نسخه شماره 2803 - 1390/09/23 -

سيد ر ضا اکرمي:
دستاورد تبعيت از قانون، مراقبت از بيت المال است
دولت مي خواهد بدون نظارت و چون چرا به کار خود ادامه دهد
يحيي زاده با تاکيد براينکه دولت دهم از دولت نهم ضعيف تر عمل کرد:
کسي باور نمي کرد وعده هاي دولت فقط شعار باشد

نماينده سقز و بانه در نطق ميان دستور:
از آمارهاي غيرواقعي دولت انگشت به دهان مانده ايم

نمايندگان تصويب کردند:
تجارت آزاد بين ايران و سوريه


دولت در اجراي قانون هدفمندي يارانه ها سليقه اي عمل کرد


پيگيري مجرمان در هر مقامي منجر به تبرئه نظام مي شود


خبر


کواکبيان از پاسخ وزير امور خارجه در مورد علت آزادي زندانيان آمريکايي، قانع نشد


اخبار کوتاه


 سيد ر ضا اکرمي:
 دستاورد تبعيت از قانون، مراقبت از بيت المال است 
 دولت مي خواهد بدون نظارت و چون چرا به کار خود ادامه دهد

عضو جامعه روحانيت مبارز با بيان اينکه معمولا دستگاه هاي اجرايي مايل به قبول نظارت ها نيستند، دستاورد تبعيت از قانون را مراقبت از بيت المال دانست و گفت: دولت مي خواهد بدون نظارت و بدون چون چرا به کار طبيعي خود ادامه دهد اين در حالي است که قانون اساسي نظارت ناپذيري را بر نمي تابد. سيد رضا اکرمي درگفت وگو با خانه ملت، با بيان اينکه بدون نظارت برکار دستگاه هاي اجرايي، هزينه و انرژي کشور صرف کارهاي خلاف و سليقه اي مي شود، گفت: همه نياز دارند که کسي بر کارشان نظارت داشته باشد. نماينده مردم  تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه معمولا دستگاه هاي اجرايي مايل به قبول نظارت ها نيستند، افزود: دولت مي خواهد بدون نظارت و بدون چون چرا به کار طبيعي خود ادامه دهد اين در حالي است که در قانون اساسي نظارت ناپذيري معنا ندارد. عضو جامعه روحانيت مبارز با تاکيد براينکه حتي اصل قانون توسط فقها و حقوقدانان شوراي نگهبان بررسي مي شود، اضافه کرد: براي نظارت بر اجراي قانون نيز، مجلس و سازمان بازرسي وجود دارد که دستاورد تبعيت از آن مراقبت از بيت المال و پول مردم مي شود.عضو کميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: وقتي مجري بداند بر کار او نظارت صورت مي گيرد ، قانون را محور قرار مي دهد  و اين خود مانع بروز تخلف و آفت ها در کار مسوولان اجرايي است. اکرمي با بيان اينکه در دين اسلام نيز به نظارت و تذکر دوستانه تاکيد شده است، تصريح کرد: همين تعاليم اسلامي بود که تبديل به قانون اساسي شد و وظيفه نظارتي مجلس براساس  تاکيدات اسلامي براي مراقبت از رفتار يکديگر در نظر گرفته شد. اين نماينده اصولگراي مجلس با بيان اينکه تبليغات زودهنگام انتخاباتي خلاف قانون است و بايد با آن برخورد شود، از اقدام قوه قضائيه براي تشکيل کميته پيشگيري از جرايم انتخاباتي تقدير کرد.  سيدرضا اکرمي در گفت وگو با ايلنا، در تحليل خود از تشکيل کميته پيشگيري از جرايم انتخاباتي با مسئوليت دادستان کل کشور توسط قوه قضائيه، اظهار داشت: بالاخره بايد تمهيداتي انديشيده شود تا انتخابات به بهترين شکل برگزار شود و اين خوب است. وي افزود: دستگاه هاي برگزار کننده انتخابات از دولت و وزارت کشور گرفته تا شوراي نگهبان و قوه قضائيه بايد با تعامل با هم يک انتخابات خوب و مورد رضايت مردم را برگزار کنند.  اين نماينده اصولگراي مجلس گفت: تشکيل کميته پيشگيري از جرايم انتخاباتي توسط قوه قضائيه براي اين است که قبل از اينکه انتخابات شروع شود، از تبليغات زودهنگام برخي افراد جلوگيري شود، چرا که اين امر خلاف قانون است و کسي يا نهادي بايد باشد تا با آن برخورد کند.


