نسخه شماره 2787 - 1390/09/02 -

در راستاي توانمند سازي حمل و نقل شهري پايتخت در «سال جهاد اقتصادي» انجام شد:
پياده سازي نظام بودجه ريزي عملياتي مديريت شهري در حوزه حمل و نقل و ترافيک

معاون شهردار تهران خبر داد:
تلاش شهرداري تهران براي تقويت باورهاي ديني در جوانان
بهره برداري از باغ موزه قرآن تا 4 سال ديگر
مديرعامل اتوبوسراني :
ميني بوس هاي فرسوده در صف نوسازي، معطل وام کم بهره مانده اند
فعاليت 1250 ميني بوس فرسوده در شهر
قاليباف در همايش بزرگ «بسيج، نوآوري و ابتکار»:
فرهنگ بسيجي ما را به پيشرفت و عدالت مي رساند


قدرداني از مديريت شهري به دليل حل مشکلات هيات هاي مذهبي در آستانه ماه محرم


باغ موزه دفاع مقدس تا پايان سال به بهره برداري مي رسد

در نشست تخصصي سومين سمپوزيوم مجسمه سازي مطرح شد:
سمبلي ماندگار به نام مجسمه براي شهر


خبر


مناطق پايتخت


 در راستاي توانمند سازي حمل و نقل شهري پايتخت در «سال جهاد اقتصادي» انجام شد:
 پياده سازي نظام بودجه ريزي عملياتي مديريت شهري در حوزه حمل و نقل و ترافيک 

در راستاي توانمند سازي حمل و نقل شهري پايتخت در «سال جهاد اقتصادي»، نرم افزار نظام بودجه ريزي عملياتي مديريت شهري در حوزه حمل و نقل و ترافيک راه اندازي شد.  مديرکل برنامه ريزي معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با اعلام اين خبر گفت: با توجه به اين که «چابک سازي» مجموعه به عنوان يکي از اصول اساسي و محورهاي مشترک سياست مديريت شهري در حوزه حمل و نقل عمومي در سال90 در دستور کار قرار دارد، نرم افزار بودجه ريزي عملياتي در اين معاونت با تلاش پنج ماهه کارشناسان اين اداره کل راه اندازي شد. مهندس مسعود رنجبريان افزود: در اجراي دستور شهردار محترم تهران براساس بخش نامه بودجه سال جاري شهرداري تهران، معاونت حمل و نقل و ترافيک به عنوان اولين حوزه ستادي جهت پياده سازي نظام بودجه ريزي عملياتي مديريت شهري، نرم افزار مذکور با استناد به اصلاح فرآيندها و تفويض فعاليت ها راه اندازي شد.  وي اظهار کرد: با توجه به نصب و راه اندازي نرم افزار بودجه ريزي عملياتي در شهرداري تهران، دسترسي به سطوح مختلف نرم افزار براي 30 نفر از کارشناسان آموزش ديده اين معاونت برقرار شده و پس از طي مراحل تکميل و ثبت اطلاعات مورد نياز در اين نرم افزار، سيستم تنظيم بودجه سال 91 از اين طريق انجام خواهد پذيرفت. رنجبريان تصريح کرد: راه اندازي نرم افزار بودجه ريزي عملياتي در حوزه حمل و نقل شهري از اقدامات انجام شده در جهت بسترسازي، سياست گزاري و نظارت کلي بر فعاليت هاي مرتبط با اين حوزه با اتکا» به روحيه جهادي و حرکت جهاد گونه مديران و کارکنان خدوم مجموعه مديريت شهري است. مديرکل برنامه ريزي معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران در پايان خاطرنشان کرد: افزايش بهره وري و کاهش وقت و  هزينه ، لازمه پيشرفت اقتصادي در حوزه حمل و نقل و ترافيک است که به کارگيري نرم افزار مذکور از جمله تدابير و تمهيدات پيش بيني شده در همين زمينه است. پيش از اين، «کوچک سازي»، «چابک سازي» و «خصوصي سازي»، به عنوان سه اصل اساسي سياست مديريت شهري در حوزه حمل و نقل عمومي در سال 90 اعلام شده و معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران نيز بهبود روش ها و اصلاح فرآيندها، تفويض فعاليت ها به لايه هاي اجرايي و واگذاري امور غير حاکميتي به بخش خصوصي را اساس کار اين حوزه در سال 90 عنوان کرده بود.


