نسخه شماره 2791 - 1390/09/07 -

اعتراض دو تن از نمايندگان به حضور جريان انحرافي در انتخابات آينده
جريان هاي منحرف در انتخابات مصداقي معرفي شوند
دوازدهم اسفند دقيقه 90 بازي جريان انحرافي است
عضو کميسيون اقتصادي:
تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه، سياسي است

رييس ديوان محاسبات خبر داد:
ارسال پرونده عدم رعايت سياست هاي بسته مالي بانک مرکزي به دادسرا


حضورهمه سلايق درانتخابات، توطئه دشمنان را خنثي مي کند


در خانه مراجع به روي جريان انحرافي و فتنه باز نيست


مصوبات سفرهاي استاني اجرايي شود


خبر

تذکر شفاهي کواکبيان:
همکاري نکردن دولت با شهرداري تهران سبب افزايش مشکلات مردم مي شود


اخبار کوتاه


 اعتراض دو تن از نمايندگان به حضور جريان انحرافي در انتخابات آينده
 جريان هاي منحرف در انتخابات مصداقي معرفي شوند 
 دوازدهم اسفند دقيقه 90 بازي جريان انحرافي است

انتخابات مجلس دوره نهم همچنان بحث آفرين است به ويژه آنکه جريان انحرافي به يک معضل تبديل شده و اکثر نمايندگان اعلام کرده اند که اين جريان با سو»استفاده از اموال دولت، سعي  دارند کرسي هاي مجلس را مال خود کنند. در اين رابطه عضو جامعه روحانيت مبارز با بيان اينکه براي مقابله با گروههاي انحرافي و فتنه اول وزير اطلاعات است که بايد توضيح بدهد، مصداق بياورد و حذف اين جريان از صحنه انتخابات را از مردم بخواهد، گفت: تا زماني که مردم مورد به مورد اين جريان را نمي شناسند، احتمال خطا در انتخابشان بالا مي رود. سيد رضا اکرمي در گفت وگو با خانه ملت، با بيان اينکه روحانيت براي انتخاب اصلح و مناسب مردم تا انتخابات مجلس نهم آگاه سازي مي کند، گفت:همه انتخاباتي که تاکنون در اين سي وچند ساله برگزار شده با رهنمودها و آگاه سازي روحانيت همراه بوده است. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اولويت براي روحانيت آگاه کردن مردم نسبت به اهميت انتخابات است، افزود: افشاگري در مورد فعاليت انتخاباتي جريان هاي انحرافي و فتنه يا هرگروه معاند و مخالف برعهده دستگاه امنيتي است. عضو جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: هر گروهي که  نمي خواهند مردم در صحنه انتخابات باشند، يا مردم را بازيچه انتخابات قرار مي دهد، بايد توسط وزارت اطلاعات به صورت موردي معرفي شود. اکرمي به هشدارهاي وزير اطلاعات  دررابطه با فعاليت انتخاباتي جريان انحرافي اشاره کرد و گفت: براي مقابله با جريان هاي انحرافي وفتنه اول وزيراطلاعات است که بايد توضيح بدهد، مصداق بياورد و حذف اين جريان از صحنه انتخابات را از مردم بخواهد، چرا که تا زماني  که مردم مورد به مورد اين جريان را نمي شناسند احتمال خطا در انتخابشان بالا مي رود. عضو کميسيون فرهنگي مجلس تصريح کرد: اولين بار نيست که قرار است انتخابات در کشور برگزار شود و در حالي که آمادگي  برگزاري يک انتخابات درست وجود دارد، آنچه اولويت دارد اين است که واجدين شرايط به انتخابات بيايند و نامزد شوند و نه واجدين محقق کردن اهداف جريان هاي انحرافي و مهره هاي فتنه. حجت الاسلام والمسلمين حيدر مصلحي ظهر چهارشنبه در گردهمايي بزرگ مبلغان که در مدرسه مبارکه فيضيه برگزار شد، با تحليلي از شرايط داخلي کشور و آرايش هاي متفاوت گروه هاي مختلف براي حضور در انتخابات مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: انتخابات امسال با انتخابات هاي 32 سال گذشته تفاوت فاحش دارد، از جمله اينکه جريان هاي غيرهمسو با رهبري و گروه هاي فتنه، انحرافي و اصلاحات آمريکايي با وجود اينکه خواسته ها و نغمه هاي متفاوتي با هم دارند اما در يک سري مسائل با همديگر تشابه دارند و خطي که دنبال مي کنند خط مقابله با رهبري است. وزير اطلاعات با تشريح اهداف مشترک گروه هاي انحرافي و فتنه گران درانتخابات آينده بر لزوم هوشياري مردم تاکيد کرد.

