نسخه شماره 2820 - 1390/10/13 -

محسن پرويز عنوان کرد
خسارت 55هزار يورويي ايران در پي عدم شرکت در نمايشگاه کتاب فرانکفورت

مستندسازان به ضرغامي نامه نوشتند;
صدا و سيما به تعهداتش در قبال مستندسازان عمل نمي کند


فروش جهاني فيلم فرهادي از مرز 9 ميليون دلار گذشت

تاثير هنرهاي تجسمي بر کاهش آسيب هاي فردي و اجتماعي
نقاشي مي کشم پس هستم


خبر


اخبار کوتاه


 محسن پرويز عنوان کرد
 خسارت 55هزار يورويي ايران در پي عدم شرکت در نمايشگاه کتاب فرانکفورت 

معاون سابق فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: ايران بايد در پي عدم حضور در نمايشگاه کتاب فرانکفورت خسارتي بالغ بر 55 هزار يورو بابت اجاره غرفه ها بپردازد در غير اين صورت از حضور در نمايشگاه سال بعد محروم مي شود.  محسن پرويز در گفت وگو با  فارس پيرامون مطلب اخير درج شده در وبلاگ خود با اين عنوان که «چه کسي خسارت 55 هزار يورويي شرکت نکردن در نمايشگاه فرانکفورت را مي پردازد؟» توضيحاتي داد و گفت: سال 90 در حوزه شرکت ايران در نمايشگاه هاي خارجي اتفاقاتي رخ داد که مطلوب نبود، از جمله اينکه ايران در نمايشگاه هاي مسکو و پاريس شرکت نکرد. به گفته وي، براي شرکت در نمايشگاه کتاب مسکو يک توافقنامه مبادله 12 متر غرفه بين تهران و مسکو داريم و اينکه هزينه دو نفر از شرکت کنندگان بطور کامل توسط نمايشگاه ها پرداخت شود; يعني دو نفر از ايران به شکل رايگان مورد پذيرايي قرار گرفته و 12 متر هم غرفه در اختيار ايران باشد.پرويز خاطرنشان کرد: اين موضوع در لحظات آخر سفر لغو شد و ايران در نمايشگاه مسکو شرکت نکرد; اضافه بر 12 متر اگر فضاي اضافه تري متقاضي باشيم بايد هزينه آن را بپردازيم، البته معمولا 12 متري هم فضاي اضافه،  اجاره مي شد و امسال هم اين اتفاق افتاد.وي در ادامه در توضيح اتفاق رخ داده يادآور شد: اين موضوع يک خسارت مادي ايجاد مي کند، البته در کنار اينکه موضع ما را در تعاملات تضعيف مي شود، يعني برنامه اصلي که براي مبادله غرفه ميان نمايشگاه هاي مختلف وجود داشت را هم تحت الشعاع قرار داده و آن را تضعيف مي کند. پرويز متذکر شد، هزينه هاي نمايشگاه کتاب پاريس پرداخت شده بود و بليت براي افراد شرکت کننده نيز همچنين، (در رابطه با نمايشگاه مسکو اطمينان دارم تهيه شده بود اما براي نمايشگاه پاريس حضور ذهن ندارم)، اما مي دانم غرفه گرفته و هزينه آن پرداخت شده بود. وي در ادامه گفت: ايران در نمايشگاه کتاب پاريس شرکت نکرد، پس از آن، زمان نمايشگاه فرانکفورت رسيد، اما چون در ارتباط با نمايشگاه فرانکفورت مساله اي از طرف سفير ايران در آلمان مطرح و مشخص شد ايران در نمايشگاه فرانکفورت نيز غرفه خود را از دست داده و کسي در آن شرکت نکرده است. به گفته پرويز، ثبت نام ما در نمايشگاه فرانکفورت ثبت نامي قطعي بود، يک غرفه در بخش بزرگسال و يک غرفه در بخش کودک و نوجوان همانند سال هاي گذشته انجام و غرفه ها را گرفته بوديم، اما تسويه حساب نشده بود. پرويز اظهار داشت: پرداخت بخشي از هزينه خسارت، براي زماني است که بخواهيم پيش از برگزاري نمايشگاه جاي خود را لغو کنيم، اما اگر پس از گرفتن غرفه در آن حضور نيابيم در موعد مقرر مکلفيم کل هزينه را بپردازيم; در غير اين صورت در سال هاي آتي به ما غرفه نخواهند داد. وي ضمن اشاره به اينکه حضور ايران در نمايشگاه فرانکفورت به شکل سنتي پر اهميت تلقي مي شد، ابراز داشت: بجز ايامي که به لحاظ سياسي ارتباطات ما با آنها دچار مشکل شده بود، ايران هميشه در نمايشگاه ها حضور داشته و تقريبا پرقدرت ترين حضور ما در نمايشگاه فرانکفورت بوده است. وي در تبيين اين ماجرا افزود: اصل ماجرا اين است که اينجا بايد خسارتي پرداخت شود; «خسارت عدم حضور»; همانگونه که در ارتباط با نمايشگاه پاريس و مسکو اين اتفاق افتاده در آنجا هم مشخص نشد اسناد اين پول و هزينه پرداختي چگونه ارائه شد! چرا که به هرحال اين عدم حضور مسببي داشته و قاعدتا بايد اين مسببان جريمه شوند و اگر هزينه اي بايد پرداخت شود بايد از جيب اين افراد باشد نه از بيت المال، که اين اتفاق رخ نداد.
پرويز با تاکيد بر اين موضوع که درباره نمايشگاه فرانکفورت هم ظاهرا قرار است اين هزينه پرداخت شود، عنوان کرد: بنده سوال کردم اين هزينه اي که بايد پرداخت شود چگونه پرداخت خواهد شد؟ آيا افرادي که مسبب عدم حضور بودند آن را پرداخت خواهند کرد؟ و يا اينکه قرار است اين مبلغ از بيت المال پرداخت شود؟!


