نسخه شماره 2835 - 1390/11/05 -

به وجود آمدن مشکلا ت غيرقابل جبران براي کشاورزي منطقه
نابودي درياچه بختگان با احداث سد


سهل ا نگاري در انتقال 900 کوره آجرپزي درآران وبيدگل


سرمازدگي موجب از بين رفتن محصول گوجه فرنگي دشتي شد

يک شرکت تعاوني در آستانه تعطيلي
قبض 70 ميليون ريالي برق در اهواز


يک مرکز استان در حد شهرستان عقب مانده


اخبار کوتاه


 به وجود آمدن مشکلا ت غيرقابل جبران براي کشاورزي منطقه
 نابودي درياچه بختگان با احداث سد 

نماينده شهرستانهاي ني ريز و استهبان در مجلس شوراي اسلامي، احداث سد در بالا دست را دليل نابودي درياچه بختگان اعلام کرد.
محمد سقايي در گفت وگو با مهر با اشاره به آخرين وضعيت درياچه بختگان گفت: با خشک شدن اين درياچه دو مشکل اساسي و غيرقابل جبران براي کشاورزي منطقه پيش آمده که به طور يقين در زندگي مردم اين منطقه تاثير فراوان خواهد داشت.
وي ادامه داد: به دليل خشک شدن، نمک هاي حاصل از اين درياچه توسط بادهاي اين منطقه بر روي زمينهاي کشاورزي اطراف درياچه نشسته که اين نوع نمک باعث از بين رفتن زمينهاي کشاروزي و غير قابل کشت شدن آنان مي شود.
وي افزود: از ديگر خسارتهاي غير قابل جبران نيز بايد به وضعيت چاه هاي اطراف اشاره کرد که عمق آنها بسيار کاهش پيدا کرده و طعم آنها نيز در حال شور شده است.
نماينده شهرستانهاي ني ريز و استهبان بابيان اينکه در طول 150 کيلومتر از درياچه بختگان زمينهاي کشاورزي در حال خشک شدن کامل است، يادآور شد: اکثر مردم اين منطقه کشاورز و باغدار هستند که با اين وضعيت زندگي عادي مردم به خطر افتاده است.
سقايي در خصوص وضعيت انجيرستانهاي اين دو شهرستان نيز گفت: به دليل نبود رطوبت حاصل از درياچه انجيرستانهاي اين دو شهرستان در حال خشک شدن است. وي تاکيد کرد: اکوسيستم منطقه به صورت کامل بر هم خورده و چنانچه هر چه سريعتر حقآبه اين درياچه مشخص نشود مشکلات بيشتري به وجود خواهد آمد.
نمانيده شهرستانهاي ني ريز و استهبان در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: وزارت نيرو، مشاور و بحث مطالعاتي اين درياچه را آغاز کرده و به طور حتم بحث حقآبه اين درياچه پيگيري مي شود.
سقايي در پاسخ به سئوالي در خصوص خود سوزي درياچه ها به دليل خشکسالي، گفت: درياچه بختگان تاکنون دچار اين مشکل نشده و با وجود تيم کارشناسي و مطالعاتي در منطقه از بروز چنين حوادثي جلوگيري خواهد شد.