 معاون شهردار تهران خبر داد:
 تلاش شهرداري تهران براي تقويت باورهاي ديني در جوانان 
 بهره برداري از باغ موزه قرآن تا 4 سال ديگر

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در همايش نکوداشت «علامه عبدالحسين اميني» گفت: ترغيب جوانان به حضور در چنين مراسم هايي و آشنايي با مفاخر و علماي ديني يکي ازموثرترين راه هايي است که مي توان به منظور افزايش هويت ديني و ملي در بين اين گروه سني برگزيد. به گزارش شهر سيد محمدهادي ايازي، معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در همايش نکوداشت علامه عبدالحسين اميني صاحب کتاب «الغدير» که دوشنبه- 30 آبان- در ايوان شمس برگزار شد، گفت: توسعه باورهاي ديني و ترويج مفاهيم مذهبي در بين جوانان مهم ترين رويکرد مديريت فرهنگي شهر به شمار مي آيد و با تاکيد بر اين رويکرد برنامه هاي ويژه اي در نيمه دوم سال جاري برگزار خواهد شد.  او با اشاره به اقدامات گسترده شهرداري در جهت توسعه معارف ديني افزود: تجليل از مفاخر علمي و ديني يکي از راهکارهاي اساسي شهرداري تهران به منظور پاسداشت مقام و جايگاه علما و دانشمندان به شمار مي آيد. معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران تصريح کرد: از همين رو اين گونه نکوداشت ها با هدف ارايه الگوي شخصيتي و معرفتي به جوانان و معرفي سيره علمي و عملي آنها به شهروندان برگزار مي شود.
او به برگزاري موفق همايش «علامه عسگري» در مهرماه اشاره و بيان کرد: شهرداري تهران به دنبال برگزاري موفق اين همايش، امروز توفيق آن را يافته است که با برگزاري همايش «نکوداشت علامه اميني» ميزبان جمعي از بزرگان و علما جهت بازشناسي آثار و زندگي اين شخصيت ارجمند باشد.  ايازي تصريح کرد: علامه اميني حق بزرگي بر گردن شيعيان دارد که چندين سال از توجه به آن غفلت شده، اما شهرداري تهران امروز توفيق پيدا کرده است که در جهت شناساندن وي گام بردارد. او گفت: ترغيب جوانان به حضور در اين مراسم و آشنايي با مفاخر و علماي ديني يکي از موثرترين راه هايي است که مي توان به منظور افزايش هويت ديني و ملي در بين اين گروه سني برگزيد.  معاون شهردار تهران ادامه داد: همايش «تجليل از مترجمان نهج البلاغه» نيز شنبه گذشته به همت معاونت اجتماعي و فرهنگي منطقه 18 شهرداري تهران برگزار شد که آن نيز مورد استقبال قابل توجهي قرار گرفت. در ابتداي اين مراسم پيام آيت الله العظمي لطف الله صافي گلپايگاني، از مراجع تقليد شيعه به مناسبت اين نکوداشت قرائت شد و پيام تصويري آيت الله جوادي آملي نيز براي حاضران در اين مراسم پخش شد. در اين پيام ها، ضمن تاکيد بر ويژگي  هاي مثبت شخصيت علامه اميني و گران قدر بودن کتاب جاويد «الغدير» در معرفي مجموعه فضائل و کرامات حضرت علي (ع)، «الغدير» به عنوان نمونه اي بارزي از مکتوباتي برشمرده شد که خداوند متعال بر آن قسم يادکرده است. همچنين حجت الاسلام و المسلمين «جلال الدين دين پرور» رييس بنياد نهج البلاغه ضمن قدرداني از فعاليت هاي ديني و مذهبي شهرداري تهران گفت: درباره شخصيت و آثار علامه اميني تاکنون آثار بسياري منتشر شده است ولي بازهم بسياري از ابعاد شخصيتي و علمي ايشان ناگفته مانده است که ورود شهرداري تهران به اين عرصه مي تواند بسياري از زواياي شخصيتي وي را براي جوانان معرفي کند. بر اساس اين گزارش، سيد محمدهادي ايازي، معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در حاشيه اين مراسم با حضور در جمع خبرنگاران بار ديگر بر تلاش شهرداري تهران نسبت به توسعه معارف ديني با بهره گيري از برگزاري مراسم نکوداشت بزرگان ديني و  تقويت باورهاي ديني در جوانان تاکيد کرد. او افزود: تا پايان سال نيز مراسم هاي ديگري به اين منظور برگزار مي شود، ضمن اين که مراسم هاي ويژه اي نيز متناسب با ماه هاي محرم و صفر پيش بيني شده است. او در پاسخ به سوالي درباره باغ موزه قرآن، با بيان اين که اين مجموعه بزرگ تا 4 سال ديگر به بهره برداري مي رسد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر طراحي اين مجموعه در دست انجام است و اميدواريم اين مجموعه به عنوان بزرگ ترين مجموعه قرآني جهان اسلام با وسعتي بيش از 70 هزار متر مربع زيربنا در زمان پيش بيني شده به بهره برداري برسد.


