نسخه شماره 2738 - 1390/07/03 -


بيانيه خانه سينما درباره مستندسازان بازداشتي


کتايون رياحي به کمک قحطي زدگان سومالي شتافت

در نشست دگرخند عنوان شد:
اخراجي ها توهين آشکار به دفاع مقدس بود


کم سن و سال ترين نابغه موسيقي ايران و جهان را بشناسيم


خبر


سراي فرهنگ


اخبار کوتاه


 بيانيه خانه سينما درباره مستندسازان بازداشتي 

جامعه اصناف سينماي ايران طي بيانيه اي از اعضاي خود تقاضاي شکيبايي و خويشتنداري و از دستگاه هاي امنيتي کشور رعايت حقوق بازداشت شدگان و بي طرفي کامل در تحقيقات و از قوه قضاييه انتظار رسيدگي عاجل و صدور احکام قانوني و عادلانه را خواستار شد.
به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي خانه سينما، متن اين بيانيه بدين شرح است: از بازداشت تني چند از همکاران مستندسازمان نزديک به يک هفته سپري شده است، متاسفانه اين بازداشت ها ناشي از سو» تفاهم بزرگي است که بر سر فروش و پخش فيلم هاي مستند ساخته اين همکاران به شبکه تلويزيوني بي بي سي پيش آمده است.
قبل از هر چيز بايد از اصل قانوني بودن جرم و مجازات ياد و پرسش کرد. آيا به راستي قانوني مبني بر ممنوعيت فروش آثار سينمايي به شبکه هاي تلويزيوني خارجي وجود دارد؟ اگر چنين است چرا و چگونه سازمان هاي پخش و فروش دولتي در بازارهاي فروش جهاني و در مناسبات دوجانبه اقدام به فروش آثار و همکاري با همين شبکه ها مي کنند؟ آيا فروش فيلم در نص قانون براي دولت مجاز و براي بخش خصوصي ممنوع اعلام شده است؟
عروج سينماي ايران در صحنه بين المللي مديون تدبير بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني (قدس سره) شريف است. سينماي ايران فرزند همين انقلاب اسلامي است و مستندهاي اجتماعي جزيي تفکيک ناپذير از همين سينما به شمار مي رود. سوگمندانه سال هاست مستندسازان ايراني به ويژه آنهايي که در حوزه مستند اجتماعي فعاليت مي کنند با انواع بي مهري ها و تنگناها روبرويند.آنها غالبا ناچارند بدون دريافت کمک هاي دولتي هزينه توليد و ساخت فيلم هاي خود را شخصا تامين کنند. اين آثار معمولا از امکان نمايش برخوردار نمي شوند و هيچ سازمان دولتي براي خريد آنها پيشقدم نمي شود. پخش و فروش اين فيلم ها در شبکه نمايش خانگي نيز عملا ممکن نيست; به اين ترتيب بايد پرسيد سينماگري که هيچ امکاني براي پخش و نمايش و فروش آثار ساخته شده اش وجود ندارد چگونه بايد گذران زندگي و معيشت کند؟
در همه جهان دولت ها براي صادرات فيلم و فروش آثار هنري به ديگر کشورها انواع و اقسام مشوق ها و کمک ها را در اختيار هنرمندان قرار مي دهند. هنرمندان و سينماگران ايراني از دولت محترم انتظار کمک ندارند، اما دست کم توقع دارند که فروش فيلم به شبکه هاي تلويزيوني کشورهاي خارجي با اتهام هاي سنگين امنيتي روبرو نشود; آنهم اتهاماتي که پيش از اثبات در دادگاه هاي صالح از تريبون هاي رسمي کشور اعلان و پخش شود و سوگمندانه وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز به جاي حمايت از هنرمندان همانند اتهامات اثبات نشده را تکرار مي کند.  هنرمندان بيش و پيش از هر چيز به اعتماد مسوولان نياز دارند. ما همکارانمان و اصناف سينمايي را که بي صبرانه خواهان روشن شدن وضعيت هنرمندان همکار بازداشت شده شان هستند به شکيبايي و خويشتنداري فرا مي خوانيم و اطمينان داريم که دستگاه هاي امنيتي کشور با رعايت حقوق بازداشت شدگان و بي طرفي کامل به تحقيقات درباره اتهامات وارده خواهند پرداخت و مسوولان محترم قوه قضاييه نيز در محاکم صالحه احکام قانوني و عادلانه صادر خواهند کرد تا حيثيت بين المللي نظام جمهوري اسلامي ايران بابت اين سو»تفاهمات و بي تدبيري ها متحمل هزينه هاي گزاف تازه نشود.