 يحيي زاده با تاکيد براينکه دولت دهم از دولت نهم ضعيف تر عمل کرد:
 کسي باور نمي کرد وعده هاي دولت فقط شعار باشد 

کسي باور نمي کرد که گفته هاي دولت بيشتر در حد شعار باشد و فقط دولت شعار بدهد، اما الان که به خروجي کار دولت نگاه مي کنيم، مي بينيم که خيلي مسائل مطرح شده توسط دولت جنبه شعاري داشت و اين امر بين عوام و خواص و توده مردم نيز مطرح است. سيد جلال يحيي زاده در گفت وگو با اعتدال گفت: ارزيابي عملکرد مصوبات سفرهاي استاني دولت کمي است ; يعني دولت اگر 200 مصوبه داشته که يکي اجرا نشده، مي گويند 99 درصد مصوبات اجرا شده است ، در حالي که بايد ديد همان يک مصوبه که اجرايي نشده چيست و گاهي همان يک مصوبه اجرا نشده به اندازه 50 درصد مصوبات اجرا شده به اعتبار و تسهيلات نياز دارد. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس افزود: ايرادي که رويه فعلي اعلام آمار تحقق وعده هاي دولت وارد است ، اين است که بايد ارزيابي اجرايي شدن مصوبات سفرهاي دولت با وضع فعلي متفاوت باشد; الان  شاخص درست و مناسبي براي اين کار مد نظر نيست و ما آمار ارائه شده در اين خصوص را درست نمي دانيم. نماينده يزد و ميبد ادامه داد: نزديک 11 ماه از سفر سوم استاني به يزد گذشته و مواردي که اجراي آن شروع شده، در مرحله مطالعاتي است و هنوز در استان مصوبات گاز رساني و آب رساني که مهمترين نياز استان است اجرايي نشده و خيلي عقب هستيم. يحيي زاده گفت: در سال هاي ابتدايي دولت که به اقدامات و سفرهاي استاني نگاه مي کرديم، شاهد حضور خوب دولت در شهرها بوديم و کسي باور نمي کرد که گفته هاي دولت بيشتر در حد شعار باشد و فقط دولت شعار بدهد، اما الان که به خروجي کار دولت نگاه مي کنيم، مي بينيم که خيلي مسائل مطرح شده توسط دولت جنبه شعاري داشت و اين امر بين عوام و خواص و توده مردم نيز مطرح است.عضو کميسيون فرهنگي مجلس افزود: دولت دهم از دولت نهم هم ضعيف تر عمل کرد و مخصوصا در حوزه فرهنگ با اينکه بودجه ها افزايش يافت، اين ضعف نمايانتر بود; در مسائل اقتصادي  نيز، دولت کارهاي بزرگي را استارت زد، اما در برخي موارد از جمله اشتغال زايي، معضل بيکاري و کاهش موثر تورم با تمام تاکيداتي که نظام بر روي آنها داشت، خيلي عقب افتاد. وي گفت: دولت در مسائل سياست خارجي هم که در زمان دولت نهم معروف به اقدامات قاطع بود، در برهه اخير و دو سه اتفاق جاري مي بينيم که کار خوبي صورت نداده است مثلا در مورد اخراج ديپلمات هاي ما از انگليس يا در مورد اقدامات فعلي آمريکا بي تفاوتند; آيا ترس آنها از اين است که فردا آمريکايي ها به خاطر توقيف هواپيماي جاسوسي خود از ايران شکايت کنند؟ ليکن متاسفانه بعد از گذشت 8 روز، دولت تنها سفير سوئيس احضار کرد که دردي دوا نمي کند.