جريان انحرافي با تاکتيک پيچيده

همچنين عضو فراکسيون روحانيون مجلس با بيان اينکه با بصيرت مردم و استفاده از رهنمودهاي رهبري،12 اسفند دقيقه 90 بازي جريان انحرافي خواهد بود، گفت: مردم در مقابل پيچيده ترين تاکتيک جريان انحرافي قرار دارند. سيد جلال يحيي زاده با بيان اينکه پيش بيني مي شود 12 اسفند امسال روز مقابله با جريان انحرافي باشد، گفت: همانطور که 9 دي ماه سال 88 پايان عمر فتنه بود، 12 اسفند امسال نيزريشه جريان انحرافي زده خواهد شد. نماينده مردم تفت و ميبد در مجلس شوراي اسلامي هشدار مصلحي درباره فعاليت هاي انتخاباتي جريان انحرافي را مورد اشاره قرار داد و افزود: با بصيرت مردم و استفاده از رهنمودهاي رهبري،12 اسفند سال جاري دقيقه 90 بازي جريان انحرافي خواهد بود و جريان انحرافي به هيچ يک از اهدافش نخواهد رسيد. عضو فراکسيون روحانيون مجلس با بيان اينکه خيلي از افراد و دستگاه ها، برنامه هاي اين جريان را رصد مي کنند و ازاهداف جريان انحرافي باخبرند، اظهار کرد: اين جريان با يک رويکرد کاملا انحرافي در انتخابات مي آيد و ظاهرا قصد دارد از افراد و شخصيت هاي سفيدي استفاده کند که مورد نفرت مردم نيستند. وي ادامه داد: مهره  هاي جريان انحرافي کساني هستند که همين الان درمقام مخالفت با اين جريان قرار دارند و قصد دارند با آرائي که از مردم مي گيرند بعد از ورود به صحن مجلس دست خود را در دست جريان انحرافي بگذارند.  يحيي زاده با تاکيد براينکه اين پيچيده ترين تاکتيک جريان انحرافي است که مردم در مقابل آن قرار دارند، يادآورشد: مردم بايد مراقب باشند که بعد از شرکت در چند آزمون انتخابات پس از انقلاب، مهره هاي جريان انحرافي را تشخيص داده و آنها را انتخاب نکنند. عضو کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه جريان انحرافي لباس تيم مقابل را به تن کرده و مي خواهد مردم را تا انتخابات 90 به عنوان مدافع خود جلو ببرد، افزود: اميدوارم دراين مدت زمان کوتاه آنقدر شفاف سازي شود که ابهامي در تصميم انتخاباتي مردم نماند.


 عضو کميسيون اقتصادي:
 تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه، سياسي است 

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: دولت به دلايل سياسي انجام پروژه ها را با تاخير انجام مي دهد تا در زمان باقي مانده تا انتخابات اين پروژه ها به سر انجام نرسد.فخرالدين حيدري در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اينکه مدت زمان زيادي تا تقديم بودجه 91 به مجلس شوراي اسلامي باقي نمانده است و دولت بايد به کارهاي خود سرعت بيشتري دهد، افزود:تاخير دولت در ارائه بودجه90 به مجلس شوراي اسلامي، بزرگترين آسيب رابه کشور زد چرا که در بسياري ازاستانها از جمله استان کردستان موافقتنامه پروژه ها هنوزدر حال تبادل است و بسياري از پروژه ها در مناطق محروم اجرايي نشده است لذا در حال از دست دادن زمان هستيم. عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در ادامه تصريح کرد: البته اينطور که به نظر مي رسد دولت به دلايل سياسي انجام پروژه ها را با تاخير انجام مي دهد تا در زمان باقي مانده تا انتخابات اين پروژه ها به سر انجام نرسد. وي با تاکيد بر اينکه بعيد به نظر مي رسد دولت در مدت زمان باقي مانده موفق شود بودجه 91 را تقديم مجلس شوراي اسلامي کند خاطر نشان کرد: بعيد است امسال نيزدولت مثل سال گذشته موفق شود تا 15 آذر ماده لايحه بودجه را تقديم مجلس شوراي اسلامي کند و البته اين موضوع بيشتر حال و هواي سياسي دارد. حيدري با بيان اينکه در بودجه91 سه موضوع بسيارمهم و حياتي است و بايد بودجه بيشتري به آنها اختصاص داده شود، اظهار داشت: بيشترين احساس نياز مربوط به بخش راه هاي شهري و روستايي و جاده اي سراسر کشور است ضمن اينکه مساله بهداشت و سلامت و همچنين آب و فاضلاب روستايي نيز از جمله موارد مهم و قابل توجه است که بايد بودجه بيشتري به آنها اختصاص داده شود. نماينده مردم سقز و بانه در خانه ملت تاکيد کرد: دولت بايد به سه موضوع مطرح شده به عنوان اولويت هاي کاري خود نگاه کند و در صدد رفع موانع موجود در اين حوزه ها باشد. عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به تخلف مالي صورت گرفته در سال جاري اذعان داشت: مجلس در امر واگذاري اختيارات بودجه به معاونت راهبردي رياست جمهوري اشتباه بزرگي را مرتکب شده است چرا که اين معاونت در امر اختصاص بودجه به صورت ناعادلانه عمل کرده  و در قبال بسياري از استانها کوتاهي هايي انجام داده است. حيدري با اشاره به اقدام اشتباه مجلس درباره واگذاري اختيارات به يک شخص و مجموعه در زمينه واگذاري بودجه در برنامه پنجم توسعه به معاونت راهبردي رياست جمهوري افزود: واگذاري اختيارات تخصيص بودجه در برنامه پنجم توسعه وواگذاري اين حق به معاونت راهبردي رياست جمهوري باعث بروز تخلفاتي دراين مجموعه شده است و معتقدم اقدام اشتباهي بوده که از سوي مجلس صورت گرفته است و بايد اصلاح شود.