 کتايون رياحي به کمک قحطي زدگان سومالي شتافت 

کتايون رياحي، بازيگر سينما در يک اقدام بشر دوستانه به سومالي سفر کرده است.
به گزارش ايسنا، کتايون رياحي با هدف کمک به مردم سومالي، به شهر «گارسيا» در شصت کيلومتري مرز کنيا و سومالي سفر کرده است. در اين سفر، غوغا بيات، عکاس، نيز وي را همراهي مي کند.
رياحي در اين سفر، ضمن اهداي کمک هاي شخصي خود و بخشي از کمک هاي موسسه «مهرآفرين پناه عصر» به مردم سومالي، از يک کلاس درس، مکتب خانه آموزش قرآن و کمپ نگهداري از قطحي زدگان در شهر گارسيا بازديد مي کند. رياحي همچنين علاوه بر اهداي کمک هاي نقدي، يک دستگاه تانکر آب را به صورت نمادين نصب و آبگيري کرد.
در ادامه اين گزارش آمده است: رياحي در يادداشتي کوتاه درباره اين سفر نوشت: «روز اول مهرماه 1390 است; و من در شصت کيلومتري مرز کنيا و سومالي در شهر گارسيا خياباني ديدم با انبوه آلونک و حجره هايي که از نايلون و پلاستيک ساخته شده است! شهري و جايي که جاي زندگي نيست و فقط آنهايي که توان بيشتري دارند و يا مي توانند از ورقه هاي حلبي و قوطي هاي خالي استفاده کنند به نفس هاي شمرده و آرام خود رنگ مي دهند و زندگي مي کنند!
تکان دهنده ترين نکته سفرم در اين است که من کشوري ديدم فقير که در اوج فقر و نداري، به خنده و نگاهي گرم، ميزباني و مهرباني مي کند; مردمي در حال اضمحلال، اما خوشرو و اميدوار. پس ما هم مي خنديم تا روشناي خنده ها، تن نحيف و سوي اين نگاه ها را کم رنگ و بي اثر نکند. خدايا; اميد اين مردم را نااميد مکن، خدايا اين مردم را درياب و عزيز بدار.»
طبق گزارش برنامه جهاني غذا، خشکسالي زندگي بيش از 11/8 ميليون نفر را در منطقه شاخ آفريقا تحت تاثير قرار داده و مثلثي از قحطي را در محل برخورد مرزهاي اتيوپي، کنيا و سومالي ايجاد کرده است.
سومالي بيش از ساير کشورهاي شاخ آفريقا از خشکسالي که به عنوان بدترين خشکسالي در 60 سال اخير در اين منطقه توصيف مي شود، ضربه خورده است. سازمان ملل متحد هشدار داده است که از هر 10 هزار کودک کمتر از 5 سال، روزانه بيش از سي کودک در مناطق قحطي زده سومالي جان خود را از دست مي دهند.
آگوستين ماهيگا، نماينده سازمان ملل در سومالي خطاب به شوراي امنيت اين سازمان در 10آگوست اعلام کرد: «اين بدين معني است که 10 درصد از کودکان زير 5 سال در هر 11 هفته جان خود را از دست مي دهند. اين آمار و ارقام حقيقتا قلب انسان را به درد مي آورد.»
دولت سومالي از سال 1991 ميلادي به دنبال سقوط حکومت زياد باره، ديکتاتور سابق اين کشور، فاقد يک دولت متمرکز و کارآمد بوده است.


 در نشست دگرخند عنوان شد:
 اخراجي ها توهين آشکار به دفاع مقدس بود 

چهل و ششمين نشست «دگرخند» با موضوع «بررسي طنز در ادبيات دفاع مقدس» و با عنوان «ورود ترکش ممنوع» با حضور محمدحسين جعفريان و داوود اميريان در سالن شماره 2 تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.
به گزارش ايسنا، محمدحسين جعفريان در آغاز اين برنامه درباره فرهنگ جبهه گفت: اوايل پايان جنگ، عليرضا کمري تاملي کرد درباره اين که در پشت جبهه فرهنگي داشته ايم که با پشت جبهه خيلي متفاوت است و براي زنده نگه داشتن آن شروع کردند به جمع آوري اين فرهنگ و گروهي که اين اطلاعات را جمع آوري مي کرد، جزو اولين گروه هاي حرفه اي ادبيات جنگ بود.
اين شاعر و مستندساز در پاسخ به اين سوال که آيا در شعر نيز مي توان طنز دفاع مقدس داشت، گفت: در تمام حوزه ها مي توان به طنز پرداخت و نمونه هاي شعرهاي طنز در دفاع مقدس بسيار است.
در ادامه، داوود اميريان با مقايسه تحولات سال هاي اخير و تغيير نگاه به جنگ و ورود طنزپردازان به اين عرصه، گفت: امروز جاده طنز کمي بازتر شده است; ولي همچنان بايد مراقب بود که از هجو درباره جنگ دوري کنيم.
اين نويسنده آثار طنز دفاع مقدس با برشمردن مثال هايي از طنز موقعيت، افزود: اين سوژه ها گاهي بسيار ناب هستند; ولي متاسفانه چندان به آن ها پرداخته نمي شود و طنزپردازان ما اساسا توجه جدي به طنز موقعيت ندارند.
نويسنده کتاب هايي مانند «مين نخودي» و «جام جهاني در جواديه» همچنين از اين که به گفته او، حصاري ممنوع به دور زندگي رزمندگان در دوران دفاع همانند زندگي پيشوايان ديني، کشيده شده است، انتقاد کرد و گفت: برخلاف آن چه ما درباره زندگي پيامبر (ص) و ائمه (ع) فکر مي کنيم، آن ها به هيچ وجه چهره اي عبوس يا رفتاري خشک نداشته اند.
اميريان ادامه داد: متاسفانه همين تصور اشتباه به جنگ هم کشيده شده است; ولي رسانه اي مثل تلويزيون هر وقت مي خواهد از جنگ سخن بگويد، فقط صحنه هاي گريه و زاري را نشان مي دهد.
او در عين حال از تعرض به ارزش هاي دفاع مقدس از سوي برخي چهره ها که خود را نيروهايي فوق العاده ارزشي مي دانند، انتقاد کرد و گفت: به عنوان نمونه مي گويم فيلم «اخراجي ها» يک توهين آشکار به دفاع مقدس بود.
محمدحسين جعفريان هم با تاييد سخنان داوود اميريان درباره باز شدن فضاي نوشتن درباره دفاع مقدس به شيوه  طنز در مقايسه با سال هاي قبل، گفت: زماني بود که نمي شد از نگاه طنز به فرهنگ جبهه و جنگ نگريست; در حالي که اين اصلا در فرهنگ جبهه وجود ندارد و جنگ ما سرشار از زندگي بود.
او بر لزوم جمع آوري خاطرات تمامي کساني که به نحوي با جبهه ها ارتباط (خواه مستقيم خواه غيرمستقيم) داشته اند، تاکيد کرد و افزود: اگر نسلي که جنگ را تجربه کرده، به زير خاک رود، همه خاطراتش را هم با خود به زير خاک مي برد.
سازنده فيلم هاي مستندي مانند «شير دره پنجشير يا حماسه ناتمام» (درباره زندگي احمدشاه مسعود) و «نسل گمشده» (درباره جنگ بوسني) همچنين بر لزوم گردآوري خاطرات آن دسته از عراقي ها که در جنگ با ايران حضور داشتند، تاکيد کرد و گفت: اگر بتوانيم به آن طرف جبهه هم نيم نگاهي داشته باشيم و خاطرات نيروهاي عراقي را از نبردشان با ايران بگيريم، مي توانيم به تکميل فرآيند جمع آوري خاطرات جنگ اميدوار باشيم.


