کنند، اما آيا مخاطب خسته تلويزيون که اين روزها دلش براي تلويزيون مريض و افسرده اش مي سوزد، مي تواند هنوز کورسويي اميد به بهبود اين بيمار خفته در بستر داشته باشد؟ آيا طبيبي هست که مرهمي بر دل رسانه ملي بگذارد؟ اصلا شايد تلويزيون داروهايش را اشتباهي خورده. وگرنه شما در کجاي جهان ديده ايد که يک رسانه به صورت رگباري چهار الي پنج سريال غم زده را که دست هرچه فيلم هندي است از پشت بسته اند، به روي آنتن ببرد؟
يا حال تلويزيون خراب است يا حال مديرانش، وگرنه مخاطب بينوا چه گناهي کرده که وقتي خسته و کوفته از کار روزانه و سردرگمي از قيمت تورم و تام و جري بازي نرخ ارز و طلا به خانه برمي گردد، تلويزيون را که روشن مي کند، تازه بايد بنشيند و يک دل سير براي سريال ها هم گريه کند؟ آخر افسردگي تلويزيون به يکي دو تا سريال هم بر نمي گردد و از جمله آنها مي توان به تا ثريا، شيدايي، در پناه تو، پنجره، آينه، دلنوازان و... اشاره کرد که الي ماشا»الله تصدق سر همين گيرنده هاي ديجيتال - که صبح تا شب در همين رسانه ملي تبليغ مي شوند- مي توان پاي روضه هايشان اشک ريخت.
البته و صد البته ذکر اين نکته کاملا ضروري است که هر کدام از آثار نامبرده، توسط گروه هاي سازنده مطرحي ساخته شده اند و هرکدام هم حرفي براي گفتن داشته و دارند. انصافا هم نمي توان نقاط قوت برخي از آنها را ناديده گرفت، اما هر کدام از اين سريال ها به ويژه تاثريا حاوي پيام هاي بسيار ارزشمند و از نظر ساختاري جذاب بوده شاخص و خوب ساخته شده اند، چوب نابلدي سيما را مي خورند.
در حقيقت نبود مديريت واحد بر جدول پخش سريالها در سيما، هرکدام از شبکه ها را مانند جزيره اي کرده که به طور خودسر و فقط و فقط بنا بر اولويت هاي خود اقدام به برنامه سازي مي کنند و همين امر موجب شده تا وقتي يک نگاه بيروني نظير مخاطب به تمام آنچه که از رسانه ملي به عنوان يک واحد مي گيرد مواجه ميشود،  دچار آشفتگي ذهني شده و کاملا مطمئن شود که تلويزيون اين روزها حالش خيلي خوب نيست.
ضمن اينکه کوتاه کردن سريال ها در زمان پخش طي دو سال اخير بيش از گذشته به چشم مي خورد و به نظر مي رسد علاوه بر فقدان مديريت جامع سيما بر آنچه از تمام شبکه ها پخش مي شود، خيلي به آنچه در شبکه ها ساخته مي شود واقف نيستند و وقتي اثري روي آنتن رفت تازه مي فهمند چه دسته گلهايي به آب داده اند و به تکاپو براي جبران برمي آيند. در نهايت اميد است با پايان يافتن ماه صفر و آغاز ربيع الاول که با ميلاد نبي اکرم(ص) همراه است، مخاطبان با توزين بيشتر و بهتري در پخش آثار چه نمايشي و چه غير نمايشي مواجه باشند و مديريتي جامع از سوي سيما براي نظارت بر جدول پخش شبکه ها تشکيل شود.


 علي شاه حاتمي در اعتراض به حذف فيلمش:
 فقط به احترام مخاطبان و اهالي سينما از جشنواره کناره گيري نمي کنم 

