نسخه شماره 2732 - 1390/06/26 -


دردهاي چشمي را جدي بگيريد


يک سالاد ساده که سرطان را مي کشد


خبر


اخبار کوتاه


 دردهاي چشمي را جدي بگيريد 

رئيس انجمن چشم پزشکان ايران با بيان اين  که همه بيماري هاي بدن مي توانند در چشم نمود داشته باشند، گفت: ممکن است تومورهاي مغزي نيز در ابتدا با تظاهرات چشمي همراه باشند زيرا فشار درون جمجمه مي تواند مستقيما به عصب بينايي منتقل شود. دکتر امين اله نيک اقبالي در گفت وگو با ايسنا، افزود: در اين صورت عصب بينايي ورم مي کند. با انجام معاينه توسط چشم پزشک ورم عصب بينايي ناشي از فشار مغز قابل تشخيص است. وي همچنين درباره علت برخي سردردهاي مقطعي گفت: البته گاهي اوقات هم سردرد ما به علت استفاده زياد از چشم اتفاق مي افتد. در اين صورت زماني که فرد صبح از خواب برمي خيزد، سردردي ندارد  اما به مرور زمان و در طي روز سردردش بيشتر مي شود ولي بعد از يک استراحت کوتاه يا بلندمدت بهبود مي يابد. منشا اين  گونه سردردها چشم است. نيک اقبالي اضافه کرد: برعکس سردردهايي هم بر فرد عارض مي شوند که مربوط به مسائل درون جمجمه اند يا به دنبال سردردهاي ميگرني اتفاق مي افتند چرا که تمام صورت و سر يک منشا و مرکز مشترک براي درد دارند. وي درباره علائم چشمي سردردهاي ميگرني توضيح داد: ميگرن طيف وسيعي از علائم را در برمي گيرد که حساسيت به نور، افت بينايي، ديدن موج يا رنگ هاي مختلف در چشم ها از جمله اين علائم اند البته اگر شخص حمله ميگرني نداشته باشد معمولا اين دردها به سراغش نمي آيند. رئيس انجمن چشم پزشکان افزود: درد دندان، درد گلو، درد صورت و دردسر مي توانند تظاهرات چشمي داشته باشند حتي ديده شده است که ناراحتي  معده خودش را در چشم نشان مي دهد و يا برعکس. وي گفت: حتي مواردي وجود داشته که بيمار دچار ناراحتي چشم بوده ولي اين ناراحتي خودش را در معده و با علائمي چون استفراغ نشان داده است و بيمار را در بيمارستان تحت عنوان درد معده بستري کرده اند اما بعد مشخص شده که وي ناراحتي چشمي داشته است. بيماري هايي نظير آب سياه حاد اين گونه هستند. چنين مشکلي اگر وجود داشته باشد راهش اين است که پزشک آن را بررسي کرده و مشخص کند که اين درد منشا چشمي دارد يا خير. به گفته نيک اقبالي، بيماري  در بدن انسان نيست که نمودي در چشم نداشته باشد اما برخي بيماري ها اثر شديدتري دارند مانند بيماري قند، فشار خون و يا چربي  بالا. بويژه بيماري قند که يک بيماري مزمن است و با توجه به طول عمري که اين بيماران پيدا مي کنند، شانس عوارض عروقي آن در همه جاي بدن زياد است اما مي تواند در چشم بيشتر خودش را نشان بدهد. رئيس انجمن چشم پزشکان در پايان اظهار کرد: چشم آينه و جام جهان نماي بدن انسان است که مي تواند به راحتي بيماري ها را نشان بدهد. بسياري از بيماري هاي افراد را مي توانيم با معاينه چشم شان حدس بزنيم و به آن ها آگاهي بدهيم که به دنبال درمان بروند.


 يک سالاد ساده که سرطان را مي کشد 

گروه سلا مت: بسياري از غذاهايي که هر روز مي خوريم حاوي مواد تغذيه اي هستند که مي توانند درد و کسالت هاي ما را تسکين دهند. از زنجبيل براي تهوع گرفته تا آناناس براي تب يونجه و حساسيت. در اين جا به درمان هايي اشاره مي کنيم که در آشپزخانه قابل دسترسي هستند و به سرعت شما را خوب مي کنند(مجله سيب سبز).

