نسخه شماره 2738 - 1390/07/03 -


پنج ماده غذايي سودمند براي حفظ سلامتي کارمندان


کک و مک ارتباطي با بيماري هاي کبدي ندارد


فست فودها و غذاهاي سرد دخترزايي را در زنان افزايش مي دهد


داروهاي مسکن خطر ذات الريه را تشديد مي کند


توضيحاتي درباره افزايش دو برابري قيمت داروي بيماران کليوي


اخبار کوتاه


 پنج ماده غذايي سودمند براي حفظ سلامتي کارمندان 

وقتي تحرک کافي نداريم و نمي توانيم ميزکار خود را رها کنيم بايد براي حفظ سلامتي خود راه هاي ديگري پيدا کنيم که يکي از  اين راه ها تغذيه مناسب است. 
به گزارش ايسنا، بارها و بارها شنيده ايم که پشت ميز نشيني به مدت طولاني براي سلامتي مضر است که متاسفانه هيچ جايگزيني براي اين موضوع نمي توان يافت.
متخصصان تغذيه پنج ماده مغذي را معرفي کرده اندکه براي حفظ سلامت قلب، کنترل فشار خون و حتي افزايش قدرت حافظه و تمرکز کارمندان مفيد است، اين پنج ماده عبارتند از:
گردو: تحقيقات جديد نشان مي دهد گردو نسبت به مغزهاي ديگر مانند بادام، پسته و بادام زميني داراي آنتي اکسيدان بيشتر و از نوع بهتري است. البته تمام مغزها براي کاهش چربي و پيشگيري از بيماري هاي قلبي مفيد هستند. گردو مي تواند فعاليت هاي شناختي و حرکتي در مبتلايان به آلزايمر را بهبود بخشد.
متخصصان مصرف 7 عدد گردو را در روز توصيه مي کنند.
چاي سبز: «پلي فنل» يکي از مواد اصلي موجود در چاي سبز است که براي ترميمDNA  آسيب ديده بسيار مفيد است و همچنين محرک سيستم ايمني بدن است. از خواص ديگر چاي سبز کاهش خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان پوست و پروستات است.
ذرت: يکي از بهترين ميان وعده هايي که مي توان از آن استفاده کرد ذرت بو داده است. اين ماده غذايي سرشار از فيبر و آنتي اکسيدان است اگر با مقدار بسيار کمي نمک بو داده شود ميان وعده مناسبي است.
شکلات تلخ: داراي آنتي اکسيدان قوي پلي فنل است که مي تواند با عوامل خطر بيماري هاي قلبي مانند کلسترول و لخته شدن خون مبارزه کند. مطالعات نشان مي دهد که مصرف مقدار کمي شکلات تلخ در روز فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا را کاهش مي دهد. کافئين هم که از ديگر مواد موثر در شکلات تلخ است که براي حفظ شادابي و افزايش تمرکز موثر است.
ميوه ها: ميوه ها نه تنها از گرسنکي کاذب جلوگيري مي کنند بلکه با مواد مغذي خود، مي توانند انرژي لازم در طول روز را فراهم کنند. از ميان ميوه ها مي توان سيب، پرتقال، انبه و موز را انتخاب کرد که بهتر است هر روز و با نظم مشخص از آنها استفاده شود.


