نسخه شماره 2791 - 1390/09/07 -

نايب رييس اتاق ايران:
60 درصد صادرات غيرنفتي ما پتروشيمي است


7 هزار ميليارد تومان تسهيلات ازدواج پرداخت شد


افتتاح طرح افزايش توليد پالايشگاه شازند

معاون وزير صنعت و تجارت خبر داد:
پايان ذخيره سازي کالاهاي اساسي


سلب اختيار قيمت گذاري فروش فوري از خودروسازان


واردات گوشت منجمد گاوي از برزيل ادامه دارد


متنوع سازي نرخ حمل و نقل هوايي تا پايان سال


آغاز پيش فروش نفت به مردم تا 20 روز آينده


سناريوي اعزام 100هزار متقاضي کار در خارج


آب که از سر گذشت...


اخبار کوتاه


 نايب رييس اتاق ايران:
 60 درصد صادرات غيرنفتي ما پتروشيمي است 

نايب رييس اتاق بازرگاني ايران با گلايه از اينکه هنوز توافقي در سطح ملي بر روي مزيت هاي نسبي توليد در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: يکي از اقدامات برنامه سوم، توسعه زيرساخت هاي صنايع پتروشيمي بود که باعث شد امروز بيش از 60 درصد صادرات اصطلاحا غيرنفتي ما « پتروشيمي» باشد و اگر همين الگو را در ساير صنايعي که مزيت نسبي داشتند پياده مي کرديم، امروز صادرات غيرنفتي کشور بيشتر از ميزان فعلي بود.  پدرام سلطاني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه جايگاه انديشه با سخن در عرصه اقتصاد کشور اشغال شده است، گفت: امروز در کشور، بيش از آنچه بايد در مورد صادرات، تفکر و انديشه کنيم و تجارب ساير کشورها را بررسي و در ايران بومي کنيم، تنها صحبت مي کنيم و حرف مي زنيم و اين خود يکي از مشکلات اصلي ما به شمار مي رود. اين در حالي است که پاسخ بسياري از مسائل و دغدغه هاي ما در تجارب کشورهاي ديگر وجود دارد.  وي يکي از مشکلات مقطع فعلي را نبود توافقي در سطح ملي بر روي مزيت هاي نسبي توليد کشور دانست و افزود: اگر بپذيريم که توليد فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي يک مزيت نسبي کشور است، بايد آن را تقويت کنيم. يکي از کارهاي مناسبي که در طول اجراي برنامه سوم توسعه انجام شد، اين بود که زيرساخت هاي صنايع پتروشيمي را توسعه داديم و امروز مي بينيم که بيش از 60 درصد صادرات اصطلاحا غيرنفتي ما «پتروشيمي» است. چنانچه همين الگو را در ساير صنايعي که مزيت نسبي آن ها مسلم بود، پياده مي کرديم، امروز صادرات غيرنفتي کشور ما، باز هم بيش از ميزان کنوني بود.  سلطاني تصريح کرد: ادامه ندادن راه کشف و تثبيت مزيت هاي نسبي کشور اشتباه بود. البته بعد از برنامه سوم توسعه در کشور سياست ها به گونه اي تغيير کردند که ديگر مجال تکرار آن تجربه ارزشمند فراهم نشد. 
وي با بيان اينکه صادرات اصولا بر پايه شرکت هاي بزرگ استوار است نه بنگاه هاي کوچک و متوسط افزود: با ملاحظه ترکيب صادرات کشورهايي که در اين زمينه موفق بوده اند، متوجه خواهيم شد که حدود 70 تا 80 درصد صادرات آن ها تنها توسط 10 درصد از بنگاه ها انجام مي شود. توجه به اين نکته که تجلي آن را در توسعه صنعت پتروشيمي هم داشته و داريم و مقايسه آن با تصميمات و روش هاي متداول در کشور نشان مي دهد که سياست هاي ما هم راستا و منسجم نيستند.  نايب رييس اتاق ايران اضافه کرد: به طور مثال در حالي که صادرات، هنرنمايي شرکت هاي کوچک و متوسط است و کار معمول شرکت هاي بزرگ محسوب مي شود، اما عموما در روز ملي صادرات از شرکت هاي بزرگ به عنوان صادرکننده نمونه تقدير مي شود.  وي متذکر شد: در کشورهاي موفق دنيا، نشان يا جايزه ملي صادرات به شرکت هاي کوچک و متوسطي که در مقايسه با بنگاه هاي بزرگ، توان توليد براي صادرات را به زحمت به دست آورده اند اعطا مي شود و اين در حالي است که در کشور ما تمام غول هاي بزرگ توليدي به عنوان صادرکننده نمونه در روز ملي صادرات معرفي مي شوند و به اين موضوع افتخار هم مي کنيم!  اين فعال بخش خصوصي در پايان گفت: اين نوع تناقضات در سياست هاي توسعه اي اقتصاد ما کم نيستند و اين تنها مثالي از پيشي گرفتن سخنوري بر انديشمندي در فضاي اقتصاد کشور است. در حالي که براي حرف تازه، بايد فکر تازه داشته باشيم.