 نماينده سقز و بانه در نطق ميان دستور:
 از آمارهاي غيرواقعي دولت انگشت به دهان مانده ايم 

عضو کميسيون اقتصادي با انتقاد از عملي نشدن مصوبات دولتي در سفرهاي استاني به ميزان بيکاران استان کردستان اشاره کرد و گفت: از آمارهاي غيرواقعي دولت انگشت به دهان مانده ايم. به گزارش خانه ملت، فخرالدين حيدري در نطق ميان دستور خود با سپاسگذاري از فرمايشات مقام معظم در سفر به کردستان گفت: اگر مسوولان کشوري به فرمايشات ايشان عمل مي کردند، قطعا وضعيت امروز کردستان بهتر بود زيرا ايشان به دو مشکل اشتغال و سرمايه گذاري اشاره و به شرکت هاي دولتي و دولت دستور گام برداشتن در راه اشتغال پايدار را صادر کردند. نماينده سقز و بانه با اشاره به کم کاري دولت در اين عرصه افزود: آيا شرکت هاي دولتي کردستان را آباد کردند؟ جوانان کردستاني مشغول به کار شدند؟ در حالي که در خبرها شاهد اخبار سفر رئيس جمهور به استان ها براي افتتاح طرح هاي بزرگ اشتغال زايي هستيم اما سهم کردستاني ها از اين برنامه ها، افتتاح گازرساني روستاها و مرغداري هاي خصوصي است. وي ادامه داد: جوانان تحصيلکرده کردستاني روز به روز بيکارتر مي شوند زيرا تا ديروز تنها ديپلمه ها و ديپلم ردي ها بيکار بودند اما امروز جمعيت عظيمي از ليسانس ها و فوق ليسانس ها بيکارند و دستيابي به شغل براي آنها به يک کابوس تبديل شده است. حيدري با بيان اين که از شنيدن آمارهاي غيرواقعي دولت انگشت به دهان مانده ايم اضافه کرد: در تعجب مانده ايم که اين آمارها را باور کنيم يا اين ميزان فراوان جوانان تحصيلکرده بيکار جوياي شغل را ببينيم که البته قطعا  واقعيت ارجح تر است. وي خطاب به رئيس جمهور گفت: شما به عنوان مجري قانون اساسي موظف به اجراي آن بوده و هستيد; پس چرا اصل 15 قانون اساسي را درباره زبان کردي اجراي نمي کنيد; چرا که رهبر معظم انقلاب اين زبان را يک سرمايه ملي توصيف کرده اند. عضو کميسيون اقتصادي تصريح کرد: نمي دانم سخنراني هايي پر از وعده و وعيد شما را باور کنيم يا وعده هاي عمل نشده است، زيرا در سفرهاي استاني با انرژي فراوان به مردم سقز و بانه وعده داديد در حالي که همچنان فرودگاه، کنارگذر، دانشکده کشاورزي اين دو شهر نيازمند توجه هستند و هيچ کدام از مصوبه هاي دولت در اين رابطه به نتيجه نرسيده اند. وي به شرايط سخت مردم کردستان در دوران جنگ تحميلي اشاره و بيان کرد: قرار بود در سفر سوم دولت به استان کردستان مشکل فرهنگيان حل شود اما بعد از گذشت يک سال، هر کدام از مسوولان اين موضوع را به ديگري واگذار مي کند و بايد پرسيد اگر نمي خواستيد به اين موارد عمل کنيد، پس چرا وعده داديد؟ حيدري همچنين با اشاره به وضعيت روحانيون اهل سنت استان کردستان گفت: اين افراد در روند رو به رشد استان شب و روز در تلاشند اما دولت هيچگونه تسهيلات و امکاناتي در اختيار آنها قرار نداد و طلبه هاي اين قشر کمبود امکانات و نبود کمک هزينه مناسب براي تامين کتابهاي خود مواجه هستند.
وي ادامه داد: نيروهاي اهل سنت به دليل سني بودن در مراکز کار مورد رد صلاحيت واقع مي شوند، سربازان سني در مناطق سني نشين حق خدمت ندارند، آيا اينگونه برخورد ظلم به اهل سنت، مسلمانان و نظام نيست. عضو کميسيون اقتصادي در پايان سخنان خود از وضعيت بيمارستان هاي دولتي انتقاد کرد و گفت: به جاي آنکه سالانه يکصد ميليارد تومان براي ساخت و ساز افغانستان هزينه کنيد به فکر افراد بي بضاعت کشور باشيد همچنان که قرار بود پول نفت را بر سر سفره مردم بياوريد اما با اجراي ناقص و نادرست هدفمند کردن يارانه، نه تنها اين اتفاق نيفتاد بلکه کم کم آب و نان با سفره فقرا خداحافظي خواهد کرد.


