نسخه شماره 2738 - 1390/07/03 -

معاون شهردار تهران همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد اعلام کرد:
افزايش ظرفيت حمل و نقل عمومي به روزي 11 ميليون سفر
يک سوم عابران پياده کشته شده در تصادفات کودکان زير 10 سال هستند
امروز با حضور قاليباف صورت مي گيرد
کاشت 650 اصله نهال به ياد 650 شهيد دانشآموز تهران


لايحه «شهر دوستدار سالمند» به صحن علني شوراي شهر مي رود

معاون هماهنگي و برنامه ريزي شهرداري تهران:
125 درصد درآمدهاي نقدي و غير نقدي شهرداري تاکنون محقق شده است

معاون مالي و اداري شهرداري تهران تصريح کرد:
اجراي سيستم حسابداري تعهدي از اقدامات مهم در شفاف سازي مالي شهرداري


دستور العمل انتخاب شهروند نمونه سال به زودي نهايي مي شود


خبر


مناطق


 معاون شهردار تهران همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد اعلام کرد:
 افزايش ظرفيت حمل و نقل عمومي به روزي 11 ميليون سفر 
 يک سوم عابران پياده کشته شده در تصادفات کودکان زير 10 سال هستند

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران همزمان با آغاز سال جديد تحصيلي اعلام کرد: با تجهيز مترو و اتوبوسراني به واگن ها و اتوبوس هاي جديد، ظرفيت ناوگان حمل و نقل عمومي به بيش از 11 ميليون سفر در روز افزايش پيدا کرده است.  به گزارش روابط عمومي معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، مهندس سيد جعفر تشکري هاشمي افزود: به اين ترتيب براي اولين بار سهم وسايل نقليه عمومي در حمل و نقل شهري از مرز 50 درصد فراتر مي رود. معاون شهردار تهران با اشاره به برنامه ريزي ها و هماهنگي هاي صورت گرفته در ستاد استقبال از مهر اظهار کرد: اين ستاد به خوبي توانسته همکاري و هماهنگي دستگاه هاي متولي ترافيک را در آغاز سال جديد تحصيلي انجام دهد. مهندس تشکري هاشمي با بيان اين که هر سال با آغاز ماه مهر حجم سفرهاي شهري 25 درصد افزايش پيدا مي کند، تصريح کرد: بيشتر اين سفرها توسط دانش آموزان و دانشجويان انجام مي شود اما برخي خانوادها نيز به افزايش ترافيک دامن مي زنند. وي در توضيح نقش خانواده ها در افزايش ترافيک گفت: بسياري از خانواده ها روزهاي ابتداي مهر دوست دارند فرزندانشان را خودشان به مدرسه ببرند و به اين منظور از خودروي شخصي استفاده مي کنند که باعث تجمع خودروها جلوي مدارس مي شود. معاون شهردار تهران با تاکيد بر هماهنگي ها و همکاري هاي به عمل آمده در ستاد استقبال از مهر اظهار کرد: در قالب اين ستاد سعي کرده ايم با افزايش کارآيي و بهره گيري از حداکثر ظرفيت ناوگان حمل و نقل عمومي ترددهاي شهري راحت تر انجام شود. مهندس تشکري هاشمي با اشاره به اين که از مهر ماه سال گذشته تا مهر ماه سال جاري حدود 500 هزار دستگاه خودرو و چند صد هزار دستگاه موتورسيکلت به معابر شهري تهران اضافه  شده، تصريح کرد: در همه ابعاد از جمله تامين ايمني و تردد روان در شهر با همکاري پليس راهنمايي و رانندگي هماهنگي هاي لازم صورت گرفته است. وي با بيان اين که نسبت به تعمير کلي يک هزار دستگاه اتوبوس شرکت واحد اقدام شده تا بتوانيم از تمام ظرفيت موجود استفاده کنيم، گفت: علاوه بر اين 200 دستگاه اتوبوس دوکابين تندرو نيز به ناوگان اتوبوسراني اضافه شده ، ضمن اين که 88 دستگاه اتوبوس تک کابين نيز به کار گرفته شده است.معاون شهردار تهران از افزايش 7 قطار جديد مترو به ظرفيت ناوگان حمل و نقل عمومي خبر داد و تصريح کرد: به اين ترتيب با تقويت اتوبوسراني و مترو 400 تا 500 هزار نفر به ظرفيت جا به جايي مسافر در ناوگان حمل و نقل شهري افزوده شده است. مهندس تشکري هاشمي با تاکيد بر اين که مديريت شهري توجه ويژه اي به جنوب شهر دارد، تصريح کرد: بخش قابل توجهي از اتوبوس هاي جديد به جنوب شهر اختصاص پيدا کرده و براي نمونه نسبت به تقويت اتوبوس هاي خط دو تندرو اقدام شده است. رييس ستاد استقبال از مهر در پايان خاطرنشان کرد: بنا نداريم با طرح مسائل و مشکلات عديده اي که با آن ها رو به رو هستيم کام مردم خوب و دانشجويان و دانش آموزان عزيز را تلخ کنيم و به رغم همه بي مهري ها و کم لطفي ها، مديريت شهري عزم خود را جزم کرده و با تمام توان در جهت خدمت رساني هر چه بهتر و بيشتر به شهروندان از هيچ تلاش و کوششي فروگذار نمي کنيم.
تصادف جدي ترين تهديد
براي دانش آموزان

معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران اعلام کرد: از 5 هزار 324 عابر پياده اي که بر اثرتصادفات رانندگي در سال 89 کشته شدند، حدود يک سوم آنها يعني يک هزار و 723 نفر را کودکان زير 10 سال از جمله دانش آموزان ابتدايي تشکيل مي دادند. شهرام جباري زادگان افزود: عابران پياده بيشترين قربانيان تصادفات رانندگي در کشورمان را تشکيل مي دهند و در اين بين متاسفانه کودکان زير 10 سال سهم قابل توجهي دارند. معاون آموزش سازمان ترافيک با اشاره به اين که کودکان با توجه به ويژگي هاي جسمي و ذهني در معرض تهديد حوادث و سوانح ترافيکي هستند، اظهار کرد: نه تنها کودکان بلکه والدين آن ها بايد در اين ارتباط آموزشهاي لازم را فرا بگيرند، ضمن اين که رانندگان نيز نسبت به اين عزيزان مي بايست توجه کامل داشته باشند. جباري زادگان رفتار کودکان در زير مجموعه عوامل انساني موثر در تصادفات رانندگي را حائز اهميت دانست و تصريح کرد: کودکان در مقايسه با بزرگسالان از تجربه و آموزش کمتري برخوردارند، ضمن اين که به لحاظ کوتاهي قد در بسياري موارد نمي توانند خودرويي که به آنها نزديک مي شود را به خوبي ببينند و از جانب رانندگان خودروها نيز به خوبي ديده نمي شوند. وي بهترين مقطع آموزش کودکان را دبستان و حتي در مواردي پيش دبستان اعلام کرد و گفت: در قالب برنامه هاي مختلفي که پيش بيني شده از جمله توزيع 100 هزار جلد کتاب «الفباي ترافيک» به همراه لوح فشرده حاوي کارتون هاي آموزشي به  معاونت هاي ترافيک شهرداريهاي مناطق به منظور اهدا» به تمام دانش آموزان کلاس اولي اين مهم مورد توجه قرار گرفته است. معاون آموزش سازمان ترافيک اجراي طرح پليس مدرسه با مشارکت پليس راهنمايي و رانندگي را از ديگر اقدامات تدارک ديده شده عنوان کرد و افزود: به اين منظور 4 هزار دست جليقه پليس مدرسه و 4 هزار عدد پرچم پليس مدرسه جهت دو هزار مدرسه ابتدايي شهر تهران آماده شده و در اختيار معاونت هاي ترافيک شهرداري هاي مناطق قرار گرقته است. جباري زادگان در توضيح برخي نکات ايمني به منظور مراقبت از کودکان اظهار کرد: شايد ساده ترين و موثرترين اقدام هنگام حرکت در معابر گرفتن دست کودکان باشد اما رعايت قوانين و مقرراتي مانند بستن کمربند ايمني، گذاشتن کلاه ايمني، عبور از خط عابر پياده و عدم صحبت با تلفن همراه هنگام رانندگي، موجب مي شود کودکان نکات آموزشي را از بزرگسالان فرا گيرند.
وي با بيان اين که هنگام عبور از خيابان نبايد از فضاي لا به لاي خودروهاي پارک شده استفاده شود، تصريح کرد: بخش قابل توجهي از تصادفات منجر به مرگ کودکان ناشي از همين رفتار پر خطر است. جباري زادگان با ذکر اين نکته که عابران پياده بايد حتما هنگامي که چراغ عابر پياده سبز مي شود از عرض خيابان عبور کنند، اظهار کرد: البته اين امر تضميني براي ايمني کامل نيست و هنگام عبور از چراغ سبز عابر پياده لازم است با دقت به اطراف نگاه کنيم و پس از اطمينان کامل از توقف وسايل نقليه از عرض خيابان عبور نماييم. وي با تاکيد بر اين که در اطراف بسياري از مدارس شهر تهران اقدامات لازم به منظور ايمن سازي مدارس و روان سازي ترافيک صورت پذيرفته، تصريح کرد: به اين منظور علاوه بر نصب علائم راهنمايي و رانندگي، تابلوهاي ترافيکي و تبليغات محيطي در محدوده مدارس نسبت به انجام خط کشي و نرده کشي نيز در اطراف مدارس اقدام شده است. معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران در پايان خاطرنشان کرد: اميدواريم در سال جديد تحصيلي در سايه انتقال آموزه هاي ترافيکي و ارتقاي فرهنگ ترافيک، رعايت قوانين و مقررات از سوي عابران پياده و رانندگان و اعمال و اجرايي دقيق و کامل قانون، شاهد کاهش تصادفات منجر به مرگ و مصدوميت عابران پياده از دانش آموزان عزيز باشيم.