 مستندسازان به ضرغامي نامه نوشتند;
 صدا و سيما به تعهداتش در قبال مستندسازان عمل نمي کند 

انجمن تهيه کنندگان سينماي مستند ايران و انجمن مستندسازان سينماي ايران، طي نامه اي مشترک، ضمن اعتراض به توقف يا لغو تعداد زيادي از قراردادها در شبکه مستند سيما، خواستار توجه بيشتر رييس سازمان صدا و سيما به اين شبکه شدند.  به گزارش ايلنا; متن نامه دو صنف سينماي مستند به شرح زير است:
جناب آقاي مهندس ضرغامي
رياست محترم سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران
چندي پيش ، آغاز به کار شبکه مستند سيما، باعث خشنودي جامعه مستندساز کشورمان گرديد. به ويژه آنکه مدتي بعد در پاسخ به دعوت آن شبکه، بخشي از مستندسازان طرح ها و تحقيقات مختلفي را براي همکاري با شبکه مستند پيشنهاد دادند که منجر به عقد قراردادهايي نيز شد. شبکه مستند در يک فراخوان عمومي نيز، براي خريد آثار توليد شده مستند اعلام آمادگي کرد و از ميان آثار ارسالي ده ها فيلم را واجد شرايط خريد دانست و آنها را در نوبت عقد قرارداد جاي داد.  متاسفانه تا امروز تعداد قليلي از آن طرح ها و آثار به فرايند توليد و خريد رسيده اند و اغلب آنها در مرحله عقد قرارداد يا متوقف يا لغو شده اند. قراردادهايي که به سختي يک به يک بسته شدند به يکباره و در حجم زيادي ملغي شدند. حتي آثار توليد شده منتخب نيز از فهرست خريد کنار گذاشته شدند. اين رخداد باعث شد تا خوش بيني مستندسازان جاي خود را به ياس دهد و شبکه مستند نه تنها محلي براي توليد و عرضه و نمايش آثار آنها نشد که حتي موجب مشکلات معشيتي فراوان آنان نيز گشت. صنوف سينماي مستند ايران از اين بابت گله مند و معترض است. آنان اين حق را به خود مي دهند که بخشي از توليد آثار داخلي در توليد و پخش شبکه مستند به آنان واگذار گردد.  حضرت عالي مستحضريد که ارزش يک شبکه به آثار توليدي آن است و شبکه اي که تنها به نمايش آثار خارجي يا آرشيوي و تکراري مي پردازد به يک نمايشگر صرف مي ماند که هيچ عنصر بديعي در آن به چشم نخواهد آمد. بديهي است که با پخش آثار مستند برگزيده خارجي مخالف نيستيم بلکه معتقديم اين آثار بايد فقط بخشي از برنامه هاي تاميني شبکه را پوشش دهد که در جاي خود ارزشمند هم هست. اما شبکه مستند مي بايست رويکردي توليدي در زمينه رخدادهاي داخلي داشته باشد.
انجمن تهيه کنندگان سينماي مستند و انجمن مستندسازان مايل است اعتراض خود را نسبت به لغو قراردادهاي مذکور به اطلاع شما رسانده و خواستار آن است تا قراردادهاي ملغي شده و آثار انتخاب شده داخلي براي پخش از شبکه مجددا به چرخه توليد و خريد بازگردند. فرصت را مغتنم شمرده و آرزو مي کنيم تا شبکه مستند با استفاده از حضور توامان مستندسازان صاحب نام و باتجربه و مستندسازان جوان، قادر به توليد آثاري باشد که بازتابي واقعي از فرهنگ و تاريخ و هنر و زندگي اجتماعي ديروز و امروز ايران است.


 فروش جهاني فيلم فرهادي از مرز 9 ميليون دلار گذشت 

فيلم سينمايي «جدايي نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادي در سه روز اول اکران در آمريکاي شمالي در تنها سه سينما 66/6 هزار دلار به دست آورد. به گزارش خبرآنلاين، در هفته تعطيلات سال نو ميلادي تنها سه فيلم به طور محدود در ايالت متحده و کانادا روي پرده رفتند.در ميان اين سه فيلم، «بانوي آهنين» با بازي مريل استريپ به نقش مارگارت تاچر نخست وزير پيشين بريتانيا با /8 221 هزار فروش در چهار سينما و متوسط 55/4 هزار دلار فروش در هر سينما، عملکرد خوبي داشت.«جدايي نادر از سيمين» که از جمعه 30 دسامبر در سه سينما در لس آنجلس و نيويورک اکران شده، در سه روز اول نمايش 66/6 هزار دلار فروخت. متوسط فروش فيلم فرهادي در هر سينما 22/2 هزار دلار بود.فيلم مستقل «مطرود» به عنوان سومين فيلمي که اين هفته به طور محدود اکران شده در چهار سينما 49/7 هزار دلار فروش داشت.«جدايي نادر از سيمين» را شرکت سوني پيکچرز کلسيکس در آمريکاي شمالي اکران کرده است. اين فيلم نماينده ايران در بخش بهترين فيلم خارجي زبان هشتاد و چهارمين دوره جوايز اسکار است.فيلم فرهادي تاکنون در سطح بين المللي 9/1 ميليون دلار به دست آورده و اکنون با احتساب بازار آمريکاي شمالي فروش جهاني خود را به /166/600 9 دلار رسانده است. «جدايي نادر از سيمين» با حدود پنج ميليون دلار بيشترين فروش را در فرانسه داشته و در آلمان هم حدود يک ميليون دلار فروخته است.


