نسخه شماره 2791 - 1390/09/07 -

رييس منطقه اي فدراسيون ديابت:
سن شيوع عوارض ديابت در حال کاهش است
برخي رسانه ها مشوق ابتلا به ديابت هستند

مصرف کم نمک هم مضر است


مصرف زياد گوشت قرمز باعث سرطان پروستات مي شود


التهاب، قاتل خاموش


علل و درمان خروپف


خبر


اخبار کوتاه


 رييس منطقه اي فدراسيون ديابت:
 سن شيوع عوارض ديابت در حال کاهش است 
 برخي رسانه ها مشوق ابتلا به ديابت هستند

رييس منطقه اي فدراسيون بين المللي ديابت گفت: نه تنها عوارض ديابت در حال افزايش است بلکه سن شيوع عوارض اين بيماري در حال کاهش است به گونه اي که جمعيت مسن کشورهاي پيشرفته به عوارض ديابت مبتلا مي شوند اما عوارض اين بيماري در کشورهاي در حال توسعه در ميانسالان بروز مي کند.
دکتر اميرکامران نيکو سخن در گفت وگو با ايسنا، افزود: شيوع ديابت را در جمعيت ميانسال مي سنجند. جمعيت ايران در حال حاضر جوان است اما اگر اين جمعيت در سال هاي آينده به جمعيت ميانسال تبديل شوند و اقدام موثري در زمينه پيشگيري از ديابت انجام نشود، ايران در آينده نزديک در زمره کشورهايي با شيوع بالاي ديابت قرار مي گيرد.
وي تاکيد کرد: جمعيت کودک و نوجوان ايران رو به چاقي است اين در حاليست که مهمترين ريسک فاکتور ابتلا به ديابت نوع دو، چاقي است در نتيجه اگر اين افراد هنگام ميانسالي نيز چاق باشند امکان دارد که جمعيت ديابتي هاي ايران به دو برابر افزايش  يابد اين درحاليست که نتوانسته ايم براي ديابتي هاي کنوني اقدام موثري انجام دهيم.
رييس منطقه اي فدراسيون بين المللي ديابت در ادامه اظهار کرد: در برخي کشورها مانند چين ابتلا به ديابت شايع است اما در اين کشور مسايل نژادي در دچار شدن به اين بيماري موثر است اين در حاليست که در منطقه شمال آفريقا و خاورميانه شيوه زندگي غلط علت شيوع بالاي ديابت است.
نيکوسخن با بيان اينکه با تغيير شيوه زندگي بين 40 تا 60 درصد از ابتلا به ديابت نوع دو مي توان پيشگيري کرد، گفت: تغيير شيوه زندگي بزرگسالان قدري مشکل است اما مي توان از ابتدا کودکان را براساس شيوه صحيح زندگي تربيت کرد بنابراين براي پيشگيري از افزايش شيوع ديابت در ايران بايد به کودکان شيوه صحيح زندگي را بياموزيم.
وي با اشاره به نقش مدارس در ترويج شيوه صحيح زندگي اظهار کرد: مدارس در اين زمينه نقش مهمي دارند و مي توان در کتابهاي درسي موضوعات مربوط به پيشگيري از ديابت، تغذيه صحيح و فعاليت بدني را گنجاند تا بتوان از ابتلاي دانش آموزان در سال هاي آينده به بسياري از بيماري هاي غيرواگير پيشگيري کرد متاسفانه به اين موضوع هنوز توجه خاصي نمي شود.
رييس منطقه اي فدراسيون بين المللي ديابت تصريح کرد: هنوز همه خوراکي هايي که در بوفه هاي مدارس عرضه مي شود بر اساس علم تغذيه خوراکي هاي مفيدي نيستند. هنوز زنگ ورزش در مدارس، يکي دو ساعت است اين در حاليست که يکي دو ساعت براي انجام فعاليت بدني دانش آموزان بسيار کم است. از سوي ديگر، گاهي اوقات در زنگ ورزش به مسايل حاشيه اي پرداخته مي شود.
نيکوسخن در پايان با تاکيد بر نقش رسانه ها در تغيير شيوه زندگي کودکان و بزرگسالان گفت: متاسفانه رسانه ها با تبليغ برخي از مواد غذايي، مردم را به ابتلا به ديابت تشويق مي کنند اما در مقابل مطالب مربوط به مسايل بهداشتي چه راديو و تلويزيون و چه رسانه هاي مکتوب کم است و گاهي اوقات مطالب پزشکي در اين رسانه ها به زبان پيچيده بيان مي شود.