 امروز با حضور قاليباف صورت مي گيرد
 کاشت 650 اصله نهال به ياد 650 شهيد دانشآموز تهران 

مراسم زنگ دانش آموزان شهيد با شعار "دانش آموزان ديروز، آموزگاران امروز" امروز با حضور شهردار تهران در گلزار شهداي بهشت زهرا(س) برگزار شده و به ياد 650 دانش آموز شهيد استان تهران، 650 اصله نهال سرو کاشته مي شود.
امروز سوم مهر ماه به عنوان اولين روز آغاز سال تحصيلي، مراسم زنگ دانش آموزان شهيد با شعار "دانشآموزان ديروز، آموزگاران امروز" با حضور دکتر قاليباف شهردار تهران در گلزار شهداي بهشت زهرا(س) برگزار مي شود.
بنابراين گزارش، طرح زنگ دانش آموزان شهيد براي پاس داشت از تلاش هاي 650 دانشآموز شهيد استان تهران با حضور خانواده هاي شهدا در مزار مطهر شهداي بهشت زهرا(س) برگزار مي شود. در اين مراسم تعدادي از فرزندان شاهد و ايثارگر نيز مورد تقدير قرار مي گيرند.
اين گزارش مي افزايد، در اين مراسم که 10 صبح سوم مهرماه برگزار مي شود، 650 اصله نهال سرو به ياد شهدا کاشته و علاوه بر آن ، 650 کبوتر نيز به دست فرزندان شهدا آزاد مي شوند.


 لايحه «شهر دوستدار سالمند» به صحن علني شوراي شهر مي رود 

مدير کل سلامت شهرداري تهران با اشاره به عضويت 70 هزار نفر در کانون هاي سالمندي، گفت: به منظور افزايش منزلت و کرامت سالمندان، لايحه اي به نام « شهر دوستدار سالمند» در شوراي راهبردي سالمندان طراحي شده و قصد داريم اين لايحه را به شوراي شهر ارايه دهيم تاپس از تصويب، ساختار و فيزيک شهر را مناسب سالمندان و معلولان کنيم.  دکتر محمد مهدي گلمکاني، مدير کل سلامت شهرداري تهران با بيان اينکه کانون سالمندان يکي از کانون هاي فعال شهر تهران است، اظهار داشت: در حال حاضر بيش از 70 هزار عضو کانون سالمندي در مناطق 22گانه شهر تهران وجود دارد و کانون هاي سالمندان نيز در 374 محله شهر تهران افتتاح شده است. به گفته مدير کل سلامت شهر تهران، تمامي کانون هاي سالمندي شهر تهران فعال شده که در هفته سالمند، برنامه هاي متنوع فرهنگي و اجتماعي توسط خود سالمندان برگزار خواهد شد. وي برگزاري جشن هاي ويژه نشاط سالمندان و برپايي کلاس هاي آموزشي سالمندان را از جمله اين برنامه ها خواند و تاکيد کرد: در شوراي راهبردي سالمندان تدابيري انديشيده شده که در بحث منزلت و کرامت سالمندان اقدام شود، بر اين اساس  لايحه اي را طراحي کرده ايم به نام «شهر دوستدار سالمند» و  قصد داريم اين لايحه را به شوراي شهر ارايه دهيم تاپس از تصويب، ساختار و فيزيک شهر را مناسب سالمندان و معلولان کنيم. گلمکاني خاطر نشان ساخت: اعتقاد داريم بايد کار را به دست مردم دهيم و با توانمندسازي کانون هاي سالمندي، آنها نيازهاي خود را به ما ارايه دهند که اين فرصت توسط کانون سالمندان فراهم شده که کارهاي خوبي در اين زمينه انجام شده و با اين حرکت، جامعه را توجه مي دهيم که به معقوله سالمندي بينديشند. مديرکل سلامت شهر تهران با بيان اينکه «تهران از جمله شهر هايي است که با پديده سالمندي مواجه شده است»، تصريح  کرد: هم اکنون  نزديک به 10 درصد جمعيت شهر تهران را سالمندان 60 سال به بالا تشکيل مي دهند، بر اين اساس بايد براي آينده شهرمان فکر کنيم تا سالمندان، به عنوان ارشد ترين شهروندان شهر بتوانند راحت تر و با آسايش خاطر بيشتري زندگي کنند. وي يادآور شد: هم اکنون خدمات مختلفي از سوي شهرداري تهران براي سالمندان طراحي شده که از اين جمله مي توان به برپايي جشن هاي منزلت براي سالمند، برگزاري تورهاي بازديد ويژه سالمندان، افتتاح باشگاه 90 ساله ها و تکريم از بزرگان شهر اشاره کرد.