علي شاه حاتمي (کارگردان فيلم سينمايي روياي سينما) در انتقاد به عدم حضور فيلمش در بخش مسابقه به دبير جشنواره فيلم فجر نامه اي نوشت.  به گزارش ايلنا، متن نامه شاه حاتمي بدين شرح است:  بدون شک و با استناد به جوايزي که فيلم سينمايي «روياي سينما» از بخش هاي اصلي و جنبي جشنواره بين المللي فيلم کودک و نوجوان اصفهان و نه اسرائيل به خود اختصاص داده و باتوجه به استقبال بي نظير از آن فيلم در ميان مردم و نيز اهالي سينما در زمان برگزاري جشنواره، عدم انتخاب اين فيلم در بخش مسابقه سينمايي ايران را صرفا حذف يک فيلم نمي دانم و اعتقاد و ايمان راسخ دارم که هدف از اين کارحذف تفکر هنر انقلاب از جشنواره اي است که در روزهاي انقلاب برگزار مي شود و صرفا پسوند فجر را با خود يدک مي کشد.  جناب آقاي خزاعي! قضاوت من درخصوص شما و گروه انتخاب فيلم هايتان ممکن است جنبه شخصي به خود بگيرد پس از بيان آن صرف نظر مي کنم و قضاوت در اين خصوص را به مردم و منتقدين مي سپارم و اميد آن دارم که آنها نيز چون من پس از ديدن فيلم سکوت نکنند چراکه دليل عدم انصرافم از آن جشنواره صرفا احترام به مخاطبين و اهالي سينماست و نه گروه برگزارکننده جشنواره! و مطمئن باشيد که هر دو گروه يعني مردم و مخاطبين اين فيلم را مشتاقانه خواهند ديد و درخصوص قضاوت شما خود قضاوت خواهند کرد.  جناب آقاي خزائي شعار اميد، آگاهي و اخلاق مي توانست زيبنده جشنواره شما باشد که نشد! چراکه صرفا در حد يک شعار باقي ماند. اين سه واژه(اميد، اخلاق، آگاهي) مي تواند زيبنده هر فيلمي در جهان باشد. فيلم روياي سينما همانگونه که قبل از برگزاري جشنواره در مصاحبه هاي مطبوعاتي خود نيز گفته ام تمامي اين ويژگي ها را که صرفا شعار جشنواره شماست; در خود دارد.  لطفا قبل از انتخاب هر شعاري براي جشنواره يتان به معناي واقعي آن بينديشيد چراکه اهالي سينما باهوش تر از حد تصور شما و دوستانتان هستند و خدا رحمت کند سپهري را که مي گفت وقتي پدرم مرد .... پاسبان ها همه شاعر بودند.


 گزارشي از کنسرت هاي زمستاني
 سازها کوک مي شوند 

با پايان ايام سوگواري ماه محرم و صفر، اهالي موسيقي بار ديگر سازهايشان را در تهران و شهرستان ها کوک مي کنند.  به گزارش ايسنا،  6 و 7 بهمن ماه تالار وحدت «نغمه باران» مي شود.  گروه «نغمه باران» قرار است ساعت 21 قطعاتي از موسيقي فولک ايران همچون آذري و شمالي را به صورت ارکسترال به صحنه برد.  اين گروه 54 نفره با خوانندگي محمدرضا اميرقاسمي در تالار وحدت کنسرت خود را برگزار مي کنند.  بانوان نيز بعداز ظهر 6 و 7 بهمن ماه شاهد اجراي «هنگامه اخوان» در تالار وحدت هستند.  در همين تاريخ گروه «قمر» با آواز سالار عقيلي به سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي مي روند و ساعت 21 برنامه اجرا مي کنند.  اين کنسرت با رونمايي آلبوم «يار و ديار» همراه است که همزمان با برگزاري کنسرت منتشر شده و به فروش خواهد رسيد.  ارکستر موسيقي «پارسه» نيز 7 و 8 بهمن ماه براي يک کنسرت خيريه به صدا درمي آيد. اين کنسرت ساعت 21 در تالار ايوان شمس برگزار مي شود و دو بخش موسيقي ملل و موسيقي ايران را دربر خواهد گرفت.  شهريار صمدپور سرپرست و خواننده ارکستر موسيقي «پارسه» است.  کنسرت دونوازي قانون و پيانو با هنرنمايي صدا سديفي (قانون) و آرتور آوانسو (پيانيست ارمني) 7 بهمن ماه در تالار رودکي برگزار مي شود.  هدف از اجراي اين کنسرت طبق اعلام برگزارکنندگان، معرفي قابليت ها و تکنيک هاي ساز قانون در قالب موسيقي معاصر ارمني است که بر پايه موسيقي فولکور اين کشور تنظيم شده است.  بهاي بليت اين اجراي صحنه اي 12 و 15 هزار تومان است.  همچنين گروه «بهنا» 13 و 14 بهمن ماه ساعت 21 در سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي کنسرت مي دهند. اين کنسرت شامل قطعات با کلام و بدون کلامي است که با خوانندگي هومن جاويد همراه خواهد بود.  محسن يگانه  خواننده پاپ  نيز 6 و 7 بهمن ماه به مجتمع «ستارگان» شهرستان اراک مي رود و ساعت 21:30 اجرايش را آغاز مي کند.  اما در آخرين ماه زمستان يک کنسرت هنرجويي و کارگاه آموزشي ساز هارپ برگزار مي شود.  اين کنسرت به سرپرستي فتانه شاهين با همراهي شش نوازنده هارپ و 10 هنرمند خردسال در بخش کرال برگزار مي شود و زمان برگزاري آن 18 اسفند ماه، ساعت 17 بصورت رايگان در آموزشگاه «پارس» برگزار خواهد شد.  رحيم شهرياري  خواننده آذري  با همراهي گروه «آراز» 25 اسفند ماه در سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي کنسرت برگزار مي کند، اين اجرا در دو سانس 18 و 21 خواهد بود. 


