نسخه شماره 2815 - 1390/10/07 -

نخستين واکنش ولاديمير پوتين به معترضين انتخابات
منتقدين کرملين نگران خشونت مسکو


احتمال شهادت امام موسي صدر در سال 1998


درگيري موافقان و مخالفان انتقال قدرت يمن


بازرسي ناظران اتحاديه عرب از سوريه


آغاز نخستين مرحله انتخابات آمريکا


کودتاي نافرجام در گينه بيسائو


تقدس زايي براي کيم جونگ ايل


اخبار کوتاه


 نخستين واکنش ولاديمير پوتين به معترضين انتخابات
 منتقدين کرملين نگران خشونت مسکو 

گروه بين الملل: روز سه شنبه صدها تن از شهروندان روس در اعتراض به حکم دادگاهي در مسکو مبني بر زنداني شدن رهبر جنبش جبهه چپ اين کشور به خيابان آمده و آزادي هر چه سريع تر وي را خواستار شدند.
بنا بر اين گزارش، دادگاهي در مسکو يکشنبه گذشته رهبر جنبش جبهه چپ را به دليل مقاومت در برابر پليس در تجمع اعتراضي ماه اکتبر سال2010 ميلادي محکوم شناخت.
اين چهره سرشناس مخالف دولت حاکم در روسيه در سال جاري ميلادي 13 مرتبه بازداشت شده و حداقل 50 روز را زنداني بوده است.
"گري کاسپاروف" رهبر حزب "همبستگي" در اين باره گفت: "اينجا هستيم تا از حقوق يک انسان يعني سرگئي اودالتسوف دفاع کنيم. به علاوه مي خواهيم از زندگي اش که در معرض خطر دفاع کنيم است; وي طي دو هفته اخير در اعتصاب غذا بوده و يک ماه تمام را بي هيچ دليل خاصي پشت ميله هاي زندان سپري کرده است."
در مقابل اين انتقادات و تظاهرات 100هزار نفري روز شنبه ، ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه در نشست اعضاي "جبهه همه مردم روسيه"، اظهار داشت: بازنگري در نتايج انتخابات غيرممکن است مگر اينکه دادگاه خواهان آن باشد.
نخست وزير روسيه که خود را پيروز انتخابات رياست جمهوري آينده در تاريخ 4 مارس مي داند، همچنين اظهار داشت: به عنوان يک کانديدا من به تقلب نياز ندارم. من مي خواهم به ميل مردم و اعتماد آنها تکيه کنم.
ولاديمير پوتين گفت: "مشکل اين است که آن ها (معترضان) يک برنامه مشترک ندارند. برنامه هاي زيادي وجود دارد ولي جامع نيست. هيچ روش قابل فهم و واضح براي دستيابي به اهدافشان که آن ها نيز واضح نيستند، وجود ندارد. کسي وجود ندارد که بتواند کار مشخصي انجام دهد. در اين بين صحبت از مشروعيت زدايي و تنزل ارزش ها درباره آنچه در حوزه عمومي اتفاق مي افتد، مي شود.
پس از اعلام نامزدي "ولاديمير پوتين" نخست وزير روسيه در انتخابات رياست جمهوري ماه مارس به شدت اعتراض هاي خياباني افزوده شده است.
مشاور سابق ولاديمير پوتين پيش بيني کرد که نخست وزير روسيه در سال جديد از معترضان در روسيه انتقام بگيرد و براي اين منظور دست به انجام سرکوب هاي گسترده از جمله اعلام وضعيت فوق العاده در کشور خواهد زد.
 "آندره ايلاريونوف"، مشاور اقتصادي سابق ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه در دوره اول رياست جمهوري وي هشدار داد: براساس يک سناريوي سياه رهبران اپوزيسيون روسيه به قتل خواهند رسيد و يا حملاتي صورت خواهد گرفت که مقصر آنها تروريست ها معرفي خواهند شد.
ايلاريونوف که چهار سال نقش مشاور پوتين را داشته به خوبي وي را مي شناسد.
وي اظهار داشت: اين حوادث ترسناک مي تواند پيش زمينه يک سرکوب گسترده شامل اعمال محدوديت شديد براي رسانه ها، ممنوعيت برگزاري تظاهرات و يا حتي لغو برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ماه مارس باشد.
مشاور سابق پوتين هشدار داد: ممکن است روسيه در يک مناقشه نظامي پيش از انتخابات درگير شود و از اين طريق جهت افکار عمومي را تغيير دهد و از آن به عنوان يک بهانه براي سرکوب موج اخير اعتراض هاي خياباني استفاده کند.اين پيش بيني هاي غيرمعمول و هشداردهنده از جانب فردي است که به عنوان مشاور ارشد ولاديمير پوتين در دوره نخست رياست جمهوري او انجام وظيفه کرده است.
وي ادامه داد  مصالحه اخير کرملين با معترضان يک سرپوش است و مقامات کرملين به طور جدي در حال آماده شدن براي يک چرخش کامل و فاصله گرفتن از "ليبرال سازي" و "دموکراتيک شدن" هستند که در حال حاضر ادعاي آن را دارند. اين اتفاق خيلي زود رخ خواهد داد. کاملا روشن و واضح است که در ليست اقدامات کرملين اقداماتي نظير تصادفات، حملات تروريستي، برخي ابتکارعمل هاي بين المللي و مناقشه نظامي ارتش روسيه وجود خواهد داشت.
در واقع بعد از بهار عربي و سقوط رهبران جهان عرب، انتظار مي رفت اين موج به ساير کشورها از جمله روسيه نيز سرايت کند. انتخابات دوما، بهانه مناسبي براي گروهها و جريان هايي بود که طي 12 سال گذشته مجال بازيگري در عرصه سياست روسيه را نيافته بودند و در جريان انتخابات دوما به بهانه وجود برخي از تخلفات و تقلبات، وارد عمل شدند. ودلايمير آنچنان سيستم بسته اي بر روسيه حاکم کرده است که کانون هاي ثروت و قدرت در چنگ ياران وي افتاده و هر مخالفتي با روش هاي مختلف سرکوب مي شود.