 نمايندگان تصويب کردند:
 تجارت آزاد بين ايران و سوريه 

نمايندگان در جلسه علني مجلس، ضمن استماع چهار گزارش اعم از دو گزارش اصل 90 ازاساسنامه سازمان هدفمندي يارانه ها و طرح آبرساني غدير و گزارش کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي از اجراي قانون هدفمندي و گزارش تفريغ بودجه 88، برحدود اختيارات ديوان عدالت اداري اصرار کرده و علاوه بر اجازه افزايش سهام ايران در بانک بين المللي ترميم و توسعه،  ناظران در شوراي آمايش سرزمين را انتخاب کردند. به گزارش ايسنا، مشروح مصوبات ديروز مجلس، به شرح ذيل است:
مجلس بر مصوبات خود در لايحه تشکيلات و آيين دادرسي ديوان عدالت اداري، اعاده شده از شوراي نگهبان، اصرار کرد. نمايندگان مجلس، با راي قاطع به ماده واحده لايحه موافقت نامه تجارت آزاد بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عربي سوريه موافقت کردند. براساس ماده واحده اين لايحه موافقت نامه  تجارت آزاد بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عربي سوريه تصويب و اجازه مبادله اسناد آن داده مي شود. نمايندگان مجلس به بررسي لايحه موافقت نامه تجارت آزاد بين جمهوري اسلامي ايران و سوريه به صورت اولويت، راي دادند. علا»الدين بروجردي در توضيح جهت اولويت بخشيدن به اين لايحه گفت: اين لايحه عملا گامي بلند در شرايط ويژه سياسي است که از طرف آمريکايي ها و دشمنان مشترک ما و سوريه طراحي شده است. رييس کميسيون امنيت ملي با بيان اين که اين لايحه جهت حمايت از ملت و دولت سوريه است، راي به اولويت آن را نيازمند راي بالا جهت پاسخي دندان شکن و قاطع به آمريکا و هم پيمانانش دانست و افزود: ما در شرايط ويژه اي هستيم و شاهديم که آمريکا به ناحق و با استفاده از هم پيمانان اروپايي و منطقه اي خود ميلياردها دلار براي تغيير ساختار سياسي حاکم برسوريه هزينه کرده است.
نمايندگان مجلس طي يک راي گيري محمدحسين مقيمي و موسي الرضا ثروتي را به عنوان دو عضو ناظر از سوي مجلس در شوراي همايش سرزمين برگزيدند. پيش از اين کماليان ، مقيمي و ثروتي براي عضويت در اين شورا کانديدا شده بودند. مجلس طبق ماده 182 قانون برنامه پنجم دو نماينده، يک عضو از کميسيون عمران و يک عضو از کميسيون برنامه و بودجه را به عنوان ناظر در شوراي آمايش سرزمين انتخاب مي کنند. همچنين نمايندگان به يک فوريت لايحه اي راي دادند که در صورت تصويب نهايي آن سهام ايران در بانک بين المللي ترميم و توسعه افزايش مي يابد. در ماده واحده اين طرح آمده که به دولت اجازه داده مي شود به منظور حفظ قدرت راي و جايگاه جمهوري اسلامي ايران در بانک بين المللي ترميم و توسعه نسبت به افزايش سرمايه  ايران در چارچوب افزايش سرمايه عمومي و موردي اقدام کند.