 رييس ديوان محاسبات خبر داد:
 ارسال پرونده عدم رعايت سياست هاي بسته مالي بانک مرکزي به دادسرا 

رحماني فضلي با اشاره به ارائه گزارش ديوان محاسبات از موارد اختلاس در بانک ها در سال 1388 و عدم رعايت موارد پيشنهادي آن از سوي مديران بانک ها اعلام کرد: پرونده اي تحت عنوان عدم رعايت سياست هاي بسته پولي و مالي بانک مرکزي در دادسرا به جريان افتاده است.عبدالرضا رحماني فضلي در گفت وگو با خانه ملت  درباره مسووليت ديوان محاسبات در جريان پرونده فساد اقتصادي اخير گفت: کميته مخصوص بانک ها در ديوان محاسبات بررسي و حسابرسي کل بانکها را با حضور متوليان آن انجام مي دهد  و ما نيز گزارش هاي خود را به موقع از روند کلي فعاليت بانک ها داده ايم. وي افزود: ديوان در سال 1388 گزارشي به رييس جمهور و رييس مجلس در مورد روند اختلاس در بانکها ارائه کرد که در آن ضمن بررسي اختلاس در بانکها در طول 5 سال مورد آسيب شناسي قرار گرفت و پيشنهادي نيز ارائه شد. پس از آن رييس جمهور به وزير اقتصاد دستور دادند که اين موضوع را پيگيري کند و او نيز به بانکهاي عامل ابلاغ کرد که نظرات ديوان رعايت شود و نهايتا بانکها گزارش دادند که همه نظرات ديوان اجرا شده است. رييس ديوان محاسبات با اشاره به فساد اقتصادي اخير اظهار کرد: اين اتفاق در بانک صادرات و بانک ملي نشان مي دهد نظرات ديوان رعايت نشده است و ما مجددا آن گزارش را به صورت محرمانه به مسوولان ذي ربط ارجاع داديم.وي همچنين به تنزيل اسناد در پرونده اخير اشاره کرد و گفت: يکي از مباحث و موضوعات قابل طرح در اين پرونده تنزيل اسناد به رقم ها و اعداد و درصدهايي است که بسته بانک مرکزي را رعايت نکرده است; يعني بالاتر از آن سقف را تنزيل کرده اند و ما به اين موضوع هم در بانکهاي مختلف رسيدگي کرده ايم و اکنون در دادسرا پرونده اي تحت عنوان عدم رعايت سياست هاي بسته پولي و مالي بانک مرکزي داريم که يکي از موارد آن افزايش سطح بهره هاست.رحماني فضلي ادامه داد: در جريان پرونده فساد اقتصادي اخير ماموريت پيدا کرديم صورت هاي مالي و وضعيت دريافت هاي شرکت مورد نظر را در بانکهاي مختلف دولتي بررسي کنيم که اکنون اين کار انجام شده و گزارش هاي خود را به قوه قضاييه و مجلس داده ايم.وي درباره همکاري ديوان محاسبات با قوه قضاييه گفت: ديوان برخي از گزارش هاي خود را صرفا به جهت اطلاع و استحضار براي رييس قوه قضاييه مي فرستد و الزاما به معناي وقوع جرم نيست و گاه پيشنهادات و يا برخي اطلاعاتي است که لازم است رييس اين قوه در جريان باشند. رييس ديوان محاسبات با بيان اينکه وظيفه قانوني ديوان گزارش موارد جرم به قوه قضاييه است افزود: اگر مورد جرم باشد; اعم از اختلاس رشوه و يا سو» استفاده ديوان بايد براي آنها پرونده درست کند و براي بررسي به قوه قضاييه بفرستد. رحماني فضلي درباره چگونگي فعاليت ديوان محاسبات توضيح داد: ديوان دو وظيفه دارد; يکي گزارش عدم انطباق يک رفتار با قوانين يا با استانداردهاي مالي است و ديگري آسيب شناسي است که در اين مورد پيشنهاد مي دهد ولي مسوولين مخير هستند آنها را انجام بدهند يا ندهند.وي تصريح کرد: اگر پيشنهادهاي ما را رعايت کنند بهتر مي توانند در مسير سلامت حرکت کنند ولي الزاما موظف به رعايت آنها نيستند اما اگر اين پيشنهادها رعايت قوانين باشد موظف به انجام آن هستند. رحماني فضلي با بيان اينکه پيشنهادهاي ديوان در پرونده اقتصادي اصلاحي بوده و نه در چارچوب قوانين اضافه کرد: پيشنهادهاي ما در اين حوزه ها براي به کارگيري کنترل هاي داخلي تقويت نظام بازرسي و بررسي آنها و نهايتا پر کردن خلا»هايي بود که به عنوان آسيب مطرح شد و اگر مسوولان بانکي ادعا مي کنند که موارد مورد نظر ديوان رعايت شده پس يا انجام نشده است و يا دقت لازم را در انجام نداشته است.وي درباره ميزان احساس خطر از سال 88 که ديوان برخي گزارش ها را در اين زمينه مطرح کرده است گفت: هر زمان قوانين رعايت نشود امکان سو» استفاده وجود دارد و يکي از آن موارد بحث معوقه هاست که اکنون به عنوان يک آسيب جدي در نظام بانکي مطرح است و همه هم مطلع هستند و ديوان محاسبات نيز مرتبا گزارش داده است. رييس ديوان محاسبات ادامه داد: زماني که معوقه ها به اين سطح و حجم مي رسد و تنها عده اي از پولها و سرمايه ها استفاده مي کنند و به نظام بانکي برنمي گردد براي کشور آسيب است که ما هم تذکر داده ايم و اخيرا نيز براي بانکهايي که معوقه هاي بسياري دارند پرونده درست مي کنيم که به دادسرا ارجاع دهيم.


