نسخه شماره 2746 - 1390/07/12 -


هفت روش غلبه بر اضطراب و افسردگي بدون نياز به دارو


پوکي استخوان شايع ترين بيماري متابوليکي استخوان است


علائم بيماري تالاسمي از 6 ماهگي به بعد بروز مي کند


شستن موها با آب سرد سبب براق شدن موها مي شود


توصيه هاي ساده براي آرام سازي ذهن


مصرف آب برگه ميوه ها براي دفع سموم بدن سالمندان مفيد است


اخبار کوتاه


 هفت روش غلبه بر اضطراب و افسردگي بدون نياز به دارو 

اضطراب و افسردگي دو وضعيت خاص رواني هستند که بر چگونگي نگرش ما نسبت به دنياي اطراف تاثير مي گذارند.
به گزارش ايسنا، اگرچه بروز اين حالت هاي رواني گاهي اوقات در زندگي انسان امرعادي و طبيعي هستند اما اگر استمرار پيدا کرده و دائمي شوند، توان لذت بردن از زندگي را از انسان سلب مي کنند.
افسردگي از پيامدهاي اصلي ناکامي در روابط، امور مالي و سلامتي است. آمارها نشان مي دهد که بيش از 120 ميليون نفر در جهان به افسردگي مبتلا هستند.
از آنجا که بسياري از مردم براي غلبه بر اضطراب و افسردگي به ساده ترين راهکار يعني مصرف داروهاي شيميايي ضدافسردگي متوسل مي شوند، در اين مقاله متخصصان علوم روانشناسي در امريکا چند روش حياتي و به خصوص طبيعي را براي مقابله با اين اختلالات توصيه مي کنند.
بنابرگزارش جديد سايت اينترنتي کامن هلت، اين هفت اقدام ساده و طبيعي براي غلبه بر اضطراب و افسردگي عبارتند از:
1- حتما هر روز براي مدت زماني در تماس با نور طبيعي و در فضاي آزاد قرار بگيريد. از آنجا که الگوي زندگي مدرن امکان فعاليت در فضاي باز را از انسان سلب کرده است، اگر بتوانيد حدود 20 دقيقه بدون عينک آفتابي در معرض نور طبيعي روز قرار بگيريد، تفاوت فاحشي را در حال روحيه خود شاهد خواهيد بود. 
2- رژيم غذايي را انتخاب کنيد که از همه نظر مناسب باشد. مطالعات نشان مي دهد که افراد افسرده بيشتر از شيريني و نوشيدني هايي مثل قهوه و الکل استفاده مي کنند، بنابراين دو دستورالعمل ساده را براي يک تغذيه سالم انجام دهيد:
-  مصرف غلات سبوس دار، ميوه و سبزي و ماهي و مرغ را افزايش دهيد.
- خوردني هاي بسيار محرک مثل قهوه و الکل را حذف کنيد.
3- با افراد مثبت انديش ارتباط بگيريد. در واقع صحبت کردن با کسي که روحيه مثبت دارد، در اين زمينه موثر است اما تاثير بيشتر و عميق تر زماني حاصل مي شود که شما در يک اجتماع شاد قرار بگيريد و از حمايت خانوادگي بهره مند شده و در لذت هاي خود سهيم شويد.
4- فعال باشيد و روزانه ورزش کنيد. نيم ساعت فعاليت بدني منظم به شما کمک مي کند به اضطراب و افسردگي غلبه کرده و خواب بهتري داشته باشيد.
5- مواد مغذي بهبود دهنده خلق و خوي را به رژيم غذايي خود بيفزاييد. صرفا مرغوب بودن وعده غذايي شرط کافي براي رساندن تمام ريزمغذي هاي ضروري به بدن نيست مگر اينکه بتوانيد با يک انتخاب مناسب، تعادل هورمون هاي بدن را برقرار سازيد. بنابراين توصيه مي شود که ويتامينD  و مکمل هاي زير را در برنامه غذايي خود بگنجانيد:
-  روغن ماهي امگا -3 حاويEPA  وDHA که به بهبود خلق، افزايش سطح سروتونين، تعادل هورموني و درمان افسردگي کمک مي کند.
-  ويتامين ب کمپلکس که براي سلامت اعصاب ضروري است اما نکته مهم اينکه ويتامين هاي گروه ب با مصرف الکل، کافئين، نيکوتين، با استرس و مصرف غذاهاي فرآوري شده و قندي تخريب مي شود.
-  ويتامين C  همراه با بيوفلاوونوئيدها که ميزان آن در بدن افراد افسرده 30 درصد کمتر است. بعلاوه استرس، سيگار،  آسپرين، داروهاي ضدبارداري و بسياري از داروهاي ديگر نياز ما را به ويتامينC  افزايش مي دهد.
- مولتي ويتامين و املاح مختلف بويژه کلسيم، منيزيم و روي که خلق را تثبيت مي کنند و کمبود آنها موجب عصبيت، تحريک پذيري، نوسانات خلقي و افسردگي مي شود.
- استراحت و خواب کافي داشته باشيد. مصرف کافئين و محرک ها خواب خوب را از شما سلب مي کند. به علاوه توصيه مي شود براي خواب مناسب دستورالعمل هاي بهداشتي مربوط به آن را ياد بگيريد.
7- تمرکز روي جنبه ها و موضوعات مثبت را ياد بگيريد. اين کار نياز به تمرين، استمرار و مداومت دارد اما اگر به يک عادت تبديل شود، مي تواند براي هميشه زندگي شما را بهتر و زيباتر کند.