 معاون هماهنگي و برنامه ريزي شهرداري تهران:
 125 درصد درآمدهاي نقدي و غير نقدي شهرداري تاکنون محقق شده است 

معاون هماهنگي و برنامه ريزي شهرداري تهران با بيان اينکه به شکل تلفيقي تاکنون 125 درصد از درآمدهاي نقدي و غيرنقدي شهرداري تهران محقق شده است، گفت: 98درصد مبادله موافقتنامه هاي شهرداري تهران در پنج ماهه اول سال جاري انجام شده که شايد در دستگاه هاي اجرايي کشور نظير نداشته باشد.  دکتر سيدمناف هاشمي در گفت وگو با "تهران سما" در خصوص گزارش تبصره هاي سال 90 که در جلسه هفته گذشته شوراي اسلامي شهر تهران ارائه شد، اظهار کرد: درآمدهاي نقدي شهرداري تهران 86/7 درصد تحقق پيدا کرده و درآمدهاي غير نقدي قابل تخصيص نيزبالاي 200 درصد محقق شده است و به طور کل شرايط خوبي براي ارائه متمم بودجه سال 90 وجود دارد و به شکل تلفيقي نيز درآمدهاي نقد وغير نقد 125 درصد محقق شده است. معاون هماهنگي و برنامه ريزي شهرداري تهران در ادامه تاکيد کرد: 98 درصد مبادله موافقتنامه هاي شهرداري تهران در پنج ماهه اول سال جاري انجام شده که شايد در دستگاه هاي اجرايي کشور نظير نداشته باشد. سيدمناف هاشمي تاکيد کرد: پيگيري هاي خوبي در بحث احکام برنامه پنجم و بودجه کل کشور داشته ايم که بعضي از مورد محقق و برخي در حال پيگيري است. وي اضافه کرد: در بحث وصولي هاي مربوط به بودجه کل کشور نيز تا اين تاريخ در مورد عمران مترو 89 ميليارد تومان وصولي داشته ايم، اما از محل يارانه هاي مترو و يارانه هاي اتوبوسراني، از محل قانون هدفمندي يارانه ها در سال جاري هيچ پرداختي به شهرداري تهران صورت نگرفته که با توجه به آغاز سال تحصيلي اميدواريم پرداخت هاي مصوبات در بحث يارانه هاي بودجه کل کشور هر چه زودتر عملي شود.


 معاون مالي و اداري شهرداري تهران تصريح کرد:
 اجراي سيستم حسابداري تعهدي از اقدامات مهم در شفاف سازي مالي شهرداري 