 کم سن و سال ترين نابغه موسيقي ايران و جهان را بشناسيم 
نويسنده : سالار عبدي

ما ايراني ها متاسفانه برخي مواقع خود نيز اعتراف مي کنيم که قدر بزرگان، اساتيد و نوابغ خود را آن چنان که بايد و شايد نمي دانيم و به اصطلاح مرده پرستيم! هر بار که عزيزي را از دست مي دهيم، يکي ديگر از عزيزان مصاحبه اي مي کند و اين خصلت بد مرده پرستي و به قول استاد شهريار، تا هستم اي رفيق نداني که کيستم، روزي سراغ بخت من آيي که نيستم را يادآوري مي کند اما از فرداي آن روز، باز ما هستيم و باز همان آش و همان کاسه...! البته در اين نوشتار به هيچ وجه قصد ندارم اين موضوع را کالبدشکافي کنم اگرچه در آينده اي نزديک به آن خواهم پرداخت. قصدم يادکردي دوباره و چندين باره بود از آن گونه که شايسته نيست باشيم و چنان که بايد باشيم.
حتما خيلي از شما نام کسري خديور، اين نابغه استثنايي و کم نظير موسيقي ايراني را شنيده ايد و شايد هم نشنيده ايد. نابغه اي که الان سال هاست در سطح اول حرفه اي موسيقي اين سرزمين فعاليت مي کند. آهنگ مي سازد. رهبر ارکسترهاي متنوعي بوده است. در بالاترين سطح تدريس مي کند و پس از حدود يک دهه فعاليت هنري حرفه اي و بين المللي اش، چند ساله شده باشد خوب است؟ 17ساله! بله تازه پا در رکاب هفده سالگي گذاشته است و روزهاي نبوغش را يکي پس از ديگري پشت سر مي گذارد.
کسري خديور از 12 سالگي رهبر ارکستر مدرسه عالي موسيقي بوده است و از قبل تر از آن هم به تدريس و آموزش در مدارس و آموزشگاه هاي معتبر کشور پرداخته است. با اکثر اساتيد موسيقي کشور اجرا داشته است و علاوه بر سازهاي تخصصي خودش ويولون و کمانچه، تقريبا به هيچ سازي نه نمي گويد و از چهار سالگي در کار نواختن است. وي از چندين کشور معتبر اروپايي، بورسيه تحصيل و مدارک و مدارج بالاي افتخار دريافت کرده است اما به هيچ کدام از اين دعوت نامه ها که آرزوي تک تک هنرمندان است جواب آري نگفته است تنها به يک دليل! آري او عاشق وطن و سرزمين مادري خود است و با تمام کم توجهي ها و بي مهري ها، در آن مي سازد، مي نوازد و با عشق فعاليت مي کند اما ترکش نمي کند.
کسري خديور کرمانشاهي است اما ساکن تهران است و الحق والانصاف بايد گفت که هنرمندان کرمانشاهي حق بزرگي به گردن هنر و موسيقي اين سرزمين دارند، خانواده ناظري ها، خانواده پورناظري ها، خانواده کامکارها، برادران مرادي (خوانندگان گروه رستاک)،استاد معيني کرمانشاهي و... که به حق بيش ترين سهم را در معرفي هرچه بهتر موسيقي اين سرزمين به ديگر ملل دنيا داشته اند. کسري نيز از اين آب و خاک برخاسته است و با سحر انگشتان طناز و فنرمانندش، چه دل ها که نبرده است و چه گره ها که از ابروهاي دردمندان نگشوده است.
اميد که مسوولين و دست اندرکاران عزيز کشور اسلامي مان قدر اين چنين نوابغ بزرگ و شايد تکرار نشدني را بدانند و خداي ناکرده يک روز نشنويم که نوابغي چون کسري خديور در اثر کم توجهي و کم لطفي مسئولين رداي هجرت به دوش افکنده اند و عازم دياري ديگرند که آن روز شايد نتوان کاري کرد. چون من تا به امروز نديده ام مصاحبه درست و حسابي يا دعوت به رسانه در شان اين عزيز صورت گرفته باشد و کسري عزيز تنها با مديريت و درايت هوشمندانه مادر دورانديش و مهربان خود بانو مرادي که زندگي خود را وقف هنر فرزندش کرده است، حرکت مي کند و هنروري مي نمايد.
هرچند که برخي از بازيگران و به اصطلاح هنرمندان ما هم که يک شبه خواننده شده اند و با سو»استفاده از موقعيت و شهرت خود ارکسترهاي عريض و طويل راه انداخته اند نيز از نبوغ اين هنرمند نوجوان استفاده کرده و به نوعي مصادره به مطلوبي غير منصفانه انجام داده اند.
کسري خديور جديدا در يک فيلم سينمايي با نام " اين جا تاريک است" هم بازي کرده است که اميدوارم استعداد شگرف خود را قدر بشناسد و با هدايت اصولي و هنرمندانه اي هرز ندهد و در آينده نام او را در فراز هنر موسيقي دنيا ببينيم.