 مديرعامل اتوبوسراني :
 ميني بوس هاي فرسوده در صف نوسازي، معطل وام کم بهره مانده اند 
 فعاليت 1250 ميني بوس فرسوده در شهر

مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه با بيان اينکه 1250 ميني بوس فرسوده در انتظار نوسازي هستند گفت: نوسازي ميني بوس هاي فرسوده به دليل عدم معرفي بانک عامل و امکان استفاده از وام کم بهره متوقف مانده که اميدواريم دولت همکاري لازم در اين زمينه را داشته باشد.  مهندس پيمان سنندجي با بيان اين مطلب اظهار کرد: 1250 دستگاه ميني بوس فرسوده در تهران فعال است که بيش از 20 سال عمر دارند و ميزان توليد آلايندگي آنها بسيار بالا است. وي ادامه داد: براي نوسازي ميني بوس هاي فرسوده مقرر شده که شهرداري و سازمان محيط زيست هر کدام 10 ميليون تومان کمک بلاعوض داشته باشند که اين اعتبارات تامين شده و آماده است . در اين ميان تنها منتظر پرداخت وام کم بهره به مبلغ 20 ميليون تومان هستيم که بايد با مشارکت وزارت کشور پرداخت شود اما هنوز بانک عامل براي تحقق اين مهم معرفي نشده است. مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه خاطر نشان کرد: ثبت نام براي نوسازي هزار دستگاه ميني بوس فرسوده در سال 90 صورت گرفته است که اميدواريم هرچه سريع تر با معرفي بانک عامل و امکان استفاده از وام کم بهره زمينه خروج ميني بوس هاي فرسوده و جايگزيني ميني بوس هاي جديد فراهم شود. وي افزود: خطوط ميني بوسراني در تهران، خطوط پر مسافري هستند که بايد با نوسازي ناوگان، ارتقاي سطح خدمات رساني در اين خطوط را محقق کنيم و همچنين با خروج ميني بوس هاي فرسوده در راستاي کاهش آلودگي هوا و آلودگي صوتي در شهر گام برداريم.


 قاليباف در همايش بزرگ «بسيج، نوآوري و ابتکار»:
 فرهنگ بسيجي ما را به پيشرفت و عدالت مي رساند 

"تنها فرهنگي که مي تواند کشور، جامعه و فرزندان ما را در ابعاد مادي و معنوي به منزل اصلي برساند، بدون ترديد فرهنگ بسيجي است; فرهنگي که برخاسته از فرهنگ عاشورا و کربلاست."  دکتر محمدباقر قاليباف، شهردار تهران در همايش بزرگ سه روزه  "بسيج، نوآوري و ابتکار" که با حضور پرشور بسيجيان شهرداري تهران در مجموعه ورزشي 12 هزار نفري آزادي آغاز شد ، با بيان مطلب فوق، ضمن تبريک هفته بسيج، گفت: هفته بسيج يادآور فداکاري ها و ايثارگري هاي  توام با نجابت، فروتني، شجاعت و رشادت است. وي با بيان اينکه بسيج تبلور عيني حضور مردم در همه صحنه هاي زندگي است، ياد و خاطره بزرگ بسيجي انقلاب اسلامي ، حضرت امام خميني(ره) و شهداي گرانقدر را گرامي داشت. قاليباف ادامه داد : از ديد من همه افراد جامعه بسيجي هستند مگر اينکه کسي خودش اعلام کند که من بسيجي نيستم که آن بحث ديگري است. شهردار تهران با بيان اينکه بسيجي بايد اهل ايثار هم باشد، تصريح کرد: يک بسيجي هر کجا که احساس وظيفه و تکليف کند از حق خود به نفع ديگران، انقلاب و نظام دفاع مي کند. وي با اشاره به دهه چهارم انقلاب اسلامي که به فرموده مقام معظم رهبري دهه پيشرفت و عدالت است، خاطرنشان کرد: اگر در دهه اول انقلاب مخصوصا دو سال نخست هرکس احساس مي کرد در سنگر دفاع مقدس وظيفه اش، ايثارگري، شهيد شدن و مجروح شدن است، امروز وظيفه دارد تا کشور را به سمت پيشرفت مبتني بر عقلانيت، معنويت و عدالت ببرد. شهردار تهران افزود: ممکن است من و همکارانم در اين راه به نقطه ايده آل نرسيديم ولي به درستي به اين سمت حرکت کرده و رضايتمندي و اعتماد نسبي مردم نسبت به شهرداري را جلب کرده ايم. وي در پايان گفت: حضرت امام(ره) در روز 5 آذر 58 هنگامي که فرمان تشکيل بسيج را دادند آن روز خيلي جبهه و جنگ وجود نداشت، دشمن هم نبود، بنا نبود بسيج تنها بجنگد، قرار بود در همه شئونات زندگي حرکت کند اما اوج آن فرهنگ جهاد و شهادت بود که در دفاع مقدس ديديم فرهنگ بسيج چگونه پيشتاز شد. دکتر محمدباقر قاليباف در پايان برگزاري اين همايش هنگامي که قصد داشت مجموعه ورزشي 12 هزار نفري آزادي را ترک کند در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بيان اينکه فرهنگ بسيج و جهاد و شهادت امروز مي تواند در جامعه ما مثمرثمر باشد افزود: يک روز فرهنگ بسيج را در اوج دفاع مقدس ديديم و امروز هم مي توانيم آن را با همان روحيه ايثار، فداکاري و باورهاي ديني و مغز متفکر توام با اخلاص در عرصه هاي علم، دانش، سياست، اجتماع، فرهنگ و... ديد. قاليباف بر اين باور است که اگر بتوانيم با چنين فرهنگي در جامعه حرکت کنيم ،به پيشرفت و عدالتي که در جامعه به دنبالش هستيم در ابعاد مادي و معنوي دست مي يابيم.