 سهل ا نگاري در انتقال 900 کوره آجرپزي درآران وبيدگل 

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان آران و بيدگل با انتقاد شديد ازعدم پيگيري و سهل انگاري مسئولين قبلي شهرستان آران و بيدگل در انتقال 900 کوره آجرپزي به محيطي مناسب و دور از شهربه خاطر خطرات جدي دود ناشي از آلايندگي آنها گفت : مقصراصلي درعدم رفع دودهاي آلاينده 900 واحد کوره آجرپزي در شهرستان آران و بيدگل سهل انگاري و عدم پيگيري مسئولين قبلي دست اندکاردراين شهرستان که مي بايستي اين کوره ها را درمکان مناسب و دور ازشهر ازقبل جانمايي و نسبت به انتقال آنها اقدام مي کردند است.  "الهيار دولتخواه" در گفتگو با  ايلنا در آران و بيدگل با اشاره به اينکه درحال حاضر اين تعداد واحد آجرپزي که از نفت کوره استفاده مي کنند تهديد جدي براي سلامت جان شهروندان مي باشد گفت: درحال حاضر براي حل مشکل و معضل انتقال کوره پزخانه هاي آران و بيدگل بايد کليه ارگانها اعم از استانداري استان اصفهان، فرمانداري شهرستان آران و بيدگل، شهرداري اين شهر، مسئولين اداره صنعت ، معدن و تجارت و کليه فخاران به طورجدي و بدون وقفه درايجاد مکاني مناسب همکاري کنند.  شايان ذکراست با توجه به نظر کليه متخصصين قلب و عروق 80 درصد از آلودگي هوا ناشي از دودهاي احتراق است به طوري که الودگي هوا را نيز مهمترين عوامل بروز بيماريهاي قلب و عروق مي دانند، لذا به رغم اينکه ساليان سال است که 900 واحد کوره آجرپزي که همه آنها از نفت کوره استفاده مي کنند و مهمترين عامل تهديد کننده محيط زيست و سلامتي مردم اين منطقه است و دود ناشي از سوخت نفت کوره اين تعداد واحد فخاري چهره شهر را نيز تيره و تا رکرده و جان انسان ها را به خطراند اخته است، جاي بسيار تاسف و سوال برانگيز است که چرا مسئولين اين شهرستان تاکنون ساکت نشسته اند و هيچ اقدام اساسي به عمل نياورده اند، ضرورت دارد به جاي شعار دادن، جلسه گذاشتن و متهم کردن يکديگر راهکار اساسي و ريشه اي را با همکاري کليه دست اندرکاران نسبت به رفع اين معضل بسياربزرگ در سرلوحه و اولويت کاري اين شهرستان قرار دهند.


 سرمازدگي موجب از بين رفتن محصول گوجه فرنگي دشتي شد 

مدير جهاد کشاورزي شهرستان دشتي گفت: سرمازدگي موجب از بين رفتن محصولات گوجه فرنگي در بخش کشاورزي شهرستان دشتي شد. امرالله فاريابي در گفت و گو با فارس ضمن تاييد مطلب فوق گفت: در شهرستان دشتي 6 هزار و 200 هکتار از ارضي زير کشت گوجه فرنگي قرار گرفته است که بر اثر سرماي شديد چند روز گذشته بيش از 80 درصد خسارت وارد شده است. فاريابي افزود: با توجه به پيش بيني توليد و برداشت اين محصول تا فروردين ماه سال 1391 بوده و قيمت پايه اي کنوني که بر ازاي هر کيلوگرم 400 تومان در نظر گرفته شده بود متاسفانه 49 ميليارد و 600 ميليون تومان خسارت به کشاورزان گوجه کار وارد شده است. وي گفت: بيشترين خسارت در بخش کاکي با 3 هزار و 500 هکتار، شنبه با 2 هزار و 200 هکتار و مابقي نيز که 500 هکتار است در بخش مرکزي دشتي قرار دارد. مدير جهاد کشاورزي دشتي يادآور شد: در بخش کشت فلفل دلمه، بادمجان و جاليز نيز از صفر تا 100 درصد خسارت برآورد شده است. فاريابي يادآور شد: متوسط برداشت در فضاي باز 60 تن در هکتار است که در فضاي گلخانه اي به 250 هکتار نيز مي رسد. مدير جهاد کشاورزي دشتي خاطر نشان کرد: از 43 هکتار سطح گلخانه اي در استان بوشهر 30 هکتار آن در شهرستان دشتي است. فاريابي افزود: در سال گذشته 4 هزار و 600 هکتار از اراضي زير کشت گوجه فرنگي قرار گرفت که در سال جاري به 5 هزار و 500 هکتار افزايش يافته است و دليل اين افزايش تغيير سيستم روش هاي آبياري سنتي به سامانه تحت فشار است.  مدير جهاد کشاورزي دشتي گفت: امسال 15 ميليارد ريال براي اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار در دشتي اختصاص يافت.  فاريابي اظهار داشت: هزينه اجراي آبياري تحت فشار در هر هکتار 35 ميليون ريال است که 85 درصدش را دولت به صورت بلاعوض و 15درصد به صورت تسهيلات در اختيار کشاورز قرار مي گيرد. وي اظهار داشت: سال گذشته 65درصد اعتبارات حوزه کشاورزي در بخش شنبه و طسوج هزينه شد.