 تاثير هنرهاي تجسمي بر کاهش آسيب هاي فردي و اجتماعي
 نقاشي مي کشم پس هستم 
نويسنده : زهرا سليماني

هنر به سان دست نوازشگري است بر سر کودک ناز پرورده روح ما که با ناخوشايندي ها و ناملايمات روزگار دل آزرده و رنجور گشته و هر آن توانايي خروشيدن و از خود بيرون جستن را دارد اما هنر اين دم مسيحايي با نوازشگري و هنروري خود آرامش هرز رفته را به او باز مي گرداند و هنرمند آن دست توانايي است که زيبايي هاي طبيعت را محصور مي کند و به رخ مي کشد. انسان، نشانگر ظهور حسنات خلقت الهي با سر فرود آوردن بر آستان زميني خود دست به هنرمندي مي زند تا درد فراغ را از ياد ببرد. هنر وسيله خلقت است براي انسان تا با کمک آن وجود خود را بسط دهد و در طول تاريخ ماندگار شود.  علاقه به هنر ذهن انسان را تلطيف مي کند تا با تمرکز بر خلق اثر، او را از خود به در کند و زمان و زمانه را براي چندي از ياد ببرد. از خود و زمانه فاصله گرفتن فرصتي را مهيا مي کند تا فرد به دور از هيجانات و آسيب هايي که بر چهره روحي خود داشته لحظه اي انديشه ناب را بچشد تا لذت اين مزه کردن هدفي باشد براي ادامه مسير زندگي با زيبايي هاي هنري. آسيب هاي روحي بر چهره ذاتي افراد جبران ناپذير است اما شايد بتوان آموزه هاي هنري را به سان مسکن اين درد جانکاه برشمرد. هنرمند نياز دارد که کارش توسط ديگري شناخته و درک شود تا از طريق حس مشترک به درک متعارف برسند. حميدالله رضايي از هنرمندان مجسمه ساز برجسته ايران در رابطه با تاثيرات عميق آثار روحي بر روي روح و روان انسان ها معتقد است "اگر آن چه که در حين کار به خود انسان مي رسد، از درون باشد تاثيرش بر فضاي روحي ديگران هم انکار نا پذير است. در اين قضيه نبايد شک کرد. جوهرهايي در وجود انسان وجود دارد که اگر کار از درون تو جريان پيدا کند مخاطبان تو نيز آن را دريافت خواهند کرد. و قدرت تسخير هنر بر روح بشر توان بهبود زخم هاي آن را هم دارد؟ حميدالله رضايي معتقد است که آثار هنري بر روي افراد آسيب ديده از حيث روحي و رواني تاثيرات مثبت بسياري خواهد داشت مثلا در رشته مجسمه سازي متريالي که با آن کار مي کنيم ماده نرمي از جنس گل است و کار با گل آرامش بخش است چرا که وقتي با گل کار مي کنيم تمام انرژي هاي منفي فرد به هنگام ورز دادن و فشردن گل به اين جسم سرد منتقل مي شود و تا حدودي باعث متعادل شدن گرماي بدن مي شود که اين کار بسيار آرامش بخش است.  البته کيفيات ذکر شده تنها در متريال اين کار هنري وجود دارد. اين هنرمند با اشاره به تاثيرات آثار هنري بر نوع تفکر افراد مي گويد "تمام اين خواص در حالي است که اين هنر از حيث تفکري هم مي تواند تاثيرات بسياري را داشته باشد. هنر ذهن را سيال مي کند و به راحتي ذهن را از موضوعي به موضوع ديگر معطوف مي کند که باعث مي شود مسائل قبلي به راحتي فراموش شود که اين ويژگي کارهاي هنري در روحيه افرادي که دچار آسيب هاي رواني و اجتماعي شده است مي تواند بسيار مفيد باشد." جامعه متشکل از افراد است و تاثيرات فردي به وضوح خودشان را در جامعه نشان خواهند داد به گونه اي که توجه به يک نفر کمتر از توجه به کل جامعه اي که فرد در آن زندگي مي کند را ندارد. با توجه به اينکه حميدالله رضايي چنين تاثيراتي در فرد را به مرور زمان در جامعه نيز تاثير بخش مي داند در رابطه با توجه به افراد و ذن آنها در کلاس هاي درش مي گويد " من در کلاس هايم به شاگردانم تاکيد مي کنم که هر آنچه در ذهن داريد پشت در کلاس بگذاريد و بعد وارد شويد و به مسائلي که در کلاس و حين آموزش ياد مي گيريد فکر کنيد. در نتيجه اين افراد در کلاس با آرامش و به دور از هر آنچه بيرون از کلاس برايشان اتفاق افتاده شروع به فعاليت مي کنند."  اما او معتقد است که هنر يک جور بازي است. وقتي با ديد هنري با آن بازي مي کنيد اين بازي را برده ايد اما اگر از ابعاد ديگر مثلا از دريچه رياضي به آن نگاه کنيد باخته ايد. وقتي بازي مي کنيد در اين بازي کردن ها چيز هايي از ذهن تراوش مي کند که خلاقيت آفرين و آرامش بخش است. اين هنرمند همچنين با اشاره به مراحل تاثيرگذاري هنر بر روح و روان انساني آخرين مرحله را رهايي مي داند که انسان از خود طبيعتي که ساکن در آن است رها شده و در نتيجه به قدرت والاي روحي مي رسد که حاصل اين مرحله تاثيرگذاري هنرمند بر طبيعت است. از اين به بعد ديگر هنرمند نيست که از طبيعت تاثير مي پذيرد بلکه با قدرتش در طبيعت تغيير ايجاد مي کند; تغييري در راستاي معنا و مفهومي که هنرمند آن را به سختي يافته است. هنرمند توانمند کسي است که تاثير مي گيرد و تاثير مي گذارد اما اينکه هنرمند به دنبال چه تاثيري بر مخاطب است و يا چه مفهومي را در قالب هنر مي خواهد به مخاطبش منتقل کند چيزي است که به عقايد شخصي هنرمند باز مي گردد. کاظم چليپا هنرمند نقاش و کارشناس ارشد نقاشي رنگ ها را داراي تاثيرات رواني منحصر به خودشان مي داند و مي گويد "هر رنگ تاثيرات رواني خودش را دارد مثلا رنگ قرمز تاثير رواني مخصوص به خودش را دارد و رنگ سفيد نيز همين طور. هنرمند کسي است که از اين تاثيرها به بهترين نحو استفاده مي کند. نقاشي يک زبان دريافت است از صورت عالم و صورت عالم هم حقيقت متجلي است و نقاش سعي مي کند که به اين حقيقت نزديک بشود و برداشت خودش را در قالب يک اثر هنري به بيننده منتقل بکند."  