 مصرف کم نمک هم مضر است 

پژوهشگران کانادايي درباره مصرف نکردن نمک به اندازه مناسب براي بدن هشدار دادند و گفتند که مصرف اندک و مناسب اين ماده همچنان براي زندگي انسان ضروري است.
به گزارش فارس به نقل از شبکه تلويزيوني سي ان ان آمريکا، با وجود درخواست روز افزون محافل علمي براي خودداري از خوردن نمک و هشدار درباره وجود مقادير زياد نمک ها در فست فودها، اما به گفته دانشمندان، اين ماده همچنان براي زندگي انسان ضروري است و آنها درباره خودداري از خوردن نمک و محروم کردن بدن از فوايد آن هشدار مي دهند.
"مارتين اودونيل، استاد يار دانشگاه مک مستر، شهر تورنتوي کانادا در تحقيقات خود گفت که خودداري بيماران قلبي از خوردن نمک ممکن است وضعيت آنها را بدتر کند.
وي گفت: من اطلاعات مربوط به بيش از 28 هزار نفر را که از بيماري قلبي رنج مي برند يا در معرض خطر بالاي ابتلا به آن هستند، بررسي کردم و به اين نتيجه رسيدم که تعداد زيادي از آنها اساسا مقادير اندکي نمک مصرف مي کنند. به گفته اودونيل، ميزان متوسط نمک مورد استفاده افرادي که اطلاعات آنها را مورد بررسي قرار داده است، به 4/8 ميلي گرم در روز مي رسد. بر پايه اين گزارش، براي اودونيل روشن شد، خطر مرگ و مير ناشي از مشکلات قلبي در نزد کساني که بيش از 7 ميلي گرم در روز نمک مصرف مي کنند، به ميزان 9/7 درصد افزايش مي يابد. اما نکته غيرمنتظره اين بود که بر اساس اين آمارها، خطر مرگ و مير ناشي از مشکلات قلبي در نزد کساني که بين 2 تا 3 ميلي گرم در روز نمک مصرف مي کنند، به ميزان 8/6 درصد افزايش مي يابد.
وي گفت: بدن انسان، برخلاف ارزيابي هاي قديمي، به مقاديري نمک نياز دارد و خطر کمبود اين ماده در بدن چه بسا با خطر وجود بيش از اندازه آن برابري مي کند. بر پايه اين گزارش، مراکز بهداشتي آمريکا توصيه مي کنند که افراد بيش از 2/3 ميلي گرم در روز نمک مصرف نکنند و از سالخوردگان، کودکان و بيماران مي خواهند که مصرف روزانه آنها بيشتر از 1/5ميلي گرم نمک نباشد در حالي که سازمان بهداشت جهاني بر ضرورت عدم افزايش مصرف نمک از 2 ميلي گرم در روز تاکيد مي کند.


 مصرف زياد گوشت قرمز باعث سرطان پروستات مي شود 

پزشکان هشدار دادند که مصرف زياد گوشت قرمز باعث بروز سرطان پروستات در مردان مي شود.
به گزارش فارس، بسياري از پزشکان به ويژه متخصصان بيماريهاي قلبي مي گويند که گوشت قرمز براي سلامت انسان خطرناک است زيرا يکي از علل انسداد عروق به شمار مي رود اما آنها همچنين اکنون به اين نتيجه رسيده اند که خوردن زياد آن احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بيشتر مي کند.
يک پژوهش جديد علمي نشان مي دهد خطر ابتلا به نوع بسيار خطرناک سرطان پروستات در مرداني که تمايل زيادي به خوردن گوشت قرمز به ويژه کباب شده دارند، افزايش مي يابد.
اين پژوهش نشان داد: مرداني که حداقل در هفته 2 وعده همبرگر يا ساندويچ گوشت مي خوردند، احتمال ابتلاي آنها به سرطان پروستات 2 برابر کساني است که اين وعده ها را در برنامه غذايي خود ندارد. اما بيشترين خطر ناشي از اين گوشت ها، به طور اساسي به شيوه پخت و پز آنها برمي گردد.
وقتي دانشمندان تلاش کردند تا نگاهي دقيق تر به اعضاي گروهي که در تحقيقات آنها به نام دوستداران گوشت ياد شد، بيندازند متوجه شدند که نتايج از يک نفر به نفر بعدي مختلف است. اين افراد وعده هاي گوشت خود را به صورت کبابي - اعم از کباب شده روي ذغال يا کباب شده به طور عادي مصرف مي کردند. اين پژوهش نشان داد: خطر ابتلا به سرطان در افرادي که گوشت را به طور خوب پخته شده مي خورند 2 برابر ديگران است اما اين ميزان خطر براي کساني که ترجيح مي دهند آن را به صورت نيمه پخته يا با کمترين ميزان پخت مصرف کنند، 12 درصد است.  در اين پژوهش آمده است: همين نتايج تا حد زيادي درباره کساني که ساندويچ هاي حاوي گوشت کباب شده مي خوردند، صدق مي کند. رونالد داينيس، مدير بخش راديوتراپي انکولوژي در بيمارستان روزولت در شهر نيويورک درباره نتايج اين پژوهش گفت: اين پژوهش گواه ديگري است بر اين مدعا که گوشت قرمز به ويژه کباب شده حاوي مواد سرطان زا است و ممکن است منجر به ابتلا به سرطان پروستات شود. بر پايه اين گزارش، وقتي گوشت در درجه حرارت بالا روز شعله پخته يا ذغالي مي شود 2 ماده شيميايي به نام هاي آمينهاي هتروسيکليک(HCAs)  و هيدروکربنهاي معطر چند حلقه اي (PAH)  توليد مي کند و آزمايش هاي گذشته بر روي حيوانات نشان داده است که اين 2 ماده باعث ابتلا به بيماري هاي سرطاني مختلف از جمله پروستات هستند.