 حضورهمه سلايق درانتخابات، توطئه دشمنان را خنثي مي کند 

يک عضو فراکسيون خط امام(ره)، با بيان اين که حضور در مجلس را به عنوان يک خدمت گزار براي ملت مفيد مي دانم، گفت: اگر توفيقي باشد و مانعي پيش نيايد مايلم در انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشته باشم. قدرت الله عليخاني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه اصلاح طلبان شايد هنوز براي شرکت در انتخابات به جمع بندي نرسيده باشند در عين حال نسبت به برگزاري يک انتخابات پرشور با حضور گسترده مردم و احزاب مختلف اظهار اميدواري کرد و گفت: براي اينکه دشمن طمع نکند و هوس توطئه نداشته باشد، ايجاد چنين شرايطي موثر است. عليخاني درباره نقش رسانه ها براي ايجاد انگيزه در مردم براي حضور پرشور در انتخابات خاطرنشان کرد: اگر رسانه ها صادقانه و آزادانه فعاليت کنند، بسياري از مشکلات رخ نمي دهد و نقد دلسوزانه آنها جلوي بسياري از اعمال خودسرانه را مي گيرد. عضو فراکسيون خط  امام(ره) مجلس، با بيان اينکه اوضاع رسانه ها در حال حاضر بد نيست،  گفت:  البته وضعيت آنها آن طور که بايد باشد نيست کمااينکه محدوديت هايي براي برخي از اين رسانه ها بويژه رسانه هاي اصلاح طلب وجود دارد. وي با بيان اينکه اگر رسانه ها اشکالات را منتشر کرده و به مسوولان منتقل کنند،  بسيار مفيد است ادامه داد: اميداوريم فضايي ايجاد شود که تمام مطبوعات و رسانه ها بتوانند در فضاي صادقانه و بي طرفانه مسائل را براي مردم بيان کنند، چرا که معتقدم هم اکنون يک رسانه هرچقدر هم که کامل باشد نمي تواند تمامي مسائل منعکس کند. عليخاني در ارزيابي از طرح برخي مباحث مبني بر احتمال سوال از رئيس جمهور خاطر نشان کرد: بنده يکي از سوال کنندگان هستم و معتقدم اين اقدام هم براي کشور و هم براي مجلس و دولت مفيد است، چرا که مردم متوجه مي شوند که همه مسئولان اجرايي پاسخگو هستند و مسئولان مي توانند کارهاي خود را تصيح کنند. عليخاني با بيان اينکه اينگونه اقدامات نه تنها ضرري ندارد بلکه به نفع کشور است، افزود: من فکر مي کنم اين مساله را بايد به فال نيک گرفت تا انشا»الله همه مسئولان پاسخگوي کارهاي خود باشند.


 در خانه مراجع به روي جريان انحرافي و فتنه باز نيست 

سيون اصل نودم مجلس با بيان اينکه روحانيت هيچ گاه به دنبال سهم خواهي نبوده است،گفت: قطعا ورود روحانيت به مجلس موجب استحکام و قوي تر شدن مجلس در بخش تقنين و نظارت و مي شود. علي بنايي در گفت وگو با خانه ملت، در مورد ضرورت حضور روحانيون در انتخابات آينده مجلس، گفت:هدف از شرکت روحانيون در انتخابات مجلس ايفاي وظيفه و نقشي است که مردم از آنها انتظار دارند. نماينده قم با بيان اينکه روحانيون در دوره اول مجلس به اعتبار نقشي که در دوران انقلاب داشتند و به خاطر حسن اعتماد مردم، مورد اقبال واقع شدند تاکيد کرد: روحانيون هيچگاه به دنبال سهم خواهي نبوده اند و هرکجا که احساس کردند مردم به کمک آنها نياز دارند براي دستگيري از آنها وارد عمل شدند. وي در مورد ضرورت حضور روحانيت در خانه ملت، گفت: روحانيون با مردم ارتباط نزديکي دارند و از اعتماد مردم برخوردار هستند همچنين توانستند ازعهده انجام کارهايي که در حيطه وظايف آنها بوده به خوبي برآيند و در تصويب قوانين مختلفي که درمجلس مطرح مي شد و مورد نياز کشور بود نقش موثري داشته باشند. بنايي با بيان اينکه روحانيون در کميسيون هاي مختلف مجلس فعال بوده و به خوبي نقش آفريني کرده اند،تصريح کرد:قطعا ورود روحانيت به مجلس موجب استحکام و قوي تر شدن مجلس در بخش تقنين و نظارت و مي شود. وي تاکيد کرد:روحانيت مي تواند براي مجلس يک لنگرگاه موثر باشد که هم بحث هاي علمي را هدايت کنند هم بحث هاي تخصصي را به انجام برسانند. وي در مورد انتقاد ها از ديدارهاي گروه هاي سياسي با مراجع در آستانه انتخابات و سو»استفاده از جايگاه روحانيت،گفت: در خانه مراجع روي همه باز است و مراجع نمي توانند در خانه خود را روي کساني که از آنها درخواست ملاقات مي کنند تا زماني که فتنه و فساد آنها ظاهر نشده باشد ،ببندند. عضو فراکسيون روحانيون مجلس ادامه داد: اگر روحانيون و مراجع بدانند که فردي فتنه گر و منحرف است،قطعا آنها را به حضور نمي پذيرند .