 کک و مک ارتباطي با بيماري هاي کبدي ندارد 

يک متخصص پوست، درمان کک و مک هاي پوستي با ليزر را ناکارآمد دانست و گفت: با استفاده منظم از کرم هاي ضد آفتاب، کلاه و عينک  آفتابي درصد قابل توجهي از کک و مک هاي پوستي محو و يا کم رنگ مي شود.  دکتر اميرهوشنگ احساني در گفت وگو با ايسنا، کک ومک را ضايعات ناشي از آفتاب با زمينه هاي ژنتيکي در پوست تعريف کرد و گفت: اين ضايعات در برخورد با آفتاب شديدتر و پررنگ تر مي شود. اما لک هاي پوستي ضايعاتي هستند که در مواجهه با آفتاب به اندازه کک و مک پر رنگ تر نشده و قابل درمان نيز هستند.  وي با بيان اينکه زمينه هاي ژنتيکي در ايجاد کک ومک هاي پوستي نقش بسيار اساسي دارند، افزود: پوست هاي روشن و سفيد در برابر کک و مک حساس تر هستند و افراد مي تواند با محافظت هاي فيزيکي پوست از افزايش کک و مک پيشگيري کنند. اين متخصص پوست با بيان اينکه کک و مک هاي پوستي قابل درمان نيستند، ادامه داد: استفاده از برخي داروهاي پوستي مي تواند اين ضايعات را کم رنگ تر کند; اما اين ضايعات به طور کلي برطرف نمي شوند. احساني درباره درمان کک و مک از طريق ليزر نيز گفت: امکان بازگشت کک و مک هاي پوستي با ليزر درماني بسيار بالا است. بر اين اساس نبايد متحمل هزينه هاي سنگين ليزر براي برطرف کردن اين ضايعات پوستي شد. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه جلوگيري از مواجهه با نور آفتاب را بهترين راه پيشگيري از کک و مک هاي پوستي عنوان کرد و گفت: استفاده منظم از کرم هاي ضد آفتاب، کلاه و عينک آفتابي درصد قابل توجهي از اين ضايعات را محو و يا کم رنگ تر مي کند. اين متخصص پوست در ادامه با تاکيد بر اينکه هيچ رابطه اي ميان کک و مک هاي پوستي و بيماري هاي کبدي وجود ندارد گفت: کک و مک ها ضايعات کاملا بيروني پوست هستند که هيچ ارتباطي با بيماري هاي داخلي مانند بيماري ها کبد ندارند. وي همچنين گفت: رابطه اي ميان مسائل استرسي و تغذيه با بروز کک و مک هاي پوستي وجود ندارد. اين متخصص پوست در پايان با بيان اينکه کک و مک هاي پوستي از سنين کودکي آغاز مي شوند، به والدين توصيه کرد که از شش ماهگي فرزندان خود را به استفاده از کرم هاي ضد آفتاب عادت دهند تا از بروز اين ضايعات در سنين بالاتر جلوگيري شود.


 فست فودها و غذاهاي سرد دخترزايي را در زنان افزايش مي دهد 

معاون پژوهش جهاد دانشگاهي واحد استان قم گفت: مصرف فست فودها و غذاهاي سرد موجب افزايش دخترزايي را در زنان مي شود. به گزارش مهر، سيدرضا طباطبايي گفت: وضعيت دخترزايي ارتباط زيادي با تغذيه دارد  به طوريکه استفاده از فست فودها و غذاهاي سرد احتمال دخترزايي را در زنان افزايش مي دهد. وي ادامه داد: استفاده از اين نوع غذاها باعث اسيدي شدن محيط رحم مي شود و احتمال دخترزايي را زياد مي کند. معاون پژوهش جهاد دانشگاهي قم با اشاره به آزمايشات صورت گرفته درباره کيفيت اسپرم در قبل و در حين ماه رمضان اظهار داشت: براساس آزمايشات صورت گرفته در مرکز درمان ناباروري جهاد دانشگاهي، نمونه اسپرم گرفته شده در ماه مبارک رمضان نسبت به قبل و بعد از ماه تفوات بسيار زيادي دارد به طوري که نمونه اسپرم ماه رمضان از لحاظ کيفيت بسيار متمايز است.وي تصريح کرد: در آيات قرآن و روايات تاکيد زيادي بر گرفتن روزه شده و آن را موجب صحت و سلامتي بدن دانسته اند و آزمايشات نيز اين موضوع را تاييد مي کنند.طباطبايي با تاکيد بر لزوم پرداختن به مباحث فقهي مربوط به درمان ناباروري بيان داشت: درمان ناباروري موضوعات فقهي بسيار جديدي ايجاد کرده است که لزوم ارتباط اين مراکز با مراجع معظم تقليد را افزايش مي دهد.وي با بيان اينکه مراجع معظم همانند رهبر انقلاب با اهداي اسپرم موافقت کرده اند تصريح کرد: شناسايي يک اسپرم با کيفيت 15 تا 20 ميليون تومان هزينه دارد که به لحاظ اقتصادي به صرفه نيست. معاون پژوهش جهاد دانشگاهي قم افزود: در عين حال با توجه به اينکه ناباروي سومين عامل طلاق در کشور است لازم است که به موضوعاتي مانند اهداي اسپرم به لحاظ فقهي و موضوعات مابعد آن پرداخته شود. وي با اشاره به فعاليت هاي مرکز درمان ناباروري جهاد دانشگاهي قم اظهار داشت: اين مرکز سانتر درماني محسوب مي شود و از استان هاي مجاور و حتي خارج از کشور براي درمان به اين مرکز مراجعه مي کنند.


