نسخه شماره 2835 - 1390/11/05 -

نگاهي به فيلم هاي پر اميد جشنواره سي ام فيلم فجر
اينجا چراغي روشن است

نگاهي به عملکرد هيات انتخاب جشنواره 30 فيلم فجر
قابل قبول با برخي شبهه ها


 نگاهي به فيلم هاي پر اميد جشنواره سي ام فيلم فجر
 اينجا چراغي روشن است 

پس از معرفي آثار بخش مسابقه سينماي ايران گمانه زني ها در خصوص کيفيت اين آثار  در محافل مطبوعاتي پيچيد. بسياري از منتقدان با توجه به ديده ها و شنيده هاي خود از نمايش خصوصي اين فيلم ها تحليل هاي   خود را ارائه داده اند. در اين مطلب به پنج فيلم پراميد جشنواره امسال و معرفي کامل و جامع آن مي پردازيم:
1- نارنجي پوش
داريوش مهرجويي کارگردان بزرگ و با سابقه ايران در سال 1318 متولد شده است، او در سال 1346 با ساخت فيلم "الماس 33" پا به دنياي کارگرداني گذاشت و يک سال بعد با ساخت فيلم به ياد ماندني "گاو" توانست نگاه ها را به سمت خود برگرداند و افتخارات بسياري را کسب کند."آقاي هالو"، "پستچي" و "دايره مينا" نيز در زمينه کسب جوايز موفق عمل کردند تا اينکه در سال 1366 يکي از موفق ترين کمدي هاي پس از انقلاب يعني "اجاره نشين ها" به دست مهرجويي ساخته شد، فيلمي که تا به امروز هم به عنوان يکي از بهترين کمدي هاي تاريخ سينماي ايران ازآن ياد مي شود. مهرجويي در طول عمر فعاليت سينمايي خود به ژانرهاي متفاوتي وارد شده است و فيلم هاي متفاوتي در کارنامه اش يافت مي شود. هامون يکي ديگر از به ياد ماندني ترين فيلم هاي اوست که نقشي جاودانه در کارنامه خسرو شکيبايي به شمار مي آيد. مهرجويي در دهه 70 وارد فضاي ديگري شد و فيلم هايي چون "پري"، "سارا" و "ليلا" را ساخت که در اين ميان سارا موفق به کسب جوايز جهاني بسياري شد. اما او در دهه 80 با ساخت "مهمان مامان" نشان داد با ورود به کهنسالي هنوز هم يک سر و گردن از خيلي از همکاران خودش بالاتر است، چيزي که در سنتوري کاملا اثبات شد. اما توقيف "سنتوري" به مدت بسيار طولاني شايد مهرجويي را خسته و دلزده کرد. او به ساخت مستنداتي چون همدان و ساخت اپيزود اول فيلم "طهران تهران" رو آورد که اولي نقطه ضعفي در کارنامه اش بود و دومي فقط دلگرممان کرد. در جشنواره بيست و نهم با رونمايي از آخرين فيلم خود يعني "آسمان محبوب" تمامي مخاطبان و منتقدان را نا اميد کرد، تا همگان به فکر فرو بروند که ايراد از کهولت سن است يا سيما فيلم که مهرجويي آسمان محبوب را برايش ساخته است؟ و حالا جشنواره سي ام ميزبان آخرين ساخته او يعني "نارنجي پوش" است که باز هم انگار فضايي متفاوت دارد.
اگر نگاهي به داستان يک خطي فيلم بياندازيم با اين جمله روبه رو مي شويم:  فيلم، داستان تحول يک عکاس است که تلاش دارد با پاکيزگي محيط اطراف، به تطهير روح و روان خود بپردازد و در نهايت به پاکيزگي روح دست يابد.حالا ربط عکاس به نارنجي پوش و رفتگران چيست بايد منتظر ماند و ديد. در مورد فيلم نکات جالب و شايد نه چندان خوشايند زيادي وجود دارد. اولا داستان يک خطي فيلم يادآور فضاي فيلم آسمان محبوب است، همکاري دوباره مهرجويي با وحيده محمدي فر نيز به اين شائبه دامن مي زند، فيلمنامه هاي مشترک اين دو، رفته رفته ضعيف تر شدند. ديگر نکته مهم اين فيلم اين است که مهرجويي برعکس آسمان محبوب که با حساسيت بسيار زيادي مراحل فيلمبرداري و صداگذاري و تدوين را گذراند ، اين فيلم را بسيار سريع جمع و جور کرد که اين عجله شايد ضربه بزرگي به فيلم بزند. بايد ديد پس از فيلم نااميدکننده "آسمان محبوب"، "نارنجي پوش" مي تواند نقطه اوج ديگري براي مهرجويي باشد يا بازهم با فضاي معناگرايانه ناموفق آسمان محبوب طرفيم. با توجه به اينکه حامد بهداد سال گذشته سيمرغ بلورين جشنواره را گرفته است شايد امسال شانس زيادي نداشته باشد مگر سياست جشنواره تغيير کند. اما اگر فيلم خوب از آب درآيد مهرجويي قطعا يکي از شانس هاي سيمرغ خواهد بود.
