نسخه شماره 2733 - 1390/06/27 -

دو تن از نمايندگان با تاکيد بر طرح سوال از رئيس جمهور در صحن علني:
کساني که مانع طرح سوال از رئيس جمهور شده اند پاسخگو باشند

سه نماينده مجلس با انتقاد از سفرهاي استاني احمدي نژاد:
بهتر است مصوبات سفرهاي اول، دوم و سوم به سرانجام برسد

عضو فراکسيون خط امام (ره):
براي حفظ نظام،همه سلايق بايد درانتخابات حضور يابند


خبر


اخبار کوتاه


 دو تن از نمايندگان با تاکيد بر طرح سوال از رئيس جمهور در صحن علني:
 کساني که مانع طرح سوال از رئيس جمهور شده اند پاسخگو باشند 

مدتي است که طرح سوال از رئيس جمهور با بيش از 100 امضا تهيه و به هيات رئيسه  مجلس تقديم  شده است اما مشخص نيست که چرا اين سوال  مطرح نمي شود. در اين رابطه يک نماينده مجلس درباره عدم طرح شدن سوال از رئيس جمهور در صحن علني مجلس، گفت: سوال کردن و پاسخ گويي يک امر طبيعي است و هيچ شائبه اي نبايد پشت اين گونه مسائل باشد.  مسعود پزشکيان در گفت و گو با ايلنا، افزود: روند اين گونه پيش رفته است که ما در ظاهر عنوان مي کنيم که پاسخگوي مسائل هستيم، اما در عمل متاسفانه پاسخگويي را مترادف با خيلي از مسائل مي دانيم که هيچ ارتباطي با هم ندارند.
وي گفت: وقتي اقدام مسئولي در ذهن نمايندگان روشن نيست و شبهه ايجاد کرده است، آن مسئول طبق قانون بايد پاسخگو باشد و شفاف سازي کند و اين تصور که پيش آمده که سوال کردن از رئيس جمهور شائبه سياسي ايجاد مي کند صحيح نيست.  پزشکيان ضمن اشاره به اينکه هميشه تلاش کرده ايم بگوييم همه چيز خوب است و هيچ مشکلي نداريم، گفت: نمي توانيم مشکلات داخلي کشور را بر گردن خارجي ها بيندازيم. 
وي گفت: اگر جوانان ما بيکارند و مشکل معاش دارند مشکل داخلي است و تقصير بيگانگان نيست. وقتي کم کاري از سوي مسئولين کشور است بايد پاسخگو باشند.
اين نماينده مجلس تاکيد کرد: سوال از رئيس جمهور جزئي از حقوق نمايندگان مجلس است، بايد کساني که مانع طرح سوال شده اند پاسخگو باشند. چرا که رئيس جمهور بايد پاسخگوي سوالات نمايندگان باشد.  وي تصريح کرد: بايد از اعضاي هيات رئيسه پرسيدکه چرا اجازه طرح سوال در صحن علني مجلس را نمي دهند و مشکل کجاست؟  پزشکيان با بيان اينکه به مرحله اي رسيده ايم که اميدي به اجرايي شدن اين طرح نداريم، گفت: برخي حتي نامه را به اين خاطر که تصور مي کنند امضا کردن جرم است امضا نکرده اند. 
وي افزود: همه بايد پايبند به قانون باشند.همه ما در قبال قانون مسئوليم حتي اگر خلاف نظرمان باشد.  پزشکيان با تاکيد بر اينکه ما نبايد تنها تابع نظر هيات رئيسه باشيم، گفت: سوال طبق آيين نامه و قانون بايد مطرح شود و هيچ فردي نمي تواند به دليل خاص يا مسئله اي مانع مطرح شدن اين طرح شود.  و اما نماينده مردم ايلام در مجلس گفت: طرح سوال از رئيس جمهور بايد در مجلس مطرح مي شد، اما هيات رئيسه اهمال مي کند و دليل اين کار نيز براي ما مشخص نيست.  داريوش قنبري ضمن اشاره به اينکه هيات رئيسه قانون اساسي و قوانين داخلي مجلس را نقض کرده اند، افزود: به صورت قانوني هيات رئيسه اين حق را ندارد که جلوي طرح سوال از رئيس جمهور را بگيرد اما مشاهده مي کنيم که عملا اين کار را انجام داده است.  وي گفت: در حال حاضر مدت يک ماه که در آيين نامه براي پاسخ گويي رئيس جمهور در نظر گرفته شده بود، به پايان رسيده و هيچ اقدام خاصي تا به حال انجام نشده است. 
قنبري ضمن تاکيد بر اين مطلب که مجلس توان دفاع از حقوق مردم را ندارد، گفت: اگر اين روند ادامه داشته باشد حقوق مردم و حقوق مجلس زير سوال مي رود و مجلس فلسفه وجودي خود را از دست مي دهد.  اين نماينده مجلس تصريح کرد: سوال کنندگان مصر هستند که طرح سوال انجام شود و از حقوق قانوني خود کوتاه نمي آيند، اميدواريم که بيش از اين اقدامات خلاف قانون هيات رئيسه ادامه پيدا نکند.