 دولت در اجراي قانون هدفمندي يارانه ها سليقه اي عمل کرد 

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با انتقاد از اجراي سليقه اي قانون هدفمندي يارانه ها گفت: اجراي سليقه اي قانون هدفمندي يارانه ها باعث شده است تا مردم اعتماد خود را نسبت به اين قانون از دست بدهند. سيداحمدرضا دستغيب در گفت وگو با خانه ملت گفت: عدم پرداخت سهم توليد از قانون هدفمندي يارانه ها باعث بي اعتمادي مردم نسبت به اين طرح شده است. نماينده شيراز با انتقاد اين که دولت برداشت و تفسير خود را از قانون هدفمندي يارانه ها اجرا مي کند نه اصل قانون را، افزود: اگر دولت به مهر قانون و مواد قانون هدفمندي طبق مصوبه مجلس عمل کرده بود نه کسري بودجه اتفاق مي افتاد و نه از بابت پرداخت سهم صنعت مشکلي پيش مي آمد. وي ادامه داد: ادامه روند فعلي دولت را با کسري بودجه اي جدي تر از وضعيت فعلي مواجه مي کند و باعث مي شود تا واحدهاي توليدي به حدي از کار بيفتد که تمامي اقتصاد کشور وابسته به واردات شود و اين موضوع به طور کامل مغاير هدفي است که در زمان تصويب قانون هدفمندي يارانه ها به دنبال آن بوديم. دستغيب با تاکيد براين که دولت با اجراي سلايق خود در ارتباط با قانون هدفمندي يارانه ها ،دستيابي به اهداف اين قانون را به تاخير مي اندازد افزود:اميدواريم در سال دوم اجراي قانون هدفمندي دولت قانون هدفمندي را بر طبق قانون مصوب مجلس اجرا کند نه بر اساس سلايق خود.


 پيگيري مجرمان در هر مقامي منجر به تبرئه نظام مي شود 

عضو کميسيون شوراها پيگيري هاي قضايي براي شناسايي و مجازات افراد مجرم در هر رده و مقامي را اقدامي در جهت تبرئه نظام از هرگونه اتهامي خواند. ايوب پاپري مقدم در گفت وگو با خانه ملت،  با تاکيد بر اين که در نظام اسلامي همه در برابر قانون يکسان هستند، افزود: اين که افرادي در هر رده و مقامي زير چتر حمايتي قرار گرفته و از پيگيري قضايي مصون باشند از ديدگاه نظام اسلامي کاملا مردود است. نماينده دشتستان پيگيري قضايي و شناسايي افراد مجرم را اقدامي در راستاي حفظ آبروي نظام خواند و بيان کرد: موضوعي که بايد مورد توجه قرار داد اين است که تا زماني که قوه قضائيه اعلام نظر نکرده و جرمي محرز نشده ، نبايد مطالبي در هتک حرمت افراد به ويژه مسئولان مطرح شود. اين نماينده در مجلس هشتم با اعلام اين که مجرمان متناسب با جرمشان بايد مجازات شوند، تاکيد کرد: چنانچه قوه قضائيه به مستنداتي رسيد، بايد فرد مجرم در هر مقام و مسئوليتي مورد پيگيري قرا گرفته و به جزاي جرم مرتکب شده برسد. عضو کميسيون شوراها با بيان اين که معرفي مجرمان و مجازات آنها به بيمه شدن نظام مي انجامد، يادآور شد: وقتي متخلفان شناسايي و مجازات شوند شک و ترديد از دامن مسئولاني که سال ها فعاليت صادقانه داشته اند، پاک مي شود.


 خبر 

به دولت تذکر مي دهم که شاهد گراني هستيم

نماينده بندرعباس با انتقاد از واردات محصولات کشاورزي و بي اعتنايي به قانون پنجم توسعه در اين زمينه گفت: در اين زمينه به وزير هم که مي گوييم، ايشان مي گويد من خبر ندارم.  به گزارش فارس، سيدمصطفي ذوالقدر در نطق ميان دستور خود با بيان اينکه رئيس جمهور و هيات دولت طي روزهاي آينده به استان هرمزگان سفر خواهند کرد، تصريح کرد: به رئيس جمهور تذکر مي دهم که اولا برنامه سفر قبلي را ببينند که اغلب مصوبات آن اجرا نشده و در اين سفر نيز قول هايي بدهند که بتوانند به آنها عمل کنند. وي به انتخابات آتي مجلس نيز اشاره کرد و گفت: از مردم تقاضا مي کنيم که حضوري گسترده در انتخابات داشته باشند و به وزارت کشور نيز در زمينه برگزاري مطلوب انتخابات تذکر مي دهم. نماينده بندرعباس افزود: از وزارت نفت براي گازرساني به بندرعباس و برخي شهرهاي ديگر استان هرمزگان تشکر مي کنم و در عين حال از مسئولان وزارت مي خواهم که هرچه سريعتر به بندر خمير و قشم نيز گازرساني کنند. ذوالقدر صحبت هاي خود به ورود محصولات کشاورزي خارجي به کشور نيز اشاره کرد و با بيان اينکه در اين زمينه اعتنايي به برنامه پنجم توسعه نمي شود و محصولات کشاورزي هر روز از خارج از کشور وارد مي شود، گفت: در اين زمينه به وزير هم که مي گوييم، ايشان مي گويد من خبر ندارم. وي ادامه داد: به دولت تذکر مي دهم که شاهد گراني هستيم و کالاهاي مورد نياز کشاورزان نيز در حال گران شدن است. اين نماينده مجلس شوراي اسلامي خطاب به وزير نيرو نيز گفت: آقاي وزير نيرو! داد مردم در برخي روستاها براي آب بلند است و مردم در يکي از روستاهاي استان هرمزگان که من از آن بازديد کردم، مي گفتند العطش... العطش. ذوالقدر به مشکلات برق در استان هرمزگان نيز اشاره و تصريح کرد: اگر مشکلات برق خليج فارس حل نشود، امسال در استان هرمزگان غوغا مي شود. وي افزود: ما بايد براي مردم محروم و مستضعفي که به ما راي دادند فکر اساسي داشته باشيم. اين نماينده مجلس به مسئله بودجه نيز اشاره کرد و گفت: چرا لايحه را زودتر نمي آورند تا نمايندگان در يک وقت مناسب و خوب آنرا بررسي کنند؟