 التهاب، قاتل خاموش 

التهاب در واقع واکنش طبيعي بدن براي بهبود يافتن است که اساسا جراحات را از بين مي برد و به بدن فرصت ترميم شدن مي دهد اما درعين حال اگر در بدن به طور مزمن باقي بماند، مي تواند منجر به بروز بيماري هاي جدي مثل آرتريت، ديابت، چاقي، سرطان و امراض قلبي شود.
به گزارش ايسنا، يک مطالعه جديد در دانشکده پزشکي هاروارد نشان داده است که التهاب مي تواند به دليل وجود يک سيستم ايمني غيرمتعادل در بدن، مزمن و ماندگار شود.
سايت اينترنتي ارگانيک در مقاله اي دراين  باره آورده است سلولهاي Mast  سلولهاي طبيعي ايمني هستند که در افراد سالم، سلولهاي آسيب را ترميم مي کنند اما در افرادي که به چاقي و ديابت مبتلا هستند سلولهاي Mast  در بافت چربي تجمع مي کنند و در واقع مي توانند به اين بافت نفوذ کرده و موجب بروز آسيب هاي جدي شوند. البته خبر خوب اين است که با يک رژيم غذايي و الگوي زندگي مناسب مي توانيد به بدن خود کمک کنيد که از اين مکانيسم بيماري زايي سبقت بگيرد و در بروز التهاب مزمن پيشگيري کرده و يا حتي علائم آن را بهبود بخشد. در اين مقاله به چند نکته اصلي براي تجهيز بدن در برابر التهاب مزمن اشاره شده است.
متخصصان تاکيد دارند براي مقابله با التهاب مزمن، مصرف مواد غذايي را که موجب بروز اين مشکل مي شوند، کاهش دهيد. گوشت قرمز، لبنيات، غذاهاي فرآوري شده، الکل و قند همگي از خوردني هايي هستند که ما عاشق آنها هستيم اما در واقع اين خوردني ها عوامل اصلي ايجادکننده التهاب در بدن هستند. اين تاثير احتمالا به دليل افزايش بيش از حد چربي امگا 6 در غذاهاي فرآوري شده و محصولات حيواني است. با وجودي که اسيد چرب امگا  6 براي سلامت بدن حياتي است اما مقدار بيش از حد آن مي تواند موجب بروز التهاب مزمن شود.
يک اقدام ديگري براي کاهش التهاب، افزايش آب بدن است. آب براي تک تک سلولهاي بدن حياتي و مهم است و به ويژه فاکتوري قدرتمند براي مقابله با مواد سمي و التهاب ها در بدن ما است. نوشيدني هاي کافئين دار و الکل مي توانند موجب از دست رفتن آب بدن يا به اصطلاح دي هيدراته شدن بدن شده و درنتيجه التهاب را تشديد کنند.
روش موثر ديگر براي مجهز کردن بدن در برابر پروسه هاي التهابي افزودن چربي هاي امگاي سالم به رژيم غذايي روزانه است. اسيدهاي چرب ضروري مثل چربي هاي امگا  3 واکنش هاي ضد التهابي بدن را تقويت مي کنند و موجب کاهش التهاب مزمن مي شوند. اين چربي ها همچنين مي توانند به کنترل درد، ناشي از آرتريت مزمن يا آسيب هاي جدي کمک کنند.
يک روش جالب ديگر براي مقاوم کردن بدن در برابر التهاب هاي مزمن، سازگار شدن با باکتري ها است. در تمام فرهنگ هاي سراسر جهان، مردم از مدت ها قبل از غذاهاي تخميري و پرورشي استفاده مي کرده اند. اين در حالي است که در سالهاي اخير رژيم غذايي استاندارد آمريکايي که حاوي قند، چربي و نمک بيشتر است جايگزين غذاهاي سنتي تر شده است. اغلب خوردني ها در اين رژيم غذايي آمريکايي همچنين عاري از پروبيوتيک ها و باکتري هاي مفيد و ضروري هستند. اين باکتري ها در واقع از بدن و سيستم گوارشي حمايت و محافظت مي کنند. بنابراين توصيه مي شود که با افزودن محصولات پروبيوتيک به رژيم غذايي از بروز التهاب مزمن جلوگيري کنيد.
در عين حال هرگز از قدرت شگفت انگيز گياهان به عنوان شفادهنده هاي قوي بر روي زمين غافل نشويد. براي مثال آنزيم هاي گياهي در آناناس يا زردچوبه که از ادويه هاي مهم و مفيد است، داراي ترکيبات ضدالتهابي قوي هستند. زنجبيل نيز يک مبارز ضد التهابي قدرتمند ديگري است که مي توان آن را به راحتي در رژيم غذايي روزانه وارد کرد و از مزاياي آن بهره مند شد.