براي خانم هايي که اعصاب شان به هم ريخته

موز: زماني که ديديد دکمه هاي لباس تان درست بسته نمي شوند، برويد سراغ موز. تحقيقات نشان داده يک موز متوسط 105 کالري و فقط 14 گرم قند دارد. همين مقدار شما را سير کرده و قند خون را به شکل ملايمي بالا مي برد. در ضمن همين موز 30درصد ويتامينB6  مورد نياز روزانه را تامين مي کند. اين ويتامين باعث مي شود مقدار سروتونين توليد شده مغز اندکي افزايش يافته و توان مقابله با شرايط دشوار و اضطراب ها را در شما افزايش مي دهد.

اگر مي خواهيد سنگ نسازيد 

زرد  آلو بخوريد: هشت عدد زرد آلوي خشک حاوي 2 گرم فيبر و فقط 3 ميلي گرم سديم و 325 ميلي گرم پتاسيم است که همه اين ها کمک مي کنند مواد معدني در ادرار تجمع پيدا نکرده و از تشکيل سنگ هاي اگزالات کلسيم جلوگيري شود. اين سنگ ها شايع ترين نوع سنگ هاي کليوي هستند. براي در امان ماندن از سنگ کليه به خصوص اگر سابقه اش را داريد بقيه ميان وعده ها را حذف کنيد و برگه زردآلو بخوريد.

اگر فشار خون تان بالاست...

کشمش: 60 عدد کشمش تقريبا مي شود يک مشت پر که حاوي يک گرم فيبر و 212 ميلي گرم پتاسيم است که هردو براي کنترل فشار خون بالا در قالب يک رژيم غذايي توصيه مي شوند. مطالعات متعددي نشان داده که پلي فنل هاي موجود در مواد غذايي مشتق از خانواده انگور مثل همين کشمش و آب انگور در حفظ سلامت قلبي عروقي تاثير بسزايي دارند از جمله کاهش فشار خون.

اگر از سروصداي معده رنج مي بريد 

ماست:  يک فنجان و نيم ماست طبيعي (کم چرب، پروبيوتيک) غذا را به شکل موثري از دستگاه گوارش عبور مي دهد. از سوي ديگر ماست هاي پروبيوتيک قابليت هضم غذا به ويژه لبنيات و حبوبات را در روده ها بهبود مي بخشند. همان طور که مي دانيد اين غذاها عامل ايجاد گاز در دستگاه گوارشي هستند و در نتيجه با خوردن ماست از اين مزاحمت دور مي مانيد.
اگر بيش از حد سرفه مي کنيد  عسل بخوريد

در مطالعه اي که توسط دانشمندان آمريکايي انجام گرفته، مشخص شد 2 قاشق چاي خوري عسل قهوه اي و غليظ بسيار موثرتر از داروهاي بدون نسخه ضد سرفه، شدت و دفعات سرفه هاي شديد را در کودکان کاهش مي دهد. آنتي اکسيدان هاي موجود در عسل و عوامل ضد ميکروبي موجود در آن التهاب بافت هاي گلو را کاهش داده و بيمار را آرام مي کند. البته به شرطي که عسل واقعا طبيعي باشد!

اگر هميشه احساس خستگي مي کنيد 

فلفل دلمه اي قرمز غني از ويتامينC  است. مطالعات نشان داده، ويتامينC  بهترين ماده براي مقابله با  استرس هايي است که به واسطه راديکال هاي آزاد ايجاد مي شوند. از سوي ديگر  ويتامينC  در عين برطرف کردن خستگي، نقشي اساسي در سوخت و ساز آهن برعهده دارد که به بدن کمک مي کند اکسيژن بيشتري وارد جريان خون شود. کمبود اکسيژن يکي از اصلي ترين دلايل خستگي و ضعف بدني است.