و البته اين هنرمند به تاثيرگذاري هنر بر جامعه و افراد جامعه از طريق زيبا سازي آن معتقد است به اين شکل که " از همين تاثيرات رواني هنر و نقاشي ها مي توان در آرايش شهري، دکوراسيون خانه و طراحي لباس ها سود برد. اساس طراحي دکوراسيون شهري آثار هنري تجسمي است از طراحي هاي داخل ساختماني گرفته تا نماي بيروني ساختمان ها. وقتي شما به طبيعت نگاه مي کنيد تاثيراتي که اندام يک آهو دارد با تاثيراتي که اندام يک شير دارد مشابه نيست. پس هنر زباني است که هنرمند تاثيراتي را که از طبيعت دريافت مي کند را با آن بيان مي کند." چليپا نقاش انقلاب با اشاره به جنبه درماني هنر معتقد است که آثار هنري بخشي از درمان افراد آسيب ديده را مي تواند به عهده بگيرد و اين توانايي را دارد که تاثيرات مثبتي بر روي بيماران داشته باشد. او همچنين با تاکيد بر احساسات خود به هنگام نقاشي مي گويد " من به هنگام کار هاي هنري احساس لذت و دلچسبي دارم شايد بتوان گفت حسي مثل تلاش براي بقا به خصوص وقتي اثر موفق است انسان شست وشوي  روحي پيدا مي کند." يکي از مهمترين تاثيرات هنرهاي تجسمي بر جامعه، تربيت کودکان و رشد و بالنگي آنها است که در تربيت روحي کودکان موثر است از اين رو کاظم چليپا معتقد است تمام آن چيزي که يک انسان نرمال نياز دارد تا با کمک آنها بتواند در جامعه زندگي سالمي داشته باشد از طريق هنر به بچه ها آموزش داده مي شود که اين را مي توان يکي از دلايل ضرورت وجود و آموزش هنر هاي تجسمي در جامعه دانست. هنر يک ويژگي دارد که آن ويژگي زبان گويا و راحت آن براي انتقال و مفاهيم است. از اين ويژگي هنر مي توان در راستاي انتقال مفاهيم فرهنگي و اعتقادي نسلي براي نسل ديگر استفاده کرد يا از زبان گوياي آن براي نمادهاي قديسان هر دوره سود برد.طاهر شيخ الحکمايي عضو هيات علمي دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران معتقد است "اصولا آثار هنري به طور عام يا خاص مي تواند بر انسان ها تاثير بگذارد و او را شاد يا غمگين کند. گاهي حتي صحبت کردن يا خواندن يک شعر نيز مي تواند، تاثيرگذار باشد از اين رو تاثيرات آثار هنري چه مثبت و چه منفي کاملا روي انسان ها اجتناب ناپذير است." او هنر را براي جامعه اي که داراي اعتقادات خاص ديني و مذهبي است وسيله اي مي داند براي انتقال اين مفاهيم به متن جامعه از اين رو در يک جامعه فرهنگي که اعتقادات خاصي در آن جريان دارد ترجمه چنين اعتقاداتي به زبان هنر مي تواند در جامعه به شکل مفيدتر و موثرتري ايفاي نقش کند. از ديگر اعتقادات اين هنرمند اين است که هر يک از بخش هاي تجسمي از جمله نقاشي و مجسمه سازي مي توانند چنين نقشي را ايفا کنند مثلا اگر شما مجسمه اي را با يک هيبت و هيات خيلي زيبا در فضاي شهري داشته باشيد مردم با ديدن آن تاثير مثبت مي گيرند، يا وقتي شما از يک شخصيت ادبي، هنري و علمي يک مجسمه مي سازيد و در ميادين قرار مي دهيد زماني که مردم آن را مي بينند تاثير مثبت مي گيرند. بنابراين تاثيرگرفتن از آثار هنري کاملا روشن و مشخص است اما تاکيد وي بر اين امر است که اثر هنري بايد کاملا محاسبه شده، دقيق و بجا باشد اعم از اينکه اين اثر هنري بخواهد يک کار راديويي، تلويزيوني و نمايشگاه يا حتي داستان باشد. اين استاد هنرمند در رابطه با تاثيرات مثبت هنر بر کاهش آسيب هاي رواني و اجتماعي مي گويد "هنر درماني پژوهش عمده اي است که به آن توجه شده است. پزشکان بسياري هستند که به بعضي از مريضانشان توصيه مي کنندکه با گل کار کنند و سفال و مجسمه هاي گلي و خميري بسازند يا هنر موسيقي و نقاشي بياموزند." طاهر شيخ الحکمايي روند رو به رشد يک جامعه طبيعي را در پرورش هنر و هنرمندان آن مي داند چرا که هنر در بخش تاثيرگذاري اش از حيث رواني يا روان درماني کاربرد دارد. به طور طبيعي وقتي شما جامعه اي داشته باشيد که دايم با آثار هنري سر و کار دارد حاصل آن مي تواند يک جامعه طبيعي و رو به رشد باشد.
وي بر مشاهده تاثيرات مثبت هنر بر روي رفتار و خلق و خوي افراد تاکيد مي کند و انجام کارهاي هنري را نيز گاهي از توصيه هاي پزشکي مي داند.اين هنرمند نقاش جامعه امروزه ما را جامعه اي مي داند که مردم آن هميشه در تکاپوي هيجانات شهري به سر مي برند که حاصل آن ايجاد نوعي ناآرامي است و از ديد وي اين ناآرامي را مي شود با آموزش هنر به کودکان و نوجوانان مان کاهش داد. او همچنين معتقد است که ما در مدارس بيشترين وقت را صرف محفوظات مي کنيم و کودکان را مجبور مي کنيم تا حفظ کنند و بيست بگيرند. در صورتي که بايد به وجوهات ديگر آموزش نيز توجه شود، مثل جوامع ديگر که به اين امور توجه کردند و بچه ها را با تفريحاتي مثل گردش هاي علمي به موزه ها، نمايشگاه ها و پارک ها و نشان دادن آثار هنري مثل مجسمه ها، نقاشي ها و فضا هاي مزين شده اعم از درختان، گل ها و در يک کلام چيدمان شهري آموزش مي دهند و از طريق اين نوع آموزش روش زندگي در جامعه را به کودکان آموزش مي دهند. اين استاد هنرمند با تاکيد بر حيث آموزشي هنر مي گويد " ما از طريق آموزش آثار هنري مي توانيم به افراد آموزش دهيم که چگونه يک شهروند خوب باشند يا چگونه در اجتماع در کنار هم زندگي کنند و آداب و معاشرت ها را ياد بگيرند. به طور مثال ما از طريق کارتون مسائلي از نوع رياضيات، فلسفه و عرفان را مي توانيم به کودکان مان آموزش دهيم که همه اينها از طريق آموزش هنر انجام مي شود يعني هنر في نفسه مي تواند موثر باشد و جامعه را به سمت يک جامعه ايده آل و قابل قبول هدايت کند." به گفته طاهر شيخ الحکمايي تنها رشته اي که افراد از روي علاقه و البته آگاهانه انتخابش مي کنند و به آن مي پردازند رشته هاي هنري است و نمي شود کسي که ذوق و استعداد هنري در وجودش نيست خودش را وادار کند که کار هنري انجام دهد. بعضي از افراد مي گويند ما با خواسته پدر و مادر خود دکتر يا مهندس شده ايم اما کسي نمي گويد که خانواده من چون دوست داشتند من هنرمند بشوم، هنرمند شده ام. به نظر وي هنر تنها رشته اي است که فرد بايد علاقه و استعدادش را داشته باشد تا با ورود به آن موفق شود. بنابراين وقتي کاري با عشق و علاقه انجام شود خستگي در آن وجود ندارد و کار با احساس خوبي همراه است. هنرمندي که خلاقيت دارد بالطبع نتيجه بهتري مي بيند.