 مصوبات سفرهاي استاني اجرايي شود 

نماينده سنقر و کليايي، خواستار اجرايي شدن مصوبات دولت در استان کرمانشاه شد. به گزارش ايسنا، صمد فدايي  در نطق ميان دستور خود با اشاره به سفر مقام معظم رهبري به استان کرمانشاه اظهار کرد: از هيات دولت انتظار مي رود که 140 مصوبه اي که صورت گرفته دردستور کار قرار دهند. وي، تخصيص 5 هزار و 700 ميليارد تومان اعتبار و تسهيلات پروژه ها در بخش هاي مختلف سرمايه گذاري، انتقال آب، سدها، کشاورزي و اشتغال را يکي از اين مصوبات برشمرد و گفت: تعهد ارتقاي شاخص هاي عمران و توسعه استان برابر ميانگين کشوري، رساندن شاخص بيکاري استان به حد ميانگين قانون برنامه يعني 7 درصد، از ديگر مصوبات مي باشد. فدايي تصريح کرد: خوشبختانه برخي از پروژه هاي مهم استان با سفر مقام معظم رهبري آغاز شده که در حال انجام است که از جمله آنها شروع مجدد راه آهن غرب کشور که شاهراه حياتي اتصال ايران به بسياري از کشورهاي منطقه است و نيز تخصيص بخشي از اعتبارات عمراني به ويژه اعتبارات روستايي تحقق پيدا کرده است. وي از اشتغال به عنوان دغدغه مهم رهبري و مردم استان کرمانشاه ياد کرد و گفت: هنوز در اين زمينه اقدام اساسي صورت نپذيرفته است، لذا انتظار مي رود که دولت هرچه سريع تر نسبت به اجراي منويات رهبر درخصوص اشتغال جوانان منطقه اقدام لازم را انجام دهد. نماينده مردم سنقر و کليايي اظهار کرد: بودجه  سال 91 اولين آزمايش دولت در مقياس سفر رهبري است، با توجه به اين که 248 نماينده مجلس براي اجراي منويات رهبر و وعده هاي دولت در استان اعلام آمادگي کرده اند، لذا مجلس آماده همکاري است و توجه ويژه دولت براي رفع مشکلات استان را مي طلبد. وي ادامه داد: از دولت انتظار است که تخصيص اعتبار لازم جهت پروژه هاي نيمه تمام و تشکيل نشده در استان و شهرستان ها، اختصاص و ايجاد رديف مستقل در لوايح بودجه سنواتي کل کشور به مبلغ 3 هزار ميليارد ريال طي سال هاي باقي مانده از قانون برنامه 5، امتيازات خاص سرمايه گذاري در استان و تشويق سرمايه گذاران به سرمايه گذاري در استان، افزايش بودجه لازم براي زيرساخت هاي توسعه استان مانند راه، راه روستاي و... را در بودجه سال 91 لحاظ کند. نماينده سنقر و کليايي بيان داشت: پيشنهاد مي شود که هر سه ماه يک بار کارگروه دولت گزارش پيشرفت مصوبات سفر را جهت اطلاع مردم استان ارايه دهد.


 خبر 

جبهه پايداري دولت را وارد انتخابات کرده است 

نماينده خدابنده در خصوص دخالت دولت در انتخابات مجلس نهم هشدار دارد.  سيد فاضل موسوي در گفت و گو با ايلنا، اظهار داشت: جبهه پايداري به شکلي وارد عرصه انتخابات شده که دولت را وارد انتخابات کرده است.  موسوي ادامه داد: همه به خوبي مي دانند که جبهه پايداري يک حزب نيست که بتواند با استفاده از تشکيلات حزبي اش در انتخابات شرکت کند، بلکه از آنچه مي خواهد استفاده کند قدرت دولت است.  وي افزود: جبهه پايداري متشکل از مجموعه افرادي است که با دولت ارتباط ويژه اي دارند و در اين عرصه با عنوان يک جبهه به ميدان آمده اند. عضو کميسيون اصل 90 تاکيد کرد: با توجه به نوع رفتار و تحليل هاي اين جريان مي توان گفت که آن ها قصد دارند ليست جداگانه اي ارائه دهند و از اين رو براي اينکه براي ارائه ليست جداي شان بهانه اي داشته باشند مدام شرط گذاري مي کنند. اين نماينده مجلس يادآور شد: الان به صورت واقعي در ايران هيچ حزب فعالي نداريم و عدم فعاليت احزاب نيز به دليل عملکرد ضعيف دولت و عدم توجه دولت به احزاب در کشور است. وي با انتقاد از عملکرد احزاب موجود گفت: احزابي هم که اکنون وجود دارند يک سويه هستند و معمولا نظرات مخالف در کشور کمتر تحمل مي شوند، اما همين احزاب يک سويه نيز خيلي فعال نيستند. موسوي گفت: همين که احزاب يک سويه نيز به صورت جدي فعال نيستند را بايد به دولت خرده گرفت، چرا که حتي زمينه هاي فعاليت هاي احزاب يک سويه را نيز فعال نکرده است و الان احزاب به صورت جدي رو به موت هستند.