 پوکي استخوان شايع ترين بيماري متابوليکي استخوان است 

گروه سلا مت: سمپوزيوم تازه هاي پوکي استخوان به همت انجمن طب فيزيکي و توان بخشي ايران و با همکاري گروه طب فيزيکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در بيمارستان شهيد مدرس(سعادت آباد) تهران 28 مهر ماه همزمان با 20 اکتبر روز جهاني پوکي استخوان برگزار مي شود.
دکتر سيد احمد رئيس السادات دبير علمي سمپوزيوم تازه هاي پوکي استخوان بابيان اينکه پوکي استخوان شايع ترين بيماري متابوليکي استخوان است،اظهار کرد: اين بيماري هم به دليل اختلالاتي که در کيفيت زندگي ايجاد کرده و هم به علت شکستگي هاي ناشي از کاهش تراکم استخوان که بيشتر در لگن و ستون فقرات ايجاد مي شود هزينه هاي خيلي زيادي بر جامعه تحميل مي کند.
وي با اشاره به شيوع بالاي اين بيماري در جوامع افزود:  در اين سمپوزيوم قصد داريم با يک رويکرد تيمي و بهره گيري از تجربيات و دانش  اساتيد مختلف رشته هاي روماتولوژي،غدد و متابوليسم و طب فيزيکي و توان بخشي، ارتوپدي، تغذيه و فيزيوتراپي اين مغضل رااز  جنبه هاي گوناگون پيشگيري، تشخيص، درمان و توان بخشي مورد بررسي قرار دهيم.
دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران تصريح کرد: يکي از محورهاي سمپوزيوم اين است که از غلظت اين تصور که مهم ترين عامل کمک کننده به بيماران دچار پوکي استخوان فقط استفاده از داروها بخصوص داروهاي جديد کاسته شود وبيشتر براهميت پيشگيري از اين بيماري  تاکيد شود چراکه با تغذيه مناسب در سنين پائين تر و استفاده از مکمل هاي مناسب و ورزش مي توان از احتمال ابتلا به اين بيماري يا شدت آن کاست.


 علائم بيماري تالاسمي از 6 ماهگي به بعد بروز مي کند 

کودکان مبتلا به بيماري تالاسمي،  در هنگام تولد کاملا سالم به نظر مي رسند ولي به تدريج با افزايش سن، علائم آشکار مي شود و از سن 6 ماهگي به بعد اين بيماري بروز مي کند. به گزارش مهر،  مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت اعلام کرد: بيماري تالاسمي به صورت کم خوني متوسط تا شديد و رنگ پريدگي در کودک ظاهر مي شود که اين بيماري ناشي از کاهش ساخته شدن هموگلوبين  طبيعي و در نتيجه کوتاهي عمر گلبولهاي قرمز خون است. بنابراين گزارش، ضعف و بيقراري، عدم قدرت شيرخوردن، بي خوابي و بي اشتهايي، عدم افزايش وزن،  بزرگي شکم به دليل رشد بي رويه کبد و طحال، تغيير رنگ پوست و جمجمه مکعبي شکل از علائم شايع بيماري تلاسمي است. بر اساس اين گزارش، بيماري تالاسمي ماژور از دو زوج سالم ناقل، به فرزند منتقل مي شود که قابل پيشگيري است امروزه زوج هاي ناقلي که خطر داشتن فرزند مبتلا به بيماري تالاسمي ماژور آنها را تهديد مي کند، راه هاي متعددي در پيش رو دارند.
اين گزارش مي افزايد: ازدواج نکردن دو فرد سالم ناقل با يکديگر بهترين راه براي پيشگيري از بروز تالاسمي ماژور است و چنانچه دو فرد سالم ناقل با هم ازدواج کنند بايد از بچه دار شدن خودداري کنند و از خدمات تشخيص قبل از تولد استفاده کنند.
بر اساس اعلام مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، خدمات تشخيص پيش از تولد اين امکان را براي زوجهاي سالم ناقل (مينور) فراهم مي کند تا در خصوص سلامت يا ابتلا به بيماري تالاسمي (ماژور) فرزند خود در دوره جنيني مطلع شوند همچنين تشخيص پيش از تولد به دو مرحله مقدماتي و تکميلي تقسيم مي شود که براي هر بار حاملگي، انجام آزمايشهاي مرحله تکميلي ضروري خواهد بود.