 خبر 

تهران 1500 مي تواند در بخش مسابقه فيلم فجر بدرخشد

تهيه کننده انيميشن "تهران 1500 معتقد است که نگرش مسئولان به مقوله انيميشن در ايران بايد تغيير کند و عدم حضور اين فيلم در بخش مسابقه سينماي ايران در سي امين جشنواره فيلم فجر حاصل تغيير نکردن نگاه مسئولان به هنر پر هزينه انيميشن است. "تهران 1500" مي تواند در بخش مسابقه خوش بدرخشد.  محمد ابوالحسني تهيه کننده فيلم انيميشن "تهران 1500" ضمن بيان اين مطلب در انتقاد به عدم حضور اين فيلم در بخش مسابقه سينماي ايران در گفت وگو با مهر، گفت: برخورد دوگانه مسوولان نسبت به سينماي داستانگو و سينماي انيميشن بسيار آزاردهنده است چرا که هنر انيمشين نوعي سينماي جذاب، تاثيرگذار، پرمخاطب و درعين حال گران است. وي افزود: انيميشن تهران 1500 نيز از اين قاعده مستثني نيست چراکه هم به لحاظ موضوع جذاب و پرمخاطب است و هم از حضور اهالي سينما به طور گسترده بهره مي برد. از همين رو در بخش فيلمنامه، کارگرداني، تهيه کنندگي، جلوه هاي ويژه و آهنگسازي حرف بسيار براي گفتن دارد ولي متاسفانه با کم لطفي مسئولان مواجه شده و در بخش مسابقه سينماي ايران حضور ندارد. ابوالحسني در ادامه گفت:  بسياري از فيلم هاي انيميشن در جشنواره هاي مختلف فرهنگي در تمام دنيا در کنار ساير گونه هاي سينمايي مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد از همين رو دليل عدم امکان رقابت اين انميشين با ساير فيلم ها غيرکارشناسي  و غيرمنطقي است.

بارسقيان و دولت آبادي نمايشنامه مشترک مي نويسند

آراز بارسقيان و غلامحسين دولت آبادي به طور مشترک يک نمايشنامه بلند 4 پرده اي مي نويسند.  به گزارش مهر، آراز بارسقيان مترجم و غلامحسين دولت آبادي مترجم و محقق حوزه تئاتر چند ماه است که مشغول نگارش يک نمايشنامه تاريخي هستند که به تعبيرشان هم تاريخي است و هم تاريخي نيست. اين نمايشنامه در 4 پرده به تاريخ تئاتر در ايران پرداخته و در حال حاضر هنوز نامي براي آن انتخاب نشده است. بارسقيان و دولت  آبادي به مدت 6 ماه به طور مستمر مشغول نگارش نمايشنامه هستند و قرار است نگارش آن را تا پايان امسال به سرانجام برسانند. اين نمايشنامه بسيار مفصل و حجيم است و طبق گفته هاي نويسندگانش، اجرايش چندين ساعت به طول خواهد انجاميد که در صورت آماده سازي و انتشار، فعاليت هاي مربوط به اجراي آن نيز توسط نويسندگانش پيگيري خواهد شد. اين نمايشنامه براساس تاريخ جلو مي رود و در 2 زمان مي گذرد. زمان گذشته نمايش مربوط به مردي است که تحصيلاتش در رشته نمايش و تئاتر را در مسکو به پايان رسانده و در سال 1318 به ايران بازمي گردد. زمان حال هم مربوط به پسري دانشجو است که از طريق استادش، اطلاعاتي درباره اين مرد کسب مي کند و موضوع پايان نامه اش را روي اين مرد متمرکز مي کند. پسر که به دنبال پيدا کردن آن مرد است، با مشکلات خودش هم دست و پنجه نرم مي کند.