مجلس، قانون گريزي هاي دولت را برنمي تابد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر بي توجهي دولت به زمان قانوني ارائه لايحه بودجه به مجلس گفت: دولت نسبت به زمان قانوني ارائه لايحه بودجه به مجلس همواره بي توجه بوده است لذا مجلس بايد بدون مماشات در مقابل اين قانون گريزي ها واکنش نشان دهد. محمد رضا خبازدر گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به اقدامات قانون شکنانه دولت در خصوص عدم رعايت موازين قانوني جهت زمان ارائه بودجه 91 به مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان کرد: بر اساس تجربه سالهاي گذشته، دولت امسال نيزلايحه بودجه را با تاخير تقديم مجلس مي کند. البته اين اولين سالي نيست که زمان قانوني ارائه لايحه بودجه را رعايت نمي کند و  نسبت به اجراي ماده 216 آيين نامه داخلي مجلس که براي همه لازم الاجرا است بي توجهي مي کند. عضو کميسيون اقتصادي با تاکيد برماده 216 تصريح کرد: براساس قانون، دولت موظف است تا 15 آذر ماه بودجه را به مجلس شوراي اسلامي تقديم کند البته دليل اينکه قانون، 15 آذر را براي تقديم بودجه به مجلس تعيين کرده اين است که مجلس زمان کافي براي بررسي بودجه داشته باشد. وي با بيان اينکه هرچه زمان بررسي بودجه ازسوي مجلس بيشترباشد آثار و تبعات مثبت بيشتري دارد و هر چقدر زمان کمتري براي اين موضوع مهم اختصاص يابد اثرات منفي آن بيشتري خواهد بود افزود: متاسفانه دولت قصد ندارد قانون را اجرا کند وبه مصوبات مجلس احترام بگذارد لذا دولت نهم و دهم  در هيچ سالي قانون را در رابطه با ارائه بودجه در زمان قانوني رعايت نکرده و رکورددار بي قانوني در ميان دولتهاي گذشته است. نماينده کاشمر تصريح کرد: ادامه گفت: پس از گذشت 8 ماه از سال هنوز اعتبارات به استانها اعلام نشده است. لذا در صورتي که بودجه91 هم تقديم مجلس شود ولي اعتبارات اختصاص نيابد هيچ ارزشي ندارد و بي فايده است. وي افزود: دليل بي توجهي وسو»استفاده دولت به امور قانوني کم لطفي مجلس و سکوت آن نسبت به اقدامات غير قانوني دولت است لذا بايد نسبت به اين موضوع حساستر باشيم. عضو کميسيون اقتصادي اذعان داشت: از آنجايي که مجلس مي تواند طبق قانون نقش نظارتي داشته باشد بايد در مقابل قانون گريزي هاي دولت بدون مماشات واکنش نشان داده و از ابزارهاي بازدارنده استفاده کند.


واردات نجومي، شيريني شکر را به کام کشاورزان تلخ کرد

دبير اول کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي ضمن اشاره به اينکه تصميم گيرنده اصلي در مبحث واردات شکر، وزارت جهاد کشاورزي است، اظهار داشت: در حال حاضر عليرغم تذکرات مکرر مجلس شوراي اسلامي و دستور رياست جمهوري مبني بر مرزبندي فعاليت هاي وزارت بازرگاني از کشاورزي، به دليل دخالت وزارت بازرگاني همچنان با واردات بي رويه اين محصول روبه رو هستيم. جلال محمودزاده در گفت وگو با خانه ملت، با بيان اين مطلب که کشاورزان با برفع نياز سالانه کشور از طريق مازاد توليد چغندر قند، مسيري را براي واردات اين محصول باز نمي گذارند تصريح کرد: اما بااين وجود، نمي توان از موضوع واردات شکر مانند ساير محصولات، به سادگي عبور کرد. نماينده مهاباد در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به رقم استاندارد واردات شکر، افزود: کشور ما ساليانه نيازمند واردات 200 هزار تن شکر است اما در حال حاضر واردات يک ميليون تني اين محصول، در اين رقم اختلال ايجاد کرده است. وي ضمن بيان اينکه واردات بي رويه شکر، صدمات جبران ناپذيري به بخش به کارخانجات و چغندرکاران وارد مي کند ادامه داد: متاسفانه ارتباط و رانت برخي از واردکنندگان با وزارتخانه ها، باعث ورود بي رويه شکر شده است. دبير اول کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي خاطرنشان کرد: ارقام وارداتي شکر در سالهاي اخير که از ميان آن مي توان به سال 86 به ميزان دو ميليون و 500 هزار تن اشاره کرد، مسائلي است که در اوج بي نظمي و بي قانوني شکل گرفته و مجلس هر کاري صورت مي دهد تا هر چه سريع تر با اين مشکل برخورد قاطعانه اي شود.