 سه نماينده مجلس با انتقاد از سفرهاي استاني احمدي نژاد:
 بهتر است مصوبات سفرهاي اول، دوم و سوم به سرانجام برسد 

احمدي نژاد با رفتن به استان اردبيل دور چهارم سفرهاي استاني را آغاز کرد اما سوال اينجاست که تا چه اندازه اين سفرهاي استاني مفيد بوده و تا چه اندازه تبعات منفي داشته است. در اين رابطه نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اين که در دور اول تا سوم سفرهاي استاني هيئت دولت، بسياري از طرح ها به بهره برداري نرسيده است، بر مرور روند اجرايي شدن مصوبه هاي پيشين دولت در دور جديد سفرها تاکيد و تصريح کرد: در دور چهارم سفرهاي استاني نبايد مصوبه جديدي به تصويب برسد. "مصطفي مطورزاده" در گفت وگو با خانه ملت، ادامه داد: سفرهاي استاني بايد خروجي اقتصادي داشته باشد و مردم نتيجه آن را ببينند، در شرايط کنوني به علت کثرت مصوبه ها و مطابق نبودن آن ها با ظرفيت ها و استعدادهاي منطقه مورد نظر، بسياري از مصوبه ها اجرايي نمي شود. اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس هشتم با تاکيد بر اين که در دور چهارم سفرهاي استاني هيئت دولت نبايد مصوبه جديدي به تصويب برساند، بر اجرايي شدن مصوبه هاي پيشين هيئت دولت در سفرهاي اول تا سوم تاکيد کرد. وي بيان کرد: بهتر است دولت به جاي افزايش مصوبه هاي خود در دور چهارم سفرهاي استاني، اجراي مصوبه سفرهاي اول تا سوم را به سرانجام مطلوبي برساند. مطورزاده، براي نمونه حوزه انتخابيه خودش را مثال زد و گفت: در حوزه انتخابيه ام مصوبه هايي از سفر اول هيئت دولت بوده که از سال 1385 تا کنون هنوز اجرايي نشده است. نايب رئيس کميسيون اقتصادي با بيان اين که مصوبه هاي جديد استاني مطالبه مردم را افزايش مي دهد، تاکيد کرد: پايان دادن به اجراي مصوبه هاي پيشين هيئت دولت و رسيدگي به وضعيت مصوبه هاي اخير، بهترين کاري است که دولت مي تواند انجام دهد.