اگر مي ترسيد سرطان معده بگيريد 

کلم: مطالعه اي که در سال 2002 در دانشگاه جانز هاپکينز صورت گرفته نشان داده، يک ترکيب بسيار قدرتمند موجود در کلم به نام سولفورافان، هليکو باکتر پيلوري(باکتري عامل زخم معده و روده) را پيش از ورود به دستگاه گوارش تحت تاثير خود قرار مي دهد و از کار مي اندازد و حتي شايد در پيشگيري از ايجاد سرطان هاي دستگاه گوارش هم موثر باشد. يک فنجان پر از کلم 34 کالري دارد و 3 گرم فيبر و 75 درصد از نياز روزانه به ويتامينC  را تامين مي کند.

اگر مشکل سخت داريد 

انجير : 4 عدد انجير خشک 3 گرم فيبر دارد که باعث تنظيم حرکات روده بزرگ و دفع بهتر مي شود. خوردن اين ميوه باعث پيشگيري از عود مجدد هموروئيد مي شود. همچنين اين مقدار انجير 5 درصد پتاسيم و 10 درصد منگنز مورد نياز روزانه را تامين مي کند.

شکمت مشکل دارد؟

ريحان: مطالعات نشان داده، ماده شيميايي اوژنول موجود در ريحان باعث از بين رفتن و پيشگيري دل درد، حالت تهوع، کرامپ هاي شکمي يا اسهال مي شود. علت اين موضوع از بين رفتن برخي از باکتري ها از جمله سالمونلا و ليستريا توسط اوژنول است. اوژنول يک ماده ضد اسپاسم است که مي تواند باعث بهبود کرامپ هاي شکمي شود. هر طور که دوست داريد ريحان را بخوريد.

اگر نمي توانيد بخوابيد 

بوقلمون: حدود 85 گرم گوشت بوقلمون تقريبا حاوي کل تريپتوفان مورد نياز روزانه بدن است. اسيد آمينه تريپتوفان ماده اي ضروري است که باعث توليد سروتونين و ملاتونين مي شود که هر دوي اين ها باعث تنظيم خواب مي شوند. مطالعات نشان داده افرادي که از بي خوابي يا کم خوابي رنج مي برند دچار کمبود تريپتوفان هستند.

اگر مي خواهيد از کسالت دور شويد 

ماهي تن: 85 گرم از ماهي تن کنسرو شده حاوي حدود 800 ميلي گرم امگا3 است. محققان معتقدند، امگا3 باعث رفع کسالت روحي و پيشگيري از اضطراب و بالارفتن روحيه مي شود. اسيدهاي چرب موجود در ماهي، توسط متخصصان تغذيه با عنوان درماني موثر براي افسردگي توصيف شده است. خوردن ماهي تن با مقدار کمي نان تاثير بهتري دارد چون کربوهيدرات موجود در نان، سروتونين خون را افزايش داده و باعث بهبود روحيه و دور شدن احساس کسالت مي شود.

اگر هميشه از حالت تهوع ناراحتيد

چاي زنجبيلي: مطالعات متعددي نشان داده، يک چهارم قاشق چاي خوري پودر زنجبيل، نصف قاشق چاي خوري ريشه خرد شده زنجبيل يا يک فنجان چاي زنجبيل باعث کاهش حالت تهوع ناشي از بيماري حرکت و حالت تهوع سفر و بارداري مي شود. محققان هنوز به درستي نمي دانند چه ماده اي در زنجبيل باعث سرکوب حالت تهوع مي شود اما به هرحال اين ماده بي خطر بوده و فاقد عوارض جانبي معمول داروهاي ضد تهوع است(خشکي دهان و خواب آلودگي).

معده ات مي سوزد؟

چاي بابونه: چاي بابونه باعث بهبود التهاب، اسپاسم و گاز دستگاه گوارش مي شود. 2 قاشق چاي خوري بابونه را به مدت 20 دقيقه در آب جوش دم کنيد و کمي که خنک شد ميل کنيد. براي برطرف شدن اين مشکل لازم است چند بار در روز چاي بابونه بخوريد.