 علل و درمان خروپف 

خرخر کردن به علت ارتعاش کام نرم (بخش نرم سقف دهان)، هنگامي که ريه ها هوا را به درون مي کشند، به وجود مي آيد. چنين وضعيتي معمولا هنگامي رخ مي دهد که عضلاتي که راه هاي هوايي را باز نگه مي دارند، هنگام خواب بيش از حد شل شوند، يا اينکه بافت هاي اضافي در اين قسمت وجود دارند.  به گزارش تبيان هر وضعيت يا ماده اي که باعث شل شدن عضلات اين ناحيه يا منجر به ساخته شدن بافت چربي در آن شود مي تواند به خرخر منجر شود، از جمله: نوشيدن مشروبات الکلي، مصرف داروهايي مانند داروهاي خواب آور، داروهاي ضدسرماخوردگي يا آنتي هيستامين ها، خوابيدن بر روي بالش بيش از حد نرم يا بزرگ، به پشت خوابيدن و چاقي. هر بيماري اي که باعث انسداد مجاري هوايي ريه ها شود، از جمله آسم مي تواند به خروپف بينجامد.  سيگار کشيدن نيز با تحريک مجاري هوايي مي تواند خرخر کردن را بدتر کند.
افرادي که خروپف مي کنند ممکن است يکي از مشکلات زمينه اي زير را داشته باشند:
- قدرت انقباضي ضعيف ماهيچه ها در زبان و گلو: هنگامي که ماهيچه ها در اثر مصرف الکل يا داروهاي خواب آور بيش از حد شل شده باشند، زبان به عقب و داخل راه هوا مي افتد، يا اينکه ماهيچه هاي گلو از اطراف به داخل راه هوايي کشيده مي شوند. اين وضعيت همچنين مي تواند در طول خواب عميق نيز اتفاق بيفتد.
- راه هاي هواي بيني مسدود شده : در يک بيني گرفته يا کيپ شده براي کشيدن هوا به داخل نياز به تلاش بيشتري مي باشد. اين حالت يک مکش شديد در گلو ايجاد مي کند و بافت نرم گلو را به هم مي چسباند و باعث خروپف مي شود. بنابراين خروپف اغلب فقط در زمان فصل آلرژي يا سرماخوردگي يا عفونت سينوسي رخ مي دهد.
همچنين بدشکلي بيني يا ديواره بيني از قبيل انحراف تيغه بيني (تغيير شکل ديواره اي که يک سوراخ بيني را از ديگري جدا مي کند) مي تواند باعث چنين انسدادي شود.
- تنگي مادرزادي بيني و حلق- پوليپ بيني - احتقان بيني- بزرگي لوزه ها : کودکان با لوزه هاي بزرگ اغلب خروپف مي کنند.- بزرگي زبان- چاقي : افراد چاق داراي بافت حجيم گردن هستند.- بلندي کام نرم و زبان کوچک - معمولا خوابيدن در حالت طاق باز، خرخر را تشديد مي کند.
هنگامي که خروپف کردن شديد مي باشد مي تواند باعث مشکلات طولاني مدت و مضر سلامتي مانند وقفه تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب) شود
راه هاي درمان خروپف