 خبر 

ده سالن حرفه اي تئاتر در پارک هاي تهران
افتتاح مي شود

مجيد سرسنگي، مدير عامل خانه هنرمندان ايران با حضور در روابط عمومي و امور بين الملل مجموعه تماشاخانه ايرانشهر، در ديدار با استاد حميد سمندريان، هما روستا و پريندخت زاهدي از راه اندازي بيش از 10 سالن حرفه اي تئاتر در پارک هاي مختلف شهر تهران خبر داد.  به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي و امور بين الملل مجموعه تماشاخانه ايرانشهر، سرسنگي در اين ديدار ضمن اعلام اين خبر گفت: پس از اجراي طرح نمايش هاي آبي، خياباني، محيطي و ميداني در محوطه باغ هنر که با استقبال کم نظير هنرمندان و عموم مردم نيز همراه بود، در اينده اي نزديک شاهد راه اندازي بيش از 10 سالن حرفه اي تئاتر با ظرفيت 600 صندلي در پارک هاي مختلف شهر تهران هستيم که مديريت هرکدام از اين سالن ها نيز به بر عهده اهالي تئاتر گذاشته مي شود.  سرسنگي، در خصوص اجراي طرح نمايش آبي "مکبث" در استخر شمالي باغ هنر خاطر نشان کرد: پس از اجراي اين طرح که براي نخستين بار در ايران صورت گرفته است در نظر داريم تا با ايجاد فضاسازي هاي مناسب و تمهيدات لازم به منظور رفاه و آسايش هرچه بيشتر مخاطبان و هنرمندان، باغ هنر را که مديريت آن از سوي شهرداري به خانه هنرمندان ايران سپرده شده است به مرکز نمايش هاي آبي در ايران تبديل شود  سرسنگي افزود :در تمامي فضاهاي موجود در باغ هنر، از اين پس شاهد اجراي طرح  هاي مختلف فرهنگي و هنري خواهيم بود که از اين ميان مي توان به ايجاد خانه ادبيات و تئاتر و داستان کودک و همچنين غرفه هاي مختلف کتاب خواني اشاره کرد که به زودي در محوطه بازي کودکان ساخته خواهد شد.  حميد سمندريان نيز پس از تماشاي نمايش آبي "مکبث" اجراي نخستين طرح نمايش هاي آبي در ايران را اقدامي شايسته و مورد توجه دانست و گفت: اين طرح ويژه، ايده اي فوق العاده است که قابليت هاي فرهنگي و هنري بسيار ارزشمندي دارد و با توجه به شناختي که از روحيه و مديريت فرهنگي مجيد سرسنگي در امور مختلف هنري و فرهنگي دارم مطمئن هستم که اين طرح به زودي به جايگاه واقعي خود در ميان هنرمندان و عموم مردم خواهد رسيد.  هما روستا بازيگر سرشناس و محبوب تئاتر، سينما و تلويزون در ادامه اين ديدار، با اشاره به ويژگي هاي منحصر به فرد اين طرح خاطر نشان کرد: پيشنهاد مي کنم براي ادامه اين طرح بيشتر از آثاري استفاده شود که براي عموم مردم نيز قابل درک و فهم باشد و به اين منظور مي توان با بهره گيري از فضاهاي بصري و نورپردازي هاي خاص در آثار طنز، روحوضي و يا داستان هاي مطرح ايراني به جذابيت اجرا بيش از پيش افزود.   