 خبر 

نمايشگاهي درباره عباس کيارستمي در تهران

نمايشگاه ويدئوآرت و چيدمان عليرضا اميرحاجبي  هنرمند مفهومي و روزنامه نگار  درباره عباس کيارستمي از 15 دي ماه در گالري «آريا» برپا مي شود.  به گزارش ايسنا،اين پروژه چند رسانه اي تحت عنوان «سفيد برفي و کتاب آب» به افکار، تمايلات و شخصيت عباس کيارستمي هنرمند سرشناس ايراني مي پردازد.  امير حاجبي در بخش ويديويي اين پروژه تلاش کرده تا با پرهيز از مستندگرايي، روايت و تفسيري شخصي و چندبخشي از افکار کيارستمي را به نمايش بگذارد.  امير حاجبي در مورد اين پروژه و بخش هاي مختلف آن توضيح داد: «ويديو در چهار بخش اصلي و با استفاده از تصاوير ويديويي آماتور، مصاحبه ها و فيلم هايي به غير از آثار کيارستمي به شکلي غيرمستقيم به بخش کوچکي از شخصيت اين سينماگر و هنرمند بزرگ ايراني مي پردازد.»  اين نخستين پروژه مفهومي است که هنرمندي مانند کيارستمي را در قالب يک سوژه هنري مورد بررسي قرار داده است.  اين نمايشگاه به گفته اميرحاجبي، يک پروژه کاملا تجربي است که با هيچ الگو و روش از پيش تعريف شده اي  همخواني ندارد.  در بخش چيدمان (اينستاليشن) نيز سازنده سعي دارد تا با توجه به بوم شناسي زادگاه کيارستمي، طرحي نوستالژيک و مفهومي کهن را با موضوع و ايده «آب» پيوند دهد و به اجرا بگذارد.
اين چيدمان با مشارکت موسسه چاپ و نشر نظر در گالري «آريا» به اجرا گذاشته خواهد شد.