افزايش قيمت بنزين غيرقانوني است 

سخنگوي کميسيون انرژي گفت: تاکنون دولت قيمت بنزين را از ميزان تعيين شده در قانون هدفمندي يارانه ها بالا برده و تک نرخي کردن يا بالا تر رفتن قيمت آن غيرقانوني است. عماد حسيني در گفت و گو با ايلنا با بيان اينکه قيمت حامل هاي انرژي نبايد خودسرانه از سوي دولت بالا برود افزود: تک نرخي کردن قيمت بنزين در سال جاري تخلف است و خود دولت نيز اخيرا اعلام کرده که چنين تصميمي ندارد. به گفته وي، در قانون برنامه پنجم و قانون هدفمندي قوانيني براي ميزان افزايش قيمت بنزين وجود دارد که بر اساس آن نمي توان قيمت بنزين را بالا تر از 750 يا 800 تومان برد. وي با تاکيد بر اينکه قرار بود در هرسال هدفمندي يارانه ها 20 درصد به قيمت حامل هاي انرژي اضافه شود گفت: دولت تاکنون بيش از ميزان تعيين شده قيمت بنزين را افزايش داده است در حالي که بايد هر ساله درصدي به آن اضافه شده و در پايان برنامه به ميزان تعيين شده برسد. حسيني با بيان اينکه بالا بردن قيمت بنزين و تک نرخي کردن آن در اين شرايط خلاف قانون است اظهارداشت: با بالارفتن قيمت بنزين تورم نيز همزمان تاثيرات احساسي خود را خواهد گذاشت. سخنگوي کميسيون انرژي تاکيد کرد: بايد قوانين بودجه و هدفمندي را براي تغيير قيمت حامل هاي انرژي در نظر داشت تا بتوان حامل هاي انرژي را مديريت کرد.
 

بيانيه فراکسيون کارگري در مورد بي توجهي به کارگران

فراکسيون کارگري مجلس با صدور پيامي کشته و مجروح شدن تعدادي از کارگران کارخانه فولاد غدير يزد را تسليت گفته و نسبت به کم توجي هايي که منجر به وقوع انفجار در اين کارخانه شد اعتراض کرد. به گزارش ايلنا متن پيام فراکسيون کارگري مجلس در پي مي آيد: فاجعه غم انگيز کشته شدن هشت نفر و مجروح شدن 15 نفر از کارگران کارخانه فولاد غدير يزد مايه تاسف و تاثر فراکسيون کارگري مجلس شوراي اسلامي شد. اين فاجعه بار ديگر نشان داد که کم توجهي به ايمني و جان کارگران رو به افزايش است و کارفرمايان حداقل هزينه را در مورد مهم ترين اصل قانون کار يعني ايمني و حفاظت فني مصروف  مي دارند. همچنين دستگاه هاي نظارتي و بازرسان کار از دقت لازم و پيگيري هاي مقرر شده در قانون کار و آيين نامه هاي مربوطه مضايقه  مي کنند. حسب گزارشات رسيده حادثه به علت انفجار مواد منفجره موجود در آهن قراضه هاي ريخته شده در ديگ ذوب بوده است. اگر اين گزارش که نيازمند تحقيق و اعلام فوري مراجع ذي ربط است صحيح باشد عمق فاجعه بيش از پيش خواهد شد چرا که ما به عنوان حاميان کارگران از مسوولان ذيربط اعم از مسوولان کارخانه و مسوولان فني دستگاههاي ناظر  مي پرسيم مواد منفجره آن هم به اين حجم که باعث تبديل شدن حداقل هشت کارگر زنده به ذغال گرديده به چه ميزان بي توجهي و عدم بازرسي و نظارت مسوولان ذيربط روبرو بوده است.