 7 هزار ميليارد تومان تسهيلات ازدواج پرداخت شد 

از اواخر سال 87 تاکنون که سامانه اينترنتي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج راه اندازي شده است، حدود 3/3 ميليون نفر در اين سامانه ثبت نام کرده اند و تاکنون نزديک به 2/7 ميليون نفر از اين طريق موفق به اخذ تسهيلات شده اند.  به گزارش مهر، روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: به منظور بهره مندي عادلانه کليه زوجين در سراسر کشور از تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و امکان بررسي وضعيت عملکرد بانکها و رسيدگي به شکايات و همچنين پيگيري تخلفات احتمالي بانکها حسب تصميمات متخذه در اين بانک مقرر شد، سامانه اينترنتي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج راه اندازي گردد. در اين راستا جهت بسط و گسترش نظام بانکداري نوين، بانک مرکزي ايجاد بانک اطلاعاتي جامع جهت استفاده در برنامه ريزي، هدايت و مديريت اعتباري منابع قرض الحسنه بانکها، نظارت بر عملکرد بانکها و يکپارچه سازي اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج در سراسر کشور در يک چارچوب معين را ضروري ديد. سامانه مذکور از اواخر سال 1387 به صورت آزمايشي در شهرستان قم اجرا و سپس در اوايل سال 88 در کل کشور راه اندازي شد. حسب گزارش هاي دريافتي از ابتداي فعال شدن سامانه تا پايان شهريور1390، حدود 3.3 ميليون نفر در اين سامانه ثبت نام کرده اند و تاکنون نزديک به 2.7 ميليون نفر از اين طريق موفق به اخذ تسهيلات مربوطه شده اند.


 افتتاح طرح افزايش توليد پالايشگاه شازند 

طرح افزايش ظرفيت پالايش و بهبود کيفيت توليدات پالايشگاه امام خميني (ره) شازند مشتمل بر 10 واحد از 17 واحد عملياتي و تاسيسات جانبي اين پالايشگاه با حضور رييس جمهور و وزير نفت افتتاح شد.  واحد 12 از جمله مهمترين واحدهايي است که توسط رييس جمهور راه اندازي شد و تا سقف سه ميليون ليتر بنزين با عدد اکتان 100 توليد مي کند.  خوراک اين واحد، 30 هزار بشکه در روز است که 67 درصد آن از واحد تقطير پالايشگاه موجود و 33 درصد ديگر از واحد تقطيري که به تازگي احداث شده است، تامين مي شود.  با افتتاح 10 واحد اين پالايشگاه، ظرفيت پالايشي روزانه از 170 هزار بشکه به 250 هزار بشکه توسعه مي يابد و توليد بنزين به ميزان 12 ميليون ليتر در روز در ازاي کاهش توليد نفت کوره در اين پالايشگاه افزايش مي يابد.  در اين راستا، توليد نفت کوره در اين پالايشگاه از روزانه 5/9 ميليون ليتر به 2/4 ميليون ليتر کاهش مي يابد.  به دنبال اجراي اين طرح، کشور در زمينه توليد بنزين به طور کامل خودکفا و بستر توليد فرآورده  بنزين سوپر با اکتان 100 نيز فراهم مي شود.  توليد محصولات با مشخصات و کيفيت استانداردهاي 2004 اروپا و کاهش انتشار مواد آلاينده محيط زيست از جمله ويژگي هاي 10 واحد عملياتي و تاسيساتي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند است که ديروز به بهره برداري رسيدند.