جدايي نادر از سيمين در برج ميلاد روي پرده مي رود 

ازجمله فيلم هاي داستاني که در اين روز براي شرکت کنندگان نمايش داده خواهد شد، فيلم «جدايي نادر از سيمين» آخرين اثر اصغر فرهادي است. علت نمايش اين فيلم براي حاضرين خارجي اين کنفرانس موفقيت هاي اخير اين فيلم در جشنواره هاي جهاني است. محل نمايش اين فيلم ها سالني در برج ميلاد پيش بيني شده است.  به گزارش ايلنا، بسياري از شرکت کنندگان اين همايش از جمله فيلم سازان و مستند سازان موفق جهاني هستند که حدود 10 فيلم از آثار مستندشان را با خود به اين کنفرانس آورده اند. به اين ترتيب در صورت توافق امکان نمايش برخي از فيلم هايي اين فيلمسازان وجود دارد.  فيلم «يک مرد» اثر اريک بلانرو رو ديگر فيلم مستندي است که در سالن ميلاد به نمايش گذاشته خواهد شد. اين فيلم اثري مستند با موضوع هولوکاست است. يک مرد، سرگذشت زندگي مردي به نام «رابرت فوينسن» است. مردي که اريک بلانرو رو سرگذشت او را در قالب فيلمي مستند به نمايش گذاشته است در ميان حاضرين شرکت کننده درکنفرانس هاليوديسم و سينما حضور خواهد داشت. حضور او تاييد و تاکيدي است بر واقعي بودن آنچه در اين فيلم آمده است.  از ديگر فيلم هايي مستند که احتمال نمايش در روز 14 بهمن را دارد. فيلمي به کارگرداني فيلمسازي اسپانيايي است که به موضوع خشونت و مصرف مواد در مدارس آمريکايي مي پردازد.

آخرين خبرها از جديدترين فيلم عباس کيارستمي

جديدترين فيلم عباس کيارستمي با نام «مثل يک عاشق» وارد مرحله پس از توليد در ژاپن شد.  به گزارش ايسنا، فيلم «مثل يک عاشق» که پيش از اين با نام «پايان» شناخته مي شد، جديدترين پروژه فيلم عباس کيارستمي است که وارد مرحله پس از توليد شده است.  به گزارش نشريه فيلم بينزنس آسيا، فيلم جديد کيارستمي که به علت وقوع سونامي و زمين لرزه ماه مارس به تعويق افتاد، با بازي «تاکاناشي رين»، «اوکونو تاداشي» و «کاسه ريو» مقابل دوربين رفته است.  فيلم «مثل يک عاشق» پس از «کپي برابر اصل» دومين فيلم کيارستمي است که در خارج از ايران ساخته مي شود.  اين فيلم که فيلم برداري آن هشت هفته در يوکوهاما و توکيو به طول  انجاميد، داستان علاقه مند شدن يک مرد پا به سن گذاشته و تحصيل کرده به دختر دانشجويي است.  اين درام عاشقانه که با بودجه 4/8 ميليون دلاري ساخته مي شود، يکي از شانس هاي اصلي حضور در بخش رقابتي جشنواره کن 2012 محسوب مي شود.  کيارستمي با آخرين ساخته اش «کپي برابر اصل» در جشنواره کن حضور داشت که جايزه بهترين بازيگر زن را براي «ژوليت بينوش» به همراه آورد.  اين فيلم که جايزه «خوشه  طلايي» جشنواره  والادوليد اسپانيا را کسب کرد، اولين اثر کيارستمي بود که در خارج از ايران و در توسکاني ايتاليا فيلم برداري شد و کمپاني"MK2"  فرانسه به همراه «آنجلو بارباگالو» از ايتاليا تهيه کنندگي آن را برعهده داشتند.