  شستن موها با آب سرد سبب براق شدن موها مي شود 

يک متخصص پوست و مو با تاکيد بر شستن موها با آب ولرم، گفت: شستن موها با آب سرد سبب براق تر شدن موها و در عين حال کاهش فعاليت غده چربي سطح سر مي شود در حالي که شستن موها با آب گرم باعث آسيب به ريشه مو و از بين رفتن لايه چربي محافظ مو و کدري تار مو مي شود.  دکتر اکبر ايلاتي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: در گذشته مردم تغذيه مناسب تري داشتند و از داروها و مواد شيميايي استفاده کمتري مي کردند ولي هم اکنون مردم در معرض انواع آلودگي هاي محيطي و استرس و اضطراب قرار دارند به همين علت ريزش موها بيشتر شده است.  ايلاتي با بيان اينکه شوره سر يک نوع بيماري پوستي است، تصريح کرد: شوره سر در واقع سلولهاي مرده پوست است که به رنگ سفيد بوده و علت اصلي آن مي تواند يک نوع اگزما يا ساير بيماري هاي پوستي باشد.  اين متخصص پوست و مو به برخي از باورهاي اشتباه مردم در مورد رشد موها اشاره و خاطرنشان کرد: عده اي معتقدند که با تيغ انداختن موها مي توان حجم موها را افزايش داد در حالي که تا به حال از نظر علمي ثابت نشده است.  به گفته اين متخصص اگر چه برخي از افراد معتقدند که با کندن تارهاي سفيد مو، تعداد آنها افزايش پيدا مي کند در حالي که از دست رفتن قدرت رنگيزه سازي سلولهاي مو سبب سفيدي آنها مي شود.  اين متخصص پوست و مو در پاسخ به اين سوال که آيا شامپو زدن موها به دفعات زياد باعث صدمه به موها مي شود، ابراز داشت: مهمترين عامل انتخاب در شامپو، شامپوي متناسب با نوع مو (خشک،چرب،طبيعي) است که در اين صورت نيازي به افزايش تعداد دفعات شستشوي موها نيست.  وي همچنين افزايش دفعات شستشو و ماساژ و شانه زدن موهاي خيس را از ديگر عوامل ريزش موها در افراد دانست.  ايلاتي مهمترين و موثرترين اقدام براي درمان موخوره را کوتاه کردن قسمتهاي شاخه شاخه شده از چند سانتيمتر بالاتر موها دانست و اذعان داشت: علاوه بر آن استفاده از شامپوهاي نرم کننده و روغنهاي چرب و نرم کننده و جلوگيري از سشوار کشيدن موها، خصوصا موهاي خشک نيز توصيه مي شود. اين متخصص پوست و مو به فوايد کوتاهي موها اشاره کرد و گفت: کوتاه کردن موها با جلوگيري از پيدايش مو خوره از ريزش آن جلوگيري مي کند.  وي با تاکيد بر اينکه شانه کردن و برس زدن موها به دفعات زياد باعث آسيب ديدن موها مي شود، اظهار کرد: برس زدن و شانه کردن موها خصوصا موهاي خيس، سبب آسيب رسانيدن، کدر شدن و وز شدن موها مي شود که بهترين راهکار استفاده از انگشتان دست براي حالت دادن موها است.