 داروهاي مسکن خطر ذات الريه را تشديد مي کند 

پزشکان در يک مطالعه جديد هشدار دادند: مصرف داروهاي مسکن «اوپيوئيدي» با افزايش خطر ابتلا به ذات الريه در سالمندان 65 تا 94 ساله مرتبط است.
به گزارش ايسنا، نتايج اين مطالعه که از سوي کارشناسان انستيتو مطالعات سلامت عمومي و متخصصان دانشگاه واشنگتن انجام شد، حاکي است: بر خلاف داروهاي «اوپيوئيدي»، گروه ديگري از مسکن ها از خانواده «بنزوديازپين ها» تاثير کمتري در افزايش خطر بروز ذات الريه دارند. داروهاي خانواده «بنزوديازپين ها» معمولا براي مواردي چون اضطراب و بي خوابي تجويز مي شوند. آزمايش روي حيوانات آزمايشگاهي نشان داد داروهاي اوپيوئيدي مانند مورفين، کدئين و فنتانيل به سيستم ايمني بدن آسيب مي رساند و مي توانند در بروز ذات الريه نقش داشته باشند. دکتر ساشا دوبلين و دستياران وي در مطالعات خود دريافتند خطر ابتلا به ذات الريه در افرادي که به طور کلي از داروهاي مسکن از هر دو گروه استفاده مي کنند بالاست اما در صورت استفاده از داروهاي اوپيوئيدي اين خطر خيلي شديدتر مي شود، چون داروهاي فوق سيستم ايمني بدن را سرکوب مي کنند.  اين مطالعه طي سال هاي 2000 تا 2003 روي بيماران مبتلا به ذات الريه در اين دوره و گروه کنترل انجام گرفت. نتايج بررسي ها نشان داد خطر ابتلا به ذات الريه در افرادي که از داروهاي اوپيوئيدي استفاده کردند، 13/9 درصد بيشتر از ساير گروه ها بوده است.