همه افتخارات داريوش مهرجويي در تاريخ برگزاري جشنواره فيلم فجر
نامزد بهترين کارگرداني و فيلمنامه براي "اجاره نشين ها" - دوره پنجم - 1365
نامزد بهترين کارگرداني براي "شيرک" - دوره ششم - 1366
برنده جايزه ويژه هيات داوران، بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه براي "هامون" - دوره هشتم - 1368
(فيلم "بانو" قبل از آغاز جشنواره دهم توقيف شد)، برنده بهترين فيلمنامه و نامزد بهترين فيلم و بهترين کارگرداني براي "سارا" - دوره يازدهم - 1371
برنده بهترين کارگرداني و نامزد بهترين فيلم و بهترين فيلمنامه براي "پري" - دوره سيزدهم - 1373
نامزد بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه براي "ليلا" - دوره پانزدهم - 1375
نامزد بهترين فيلم براي "درخت گلابي" - دوره شانزدهم - 1376
نامزد بهترين کارگرداني براي "ميکس" - دوره هجدهم - 1378
برنده بهترين فيلم و نامزد بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه براي "مهمان مامان" - دوره بيست و دوم - 1382
برنده فيلم منتخب تماشاگران براي فيلم "سنتوري" - دوره بيست و پنجم - 1385
نامزد بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه براي "آسمان محبوب" - دوره بيست و نهم - 1389
 2- برف روي کاج ها
پيمان معادي فيلمنامه نويس و بازيگر مطرح اين روزهاي سينماي ايران براي اولين بار کارگرداني را تجربه مي کند. پسري ايراني که در سال 1349 در نيويورک متولد شد با نوشتن فيلمنامه "آواز قو" در سال 1379 ساخته سعيد اسدي پا به عرصه سينما گذاشت. سال بعد او فيلمنامه "عطش" را نيز نوشت که به اندازه اولي موفق نبود. "کما" اولين ساخته آرش معيريان با فيلمنامه پيمان معادي بدل به يکي از کمدي هاي خوب و آبرومند دهه 80 شد. معادي در اين فيلم با کارگرداني کار کرد که بعد از آن هيچ کمدي موفقي نساخت تا شايد موفقيت "کما" به نوعي زير سايه معادي باشد. "کافه ستاره" ساخته سامان مقدم در سال 84 نوشته بعدي معادي بود که با اينکه در جشنواره بيست و چهارم با استقبال از جانب منتقدان مواجه شد، اما بعدها کاشف به عمل آمد که چارچوب اصلي فيلمنامه و نوع روايتش کپي نعل به نعل از فيلم مکزيکي "کوچه ميداک" است که اين فيلم هم اقتباس آزادي بود از رماني مصري به نام "کوچه مدق" نوشته نجيب محفوظ که در عنوان بندي کافه ستاره فقط نام رمان نجيب محفوظ آمده بود. فيلم سامان مقدم هيچ جايزه اي در جشنواره فجر نگرفت تا معادي به نوشتن فيلمنامه "شام عروسي" ابراهيم وحيدزاده رو بياورد. فيلمي که ضعيف ترين فيلمنامه کارنامه معادي نام گرفت. معادي که در فيلمنامه نويسي تا حدودي تبحر خود را به معرض نمايش گذاشته بود با بازي در فيلم "درباره الي..." ساخته اصغر فرهادي به مرحله جديدي از فعاليت سينمايي اش قدم گذاشت. بازي معادي در نقش پيمان بدل به يکي از ماندگارترين نقش ها در يکي از ماندگارترين فيلم ها شد و زمينه حضور بزرگ تر و موفق تر او در "جدايي نادر از سيمين" را فراهم کرد. فيلمي که معادي با بازي در نقش نادر برنده خرس نقره اي بهترين بازيگر از جشنواره برلين شد و هم اکنون منتظر اعلام کانديداهاي نهايي اسکار امسال است تا ببينيم آيا بازي معادي در اين فيلم مورد توجه اسکار هم قرارمي گيرد يا نه. و حالا جشنواره سي ام به استقبال فيلمي مي رود که پيمان معادي در آن کارگرداني را نيز تجربه کرده است. بايد ديد معادي بعد از دو همکاري با اصغر فرهادي چه تکنيک هايي را از او به ارث برده است؟