بودجه ها عملياتي نبوده و دردي را دوا نمي کند

در طول برنامه چهارم و پنجم، بودجه هاي سالانه عملياتي نشده است. دليل اينکه بودجه ها کارگشا نبوده و دردي را دوا نمي کند، اين است که اين بودجه ها عملياتي و متناسب با نيازها نيستند و از سوي ديگر، قانون نيز رعايت نمي شود.  نصرالله ترابي در گفت وگو با «تابناک» گفت: قرار بر اين بوده که دولت تا آذر ماه بودجه را به مجلس بياورد اما در همين سال گذشته بودجه اسفند ماه به مجلس آمد و تصويب آن تا خرداد ماه طول کشيد و عملا اجراي آن با ماه ها ديرکرد روبه رو شد. نمايندگان بارها در اين مورد تذکر داده اند، ولي اين تذکرات هم جدي گرفته نمي شود. نماينده شهرکرد با تاکيد بر اين که بودجه، اساس گردش امور کشور است،  افزود: بودجه تعيين کننده اين موضوع است که دولت چه کارهايي مي تواند در يک سال انجام دهد. با اين حال، وعده هايي فراتر از بودجه داده مي شود. بايد اين پرسش را پرسيد که با وجود بي برنامگي و بي نظم و انضباطي در بودجه سالانه، آيا مي توان با سفرهاي استاني و وعده و وعيد امور کشور را اداره کرد؟ بايد گفت که با اين شرايط، وعده هاي دولت اجرايي نخواهد شد و مردم نيز نسبت به مسوولان اعتماد خود را از دست خواهند داد. عضو فراکسيون خط امام(ره) با اشاره به سفر اخير دولت به شهر کرد و در ارزيابي عملکرد دولت در اين سفرها گفت: با تبليغات و وعده و وعيد و با وجود اين حجم از انتظارات و توقعات مردم،  دولت نمي تواند در قالب سفرهاي استاني، پاسخگوي نيازهاي مردم باشد، چرا که وعده هاي دولت در سفرهاي استاني، باعث بالا رفتن توقعات مي شود. از سوي ديگر، منابع مالي لازم براي اجراي اين حجم از مصوبات دولت نيست. ترابي با اشاره به سخنان رئيس جمهور، درباره اينکه تا پايان دولت دهم همه مصوبات دولت در چارمحال و بختياري اجرايي خواهد شد، خاطرنشان کرد: تاکنون تنها 20 درصد از مصوبات دولت در اين استان اجرايي شده و با اين روند تحقق وعده ها تا پايان عمر اين دولت غيرممکن است.


 تذکر شفاهي کواکبيان:
 همکاري نکردن دولت با شهرداري تهران سبب افزايش مشکلات مردم مي شود 

نماينده سمنان و مهديشهر در مجلس گفت: مردم تهران اين روزها با وضعيت نامطلوب اتوبوس ها و مترو روبرو هستند و همکاري نکردن دولت با شهرداري تهران سبب افزايش اين مشکلات مي شود. به گزارش فارس دکتر مصطفي کواکبيان در تذکر شفاهي خود اظهار داشت: شنيده شده که دولت به بانک ها دستور داده با شهرداري تهران همکاري نکنند که اگر اين موضوع درست باشد، اصلا به نفع ملت نيست چرا که مردم تهران اين روزها با وضعيت نامطلوب اتوبوس ها و مترو روبرو هستند و اين همکاري نکردن دولت با شهرداري سبب افزايش اين مشکلات مي شود. لذا دولت بايد با شهرداري همکاري کند تا اين خدمات بهتر به مردم ارائه شود. رئيس فراکسيون دانشگاهيان تاکيد کرد: برخورد مسوولين قوه قضائيه با مسوول خبرگزاري ايرنا سبب شد تا در اين بين روزنامه اعتماد بسته شود; اگر بسته شدن اين روزنامه به دليل آن مصاحبه است پس روزنامه اعتماد هم نبايد توقيف بشود. لذا دستگاه قضايي هر چه زودتر وضعيت روزنامه اعتماد را بررسي کند. عضو امنيت ملي گفت: نمايندگان براي سال 89 تصويب کردند تا 30 درصد از درآمد ناشي از افزايش قيمت ها در اختيار صنعت قرار گيرد و براي سال جاري نيز اين ميزان را 20 درصد مصوب کرده اند اما نه در سال گذشته و نه در امسال دولت اين موضوع را رعايت نکرد که به دليل اين موضوع نيز بيش از 700 واحد صنعتي در استان سمنان دچار تعديل نيرو شده اند. نماينده سمنان و مهديشهر تاکيد کرد: وزير صنعت نيز اعلام کرده که براي فازهاي بعدي اجراي هدفمندي يارانه ها آمادگي ندارد لذا دولت بايد به اين موضوعات توجه کامل داشته باشد. کواکبيان با اشاره به فرا رسيدن ايام سوگواري امام حسين گفت: در اين ايام لازم است تا با مساجد، تکايا و حسينه ها که هيچ منابع درآمدي نداشته و فشار حامل هاي سوخت نيز براي آنها سنگين است مساعدت هايي صورت گيرد.


 اخبار کوتاه 

کرمان به دو استان تقسيم شود

نماينده مردم بافت پيشنهاد داد که استان کرمان با توجه به توانمندي هايي که دارد به دو استان کرمان شمالي و جنوبي تقسيم شود. به گزارش ايسنا، محمد تقي بختياري، در نطق ميان دستور خود گفت: مدت زمان زيادي است که تقسيم استان کرمان نقل محافل رسمي و غير رسمي کشور است و اين موضوع حداقل در سه دهه گذشته به دفعات مختلف مطرح و هر بار به دلايلي نسبت به آن سکوت شده است.
 