 توضيحاتي درباره افزايش دو برابري قيمت داروي بيماران کليوي 

در پي اظهارات اخير مديرعامل محترم انجمن حمايت از بيماران کليوي مبني بر گران شدن داروي بيماران کليوي در پي ورود داروي سوپريمون شرکت مربوطه ضمن تکذيب مطالب عنوان شده توضيحاتي براي روزنامه ارسال کرده که متن آن بدين شرح است:
داروي سوپريمون که با مجوز وزارت بهداشت طي قراردادي با يک شرکت بزرگ داروسازي اروگوئه با انتقال دانش فني از سال آينده در کشور توليد و پيش از آن به کشور وارد مي شود فرآورده اي کاملا  شناخته شده در بازار دارويي دنياست که حدود هشت سال است که در کشورهاي مختلف مصرف مي شود. داروي سوپريمون توليد شرکت داروسازي کلا وسن عينا مشابه داروي اصلي است که مطالعات بيواکووالا نسي آن در 25 جلد تکميل شده و مطالعات باليني کاملي در مورد آن در خارج کشور صورت گرفته است. اين دارو داراي تاييديه 27 کشور اروپايي از جمله آلمان که داراي يکي از سخت گيرترين قوانين جهت ثبت مي باشد و طي حدود هشت سالي که از ورود آن به بازار دارويي دنيا مي گذرد علا وه بر 80 درصد بيماران در کشور سازنده حدود 50 درصد بيماران درکشورهاي واردکننده اين دارو از جمله 27 کشور اروپايي با اطمينان کامل از اين دارو که داراي تاييديه EMA  اروپاست استفاده مي کنند. اين دارو مانند ساير فرآورده هاي دارويي کشور با ارايه مستندات و مدارک کامل، مراحل ثبت و کسب مجوز از وزارت بهداشت را پشت سر گذاشته که تمامي مدارک در دفتر شرکت و وزارت بهداشت موجود و قابل ارايه است. با ورود اين داروي با کيفيت به بازار دارويي کشور 125 ميليارد ريال در يارانه دارويي کشور صرفه جويي شده و اين در حالي است که يارانه تخصيص يافته به اين دارو، نصف داروي سلسپت- مشابه داخلي اين دارو- است. شرکت توليدکننده رقيب که با توجه به در اختيار داشتن انحصار دارو در کشور سود کلا ني از محل يارانه هاي تخصيصي به اين دارو کسب مي کرده با شکست انحصار و ورود داروي سوپريمون قيمت داروي خود را تا 30 درصد کاهش داده که ميلياردها تومان صرفه جويي در يارانه هاي دارويي وزارت بهداشت در پي داشته است. البته از آنجا که به رغم يارانه حدودا دوبرابري که همچنان به داروي سلسپت داده مي شود قيمت اين دارو هنوز هم گران تر از داروي سوپريمون است. طبق مقررات بيمه اي که ارزانترين دارو را مبنا قرار مي دهد، داروي محصول کارخانه اکتوور به صورت کاملا  رايگان در اختيار بيماران قرار مي گيرد و در صورت تمايل به مصرف داروي مشابه (سلسپت) هم بايد ماهانه رقمي حدود 15 تا 18 هزار تومان- نه مبلغ 60-70 هزار تومان که از سوي برخي افراد ادعا مي شود پرداخت کنند. بدين ترتيب برخلا ف اظهارات مديرعامل محترم انجمن حمايت از بيماران کليوي، هزينه هاي بيماران پيوندي براي تهيه داروهايشان نه تنها افزايش نيافته که زمينه بهره مندي رايگان بيماران کليوي کشور از يک داروي با کيفيت و کاملا  شناخته شده و مطمئن که سالهاست در ديگر کشورها مصرف مي شود فراهم شده و البته شرکت توليدکننده داروي مشابه داخلي هم که سالها داروي خود را حداقل 30 درصد بالا تر از قيمت واقعي به وزارت بهداشت عرضه و سودي بسيار بالا تر ازحد متعارف کسب کرده همچنان از يارانه اي دو برابر داروي سوپريمون برخوردار بوده و وزارت بهداشت هم ميلياردها دلا ر از محل کاهش يارانه هاي کلا ن پرداختي به توليد کننده انحصاري دارو که ناچار به پايين آوردن قيمت و چشم پوشيدن از بخشي از سودکلا ن و غيرمنطقي خود شده صرفه جويي مي کند. در اين بين حداقل انتظاري که از وزارت محترم بهداشت وجود دارد اتخاذ رويکرد حمايتي منصفانه و تخصيص يارانه عادلا نه در جهت حمايت از شرکت هايي است که ريسک ورود به عرصه هاي انحصاري توليد دارو در کشور و جنجال ها و هوچي گري ها و تخريب و تهديدهاي جريان انحصار طلب توليد دارو را به جان مي خرند. طبعا نمي توان توقع داشت که انتقال دانش فني پيشرفته و مقرون به صرفه توليد اين قبيل داروها به کشور و بهره مندي بيماران از با کيفيت ترين داروهاي روز دنيا آن هم در شرايط تحريم و تلا ش قدرت هاي خارجي در جلوگيري از دستيابي ايران به فناوري هاي پيشرفته يک شبه و بدون حمايت مناسب وزارت بهداشت محقق شود. از دوستان عزيز در انجمن حمايت از بيماران کليوي هم انتظار داريم اولين حامي ما در کمک به بيماران کليوي باشند همچنان که مدير عامل انجمن خود در مصاحبه هايشان اذعان کرده اند چند سال پيش با جايگزيني داروي سلسپت به جاي داروي خارجي هم جنجال ها و مقاومت هايي در مقابل داروي جديد صورت گرفت تا در نهايت داروي تازه با حمايت يارانه اي وزارت بهداشت جايگزين شد وبه نظر مي رسد، اين قبيل جبهه گيري ها در برابر داروهاي جديد که پشت پرده آن چيزي  جز تلا ش برخي شرکت هاي دارويي براي حفظ بازار انحصاريشان نيست به سنتي معمول و نامبارک در کشور تبديل شده که در اين بين از انجمن حمايت از بيماران کليوي انتظار مي رود با چنين رويه اي که سو» استفاده و تشويش اذهان بيماران به عنوان اهرم فشار برخي بروزارت بهداشت و شرکت هاي رقيب است،  مقابله کند نه اين که خداي نکرده با ارائه اطلا عات نادرست و غيرواقعي و ورود به حيطه هايي مثل کيفيت دارو که صلا حيت علمي و فني در اين خصوص ندارند باعث ايجاد بي اعتمادي در بيماران و جامعه درماني شوند که نتيجه آن سوق دادن بيماران به سمت تنها يک محصول گرانتر و از بين رفتن رقابت در اين زمينه و در نهايت ضربه به بيماران و صنعت داروسازي کشور است.