 معاون وزير صنعت و تجارت خبر داد:
 پايان ذخيره سازي کالاهاي اساسي 

معاون توسعه  بازرگاني داخي وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشريح آخرين وضعيت موجودي شکر اين ميزان را قابل اتکا» دانست و در مورد ذخيره سازي آن تصريح کرد که ديگر دولت به ذخيره سازي کالاهاي اساسي نمي پردازد.  محمدعلي ضيغمي در گفت وگو با ايسنا، در مورد وضعيت شکر که در بورس کالا قيمت آن نوساناتي داشته و برخي اين موضوع را ناشي از ذخيره سازي شکر توسط دولت عنوان کرده بودند، گفت: در فرآيند هاي مربوط به توليد تا توزيع شکر، کار توليد، توزيع و تامين آن از خارج از کشور توسط بخش خصوصي انجام مي شود و عملا دولت توزيعي ندارد.  وي با تاکيد بر اين که کل فرآيند هاي مربوط به توليد تا توزيع شکر در چارچوب اقدامات بخش هاي خصوصي است، افزود: در عين حال در بحث ذخيره سازي اقدام جديدي نداشتيم و ذخيره سازي شکر براي سال گذشته همزمان با اجراي هدفمند سازي يارانه ها بود که آن را هم از محل واردات انجام داده بوديم. 
ضيغمي ادامه داد: حتي اخيرا اعضاي انجمن توليد کنندگان شکر به وجود بيش از حد شکر در بازار انتقاد و مطرح کرده بودند که در اين شرايط متضرر مي شوند که ما توضيح داديم آمار و اطلاعات موجود نشان مي دهد ميزان واردات شکر در امسال کمتر از اين ميزان در سال گذشته بوده است.

موجودي شکر نگران کننده نيست

به گفته  معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، ميزان واردات شکر خام از يک ميليون و 160 هزار تن هفت ماهه سال گذشته به تقريبا 800 هزار تن در هفت ماهه امسال کاهش يافته است.  وي اضافه کرد: براساس آمار ها ميزان مصرف شکر در کشور دو ميليون و 200 هزار تن است که از اين ميزان يک ميليون تا يک ميليون و 300 هزار تن آن توسط کارخانه هاي داخلي کشور تامين مي شود.
ضيغمي در ادامه به تغيير تعرفه  وارداتي شکر نيز اشاره و اظهار کرد: در نيمه  اول هر سال که توليد شکر نداريم، تعرفه  واردات آن چهار درصد است و در نيمه  دوم هر سال که کارخانه ها کار برداشت را انجام مي دهند، از اول مهرماه آن سال تعرفه  واردات شکر به 20 درصد افزايش مي يابد که امسال نيز اين گونه شد. وي تصريح کرد: در حال حاضر موجودي شکر، مطمئن و قابل اتکاست و در حد نگران کننده براي مصرف کننده و توليد کننده نيست و قيمت باثباتي داشتيم.

کالاهاي اساسي را ذخيره نمي کنيم

اين مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه در مورد ذخيره سازي شکر توسط دولت با تصريح بر اين که تکليف جديدي براي ذخيره سازي نداريم، افزود: با توجه به شرايط فعلي بازار، ذخيره سازي کالاهاي اساسي را نداريم. در حد معمولي از کالاهاي مختلف با هماهنگي اتحاديه ها و انجمن ها ذخاير استراتژيک به اندازه  مدتي در داخل کشور است و اگر به هر دليلي ذخاير ما از ميزان مطمئن کاهش يابد، آن وقت با اتحاديه ها براي تامين نياز ها اقدام مي کنيم.  وي خاطرنشان کرد: ذخيره سازي کالاهاي اساسي مربوط به زمان اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها بود که در آن مورد طبق مصوبه اي وزارت بازرگاني موظف شده بود با استفاده از توان بخش خصوصي کار ذخيره سازي را انجام دهد.  ضيغمي يادآور شد: اصلا در سنوات گذشته نيز بحث ذخيره سازي به معناي آنچه در سال گذشته داشتيم، نداشتيم. بلکه در قالب تنظيم بازار نسبت به تامين نياز کشور از طريق بخش خصوصي اقدام مي کرديم. ذخيره سازي مربوط به زمان اجراي هدفمند سازي يارانه ها بود و در ساير شرايط در قالب برنامه هاي تنظيم بازار اگر مدنظر باشد، ذخيره سازي انجام مي شود. 