پيمان معادي ساخت فيلم "برف روي کاج ها" را که خود نگارش فيلمنامه آن را بر عهده داشته اواخر سال 89 با فيلمبرداري محمود کلاري آغاز کرد. کلاري سال گذشته "جدايي نادر از سيمين" را فيلمبرداري کرده بود که معادي در آن بازي داشت. فيلمبرداري فيلم که اکثر صحنه هاي آن در خانه اي در شهرک غرب که لوکيشن اصلي فيلم است فيلمبرداري شده است، اواخر اسفند سال 89 به اتمام رسيد. اين فيلم که از فضايي زنانه برخوردار است داستان زني را روايت مي کند که در يک دوراهي قرار مي گيرد و مجبور به انتخاب مي شود. تهيه کننده فيلم هم سيدجمال ساداتيان است. سپيده عبدالوهاب تدوين فيلم را انجام داده و کارن همايونفر موسيقي "برف روي کاج ها" را ساخته است. بايد ديد اين فيلم که در تيم عواملش چهار برنده سيمرغ (مهناز افشار، ويشکا آسايش، محمود کلاري و کارن همايونفر) به چشم مي خورد، چه سرنوشتي در جشنواره سي ام خواهد داشت.
3- يه عاشقانه ساده
سامان مقدم متولد سال 1347 فعاليت سينمايي خود را با دستياري مسعود کيميايي آغاز کرد و در سال 1377 با کارگرداني سياوش به جرگه کارگردانان پيوست. او آن زمان ادعا کرده بود که دومين فيلمش از دومين فيلم مسعود کيميايي (قيصر) و داريوش مهرجويي (گاو) بهتر خواهد بود. پارتي در سال 1379 ساخته شد و در جشنواره فيلم فجر با استقبال نسبي منتقدان مواجه شد و سيمرغ بلورين بهترين تدوين به محمدرضا موييني رسيد. هر چند که به گرد پاي قيصر و گاو هم نرسيد! پارتي در اکران عمومي هم موفق شد پس از سگ کشي و با رقم 310 ميليون تومان در رتبه دوم جدول فروش قرار گيرد. اما سامان مقدم در سال 82 جنجالي ترين ساخته خود و به عقيده عده کثيري از منتقدان يکي از بهترين کمدي هاي پس از انقلاب يعني مکس را ساخت. مکس با فيلمنامه درخشان پيمان قاسم خاني و با طعنه ها و کنايه هاي بسيار سياسي اش 2 سال را در توقيف به سر برد تا اينکه در سال 84 رنگ پرده سينما را به خود ديد. فيلم توانست پرفروش ترين فيلم سال 84 شود و اکثريت تماشاگرانش را راضي کند. جالب اينجاست نسخه نمايش خانگي مکس 4 سال بعد به بازار آمد و با حذف دقايقي از بازي امير جعفري و عنوان بندي پاياني همراه شد. مقدم پس از آن کافه ستاره را ساخت که با حال و هواي مکس تفاوت داشت و با واکنش هاي متفاوتي روبرو شد. پس از کافه ستاره، مقدم فيلمي ساخت که با اينکه زمزمه هايي براي اکرانش هر از گاهي به گوش مي رسد، تا به امروز در محاق توقيف است: صد سال به اين سالها. اين فيلم نمايش محدودي در جشنواره بيست و هشتم فجر داشت و با نظرات متفاوتي مواجه شد. اما محرم 86 با ورود مقدم به تلويزيون همراه بود. سريال پريدخت با بازي ليلا حاتمي و علي مصفا از تلويزيون پخش شد که متاسفانه خيلي ديده نشد. اواخر سال 87 سامان مقدم يک سريال کمدي روتين به نام شمس العماره را کارگرداني کرد که با استقبال روبرو شد. سامان مقدم در بحبوحه برگزاري جشنواره بيست و نهم فيلم فجر در کردستان و در سکوت خبري يه عاشقانه ساده را که نام قبلي باگت بر خود داشت فيلمبرداري کرد.