دولت راه را براي اجراي مصوبات
بر زمين مانده باز کند

همچنين عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با اشاره به دور چهارم سفرهاي استاني دولت با بيان اين که دولت بهتر است در دور چهارم سفرها مصوبه جديد نداشته باشد، گفت: دولت بايد راه را براي اجراي مصوبات بر زمين مانده باز کند. داود محمدجاني با اعلام اين که حضور دولت براي بررسي و برطرف کردن مشکلات مردم در سفرهاي استاني حرکت بسيار خوبي است، گفت: در عين حال حضور دولت در شهرستان ها و استان ها توقعاتي را براي مردم ايجاد مي کند. نماينده آباده، بوانات و خرم بيد با بيان اين که مصوبات سفرهاي دولت بايد براي مردم عملياتي شود تا ديد مردم مثبت شود، گفت: از اينکه بخش قابل توجهي از مصوبات هيئت دولت عملياتي نمي شود جاي نگراني در دل مردم به وجود مي آيد. عضو کميسيون کشاورزي مجلس ادامه داد: مثلا در باره استان فارس، تنها 90 درصد از مصوبات دور اول، 2 درصد از مصوبات دور دوم و 10 درصد از مصوبات دور سوم اجرا شده است که نشان مي دهد در مجموع بخش چشمگيري از مصوبات انجام نشده است. وي با اعلام اينکه عدم اجراي مصوبات استاني دولت در ذهن مردم بدبيني ايجاد مي کند، تصريح کرد: مشکل بعدي اين است که دولت بودجه هاي شهرستان ها را هزينه مصوبات خود مي کند. محمدجاني تصريح کرد: دولت بايد براي اجراي مصوبات استاني خود بودجه فوق العاده پيش بيني کند، نه اينکه از بودجه شهرستان ها هزينه کند.

تکميل طرح هاي سفرهاي استاني
پاسخ صادقانه دولت به مردم است

در ادامه نايب رئيس کميسيون کشاورزي مجلس، تغيير رويکرد دولت در دور چهارم سفرها براي اجرايي شدن پروژه ها را ضروري خواند و گفت: حضور مردم در کنار دولت و استقبال آنها از مسئولان دولتي بايد با پاسخ صادقانه اي از سوي دولت آن هم با تکميل طرح ها و عمل به وعده ها انجام گيرد. کاظم فرهمند در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به دور چهارم سفرهاي استاني دولت، گفت: گزارش ها حاکي از اين است که هنوز بخش مهمي ازطرح هاي سفر اول تا سوم به پايان نرسيده است. نماينده مهريز، بافق، با بيان اين که مصوبات دور سوم سفرها ظاهرا قابليت اجرا ندارد و به همين دليل روي زمين مانده است، گفت: ارتباط مردم و دولت در دور اول و دوم سفرها توانست بسياري از مشکلات را حل کند و موجب بهتر شدن رابطه مردم با دولت شد. نايب رئيس کميسيون کشاورزي مجلس، قرار گرفتن دولت در جريان مشکلات مردم را وجه مثبت سفرهاي استاني خواند و گفت: البته لازم است طرح هايي که براي حل مشکلات مردم کليک خورد اجرايي شود. وي با انتقاد ازعدم اجرايي شدن بخشي از پروژه هاي مصوب دور اول تا سوم سفرها تصريح کرد: اين امر نشان دهنده اين است که روي طرح ها کار کارشناسي صورت نمي گيرد، زيرا اين طرح ها نتوانست قابليت اجرايي پيدا کند.