معاون مالي و اداري شهرداري تهران با اشاره اقدامات انجام شده در راستاي شفاف سازي مالي شهرداري تهران گفت: با اقداماتي که در اين زمينه انجام شده، صورت هاي مالي شهرداري به صورت 6ماهه و يکساله در سايت شهرداري قابل رويت ودسترسي است.  دکتر حسن محمدپورزرندي در گفت و گو با "تهران سما" با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص شفاف سازي مالي شهرداري تهران گفت: سيستم حسابداري تعهدي در همه واحدها و سازمان ها ي مناطق 22 گانه شهرداري تهران اجرا و همچنين از سال 88 طراحي و اجراي آزمايشي بهاي تمام شده نيز انجام شده است.  وي افزود: در اين راستا از دو سال گذشته تاکنون، شهرداري تهران در اجراي پروژه اصلاح حساب و شفاف سازي همکاري داشته است. پورزرندي با بيان اين که صورت هاي مالي استاندارد براي شهرداري تهران از سال 85 تا کنون تهيه مي شود، اظهار کرد: پاسخگويي به گزارش هاي حسابرس مستقل و رفع اشکالات و اصلاحات پيشنهادي و همچنين تهيه تفريغ بودجه از سال 1386 تاکنون از ديگر اقداماتي است که در راستاي شفاف سازي مالي در شهرداري تهران صورت گرفته است. به گفته وي ،شهرداري تهران در اين زمينه و در اقدامي مهم، دارايي هاي ثابت و اموال و ثبت در حساب ها  از سال 1385 تا کنون را شناسايي کرد به طوري که صورت هاي مالي شهرداري به صورت 6ماهه و يکساله در سايت شهرداري قابل دسترسي است. وي با اشاره به همکاري در اجراي پروژه رتبه بندي اعتباري از سال1387 تا کنون، اظهار کرد: پروژه ذي حسابي در همه مناطق و سازمان ها  از سال 1386 تاکنون اجرا شده است و همچنين سيستم هاي نرم افزاري مکمل و... جهت کنترل عمليات، واخذ گزارش ها طراحي و اجرا شده است.


 دستور العمل انتخاب شهروند نمونه سال به زودي نهايي مي شود 

محمد مشاري مدير کل آموزش هاي شهروندي گفت: دستورالعمل اوليه انتخاب شهروند نمونه سال با موضوع انتخاب شهروندان نمونه تهران در سه سطح محلات، مناطق و شهر تهران مراحل نهايي بررسي هاي کارشناسي را طي مي کند و به زودي نهايي خواهد شد.  به گزارش روابط عمومي معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، " محمد مشاري" مدير کل آموزش هاي شهروندي تهران با اشاره به لزوم تعيين شاخص ها و معيارهاي انتخاب شهروند نمونه سال گفت: دستورالعمل اوليه انتخاب شهروند نمونه سال با موضوع انتخاب شهروندان نمونه تهران در سه سطح محلات، مناطق و شهر تهران مراحل نهايي بررسي هاي کارشناسي را طي مي کند و به زودي نهايي خواهد شد. وي ادامه داد: شهروند نمونه شکل غني شده اي از شهروند فعال است که برخوردار از صفت آگاه، فعال، مسووليت پذير باشد. اين فرد الگويي از شهروند فعالي استکه فعاليتها و اقدامات موثر، مطلوب و مستمري در بهبود فضاي شهري انجام دهد. مشاري تصريح کرد: کليه شهروندان تهراني ساکن در شهر تهران از هر قشري در گروه سني 18 سال به بالا به شرط دارابودن شرايط و شاخص هاي درنظر گرفته مي توانند در سه سطح محلات، مناطق و شهر تهران گروه مخاطب به شمار مي آيند. مديرکل آموزش هاي شهروندي شهرداري تهران گفت: با کليد خوردن رسمي طرح شهروند نمونه، کميته هاي شهروند نمونه با هماهنگي شهرداري در سطح شوراياري محلات، شهرداري مناطق و معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران تشکيل خواهد شد و متقاضيان مي توانند فرم هاي شهروند نمونه را از طريق مراجعه به مراکز ياد شده و يا فضاي مجازي و سايت مربوطه دريافت کنند.


 خبر 

مديرعامل سازمان زيباسازي اعلام کرد:
نصب تنديس شهدا در هفته دفاع مقدس

مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران گفت: به مناسبت هفته دفاع مقدس آثار حجمي با موضوع دفاع مقدس در فضاي شهري نصب مي شود.  به گزارش روابط عمومي سازمان زيباسازي شهر تهران، دکتر سيد محمدجواد شوشتري مديرعامل اين سازمان با بيان اينکه آثار حجمي آماده نصب در فضاي شهري شامل آثار انتزاعي و تنديس شهدا است، گفت: نصب بيش از 20 اثر پرتره از شهداي دفاع مقدس که در دومين سمپوزيوم ساخت سرديس شهيد دفاع مقدس ساخته شده بود، در بوستان جوان مردان و همچنين نصب تنديس 3 متري شهيد جهان آرا در ابتداي خيابان جهان آرا از جمله اين آثار است. دکتر شوشتري با اشاره به نصب آثار انتزاعي که به مفهوم شهادت و ايثار مرتبط است، خاطر نشان کرد: علاوه بر آثار مورد اشاره، اثر انتزاعي و نمادين از جنس سنگ با مفهوم شهادت در ابتداي بزرگراه شهيد هاشمي نژاد نصب خواهد شد. مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران جابجايي تنديس شهيد همت و جانمايي مناسب اين تنديس را در بزرگراه همت از ديگر برنامه هاي سازمان زيبا سازي در هفته دفاع مقدس عنوان کرد.
 