 سلب اختيار قيمت گذاري فروش فوري از خودروسازان 

مديرکل دفتر کالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از کاهش مدت تحويل فروش فوري خودرو از 30 روز به 10 روز خبرداد و گفت: اختيار قيمت گذاري فروش فوري خودرو از خودروسازان سلب شد.  شهرام ميرآخورلو در گفت وگو با مهر در مورد تاخير در تحويل خودرو از سوي برخي خودروسازان گفت: بر اساس قانون، اختيار قيمت فروش فوري از خودروسازان سلب شده است و کميته قيمت گذاري خودرو قرار است که تمامي فرآيند قيمت گذاري را در اختيار داشته باشد. مديرکل دفتر کالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در خصوص تاخير در تحويل خودروهاي ثبت نامي از سوي برخي خودروسازان افزود: هر يک از خودروسازان در صورت تاخير در ارايه خودرو مطابق با وعده هاي انجام شده، بايد به عنوان سود مشارکت وجهي را به مشتري پرداخت کنند.
تقليل مهلت تحويل فوري خودرو
از 30 روز به 10 روز

وي تصريح کرد: همچنين از اين پس قرار بر اين نيست که مدت زمان تحويل فوري سي روزه باشد، بلکه قرار بر اين است که اين مهلت به ده روز کاهش يابد تا خودروسازان حجم عرضه را بالا برده و به نوعي گردش توليد و فروش، يک فرآيند ده روزه باشد. ميرآخورلو گفت: بر اين اساس، خودروسازان مکلفند که به ازاي هر ده روز تاخير در تحويل، سود مشارکت پرداخت کنند و اين امر باعث مي شود که توجه خودروساز به تحويل فوري در زمان زودتر، جلب شود و سعي کند که خودرو را به موقع تحويل دهد. وي همچنين در مورد آن دسته از خودروسازاني که مدلي از خودرو را پيش فروش کرده اند که موسسه استاندارد و نيروي انتظامي، شماره گذاري را به دليل کيفيت متوقف کرده اند، گفت: اين موضوع بسته به مراحل کار و نوع مجوز پيش فروش، متفاوت است به اين معنا که اگر يک خودروساز جديد که قرار است وارد چرخه صنعت شود بخواهد پيش فروش محصولات خود را داشته باشد، حتما ابتدا مجوزهاي لازم را کسب کرده است. ميرآخورلو توضيح داد: به دليل اينکه وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکيلات اين خودروساز را بررسي کرده و براي آن پروانه توليد صادر مي کند و او بايد بعد از اخذ موافقت اصولي و ارايه توجيه فني و اقتصادي و تجهيز کارخانه، اجازه پيش فروش را از وزارتخانه کسب کند، در اين ميان بايد با سرمايه حاصل از پيش فروش و سرمايه در گردش خود، فعاليت کند، البته وزارت صنعت تعيين مي کند که اين خودروساز مجاز است که چند دستگاه پيش فروش کند. البته اگر اين خودروساز به تعهدات خود عمل نکرد، متخلف است. مديرکل دفتر کالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان گفت: تاکنون در اين موضوع سازمان حمايت نمي توانست اگر تاخيري در ارايه خودروهاي پيش فروش ده وجود داشت، به صورت تعزيري وارد شود، ولي در قانون حمايت از مصرف کنندگان خودرو اين موضوع در حال پيگيري است و با خودروسازاني که به تعهدات خود عمل نمي کنند، برخورد مي شود. وي اظهار داشت: در اين ميان در مورد آن دسته از خودروسازاني که پيش فروش معمول خودرو را در حال حاضر انجام مي دهند و سال ها است در رابطه با آن نوع خودرو، توليد دارند، اگر بيش از سقف خط توليد خود، پيش فروش کنند، بايد براي خط توليد خود نيز به گونه اي برنامه ريزي کنند که عرضه مطابق با پيش فروش باشد. اينجا با برنامه اي که مدنظر داريم که آن است که سود مشارکت ده روزه بايد از سوي آن دسته از خودروسازاني که به تعهدات خود در پيش فروش عمل نکرده اند، به مشتري پرداخت شود. ميرآخورلو تاکيد کرد: به نظر مي رسد که قراردادهاي خودروسازان در مورد پيش فروش خودرو، هم اکنون يکجانبه و بيشتر به نفع توليدکننده است.