امير عربي که فيلمنامه موفق سعادت آباد را در کارنامه دارد، فيلمنامه يه عاشقانه ساده را نوشته است. سامان مقدم در فيلم جديدش قصه دختري به نام گندم را روايت مي کند که گويا از بچگي توسط خانواده عهد و پيمان عشق و ازدواجش با پسري به نام کرامت بسته شده است. اما گندم نمي خواهد به اين وصلت تن دهد. او دنبال عشق خودش است و مي خواهد آن را پيدا کند. در ليست عوامل فيلم پستي با نام طراح حرکات موزون به چشم مي خورد که بايد ديد چه اتفاقاتي قرار است براي اين پست و عواملش بيفتد! گروه بازيگران اين فيلم در زمينه افتخارآفريني در جشنواره فجر توفيق زيادي نداشته اند اما مهناز افشار براي سعادت آباد سال گذشته سيمرغ بلورين دريافت کرد که با توجه به سياست جشنواره فجر احتمالا امسال شانسي نخواهد داشت!  خود سامان مقدم هم تاکنون افتخار زيادي در جشنواره نداشته است. آيا او با يه عاشقانه ساده سنت شکني خواهد کرد؟ بايد منتظر ماند و ديد.
4- پذيرايي ساده
ماني حقيقي متولد سال 1347 از خانواده اي کاملا فرهنگي هنري وارد دنياي سينما شده است. او نوه ابراهيم گلستان نويسنده و مترجم بزرگ ايراني و همچنين فرزند نعمت حقيقي از فيلمبرداران به نام ايراني است. ماني حقيقي با ساخت فيلم نه چندان موفق و توقيفي آبادان در سال 1381 وارد سينماي ايران شد اما ساخته بعدي او کارگران مشغول کارند با ساختاري بهتر از کار قبلي تا حدودي مورد توجه منتقدين و جشنواره فجر قرار گرفت و حقيقي سيمرغ بهترين فيلمنامه بخش بين الملل بيست و چهارمين جشنواره فجر را دريافت کرد. او نويسندگي را با همکاري اصغر فرهادي در اثر موفق چهارشنبه سوري ادامه داد اثري که شايد نقطه اي براي شروع کار حقيقي به عنوان نويسنده اي توانا در سينماي ايران باشد. اين همکاري اين بار در "کنعان" ساخته خود حقيقي ادامه يافت اما نتيجه "کنعان" اصلا شبيه "چهارشنبه سوري" نشد هرچند که "کنعان" در جشنواره سوت و کور بيست و ششم در چند بخش از جمله بازيگري نقش اول مرد (محمدرضا فروتن) و نقش مکمل زن (افسانه بايگان) کانديداي سيمرغ بلورين شد."درباره الي..." آغاز مرحله اي ديگر در زندگي ماني حقيقي بود. او در اين فيلم بازي بسيار درخشاني از خود ارائه داد و اين آغازي شد بر دو بازي درخشان بعدي او در جشنواره بيست و نهم. بازي فوق العاده او در فيلم هاي "آسمان محبوب" و "ورود آقايان ممنوع" منتقدان را شوکه کرد.
فيلمبرداري «پذيرايي ساده» اواخر سال گذشته جلوي دوربين هومن بهمنش آغاز شد و فروردين امسال به پايان رسيد. فيلمبرداري اين فيلم در روزهاي پر تب و تاب فروردين امسال که سينماي ايران معطوف اکران نوروزي بود در سکوت خبري انجام شد و از خلاصه داستان آن خبري به بيرون درز نکرده است. در عوامل اين فيلم نام هايي چون هايده صفي ياري به عنوان تدوينگر و مهرداد ميرکياني در سمت گريمور به چشم مي خورد که نام هاي بزرگي در سينماي ايران به حساب مي آيند که مي تواند باعث موفقيت "پذيرايي ساده" در جشنواره فجر شوند.