 کواکبيان از پاسخ وزير امور خارجه در مورد علت آزادي زندانيان آمريکايي، قانع نشد 

سخنگوي کميسيون امنيت ملي با بيان اين که در نشست اين کميسيون وزير امور خارجه به دو سوال کواکبيان پاسخ داد، گفت: نماينده سمنان و مهديشهر از پاسخ صالحي در مورد علت آزادي زندانيان آمريکايي، قانع نشد. کاظم جلالي در گفت وگو با خانه ملت، در تشريح نشست عصر ديروز کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: در اين نشست علي اکبر صالحي وزير امور خارجه حضور يافت و به دو سوال مصطفي کواکبيان نماينده سمنان و مهديشهرپاسخ داد. نماينده مردم سمنان و مهديشهر در مجلس شوراي اسلامي افزود: سوال نخست کواکبيان درباره اقدامات ايران در قبال کنفرانس ترکيه بر سر سرنگوني بشار اسد بود که با پاسخ وزير، نماينده سمنان قانع شد. سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هشتم، ادامه داد: سوال دوم کواکبيان در مورد علت آزادي زندانيان آمريکايي بدون اخذ هيچگونه امتياز يا تضميني از طرف مقابل بود که وزير امور خارجه پاسخ داد و نماينده سوال کننده قانع نشد.


 اخبار کوتاه 

شکايت بروجردي

آقاي اژه اي به عنوان مسئول پرونده عنوان کرده اند که اتهامات وي خلاف واقع است; هم نسبت به من و هم فرزندانم ، همچنين دو فرزند من هر دو دانشجوي بسيجي هستند و هيچ گونه فعاليت اقتصادي ندارند; با توجه به تکرار اتهامات از سوي اين نماينده مصمم هستم تا بزودي از وي شکايت رسمي طرح نمايم. علا»الدين بروجردي، با اشاره به سخنان روز گذشته سخنگوي قوه قضاييه و ادامه اتهام زني برخي افراد و نماينده مشهد به وي، در گفت وگو با اعتدال، تاکيد کرد: با توجه به تکرار اين مساله، مصمم هستم شکايت رسمي از نماينده مذکور داشته باشم.وي با اشاره به سخنان کريمي قدوسي ادامه داد: ايشان به راحتي خلاف واقع مي گويد و مطالب وي کاملا دروغ است.بروجردي تصريح کرد: آقاي اژه اي به عنوان مسئول پرونده عنوان کرده اند که اتهامات وي خلاف واقع است; هم نسبت به من و هم فرزندانم ، همچنين دو فرزند من هر دو دانشجوي بسيجي هستند و هيچ گونه فعاليت اقتصادي ندارند. وي ادامه داد: با توجه به تکرار اتهامات از سوي اين نماينده مصمم هستم تا بزودي از وي شکايت رسمي طرح نمايم. بروجردي در خاتمه اتهام زنندگان را به رعايت تقواي الهي توصيه نمود.

تذکر کواکبيان به وزير راه

تذکر کتبي دکتر مصطفي کواکبيان به وزير راه و شهرسازي در صحن علني قرائت شد. تذکر نماينده سمنان و مهديشهر که به وسيله دهقان عضو هيات رئيسه قرائت شد بدين شرح است: کواکبيان نماينده سمنان به وزير راه و شهرسازي: توضيح در خصوص علت عدم تکميل فرودگاه و طرح هاي راه سازي استان سمنان.
 