 يک شرکت تعاوني در آستانه تعطيلي
 قبض 70 ميليون ريالي برق در اهواز 

صدور يک قبض برق 70 ميليون ريالي براي يک شرکت تعاوني در اهواز اين تعاوني را در آستانه تعطيلي قرار داده است.
به گزارش مهر، ايجاد و حفظ اشتغال موجود از موضوع هايي است که هميشه مورد تاکيد مسئولان و صاحب نظران قرار گرفته و مي گيرد. از سوي ديگر حمايت از توليد و توليد کنندگان براي اجراي هر چه بهينه تر اين امر کم و بيش در نقاط مختلف دنيا وجود دارد. در کشور ما که از سويي در راه توسعه گام برمي دارد و هنوز بسياري از شهرهايش در ابتداي توسعه و جزو مناطق کمتر توسعه يافته هستند و از سوي ديگر با معضل بيکاري خيل جوانان و حتي ميانسالان روبه رو است، ضرورت ايجاد و حفظ اشتغال براي کاهش نرخ بيکاري و حرکت به سوي توسعه، بسيار ضروري است اما با موانع و سدهايي که خواسته و ناخواسته بر سر راه شور و اشتياق براي کار و تلاش قرار مي گيرد، چه بايد کرد.
در همين زمينه مديرعامل شرکت تعاوني بانوان حضرت زهرا(س) در گفت وگو با مهر با اشاره به صدور قبض برق 70 ميليون ريالي براي اين تعاوني از سوي شرکت توزيع نيروي برق اهواز مي گويد: مگر يک تعاوني توليد پوشاک بانوان که متاسفانه در داخل مورد بي توجهي برخي دستگاه ها و شرکت هاي استاني خريدار پوشاک قرار گرفته چه قدر درآمد دارد که بايد مبلغ 70 ميليون ريال آن را بابت ماه هاي آبان و آذر امسال هزينه برق بدهد.
فرزانه داراب پور مي افزايد: به راستي از يک شرکت تعاوني توليد پوشاک با بيش از 14 سال سابقه کار که با از جان گذشتگي توانسته زمينه هاي اشتغال 100 نفر را به طور مستقيم و غير مستقيم فراهم آورد اين گونه نبايد رفتار شود.
وي تاکيد مي کند: همان که به دلايل مختلف فرهنگي و اجتماعي، زمينه هاي مشارکت زنان در ساختارهاي اجتماعي، محدود شده است، همان که وضعيت اشتغال زنان در کشورمان مشابه کشورهاي در حال توسعه، در وضعيت مطلوبي نيست و همواره زنان فرصتهاي شغلي کمتري دارند و اغلب در بخش غيررسمي با اندک دستمزد مشغول به کارند، آيا بهانه اي نمي شود تا براي بانواني که در زمينه توليد انواع البسه بيمارستاني، ورزشي، مدارس، اداري و به خصوص لباس کار مشغول به فعاليت هستند، راه هاي کار و تلاش بيش تر را فراهم کنيم.
مديرعامل شرکت تعاوني بانوان حضرت زهرا(س) اظهار مي دارد: در حالي که در استان خوزستان تعاوني هاي فعال پوشاک که همواره نسبت به انعقاد قراردادهاي بين المللي اقدام کرده اند وجود دارد، متاسفانه برخي دستگاه ها و شرکتها از توليدکنندگان پوشاک ديگر استان ها، مانتو، شلوار مدارس، لباس هاي کار و بيمارستاني کارکنان خود را تهيه مي کنند و جالب اين که همين ها هم دم از ايجاد و حفظ اشتغال مي زنند و بر ضرورت توجه به توليدکنندگان بومي تاکيد مي کنند.
داراب پور در ادامه از کم توجهي به تعاوني هاي توليدي در مقابل بخش خصوصي از اخذ ماليات بر ارزش افزوده از شرکت هاي تعاوني و به تعويق افتادن اخذ ماليات از اصناف و بازاريان، عدم تخصيص يارانه به تعاوني ها و نيز عدم حمايت و تخفيف هاي بيمه اي  گله مي کند و مي افزايد: به راستي آگاهي دستگاه هاي استان و لزوم وادار کردن آنها به همکاري با توليدکنندگان پوشاک استان و گرفتن دست غول 70 ميليون ريالي و بيرون کشيدن آن از قبض برق تعاوني پوشاک بانوان حضرت فاطمه زهرا(س) اهواز، که عنقريب منجر به تعطيلي اين واحد فعال و بيکاري يک صد نفر بانوي سرپرست خانوار اهوازي خواهد شد، وظيفه کيست؟