از سوي مدير عامل شرکت بهره برداري مترو
يک خبر  ديگر درباره مترو تکذيب شد

مدير عامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه با رد وقوع هرگونه نقص فني در ايستگاه مترو شهيد کلاهدوز تاکيد کرد: روند خدمات رساني در خطوط مختلف مترو بدون هيچ مشکلي ادامه دارد.  علي محمد قلي ها در گفت وگو با "تهران سما" در پي انتشار خبري از سوي يکي از رسانه ها مبني بر بروز نقص فني در ايستگاه مترو کلاهدوز با رد اين شايعه تاکيد کرد که در ايستگاه متروي کلاهدوز هيچ نقص فني رخ نداده است. وي همچنين با رد انجام هر گونه مصاحبه اي براي توضيح اين خبر گفت: اساسا نقص فني اي رخ نداده که نياز به توضيحي وجود داشته باشد و و به طور حتم موضوع مصاحبه هاي جعلي را پيگيري خواهم کرد. يک رسانه خبري در خبري متناقض مدعي شد مسافران به دليل نقص فني در ايستگاه متروي کلاهدوز سرگردان شدند. در اين خبر مدت سرگرداني مسافران يک بار 1 ساعت و بار ديگر 40 دقيقه عنوان شده بود!  شايان ذکر است در چند روز گذشته نيز اخبار و پيامک هايي در مقياس پرشمار براي رسانه هاي گروهي و شهروندان با مضامين "رخ دادن حادثه و مصدوم شدن افرادي در تونل مترو" و "پخش سرود ملي ايتاليا در يک برنامه شهرداري" ارسال شده بود که واقعيت نداشت. يادآور مي شود ارسال پيامک هاي مشکوک و انتشار اخبار نادرست درباره مترو تهران پس از اعلام توانايي ساخت سالانه 50 کيلومتر مترو از سوي دکتر محمدباقر قاليباف، شدت گرفته است.
 
 
 حضور هنرمندان و مجريان تلويزيوني 
در دومين جشنواره  بهترين ها  براي غنچه هاي شهر

هنرمندان و مجريان  تلويزيوني برنامه هاي کودک و نوجوان هم زمان با برپايي  دومين جشنواره  بهترين ها براي غنچه هاي شهر در اين جشنواره  شرکت کرده و به اجراي برنامه مي پردازند. به گزارش ستاد خبري  دومين جشنواره  بهترين ها براي غنچه هاي شهر، در اين جشنواره  برنامه هاي ويژه کودک با حضور هنرمندان و مجريان  تلويزيون، فضاسازي  محيطي کودکانه  در بوستان، گفت وگو و توليد و توزيع محصولا ت با نشاني ويژه براي اهدا به کودکان بازديدکننده انجام مي شود. همچنين برپايي غرفه ويژه «ستاد غنچه هاي شهر» با هدف معرفي هر چه بهتر اين طرح به جامعه هدف و برپايي غرفه ويژه «دبيرخانه شهر دوستدار کودک» با هدف معرفي هر چه بهتر اين دبيرخانه به مردم از جمله  بخش هاي جنبي اين دوره  از جشنواره  است. دومين جشنواره «بهترين ها براي غنچه هاي شهر» به مناسبت  روز جهاني کودک  و به مدت يک هفته، 14 تا 21 مهر ماه، از سوي اداره کل امور بانوان معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران برپا مي شود.


کاهش ترافيک ميدان اميرکبير
با احداث يک تقاطع غيرهمسطح

با احداث يک تقاطع غيرهمسطح در جنوب ميدان اميرکبير، ارتباط مستقيم خيابان هاي هوانيروز و صدرا برقرارشده و ضمن حذف گردش هاي اضافي جهت دسترسي هاي شرقي- غربي، از ترافيک ميدان اميرکبير کاسته مي شود.  به گزارش روابط عمومي معاونت فني و عمراني شهرداري تهران، مجري طرح هاي پل و ابنيه سازمان مهندسي و عمران شهر تهران، ضمن اعلام خبر فوق افزود: اين تقاطع برروي بزرگراه آزادگان و درامتداد خيابان هاي هوانيروز و صدرا احداث خواهدشد که شامل دو دستگاه پل به طول کلي 417 متراست و بخش هايي از آن در شرق و غرب به صورت دو رمپ ارتباطي اجرا مي شود.  به گفته مهندس داريوش زارع تمام، پايه هاي اين تقاطع غيرهمسطح در ضلع هاي جنوبي، مياني و رفيوژ وسط به طور کامل احداث و عمليات اجراي عرشه نيز با رفع معارض خطوط برق 63 کيلوولت تسريع شده است.
 