 عضو فراکسيون خط امام (ره):
 براي حفظ نظام،همه سلايق بايد درانتخابات حضور يابند 

يک عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس، با ابراز اين عقيده که شرايط براي حضور اصلاح طلبان درانتخابات مهيا نيست ادامه داد: البته اصولگرايان از هم اکنون با بسياري از افراد کليدي براي حضور در انتخابات گفت وگو مي کنند.
محسن نريمان درگفت وگو با ايسنا، در ارزيابي از آرايش سياسي کشور در فرصت 6 ماهه تا انتخابات گفت: اصولگرايان در رده هاي کليدي کشور افرادي را براي حضور در مجلس انتخاب کرده اند البته در يک فضاي رقابتي، اصلاح طلبان در شهر تهران به طور قاطعانه راي مي آورند.
نماينده مردم بابل، نشست هاي مشترک بين مسوولان را بيشتر براي رفع برخي اختلاف نظرات در بين اصولگرايان ارزيابي کرد و افزود: به نظر مي رسد درنشست هايي که ميان مسوولان و سران قوا برگزار مي شود سعي مي شود برخي اختلافات ميان اصولگرايان از بين برود.
وي با تاکيد بر ضرورت جلوگيري از تهمت، افترا و شايعه سازي در جامعه خاطرنشان کرد: کانديداهاي انتخاباتي و گروه هاي متبوع آنها نبايد در تبليغات خود به رقبايشان، تهمت زده و يا نسبت به آنها شايعه پراکني کنند و ما اميدواريم در فرصت باقي مانده تا انتخابات شاهد حضور فعال تر و موثرتر اصلاح طلبان در عرصه مختلف باشيم.
نريمان يادآور شد: براي حفظ نظام بايد همه جناح ها و سليقه ها در انتخابات حضور پيدا کنند تا بهانه اي براي سو»استفاده دشمنان و استکبار جهاني وجود نداشته باشد; دلسوزان نظام تلاش مي کنند زمينه حضور گرم و پرشور همه احزاب و جريانات را در صحنه انتخابات فراهم کنند تا جمهوريت در جامعه کاملا معنا پيدا کند.
وي در پايان با اشاره به پايبندي اصلاح طلبان به قانون اساسي و بويژه اصل 10 آن گفت: اصلاح طلبان پايبند ولايت فقيه و نظام هستند و از سلامت اقتصادي و اخلاقي برخوردارند، بنابراين نبايد براي حضوراين گروه در انتخابات مانعي ايجاد کرد.


 خبر 

جلسه غيرعلني مجلس درباره اختلاس بزرگ

يک عضو هيات رئيسه مجلس گفت: نمايندگان مجلس صبح امروز (يکشنبه) در جلسه اي غيرعلني ميزبان حسيني وزير اقتصاد، بهمني رئيس کل بانک مرکزي، حجت الاسلام پورمحمدي رئيس سازمان بازرسي کل کشور و جهرمي مديرعامل بانک صادرات براي اداي توضيحاتي در خصوص اختلاس سه هزار ميليارد توماني هستند. حسين سبحاني نيا در گفت وگو با فارس، با اشاره به آغاز جلسات مجلس از امروز، گفت که بررسي گزارش کميسيون صنايع و معادن در مورد رفع ايرادات شوراي نگهبان در لايحه اصلاح قانون معادن و گزارش کميسيون اجتماعي درباره طرح استفساريه جز» يک بند (ب) تبصره 2 ماده 76 قانون تامين اجتماعي اصلاحي مصوب 1379 از جمله دستورکارهاي جلسه امروز صحن مجلس است. وي افزود: همچنين بررسي گزارش شور دوم کميسيون مشترک رسيدگي به طرح نظارت بر امور نمايندگان و طرح سوال الياس نادران نماينده تهران از کامران داشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري از ديگر دستور کارهاي امروز مجلس است. اين عضو هيات رئيسه مجلس خاطرنشان کرد: پيش از جلسه علني امروز، نمايندگان ميزبان حسيني وزير اقتصاد، بهمني رئيس کل بانک مرکزي، حجت الاسلام پورمحمدي رييس سازمان بازرسي کل کشور و جهرمي مديرعامل بانک صادرات براي اداي توضيحاتي در خصوص اختلاس سه هزار ميليارد تومان از بانک صادرات هستند.