 يک مرکز استان در حد شهرستان عقب مانده 
نويسنده : شهرام صدوقي

اينکه همواره در گوشه و کنار سمينارها و لا به لا ي مقالا ت و مطالب مربوط به ريشه شناسي مشکلا ت پيش آمده در جوامع بشري به نقش مديريت و تاثيرپذيري جامعه از علم مديريت و زيرشاخه هاي گسترده آن اشاره مي شود زماني مورد وفاق عموم قشرهاي مختلف جامعه قرار مي گيرد که با مقوله «مديريت و نقش آن در بروز مشکلا ت ريز و درشت زندگيشان» درگير باشند. مديريت بحثي است که تمام ارکان جامعه، از خانواده گرفته تا سطح کلا ن اقتصادي و اجتماعي کشور را تحت الشعاع خود قرار مي دهد.
به گفته کارشناسان، ضعف مديريتي در بسياري از ناکامي هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، ورزشي و فرهنگي کشور نقش اصلي را ايفا مي کند. همين وضعيت در مديريت شهري بسياري از شهرهاي کوچک و بزرگ ايران هم مشاهده مي شود و در خيلي از موارد، شرايط از لحاظ امکانات سخت افزاري و منابع طبيعي و حتي بودجه فراهم است وليکن فقدان يک مديريت صحيح باعث به وجود آمدن عقب ماندگي ها و کاستي هاي جبران ناشدني مي شود.
استان البرز و شهر کرج به عنوان مرکز اين استان نيز متاسفانه از ضعف شديد مديريت شهري رنج مي برد. رسيدن به اين نتيجه گيري زماني قابل دفاع است که گشتي در شهر داشته باشي و حتي با شهروندان کرجي که با گوشت و پوست خود ضعفهاي مديريتي مشهود را در شهرستان لمس مي کنند مصاحبه اي انجام دهي.
شهرستان کرج که از لحاظ منابع طبيعي و کشاورزي و آبي و حتي جمعيتي هيچ چيز کم ندارد در موقعيتي قرار گرفته است که از مهاجرپذيرترين شهرهاي کشور محسوب مي شود.
همين موضوع باعث به وجود آمدن هرج و مرج خاص در روابط اجتماعي و حتي اداري شهر کرج شده است. نابساماني هاي اداري، بي مسووليتي مديران شهري، ناکارآمدي تصميمات مختلف از سوي مديران شهري و ده ها ضعف اداري در اين شهرستان کار را به جايي رسانده که شهروندان اين مرکز استان احساس مي کنند در يک شهرستان دورافتاده زندگي مي کنند.
يکي از اداراتي که بيشتر از همه مورد اتهام ايجاد نابساماني ها در شهرستان کرج است، شهرداري کل و مناطق اين شهرستان هستند. شهرداري کرج اگرچه پس از استان شدن به وضعيت نماي ظاهري ساختمانهاي خود رسيده است اما در تصميمات شهري هيچ تحولي را انجام نداده است. به شهادت شهروندان کرجي، هيچ پروژه اساسي مثمرثمري در اين شهرستان به بهره برداري نرسيده است. پروژه هايي هم که از قبل، کار عملياتيشان شروع شده با پيشرفت بسيار پائين در حال کار است. ضعفهاي مديريتي از قبيل به اتمام نرسيدن پروه هاي پل آزادگان، تعريض بلوار شهيد مطهري، تعريض ورودي پل فرديس و پل محمدشهر، عدم پيشرفت ساخت پل سه راه عظيميه و ده ها پروژه ديگر از جمله مشکلا تي است که پس از مسوولا ن عالي رتبه استان تنها متوجه شهردار کرج و شهرداران مناطق اين شهرستان است.
متاسفانه ناکارآمدي ها و ضعف هاي مديريتي در بين پروژه  هاي کوچک مناطق ده گانه شهرداري کرج نيز به مراتب بيش از ضعف هاي کلا ن مجموعه شهرداري اين شهرستان مشاهده مي شود.
متاسفانه وجود فرهنگ عدم پاسخگويي مناسب به شهروندان نيز مزيد بر علت شده و شهر را به محلي نامطلوب براي زندگي تبديل مي کند.
نگارنده مطلب که خود ساکن اين مرکز استان عقب مانده تر از بسياري از شهرهاي کوچک کشور است دلا يل بسيار ريز ديگري براي اثبات ناکارآمدي مديريت شهري شهرستان کرج دارد که در صورت لزوم آماده پاسخگويي است.
در انتهاي اين مجال کوتاه فقط به گوشه اي از ناهنجاري هاي موجود در شهر کرج اشاره مي کنم. در اين مرکز استان بيش از هشتاد درصد ايستگاه هاي اتوبوس درون شهري فاقد نيمکت و محل استقرار مسافران است، در برخي مناطق شهرداري از جمله منطقه 6 شهرداري کرج پروژه هايي اجرا مي شودکه پس از مدتي آنها تخريب و دوباره سازي مي شوند. همچنين به دليل ناکارآمدي و ناتواني عوامل مسوول تمليک املا ک شهرداري کرج بسياري از پروژه هاي کلا ن شهر معطل تمليک دو سه ملک در داخل طرح مانده است که از اين دست مي توان به تعريض خيابان 16متري شاهين ويلا ، تعريض بلوار مطهري در محل پل آزادگان، تعريض خيابان آزادي- رجائي شهر و تعريض خيابان کرج- ويلا  در محل ميان جاده و خيابان شهيد بهشتي در اين شهرستان اشاره کرد.