مخالفت فرزاد جمشيدي با ساخت نود ديني در تلويزيون

فرزاد جمشيدي درباره تاکيد تلويزيون بر ساخت «نود» ديني، معتقد است:  پاسخ به شبهات، کار رسانه ملي نيست و «نود» ديني به اعتقادات مردم صدمه مي زند.  مجري برنامه هاي معارفي سيما در گفت وگو با ايسنا، بيان کرد: برخي معتقدند چون ساختار نظام سياسي کشور ما ديني است، لازم است که «نود» ديني هم داشته باشيم ، اما من موافق نيستم چراکه آفت دارد.  وي افزود: امکان دارد موضوعي مورد سوال جمع کوچکي باشد،  ما آن سوال را مطرح کنيم و به آن جمع کوچک هم پاسخ دهيم، ولي براي جمع بزرگ مجددا سوال ايجاد مي کنيم;  همچنين معنويات موضوعي است که هر فردي بايد از راه دل خودش به خدا برسد.  اين مجري ادامه داد: اگر مردم در بحث هاي ديني دچار چالش جدي شوند، بايد تبليغ کنيم، مبني بر اينکه علمايي هستند که مردم مي توانند به آنها مراجعه کنند و سوال هاي شرعي خودشان را از طريق ايميل ارسال کنند.  جمشيدي درباره برنامه هاي معارفي چالشي، نيز عنوان کرد:  عرصه معارف، عرصه جنگ و منازعه نيست ; عرصه صلح است ; بايد خوبي هايش را به مردم معرفي کنيم و مردم را متوجه اصل دين کنيم در اين صورت جايي براي تنازع باقي نمي ماند.  وي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره وضعيت کيفي برنامه هاي معارفي سيما، خاطرنشان کرد:  عليرغم اينکه نقاط قوت زيادي داريم، اما هنوز نتوانستيم به حد ايده آل برسيم; حد ايده آل اين است که هر برنامه سازي بداند گفتن از ماه خدا ، از قرآن، پيامبر(ص) و اولاد او توفيق بزرگي است و به چشم يک فريضه به آن نگاه کنند نه يک شغل.  جمشيدي اظهار کرد: مردم برنامه هاي معارفي را دوست دارند، چون با دلشان سر و کار دارد و هيچ کس آنها را مجبور به ديدن اين برنامه ها نمي کند و خودشان انتخاب مي کنند; برنامه سازان بايد به محتوا در برنامه هاي معارفي به همراه فرم، بيشتر توجه کنند.  وي در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار ايسنا مبني بر اينکه پيشنهادش براي جذاب شدن برنامه هاي معارفي چيست؟ اظهار کرد: برنامه سازان بايد از راي و نظر مردم در طي سال غافل نباشند;  متاسفانه برنامه ها لهجه پايتختي پيدا کرده اند ما در حوزه هاي برنامه سازي به ويژه در شبکه هاي فراگير، از يک برنامه خوبي که بتواند در سطح ملي حرف بزند غافل هستيم.  اين مجري برنامه هاي معارفي ماه رمضان اضافه کرد: برنامه سازان معارفي بايد برنامه سازي در حوزه کلان ملي را در نظر بگيرند;  حوزه معارفي رنگين کماني از جهان اسلام است که مي تواند مسائل روز جامعه را دربرگيرد;  به روز بودن براي يک برنامه معارفي مثل نفس کشيدن است.  وي در پايان نيز خاطرنشان کرد: در ساخت برنامه هاي معارفي ايرادي ندارد که ما از جذابيت هاي بصري هم استفاده کنيم و اصلا قبيح نيست;  مردم نيز بايد خودشان را در يک برنامه معارفي ببينند. برنامه معارفي خيابان يک طرفه نيست.


 سراي فرهنگ 

نمايش شش فيلم کوتاه از هفت کشور جهان در تهران

آثاري از کشورهاي جهان اسلام، همزمان با بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران به نمايش در مي آيند.  به گزارش ايسنا،  همزمان با برگزاري بيست و هشمتمين دوره جشنواره فيلم کوتاه تهران، شش فيلم کوتاه از هفت کشور مسلمان به نمايش در خواهد آمد.  بر پايه اين گزارش اسامي اين هفت فيلم عبارتند از: «بوريگانگا» به کارگرداني مايکل کوبر (بنگلادش)، «آخرين آمازون» به کارگرداني اليف دموگلو (ترکيه)، «کارت پستال» از طرف شوبرا الخيمه به کارگرداني لوکاس لوکينسيک (مصر و امارات)، «خاطره کوتاه» به کارگرداني مروان خنيسر (لبنان)، «آنفلوآنزا» به کارگرداني رياض مکدسي (سوريه و قطر)، «بوق» به کارگرداني ميثم  صقر (امارات).


شروع فعاليت شبکه تلويزيوني بازار

شبکه تلويزيوني "بازار" به مديريت عباس پورنصاري از روز پنجشنبه 31 شهريور ماه فعاليت اش را آغاز کرد.  به گزارش مهر، از ساعت 30:21روز پنجشنبه 31 شهريور ماه شبکه تلويزيوني "بازار" با پخش تيزرهاي تبليغاتي فعاليت اش را آغاز کرد. در حالي که اين موضوع رسانه اي نشده بود، اما از 31 شهريور ماه اين شبکه به معرفي و تبليغ خدماتي که مي تواند به مخاطبان داشته باشد، پرداخت. اين شبکه تلويزيوني که چندي پيش عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما وعده راه اندازي آن را داده بود، به زودي پخش رسمي آن شروع مي شود.