 واردات گوشت منجمد گاوي از برزيل ادامه دارد 

رييس اتحاديه تهيه و توزيع گوشت گاوي در واکنش به خبر توقف واردات گوشت از برزيل اظهار کرد: در حال حاضر گوشت از سيستان و بلوچستان و برزيل وارد مي شود و واردات گوشت متوقف نشده است.  علي خندان روي جوان در گفت وگو با ايسنا با بيان اين که براي واردات گوشت سقف تعيين شده بود ادامه داد: با اين که گفته شد اين سقف پر شده اما گوشت از برزيل همچنان وارد مي شود البته نسبت به گذشته به ميزان کمتر وارد مي شود. وي تصريح کرد: در حال حاضر گوشت يخي گوساله از برزيل، گوشت گرم گوسفند از پاکستان، گوشت گوساله گرم از سيستان وبلوچستان و گوشت گرم گوسفند از استراليا وارد تهران مي شود. خندان روي با اشاره به قيمت ها گفت: گوشت گرم گوسفندي وارداتي از 12 هزار و 800 تومان تا 13 هزار تومان، گوشت گرم گوساله وارداتي حدود 10 هزار تومان عرضه مي شود و قيمت گوشت منجمد گوساله که از برزيل وارد مي شود نيز با توجه به نوسان نرخ ارز، متغير است و در حدود هشت هزار و 200 تا هشت هزار و 300 تومان به فروش مي رسد.  رييس اتحاديه تهيه و توزيع گوشت گاوي در پايان خاطرنشان کرد: گوشت به ميزان لازم در بازار موجود است و با نرخ هاي مذکور در اختيار هيات ها و مردم قرار مي گيرد. خبر ادامه ورود گوشت به کشور در حالي منتشر شد که روز گذشته رئيس انجمن دوستي ايران و برزيل از توقف صادرات گوشت برزيل به کشور خبرداده بود.


 متنوع سازي نرخ حمل و نقل هوايي تا پايان سال 

قائم مقام وزير راه و شهرسازي از متنوع سازي نرخ حمل و نقل عمومي و به ويژه حمل و نقل هوايي تا پايان سال خبر داد.  مهندس رضا پيل پايه در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به اين سوال که در راستاي تشويق بخش خصوصي در حوزه حمل و نقل آيا برنامه اي براي واقعي کردن نرخ حمل و نقل عمومي نداريد؟ تصريح کرد: قانون برنامه پنجم، قانون  خوبي است و ما را مکلف کرده که در سال اول برنامه، به ويژه در بخش حمل و نقل هوايي قيمت ها را متنوع کنيم و در سال سوم برنامه قيمت ها آزاد شود.  وي با تاکيد بر اين که اين قانون نقش بسيار مهمي را در سرمايه گذاري بخش خصوصي ايفا مي کند، اضافه کرد:  در بخش حمل و نقل هوايي مذاکراتي را با سرمايه گذاران داريم که با آزادسازي و رقابتي شدن قيمت ها سرمايه گذاري در اين بخش ها شکل بگيرد.  قائم مقام وزير راه و شهرسازي با اشاره به اين که نرخ هاي حمل و نقل هوايي اکنون تثبيت شده و مصوب است، اضافه کرد:  درحال بررسي هستيم تا بتوانيم تا پايان سال نرخ حمل و نقل هوايي را متنوع کنيم.  پيل پايه درباره مشکل بدهي شرکت هاي هواپيمايي به شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي، تصريح کرد: در راستاي حل اين مشکل برنامه اي براي افزايش نرخ بليت هواپيما وجود ندارد اما متنوع سازي در دست بررسي است.  وي در ادامه گفت: آزادسازي نرخ سوخت براساس قانون هدفمندسازي يارانه ها که از برنامه هاي دولت است، انجام شده اما شرکت هاي هواپيمايي مشکلاتي دارند که درحال بررسي آنها هستيم.