 اخبار کوتاه 

مصرف زياد کلسيم و
خطر سرطان پروستات

مرداني که به طور ژنتيکي جذب کلسيم در آنها پايين است 59 درصد کمتر از ديگران به سرطان پروستات مبتلا مي شوند. به گزارش  ايسنا بر اساس نتايج بررسي هاي محققان آمريکايي، دريافت بالاي کلسيم باعث بروز سرطان پروستات مي شود. اين بررسي ها بر مردم نژاد آفريقايي - آمريکايي انجام شد که به طور ژنتيکي مقدار جذب مواد معدني در آنها بالاست. مرداني که مصرف کلسيم در آنها بالاست دو برابر بيشتر از ديگران به سرطان پيشرفته پروستات مبتلا مي شوند.


شيوع عفونت مزمن ناخن
در زنان بيشتر از مردان است

نتايج يک بررسي در زمينه مشخص شدن عوامل اصلي ايجاد بيماري عفونت مزمن ناخن نشان مي دهد که شيوع اين بيماري در زنان و به دليل عواملي همچون تماس مکرر دست و ناخن ها با آب و مواد شوينده و استفاده از لاک ناخن است بيشتر از مردان است. به گزارش ايسنا «اونيکومايکوزيس» به عفونت مزمن ناخن گفته مي شود; به طوري که به دست آوردن اطلاعات اپيدميولوژيک و قارچ شناسي از روش هاي مهم کنترل اين بيماري است. مطالعه اي درباره شيوع اين بيماري در بيمارستان امام رضا (ع) مشهد طي پنج سال (از سال 84 تا 89) انجام شده است. در اين بررسي 404 مورد مشکوک به عفونت مزمن ناخن مورد آزمايش مستقيم و کشت قرار گرفتند که ناخن دست 61 درصد و ناخن پا 36 درصد موارد مثبت را تشکيل مي دادند. 
 

فريب تبليغات
نمک هاي طبي را نخوريد

يک متخصص تغذيه تبليغات مربوط به بي ضرر بودن نمک هاي طبي را صحيح ندانست و گفت: مصرف اين نوع نمک ها نيز مانند ساير انواع نمک مضر بوده و بيماراني که با منع مصرف نمک روبرو هستند، نبايد فريب اين تبليغات را خورند.  دکتر احمدرضا درستي در گفت وگو با ايسنا  گفت: نمک از نظر تغذيه اي ماده اي ارزشمند براي بدن است که کمبود آن لطمات جدي به فرد وارد مي کند. مواد غذايي داراي مقداري نمک هستند که حتي اگر نمکي به غذا اضافه نشود، نمک مورد نياز بدن را تامين مي کنند. مردم تصور مي کنند مصرف اين نوع نمک بي ضرر است; اين درحاليست که نمک طبي هم مانند نمک هاي معمولي داراي قليا و ديگر مواد مضر است که مصرف آن براي بويژه براي کساني که به دستور پزشک منع مصرف نمک دارند، خطرناک است.