معرفي هيات انتخاب و داوري
بخش فيلمنامه نويسي
جشنواره اصفهان

هيئت انتخاب و داوري بخش مسابقه فيلمنامه نويسي بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان معرفي شد.  به گزارش مهر، پنج هنرمند و کارشناس سينمايي آثار اين بخش از جشنواره فيلم کودک را داوري مي کنند. سهيلا علوي زاده، جابر قاسمعلي، حميد جمدر، مصطفي جمشيدي و شهرام اشرف ابيانه وظيفه انتخاب و داوري فيلمنامه هاي کودک و نوجوان امسال را عهده دارند. امسال براي دومين بار بخش مسابقه فيلمنامه نويسي با موضوع کودک و نوجوان برگزار مي شود و اين مسابقه برخلاف سال قبل که آثار کوتاه را نيز شامل مي شد تنها مربوط به فيلمنامه ها و طرح هاي بلند سينمايي مي شود. فيلمنامه نويسان سينماي کشور تا 16 مهرماه سال جاري فرصت دارند تا آثار خود را به معاونت فرهنگي بنياد سينمايي فارابي و يا دبيرخانه دائمي جشنواره فيلم کودک در اصفهان ارائه دهند.


جدايي نادر از سيمين از 7 مهر مهمان سينماهاي يونان

فيلم «جدايي نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادي از هفته آينده در سينماهاي يونان به روي پرده خواهد رفت.  به گزارش ايسنا، فيلم «جدايي نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادي که نماينده سينماي ايران در بخش بهترين فيلم غيرانگليسي جوايز اسکار است، در ادامه اکران در سينماهاي جهان، از روز پنج شنبه، هفتم مهر (29 سپتامبر) نمايش خود را در سينماهاي يونان آغاز خواهد کرد. 


بيل کلينتون از رکود اقتصادي
آمريکا نوشت

کتاب «بيل کلينتون» با موضوع اقتصاد، در ماه نوامبر روانه  بازار مي شود.  به گزارش ايسنا ،  بيل کلينتون، رييس جمهور اسبق آمريکا، کتابي را با محوريت مسايل اقتصادي به نگارش درآورده که قرار است در ماه نوامبر به بازار کتاب عرضه شود.  اين کتاب 200 صفحه اي «برگشت به کار» نام دارد که قرار است به دست انتشارات«Knopf» منتشر شود. «زندگي من» کتاب قبلي کلينتون که به فروشي ميليوني دست پيدا کرد، نيز توسط همين انتشارات روانه  بازار شده بود.  به گزارش آسوشيتدپرس، کلينتون در مصاحبه اي که اخيرا انجام داده، گفته است: «برگشت به کار» را به عنوان راهنمايي براي شرايط بد اقتصادي آمريکا به نگارش درآورده ام. اين که اين وضعيت چرا به وجود آمده و چگونه مي توان اين بحران را پشت سر گذاشت.


انتخابات هيات مديره کانون کارگردانان 10 مهر برگزار مي شود

 انتخابات هيات مديره کانون کارگردانان خانه تئاتر به روز 10 مهر ماه موکول شد.  به گزارش ايسنا، قرار بود اين اتنخابات روز چهارشنبه 30 شهريور ماه برگزار شود، اما به دليل به حد نصاب نرسيدن اعضاي حاضر در اين جلسه، برگزاري اين انتخابات به روز دهم مهر ماه موکول شد.  در مجمع عمومي اين کانون، هيات مديره دوره قبلي گزارشي را از عملکرد خود ارايه مي کند و بعد از آن اعضاي هيات مديره جديد اين کانون انتخاب شوند.


اسب حيوان نجيبي است
به جشنواره ابوظبي دعوت شد

فيلم «اسب حيوان نجيبي است» به کارگرداني عبدالرضا کاهاني در جشنواره فيلم ابوظبي نمايش خواهد يافت.  به گزارش ايسنا، براساس اعلام برگزارکنندگان پنجمين جشنواره فيلم ابوظبي امارات، فيلم «اسب حيوان نجيبي است» ساخته عبدالرضا کاهاني از ايران در اين فستيوال اکران خواهد شد.  اين فيلم با نقش آفريني رضا عطاران، حبيب رضايي، پارسا پيروزفر، مهتاب کرامتي و باران کوثري پنجمين ساخته بلند عبدالرضا کاهاني پس از «آدم»، «آنجا»، «بيست» و «هيچ» است که در خلاصه داستان آمده: «چند نفر در يک شب ناخواسته با هم همراه مي شوند.»