  توصيه هاي ساده براي آرام سازي ذهن 

با رعايت توصيه هايي بسيار ساده مي توانيد همواره زندگي سالم و شادابي داشته باشيد. اين توصيه ها مي تواند براي هر سن و سالي مفيد باشد. به ياد داشته باشيد که هيچ وقت براي اصلاح و بهبود روش زندگي دير نيست.  به گزارش ايسنا، زماني که دچار استرس يا اضطراب و دلشوره مي شويد اقدامات زير را انجام دهيد:
- درخواست کمک از ديگران در صورت نياز
- مشغول شدن به انجام کاري ترجيحا کار مورد علاقه مانند کتاب خواندن، باغباني و ...
- صحبت کردن با دوستان و اقوام و ديدار با دوستان و آشنايان
- خارج شدن از خانه براي مدت کوتاه و يا قدم زدن در پارک
- ورزش کردن
- انجام تمرينات آرام سازي: در اين تمرين، عضلات به ترتيب از سر به طرف پا يا برعکس سفت مي شود 10 تا 15 ثانيه در اين حالت نگه داشته و بعد به آرامي شل مي شود. اين سفت و شل شدن عضلات تاثير خوبي بر آرامش ذهن مي گذارد.

روش تمرينات آرام سازي

- ابتدا به يک مکان خلوت برويد، روي صندلي بنشينيد و پشت خود را صاف نگه داريد. کف پاها را روي زمين بگذاريد و دست ها را روي ران قرار دهيد.
- ابروها را تا جايي که مي توانيد به طرف بالا بکشيد و در اين حالت نگه داريد و سپس به آهستگي رها کنيد.
- چشم ها را محکم ببنديد و پلک ها را روي هم فشار دهيد و در اين حالت نگه داريد. سپس به آهستگي چشم ها را باز کنيد.
- زبان خود را به سقف دهان فشار دهيد آن را چند ثانيه نگه داريد و سپس به آهستگي رها کنيد.
- دندان هاي خود را به سقف دهان فشار دهيد. آن را چند ثانيه نگه داريد و سپس به آهستگي رها کنيد. در صورتي که دندان مصنوعي داريد اين حرکت را انجام ندهيد.
- لب ها را به هم فشار دهيد و چروک کنيد. چند ثانيه نگه داريد و سپس به آهستگي رها کنيد.
- شانه ها را بالا بکشيد و سفت نگه داريد و سپس به آهستگي رها کنيد.
- دست راست را مشت کنيد و ساعد را روي بازو خم کنيد و محکم فشار دهيد. در اين حالت نگه داريد و سپس به آهستگي رها کنيد. اين حرکت را با دست چپ نيز انجام دهيد. يک نفس عميق بکشيد و ريه خود را از هوا پر کنيد و نفس خود را حبس کنيد و در اين حالت به شکم خود فشار آوريد. سپس به آهستگي نفس خود را بيرون دهيد و ريه را کاملا خالي کنيد.
- کتف ها را تا جايي که مي توانيد به عقب ببريد و فشار دهيد و در اين حالت سفت نگه داريد، سپس به آرامي رها کنيد.
- پاي راست را صاف نگه داريد و پنجه پا را به طرف بيرون بکشيد و در اين حالت نگه داريد. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنيد و پا را سفت در اين حالت نگه داريد. سپس به آهستگي پا را زمين بگذاريد. اين حرکت را با پاي چپ تکرار کنيد.
- زانوي راست را خم کنيد و ران را تا جايي که مي توانيد بالا بياوريد و سفت نگه داريد، سپس به آهستگي پا را زمين بگذاريد. اين حرکت را با پاي چپ تکرار کنيد.
بنابراعلام اداره سالمندان وزارت بهداشت، اين تمرينات را روزي يک تا دو بار انجام دهيد. 