اختلاس اخير براي تاسيس يک بانک خصوصي بود

عضو کميسيون اصل 90 با اشاره به اختلاس 3 هزار ميليارد توماني از شبکه بانکي کشور، گفت: اختلاس اخير در جهت تاسيس يک بانک خصوصي بود که در حال حاضر با تاسيس اين بانک مخالفت و جلوي آن گرفته شده است و همين زمينه نشان مي دهد که اين اختلاس ابعاد بسيار گسترده اي دارد که نيازمند بررسي است. سيد فاضل موسوي در گفت و گو با ايلنا، تصريح کرد: از 10 روز قبل اطلاعاتي در اين زمينه به کميسيون اصل 90 رسيده بود، که همان زمان رياست کميسيون دستور پيگيري اين اطلاعات را صادر کردند. موسوي درخصوص احتمال خروج منابع مالي اختلاس شده از کشور، گفت: مسئولين بانکي که بيشترين اتهام به آن وارد است عنوان کردند که مبلغي از اين اختلاس از کشور خارج نشده است، ولي اين مسئولين در زمان مناسب بايد پاسخگوي اظهار نظر خود باشند و صحت آن را اثبات کنند. دبيرکميسيون اصل 90 خاطرنشان کرد: اختلاس اخير امري ريشه دار است که در حال حاضر اعضاي کميسيون اصل 90 مشغول بررسي اين پرونده و در حال دريافت استعلام هاي مورد نياز از اشخاص و مراجع مختلف هستند تا به زودي اين پرونده را در دستور کار خود قرار دهند.


شيوه هدفمندي يارانه ها بايد در اين دولت اصلاح شود

اجراي هدفندي يارانه ها و طرح هايي نظير سهام عدالت مطالبات همه دولت هاي گذشته و کارشناسان دلسوز بود; اجراي اصل هدفمندي يارانه ها و اصل سهام عدالت توسط دولت کاري بايسته بود، ليکن ما شيوه اجراي آن را درست نمي دانيم. غلامرضا مصباحي مقدم در گفت وگو با اعتدال، با اشاره به ارائه برخي طرح ها از قبيل آتيه ، باغ ويلا و افزايش چند برابري يارانه ها توسط دولت ،گفت: نمي توانم در باره طرح هاي دولت قضاوت روشني داشته باشم و بگويم آيا ديد انتخاباتي و اهداف انتخاباتي دارند يا خير، ليکن اين طرح ها در طول دوران فعاليت دولت فعلي مطرح بوده و بعضي از اين اظهارات هزينه هاي دولت فعلي را بالا برده است، چرا که انتظارات مردم را بيش از آنچه که در قدرت مسئولين و بودجه کشور است بر انگيخته است. عضو کميسيون اقتصادي مجلس تاکيد کرد: اين گونه طرح هاي دولت ، غير کارشناسي است و صدمه اين کارها و اين روند بر افکار عمومي جامعه بيش از منافعي است که ممکن است از مطرح شدنش ببرند. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس گفت: اجراي هدفندي يارانه ها و طرح هايي نظير سهام عدالت مطالبات همه دولت هاي گذشته و کارشناسان دلسوز بود; اجراي اصل هدفمندي يارانه ها و اصل سهام عدالت توسط دولت کاري بايسته بود، ليکن ما شيوه اجراي آن را درست نمي دانيم. مصباحي مقدم گفت: مطرح کردن طرح ها و مسائلي که پشتوانه قانوني و اعتباري ندارد و منابع مالي آن مشخص نيست، بايد متوقف شود. وي در خاتمه تاکيد کرد: شيوه اجراي هدفمندي يارانه ها و چگونگي پرداخت يارانه و مبالغ پرداخت شده بايد در اين دولت اصلاح شود و نبايد به ميراثي براي دولت هاي ديگر گذاشته شود.