 اخبار کوتاه 

علي نصيريان و محبوبه بيات با دو نمايش بر صحنه تئاتر

علي نصيريان پس از شش سال دوري از تئاتر با دو نمايش «آدم خوابش مي گيره» و «بازيگر و زنش» به کارگرداني محسن معيني به صحنه تئاتر بازمي گردد. 
به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي کمپاني تئاتر «شرنگ»، دو نمايش «آدم خوابش مي گيره» و «بازيگر و زنش» به کارگرداني محسن معيني و با بازي علي نصيريان و محبوبه بيات از نيمه مهرماه در فرهنگسراي نياوران به روي صحنه خواهد رفت.  اين دو نمايشنامه از جمله آثار علي نصيريان است که در دهه 70 به رشته تحرير در آمده و با نگاهي ويژه توسط محسن معيني کارگرداني شده است; به طوري که با حفظ ساختار هر دو اثر، به علت  اشتراکات تم و موضوع، هر شب در يک اجرا به روي صحنه خواهد رفت.
سالن اصلي فرهنگسراي نياوران از تاريخ 17 مهرماه سال جاري به جز شنبه ها به مدت سي شب ميزبان اجراي اين نمايش ها خواهد بود. 
محسن معيني تحصيلات خود را در مقطع دکتراي تخصصي تئاتر و رسانه در دانشگاه گوته فرانکفورت به پايان رسانده است. 

شيش و بش و زنان ونوسي... در تهران نيم ميلياردي شدند

با سپري شدن فصل تابستان، «شيش و بش» و «زندگي با چشمان  بسته» در تهران، فروش 500 ميليون توماني را تجربه کردند.  پاکستاني از دفتر فروش «هدايت فيلم » در گفت و گو با ايسنا، درباره فروش «شيش و بش» تا پايان فصل تابستان گفت: «شيش و بش» به کارگرداني بهمن گودرزي در روز پنج شنبه 31 شهريورماه که آخرين روز فصل تابستان است 54 ميليون تومان فروش داشت و با احتساب اين رقم، فروش اين فيلم در تهران به مجموع 579 ميليون تومان رسيده است.  وي افزود: همچنين «شيش و بش» تا 30 شهريورماه در شهرستان ها نيز 250 ميليون تومان فروش داشته است.  علي سرتيپي مديرعامل «فيلميران» نيز درباره آمار فروش «زندگي با چشمان بسته» و «زنان ونوسي، مردان مريخي» اظهار کرد: فروش «زندگي با چشمان بسته» به کارگرداني رسول صدرعاملي در آخرين روز تابستان و در سينماهاي تهران 17 ميليون تومان بوده که با اين حساب فروش تهران اين فيلم به رقم حدودي 290 ميليون تومان مي رسد.  وي ادامه داد: همچنين «زنان ونوسي، مردان مريخي» به کارگرداني کاظم راست گفتار نيز با فروش 19 ميليون توماني در 31 شهريورماه به مجموع فروش 544 ميليون توماني در تهران رسيده است.
سعيد سعدي، تهيه کننده و پخش کننده «آلزايمر» نيز فروش آخرين فيلم احمدرضا معتمدي را تا پايان فصل تابستان 145 ميليون تومان اعلام کرد.

هري پاتر بازهم رکورد آفريد

آخرين قسمت سري فيلم هاي «هري پاتر» رکورد سريع ترين فروش نسخه دي .وي .دي و بلو-ري تاريخ سايت آمازون را شکست.  به گزارش ايسنا، قسمت دوم فيلم «هري پاتر و هديه هاي مرگ» که روز دوم دسامبر در قالب مجموعه دي.وي.دي عرضه خواهد شدف با ثبت بيشترين ميزان پيش خريد، بار ديگر رکوردشکني کرد.  به گزارش ورايتي، ميزان سفارش هاي دريافتي سايت آمازون براي خريد دومين قسمت از «هري پاتر و هديه هاي مرگ» بيشترين ميزان ثبت شده تاکنون در ميان فيلم هاي هاليوودي بوده است.  آخرين قسمت از سري فيلم هاي «هري پاتر» که پرفروش ترين فيلم سال  2011 سينماي جهان نام گرفت، با پيشي گرفتن از «ارباب حلقه ها; بازگشت پادشاه» عنوان سومين فيلم پرفروش تاريخ سينما را به خود اختصاص داد.  فروش چشم گير «هري پاتر و هديه هاي مرگ» موجب شد تا سري فيلم هاي «هري پاتر» با رسيدن به فروش  هفت ميليارد دلار، اکنون پرفروش ترين فيلم  چندگانه تاريخ سينماي جهان باشد که بالاتر از «جيمز باند» و «جنگ ستارگان» شش  قسمتي قرار دارد; هرچند براي ساخت قسمت هاي قبلي «هري پاتر» بودجه چشم گير يک ميليارد و  280 ميليون دلار هزينه شده است.  قسمت اول «هري پاتر و هديه هاي مرگ» کمتر از يک ماه پس از اکران  611 ميليون دلار در خارج از آمريکا فروش جهاني داشت و پرفروش ترين فيلم کمپاني برادران وارنر در سال  2010 نام گرفت.