 آغاز پيش فروش نفت به مردم تا 20 روز آينده 

وزير نفت از آغاز پيش فروش نفت به مردم تا 20 روز آينده خبر داد و اعلام کرد: وزارت نفت به منظور حمايت بيشتر از ساخت داخلي تجهيزات، تاسيس صندوق حمايت از سازندگان داخلي را در دستور کار دارد.  به گزارش مهر، رستم قاسمي ديروز در حاشيه رونمايي از نخستين طرح نيمه صنعتي جي.تي.ال در ايران در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز انتشار اوراق مشارکت ريالي طرحهاي توسعه ميدان پارس جنوبي روزشنبه، گفت: پيش بيني مي شود تا 3 هفته آينده عرضه پيش فروش نفت به مرم هم عملياتي شود. وزير نفت با اعلام اينکه با انتشار اوراق مشارکت ريالي و پيش فروش نفت به مردم بخش عمده اي از نقدينگي براي اجراي طرح توسعه ميادين نفت و گاز تامين مي شود، تصريح کرد: در آينده انتشار اوراق مشارکت ارزي هم در دستور کار وزارت نفت قرار دارد. اين عضو کابينه دولت همچنين با اشاره به بومي سازي فنآوري صنعت جي.تي.ال در ايران اظهارداشت: وزارت نفت به منظور حمايت بيشتر از سازندگان و صنعتگران و ساخت داخلي تجهيزات، تاسيس صندوق حمايت از سازندگان داخلي را در دستور کار دارد. اين مقام مسئول در پايان خاطرنشان کرد: پيش بيني مي شود تاسيس صندوق حمايت از سازندگان داخلي صنعت نفت در قالب بودجه 1391 به مجلس شوراي اسلامي ارسال شود.


 سناريوي اعزام 100هزار متقاضي کار در خارج 

دبيرکل کانون کاريابي هاي بين المللي کشور از برگزاري نشست روز گذشته شوراي عالي اشتغال در زمينه اعزام 100 هزار متقاضي کار به خارج از کشور تا پايان برنامه پنجم خبر داد و گفت: طرح پيشنهادي وزارت تعاون، کار و رفاه رونمايي شد.  حسن کرباسي در گفت وگو با مهر از جزئيات نشست روز گذشته شوراي عالي اشتغال خبر داد و گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در جلسه ديروز سناريوي جديد خود براي رونق در اعزام نيروي کار به خارج کشور را ارائه کرد. دبيرکل کانون کاريابي هاي بين المللي کشور اظهار داشت: موضوع اصلي امروز شوراي عالي اشتغال به صورت کلي مبحث اعزام نيروي کار به خارج و تلاش براي رفع موانع آن بود و در اين رابطه مباحث مختلفي نيز مطرح شد. کرباسي با بيان اينکه طرح پيشنهادي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي موضوعات مختلفي از قبيل مشارکت دستگاه ها در طرح اعزام نيروي کار به خارج از کشور و همچنين تلاش براي رفع موانع را مد نظر قرار داده است گفت: يکي از مهمترين دستگاه هايي که بايد در اين رابطه وظايف مربوط به خود را انجام دهد، وزارت امورخارجه است. وي با اظهار تاسف نسبت به اينکه از نماينده اين وزارتخانه براي شرکت در نشست امروز شوراي عالي اشتغال دعوت بعمل امده بود اما کسي از اين وزارتخانه در نشست حاضر نشد، ادامه داد: به اين دليل قرار شد با پيگيري دفتر معاون اول رئيس جمهور در جلسه آينده حتما نماينده اي از وزارت امورخارجه در نشست شوراي عالي اشتغال حضور پيدا کند. اين مقام مسئول در حوزه کاريابي هاي بين المللي تاکيد کرد: همچنين مقرر شد در جهت حمايت ازمتقاضيان کار در خارج از کشور بانکها بويژه بانک مرکزي تسهيلاتي را براي کمک به طرح ارائه کنند.
کرباسي با اشاره به ارائه گزارش از وضعيت وجود ظرفيت اعزام نيروي کار به 18 کشور جهان اعلام کرد: در اين راستا قرار است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در جهت تعيين و معرفي وابسته هاي کار ايران در حوزه بين الملل اقدامات جدي تري را انجام دهد.