 احتمال شهادت امام موسي صدر در سال 1998 

يک منبع آگاه شوراي ملي انتقالي ليبي از شهادت امام موسي صدر در زندان مرکزي طرابلس در سال 1998 خبر داد. اين منبع آگاه در شوراي ملي انتقالي ليبي در گفت وگو با روزنامه لبناني اللوا»، عنوان داشت: امام موسي صدر در سال 1978 توسط نيروهاي وابسته به نظام معمر قذافي، رهبر سابق ليبي ربوده شد. وي در ادامه افزود: اطلاعاتي که من در دست دارم، نشان مي دهد که صدر در تابستان 1998 به مرگ طبيعي درگذشته است. وي در آن زمان در زندان مرکزي طرابلس که زير زمين قرار داشت، به سر مي برد. اين منبع آگاه ليبيايي همچنين تاکيد کرد، امام موسي صدر در آن زمان در زندان زيرزميني و دقيقا در سلولي که زير اتاق مسئول زندان قرار داشت، نگهداري مي شد و گفته مي شد که وي در شرايط جسمي بسيار بدي قرار داشت. وي در ادامه افزود: پيکر امام موسي صدر در سردخانه اين زندان بنا به دستور شخص معمر قذافي و يا دستور معاونان ارشد وي نگهداري مي شد. اين منبع آگاه همچنين تاکيد کرد: تحقيقات اوليه نشان داد که پيکر امام موسي صدر تا نخستين روزهاي آغاز انقلاب ليبي در سردخانه زندان مرکزي طرابلس قرار داشت، اين بدان معناست که پيکر وي نزديک به 13 سال در اين زندان نگه داشته شده است. وي در ادامه افزود: دلايل اين مساله همچنان براي ما نامعلوم است که چرا پيکر وي تا آن زمان نگهداري شده است. اين منبع آگاه ليبيايي در خصوص مکان نگهداري پيکر امام موسي صدر در شرايط کنوني و عدم اعلام چنين اطلاعاتي به صورت رسمي عنوان داشت: تحقيقات صورت گرفته از سوي مسئولان ليبيايي در خصوص پرونده امام موسي صدر نشان مي دهد که پيکر وي از سردخانه زندان مرکزي طرابلس همزمان با آزادي زندانيان ليبيايي و نزديک شدن انقلابيون به طرابلس خارج شده است. وي در ادامه افزود: مشخص است که اين اقدام با دستورات صادره از سوي قذافي توسط مسئولان زندان صورت گرفته تا نشانه هاي جنايت انجام شده توسط رژيم سابق طي بيش از 30 سال مخفي بماند. اين منبع آگاه ليبيايي همچنين تاکيد کرد: براساس دلايل و اظهارات شاهدان عيني پيش بيني مي کرديم که پيکر امام موسي صدر در يکي از قبرستان هاي اطراف طرابلس دفن شده باشد. بعد از بررسي اين منطقه به همراه مسئولان سابق زندان مرکزي طرابلس قبرستان مذکور پيدا شد. در حال حاضر به دنبال تعيين هويت قربانيان مدفون شده در اين قبرستان و همچنين پيکر امام موسي صدر هستيم. وي در ادامه افزود: تاکنون هيچ اثري از دو تن از همراهان امام موسي صدر يعني محمد يعقوب و عباس بدرالدين در خصوص محل بازداشتشان و يا سرنوشتشان به دست نيامده است.