 خبر 

آشنايي با سندرم کوشينگ

سندرم کوشينگ عبارت است از يک اختلال هورموني که در اثر توليد بيش از اندازه هورمون هاي کورتيکواستروييدي از غدد فوق کليوي بروز مي کند. به گزارش ايسنا، سندرم کوشينگ در واقع يک اختلال در عملکرد غدد درون ريز است و در ايجاد اين اختلال غده فوق کليوي و غده هيپوفيز دخالت دارند. شايعترين علائم اين سندرم شامل گرد شدن صورت و پف کردن چشم ها، رنگ قرمز گلگون صورت، رشد موهاي صورت در زنان، تجمع چربي در نواحي کمر و پشت، همراه با به وجود آمدن نواري قرمز روي پوست، فشار خون بالا، تغييرات رواني و عاطفي و حتي گاهي تا حد روان پريشي،  تغييرات عادت ماهانه مثل توقف عادت ماهانه و افزايش يا نامنظمي دوره خونريزي و کاهش مقاومت در برابر عفونت ها هستند. به گزارش ايسنا، علايم اين سندرم در اثر زياد ترشح شدن هورمون کورتيرون مانندي که توسط غده فوق کليوي توليد مي شود به وجود مي آيند. افزايش ترشح اين هورمون مي تواند دلايل مختلفي چون وجود تومور در غده فوق کليوي و يا وجود تومور در غده هيپوفيز باشد که باعث ترشح بيش از اندازه هورموني از غده هيپوفيز مي شود و محرک ترشح هورمون کورتيزوني از غده فوق کليوي است. به منظور پيشگيري از اين سندرم اگر ناچار هستيد از هورمون محرک ترشح هورمون کورتيزوني يا خود داروهاي کورتيزوني براي ساير بيماري ها مثل آسم، آرتريت،  بيماري کليوي يا بيماران آديسون استفاده کنيد بايد دارو را با کمترين دوز ممکن و طي کمترين دوره زماني ممکن مصرف نماييد. مهمترين نکته در رژيم غذايي اين بيماران افزايش ميزان پروتئين و پتاسيم رژيم غذايي و کاهش مصرف کالري، کربوهيدرات و سديم است.


سو»هاضمه با نوشيدن آب به هنگام صرف غذا

يک متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان گفت: به هنگام صرف غذا، توصيه مي شود از نوشيدن آب خودداري شود چرا که نوشيدن آب به هنگام صرف غذا موجب بروز سو» هاضمه مي شود. دکتر منصور شکيبا در گفت وگو با  ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: نوشيدن آب به هنگام صرف غذا به دليل اين که باعث رقيق شدن شيره معده و در نتيجه سو» هاضمه مي شود به هيچ وجه توصيه نمي شود. وي ادامه داد: سنگيني معده، خواب آلودگي، احتمال برگشت مواد غذايي به مري و سردرد از جمله علائم سو» هاضمه است. وي اظهار کرد: اگر غذاي خشکي مانند گوشت قرمز کباب شده استفاده مي شود، نوشيدن آب به مقدار کم مانعي ندارد ولي نوشيدن دائمي آب به هنگام صرف غذا مضر است. وي تاکيد کرد: جذب ناکافي مواد مغذي موجود در غذا نيز از جمله ديگر مضرات نوشيدن آب به هنگام غذا خوردن است. وي در پايان به خانواده ها توصيه کرد 8 دقيقه پس از اتمام صرف غذا آب بنوشند. همچنين 6 تا 8 ليوان آب که نياز روزانه بدن است بايد بين فواصل وعده هاي غذايي مصرف شود.
 