- الکل مصرف نکنيد.- از مصرف داروهاي تسکين بخش و آنتي هيستامين (به خصوص هنگام خواب) اجتناب کنيد.- اگر اضافه وزن داريد با ورزش کردن وزنتان را کاهش دهيد.- اگر دچار آلرژي هستيد، موادي را که به آنها آلرژي داريد از محل خواب خود دور کنيد.- طاقباز نخوابيد.- اگر هواي اتاق خشک است، از يک دستگاه بخور استفاده کنيد.- در داروخانه ها، وسايل مختلف کمک خواب وجود دارند که به شما کمک مي کنند روي پهلو بخوابيد.- جراحي: از شيوه هاي مختلف جراحي براي رفع انسداد مجاري هوايي استفاده مي شود از جمله جراحي سومنوپلاستي که در آن با استفاده از امواج راديويي پرفرکانس، بافت هاي کام نرم کاهش داده مي شود تا از انسداد مسير عبور هوا به وسيله آن جلوگيري شود.
در صورت عدم درمان چه اتفاقي مي افتد؟
خروپف، الگوهاي خواب را مختل کرده و فرد خروپف کننده را از استراحت مناسب محروم مي سازد. هنگامي که خروپف کردن شديد مي باشد مي تواند باعث مشکلات طولاني مدت و مضر سلامتي مانند وقفه تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب) شود.
وقفه هاي تنفسي با کاهش اکسيژن رساني خون و کاهش حجم هوايي که به ريه ها مي رسد، خطرات جدي براي فرد ايجاد مي کند.
از جمله مشکلاتي که به علت آپنه هاي مکرر رخ مي دهد موارد زير را مي توان نام برد:
فشار خون هاي مقاوم به درمان، افزايش خطر سکته هاي قلبي، افزايش خطر سکته هاي مغزي، نارسايي قلبي ريوي، خواب آلودگي شديد روزانه به رغم ساعات کافي خواب، کاهش قدرت تمرکز، کاهش ميل جنسي.


 خبر 

تکنولوژي ليزر در کشور هنوز همه گير نشده است

گروه سلا مت:  در حال حاضر تعداد اندکي دستگاه ليزر با کاربري درماني در کشور وجود دارد. به عبارتي، اين تکنولوژي در کشور هنوز همه گير نشده است. دکتر رضا فکر آزاد رئيس انجمن علمي پزشکي ليزري ايران در خصوص کاربرد ليزر در دندانپزشکي گفت: تعداد دستگاه هاي ليزري که با کاربري درماني در امر دندانپزشکي استفاده مي شود، شايد به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. تعداد دندانپزشکاني که در زمينه ليزر توانايي کار را دارند، بسيار محدود هستند. البته تمهيداتي در مراکز تحقيقاتي دانشگاه ها انديشيده شده تا با آموزش هاي دقيق و با رعايت استانداردهاي جهاني به اين تعداد با  دانش و مهارت کافي افزوده شود.وي افزود: اساسا عبارت ترميم دندان با ليزر، چندان صحيح نيست. دندانپزشک مي تواند دندان بيمار را با استفاده از ليزر تراش بدهد و در نهايت امر براي ترميم دندان ها از مواد ترميمي از جمله "کامپوزيت ها" استفاده کند. کامپوزيت ها مواد همرنگ دنداني هستند که به منظور پر کردن دندان به کار مي رود; و با تابش نور آبي رنگي پخته مي شوند. در حال حاضر اين  نور آبي رنگ که به منظور فعال کردن روند "پلي مريزاسون" پخت کامپوزيت به کار مي رود، از منابع نوري چون لامپ هاي هالوژن ويا LED  مي باشند. در واقع اين نور آبي رنگ که در مطب هاي دندانپزشکي استفاده مي شود ليزر نيست.گفتني است: ششمين همايش سالانه انجمن پزشکي ليزري ايران در تاريخ8 و 9 ديماه در محل هتل المپيک تهران برگزار مي شود