معوقات کشاورزان را بپردازيد

نماينده گرگان و آق قلا،  پرداخت معوقات کشاورزاني که محصولات شان خريداري شده است را خواستار شد. به گزارش ايسنا، عبدالحسين ناصري گفت:  يکي از مشکلات عمده کشاورزان،  خريد تضميني سويا است که قيمت آن نسبت به سال گذشته حدود 6 درصد افزايش داشته است و اين در حالي است که ميزان تورم در کشور مشخص است. وي ادامه داد: کشاورزان با افزايش قيمت تمامي وسايل و لزومات کارشان و با هزينه هاي سنگين محصولات مواجهند و دو هفته است که اين محصولاتشان توسط جهاد کشاورزي و سازمان تعاون روستايي خريداري شده اما هنوز پولي دريافت نکرده اند. ناصري همچنين خاطر نشان کرد: بانک ها دير کرد يک روز پول ها را از کشاورزان حساب مي  کنند، بنابراين اين ديرکرد بايد براي آنان نيز حساب شود.


خطر براي جان بيماران

دبير دوم کميسيون بهداشت و درمان گفت: از وعده هاي محقق شده از سوي وزارت بهداشت مي توان به افزودن 90 هزار تخت به کليه بيمارستان ها اشاره کرد که انتظار مي رود 30 هزار تخت باقي مانده نيز تا پايان برنامه پنجم محقق شود.  عبدالعزيز جمشيدزهي در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به وضعيت ساختماني بيمارستان ها ادامه داد: بيمارستان هاي ما با فرسودگي بالايي مواجه شده اند; چرا که علاوه بر رعايت نکردن نکات ايمني، نظارت کافي بر ساخت و ساز اين ساختمان ها وجود نداشته است. نکته قابل توجه در اين مورد، فرسوده شدن زود هنگام  ساختمان بيمارستان ها و به خطر افتادن امنيت بيماران است.


اعلام وصول مبارزه با قاچاق

درخواست جمعي از نمايندگان براي بررسي لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس شوراي اسلامي اعلام وصول شد. به گزارش ايلنا، طبق اصل 85 قانون اساسي در صورتي که طرح يا لايحه اي براساس اين اصل بررسي شود، بدون مطرح شدن جزئيات و مواد آن، براي تصديق با شرع و قانون اساسي به شوراي نگهبان ارسال مي شود. گفتني است بنابر اعلام سبحاني نيا همچنين نماينده ميانه از بررسي سوال خود از کامران دانشجو وزير علوم در خصوص سو» مديريت در سازمان سنجش و عدم انجام صحيح وظايف اين سازمان انصراف داد.


تشکيل سازمان نظام مشاوره

نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي تشکيل سازمان نظام مشاوره مديريت را به منظور توانمندسازي ارزيابي و ارتقاي شايستگي مديريت بخش ها و بنگاه هاي اقتصادي کشور را تصويب کردند. به گزارش خانه ملت،  نمايندگان در ادامه بررسي طرح بهبود مستمر محيط کسب و کار، ماده 18 اين طرح را با 129 راي مخالف و 5 راي مخالف به تصويب رساندند. براساس اين ماده به منظور توانمندسازي، ارزيابي و ارتقاي شايستگي مديريت بخش ها و بنگاه هاي اقتصادي کشور اعم از دولتي، تعاوني و خصوصي و نيز هم افزايي و توسعه ظرفيت هاي مشاوره مديريت در کشور، «سازمان نظام مشاوره مديريت» در قالب شخصيت حقوقي مستقل غيردولتي و غيرانتفاعي تشکيل مي شود. اساسنامه اين سازمان با همکاري تشکل هاي اقتصادي ذي ربط از سوي اتاق ها تهيه مي شود و ظرف سه ماه از تاريخ ابلاغ اين قانون با طي مراحل از جانب دولت به تصويب مجلس مي رسد.


رسيدگي به وضعيت لنج داران

نماينده دشتي و تنگستان، خواستار رسيدگي به وضعيت لنج داران اين استان و استان هاي مرزي هم جوار شد. به گزارش ايسنا، سيد محمدمهدي پورفاطمي در تذکر شفاهي خود در صحن علني مجلس اظهار کرد: استان بوشهر و به ويژه استان هاي خوزستان و هرمزگان در حال حاضر با مشکلاتي رو به رو هستند. وي گفت: علي رغم وعده  دولت مبني بر اين که ملوان مي تواند کالايي را با خود از مسافرت بياورد، اما اکنون اين امر محقق نشده و در بوشهر نزديک به 800 لنج زير بار هستند. وي تصريح کرد: علي رغم اينکه حدود 300 تا 350 هزار نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم در اين زمينه مشغول به فعاليت مي باشند، در حال حاضر حدود 60 روز است که لنج ها زيربار هستند. پورفاطمي خاطرنشان کرد: دولت نيز در رابطه با مشکلات اين مناطق، هيچ کارخانه اي ايجاد نکرده که مردم مشغول به کار شوند و زندگي  آن ها از اين طريق تامين شود، لذا ضروري به نظر مي رسد که در اين زمينه اقدام اساسي از سوي مسوولان مربوطه انجام شود.