هري پاتر پرفروش ترين فيلم سينماهاي استراليا در سال 2011

آخرين قسمت از سري فيلم هاي «هري پاتر»، پرفروش ترين فيلم سينماهاي استراليا در سال 2011 شد.  به گزارش ايسنا، انجمن سينماداران استراليا در گزارش سالانه خود اعلام کرد، مجموع فروش سينماهاي اين کشور در سال گذشته ميلادي يک ميليارد و 147 ميليون دلار بوده است که نسبت به سال پيش از آن، 3 درصد کاهش را نشان مي دهد.  قسمت دوم فيلم «هري پاتر و هديه هاي مرگ» محصول کمپاني برادران وارنر با فروش 55 ميليون دلاري محبوب ترين فيلم سال 2011 نزد شهروندان استراليايي بود.  قسمت دوم فيلم «هري پاتر و هديه هاي مرگ» با فروش جهاني 953 ميليون دلار خارج از آمريکاي شمالي توانست در رتبه اول پرفروش ترين هاي دنيا قرار بگيرد.  آخرين قسمت از سري فيلم هاي «هري پاتر» که جايزه بهترين فيلم کودک را از آکادمي فيلم انگليس دريافت کرد، با پيشي گرفتن از «ارباب حلقه ها; بازگشت پادشاه» عنوان سومين فيلم پرفروش تاريخ سينما را به خود اختصاص داد.  به گزارش اسکرين ديلي، فيلم «ترانسفورمرها; تاريکي ماه» محصول کمپاني پارامونت با فروش 39 ميليون دلار در رتبه دوم سينماي استراليا قرار گرفت. اين فيلم به کارگرداني «مايکل بي» ساخته شد و «مگان فاکس» و «شيا لبوف» در آن نقش آفريني داشته اند و«استيون اسپيلبرگ» نيز هم چون دو قسمت قبلي در توليد اين فيلم مشارکت داشت.

آغاز پيش فروش بليت هاي جشنواره موسيقي فجر از 8 بهمن ماه

فروش بليت هاي بيست و هفتمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر از روز شنبه  8 بهمن ماه  در 16 مرکز فروش آغاز مي شود.  به گزارش ايسنا، بليت هاي جشنواره بيست و هفتم موسيقي فجر از روز شنبه  8 بهمن ماه  به صورت اينترنتي از طريق سامانه فروشir.nar-t .www  و همچنين به صورت گيشه اي پيش فروش مي شود.  علاقه مندان براي خريداري بليت هاي جشنواره مي توانند به مراکزي چون ققنوس(تجريش) :22738007، 22728007، پرشيا (ميدان وليعصر): 83880، 77863133، 22142690، گيشه تالار وحدت (خيابان استاد شهريار):7- 66705101 ، فروشگاه موسيقي سياه و سفيد(ميدان انقلاب) :66971603 ، 66952497، کهن (ميدان هفت تير):88592771 ، آواي مهر ميهن(خيابان ستارخان):44260625 ،44266380 ،44209182، سيمرغ (ميدان ونک ):10 خط : 88203031، پاسارگاد (سعادت آباد) :88685104 ، 88686597، دارينوش (قلهک) :22000400، موسيقي آنجلس(شهرک غرب):88088359، هرمس(شريعتي): 22221873، دل پخش(خالداستانبولي):88104021،88717350، ارسباران (پل سيدخندان:داخلي230):20-22872818 مراجعه کنند.  پنج گروه موسيقي بانوان در بخش جنبي جشنواره بيست و هفتم موسيقي فجر در فرهنگسراي نياوران به صحنه خواهند رفت.  در اين دوره از جشنواره گروه هاي موسيقي «خنيا» به سرپرستي و خوانندگي پري ملکي، «ژيوار» به سرپرستي ژيوار شيخ الاسلامي ، «دادمهر» و .... در فرهنگسراي نياوران به اجراي برنامه مي پردازند.


 اخبار کوتاه 

والي زاده، تيزر جشنواره
مد و لباس فجر را خواند
 

منوچهر والي زاده (دوبلور) تيزرنخستين جشنواره مد و لباس فجر را دوبله کرد. تيزر جشنواره مد و لباس با صداي ماندگار منوچهر والي زاده براي پخش از صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران تحويل دبيرخانه اين جشنواره شد.  به گزارش ايلنا، اين تيزر، تلفيقي از المان ها و نشانه هاي مربوط به حوزه مد و لباس ايراني اسلامي است که با استفاده از موسيقي تلفيقي(فيوژن) به کارگرداني محمد رسولي ساخته و از پنجم ماه از صداو سيما پخش مي شود.  فرشيد ايوبي تصويربردار، بخشي گرافيک ويديويي و گويندگان اين تيزر منوچهروالي زاده و شراره حضرتي هستند.  نخستين جشنواره مد و لباس فجر از تاريخ  11تا 18 بهمن در تهران برگزار مي شود.