3 برابر شدن يارانه نقدي غيرممکن و خلاف قانون است

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با اعلام اين که سه برابر کردن يارانه هاي نقدي تا پايان سال محقق نمي شود، گفت: سه برابر شدن يارانه ها تنها با سه برابر شدن قيمت حامل هاي انرژي امکان پذير است و با توجه به قانون بودجه سال جاري دولت نمي تواند قيمت حامل هاي انرژي را بيش از 20 درصد افزايش دهد. مقداد نجف نژاد در گفت وگو با خانه ملت با تاکيد بر اين که سه برابر کردن يارانه ها اقدامي دور از آستانه تحمل جامعه است، تصريح کرد: در شرايطي که يارانه ها متناسب با درآمد افراد به حساب سرپرست خانوارها واريز مي شد، احتمال افزايش يارانه نقدي وجود داشت اما در شرايط کنوني و با توجه به اين که دولت يارانه نقدي را به شکل يکسان ميان مردم توزيع مي کند امکان افزايش آن وجود ندارد. نماينده مردم بابلسر و فريدون کنار در مجلس شوراي اسلامي افزود: در شرايط کنوني چهار دهک جامعه نيازي به دريافت يارانه نقدي از دولت را ندارند اما مسوولان اجرايي بدون در نظر گرفتن ميزان درآمد افراد، يارانه نقدي را به شکل يکسان در جامعه توزيع مي کنند. وي با بيان اين که سه برابر شدن يارانه ها تنها با سه برابر شدن قيمت حامل هاي انرژي امکان پذير است، ادامه داد: با توجه به اين که پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها قيمت حامل هاي انرژي افزايش داشته است، جامعه ظرفيت افزايش سه برابر شدن قيمت حامل هاي انرژي را ندارد. عضو کميسيون برنامه، بودجه تاکيد کرد: با توجه به اين که مجلس مجوز افزايش حداکثر 20 درصد قيمت حامل هاي انرژي در سال جاري را صادر کرده است، افزايش سه برابري يا حتي دو برابري قيمت حامل هاي انرژي خلاف قانون است.


جريان انحرافي جرات هرگونه مفاسد اقتصادي را دارد

نائب رئيس کميسيون امنيت ملي ضمن تقدير از افشاگريهاي رسانه هاي اصولگرا درباره اختلاس سه هزار ميليارد توماني، گفت: اقدام جريان انحرافي در متهم کردن رسانه هاي اصولگرا، دستگاه قضا و مجلس فرار به جلو است. محمد کوثري در گفت وگو با فارس با اشاره به افشاگري هاي رسانه هاي اصولگرا درباره اختلاس 3 هزار ميليارد توماني و عزم جدي دستگاه قضايي براي برخورد با عاملان اين اختلاس، اظهار داشت: اين که اختلاس 3 هزار ميلياد توماني توسط رسانه ها افشا مي شود و دستگاه قضايي خود را ملزم به برخورد با عاملان اين اختلاس مي کند، نشاندهنده شفافيت نظام جمهوري اسلامي ايران در برخورد با مفاسد اقتصادي است. وي با بيان اينکه اختلاس سه هزار ميليارد توماني نشان داد که جريان انحرافي جرات مفاسد اقتصادي را در همه حوزه ها به خود مي دهد، افزود: اينکه رسانه هاي اصولگرا رسالت خود را عليه اختلاس سه هزار ميليارد توماني به درستي انجام داده اند، شايسته تقدير هستند اما عکس العمل جريان انحرافي عليه رسانه هاي افشاکننده اختلاس جاي تامل دارد. کوثري با بيان اينکه رسانه هاي اصولگرا بايد بدون هيچ گونه اغماضي نسبت به اقدامات جريان انحرافي و مفاسد اين جريان افشاگري کنند، تصريح کرد: همانگونه که آيت الله لاريجاني اعلام کردند نظام با اين فساد اقتصادي برخورد خواهد کرد منتهي لازم است مسئولان هماهنگي لازم را با دستگاه قضايي داشته باشند. نائب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه اتهام افکني هاي جريان انحرافي به رسانه هاي اصولگرا، مجلس و دستگاه قضايي فرار به جلو است، گفت: به طور طبيعي اگر فردي در مجلس يا قوه قضائيه در اختلاس سه هزار ميلياردي متهم باشد قوه قضائيه اقدامات لازم را انجام خواهد داد و نيازي به اتهام افکني ديگران نيست. وي با بيان اينکه مطالبه ملت ايران و رهبر انقلاب از دستگاه قضايي اين است که با عاملان اختلاس سه هزار ميليارد توماني به طور جدي برخورد کند، گفت: جريان انحرافي بايد زير نظر دادگاه باشد و اتهام افکني نکند چرا که ملت ايران هيچ ارزشي براي اتهام افکني ها قائل نيست.