ترانه عليدوستي مي تواند با بازي خوب هميشگي اش از شانس هاي پيروزي در جشنواره سي ام باشد يا همچنين صابر ابر که تاکنون به نوعي حقش نيز ادا نشده است با توجه به سياست هاي جشنواره شانس قرار گرفتن در ليست کانديداها را حداقل دارند. سورپرايز اين فيلم هم مي تواند نادر فلاح باشد که قبلا بازي هاي خوبي از او در "بي پولي" و "چند کيلو خرما براي مراسم تدفين" ديده ايم. تمامي عکس هايي که از فيلم پخش شده از صحنه هاي کوهستاني بوده و گويا فيلم در اين حال و هوا ساخته شده است. گريم عجيب ترانه عليدوستي هم مي تواند کنجکاوکننده باشد. اميدواريم اين بار فيلم بهتري از ماني حقيقي ببينيم و همچنين بازي خوبي از بازيگران خوبش. گفتني است رامبد جوان اظهار داشته است "پذيرايي ساده" اثري خاص از ماني حقيقي است که مي توان ساعت ها درباره آن بحث کرد... بايد منتظر ماند و ديد آيا واقعا اين چنين است؟
5- بوسيدن روي ماه
"بوسيدن روي ماه" در حال و هواي عرفاني و ديني "طلا و مس" مي گذرد و به گفته اسعديان مضموني اجتماعي دارد. داستان فيلم درباره دو زن سالخورده به نام هاي احترام السادات و فروغ با بازي شيرين يزدان بخش و رابعه مدني است که سال هاست منتظر فرزندانشان هستند. فيلمبرداري اين فيلم بهار امسال انجام شد. تدوين اين فيلم را هايده صفي ياري انجام داده است. پخش آن بر عهده حوزه هنري است و طبق آخرين آمار بنياد سينمايي فارابي فيلم کاملا آماده نمايش شده است و فقط بايد فرم حضور در جشنواره را پر کند. گفتني است در ابتدا شيرين يزدان بخش به دليل اينکه ممکن است از پس نقش برنيايد، از بازي در فيلم سر باز زد. اما چون اسعديان نظر مثبتي براي حضور وي داشت، او قبول کرد که بازي کند. بايد منتظر ماند و ديد آيا اين فيلم هم در حد و اندازه "طلا و مس" است و آيا مي تواند جوايز زيادي بگيرد؟ با توجه به مضمون آن اگر فيلم ساختار خوبي داشته باشد مي توان آن را در زمره برندگان جوايز جشنواره قرار داد.
همايون اسعديان با ساخت فيلم نيش در سال 1373 کارگرداني را به طور رسمي آغاز کرد. پس از اين او در دهه 70 تقريبا به طور ميانگين هر ساله يک فيلم ساخت. "مرد آفتابي"، "شب روباه" و "شوخي" ساخته هاي ديگر او بودند. تا اينکه مهم ترين فيلم او در دهه 70 يعني "آخر بازي" در سال 1379 ساخته شد. فيلمي که معرف ستاره امروز سينما يعني حامد بهداد بود و زنده ياد پوپک گلدره نيز در آن ايفاي نقش داشت. ساخت فيلمي تلويزيوني چون "ده رقمي" که بعدا سينمايي شد از عجايب کارنامه  او بود. تا اينکه جشنواره بيست و هشتم ميزبان يکي از بهترين فيلم هاي دهه 80 شد: طلا و مس ساخته همايون اسعديان نگاه بسياري از منتقدان را به خود جلب کرد. فيلمي که نقطه عطف مهمي براي کارنامه نگار جواهريان محسوب مي شد و توانست چند سيمرغ بلورين را از آن خود کند. پس از موفقيت "طلا و مس" در گيشه اسعديان اعلام کرد: اگر "طلاومس" نمي فروخت باز هم "ده رقمي" مي ساختم!
گردآوري: احمد ا کبري- محسن آزاد دل


 نگاهي به عملکرد هيات انتخاب جشنواره 30 فيلم فجر
 قابل قبول با برخي شبهه ها 
نويسنده : نيما بهدادي مهر

اغلب فيلم هايي که مي شد براي آنها شانسي در مسابقه سينماي ايران قايل شد در ليست منتخب هيئت بازبيني آثار حضور دارند اما عدم حضور برخي فيلم هاي مطرح ديگر در اين ليست و جايگزيني برخي فيلم هاي بدون شانس با توجه به پيشينه کارگردان ها يا سوژه درون متني آثار بر شبهات اين انتخاب مي افزايد. اظهار نظر حميد نعمت الله درباره فيلم "پريناز" و ارجاع پاسخگويي درخصوص مشکلات اين اثر به لايه هاي نظارتي و ارشادي برعمق معادلات مجهول اين انتخاب مي افزايد. اما چند سناريو از برآيند چنين بروندادي فرض است.