انعکاس جشنواره تئاتر فجر
در صداي صحنه راديو

با تهيه و توليد ويژه برنامه «صداي صحنه» راديو ايران به انعکاس جشنواره تئاتر فجر مي پردازد.  به گزارش ايسنا، منوچهر فيضيان  مدير گروه فرهنگ اين شبکه راديويي  گفت: دو گروه برنامه ساز با تهيه ويژه برنامه «صداي صحنه» به انعکاس رويدادهاي فرهنگي، هنري همچون تئاتر و موسيقي فجر مي پردازند.


آغاز به کار رسمي سازمان
سينمايي همزمان با دهه فجر

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از آغاز به کار سازمان امور سينمايي همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي خبر داد.  به گزارش ايسنا، سيد محمد حسيني در گفت وگويي با اشاره به تشکيل سازمان امور سينمايي کشور همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي گفت: حمايت هاي دولت از سينما و هنرمندان اين حوزه مانند گذشته ادامه دارد و به ويژه با تشکيل سازمان سينمايي کشور بعد از ايام سوگواري ماه صفر و به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، اين حمايت ها مسير جديدي به خود خواهد گرفت.


 سراي فرهنگ 

محفل فرهيختگان
در خانه فرهنگ ابوسعيد

خانه فرهنگ ابوسعيد وابسته به مديريت فرهنگي هنري منطقه 11، در ادامه فعاليت هاي خود اقدام به راه اندازي باشگاه فرهيختگان کرده است. اين باشگاه توجه به شعر و ادب فارسي و هنر داستان نويسي، کارگاه هاي گروهي سالمندان دارد، که با حضور فرهيختگان بازنشسته و ديگر سالمندان و فرهيختگان منطقه برگزار مي شود.


نمايشگاه آثار خوشنويسي
در فرهنگسراي اشراق

نمايشگاه آثار خوشنويسي امير نجم  از تاريخ 27 دي ماه در نگارخانه آفرينش نقش فرهنگسراي اشراق برپاست. اميرنجم داراي مدرک کارشناسي ارشد در رشته ادبيات و زبان فارسي است. وي هنر خوشنويسي را از سال 1378 در انجمن خوشنويسان تهران نزد استاداني چون حسن نوروزي، محمدصادقي احدپور و... فراگرفته و در مرداد 1387 گواهينامه نستعليق را دريافت کرده است و موفق به دريافت مدارک عالي شده است.


نمايشگاه رنگ و قلم
در فرهنگسراي بهمن

نگارخانه آبي فرهنگسراي اميد در ادامه برنامه هاي هنري خود از تاريخ 5 بهمن ماه به مدت 10 روز اقدام به برگزاري نمايشگاهي از گروه هنري چکاوک شيدا با عنوان رنگ و قلم مي نمايد. در جريان برگزاري اين نمايشگاه 30 تابلوي نقاشي با تکنيک مداد رنگي، آبرنگ، رنگ روغن و گواش برگرفته از مناظر طبيعت و طبيعت بي جان کاري از حسن نوروزي و هنرجويان ايشان در معرض ديد بازديد کنندگان قرار مي گيرد.


نوروني در تالا ر وحدت

موسيقي- نمايش «نور و ني» به نويسندگي و کارگرداني «سيدجواد هاشمي» و با اجراي موسيقي زنده توسط «محمد اصفهاني» از 28 دي به مدت يک هفته در تالا ر وحدت اجرا مي شود. اين نمايش قصه هاي تاريخي را از زمان جاهليت و بت پرستي تا زمان امام حسين(ع) در چهار اپيزود روايت مي کند; اين در حالي است که اين موسيقي- نمايش با 120 بازيگر، بدون ديالوگ و با بهره گيري از  موسيقي و حرکت در تالا ر وحدت اجرا مي شود.


روبه فردا
در خانه فرهنگ ابوسعيد

خانه فرهنگ ابوسعيد وابسته به مديريت فرهنگي هنري منطقه 11، با مشارکت موسسه محاش (حمايت از افراد با افت شنوايي و ناشنوايان) اقدام به برگزاري کارگاه آموزشي «روبه فردا» کرده است. اين کارگاه به منظور  افزايش توانايي هاي فردي گروهي تقويت گفتار و برطرف کردن لکنت زبان در قالب آموزش و مشاوره جهت کم شنوايان و ناشنوايان برگزار مي شود.