 قدرداني از مديريت شهري به دليل حل مشکلات هيات هاي مذهبي در آستانه ماه محرم 

رئيس کميسيون اجتماعي شوراي شهر با بيان اينکه شهرداري تهران در بحث تامين مباحث ايمني هيات مذهبي براي برگزاري مراسم ماه محرم بسيار مطلوب عمل کرده است، گفت: جا دارد از مديريت شهري براي تامين مسائل ايمني و حل مشکلات هيات هاي مذهبي تشکر کرد.  مرتضي طلايي رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر در جلسه ديروز شورا ضمن تبريک به مناسبت هفته گرامي داشت بسيج ، اظهار کرد : بسيج مفهوم ايثار، شهامت و سرباز ولايت است . ما معتقديم ملت ايران همه بسيجي هستند و بايد اين هفته را به تمام ملت ايران تبريک گفت. وي در ادامه با اشاره به فرا رسيدن ماه محرم، خاطرنشان کرد: با توجه به فصل سرما ايمني در هيات هاي مذهبي بحث مهمي است که بايد به طور جد مورد توجه قرار گيرد. همچنين مشکلات ترافيکي نيز بايد مورد بررسي قرار گرفته و کنترل شود. طلايي با بيان اينکه همواره روحانيت با هيئات مذهبي پيوند داشته، افزود: بايد دقت شود تا هيئات مذهبي اي بدون امام جماعت نباشند. رئيس کميسيون اجتماعي شوراي شهر در ادامه از مديريت شهري براي تامين مسائل ايمني و حل مشکلات هيات هاي مذهبي خصوصا تامين مسائل ايمني آنها در ماه محرم تشکر کرد و اقدامات شهرداري را در اين زمينه مطلوب ارزيابي کرد. در ادامه جلسه، طلايي به مصوبه کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد که طي آن استفاده از دخانيات در برخي از قهوه خانه ها بلا مانع اعلام شده است و خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبات شوراي شهر مبني بر تصويب شهر بدون دخانيات اين مصوبه مجلس بايد اصلاح شود چرا که منشا ورود به سيگار، قليان و اعتياد همين قهوه خانه ها هستند.


 باغ موزه دفاع مقدس تا پايان سال به بهره برداري مي رسد 

مدير عامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران با بيان اينکه تا پايان سال به طور قطع باغ موزه دفاع مقدس به بهره برداري مي رسد، گفت: احداث بخش ساختماني موزه باغ موزه دفاع مقدس 98 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و پيشرفت بخش مفهومي آن نيز 96 درصد است.  مهندس علي اصغر مونسان در خصوص احداث کامل باغ موزه دفاع مقدس اظهارکرد: باغ موزه دفاع مقدس به طور کلي از بخش هايي از قبيل قسمت موزه، بخش باغ، آبنما و پرده نمايش آبي و مسجد خرمشهر تشکيل شده که بخش باغ و پرده نمايش آبي آن پيش از اين به بهره برداري کامل رسيده است. وي ادامه داد: مسجد خرمشهر باغ موزه دفاع مقدس نيز طي هفته هاي اخير به بهره برداري رسيده و برنامه هاي هفته بسيج نيز قرار است در اين مسجد برگزار شود. مديرعامل شرکت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران تصريح کرد: 98 درصد از بخش ساختماني و96 درصد از بخش مفهومي قسمت موزه دفاع مقدس نيز به بهره برداري رسيده و تا پايان سال اين بخش هم به طور کامل به بهره برداري مي رسد. مونسان در ادامه با بيان اينکه تا پايان سال باغ موزه دفاع مقدس به طور قطع به بهره برداري کامل مي رسد، خاطرنشان کرد: ما در باغ موزه دفاع مقدس از يک سو نسل جديد را با فضاي جبهه و جنگ و دوران دفاع مقدس آشنا مي کنيم و از سوي ديگر بايد با عملکردمان نشان دهيم اين فرهنگ چه نتايج و دستاوردهايي به دنبال دارد.