نخل هاي 25 ساله جيرفت قرباني بي برنامگي دولت

نماينده جيرفت از قطع نخل هاي 25 ساله و تبديل نخلستان ها به اراضي کشت گندم خبر داد و گفت: کشاورزان نخلستان هاي منطقه جيرفت را به علت مقرون به صرفه نبودن توليد خرما و فقدان برنامه ريزي دولت براي حمايت از آنها تغيير کاربري داده اند تا با کاشت گندم، حيات اقتصادي خود را تضمين کنند. علي اسلامي پناه در گفت وگو با خانه ملت، از برنامه نداشتن دولت براي حمايت از توليد خرما در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه دولت براي حمايت از نخل داراني که عمر خود را در مناطق کويري ايران براي پروش و رشد نخلستان ها صرف کرده اند، هيچ برنامه اي ندارد و همين موضوع موجب شده است که امروز اداره نخلستان ها، براي کشاورزان مناطق جنوبي کشور توجيه اقتصادي نداشته باشد. نماينده جيرفت و عنبرآباد تصريح کرد: بسته بودن راه صادرات خرما، فقدان صنايع تبديلي مناسب و بي برنامه بودن دولت براي خريد تضميني خرما موجب شده است که سالانه هزاران تن از اين محصول در انبارها و نخلستان ها نابود شود و راهي براي عرضه در بازار پيدا نکند. وي با بيان اين که اداره نخلستان ها با شرايط کنوني براي کشاورزان مقرون به صرفه نيست، از تغيير کاربري نخلستان هاي منطقه جيرفت خبر داد.


 اخبار کوتاه 

با عدم حضور اصلاح طلبان ائتلاف اصولگرايان معني ندارد

يک عضو فراکسيون خط امام(ره)، انتخابات را مهمترين مسئله نظام و حاکميت دانست و گفت: در صورت شرکت نداشتن و عدم رقابت اصلاح طلبان در انتخابات، ائتلاف ميان اصولگرايان معنايي ندارد. محمدمهدي شهرياري در گفت وگو با ايسنا، در ارزيابي از شرايط جامعه و آرايش سياسي فعلي کشور گفت: انتخابات يکي از مهمترين بحث هاي کشور است و طبق پيش بيني هايي که در قانون اساسي براي اجراي دموکراسي و مشارکت مردم در سرنوشت خود شده است، انتخابات مهمترين بخشي است که نظام و حکومت با آن سر و کار دارد. وي ادامه داد: در انتخابات مجلس نهم ابتدا بايد اين اعتماد به مردم داده شود که همچون گذشته افراد منتخب همان آراي ريخته شده در صندوق ها هستند. اين عضو فراکسيون خط امام(ره) با اشاره به جريانات اصول گرايان و گروه 8+7 بيان کرد: زماني که اصول گرايان رقيبي به عنوان اصلاح طلب ندارند، بحث ائتلاف ميان اصول گرايان معني ندارد. وي با ابراز اميدواري نسبت به اين که وضعيت مناسبي در زمينه انتخابات فراهم شود، تصريح کرد: بايد شرايطي را فراهم کرد که مردم مشارکت گسترده اي در انتخابات داشته باشند.