 درگيري موافقان و مخالفان انتقال قدرت يمن 

هواداران و موافقان طرح انتقال قدرت در "صنعا" پايتخت يمن با هم درگير شدند. به گزارش رويترز، شاهدان عيني گفتند که هواداران حزب "اصلاح" و اعضاي گروه "حوثي" که از طرح انتقال قدرت کنار گذاشته شده بودند،  در درگيري فيزيکي به سمت يکديگر سنگ پرتاب کردند. برخي فعالان يمني نيز گفتند که در اين درگيري ها حداقل 20 نفر زخمي شدند. يکي از مسئولان حوثي در اين مورد گفت: "درگيري ها زماني شروع شد که هواداران حزب اصلاح به چادري که اعضاي گروه حوثي در انتقاد به طرح انتقال قدرت در اين کشور نصب کرده بودند، حمله کردند." بنا بر طرح کشورهاي حوزه همکاري خليج فارس براي حل بحران يمن، "علي عبدالله صالح" رئيس جمهوري اين کشور از قدرت کنار مي رود و اختياراتش را به معاونش واگذار مي کند.


 بازرسي ناظران اتحاديه عرب از سوريه 

يک تيم از ناظران اتحاديه عرب براي بررسي روند اجراي بندهاي طرح کشورهاي عربي توسط دولت سوريه به شهر بحران زده "حمص" وارد شدند. به گزارش الجزيره، "محمد الدابي" رئيس هيئت ناظران اتحاديه عرب در سوريه گفت: "صبح  دوشنبه  يک تيم به شهر حمص رفته است." شهر حمص چند روز به علت درگيري نيروهاي دولتي و افراد مسلح در محاصره ارتش قرار گرفته است. الدابي افزود: "مسئولان سوري با هيئت ناظران عرب همکاري خوبي دارند." روز دوشنبه نخستين گروه 50 نفره از ناظران عرب وارد سوريه شد و قرار است به پنج تيم 10 نفره تقسيم شود. هر کدام از اين تيم ها نيز به يک شهر مي روند. انتظار مي رود که ناظران عرب از شهرهاي "دمشق"، "درعا"، "حماه" و "ادلب" و نيز روستاهاي اطراف اين شهر ها بازديد تا بتواند گزارش خود را تنظيم کنند.


 آغاز نخستين مرحله انتخابات آمريکا 

نخستين مرحله انتخابات مقدماتي رياست جمهوري آمريکا سوم ماه ژانويه در ايالت "آيوا" برگزارl مي شود و چند روز پس از آن نيز، انتخابات مقدماتي ايالت "نيوهمشاير" برگزار خواهد شد. به گزارش سي بي اس، بر اساس قوانين انتخاباتي آمريکا نامزدهاي هريک از احزاب در مرحله نخست بايد در کنوانسيون هاي حزبي توسط حزب خود انتخاب شوند و برگزاري انتخابات مقدماتي مستلزم رسيدن به اين مرحله است. از ميان نامزدهاي حزب "جمهوري خواه" در ايالت آيوا، "نيوت گينگريچ" رئيس سابق مجلس نمايندگان که تا دو هفته پيش در رده نخست قرار داشت، اکنون جاي خود را به "ميت رامني" فرماندار ايالت "ماساچوست" داده است. در ايالت نيوهمشاير نيز ميت رامني با کسب 39 در صد آرا در رتبه نخست و نيوت گينگريج با 17 در صد آرا در رتبه بعدي قرار گرفته است.


 کودتاي نافرجام در گينه بيسائو 

نخست وزير گينه بيسائو و سخنگوي دولت اين کشور اعلام کردند، حمله اي که برخي سربازان نظامي روز دوشنبه عليه اهداف ارتش انجام دادند، تلاشي براي کودتا بود که نافرجام ماند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، "کارلوس گومز جونيور"، نخست وزير گينه بيسائو و "آدياتو نانديگنا"، سخنگوي دولت اين کشور در نخستين اظهارات علني خود که پس از نشستي با قانون گذاران اين کشور مطرح شد، از لفظ "تلاش براي کودتا" در مورد هدف حملات روز دوشنبه استفاده کرده و از ناکام ماندن آن استقبال کردند. نانديگنا اظهار داشت: روز دوشنبه برخي سربازان به مقرهاي نيروهاي مسلح حمله کرده و سلاح دزديدند. هم اکنون که من صحبت مي کنم بسياري از آنها از جمله اغلب رهبران اين تلاش براي کودتا بازداشت شده اند. وي به اين موضوع اشاره نکرد که چه تعداد و در چه مکاني بازداشت شدند. نخست وزير گينه بيسائو نيز گفت: من نمي دانم آيا سياستمداران در اين کودتا سهيم بودند يا خير. تحقيقات اين موضوع را براي ما روشن خواهد کرد. گومز تاکيد کرد: روز گذشته ناآرامي هايي به وجود آمد اما اکنون همه چيز آرام است و ما به کار خود ادامه خواهيم داد.