 مصرف آب برگه ميوه ها براي دفع سموم بدن سالمندان مفيد است 

يک متخصص تغذيه گفت: مصرف آب آلبالو يا آب برگه  ميوه ها در دفع سموم از بدن سالمندان موثر است و سيستم دفع بدن آنها را تقويت مي کند. مرتضي صفوي، در گفت و گو با فارس اظهار داشت: برخي تغييرات فيزيولوژيکي در بدن سالمندان ايجاد مي شود که اين تغييرات با کاهش قدرت بدني، اختلال در سيستم ايمني و اختلال در سيستم گوارشي، سيستم قلبي و عروقي و عصبي همراه است. وي گفت: تغذيه سالم و ورزش مداوم مانند پياده روي در شادابي سالمندان مي تواند تاثيرگذار باشد; برنامه  غذايي سالمندان مانند برنامه غذايي ديگر گروه هاست و بايد از همه گروه هاي  غذايي در برنامه غذايي آنها وجود داشته باشد، تنوع، تعادل و تناسب نيز بايد رعايت شود. اين متخصص تغذيه بيان داشت: قدرت بافت عضلاني سالمندان کاهش پيدا مي کند و تحرک بدني آنها نيز کم شده و نياز به انرژي نسبت به گذشته کمتر مي شود. صفوي اضافه کرد: مصرف مايعات در دوره سالمندي از اهميت ويژه اي برخوردار است و مصرف کم مايعات زمينه يبوست، زخم بستر، بيماري هاي دستگاه ادراري و بيماري هاي دستگاه هاي تنفسي در سالمندان را ايجاد مي کند و مصرف 6 تا 8 ليوان آب مي تواند از بروز اين بيماري ها در سالمندان پيشگيري کند. وي بيان کرد: مصرف آب آلبالو يا آب برگه  ميوه ها براي دفع سموم از بدن سالمندان از اهميت زيادي برخوردار است و سيستم دفع بدن آنها را تقويت مي کند; بايد تعداد وعده هاي غذايي سالمندان افزايش پيدا کرده و حجم آن بايد کم شود همچنين بايد براي پيشگيري از پوکي استخوان از غذاهاي سرشار از کلم و گردو استفاده کنند. اين متخصص تغذيه ادامه داد: غذاهاي سالمندان بايد نرم و به صورت پوره باشد، به دليل اينکه آنها مشکل جويدن دارند همچنين ورزش هاي روزانه مانند پياده روي و نرمش هاي سبک از بروز بيماري هاي مختلف در آنها پيشگيري مي کند; سالمندان بايد حدود 20 دقيقه در مقابل نور آفتاب قرار گيرند تا ويتامينD  کافي به بدن آنها برسد.


 اخبار کوتاه 

محلول ضدعفوني "دتول"
با نشان انجمن داروسازان
ايران وارد بازار مي شود

گروه سلا مت: تفاهمنامه انجمن داروسازان ايران و شرکت "رکيدت بنکيزر" براي استفاده از نشان اين انجمن بر روي محلول ضدعفوني کننده "دتول" به امضاي طرفين رسيد. در مراسمي که با حضور رئيس و اعضاي هيات مديره انجمن داروسازان ايران و مديران ايراني و خارجي شرکت رکيدت بنکيزر در سالن همايش هاي بين المللي رايزن برگزار شد، طرفين متعهد شدند يکي از محصولات اين شرکت با نشان انجمن داروسازان ايران در بازار داخلي عرضه شود. دکتر رهبر مژدهي آذر، رئيس انجمن داروسازان ايران در اين ارتباط گفت: محلول ضدعفوني کننده دتول تمام مجوزهاي لازم از وزارت بهداشت را دريافت کرده و در حال حاضر نيز در بازار محصولات بهداشتي کشورمان وجود دارد.


کاهش فشار خون
با سيب زميني ارغواني

متخصصان تغذيه در آمريکا مي گويند: مصرف سيب زميني ارغواني به کاهش فشارخون کمک مي کند.  به گزارش ايسنا، اين متخصصان دريافته اند افرادي که سيب زميني ارغواني پخته شده در مايکروفر را دو نوبت در روز و به مدت يک ماه مصرف مي کنند، فشارخون آنها 3 تا 4 درصد پايين مي آيد.  جو وينسون از متخصصان دانشگاه «اسکرانتون» در پنسيلوانيا دراين باره اظهار داشت: تاثير مثبت اين نوع سيب زميني در کاهش فشارخون به دليل غلظت بالاي آنتي اکسيدان هاي موجود در آن است. آنتي اکسيدان ها از بدن در برابر راديکال هاي آزاد يا مولکول هايي که مي توانند به سلول هاي سالم آسيب  برسانند، محافظت مي کند. 


براي کاهش خطر ديابت
آرام غذا بخوريد

اگر تمايل داريد در سنين بالاتر کمتر در معرض خطر ابتلا به ديابت باشيد، به آرامي غذا بخوريد.  به گزارش ايسنا، نتايج يک مطالعه جديد از سوي کارشناسان علوم پزشکي در ژاپن نشان داد افرادي که تندتند و با سرعت غذا مي خورند بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت قرار مي گيرند.  بنابر گزارش روزنامه اسکاتمن، اين بررسي ها مشخص کرد افرادي که سريع غذا مي خورند دو برابر بيشتر با خطر ابتلا به حالت نقص تحمل گلوکز يا همان عارضه پيش ديابت، مواجه هستند. اما اين خطر فزاينده در افرادي که ساير الگوهاي تغذيه اي مثل خوردن تنقلات يا غذاخوردن در آخرين ساعات شب را دارند، مشاهده نشده است.