 در نشست تخصصي سومين سمپوزيوم مجسمه سازي مطرح شد:
 سمبلي ماندگار به نام مجسمه براي شهر 

استاد ابوالحسن صديقي چهره اي بود که تنها مجسمه نساخت، بلکه سمبل هايي براي شهرهاي ايران به وجود آورد.  محمدحسن حامدي، مديرمسوول نشريه تنديس در نخستين نشست از سلسله نشست هاي تخصصي سومين سمپوزيوم مجسمه سازي تهران که با موضوع «نخستين مجسمه هاي شهري ايران» برگزار شد، ضمن بيان اين مطلب گفت: کشور ايران مثل تمام سرزمين هايي که داراي تمدن کهن هستند، از مجسمه سازي بهره مند بوده  است. در دوره هخامنشي و ساساني شاهد نقش برجسته ها بوده ايم. مجسمه شاپور اول در نزديکي کازرون در حقيقت آخرين مجسمه اي است که ما را به دوران کهن متصل مي کند. وي که فرايند شکل گيري هنر مجسمه سازي در ايران را بازگو مي کرد در عين حال درباره سابقه مجسمه سازي شهري در ايران گفت: نخستين تجربه هاي مجسمه سازي که در حيطه مجسمه هاي شهري انجام شد در حالي خلق شد که شهر به مفهوم امروزي وجود نداشت. شهر تهران از 200 سال پيش به مرور شکل و شمايل شهري پيدا کرد. يعني از زمان ناصرالدين شاه  بود که شهر به معناي امروزي تر شکل گرفت و ميدان هاي کوچک و گذرگاه ها شکل گرفتند. وي افزود: از زماني که ايرانيان به دين اسلام گرويدند، هنر مجسمه سازي از پيکره سازي به هنر حجم سازي تغيير ماهيت داد. سال ها طول کشيد تا هنر پيکره سازي به مرور جاي خود را در مجسمه سازي باز کرد. نقش برجسته هاي تنگه واشي و دروازه قرآن شيراز از اين دوره است. اما تا به اينجا هم نمي توان ادعا کرد که مجسمه شهري شکل گرفته است. چرا که شهرها هنوز شکل نگرفته بودند. در اين دوران عباس ميرزا سلطنه دستور ساخت ادوات جنگي را داد و توپي توسط ريخته گر اصفهاني به نام اسماعيل اصفهاني ساخته شد. زماني که اين توپ کاربرد خود را از دست داد، دستور دادند تا در ميدان ارک تهران نصب شود که بعدها به توپ مرواريد شهرت يافت و اين نخستين اثر حجمي بود که در تهران نصب شد. مدير مسوول نشريه تنديس در اين مورد افزود: در همين ايام که اين مجسمه نصب شده بود و درست زماني که امکان تحصيل هنر در مدرسه صنايع فراهم شد، هنرجويي به نام ابوالحسن صديقي در زمينه مجسمه سازي شروع به تحصيل کرد. حامدي يادآوري کرد که پس از اين دوره استاد صديقي به عنوان پدر مجسمه سازي ايران شناخته شد. "مجسمه عدالت" جدي ترين اثري است که وي در سال 1324 ساخت.  حامدي در توضيح شرايط ساخت اين اثر گفت: در سال 1318 هنگامي که کاخ دادگستري در حال ساخت بود به استاد صديقي سفارش ساخت مجسمه داده شد که البته اين مسئله به دليل جنگ جهاني به تاخير افتاد تا سال 1324 که ساخت مجسمه به پايان رسيد و در کاخ دادگستري قرار گرفت. اما ساخت نخستين مجسمه هاي شهري به چه زماني باز مي گردد؟ حامدي در ادامه نشست درباره ساخت نخستين مجسمه شهري نيز گفت: در سال  1324 انجمن آثار ملي تصميم مي گيرد از تعدادي شخصيت هاي فرهنگي تقدير کند. پس به بهانه هزارمين سالگرد وفات ابوعلي سينا، ساخت مجسمه ابوعلي سينا در دستور کار قرار مي گيرد. اما به دلايلي کار ساخت اين مجسمه به تاخير مي افتد و در همين زمان از استاد صديقي خواسته مي شود مجسمه سعدي را هم بسازد. در دو سالي که ساخت مجسمه بوعلي سينا به تاخير مي افتد، مجسمه سعدي ساخته مي شود. جالب اين که در سالي که ساخت مجسمه سعدي در دستور کار قرار مي گيرد، هيچ تصويري که ما را با شمايلي از سعدي روبرو کند، وجود نداشت. اما استاد صديقي تصويري از سعدي را خلق مي کند. همه مي دانيم که شرط نخست ساخت يک مجسمه اين است که تصويري از آن تهيه شود. نکته شگفت آور اينکه پس در سال 1324 جمعي از ادبا جمع مي شوند و در اين مورد به اين نتيجه مي رسند که نزديک ترين تصوير ممکن به سعدي، تصويري است که استاد صديقي خلق کرده است. حامدي با تاکيد بر اينکه اکثر آثار استاد صديقي سمبل و شاهکاري در شهرهاي مختلف ايران است، گفت: پس از سال 1333که مجسمه بوعلي سينا هم نصب مي شود، استاد صديقي آثار متعددي خلق مي کنند که همگي شاهکار است. سرديس هاي مختلفي ساختند و به نوعي هر چه که ساختند به سمبل تبديل شد. سمبل شهر مشهد، حرم امام رضا(ع) و مجسمه نادرشاه است و سمبل همدان مجسمه ابوعلي سيناست و...
وي در پايان تاکيد کرد: استاد صديقي چهره اي بود که سمبل هايي را براي شهرهاي ايران به وجود آورد. وي در پايان سخنراني خود در مورد شرايط کنوني هنر مجسمه سازي گفت: در دهه 30 و 40 تعداد مجسمه سازان محدود بود اما اکنون مجسمه سازان بسياري هستند که اين موضوع باعث شده هر 15 روز يک مجسمه در شهر تهران نصب شود. به نوعي اين هنر در کشورمان دوباره احيا شده است.
 