 
توضيحات رييس حراست کل
 درباره خبر جعلي بازداشت يکي از مسئولان شهرداري

رييس حراست کل شهرداري تهران با اشاره به انتشار خبري درباره دستگيري و بازداشت يکي از مسئولان شهرداري گفت : بررسي هاي ما نشان مي دهد فرد ياد شده از مديران سابق شهرداري بوده و به هنگام بازداشت هيچ مسئوليتي در مديريت شهري نداشته است .  سيد حميد تنها با اعلام اين خبر به "تهران سما" ضمن تکذيب خبر بازداشت يکي از مسئولان شهرداري خاطرنشان کرد : فرد دستگير شده از مديران قبلي شهرداري بوده و در زمان حاضر در شهرداري مسئوليتي نداشته است . وي افزود: از سوي ديگر بررسي هاي به عمل آمده نشان مي دهد موارد اتهامي فرد دستگير شده ارتباطي با مسئوليت و فعاليت قبلي وي در شهرداري ندارد . يادآور مي شود روند شايعه سازي هاي هدفمند و بي اخلاقي ها عليه مديريت شهري طي چند روز اخير شدت يافته است.
 
در هفته دفاع مقدس نخستين هيئت رزمندگان شهرداري تهران تشکيل مي شود

معاون فرهنگي اداره کل ايثارگران شهرداري تهران از تشکيل نخستين هيئت رزمندگان شهرداري تهران در هفته دفاع مقدس خبر داد .  طباطبايي در گفت وگو با "تهران سما" با اعلام اين خبر يادآور شد: همزمان با هفته دفاع مقدس در روز دهم مهر ماه سال جاري اولين هيئت رزمندگان شهرداري تهران با حضور 400 نفر از رزمندگان شاغل در شهرداري تشکيل مي شود.  وي افزود: علاوه بر اين اتفاق همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس مراسم تجليل از خانواده هاي شهداي برجسته و شاخص 123 ناحيه شهرداري تهران در باغ موزه دفاع مقدس برگزار مي شود.  معاون فرهنگي اداره کل ايثارگران شهرداري تهران تصريح کرد: در هفتم مهر ماه هم مراسمي براي تجليل از جانبازان قطع نخاعي از ناحيه گردن صورت خواهد گرفت تا مسوولان شهري از رشادت هاي اين عزيزان در دوران دفاع مقدس تجليل کنند. طباطبايي در پايان خاطرنشان ساخت: تجليل از ايثار گران هيئت ولي عصر دزفول که در تهران مستقر هستند و بازديد از خانواده هاي شهدا از سوي شهرداران مناطق در طول هفته دفاع مقدس از ديگر برنامه هاي اداره کل ايثارگران شهرداري است.


راه اندازي خط تندرو شبانه ميدان آزادي
 به دانشگاه آزاد اسلا مي پونک

خط تندرو شبانه ميدان آزادي به دانشگاه آزاد اسلا مي پونک راه اندازي شد. به گزارش روابط عمومي شرکت اتوبوسراني تهران و حومه  به منظور خدمات رساني مطلوب تر به شهروندان خط تندرو شبانه ميدان آزادي به دانشگاه آزاد اسلا مي  پونک واقع در انتهاي بلوار سيمون (بليوار) از مورخه 90/7/1 راه اندازي و از ساعت 21 لغايت 5/30 بامداد فعاليت خواهد نمود. لا زم به ذکر است در حال حاضر 6 خط شبانه BRT در تهران داير هستند و از ساعت 10 شب الي 9 بامداد به مسافران خدمات رساني مي کنند.


 مناطق 

حدفاصل ميدان سربند
 تا محوطه کوهستاني
پياده راه مي شود

به منظور ساماندهي ترافيکي و استفاده بهينه از فضاي تفرجگاهي شمال تهران، خيابان دربند حد فاصل سربند تا شروع محوطه کوهستاني پياده راه مي شود.  به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يک، مهندس احسان شريفي قائم مقام شهردار منطقه با اعلام اين خبر اظهار داشت: شهر تهران با قرارگيري در دامنه رشته کوه البرز، دسترسي به طبيعت بکر و دره هاي متعدد کوهستاني را  در مدت زمان کوتاه براي شهروندان در هر گروه سني و با هر سليقه اي امکان پذير ساخته است. وي افزود: مراجعه گردشگران به تفرجگاه دربند به خصوص در روزهاي پاياني هفته و ايام تعطيل و ايجاد ترافيک در اين محدوده سبب شده  مسيل دربند و راه عبور گردشگران و شهروندان بازنگري شود و سهولت تردد و ايمني مسير با حفظ جاذبه هاي توريستي و گردشگري در دستورکار شهرداري منطقه قرار گيرد.  مهندس شريفي به محدوديت عبور خودروها در اين محدوده اشاره و تصريح کرد: يکي از راهکارهاي ساماندهي مسير پر ترافيک دربند ايجاد محدوديت هايي  جهت عبور خودروها است به همين منظور از ميدان سربند تا محوطه کوهستاني پياده راه مي شود.