رنگين کمان پاييز تغيير مي کند

گروه کودک و نوجوان شبکه تهران ويژه برنامه هاي فصل پاييز را اعلام کرد.  به گزارش ايسنا، برنامه "رنگين کمان" در فصل پاييز و با شروع مهر ماه و بازگشايي مدارس با تغييرات زيادي پخش مي شود. اين برنامه حدودا يک هفته قبل شمارش معکوس را براي مهر ماه در برنامه آغاز کرده است و در برنامه به بچه ها آموزش داده مي شود، شب ها زودتر بخوابند، لوازام مدرسه از جمله دفتر، مداد و غيره را آماده کنند، همچنين دوانيميشن کارتوني جديد با محتوي آموزشي و شاد ويژه کودکان در برنامه به روي آنتن مي رود.  کودکان تهراني نيز با خواندن شعر "شاپرکي گفت، چي گفت؟" و ارسال دي وي دي فيلم شعرخواني خود به آدرس شبکه تهران مي توانند در جشنواره شاپرکها شرکت کنند. پنگول هم با کمک بچه ها اين شعر را بازخواني مي کند.  در فصل پاييز گروه کودک و نوجوان مسابقه تلفني نيز برگزار مي کند و از کودکان براي مشارکت در اين مسابقه دعوت به عمل مي آورد، بچه ها مي توانند با زدن پيامک در مسابقه که سوالات آن موضوع هاي مختلفي را در برمي گيرد، شرکت کنند. برنامه "تن تن کارتون" که در ايام تابستان به مدت 85 دقيقه پخش مي شد، در ايام فصل پاييز به مدت 30 دقيقه روي آنتن مي رود. اين برنامه هم در فصل پاييز با تغييراتي روي آنتن مي رود. قبلا دايي در کنار تن تن حضور داشت، ولي در فصل پائيز فقط تن تن حضور دارد و دايي معلم شده و قرار است در مدرسه تدريس کند.

 ارکستر اقوام ايراني در کرمانشاه به صدا درمي آيد

ارکستر «اقوام ايراني» به سرپرستي آرش اوستا در کرمانشاه به صحنه مي رود.  آرش اوستا درباره جزئيات اين اجرا به ايسنا گفت: اين اجرا بر اساس پژوهش هايم در زمينه موسيقي نواحي ايراني شکل گرفته و موسيقي آييني مناطق مختلف را شامل مي شود که اين موسيقي فضاي شاد و متفاوتي دارد.  اين نوازنده سه تار با بيان اينکه ارکستر «اقوام ايراني» قصد دارد موسيقي جشن ها و عروسي هاي مناطق را اجرا کند، افزود: قطعات داراي سازبندي کاملا ايراني و بر اساس ملودي هاي مناطق و نواحي هستند.  او سازهاي سرنا، دهل، شمشال، نقاره، دونلي و زنگ و ضرب زورخانه را به عنوان سازهاي بومي برشمرد که موسيقي مناطق کردستان، لرستان، ايلام، گيلان، خراسان و موسيقي اقوام جنوب را در بر مي گيرد.  اوستا خاطرنشان کرد:  اين کنسرت شامل 12 قطعه مي شود که سعي شده در حين اجرا از زبان فارسي به عنوان زبان مشترک ايرانيان ياد شود، براي همين اجرا را با يک قطعه فارسي آغاز مي کنيم.  اين نوازنده و آهنگساز از عليرضا عابدي به عنوان خواننده ي ارکستر 12 نفره اش نام برد و افزود: بخش هايي از کار به صورت آواز جمعي اجرا مي شود.  آرش اوستا که سرپرستي گروه «اوستا» را بر عهده دارد، اظهار اميدواري کرد تا ارکستر «اقوام ايراني» بتواند در مراسم اختتاميه جشنواره موسيقي مقاومت اجرا داشته باشد. 

 اکران سفر سرخ در فرصت مناسب

مديرعامل بنياد سينمايي فارابي از موکول شدن زمان اکران "سفر سرخ" به زماني ديگر و نمايش عمومي "شب واقعه" خبر داد.  احمد ميرعلايي در اين ارتباط به مهر گفت: ما علاقمنديم هر چه زودتر فيلم "سفر سرخ" حميد فرخ نژاد را اکران عمومي کنيم. برنامه اي را هم براي اکران فيلم در هفته دفاع مقدس تنظيم کرده بوديم. اما شرايطي که مدنظر ما بود مهيا نشد. همچنان برنامه اکران عمومي اين فيلم را دنبال مي کنيم تا بتوانيم در فرصت مناست تري آن را به نمايش عمومي بگذاريم. وي درباره اکران "شب واقعه" عنوان کرد: اين فيلم را تا چند روز آينده با برنامه ريزي هاي انجام شده در گروه سينمايي آزاد اکران عمومي خواهيم کرد. سينماهاي نمايش دهنده "شب واقعه" به زودي اعلام خواهد شد. حبيب دهقان نسب، غزل صارمي، صادق صفايي، برزو ارجمند و احمد کاوري بازيگران "سفر سرخ" اولين ساخته سينمايي حميد فرخ نژاد هستند. اين فيلم در بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد و جوايزي را از آن خود کرد. فيلم سينمايي "شب واقعه" با بازي حميد فرخ نژاد، لادن مستوفي، باران کوثري، حبيب دهقان نسب و... در جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر روي پرده رفت. اين فيلم داستان دريا قلي سوراني مردي است که در روزهاي آغاز جنگ تحميلي تلاش مي کند مقابل نيروهاي عراقي بايستد.