حضور 7 بانوي مجسمه ساز در سمپوزيوم تهران
 
از ميان 28 هنرمند شرکت کننده در سومين سمپوزيوم مجسمه سازي تهران، 7 مجسمه ساز زن هستند. اين سمپوزيوم که به سه بخش اصلي، ميهمان و دانشجويي تقسيم شده، در بخش اصلي و دانشجويي پذيراي 7 مجسمه ساز زن  است. در بخش ميهمان اما هيچ شرکت کننده زني حضور نيافته است. زهرا رحيمي و معصومه روستا مجسمه سازان بخش اصلي سمپوزيوم هستند که تاکنون در نمايشگاه ها و بينال هاي بسياري شرکت کرده  و مقام هاي قابل توجهي به دست آورده اند. معصومه روستا در ساخت مجسمه هاي «حضرت يوسف» و مجسمه هاي محيطي براي المپيک بانوان همکاري داشته و مقام اول را در دومين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر به دست آورده است. ساجده پرپوچي ، شيوا عبادي، آزاده باقري، بهار اربابي و ستاره آزموده نيز مجسمه سازان شرکت کننده در بخش دانشجويي اند. سومين سمپوزيوم مجسمه سازي تهران از 21 آبان آغاز شده و تا 10 آذر در محوطه برج ميلاد برگزار مي شود.


 خبر 

انتخاب عنوان " عاشورا مظهر بيداري"
براي برنامه هاي شهرداري تهران در ايام محرم و صفر