سرپناه هاي ايستگاه هاي اتوبوس منطقه 22 با انرژي خورشيدي  روشن مي شوند

عمليات تجهيز سرپناه هاي ايستگاه هاي اتوبوس واقع در محدوده منطقه 22 با چراغ هاي سولار توسط حوزه حمل و نقل و ترافيک شهرداري منطقه 22 انجام شد.  به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 22، اداره ايمني حوزه حمل و نقل و ترافيک منطقه، طرح تامين روشنايي سرپناه هاي ايستگاه هاي اتوبوس با استفاده از انرژي خورشيدي، در راستاي اهداف زيست محيطي و ترويج فرهنگ استفاده از انرژي هاي پاک و تجديدپذير را به منظور کاهش آلاينده هاي زيست محيطي از مدتي پيش در دستور کار قرار داد و اکنون با گذشت بيش از يک ماه از آغاز اين عمليات، حدود نيمي از سرپناه هاي ايستگاه هاي اتوبوس منطقه 22 به چراغهاي سولار مجهز شده اند.


جشن ويژه کلاس اولي ها
در جنوب تهران برگزار شد

جشن ويژه کلاس اولي هاي منطقه 20 تهران با اجراي برنامه هاي شاد و جذاب در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي ولا برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 20، به همت اداره آموزش و مشارکت  هاي شهروندي جشن شکوفه ها ويژه کلاس اولي هاي  مدارس  ابتدايي دخترانه و پسرانه، با هدف ايجاد فضايي جذاب و خاطره انگيز براي دانش آموزان در آغاز سال تحصيلي و با حضور با حضور شخصيت ها و عروسک هاي محبوب کودکان در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي ولا» برگزار شد.


احداث 5 پل عابر پياده سبز
در بوستان جوانمردان

شهردار منطقه 5 گفت: به منظور ايجاد دسترسي غرب به شرق بوستان جوانمردان (رود دره کن) 5 پل عابر پياده با طراحي فضاي سبز در بدنه پل در حال احداث است.  به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 5، سعيد طلوعي، شهردار منطقه 5 با اعلام اين خبر گفت: بوستان جوانمردان از جمله  ظرفيت هاي ارزشمند در غرب تهران است که از قابليت تفرجگاه ملي برخوردار است و با تکميل آن بخش عمده اي از نياز فضاهاي تفريحي تامين مي شود.  وي افزود: بوستان جوانمردان در امتداد رود دره کن در دو بخش غرب و شرق با مشارکت مناطق 22 و 5 در حال احداث است. طلوعي تصريح کرد: اين بوستان از بزرگراه شهيد همت تا اتوبان تهران - کرج ادامه دارد که عمليات اجرايي آن در 2 فاز انجام مي شود.


آماده باش کامل منطقه 7
در آستانه بازگشايي مدارس

قائم مقام شهرداري منطقه 7 با تاکيد بر اتمام فعاليت هاي اجرايي و مصوب طرح استقبال از مهر از آماده باش کامل اين منطقه در آستانه بازگشايي مدارس خبر داد.  به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 7، دکتر علي مفاخريان  با اعلام اين خبر، گفت: نواحي پنج گانه، معاونت ها، مديران شهرداري منطقه 7 با آغاز سال تحصيلي جديد ضمن حضور و همراهي با اوليا» و دانش آموزان به استقبال از مهر مي روند. قائم مقام شهردار منطقه هفت، با تشکر از همه دستگاه هاي مسئول در اجراي طرح استقبال از مهر و اجراي اولين دستورالعمل فوريتي شوراي شهر تهران خاطر نشان کرد: اقدامات عمراني در داخل مدارس اعم از تعمير و نصب آبخوري ها، رنگ آميزي ديوارها و خط کشي معابر گذري به سرعت پيگيري شود. وي در ادامه با اشاره به ادامه اين طرح تا 15 مهر تاکيد کرد: فعاليت هاي عمراني، اجتماعي، فرهنگي و خدمات شهري در اين طرح همچنان ادامه خواهد يافت.