حمايت از شکار 170-RQ

186 نفر از نمايندگان مجلس با امضاي بيانيه اي ضمن حمايت از اقدام اخير نيروهاي مسلح در کنترل پهپاد جاسوسي آمريکا اعلام کردند: نيروهاي مسلح ايران با بکارگيري فناوري بومي همه قدرت تکنولوژي آمريکا را به سخره گرفتند. به گزارش فارس، 186 نفر از نمايندگان مجلس با امضاي بيانيه اي اقدام اخير نيروهاي مسلح و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را حماسه بزرگ خواندند و خواستار موضع گيري شفاف مجامع و نهادهاي بين المللي درباره اين اقدام خطرناک آمريکا شدند.


جبران تاخير کارهاي نظارتي

نايب رئيس مجلس با بيان اين که برخي طرح ها و لوايح طولاني وقت و زمان مجلس را گرفت، گفت: قرائت گزارش هاي نظارتي کميسيون هاي تخصصي به تاخير افتاد که اين مساله جبران خواهد شد. به گزارش خانه ملت، حميدرضا فولادگر در تذکر شفاهي به استناد بند 6 ماده 23 آيين نامه داخلي گفت: گزارش کميسيون ويژه اصل 44 قانون اساسي چهار ماه است که در دستور کار صحن قرار دارد اما قرائت نشده است. نماينده اصفهان تصريح کرد: قرائت گزارش هاي نظارتي کميسيون هاي تخصصي با نوبت در صحن علني انجام شود; چرا که کميسيون ويژه اصل 44 قانون اساسي گزارشي درباره فضاي مساعد کسب و کار به هيات رئيسه ارائه کرد اما در قياس با گزارش ساير کميسيون ها قرائت آن به تاخير افتاده است.محمدرضا باهنر گفت: برخي طرح ها و لوايح طولاني در اين مدت در دستور کار صحن قرار داشت که کارهاي نظارتي مجلس را به عقب انداخت. اميد است در آينده اين مساله جبران شود.


علت معطل گذاشتن لايحه افزايش تعداد نمايندگان چيست؟

يک عضو فراکسيون خط امام (ره) مجلس، به استناد اصل 64 قانون اساسي در تذکري اظهار داشت: طبق اين اصل پس از هر ده سال تعداد نمايندگان مجلس افزايش مي يابد، اين در حالي است که با وجود امضاي 100 نماينده لايحه مربوط به افزايش تعداد نمايندگان به فراموشي سپرده شده است.  به گزارش ايسنا، مهدي شهرياري با طرح اين سوال که چرا مجلس اين اصل قانون اساسي را معطل گذاشته است گفت: علي رغم اينکه صد نماينده امضا کردند تا لايحه مربوط به اين موضوع در اولويت قرار گيرد، شايد اختلافات موجود درهيات رييسه، باعث فراموشي اين موضوع شد . وي با بيان اينکه بسياري از کانديداها منتظر مصوبه مجلس هستند گفت: هيات رييسه مي تواند استعلام جديدي از نمايندگان بگيرد تا اين لايحه در اولويت قرار گيرد. محمدرضا باهنر، رييس جلسه اين تذکر را وارد ندانست و اظهار داشت: مجلس در ابتدا به فوريت لايحه افزايش تعداد نمايندگان و حوزه هاي انتخابيه راي نداد، موضوع به کميسيون ارجاع شد و اين درحالي بود که نمايندگان حتي به مسکوت ماندن يک هفته اين لايحه نيز راي ندادند. به گفته وي در حال حاضر بررسي خارج از نوبت اين لايحه طبق آيين نامه راهکاري ندارد به جز آنکه به دو صورت دو فوريتي مطرح شود و مجلس به دو فوريت آن راي دهد.
 

تخلف اخير بانکي را به وام هاي اندک جوانان ارتباط ندهيد

عضو کميسيون عمران مجلس هشتم با تذکر به بانک مرکزي درباره عدم اعطاي وام به جوانان از سوي بانک ها، از آنها خواست تخلف اخير بانکي را به وام هاي اندک جوانان ارتباط ندهند. به گزارش خانه ملت، امين شعباني در تذکر شفاهي با استناد به ماده 193 گفت: در سال گذشته حدود دو هزار معلم در استان کردستان از کار برکنار شدند که رئيس جمهوري دستور رسيدگي به اين مسئله را داده و مجلس خواستار بررسي هر چه سريع تر  اين موضوع است.