عبادالله رمضاني مدير کل فرهنگي شهرداري تهران از تعيين عنوان " عاشورا مظهر بيداري " براي ويژه برنامه هاي شهرداري تهران در پاسداشت ايام محرم و صفر خبر داد.  "عبادالله رمضاني" مدير کل فرهنگي شهرداري تهران ضمن اعلام اين خبر افزود: فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي شهرداري تهران به منظور پاسداشت ايام محرم و صفر در قالب 9 محور اصلي و بيش از 60 عنوان برنامه و 2هزار اجرا با شعار" عاشورا مظهر بيداري " در سطح مناطق 22 گانه برگزار خواهد شد.  وي تصريح کرد: محتوا و الزامات شکلي برنامه ها و فعاليت هاي شهرداري تهران در مناسبت هاي تاسوعا و عاشورا، اربعين حسيني، رحلت نبي مکرم اسلام، شهادت امام حسين مجتبي و شهادت امام رضا صلوات ا... و عليهم اجمعين، با تاکيد بر انتقال مفاهيم و پيام هاي ناب عاشوراي حسيني به نسل جوان تعيين و تشريح شده است.  رمضاني ادامه داد: توجه ويژه به نقش زنان در پيام رساني انقلاب عاشوراي حسيني يکي از مهمترين ويژگي هاي ويژه برنامه هاي شهرداري تهران در ايام محرم و صفر به شمار مي آيد و به منظور انتقال اين مفهوم برنامه هاي فرهنگي و مذهبي با همکاري اداره امور بانوان شهرداري تهران برگزار مي شود.  مدير کل فرهنگي شهرداري تهران گفت: برنامه هاي ويژه اي با توجه به عنوان " عاشورا مظهر بيداري " پيش بيني شده است که در سطح مناطق اجرايي خواهند شد، جزئيات فعاليت هاي شهرداري تهران نهايي و به زودي اطلاع رساني مي شود.

الزام مناطق 22 گانه شهرداري تهران براي رفع نقاط آبگير

مديرکل اداره هماهنگي فني و عمراني مناطق و سازمان ها بر ضرورت اجراي اقدامات کم هزينه و پربازده در جهت برطرف کردن مشکل آبگرفتگي معابر پايتخت تاکيدکرد.  مهندس منصور نويريان که در نشست شوراي معاونان فني و عمراني مناطق 22 گانه شهرداري تهران سخن مي گفت، رفع آبگرفتگي ها از طريق اجراي اقدامات موضعي و توجه به عملکرد شبکه جمع آوري و هدايت آبهاي سطحي در نقاط اتصال را برطرف کننده بسياري از مشکلات موجود در اين زمينه خواند و از معاونان فني و عمراني شهرداري هاي مناطق خواست تا ضمن شناسايي نقاط جديد آبگرفتگي، براي رفع اين مشکل تا پايان بهمن ماه امسال اقدام کنند.  نويريان از نوع توپوگرافي و شکل توسعه شهري در تهران به عنوان عوامل تشديد کننده آبگرفتگي در زمان بارش نزولات آسماني يادکرد و با بيان اينکه 70 ميلي متر بارندگي در بارش هاي آبان ماه امسال در 50 سال اخير بي سابقه بوده است، گفت: مشکل آبگرفتگي ها در تهران عموما به دليل ضعف در ظرفيت شبکه نيست و چنانچه سطح مقطع انهار به وسيله زباله و پسماندهاي شهري کاهش نيابد، اين ظرفيت پاسخگوي سيستم جمع آوري آب هاي سطحي خواهدبود.  مديرکل اداره هماهنگي فني و عمراني مناطق و سازمان ها در ادامه سخنان خود، آب ماندگي در سطح معابر را از ديگر مشکلات موجود در زمان بارش ها خواند و بر لزوم رفع اين مشکل ازطريق اصلاح شيب عرضي معابر تاکيدکرد.  در اين نشست همچنين گزارشي از بررسي 150 نقطه آبگرفتگي براساس ابلاغيه شهردار محترم تهران در سال 89 ارائه و درباره اقدامات انجام شده در اين زمينه و نيز راه هاي شناسايي نقاط جديد بحث و تبادل نظرشد.  ضوابط انتخاب مشاوران عامل چهارم و بحث پيرامون مسائل حقوقي  فني مرتبط با حوزه فني و عمراني از ديگر موارد مطرح شده در دوازدهمين نشست معاونان فني و عمراني مناطق 22 گانه شهرداري تهران در سال 90 بود.


 مناطق پايتخت 

چاپ کتابچه «سخن ماه»
 با محوريت فرمايشات
 مقام معظم رهبري
 

منطقه 2: معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه 2 شهرداري تهران از چاپ و توزيع کتابچه "سخن ماه" با محوريت فرمايشات مقام معظم رهبري در سفر به کرمانشاه، خبر داد.  "عباس غلامرضا زاده" معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه 2 شهرداري تهران ضمن اعلام اين خبر افزود: در راستاي  نشر خطوط کلي انديشه هاي مقام معظم رهبري در ميان اقشار مردم ولايت مدار، نقطه نظراتي که رهبر انقلاب اسلامي در طول يک ماه مطرح مي کنند در قالب مجموعه " سخن ماه"  چاپ و توزيع مي شود.