 اخبار کوتاه 

مرمت  بقعه هاي متبرکه
در ايلام آغاز شد

گروه شهرستانها- نوري: مديرکل اوقاف و امور خيريه استان ايلام گفت: امسال مرمت 25 بقعه متبرکه در ايلام آغاز شده است حجت الاسلام مصطفي نوروزي اظهار داشت: تعمير و مرمت اماکن متبرکه در گستره 673 مترمربع با اعتبار 261 ميليون تومان در دست اجراست. وي ادامه داد: افزون بر اين، نماسازي و کف سازي محوطه امامزادگان در گستره 2 هزار و 600 مترمربع با اعتباري بالغ بر 91 ميليون تومان در دستور کار قرار دارد.اين مسئول اضافه کرد: احداث سرويس هاي بهداشتي بقاع، توسعه ساختمان هاي بقاع و... از ديگر برنامه هاي عمراني اين دستگاه در استان ايلام است.نوروزي تصريح کرد: از سال گذشته نيز نصب شش سيستم دوربين مدار بسته و سيستم هاي حفاظتي و امنيتي در دستور کار اين نهاد قرار گرفته است.مديرکل اوقاف و امور خيريه استان ايلام گفت: براي اين اقدام نيز 50 ميليون تومان اعتبار اختصاص يافته که صرف اين امر مهم شده است.وي يادآور شد: نصب برج هاي روشنايي به ارتفاع 18 متر در امامزاده علي صالح (ع) از ديگر برنامه هاي عمراني اداره کل اوقاف و امور خيريه استان ايلام است.اين مسئول اضافه کرد: همچنين دو دکل با 15 پروژکتور نيز در محوطه امامزاده علي صالح (ع) نيز توسط اداره کل اوقاف و امور خيريه استان ايلام نصب شده است.


انجام عمليات روکش، لکه گيري و آسفالت معابر بابل

گروه شهرستانها: مهندس فرهاد عسکري شهردار بابل با اعلام اين خبر افزود: با توجه به درخواستهاي شهروندان در برخي از محلات و لزوم رسيدگي و خدمت رساني بهينه و رسيدگي به درخواستهاي آنان ، پس از بررسي و بازديد هاي به عمل آمده دستورات لازم را به حوزه فني و عمراني شهرداري صادر و خواستار سرعت بخشي و ارائه خدمات مطلوب در محلات و معابر و خيابان ها شديم.  به گزارش مردم سالاري به نقل از  روابط عمومي شهرداري بابل شهردار بابل با تاکيد بر اين که توجه و رسيدگي به آسفالت محلات يکي از وظايف اصلي شهرداري هر شهر محسوب مي شود، گفت: در سال جاري بيش از 25 ميليارد ريال جهت روکش، لکه گيري و آسفالت محلات و معابر شهر بابل هزينه شده است .  وي بيان داشت: در سالجاري 14هزار و 800 متر مربع از معابر فرعي ازجمله زيرسازي و آسفالت خيابان اميرکبير، مخلوط ريزي در کوچه ها و زيرسازي ساير معابر فرعي با اعتبار 7ميلياردو 680ميليون ريال و همچنين 35 هزار و 650متر مربع از معابر اصلي منجمله زيرسازي و آسفالت جاده ساحلي، خيابان باغ عباسي، جاده شهيد نژاداکبر با اعتبار 8 ميلياردو 190 ميليون ريال زيرسازي، آسفالت و روکش آسفالت شده است.