 آب که از سر گذشت... 
نويسنده : مريم نجفيان

بورس تهران مصادف با اولين روز محرم، سنگين ترين داغ را طي يک سال گذشته بر دل سهامداران گذاشت. شاخص کل بازار ديروز پس از جدال جنجالي قرمزپوشان در مستطيل شيشه اي تالار، 412 واحد افت کرد و  به رقم 24056 واحد رسيد. گفتني است مخابرات ايران با 126 واحد بيشترين تاثير را در افت شاخص داشت پس از آن نمادهاي فولاد با 57 واحد و ملي مس با 56 واحد بيشترين تاثير منفي را بر شاخص داشتند.  سازمان بورس بايد نشان دهد گرچه بازار منفي است اما هنوز آن قدر نظارت وجود دارد که دستکاري قيمت در روز روشن آن هم به اين وضعيت مثل آب خوردن انجام شود. طبق قانون و تعريف دستکاري قيمت اين کار مصداق ايجاد" ظاهري گمراه کننده از روند معاملات" محسوب مي شود و بايد طبق قانون به شدت با کارگزار و سهامداري که اين عمل را انجام داده، برخورد شود.


 اخبار کوتاه 

شرايط دريافت تسهيلات
از بانک توسعه مصر - ايران

بانک توسعه مصر و ايران به سرمايه گذاران ايراني به خصوص آن دسته از شرکت ها و پيمانکاراني که در حوزه آفريقا فعاليت مي کند خدمات و تسهيلات مالي ارائه مي کند.  به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي شرکت سرمايه گذاري هاي خارجي ايران، طي چند سال گذشته نيز بانک توسعه مصر و ايران با اختصاص خط اعتباري ، بخشي از منابع خود را به ايران اختصاص داده بود. بانک توسعه مصر ايران(MIDB) در سال 1975 با سرمايه اوليه 200 ميليون دلار در شهر قاهره مصر با مشارکت دولت هاي ايران و مصر تاسيس شد. در حال حاضر بيش از 40 درصد از کل سهام بانک متعلق به "شرکت سرمايه گذاري هاي خارجي ايران" است.

 اعلام سرانه خودرو در ايران

تازه ترين آمار منتشر شده نشان مي دهد که تقريبا به ازاي هر پنج نفر يک دستگاه خودرو در کشور وجود دارد.  به گزارش ايسنا، براساس آخرين اطلاعات بدست آمده از سرشماري اخير جمعيت ايران به حدود 75 ميليون نفر رسيده است. از سوي ديگر رئيس پليس راهور ناجا نيز اخيرا خبر داد که تعداد خودروهاي موجود در کشور از مرز 14 ميليون دستگاه گذشته است. به اين ترتيب مي توان با تقسيم اين عدد بر هم نتيجه گرفت که در حال حاضر به ازاي حدودا هر پنج ايراني (5/35) يک دستگاه خودرو در کشور وجود داشته و تردد مي کند.  از سوي ديگر استانداردهاي جهاني براساس تعداد خودرو در هر کشور به ازاي هر هزار نفر است که اين شاخص نيز براي ايران به حدود 186/6 دستگاه خودرو مي رسد.  براساس آمار مربوط به سال 2010 ايران از نظر شاخص سرانه خودرو که همان تعداد خودرو به ازاي هر هزار نفر است، در بين 138 کشور جهان با عدد 175 دستگاه در رده 61 قرار گرفته است.