 تقدس زايي براي کيم جونگ ايل 

کره شمالي سه شنبه گزارش داد که "مادر طبيعت" هم براي رهبر فقيد اين کشور سوگوار است، به طوري که پرنده اي شبيه کبوتر برف هاي موجود بر روي مجسمه کيم جونگ ايل را پاک کرده است! راديو پيونگ يانگ گزارش داده که حرکت اين پرنده که هفته گذشته صورت گرفته، قلب بسياري از مردم که اين داستان را شنيده اند، به درد آورده است! راديو پيونگ يانگ از قول يکي از شاهدان ادامه داد ، در حالي که نمي توانم قلب خود را از اين رويداد  آرام کنم، يک کبوتر سفيد رنگ برف هاي نشسته بر شانه مجسمه کيم جونگ ايل، رهبر درگذشته ما را پاک کرد! رسانه هاي کره شمالي هاله اي از تقدس را گرداگرد خانواده "کيم" که از سال 1948 بر اين کشور حکومت مي کنند، ايجاد کرده اند. اين رسانه ها برخي اوقات با توسل به قدرت هاي ماورا» الطبيعه، سعي دارند تا اين روند را پيش  ببرند. روزنامه "رودونگ سينمون"، ارگان حزب حاکم کره شمالي نيز روز دوشنبه نوشت که جغدها هم به سوگواري پرداخته و با پرواز در محل برگزاري مراسم تشييع جنازه همراه با مردم به سوگواري پرداختند! رسانه هاي رسمي نيز هفته گذشته گزارش دادند که يک درناي منچوري سر خود را به نشانه اندوه خم کرده و يخ ها در زادگاه کيم جونگ ايل در قله کوه مقدس "پائکدو" با صدايي مهيب در هم شکستند!


 اخبار کوتاه 

سماجت برلوسکني

خبرگزاري فرانسه: نخست وزير سابق ايتاليا با اعلام اينکه روزهاي سياسي وي پايان نپذيرفته، به سياست هاي رياضت اقتصادي جانشين خود به شدت حمله کرد و آنها را مورد انتقاد قرار داد.


درگيري در غزه

الجزيره:گردان هاي "ناصر صلاح الدين" شاخه نظامي "کميته هاي مقاومت" از درگيري مبارزان آن گردان با نيروهاي اسرائيلي در مرکز نوار غزه خبر داد که تلاش مي کردند به اين منطقه نفوذ کنند.


رد برکناري ژنرال هاي پاکستان

آسوشيتدپرس: "يوسف رضا گيلاني" نخست وزير پاکستان گزارش  برخي رسانه ها مبني بر اين که وي براي برکناري روساي قدرتمند ارتش و سازمان اطلاعاتي نظامي برنامه ريزي مي کرده است را رد کرد.


عفو زندانيان ونزوئلا

رويترز: رئيس جمهوري ونزوئلا 141 زنداني را به مناسبت سال نوي ميلادي عفو کرد ولي درخواست هاي مطرح شده براي آزادي يکي از قضات را که در سال 2009 ميلادي زنداني شده بود، رد کرد.


آزادي چند زنداني شيعه عربستان

راصد: عربستان سعودي هفت زنداني سياسي شيعه را آزاد کرد.اين زندانيان به علت مشارکت در تظاهرات مسالمت آميز شيعيان در "القطيف" در شرق عربستان، چندين ماه را در بازداشت به سر مي بردند.


تدابير امنيتي در مصر

دارالخليج: همزمان با اعلام از سرگيري محاکمه حسني مبارک، رئيس جمهوري سابق مصر، دو تن از پسران و شش تن از معاونانش به همراه حبيب العادلي، وزير کشور سابق مصر که قرار است چهارشنبه صورت گيرد، نيروهاي پليس و ارتش اين کشور تدابير امنيتي شديد را اتخاذ کرده اند تا ضمن حفظ آرامش و کنترل اوضاع مانع درگيري مجدد طرفداران مبارک و خانواده هاي شهداي انقلاب 25 فوريه شوند.