ناراحتي مفصلي دانش آموزان هموفيلي را جدي بگيريد

يک فلوشيپ هموفيلي توصيه کرد: اگر دانش آموز مبتلا به هموفيلي از ناراحتي مفصلي خود شکايت کرد، مسئولان مدارس بايد اين مساله را جدي بگيرند چرا که اين ناراحتي ممکن است علامت خونريزي مفصلي باشد. دکتر محمدرضا بقايي پور در گفت وگو با ايسنا، افزود: گاهي اوقات خونريزي مفاصل مبتلايان به هموفيلي در ساعات اوليه علامت خاصي ندارد و وقتي دانش آموز مبتلا به هموفيلي احساس ناراحتي در اين ناحيه را مي کند، متوليان مدرسه بايد او را در وضعيتي قرار دهند که فشاري به مفصل دردناک او وارد نشود علاوه بر آن کيسه يخ روي مفصل او قرار دهند يا يخ را داخل حوله بپيچند و روي اين ناحيه بگذارند. وي تاکيد کرد: بي حرکتي مفصل و استفاده از کيسه يخ مي تواند30 تا 40 درصد از افزايش خونريزي مفصل جلوگيري کند. پس از انجام اين کارها اگر فاکتور انعقادي در مدرسه موجود است و فردي شيوه تزريق صحيح آن را مي داند، بايد به دانش آموز اين فاکتور تزريق شود در غير اين صورت لازم است متوليان مدرسه با والدين او تماس بگيرند تا زمينه تزريق فاکتور انعقادي به فرزندشان را هرچه سريع تر فراهم کنند. بقايي  پور درباره علايم خونريزي مفصل مبتلايان به هموفيلي گفت:  درد، تورم، گرمي و قرمزي مفصل و عضله، علايم خونريزي مفصل مبتلايان به هموفيلي هستند که اوليا مدرسه بايد از آنها آگاهي داشته باشند. وي درباره ورزش مبتلايان به هموفيلي در مدارس اظهار کرد: شنا و تنيس روي ميز ورزشهاي مفيدي براي اين بيماران هستند. فوتبال، واليبال و بسکتبال از جمله ورزشهايي محسوب مي شوند که براي مبتلايان به هموفيلي خطر متوسطي دارند بنابراين لازم است اين بيماران با نظارت مربي به انجام اين ورزشها بپردازند البته توصيه مي شود که دانش آموزان مبتلا به هموفيلي صبح روزهايي که در مدرسه زنگ ورزش دارند، فاکتور انعقادي تزريق کنند تا از خونريزي مفاصل خود بر اثر ورزش کردن پيشگيري کنند.


 اخبار کوتاه 

 علف ليمو يک آنتي بيوتيک و مسکن موثر گياهي

علف ليمو از گياهان بومي و مغزي هندي است که طعمي نزديک به زنجبيل دارد و در کشورهاي آسيايي شامل مالزي، ويتنام و تايلند کاربرد بسياري دارد. به گزارش ايسنا،  علف ليمو علاوه بر طعم و عطر مطبوع داراي مزاياي زياد پزشکي و بهداشتي بوده و خواص درماني فوق العاده اي دارد. شبکه خبري تورنتو نيوز در مقاله اي دراين باره آورده است: علف ليمو داراي خواص ضدباکتريايي و ضدميکروبي فوق العاده است. اين گياه براي درمان عفونت هاي معده، روده، ادراري و زخم ها موثر است. هم چنين به درمان بيماري هايي مثل تيفوييد، عفونتهاي پوستي، مسموميت غذايي و نيز رفع بوي بد دهان کمک مي کند. روغن علف ليمو به دليل دارا بودن خواص ضد درد و مسکن براي تسکين سردردها، دردهاي مفصلي و دردهاي عضلاني بسيار مفيد است. اين گياه هم چنين در پايين آوردن تب موثر است.


داروهاي مسکن خطر سرطان کليه را 3 برابر افزايش مي دهد

در يک مطالعه جديد معلوم شد افرادي که بيش از 10 سال از داروهاي مسکن غيرآسپيريني مثل ايبوبروفن، ديکلوفناک و ناپروکسين استفاده مي کنند، 3 برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کليه قرار دارند. به گزارش ايسنا، مطالعه روي بيش از 125 هزار فرد بالغ نشان داد افرادي که از داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي استفاده کرده اند 51 درصد بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند اما در افرادي که بيش از يک دهه اين داروها را مصرف کرده اند خطر ابتلا به سرطان کليه 3 برابر تشديد مي شود.
 

زنان قد بلند بيشتر مستعد
ابتلا به سرطان هستند

نتايج يک مطالعه جديد نشان داد زنان قد بلند بيشتر به سرطان مبتلا مي شوند. به گزارش ايسنا،  خطر ابتلا به شايع ترين انواع سرطان در زنان قد بلند يک سوم بيشتر از زناني است که قد کوتاه يا متوسط دارند. متخصصان دانشگاه آکسفورد در اين مطالعه دريافته اند که در ازاي هر10 سانتي متر افزايش قد احتمال ابتلا به سرطان حدود 16 درصد بيشتر مي شود.