حاتمي کيا در کسوت بازيگر به سي امين جشنواره فيلم فجر مي آيد

تهيه کننده فيلم سينمايي «زندگي خصوصي آقا يا خانم ميم» از انجام مراحل فني اين فيلم براي حضور در جشنواره فيلم فجر خبر داد.  «محمد رضا شفيعي» تهيه کننده سينما در گفت وگو با فارس در مورد آخرين اخبار از فيلم سينمايي «زندگي خصوصي آقا يا خانم ميم» ساخته روح الله حجازي، اظهار داشت: اين فيلم فرم شرکت در سي امين جشنواره بين المللي فيلم فجر را پر کرده است. وي در ادامه افزود: در حال حاضر مشغول صداگذاري، ساخت تيتراژ و موسيقي کار به طور همزمان هستيم که اين مراحل تا آغاز جشنواره انجام مي شود. «ابراهيم حاتمي کيا» در اين فيلم به عنوان بازيگر حضور دارد. بنابراين گزارش، فيلم سينمايي «زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» را علي طالب آبادي به رشته تحرير در آورده و درباره خلاصه داستان اين چنين مي نويسد: زندگي آقاي ميم دچار تحولي مي شود که در زندگي خصوصي  اش با خانم ميم تاثير مي گذارد و همين موضوع داستان فيلم رو جلو مي برد. حميد فرخ  نژاد، مهتاب کرامتي، اميد روحاني، سوگل طهماسبي، کسري لبافي و ابراهيم حاتمي کيا در اين فيلم سينمايي به ايفاي نقش مي پردازند.

آخرين اجراي ايرج بسطامي منتشر شد 

آلبوم تصويري "گلپونه ها 1" به مناسبت سالروز زلزله بم هفته گذشته توسط انتشارات بيستون به بازار موسيقي عرضه شد.  فاطمه بسطامي(خواهر ايرج بسطامي) با اعلام اين خبر به ايلنا گفت: اين اثر شامل هشت قطعه موسيقايي است که در آن قطعه تصويري "گلپونه ها" نيز وجود دارد.  وي افزود: اين آلبوم که شامل تصاويري پرخاطره از آخرين کنسرت اين خواننده در سال 78 در کرج است که توسط موسسه آواز بيستون در پنج دي ماه همزمان با سالروز زلزله بم روانه بازار موسيقي کشور شد.  وي گفت: تصنيف معروف و محبوب اين خواننده يعني گلپونه ها غافلگيري بزرگ اين آلبوم است که براي بسياري خاطره انگيز است.  فاطمه بسطامي همچنين درباره برگزاري جايزه سال ايرج بسطامي گفت: ما اولين دوره جايزه ايرج بسطامي را سال 89 با سختي هاي بسيار و درحالي برگزار کرديم که بحث هاي مختلفي ازجمله جذب منابع مالي مشکلات متعددي را برايمان به وجود آورده بود. باوجود اين مشکلات توانستيم به صورت آبرومندانه اي در تالار وحدت مراسم اختتاميه اين جايزه را با معرفي 7 برگزيده و اهداي جوايزي برگزار کنيم.  وي همچنين تصريح کرد: پيش از برگزاري دور اول اين جايزه و در مراسم اختتاميه آن; اعلام کرديم اين جايزه به صورت دوسالانه برگزار مي شود و اينکه برخي دوستان عنوان کرده اند در سال 90 دور دوم آن به دليل مصادف شدن با برخي مناسبت ها برگزار نمي شود، نمي تواند مستند باشد.

رمان هاي متفاوت سال معرفي شدند

اولين مرحله داوري هشتمين دوره  جايزه ادبي «واو» به پايان رسيد.  به گزارش ايسنا، فائزه شاکري - دبير جايزه ادبي «واو» - با اعلام اين خبر، افزود: داوران مرحله اول اين جايزه پس از بررسي و داوري 51 رمان و داستان بلند، 9 اثر را به عنوان آثار متفاوت سال 1389 انتخاب کردند: «آتش به اختيار» (محمدرضا بايرامي - کتاب نيستان)، «الماس سرخ» (نسرين قشقايي - ورجاوند)، «بايد بروم» (محمدهاشم اکبرياني - چشمه)، «پنجره زودتر مي ميرد» (پوريا عالمي - علم)، «خنده شغال» (وحيد پاک طينت - چشمه)، «قانون قبيله پدري» (محمد هنرمند - نگيما)، «قصه يک غول بياباني که...» (علي آموخته نژاد- نگيما)، «مهبوط» (مرتضي فخري - افراز) و «ناله هاي عشق» (نصرالله قادري - کتاب نيستان).  او در ادامه گفت، داوران در مرحله اول داوري از ميان اين 9 اثر، پنج اثر را به عنوان نامزدهاي عنوان بهترين رمان متفاوت سال اعلام کردند که به ترتيب الفبايي عبارت اند از: «آتش به اختيار» (محمدرضا بايرامي - کتاب نيستان)، «بايد بروم» (محمدهاشم اکبرياني - چشمه)، «پنجره زودتر مي ميرد» (پوريا عالمي - علم)، «خنده شغال» (وحيد پاک طينت - چشمه)، «قانون قبيله پدري» (محمد هنرمند - نگيما) و «مهبوط» (مرتضي فخري - افراز).  دبير جايزه «واو» همچنين متذکر شد: کتاب «علائم حياتي يک زن» نوشته فرزانه کرم پور، لادن نيکنام و مهناز رونقي که توسط نشر ققنوس به چاپ رسيده و نيز کتاب «ماجراي کفترکش» نوشته سيدامين حسينيون و سيدمصطفي حسينيون چاپ شده توسط نشر ثالث، به دليل بيش از يک نويسنده داشتن، از ديگر آثار متمايز سال 1389 بوده اند.