تورم به 19/3 درصد رسيد

رييس جمهور شنبه شب در گفت وگوي تلويزيوني خود با شبکه جهاني جام جم، نرخ تورم در حال حاضر را 19/3 درصد اعلام کرد.  به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در اين گفت وگو اعلام کرد: در حالي که کل ميزان تورم در پايان سال گذشته 12/8 درصد بوده، اين رقم اکنون به 19/3 درصد رسيده و روند نزولي هم به خود گرفته  است.  او تاکيد کرد که اين روند نزولي تا پايان سال و تا تک رقمي شدن نرخ تورم ادامه خواهد داشت، اما اشاره نکرد که اين عدد مربوط به آبان ماه است يا خير.  در نيمه آبان ماه، رييس کل بانک مرکزي در همايش تبيين طرح تحول بانکي اعلام کرده بود که تورم در مهر ماه امسال به 19/1 درصد رسيده  است.  به گفته بهمني اين عدد نسبت به پايان شهريور ماه که عدد آن 18/3 درصد بوده است، رشد 0/8 درصدي نشان مي دهد و اين روند حاکي از کاهش رشد تورم است


پيش بيني اکونوميست از سهم
ايران از صادرات جهاني

واحد اطلاعات اکونوميست در تازه ترين گزارش خود از کاهش سهم ايران از صادرات جهاني طي سال هاي آتي خبر داد.  به گزارش ايسنا، واحد اطلاعات اقتصادي اکونوميست در گزارش ماه اکتبر 2011 خود اعلام کرد که سهم ايران از صادرات جهاني که در سال گذشته 0/55درصد بود در سال جاري تغييري نداشته و در همان سطح 0/55درصد باقي خواهد ماند.  انتظار مي رود با توجه به پيش بيني ها در خصوص ارزش صادرات ايران، سهم کشور از صادرات جهاني نيز روند نزولي را شاهد باشد به طوري که اين سهم در سال آينده برابر با 0/47 درصد خواهد بود و طي سال 1392 سهم ايران از صادرات جهاني دوباره کاهش يافته و به 0/42 درصد مي رسد.  براساس اين گزارش در سال 1393 صادرات ايران 0/40 درصد از مجموع صادرات جهاني را شامل خواهد شد و اين سهم در سال 1394 باربر با 0/37 درصد خواهد بود.  سال 1395 سالي است که سهم ايران از صادرات جهاني برابر با 0/34 درصد خواهد بود.  اين در حالي است که واحد اطلاعات اکونوميست در گزارش خود از افزايش بيش از 17 ميليارد دلاري صادرات ايران طي سال  جاري خبر داده و پيش بيني کرد که اين شاخص به 101 ميليارد و 700 ميليون دلار برسد. 


واردات برنج امسال150 هزار
تن بيش از سال گذشته

دبير انجمن برنج ايران گفت: باتوجه به افزايش استقبال مردم از برنج ايراني، از سال آينده تا زمان فصل برداشت برنج با کمبود برنج ايراني و افزايش قيمت آن مواجه خواهيم شد. جميل عليزاده شايق در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به توليد دو ميليون و 300 هزار تن برنج در سال جاري اظهار کرد: براي مصرف امسال به 500 هزار تن برنج وارداتي نيازمند هستيم که طي هشت ماهه ي امسال بيش از 800 هزار تن برنج از کشور هاي پاکستان، هند و ... وارد شده که 150 هزار تن بيش از سال گذشته است.  وي تصريح کرد:  درحاليکه طبق وعده ي مسوولان دولتي به استان هاي شمالي کشور قرار بود ميزان واردات برنج امسال متناسب با نياز کشور باشد و همچنين ميزان واردات آن اعلام نشود.  شايق اظهار کرد: باتوجه به اين که استقبال مردم از خريد برنج ايراني نسبت به سال هاي گذشته بيشتر شده است، اين امر باعث افزايش قيمت برنج خواهد شد و طي چهار ماهه ابتداي سال 91 با کمبود عرضه ي برنج ايراني مواجه خواهيم شد که البته اين امر هر ساله به دليل پايان محصول اتفاق مي افتد، اما امسال به دليل استقبال بيشتر مردم اين موضوع پررنگ تر خواهد بود.