پستانک مکاني براي تجمع انواع ميکروب ها و انگل هاست

يک متخصص نوزادان گفت: غريزه مکيدن در بعضي کودکان قوي تر است به همين دليل تعدادي از مادران براي آرام کردن کودک از پستانک استفاده مي کنند که عوارض زيادي را براي کودک ايجاد مي کند.به گزارش فارس خليل فريور با بيان اين مطلب اظهار داشت: هر چه قدر هم که پستانک تميز نگه داشته شود باز هم مکاني براي تجمع انواع ميکروب ها و انگل ها است که نوزاد و مادر را بيمار مي کند. وي با بيان اينکه کودکاني که از پستانک استفاده مي کنند بيشتر دچار عفونت هاي گوش مياني، زخم هاي دهاني و آلرژي مي شوند، افزود: مکيدن پستانک، حرف زدن و تکامل گويايي را به تاخير مي اندازد و يک علت مهم براي اختلال رشد در شيرخواران است. عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطرنشان کرد: جدا شدن سر پلاستيکي پستانک و ورود آن به حلق و پيچيدن نخ آن به دور حلق شيرخوار هم مي تواند باعث خفگي کودک شود. فريور تصريح کرد: اگر کودک زياد گريه مي کند بايد حتما با پزشک، مشورت کرده تا علت گريه مشخص و برطرف شود، استفاده از پستانک فقط مشکلات را بيشتر مي کند.


 اخبار کوتاه 

مسکن ها کبد را از بين مي برد

تحقيقات پزشکي ثابت کرد که خوردن زياد مسکن ها در دراز مدت باعث از بين رفتن کبد مي شود. به گزارش فارس پژوهشگران در تحقيقات خود اطلاعات مربوط به 663 نفر را که به خوردن مسکن ها به ويژه "پاراسيتامول" عادت کرده بودند، در فاصله سالهاي 1992 تا 2008 ميلادي مورد بررسي قرار دادند. در اين بررسي روشن شد که 161 نفر از اين افراد از نارساني در کارکرد کبد و در برخي موارد از بين رفتن جزئي آن به علت مصرف زياد مسکن ها براي کاستن از دردهاي مزمن استخواني، التهاب مفاصل يا سردرد رنج مي برند. اين پژوهشگران هشدار دادند: خوردن زياد داروهاي مسکن از سوي افراد دچار بيماريهاي مزمن نظير دردهاي پشت يا التهاب مفاصل چه بساباعث از بين رفتن کبد آنها مي شود.


پانزدهمين کنگره ساليانه
طب فيزيکي و توانبخشي

گروه سلا مت: پانزدهمين کنگره ساليانه طب فيزيکي در تاريخ 25-23 آذر ماه سال جاري در سالن ابن سيناي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار مي گردد. دکتر سيد احمد رئيس السادات دبيرانجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران گفت:هدف کلي از برگزاري اين همايش آشنايي با دستاوردها و دانش پزشکي وعلوم توانبخشي روز و شناسايي نقاط مشترک براي انجام درمان هاي تيمي و چند تخصصي است. در اين همايش اساتيد معتبر و  شناخته شده اي در زمينه هاي درد، پوکي استخوان و غدد و متابوليسم از جمله پروفسور سينکي، پروفسور فيفر، دکتر نعمت بخش و...از کشور آمريکا آلمان و انگلستان جهت سخنراني و ارائه تجربيات خود حضور خواهند داشت.


نسخه جديد آنفلوآنزا

مقامات بهداشتي آمريکا از مشاهده نسخه جديدي از ويروس آنفلوآنزا در ايالت آيوواي آمريکا خبر دادند که تاکنون تعدادي کودک را مبتلا کرده اما در حال حاضر علائم آن خفيف است و خطر همه گيري وجود ندارد. به گزارش ايسنا، دپارتمان بهداشت عمومي آيووا در بيانيه اي اعلام کرد: نسخه ويروسي جديدA/H3N2 نام دارد و شبيه به نسخه ويروسي است که در دهه 1990 شايع شده بود. تاکنون نسخه ويروسي جديد در ايالت هاي پنسيلوانيا، ماين و اينديانا نيز مشاهده شده اند. متخصصان علوم بهداشتي در اين دپارتمان خاطرنشان کردند که تزريق واکسن آنفلوآنزا، ايمني در برابر اين ويروس را افزايش مي دهد. اين متخصصان مي گويند: نسخه ويروسي H3N2  به اندازه نسخه H1N1  که در سال 2009 ميلادي شيوع پيدا کرد، موجب نگراني و بيماري زايي نخواهد شد.