براي سالروز تولد مردي که ارباب حلقه ها را نوشت

امروز صد و بيستمين سالروز تولد «جي.آر.آر. تالکين» نويسنده اي است که با قلم خود بن مايه شاهکارهايي سينمايي چون «ارباب حلقه ها» و «هابيت» را به عرصه ادب و هنر هديه کرده است.  به گزارش ايسنا، جان رونالد روئل تالکين (1892-1973) نويسنده  و زبان شناس انگليسي است که در سوم ژانويه 1892 ديده به جهان گشود. وي از سال 1925 تا 1959، استاد زبانشناسي تاريخي در دانشگاه آکسفورد بود.  تالکين علاوه بر کتاب هاي يادشده که معروف تر و شناخته شده تر هستند، آثار داستاني ديگري به نام هاي «سيلماريليون»، «ماجراهاي تام بامباديل» و «مي رود راه پيوسته تا آن سو» و کتاب ديگري با نام «شهرت پس از مرگ» در مورد موضوعي که آنها را رشته  افسانه(Legenbarium)  مي ناميد و در اصل يک اسطوره شناسي خيالي براي گذشته دور زمين است، نوشته  است.  وي علاقه وافري به ساختن زبان هاي علمي يا فراساخته داشت. او شايد تنها کسي باشد که 15 زبان ساخته  است. با اين وجود، توصيه او به کساني که علاقمند به زبان بين المللي هستند، اين است که: «از اسپرانتو پشتيباني کنيد».  تالکين در جايي گفته است که انگيزه او از نگارش کتاب هاي تخيلي اش (مانند ارباب حلقه ها) و به وجود آوردن «ميان زمين» اين بوده است که زبان هاي فراساخته او در آن صحبت شود.
اين نويسنده بزرگ در دوم سپتامبر 1973 در سن 81 سالگي بدرود حيات گفت.

يوز مي گويد يوزپلنگ در حال انقراض است

تهيه کننده و کارگردان "يوز" اين انيميشن را به منزله هشداري براي انقراض نسل يوز ايراني دانست. عليرضا کاويان راد درباره ساخت انيميشن "يوز" به مهر گفت: سال گذشته بود که پروژه ساخت انيميشن "يوز" را به پيشنهاد مرکز پويانمايي صبا و به نويسندگي علي مينايي آغاز کرديم. ابتدا يک تريلوژي  يا سه گانه مدنظرمان بود که هر کدام به مدت چهل و پنج دقيقه به صورت داستاني روايت شوند. وي ادامه داد: با شروع اين پروژه، همراه با دوستانم در انجمن يوز و انتشارات ايرانشناسي سفري به منطقه خراسان شمالي داشتم و موفق به تماشاي يوز ايراني و جبيرها و ديگر حيوانات موجود در منطقه و البته خود منطقه از نزديک شدم و اين جداي از جمع آوري اطلاعات نقش زيادي در انتقال احساسم به گروه هنرمندان توليد داشت. کاويان راد با بيان اينکه داستان هاي مينايي، جذاب و پر کشش از آب درآمده، اظهار کرد: در اولين قسمت، در شرايطي خاص و به طور اتفاقي بچه يوز سر از گله آهوها در مي آورد و با بچه آهو دوست مي شود. محور اولين قسمت، روح جوانمردي و مروت است. در داستان سوم هم چهارپايان که متوجه نزديک شدن زمان زلزله شده اند با کمک همديگر خبر آن را به گوش محيط بان ها مي رسانند. اين انيميشن ساز تکنيک اين کار را دوبعدي به شيوه دستي معرفي کرد و گفت: در اين تکنيک، کليه فريم ها توسط دست طراحي مي شود. زمان توليد اين پروژه با توجه به کيفيت بالاتر و تعدد شخصيت هاي آن نسبت به پروژه هاي قبلي بيشتر بوده و به همين نسبت، حرکات نيز نرم تر و داستان، ريتم تندتري دارد.


 اخبار کوتاه 

پرداخت بن سينما به کارمندان

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: براي اجرايي شدن اين مصوبه منتظر تامين اعتبار آن هستيم، البته قول هايي در اين زمينه داده شده است تا بتوانيم مصوبه را اجرايي کنيم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: اگر امسال اعتبار مورد نياز به دستمان برسد، بليت 20 تا 30 درصد ظرفيت سالن هاي تعدادي از فيلم ها را خريداري و در قالب بن به کارمندان خواهيم داد.  سيدمحمد حسيني درباره آخرين وضعيت مصوبه دولت براي حمايت از فيلم هاي درحال اکران مبني بر اينکه بليت 20 تا 30 درصد ظرفيت سالن هاي تعدادي از فيلم ها توسط دولت خريداري و در قالب بن به کارمندان داده شود; به پايگاه اطلاع رساني دولت گفت: براي اجرايي شدن اين مصوبه منتظر تامين اعتبار آن هستيم، البته قول هايي در اين زمينه داده شده است تا بتوانيم مصوبه را اجرايي کنيم.