کتاب هاي حقوق اصلاح شوند

عضو کميسيون قضايي و حقوقي مجلس گفت: با توجه به تغيير قوانين کشور لازم است دست کم هر پنج سال يک بار در کتاب هاي درسي حقوق بازنگري شود. "نيره اخوان بيطرف" در گفت وگو با خانه ملت، افزود: قوانين کشور با توجه به ضروريات موجود در جامعه تغيير مي کند و برخي قوانين نيز کنار گذاشته مي شوند و لازم است کتاب هاي رشته حقوق نيز به تناسب آن دست کم هر پنج سال يک بار و حداکثر هر 10 سال يک بار بازنگري شوند تا قوانين اصلاح شده و قوانين جديد را در خود جاي دهند.


نظارت بر مهاجرت دانشجويان

نايب رئيس کميسيون آموزش مجلس، گفت: ما نمي توانيم جلوي مهاجرت دانشجوياني که براي ادامه تحصيل به خارج از کشور مي روند را بگيريم; اما براي پيش گيري از خطرهاي احتمالي، افزون بر مسئوليت وزارت علوم بر روند مهاجرت دانشجويان، بايد وزارت امور خارجه نيز به نحوه مهاجرت دانشجويان نظارت داشته باشد. سيدمحمود حسيني دولت آبادي در گفت وگو با خانه ملت تصريح کرد: البته نبايد اين گونه القا شود که مسئولان نظام آموزشي کشور مخالف مهاجرت دانشجويان هستند و به آنها اعتماد ندارند، بلکه بايد شرايط مطلوب را در کشور براي ادامه تحصيل جوانان و دانشجويان فراهم شود.


سود بانکي مانع اشتغالزايي

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، با انتقاد از بالا بودن نرخ سود تسهيلات بانکي، اين موضوع را مغاير با اهداف بانکداري اسلامي برشمرد و گفت: نرخ سود تسهيلات بانک ها 12 تا 14 درصد است که موجب مي شود فعالان اقتصادي تمايلي براي دريافت تسهيلات نداشته باشند و توليد و اشتغال در کشور رشد نکند. سيد نجيب حسيني در گفت وگو با خانه ملت افزود: اگر يک فعال اقتصادي به هر علتي با زيان روبه رو شود بانک ها در اين زيان شريک نيستند و با استفاده از ضمانت هاي سختگيرانه اصل و سود پول خود را از وام گيرنده پس مي گيرند.


نظارت کارآمد بر دولت

عضو هيئت رئيسه مجلس با اشاره به تاثير نظارت همزمان بر امور اجرايي براي پيشگيري از بروز تخلفات، گفت: روش هاي اين اقدام اگر کارآمد شوند، آمار تخلفات اجرايي کاهش مي يابند. "محمدحسين فرهنگي" در گفت و گو با خانه ملت روش ها و ابزارهاي نظارتي را نيازمند بازنگري خواند و تصريح کرد: اتلاف منابع و بيت المال، آسيب به اموال و امکانات عمومي از جمله مهم ترين عواقب تاخير ناظران در رسيدگي به تخلفات هستند که هر اين رويکرد دير تر اصلاح شود، ابعاد و تبعات منفي تخلفات بيشتر گسترش مي يابد.


نابودي باغداران آذربايجاني

نماينده مردم اروميه در مجلس، از نابودي چندين تن هلوي زعفراني و شليل شبرنگ در باغ هاي اروميه خبر داد و گفت: به علت اشباع بازار از ميوه هاي خارجي، قيمت اين محصولات به کمتر از 100 تومان رسيده است و به علت مقرون به صرفه نبودن برداشت آنها، چندين تن هلوي و شليل در باغ هاي اروميه در حال نابودي است. "نادر قاضي پور" در گفت وگو با خانه ملت، تصريح کرد: علت اصلي اين اتفاق اشباع بازار و ازدياد محصول است که متاسفانه مسئولان وزارت کشاورزي نيز برنامه اي براي مديريت اين موضوع نداشتند و همين بي برنامگي براي بازاريابي اين محصولات موجب شد که چندين تن هلو و شليل مرغوب از بين برود.