1- هيات انتخاب با يک تجميع آراي بي خدشه تمامي آثارمسابقه سينماي ايران را معرفي کردند که البته با توجه به صحبت هاي حميد نعمت الله، وجود برخي اختلاف نظرها در اين تصميم گيري مشهود است. 2- حضورعليرضا سجادپور مديرکل نظارت و ارزشيابي درجمع هيئت انتخاب ممکن است اين شبهه را به وجود آورد که فيلم ها از قبل انتخاب شده بودند و نوعي سيستم فرمايشي بر روند انتخاب آثار حاکم بود که البته اين شبهه نيز به دليل سابقه هريک ازافراد حاضر در هيئت انتخاب محتمل به نظر نمي آيد. 3- کنار گذاشتن برخي آثار نيز با دلايلي چون کيفيت پايين يا مشکلات نظارتي ارزيابي شده است که البته با تاکيد دبير جشنواره مبني بر لزوم رعايت برخي حدود و قيود شرعي و اخلاقي مي توان اين اقدام هيئت انتخاب را درراستاي صحه گذاري برهمان شعار سه گانه اخلاق، اميد و آگاهي خزاعي تحليل کرد.   4- بدبينانه ترين حالت هم اين است که بگوييم برخي فيلم ها با دلايلي کاملا سياسي و به دليل مواضع کارگردان هايشان از راهيابي به مسابقه سينماي ايران بازمانده اند.  اما نگارنده طرفدار تحليل سوم است. يعني همسوسازي و نزديک نمايي فضاي مسابقه سينماي ايران به شعار سه گانه خزاعي تا جشنواره اي متاثر از ارزش هاي فرهنگي و اجتماعي برگزار شود. دوره 30 بايد شکوهمندتر از قبل برگزار شود و با نگاهي خوشبينانه به ليست مسابقه سينماي ايران و حضور پرشور جوانان مي توان در انتظار جشنواره اي متفاوت بود. برخي آثار مهم اين دوره با توجه به سوابق کارگردان، عوامل فني و سوژه بي شک غافلگيرکننده خواهند بود.  "بزن بريم بهشت" به دليل لحن متفاوت کمدي و بازي مهدي هاشمي،"بوسيدن روي ماه" به واسطه پيشينه قابل دفاع کارگردان،"پل چوبي" به دليل گروه بازيگران،"تلفن همراه رئيس جمهور" به دليل سوژه خاص و گروه بازيگران،"خرس" به دليل بازي پرويز پرستويي و پيشينه کاظم معصومي در مقام کارگردان،"رضا هرگز نمي خوابد" به دليل بازي اکبرعبدي در نقشي متفاوت و نيز اولين تجربه کارگرداني عطاران در سينما، "يک عاشقانه ساده" به دليل توانايي بالاي سامان مقدم در ساخت آثاري با چنين ساختار روايي،"نارنجي پوش" به دليل حضور کارگرداني به نام مهرجويي در پشت دوربين و بازي حامد بهداد،"گيرنده" به عنوان اولين تجربه کارگرداني غفارزاده با مضموني جديد،"بي خود و بي جهت"به دليل فضاي خاص آثار کاهاني، "پريناز" به دليل سوژه ملتهب، "تهران 1500" به دليل عوامل فني قوي، "خودزني" به عنوان تجربه اي ترکيبي در دو الگوي روايي اجتماعي و سياسي، "آزمايشگاه" به واسطه گروه بازيگران، "بي  تابي بيتا" به دليل مضمون خاص، "بي خداحافظي" به دليل توجه به بخش هايي از زندگي ستاره موسيقي پاپ رضا صادقي و "ماجراهاي کلاه قرمزي و بچه ننه" به دليل نوستالژي نسلي اين عروسک دوست داشتني از جمله آثار کنجکاوبرانگيزي هستند که فضاي جشنواره امسال را پرحرارت ساخته اند.