اجراي جديدترين نمايش فتحي
در تالار وحدت منتفي شد

اجراي نمايش "قصه عشق ننه سرما و عمو نوروز" به کارگرداني حسن فتحي که قرار بود از اسفندماه سال جاري در تالار وحدت روي صحنه برود، منتفي شد.  به گزارش مهر، پيش از اين قرار بود نمايشنامه "قصه عشق ننه سرما و عمو نوروز" توسط نغمه ثميني نوشته و توسط حسن فتحي کارگرداني شود. طبق برنامه در نظر گرفته شده قرار بود فتحي اين نمايش را اسفندماه 90 و فروردين ماه 91 در تالار وحدت اجرا کند. پيش از اين اعلام شده بود که تالار وحدت از 15 اسفندماه در اختيار گروه اجرايي نمايش "قصه عشق ننه سرما و عمو نوروز" قرار خواهد گرفت. اما حسن فتحي در جديدترين گفت وگوي خود با خبرنگار مهر از منتفي شدن اين اجرا خبر داد.


هديه ولنتاين سارا عرفاني
کتاب شد

سارا عرفاني نخستين مجموعه داستان خود را با عنوان «هديه ولنتاين» منتشر مي کند.  سارا عرفاني از انتشار نخستين مجموعه داستان خود با عنوان «هديه ولنتاين» خبر داد و گفت: اين مجموعه داستان کوتاه که تا چند روز آينده منتشر خواهد شد در واقع با محوريت دغدغه دينداري نسل جوان در دنيا معاصر نوشته شده است. وي ادامه داد: اين اثر 10 داستان کوتاه دارد که برخي در بازه زماني 7 تا 8 سال گذشته نوشته شده است و برخي ديگر نيز در يکي دو سال قبل.


آثار 3 هنرمند ايراني در تقويم
هنرهاي محيطي جهان ثبت شد
 

آثار هنرمندان هنرهاي محيطي ايران در تقويم 2012 هنرهاي محيطي جهان منتشر شد که نام احمد نادعليان براي دومين بار در اين تقويم به چاپ رسيده است.  به گزارش ايلنا، تقويم ديواري هنر محيطي سال 2012 که به عنوان هنر محيطي در دنياي طبيعي مشهور است، جديدترين رويدادهاي هنر محيطي در عرصه جهاني را منتشر مي کند.  در اين تقويم ديواري يک اثر باعنوان "لذت حياتي دوباره" از احمد نادعليان در صفحه ژانويه و اثر مشترک تارا گودرزي و عاطفه خاص باعنوان "گلي براي طبيعت" نيز در صفحه ماه مارس (نوروز ايراني ها) چاپ شده است.


اطلس ايران براي رونمايي در
نمايشگاه کتاب آماده مي شود

کتاب «اطلس ايران» با اطلاعات کامل و جامع درباره استان هاي کشور براي رونمايي و عرضه در بيست و پنجمين نمايشگاه کتاب تهران، در انتشارات نحل آماده مي شود.  به گزارش مهر، اين اطلس يک پروژه تاليفي است که محتوا، تصاوير و همه مراحل آماده سازي آن توسط يک تيم 7 نفره در انتشارات نحل در حال انجام است. مسوولان اين انتشارات تلاش دارند مراحل چاپ و نشر اين کتاب را پيش از نمايشگاه کتاب تهران به پايان برسانند تا در مراسمي از اين کتاب مرجع، در نمايشگاه رونمايي کرده و عرضه آن را آغاز کنند.


موسيقي کودک و بانوان
به جشنواره بازگشت

دبير جشنواره موسيقي فجر گفت:بنابر تصميمات صورت گرفته امسال موسيقي کودک و بانوان نيز به جشنواره ملحق شده و در بخش جنبي شاهد اجراي گروه هايي از اين دو خواهيم بود.  به گزارش مهر، حسن رياحي با اعلام اين خبر وبا اشاره به تفاوت جشنواره بيست و هفتم با ساير دوره ها گفت: ارتقا کيفيت، حضور گروه هاي بنام خارجي، افزايش تعداد ارکستر سمفونيک ها، حضور اقليت هاي مذهبي، گروه هاي بانوان و کودک از تفاوتهاي اين دوره از جشنواره نسبت به دوره هاي قبلي است.


کارگردان سريال
شرلوک هلمز درگذشت

«پيتر هاموند» کارگردان انگليسي سريال «شرلوک هلمز» در سن 87 سالگي در لندن درگذشت. به گزارش فارس به نقل از سايت سينمايي ورايتي، «پيتر هاموند»، فيلمساز انگليسي که با ساخت سريال هاي تلويزيوني «انتقام جويان»، «شرلوک هلمز» با بازي «جرمي برت» و «ماهي نگهبان» به شهرت رسيد، در سن 87 سالگي در لندن درگذشت. «هاموند» کار خود را در دهه 40 با بازي در فيلم هاي انگليسي آغاز کرد و در دهه 60 با ساخت سريال 18 قسمتي «انتقام جويان» وارد عرصه فيلمسازي شد و در سال 1965 جايزه اتحاديه کارگردانان و تهيه کنندگان تلويزيوني را از آن خود کرد، اين جايزه بعدها به جوايز بفتا معروف شد.