برگزاري همايش بزرگ پرچمداران عاشورا

منطقه 10:در آستانه فرا رسيدن ماه محرم و هفته امر به معروف و نهي از منکر، همايش بزرگ پرچمداران عاشورا در منطقه ده برگزار مي شود.  بهروز محمدزاده شهردار منطقه ده با اشاره به برگزاري همايش پرچمداران عاشورا اظهار داشت: همايش بزرگ پرچمداران عاشورا به منظور تبيين فريضه امر به معروف و نهي از منکر با حضور بيش از پانصد تن از روساي هيئت هاي مذهبي منطقه برگزار مي شود. همچنين در راستاي هرچه بهتر برپا شدن خيمه هاي حسيني و برنامه هاي ايام محرم صفر، مساعدتهاي فرهنگي و حمايت هاي لازم از  هيئات سطح منطقه به عمل مي آيد.
 

احداث  300000 متر مربع فضاي سبز جديد

منطقه 22: شهرداري منطقه 22 طي سال 90 و 91 بيش از 300 هزار متر مربع فضاي سبز را در قالب بوستانها، فضاهاي سبز محلي و فضاي سبز حاشيه معابر بزرگراهي در محدوده شمال غرب پايتخت اجرا مي کند.  حسين مرادي شهردار منطقه  با اعلام اين خبر گفت: اين عمليات با هدف تامين سرانه هاي فضاي سبز در رده محله، ايجاد فضاي مناسب براي ساکنان محله ها بويژه شهرکها و در نهايت ارتقاي سطح کيفي زندگي ساکنان منطقه اجرا مي شود.  وي افزود: به منظور توسعه فضاي سبز و ايجاد بدنه سبز شهري مطلوب در حاشيه بزرگراه، جلوگيري از فرسايش خاک، تحکيم بدنه و کاشت گونه هاي گياهي مقاوم و اجراي همزمان زيرساختها و شبکه آبرساني در محدوده شهري، بيش از 30 هکتار در سال 90 و 91 اجراي فضاي سبز در دستور کار منطقه قرار گرفته است.


شهروندان نقاط حادثه خيز را به شهرداري پيامک کنند

منطقه 4: شهردار منطقه چهار گفت: با راه اندازي سامانه پيام کوتاه کميته راهبري جامعه ايمن، شهروندان مي توانند معابر ناامن را به شهرداري اين منطقه اطلاع دهند تا اقدامات لازم صورت گيرد.  دکتر حسن کريميان با اعلام اين خبر افزود: سامانه پيامک با شعار «جامعه ايمن-منطقه ايمن- ناحيه ايمن» و به منظور ارتقاي حس مشارکت و همکاري بين بخشي و افزايش آگاهي مديريت شهري از معضلات محيطي منطقه و همچنين اقدامات لازم در جهت رفع آن با مشارکت شهروندان منطقه از ارديبهشت ماه سال جاري فعاليت خود را آغاز کرده و با استقبال چشمگيري مواجه شده است.  گفتني است شهروندان منطقه مي توانند با ارسال پيام به سامانه پيام کوتاه 30005084 کليه موارد نا امن اطراف خود را جهت رفع به جامعه ايمن منطقه اعلام کنند.
 
کاهش 50 درصدي
ميزان تصادفات رانندگي

منطقه 15: شهردار منطقه 15 ضمن تشريح عملکرد اجرايي منطقه در زمينه ايمني گفت:  با اقدامات انجام شده، ميزان تصادفات رانندگي در سطح محدوده منطقه طي سه سال گذشته 50 درصد کاهش يافته است.  مجتبي يزداني در حاشيه برگزاري مراسم تقدير از دست اندرکاران و مجريان همايش روز جهاني کودک افزود: منطقه ما يکي از پنج منطقه بزرگ تهران از نظر جمعيت و وسعت است و از نظر تعداد بوستان هاي شهري و محلي، تعداد سرانه هاي فرهنگي و ورزشي رتبه اول را در سطح مناطق 22 گانه دارد همچنين منطقه داراي 700 هزار نفر جمعيت است که 150 هزار نفر آنان کودکان زير 15 سال هستند که در واقع 10 درصد جمعيت کودکان تهران در منطقه ما هستند.


 
معابر منطقه 8 ايمن سازي مي شود

منطقه 8: شهردار منطقه هشت از ايمن سازي معابر سطح منطقه به ويژه خيابان دماوند به عنوان يکي از معابر اصلي شرق تهران خبر داد.  محمد مهدي شادالوئي با اشاره به اين نکته که تلاش ما اين است که معابر شهري در امن و امان باشند; اظهار داشت: در راستاي کاهش تصادفات و آرام سازي تردد خودروهاي عبوري در اين خيابان،  به وسيله خط کشي مجازي، نوشتاري و علائم هشداردهنده ايمن سازي شد.